Program MDM „Mieszkanie dla Młodych” czeka na kolejne zmiany

Program MDM Mieszkanie dla Młodych czeka na kolejne zmiany

Dynamika sprzedaży mieszkań w 2014 roku jest zdecydowanie lepsza niż w roku ubiegłym, jednak wsparcie oferowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” nadal może być większe.

Do końca września 2014 roku wykorzystano niespełna 40% środków przeznaczonych na bieżący rok.

Deweloperzy przyznają, że program wprawdzie zwiększył zainteresowanie klientów mniejszymi mieszkaniami, ale jest to jedynie efekt marketingowy. Klienci nadal przede wszystkim wybierają atrakcyjne lokalizacje w centrum miast, gdzie mieszkania nie zawsze mieszczą się w narzuconych przez MDM limitach.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało projekt nowelizacji ustawy o MDM. Rząd planuje wprowadzenie szeregu zmian, które maja na celu zwiększenie popularności programu, wyeliminowanie dotychczasowych niedociągnięć i pobudzenie rynku budowlanego w Polsce.

Jedną z proponowanych zmian jest umożliwienie przekazania dopłaty przed podpisaniem umowy sprzedaży. Takie rozwiązanie powinno wyeliminować problemy, z którymi obecnie boryka się część nabywców mieszkań (np. od deweloperów, którzy sami zaciągnęli kredyt inwestycyjny). Dotychczas tacy klienci nie mogli wpłacić 100% wymaganej kwoty przed podpisaniem aktu notarialnego, w efekcie czego banki blokowały bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu, a w konsekwencji transakcję kupna-sprzedaży.

Dodatkową propozycją jest zmiana pozwalająca na dotowanie wszystkich mieszkań spółdzielczych z rynku pierwotnego oraz mieszkań powstałych w wyniku adaptacji i przebudowy (o ile w wyniku tych czynności powstało nowe mieszkanie).

Planowane jest także rozwiązanie, które szczególnie ucieszy narzeczeństwa – czyli umożliwienie zaciągnięcia kredytu z dowolną osobą. Obecnie współkredytobiorcą może być jedynie członek rodziny.

Bardzo ważną informacją jest także planowane zwiększenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Rodziny wychowujące przynajmniej trójkę dzieci mogą liczyć na dopłatę z uwzględnieniem 65 mkw. powierzchni nieruchomości (obecnie dopłata jest przyznawana maksymalnie do 50 mkw. powierzchni mieszkania).

Dodatkowo zwiększona zostanie premia związana z przyjściem na świat kolejnego dziecka. Rodziny wychowujące przynajmniej dwoje dzieci otrzymają podwyższony mnożnik przeliczeniowy dopłaty (z 15% do 20%).

Wymienione propozycje znajdują się obecnie na etapie konsultacji społecznych. Istnieje szansa, że wejdą w życie od 1 stycznia 2015 roku.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Oczywiście. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z
  dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Aneta Jakubczyk

  Czy mogę mieszkanie kupione jako singiel w mdm po ślubie wpisać do wspólnoty majątkowej ??

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dobre pytanie. Ustawodawca w komentarzach do ustawy jako przykład ograniczenia możliwości mieszkaniowych podaje otwarcie gabinetu dentystycznego lub zakładu fryzjerskiego w lokalu nabytym w ramach MDM.

 • Krzysztof Kowalski

  Co znaczy ograniczyc mozliwosci mieszkaniowe?

 • Jeżeli nie spowoduje to ograniczenia Pańskich możliwości mieszkaniowych – to tak. Odradzam jednak ustanawianie współwłasności. Podobna czynność może się wiązać z koniecznością zwrotu części dofinansowania.

 • Krzysztof Kowalski

  Planuje kupić mieszkanie od dewelopera korzystając z mdm jako singiel bo nie jestem po slubie ale za pół roku ma mi sie urodzic dziecko i czy bede mogl je zameldowac u siebie?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęte nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu
  jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (na przykład deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Zgodnie z art. 1. § 1. Ustawy z dnia 16 września 1982 r.
  Prawo spółdzielcze „spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem
  nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą”.

  Zatem – o ile jesteśmy pierwszym nabywcą, który zasiedla to
  mieszkanie, a sam lokal spełnia kryteria powierzchni i limitu ceny
  obowiązujących w programie MDM, można skorzystać z dofinansowania.

