Czas rozpocząć poszukiwania mieszkania w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Czas rozpocząć poszukiwania mieszkania w programie MDM Mieszkanie dla Młodych
Pozostały niecałe cztery miesiące do uruchomienia kolejnej i ostatniej puli środków. To dobry moment, aby rozejrzeć się na rynku nieruchomości w poszukiwaniu odpowiedniego lokalu.

Wbrew pozorom, wybór nie jest prostą sprawą. Aby móc otrzymać dofinansowanie MDM, nasz wybrany dom lub mieszkanie powinny spełniać określone warunki.

Przede wszystkim – nieruchomość powinna mieć ściśle określoną wielkość powierzchni użytkowej. Maksymalna wielkość wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, wartości te wzrastają o 10 mkw – odpowiednio do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

Ogólna powierzchnia nieruchomości może być oczywiście większa. Warto pamiętać, że takie pomieszczenia jak pralnia, suszarnia, kotłownia czy garaż nie powinny być liczone jako użytkowe. W rekomendacji BGK, którą zamieściliśmy tutaj: Powierzchnia użytkowa w programie Mieszkanie dla Młodych » można znaleźć nieco więcej informacji na wymieniony temat.

Dodatkowo powinniśmy także zwrócić uwagę, czy cena 1 mkw powierzchni użytkowej lokalu mieści się w limitach wyznaczonych dla danej lokalizacji. BGK publikuje limity w cyklach kwartalnych, przy czym 31-go grudnia i 30-go czerwca zmieniają się stawki dla województwa pomorskiego, a 31-go marca i 30-go września dla pozostałej części kraju.

Wrześniowa zmiana pozwoli więc w większości przypadków wyliczyć, czy znaleziona przez nas nieruchomość będzie spełniała warunki cenowe w dniu uruchomienia nowej puli dopłat. Pod koniec września zasilimy: Kalkulator programu Mieszkanie dla Młodych » aktualnymi stawkami. W ten prosty sposób będą mogli Państwo sprawdzić, czy dana nieruchomość może zostać zakupiona w ramach programu MDM.

Limity cenowe są dosyć restrykcyjne, co sprawia, że znalezienie odpowiedniego lokalu potrafi czasem kosztować sporo wysiłku. Aby zaoszczędzić Państwu stresu poszukiwań, rozszerzyliśmy naszą ofertę o doradztwo w zakresie sprzedaży nieruchomości. Doradcy dysponują obecnie bazą lokali na każdą kieszeń. Jeżeli chcieliby Państwo znaleźć lokal spełniający kryteria programu „Mieszkanie dla Młodych” w Waszej lokalizacji – polecamy bezpłatną rejestrację na stronie: Zapytaj o dofinansowanie i nieruchomość »

sprawdz_doplate150

 • Witam. Jeżeli będzie to budowa na Pana działce (nawet zlecona firmie zewnętrznej), będzie to traktowane jako system gospodarczy – czyli zwrot VAT. Jeżeli natomiast firma wybuduje dom na swojej działce, a Pan kupi cała nieruchomość za pomocą kredytu w programie MDM – będzie można uzyskać dofinansowanie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • daniel

  Witam, chciałbym zapytać, jak to jest, gdy chce się wybudować dom (ale nie systemem gospodarczym, bo się na tym nie znam, a powierzając to firmie lub jakiemuś murarzowi) nie posiadając praktycznie niczego, czyli np. działki, na której miałby stanąć i pieniędzy na jego postawienie? Czy MdM w takim przypadku tylko zwraca część VAT za materiały budowlane, a kredyt w banku trzeba załatwiać na normalnych warunkach, bez wsparcia przez MdM wkładu Własnego?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Odwrotnie. Zaliczę dla właściciela lokalu można potraktować jako wkład własny. Zaliczkę jednak wpłaca nabywca, nie bank.

 • MGK

  Czyli nie można potraktować wkładu własnego jako zaliczki dla właściciela z tego co dobrze rozumiem tak ? Żeby po prostu bank przelał tą kwotę zaliczki na rachunek właściciela , jeżeli oczywiście dostaniemy dofinansowanie .

 • Witam. Dokładnie tak to wygląda – tzn. jeżeli mieszkanie jest warte 105 tys, dofinansowanie wyniesie 14 tys, to do spłaty pozostaje 91 tys kredytu.

  Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”
  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Zaliczka przy umowie przedwstępnej traktowana będzie jako Państwa wkład własny (czyli także pomniejszy w efekcie kwotę kredytu).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • MGK

  Witam, chcielibyśmy z narzeczonym skorzystać z programu MdM , mamy upatrzone mieszkanie , pieniądze na zadatek , jednak cały czas mamy sprzeczne informacje odnośnie zaliczki, którą się wpłaca przy umowie przedwstępnej . Czy jest możliwe aby dofinansowanie , które ewentualnie byśmy dostali z MdM pokryło tą zaliczkę ? czy nie da się tego obejść i trzeba mieć te 10% + koszty notarialne .Czy po prostu to jest tak , że dofinansowanie jest odliczane od kwoty kredytu czyli np. mieszkanie jest warte 105 tysięcy , dofinansowanie wyniesie załóżmy 14 więc faktycznie płacimy kredytu 91 tyś. ? I jeszcze pytanie odnośnie zaliczki przy umowie przedwstępnej, co się z nią dzieje już przy pozytywnej decyzji banku o przydzieleniu kredytu,jest zwrotna, zostaje dla właściciela mieszkania czy jest pomniejszona kwota kredytu. Proszę o pilną odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

 • Teoretycznie – jest możliwa taka sytuacja, w której deweloper spóźnia się z oddaniem lokali do użytkowania i zmienia się rok. Wg ustawy, pula wówczas przepada – chyba że beneficjent poinformuje wcześniej bank o sytuacji. Bank może wówczas wystąpić do BGK o przekazanie środków i przechować je na koncie technicznym. Zaznaczam jednak, że to są szczególne przypadki. Jeżeli deweloper z góry zakłada taki termin, raczej nie może być mowy o sfinansowaniu lokalu za pomocą programu MDM.

 • Marta Lis

  Otóż rozumiem już co Państwo napisali w pierwszej odpowiedzi, że lokal musi być oddany w 2018. Natomiast zapytałam co jest podstawą aby deweloper twierdził, że ich inwestycja posiada lokale z MdM z terminem oddania w I kwartale 2019. Bo tego nie potrafię rozumieć, wspominali coś o jakiś zaświadczeniu dla Banku. Posiadacie jakąś wiedzę na ten temat czy to tylko marketingowe sztuczki?

 • ok, właśnie dlatego, że lokal zostanie oddany do użytkowania na początku 2019. Rok 2018 jest ostatnim rokiem funkcjonowania programu MDM.

 • Marta Lis

  Deweloper twierdzi natomiast, że termin oddania mieszkania to I kwartał 2019 roku ale będzie można w tej inwestycji skorzystać z dopłaty MdM. Nie bardzo rozumiem na jakich zasadach, mogliby Państwo mi jakoś wyjaśnić czy coś takiego jest w ogóle możliwe?

