Jak szybko poprawić zdolność kredytową w „Mieszkaniu dla Młodych” oraz poza programem?

Jak szybko poprawić zdolność kredytową w „Mieszkaniu dla Młodych” oraz poza programem

Plany rządu dotyczące podatku bankowego skłoniły większość banków do przerzucenia dodatkowych opłat na klientów.

Poza zwiększeniem poziomu marż, część instytucji zaostrzyła także procedury badania zdolności kredytowej. W efekcie, zdolność kredytowa niektórych klientów została mocno ograniczona. Bieżący artykuł chcielibyśmy poświęcić poradom, co można zrobić, aby polepszyć swoje możliwości kredytowe.

Badanie zdolności kredytowej w dużym uproszczeniu sprowadza się do porównania wydatków i dochodów klienta. Pracownik banku kredytującego sprawdza w ten sposób, ile wolnych środków klient może poświęcić na spłatę kredytu. W pierwszym kroku warto więc dokonać przeglądu swoich zobowiązań. Przede wszystkim, przejrzyjmy swoje karty kredytowe. Nawet, jeżeli z nich nie korzystamy, część dostępnego dla nas limitu kredytowego zostanie ujęta w pozycji zobowiązań (zwykle, około 5%). Jeżeli kart mamy kilka, albo przystępujemy do kredytu ze współmałżonkiem, który także je posiada, kwota zobowiązań może urosną do sporych rozmiarów.

Podobna reguła dotyczy rat naszych kredytów. Bank wylicza naszą zdolność na dany moment, jeżeli mamy więc kilka krótkookresowych pożyczek, warto je spłacić, aby nasza zdolność w krótkim okresie znacznie się polepszyła. W przypadku większej liczby zobowiązań, warto rozważyć konsolidację – bardzo często umożliwi nam ona uzyskanie lepszych warunków, niż suma poszczególnych składowych. Uwaga – konsolidacji zobowiązań nie można niestety przeprowadzić w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Jeżeli nie możemy obniżyć zobowiązań, warto rozważyć podwyższenie dochodów. Można oczywiście zgłosić się do szefa po podwyżkę lub pomyśleć o zmianie pracy – ale jest jeszcze jedna możliwość. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Oznacza to, że dowolna, inna osoba może wspomóc naszą zdolność, przy czym właścicielami nabywanego lokalu będą wyłącznie beneficjenci programu MDM. Powyższy zapis otwiera możliwość wsparcia młodych ludzi przez np. rodziców.

Poza zmianą poziomu dochodów i zobowiązań pozostają jeszcze rozwiązania pośrednie – np. wydłużenie okresu kredytowania. Doraźnie pozwoli to zmniejszyć ratę naszego kredytu, jednak w dłuższej perspektywie wpłacimy do banku większą kwotę odsetek. Rozwiązanie ostateczne, to zmiana obiektu naszej transakcji – domu lub mieszkania – na mniejszy (tańszy) lokal.

Którekolwiek rozwiązanie zostanie wybrane, w każdym może pomóc dedykowany doradca kredytowy. Wystarczy jedynie rejestracja na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Chociaż kredytobiorcy zarezerwowali już 50% puli środków z roku 2017, możliwą do zarezerwowania w bieżącym roku, do Państwa dyspozycji nadal pozostaje większość puli 2018. Wg stanu na 31.07.2016, z puli 2018 zarezerwowano zaledwie 11 mln PLN (1,44% dostępnych środków).
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie ma. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Kaśka

  Biorąc kredyt w programie mdm (jako jedyny właściciel) do kredytu
  dołączam współkredytobiorcę w ramach podniesienia zdolności kredytowej
  … Czy współkredytobiorca w świetle przepisów prawa ma takie samo prawo
  do danej nieruchomości co właściciel nieruchomości?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Sandra

  SZKODA ŻE MOJE PYTANIE WCZORAJSZE ZOSTAŁO WYKASOWANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 • Witam, śledziłem ten wątek od końca grudnia, a zwłaszcza ostatnio z ciekawości jak szybko środki ubywają. Jako osoba chcąca skorzystać z MDM 2017 miałem wiele pytań i wątpliwości, ale na szczęście 13-go w piątek moja przygoda zakończyła się pozytywnie, tj. podpisaniem umowy notarialnej i spełnieniem wszystkich warunków do uruchomienia kredytu. Podzielę się się z Wami swoim przypadkiem :).

