„Mieszkanie dla Młodych” nie dla wszystkich?

Mieszkanie dla Młodych nie dla wszystkich

Za nami kolejna konferencja Ministerstwa Transportu i Budownictwa w sprawie programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Wiceminister Piotr Styczeń konsekwentnie promuje dofinansowanie lokali pochodzących wyłącznie z rynku pierwotnego.

Poparcie dla takiej wersji projektu wyrazili także zaproszeni eksperci – m.in. posłanka PO, prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie.
Zdaniem Pani profesor „(…) zakup mieszkania na rynku wtórnym nie kreuje popytu, przeciwdziałającego kryzysowi, nie zmienia sytuacji na rynku pracy”. Z takim stwierdzeniem dosyć ciężko się zgodzić. Pierwszą rzeczą, jaką robią nabywcy mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jest często generalny remont. Tylko nieznaczny odsetek osób wykonuje go we własnym zakresie. Również materiały, które są przy tej czynności wykorzystywane, ktoś jednak wytworzył.

Podobne kontrowersje budzi wypowiedź, że „(…) młody człowiek nie musi mieć mieszkania na własność. Korzystniejsza byłaby pomoc w finansowaniu mieszkania wynajmowanego – do czasu, aż zarobi na mieszkanie, ustabilizuje się i będzie miał szansę na wybór mieszkania, na jakie go stać.” Powstaje pytanie – czy to troska o młodych ludzi, czy też raczej kolejna próba forsowania rządowego programu wykupu mieszkań od deweloperów pod wynajem?

Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń zapewnił na konferencji, że program ruszy od przyszłego roku, a budżet państwa przeznaczy na ten cel 3,227 mld zł do 2018 roku. Ministerstwo pragnie, aby rocznie oddawano do użytku 130-160 tys. nowych lokali. Wg statystyk – w Polsce brakuje od 700 tys. do nawet 2 mln mieszkań.

Program MDM został oceniony, jako bezpieczniejszy niż wygaszona w ubiegłym roku „Rodzina na Swoim”, w którym państwo finansowało przez osiem lat około połowy odsetek kredytu na zakup nieruchomości. Po zakończeniu dofinansowywania przez Państwo nagły wzrost raty będzie miał negatywny wpływ na wiele domowych budżetów. W przypadku „Mieszkania dla Młodych” jednorazowy wkład własny wpłynie na kredyt w całym okresie jego trwania. Klient nie utraci zdolności z powodu ustania dofinansowania przez Państwo.

Zdaniem wielu ekspertów, środki przeznaczone na realizację programu nie są wystarczające. Wielu uczestników spotkania chciałoby, aby dofinansowaniem został także objęty rynek wtórny.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełniają Państwo wymienione powyżej warunki – zachęcam do skorzystania z programu MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Anvy

  Witam! Jesteśmy młodym małżeństwem mieszanym (mąż jest obcokrajowcem), czy łapiemy się na program? Serdecznie dziekuje

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli adaptację przeprowadzi osoba fizyczna – niestety nie. Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęty jedynie zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym.

  Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeżeli adaptacji i sprzedaży dokona inna osoba fizyczna lub prawna. Ustawa dopuszcza możliwość otrzymania wsparcia w przypadku mieszkań nowopowstałych, bez względu na rodzaj czynności podjętych czynności budowlanych. Mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy, adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) – można skorzystać z programu MDM.

  Jeżeli potrzebuje Pani porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Beata

  Witam, interesuje mnie zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym z 1937roku. Bydynek jest po generalnym remoncie, wszystko zostalo wymienione, tak naprawde jedynie sciany zostaly nienaruszone.Czy taka nieruchomosc mozna traktowac jako rynek pierwotny?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dodałem informację do pozostałych Pani komentarzy.

 • Magda

  Czy służebności osobista do jednego pokoju wyklucza?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie – ze względu na fakt posiadania w przeszłości wymienionego mieszkania.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Asia

  Witam,
  Z mężem byliśmy kiedyś właścicielami mieszkania, nie byliśmy tam nawet zameldowani . Chcielibyśmy kupić lub wybudować dom. Mamy w tej chwili dwójkę dzieci i mieszkamy u teściów. Czy po zmianie przepisów łapiemy się na MDM?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Lokal zakupiony w ramach programu MDM powinien spełniać potrzeby mieszkaniowe beneficjenta. Poza tym, wyburzenie i wybudowanie nowego domu będzie tak naprawdę wejściem w posiadanie innego lokalu. Na podstawie art. 14-go Ustawy grozi to konsekwencjami w postaci zwrotu dofinansowania.

 • Ewelina Karmowska

  Witam!Chcialabym zakupic od brata dzialke z 3 budynkami gospodarczymi i domem ponizej 100m2.Jednak domek jest do remontu lub nawet zburzenia i odbudowania. Czy lapie sie na ten program MDM nawet jesli budynek jest do generalnego remontu? Co jesli po zakupie postanowilabym zburzyc budynek i w tym miejscu wybudowac od podstaw nowy,wiekszy (ok.120m2)

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli nie byli Państwo w formalnym związku i każde z Was posiadało 50% własności wymienionej nieruchomości – jak najbardziej może Pan skorzystać z programu MDM. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby nie spełniał Pan warunków programu MDM ze względu na posiadania mieszkanie – w wyniku ślubu uniemożliwiłby Pan skorzystanie z programu innej osobie (art 6 wskazuje, że do kredytu powinni przystąpić oboje małżonkowie).