 • Na podstawie art. 10 pkt. 2 „We wniosku o dofinansowanie wkładu własnego określa się termin wypłaty wsparcia z Funduszu Dopłat, uwzględniając zasady, o których mowa w art. 11 ust. 3, poprzez wskazanie roku i kwartału przewidywanej wypłaty, nie późniejszy jednak niż IV kwartał 2018 r.”

  oraz
  art. 11. pkt 3 ust 1: „3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy
  nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;
  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy,”

  Reasumując – mieszkanie powinno być oddane do użytku do końca 2018-go roku. Po oddaniu lokalu do użytkowania wypłacone będzie dofinansowanie.

 • Marta Lis

  Dzień dobry,
  Chciałabym skorzystać z programu MdM w ostatniej puli, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim jednak z terminem oddania w 1 kwartale 2019 roku. Czy ten termin już dyskwalifikuje inwestycję z dofinansowania czy nie? Jeśli płatność rozpocznie się wcześniej, w systemie np. 10/10/80. Może deweloper jest w stanie wystawić stosowny dokument dotyczący tej inwestycji. Proszę o odpowiedź najlepiej z odniesieniem do prawnego zapisu bo nie wiem czy warto tracić czas na złożenie wniosku na to mieszkanie a nie inne i stracić możliwość uzyskania wkładu.

 • Witam. Wystarczy, że jedynie jedno z narzeczonych posiada zdolność kredytową. Aby skorzystać z programu MDM należy mieć wybrany lokal (+ umowę przedwstępną).

  Jeżeli chodzi o wkład własny – wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeszcze jedna sprawa odnośnie zaciągnięcia kredytu z narzeczonym. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Lokal zakupiony w ramach programu MDM powinien zapewniać beneficjentowi możliwość zamieszkania (czyli po odbiorach technicznych,obejmujących m. in. odbiór instalacji CO).

 • Mirek

  Witam, czy przedmiotem dofinansowania może być mieszkanie w stanie deweloperskim tzn. bez wykonczenia wnętrza, bez instalacji CO?

 • Asia

  Dziękuję 🙂

 • Justyna

  Witam,
  czy będąc narzeczeństwem i mając jedno dziecko, obie strony muszą posiadać umowę o pracę o pełnym wymiarze (tzw. cały etat) by starać się o owe dofinansowanie ? Czy interesując się waszym „projektem” trzeba mieć wcześniej upatrzone już mieszkanie?

 • Witam. Taki zapis nie jest konieczny, ew. polecałbym konsultacje z doradcą pod kątem oferty wybranego banku (poszczególne banki mają swoje wymagania odnośnie umów przedwstępnych).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Asia

  Witam ,
  czy w umowie przedwstępnej musi znaleźć się jakiś zapis, że część środków może pochodzić z mdm? Dodam tylko, że niezależnie czy uda się załapać na mdm czy nie to mieszkanie i tak zostanie kupione, więc nie muszę się zabezpieczać takim zapisem.

 • Nie ma problemu, po to istnieje nasz serwis. Pozdrawiam.

 • Stefan

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, rozwiało to nasze wątpliwości. Pozdrawiam 🙂

 • Napisał Pan, że żyją Państwo w nieformalnym związku – bez ślubu. Jeżeli przekazanie własności mieszkania nastąpi po legalizacji związku – nie trzeba będzie zwracać dopłaty.

  Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”
  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Stefan

  Witam, dziękuję za odpowiedź. A jak ma się do tego co Państwo napisali zapis „z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),”

  „Art. 47. § 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć..”

  czyli po ślubie i notarialnym przeniesieniu na żonę współwłasności mieszkania, które nabyłem przed ślubem, nie będziemy musieli zwracać dopłaty?

 • Witam. Ustalenie Pana partnerki jako współwłaścicielki mieszkania przed upływem 5-ciu lat od momentu uzyskania własności ww. lokalu skończy się zwrotem części dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Stefan

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie dopisania drugiego właściciela mieszkania zakupionego na kredyt z dopłatą MDM. Kredyt wziąłem razem z moją dziewczyną we wrześniu 2016 roku, jednak właścicielem mieszkania jestem tylko ja. Chcielibyśmy, żeby moja dziewczyna była współwłaścicielem, jednak nie wiemy co wtedy będzie z dopłatą MDM, czy trzeba będzie ją zwrócić. Dodam, że żyjemy w związku nieformalnym bez ślubu, natomiast mieszkanie jest w budowie, termin zakończenia robót planowany jest na listopad 2018 roku, a wypłata MDM będzie przy ostatniej transzy kredytu tj. w marcu 2018 roku.

 • Witam. Jeżeli nie ma Pani jeszcze upatrzonego mieszkania, nasz doradca pomoże w wybraniu odpowiedniego lokalu oraz przeprowadzi Panią przez cały proces kredytowy. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • M.L

  Witam,

  Myśle o kupnie mieszkania w Warszawie oraz o kredycie. Nie wiem kompletnie od czego zacząć, również chciałabym skorzystać z mdm. Mam 23 lata, stała prace, jestem panną. Czy należy się spotkać z doradca kredytowym, czy szukać najpierw mieszkania w stanie deweloperskim? Prosze o podpowiedzi.

  Pozdrawiam
  M.L

 • Magdalena Leszczyńska

  Witam,

  Myśle o kupnie mieszkania w Warszawie.

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Spłata rat rozpocznie się w miesiącu następującym po tym, w którym nastąpiło uruchomieniu pierwszej transzy płatności dla ww. dewelopera (czyli np. pierwsza transza wypłacana jest w lipcu, pierwsza spłata będzie miała miejsce w sierpniu).

 • aaa

  Witam. Kupuje mieszkanie 61m u dewelopera. Wplacilem juz swoj wklad wlasny(maksymalny 78 000).reszte za mieszkanie (150 000) mam wplacic w sierpniu 2018r. Moje pytanie odnosnie mdm jest takie czy skladajac teraz wniosek lub w styczniu o kredyt z dofonansowaniem i otrzymujac decyzje pozytywna np w lutym, zaczynam splacac pierwsza rate od razu od lutego czy dopiero od sierpnia od daty kiedy deweloper ma otrzymac resztę splaty owe 150tys. Dziekuje za odp

 • Nasi doradcy współpracują z dedykowanymi zespołami w poszczególnych bankach. przepraszam za skrót myślowy – wnioski oczywiście wprowadzają pracownicy banków, doradca dostarcza pełną dokumentację. Może ją oczywiście złożyć w kilku bankach.

 • krisr

  Ale to chyba banki wprowadzają do BGK wnioski a nie doradcy?
  W sierpniowej puli można było złożyć wniosek przed 8 sierpnia.
  Teraz raczej ta metoda nie zadziała, a doradca fizycznie nie będzie w stanie dla kilku klientów złożyć wniosków w kilku bankach 2 stycznia.

