Program „Mieszkanie dla Młodych” MDM do poprawki?

Program Mieszkanie dla Młodych MDM do poprawki?

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad nowelizacją ustawy „Mieszkanie dla Młodych”.

Chodzi o wyjaśnienie dwóch kwestii, które od początku działania programu spędzają sen z powiek – zarówno bankom, jak i ich klientom.

Pierwsza modyfikacja programu MDM dotyczy klientów kupujących gotowe mieszkanie od dewelopera. Wg ustawy „Mieszkanie dla Młodych” pomoc państwa przyznawana w formie dofinansowania wkładu własnego jest wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez bank komercyjny na konto dewelopera, jako ostatnia transza płatności. Może być przekazana dopiero po zawarciu umowy ustanawiającej lub przenoszącej własność lokalu.

Problem pojawia się, jeżeli deweloper finansował swoją inwestycję przy pomocy kredytu. Wówczas bank kredytujący zabezpiecza swoje roszczenia poprzez ustanowienie hipoteki na danej nieruchomości. Podobne zabezpieczenie będzie chciał zastosować bank udzielający kredyt w ramach programu MDM co spowoduje problematyczną sytuację. Deweloperzy umożliwiają zwykle w swoich umowach bezciężarowe wydzielenie lokalu* dopiero po wpływie całości zapłaty. Ostatnia transza płatności (tj. dopłata MDM) nie może być z kolei wypłacona, o ile nie nastąpi ustanowienie lub przeniesienie własności lokalu.

* Bezciężarowe wyodrębnienie lokalu – pojęcie dot. inwestycji mieszkaniowych na rynku pierwotnym. Odnosi się do sytuacji, w której inwestor prowadzi budowę nieruchomości obciążonej hipoteką w formie kredytu udzielonego inwestorowi na sfinansowanie przedsięwzięcia. Bezciężarowe wyodrębnienie lokalu jest deklaracją banku – wierzyciela hipotecznego w zakresie braku zobowiązania do wyodrębnienia danego lokalu bez żadnych obciążeń (co jest szczególnie ważne w kontekście np. kredytowania zakupu takiego mieszkania przez osobę fizyczną).

Powstaje błędne koło nad którego rozwiązaniem działają obecnie pracownicy Ministerstwa. Jedna z propozycji jest specjalna promesa. Na wniosek klienta bank kredytujący powinien wystawić zaświadczenie, że środki w ramach MDM zostały klientowi przyznane oraz że zostaną na pewno wypłacone, o ile nastąpi przeniesienie własności. Pismo w teorii powinno zapewnić deweloperowi komfort pewności otrzymania zapłaty. Pozostaje pytanie, czy deweloperzy będą akceptowali takie promesy?

Drugi problem dotyczy spółdzielni mieszkaniowych pobierających od swoich klientów wkład, za pomocą którego finansują inwestycję. Wysokość wkładu jest ustalana na podstawie szacunkowych kosztów budowy. Tymczasem ustawa MDM wymaga, aby ostateczny koszt inwestycji był znany już w momencie wnioskowania o kredyt. Na podstawie tych kosztów BGK sprawdza, czy dana inwestycja mieści się w limitach ceny oraz wyznacza kwotę dopłaty.

Jest to o tyle ważne, że kwota jest przez BGK rezerwowana już w momencie wnioskowania o kredyt. Nie pomagają nawet pisemne oświadczenia Spółdzielni wystawianych swoim Klientom. Zapewnienia, że ostateczna cena nie ulegnie zmianie nie są niestety akceptowane.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, planowana nowelizacja powinna rozwiązać ten problem.

 • Zniesmaczony

  Wiadomo może, czy planowane są jakieś zmiany przepisów rozwiązujące problem z zakupem w MDM mieszkań oddanych do użytku? Bo jak na razie deweloper, u którego jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania nie dopuszcza sprzedaży w MDM żadnych mieszkań, właśnie ze względu na problem z odciążeniem hipoteki przez bank kredytujący dewelopera przed dokonaniem dopłaty przez BGK.
  Generalnie to jakiś bubel prawny, który wyklucza z MDM mieszkania już oddane do użytkowania w inwestycjach finansowanych kredytem. Czy ustawodawca zamierza coś z tym zrobić?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Wnioskowane środki przelewane są na rachunek banku w okresach rozliczeniowych każdego 10, 20 i ostatniego dnia miesiąca. Bank przekazuje je na rachunek dewelopera jako ostatnią transzę płatności.

