Środków na dofinansowanie „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku starczy najwyżej do lipca

Środków na dofinansowanie „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku starczy najwyżej do lipca

Aktualizacje:    13.06.2016 »    20.06.2016 »

Wg informacji BGK, w minionym miesiącu zostało wykorzystanych prawie 70 mln środków z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Do 06.06.2016, łączna wartość wykorzystanych, przyszłorocznych środków zbliżyła się do 240 mln PLN.

Ponieważ „Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi” umożliwia w bieżącym roku wykorzystanie do 50% środków z roku 2017, do dyspozycji beneficjentów pozostało jedynie 132,5 mln PLN.

Dane BGK jednoznacznie wskazują na to, że środki z programu „Mieszkanie dla Młodych” przeznaczone na 2017 rok zostaną wyczerpane w 50% maksymalnie do końca lipca. Po tym terminie banki zaprzestaną przyjmować wnioski o dofinansowanie aż do 1-go stycznia 2017. Potem zostanie uruchomiona druga część dostępnej puli, czyli dodatkowe 373 mln PLN.

Jeżeli zainteresowanie programem utrzyma się na obecnym poziomie, to prawdopodobnie już w drugim kwartale przyszłego roku dostępne będą jedynie fundusze z puli przewidzianej na 2018 rok. Dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad zakupem mieszkania, zbliża się ostatni dzwonek na podjęcie decyzji. Warto się pospieszyć, gdyż kończące się środki nie są jedynym problemem.

Popularność MDMu stoi w sprzeczności z rządową decyzją o zakończeniu programu po 2018-tym roku. Politycy będą unikali zwiększenia puli dostępnych środków. Zamiast tego raczej podejmowane będą starania dot. wygaszenia zainteresowania programem. Pierwszym zwiastunem było zmniejszenie limitów ceny 1 m2. Pod koniec pierwszego kwartału 2016 limity cenowe poszły w dół w większości miast regionalnych w Polsce.

Jest wielce prawdopodobne, że przy kolejnej zmianie limity ponownie ulegną zmniejszeniu. Z punktu widzenia rządu będzie to idealne rozwiązanie – środki nadal będą dostępne dla beneficjentów, jednak lokali spełniających warunki programu będzie na tyle mało, że zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych” zostanie zmarginalizowane. Pamiętajmy, że kwota niewykorzystanych środków wraca do budżetu.

Dodatkowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest spadek dostępności kredytów. W minionym półroczu większość banków mocno obniżyła zdolność kredytową potencjalnych klientów. Podatek bankowy płacony od wysokości aktywów spowodował zmianę podejścia instytucji finansowych do kredytów hipotecznych. Banki wolą udzielić mniejszej liczby kredytów, skupiając się na nieco wyższej marży. W dłuższej perspektywie warunki udzielania kredytów będą z pewnością nadal zaostrzane.

Rząd będzie z pewnością próbował zapobiegać recesji na rynku mieszkaniowym. Obecnie rynek oczekuje na szczegóły nowego programu – Mieszkanie Plus. Nadal jednak znamy zbyt mało szczegółów, aby określić wpływ rządu na określenie przyszłego popytu na nieruchomości. Ogólnie znane założenia pozwalają jednak domniemywać, że standard budowanych mieszkań może być niższy niż tych oferowany obecnie na rynku.

Przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce jest sporą niewiadomą. Tym bardziej warto rozważyć możliwość skorzystania z MDMu. Program nadal działa i wciąż dostępnych jest ponad 1 mld PLN środków na dopłaty w kolejnych latach. Można o nie wnioskować już teraz – korzystając z rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Aktualizacja 13.06.2016

Kwota dofinansowania, przyznawana dziennie, pozostawała w ciągu ostatniego tygodnia na stałym poziomie ~3,5 mln PLN. Do 13.06.2016 zostało wykorzystane 257.617.977,31 PLN z puli na 2017-ty rok i 2.741.511,00 PLN z puli na 2018-ty rok. Beneficjenci mają nadal do dyspozycji ponad 115 mln z puli na 2017-ty rok oraz prawie całą pulę 2018. Obecny poziom wykorzystania środków pozwoli na korzystanie z puli 2017 do końca lipca bieżącego roku.