 • Owszem, środki zostaną udostępnione beneficjentom we wtorek. Bazując jednak na wcześniejszych doświadczeniach – z pewnością wiele osób skompletuje dokumentację już w drugiej połowie grudnia i dostarczy swoim doradcom kompletne wnioski. Ci z kolei, mając dostęp do systemu BGK Zlecenia będą mogli je wprowadzić. Reasumując – warto więc skorzystać z usług doradcy.

 • krisr

  Jak to będzie ze styczniowa pula ?
  Wiadomo kiedy ona dokładnie ruszy ? 2 stycznia we wtorek ?
  Jeśli tak to oznacza to ze nikt nie złoży wniosku wcześniej bo będzie to poprzedni rok? Oznacza to horrendalne kolejki za rana w bankach.
  Chciałbym wiedziony sierpniowymi doświadczeniami złożyć większość wniosków samemu wcześniej, nie czekać na ostatnia chwile i nie ufać ze zrobi to za nas doradca w ciągu jednego dnia w 3-4 bankach.

 • Nie. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Łukasz Michał

  Czy mozna skorzystac z programu MDM kupujac mieszkanie ale nie zamieszkujac w nim np. dwa lata i je komus wynajac na ten czas ?

 • Witam. Owszem, w ramach programu MDM można także zakupić mieszkanie od rodziców (o ile lokal spełnia limity ceny i powierzchni).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Edyta

  Dzień dobry, czy kupując mieszkanie od rodziców można otrzymać dopłatę MDM? Rodzice po sprzedaży by się wyprowadzili

 • Owszem, pod warunkiem, że wartość całej nieruchomości podzielona przez metraż użytkowy lokalu mieszkalnego mieści się w wyznaczonych limitach.

  Tutaj może Pan to sprawdzić: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Bartek Mercik

  Witam. Zwracam się z pytaniem odnośnie kupna domu i otrzymaniem dopłaty z MDM. Dom posiada powierzchnię użytkową 80 mkw lecz na działce znajdują się jeszcze budynki typu garaże, stodoła, niewielka hala murowana czy w takim przypadku mogę skorzystać z dopłaty.

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Całość puli zostanie uruchomiona po 2018-01-01 i raczej długo nie potrwa, zanim wszystkie środki zostaną zarezerwowane.

 • Michał

  Witam,
  Czy w przyszłym roku również będzie (np. na wakacjach) dodatkowa pula dopłat ze środków Mdm, które początkiem roku 2018 zostaną zarezerwowane (domyślnie w styczniu/lutym raczej pula zostanie zarezerwowana) ale nie rozdysponowane?

 • Witam. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Jeżeli chodzi o pracę Państwa dzieci, poszczególne banki podchodzą do tego różnie. Część traktuje pracujące dzieci jako osobne gospodarstwa domowe.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Justyna

  Witam. Jesteśmy rodziną 5 – osobową. Aktualnie jesteśmy właścicielami domu o powierzchni użytkowej 120m2. W rozumieniu ustawy jeśli posiadamy trójkę dzieci do uzyskania kredytu z mdm nie jest brane pod uwagę to czy mamy jakąś nieruchomość. Dom, który posiadamy znajduje się na terenach wiejskich. Chcemy kupić mieszkanie w mieście o lepszym standardzie oraz znajdujące się bliżej szkół dzieci i miejsca naszej pracy. Kolejna kwestia to czy jeżeli dwójka naszych dzieci pracuje (jedno z nich posiada umowę o pracę) jest możliwość dostania dofinansowania z mdm? Wszystkie dzieci uczęszczają do szkół, nie ukończyły 25 roku życia oraz mieszkają razem z nami.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Owszem, jeżeli dom spełnia limity ceny i powierzchni – można go zakupić w ramach programu MDM. Obawiam się jednak, że jeżeli nie ma rachunku powierniczego, może to zostać potraktowane jako transakcja na rynku wtórnym (czyli mniejsze limity).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Norweg

  Witam, moje pytanie dotyczy domu do 100m2, który już stoi, czy mogę zakupić go w ramach MDM zaznaczam, iż będzie tylko umowa przedwstępna (nie deweloperska). Dopuszczony do użytkowania ma być pod koniec grudnia, tak więc rachunek powierniczy również nie występuje, proszę o odp. Kwota mieście się w limicie, brak jest natomiast umowy deweloperskiej i rachunku powierniczego, gdyż obiekt jest już wybudowany – rynek pierwotny.

 • Witam. Owszem – proporcjonalnie.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Waldemar Rojewski

  Witam,
  Pytanko.
  Klienci kupili mieszkanie w Programie MDM w marcu 2016.
  We wrześniu 2017 – czyli po półtora roku – mieszkanie sprzedali – zmiana planów życiowych.
  Wiadomo – muszą zwrócić dopłatę. No i właśnie – teraz pytanie ile tej dopłaty zwracają? Całość, czy proporcjonalnie – za 3,5 roku?
  Będę wdzięczny za odpowiedź, bo mam 2 różne interpretacje… 🙁

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (budowa lub zlecenie budowy domu na Państwa własnej własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

  Przy budowie systemem gospodarczym kredyt nie jest konieczny, jeżeli jednak chcieliby go Państwo zaciągnąć, wymagany będzie wkład własny w wysokości min 20% kwoty kredytu.

  Reasumując:
  – muszą się Państwo uporać z odbiorem technicznym budynku do końca 2018
  – forma wsparcia w takim przypadku to zwrot podatku VAT
  – mogą Państwo rozpocząć budowę w dowolnym momencie
  – jedyny wymagany wniosek to druk VZM-1 składany do US po zakończeniu budowy

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Można. W takiej sytuacji notariusz podczas podpisywania akty przekazania własności złoży wniosek o założenie KW.

 • Witam. Proces kredytowy trwa około 1 do 1,5 miesiąca. W takim czasie środki powinny trafić na konto sprzedającego lokal. Polecałbym jednak rozpocząć starania o kredyt wcześniej (np. w połowie grudnia). Warto wtedy rozpocząć zbieranie dokumentacji kredytowej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Pewnie, bez problemu można zakupić mieszkanie w dowolnym miejscu Polski.

 • Jacek

  Witam. Chcemy budować dom metodą gospodarczą (rodzina 2+2) i w związku z tym mam kilka pytań. 1) do kiedy musimy wybudować dom? 2) na jakie dofinansowanie możemy liczyć? 3) kiedy musimy rozpocząć budowę 4) czy i do kiedy musimy złożyć wniosek

 • Rafał

  Witam mam pytanie czy mozna dostac dofinansowanie do mdm do mieszkania spoldziecze własnościowe bez księgi wieczystej

 • Ania

  Witam, w styczniu planuje pierwszy raz złożyć wniosek o MDM. Jeśli decyzja będzie pozytywna, kiedy zostaną wypłacone pieniądze? Jeśli kupuję mieszkanie od dewelopera, musi zostać oddane max do końca 2018 roku?

