Czy zmiana powierzchni użytkowej może doprowadzić do zwrotu dofinansowania?

Czy zmiana powierzchni użytkowej może doprowadzić do zwrotu dofinansowania

Otrzymujemy od naszych czytelników sporo pytań, dotyczących zmiany powierzchni użytkowej lokalu – szczególnie w zakresie, czy ww. zmiana może spowodować konsekwencje w postaci utraty dofinansowania.

Limit powierzchni użytkowej mieszkania, które możemy nabyć w programie MDM wynosi 75 m2. Limit powierzchni domu – 100 m2. Jeżeli beneficjent programu wychowuje co najmniej trójkę dzieci, limit wzrasta do 85 m2 i 110 m2 odpowiednio dla mieszkań i domów.

Powierzchnia jest weryfikowana w banku kredytującym na podstawie prospektu informacyjnego dewelopera, projektu lokalu lub informacji z księgi wieczystej. Warto zauważyć, że rekomendacja BGK , którą można znaleźć tutaj: Wyjaśnienia do MDM powierzchnia użytkowa wymienia szczegółowo poszczególne pomieszczenia oraz sposób ich kwalifikacji . Do powierzchni użytkowej nieruchomości nie wliczamy więc tak zwanych „pomieszczeń przynależnych”. Pod tą nazwą kryją się m.in. pralnie, suszarnie, kotłownie, balkony i szafy w ścianach.

Szczególnie należy traktować przypadek schodów. Wg wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa schody powinny być wliczane do powierzchni użytkowej, jeżeli korzysta z nich na wyłączność beneficjent programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jeżeli schody prowadzą np. na strych (niebędący powierzchnią użytkową) – to ich powierzchnia wlicza się do użytkowej. Schody, będące własnością wspólną (np. w bloku) – nie powinny być traktowane jako powierzchnia użytkowa.

Inny specyficzny przypadek dotyczy miejsca parkingowego, komórki lokatorskiej lub garażu. Jeżeli stanowią one odrębną nieruchomość (z oddzielną księgą wieczystą) nie są pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Oznacza to, że nie można ich sfinansować w ramach programu MDM, ale także, że ich cena i powierzchnia nie wpływają na limity dotyczące mieszkania. Można więc nabyć ww. nieruchomości w ramach oddzielnego kredytu, poza MDMem. Jeżeli nie są to jednak osobne, wydzielone nieruchomości – wówczas traktujemy je jako przynależności i możemy je zakupić w ramach MDMu, o ile oczywiście wartość całej nieruchomości mieści się w limicie ceny.

Wracając do tematu artykułu, ustalenie, czy garaż lub komórka stanowią osobne pomieszczenie jest bardzo ważne. Jeżeli okaże się, że zakupiliśmy mieszkanie w programie „Mieszkanie dla Młodych” bez pomieszczenia przynależnego, a później dokupiliśmy je z własnych środków – może powstać podejrzenie, że przeprowadziliśmy transakcję w sposób mający na celu ominięcie limitów ceny. W skrajnym przypadku, taka operacja może zakończyć się nawet zwrotem otrzymanego dofinansowania.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zwiększania powierzchni użytkowej domów. Wg rekomendacji Ministerstwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

W przypadku dalszych wątpliwości, serdecznie zachęcamy Państwa do zadawania pytań na naszym forum.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Witam. Nie, to pomyłka, który trzeba skorygować w BGK zlecenia. Powierzchnia komórki lokatorskiej nie powinna być uwzględniana jako powierzchnia użytkowa. Nie bierzemy jej pod uwagę przy wyliczaniu limitów ceny i powierzchni.

 • Iwona

  Witam, mam pytanie ..mam sytuację że klienci kupują lokal 42 m wraz z komórką lokatorską która jest przynależna i ma 5 m. Pracuję w jednym z Banków, zwykle wprowadzam w kalkulator powierzchnię bez komórki lokatorskiej ale u jednych klientów pomyliłam się i wprowadziłam łączną powierzchnię czyli 47. Jeśli w prospekcie jest podana łączna cena i będzie jedna księga wieczysta czy można liczyć dofinansowanie dla powierzchni z komórką czyli dla 47 m ? pozdr ..otrzymuję różne odpowiedzi

 • Witam. Owszem, wynajęcie mieszkania zakupionego w programie MDM będzie się wiązało z koniecznością zwrotu części dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Witam. Do powierzchni użytkowej nie powinny zostać wliczone: garaż, kom. tech.- kotłownia

 • Radek

  Witam.
  2 lata temu kupiłem mieszkanie z dofinansowaniem Mdm, teraz chcialbym kupic z partnerka wieksze mieszkanie a swoje wynajac. Czy to wiąże się z konsekwencjami zwrotu czesci dofinansowania?
  Pozdrawiam

 • Karolina Suwaj

  Witam,
  Czy jeśli dom ma 102m2 ale w powierzchni tej mieści się pomieszczenie techniczne/wc w metrażu 2,68m2 mogę je odliczyć od powierzchni użytkowej?

  SZCZEGÓŁY

  Kuchnia: 6,10 m2
  Salon: 30,49 m2
  Sypialnia: 12,94 m2
  Pokój: 6,29 m2
  Pokój: 11,16 m2
  Przedpokój: 6,50 m2
  Łazienka: 5,49 m2
  Garaż: 15,91 m2
  Pom. tech. / WC: 2,68 m2
  Wiatrołap: 4,64 m2
  Powierzchnia: 102,00 m2

 • W jakim sensie zaokrąglić? Na wniosku o dofinansowanie? Metraż będzie weryfikowany z projektem i informacjami w KW. Szczerze mówiąc – trzymałbym się rzeczywistego obmiaru.

 • Paweł Cyrklaf

  Czy jeżeli metraz mieszkania wynosi np 60.60m2 to można zaokraglic do 61m2, czy jest to zabronione?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Najlepiej wysłać zapytanie na adres: mdm@mib.gov.pl

 • Joanna Świeca

  Witam. Chciałabym uzyskać opinię kontaktując się bezpośrednio z Ministerstwem. Chodzi o zwrot części podatku za materiały budowlane przy budowie domu systemem gospodarczym. Z jakim departamentem powinnam się kontaktować? Pod jaki adres powinnam pisać?

 • Witam ponownie,otrzymaliśmy odpowiedź: „Dokonanie takiej adaptacji strychu, lub jakiejkolwiek innej części wspólnej nieruchomości, która skutkować będzie zwiększeniem się powierzchni użytkowej lokalu nabytego z dofinansowaniem, nie będzie skutkowało zobowiązaniem do zwrotu części otrzymanego dofinansowania, nawet jeżeli w wyniku zwiększenia się powierzchni lokalu, będzie ona większa, niż obowiązujący nabywcę w dniu składania wniosku o dofinansowanie limit powierzchni nabywanego lokalu.
  Należy jednakże podkreślić, iż dokonywana adaptacja musi być dokonywana wyłącznie na cele mieszkalne i bezpośrednio służyć zaspokajaniu przez nabywcę jego własnych potrzeb mieszkaniowych. Wszelkie modyfikacje lokalu nabytego z dofinansowaniem, skutkujące zmianą sposobu użytkowania jakiejkolwiek jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności tego lokalu, spowodują bowiem realizację przesłanki określonej w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy i rodzić będą obowiązek zwrotu części dofinansowania.
  Natomiast ostatecznej kwalifikacji stanu prawnego i jego zgodności z przepisami ustawy dokonuje zawsze bank kredytujący i to on jest uprawniony przede wszystkim do ustalenia, czy dana powierzchnia podlegająca adaptacji pierwotnie nie powinna być uwzględniona w powierzchni użytkowej lokalu, co skutkowałoby niespełnianiem przez lokal wymogów ustawy.”

 • Witam. Samo wstawienie wanny, bidetu, toalety i umywalki do pralni nie spowoduje, że będzie ona traktowana jako powierzchnia użytkowa. Musiałaby nastąpić zmiana kwalifikacji pomieszczenia (przeprowadzona przez architekta).

 • dag

  Witam, czy jeśli w pralni postawię wannę, bidet, toaletę i umywalkę to będzie ona liczona jako powierzchnia użytkowa? Sądziłam, że nie. Z boku będzie łazienka z prysznicem i toaletą.

 • Dodałem odpowiedź w komentarzu powyżej.

 • Witam. Jeżeli wymienione 75,16 mkw to w całości powierzchnia użytkowa i nie wychowują Państwo min. trójki dzieci – nie można niestety zakupić wymienionego lokalu w ramach programu MDM.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Zapytanie wysłane, damy znać, jak tylko przyjdzie odpowiedź.

 • Ola.Lis

  Bardzo proszę o odpowiedz😐odpowie mi ktoś?

 • Mateusz

  Z góry bardzo dziękuję. Będę czekał na dalsze informacje. Pozdrawiam.

 • Ola. Lis.

  Mam pytanie. W czwartek jesteśmy umówieni z mężem w Open finanse odnośnie kredytu. Baaaardzo jesteśmy zainteresowani wkładem własnym. Bez tego ani rusz😐małżeństwo z dwójką dzieci. Mieszkanie z rynku wtórnego.200000 zł. I teraz pytanie za milion dolarów…😐mieszkanie ma powierzchnię 75.16 metrow😰to jest dopiero pech….chciałabym wiedzieć czy jest szansa na dofinansowanie? Czy kompletnie odpada…proszę o odpowiedź i dziękuję. Pozdrawiam.

 • Jasne, wystosujemy takie zapytanie.

 • Mateusz

  Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Interpretuje całość podobnie jak Państwo jednak sprawa nie do końca jest jednoznaczna.
  Czy mogliby Państwo wystosować takie zapytanie do ministerstwa? Zapewne jako profesjonalni doradcy bylibyście potraktowani zupełnie inaczej niż „szary ” przysłowiowy Kowalski. Byłoby to również pomocne dla Państwa przyszłych pytających, a ja również uzyskałbym odpowiedź.

 • Witam. Jednoznaczną i wiążącą opinię na ten temat może Pan uzyskać pisząc na adres Ministerstwa. Naszym zdaniem – późniejsza adaptacja wymienionego poddasza nie będzie skutkowała zwrotem dofinansowania. Odnośnie wymienionych przykładów – opisane transakcje zakupu lokalu i pomieszczenia użytkowego następowały prawie że równocześnie.

 • Mateusz

  Rodzina 2+3 . Mieszkanie 81 mkw spełniające kryteria do MdM. Do mieszkania jest poddasze nieużytkowe 55 mkw ( nad mieszkaniem ) . Pytanie: czy po zakupie jest możliwość adaptacji poddasza. Czytam opinie wyżej ” nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy ” ale tyczy się to domu. Czy taka sytuacja ma się również do mieszkań. Deweloper tak sprzedaje i nie chodzi mu tutaj w jakikolwiek sposób o ominięcie limitów, ale czy to nie zostanie odebrane jako próba ominięcia limitów.
  W artykule jest podane „Jeżeli okaże się, że zakupiliśmy mieszkanie w programie „Mieszkanie dla Młodych” bez pomieszczenia przynależnego, a później dokupiliśmy je z własnych środków” może powstać podejrzenie, że przeprowadziliśmy transakcję w sposób mający na celu ominięcie limitów ceny” W tym wypadku nie dokonujemy kupna dodatkowego pomieszczenia, gdyż poddasze nieużytkowe jest razem z mieszkaniem.
  Bardzo proszę o opinię czy adaptacja poddasza w takim przypadku łączyłaby się z utratą wkładu z MDM.

 • Kwota na podstawie cenników na sieci, jeżeli w Państwa przypadku architekt policzył 300-400 zł, to niezła stawka.

 • Mateusz

  Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Zatem robimy ponowne pomiary bo to co obecnie jest w planach ni jak się ma do rzeczywistości i właściciel przedstawi nowy dokument z inwentaryzacji w starostwie. Zastanawiające jest skąd Państwo wzięli tą kwotę 1,5tys PLN na wykonanie inwentaryzacji? My się zmieścimy w 300-400zł spokojnie.

 • Jeżeli wymienione pomieszczenie jest opisane jako WC, to jego powierzchnia wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu (z tego samego względu wliczany do powierzchni użytkowej jest np. salon z kominkiem).

 • Tak. Dodatkowo, podczas podpisywania aktu notarialnego należy zawnioskować u notariusza o założenie KW nieruchomości.

 • BGK w swoich rekomendacjach dopuszcza niewielkie zmiany w powierzchni użytkowej wynikające z naturalnego procesu budowlanego.

 • ok, no problem.

 • Joanna

  Temat nie aktualny, wpis okazał się omyłkowy.

 • Joanna

  Dzień dobry
  W październiku 2016r. podpisaliśmy umowę deweloperską na zakup mieszkania o metrażu 74,93m2+1,4m2 komórką lokatorską z dopłatą z MDM z puli na 2018r. Aktualnie jestem na etapie odbioru mieszkania i wg protokołu odbiorczego jego metraż wynosi 75,69m2+1,4m2. Czy istnieje zagrożenie utraty dopłaty z MDM w takim przypadku, i braku wypłaty dopłaty z MDM w styczniu 2018r.? Co można w takiej sytuacji zrobić?

 • Mateusz

  Jeżeli dana nieruchomość nie posiada księgi wieczystej? Czy w takim wypadku wystarczy powiadomić o fakcie zmiany w projekcie starostę i na tym sprawa się kończy?

 • Tak, jest wliczana (podobnie np. wliczana jest powierzchnia zajmowana przez wannę lub WC).

 • Owszem, zmiana powierzchni użytkowej lokalu będzie wymagała czynności o których pisałem powyżej. Ma to znaczenie także ze względów podatkowych.

 • Nie, nie musi. Wystarczy, że dane pomieszczenie lub jego fragment jest opisane (na projekcie) jako szafa w ścianie.

 • Mateusz

  I ostatnie pytanie. Czy szafa w ścianie musi posiadać drzwi?

 • Mateusz

  I jeszcze jedno. Czy powierzchnia, którą zajmuje kominek jest wliczana do użytkowej czy nie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Mateusz

  Trochę tego nie rozumiem. Czy jak ktoś sobie w domu robi szafę wnękową to musi nanosić zmiany w projekcie?? Albo schowek w ścianie – też nie jest wliczany w pow. użytkową. Robie sobie w domu sejf w ścianie i też muszę zmieniać planie? Informować wszystkich że zrobiłem sobie szafę lub schowek w ścianie?

 • Można spróbować, ale zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji mieszkania (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN. Uczulam, że ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany i raczej są one rozpatrywane negatywnie.