Aktualizacja 20.06.2016

Z limitu środków z puli 2017 dostępnej w tym roku (373 mln PLN) wykorzystano już 276 mln PLN. Pozostało 97 mln zł wg stanu na 20.06.2016. W ostatnim tygodniu dziennie rejestrowano wnioski na około 3.6 mln PLN, co oznacza, że środki wyczerpią się w okolicach 25.07.2016. Pozostała część limitu dostępnego na 2017 r. (dodatkowe 373 mln PLN) zostanie udostępniona do wykorzystania po 2.01.2017. Beneficjenci mogą dodatkowo korzystać ze środków przeznaczonych na 2018-ty rok. W takim przypadku wypłata dofinansowania nastąpi po 2.01.2018.

sprawdz_doplate150

 • Owszem. Dodatkowe wsparcie można otrzymać jednorazowo jedynie w przypadku urodzenia trzeciego dziecka lub kolejnego (po trzecim). Ustawa nie określa kryterium rodzin na „lepsze” i „gorsze”. Ustawodawca po prostu zdefiniował określone kryteria i wg nich przyznawane jest dofinansowanie.

 • Ewa Żmuda

  A jak w mojej rodzinie urodzilo sie drugie dziecko to jic nie dostane. Musze urodzic trzecie dziecko zeby dostac 5%. Jak urodze czwarte dziecko to juz nic nie dostane. Dlaczego????

 • Takie są po prostu zapisy Ustawy. Osoba, która już wychowuje troje dzieci dostaje na starcie wyższe dofinansowanie. Dodatkowo, jeżeli w tej rodzinie urodzi się czwarte dziecko, rodzice dostaną dodatkowe wsparcie.

 • Ewa Żmuda

  a dofinansowanie na 3 i kolejne dziecko nie powinno wyniesc 15%? skoro przty jednym dziecku dofinansowanie wynosi 15% a przy 3 i wiekszej liczbie dzieci wynosi 30% to rachunek jest prosty: 30%-15%=15%. skad w takim razie tylko 5%???

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Szansa nadal jest, ale polecam się pospieszyć, zostało 251 mln PLN środków. Przez pierwsze 2 dni beneficjenci zarezerwowali 95 mln PLN. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Karola

  Witam,
  Czy jesr jeszcze jakas szansa na otrzymanie dofinansowania wkladu wlasnego na kupno mieszkania teraz czyli 2017r czy juz ,,po ptakach,,?

 • Owszem, jest taka możliwość. Na podobnej zasadzie składane są wnioski o wypłatę dofinansowania w roku 2018.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ada

  Witam,
  umowę przedwstępną podpisuję pod koniec roku 2016r natomiast oddanie mieszkania jest w III kwartale 2017r , czy jest możliwość złożenia wniosku z dofinansowaniem mdm na początku stycznia 2017r ale ,żeby środki były dopiero wypłacane z kredytu jak również z MDM około września 2017r , albo z MDM nawet później ?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Pewnie, przy próbie kontaktu proszę poinformować doradcę, że nie jest Pani zainteresowana rozmową i prosi Pani o usunięcie numeru z bazy.

 • Karolina

  Witam czy można usunąć mój numer z waszej bazy danych?

 • Witam. Obecnie można składać wnioski jedynie z puli na 2018-ty rok. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Okres procesowania wniosku wynosi średnio około 1 miesiąca – czyli środki mogłyby zostać przekazane na początku lutego 2017.

 • Ewa

  Witam czy jeżeli chciałabym jeszcze teraz starać się o dofinansowanie to jest on możliwy czy już zabrakło środków?