 • Bartek

  Witam,czy mogę kupic mieszkanie w ramach programu mdm w innym mieście niż mieszkam??

 • Witam. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.
  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Kuba

  Witam mam pytanie urodzi mi sie dziecko w marcu 2018 czy będą mógł liczyć na dofinansowanie 5 % jest to pierwsze dziecko kredyt mdm otrzymałem w 2015r?

 • Teoretycznie, jest taka możliwość, ale swoja zgodę musiałby wyrazić zarówno bank, jak i deweloper. Środki z programu MDM powinny zostać wypłacone do końca 2018-go roku, czyli wypłata kredytu razem z dofinansowaniem musiałaby się odbyć na długo przed przekazaniem własności mieszkania. Z doświadczenia – nie sądzę, aby bank zaakceptował takie ryzyko (ale spróbować można).

 • Chodzi o zakup kolejnej nieruchomości w ramach programu MDM. Niestety nie jest to możliwe. Wsparcie MDM można otrzymać jedynie raz.

 • Tomasz Tomasz

  Witam, co w sytuacji gdy jako kawaler nabyłem nieruchomość w programie MDM, po czym ożeniłem się i urodziły się nam trojaczki (zostaliśmy rodziną wielodzetną). Czy w takiej sytuacji współnie z żoną możemy ubiegać się o dofinansowanie MDM?

 • Ja

  Witam, czy jest możliwość otrzymania dopłaty mdm na mieszkanie, którego planowana data odbioru to grudzień 2018 (akt notarialny ma być podpisany do lipca 2019 r.)?

 • Bazując na historii dotychczasowych zmian, część limitów powinna być już dostępna w piątek.

 • Jeżeli dom budowała firma trudniąca się budową i sprzedażą nieruchomości – będzie to zakup na rynku pierwotnym. Jeżeli natomiast osoba fizyczna, mówimy o rynku wtórnym.

 • Nie, osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych
  w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Marcin_1984

  Witam, chciałem się dopytać czy w przypadku rodziny wielodzietnej, która zakupiła pierwsze mieszkanie w ramach programu RNS i chce zmienić je na większe, może skożystać z dopłaty do wkładu własnego w ramach MDM?

  Pozdrawiam

 • Ania

  Podpinam się pod Pytanie p. Anny. W naszym przypadku chodzi o dom. Czy jeśli obecny właściciel chce nam sprzedać dom z rynku wtónego, ale po remoncie i doprowadzeniu go do stanu deweloperskiego (wymienione instalecje, wstawione nowe okna, posadzki przygotowane do polozenia paneli/kafli) to możemy starać się o mdm? Czy wtedy bierzemy pod uwagę limity dla rynku wtórnego czy pierwotnego?

 • Ania

  30.09 wypada w sobotę, czyli można spodziewać się informacji już 29.09 w piatek czy trzeba będzie czekać do poniedziałku 2.10?

 • Robert

  Dziękuję za odpowiedź. Zmartwilo mnie ta wiadomość, ale wiem jakie inwestycje omijać 🙂

 • Witam. Niestety nie. Lokal zakupiony w ramach programu MDM powinien zapewnić beneficjentowi warunki mieszkaniowe (przynajmniej powinien być po odbiorze technicznym).

 • Tak, nie ma z tym problemu.

 • Nie ma problemu, polecamy się. Proszę jedynie dopilnować, aby przekazanie własności mieszkania odbyło się już po podpisaniu umowy kredytowej.

 • Witam. Kwestia notarialnego przekazania własności to w tym momencie sprawa pomiędzy Panią i deweloperem. Jeżeli obie strony wyrażają na to zgodę i nastąpiło już podpisanie umowy kredytowej – można to zrobić wcześniej.

 • Anna Gos

  Witam
  Mam pytanie, dostałam informacje od doradcy kredytowego, że aby sfinalizować zakup domu z programu MDM ,dom musi być w stanie „do zamieszkania”, czy istniej możliwość sfinansowania zakupu domu w stanie deweloperskim z rynku wtórnego z programu mdm a wykończenie go przy pomocy kredytu gotówkowego?
  Dziękuje za odpowiedz

 • Mateusz

  Dzień dobry, wiem że podpisując umowę o MDM nie mogę w ciągu 5 lat kupić lokalu mieszkalnego. Mam natomiast pytanie, czy w ciągu tych 5 lat mogę być współkredytobiorcą (żyrantem) u innej osoby, która stara się o kredyt mieszkalny/hipoteczny ?

 • Beata

  Dziękuję ślicznie za odpowiedź! Cieszy mnie ta informacja 🙂

 • adgam

  Witam, W marcu brałam kredyt z mdm dwie transze już wypłacone, trzecia w listopadzie, a mdm styczeń 2018. W umowie mam że oddanie mieszkania odbędzie się w styczniu, ale deweloper chce oddać nam już w listopadzie i czy przy odbiorze mieszkania jest też notarialnie przekazanie własności czy dopiero po wypłacie mdm

 • Owszem, jeżeli sprzedający wyraża zgodę – jest to możliwe. Polecam jednak zawrzeć w umowie klauzulę, uzależniającą sfinalizowanie transakcji od przyznania środków MDM.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. garaż, piwnica i strych nie wliczają się do powierzchni użytkowej mieszkania. Ich wartość powinna być natomiast ujęta przy wyliczaniu limitu ceny. Tutaj mogą Państwo sprawdzić, czy lokal spełnia normy MDMu:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Beata

  Czy jest możliwość podpisania umowy przedwstępnej jeszcze w tym roku, wpłacenie zadatku i wydanie lokalu? A przekazanie własności oraz wypłata kredytu dla sprzedającego w styczniu 2018 po uruchomieniu puli?

 • Ewelina

  Witam! Znaleźliśmy z mężem mieszkanie na rynku wtórnym o pow. 58 m kw, do którego przynależą także garaż, piwnica I strych, przy czym wszystko razem znacznie przekracza limit metrażowy. Co w takim przypadku?

 • Oficjalne dane zostaną opublikowane 30.09

 • SKA

  Witam, czy wiadomo już kiedy zostaną podane limity na IV kwartał? Gdzieś wyczytałem, że powinno być wszystko jasne nawet przed 30 września? Pytam ze względu na dokonanie rezerwacji na mieszkanie, w chwili obecnej łapiemy się, aczkolwiek niewiele ponad kreską limitu.

 • ok, tutaj można sprawdzić, czy lokal spełnia limity ceny i powierzchni: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Rafal Malesza

  Cena mieszkania 198tys w tej cenie jest piwnica.

 • Witam. Piwnica nie powinna być wliczana do metrażu użytkowego, jej wartość powinna być natomiast ujęta przy wyliczaniu limitu ceny mieszkania.