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Jerzy

  Pare lat temu, wspólnie z narzeczoną wzielem kredyt na mieszkanie, pozniej pobralismy sie a nastepnie rozstalismy. Czy posiadana nieruchomosc uniemozliwia przystapienie do programu MdM czy bedzie traktowana jako wlasnosc czesci ulamkowej nieruchomosci w moim przypadku 50%? Co w przypadku mojego ponownego slubu z osoba ktora spelnia warunki otrzymania doplaty, czy je straci? Czy osoba ktora otrzymala doplate i zaraz potem wezmie slub z osoba ktora ma mieszkanie bedzie zmuszona oddac doplate?

 • Obawiam się, że musicie Państwo poczekać na nowelizację ustawy i dopiero wtedy złożyć wniosek.

 • Mateusz

  Witam. Chcemy razem z żoną kupić mieszkanie. Mieszkanie znajduje się w budynku, który powstał w 2000 roku i do dzisiaj mieszkania były wynajmowane głównie studentom. W 2015 roku właściciel budynku zdecydował się na sprzedaż mieszkań. Czy taki mieszkanie jest traktowane jako rynek pierwotny i czy można skorzystać już teraz z MDM? Czy musimy poczekać na nowelizację ustawy o MDM. Czy można jakoś obejść przepisy i „kupić” nieoficjalnie mieszkanie, a sfinalizować transakcję po nowelizacji? Pozdrawiam Mateusz

 • No problem, polecamy się.

 • Tomi

  czyli 2 furtki są dla mnie zamknięte 😉
  dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

 • Limit wieku liczony jest do końca roku kalendarzowego w którym beneficjent kończy 35 lat.

  Furtki są dwie – ale drastyczne 😉

  Pierwsza – małżeństwo – w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z małżonków.

  Druga – nowelizacja planowana na koniec czerwca zniesie kryterium wieku w przypadku beneficjentów wychowujących troje lub więcej dzieci.

 • Tomi

  Mam pytanie, w grudniu 2014 roku skończyłem 35lat jest kwiecień i nie mieszczę się w programie ponieważ chodzi o lata kalendarzowe a nie o wiek, czy da się jakoś obejść ten system?

 • Jeżeli wymieniona 1/3 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania. Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu .

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • mika

  mam pytanie,
  narzeczony w 1/3 jest właścicielem działki na której stoi budynek mieszkalny. Budynek został wybudowany jedynie na jego mamę. Czy jako małżeństwo możemy starać się o dofinansowanie mdm?

 • Niestety nie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać
  udzielony obojgu małżonkom, a ponieważ Pani (przyszły) mąż posiadał mieszkanie – także Pani nie będzie mogła skorzystać z MDMu.

  Jeżeli chce Pani zakupić mieszkanie i skorzystać z dopłaty w MDMie – to tylko teraz, jako singielka.

 • winga

  Witam!
  W tym roku biorę ślub, aktualnie poszukuję pracy po zasiłku macierzyńskim. Niestety narzeczony w przeszłości posiadał mieszkanie, jednak już nie jest jego właścicielem. Czy jako małżeństwo z dzieckiem będziemy mogli starać się o dofinansowanie?

 • Witam. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogli Państwo skorzystać z programu MDM. Ustawa nie precyzuje, że beneficjentem musi być obywatel Polski, jedynie, że mieszkanie musi być położone na terytorium naszego kraju. Na kwestie obywatelstwa mogą trochę kręcić nosem banki kredytujące, ale to nie przeszkadza spróbować. Jeżeli potrzebna jest pomoc w kwestii wyboru banku – polecam rejestrację na naszej stronie. Doradca skontaktuje się z Państwem i poleci najbardziej optymalne oferty.

 • Таццяна Кацюра-Козік

  Witam!
  Jesteśmy z mężem i małą córka obcokrajowcami. Mąż posiada Karte Rezydenta EU, ja posiadam Karte Polaka. Za 2 lata będziemy ubegac sie o obywatelstwo polskie. Mamy zamiar latem 2015 kupic mieszkanie. Czy mamy szanse dostać dofinansowanie w ramach MDM na zakup mieszkania?

 • Hmm, czy przypadkiem przy sprzedaży nie nastąpi wydzielenie części działki? O ile pamiętam mieliśmy już podobny przypadek i udało się uzyskać kredyt w programie MDM.

 • Monika

  Witam, chcemy kupić lokal w budynku mieszkalnym jednorodzinnym (dwulokalowym) który posiada osobne KW, jednak działka na której stoi budynek posiada jedną KW a my będziemy posiadali jedynie ułamkowa użyteczność w wyznaczonej części tej działki. Czy w związku z tym możemy ubiegać się o MDM?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Czysto teoretycznie – można spróbować zapytać dewelopera, czy istnieje możliwość obniżenia ceny mieszkania. Słyszałem o przypadku przeniesienia części ceny – np. na miejsce parkingowe lub garaż, aby mieszkanie mieściło się w limitach MDMu.