  Jest natomiast jedno ale – podczas składania wniosku o
  dofinansowanie konieczne jest podanie informacji na temat dokładnych parametrów mieszkania w celu określenia limitów cenowych i powierzchniowych. Spółdzielnia nie jest ustawowo zobowiązana do precyzyjnego określenia ostatecznego kosztu nabycia mieszkania budowanego na rzecz jej członka. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych rozliczenie kosztów budowy następuje w terminie 6 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.

  Reasumując – powyższy zapis oznacza, że nie ma możliwości
  uzyskania kredytu i dofinansowania wkładu własnego jedynie na podstawie umowy o budowę mieszkania w ramach spółdzielni. Jeżeli jednak lokal wybudowany przez spółdzielnię jest już ukończony i jego koszty są rozliczone i informacja na ten temat znajdzie się w umowie o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania – istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach programu MDM.

 • Marcin

  Planuje zakup mieszkania od spoldzielni mieszkaniowej. Budowa ma sie rozpoczac za blisko miesiac i ma potrwac okolo 1,5 roku. Czy jest mozliwa doplata z MDM zanim blok powstanie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Obawiam się, że w tym temacie nic się na razie nie zmieni.

 • Anna

  Witam! w imieniu mojej wielodzietnej rodziny mam pytanie, czy w nowej ustawie zmieni się coś odnośnie dopłat do budowy systemem gospodarczym. w mojej miejscowości nie ma praktycznie mieszkań lub domów odpowiadających wymogom MdM? do tej pory można było uzyskać jedynie zwrot części podatku VAT.

 • Szczegółowe informacje znajdzie Pani w pliku „Wyjasnienia do MDM – powierzchnia użytkowa” w sekcji Dokumenty na naszej stronie.

 • Justyna Bialik

  Witam!!! JA mam pytanie w sprawie powierzchni domu jednorodzinnego, a mianowicie jak jest liczona powierzchnia? Np. jeśli mam dom z poddaszem użytkowym i pokoje znajdujące się na tym poddaszu mają wysokość ograniczoną spadkiem dachu, to czy ich powierzchnia jest tak samo liczona jak pomieszczeń znajdujących się na parterze tego domu?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Nowelizacja będzie dotyczyła nowych mieszkań spółdzielczych.

 • Kasia

  Witam, mam pytanie odnośnie tego zapisu – „Dodatkową propozycją jest zmiana pozwalająca na dotowanie wszystkich mieszkań spółdzielczych z rynku pierwotnego oraz mieszkań powstałych w wyniku adaptacji i przebudowy (o ile w wyniku tych czynności powstało nowe mieszkanie).” Rozumiem, że jeśli chcę kupić mieszkanie bezpośrednio ze spółdzielni mieszkaniowe( nie jest to nowo wybudowany blok )j, mam 40% wkładu własnego to pozostałe 60 % kredytu mogę mieć z dopłatą mdm, jeśli zmiany wejdą w życie ? Dziękuję z góry za odp.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli będzie to nieznaczne przesunięcie, polecam poinformować Państwa bank. Powinien się on zwrócić do BGK z prośbą o wypłatę dofinansowania, która następnie zostanie przechowana na koncie technicznym do momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata jest ostatnią transzą płatności. Jeżeli doszło do częściowej wypłaty kredytu, bank powinien przechować kwotę dopłaty na koncie technicznym i dokonać uruchomienia po przeniesieniu własności mieszkania. W innym przypadku – dopłata przepada. Należałoby złożyć wtedy nowy wniosek.

 • mm

  Dodam tylko że kredyt został wypłacony jako I rata (mieszkanie już wybudowane i oddane do użytku) natomiast II rata ma być wypłacona włąśnie z MDM no ale tu problem ze deweloper nie wyrobi się z aktami do końca roku- czy to znaczy że dopłata przepada i w sumie nie z naszej winy będziemy musieli sami sfinansować tę cześć kosztów mieszkania?