 • Rafal Malesza

  Witam chce skorzystać z mdm znalazłem mieszkanie na rynku wtórnym 47m do którego przynależy piwnica.Czy piwnica zalicza sie do metrażu?

 • Witam. Najprawdopodobniej styczniowa pula będzie ostatnią w programie MDM.

 • Joanna

  Witam,

  czy transza dofinansowań styczniowa, będzie ostatnią transzą możliwą w programie MDM, czy oprócz stycznia będzie jeszcze istniała szansa uzyskania dofinansowania?

 • Witam. Nie ma takich ograniczeń. Osoba wychowująca min. troje dzieci może posiadać inną nieruchomość przed zakupem lokalu w ramach MDM.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Tak, opisywaliśmy takie sytuacje. Wtedy jednak miejsce musiałoby mieć osobną KW i zostać zakupione za pomocą własnych środków lub poprzez inny kredyt.

 • ok, aby sprawdzić, czy mieszkanie mieści się w limitach ceny należy zsumować wartość mieszkania i pomieszczeń przynależnych (w tym wypadku miejsca postojowego) i podzielić otrzymaną kwotę przez metraż użytkowy mieszkania. Tutaj można dokonać sprawdzenia: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Owszem. Jeżeli miejsce parkingowe lub garaż ma osobną KW, można je dokupić osobno – za gotówkę lub przy pomocy innego kredytu. Jeżeli nie mają osobnej KW- moga być potraktowane jako przynależności i zakupione w ramach MDMu.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • jaszyd ja

  Witam
  Posiadam mieszkanie i dom jednorodzinny.Wychowuję 3 dzieci. Czy istnieją jakieś przeszkody w otrzymaniu dofinansowania mdm na zakup 2 mieszkania. Czy mogę posiadać nieruchomości,czy muszę je np sprzedać?

 • Robert

  Dzień dobry, być może stylistycznie napisałem niejednoznacznie. Mieszkanie oraz miejsce postojowe w garażu podziemnym znajdzie się na jednej księdze wieczystej, a w umowie będzie wyodrębniona cena tego miejsca i osobno mieszkania. Jeżeli miejsce w garażu jest na jednej księdze, to stanowi element przynależny. Czy wtedy przypadkiem miejsce postojowe nie zawyży mi ceny 1 m2? Tzn cena 1m2 mieszkania liczona jest jako (cena mieszkania + cena miejsca w garazu)/ (liczba metrów mieszkania) co w moim przypadku zawyżyłoby cenę ponad limit, co dyskwalifikowałoby dopłatę. Nie chcę by zakup miejsca w garażu powodował przekroczenie limitu.

 • Sebastian

  Czy mogę kupić osobno miejsce parkingowe lub garaż, nie tracąc przy tym dofinansowania na mieszkanie?

 • marluk

  dogadaj sie ze sprzedawca na nizsza cene a roznice wplac mu do reki gotowka i po problemie. Przeciez to banalne a dla sprzedawcy zadna roznica

 • Damian Koreń

  Witam,

  czy przekroczenie limitu metrażowego całkowicie przekreśla szansę na otrzymianie dofinansowania w ramach MDM? Z tego co się dowiedziałem w moim rejonie limit wynosi maksymalnie 3267 zl/m2, a za mieszkanie, które chcę kupić muszę dać 3399 zł/m2.

 • Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2007 r. sygnatura I CSK 229/2007 „miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Poza tym, zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania miejsca postojowego/garażowego/parkingowego za przynależność. Podobne zasady dotyczą również innych pomieszczeń sprzedawanych wraz z mieszkaniem (np. komórki lokatorskie). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest np. miejsce postojowe oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.

 • Celem ustawodawcy było zapewnienie wsparcia finansowego osobom, które poszukują pierwszego mieszkania. Program nie wpiera działań inwestycyjnych. Jeżeli skorzystają Państwo z programu MDM, a następnie będziecie chcieli zakupić inny lokal mieszkalny w przeciągu 5-ciu lat od momentu otrzymania własności lokalu w ramach MDM – część dofinansowania trzeba będzie zwrócić.

 • 😉

 • Owszem. Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Można, ustawa w żaden sposób nie określa, od kogo można nabyć lokal mieszkalny. Musi on jedynie spełniać limity ceny i powierzchni.

 • AniaS.

  Witam

  Czy jeżeli mam udział w domu (spadku po Tacie) i jest to 1/4 jego 50% to mogę nadal skorzystać z programy MDM?

  Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam,
  Ania

 • Robert

  było kilka odpowiedzi poniżej na identyczne pytanie. Odpowiedź brzmi „tak”

 • Ewa Michalak

  Pozwolę się podpiąć pod pytanie kolegi. Analogiczna sytuacja z tym że mamy rozdzielność majątkową. Czy kupując drugie mieszkanie na męża (ja skorzystałam z MDM) również będziemy musieli zwrócić dofinansowanie?

 • Robert

  Dodam tylko, że kredyt byłby brany tylko na kwotę mieszkania z wymaganym wkładem własnym, natomiast koszt garażu byłby opłacony ze środków własnych

 • Robert

  Dzień dobry,

  Warszawa, deweloper prowadzi sprzedaż mieszkań z dopuszczalnym limitem MDM (6300zl / m2), natomiast na jednej księdze wieczystej oraz w umowie sprzedaży będzie dodatkowo widniało miejsce postojowe w garażu za 25 000zł. Czy mogę się starać o uzyskanie dofinansowania? Pytałem dewelopera i nie przewiduje rozdzielania mieszkania i garażu. Zakup garażu jest wymagany. Inwestycja zakończy się z końcem 2018, chcę skorzystać z dofinansowania składając wniosek w styczniu

 • Ewa Maślak

  Dzień dobry
  mam pytanie:
  czy dofinansowanie w MDM można dostać na zakup mieszkania od rodziców????

 • Witam. Trudno określić wymieniony procent, ale szansa będzie większa niż w przypadku osób, które rozpoczną starania po 2018-01-01 (poparte doświadczeniami z sierpnia).

  Jeżeli chodzi o osoby oczekujące, wnioski trzeba będzie składać od nowa (inna pula środków).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • xxx

  Witam,

  nie osoby które skladały wniosek na dofinansowanie w sierpniu, nie będą brane pod uwagę przy puli dofinansowania w styczniu. Im szybciej bank zweryfikuje Pańskie dokumenty tym szybciej Pana wniosek będzie wprowadzony do systemu.

 • Domino

  Dzień dobry,
  sugerujecie Państwo, aby załatwianie formalności z Bankiem rozpocząć w połowie grudnia, przed ostatnią transzą dofinansowań MDM. Jaki jest procent szansy, że mając komplet dokumentacji przed 1 stycznia otrzymam dofinansowanie (spełniając wszystkie konieczne warunki MDM oraz banku)? Czy osoby oczekujące na dofinansowanie z sierpnia (lista rezerwowa) zostaną automatycznie wzięci pod uwagę przy dopłacie styczniowej i to np. w pierwszej kolejności?
  Pozdrawiam,
  Roman

 • Można, ustawa w żaden sposób nie określa, od kogo można nabyć mieszkanie. Musi ono jedynie spełniać limity ceny i powierzchni.