 • Iwona

  Witam,

  Jeśli złoże wniosek o definansowanie do mieszkania 2 stycznia 2017 i zakwalifikuje się to kiedy zostaną przekazane pieniądze z drugiej puli?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Oczywiście, można (a nawet trzeba) się wprowadzić po zapłacie transzy pochodzącej z kredytu i po przekazaniu własności mieszkania. Jedyny minus jest taki, że dopłata zostanie przekazana na konto sprzedającego mieszkanie po 2018-01-02.

 • Romek

  Witam,
  jeśli skorzystam z dofinansowania z puli na 2018 rok, to czy będę mógł wprowadzić się wcześniej do mieszkania? Przed 2018 rokiem?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Owszem, kwota kredytu powinna wynieść minimum 50% wartości nabywanej nieruchomości.

 • Ann

  Z tego co czytałam minimum 50% musi być pokryte kredytem hipotecznym. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

 • Jenny

  Witam, czy jest możliwość O dofinansowanie z środków MDM bez kredytu hipotecznego? Z wkładem własnym?

 • Staramy się publikować aktualizacje w każdy poniedziałek.

 • Ann

  Kiedy można spodziewać się kolejnej aktualizacji?

 • Witam. Nie ma znaczenia rok budowy wymienionego mieszkania. Jeżeli spełnia limity ceny i powierzchni, można je sfinansować przy pomocy programu MDM.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kamil

  Witam. Mam pytanie bo dostaje sprzeczne informacje. Mam na oku mieszkanie rynek pierwotny od dewelopera budynek oddane w 2015r zostało 1 wolne mieszkanie. Czy z dofinansowania na 2017 rok można sfinansować mieszkanie z 2015 roku? Deweloper twierdzi że tak it aką przedstawia nam ofertę a broker twierdzi że nie jest to możliwe… Kto ma rację? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Witam. W obu bankach proszę zawnioskować o kredyt z dofinansowaniem. Pierwszy z banków zarezerwuje kwotę dopłaty.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Hubert

  Witam, w dniu jutrzejszym (tj. 29.06.2016) jestem umówiony na złożenie wniosków o kredyt w dwóch rożnych bankach w tym samym dniu. Czy w obu mam się starać o dopłatę z MDM? Nie chce zarezerwować dwa razy tej samej dopłaty. Proszę o komentarz.

 • Tak, za chwilę pojawi się na stronie. Z puli na 2017-ty rok zostało 73,6 mln PLN

 • Bartek

  Witam, czy będzie dzisiaj aktualizacja?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Kwota dofinansowania jest dla pana rezerwowana w momencie akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia. W zależności od banku, odbywa się to od razu lub po procesie badania zdolności (góra tydzień od rejestracji wniosku). Jeżeli złożą Państwo wniosek w najbliższym tygodniu, mają państwo bardzo dużą szansę na otrzymanie dofinansowania (środków powinno wystarczyć do końca lipca).

 • Dawid Łukaszyk

  Witam,
  Jutro spotykam się z doradzą finansowym i będziemy składać wnioski o kredyt do banków po wypełnieniu całej dokumentacji trafią do banków na początku lipca – jaka jest szansa, że załapie się jeszcze teraz na dofinansowanie? Zważywszy, że BGK jak dobrze pamiętam ma 60dni na rozpatrzenie takiego wniosku? Będę wpłacał zadatek na mieszkanie dlatego jest to dla mnie bardzo ważne czy załapie się na tą pulę.

 • Witam. Wnioski o dofinansowanie z drugiej części puli na 2017-ty rok można będzie składać po 2017-01-02. W dalszym ciągu można jednak korzystać z puli na 2018.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonka pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz ( akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego żony do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej) – warunkiem rozszerzenia własności przed upływem 5 lat jest wspólność ustawowa małżeńska.

 • Romek

  Witam!
  czy wniosek o kredyt wraz z dofinansowaniem MDM (z drugiej puli na 2017r.) będzie można składać już np. w listopadzie 2016r.? Czy dopiero po 02.01.2017r.?