 • mm

  Witam,
  Co w przypadku jeśli dopłata nie może zostać wypłacona w roku 2014 z uwagi, że deweloper nie może nam oddać mieszkania (kłopot z aktem notarialnym) czy dopłata zarezerwowana na ten rok przepadnie i bede musial zaplacic pieniądze z własnej keiszeni czy skłądam nowy wniosek w nowym roku? Jak to wygląda?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Szansa na to, że limity wzrosną zawsze istnieje. Biorąc jednak pod uwagę deflację oraz malejące stopy procentowe, jest także szansa na zmianę z drugą stronę. Zawsze można się zabezpieczyć – składając wniosek teraz z terminem wypłaty na styczeń 2015, a jeżeli limity znacząco wzrosną – można wycofać wniosek i starać się o MDM od nowa.

 • Vogel

  Witam,
  Niebawem będę podpisywał umowę przedwstępną z deweloperem na zakup mieszkania 65 m2. (jako singiel). Termin zawarcia umowy przyrzeczonej (notarialnej) to koniec stycznia 2015. Czy zatem warto mi czekać ze składaniem wniosku o kredyt MdM do przyszłego roku (lub czy warto wskazać termin wypłaty MDM na styczeń 2015) ? Czy jest szansa, że składając wniosek np 02-01-2015 otrzymam większe dofinansowanie z MDM (zamiast 23 tys, jakieś 30 tyś. dla 65 m2 po znowelizowaniu ustawy?)

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Może Pani złożyć wniosek już teraz – z terminem wypłaty w roku 2015. Wtedy dopłata zostanie zarezerwowana z przyszłej puli i przypadku ew. opóźnienia w banku – nie przepadnie.

 • Agnieszka

  Witam,
  Planuję wystąpić o kredyt na zakup mieszkania z dopłatą mdm w budynku już po odbiorze (akty notarialne przewidywane są na koniec marca 2015). Z tego co mi wiadomo na decyzję o przyznaniu dopłaty mdm mogę liczyć już na początku procesu „załatwiania” kredytu, jednak na samą decyzję kredytową będę musiała trochę poczekać ok 2miesięcy. Czy w takim przypadku decyzja o przyznaniu dopłaty mdm będzie ważna w 2015r, czy w styczniu będę musiała złożyć nowy wniosek o dopłatę?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Limity nie zmieniają się we wszystkich województwach jednocześnie – stąd zmiany co kwartał.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na chwilę obecną nie możecie Państwo wziąć kredytu razem. Takie rozwiązanie umożliwi dopiero planowana nowelizacja ustawy, która powinna wejść w życie w II kwartale przyszłego roku.

  Możecie natomiast skorzystać z kredytu oddzielnie, jako single (tzn. jedno mieszkanie może nabyć jedno z Was). W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy”.

 • Izy

  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie limitów cenowych. Nie do końca rozumiem w jakim celu limity są publikowane co kwartał? Jeżeli wysokość średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej jest wyliczana na podstawie dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych publikowanych przez wojewodów raz na pół roku to limit cenowy w programie będzie zmieniał się co pół roku a nie co kwartał i np w zbliżającym się I kwartale 2015 pozostanie na niezmienionym poziomie w stosunku do obecnie obowiązującego limitu? Jeżeli jestem w błędzie bardzo proszę o wyjaśnienie. Dziękuje i pozdrawiam.

 • Monika

  Witam. Chcielibyśmy z narzeczonym a już wkrótce mężem zakupić mieszkanie korzystając z MDM. Niestety sam narzeczony nie ma wystarczającej zdolności kredytowej ja zaś jestem właścicielką domu (darowizna). Czy istnieje jakaś możliwość w takiej sytuacji zaciągnięcia wspólnie kredytu??

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  rzeczywiście, w niektórych przypadkach to może być problem. Dofinansowanie MDM jest ostatnią transzą płatności płaconą na konto dewelopera po przeniesieniu własności. Państwo posiadacie zgodę banku kredytującego inwestycję na bezobciążeniowe nabycie lokalu po uiszczeniu całości należności za lokal zgodnie z umową – co nie nastąpi o ile nie zostanie wypłacona także kwota dofinansowania. Rozwiązaniem może być promesa wydana przez bank udzielający kredytu z MDMem, że środki na pewno zostaną wypłacone.