 • Tak, może Pan skorzystać z programu MDM do końca roku, w którym kończy Pan 35 lat.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Owszem, w ramach programu MDM można zakupić również mieszkanie od rodziców. Lokal powinien spełniać limity ceny i powierzchni programu MDM. Można to sprawdzić tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Również nie. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi ich wspólną własność.

  Reasumując – jeżeli żona nabędzie mieszkanie, Pan zostanie współwłaścicielem.

 • To zależy od banku kredytującego. Przesłanki zwrotu dofinansowania określone w Ustawie (art. 14) liczą okres, w którym nie można np. użyczyć mieszkania jako 5 lat od dnia przeniesienia własności. Teoretycznie więc od dnia podpisania aktu nowi nabywcy powinni już zamieszkiwać w tym mieszkaniu. Ministerstwo dopuszcza jednak możliwość czasowego przebywania w nim jeszcze zbywców, jeśli jest to związane z organizacją przeprowadzki itd. Tyle, że Ministerstwo nie określa ile ten czas może wynosić. W większości banków przyjęto, że może to być okres miesiąca.

 • Paweł Banaś

  Dziękuję za odpowiedź

 • Michał

  Witam.
  Gdzieś był już ten temat na forum. Z tego co pamiętam to nie do końca można kupić mieszkanie od rodziców. Może być to potraktowane jako próba wyłudzenia dofinansowania (fikcyjny przelew na konto rodziców).

 • Michał

  Witam.
  Jeżeli urodziłem się w lipcu 1983r. to mogę starać się o MDM w styczniu? Będzie spełnione kryterium wieku (35 lat)? Dziękuję za odpowiedź.

 • Kasia

  Dzień dobry,

  nie ma znaczenia od kogo się kupuje, ważne żeby mieszkanie spełniało warunki opisane w ustawie o kredycie mdm.

 • Paweł Banaś

  Witam, czy jest możliwy zakup mieszkania w programie mdm od rodziców?

 • Krzysztof91

  Dziękuję za odpowiedź. Czy w takim przypadku możliwy jest zakup mieszkania przez żonę (nie posiadamy rozdzielczości majątkowej, lecz dofinansowanie z MDM nastąpiło przed ślubem)?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Dodam jeszcze, że większość banków ma w swojej ofercie wymagany wkład własny na poziomie 10% pod warunkiem dodatkowego ubezpieczenia (w niektórych jest ono darmowe). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Niestety nie. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Ania

  Dzień dobry,

  dostała dofinansowanie MDM, z banku otrzymałam już dokumenty o przyznaniu kredytu pozostaje mi tylko podpisnaie aktu notarialnego i tu pojawia się pewien problem. Sprzedająca mieszkanie z rynku wtórnego oświadczyła, że nie wymelduje się z mieszkania do póki nie otrzyma całości kwoty należnej za mieszkanie. Z tego co się orientuje przy kredycie mdm w momencie podpisania aktu notarialnego kupujący staje się właścicielem mieszkania i nie ma możliwości by ktokolwiek był w nim zameldowany. Czy możecie to potwierdzić oraz przybliżyć jak powinno wygląda spisanie aktu notarialnego? Czy dopuszcozne jest podpisanie aktu notarialnego i spisanie odrębnej umowy z inna datą na przekazanie mieszkania? Jak to powinno oficjalnie wyglądać?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Iwona Karol Miotk

  Witam, mam pytanie odnośnie wysokości wkładu własnego w styczniu 2018r? Czy we wszystkich bankach bedzie to 20%? Chcemy wziąć kredyt w MDM w wysokości 195 000 zł. Mamy jedno dziecko. Jaki wkład własny będziemy musieli wnieść?

 • Krzysztof91

  Witam,
  W kwietniu zakupiłem mieszkanie z MDM jako singiel. Czy po ślubie mogę zakupić kolejne mieszkanie (już bez MDM) tak aby nie było konieczności zwrotu dofinansowania?

 • Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Kamil

  Witam, Czy jest możliwość częściowej spłaty kapitału nie przekraczającej wartości dofinansowania przed uruchomieniem ostatniej transzy kredytu hipotecznego z banku bez utraty dofinansowania MDM ?

  Warunki utraty dofinansowania określa akapit według ustawy:
  W ustawie jest „W przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zwarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania … dokonał wcześniejszej spłaty … części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego”

  Czy nadpłaty dokonywane przed ostatnią transzą kredytu (50% wartości nieruchomości w tym mdm) odnoszą już się do limitów nadpłat w okresie 5 lat, czy można śmiało nadpłacać po podpisaniu umowy kredytowej ale przed wypłatą tej ostatniej transzy ?

  Pozdrawiam,
  Kamil

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Niestety Gliwice nie są gminą sąsiadującą.

  Gminy sąsiadujące z Katowicami: Chorzów, Czeladź, Lędziny, Mikołów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Ruda Śląska, Tychy.

  Bardzo dziękujemy za słowa uznania.

 • Mariusz

  Jesli graniczy bezposrednio z Katowicami to tak, sprawdz na mapie

 • Mariusz

  Tylko osobno, albo ty albo chlopak

 • Lena

  Witam, chcemy z partnerem kupić mieszkanie. Mieszkanie miałoby być na pół. Jedną część kwoty mieszkania wykładam ja a drugą chłopak. Chłopak musiałby na swoja część wziąć kredyt, czy jest możliwość aby skorzystał z programu MDM, oraz czy możemy być oboje właścicielami tego mieszkania na akcie notarialnym?
  Pozdrawiam

 • Janusz

  Dzień dobry,
  Czy mogliby mi Państwo odpowiedzieć czy Gliwice (województwo śląskie) są rozpatrywane jako – gminy sąsiadujące z Katowicami – z kwotą dopłaty 3 858,25 czy jako pozostałe z kwotą dopłaty 3 403,00?

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, tworzycie Państwo kawał dobrego serwisu.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Witam. Jeżeli lokal spełnia limity ceny i powierzchni, można go zakupić w ramach MDM także od rodziców.

 • Witam. Warto rozpocząć procedurę mniej więcej w połowie grudnia. Doradca sprawdzi wtedy Państwa zdolność i sporządzi listę dokumentów, które trzeba będzie skompletować. Mając kompletny wniosek będzie mógł go zarejestrować od razu po uruchomieniu styczniowej puli, co zwiększy Państwa szanse na otrzymanie kredytu z dofinansowaniem. Wymienione dwa tygodnie przydadzą się także, aby ew. poprawić zdolność (np. poprzez rezygnację z niepotrzebnych kart kredytowych itp.).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Ola

  Witam,
  Jak dobrze rozumie, za parę miesięcy zostanie uruchomiona ostatnia pula środków. W takim wypadku kiedy jest ostateczny termin złożenia wniosku?Mamy kilka mieszkań wybranych ale jeszcze się nie zdecydowaliśmy…czy listopad lub początek grudnia to będzie zbyt późno aby podjąć decyzję?

