W oczekiwaniu na nowe środki w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

W oczekiwaniu na nowe środki w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Po wyczerpaniu środków z pierwszej części puli 2018 program „Mieszkanie dla Młodych” pozostawać będzie w zawieszeniu. W styczniu 2018 odblokowana zostanie druga część środków zabudżetowanych na przyszły rok, jednak nie wystarczą one na długo.

W samym tylko styczniu 2017 r. klienci złożyli wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 350 mln PLN. Należy założyć, że w przyszłym roku zainteresowanie będzie jeszcze większe. Dopłat wystarczy prawdopodobnie jedynie na kilka pierwszych tygodni stycznia.

Największą szansę na ich wykorzystanie będą mieli klienci, którzy odpowiednio wcześniej przygotują się do procesu kredytowego. W ubiegłym roku cześć banków wdrożyła procedury wnioskowania o kredyt już w grudniu. Należy założyć, że w bieżącym roku będzie podobnie.

Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim – warto wstępnie ocenić swoją zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat, a bank chce mieć pewność, że będzie ono spłacane terminowo. W tym celu bada, jaką część dochodów klient może poświęcić na spłatę rat kredytu. Proces ten nazywany jest oceną zdolności kredytowej. W dużym skrócie – stanowi on porównanie naszych dochodów i wydatków. Ponieważ poszczególne banki stosują różne współczynniki dotyczące np. kosztów utrzymania, warto dokonać takiej oceny w kilku instytucjach. Na podstawie podanych przez nas informacji, poszczególne banki określą maksymalną kwotę kredytu, jaką przedstawią nam do dyspozycji. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który będzie w stanie dokonać kompleksowego porównania w jednym miejscu.

Dysponując kwotą dostępnego kredytu oraz bazując na posiadanych oszczędnościach będziemy w stanie zweryfikować, na jaki lokal możemy sobie pozwolić. Warto dokonać takiego rozeznania kilka miesięcy wcześniej i wytypować kilka lokali. Jeżeli nastawiamy się na dofinansowanie w programie MDM, musimy pamiętać, aby dokonać weryfikacji, czy dany lokal spełnia limity ceny i powierzchni. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora na stronie: Kalkulator programu Mieszkanie dla Młodych »

Oprócz oceny zdolności kredytowej warto podpytać, jakie dokumenty mogą być potrzebne podczas procesowania wniosku i odpowiednio wcześniej rozpocząć ich kompletowanie. Dzięki temu cały proces zostanie przeprowadzony o wiele sprawniej.

Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania można podpisać umowę przedwstępną z właścicielem lokalu i określić termin wypłaty należności oraz datę przekazania własności. W przypadku kredytów w programie MDM pamiętajmy, aby wskazać termin odpowiednio odległy. Średni czas rozpatrywania wniosku w styczniu 2017-go roku trwał od 1 do 1,5 miesiąca. Dofinansowanie stanowiące ostatnią część transzy dla sprzedającego będzie więc mogło zostać wypłacone najwcześniej w połowie lutego 2018.

Po spełnieniu powyższych warunków pozostaje nam oczekiwanie na złożenie wniosku. W przypadku kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” możemy rozpocząć starania już w połowie grudnia obecnego roku. Doradca ponownie zweryfikuje naszą zdolność. Sam wniosek o przyznanie dofinansowania będzie mógł jednak zostać zarejestrowany dopiero w styczniu 2018. Warto trzymać rękę na pulsie i jak najszybciej poprosić doradcę o druk NWR stanowiący potwierdzenie, że środki zostały dla nas zarezerwowane.

Jeżeli sprzedawca mieszkania nie chce czekać tak długo na finalizację transakcji, do naszej dyspozycji pozostaje zwykły kredyt hipoteczny. Przy jego wyborze także warto skorzystać z bezpłatnych usług doradcy kredytowego poprzez formularz na stronie: Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego ». Rozbieżność w ofertach poszczególnych banków jest bardzo duża. Warto sprawdzić, w którym miejscu oferowane warunki będą dla nas najkorzystniejsze.