 • Bogna

  Ile czasu trwa przelew ostatniej transzy z BGK do dewelopera – czy dwa tygodnie to dla BGK to wystarczający okres? Od daty otrzymania aktu notarialnego do terminu w umowie wpłaty ostatniej kwoty wychodzi 14 dni kalendarzowych – będzie problem czy się wyrobią?

 • kam

  MKRS czy w Twoim przypadku deweloper budował inwestycje z środków własnych czy budowa była kredytowana przez bank.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  MDM jest po prostu trochę inaczej skonstruowany. Rząd chciał uzależnić wysokość dopłat od liczby wychowywanych dzieci i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Pomóc młodym w zakupie mieszkania oraz wspomóc nieco przyrost naturalny.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata tylko pośrednio zależy od liczby osób (a dokładniej, od liczby wychowywanych dzieci).

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu
  własnego wynosi 10% (lub 15% jeżeli wychowujemy dzieci – przyp.) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3,
  oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

 • pawcio55

  jaka najwieksza doplate mozna uzyskac rodzina 4 os,

 • pawcio55

  witam czemu poprzedni program —rodzina na swoim—wiecej oferowala niz mdm z czym to jest zwiazane ,chodzi o doplate

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Deweloper oczywiście ma prawo wyboru Klienta. Jeżeli nie chce sprzedać mieszkania (co jednak trochę dziwi) – nie można go do tego zmusić. Polecam następujące rozwiązanie. Proszę złożyć w banku wniosek kredytowy w ramach programu MDM. Na wstępie zostaną sprawdzone warunki programu i BGK zarezerwuje dla Państwa dopłatę. Jeżeli mieszkanie i Wy sami spełniacie wymogi programu, to dopłata po uzyskaniu kredytu nie może zostać nie przyznana. Po wyliczeniu dopłaty przeprocesujcie wniosek do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej (tzn. niech bank potwierdzi, że macie zdolność). Poproście Państwo także w banku o promesę dot. dopłaty z programu MDM. Z pozytywną decyzją, wyliczoną zdolnością i promesą dot. dopłaty raz jeszcze idźcie do dewelopera. Te dokumenty powinny go przekonać, że transakcja zostanie zrealizowana. Gdyby jednak nie udało siego przekonać, w każdej chwili (ale przed podpisaniem umowy kredytowej) możecie zrezygnować z kredytu i nie ponosicie z tego powodu kosztów. Dajcie proszę znać, czy się udało.

 • Aneta

  Witam,
  znaleźliśmy z mężem swoje wymarzone M, pasujące do warunków programu MDM, ale deweloper nie chce się zgodzić na sprzedaż w ramach programu. Deweloper obawia się, że bank uzna nas za osoby pasujące do programu, a później BGK stwierdzi, że jednak nie nadajemy się i nie przeleje resztę pieniędzy. Czy deweloper ma prawo odmówić sprzedaży mieszkania w ramach MDM, czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  BGK sugeruje, aby bank kredytujący wystawiał promesę dot. wypłaty dofinansowania MDM, na podstawie której deweloper dokona przeniesienia własności. W większości znanych mi przypadków deweloper szedł na taki układ i transakcja kończyła się powodzeniem.

 • Rob

  Witam,

  czy sprawa promes i zwolnienia nieruchomości w przypadku wpłaty developerowi 90% wartości i terminem dopłaty MdM została rozwiązana przez Ministerstwo? Chodzi głównie o przypadek, gdy mieszkanie jest gotowe do odbioru, a deweloper wybudował przy pomocy finansowania z kredytu w innym banku.

 • dfgdfgdf

  szakal chce wiecej

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Zmiana limitów nie powinna mieć dla Pana żadnego znaczenia. Liczą się warunki z dnia złożenia wniosku.

 • szakal31

  ja skorzystałem z mdm w PKO BP i 1 kwietnia 2014 dytektor odziału wydał pozytywną opinię w sprawie przyznania kredytu ale do dnia dzisiejszego nie ma możliwości podpisania umowy kredytowej – 1 kwiecień to II kwartał roku – zmieniły się kwoty dopłat, teraz analitycy banku już 3 tygodnie dumają co z tym począć a mi zostało 8 dni roboczych do wygaśnięcia ważności wydanej decyzji o przyznaniu kredytu oraz umowy przestępnej z deweloperem – jedna wielka czarna dziura !