 • Karolina

  OK,więc mieszczę się w limicie wielkościowym, ale jeśli mam zapłacić deweloperowi za pow.uż + antresolę, bank tę kwotę dzieli tylko przez pow.uż i przekracza już limit metra. Jak to załatwić, aby było dobrze? Mieszkanie 70m.kw + antr. 30m.kw za łącznie 400kPLN, więc nie licząc pow.andr. =5,7k PLN/m.kw

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Antresola rzeczywiście nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej. Polecam na ten temat artykuł na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • zdzich

  tak tyle że w tych 56,61m2 jest 14,41m2 antrasoli która wedlug ministerstwa nie wchodzi w program dofinansowania, albo ja to poprostu źle interpretuje i mimo tego że jest to według projektu antrasola jest to 14,41m2 powierzchni użytkowej i tez będzie to dofinansowane.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie ma potrzeby niczego zmieniać w kwestii kwalifikacji pomieszczeń. Limit powierzchni użytkowej dla mieszkań wynosi 75 mkw. Spokojnie się Pan mieści.

 • zdzich

  witam w najbliższym czasie będę starał się do dopłatę mdm jako samotnie wychowujący ojciec. Znalazlem mieszkaniew nowo wybudowanym budynku w odpowiedniej cenie i powierzchni, niestety tu pojawia się problem. Mieszkanie fizycznie jest dwupoziomowe, na pierwsszym poziomie znajdują się pokój z aneksem o pow. 18,56 hol – 3,6 łazienka – 4,72 i drugi pokój – 14,51 na drugim piętrze powierzchni użytkowej czyli powyżej 1,9 m wysokości jest 15,2 m2, drugi pozim jest całkowicie oddzielony od pierwszego (łączą jes tylko schody) mimo to w projekcie nazwany jest ANTRESOLA całkowita powierzchnia tego poziomu to około 32 m2 (czyli ładne 2 pokoje. nazewnictwo tego poziomu wynika z miejscowego planu zagospodarowania ( budynki mieszkalne do 2 pięter) oraz wytycznych konserwatora zabytków.
  projekt mówi że powierzchnia mieszkania to 56,61 m2 czyli wlicza w powierzchnię użytkową także antresolę i tu nie ma możliwości odjęcia jej powierzchni .
  i tu pytanie czy na takie mieszkanie jest szansa otrzymania dopłaty pomimo wliczenia w powierzchnie użytkową antresoli (niestety nie mam możliwości zmiejszenia metrażu ze względu na cenę za m2 a własnych środków nie starczy do osobnego wykupu ANTRESOLI), czy w takiej sytuacji tą konkretną ANTRESOLĘ mozna podciągnąć pod INNE POMIESZCZENIA SŁUŻACE MIESZKALNYM I GOSPODARCZYM POTRZEBOM LOKATOR, BEZ WZGLĘDU NA ICH PRZEZNACZENIE I SPOSÓB UŻWYANIA co według ministerstwa infrastruktury i rozwoju można podciągnąć pod mdm?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. W przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na
  spółkę z żoną).

 • Krzysztof

  Czy w sytuacji kiedy narzeczeństwo zakupiło mieszkanie jeszcze przed
  ślubem i w księdze wieczystej widnieją jako współwłaściciele jest
  możliwość skorzystania z programu MDM w chwili obecnej, kiedy oboje są
  już małżeństwem i nadal posiadają te same mieszkanie z udziałami po
  połowie?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Możecie Państwo przystąpić do programu jako single (tzn. jedno mieszkanie może nabyć jedno z Was). W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie możecie się Państwo starać o dopłątę po wypłacie innego kredytu. Muszą Państwo wziąć specjalny kredyt w ramach programu MDM. Dopłata będzie stanowiła ostatnią transzę tego kredytu.

 • Michał

  oraz jeśli teraz przy tym pierwszym mieszkaniu jedno z nas starało by się o kredyt z Mdm i go uzyskało (ale nie byłoby właścicielem w 100%, np. kredyt z matką)?

 • Michal

  witam, pobieramy się z dziewczyną w maju 2015 jeśli teraz kupilibyśmy mieszkanie na kredyt (ja i ona po 50% wartości) to czy w czerwcu 2015 mozemy starac sie o doplate do kredytu na mieszkanie w ramach MDM jako malzenstwo?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Tak, niektóre banki udzielają kredytów nierezydentom.

 • Dorota Kelemen

  Czy mozemy z mezem dostac MDM jesli on jest obcokrajowcem mamy 2 dzici polskiego pochodzenia maz pracuje w polsce i ma zdolnosc kredytowa

 • Mieszkanie dla Młodych

  z bankiem – nie da się umówić. Jeżeli ma Pan projekt z wymienioną powierzchnią użytkową – to się będą tego zapisu trzymać. Polecam jednak zapytać, czy jeżeli dokona Pan zmiany w projekcie w uprawnionym biurze architektonicznym – powinni się zgodzić. Potem tylko krótka wizyta u architekta i po problemie.

 • Krzysiek

  Dziękuję za odpowiedź. Problem w tym, że antresola (8m2) została uwzględniona przez dewelopera do powierzchni użytkowej w projekcie budowlanym, który już otrzymał pozwolenie na budowe więc nie da się tego zmienić (całe mieszkanie razem z antresolą ma 45m2 pow. uż.). Czy nie da się podpisac z bankiem umowy, gdzie antresola zostanie uwzględniona do powierzchni uzytkowej? Te osoby, których wnioski zostały odrzucone, dostały odmowę z banku właśnie ze względu na to, że te banki odliczyły pow. uż. antresoli zwiększając jednocześnie cenę za m2.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jest, ale raczej korzystny. Na stronach Ministerstwa transportu znajduje się dokument powierzchniauytkowawyjanieniadoMdM.pdf

  Wymieniona jest w nim antresola – jako NIE WCHODZĄCA do powierzchni użytkowej mieszkania – czyli nie ma wpływu na limit powierzchni.