Osoby, które pilnie potrzebują mieszkania, a chcą mimo wszystko skorzystać z możliwości dofinansowania MDM, mają jeszcze jedną możliwość. Program dopuszcza sytuację, kiedy beneficjent wynajmuje mieszkanie od firmy, która wybudowała lokal (czyli na rynku pierwotnym) z opcją kupna w przyszłym roku. Zakup takiego mieszkania przez pierwszego najemcę będzie traktowany jako zakup na rynku pierwotnym. W takim przypadku maksymalna cena 1m2 powierzchni mieszkania będzie wyliczana wg wyższych limitów.

Wszystkie osoby, które rozważają skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą Państwu zarówno w aspekcie finansowym, jak i wyboru odpowiedniej nieruchomości. Zapraszamy w tym celu do odwiedzenia strony: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

Rejestrować się można już teraz. Uzyskają Państwo bezpłatną pomoc w liczeniu zdolności kredytowej, doradztwo w wyborze odpowiedniej nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, porównanie najlepszych ofert poszczególnych banków oraz pomoc w dopełnieniu niezbędnych, bankowych formalności.

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Adam Mazur

  Witam. Czy moglby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie są weryfikowane wnioski i przydzielane dofinansowania? Dlaczego jedne wnioski byly weryfikowane w ciagu
  Max kilku minut? A inne tak jak moj kilkanascie godzin? W moim przypadku wszystkie dokumenty w systemie zostaly zarejestrowane 2.01.2018 o godz. 12.48 a weryfikacja została przeprowadzona dopiero w dniu następnym. Weryfikacja zostala przeprowadzona pozytywnie ale niestety jestem w gronie osob ktore czekają na „spadająca wiazdkę” czyli zapewne nici z dofinansowania, natomiast osoby ktorych wniosek zostal zarejestrowany 3.01 uzyskaly pozytywną decyzję o dofinansowaniu??

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałaby Pani ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Pamela Sobstyl-Jałoszyńska

  Czy mając Gewerbe jest szansa na otrzymanie kredytu MDM? Mój mąż pracuje w Berlinie, a ja jestem bezrobotna.

 • Witam. Kotłownia wg rekomendacji BGK nie powinna być wliczona do powierzchni użytkowej. w grę wchodzi w tym przypadku także kwestia wysokości dofinansowania (które jest wyliczane m.in na podstawie wielkości powierzchni użytkowej).

 • Paulina

  Witam, bankowi (pekao) nie podoba się, że w dokumentach dotyczących nieruchomosci kotłownia wliczona jest do powierzchni uzytkowej. Pani powiedziała mi że prawdopodobnie z tego względu nie będzie mozliwości przyznania MDM. Zaznaczam że mieścimy sie w limitach bez kotłowni jak i z. Nie rozumiem. CZy jeżeli nawet firma sprzedająca źle określiła powierzchnię to bank nie powienien wziąć powierzchni która się kwalifikuje? Proszę o radę i serdecznie pozdrawiam, Paulina

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Proces kredytowy w szczytowym okresie dostępności programu MDM trwał około 1,5 miesiąca. Z podobnym terminem należy się liczyć w przypadku styczniowej puli. Jeżeli wniosek zostanie złożony na początku roku, realny termin wpływu środków szacowałbym na końcówkę lutego.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Radzioch

  Witam. Ile czasu po przyznaniu dofinansowania i kredytu sprzedający będzie czekal na pieniądze. Chcę spisać umowę przedwstępna i napisać do kiedy zostaną przelane pieniądze po spisaniu aktu notarialnego.