 • Mateusz

  Witam serdecznie,
  Pytanie z tych trudnych.
  Aktualnie jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości, mieszkanie bezczynszowe w domu 3-rodzinnym. Limity za metr się zgadzają, lokalizacja się podoba, wszystko pięknie oprócz 0,3m2… Mieszkanie ma 85,3m2 na planach (mamy czwórkę dzieci). Mieszkanie nie ma założonej księgi wieczystej. Co w takiej sytuacji można zrobić? Mamy jeden pomysł ale nie wiem na ile to jest możliwe. W WC zainstalowany jest piec gazowy dwufunkcyjny i chciałbym go schowaćw tzw szafę w ścianie. Czy w takim przypadku pomimo, że na planach będę miał 85,3m2 to do programu i kredytu mogę przyjąć że powierzchnia użytkowa to 84m2 (szacuje że jakieś 1,3m2 będzie miała ta szafa)?
  Proszę o pomoc.

 • Nie sądzę, aby taka zmiana przeszła, polecałbym ew. skonsultować temat z naszym doradcą, mają większe doświadczenie w tego typu tematach: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Helga

  Nie mam nic przeciwko, żeby je wliczyć, bo nadal nie przekroczymy max metrażu, tylko czy może być tak, że podczas rejestracji wniosku w BGK podamy 101 m2 a na umowie notarialnej będzie 95m2?
  Bo zmiana w projekcie i pozwoleniu na użytkowanie już chyba nie jest możliwa?

 • Hmm, z mojego osobistego doświadczenia – schody powinny być wliczone do powierzchni użytkowej.

 • Helga

  Niestety nic nie zdziałaliśmy i chcemy znowu próbować w styczniu. Zgodnie z poradą skorzystaliśmy z doradztwa w Expander i nadal nie wiemy co robić :)) Jeden z doradców konsultował nasz przypadek z kilkoma analitykami i zdania czy nasz dom przejdzie z dopłatą są podzielone pół na pół 🙂 Czy ktoś ma jeszcze pomysł co zrobić – dom ma 95m2, ze schodami na poddasze ok 101 m2 (3 dzieci), jednak w akcie notarialnym będzie 95. Jeden bank odrzucił taki wniosek, jaka jest szansa, że przejdzie w innym? Czy ktoś ma wiedzę które banki są bardziej liberalne w ocenie wniosków MDM? Czy zmiana pow. użytk. w tym przypadku jest możliwa i łatwa do zrobienia? Dodam, że w naszej miejscowości nie znaleźliśmy na chwilę obecną domu, który by spełniał warunki MDM w 100%.

 • Witam. Kotłownia – wg zaleceń BGK – nie powinna być wliczana do metrażu użytkowego. Podczas rejestracji wniosku powierzchnia powinna zostać pomniejszona o to pomieszczenie. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania zmiany w zakupionym projekcie. Polecam kontakt z ww. biurem jeszcze przed zakupem projektu – bardzo często architekci mogą liczyć na zniżki przy zakupie danego projektu.

 • Katarzyna Hanzel

  Witam
  Chcielismy sie starac z mezem.o.zwrot podatku za materialy budowalne jednak na decyzji mamy 102metry uzytkowe jednak jest w nich ujeta kotlownia 6.5m kw. Czy mozemy sie starac o indywidualne rozpatrzenie wniosku?

 • Paulina Kiełpikowska

  Witam, dzisiaj z mężem aplikowaliśmy o kredyt razem z mdm, póki co byliśmy na wstępnej rozmowie jak to się mówi zrozumieć co jest 5. Projekt który jest dla Nas idealny wynosi PU 140mkw. Mamy troje małych dzieci, które narazie chcielibyśmy pozostawić w jednym pokoju, a na przyszłość chcemy zadbać o to by każda miała swój, czy istnieje jakakolwiek możliwość przekształcenia tych dwóch pokoi w powierzchnie nie użytkowa ? I jak to wygląda gdy powierzchnie chcemy zmniejszyć tzn. pokoje i salon, czy trzeba zakupić projekt i udać się do architekta ?

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wnioski o kredyt i o dofinansowanie powinny zostać złożone razem.

 • Helga

  Mamy przyznaną dopłatę. Czy wystarczy jeśli do 7 października złożymy w innym banku sam wniosek o dopłatę MdM, a pozostałe dokumenty kredytowe dostarczymy po tym terminie, czy konieczne jest złożenie kompletnego wniosku kredytowego do 7 października?

 • ok, teraz rozumiem. Jeżeli mają już Państwo przyznaną dopłatę – mogą Państwo złożyć wniosek w kolejnym banku, wtedy ww. termin 60-ciu dni będzie liczony od nowa. Jeżeli natomiast mają Państwo status „oczekujący na przyznanie dofinansowania” – ww. termin 60-ciu dnia Was nie dotyczy.

 • Helga

  Złożyliśmy wniosek 8 sierpnia, jesteśmy już zarejestrowani w BGK na dopłatę, jednak 7 października mija 60 dni na podpisanie umowy kredytowej, jeśli tego nie zrobimy, dopłata przepada. Kolejny wniosek możemy złożyć po 01.01.2018.

 • Każdy z banków jest oddzielnym podmiotem i posiada inne procedury. Fakt posiadania zdolności w jednym z nich nie oznacza, że w innym będzie tak samo.

  Nie bardzo rozumiem informacji, że mają państwo mało czasu, a jednak chcecie składać wniosek w styczniu?

 • Na wymienione pytania odpowiedziałem powyżej.

 • Helga

  Bank nie odmawia nam kredytu tylko dopłaty MdM z powodów które podałam wyżej. Proponują w zamian kredyt na „normalnych warunkach”. W przypadku MdM, moim zdaniem, nie powinno się szacować ryzyka, tylko stosować przepisy ustawy. Są to przecież dopłaty bezzwrotne pochodzące z środków Ministerstwa Infr. Jak więc można mówić o ryzyku –
  albo petent się kwalifikuje albo nie.. A według ustawy zarówno my, jak i dom spełniamy wszystkie warunki żeby dopłatę dostać. Czyli sytuacja jest taka, że z powodu strachu czy niezrozumienia ustawy bank nam odmawia tego, co nam ustawowo przysługuje, a my nie możemy nic zrobić bo bank jest wszechwładny, BGK umywa ręce odsyłając z powrotem do banku, a w Ministerstwie mówią, że przysługuje nam odwołanie do Rzecznika Finansowego lub KNF. Czy tylko ja widzę absurd tej sytuacji? Bankom powierzono środki budżetowe, które przydzielają kierując się swoim widzimisię, a instytucje publiczne mają to w nosie.. Jeden bank odmówi dopłaty, a inny chętnie ją przyzna na dokładnie tę samą nieruchomość. No gdzie tu sens?
  Niestety mamy już za mało czasu żeby iść do innego banku, ale wychodzi na to, że jeśli będziemy chcieli starać się o dopłatę ponownie w styczniu, to najlepiej we wszystkich pozostałych 13 bankach, które mają umowę z BGK. Żeby zwiększyć szansę… Nie tylko ręce mi opadają..

 • Paula Miazga

  Tylko że projekt jest zrobiony właśnie i wnęki są zabudowane i zaznaczone jako szafy, ale i metraż ogół y mieszkania jest mniejszy. Jak długo trwa taką ewentualna procedura w sądzie i ile to wyjdzie mniej więcej finansowo? Czy jest sens w ogóle się za to brać?

 • Bank ma swoje wewnętrzne regulacje i analityk musi ich przestrzegać, nawet, jeżeli w danym przypadku są średnio sensowne. Może warto ew. zastanowić się na zmianą banku?

 • Bank ma niestety prawo odmówić udzielenia kredytu. To instytucja komercyjna nastawiona na zysk, jeżeli oszacował, że ryzyko udzielenia Państwu kredytu może spowodować potencjalne zagrożenie – to dostaną Państwo odmowę. Na rynku jest jednak sporo innych instytucji. Być może nasi doradcy będą w stanie Państwu pomóc?

 • Teoretycznie – można by szafy wnękowe potraktować jako szafę w ścianie – które wg rekomendacji BGK nie powinny się zaliczać do powierzchni użytkowej. Zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji mieszkania (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Odnośnie drugiego kroku – znamy przypadek, kiedy w starostwie odesłali właściciela domu od razu do sądu i notariusza, aby samodzielnie wykonał zmiany. Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN. Uczulam, że ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany i raczej są one rozpatrywane negatywnie. Szafy typu komandor raczej nie zostaną podciągnięte pod definicję „szafy w ścianie”, pewną nadzieję stwarza ew. zmiana dot. pralni (o ile jest to rzeczywiście pralnia, a nie łazienka ze wstawiona pralką). Odnośnie KW – proszę sienie martwić, notariusz podczas przekazania własności mieszkania złoży wniosek o jej założenie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Paula Miazga

  Witam. Mamy taką sytuację że znaleźliśmy mieszkanie jednak ma ono w akcie notarialnym 75,76m. Powierzchnia faktyczna to 74,26 minus dwie szafy wnękowe. Mamy zrobiony pomiar przez rzeczoznawcę jednak w akcie nadal jest 75,76. Czy jest szansa na dofinansowanie? Jak to teraz ugryźć? Czas ucieka a my nie wiemy juz co zrobić.

 • Helga

  Zastanawia mnie coś jeszcze.. Bank odmawia nam dopłaty MdM, mimo że spełniamy warunki jej otrzymania, ponieważ boi się, że w razie kontroli BGK uzna dopłatę za nieuprawnioną i nałoży na bank karę finansową. Moje pytanie brzmi – czy bankowi grozi jakaś kara jeśli odmówi dopłaty klientowi, który spełnia warunki jej otrzymania? Jak udowodnić swoją rację? Bank odmawiając nie traci nic, a my bardzo dużo (jedyną szansę na własny dom). Czy jedyne wyjście to droga sądowa (kosztowna i długa)?

 • Helga

  Problem w tym, że bank odmawia nam dopłaty MdM i żadne logiczne argumenty do nich nie docierają. Bez schodów na poddasze dom ma 95m2 przy 3 dzieci, ze schodami ok 100-101m2. Na projekcie i pozwoleniu na użytkowanie jest 95m2, tak samo będzie w akcie notarialnym, jednak bank się upiera, że schody muszą być uwzględnione, mimo że ich dodanie niczego by nie zmieniło. Został nam tydzień na podpisanie umowy zanim dopłata przepadnie. Nie wiem już co robić..

 • Witam. Wymienione schody powinny być traktowane jako powierzchnia użytkowa. jeżeli jednak nawet po ich doliczeniu ww. dom mieści się w limitach powierzchni – można go sfinansować w ramach programu MDM.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Helga

  Co z sytuacją, gdy na projekcie domu schody prowadzące na nieużytkowe poddasze są oznaczone jako nieużytkowe, jednak nawet po ich doliczeniu powierzchnia domu nie przekroczy dopuszczalnego limitu? Projekt jest zrobiony zgodnie z przepisami i nie da się go zmienić, bo dom już stoi i posiada pozwolenia na użytkowanie.. Czy taka sytuacja przekreśla szansę na otrzymanie dopłaty w MdM, mimo że wszystkie warunki są spełnione?

 • Zapraszamy. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania – nasze forum jest do Pana dyspozycji.

 • Około tygodnia.

 • Wojciech

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Jeśli tym razem się nie uda, w następnym /ostatnim rozdaniu na pewno zgłoszę się do Państwa. Fachowa pomoc jest niezbędna, gdy sprawy zaczynają się komplikować.

 • Anita

  Bank musi dokonać korekty wniosku w BGK , jak długo trwa taki proces?

 • Witam. Na podstawie art. 10 ust.11 bank musi przekazać do BGK informację o zawarciu umowy kredytowej w ciągu 60 dni od rejestracji / akceptacji wniosku. Jeżeli w tym czasie złoży Pan wniosek w innym banku, okres 60 dni będzie liczony od nowa (w tej drugiej instytucji).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Owszem, garderoba jest wliczana do powierzchni użytkowej. Nie jest natomiast wliczana szafa w ścianie (czyli powiedzmy garderoba do 2-3 m2 😉 )

 • Wojtek

  Złożyłem wniosek i uzyskałem alokację środków. Bank odmówił mi jednak udzielenia dotacji MDM obawiając się zakwestionowania powierzchni przez BGK ze względu na błędy o operacie rzeczoznawcy banku. Posiadam pełną dokumentację (projekt, pozwolenie na użytkowanie, kalkulacja podatków miejskich) potwierdzającą PU na poziomie 102m2 (troje dzieci), mieszczę się w limicie ceny za m2 ale może mi zabraknąć czasu na zmieszczenie się z nowym wnioskiem w terminie planowanej wypłaty – 29.09, czy jest on wiążący, czy mam 60 dni od czasu potwierdzenia alokacji na złożenie wniosku o wypłatę z nowego banku?

 • Anita

  Dzień dobry, czy garderobę wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego?

 • Witam. Podczas weryfikacji limitów pod uwagę brana jest powierzchnia użytkowa lokalu. W przypadku mieszkań maksimum wynosi 75 m2 (85 m2 jeżeli wychowują Państwo min. troje dzieci). Jeżeli chodzi o limit ceny – łączna wartość mieszkania i przynależności będzie podzielona przez metraż użytkowy. Ew. sprawdzenia mogą Państwo dokonać tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Jeżeli garaż ma osobną KW, bez problemu można go dokupić za gotówkę.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Monika

  Dzień dobry,
  chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego.
  W księdze wieczystej pole powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych wynosi 114,80 M2 – przy czym lokal mieszkalny ma powierzchnię 69,40 M2, a pomieszczenia przynależne: PIWNICA 9,20 M2 I STRYCH GOSPODARCZY 36,20 M2. Od tego samego sprzedającego za gotówkę odkupujemy garaż znajdujący się w bryle budynku (osobna księga wieczysta). Czy metry mieszkania będą wykluczały nas z MDM’u? Czy istotna jest jedynie wielkość samego mieszkania, czyli jeśli według KW lokal użytkowy wynosi 69,40 to możemy skorzystać z dopłaty? Czy fakt zakupu garażu za gotówkę (wszystko sporządzone jednym aktem notarialnym) może być przeszkodą?

 • Witam. Bank określi wielkość powierzchni użytkowej na podstawie dokumentacji projektowej lub ew. zleci wycenę z inwentaryzacją budynku.

 • Krzysztof Zalewski

  Witam, mam zapytanie odnośnie powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, rynek wtórny. Nieruchomość ma KW w której nie ma wpisu odnośnie powierzchni domu, natomiast właściciel określa PU na 96 m2. W jaki sposób w tej sytuacji nastąpi weryfikacja w przypadku kredytu z dofinansowaniem MdM ?

 • BGK także przesyłał do banków rekomendację, wg. której zmiana powierzchni użytkowej wynikająca z procesu budowlanego nie powinna skutkować utratą dofinansowania.