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • rawianka4

  Witam,

  Również z niecierpliwością czekam na nowelizację, gdyż jak większość
  młodych do których jest pisany program chciałam z mężem kupić mieszkanie
  w spółdzielni, które jest w trakcie budowy, więc cena ostateczna nie
  jest stała.

  Wpłaciliśmy już pierwszą zaliczkę, jako wkład własny i
  teraz do końca kwietnia powinna wpłynąć następna rata. Najbardziej
  boimy się, że weżniemy zwykły kredyt a za tydzień lub dwa od podpisania
  umowy z bankiem nastąpi zmiana w mdm i okaże się, że w takim przypadku
  jak my można skorzystać z mdm. Znowu jeżeli zrezygnujemy teraz z
  mieszkania, które wybraliśmy jest duże ryzyku, że gdy budowa będzie
  skończona a inwestycja podliczona będziemy mogli wziąć mdm ale naszego
  wybranego mieszkanka już nie będzie 🙁 CZEKAMY NA NOWELIZACJĘ USTAWY.

  PS: może ktoś ma jakiś pomysł co w tej sytuacji zrobić, jak sobie z tym radzicie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MKRS

  Witam wszystkich!

  Więc tak – artykuł wprowadza nieco obaw nawet dla klientów,których nie dotyczy.Warto było ująć w tekście,że takie problemy występują tylko dla mieszkań czekających na klientów, „wyłączonych” z umowy deweloperskiej.
  Ponadto takich mieszkań nie kupuje się przy pomocy transz,bo przecież skoro mieszkanie jest gotowe, to płacimy całość i odbieramy klucze.

  Ale od początku.Rzeczywiście jest problem z mieszkaniami,które czekają do odbioru, a deweloper zrealizował inwestycję ze środków pochodzących z kredytu bankowego.Hipoteka dla zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez dewelopera nie pozwala na bezobciążeniowe przeniesienie własności lokalu przed wpłaceniem całości ceny – ta z kolei nie będzie kompletna póki BGK nie przeleje dopłaty,a do tego ustawa wymaga przeniesienia własności w formie aktu notarialnego.Kółko się zamyka i na dzień dzisiejszy jedyną opcją jest pójście na układ z deweloperem: albo poczeka on na pieniądze,albo przy pomocy prawnika spisujemy z nim odpowiednią umowę i wysokość dofinansowania płacimy sami. Niestety ta druga opcja może stać się kłopotliwa dla banku kredytującego,który bez uzyskania dopłaty może nie uruchomić kredytu.
  Takich mieszkań także nie można jednak z góry przekreślać – często jest tak,że w momencie sprzedaży ostatnich mieszkań ze zrealizowanej inwestycji deweloper ma już uregulowany kredyt i hipoteki już nie ma.

  Jeżeli inwestycja jest w trakcie budowy i zastosowanie ma umowa deweloperska to możemy spać spokojnie.Spisujemy Umowę Deweloperską w formie aktu notarialnego i czekamy na przelew ostatniej transzy.Bankowi kredytującemu wystarczy promesa bezobciążeniowego wyodrębnienia własności lokalu,a dla BGK sama umowa deweloperska jest wiążąca – tak własnie jest w moim przypadku.

  Teraz kilka słów o kredycie.
  Najpierw doradcy, a było ich dwóch: jedna pani – często polecana w internecie, jak i na mieście.Jak dla mnie klapa.Najpierw wyliczyła mi brak zdolności w bankach z mdm prócz Aliora(rzeczywiście tak było, ponieważ do kredytu podchodziłem jako singiel).Wiedziałem,że żadna marża nie jest w stanie zrekompensować mi dopłaty dlatego nalegałem, żebyśmy spróbowali w Aliorze.Pani przekonała mnie,że to nie będzie dobra oferta sugerując mi,abym skorzystał z oferty Millennium wraz z narzeczoną.Po osobistej wizycie w Aliorze okazało się, że oferty są niemal identyczne(w porównaniu do Millennium) z tym, że w Alior mam możliwość dopłaty.Postanowiłem wystartować o ten kredyt,a z braku czasu skorzystałem z doradcy Open Finance.Doradca rzeczowy i sprawnie działający – tylko jeden bank do wyboru,a jego zadanie ograniczyło się do noszenia dokumentów.Dostałem od dewelopera wszystkie dokumenty i czekamy.
  Alior domagał się ciągłych poprawek.Mój wniosek o dofinansowanie wyglądał jak szmata – tyle było skreśleń,parafek itd.W końcu zażądali zmiany całego prospektu informacyjnego,którego deweloper nie chciał zmienić(miał ku temu podstawy).Sprawa ciągła się 3 tygodnie.Niemal minął termin umowy rezerwacyjnej,a bank nawet nie sprawdził,czy dofinansowanie mi w ogóle przysługuje.
  Kolega polecił mi SGB-Bank.Sprawdziłem,że również przyjmują wnioski o dofinansowanie MDM.Niecały tydzień jestem sprawdzony w BGK i mam decyzję pozytywną – z tymi samymi dokumentami bez jakichkolwiek zmian.