 • Krzysiek

  Witam, czy jest gdzies w ustawie zapis, że w programie nie można nabyć mieszkania z antresolą? Jeden deweloper powiedział mi, że banki odrzuciły wnioski dwóch potencjalnych kredytobiorców. pozdrawiam

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jak napisałem przy innym wątku naszej rozmowy – rozumowanie było następujące – możemy dom lub mieszkanie zakupić lub wybudować (np. systemem gospodarczym).

  W przypadku domów budowanych z gotowych elementów kupujemy gotowy dom, który następnie jest montowany na naszej działce. Nie kupujemy prefabrykatów – kupujemy dom.

  Zdaję sobie sprawę, że to naciągana teoria, ale spotkałem się już z tyloma interpretacjami ustawy, że jestem ciekaw co im wyjdzie. Jak pisałem – ruszają w połowie kwietnia i trzymam za nich kciuki.

  Najlepiej wziąć ze sobą prospekt dot. takiego domu i udać się do banku lub skorzystać z usług naszych doradców. Maja obowiązek sprawdzić, czy kwalifikujemy się do programu – bez podpisywania umowy deweloperskiej.

 • dave

  Witam. To kto może to potwierdzić? Do kogo można wystąpić z takim pytaniem aby mieć 100% pewności że wniosek nie zostanie odrzucony a my się namęczymy (Umowa developerska, prospekt itd)

 • Mieszkanie dla Młodych

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych
  systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i raz w roku złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Nie ma możliwości sfinansowania tej budowy kredytem w ramach MDM, ale możemy znaleźć bardzo przyzwoity kredyt hipoteczny. Zachęcam do rejestracji na naszej stronie – doradca się z Panią skontaktuje.

 • Beata

  Czy zrozumialam dobrze,(pytanie podobne co pani Anna) mam z mezem rozdzielnosc majatkowa, kredyt bede brala sama bo maz jest obcokrajowcem i nie ma jeszcze karty stalego pobytu, czyli nie mam szans na doplate? …to by byl kredyt na budowe domu przez firme budowlana, nie kupno domu…

 • Mieszkanie dla Młodych

  Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • Anna Zielińska-Weremij

  Czy przy rozdzielnośći majątkowej tylko maż z synem może starać się o dopłatę czy ja też jako żona muszę ?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie wyklucza. Przy posiadaniu ułamkowej części nieruchomości, nawet, jeżeli to będzie 99% można skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie wyklucza. Przy osiadaniu ułamkowej części nieruchomości, nawet, jeżeli to będzie 99% można skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Patryk

  A coś odnośnie darowizny otrzymanej w przeszłości w wysokości 50%, której od kilku lat już sie nie posiada coś wiadomo..wyklucza to z programu?

 • Patryk

  A coś odnośnie darowizny orzymanej w przeszłości w wysokości 50%, której od kilku lat już sie nie posiada..wyklucza to z programu?

 • Mieszkanie dla Młodych

  niestety nie – gdyż posiada Pani domek. Małżonkowie przystępują do kredytu MDM wspólnie, więc dofinansowanie na małżonka także odpada.

 • Aneta

  Witam,
  otrzymałam w darowiźnie domek jednorodzinny od rodziców. Rodzice mają prawo korzystać dożywotnio z mieszkania (służebność osobista). Czy wraz z mężem możemy starać się o dofinansowanie?

 • Mieszkanie dla Młodych

  O ile zdążyłem się zorientować – raczej będzie to traktowane jako budowa systemem gospodarczym. Co prawda, w jednym oddziale uzyskałem opinię, że jeżeli to będzie budowa robiona przez firmę kompleksowo – w ramach działalności gospodarczej i ta firma będzie miała kilka takich inwestycji – może to podpaść pod budowę przez dewelopera. Nie udało mi się niestety tego potwierdzić w praktyce.

 • Krzysztof

  Witam,
  Czy dopłata z programu MdM przysługuje w przypadku, gdy zakupię działkę, a następnie zlecę kompleksową budowę domu na tej działce jednej firmie (tak jak w przypadku developera tylko, że na działce klienta) ?

  Pozdrawiam.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jak najbardziej. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które
  są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu
  jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Kasia

  Witam
  Wraz z bratem otrzymaliśmy w darowiźnie mieszkanie od ojca ale on ma prawo mieszkać w tym mieszkaniu dożywotnio. Czy mogę starać się o pozyskanie dofinansowania MDM?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Tak – mogą Państwo przystąpić do MDM – ale oddzielnie, jako single (tzn. jedno mieszkanie może nabyć jedno z Was). W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego,
  nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • Paweł

  czy jeśli jestem w związku nieformalnym a razem z partnerką chcemy przystąpić do programu mdm to czy jest taka możliwość czy mogą to zrobić wyłącznie małżeństwa i osoby samotne

 • Mieszkanie dla Młodych

  Także zadałem podobne pytanie i odpowiedzi były dwie. Jedna – że zostanie to potraktowane jako budowa systemem gospodarczym. Druga zakładała, ze de facto kupiliśmy dom od dewelopera, czyli przy kredycie moglibyśmy skorzystać z dopłaty MDM. Dwa różne oddziały, dwie różne interpretacje.