 • Czy postawili Państwo ściankę po uzyskaniu własności mieszkania? Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) lokalu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Odnośnie Państwa przypadku – polecam skierować pytanie bezpośrednio do sekretariatu Ministerstwa. Odpowiadają bardzo szybko. Ich odpowiedź przedstawiłbym w banku.

  jeżeli chodzi o samo pismo – to był druk wewnętrzny skierowany do jednego z banków. Nie możemy niestety umieszczać takich informacji na stronie, ani wysyłać do naszych czytelników. Te pisma były jednak wysyłane do każdego z banków. Możecie Państwo skierować oficjalne zapytanie do departamentu zajmującego się kredytami hipotecznymi w Państwa instytucji.

 • Justyna

  Witam,a czy mogłby mi Pan podesłać ten artykuł, od Ministerstwa? Obecnie jestem w takiej sytuacji,ze grozi nam utrata dofinansowania,bo postawiliśmy ścianke działową,metraż sie zmniejszył, 59,99 a po ściance 59,80 ,cena ta sama ale cena za metr urosła. Jak moglibyśmy uratować nasze dofinansowanie,bo jestem już tym wszystkim załamana.

 • Witam. W Państwa przypadku zmiana powierzchni użytkowej powinna skutkować raczej przyznaniem dofinansowania (maksymalna wielkość ww. powierzchni w przypadku mieszkań to 75 m2 lub 85m2 w przypadku beneficjentów wychowujących min trójkę dzieci). Czy próbowali Państwo ew. składać reklamację w BGK. Jeżeli inwentaryzacja wykazała powierzchnię mieszczącą się w limitach, nie było podstaw do odrzucenia Państwa wniosku (chyba,że zmniejszenie powierzchni spowodowało przekroczenie limitu ceny 1m2). Trochę dziwi mnie, że BGK Zlecenia przepuścił Państwa wniosek i na początku otrzymaliście dofinansowanie (chyba, że wychowujecie Państwo min. troje dzieci).

 • Anna Olejarz

  Witam, składałam wniosek o zakup domu z rynku wtórnego. Sprzedający podał że jest 78m2 powierzchni użytkowej i taki metraż został wpisany we wniosku. Kredyt i dofinansowanie zostało mi przyznane. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji przez specjaliste wyszło że powierzchni użytkowej jest niecałe 74m2. Wysłaliśmy wniosek do BGK o zmiane powierzchni (pracownik banku mówił że nie będzie problemu). Jednak BGK odmówiło nam zmiane powierzchni użytkowej i cofneli mi kredyt i dofinansowanie z mdm. Pracownik banku mówi że musze czekać do stycznia 2018 i składać wszystko od nowa i tarać się o nowy kredyt z dofinansowaniem. Czy naprawde nic się nie da zrobić.

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ok, prościej – jeżeli jedynie Pan będzie korzystał z tych miejsc i nie mają one osobnej KW, to można je zakupić w ramach MDMu.

 • Witam. Tak. Zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji mieszkania (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Odnośnie drugiego kroku – znamy przypadek, kiedy w starostwie odesłali właściciela domu od razu do sądu i notariusza, aby samodzielnie wykonał zmiany. Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN. Uczulam, że ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany i raczej są one rozpatrywane negatywnie. Szafy typu komandor raczej nie zostaną podciągnięte pod definicję „szafy w ścianie”, pewną nadzieję stwarza ew. zmiana dot. pralni (o ile jest to rzeczywiście pralnia, a nie łazienka ze wstawiona pralką). Odnośnie KW – proszę sienie martwić, notariusz podczas przekazania własności mieszkania złoży wniosek o jej założenie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Sebastian Rusin

  Dziękuję za odpowiedź. Wyznaczone miejsca nie znajdują się w garażu czy parkingu podziemnym lecz jest to po prostu przestrzeń przed budynkiem na terenie osiedla. Nie jest ono objęte dodatkową opłatą. Nie wiem jednak w jaki sposób (jeśli) miałoby ono być uwzględnione w dokumentach.

 • Jola

  Witam
  Zamierzamy zakupić dom i starać się o dopłatę. Budynek z rynku wtórnego, problem pojawił się gdy trzeba wyliczyć powierzchnię użytkową. Na chwilę obecną jedyną instytucją gdzie podana jest powierzchnia użytkowa dla tego domu to urząd gminy gdzie wiele lat temu poprzedni właściciele podali powierzchnie 110 m2, niestety nie zgadza się to ze stanem faktycznym ponieważ dom ma w/w pow. po zewnętrznym obrysie bryły. Jak mamy udowodnić że w domu jest kotłownia skoro nie ma planu budynku z opisem pomieszczeń(stare budownictwo lata 70). Czy możemy zlecić inwentaryzację budynku architektowi? Będzie to brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o przyznaniu dopłaty?

 • Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2007 r. sygnatura I CSK 229/2007 „miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Poza tym, zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania miejsca postojowego/garażowego/parkingowego za przynależność. Podobne zasady dotyczą również innych pomieszczeń sprzedawanych wraz z mieszkaniem (np. komórki lokatorskie). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest np. miejsce postojowe oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.

 • Sebastian Rusin

  Witam serdecznie,
  Oglądaliśmy dzisiaj z żoną mieszkanie w budynku 4 mieszkaniowym jednopiętrowym. Do każdego mieszkania są przynależne 2 miejsca postojowe, które jak powiedział inwestor, nie są wydzielone i nie jest pewien czy nie stanowi to przeszkody z MdM. Mieszkanie ma 58m2. Do każdego mieszkania będzie wydzielone prawo do części gruntu pod budynkiem. Przynależą do nich również ok. 55 metrowe ogródki. Czy mogą pojawić się jakieś dodatkowe trudności z uzyskaniem dofinansowania na takie mieszkanie?

 • Sądzę, że pracownik banku nie zdaje sobie sprawy z zaistniałej sytuacji. Metraż mieszkania tak naprawdę się nie zmienił (deweloper wybudował ścianki działowe, co zmieniło jedynie sposób pomiaru). Cena mieszkania również nie uległa zmianie, co oznacza, że kwota kredytu także pozostaje na tym samym poziomie. Nie zmieniła się również kwota dofinansowania. Polecam opisać całą sytuację możliwie szczegółowo i zwięźle, a następnie przedstawić pismo w banku. Powinno pomóc. Ew. polecam poprosić bank o podstawę prawną decyzji dot. zwrotu części kredytu.

 • Monika

  Bank uważa, że skoro na akcie notarialnym jest mniejszy metraż to mamy nadpłacić kredyt w wysokości różnicy metrażu. Sprawa jest bardzo dziwna. Staraliśmy się o MDM, dostaliśmy dofinansowanie, więc nie widzimy powodu aby teraz nadpłacać kredyt z powodu nieścisłości w banku.

 • ok, ale jaką różnicę? Jeżeli cena mieszkania nie uległa zmianie (deweloper nie zwraca Państwu pieniędzy), to z jakiego powodu mielibyście pomniejszać kwotę kredytu? Może wystarczy samo pismo do banku z wyjaśnieniem sprawy (+ potwierdzenie od dewelopera).

 • Monika

  Cena mieszkania na umowie pozostała taka sama, kredyt został wypłacony za 56 m2. Mamy nadpłacić 10 000 zł- czyli różnicę w metrażu między 56 m2 a 54 m2.

 • Jeżeli dobrze rozumiem – cena mieszkania (a zatem także kwota kredytu) pozostała taka sama? Nie zmieniła się również kwota dofinansowania, bo ta jest wyliczana max. do wysokości 50 m2. Jaką różnicę w cenie mają w takim przypadku Państwo nadpłacić?

 • Monika

  Witam,
  Kupiliśmy w tym roku mieszkanie w stanie deweloperskim w programie MDM. Pierwotnie mieszkanie miało lekko ponad 56 m2, jednakże przy odbiorze lekko ponad 54 m2. 56 m2 jest to powierzchnia wraz z ściankami działkowymi, natomiast końcowa powierzchnia nie obejmuje powierzchni pod ściankami, co powoduje zmniejszenie metrażu. Po kilku miesiącach otrzymaliśmy pismo z banku, iż na podstawie aktu notarialnego zmniejszyła się powierzchnia mieszkania, w związku z tym mamy nadpłacić do kredytu różnicę w cenie. Proszę o wskazówki co możemy dalej zrobić. Czy deweloper nie powinien oddać tych pieniędzy?

 • Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

 • Roman

  Witam,
  Pytanko: dom ma 94 m kw powierzchni użytkowej. Garaż jest wbudowany w dom i bardzo łatwo można go zaadaptować jako pokój. Czy zmieniając projekt – robiąc tam pokój ( zwiększy się powierzchnia użytkowa domu ) można stracić dofinansowanie?

 • Ad 1. Jeżeli komórka ma osobną KW – nie będzie pomieszczeniem przynależnym i nie grozi konieczność zwrotu dofinansowania. Jeżeli nie ma osobnej KW, owszem, bank może wówczas odmówić udzielenia kredyt z dofinansowaniem lub poprosić o zwrot dopłaty (jeżeli zakup komórki nastąpił w krótkim okresie po zakupie mieszkania).

  Ad 2. Jeżeli nie zajdzie podejrzenie, że nabył Pan komórkę oddzielnie, aby zmieścić się w limitach – nie grozi konieczność zwrotu dofinansowania.

 • Piotr

  A w przypadku kiedy brałem kredyt na 51% i otrzymałem dopłatę na mieszkanie a 49% to środki własne. Jednak później doszedłem do wniosku, że dokupię komórkę lokatorską za gotówkę i wszystko nadal będzie mieścić się w limicie BGK . Nastąpi wtedy sytuacja, że łączna cena mieszkania i komórki będzie zwiększona o 2 tysiące. Wyjdzie wtedy, że mój wkład własny będzie 51% mieszkania i komórki a 49% to kredyt. Utracę wtedy dofinansowanie? Zakładając, że i mieszkanie i komórka mają ten sam akt notarialny?

 • Już niedługo rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • BGK wysłał do banków kredytujących rekomendację odnośnie sposobów wyliczania powierzchni użytkowej. Być może to pismo będzie przydatne: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Bank bardzo różnie podchodzą do sposobu wyliczania powierzchni użytkowej. Być może wystarczy złożyć wniosek w innej instytucji? Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Tomasz Popiel

  Witam.
  Jesteśmy w trakcie zakupu domu-bliźniaka w MDM.
  Środki mamy zarezerwowane. Niestety Bank zakwestionował przynależność domu pod program MDM ponieważ posiada parter, 1 piętro oraz poddasze w pełniej wysokości.
  W projekcie deweloper zawarł informację, że poddasze jest nieużytkowe.
  Po weryfikacji zdjęć wykonanych przez rzeczoznawcę, bank stwierdził, że poddasze jest w pełnej wysokości, wykonana jest posadzka, oraz wypuszczone są instalacje CO, wodna i kanalizacja. Deweloper twierdzi, że ze względu na niewielkie powierzchnie parteru i piętra – po 50m2, poddasze przeznaczył na pomieszczenia o powierzchni nieużytkowej – kotłownia (jest usytuowana na poddaszu), pralnia, suszarnia, pomieszczenie na opał – ze względu na możliwość montażu pieca na ekogroszek, oraz kominka na parterze w salonie.
  Poddasze nie jest wykończone do stanu deweloperskiego. Są wykonane wylewki, ale było to konieczne ze względu na potrzebę przykrycia izolacji termicznej stropu wykonanej styropianem. Również wyciągnięcie instalacji było niezbędne do późniejszego wykonania pralni – woda, kanalizacja, oraz podejść pod grzejniki – suszarnia. Rozmieszczenie ścian deweloper pozostawia do dyspozycji kupującego, więc przestrzeń jest na poddaszu na dzień dzisiejszy otwarta – oprócz kotłowni, która jest wydzielona murowanymi ściankami. Czy dla banku powinno wystarczyć pisemne wyjaśnienie od dewelopera odnośnie przeznaczenia poddasza, czy niezbędne jest wydzielenie przez projektanta powierzchni pomieszczeń nieużytkowych?
  Pozdrawiam.

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Może Pan dokonać przeróbki strychu od razu po uzyskaniu własności nieruchomości. Wg informacji Ministerstwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Krystian Tatul

  Witam.
  Dużo czytam i wertuje wiadomości o MdM. Ale dla pewności zapytam 🙂
  Jesteśmy rodziną 6 osobową (2+4). Chcemy kupić dom parterowy z 4 pokojami (salon +3 sypialnie) o powierzchni użytkowej ok 103m2 (wg MdM mniej o ok 3m2 ze wzgędu na pralnię). Kupujemy od developera, a więc rynek pierwotny.
  Dom ma strych do adaptacji. I moje pytanie:
  – czy po zakupie domu i otrzymaniu aktu własności, mogę na strychu zrobić 2 pokoje, aby każde z dzieci miało w domu swój pokój? Czy muszę czekać 5 lat?

 • Witam. Spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy nie nastąpiło jeszcze przekazanie własności mieszkania, a beneficjent chciał dokupić miejsce postojowe. Bank wystosował wówczas pismo, że kredytobiorca celowo rozbił transakcję na 2 części, aby zaniżyć cenę mieszkania i skorzystać z MDMu. Polecałby przed zakupem skonsultować się z Pana bankiem.

 • Tomasz

  Zakupiłem mieszkanie z MDM, odbiór przewidziany na październik tego roku. Kredyt został uruchomiony, a ja chciałbym dokupić komórkę przynależną do mieszkania. Problem w tym, że po doliczeniu komórki przekraczam limit MDM z kwartału, w którym podpisywałem umowę kredytową, ale nie przekraczam aktualnych limitów. Czy w takim wypadku mogę dokupić taką komórkę, bez straty dofinansowania ? Który z limitów będzie brany pod uwagę przy dokupieniu takiej komórki ?

 • Jeżeli cały czas będzie Pan mieścił się w limicie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej – nie grozi Panu utrata dofinansowania.

 • Marcin

  Witam,
  Kupiłem nieruchomość u dewelopera, zakwalifikowałem się do otrzymania dopłaty MDM i podpisałem już umowę deweloperską w formie aktu notarialnego.
  Czy mogę dokupić do mieszkania dodatkowe pomieszczenie przynależne w postaci piwnicy jeżeli cena/m2 zmieści się w limicie BGK? Cena/m2 wynikająca z prospektu się zwiększy ale nie przekroczy limitu z kwartału w którym rejestrowałem swój wniosek. Czy w związku z tym może grozić mi utrata takiej dopłaty nawet wówczas jeżeli po dokupieniu przynależności i aneksu do umowy deweloperskiej cały czas mieszczę się w tzw. limicie? Dziękuję za informację.

 • Witam. Zmiana powierzchni użytkowej będzie wymagała kontaktu z architektem.

 • Joanna

  Witam, chcemy kupić mieszkanie w domu dwurodzinnym, ale powierzchnia jest większa od tej przewidzianej w ustawie o 6 metrów. Chcielibyśmy jedno pomieszczenie przeznaczyć na pomieszczenie gospodarcze, tzn. schowek i suszarnię. Czy te zmiany muszą być nanoszone przez architekta czy wystarczy, że odnotuje je kierownik budowy w dzienniku?

