Kredyt hipoteczny w 2021 roku – nadal się opłaca?

Kredyt hipoteczny w 2021 roku

Pandemia nie wystraszyła polaków! Kredyt hipoteczny nadal jest popularną formą finansowania zakupu mieszkania wśród młodych. Liczba wypłacanych kredytów spadła, natomiast wzrosła ich wartość.

Zawirowania związane z wirusem sprawiły, że wiosną ubiegłego roku banki mocno zaostrzyły warunki przyznawania kredytów hipotecznych. Znacznie trudniej było spełnić wymagania banku dotyczące wkładu własnego. Mimo to w okresie od stycznia do listopada ur. wypłacono kredyty na kwotę ok. 58 mld zł.

Nie jest to rekord, natomiast wartość wypłat jest wyższa niż w tym samym okresie 2018 roku. Warto zaznaczyć, że związane jest to z coraz wyższą kwotą średniego wypłacanego kredytu hipotecznego. Średni kredyt w 2020 roku przekroczył 300 tys. zł oraz wynosił rekordowe 303 tys. zł.

Obecnie na kredyt hipoteczny kupujemy coraz droższe mieszkania, co sugeruje wzrost kwoty średniego kredytu oraz wyższe wymagania dotyczące wkładu własnego. Jednocześnie w badanym okresie banki wypłaciły 199,3 tys. kredytów. Było to o 20 tysięcy mniej niż przed rokiem oraz o 11 tysięcy mniej niż 2 lata temu.

Analizując dane historyczne kredyt hipoteczny jest obecnie oprocentowany wyjątkowo nisko. Oprocentowanie kredytów złotowych zależy od stawki WIBOR oraz marży banku, a od 14 grudnia stawka WIBOR 3M wynosi 0,21%, co jest najniższym poziomem w historii. Zdarzają się oferty kredytów z marżą ok. 2%, dzięki czemu można uzyskać kredyt hipoteczny na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach z oprocentowaniem poniżej 2,6%. Przy tych parametrach rata kredytu na 300 tys. zł może wynieść mniej niż 1200 zł i jest porównywalna z czynszem najmu.

Atrakcyjność tej formy finansowania zakupu mieszkania jest dobrze widoczna, jeżeli odniesiemy koszt kredytu do inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń. Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6,6% rok do roku oraz wyniosło 5973,75 zł. Jednocześnie inflacja mierzona wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2020 roku w stosunku do roku poprzedniego wyniosła 3,4%. Obecnie oprocentowanie kredytu może być niższe niż inflacja.

Oczywiście nie mamy pewności co przyniesie przyszłość. Kredyt hipoteczny może być zarówno tańszy albo droższy. Dostępność kredytu dla przeciętnego polaka może być mniejsza albo większa. Dobrze dobierając ofertę kredytu można jednak zabezpieczyć się przed szeregiem ryzyk, np. wzrostem raty kredytu, podwyższeniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej lub innymi istotnymi dla naszej sytuacji osobistej zdarzeniami.

Banki prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach, które nie zawsze są zrozumiałe dla osoby spoza świata finansów. Jeżeli chcesz poznać swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić aktualne oferty banków dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji zarejestruj się bezpłatnie na stronie: Sprawdź Najlepsze Finansowanie Zakupu Mieszkania »

sprawdz_doplate150