 • dave

  A co w przypadku gdy developer wybuduje nam na naszej działce?

 • MDM

  Ma Pan szanse.Własność nieruchomości w części ułamkowej nie dyskwalifikuje z programu.

 • Robert Kelemen

  Czy jak posiadam 1/6 dzialki budowlanej z starym domem , nie mam wytyczonej swojej czesci dzialki , to mam szanse na mdm? Wspolwlascicielem jestesm od 5 lat.

 • MDM

  Program obowiązuje na terenie całego kraju.

 • Pati

  Proszę o informacje, czy w mniejszych miejscowościach np. 40 km od Katowic dotacja obowiązuje?

 • MDM

  Jeżeli jest to własność w części ułamkowej i nie posiada Pan własności 100% mieszkania – to tak.

  Jeżeli jest to własność całego mieszkania / domu – to nie.

 • Maja

  Witam, mam pytanie jeżeli otrzymałam w spadku – współwłaściciel dom po ojcu w wieku 4 lat to czy będę mogła otrzymać dotacje z programu MdM? Nie mieszkałam w nim ani nie byłam zameldowana?

 • MDM

  W takiej sytuacji – razem z wnioskiem o kredyt złożyłbym kopie testamentu oraz orzeczenia sądu. Istnieje duża szansa, że bank rozpatrzy taki wniosek pozytywnie.

 • aga

  mam takie pytanie: w testamencie dziadek zapisal mi mieszkanie, ale sąd w drodze sprawy spadkowej zdecydował, że mieszkanie dziedziczy mój ojciec, jednak zgodnie z wolą zmarlego (zapisaną w testamencie) ma obowiązek przekazac mi je w darowiznie.
  Czy taka sytuacja wyklucza mnie z programu?

 • MDM

  Przy RnS były udzielane dwa kredytu. Jeden z dopłatą na mieszkanie, drugi na garaż. Bank patrzył całościowo. Trochę tych kredytów zostało udzielonych, więc raczej działało.

 • Piotr

  ale co na to banki? nie będzie problemu z kredytem? zakladając że mam 25tys zł, wartość mieszkania 184000, garaż cena 80 tys no 30 tys na wyszykowanie? razem daje to 294 tys – 25tys = 269 tys

  czy bank nie będzie miał obiekcji co do wartości nieruchomości? na moje oko coś siętu nie zapina. chyba że bank będzie patrzył całościowo ale jakoś trudno mi w to uwierzyć…

 • MDM

  Dobrze Pan kombinuje. W ten własnie sposób deweloperzy omijali ograniczenia w Rodzinie na Swoim. Mieszkania w cenie limitu + garaż w cenie jak ze złota 😉

  Prawdopodobnie podobnie będzie w MDM.

 • Piotr

  a co jak kupię mieszkanie po cenie 4.400 zł za metr, a do tego miejsce parkingowe za 80.000 ? cena metra mieszkania bedzie w limicie ale cena miejsca bedzie 8 razy wieksz?

 • MDM

  Dokładnie tak. Bank sprawdzi limity już na początku procesu kredytowego i po prostu nie przyzna Panu kredytu z dopłatą MDM.

 • Piotr

  Witajcie,
  moje pytanie jest takie: czy jeżeli kupię mieszkanie w cenie 5300 zl za m2, a program przewiduje, że cena górna 1m2 mieszkania wynosi 4404zł to nie zostanie mi udzielone dofinansowanie

 • MdM

  Jeżeli to był spadek (nie darowizna) możecie Państwo ubiegać się o dopłatę.

 • Tomek

  Witam,
  Moja żona nabyła prawo do mieszkania spółdzielczego które otrzymała w spadku po „dziadkach”.
  Sprzedała je. Czy w takich okolicznościach możemy starać się o dofinansowanie ? Czy jeśli ja nigdy nie nabyłem i nie posiadałem mieszkania to czy wspólnie z żoną możemy starać się o dofinansowanie ? Czy może istnieje inna droga aby to dofinansowanie otrzymać chcąc teraz nabyć nowe mieszkanie na rynku pierwotnym ?
  Proszę o pomoc.

 • MdM

  To nieprawda. Dopłata obejmuje wszystkie mieszkania mieszczące się w cenie limitu za 1 mkw. Nie mogę pomóc w kwestii decyzji, czy kupować teraz, czy potem. Oczywiście dojdzie dopłata, ale zwiększony popyt może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości.

 • zuza

  Czy to prawda, że deweloperzy mogą proponować dopłatę MDM tylko do wybranych mieszkań, gorzej usytuowanych (np. najbardziej zaciemnionych)? Czy to oznacza, że jeśli wybiorę moje wymarzone mieszkanie, może się okazać, że deweloper nie zgadza się na takie dofinansowanie, mimo że spełniam wszystkie warunki? Mam mętlik w głowie, czy kupować mieszkanie jeszcze w tym roku, czy poczekać do 2014. 🙁

 • Lucasth

  Dopóki nie będzie Pani właścicielką mieszkania – to tak. Proszę wziąć pod uwagę, że dopłata jest nierozerwalnie związana z kredytem.

 • ola

  Czy jezeli podpisze umowe wstepna kupna mieszkania z data 30.10.2013 , splata mieszkania i przeniesienie własności bedzie w 1 kwartale 2014 to moge ubiegac sie o dofinansowanie mdm?

