Przygoda z programem MDM „Mieszkanie dla Młodych” – od czego zacząć?

Przygoda z programem MDM Mieszkanie dla Młodych od czego zacząć

Zakup lokalu mieszkalnego – niezależnie od tego, czy będzie to dom, czy mieszkanie – jest bardzo poważną decyzją.

Zanim zostanie ona podjęta, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Wybór samego lokalu jest bardzo istotną sprawą. Jednakże zanim do tego dojdzie, potencjalny nabywca powinien sprawdzić także kilka innych kwestii.

Przede wszystkim – zdolność?

Jeżeli chcemy nabyć mieszkanie za pomocą kredytu, powinniśmy sprawdzić nasze możliwości finansowe. Krok pierwszy to weryfikacja, jaką kwotę oszczędności jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania, jego ewentualny remont i wykończenie. Krok drugi, to analiza naszego codziennego budżetu. Podsumujmy nasze przychody i wydatki, a następnie na spokojnie zastanówmy się, jaką kwotę możemy przeznaczyć co miesiąc na ratę kredytu bez szkody dla portfela.

Warto w tym momencie skorzystać z porady doradcy finansowego, który sprawdzi naszą zdolność kredytową w oparciu o oferty różnych banków. Kiedy już będziemy wiedzieli, w którym banku mamy największą zdolność i jak wyglądają miesięczne raty, możemy przystąpić do szukania naszego przyszłego mieszkania.

Jaka nieruchomość nas interesuje?

Rynek oferuje ogromy przekrój ofert. W naszych poszukiwaniach warto określić, co jest dla nas największym priorytetem – dostępność do infrastruktury centrum miasta, czy spokój obrzeży. Małe mieszkanie, do którego wracasz jedynie na nocleg, czy duży dom będący ostoją dla całej rodziny. Postaraj się określić przybliżony metraż, liczbę i rodzaj potrzebnych pomieszczeń.

Uwzględnij przyszłe plany dotyczące np. założenia rodziny lub zmiany pracy. Na poszukiwania wybierz się z notesem i aparatem, aby na spokojnie po zakończeniu poszukiwań móc porównać poszczególne lokale i wybrać najodpowiedniejszą ofertę. Nie zapomnij o zebraniu opinii o sąsiedztwie i o samym sprzedawcy mieszkania. Możesz w tym celu wykorzystać fora internetowe. Sprawdź, co o swojej okolicy sądzą sami mieszkańcy – pozwoli to uniknąć potencjalnych rozczarowań i błędów.

Ile masz czasu?

Zastanów się, kiedy będziesz potrzebować mieszkania. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz powiększenie rodziny – raczej nie ma sensu szukać inwestycji na etapie „dziury w ziemi”. Jeżeli jednak dysponujesz czasem, możesz adaptować mieszkanie na etapie budowy pod kątem swoich przyszłych potrzeb.

Która oferta jest najlepsza?

W zależności od sumy środków, jakie chcemy wnieść do transakcji, kwoty kredytu lub innych warunków poszczególne banki będą oferowały nam różne marże. Kredyt hipoteczny jest inwestycją na lata, nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może urosnąć do całkiem sporej kwoty. Dlatego warto na spokojnie porównać poszczególne oferty. Potencjalny klient może odwiedzić oddziały wszystkich banków biorących udział w programie, dużo efektywniejsza jest jednak rejestracja na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami uczestniczącymi w programie MDM, posiadają kompleksowe porównanie ofert i pomogą dobrać kredyt do indywidualnych warunków. Dodatkowo – pomoc takiego doradcy jest bezpłatna. Po upewnieniu się, która oferta jest dla nas najlepsza, pozostaje nam złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • mini02

  jeden z małżonków posiada przepisaną część domu jednorodzinnego. Drugi współmałżonek nie ma i nigdy nie miał „domu” . Czy możemy wziąć udział w MDM ?