 • Kamila

  Witam, chcemy teraz przystapic do kredytu z mdm jako narzeczeństwo, czyli singiel, w sierpniu planujemy ślub, czy po slubie mąż nabywa od razu prawo do wspolwlasnosci mieszkania, czy nalezy zrobić darowiznę czy jeszcze inaczej? Chcemy aby mieszkanie przyszłościowo było wspołwłasne 🙂 Z gory dziekuje za odpowiedź

 • Witam. Wniosek o dofinansowanie jest składany razem z wnioskiem kredytowym, nie ma jednak problemu, aby określić późniejszą datę wypłaty- zarówno kredytu, jak i dofinansowania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adrian

  Witam,
  zakładając, że dostałem już kredyt to czy jest możliwość dostania mdm później czy trzeba wszystko za jednym zamachem zrobić (tj. złożenie wniosku o kredyt i złożenie wniosku o mdm)?

  z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 • Rejestracja / akceptacja wniosku w systemie BGK Zlecenia nie wymaga ingerencji BGK. Wszystko zależy od pracowników wybranego przez Panią banku. Dostępna pula odnosi się do wniosków zaakceptowanych w systemie BGK Zlecenia.

 • Owszem, pozostało jeszcze ponad 90 mln PLN z puli 2017 do wykorzystania w tym roku.

 • Kris

  Złożyłam wniosek o dofinansowanie mdm.
  Czy teraz czas na oczekiwanie na odpowiedz zależy od analityków z mojego banku czy bgk?
  I jeszcze jedno pytanie:
  Dostępna pula odnosi się do liczby przyznanych zaakceptowanych wniosków?? Czy może te złożone jeszcze bez decyzji tez są brane pod uwagę?

 • Anna

  Witam
  Poproszę o aktualizację.
  Czy jeżeli wniosek o dopłatę został dzisiaj wysłany czy mam jeszcze szansę na dofinansowanie?

 • Akceptacja wniosku w systemie BGK Zlecenia jest równoznaczna z przyznaniem dofinansowania (oczywiście, warunkiem wypłaty dofinansowania jest podpisanie umowy kredytowej i wypłata kredytu).

 • Jeżeli znajdzie Pan mieszkanie po wyczerpaniu 50% puli z 2017-go roku, którą można zarezerwować w bieżącym roku, może Pan wystąpić o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2018-ty rok lub poczekać ze złożeniem wniosku min. do 2017-01-02.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Michał

  witam, czy potwierdzenie rejestracji dofinansowania wkładu własnego jest równoznaczne z przyznaniem przez bgk tego dofinansowania, czy jest to tylko póki co zarejestrowane i muszę czekać jeszcze na jakieś pozytywne rozpatrzenie ?

 • Z.D.

  Witam, nurtuje mnie następująca kwestia. W aktualizacji z 20 czerwca czytamy:
  „Pozostała część limitu dostępnego na 2017 r. (dodatkowe 373 mln PLN) zostanie udostępniona do wykorzystania po 2.01.2017.”
  Kiedy zatem można składać wnioski o dofinansowanie z pozostałej puli 2017 ?
  Jeżeli wybiorę sobie mieszkanie we wrześniu 2016, to wniosek MdM mogę złożyć już wtedy, czy też muszę poczekać ze złożeniem wniosku do stycznia 2017 r?

 • Witam. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.
  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Tak. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Sprzedający może także nadpłacić cześć kredytu w kwocie odpowiadającej wartości otrzymanego dofinansowania. Wówczas kwota pochodząca z Pani kredytu ureguluje pozostałą część zobowiązania, hipoteka zostanie ustanowiona na rzecz Pani, a dopłata wpłynie na konto sprzedającego po 2017-01-02. Można także próbować wziąć kredyt w banku w którym obecny kredytobiorca posiada swoje zobowiązanie.

 • cidleniviec

  Witam. Mam takie w sumie proste pytanie: Jestem Ja, moja żona i mamy 1 dziecko. Na tym kalkulatorze MDM powinniśmy otrzymać 15% dofinansowania i jest na dole informacja: „dodatkowe 5% po urodzeniu kolejnego dziecka” ale w przepisach MDM jest, że 5% należy się po urodzeniu 3 i kolejnego dziecka…
  Czyli Jak mam rozumieć ten kalkulator? Jak teraz mamy jedno dziecko i bierzemy MDM i po otrzymaniu dofinansowania urodzi nam się drugie to dostaniemy te 5% czy dopiero po trzecim dziecku?