 • Lucasth

  Jeżeli nie pozostajecie Państwo w formalnym związku i posiadacie ułamkową własność nieruchomości – to wg zapisów projektu możecie zakupić oddzielne mieszkania i wystąpić o kredyt z dopłatą.

 • Mateusz

  Witam serdecznie.
  Kupiliśmy z dziewczyną mieszkanie w sierpniu 2013r. Kredyt mamy na pół. Mieszkanie tak samo. Czy jest szansa, aby otrzymać dotację na to mieszkanie ? Pozdrawiam,

 • Lucasth

  Projekt nie odnosi się do obywatelstwa czy narodowości. Jeżeli mają Państwo status rezydentów – to raczej możecie skorzystać z MdM.

 • Микола Васюков

  Żona ma kartę stałego pobytu (uzyskaną za polskim
  pochodzeniem) ja jestem obywatelem Ukrainy, mamy 1 dziecko czy możemy starać
  się o MDM?

 • Lucasth

  Niestety nie. Warunek nieposiadania własnego mieszkania odnosi się także do przeszłości (beneficjenci nie mogli mieć innego mieszkania do dnia nabycia lokalu objętego finansowym wsparciem)

 • Paweł

  Jakieś 2 miesiące temu otrzymałem stary drewniany dom do remontu jako darowiznę od mamy. Czy mimo to mogę ubiegać się o dopłatę do zakupu mieszkania? Czy ewentualnie zwrot darowizny matce pomoże mi w uzyskaniu dofinansowania?

 • Lucasth

  Niezupełnie. Wkład własny jest wymogiem nowelizacji rekomendacji S. Natomiast takim wkładem może być dopłata z programu MdM.

 • Magdalena

  Czy dobrze rozumiem, trzeba mieć wkład własny aby skorzystać z programu?

 • Lucasth

  Niestety nie wiem – nie znalazłem komentarza do takiej sytuacji, a nie chcę wprowadzać Pana w błąd.

 • Lucasth

  Tak. Wystarczy, że posiadał mieszkanie w przeszłości. Z drugiej strony – jeżeli Pani nie posiadała domu/mieszkania i obecnie nadal Państwo takowego nie posiadają, polecam jednak kontakt z bankiem, może się uda.

 • Ania

  A czy jeśli mąż posiadał mieszkanie w darowiźnie, ale sprzedał je i obecnie nie mamy nic, to czy to nas dyskwalifikuje z programu?

 • Michał

  Witam, czy zwrot części vat za materiały budowlane będzie przysługiwał jeśli wezmę ślub z osobą, która posiada mieszkanie. Wszystkie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac budowlanych będzie przed ślubem. Budowa fizycznie rozpocznie się po uzyskaniu pozwoleń w 2014 r. a ukończy się już po ślubie. Czy mogę złożyć wniosek do US po zawarciu małżeństwa? Czy zawarcie małżeństwa przekreśli możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane?? Proszę o odpowiedź.

 • Lucasth

  Przykro mi – nie wiem niestety w jaki sposób banki będą podchodziły do tego typu oświadczeń.

 • Michał

  to co w takim razie trzeba zrobić żebym mógł skorzystać ? jest coś wspomniane że dla osób samotnie wychowujących, może jeżeli bym napisał jakieś oświadczenie że nie mieszkamy razem albo że może jesteśmy w separacji lub coś w tym stylu była by taka możliwość ?? a może rozwód, na jakiś okres ? 🙂 może jest jakiś na to sposób ?

 • Lucasth

  Niestety nie. Wg projektu, jeżeli jedna osoba z małżeństwa posiada mieszkanie, z programu nie mogą skorzystać oboje. Podzielność nie ma tutaj nic do rzeczy.

 • Michał

  Witam, czy jeżeli ja podpisałem umowę kredytową na mieszkanie pod koniec 2012r. ale jeszcze nie podpisałem aktu własności ( prawdopodobnie dopiero podpisze w styczniu 2014r. ) mogę ubiegać się o dopłatę do tego mieszkania ? Jestem żonaty od paru miesięcy, mamy jedno dziecko, żona ma mieszkanie własnościowe wykupiła przed ślubem i jest tylko jej, a ja kredyt podpisywałem przed ślubem tylko na mnie. Akt własności też będzie tylko na mnie bo mamy rozdzielność majątkową.

 • Lucasth

  Darowizna eliminuje z programu (spadek natomiast nie).

 • Karolina

  czy posiadanie mieszkania przekazanego na drodze darowizny(tata otrzymał w spadku, przekazał mi darowizną)wyklucza możliwość wzięcia udziału w programie? w jaki sposób weryfikowane jest posiadanie/nie posiadanie nieruchomości?

 • Lucasth

  Nie – ze względu na fakt posiadania mieszkania.

 • Jarek

  Pytanie chyba dotyczyło czego innego.
  Czy mając już kupione mieszkanie i kredyt na to mieszkanie, mogę przystąpić do programu MdM i uzyskać częściową spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu.

 • Lucasth

  Kredyt nie ma znaczenia dla MdM- mógł Pan do niego przystąpić jako współkredytobiorca w celu zwiększenia zdolności. Decyduje posiadanie mieszkania(obecnie lub w przeszłości).
  Posiadanie kredytu ma natomiast znaczenie przy liczeniu zdolności kredytowej w banku. Pana zobowiązania zostaną zwiększone o kwotę raty kredytu

 • Jacek

  Jestem singlem.Posiadam juz kredyt mieszkaniowy.Czy mozliwe jest w takim przypadku ubieganie sie o dofinansowanie splaty czesci kredytu?Prosze o szybka odpowiedz.