 • Można, ale w takim przypadku trzeba będzie zwrócić część otrzymanego dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Paweł

  Witam. Może nie na temat. Ale czy mogę zamienić mieszkanie z programem mdm na większe (79m2). Oczywiście okres 5 lat jeszcze nie minął.

 • Witam. Jakiś czas temu czytałem o sprawie, gdzie nastąpiło zmniejszenie powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Ministerstwo sugerowało w takim wypadku zwrot prze sprzedawcę części kwoty transakcji na poczet spłaty kredytu. Nie spowodowało to konsekwencji w postaci utraty dofinansowania dla beneficjenta MDMu.

 • Bartek

  Niedawno z żoną podpisaliśmy umowę kredytową z dofinansowaniem MDM (rynek pierwotny – mieszkanie do odbioru pod koniec roku 2017). Zdecydowaliśmy dobudować dodatkową ściankę a w związku z tym zmieni się powierzchnia mieszkania o 0,17m² – z 58,38 do 58,21m². Zmieni się również cena mieszkania (powstanie nadpłata). Czy powstałe zmiany nie spowodują komplikacji jeśli chodzi o dofinansowanie?

 • Środki MDM w 2017 powoli kończą się. Bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Ustawa MDM wspomina jedynie, że dom lokal powinien zapewnić beneficjentowi odpowiednie warunki mieszkaniowe. Nie ma wzmianki na temat łazienki – to już musi być wymóg banku kredytującego. Na szczęście na rynku jest sporo instytucji oferujących kredyty w ramach MDMu. Polecam w tym celu usługi naszych doradców. Będą oni w stanie przedstawić Panu ofertę, w ramach której skorzysta Pan z MDMu. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Andrzej

  Witam
  Mam taki problem. Chciałbym kupić dom z rynku wtórnego i skorzystać z programu MDM. Dom o powierzchni użytkowej 79m2. Dom wymaga generalnego remontu. Jestem w trakcie załatwiania formalności i kompletowaniu dokumentów dotyczących tej transakcji. Już praktycznie przy finiszu okazało się, że podobno w domu który chce kupić musi być łazienka aby skorzystać z programu MdM. Jak jej nie ma to nie można skorzystać z MdM? To prawda? W domu są pełne media, prąd, woda, szambo. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Aby skorzystać z programu MDM należy zaciągnąć kredyt w instytucji współpracującej z BGK. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Polecamy się.

 • Ja

  Witam
  Rodzina 2+2 i mieszkanie 79,23m2. Co mam zrobić żeby dostać dopłate. dodam ze to rynek wtórny

 • jacek

  dziekuje

 • Polecamy się.

 • Witam. Z punktu widzenia programu MDM nowa ustawa nie wnosi żadnych zmian.

 • jacek

  dziekuje za odpowiedz.

 • Niektóre banki bardzo ostrożnie podchodzą do rekomendacji i narzucają sobie czasami wyższe wymagania niż ustawowodawca sugeruje. BGK pozostawia bankom na tym polu sporą swobodę. Na szczęście – rynek jest dosyć duży i można poszukać lepszej oferty. Polecam w tym celu usługi naszych doradców – pomogą znaleźć bank, który mam mniej restrykcyjne podejście. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • jacek

  wg rekomendacji BGK tutaj podawanych suszarnia NIE wlicza sie do pow uzytk na potrzeby MdM, jednakze wg znanych mi decyzji bankow, interpretuja to inaczej tzn. suszarnia nie wlicza sie do pow uzytk w przypadku domów, ale w przypadku lokali mieszkaniowych juz sie wlicza, czy nie jest to nadużycie interpretacyjne ze strony banków ?

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Witam. O ile dobrze pamiętam zadany dofinansowania RnS – do czasu uzyskania własności innego lokalu mieszkalnego beneficjentowi przysługuje dofinansowanie.

 • lw

  Posiadam mieszkanie kupione w programie RNS. Chciałbym kupić w zupełnie innym miejscu strych i zaadoptować go z czasem na mieszkanie, czy do czasu przekształcenia powierzchni strychu na mieszkalną przysługują mi nadal dopłaty z RBS?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Sam projekt można skorygować (rozumiem, że na wniosku o przyznanie dofinansowania została podana już „docelowa” wielkość)? Rekomendacje BGK dot. odchyleń w powierzchni zostały przesłane do poszczególnych banków. Postaram się je zdobyć i wrzucimy je do działu Dokumenty.

 • Dawid

  witam. a czy jest mozliwość zrobienia korekty projektu który juz został zarejstrowany podczas składania wniosku??
  i gdzie moge znaleźć rekomendacje dotyczace minimalnych odchyleń od dopuszczalnych norm powieszchni uzytkowej ?

 • Owszem, ale najlepiej, żeby takiej zmiany dokonał uprawniony architekt.

 • Vladimir

  Dzień dobry, czy jest dozwolona zmiana w rzutach (ruch ścian), kiedy że użytkowa powierzchnia mieszkalna została się niezmieniona?

 • Witam. W kwestiach ustalenia wielkości powierzchni użytkowej BGK pozostawia wolna rękę bankom kredytującym. Można im przedstawić rekomendację, którą znajdzie Pan na naszej stronie w dziale dokumenty, ale i tak ostateczna decyzja należy do analityka.

  Polecam próbować w innych bankach, kwota dofinansowania będzie dla Państwa zarezerwowana przez 60 dni od daty akceptacji wniosku w pierwszym banku. Jeżeli bank zaakceptuje wielkość powierzchni, nie będzie Pan zwracał dofinansowania w przyszłości. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam ponownie. Niestety, dysponujemy jedynie taką formą pisma. Została nam ona przekazana grzecznościowo, przez jeden z banków z którymi współpracujemy.

 • Sylwia

  Dziękuję, a czy jest szansa umieszenia całego pisma z datą jego wydania i jakimś logo Departamentu Mieszkalnictwa, tak abym mogła je pokazać w banku?

 • Karol

  Witam serdecznie, mam 3 dzieci i znalazłem do kupna dom o powierzchni użytkowej 109m2, ale oprócz tego jest jeszcze suszarnia, pralnia i szafy wnękowe które nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej. Wniosek o dopłatę z mdm został zaakceptowany ale bank odmawia kredytu ze względu na zanizanie powierzchni użytkowej? Ale przecież ustawa o mdm jasno określa co wchodzi a co nie wchodzi w powierzchnię użytkową. Czy bank postępuje słusznie odmawiając kredytu? Czy jeśli uda mi się znaleźć bank który udzieli mi kredytu na tej podstawie, może się okazać że będzie ode mnie wymagany zwrot dopłaty w przyszłości?

  Będę wdzięczny za odpowiedź

 • Chyba udało mi się znaleźć odpowiednie pismo, dzisiaj powinno pojawić się w Dokumentach.

 • Spróbuję odnaleźć tą interpretację BGK i umieścimy ją w dziale Dokumenty.

 • Sylwia

  Witam ponownie. Czy byłaby możliwość skontaktowania się z Państwem i uzyskania większej garści informacji na temat cytowanego przypadku wraz z rekomentacją Ministerstwa. Bank uważa, iż rozliczenie kwoty związanej ze zmianą metraża mieszkania jako wcześniejsza spłata kredytu powoduje konieczność zwrotu dofinansowania. Jako podstawę takiej opinii podaje pismo MIiR Departamentu Mieszkalnictwa z dnia 13.11.2015. Niestety nie znaleźliśmy tego pisma nigdzie w internecie, aby się do niego odnieść.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Cytowany przez mnie zapis pochodzi ze stron Ministerstwa. Sądzę, że powinna mieć Pani możliwość zakupu wymienionej nieruchomości. Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie, w przypadku ew. wątpliwości proszę przedstawić doradcy naszą odpowiedź z forum.

 • Urszula Kwinta

  Czyli mam rozumieć iż z niżej podanych informacji uważa Pan iż jest możliwosć kredytowania tej nieruchomości gdzie garaż jest częścią przynależną i mieszkanie jak i garaż są w 1 KW? czy może potzrebuje Pan ode mnie uzyskać więcej informacji aby ostatecznie odpowiedziec? Dziekuje za link, pozostawiłam już dane do kontaktu.

 • Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2007 r. sygnatura I CSK 229/2007 „miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Poza tym, zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania miejsca postojowego/garażowego/parkingowego za przynależność. Podobne zasady dotyczą również innych pomieszczeń sprzedawanych wraz z mieszkaniem (np. komórki lokatorskie). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest np. miejsce postojowe oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.

  W obecnej sytuacji polecałbym skorzystać z usług innego banku. Jeżeli mogą w tym pomóc nasi doradcy – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Urszula Kwinta

  Witam,

  w dniu dzisiejszym otrzymałam odmowę na udzielenie mi kredytu hipo. w programie mdm. Jako powód odmowy Bank podał iż w 1 KW garaż jest częścią przynależną. Gdzie kilka miesięcy wcześniejdoradca hipo. w tym Banku zapewniał mnie iż nie bedzie to problem, analitycy z tego Bnaku również potwierdzili mozlwość kredytowania ww nieruchomości. Podpisałam już z deweloperem umowę rezerwacyjną jak i akt notarialny. Wpłaciłam już 22% wart. nieruchomości. Nieruchomość ta, to mieszkanie z rynku pierwotnego budowa szeregowa 1 blok z 10 klatkami w każdej z klatek 2 mieszkania na parterze 2 garaże przynależne do tych mieszkań. Dodatkowo każdy z mieszkańców zakupuje udział w gruncie na co jest osobna KW. Proszę o pilną porade czy Bank mół mi odrzucic taki wniosek, czy racja była po stronie Banku czy w jakiś sposób można odwołąć się od tego rodzaju decyzji. Jaki Bank skredytuje mi ww nieruchomość badź jak inaczej mogę rozwiązać problem. Sprawa jest pilna, bardzo proszę o pomoc

  Ula

 • Witam. Analityk przyjmie do wyliczeń powierzchnię użytkową z dnia złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem.

 • Magdalena

  Witam.

  Znaleźliśmy z mężem bardzo atrakcyjną ofertę zakupu „działki z budynkiem mieszkalno-gospodarczym” i chcielibyśmy przy jego zakupie skorzystać z programu MDM.
  Z wstępnych informacji wynika, że część mieszkalna to zaledwie 30m2, gospodarcza 50m2, jest to oczywiście nieruchomość z rynku wtórnego i jest w tracie przebudowy na cele mieszkalne. Docelowo budynek gospodarczy ma być włączony do części mieszkalnej, co łącznie dałoby powierzchnię 80m2 i wtedy limit cen przy dopłacie nie jest przekroczony.
  Czy w takim wypadku możliwe jest w ogóle uzyskanie dopłaty z programu czy brany będzie pod uwagę wyłącznie stan obecny a nie po przebudowie?

 • Mieliśmy podobny przypadek ze spółdzielnią mieszkaniową. Po wybudowaniu mieszkania okazało się ono tańsze niż początkowo zakładano. Na podstawie rekomendacji Ministerstwa spółdzielnia wypłaciła kwotę nadwyżki na rachunek kredytowy (jako nadpłatę kredytu). Nie spowodowało to konieczności zwrotu dofinansowania, nawet pomimo obniżenia współczynnika LtV poniżej 50%.

 • Po podpisaniu umowy i wypłacie środków z MDMu nie ma już takich limitów.

 • Gosia

  Dziękuję. Mam jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą zwiększenia powierzchni użytkowej, ponieważ tylko część strychu chciałabym wówczas zagospodarować ale reszta strychu nadal będzie strychem. Zwiększy się metraż mieszkania i zmieni się skład lokalowy. Czy jest jakiś limit jaki przysługuje przy ubieganiu się, że maksymalnie można zwiększyć do 75 mkw czy później nie ma już takich limitów?

 • Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) lokalu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Po wypłacie środków z programu MDM można dokupić strych.

 • Gosia

  Witam, chciałabym się dowiedzieć czy jest jakiś okres, który muszę odczekać aby zwiększyć powierzchnię użytkową mieszkania i tym samym ne tracić dofinansowania? Sytuacja wyglada następująco, zakupuje lokal mieszkalny i w 1/4 strych, który jest częścią wspólną. Chciałabym poza mdm dokupić resztę strychu, aby był wyłącznie mój. Wiąże się to z tym, że zmieni się skład lokalowy mieszkania, które kupię i tym samym jego metraż. Czy muszę jakiś czas odczekać aby to zrobić czy nawet miesiąc po otrzymaniu dopłaty mogę dokonać takich zmian? Byłabym bardzo wdzięczna za informację.

 • Mieliśmy podobny przypadek ze spółdzielnią mieszkaniową. Po wybudowaniu mieszkania okazało się ono tańsze niże początkowo zakładano. Na podstawie rekomendacji Ministerstwa spółdzielnia wypłaciła kwotę nadwyżki na rachunek kredytowy (jako nadpłatę kredytu). Nie spowodowało to konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Dofinansowanie nie zostanie odebrane, gdyż ww. komórka nie jest nieruchomością mieszkalną.

 • Rafał

  Rok temu kupiłem mieszkanie z dofinansowaniem mam , nie zdecydowałem sie na zakup komórki lokatorskiej ponieważ była za droga w tym momencie mam mozliwosc dokupienia tej komórki za niższą cenę ale komórka jest traktowana jak część garażu i jest osobny akt notarialny czy w tym przypadku jest możliwość że zostanie mi zabrane dofinansowanie mam ?

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. podobne przypadki są rozpatrywane indywidualnie. jeżeli na projekcie jest wyraźnie zaznaczona szafa w ścianie i jest określona jej powierzchnia (ok 2 m2 jest ok), analityk zwykle nie wlicza tej powierzchni do użytkowej.

 • Gosia

  Witam
  Wedlug wytycznych szafa w scianie nie liczy sie do powierzchni uzytkowej. Czy sa jakies specjalne wytyczne co do tego ? pytam poniewaz mamy w mieszkaniu ktorym sie interesujemy metraz uzytkowy 86 m2 z czego w przedpokoju miedzy scianami jest planowana szafa o dlugosci 2,5 m na 80 cm. czy w takim przypadku szafa ta jest wykluczona z powierzchni uxytkowej?.
  mdm przy 3 dzieci to 85 m2

 • Witam. W przypadku domu połączonego z garażem, powierzchnia garażu nie powinna być traktowana jako użytkowa (niezależnie, czy będzie Pan korzystał z MDMu, czy też nie). Jest to przydatne także w kwestiach podatkowych.

  Odnośnie przeprowadzenia późniejszej adaptacji – wg informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Patryk

  Z tego co czytam w przypadku budowy domu z garażem cała ta powierzchnia liczy się jako powierzchnia użytkowa ? a co gdy budujemy dom który ma poddasze które jest strychem ? po jakim czasie można przeprowadzić adaptacje poddasza aby nie było konieczność zwrotu ulgi ?