 • Abbey

  Zakupiłam mieszkanie na rynku pierwotnym w programie MDM. Czy mogę w nim zamieszkać i zameldować 2 członków rodziny ?

 • rh

  Raczej nie ma takiej możliwości bo przed spłatą całego kredytu bank sprzedawcy nie zwolni hipoteki a więc bank w którym Ty chcesz brać kredyt nie będzie mógł jej ustanowić. Chyba, że sprzedający dogadałby się z bankiem i ustanowił inne zabezpieczenie na resztę kredytu lub Ty jesteś w stanie przedstawić swojemu Bankowi inne zabezpieczenie kredytu. Ewentualnie, chociaż tutaj już całkowicie spekuluję można by próbować wziąć kredyt w tym samym banku w którym ma obecnie sprzedający. Przy normalnym kredycie nie powinno być problemu ale przy MDM już trudno powiedzieć.

 • Daria

  Zbywca sprzedaje mieszkanie, które sam kupił na kredyt. Do całkowitej spłaty hipoteki sprzedającemu brakuje kwota dofinansowania na którą musi czekać do stycznia 2017. Czy mogę kupić mieszkanie z zadłużona hipoteką na wysokość kwoty dofinansowania i czekać pół roku na całkowita spłatę zadłużenia w momencie uzyskania środków z MDM przez zbywce?prosze o poradę;)

 • No problem, polecamy się.

 • Dominik

  Dziękuję za odpowiedź. Jestem spokojny w takim razie 😉

 • Witam.

  Ad 1. Nie jest to prawda, współpracujące z nami banki nadal przyjmują wnioski, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

  Ad 2. Wnioski o przyznanie dofinansowania z puli 2018 można składać w dowolnym momencie. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dominik

  1. Dzisiaj wybrałem mieszkanie i „na dniach” będę podpisywał umowę przedwstępną. Od znajomej pracującej w banku uzyskałem informację, że bank przestał przyjmować wnioski kredytowe z mdmem na rynku wtórym i przyjmuje tylko na rynek pierwotny. Jutro mam się dowiedzieć jak sytuacja wygląda w innych bankach. Czy ktoś słyszał o takiej sytuacji ?
  2. „Beneficjenci mogą dodatkowo korzystać ze środków przeznaczonych na 2018-ty rok. W takim przypadku wypłata dofinansowania nastąpi po 2.01.2018.” – czy to oznacza, że po wyczerpaniu teraz 50% na 2017 r. będzie można już np. od sierpnia 2016 składać wnioski z wypłata dofinansowania od 2.01.2018 ? Czy np. już od jutra będzie można składać wnioski z wypłatą od 2018 r. ?

 • Na naszej stronie powinna być już dostępna aktualizacja estymacji.

 • Wg stanu na dzisiaj (20/06) pozostało trochę ponad 97 mln PLN z puli 2017, którą można wykorzystać w tym roku.

 • Może Pan śmiało składać wniosek, nawet, jeżeli nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Wymagane dokumenty dostarczy Pan w trakcie procesowania. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Bartek

  Witam. W chwili obecnej zostało już zarezerwowane 268 mln PLN z puli na 2017 rok i 2,8 mln PLN z puli 2018. Pozostało ponad 100 mln PLN z 2017-go roku.
  Takie dane byly do piątku 17.06.2016

 • Antoni

  Witam,
  Czy orientuje się ktoś ile jeszcze zostało środków z puli na 2017 rok? Chodzi mi o najbardziej aktualne informacje.
  Pozdrawiam

 • mateusz

  Witam
  Mam wybraną nieruchomość która jest już ukończona, jednak inwestor ma otrzymać pozwolenie na użytkowanie do 11 lipca.
  Czy mogę w jakiś sposób zarezerwować już środki w banku, czy muszę czekać na inwestora aż będzie miał wszystkie dokumenty?