 • Dominika Kowalewicz

  Witam. Mam takie pytanie dotyczące wznowienia przyjmowania wniosków na 2017 rok. Ale może od początku. Jesteśmy już po jednej próbie składania wniosku, w kwietniu złożyliśmy wniosek godzinę po zablokowaniu środków co automatycznie skutkowało odrzuceniem wniosku. Teraz chcielibyśmy spróbować ponownie, w sobotę będziemy podpisywać z mężem umowę przedwstępną i tu pojawiają się moje pytania. A mianowicie: kiedy udać się do doradcy finansowego? (1.08 czy można składać wnioski jeszcze w lipcu?), czy termin podpisania aktu notarialnego do dnia 30.09 będzie wystarczający ? I jak z datą wypłaty kredytu a przede wszystkim dofinansowania? Nie wiem jak to wszystko ująć w daty żeby na umowie przedwstępnej wszystko było tak jak trzeba. Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Już niedługo rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Pod uwagę brane będą dane z umowy na moment składania / akceptacji wniosku, a późniejsze zmiany nie będą miały znaczenia znaczenia. W myślę odpowiedzi Ministerstwa na podobne pytanie:

  Czy możliwa jest sytuacja, kiedy ostateczna powierzchnia mieszkania po oddaniu do użytkowania różni się od powierzchni deklarowanej w dokumentach, będących podstawą uzyskania kredytu i finansowego wsparcia?

  Podstawowe parametry uprawniające do skorzystania z dofinansowania wkładu własnego w MdM są weryfikowane na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie (wraz z wnioskiem o kredyt). Powierzchnia użytkowa mieszkania, a także jego cena jest określana, na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania albo umowy deweloperskiej albo umowy przedwstępnej albo umowy o budowę lokalu, ewentualnie prospektu informacyjnego. Powierzchnia użytkowa mieszkania odgrywa ważną rolę również w sposobie obliczenia przysługującego nabywcy dofinansowania wkładu własnego. Kwota dofinansowania jest określana również na dzień złożenia wniosku. Po sprawdzeniu w ewidencji Banku Gospodarstwa Krajowego pomniejsza ona dostępny w danym roku limit środków na realizację programu i w ramach obsługi wniosku o wsparcie kwota dofinansowania nie podlega zmianom. Kwota ta nie podlega zmianom także w sytuacji, kiedy w wyniku dokonania dodatkowych obmiarów powierzchni po oddaniu do użytkowania mieszkania, powierzchnia ta różni się od powierzchni zadeklarowanej w umowie lub prospekcie informacyjnym. Ustawa nie odnosi się bezpośrednio do sytuacji zmiany powierzchni użytkowej. Różnice powierzchni wynikające z naturalnego cyklu technologicznego budowy budynków mieszkalnych są dopuszczalne. Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej, jeżeli informacje podane na przykład w prospekcie informacyjnym są niezgodne ze stanem faktycznym w dniu podpisania umowy deweloperskiej (art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Dotyczy to również różnic w powierzchni użytkowej. Szczególnie duże różnice w powierzchni użytkowej, nieuzasadnione względami technicznymi, mogą wskazywać na próbę nieuczciwego uzyskania finansowego wsparcia. W przypadku powzięcia takich podejrzeń, instytucja kredytująca powinna podjąć odpowiednie działania wyjaśniające. Pomimo niezmienności wysokości dofinansowania wkładu własnego ustalonej na dzień złożenia wniosku o finansowe wsparcie, ustawa nie wyklucza możliwości zawierania przez instytucje kredytujące aneksów do umów kredytu preferencyjnego w wyniku na przykład zmian powierzchni użytkowej. Kwestia ta jest pozostawiona procedurom stosowanym w poszczególnych bankach.

 • Jakub

  Witam serdecznie,
  będę kupował mieszkanie budowane przez spółdzielnię. Obecnie podana w umowie cena za m2 jest orientacyjna (planowana) a dokładne rozliczenie następuje do 6 m-cy po zakończeniu budowy. Chcę wziąć kredyt na 50% wartości. Pytanie – jeśli po rozliczeniu kosztów budowy okaże się, że mieszkanie jest droższe niż zakładano i będę musiał spółdzielni dopłacić do metra2, to bank nie cofnie mi dofinansowania? Nie spełnię wtedy warunku kredytu na min. 50% wartości mieszkania. A może pod uwagę brane są tylko dane z umowy a późniejsze rozliczenia nie mają już znaczenia?
  Bardzo proszę o pomoc!