 • Mariusz

  nie ważne jest od kogo się kupuje, byle mieściło się w limitach

 • Mateusz

  Dzień dobry,
  Proszę o informacje czy w MDM możliwe jest odkupienie mieszkania od rodziców, w wypadku kiedy nie będzie ono przez nich użytkowane a obecnie jest wynajmowane. Czy znają państwo historię takich przypadków?

  Pozdrawiam

 • Kropeczka

  Dziękuję 🙂

 • Witam. Niestety nie ma takiej możliwości. Wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony razem z wnioskiem kredytowym, a pula będzie dostępna dopiero od stycznia 2018. Może ew. rozważy Pan kwestię podpisania z deweloperem umowy najmu ww. mieszkania z opcją kupna na początku 2018?

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Nie będzie problemu. Bank może ew. poprosić o dostarczenie potwierdzenia rozwiązania umowy najmu w terminie 6-ciu miesięcy od momentu uzyskania własności ww. mieszkania.

 • jaszyd ja

  Witam
  Chcę nabyć mieszkanie które jest już praktycznie wybudowane , oddanie
  kluczy ma nastąpić pod koniec października. Czy mogę zaciągnąć kredyt
  już teraz, tak żeby deweloper dostał już cześć pieniędzy teraz, a
  ostatnią transzę z dopłaty w styczniu 2018. Czy jest to możliwe do realizacji.
  pozdrawiam jacek

 • Wiemy o kilku przypadkach, nie jest to jednak niestety masowe zjawisko.

 • Agnieszka Zabiegała

  Witam czy pieniądze z MDM sierpień 2017 wracają już może do puli ??? Jaka szansa list rezerwowych ???

 • Kropka

  Witam, znalazłam już mieszkanie i w zasadzie nawet gotowe do wprowadzenia więc, żeby nie tracić pieniędzy na wynajem obecnego mieszkania umówiliśmy się z właścicielem, że do czasu uzyskania kredytu będziemy wynajmować od niego. Jak rozumiem nie będzie problemu z mdm jeśli w tym samym czasie będziemy mieć z właścicielem zarówno umowę najmu jak i umowę przedwstępną?

 • rh

  Miałem analogiczną sytuację w zeszłym roku i nie udało mi się znaleźć banku który zaakceptowałby taką procedurę. Zacząć można było w oparciu o umowę rezerwacyjną ale do umowy kredytowej wymagana była umowa deweloperska a w konsekwencji również rachunek powierniczy. Bank po prostu nie wypłaci żadnych pieniędzy na rachunek inny niż powierniczy. Niestety umowa deweloperska i rachunek powierniczy to dość dużo wysiłku i spory koszt dla małego dewelopera ale zawsze warto spróbować go przekonać do tego. Choćby w jakimś stopniu partycypując w kosztach rachunku. W moim przypadku się to udało. Natomiast koszt rachunku powierniczego to od około 3 tys PLN + notariusz do umowy deweloperskiej. Czyli trzeba się liczyć z kosztami na poziomie co najmniej 5 tys PLN. Ale mimo wszystko biorąc pod uwagę wysokość dopłat warto. Niestety jest jeszcze problem wysiłku. Deweloper musi przygotować prospekt informacyjny, zorganizować notariusza i umowę, załatwić sam rachunek powierniczy co wiąże się z dość dokładny prześwietleniem „firmy” przez Bank. Generalnie sporo wysiłku i wielu małych deweloperów zrezygnuje z klienta niż podejmie się tej procedury. Ale jeśli się już podejmą to duży plus dla nich bo bardzo podnosi to wiarygodność takiej osoby / firmy.

 • Można skorzystać z MDMu na podstawie umowy rezerwacyjnej, problemem będzie jednak brak rachunku powierniczego. Ew. polecałbym skonsultować tą kwestię z naszymi doradcami. Prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ania

  Czy można starać się o mdm w styczniu na podstawie umowy rezerwacyjnej? Chodzi o dom w stanie deweloperskim. Dom będzie oddany do użytku w połowie 2018. Inwestorzy budują domy ze środków własnych i będą sprzedawać dom po ukończeniu na podstawie aktu notarialnego. Wcześniej jest możliwość podpisania umowy rezerwacyjnej i wpłata 5% wartości domu, ale nie umowy deweloperskiej. Nie będzie też rachunku powierniczego. Czy to się kwalifikuje na mdm?

 • Witam. Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie procedury mniej więcej w połowie grudnia (oczywiście wcześniej powinniśmy mieć już wybraną nieruchomość i podpisaną umowę przedwstępną). Wtedy sprawdzamy zdolność i zbieramy dokumentację, tak, aby doradca mógł złożyć kompletny wniosek od razu po uruchomieniu puli.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Miło nam. Zapraszam do zadawania pytań.

 • Konrad

  Do kiedy nalezy zlozyc wniosek na mdm aby w 100% dostac dofinansowanie ?? Jsk szybko pula dofinansowania moze sie skonczyc ??

 • Konrad

  Konrad

 • Witam. W pierwszym kroku proponuję kontakt z naszymi doradcami, którzy wyliczą Państwa zdolność kredytową, sprawdzę, czy spełnione zostały warunki programu MDM oraz przedstawią oferty poszczególnych banków.

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

  Zapraszam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Szymon

  Dobry wieczór, proszę o pomoc.

  Proszę o podanie krok po kroku od czego należy zacząć.

  Razem z narzeczoną mamy upatrzone już mieszkanie w stanie deweloperskim (budowa zakończenie grudzień, oddanie mieszkań styczeń/luty), jest to 50,5 m2 w cenie 171000 zł woj. opolskie. Oboje posiadamy umowy na stałe, wykształcenie wyższe, jesteśmy bez zobowiązań kredytowych, wynagrodzenie łączne na rękę 4630 zł. Chcemy wziąć kredyt hipoteczny w PKO BP na 25 lat. Proszę powiedzieć, czy bank będzie miał jakieś ale?

  Teraz kwestia od czego musimy zacząć i jak to wygląda w praktyce krok po kroku gdzie się udać itp. bowiem jesteśmy zdecydowani.

  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

 • Witam. ustawa MDM dopuszcza wcześniejsze wydanie lokalu (o ile sprzedający się zgadza). Proszę tylko uważać, aby ww. umowa nie zawierała jednocześnie przekazania własności lokalu, bo wtedy nie będzie już można skorzystać z programu MDM.

 • Asia

  Witam, chciałam się upewnić czy w świetle starania się o kredyt z dopłatą nie będzie problemu jeśli podpiszę ze sprzedającym przedwstępna umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego z zapisem o wydaniu lokalu przed podpisaniem umowy przyrzeczonej? Wprowadzilibyśmy się w listopadzie, natomiast samo przekazanie własności zapewne w lutym.

