Rośnie zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”

Rośnie zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych

Wszystkie oznaki wskazują, że dynamika programu „Mieszkanie dla Młodych” jest z dnia na dzień coraz większa. Wg ostatnich danych – do chwili obecnej Polacy zawnioskowali o prawie 3 000 kredytów objętych programem.

Kwota dopłat dotycząca tych kredytów stanowi prawie 10% puli przeznaczonej na obecny rok. Biorąc pod uwagę, że obecnie w programie uczestniczy już osiem banków (początkowo były tylko dwa) – akcja kredytowa będzie nadal rosnąć.

Liderami w zakresie przydziału dopłat okazali się mieszkańcy województwa pomorskiego. Limity ustanowione dla Gdańska (w wysokości 5 682,05 PLN za 1 m2 powierzchni użytkowej) plasują to miasto na drugim miejscu w kraju (zaraz po Warszawie). Pomorskie ma także bardzo korzystne położenie największych aglomeracji.

Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański traktowane są jako gminy sąsiadujące z siedziba wojewody i jako takie mają zwiększony limit ceny 1 m2 powierzchni użytkowej. W chwili obecnej wynosi on 5 171,93 PLN co powoduje, że limit jest większy niż w miastach wojewódzkich w pozostałej części kraju (jedynie Warszawa, Gdańsk i Poznań mogą się pochwalić większymi limitami). Mieszkańcy województwa pomorskiego złożyli już ponad 450 wniosków w ramach programu MDM.

Podobna dynamika jest widoczna jedynie w województwie wielkopolskim (ponad 420 wniosków). Nawet Warszawa – miasto z najwyższym limitem ceny, nie może się pochwalić podobnym wynikiem. Taka popularność nie jest przypadkowa. Zarówno w przypadku Gdańska, jak i Poznania wojewodowie odrobili zadania domowe. Wyznaczone przez nich limity odpowiadają rzeczywistym cenom rynkowym.

Nie można tego powiedzieć o Warszawie czy Wrocławiu – w tych miastach zaledwie około 10% mieszkań spełnia kryteria cenowe programu MDM. Jeszcze gorzej jest w przypadku Krakowa, gdzie limit ceny jest o prawie jedną trzecią niższy w stosunku do rzeczywistych cen rynkowych.

Zmiany limitów cenowych odbywają się w cyklach kwartalnych. Najbliższa będzie miała miejsce na koniec marca. Pozostaje mieć nadzieję, że wojewodowie będą chcieli ożywić lokalne rynki budownictwa i podniosą obowiązujące limity.
sprawdz_doplate150