 • Jeżeli wniosek zostanie złożony w lipcu i nastąpi akceptacja w systemie BGK Zlecenia, środki zostaną zarezerwowane. Podpisanie umowy może nastąpić później. Aby złożyć wniosek, beneficjent powinien mieć już wybrane mieszkanie. Do obliczenia limitów MDM potrzebne będą parametry lokalu.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • ktostakijakja

  czy jak złoże wniosek o kredyt z mdm w lipcu, powiedzmy na poczatku
  i wniosek zostanie zaakceptowany to mam 60 dni na podpisanie finalnej umowy, mimo ze pod koniec lipca skonczy sie przyjmowanie wnioskow? czy moge zlozyc wniosek nie majac konkretnej oferty mieszkaniowej i pozniej tylko czekac az cos wpadnie?

 • Zabezpieczeniem kredytu powinna być nieruchomość. Poręczyciel może ew. wesprzeć zdolność kredytową beneficjenta.

 • szaqq

  Czy w kredycie MDM może zabezpieczeniem być poręczyciel?

 • Niestety nie. Dofinansowanie jest wyliczane wg liczby wychowywanych dzieci w momencie składania wniosku. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietna para i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • PanX

  A jeśli to będzie nasze pierwsze dziecko? Możemy wtedy liczyć na dodatkowe wsparcie 5%?

 • Witam. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Reasumując – nie będą Państwo musieli zwracać dofinansowania po ustanowieniu współwłasności na małżonkę.

  Jeżeli chodzi o 2-gie pytanie, owszem, po urodzeniu 3-go dziecka będziecie Państwo mogli liczyć na dodatkowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania).

 • Witamy i zachęcamy do zadawania pytań.

 • Owszem, dla innych województw limity się nie zmienią.

 • Brawo, gratulacje! Życzymy wielu miłych chwil w nowym mieszkaniu.

 • Kamil Woś

  Witam

 • PanX

  Witam,
  chcemy kupić mieszkanie wraz z narzeczoną z dotacją mdm 10%. Mieszkanie będzie własnością na mnie a narzeczona będzie współkredytobiorca. Jeśli w przyszłym roku weźniemy ślub chcielibyśmy by mieszkanie weszło w wspólność majątkową. Czy będziemy w takim przypadku zmuszeni do zwrotu dotacji 10%? I jeśli za 3 lata urodzi nam się dziecko możemy liczyć na dodatkowe 5% dotacji MDM? Z góry dzięki za pomoc i wyjaśnienie.

 • Julia

  Czy to już jest potwierdzona informacja? to znaczy że dla innych województw limity cen w III kwartale pozostaną bez zmian, czyli na poziomie cen z II kwartału?

 • cimar

  udało się w końcu ! podpisana umowa kredytowa ! dziękuje za pomoc !

 • Owszem, 30-go czerwca, ale tylko dla województwa pomorskiego.

 • Jeżeli złoży Pani wniosek na początku 2017-go roku (albo teraz), osoba sprzedająca mieszkanie otrzyma kwotę pochodzącą z dofinansowania do końca marca 2017. Środki nadal są, można ubiegać się o wsparcie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Angelika

  Witam
  Mam pytanie czy jeżeli zakupiłabym mieszkania maksymalnie do marca 2017 to osoba sprzedająca otrzyma dopłatę z programu mdm w 2017 czy dopiero w 2018 roku i czy jeszcze w tym roku można załapać się na dopłatę w 2017 roku ?

 • Fabian

  Witam, czy limity ceny za metr dla MDM na trzeci kwartał 2016 będą sie zmieniały?

 • rh

  W większości przypadków rejestracja wniosku o MDM jest na wczesnym etapie procesowania wniosku o kredyt (pomijając nieszczęsny przypadek BZWBK z początku roku). W takiej sytuacji bank pewnie zapyta po prostu czy procesować dalej bez MDM czy nie. Czy będzie to oznaczać nowy wniosek czy nie to jest kwestia techniczna zależna od procedur banku. Ja zmieniałem kilka rzeczy włącznie z terminami i kwotami transz już po złożeniu wniosku i nie powodowało to konieczności pisania kolejnych „wniosków”. Po prostu finalna wersja ustaleń znalazła się w umowie.