 • Jeżeli różnica nie będzie znaczna, bank przyjmie cenę z umowy sprzedaży. W innym przypadku wzięta zostanie pod uwagę wycena.

 • Pewnie (odpowiedzieliśmy zresztą pod Pana pozostałymi postami na ten temat). Z punktu widzenia MDMu nie będzie problemu, jeżeli nieruchomość spełnia kryteria, to można ją zakupić w ramach programu. Mam jednak niestety poważne wątpliwości, czy bank zdecyduje się na udzielenie kredytu pod zastaw takiej nieruchomości (tzn. siedliska). Polecałbym ew. kontakt z naszymi doradcami i upewnienie się co do tej kwestii, ale o ile dobrze pamiętam, banki jedynie sporadycznie akceptowały siedliska jako zabezpieczenie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Seba

  Dobrze. Ale czy wartosc mieszkania ktora bedzie brana pod uwage we wniosku o dofinansowanie mdm bedzie z umowy sprzedazy czy z wyceny banku?

 • Krzysztof Zalewski

  Czy admin zdecyduje się odpowiedzieć? Pilna sprawa

 • Jeżeli takiej informacji nie ma w KW, bank najprawdopodobniej poprosi o projekt budynku, może także zasugerować się powierzchnią wymienioną np. na drukach dot. podatku od nieruchomości lub zlecić inwentaryzację domu.

 • Witam. Bank weźmie pod uwagę wartość mieszkania w momencie dokonania wyceny. Ew. sugeruję kontakt z naszymi doradcami, być może będą w stanie zasugerować inne rozwiązanie (można np. złożyć wniosek teraz, a po wycenie zrezygnować, wówczas jest szansa, że bank przy powtórnym złożeniu wniosku po 2018-01-01 uwzględni wcześniejszą wycenę).

 • Seba

  Czy coś wiadomo?

 • Seba

  Prosze o wyjasnienie. Podpisalem umowe przedwstepna na mieszkanie do remontu i zaplacilem zadatek. W umowie ustalilismy, ze wprowadzam sie od razu a pelna umowa bedzie podpisana do lutego jak otrzymam kredyt z dofinansowaniem. I teraz pytanie. Jak bank bedzie bral mieszkaniepod uwage? Bo obecie jest ono warte 140 tys, ale po wprowadzeniu od razu zaczynam remont. I jak bede bral juz kredyt, to mieszkanie bedzie warte 200tys. Jak z wycena mieszkania bedzie i kwota na umowie? Mozna zrobic zdjecia przed remontem i sie nimi posilkowac?

 • A jakie to jest miasto ?

 • Ania

  Będę wdzięczna za doprecyzowanie. W przypadku tego domu jest KW ale nie ma w niej informacji o powierzchni domu. Nie ma zatem co zmieniać w KW. Na jakiej podstawie jest w takim wypadku ustalany metraż użytkowy w ramach MDM? Jakie dokumenty składa się do banku?

 • Jeżeli wycena banku wykaże duże odstępstwo od cen obowiązujących na danym rynku, wtedy bank ma prawo odmówić kredytu. Z drugiej strony – proszę wziąć pod uwagę, że banki czerpią zysk z udzielania kredytów.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Przy sporządzaniu operatu szacunkowego rzadko kiedy jest mierzona powierzchnia. Rzeczoznawca i potem analityk z reguły kierują się informacjami z KW. Zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji mieszkania (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Odnośnie drugiego kroku – znamy przypadek, kiedy w starostwie odesłali właściciela domu od razu do sądu i notariusza, aby samodzielnie wykonał zmiany. Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN. Uczulam, że ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany i raczej są one rozpatrywane negatywnie. Szafy typu komandor raczej nie zostaną podciągnięte pod definicję „szafy w ścianie”, pewną nadzieję stwarza ew. zmiana dot. pralni (o ile jest to rzeczywiście pralnia, a nie łazienka ze wstawiona pralką). Odnośnie KW – proszę sienie martwić, notariusz podczas przekazania własności mieszkania złoży wniosek o jej założenie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Reasumując, ww. 168 tys. PLN będzie stanowiło Państwa wkład własny, trzeba będzie dołożyć około 1 tys. PLN własnych środków.

  Jeszcze jedna kwestia – nie tylko PKO BP oferuje kredyty z wkładem własnym 10%. Taką ofertę ma większość banków.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Sebastian

  Proszę o pomoc

  Wraz z narzeczoną znaleźliśmy już mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera jego metraż to 51m2 cena natomiast 172 tysiące zł. Nie posiadamy dzieci zatem dofinansowanie będzie wynosiło 16 218 PLN. Kredyt chcemy wziąć w PKO BP gdzie jest jeszcze 10% wkładu własnego i teraz pytanie czy jeśli wartość mieszkania wynosi 172 tysiące a kwota dofiansowania wynosi lekko ponad 16 tysięcy to ten niecały tysiąc złotych dopłacamy z własnej kieszeni, czy będzie to liczone z kwoty 172 tys – 16 218 (MDM) czyli bank daje 155782 tys zł i to z tej kwoty będzie liczone 10% wkładu własnego? Proszę o pomoc

 • Ania

  Mamy na oku dom z rynku wtórnego. Dom jest podpiwniczony i ma poza tym parter i piętro. Każda kondygnacja to ok 46m2. Pietro i parter to razem 92m2 pow użytkowej. Nie ma tam więcej m2. Piwnica jest nieużytkowa i jest tam garaż, kotłownia i pralnia. W KW jest podany tylko metraż działki, obecni właściciele placa podatek od domu dla 106m2 (nie wiemy jak liczone). Jaka powierzchnia jest brana pod uwagę przy MDMie? Czy ta która wykaże inwentaryzacja i operat szacunkowy?

 • SD

  Jak wygląda sprawa z kosztem nieruchomości? Jeśli kupię mieszkanie za 3000zł/m2 na rynku wtórnym, gdzie limit jest do ok.3060zł, a przyjdzie rzeczoznawca z banku i powie, ze mieszkanie jest warte np. 3600zł/m2, to co w tedy?

  Do wniosku będzie dołączona moja umowa kupna mieszkania i wtedy dostanę dofinansowanie, czy tego dofinansowania nie dostanę, bo bank wycenił inaczej? Jak to wygląda?

 • arfer

  z kryteriami MDM problemu raczej nie będzie, problem będzie na 99% z uzyskaniem kredytu w MDM zabezpieczonego na takiej nieruchomości

 • Krzysztof Zalewski

  Czy jest możliwe skorzystanie z programu Mieszkanie dla młodych w przypadku zakupu wydzielonej działki siedliskowej o powierzchni 48 ar na której znajduje się dom jednorodzinny spełniający kryteria MdM oraz 3 budynki gospodarcze przynależące do siedliska ?

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/