 • BGK wysłał do banków kredytujących rekomendację odnośnie sposobów wyliczania powierzchni użytkowej. Być może to pismo będzie przydatne: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Polecam także rozważyć propozycję @Mariusza, bank bardzo różnie podchodzą do sposobu wyliczania powierzchni użytkowej. Być może wystarczy jedynie złożyć wniosek w innej instytucji? Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  Złóż wniosek w inny banku, banki różnie podchodzą do powierzchni uzytkowej

 • Tomasz Popiel

  Witam.
  Jesteśmy w trakcie zakupu domu-bliźniaka w MDM.
  Środki mamy zarezerwowane. Niestety Bank zakwestionował przynależność domu pod program MDM ponieważ posiada parter, 1 piętro oraz poddasze w pełniej wysokości.
  W projekcie deweloper zawarł informację, że poddasze jest nieużytkowe.
  Po weryfikacji zdjęć wykonanych przez rzeczoznawcę, bank stwierdził, że poddasze jest w pełnej wysokości, wykonana jest posadzka, oraz wypuszczone są instalacje CO, wodna i kanalizacja. Deweloper twierdzi, że ze względu na niewielkie powierzchnie parteru i piętra – po 50m2, poddasze przeznaczył na pomieszczenia o powierzchni nieużytkowej – kotłownia (jest usytuowana na poddaszu), pralnia, suszarnia, pomieszczenie na opał – ze względu na możliwość montażu pieca na ekogroszek, oraz kominka na parterze w salonie.
  Poddasze nie jest wykończone do stanu deweloperskiego. Są wykonane wylewki, ale było to konieczne ze względu na potrzebę przykrycia izolacji termicznej stropu wykonanej styropianem. Również wyciągnięcie instalacji było niezbędne do późniejszego wykonania pralni – woda, kanalizacja, oraz podejść pod grzejniki – suszarnia. Rozmieszczenie ścian deweloper pozostawia do dyspozycji kupującego, więc przestrzeń jest na poddaszu na dzień dzisiejszy otwarta – oprócz kotłowni, która jest wydzielona murowanymi ściankami. Czy dla banku powinno wystarczyć pisemne wyjaśnienie od dewelopera(może projektanta) odnośnie przeznaczenia poddasza, czy niezbędne jest wydzielenie przez projektanta powierzchni pomieszczeń nieużytkowych?
  Pozdrawiam.

 • Witam. Owszem, może Pan wspomóc zdolność siostry. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  W procesie wnioskowania o udzielenie kredytu będzie Pan występował jako współkredytobiorca. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Pytający

  W lutym nabyłem mieszkanie korzystając z MDM. Czy jeśli moja siostra obecnie ubiegając się o kredyt hipoteczny legitymowałaby się niewystarczającą zdolnością kredytową, to czy ja mógłbym przystąpić do jej kredytu polepszając sumaryczną zdolność kredytową w jakiś sposób?

 • Zdaniem Ministerstwa mogą się państwo rozwodzić i nie skutkuje to koniecznością zwrotu dofinansowania. Zdaniem BGK rozwodzić się można, ale po przeniesieniu własności. Jeśli zrobiliby to Państwo przed aktem to zdaniem BGK nie został spełniony cel, na który był udzielony kredyt (razem jako nabywcy nie zostali Państwo właścicielami nieruchomości).

  Inne rozwiązanie niż rozwód po przeniesieniu własności mogłoby spowodować konieczność zwrotu dofinansowania.

 • Pan M.