 • Witam. W wymienionych zapisach nie widzę niczego kontrowersyjnego. Wymienione są poszczególne składowe transakcji. Ew. prośba o konsultacje z naszymi doradcami po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Joanna

  Witam
  Chciałabym zapytać czy otrzymam dofinansowanie MDM jeżeli mój akt notarialny zawiera zaspisy:
  1)Umowną cene sprzedaży za Przedmiot Umowy określony w:
  a) lokal mieszkalny o pow. 58.15m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym komórka lokatorska o pow. 6,82 m2 oraz udziałem we wspólności gruntów i częściach wspólnych nudynku na kwotę 261 000 brutto.

  Oraz kolejne zapsiy o komorce lokatorkiej:
  1. komórka lokatorska zostanie sprtzedana jako pom przynalerzne do lokalu.

  2.w cenie lokalu nie jest zawarta cena komorki lokatorskiej, jezeli nie zostala oznaczona w Umowie jako przynalezna do lokalu

  Bardzo proszę o pomoc poniewaz deweloper nie chce zgodzic sie na zmiany zapisu dotyczace komorki lokatorskiej.

 • Wg informacji z Ministerstwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Michał

  Witam
  Planujemy zakup domu w programie MDM około 90m2 jednak na poddaszu użytkowym chcemy zastosować lukarnę a całej długości poddasza, która automatycznie zmieni pow. użytkową. Czy możemy tak zrobić nie tracąc dofinansowania, ewentualnie po jakim czasie można zwiększyć pow. użytkową żeby nie ponosić konsekwencji?

 • Oczywiście, oto oficjalna odpowiedź: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Jan Szczepanik

  Czy mogę prosić o udostępnienie całej treści odpowiedzi?

 • Można pisać na adres sekretariatu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 • Jan Szczepanik

  Czy można otrzymać całą odpowiedź Ministerstwa? Z kim się kontaktować w sprawie MdM w Ministerstwie, gdybym sam chciał zadać takie pytanie?

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • O mieszkania nie pytaliśmy, ale sądzę, że w tym przypadku odpowiedź byłaby analogiczna.

 • Jan Szczepanik

  Witam,

  czy pytaliście Państwo też o mieszkania? Mamy potencjalną możliwość dokupienia strychu do mieszkania, które ma 66m2. Strych ok 30m2. Czy można zwiększyć powierzchnię mieszkania powyżej 75 m2, nie tracąc dotacji? Czy możecie Państwo udostępnić całą odpowiedź ministerstwa?

 • Witam. Wg rekomendacji BGK dot. powierzchni użytkowej – nie. W praktyce bywa jednak różnie (analityk weryfikuje projekt mieszkania). Polecam ew. ww. rekomendację: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Magda

  Witam,
  czy do metrażu liczą się antresole? Mieszkanie z antresolą ma 71 m2. Sama antresola ma 21 m2, a część dolna 51m2. Jak mamy to liczyć. Mieszkanie za 71m2 ma wyjść 204 tys.

 • Teoretycznie, jest taka możliwość – jeżeli wychowuje min. 3 dzieci. Wówczas po uzyskaniu zwrotu podatku VAT taka osoba mogłaby nabyć lokal przy pomocy kredytu w programie MDM i uzyskać dofinansowanie.

 • KaNoZa

  Czy osoba korzystająca ze zwrotu vat może liczyć na kredyt w ramach mdm i czy na tym w jakikolwiek korzysta?

 • Należy podzielić ww. kwotę przez wielkość powierzchni użytkowej mieszkania. Może Pani wykorzystać do tego celu nasz kalkulator, który znajdzie Pani tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Witam. Kredyt obejmie zakup całego mieszkania, razem z pomieszczeniami przynależnymi. Jedynie kwota dofinansowania oraz wartości limitów będą liczone wg powierzchni użytkowej. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Katarzyna Kolanowska

  drugie pytanie: jak mam w tym przypadku wyliczyć cenę za metr kwadratowy? cena nieruchomości wraz z komórką to 141000zł

 • Katarzyna Kolanowska

  Witam, mam pytanie odnośnie komórki lokatorskiej mieszkania którego chcę zakupić. otóż w księdze wieczystej mieszkania podana jest całkowita powierzchnia lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych (komórka lokatorska).. wynosi ona łącznie 45,14m2. Wszystkie pomieszczenia przynależne obejmuje jedna księga wieczysta. w akcie notarialnym własności widnieje ten sam opis. Czy w tym przypadku kredyt MDM obejmie mi całą powierzchnię 45,14 m2 czy tylko powierzchnię lokalu bez powierzchnipomieszczeń przynależnych?

 • Tak. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • KaNoZa

  to jasne dziękuje za informację – a czy doradzacie państwo z pozyskaniem kredytu

 • Nie jest konieczne żadne dodatkowe zgłoszenie związane z programem MDM, należy jednak dopełnić wszystkich pozostałych formalności związanych z budową domu (np. uzyskać pozwolenie na budowę).

 • KaNoZa

  Czyli Nie zgłaszam nigdzie tego, że buduję dom z dofinansowaniem mdm (znaczy zwrotem VAT). Po prostu zbieram faktury i po zakończeniu budowy niosę je do US wraz z wnioskiem o zwrot VAT (VZM-1) oraz projektem domu. US rozpatruje wniosek- tj sprawdza powierzchnię użytkową zawartą w projekcie budowy czy nie przekracza 100 m? Dobrze rozumiem?

 • Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym po zakończeniu budowy.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-12-31

 • Weryfikacja odbywa się po złożenie wniosku i druku VZM-1 w urzędzie skarbowym. W przypadku budowy systemem gospodarczym nie jest konieczne składanie wniosku.

 • KaNoZa

  Proszę powiedzieć, kto i na jakiej podstawie weryfikuje możliwość otrzymania zwrotu VAT.

  Jak wygląda procedura zwrotu Vat budowy domu. Czy przed rozpoczęciem budowy mam zglosić się do doradcy finansowego/ złożyć wniosek?

 • Witam. Jeżeli nie jest to ewidentne „przegięcie” (czyli np. przerobienie salonu na garaż lub pralnia o powierzchni 30 m2), wniosek ma szansę na realizację.

 • Krzysiek

  Witam.Chciałbym się spytać o jedną rzecz.Jak banki podchodzą do nieruchomości z rynku wtórnego z większym metrażem powierzchni użytkowej , które zostały ewidentnie dostosowane do programu MDM.

 • Witam. Powierzchnia garażu nie powinna zostać uwzględniona w powierzchni użytkowej domu. Więcej szczegółów może Pani znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Beata

  Witam. Czy garaż przy domu wchodzi w powierzchnię użytkowa? Jeśli mamy projekt którym ma 135 m2 w tym garaż około 36. Czy możemy ubiegać się o mdm?

 • Spotkaliśmy się kilka razy z przypadkiem, kiedy pomieszczenie było konwertowane na pralnię lub suszarnię z ewidentnym zamiarem obejścia limitów programu MDM (pomieszczenia miały ponad 30m2), w większości przypadków jednak analityk sugeruje się charakterystyką pomieszczeń podaną w projekcie.

 • Łukasz

  Proszę o informację z Państwa doświadczenia, gdyż zagadnienie nie wynika bezpośrednio z ustawy MDM: czy są jakieś wymogi do pomieszczeń przeznaczonych na pralnię i suszarnię, w tym czy powierzchnia tych pomieszczeń może być dowolna? Czy po otrzymaniu zwrotu VAT możliwa jest weryfikacja ze strony urzędu skarbowego sposobu korzystania z pomieszczeń?

 • Witam. Polecam rekomendację BGK dot. wątpliwości związanych z powierzchnią użytkową. Można ją znaleźć np. tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • JUSTYNA LUBBE

  Witam.w jaki sposób mam obliczyć powierzchnię użytkową domu typu: parter z wysoką piwnicą? parter ma 71 m piwnica 65( wysokość scian 2,2). W piwnicy jest urządzona łazienka, z której korzystają obecni właściciele. Nie wiem czy mam ją wliczać do powierzchni użytkowej czy nie? w projekcie z 1980r piwnica podzielona jest na : piwnice gospodarczą, piwnicę gospodarczą, pralnie, kotłownie, skład opału, holl. Zamiast kotłowni w rzeczywistości jest łazienka. Jak to ugryżć żeby było wszystko zgodnie z ustawą?

 • Jeżeli to powierzchnia użytkowa – nie ma opcji na zwrot VAT, Limit powierzchni użytkowej wynosi 100 m2 (110 m2, jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej 3 dzieci).

 • Limit wieku powinien być spełniony w momencie uzyskania pozwolenia na budowę.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chcieliby Państwo sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Państwa najlepszą z dostępnych ofert.

 • jozio611

  powierzchnia domu 129 m2 mała pomyłka 😉

 • jozio611

  Jestem na etapie składania wniosku o pozwolenie n budowę. Mam 35 lat. Nie posiadam żadnej nieruchomości, moja żona ma 29 lat i jest obcokrajowcem, więc składam wniosek o pozwolenie na budowę sam bo jestem właścicielem działki. Projekt domu jaki wybrałem parterowy z użytkowym poddaszem ma 29 m2 + kotłownia niecałe 6 m2. Mam pytania:, czy zakupione towary budowlane i wystawione faktury mogą być na żonę, bo za rok już ukończę te wymagane 36lat i było by łatwiej na żonę?? czy w trakcie zmian czy adaptacji projektu u uprawnionego projektanta przekształcimy 2 pokoje na poddaszu na strych zmniejszymy metraż do 100m2?? proszę o szczegółowe inf.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W ustawie nie ma takiego zapisu. Pytaliśmy w tej sprawie o rekomendację Ministerstwo. Oto oficjalna odpowiedź: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • plusk.2

  witam, czy jest ktoś wstanie pokierować mnie gdzie w ustawie o MDM jest wzmianka że można rozbudować dom powyżej limitu po uzyskaniu dofinansowania. Z góry dziękuję.

 • Witam. Oranżeria moim zdaniem nie zalicza się do kategorii „Inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania”. Jej powierzchnia nie powinna być więc wliczana do powierzchni użytkowej domu. Odnośnie trzeciego dziecka, liczy się fakt wychowywania dziecka w momencie składania wniosku o zwrot podatku VAT.

 • Tak. Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa: Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zaneta Biela

  Witam.chcemy kupić z mężem dom z rynku wtórnego o powierzchni 90m2. Mamy 3 dzieci,czy po zakupie tego domu możemy stworzyć powierzchnię użytkowa,czyli podnieść poddasze bez konsekwencji zwrotu dofinansowania? Wtedy powierzchnia byłaby większa niż 110m2 przyslugujace rodzinie z 3 dzieci.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Sądzę, że takie rozwiązanie jest możliwe, aczkolwiek zapytałbym jeszcze Ministerstwo o interpretację. Po zakończeniu budowy całą dokumentację (f-ry, zaświadczenie o braku przeciwwskazań do użytkowania, projekt itp) złoży Pan w urzędzie skarbowym.

 • marek

  Mam pytanie odnośnie zwrotu vat za budowę domu do 100m2 pow. użytkowej. Obecnie jestem na etapie fundamentów i buduje za własne pieniądze (pewnie do stanu surowego zamkniętego, dalej kredyt). Chciałbym na etapie budowy, która potrwa jeszcze ze 2 lata – dokonać zmiany funkcji pomieszczeń tj. garaż zamienić na pokój. Taka zmiana spowoduje w praktyce wzrost pow. użytkowej do 113m2. Dlatego też pytam czy można „w zamian” (za nowy pokój na parterze) z pokoju na poddaszu zrobić strych nieużytkowy, co po zsumowaniu da mi 98m2. Czy jest taka możliwość? Jakie formalności należy spełnić? Czy wystarczy wpis do dziennika budowy przez kierownika budowy o zmianie funkcji pomieszczeń. Zaznaczam, że zmiana ta nie ingeruje w kubaturę ani elementy konstrukcyjne budynku – czyli jest to tzw. zmiana nieistotna nie wymagająca zmiany pozwolenia na budowę. Czy może trzeba mieć podpis i jakiś rysunek zamienny od projektanta. W ogóle KOMU i jakie dokumenty (projekt?, rysunki?) przedstawiam po zakończeniu budowy żeby udowodnić powierzchnię użytkową budynku? Czy ktoś to fizycznie kontroluje? Gdzie można się o to zapytać (w skarbówce?). Budowa jest w Rzeszowie.

 • Witam. Działalność można zarejestrować bez problemu, gorzej z jej wykonywaniem. Generalnie – jeżeli działalność nie ogranicza możliwości mieszkaniowych – jest ok.

 • Tak. Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu.

 • Dariusz

  Witam,
  mam pytanie odnośnie budowy domu i zwrotu VAT.
  Jeżeli wybuduje dom w którym całe poddasze będzie strychem ze względu na koszty i metraż. Dopiero za kilka lat mam zamiar je wykończyć i przerobić na użytkowe. Czy w takim wypadku mogę starać się o zwrot VAT?

 • gosia

  Mam pytanie odnośnie rejestrowania działalności gospodarczej w mieszkaniu z programu MDM w czasie pierwszych 5 lata od podpisania kredytu – czy jest taka możliwość – oczywiście sama w sobie działalności byłaby prowadzona poza lokalem mieszkalnym – adres lokalu służyłby wyłącznie do celów biurokracji.. Czy nie wpłynęłoby to na zwrot dofinansowania??

 • BGK w swojej rekomendacji dla banków dopuszcza niewielkie zmiany powierzchni użytkowej wynikające z naturalnego procesu budowlanego. Nie powinno być problemów w przypadku ww. nieruchomości.

 • gosia

  Witam, jesli przy składaniu wniosku o MDM w umowie deweloperskiej miałam wpisany metraz mieszkania 66,02 m2 a przy odbiorze technicznym wyniosł jednak 66,25m2 czy moze mieć to wpływ na wypłatę dofinansowania z MDM?

 • Takie rozwiązanie jest ok, jednak w pierwszej kolejności polecam kontakt z bankiem.

 • Bożena

  Czyli, reasumując, najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się z deweloperem, iż ten zwróci odpowiednią część wkładu własnego (równą wartości połowy metra kwadratowego, o który mieszkanie się zmniejszyło) oraz poinformowanie o tym fakcie banku. Bank, z kolei, przeleje na konto dewelopera kwotę ustaloną w umowie o kredyt wraz z dofinansowaniem. Czy to najlepsze rozwiązanie? Zmiana kwoty kredytu wiązałaby się z aneksem do umowy o kredyt (koszt 200zł) oraz ponownym obliczaniem zdolności kredytowej.

 • Jeżeli będzie to zmiana, która nie spowoduje obniżenia powierzchni poniżej 50m2 (65 m2 przypadku wychowywania min. trójki dzieci), kwota dofinansowania nie zmieni się.

