Ostatnia chwila na dopłatę „Mieszkanie dla Młodych”. Budżet skończy się prawdopodobnie już na początku kwietnia 2016 r.

Ostatnia chwila na dopłatę Mieszkanie dla Młodych. Budżet skończy się już w kwietniu 2016 r.

Aktualizacja: 15.03.2016 – Budżet MDM na rok 2016 już się skończył »

Aktualizacja: 14.03.2016 »

Program „Mieszkanie dla Młodych” nadal bije rekordy popularności. Po ogłoszeniu przez rząd pomysłu likwidacji projektu MDM po 2018 roku, do BGK wpłynęło od początku roku prawie 10 tysięcy wniosków.

Jest to blisko 4 razy więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko lutym kredytobiorcy zarezerwowali prawie 117 mln PLN z puli przeznaczonej na 2016 rok i ponad 12 mln PLN z puli roku 2017.

Tym samym na 2016 rok pozostało zaledwie 165 mln PLN. Jeżeli obecne zainteresowanie programem MDM się utrzyma – środków zabraknie najprawdopodobniej już na początku kwietnia.

Wyczerpanie się środków na 2016-ty rok nie oznacza zakończenia programu. Nadal będzie można składać wnioski o wypłatę dofinansowania w kolejnych latach. W puli nadal jest ponad 692 mln PLN przeznaczone na 2017 i ponad 761 mln PLN na 2018. Podczas składania wniosku o kredyt z dopłatą, jako termin wypłaty dofinansowania wystarczy wskazać kolejny rok. Sam kredyt może zostać wypłacony wcześniej.

Takie rozwiązanie jest akceptowalne w przypadku deweloperów – są oni bardziej skłonni do negocjacji i przesunięcia terminu ostatniej wpłaty. W przypadku inwestycji realizowanej etapami, kredyt może być wypłacany w transzach. W przypadku rynku pierwotnego Ustawa MDM oferuje jeszcze jedno – bardzo ważne rozwiązanie. Kredytobiorca może mianowicie wynająć od dewelopera mieszkanie i o ile pozostanie pierwszym wynajmującym – nabyć je w późniejszym okresie. Taka transakcja nadal będzie traktowana jako rynek pierwotny (co przekłada się na wyższe limity dot. ceny mieszkania).

Brak środków na dofinansowania oznacza jednak spore wyzwanie dla rynku wtórnego. Ponieważ dopłata z programu „Mieszkanie dla Młodych” jest wypłacana jako ostatnia część płatności, trudno oczekiwać, aby osoba sprzedająca mieszkanie w połowie roku czekała ponad 6 miesięcy na uruchomienie środków. W zdecydowanej większości przypadków beneficjenci będą mieli problemy ze sfinalizowaniem transakcji.

Pewnym rozwiązaniem może być kaucja, wpłacana na konto sprzedającego, która zostanie zwrócona w momencie wpływu środków z programu MDM. Takie rozwiązanie rodzi jednak ryzyko dla kupującego. Inną opcją jest wynajem mieszkania z opcją późniejszego zakupu. Zabezpieczy to interesy obu stron oraz umożliwi pozyskanie środków z programu „Mieszkanie dla Młodych” .

Nadzieją dla beneficjentów jest projekt PO dotyczący zwiększenia puli środków. Posłowie proponują przeznaczyć dodatkowe 800 mln PLN na każdy rok, łącznie z bieżącym. Projekt został złożony do Sejmu w 15-go stycznia 2016 roku. 2-go lutego odbyło się czytanie w komisjach. Został pozytywnie zaakceptowany przez NBP oraz NSZZ Solidarność. Atmosfera polityczna nie jest może zbyt korzystna, liczymy jednak, że posłom uda się przekonać rząd, jak istotny jest program „Mieszkanie dla Młodych” .

Tymczasem – program nadal działa, a wnioski są przyjmowane. Korzystając z rejestracji poprzez naszą stronę, mają Państwo unikalną szansę porównania ofert kredytów we wszystkich instytucjach biorących udział w programie MDM. Do Państwa dyspozycji pozostawiamy także nasze forum, na którym eksperci odpowiedzą na wszystkie związane z programem wątpliwości.

Aktualizacja 15.03.2016

Budżet programu „Mieszkanie dla Młodych” na rok 2016 jest już praktycznie wyczerpany. Większość banków przestała przyjmować wnioski MDM o dopłatę na rok 2016. W dalszym ciągu pozostaje możliwość uzyskania dopłaty w latach 2017-2018.

Aktualizacja 14.03.2016

Wg stanu na chwilę obecną – z puli 730 mln PLN przeznaczonej na 2016-ty rok zostało już wyczerpane ponad 639 mln PLN (87,7%). Przypomnijmy, że na koniec lutego kwota wykorzystanych środków wyniosła prawie 565 mln PLN. Każdego dnia marca pula zmniejsza się średnio o 6,8 mln PLN.

BGK wstrzyma przyjmowanie wniosku przy wykorzystaniu 95% zabudżetowanych środków (693,5 mln PLN). W dniu 14.03.2016 przyjmowania wniosków zaprzestał Alior Bank.

Przypominamy także, że nadal można składać wnioski o przyznanie dofinansowania dla inwestycji z rynku pierwotnego ze środków zabudżetowanych na rok 2017. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie, na którym zostanie podjęta decyzja, czy z analogicznej możliwości będą mogli korzystać także kredytobiorcy kupujący mieszkania na rynku wtórnym.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150