 • Lucasth

  Przy budowie systemem gospodarczym (samemu na własnej działce) nie przysługuje dopłata. Jeżeli spełniasz warunki MdM – możesz jedynie skorzystać ze zwrotu różnicy w podatku VAT (czyli tzw. obecnej ulgi budowlanej).

 • joanna

  Mam takie pytanie: czy dopłata 10%od 50m. kw. w przypadku domu do 100 m.kw. przysługuje tylko w przypadku jego zakupu od jakiegoś dewelopera? Czy przysługuje również osobom planującym budowę takiego domu na własnej działce?

 • MDM

  @Walenty: Tak. Najprawdopodobniej kredytujący bank wybierze Ciebie jako głównego kredytobiorcę.

 • Walenty

  Mam 36 lat, moja zona ma 34, ale nie jest obywatelka RP (ma staly pobyt). Czy mamy szansy na udzial w programie?

 • MDM

  @Ania: Jeżeli w procesie rewitalizacji powstaje nowe mieszkania (nowa księga wieczysta) – zakup takiej nieruchomości może być objęty programem. Jeżeli jest to jednak tylko odnowienie pod klucz – niestety odpada.

 • Ania

  Czy wchodzą w grę rewitalizwane kamienice od podstaw. Mieszkania oddawane są w stanie deweloperskim.

 • MDM

  @anonim: Spróbuj jednak chociaż przez chwilę zawrócić sobie głowę – może się okazać, że wybrańcem jesteś właśnie Ty.

 • anonim

  szkoda sobie zawracac głowe tym programem, jak zwykle jak robi cos panstwo, jest to tylko dla wybrańców.
  powodzenia

 • MDM

  @anonim: Nie ma niestety szansy na jakąkolwiek zmianę w kryterium wieku.

 • anonim

  czy istnieje szansa że w spawie ograniczenia wiekowego tez coś się zmieni czy raczej nie było to rozważane??

 • MDM

  @Anna: Przykro mi, ale inwestycja tego kalibru wymaga Twojej indywidualnej decyzji. Każda z opcji (zaczynać, czekać) ma swoje zalety i wady.

  @34latka: Nie zamierzam absolutnie bronić MdM, ten program ma sporo wad, jednak kiedy już wejdzie w życie – może dać szansę wielu ludziom.

 • 34-latka

  Dlaczego program jest skierowany tylko dla osób do 35r.ż.?
  Mając dokładnie 35 lub 36 juz nie jest sie młodym?
  W dzisiejszych czasach będą przed30sta trudno jest mieć na tyle dobra prace by się miało jakąkolwiek zdolność kred.., szczególnie dot, to os. samotnych.
  Gdy ja już się ma i ma sie jakąś w ogóle zdolność to robią proram który mówi: jesteś juz za stary.
  Absurd..

  Realia polskie sa takie ze z pracą nie było i nie jest najlepiej. Ludzie długo się uczą lub/i pracują na śmieciowych umowach i często nie w zawodzie, nie mając przy tym możliwości rozsądnie zarobić ani otrzyma umowy na czas nieokreślony. Gdy juz sie człowiek trochę ” opierzy” okazuje się że ma ponad 30 lat. Dopiero zaczyna cos zarabiać , nie ma oszczędności więc dlaczego nie mógłby również otrzymać pomocy od Państwa.
  Tez jest jeszcze młody i może założyć rodzine. W dzisiejszych czasach czas na zakładanie rodziny się przesunął w góre. Program powinien być dla wszystkich młodych kupujących swoje pierwsze M a nie dla tylko tych młodych którym sie poszczęściło i do 35 r. ż maja dobra , stałą pracę, zdolność kredytową itd..Czemu ma służyć ograniczenie wieku na tak niskim poziomie?? Żeby udzielic pomocy ale dla niezbyt dużej liczby osób..?Jak mam 34 lata, programu jeszcze nie ma, wiec jak bedzie i będę miała 35 to juz nie mam prawa mieć mieszkania..jesli nie mam wkładu własnego..
  Szkoda, że nigdy pomoc od Państwa nie jest taka żeby naprawdę pomóc

 • Anna

  „Odnośnie powierzchni – aby skorzystać z ulgi od przyszłego roku będziesz się musiał zmieścić w 100 mkw powierzchni użytkowej. Lepsza opcja – to zacząć budowę już teraz. Możesz skorzystać z ulgi i nikt nie narzuca odgórnych limitów.”

  Rozumiem, że ta ulga bez limitów obowiązuje jedynie do końca roku 2014, więc jeśli zdążę w tym roku tylko ubić fundament (nie wyrobie się z pozwoleniami itp) to by odliczyć VAT z materiałów na dalsze etapy budowy domu o powierzchni większej niż 100m2 musiałabym kupić wszystkie materiały już teraz „na zaś”?

  Szkoda, że tak naprawdę nie wiadomo na 100% jak będzie ostatecznie wyglądał projekt, a nawet kiedy wejdzie w życie, bo nie wiem czy mam zaczynać budowę już teraz, czy czekać, czy szukać mniejszego projektu czy realizować ten wymarzony… 🙁

 • Jędrzej

  Ludzie, może pora wziąć się w garść i zacząć walczyć o rozszerzenie programu.Wiem, że wydaje się to mrzonką, ale gdyby udało nam się zebrać ileś podpisów, to może dałoby to do myślenia tym politykom.