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Witam,
  czy zarabiając 2000 zł brutto jest szansa na otrzymanie dofinansowania w programie MDM dla singla? Czy jest sens złożyć taki wniosek? I gdzie ewentualnie muszę się najpierw udać?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie będzie problemu z nabyciem mieszkania od teściów o ile lokal spełnia limity ceny i powierzchni programu MDM, a młodsze z Państwa ma poniżej 35-ciu lat i nie byliście nigdy właścicielami domu lub mieszkania.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jedno zastrzeżenie. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marcin

  Dzień dobry, w sierpniu z narzeczoną bierzemy ślub, nie mamy dzieci. Mieszkanie chcą nam sprzedać za połowę wartości rynkowej (około 100 tyś zł) teściowie, którzy sami wyprowadzają się do wybudowanego domu. Czy nie będzie żadnych przeszkód z uzyskaniem dopłaty związanych z tym, że mieszkanie kupujemy od bliskiej rodziny? Na chwilę obecną, posiadam umowę na czas nieokreślony jednak jest to najniższa krajowa, narzeczona umowa na rok, ale może to ulec zmianie, dodatkowo sporo umów na zlecenie. Oszczędności własne na poziomie około 30 tyś.

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli jest to nieruchomość kupowana od dewelopera – rejestracji wniosku o dofinansowanie można dokonać na podstawie następujących dokumentów: umowa zobowiązująca, prospekt informacyjny, umowa o budowę lokalu.
  Gdyby jednak chodziło o budowę systemem gospodarczym – w takim przypadku mówimy jedynie o zwykłym kredycie hipotecznym. Bank wyceni dom na podstawie np. kosztorysu, podzieli kredyt na transze i będzie dokonywał wypłat w zależności od postępu prac.

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Piotrek

  Witam.
  W jaki sposób zarezerwować środki MDM 2017 na dom który będzie oddany do użytku w kwietniu 2017 (na dzień dzisiejszy dziura w ziemi).Banki przy udzielaniu kredytu wymagają tzw.pozwolenia na użytkowanie czyli budynek musi być „odebrany”.Nie dostanę kredytu nie mogę rezerwować dotacji.Jak to wygląda w praktyce.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie art. 6-go Ustawy MDM, małżonkowie przystępują do kredytu razem.

 • katarzyna

  Dzień dobry,
  Co mówią najnowsze przepisy o rozdzielności majątkowej i wzięcie kredytu przez jednego z małżonków?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, budynki gospodarcze powinny być wówczas traktowane jako przynależność.

 • Marcin

  Rozumiem, ale czy program MDM obejmuje także zabudowę zagrodową? tj, dom+ budynek gospodarczy, oczywiście rozliczałbym koszty związane z budową domu jednorodzinnego.

 • Jeżeli limit powierzchni użytkowej został przekroczony, nie ma niestety możliwości, aby uzyskać zwrot podatku VAT. proszę ew. sprawdzić, czy wszystkie pomieszczenia zostały prawidłowo przypisane wg rekomendacji BGK: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • KASIA

  JEŚLI CHODZI O ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE CO W PRZYPADKU KIEDY POWIERZCHNIA UŻYTKOWA DOMU WYNOSI 120M A RESZTA WARUNKÓW JEST SPEŁNIONA NIE MA JUZ MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z PROGRAMU?

 • kasiax823

  Witam,
  mam pytanie, czy MDM obejmuje budowę domu na działce będącej własnością męza (lat 38) ja lat 34. Co trzeba zrobic w tym przypadku aby uzyskać dofinansowanie lub zwrot podatku vat.

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Marcin

  Witam,

  Czy program MDM obejmuję zabudowę zagrodową na działce rolnej? Dom do 100 m2 powierzchni użytkowej + budynek gospodarczy.

 • z punktu widzenia programu MDM Państwa stan cywilny nie ma znaczenia. Dopłata będzie taka sama.

  Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu jako małżeństwo – oboje powinniście spełniać warunek nieposiadania mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Asia

  Witam. Jesteśmyz nnarzeczonym w nieformalnym zzwiązku i mamy jedno dziecko. Nie pposiadamy zżadnych ooszczędności. Czy lepszym wariantem byłoby skorzystanie z kredytu jako małżeństwo czy singiel wychowujący dziecko?

 • Witam. Procedurę ubiegania się o kredyt z dopłatą polecałbym rozpocząć jak najszybciej. Środki na 2016-ty rok kurczą się błyskawicznie. Pani partner może przystąpić do programu sam, a Pani ew. wspomoże jego zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Po ślubie partner może dopisać Panią do współwłasności mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Procedura od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu trwa około 1 miesiąca.