  Warunki:
  prowizja: 1,5%
  marża: 1,80%
  ubezpieczenie pomostowe: 0,90%

  O wiele lepsze warunki niż w Aliorze i w większości banków komercyjnych.Są banki,których nawet nie bierzemy pod uwagę,a mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć.Ponadto obsługa rewelacja – nie czułem się jak kolejny „numerek”, czy petent.

  W mojej opinii banki robią sobie wolną amerykankę i utrudniają ludziom skorzystanie z dopłaty.Mój deweloper to Budiemex Nieruchomości – bardzo pozytywne wrażenia, pomoc przy całym procesie.Życzę wszystkim powodzenia i mocnych nerwów!

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Pomoc w ramach MDMu można uzyskać, jeżeli ktoś wybuduje dla Pana dom lub mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazuje Pan danej firmie działkę, firma kupuje działkę i stawia na niej dom, Pan odkupuje tą inwestycję w ramach kredytu i otrzymuje dopłatę. Mechanizm wymaga sporo zaufania do siebie, ale jest do zrealizowania…

 • Łukasz

  Mieszkam w mieście 20 tys. gdzie w obecnej chwili nie powstają nowe mieszkania. Jedyną szansą aby kupić mieszkania jest rynek wtórny. Jak w tej sytuacji Państwo Polskie może mi pomóc ? Rozumiem że tych własnie obywateli z małych miejscowości rząd pozostawił samch sobie

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak. Dopóki jest to mieszkanie z rynku pierwotnego i będzie Pan pierwszym właścicielem tego mieszkania, jest ok.

 • Przemysław

  Ja mam umowę deweloperską (podpisaną przed oddaniem do użytku) ale wniosek do MDM poszedł po oddaniu do użytkowania. Czy będzie jakiś problem? Do tej pory myślałem że jak mam um. dewelop. to jest ok.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Czy inwestycja wymienionej spółdzielni jest jedyną, z której mogą Państwo skorzystać? Być może w okolicy znajdą Państwo inną inwestycję, w której można będzie skorzystać z programu MDM. Kilkanaście tysięcy dopłaty piechotą nie chodzi. Warto skorzystać.

  PS: Poniżej forumowicz @Znafca dopisał doprecyzowanie do naszego artykułu. Zachęcam do lektury.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Bardzo dziękuję za doprecyzowanie. Tworząc to forum liczyliśmy m.in. na wymianę wiedzy pomiędzy naszymi czytelnikami. Zachęcam do dalszej aktywności.

 • Ola K

  No właśnie mamy podpisaną umowę ze spółdzielnią mieszkaniową o budowę lokalu mieszkalnego, byliśmy w pko bp i pani poinformowała nas, że nie kwalifikujemy się do programu mdm. Ratę mieliśmy do zapłacenia do końca marca, ale przesunęliśmy termin zapłaty do końca maja, aby zdążyć z zaciągnięciem kredytu w ramach mdm. Teraz okazuje się, że nie możemy liczyć na żadną pomoc państwa. A czekaliśmy specjalnie do narodzin naszego pierwszego dziecka, aby zwiększyć dopłatę.Nie wiadomo kiedy będzie nowelizacja ustawy więc nie pozostaje nam pewnie nic innego jak zaciągnąć zwykły kredyt.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • znafca