 • Bożena

  Niestety, ale bank też nie ma jasnej odpowiedzi. A co z kwotą dofinansowania w sytuacji zmniejszenia powierzchni? Czy pozostaje niezmieniona, czy też podlega odpowiedniemu uszczupleniu?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, może Pani porozumieć się z deweloperem, najpierw jednak polecam poinformować o tym zamiarze bank. Pani zdolność kredytowa została wyliczona dla pewnych parametrów. Ich zmiana może oznaczać rozpoczęcie procesowania wniosku kredytowego od nowa.

 • Bożena

  Chodzi o punkt MdM, który mówi, że warunkiem dofinansowania jest kredytowanie powyżej 50%. W mojej sytuacji, po zmianie metrażu, wkład własny i dofinansowanie przekraczają 50% wartości. Czy w takiej sytuacji mogę porozumieć się z deweloperem i odzyskać część środków z wkładu własnego tak aby kwota kredytu pozostała niezmieniona? Czy kwota dofinansowania zmienia się automatycznie w przypadku zmiany powierzchni? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 • BGK w rekomendacji przesłanej bankom kredytującym dopuszcza niewielkie zmiany powierzchni użytkowej wynikającą z naturalnego procesu budowlanego.

 • Bożena

  Co dzieje sie w przypadku gdy wkład własny wraz z dopłatą stanowił
  dokładnie 50% ceny w chwili podpisania umowy, a kilka miesiecy po jej
  podpisaniu pomiar mieszkania wykazał mniejszą powierzchnię (pół metra
  kwadratowego). Czy istnieje mozliwość utraty dofinansowania? Dodam, że
  cena metra mieści się w widełkach.

 • Sądzę, że w takim przypadku może się Pani ubiegać o zwrot części podatku VAT. Odnośnie drugiego pytania – nie jest wykluczone zwiększenia powierzchni użytkowej domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

 • marta

  witam chce budować dom i skorzystań ze zwrotu vatu. czy jesli składałam kiedyś już na siebie wniosek o zwrot vatu vzm w związku z uzyczeniem mieszkania które remontowałam czy nalezy mi sie zwrot vatu z programu mdm? jak wygląda sytuacja gdy w projekcie jest suszarnia i pralnia a ja ją za kilka miesięcy przerobie na pokoje ? jakie są konsekwencje

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Weryfikacja jest możliwa, ale na podstawie dokumentacji lub aktu przekazania własności. Bank nie wyśle nikogo, kto miałby obmierzyć Pani mieszkanie. Dodatkowo – wg rekomendacji Ministerstwa niewielka zmiana w powierzchni użytkowej mieszkania wynikająca z procesu budowlanego jest jak najbardziej dopuszczalna.

 • Magdalena

  Zakupiłam mieszkanie 33,04 m2 cenowo za metr zmieściłam się w MDM na drugi kwartał 2016r. Jednak dofinansowanie przesłane zostanie dopiero w styczniu 2017r. – z uwagi na brak finansów/dopłat w roku bieżącym. Powierzchnia mieszkania po otynkowaniu ścian zmniejszyła się, chciałabym również postawić ściankę działową – to wszystko zanim kwota dofinansowania trafi na konto dewelopera. Czy bank weryfikuje (już po zgodzie na dofinansowanie) powierzchnie mieszkania? Może ona być inna w ostatecznej umowie (akcie notarialnym) niż w umowie przedwstępnej. Czy to, że postawiłabym ściankę działową (przez którą również zmieni się powierzchnia mieszkania) jeszcze przed przelaniem dofinansowania będzie miało znaczenie?

 • Magdalena Sułkowska

  Zakupiłam mieszkanie 33,04 m2 cenowo za metr zmieściłam się w MDM na drugi kwartał 2016r. Jednak dofinansowanie przesłane zostanie dopiero w styczniu 2017r. – z uwagi na brak finansów/dopłat w roku bieżącym. Powierzchnia mieszkania po otynkowaniu ścian zmniejszyła się, chciałabym również postawić ściankę działową – to wszystko zanim kwota dofinansowania trafi na konto dewelopera. Czy bank weryfikuje (już po zgodzie na dofinansowanie) powierzchnie mieszkania? Może ona być inna w ostatecznej umowie (akcie notarialnym) niż w umowie przedwstępnej. Czy to, że postawiłabym ściankę działową (przez którą również zmieni się powierzchnia mieszkania) jeszcze przed przelaniem dofinansowania będzie miało znaczenie?

 • Magdalena Sułkowska

  Zakupiłam mieszkanie 33,04 m2 cenowo za metr zmieściłam się w MDM na drugi kwartał 2016r. Jednak dofinansowanie przesłane zostanie dopiero w styczniu 2017r. – z uwagi na brak finansów/dopłat w roku bieżącym. Powierzchnia mieszkania po otynkowaniu ścian zmniejszyła się, chciałabym również postawić ściankę działową – to wszystko zanim kwota dofinansowania trafi na konto dewelopera. Czy bank weryfikuje (już po zgodzie na dofinansowanie) powierzchnie mieszkania? Może ona być inna w ostatecznej umowie (akcie notarialnym) niż w umowie przedwstępnej. Czy to, że postawiłabym ściankę działową (przez którą również zmieni się powierzchnia mieszkania) jeszcze przed przelaniem dofinansowania będzie miało znaczenie?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wartość pomieszczenia przynależnego wpływa niestety na wartość ceny 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania. W Pani sytuacji bank może niestety stwierdzić, że transakcja została celowo rozbita na 2 części, aby ominąć warunek limitu ceny.

 • Aga

  Mam kupione mieszkanie o pow.78m2 w MDM za kwotę 5000 zl brutto za metr2 Chcę dokupić garaż za gotówkę – cena 40tys zl. Będzie on przynależny do mieszkania. Przeliczając na nowo cenę metra wychodzi 300 zł ponad limit. Czy jeżeli w akcie notarialnym oraz w KW będzie wpis o mieszkaniu i przynależnym garażu, to będę musiała zwrócić dofinansowanie? Jak do tego podejść, by nie stracić dofinansowania?

 • Witam. Jakiś czas temu Ministerstwo Rozwoju wysłało do banków rekomendację dot. zmiany powierzchni. W skrócie – niewielkie zmiany wynikające z naturalnego procesu budowlanego są dopuszczalne. Wg naszych doświadczeń banki rzeczywiście akceptowały taki zmiany (mniej więcej do 1 m2). W Pańskim przypadku różnica jest trochę większa. W tym momencie wszystko zależy tak naprawdę od elastyczności banku kredytującego.

 • Piotr

  A dokładnie wyszło 76,51m2

 • Piotr

  Podpisałem umowę deweloperska na miezkanie 75m2. Otrzymałem zgodę na mdm. W trakcie budowy okazało się że mieszkanie będzie miało 76m2. Czy pieniądze z mdm będą wycofane ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jakiś czas temu Ministerstwo Rozwoju wysłało do banków rekomendację dot. zmiany powierzchni. W skrócie – niewielkie zmiany wynikające z naturalnego procesu budowlanego są dopuszczalne. Wg naszych doświadczeń banki rzeczywiście akceptowały taki zmiany (mniej więcej do 1 m2). Odnośnie wysokości limitów, raczej przewidujemy ich zmniejszenie. Proszę jednak pamiętać, że limit jest wyliczany wg daty akceptacji wniosku kredytowego w systemie BGK Zlecenia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ela

  Witam,
  kupuję mieszkanie w Poznaniu (rynek pierwotny) 40m za cenę 232 584 zł (40 x 5814,60 zł). Cena całości jest podana na um. deweloperskiej, jeśli po wybudowaniu mieszkania jego powierzchnia okażę się zmniejsza niż zakładana, cena mieszkania pozostanie bez zmian (tak mam w umowie) to automatycznie wzrośnie cena za m2 do kwoty powyżej limitu… co w takiej sytuacji z dopłatą. PS Czy wiadomo jakie będą limity w Poznaniu w III kw?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Dlaczego chce Pani zakupić dom jako lokal mieszkalny? Z praktycznego punktu widzenia – liczy się to co jest w Księdze Wieczystej i na to patrzy przede wszystkim bank. Jeśli jest „nieruchomość gruntowa” to jest to dom. Jeśli jest lokal mieszkalny to jest to mieszkanie. Jeśli da się działkę podzielić bez wspólnoty na kawałki i przydzielić każdemu nieruchomość gruntową to de facto każdy ma dom. Wejścia, dachy, ścianki maja wtedy małe znaczenie. Bank widząc lokal mieszkalny w Księdze Wieczystej nie bawi się w sprawdzanie ścianek, wejść itp. wg definicji, ale przykłada niższe limity.

  Odpowiadając na zadane pytanie – pralnia i suszarnia nie powinny się wliczać do powierzchni użytkowej lokalu (tutaj rekomendacja BGK: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf). Spokojnie więc zmieściłaby się Pani w limitach powierzchni.

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Grażyna

  Witam, Proszę o informację czy jeśli chcę kupić dom ale jako lokal mieszkalny (obowiązuje mnie limit 85m przy 3 dzieci) i w rysunku jest 91m przy czym zaplanowano 8m jako pomieszczenie (byłaby tutaj pralnia, suszarnia) czy wówczas kwalifikuję się do MDM, czy potrzebne sa jakieś dokumenty? pozdrawiam

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg informacji z Ministerstwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Łukasz

  Witam, Czy ta możliwość powiększenia powierzchni użytkowej przez adaptację poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne po uzyskaniu prawa własności będzie działała również w przypadku mieszkania. Dodam, że jest to mieszkanie tzw. bezczynszowe z przynależnym nam poddaszem, do którego dostęp mamy wyłącznie my (nie ma części wspólnych).
  Czy jest na to jakaś podstawa prawna lub odwrotnie – brak takiej informacji w zapisach ustawy co daje nam taką możliwość?

 • Wg informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego”

 • Matt

  Chcę wybudować dom o powierzchni 100m2(parter) z poddaszem do indywidualnej adaptacji. Czy po zaadaptowania poddasza za kilka lat(powiększy się metraż domu) będę musiał oddać dopłatę MDM?

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Grażyna

  Jak to jest z zakupem mieszkania w MDM na rynku wtórnym:
  osoba która chce sprzedac pasujace nam mieszkanie chce teraz część pieniędzy,
  ale wyprowadzi sie dopiero po wykonczeniu swojego domu, czyli pod koniec 2016
  lub na poczatku 2017. Wtedy bedzie chciała reszte pieniędzy. Nam na dziś tez to odpowiada, ale czy przepisy kredytowe
  umożliwiają taki zakup??

 • Działkę można nabyć bez problemu, a nawet rozpocząć na niej budowę. Ważne jedynie, aby jej nie ukończyć w przeciągu ww. 5-ciu lat.

 • Nie. Działkę można nabyć bez problemu, a nawet rozpocząć na niej budowę. Ważne jedynie, aby jej nie ukończyć w przeciągu ww. 5-ciu lat.

 • G

  działek to nie dotyczy? 🙂

 • Witam. Tutaj powinien Pan znaleźć wszystkie informacje na interesujący Pana temat: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • lukasz

  Witam, chciałem zapytać odnośnie powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym, ponieważ jestem na etapie projektowania, czy pomieszczenie o nazwie ,,pomieszczenie gospodarcze” wlicza sie do powierzchni użytkowej czy nie??

 • ok, jeżeli będą Państwo mieszkali w lokalu zakupionym przy pomocy MDM razem z dziećmi, nie będzie konieczności zwrotu dofinansowania. Chodzi o to, że mieszkanie ma zaspokoić potrzeby beneficjentów – w tym przypadku Państwa.

 • Grażyna

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i to o tej godz. 🙂
  Dziwi mnie tylko stwierdzenie, że rodzice dzieciom „użyczają” mieszkanie. A nie może służyć nam i dzieciom? Teraz też mieszkają z nami

 • Witam. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Jeden warunek, jeżeli to Państwo zakupią ww. mieszkanie – musi ono służyć Państwu, a nie dzieciom. W innym wypadku będziemy mówić o użyczeniu mieszkania, co może zakończyć się koniecznością zwrotu dopłaty.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Grażyna

  Witam, jesteśmy małżeństwem z 29 letnim stażem, z 4-rką pełnoletnich dzieci (3 spełnia warunki < 25 lat, studiują dziennie). Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego. Chcemy wziąć kredyt z dofinansowaniem MDM na mieszkanie w bloku dla naszych studentów. Czy stoi coś na przeszkodzie?
  Grażyna

 • Wnioski o dofinansowanie są z reguły rejestrowane razem z wnioskiem o kredyt. W jednym z banków (pisał o tym Pan Paweł przy Pani poprzednim komentarzu) wniosek składany przez pośrednika ma odrobinę dłuższy proces.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ewka

  witam,
  w piątek idę złożyć wniosek o kredyt w PKO S.A oraz wniosek o dofinansowanie. Kiedy środki są rezerwowane na MDM? Czy zdążę się załapać na środki na ten rok? Kupuję mieszkanie jako singiel na rynku wtórnym więc nie mogę czekać do 2017 roku na dofinansowanie.

  Wniosek o kredyt podpisuję u doradcy finansowego, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

  Pozdrawiam

 • Witam. jeżeli zbywcą jest osoba prywatna – będzie to rynek wtórny. Decyzja banku jest wiążąca dla programu MDM.

 • Piotrek

  Dzień dobry,

  interesuje mnie zakup domu 100m mieści się w limicie, jednak posiadam problem dom jest nowy niezamieszkały(czeka na odbiór) KW są czyste będę jego pierwszym właścicielem jednak sprzedawcą jest osoba prywatna. Jak regulowana jest kwestia rynek wtórny/pierwotny na podstawie banku? Rozmawiałem z kilkoma bankami jedni kwalifikują jako pierwotny jednak znajdują się również bank które sugerują rynek wtórny. Czy decyzja banku jest wiążąca dla MDM? Jest to dość ważna kwestia ponieważ dom mieści się poza granicami miasta więc przy MDM rynek pierwotny to dopłata przy kwocie maksymalnej za m2 do 3975zł a w przypadku rynku wtórnego to 3550zł – wręcz nieosiągalna kwota zakładając ceny domów i mieszkań w Łodzi i w obrębie województwa. Rozumiem że matactwo firm developerskich wpisywanie x wartości za mieszkanie pomniejszonej o kwotę uwzględnioną w koszt np. garażu jest ok, ale zakup nowego domu od właściciela prywatnego już nie?

 • Po skorzystaniu z programu MDM nie mogą Państwo nabyć kolejnej nieruchomości, gdyż będzie to skutkowało koniecznością zwrotu dofinansowania (cytowany powyżej § 14). Mogą Państwo mieszkać w obecnym domu.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Piotrek

  Czy to również dotyczy rodzin z trójka dzieci ? Jak dostaliśmy mdm to nie możemy kupić kolejnego mieszkania na siebie? a co z naszym domem, czy nie możemy w nim mieszkać? Są jakieś organy kontroli?