  Termin oddania mieszkania do użytkowania ma znaczenie z punktu widzenia wypłaty dofinansowania. Jeżeli zakończenie inwestycji przesunie się na przyszły rok – mogą Państwo stracić dofinansowanie.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dorota

  Witam
  Jesteśmy w nieformalnym związku, posiadamy jedno dziecko, w maju bierzemy ślub i po ślubie planujemy zakup mieszkania za około 290 tyś w programie MDM ponieważ chcemy żeby to było nasze wspólne mieszkanie. Ja posiadam wkład własny około 80 tyś. Kiedy powinniśmy rozpocząć procedurę, jeśli pieniędzy jest już mało to może lepiej żeby mój partner sam przystąpił do programu.? Czy po ślubie będzie mnie mógł dopisać jako współwłaściciela? Ile trwają procedury, blok w którym chcemy kupić mieszkanie jest w trakcie budowania, oddany ma być w tym roku około październik czy to ma jakieś znaczenie?

 • Od 2016-01-01 kredytobiorca jest zobowiązany posiadać min. 15% wkładu własnego (niektóre banki nadal mają w ofercie kredyty z wkładem min. 10%). Natomiast jako wkład własny może być traktowane dofinansowanie w ramach programu MDM.

 • Michał

  Rozumiem. A proszę jeszcze tylko powiedzieć jaki przy kwocie 300tys chcąc skorzystać z powyższej opcji mógłby być minimalny wkład własny?

 • Witam ponownie, dokładnie tak jak Pan pisze.

 • Michał

  Witam,
  Bardzo dziękuję za natychmiastową odpowiedź 🙂 Rozumiem, że jeśli narzeczona chciała by skorzystać z tych 20% dofinansowania trzeba by dać wkładu własnego 120tys a 30tys było by dofinansowania (przy wartości nieruchomości 300 tys)? I wtedy kredyt należało by zaciągnąć na 150tys?

 • Witam. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  W Państwa sytuacji najkorzystniej będzie, jeżeli z programu skorzysta sama narzeczona. Jako osoba wychowująca dwoje dzieci otrzyma wyższe dofinansowanie (mnożnik 20%).

  Proszę także pamiętać, że kwota dofinansowania otrzymanego w ramach programu MDM + kwota Państwa własnych środków nie mogą przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Michał

  Witam,

  Chcemy z narzeczoną kupić mieszkanie z rynku wtórnego za kwotę 300 tys. Mamy 200tys na wkład. Mamy dwójkę dzieci – jedno z naszego związku, drugie z wcześniejszego związku narzeczonej. Czy możemy liczyć na dofinansowanie z MDM jeśli tak to jakiej wysokości?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 • Po zawarciu małżeństwa partner może bez problemu zostać współwłaścicielem mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonka pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz ( akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego żony do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej) – warunkiem rozszerzenia własności przed upływem 5 lat jest wspólność ustawowa małżeńska.

 • Justynaaa

  Ok rozumiem, a co w sytuacji kiedy już zawrzemy związek małżeński po zakupie mieszkania ” w mdm”? Czy partner będzie mógł być razem ze mną właścicielem ? Potrzeba jest na to zgoda banku, który udziela nam dofinansowania?

 • Owszem. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Owszem, tak rzeczywiście jest. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Justynaaa

  Witam,

  Chcemy z narzeczonym kupić mieszkanie z rynku wtórnego w ramach mdm. Planujemy ślub, ale będzie to na pewno dużo później niż kupno mieszkania. Kredyt bierzemy wspólnie, jeszcze jako narzeczeństwo. Czy dobrze nas poinformowano, że jedno z nas nie będzie mogło być właścicielem tego mieszkania, a jedynie przy kredycie będzie występowało jako kredytobiorca ze zdolnością kredytową?Jedno z nas, gdyby samo chciało wziąć kredyt nie ma w ogóle zdolności, tylko oboje, a ta druga osoba jest jakby podwyższeniem tej zdolności. Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

 • lena2014

  witam zamierzam skorzystac z programu MDM tylko mie mam zdolnosci kredytowej ale w banku powiedzieli ze mozemy miec wspolkredytobiorcow czy moze to nyc malzenstwo w wiku 60 i 53lata majacy na stale umowy i kredyt ktory sie konczy w tym roku

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ok, sorry, umknęło mi zaprzeczenie – jeżeli to nie jest deweloper, nie ma potrzeby, aby rachunek powierniczy był prowadzony. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że BGK przyznaje bankom dosyć dużą swobodę w kwestii stawiania wymagań kredytowych.