  Jako znaffca tematu pozwolę sobie poprawić autora w dwóch kwestiach, mianowicie:
  ad 1. Problem dotyczy tylko i wyłącznie inwestycji oddanych do użytkowania przed złożeniem wniosku o kredyt MDM. Inwestycje w budowie, nawet o ile obciążone są hipoteką, będą bez problemu oddane bezciężarowo ponieważ deweloper otrzyma całą zapłatę przed aktem przenoszącym lub ustanawiającym własność
  ad 2. Spółdzielnie mieszkaniowe budujące inwestycję w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych nie mogą zawierać przedwstępnych umów deweloperskich, w związku z czym środki z MDM mogą być wypłacone dopiero po akcie przenoszącym i ustanawiającym własność – a na taką kolejność płatności spółdzielnie po pierwsze nie są formalnie przygotowane a po drugie nie za bardzo chcą się zgodzić

  pozdrawiam serdecznie
  Wasz Znafca

 • Joanna

  Powiem szczerze, że nie musiałam za wiele negocjować, takie warunki dostałam już przy wyliczaniu zdolności przez doradcę, fakt trochę dokumentów trzeba podpisać ale my spędziliśmy w banku chyba godzinę, to wszystko chyba zależy od tego na jaki oddział się trafi, pozdrawiam

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  45 PLN rocznie to nie jest zły warunek, tym bardziej, że pewnie powyżej pewnej kwoty x płatności zrealizowanych za pomocą karty opłata nie jest naliczana. Biorąc pod uwagę -0,15 p.p. do marży- na pewno się opłaca.

 • Kamila

  Gratuluje tak wynegocjowanych warunków !! U nas PKO nie było tak dobre, mimo zdolności na 300 tyś. Wart. nieruchomości 188 tyś środki własne 47 tyś dopłata 27 tys, kredyt w wysokości 113 tyś z małym kawałkiem, marża 1,73 prowizja 1,9 plus karta za 59 zł rocznie, konto już mieliśmy. Masa dokumentów do podpisania was czeka my spędziliśmy 2 godziny na podpisaniu umowy !!

 • Joanna

  Akurat na te zapisy zwróciłam uwagę i chyba nie jest tak źle, wcześniejsza spłata po 3 latach bez dodatkowych kosztów i brak dodatkowych ubezpieczeń, nie biorę pod uwagę ubezpieczenia mieszkania, bo to dotyczy wszystkich, nie podoba mi się tylko karta kredytowa, którą muszę trzymać przez cały okres kredytowania, choć moja doradca twierdziła, że będziemy mogli z niej zrezygnować, na szczęście opłata nie jest duża bo 45zł rocznie, a obniża marżę o 0,15 p.p. więc chyba się opłaca

 • Joanna

  Na szczęście nie, chyba tak jak od wszystkich: zaświadczenia o dochodach, kopie umów o pracę, dodatkowo ja musiałam dać swój PIT 11 i wyciąg z konta za 6 mies, ponieważ w tym czasie zmieniałam pracę, no i z naszej strony to były wszystkie dokumenty. Przeciągało się wszystko u analityka, podobno straszne kolejki były i się nie wyrabiali.

 • Joanna

  wibor 2,71%

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Przykro mi, że mogłem Państwu przekazać jedynie taką informację.

 • Paweł

  Dziękuję bardzo za informację.
  Pozdrawiam.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Należy zwrócić uwagę na … umowę. Poważnie – polecam Państwu bardzo uważnie ją przeczytać i poprosić o wyjaśnienie każdej wątpliwości. Ponad 180 tys. kredytu – to spora kwota. za takie pieniądze pracownik banku powinien poświęcić Państwu godzinę lub dwie. Nie spieszcie się, to bankowi bardziej zależy na tej umowie – w końcu będziecie płacić spore odsetki przez długie lata.

  Od siebie – polecam sprawdzić zapisy nt. wcześniejszej spłaty kredytu i dodatkowych ubezpieczeń.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Miesiąc oczekiwania. Sporo. Bank wymagał dużo dokumentów?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli nie była Pani właścicielem domu – ma Pani nadal prawo do skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety to najgorsza z możliwych sytuacji. Potencjalny beneficjent programu Mieszkanie dla Młodych nie może być posiadaczem domu lub mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości. Ponieważ zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom – fakt, że posiadał Pan mieszkanie wyklucza obecnie także Pana żonę.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • kama

  A Wibor ile % ?