 • Witam. Jest taka możliwość. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • ola

  Witam,
  Wraz z narzeczonym chcemy zakupić mieszkanie z dofinansowaniem z MDM. Ponieważ jeszcze nie jesteśmy małżeństwem wszystkie formalności narazie załatwiane są na jego osobę, ja ewentualnie mogę być współkredytobiorcą. Czy jest możliwość przekazania darowizny po ślubie (ślub będzie w październiku tego roku) czy nie ma takiej możliwości ze względu na regulamin MDM?

 • Witam. Ww. dziecko zostanie potraktowane przez bank, jako osobne gospodarstwo domowe, ale powinno być „wliczone do liczby dzieci”.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Michał

  Witam,
  czy jeśli dziecko studiuje dziennie i przy tym zarabia około 6000 zł netto rocznie to można zaliczać je do ilości dzieci czy niestety zarobki dyskwalifikują taką osobę?

 • Witam. Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, nie określa standardu mieszkania/domu nabywanego w ramach programu. Ustawa wskazuje rodzaje umów, na podstawie której przyjmuje się cenę i powierzchnię nabywanego mieszkania/domu, i są to umowa deweloperska lub umowa przedwstępna. Na podstawie umowy, po zakończeniu realizacji inwestycji, między deweloperem a nabywcą zawierana jest umowa ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania.

  Reasumując, aby mogli Państwo nabyć ww. dom, inwestycja powinna być zakończona (odbiór techniczny budynku). Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Cezik

  Witam,
  jestesmy zainteresowani zakupem domu (rodzina z 3 dzieci) z dofinansowaniem MDM.
  Chcialbym zapytac w jakim stanie musi byc dom aby mozna bylo dostac dofinansoanie?
  Czy moze to byc stan deweloperski i wszelkie pozwolenia zalatwaiam sam czy dom musi byc oddany do uzytkowania tzn. wszystkie formalnosci z tym zwiazane zalatwia deweloper?

  Pozdrawiam

 • Nie muszą Państwo tego udowadniać. Ważna jest wielkość powierzchni użytkowej na moment wnioskowania o kredyt z dofinansowaniem.

  Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Justyna Małysza

  Witam.
  Chcieli byśmy skorzystać z dofinansowaniem MDM, projekt domu wg, prospektu informacyjnego ma 94,7 m2 powierzchni użytkowej z możliwością zagospodarowania poddasza, wtedy powierzchnia użytkowa wzrasta do ok 125 m2, czy decyzja o przyznaniu MDM na taki projekt domu będzie rozpatrzona pozytywnie, dodam tylko że dom już stoi a my chcieliśmy go nabyć w stanie „surowym zamkniętym” Czy w jakiś sposób musimy udowadniać że poddasze nie zostanie przez nas zagospodarowane ?

 • Nie ma absolutnie problemu, jeżeli pojawią się dodatkowe pytania, nasze forum pozostaje do Pani dyspozycji.

 • karolinak

  Dziękuję bardzo za cierpliwość i wyczerpujące odpowiedzi! kamień spadł mi z serca.
  Dzięki takim ludziom ten program ma rację bytu, bo wątpliwości są zawsze a profesjonalna obsługa umożliwia skorzystanie z oferty:)

 • Tak, jednak lepiej zostawić pewien margines bezpieczeństwa.

 • Owszem. Ponieważ jednak mieszkanie powinno spełniać przede wszystkim potrzeby beneficjenta (czyli Pani) – partner powinien być ekstremalnie grzeczny 😉

 • karolinak

  Ok czyli współdzielenie go, które nie jest wynajmem jest dopuszczalne?

 • Powinna Pani mieszkać w ww. lokalu.

 • Renata

  Co należy rozumieć przez „zakończenie inwestycji”? Jeśli w prospekcie i umowie deweloperskiej wskazany jest 30.06.2015 jako planowany termin zakończenia robót budowlanych, to mam rozumieć, że wypłata dofinansowania mdm możliwa jest już 30.06 lub 01.07?

 • karolinak

  co rozumiemy przez „potrzeby mieszkaniowe”?

 • Witam. Owszem, jest to możliwe. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Witam. Jeżeli chce Pani dokonać zakupu mieszkania w tym roku 31.12 jest bezpiecznym terminem. W ramach danego roku może przesuwać datę wypłaty dofinansowania.

  Odnośnie drugiego pytania – dofinansowanie będzie wypłacone po zakończeniu inwestycji.

  Wniosek kredytowy powinien zostać złożony razem z wnioskiem o dofinansowanie w instytucji współpracującej BGK. Zachęcam, aby zarejestrować się w programie MDM poprzez naszą stronę: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Może Pani złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pani zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pani otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pani musiała zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • karolinak

  Witam.
  Chciałabym zawrzeć umowę kredytową z uwzględnieniem środków z programu MDM. Jestem osobą samotną i jako taka biorę kredyt. Jednak w mieszkaniu, które kupuję chcę by zamieszkał ze mną narzeczony. Czy to może być podstawą do konieczności zwrotu środków? Dodam jedynie, że zameldowani oboje będziemy w innych mieszkaniach, natomiast do wspólnoty zgodnie z prawdą chcę zgłosić dwie osoby.

 • Renata

  Dzień dobry,
  W najbliższych dniach zamierzam podpisać umowę deweloperską oraz rozpocząć starania o kredyt z dofinansowaniem mdm. Klucze do mieszkania powinnam dostać w lipcu (jeśli nie będzie usterek mieszkania przy odbiorze) natomiast przeniesienie własności odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu (aczkolwiek w umowie termin będzie wyznaczony do 31.12.2016). Jaki bezpieczny termin wypłaty dofinansowania (ostatniej transzy dla dewelopera) powinien być wskazany? Czy dofinansowanie wypłacane jest dopiero po protokole odbioru mieszkania, czy może po przekazaniu własności, a może to zupełnie nie ma znaczenia i można wskazać termin 30.06.2016?
  Druga kwestia to czy wniosek o dofinansowanie mdm składany jest jednocześnie z wnioskiem kredytowym? Chciałabym złożyć wnioski kredytowe do trzech banków i dopiero po odpowiedzi wybrać jeden z nich. Aczkolwiek jak to wygląda przy dopłacie z mdm?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi

 • doradca

  Dzień Dobry,
  jestem doradcą kredytowym i jeśli tylko Pani chce, mogę zająć się waszą sprawą i pomóc Państwu nabyć ten dom wraz z dofinansowaniem MdM.
  zachęcam do kontaktu: 503 706 993 Rafał

 • Witam. Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Witam. Kotłownia, wg rekomendacji BGK nie powinna być uwzględniona w powierzchni użytkowej.

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Z czystej ciekawości – dlaczego Państwo chcecie włączyć kotłownię do powierzchni użytkowej? Ze strony MDMu – nic nie zyskujecie, możecie natomiast stracić możliwość uzyskania dofinansowania ze względu na przekroczenie limitu powierzchni. W przyszłości zapłacicie także większy podatek (jest on naliczany od powierzchni użytkowej).

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

  Strych nie powinien być wliczany do powierzchni użytkowej. Więcej informacji na ten temat może Pani znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  W przypadku budowy systemem gospodarczym powinniście Państwo posiadać wkład własny.

  Jeszcze jedna sprawa – nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

 • Witam. Dlaczego Państwo sądzicie, że bank nie udzieli kredytu? Wyliczenie limitów może nastąpić na podstawie prospektu dewelopera lub projektu. Polecam Państwu spróbować złożyć wniosek. Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ona

  Witam, mam takie pytanie. Deweloper od którego chcemy kupić dom dopiero zaczął budowę (dom będzie oddany w październiku 2016). Z tego co wiem, bank nie udzieli nam kredytu na dom, który faktycznie jeszcze nie stoi. Nie chcemy jednak czekać do października, gdyż nie będzie już pieniędzy w programie, poza tym od stycznia 2017 znowu ma wzrosnąć wymagany wkład własny. Czy macie państwo jakiś pomysł na rozwiązanie problemu? Czy po podpisaniu umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej w tym miesiącu, możemy jakoś zabukowac środki z programu?

 • Jeżeli narzeczony wskaże Panią w testamencie – wtedy oczywiście dziedziczy Pani, w innym warunku – najbliższa rodzina.

 • ok, 😉

 • Pozostało niestety około 117 mln PLN – zapas na max 1,5 – 2 miesiące.

 • cimar

  Dobra już wiem zostało wykorzystanych 79%

 • Mateusz

  Witam. Razem z żoną chcemy kupić mieszkanie lecz mieszkanie może być opuszczone dopiero w grudniu ,czy jest możliwość wzięcia kredytu w maju wraz z dopłata ale zacząć dopiero spłatę w grudniu gdy mieszkanie będzie opuszczane?

 • Kasia

  Witam
  Jesteśmy w trakcie zakupu domu jednorodzinnego, ogólnie powierzchnia domu wynosi 118 m ale użytkowa wynosi 94. Czy pomieszczenie gospodarcze tzw kotłownia może być dołączona do powierzchni użytkowej? Czy ma to jakieś znaczenie dla banku czy kotownie dołączymy do pow. użytkowej czy nie?

 • an3lka

  Witam, jestem w związku małżeńskim, mam 2 dzieci, planujemy się wybudować, z tym że musimy kupić jeszcze działkę, kredyt chcemy przeznaczyć na dom i działkę (kredyt mniej więcej w wysokości 280 tyś zł.) Mam kilka pytań:
  Czy w związku z budową domu otrzymamy dofinansowanie czy zwrot podatku VAT?
  Oraz czy skoro np. strych nie wchodzi w powierzchnię użytkową, będzie można go później przebudować i przeznaczyć na pomieszczenia użytkowe? Nie tracąc pieniędzy z dotacji. Chodzi mi o to, że przy 3 dzieci, a zakładam że tyle będę miała, planujemy trochę większy dom, a max. pow. użytkowa z programu MDM wynosi 110 m2.
  Mam jeszcze jedno pytanie, czasem jest tak, że dofinansowanie z MDM, może być uznane za wkład własny w banku. Jeżeli nas obejmie zwrot podatku, a nie dofinansowanie to nie będzie nas obejmowała ta zasada, czyli musimy mieć swój wkład własny?

 • Basia

  A kto w taki przypadku dziedziczy mieszkanie? I co jeżeli narzeczony w testamencie wskaże mnie jako osobę dziedziczącą?

 • cimar

  Witam, wiadomo już ile środków zostało?

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Nawiązując do powyższego – osoba zabezpieczająca zdolność nie dziedziczy mieszkania. Jedyne zabezpieczenie może być ew. sporządzone w formie umowy notarialnej, nie przekazującej jednak własności ww. mieszkania.

 • Basia

  Witam, razem z narzeczonym chcemy wziaść kredyt mdm, każde z nas również wniesie po połowie wkład własny. Narzeczony byłby właścicielem, czy możliwe jest ustanowienie osobnych aktów prawnych co do wkładu naszego majatku aby druga strona była zabezpieczona. Oraz jakie procedury sa przewidziane w przypadku śmierci jedynego właściciela mieszkania z programu mdm? Jakie szanse na jego dziedziczenie ma współkredytobiorca?

 • Witam. Proszę o sprostowanie, jeżeli się mylę, ale rodzina zastępcza ma zapewnić dziecku faktyczną opieki w sytuacji, gdy okresowo bądź stale nie może być ona sprawowana przez jego naturalnych rodziców. Ta faktyczna opieka nad dzieckiem nie wiąże się jednak z powstaniem więzi rodzinno-prawnej – ta przysługuje co do zasady rodzicom. Dziecko bowiem może zostać umieszczone w rodzinie zastępczej przede wszystkim z powodu ograniczenia władzy rodzicielskiej, jej zawieszenia, pozbawienia rodziców tej władzy albo w razie osierocenia dziecka.

  W świetle powyższego nie jestem niestety pewien, czy można mówić o stałym wychowywaniu dzieci, wymaganym przez Ustawę MDM, w tym przypadku należałoby zasięgnąć porady prawnika w danym banku kredytującym. Nie chciałbym wprowadzać Pani w błąd. Jeżeli mogę zasugerować, prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca postara się sprawdzić, jak będzie traktowana Pani sytuacja w poszczególnych bankach.

 • Witam. Absolutnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mieszkanie zostało zakupione od ww. firmy, o ile oczywiście lokal spełnia limity ceny i powierzchni. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Skosów nie powinien Pan wliczać do powierzchni użytkowej. Powierzchnię użytkową lokalu obliczmy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.3)).

  W przypadku wyliczania dofinansowania nie ma to większego znaczenia. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583) – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • aneta ch

  Witam, mam pytanie dotyczące możliwości skorzystania z MDM przez rodziny zastępcze niezawodowe. Mamy trzy wychowanki, przy czym dwie ukończyły już 18 lat ale nadal się uczą i u nas pozostały, a jedna ma 17 lat. Dodam że mamy dwoje własnych dzieci pełnoletnich, z czego jedno pracuje, a drugie się uczy.

 • ag

  Witam
  Bardzo proszę o informacje. Mam zamiar kupić mieszkanie w ramach Mdmu (mieszkanie spełnia wszystkie kryteria ), natomiast osobą sprzedającą jest firma (mieszkanie zakupione na firmę i tak też sprzedawane). Czy jest to jakieś przeciwwskazaniem do Mdmu ?

 • Daro

  Tak prawda, chyba że w spadku.

 • Daro

  po 5 latach

 • Dariusz Wądołowski

  Witam. Jak liczyć powierzchnię mieszkania do której mam dopłatę, przy skosach. Mam 58 metrów powyżej 1,90 metra wysokości i 13 metrów poniżej, czyli tzw powierzchnia pomocnicza, są to skosy w pokojach i kuchni. Łącznie 71 metrów. Dostanę dofinansowanie za 71 metrów? Deweloper liczy cenę od 58 metrów.

 • Piotrek

  Witam,
  Czy to prawda, że przez pierwsze 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania nie mogę nabyć kolejnej nieruchomości?

 • Aaa

  Witam,
  Chciałbym dowiedzieć się czy mieszkanie nabyte wraz z programem MDM będzie można kiedykolwiek sprzedać jeżeli tak to po jakim czasie?

 • Witam. Odnośnie Pańskich pytań:

  Ad 1. Nie bardzo Mieszkanie nabyte obecnie przez Pana będzie także współwłasnością małżonki. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Ad 2. Tak, bez problemu. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Gość

  Witam,

  Moja małżonka w okresie narzeczeństwa kupiła mieszkanie w programie MDM. Finalny akt notarialny będzie podpisany przez nią w najbliższych miesiącach. Ja kiedyś byłem właścicielem mieszkania w Rns, jednak je sprzedałem. Pytania:

  • Czy obecnie podczas gdy moja małżonka jest właścicielka mieszkania w MDM (ale ja nie jestem współwłaścicielem) mogę kupić kolejne mieszkanie na siebie? Jeśli tak to o czym trzeba pamiętać?