 • Izy

  Witam, mam pytanie odnośnie zakupu mieszkania w inwestycji która jest finansowana przez dewelopera z kredytu a ewentualnym dofinansowaniem mieszkania zakupionego w takiej inwestycji w programie MDM. Czy istnieje problem z otrzymaniem dofinansowania na zakup mieszkania w takiej inwestycji? Dodam, że posiadamy zgodę banku kredytującego inwestycję na bezobciążeniowe nabycie lokalu po uiszczeniu całości należności za lokal zgodnie z umową.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Wg informacji z forum – część banków w swoich badaniach scoringowych bierze pod uwagę, że Klient złożył wniosek powtórnie. Zawsze jednak mogą Państwo złożyć wniosek do innego banku lub skorzystać z naszych usług. Nasz doradca może się z Państwem skontaktować i wyjaśnić szczegóły. Zachęcam do rejestracji na naszej stronie.

 • Mimi

  Dziękuje. chciałam sie jednak upewnić czy nie będzie problemu jeśli złożymy wniosek o dofinansowanie drugi raz w przypadku jeśli nie załapiemy się w grudniu?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W momencie wnioskowania o kredyt beneficjent podaje przybliżoną datę wypłaty środków (chodzi o określenie rocznej puli, z której zostanie wypłacone dofinansowanie). Jeżeli jako moment wypłaty zostanie wyznaczona końcówka tego roku, a bank się nie wyrobi z kredytem, procedrę trzeba będzie zaczynać od nowa.

 • Mimi

  Witam, mam pytanie. wiem, że była juz na to odpowiedź, ale nie mogę znaleźć. Chcę teraz złożyć wniosek o kredyt. bank powiedział, że nie wiadomo czy BGK zdąży z wypłatą w tym roku. Chcę jednak spróbować. Jeśli sie nie uda – Czy BGK uzna mój wniosek drugi raz w przyszłym roku? czy nie będzie nam wolno drugi raz starać się o dopłatę?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Zgoda. Ostateczna decyzja należy do Klienta. Może zapytać w banku o możliwość przyspieszenia dopłaty, może złożyć nowy wniosek – to jedynie sugestie.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Zapraszam do rejestracji na naszej stronie. Nasi doradcy z pewnością będą w stanie dopasować oferty do każdej kieszeni.

 • arfer

  tak, ale gwarancji, że wszysztko pójdzie ok nie ma. A jeśli ma stosunkowo krótki okres na wpłatę pierwszej transzy to w obecnej sytuacji mimo wszystko ryzyko, czasami lepiej nie przedobrzyć, bo można wyjść jak Zabłocki na mydle

 • arfer

  zgoda, ale z tych nastu banków w praktyce jako-tako kredytów udziela PKO BP, pekao SA, Alior, GNB na razie w ogóle nie jest zainteresowany szerszą akcją kredytową, DB troszkę się ogarnęło z procesem BGK, Eurobank ma drasyczne ograniczenia co do etapu zaawansowania neiruchomości, BZ wybrzydza na niektórych deweloperów zwłaszcza w mniejszych miejsocowościach, a reszta jest droga

 • arfer

  ale pytanie dotyczy już udzielonego kredytu. Czyli jeśli ja mam zaciągnięty kredyt i go spłacam, a dodawanie np. obecnej żony, która z przyczyn formalnych za czasów nieformalnego związku nie mogła być kredytobiorcą – z perspektywy realiów, a nie szczytnych zamierzeń – ogranicza bezpieczeństwo, nie dając żadnych korzyści. Tym bardziej, że interpretując wprost ustawę uwspólnienie może nastąpić dopiero po 5 latach, inaczej skutkuje zwrotem dopłaty. Po co druga osoba – patrząc na pesymistyczny scenariusz – ma być ciągana jako współkredytobiorca, nie mając w pakiecie żadnych korzyści ??