 • Piotr Ptak

  aha, rozumiem, z tym, że jak nadmieniłem, to nie jest deweloper (dom jest z rynku pierwotnego)

 • Witam – sądzę, że analityk. Ustawa deweloperska nakazuje utworzenie takiego rachunku w celu zabezpieczenia interesu klienta.

 • Piotr Ptak

  Witam mam pytanie. Złożyłem wniosek o MDM (mam podpisaną umowę rezerwacyjną z firma (nie deweloperem)). Analityk napisał do banku, że firmą od której chcę kupić dom nie ma rachunku powierniczego a powinien mieć. Kto ma rację?

 • Jeżeli umowa kredytowa zostanie podpisana przed ślubem – wszystko będzie ok. Nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Z punktu widzenia BGK liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Ze strony banku ważny też jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej

 • Jan

  Dziękuję za odpowiedź! Czy mógłbym jednak konkretnie na przykładzie. Jestem singlem bez mieszkania, w lutym 2016 składam wniosek, zostaje pozytywnie zweryfikowany, podpisuje umowę z developerem, w sierpniu 2016 biorę ślub z osobą posiadającą mieszkanie, w sierpniu 2017 jest ostatnia transza i wydanie mieszkania. Czy mój status będzie ponownie weryfikowany i może zostać cofnięte dofinansowanie ponieważ już nie jestem singlem?

 • Witam. Wsparcie w ramach programu MDM jest wypłacane na konto sprzedającego, jako ostatnia transza płatności.

 • Jan

  Ale jaki to moment „uzyskania finansowego wsparcia”? Wniosek składam teraz, ślub w sierpniu 2016, kiedy otrzymam to wsparcie? Wraz z pierwszą transzą kredytu czy ostatnią czy jeszcze inaczej? Pozdrawiam!

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie ma czegoś takiego, jak oczywiste pytania. Po to tutaj jesteśmy, aby odpowiadać na wątpliwości naszych czytelników.

  Ad 1. Podczas składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem podaje Pan całkowitą cenę mieszkania oraz wysokość swojego wkładu własnego. Analityk pomniejszy wartość kredytu o kwotę dopłaty. Proszę jedynie pamiętać, że wartość Pana własnych środków plus kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

  Ad 2. Owszem, dofinansowanie zostałoby wypłacone z puli przewidzianej na 2017 rok.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Darek

  Witam, mam 2 pytania, pewnie dla niektórych to „oczywiste oczywistości”, jednak chciałbym mieć 100% pewność:

  1. Chciałbym kupić mieszkanie z jak najmniejszym kredytem, załóżmy więc, że przy takiej transakcji: 1/4 ceny mieszkania to byłby wkład własny, kolejna 1/4 to dofinansowanie MDM, natomiast 1/2 to kredyt bankowy. Czy składając wniosek o kredyt muszę wnioskować o kwotę odpowiadając 3/4 ceny mieszkania (która po wypłaceniu dofinansowania zmniejszy się do 1/2) czy 1/2? I dla jakiej kwoty bank liczyłby zdolność kredytową – 3/4 ceny mieszkania czy 1/2?

  2. Jeśli koniec inwestycji jest planowany na listopad 2016, a oddanie mieszkań klientom – na luty 2017, to rozumiem, że dofinansowanie MDM byłoby z puli 2017, a nie 2016?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Jeżeli dom spełnia limity ceny i powierzchni – tak, można sfinansować jego zakup w ramach programu MDM.

  Weryfikację limitów może Pani przeprowadzić przy pomocy naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • annna

  Witam mam pytanie czy kupując dom jednorodzinny dostane dofinansowanie z mdm

 • Po 5-ciu latach od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM beneficjent może zostać właścicielem innego domu lub mieszkania bez konsekwencji w postaci zwrotu dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,

  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • irena

  Witam.
  Po jakim czasie od dofinansowania mdm mogę stać się właścicielem innego ,drugiego mieszkania?