  • Czy po zakupie mieszkania będziemy mogli dopisać mnie do współwłasności małżeńskiej z kredytu MDM?

 • Jarod

  Te definicje to lipa. Według mnie liczy się to co jest w Księdze Wieczystej i na to patrzy przede wszystkim bank i to trzeba praktycznie sprawdzać gadając z developerami. Jeśli jest „nieruchomość gruntowa” to jest to dom. Jeśli jest lokal mieszkalny to jest to mieszkanie. Jeśli da się działkę podzielić bez wspólnoty na kawałki i przydzielić każdemu nieruchomość gruntową to de facto każdy ma dom. Wejścia, dachy, ścianki maja wtedy małe znaczenie. Ja chciałem kupić fajny bliźniak – spełniał wszystkie definicje z ustawy. Developer jednak sprzedawał go jako dwa lokale mieszkalne ze wspólnym podwórkiem. I tak widniało w Księdze Wieczystej. Dlaczego – bo na tak małej działce mógł budować tylko budownictwo wielorodzinne. Teoretycznie później można sobie to podzielić, ale ciężko to zrobić w przypadku gdy już jest księga z hipoteką na lokal u sąsiada… No i bank widząc lokal mieszkalny w Księdze Wieczystej nie bawi się w sprawdzanie ścianek, wejść itp. wg definicji, ale przykłada niższe limity.

 • Tak, kwota dofinansowania jest wypłacana jednorazowo, jako ostatnia transza płatności, bezpośrednio na konto sprzedającego.

 • Witam. Kwota dopłaty pomniejsza podstawę Pańskiego kredytu. Odsetki będą płacone od 100 tys. PLN

 • Marcin Kaczor

  I czy kwota wpłacana z mdm jest wpłacana odrazu i rata z banku jest zmniejszona ? Bo z to wynika z kalkulatora na waszej stronie.

 • Marcin Kaczor

  Mam pytanie jeżeli mój kredyt wyniesie 150 tyś złotych , kwota dopłaty 50 to czy odsetki płacę od 100 czy od 150 ? Bo w przypadku 150 to odsetki wyniosą 68 a gdy obliczyć od 100 wyniosą tylko 39.

 • Wspólny dach nie jest problemem. Jeżeli wszystkie lokale są oddzielone ścianami przeciwpożarowymi od fundamentu aż po dach, można skorzystać z MDMu.

 • Marek

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Analizując nasz budynek, z konstrukcji jasno wynika, że 10 mieszkań w zabudowie szeregowej ma jeden wspólny dach – czyli MDM odpada, tak?

 • Witam. Odnośnie Pańskich pytań:

  Ad 1. Tak. Po upływie 5-ciu lat od momentu otrzymania wartości mieszkania można spłacić kredyt całkowicie, bez konsekwencji w postaci zwrotu dofinansowania.

  Ad 2. Środków jest jeszcze sporo. Serdecznie Pana zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/
  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Ad 3. W celu wyliczenia kwoty dofinansowania może Pan skorzystać z naszego kalkulatora. Można go znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Ad 4. Kwota Pana własnych środków + kwota dopłaty z programu MDM nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania. Szczerze polecam najpierw pomniejszyć wartość kredytu o środki z programu MDM, a następnie ew. dołożyć własne środki.

 • Witam. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marcin Kaczor

  Przy kwocie pożyczki 150 tyś. złotych w rodzinie z trojgiem dzieci jakiej kwocie muszę mieć zarobki brutto. ,jaki muszę mieć staż pracy żebym się starał od was o dofinansowanie.Pozdrawiam Marcin Kaczor.

 • Kamil

  1.Czy w przypadku zaciągnięcia kredytu na 15 lat co jest wymagane przez program mdm mogę go spłacić wcześniej ? 2.Czy są jeszcze środki finansowe w tym roku i ile trwa załatwienie spraw związanych z zakupem mieszkania i gdzie się trzeba zgłosić żeby starać się o dofinansowanie z programu mdm.3.Przy zakupie mieszkania za kwotę 126 tyś. o pow 36 m2 mojego wkładu jest 10 % czyli 12,6 tyś , państwa wkładu wg.obliczenia na stronie z nieruchomościami dopłaty dla rodziny z trójką dzieci wynosi 51,516 tyś. czyli kwota 61,884 tyś. plus odsetki zostaje mi rozłożona na raty ? 4.Czy mój wkład własny może wynosić np.40 % i czy wtedy obniży to dofinansowanie ?

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Maciek

  Witam mam kilka pytań , czy jeżeli żyje w wolnym związku i mam 3 dzieci dofinansowanie jest możliwe ? Czy jeżeli syn skończy 18 lat ale będzie chodził do szkoły według obliczeń mam dalej 3 dzieci czy już 2 ?

 • Witam. Budowa domu na własnej ( lub użyczonej) działce = system gospodarczy. W takim wypadku w ramach programu MDM możliwy będzie jedynie zwrot podatku VAT. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Specjalnie na potrzeby MdM określone zostały definicje lokalu mieszkalnego oraz domu jednorodzinnego. Obu definicjom ustawa nadaje znaczenie autonomiczne. Lokal mieszkalny oznacza samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o własności lokali znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa takie lokale. Przez dom jednorodzinny należy rozumieć „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek mieszkalny jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Przyjęta w ustawie o MDM definicja domu jednorodzinnego różni się od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, wyłączając z zakresu pojęcia „dom jednorodzinny” te budynki mieszkalne jednorodzinne, w których znajdują się dwa lokale (lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy). Nie wyłącza natomiast pozostałych elementów definicji. Celem tego zastrzeżenia ustawowego było niedopuszczenie do finansowania ze środków publicznych transakcji zakupu przez jednego nabywcę budynku, w których znajdowałyby się dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy. W przypadku wątpliwości, czy dany budynek jest budynkiem dwulokalowym czy dwoma budynkami jednorodzinnymi, rozstrzygające może mieć znaczenie spełnienie warunku o konstrukcyjnie samodzielnej całości. Pomocne może być w tym względzie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). W rozdziale I pkt 2 rozporządzenia precyzuje się, że „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.”

 • K

  Czy jeżeli spełniam wszystkie wymogi stawiane celem uzyskania dopłaty w zakresie budowy domu jednorodzinnego, ale chce wybudować dom na nie swojej działce(umową użyczenia działki) to mogę ubiegać się o dopłatę? Czy zgodnie z prawem po wybudowaniu domu na nieswojej działce, dom będzie własnością właściciela działki i dopłata mi nie przysługuje?

 • Marek

  Witam, chcemy kupić „lokal” dwukondygnacyjny w zabudowie szeregowej o powierzchni 98m2, z dwoma miejscami postojowymi. Developer wskazuje, że jest to mieszkanie, nie dom, więc nie kwalifikujemy się do MDM. Z czego może wynikać fakt, że developer nazywa to mieszkaniem, a nie domem?

 • Owszem, kwalifikuje się. Garaż w przypadku domów nie jest osobną nieruchomością. Nie powinien być także wliczany do powierzchni użytkowej.

 • Ula

  Witam, Według Państwa artykułu z 16 kwietnia 2014 garaż nie zalicza się do powierzchni użytkowej – powyższy artykuł zasiał jednak pewne wątpliwości. Zastanawiamy się nad kupnem domu w zabudowie szeregowej -powierzchnia 117m2 w tym 19m2 to garaż. Czy taki dom kwalifikuje się do MDM?

 • Witam. Nie sądzę, aby to był problem. Powierzchnia użytkowa się zgadza. Analityk przyjmie najprawdopodobniej rozkład pomieszczeń wg KW.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • gagi

  Witam. Chcemy kupic mieszkanie w kamienicy. W KW w pomieszczeniach ujeta jest spizarka. Obecni właściciele po kupnie mieszkania ze spizarki zrobili łazienkę. W KW jest tez ujete wc, ale nie ma łazienki. wszystkie pomieszczenia w KW stanowią powierzchnie uzytkowa, bo spiżarka również jest zaliczona wg BGK, jednak jest nizgodnosc ze stanem faktycznym pod względem pomiesczen (nie ma spizarki, jest łazienka, w KW jest spizarka a nie ma łazienki) Czy to byłby problem przy przyznaniu dofinansowania skoro wszystko to powierzchnia uzytkowa? Czy problem mógłby raczej wystapic ze strony banku?

 • Wg informacji, jakie uzyskaliśmy z Ministerstwa Rozwoju – nieznaczne przekroczenie metrażu wynikające z procesu budowlanego nie powinno skutkować odmową udzielenia dofinansowania. Z drugiej – niedawno nasz czytelnik zgłaszał informację, że bank odmówił udzielenia kredytu ze względu na przekroczenie limitu metrażu o 0,11 m2.

 • Piotr

  Jak mieszkanie po oddaniu jest większe metr to rodzi jakiś problem?

 • Takie rzeczy zawsze warto sprawdzać, jeżeli nie chce się Pani wpędzać w koszty, można skorzystać z elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych.

 • Jeżeli różnica jest duża – może dojść nawet do wypowiedziana umowy ze strony banku ze względu na konieczność ponownego przeliczenia limitu i kwoty dofinansowania.

 • witam. Ustawa MDM nie nakłada na beneficjenta takiego obowiązku.

 • Aleksandra

  Dziękuje za odpowiedź.
  Mam jeszcze jedno pytanie: czy warto skorzystać z usług radcy prawnego który bada księgi wieczyste oraz akt notarialny, czy po przez skorzystanie z programu MDM wszystkie te aspekty są wnikliwie badane przez banki, mam na myśli czy po zakupie nie okaże się czy mieszkanie w jakiś sposób zadłużone
  itd.?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Xxx

  A jak w przypadku, kiedy przy oddawaniu mieszkania okazuje się, że mieszkanie jest mniejsze niż w planie? Deweloper zwraca pieniądze na moje konto czy do banku i aneks do umowy?

 • Ania

  Czy po kupnie mieszkania z MDM jest obowiązek zameldowania się w nim? Pozdrawiam.

 • Jeżeli mogę prosić – prośba o info, jaka była odpowiedź Ministerstwa.

 • Anna

  Dziękuję za pomoc, spróbuję tak zrobić.

 • Owszem, jest to złożona kwestia, gdyż ustawa MDM w żaden sposób nie odnosi się do Pani przypadku. Banki najprawdopodobniej poproszą o interpretację Ministerstwo Rozwoju. Pani także, na własną rękę może skonsultować się z Ministerstwem.

 • Anna

  Cóż, jestem opiekunką wskazaną przez Sąd i pełnię rolę rodzica zastępczego, co wynika z dokumentów, które otrzymałam. Już jestem zarejestrowana i właśnie doradca powiedział, że mogą być problemy z uzyskaniem wyższego mnożnika, ponieważ w bankach nie potrafią się jasno określić.

 • Czy chodzi o wyższy mnożnik w programie MDM związany z wychowywaniem dziecka? Obawiam się, że opieka nad Pani bratem nie będzie potraktowana jako wychowywanie dziecka – nie chciałbym jednak wprowadzać Pani w błąd. W tym przypadku należałoby zasięgnąć porady prawnika w danym banku kredytującym. Jeżeli mogę zasugerować, prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca postara się sprawdzić, jak będzie traktowana Pani sytuacja w poszczególnych bankach.

 • Anna

  Witam,

  Mam zapytanie odnośnie kwestii dofinansowania dla rodziny zastępczej spokrewnionej. Pełnię taką funkcję dla mojego brata i dowiedziałam się od doradcy finansowego, że najprawdopodobniej nie mogę ubiegać się o dofinansowanie do wkładu własnego. Proszę powiedzieć, czy źle zinterpretowałam kwestię dziecka przysposobionego?

 • Mogą Państwo skorzystać z programu MDM, kwestia dotyczy jedynie ujęcia w kredycie ww. miejsca postojowego. Jeśli razem z lokalem mieszkalnym jest sprzedawane inne pomieszczenie takie jak: miejsce postojowe, ogródek, loggia, to kwestia wliczenia ceny nabywanego wraz z lokalem mieszkalnym dodatkowego pomieszczenia zależy od statusu tego pomieszczenia określonego w umowie. Jeżeli to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym, stanowi ono formalnie część mieszkania i w całości wlicza się do ceny mieszkania podlegającej weryfikacji.

  Jeśli pomieszczenie jest sprzedawane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum), to opłata za takie prawo powinna być wyłączona z ceny zakupu lokalu mieszkalnego i nie może być objęta kredytem mieszkaniowym udzielanym w ramach MdM. Prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w sytuacji, kiedy podlega odrębnej wycenie jest traktowane jako przedmiot odrębnej czynności obrotu. Należy przy tym podkreślić, że prawo takie może być uchylone przez wspólnotę mieszkaniową na podstawie odrębnych przepisów lub też może nastąpić rezygnacja z tego prawa, np. przy obrocie prawem własności lokalu mieszkalnego.

  Natomiast jeśli pomieszczenie dodatkowe przekazywane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum) nie zostało wycenione, a jedynie wymienione w umowie jako element transakcji kupna-sprzedaży, wówczas ceną zakupu lokalu mieszkalnego jest cena wskazana w umowie z deweloperem.

 • Aleksandra

  Witam,

  Razem z narzeczonym chcemy zakupić mieszkanie z rynku wtórnego. W KW wpisana jest powierzchnia użytkowa 63m. Natomiast w dziale I-Sp (treść prawa) wpisana jest informacja:
  „BEZPŁATNE I NA CZAS NIEOZNACZONY PRAWO WYŁĄCZNEGO KORZYSTANIA Z CZĘŚCI NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ DZIAŁKĘ NR xx/yy O OBSZARZE 0,1500 HA OBJĘTEJ KW (inny numer KW) OZNACZONEJ NR x NA ZAŁĄCZNIKU NRx STANOWIĄCEJ JEDNO MIEJSCE POSTOJOWE NA RZECZ KAŻDOCZESNEGO WŁAŚCICIELA LOKALU MIESZKALNEGO NRx W BUDYNKU NR y POSADOWIONYM NA DZIAŁCE NR zz/ww OBJĘTYM KW(inny numer księgi)”
  Czy w związku z powyższym mamy szanse na dofinansowanie MDM czy brana będzie pod uwagę tylko powierzchnia użytkowa?

 • Witam. Nie. Wg rekomendacji Ministerstwa Rozwoju: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Mariusz

  Czy jeżeli kupimy dom zgodny z wymaganiami programu MDM pod kątem powierzchni, a później po otrzymaniu dofinansowania rozbudujemy go o dalszy metraż będziemy musieli zwrócić dofinansowanie ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/