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Można – wszystko zależy od sytuacji Klienta. Jeżeli sytuacja tego wymaga – należny szukać nieszablonowych rozwiązań. Nie znam modeli scoringowych wymienionych banków, jednak o ile uzyskałem prawidłowe informacje – w Mille lub BZ WBK Klient nie jest dodatkowo „karany” jeżeli w czasie procesowania wycofa wniosek, a następnie złoży go ponownie.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Prawda, ale na szczęście w programie bierze udział już całkiem sporo banków. Klient ma możliwość wyboru – o ile podaje te same informacje może nawet złożyć wniosek w każdym z nich.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Pisząc o lepszych warunkach mówię właśnie o zdolności. W przypadku MDMu zalecenia rekomendacji nie mają znaczenia. Dopłata w ramach programu powinna być traktowana jako wkład własny.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Patrząc z drugiej strony – jaki ktoś może mieć powód, aby wziąć kredyt oraz dzielić współwłasność mieszkania z obcą osobą? Ten zapis był jednym z głównych postulatów na październikowej konferencji ZBP – raczej przejdzie.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • arfer

  nie do końca, do zmiany muszą się (także informatycznie) dostosować banki i BGK, by nie było chaosu. Kiepskie i niedopracowane przepisy to większy kłopot, niż pożytek, akurat w PL mamy i tak zbyt dużo niepotrzebnych ustaw, które są niedopracowane.

 • arfer

  ODRADZAM – zwłaszcza w bankach stosujących tzw. scoring np. PKO BP i Pekao SA ponowne składanie wniosku – przy granicznej zdolności kredytowej może być odrzucony ze względu na np. to, że w ostatnim czasie był inny zarejestrwaony wniosek kredytowy. Jak można coś takiego w obecnych czasach i dyskusyjnej przewidywalności banków proponować ???

 • arfer

  nie do końca, tu już sporo zależy od interpretacji konkretnego niestety banku, w części (np. PKO BP) jest to baaardzo luźno traktowane, w części bank oczekuje, by podmiot sprzedający spełniał wg banku definicję dewelopera, czyli nie powinien budować „przy okazji” innych biznesów. A nawet jeśli wszelkie kryeria są spełniane bank nie ma obowiązku udzielenia kredytu, zawsze może znaleźć pretekst, by odrzucić wniosek.

 • arfer

  Obniżenie % nie oznacza, że „lepsze” będą warunki kredytowania. Może nieco łatwiej o zdolność kredytową, ale od długiego czasu trend jest taki, że rosną opłaty, marże, prowizje i wymagany wkład własny. Z racji rekomendacji max. LTV od stycznia to 90% (a już dziś sporo banków wymaga 10-15-20 % wkładu własnego).

 • arfer

  😉 ale zapis będzie wykorzystywany na potęgę. Kto i jak udowodni, że to partner 😉 jeśli w ogóle ktoś wpadnie na absurdalny pomysł, by taki zapis do ustawy wprowadzić (były pomysły w podkomisjach w trakcie tworzenia i RnS i MDM)

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak

 • Asiulla

  Czy kupując mieszkanie od dewelopera w mdm mogę liczyć na zwrot VAT za materiały budowlane – wykończeniowe mieszkania? Budowa rozpoczęła się w 2014r akt notarialny własności styczeń 2016. Chodzi o zbieranie faktur za rok 2015 i rozliczenie w 2016r.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się
  lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM. Wsparcie będzie przyznawane na wniosek beneficjenta złożony w ciągu 6 miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka do instytucji udzielającej kredytu.

 • Gość

  Mam pytanie, czy jak rodzinie bezdzietnej urodzi się dziecko w przeciągu 5 lat to wtedy dostanie się dofinansowanie 15%? Czy jak kobieta jest w ciąży w trakcie brania kredytu to też traktujemy to jako dziecko? Pozdrawiam

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Owszem, trochę to cyniczne. Sam program także nie powinien wejść w życie z tak dużym opóźnieniem.

 • ss

  Czas wprowadzenia nowelizacji to czysta polityka-jak udawać że się wspiera młode małżeństwa a jednocześnie tak skonstruować ustawę żeby wydać jak najmniej pieniędzy z puli.
  Jedynie nacisk na posłów z PO z argumentem że za ten rok wykorzystano tylko 40% z zaplanowanych pieniędzy może ich zdopingować.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie do końca rozumiem. Mogę prosić o doprecyzowanie?

 • asdasd

  czyli umożliwienie zaciągnięcia kredytu z dowolną osobą zaraz pojawia sie posrednicy

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Owszem, Pani partner może ustanowić współwłasność tej nieruchomości.