 • Paweł

  Witam, jeżeli jako małżonek byłem właścicielem nieruchomości kupionej za czasów kawalerskich (już sprzedanej) , to czy moja żona będzie spełniała warunki aby uzyskać kredyt z MDM (ja byłbym wtedy dopisany jako poręczyciel?)? Bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam

 • Joanna

  Dzięki 🙂 W połowie lutego został złożony wniosek, decyzje dostałam 20 marca

 • Gratulacje

  Gratulacje. Jak długo czekałaś na decyzję?

 • Aneta

  Witam
  Mam 26 lat i chciałabym skorzystać z programy MDM na budowę domu do 100m jednak w przeszłości budowałam już dom lecz zanim nadzór budowlany wydał zgodę na zamieszkanie wzięliśmy rozwód, czy ta sytuacja może być przeszkodą w uzyskaniu zwrotu podatku? właścicielem domu nie byłam ale byłam właścicielem działki budowlanej no i inwestorem. Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 • Joanna

  Nareszcie jest, długo wyczekiwana decyzja z banku. Warunki kredytu: prowizja 1%, marża 1,68, konto + karta, bez dodatkowych ubezpieczeń
  kwota kredytu 183 tys, dofinansowanie 21 tys, wkład własny 40 tys. Dziś podpisujemy umowę w banku, czy są w niej jakieś zapisy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę? Kredyt w pko bp

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie jest źle. Proszę jednak jak najszybciej postarać się o wpis do Księgi Wieczystej i poinformować o tym bank. Wówczas oprocentowanie zostanie pomniejszone o wysokość ubezpieczenia pomostowego.

 • Kama

  Jest. Umowa deweloperska podpisana, kredyt przyznany na następujących warunkach: Stawka referencyjna Wibor 3M – 2.7100%, marża – 1.81% + podwyższenie do czasu prawomocnego ustanowienia hipoteki – 0.90%. Czyli 4.52% + 0.90%= 5.42. rzeczywista roczna 5.3% – to chyba nie są zbyt dobre warunki, prawda ?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Obywatelstwo nie jest konieczne – może to być ew. wymóg banku kredytującego. Ważne, aby nieruchomość była zakupiona na terytorium RP.

 • Thuy Nguyen

  Czy będąc cudzoziemcem z kartą pobytu – Rezydent Wspólnoty Europejskiej mogę starać się o dofinansowanie MDM? Czy muszę mieć obywatelstwo polskie?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Powinien być w nagłówku dokumentu.

 • Rozbawiony

  Haha ;D

 • Tomek

  Zadałem takie pytanie deweloperowi to odpowiedział, że wszystko tak jak w umowie deweloperskiej 😀 A numer umowy deweloperskiej gdzie się znajduje? Pozdrawiam

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dane dewelopera. Polecam skontaktować się z nim i poprosić o informacje, jakie dane mają być wymienione w przelewie, aby wpłata była powiązana z Panem.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli deweloper wyrazi zgodę na taką zmianę – polecam wykreślić słowo „około”. Bank przestanie się dąsać i otrzymacie Państwo kredyt – w sumie o to przecież chodzi.

 • Tomek

  Witam. Otrzymałem już kredyt z MDM. W 1 transzy mam wpłacić swoje oszczędności(wkład własny). Numer konta rozumiem że ten, który jest podany w umowie deweloperskiej. A dane odbiorcy? To są dane dewelopera? Jaki tytuł przelewu wpisać? Wiem, że pytania banalne, ale nie dla mnie niestety. Pozdrawiam

 • PS

  W umowie mam…”zawierać będzie powierzchni użytkowej około 46m/2. W kolejnym paragrafie zapis ” ostateczne powierzchnie przedmiotu umowy zostaną określone w umowie sprzedaży po przeprowadzeniu inwentwryzacji powykonawczej budynku i lokali. Różnica pomiedzy powierzchnią ostateczną a powierzchnia ustaloną w umowie nie powinna wynosić więcej lub mniej 3%

  Kwota dofinansowania jest już ustalona, tak samo decyzja pozytywna, natomiast żądaja zmiany w umowie aby nie było „około” tylko samo 46m2

 • Paula

  W sumie prawda:)

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W celu wyliczenia wysokości dopłaty (a co za tym idzie – także kredytu Klienta) bank musi znać dokładny metraż. Jak wygląda Państwa umowa z deweloperem. Czy kupujecie mieszkanie o ustalonym metrażu, czy też deweloper zapowiedział – jak wybuduję, to zobaczymy ile wyjdzie i jaka będzie na końcu cena?