 • Życzę pomyślnego załatwienia wszelkich formalności.

 • Marcin

  Dziękuje zacznę na Zgłoszeniu i załatwię jak najszybciej pozwolenie

 • W moim przypadku – rozliczyłem także f-ry wystawione przed datą otrzymania pozwolenia na budowę.

 • Marcin

  Witam dziękuje za odp.
  To znaczy jeśli zacznę budowę na Zgłoszeniu i zacznę zbierać faktury vat za materiały, a w trakcie budowy dostanę pozwolenie, czy te faktury będą się liczyć?

 • Witam. O ile pamiętam,od czerwca zeszłego roku pozwolenie na budowę nie jest wymagane (chociaż nadal występuje na liście wymaganych dokumentów).

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Reasumując, przy rozpoczęciu budowy w tym roku, powinien Pan ją zakończyć (odbiór budynku) przed 2018-09-01.

  Zwrot podatku VAT nie obywa się z puli środków przeznaczonych na dopłaty.

 • Część finansowego, którą trzeba by ew. zwrócić odpowiada iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

 • Marcin

  Witam zaczynam budowę domu systemem gospodarczym trzymając się zasad MDM do odliczenia Vat za materiału trzeba mieć Pozwolenie czy wystarczy Zgłoszenie ?.

  Jeśli zacznę budować dom w tym roku czy jest jakiś limit czasowy na budowę domu ?.

  I czy też jest limit puli pieniężnej na to zwrot Vat ?

 • bp

  Czyli tak jak powiedziała mi pani w banku. I oczywiście chodziło tutaj o ponad harmonogramową nadpłatę. A co rozumiemy poprzez „część kwoty”. Oczywiście widzę już sam że nie wykonam tak dużej nadpłaty bo tylko sobie dodatkowej papierologi narobię. Jednak dla innych czytających. Czy jest na to jakiś specjalny wzór ?

  Dziękuję za szybką odpowiedź.

 • Witam. Nie chodzi o zwykłe, regularne spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, ale o nadpłaty kredytu poza harmonogramem.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • bp

  Witam. Jestem w trakcie załatwiania kredytu hipotecznego z wykorzystaniem MDM. Chodząc po bankach i porównując ofertę doszły mnie słuchy że.

  „Łączna kwota nadpłaty kredytu hipotecznego w przeciągu 5 lat od dnia udzielenia kredytu, nie może być wyższa niż przyznana kwota z dofinansowania w programie MDM, w przeciwnym razie należy spodziewać się żądania zwrotu kwoty dofinansowanej”

  Szybko podsumowując i zaokrąglając. Dostając dofinansowanie 20’000 zł nie możemy w ciągu 5 lat od momentu gdy ten kredyt dostaliśmy nadpłacić więcej jak 20’000zł bo zostaniemy poproszeni o zwrot dofinansowania.

  Taką informację otrzymałem od jednego banku z którym się kontaktowałem i to nie był rygor bankowy tylko podobno „specjalista od udzielania kredytów MDM” poinformował mnie że takie są zasady udzielania kredytu MDM w ogóle a nie tylko w ich banku.

  Proszę o informację, ile w tym jest prawy. Z tego co czytałem z innego artykułu z państwa strony www, nie ma nic wspomniane na ten temat.

 • Witam. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest

  mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

  Tutaj znajdzie Pani kalkulator, który może Pani wykorzystać do dokładnego wyliczenia kwoty dofinansowania: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • milena

  Witam,
  mam jeszcze jedno pytanie czy dofinansowanie 10 % jest od wartości mieszkania czy udzielonego kredytu przez bank? Pozdrawiam

 • Witam. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • Pawel

  Witam,
  Bede chcial skorzystac z dofinansowania jako singiel wychowywujacy dziecko. W jaki sposob moge udokumentowac, ze syn jest na moim utrzymaniu? Ma dopiero 2 miesiace, wiec PIT nie wchodzi w gre. Pozdrawiam.

 • W takim wypadku wystarczy 20 tys. Pani własnych środków. Pozostała część wkładu własnego może pochodzić z dofinansowania w ramach programu MDM.

  Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • milena

  Witam,
  moje pytanie czy jeżeli chcę kupić mieszkanie za 200 000 tyś a bank wymaga wkładu własnego 20 % to muszę mieć 40 tyś czy wystarczy 20 tyś a drugie 20 tyś bedzie z mdm? pozdrawiam

 • Jeżeli adaptację przeprowadzi osoba fizyczna – można by jedynie liczyć na zwrot części podatku VAT. Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęty jedynie zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym.

  Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeżeli adaptacji i sprzedaży dokona inna osoba fizyczna lub prawna. Ustawa dopuszcza możliwość otrzymania wsparcia w przypadku mieszkań nowopowstałych, bez względu na rodzaj czynności podjętych czynności budowlanych. Mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy, adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) – można skorzystać z programu MDM.

 • Witam. W ramach programu MDM możliwy jest zakup 100% własności danej nieruchomości. Banki potrafią także zakwestionować wnioski, jeżeli jest więcej niż 1 zbywca. Czy ew. rozważał Pan pozbycie się swoich udziałów na rzecz jednego z rodzeństwa, a następnie odkupienie całego mieszkania. W takiej sytuacji skorzystanie z programu MDM byłoby możliwe. Serdecznie Pana zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paweł Wysocki

  Czy mieszkając obecnie w bliźniaku z rodzicami, chcąc zrobić dobudówkę parterową i wydzielając z tego osobne mieszkanie, mogę się ubiegać o dofinansowanie/zwrot kosztów związany z MDM lub innym programem?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • arfer

  będzie to zależało od interpretacji banku, ale jeśli będzie to zakup, a nie spłata udziałów to jest szansa

 • luk

  Witam. Czy mogę wziąć kredyt z dopłatą mdm żeby spłacić mieszkanie rodzeństwu? Mieszkanie Odziedziczyliśmy i każdy z nas posiada 1/7 tego mieszkania.

 • Jeżeli całość budowy przeprowadzi jedna firma – nie bardzo będzie co odliczać. F-ry zostaną zapewne wystawione jako usługa budowy – czyli VAT 8%.. Dokumentację jednak warto zawsze zbierać – chociażby dla celów kredytowych – gdyby Pan chciał się o kredyt ubiegać.

 • arfer

  nie dostaniesz dopłaty MDM, ale faktury zbieraj do odliczania części VAT (wprowadza to ta sama ustawa ,choć nie jest to MDM)

 • Jakub

  Witam serdecznie. Nie wiem czy to pytanie się powtórzy ale nie mogłem znaleźć go wcześniej. Czy jeśli zlecam firmie budowę domu (całą inwestycję, razem z materiałem) na własnej działce, to muszę zbierać faktury danej firmy za materiały w celu uzyskania pomocy z MDM?

 • Nie znam niestety warunków Pańskiej służby. Pańskie pytanie należałoby raczej skierować do osób odpowiedzialnych za przydział mieszkań wojskowych.

 • mm

  Witam, mam pytanie czy jeżeli wezme dofinansowanie do mieszkania mdm czy później odchodząc na emeryturę wojskową będę mógł wziąść odprawę za to że nie dostałem od wojska mieszkania ?

 • Niestety nie. Kwota dofinansowania jest liczona wg stanu w momencie składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem i nie będzie zaktualizowana.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), może Pan otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Rafał

  Czy biorąc dofinansowanie mdm jako singiel, następnie wchodząc w związek małżeński mogę liczyć na wyrównanie za 1sze dziecko w ciągu 5 ciu lat programu?

 • Bank może udzielić decyzji odmownej z różnych powodów – np. ze względu na swoje wewnętrzne procedury. Polecam rejestrację na podanej przez mnie stronie. Doradca poinformuje, w jakiej instytucji będzie Pan mógł zrealizować zakup wymienionego mieszkania.

 • Dariusz

  Ale czy może odmówić tylko z tego powodu, ze mieszkanie nabywane jest od spółdzielni mieszkaniowej? Bo z Państwa odpowiedzi wynika (pkt. 1), że moje mieszkanie kwalifikuje się do programu MDM, więc dlaczego otrzymałem odmowę,skoro spełniam wszystkie warunki programu zgodnie z nowelizacją?

 • Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:

  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Bank oczywiście może odmówić udzielenia kredytu, jednak tych instytucji jest na szczęście sporo na rynku. Jeżeli chciałby Pan zyskać pewność otrzymania kredytu, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dariusz

  Czy mieszkania ze spółdzielni mieszkaniowej kwalifikują się do programu mdm? Jeśli tak, to czy bank może mimo to odmówić przyznania kredytu?

 • Witam. Pomoc (dofinansowanie) przyznawane w ramach programu MDM jest związane z zaciągnięciem kredytu w banku współpracującym z BGK. Minimalna kwota kredytu nie powinna być mniejsza niż 50% wartości nabywanej nieruchomości.

  Serdecznie Pana zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Przemek Tomczyk

  Witam, czy można skorzystać z programu nie biorąc kredytu ? Jak nie , to jaka jest minimalna kwota kredytu jaką trzeba wziąć ?

 • Dusia

  Dziękuję za odpowiedź

 • Niezupełnie. Chodzi o to, że rodzice mogą swoimi dochodami wesprzeć zdolność kredytową beneficjenta programu.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”
  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Jeżeli wymieniona połowa domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Kwota dofinansowania w ramach MDMu zależy od kilku czynników. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Dusia

  Witam,
  czy to prawda, że dla młodych w programie MDM zdolność kredytową może stanowić majątek rodziców?

 • Bernadetta

  Witam,

  proszę o informację czy nie będąc w związku małżeńskim mogę wziąć kredyt z narzeczonym w MDM?
  Doradca finansowy powiedział, że ani mieszkania ani kredytu w MDM nie mogę współdzielić z narzeczonym- ponieważ nie jest on rodziną.

  Dziękuję za odpowiedź

 • Limak

  Witam czy singiel może starać się o dofinansowanie mdm jeśli nie ma na siebie przypisanego mieszkania ale ma pół majątku rodzinnego i jaka kwota by wchodziła w grę w takim wypadku.

 • Kupno mieszkania od osoby fizycznej lub prawnej, która go nie wybudowała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej = rynek wtórny.

 • Kamil

  Witam
  chciałbym kupić mieszkanie od osoby fizycznej w ramach programy MDM.
  budynek jest nowy, oddany do użytkowania, nigdy nikt w nim nie mieszkał.
  limit ceny powinienem przyjąć z rynku pierwotnego czy wtórnego??

 • Pomoc w ramach programu MDM dotycząca możliwości odliczenia części podatku VAT dotyczy budowy domów systemem gospodarczym (spełniających warunki wymienionego programu).

 • Chciałby Pan zakupić w ramach programu MDM inne mieszkanie i obawia się Pan, czy spełnia warunki programu MDM? Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Posiadana własność nie będzie więc przeszkodą. Jeżeli ma Pan poniżej 35 lat, zapraszam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • arfer

  napisz konkretniej, jaka jest Twoja sytuacja, bo nie za bardzo rozumiem, o co Ci chodzi

 • arfer

  nie, nie można

 • mdmiak

  Witam,

  wiem, że teraz nie ma tak jak kiedyś, że przy wykończeniu czy remoncie mieszkania, można było odliczyć sobie jako osoba indywidualna materiały od podatku. Czy w przypadku nabycia przez MDM m9zna cokolwiek odliczyć od podatku?

 • Przemek Tomczyk

  Witam, a jak ma np : 3/4 na mieszkanie, lub całość, a chciałbym dostać jakąś dopłatę, to co można zrobić ?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Ąlicja

  Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź! 🙂
  Pozdrawiam serdecznie! 🙂

 • Witam. Współwłasność można ustalić od razu po ślubie. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Alicja

  Witam serdecznie
  Planuję z narzeczonym zakup mieszkania, korzystając z programu MDM. Wiemy, że nie będąc jeszcze w związku małżeńskim tylko jedno z nas może być właścicielem mieszkania.Do kredytu jednak wpisani będziemy wspólnie. Czy po ślubie można dopisać drugą osobę jako współwłaściela, czy może należy odczekać kilka lat od zakupu mieszkania, aby była taka możliwość?
  Dziękuję za odpowiedź.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/