 • paula

  Witam, mój partner kupuje właśnie mieszkanie z dofinansowaniem MDM. Zastanawiam sie czy po ślubie jaki weźmiemy w przyszłym roku mieszkanie będzie mogło zostać wpisane do wspólnoty majątkowej?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli bank zarezerwował wypłatę dopłaty na styczeń 2015, zostanie ona sfinansowana z przyszłorocznych środków. Bank nie ma możliwości wystąpić o tą dopłatę wcześniej.

  Mimo wszystko, sugeruję jednak zapytanie w banku. Jeżeli nie mogą przyspieszyć dopłaty, być może istnieje możliwość złożenia nowego wniosku (z terminem wypłaty całości środków w tym roku). Wszystkie dokumenty niezbędne do udzielenia kredytu już mają, proces powinien pójść piorunem – a być może nawet są w stanie zaoferować lepsze warunki.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Rzecznika prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju udzielił wypowiedzi w wymienionym artykule. Wg zapisów ustawy samym wynajęcie mieszkania lub jednego z pomieszczeń osobom może powodować konieczność zwrotu dofinansowania.

  Prawdą jest także, że zapis w ustawie jest bardzo nieprecyzyjny w tej kwestii. Być może planowane nowelizacje zmienią coś w tym temacie.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu
  mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie
  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli nie tylko od dewelopera.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Limity z czasem na pewno będą trochę rosły, lepsze będą również warunki kredytowania (chociażby z uwagi na malejący WIBOR. RPP prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną obniżkę).Z drugiej strony, zmiany w MDMie na pewną nie wejdą w styczniu. I najważniejsza sprawa – gdybyście Państwo chcieli zaciągnąć kredyt teraz, wcześniej będziecie cieszyli się własnym mieszkaniem. Obawiam się, że jest to decyzja, którą musicie podjąć sami.

 • Asiulla

  WITAM, mam pytanie czy wziąć lepiej mdm teraz z końcem roku (grudzień) czy poczekać do stycznia 2015 na zmiany w mdm i na ile jest to pewne że one wejdą (małżeństwo z dwójka dzieci z małej miejscowości warmińsko mazurskiej) no i czy wiadomo jakie limity będą nas obejmować czy wzrosną a może spadną? proszę o podpowiedź

 • Asia

  Czy mdm obejmuje mieszkania zakupione w stanie deweloperskim wybudowanym prze PPUH ? Czy tylko od deweloperów ?

 • gość

  Witam, moje pytanie dotyczy wcześniejszej wypłaty dofinansowania, a mianowicie „przebukowania daty wypłaty” na przestrzeni roku.
  Nasz deweloper pierwotnie miał termin oddania lokalu na 31 grudnia, w związku z tym bank zabukował wypłatę dofinansowania na styczeń. Obecnie otrzymaliśmy list z zaproszeniem na odbiór mieszkania na listopad z informacją ze klucze otrzymamy po wpłacie 100 % wartości mieszkania. Problem w tym ze ostatania transza to środki bankowe+MDM ( zabukowane na styczeń ) ze śr. bankowymi nie ma problemu, piszemy wniosek i środki są uruchamiane, natomiast jak to jest z MDM-em? Czy istnieje jakaś szanasa/możliwość/wnioski na wypłatę tych środków jeszcze w tym roku. Domyślam się , że jeśli limit na ten rok byłby w całości wykorzystany , to mogłoby to stanowić spory problem , ale z tego co czytam to środki na ten rok wykorzysane są w 40 %.
  Prosze o pomoc – czy jest jakaś szansa i jak należy się za to zabrać ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W momencie pisania artykułu nie wiedzieliśmy jeszcze o wszystkich propozycjach. Obecnie dysponujemy już takim materiałem, w najbliższym czasie ukaże się artykuł na ten temat.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na chwilę obecną nie ma takiej szansy.

 • gosc

  czy zmiany o których piszesz to wszystkie jakie ostatecznie zaproponowano? Kilka miesicy temu, chyba w czerwcu czytałam o planach zmiany dopłat dla rodzin nie z dwójką, a z trójką dzieci- z 15% na 25%. I tak ze zwykłej niewiedzy- co to znaczy, że projekt jest na etapie konsulatcji społecznych?

 • gosc

  jaka jest sznasa że program MdM obejmie tez kupno z rynku wtórnego? są miejscowości gdzie ostatnmie bloki były budowne lata temu a na nowe też bedzie trzeba czekać …..