 • Dominik

  Dziękuję za odpowiedź. A co w sytuacji gdy wniosek z mdm zostanie odrzucony. Muszę składać nowy wniosek kredytowy bez mdm żeby kupić w danym momencie mieszkanie, czy dostanę pieniądze z tamtego tyle ze bez MDMu

 • józek

  Jeśli środki możliwe do zarezerwowania na 2017 w 2016 roku zostaną wyczerpane, wniosek taki zostanie odrzucony przez Bank (brak środków). Możliwe będzie zarezerwowanie wypłaty dopiero w 2018. Nie ma możliwości zwrotu dopłaty w 2017. Jedyne co pozostanie w takiej sytuacji to wstrzymać się do 02.01.2017 z transakcją i wnioskiem kredytowym.

 • Dominik

  Witam, proszę o informację jak sytuacja wygląda w przypadku gdy zostaną wyczerpane środki do lipca, a ja kupiłbym mieszkanie na kredyt w sierpniu. Czy w takiej sytuacji bank przyjmuje w sierpniu wniosek kredytowy z MDM? Zakladam że nie i że zacznie przyjmować dopiero w styczniu 2017. Czy kupując mieszkanie w sierpniu 2016 bez możliwości dopłaty z mdm jest szansa, żeby wnioskować o jakiś zwrot tej dopłaty w 2017 ?

 • Tak. Wykorzystano 257.617.677,31 PLN ze środków 2017 i 2.741.511,00 z 2018.

 • Bartek

  Witam, czy będzie dzisiaj dostępna aktualizacja środków? Pozdrawiam

 • Środki na ten rok się skończyły, nadal jednak można skorzystać z programu przy pomocy środków na 2017-ty rok. Kredyt można otrzymać w tym roku, natomiast dopłata będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Ads Sano

  Dlaczego kiedy zarejestrowalem sie do waszej platformy, dostalem telefon z OpenFinance i Pani na słuchawce stwierdzila ze w tym roku srodki MDM sie skonczyly w marcu i juz ich nie bedzie ?

 • W takim przypadku będzie musiała Pani zwrócić część otrzymanego dofinansowania (nawet pomimo faktu wychowywania trójki dzieci). Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego: dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583) – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Gosia Dembińska

  Witam
  Chce sprzedac mieszkanie kupione w mdm. czy część dopłaty udzielona z powodu wychowywania dzieci nie podlega zwrotowi ( trojka dzieci)?

 • Obawiam się, że nie. Może Pan ew. skontaktować się jeszcze z naszymi doradcami. Mają trochę większe doświadczenie w podobnie nietypowych sprawach.

 • Robert Walicki

  Grunty sa nieuregulowane stad nie ma mozliwosci zalozenia KW. Czy w takim przypadku mazna to sfinansowac w ramach MdM? Mieszkanie z rynku wtornego.

 • Można, co więcej, kredyt może być zabezpieczony na takim mieszkaniu. Przy podpisywaniu aktu notarialnego notariusz złożyć po prostu wniosek o założenie KW. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Banki nadal będą przyjmować wnioski o dofinansowanie ze środków przeznaczonych na 2018-ty rok.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Kwota Pana własnych środków + kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

  Odnośnie drugiego pytania – dopłata nie zostanie cofnięta ze względu na dopłatę przyznaną po urodzeniu 3-go dziecka.

 • Robert Walicki

  Czy w MdM można kupić mieszkanie bez KW? Kredyt byłby wtedy zabezpieczony na nieruchomości kogoś z rodziny. Pytanie czy tak można?

 • Dawid – Ryba

  Ogólnie korzystam z usługi firmy Expander, wniosek kredytowy złożyliśmy w 3 bankach, skupiliśmy się głównie na WBK, ze względu na najwyższą zdolność kredytową, tam też złożyliśmy wniosek MDM.