  Proszę się nie martwić, jeżeli mieszkanie wyjdzie odrobinę większe (w rozsądnych granicach) – jak napisałem, chodzi głównie o ustalenie kwoty dofinansowania.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niekoniecznie. Zakłada pieniądze jedynie na kilka dni. Za chwilę dostanie przecież dopłatę z MDMu.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Bardzo dobre pytanie – warto je wysłać do BGKu.

 • Makcey

  Jestem w tej samej sytuacji i deweloper nie zgadza się na takie rozwiązanie. Raty są już spłacane, oczywiście powiększone o ten procent z kawałkiem za brak wpisu hipoteki do KW. Ciekaw jestem kto mi zwróci pieniądze wynikające z tego opóźnienia.

 • PS

  Witam, dostałem dzisiaj decyzje pozytywna z PKO BP po 5 tyg oczekiwania…. Bank jako warunek podpisania umowy kazał zmienić w umowie deweloperskiej zapis „powierzchnia mieszkalna bedzie wynosiła około 46 metrów” na 46 metrów bez „”około”. Podobno analitycy wymagają aby była podana dokładna powierzchnia mieszkania. Mam generalnie z tym problem gdyż mieszkanie jest w budowie i na chwile obecna nie da sie oszacować dokładnej powierzchni. W kolejnym paragrafie mam zapis, że mieszkanie może różnić się +/- 3 % podanej powierzchni. Analityk uparł się, że ma być równo 46 metrów. Prosze o odpowiedz czy faktycznie jest taki wymóg przez mdm.

 • Paula

  nie. Szczerze mówiąc w naszym mieście jest stosunkowo ograniczony rynek deweloperski. W pewnym sensie deweloper zna nas, a my dewelopera i wszystko odbywa się dzięki swego rodzaju znajomości 🙂 podejrzewam ze rzadko zdarza się tak ugodowy deweloper, no i wiadomo takie rozwiązanie jest możliwe dopóki do dewelopera zgłosiło się mało osób ubiegających się o mdm. Jak bedzie ich wiecej to deweloper tez nie bedzie w stanie tak za wszystkich zakładać.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Proszę poprosić w banku o promesę, że dopłata zostanie wypłacona. Potem należy przedstawić ją deweloperowi i poprosić o bezciężarowe wyodrębnienie lokalu. Następnie akt notarialny i wypłata dopłaty dla dewelopera.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na koniec kwartału 😉

  Bez obaw, na pewno o tym napiszemy.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  ok, rozwiązanie bardzo dobre i bezpieczne dla Państwa. Czy deweloper wymagał jakiejkolwiek promesy z Państwa strony?

 • moni

  jestem w trakcie zakupu mieszkania, kredyt przyznany, umowa przedwsępna w formie aktu podpisana i co??? miesiąc minął i bank nie radzi sobie z mdm, deweloper ma hipotekę i oby dwie strony są w kropce, deweloper nie da aktu bez pieniędzy, a mdm nie ruszy bez aktu. Bzdura, czekam i takim sposobem termin u dewelopera minął, sporządzono aneks i notariusza płacę ja..

 • Dominik

  Witam,
  kiedy można sie spodziewać aktualizacji limitów cenowych, gdyż takowe miały sie pokazywać co kwartał? Pozdrawiam

 • Paula

  My właśnie tak mamy zamiar zrobić, z tym że to deweloper za nas założy pieniądze 🙂

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak, ma sens, polecam jednak spisać jakąkolwiek umowę z deweloperem odnośnie takiej wpłaty, aby uniknąć nieprzyjemności. Dopłata wpłynie bezpośrednio na konto dewelopera.

 • Binke

  Czy rozwiązaniem tej sytuacji może być nadpłacenie deweloperowi sumy w ramach zabezpiecznia jego interesów, która jest równa dopłacie do mieszkania w programie MDM? W momencie wpłynięcia ostatniej tranaszy z BGK deweloper zwraca nadpłatę kupującemu z powrotem na konto. Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie wiadomo. Śledzimy temat na bieżąco i z pewnością o tym napiszemy.

 • Tobias

  Czy już wiadomo kiedy można spodziewać się tej nowelizacji?