  Mam pytanie o rozwód a MDM. Widziałem na stronie już kilka Państwa odpowiedzi w tej kwestii i bardzo rozjaśniły mi kilka spraw, ale nie wszystkie.
  Na początku 2016r. zakupiłem z żoną nowe mieszkanie na kredyt z dopłatą MDM, została zawarta notarialna umowa deweloperska. Wypłata środków z MDM jako ostatnia transza kredytu jest przewidziana na listopad 2017r. Czy rozwód bez podziału majątku przed wypłatą dofinansowania i przeniesieniem praw do lokalu spowodowałby utratę dofinansowania?
  Po przeniesieniu własności na nastapiłby podział majątku, mieszkanie przypadłoby jednemu z nas, razem z wykreśleniem drugiego kredytobiorcy z umowy z bankiem. Czy taka droga jest bezpieczna, czy też musimy poczekać z rozwodem do przeniesienia własności?
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, bądź wskazanie, gdzie mogę ją znaleźć.

 • Witam. Nasza strona istnieje właśnie po to, aby pomóc wyjaśniać wątpliwości potencjalnych beneficjentów programu MDM. Proszę nie przepraszać. Wracając do Pańskiego pytania – niestety środki w programie MDM o które można wnioskować w bieżącym roku zostały wyczerpane. Dodatkowa pula zostanie uruchomiona dopiero po 2018-01-01 i wtedy będzie Pan mógł złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem.

  Jeżeli chodzi o Pańską listę – pkt. 1 i 2 można zacząć realizować w połowie grudnia 2017. Pozostałe – na początku stycznia 2018.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Owszem, jest taka możliwość, proszę jednak pamiętać, że kwota wkładu własnego + kwota dofinansowania w ramach programu MDM nie mogą przekroczyć 50% wartości mieszkania. Dla pewności polecałbym również sprawdzić Pana zdolność kredytową. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Milczek

  Z góry przepraszam za pytania laika w temacie MdM. 😉

  Mam wypatrzone mieszkanie, które spełnia limity MdM. Ja też spełniam warunki MdM. Budynki w tej inwestycji są już wybudowane, deweloper uzyskał pozwolenie na ich użytkowanie, 60% lokali jest już sprzedanych, pewna część już odebranych. Jak rozumiem samo ubieganie się o dopłatę MdM nie wpływa na moment uruchomienia kredytu i nie muszę czekać ze wszystkim do 2018 r., innymi słowy: czy ubiegać się o kredyt mogę już teraz?

  Żeby to uporządkować:
  1. sprawdzić zdolność kredytową
  2. rezerwacja lub umowa rezerwacyjna u dewelopera
  3. promesa banku (lub kilku banków) co do udzielenia kredytu
  4. akt notarialny – umowa z deweloperem zobowiązująca do zakupu z możliwością odstąpienia w razie nieprzyznania kredytu
  5. jeszcze w tym roku przyznanie i uruchomienie kredytu w jednym z banków dostępnych dla MdM / przeniesienie własności
  ——————————–
  6. w styczniu 2018 dopełnić formalności ws. dopłaty MdM BGK z bankiem, który przyznał kredyt i czekać na decyzję o uzyskaniu (lub nie) dopłaty.

  Czy tak to może przebiegać? Chodzi o to, że deweloper na pewno nie zgodzi się dokonać rezerwacji na tak długi okres jak 8-9 miesięcy 🙂

 • Jest, ale to już kwestia umowy pomiędzy stronami. Proszę pamiętać, że kredytobiorca w momencie wnioskowania o kredyt podpisuje także zobowiązanie, że w przypadku, gdyby nie otrzymał dofinansowania zobowiązuje się dostarczyć brakujące środki we własnym zakresie.

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • marluk

  dolaczam do pytania. Co jesli podpisze umowe przedwstepna a pozniej nie otrzymam dofinansowania na to mieszkania albo kredytu? Jest opcja rezygnacji z kupna mieszkania w takim przypadku?