 • aaaa

  „Dane BGK jednoznacznie wskazują na to, że środki z programu „Mieszkanie dla Młodych”
  przeznaczone na 2017 rok zostaną wyczerpane w 50% maksymalnie do końca
  lipca. Po tym terminie banki zaprzestaną przyjmować wnioski o dofinansowanie aż do 1-go stycznia 2017.”

  Dotyczy to tylko środków na 2017 czy w ogóle banki zaprzestaną przyjmować wnioski? Chcę złożyć wniosek w grudniu na środki z 2018r

 • Dawid – Ryba

  Dziękuje bardzo, o to właśnie mi chodziło, że środki przez kolejne lata, mimo zakończenia programu, będą możliwe do uzyskania.

 • Adam

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie minimalnej kwoty kredytu wynoszącej 50% ceny nieruchomości.
  Mamy z żoną zarezerwowane mieszkanie 47m2 za 117tys zł. Z programu MDM otrzymam 17040zł, chcę włożyć maksymalny wkład własny 41400zł, czyli tak aby nie przekroczyć 50% ceny nieruchomości.
  Czy moje obliczenia są poprawne?
  Oraz główne pytanie, Czy jeżeli w ciągu 5 lat urodzi się dziecko i dostaniemy około 8tys to czy wtedy kwota dopłaty i wkładu własnego przekroczy 50% i zostanie cofnięta dopłata?

  Pozdrawiamy

 • Poszczególne banki mają swoje własne procedury i cenniki, w które BGK nie ingeruje. Na szczęście na rynku jest sporo konkurencyjnych ofert. Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Można złożyć wniosek i poprosić o zarejestrowanie wniosku o dofinansowanie oraz poinformować pracownika banku o Pani sytuacji. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ula

  Witam! Staramy się o kredyt z dopłatą, zależy nam żeby zdążyć do końca czerwca. Bank, w którym wstępnie badaliśmy naszą zdolność kredytową, zażądał od nas ostatnio dodatkowego wkładu własnego w wysokości 15% wartości nieruchomości. Rzekomo wymóg ten jest podyktowany tym, że środki z MDMu zostaną wypłacone dopiero w styczniu 2017. Z tego samego powodu bank podwyższył marżę o jeden procent i tą podwyższoną marżę mielibyśmy płacić od teraz do stycznia. Mowa o Banku Spółdzielczym. Czy to są normalne procedury? Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją w tym lub innym banku? W takim wypadku MDM jako dofinansowanie wkładu własnego traci sens.

 • XX

  Witam,
  Zdolność kredytową będę miała na początku sierpnia, czy można się zarejestrować w MDM pod koniec lipca jak jeszcze będą pieniądze, czy to musi być równorzędnie z decyzją banku? Boję się ze o te kilka dni mogę się nie załapać.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

  Odnośnie Pańskiego pytania – jeżeli małżeństwo skorzysta z programu w 2018-tym, a w 2022 urodzi im się trzecie lub kolejne dziecko, otrzymają dodatkowe wsparcie pomimo zakończenia programu MDM (środki na ten cel są zabudżetowane z każdej rocznej puli).

 • Bartek

  Witam, w jakim banku Pan składał wniosek? Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam

 • Dawid – Ryba

  W tym roku złożyłem i dostałem dofinansowanie z puli na przyszły rok, nie mając ślubu złożyliśmy wniosek jako singiel + dziecko, wydaje mi się że gdzieś kiedyś czytałem że jeżeli do 5 lat od złożenia wniosku weźmiemy ślub i będziemy mieć drugie i trzecie dziecko to zostanie nam doplacone do wysokości maksymalnej kwoty dopłaty, co w wypadku gdy projekt MDM się zakończy w 2018, jego założenia będą obowiązywać? Przykładowo w 2018 małżeństwo korzysta z programu, w 2022 rodzi im się dziecko, dostaną dodatkowe 10 tys. mimo że już MDM nie funkcjonuje

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/