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ta kategoria zawsze była na stronie BGK. Gdyby pula przyznanych środków, przeznaczonych na program w danym roku, przekroczyłaby ustaloną wartość – pojawi się tam komunikat o wstrzymaniu dofinansowania.

 • Marta

  Niby w komunikatach BIP na stronie BGK w zakładce MDM jest lakoniczna informacja na ten temat ale bez dat i niczego natomiast dostałam podobną informację z banku do którego złożyłam wniosek o kredyt i teraz nie wiem za bardzo o co chodzi….

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Obawiam się, że to podpada właśnie pod użyczenie.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  True, mój błąd. Rzeczywiście, w przypadku RnS’a finansowanie dotyczyło obu rynków. Nowelizacja, którą miałem na myśli dotyczyła możliwości zaciągania kredytu przez singli. Na swoje usprawiedliwienie mam jedynie późną porę i zmęczenie materiału.

  BTW – witamy ponownie na naszym portalu i zapraszamy do dyskusji.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety, jak pisze poniżej @arfer, szanse na nowelizację od 2015-01-01 są żadne. Najprawdopodobniej nowelizacja wejdzie z minimum półrocznym opóźnieniem.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nic mi na ten temat nie wiadomo. Na stronie BGK dotyczącej programu MDM nie ma takiej informacji.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Owszem, przydałaby się taka możliwość.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety, prawda. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji w ZBP padło stwierdzenie, że nowelizacja wejdzie z minimum półrocznym opóźnieniem.

 • Edi

  witam, interesuje mnie kwestia zaciągnięcia kredytu będąc narzeczeństwem, jakie są szanse że ta zmiana wejdzie od 2015 i kiedy ewentualnie dowiemy się o nowelizacji ?

 • tomek

  Jeżeli lokal posiada więcej niż 1 pokój to i tak nikt inny nie może tam mieszkać? W sumie w tym wyjaśnieniu nie jest opisana sprawa meldunku tym bardziej w większych mieszkaniach.

 • Marta

  czy to prawda, że wstrzymano dopłaty na ten rok?

 • arfer

  ????? ja bym jednak polecił doczytać ustawę wprowadzającą program RnS z lata 2006 r…. Oba rynki były od początku od 1.1.2007 r. , jedyna gruba nowelizacja weszła w życie później, bodaj 31.8.2011 r.. eksperci…..

 • arfer

  szanse na to, że zmiany wejdą w życie od 1.1.2015 wg osoby odpowiedzialnej w MIR za temat MDM są ZEROWE. Jej zdaniem, jeśli zmian nie utrąci rok wyborczy, to bardziej realna jest połowa roku.

  Mamy prawie listopad, a etap zaawansowania nowalizacji jest, jaki jest, o takim szczególe jak vacatio legis i konieczność dostosowania całej infrastruktury informatycznej w bankach i BGK nie wspominając.

  Sam MDM też miał wchodzić w życie od lipca 2013 i wiadomo, że wyszło z tego jedno wielkie g…

 • j

  Witam, może mądre głowy w rządzie pomyślą nad zwiększeniem m2 przy budowie domu. Jeżeli jest możliwość zwrotu vatu przy budowie domu , nie jestem pewien chyba do 75 m2 można odliczyć a dom nie może byc wiekszy niz 100 m2 chyba że masz 3 dzieci to może miec 110 m2. Dlaczego nie można i tak niezbyt idealnego programu zmodyfikować o możliwość wybudowania dowolnego domu, ale dopłata będzie udzielana tylko i wyłącznie do 75 m 2?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Odsyłam w tej kwestii do Art. 14 ust 2 Ustawy MDM.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu
  mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb
  mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom
  jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania
  wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • tomek

  Witam. Mam pytanie czy w takim mieszkaniu z MDM mogą być zameldowane inne osoby czy tylko ta, która otrzymała dofinansowanie(singiel)?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Przypominam, że w przypadku Rodziny na Swoim finansowanie nieruchomości na rynku wtórnym także nie pojawiło się od razu. Na taką możliwość musieliśmy trochę poczekać. Prawdopodobnie podobna droga czeka także program Mieszkanie dla Młodych.

 • Sylwia

  A jaka jest szansa, że MDM w końcu obejmie również rynek wtórny tak jak program Rodzina na Swoim?