 • Witam. W ramach programu MDM możliwe jest odkupienie mieszkania od teściowej, program wymaga jednak, aby zakupić 100% wartości lokalu. W tym celu mąż powinien najpierw przekazać swoje udziały teściowej, a następnie odkupić od niej całość.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Hmm, polecałbym dokładnie sprawdzić zdolność kredytową oraz zasięgnąć porady odnośnie dokumentów wymaganych w procesie. Na pewno zwiększy to Pana szanse. Nasi doradcy są do Pańskiej dyspozycji. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ania

  Witam! Czy jest możliwość zakupu mieszkania w mdm od rodziny? Chcielibyśmy kupić mieszkanie od teściowej. Sprawa jest o tyle nietypowa ze mąż jest właścicielem 1/4mieszkania (spadek po tacie). Jak można zatem dokonać zakupu w mdm? Czy zakup obejmowałby tylko 3/4 maieszkania należącego do teściowej? Jak ma się to do limitów mdm itd?

 • Ona

  proponuję w połowie grudnia złożyć papiery do banku, w celu wstępnej oceny zdolności, tak żeby z początkiem stycznia wszystkie papiery były już gotowe do złożenia e BGK. Tylko proszę upewnić się w banku i chodzić dopytywac, czy już złożyli. Bo przypuszczam, że środków z drugiej części puli na 2018 wystarczy na max. miesiąca, albo i krócej

 • Arkadiusz Koba

  Nie, gdyż dopłaty są wstrzymane do stycznia 2018.

 • Kaszka

  A wniosek o dofinansowanie był już składany?

 • Arkadiusz Koba

  Witam,
  Spełniam warunki udziału w programie MDM. Moja zdolność kredytowa jest bardzo dobra w ocenie banków i doradców. Jednak zakup mieszkania w moim przypadku zależy od tego czy dostanę dofinansowanie, a jeśli tak się nie stanie deweloperem naliczy mi dodatkowo karę za wycofanie się z transakcji. Czy jest ryzyko, że nie otrzymam dopłaty? Wszystko mam już dopięte na ostatni guzik.

 • Witam. Kwota kredytu, po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania.

 • aa

  aby dostać dofinansowanie z mdm, co najmniej 50% wartości mieszkania musi być wzięta na kredyt

 • Anka

  Witam,
  Chciałabym kupić mieszkanie za gotówkę, ewentualnie tylko na nieznaczną część wziąć kredyt. Czy w takim wypadku mogę ubiegać się o dofinansowanie z programu MDM?

 • Witam. Owszem, jest to możliwe, polecam jednak najpierw sprawdzić, czy ma Pan odpowiednią zdolność kredytową. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Nie powinno być problemów z datą umowy, proszę jedynie pamiętać, aby nie przekazywała ona własności mieszkania.

 • Witam. Owszem, jest to możliwe, polecam jednak najpierw sprawdzić, czy ma Pan odpowiednią zdolność kredytową. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam ponownie. Konsultowałem temat z doradcą – jak najbardziej możliwy jest powrót i złożenie wniosku w 1 banku.

 • Majk

  Witam,
  chciałbym kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, ale muszę podpisać umowę developerską już w listopadzie. Czy jest możliwość abym rozpisał tak transze w umowie developerskiej, że pierwsze 10% opłacę z własnych środków, a na pozostałe 90% wezmę kredyt hipoteczny i finansowanie z programu MDM? Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Grzes

  Witam,

  Chciałbym skorzystać ze środków w styczniu 2018. Mam na oku mieszkanie (rynek pierwotny), które spełnia wszystkie wymogi. Czy mogę podpisać umowę, wpłacić zaliczkę i umówić się z deweloperem na resztę kwoty w lutym 2018. Kredyt na 60% wartości mieszkania. Czy będą jakieś problemy gdy data podpisania umowy będzie w połowie 2017. Jak to rozwiązać aby nie było problemu z otrzymaniem dofinansowania? Dodatkowo mieszkania zostaną oddane w połowie przyszłego roku czy to będzie dodatkowy problem?
  Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc

 • Potwierdzę to pytanie z doradcami, ale raczej nie będzie to możliwe. I bank miał 60 dni na podpisanie umowy. Jeżeli nie udało się tego zrobić, wniosek w I banku jest anulowany.