 • MDM

  @Anna: Wg ostatniej wersji projektu, jaką miałem okazję czytać – darowizna lub spadek nie wyłączają z uczestnictwa w programie.

 • MDM

  @Adam: Dom od dewelopera = firma buduje dom lub osiedle domków, a ty kupujesz gotową inwestycję. Opisana przez Ciebie sytuacja to budowa systemem gospodarczym. Na swojej działce zlecasz prace konkretnej firmie, ale to ty od początku jesteś właścicielem nieruchomości.
  Odnośnie powierzchni – aby skorzystać z ulgi od przyszłego roku będziesz się musiał zmieścić w 100 mkw powierzchni użytkowej. Lepsza opcja – to zacząć budowę już teraz. Możesz skorzystać z ulgi i nikt nie narzuca odgórnych limitów.

 • Anna

  Czy jeśli kiedyś byłam właścicielem mieszkania, które otrzymałam od rodziców w formie darowizny to dyskwalifikuje mnie to w uzyskaniu dotacji w programie mieszkanie dla młodych? W tej chwili nie posiadam żadnej nieruchomości i planuję zakup mieszkania dla siebie i córki, którą samotnie wychowuję. Czy warto czekać na program czy mam się pogodzić z faktem, że nie spełniam kryterium ?

 • Adam

  1. Co oznacza dom od dewelopera?
  Mam własną działkę i dom na niej kompleksowo wybuduje mi jedna firma. Nie jest to zatem tryb gospodarczy w którym sam kupuję materiały i zmieniam ekipy. Firma zapewne wystawi mi fakturę na usługę wybudowania domu. Pod co zatem będzie to podciągnięte – dotacja do wkładu własnego czy zwrot Vatu.
  2. Czy przy opcji budowy metodą gospodarczą ze zwrotem Vatu obowiązują maksymalne limity powierzchni użytkowej?

 • MDM

  @Krystian: Domy najprawdopodobniej wejdą do MdM. Dofinansowaniem objęte zostaną budowane przez deweloperów. Inwestorzy budujący systemem gospodarczym będą mogli liczyć na możliwość odliczenia różnicy w podatku VAT.

  @Grzegorz: Posłowie PIS zgłosili poprawkę i chcą włączenia rynku wtórnego do programu. Głosowanie w przyszłym tygodniu.

  @Anonim; Warunki MdM nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone. Cały czas trwają posiedzenia sejmowej komisji, są zgłaszane poprawki.

  @Anonim: MdM mawejść w życie od 2014-01-01. Nie jest to jednak żaden wyznacznik. Przy obecnym tempie prac opóźnienie jest niestety bardzo prawdopodobne. Pierwszym terminem, kiedy MdM wystartować był… styczeń 2013.

  @Adam:
  ad 1. Osoby posiadające min. trójkę dzieci będą miały możliwość nabycia nieruchomości o 10 mkw. większej (czyli domów o powierzchni do 110 mkw. i mieszkań do 80 mkw.) Kwota dofinansowania pozostaje jednak bez zmian i będzie wyliczana od maks. 50 mkw.

  ad 2. Nie musisz kupować domu od dewelopera, możesz go wybudować systemem gospodarczym. Jeżeli spełniasz kryteria programu ( m.in. wiek) – zamiast dofinansowania będziesz miał możliwość odliczenia różnicy w podatku VAT.

  ad 3. Posiadanie działki nie wyłącza Ciebie z programu. Kryterium odrzucającym jest posiadanie domu lub mieszkania, o ile nie zostało pozyskane w akcie darowizny lub spadku.

  ad 4. Praktyki manewrowania powierzchnią użytkową i bieżącą były powszechnie stosowane przy RnS. Przy MdM prawdopodobnie będzie tak samo.

 • Adam

  Ja także proszę o podsumowanie kwestii domów.
  1. Jak wygląda kwestia zwiększenia limitu maksymalnej powierzchni użytkowej domu (ponoć ma być 110m) w przypadku posiadania np. trójki dzieci.
  2. Czy dom będzie można kupić tylko od developera? W sensie jestem właścicielem działki i czy mogę do wybudowania wziąść niedużą firmę.
  3. Czy mogę być właścicielem działki? ( nigdy nie byłem właścicielem domu lub mieszkania)
  4. Czy w projekcie domu można ktoryś z pokoi uznać za garderobę lub pomieszczenie gospodarcze, a schody z podestem za antresolę w celu zmniejszenia powierzchni użytkowej do wymaganej? Czy są tu jakieś ograniczenia.

 • Anonim

  do kiedy rząd musi pojąć ostateczną decyzję dot. MDM.? Proszę o odp

 • Anonim

  A czy warunki programu są już ostateczne?? czy można liczyć jeszcze na jakąś zmianę?

 • Grzegorz

  Porażka, kręcą jak się tylko da. Jeśli rynek wtórny zostanie na 100% odrzucony to cały program powinni nazwać „Mieszkanie do BOGATYCH” śmiech na sali !

 • Krystian

  Jak będzie z domami? Nie będę mógł sobie wybudować domu, tylko kupić go od developera? Dopiero tylko wtedy będę mógł dostać dofinansowanie? Mógłby ktoś stworzyć jakieś podsumowanie jak jest z domami. Dzięki!