 • Ania

  Mam pytanie, czy jeśli w 1 banku miałam zablokowane środki na 60 dni ale nie doszło do podpisania w tym czasie umowy kredytowej, w miedzy czasie w innym banku również zostały zablokowane środki powiedzmy od tygodnia to czy można np. Za około 2 tygodniu znów zablokować środki w 1 banku?

 • m

  Tak też mi się wydawało, dzięki za potwierdzenie!

 • Witam. Nie jest to prawda. Uzyskanie współwłasności innego lokalu mieszkalnego również będzie skutkowało koniecznością zwrotu dofinansowania. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Nie ma problemu. Celem ustawodawcy było zapewnienie beneficjentowi lokalu mieszkaniowego o określonych parametrach. Nabycie innej nieruchomości, która nie jest lokalem mieszkaniowym (np. biura) nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

 • m

  Dzień dobry,
  gdzieś czytałam, że nabycie kolejnego lokalu mieszkalnego bez konieczności zwrotu części dotacji jest możliwe, jeśli kupujących nowe mieszkanie jest więcej – tzn. otrzymujący dofinansowanie MdM staje się jego współwłaścicielem. Czy to prawda?

 • Mateusz Sulima

  Dziękuję bardzo za odpowiedź
  Ad1. Faktycznie tego przypadku nie rozważałem, chodziło mi raczej nie o pytanie odnośnie miejsca przy mieszkaniu lecz możliwosci zakupu garaży w innych czesciach miasta czy w innych miastach.
  Ad 2. Tak jak sądziłem, że działka nie jest „mieszkaniem”
  Ad3. Tego się obawiałem, że mieszkanie na działalnosc gospodarczą będzie nadal mieszkaniem beneficjenta.
  Ad4. Tu jestem zaskoczony, gdyz spodziewałem się zakazu nabywania jakichkolwiek nieruchomości.
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienia
  Pozdrawiam

 • Witam.

  Ad 1. Jeżeli zakup odbędzie się w pewnym momencie czasowym od podpisania umowy (np. około 2-3 miesięcy), nie grozi Panu zwrot dofinansowania. Spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy nie nastąpiło jeszcze przekazanie własności mieszkania, a beneficjent chciał dokupić miejsce postojowe. Bank wystosował wówczas pismo, że kredytobiorca celowo rozbił transakcję na 2 części, aby zaniżyć cenę mieszkania i skorzystać z MDMu. Polecałby przed zakupem skonsultować się z Pana bankiem.
  Ad 2. W tym przypadku nie grozi konieczność zwrotu dofinansowania.
  Ad 3. Jeżeli inną nieruchomość nabędzie firma (osoba prawna) a nie Pan (osoba fizyczna), nie zajdzie konieczność zwrotu dofinansowania.
  Ad 4. W tym przypadku nie grozi konieczność zwrotu dofinansowania.

 • Mateusz Sulima

  Witam,
  Nurtuje mnie kwestia kiedy podlega zwrotowi dofinansowanie mdm czyli”Uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania.” .
  Moje pytanie brzmi czy wobec tego będę musiał zwrócić dofinansowanie jeśli zakupię:
  1. Garaż/garaże, miejsca postojowe
  2. Działki budowlane
  3. Mieszkanie „na firmę” w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
  4. Lokale użytkowe np biura – także w ramach prowadzonej działalnosci gospodarczej
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam,
  Mateusz

 • Witam. Jeżeli umowa została podpisana przed nowelizacją ustawy i nastąpiło przeniesienie własności lokalu, można spłacić kredyt bez konsekwencji zwrotu dofinansowania.

  Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

 • Balian88

  Witam, mam pytanie dotyczące nadpłaty kredyty hipotecznego z MDM. Zaciągnąłem kredyt w marcu 2014, przeniesienie własności nastąpiło w grudniu 2014, wszystko przed zmianami z 2015 roku i chciałbym teraz rozpocząć nadpłacanie kredytu. Czy obowiązują mnie zmiany ograniczające możliwość nadpłat?

 • Zachęcamy do bezpłatnej rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/