  Mieszkam w powiatowym mieście na południu Polski, więc w grę wchodził jedynie rynek wtórny. W zasadzie szukaniem mieszkania zajęliśmy się z żoną dość późno, bo na przełomie listopada/grudnia. Generalnie w grę wchodziły min. 3 pokoje, 60m^2 w wielkiej płycie, ale jakoś tak bez przekonania do tego szukania podchodziliśmy – nawet nie umawialiśmy się na jakieś oglądanie (zresztą widzieliśmy jak te mieszkania wyglądają, bo sami się w podobnych wychowaliśmy). W końcu trafiło się duuuże mieszkanie na granicy limitu – ponad 70 metrów + wielka piwnica – dla nas IDEAŁ. Umówiliśmy się na oglądnięcie i w zasadzie wiedzieliśmy, że to jest to. Do tego oferta była bez pośrednika, co również jest ważne – oszczędność ok. 2 do 3% prowizji agencji. Aby mieć pewność co do treści umowy oraz stanu prawnego mieszkania, umowę przedwstępną podpisaliśmy u notariusza, dzięki temu już na tym etapie wiedzieliśmy, że stan prawny jest ok i nie będzie żadnej niespodzianki (a do udokumentowania były: spółdzielcze prawo do lokalu bez księgi, rozdzielność majątkowa i darowizna). Zdecydowanie warto było iść do notariusza, bo tak zawarta umowa był dla banku bardzo wiarygodna i nie wymagał od nas żadnego donoszenia dokumentów – uniknęliśmy nerwów, a do tego finalnie nic nasz nie kosztowała (tzn. połowę całej stawki notarialnej – za umowę końcową notariusz wziął drugą połowę).

  Wybór banku był uwarunkowany tym, aby dział hipoteczny (obsługa) znajdowała się u nas w mieście, dlatego w grę wchodziły tylko PKO lub PEKAO, chcieliśmy móc szybko reagować na ewentualne uwagi banku i nie tracić czasu na jeżdżenie do placówki w dużym mieście. PKO kazał sobie wpisywać w umowę jakieś odległe terminy wypłaty środków (koniec lutego pierwsza transza, MDM w marcu), a sprzedający chciał zamienić mieszkanie na mniejsze więc ciężko byłoby go na to namówić, zresztą bankierka nie sprawiała wrażenia osoby z dużym doświadczeniem w MDM i co drugie moje pytanie musiała kogoś dopytywać, dlatego zrezygnowałem z PKO. Ponadto mieli drogą wycenę nieruchomości – 400zł i w sumie na początku dość słabe warunki mi zaproponowali – nie ukrywam, że byłem dość zawiedziony i po tej pierwszej rozmowie uznałem, że nici z tego MDM będą.
  Udałem się do PEKAO, z którego niedawno uciekłem bo pogorszyli warunki ROR, ale że już nie jest włoski, to pomyślałem, że mogę wrócić :). Trafiłem na kompetentnego bankowca, który znał odpowiedzi na 99% zadawanych mu pytań (zajmował się MDMem także w latach ubiegłych). Warunki wstępne okazały się przyzwoite, zresztą nie mieliśmy już innego banku z działem hipotecznym pod ręką więc padło na PEKAO. Dość istotna dla mnie też byłą wiarygodność banku – choćby to, że jest jednym z największych i że nie brał udziału we frankowej hucpie parę lat temu.

  W grudniu zweryfikowaliśmy wstępnie z żoną zdolność w banku. Po pozytywnej weryfikacji wystąpiliśmy do pracodawców o zaświadczenia, a po ich uzyskaniu okazaliśmy bankowi, czy są ok, czy nie ma w nich żadnych błędów. Tak samo poszliśmy, aby sprawdzono umowę przedwstępną (notarialną), aby upewnić się, że wszystko jest ok. Oczywiście daty wypłat i pewne zapisy były zgodne z wytycznymi banku. Załącznikami do umowy przedwstępnej były wszystkie dokumenty udowadniające prawo właścicieli do lokalu (kopie ostemplowane przez notariusza) – w styczniu nic już bankowi nie musieliśmy donosić. Pobraliśmy z banku wszystkie formularze i wstępnie je uzupełniliśmy – ponownie zweryfikowaliśmy w banku czy są dobrze wypełnione, parę rubryk nie wiadomo było jak wypełnić, ale jeszcze w grudniu rozwialiśmy wszystkie te wątpliwości. Byliśmy gotowi na 2-go stycznie (nie można było złożyć wniosku w grudniu, to znaczy można było, ale i tak 2-go musielibyśmy się stawić). Tak zakończyły się nasze przygotowania – martwiło mnie to że niektóre banki przyjmują wnioski już w grudniu oraz to, że planowaliśmy składać wniosek tylko do jednego banku. Szczerze mówiąc nie chciało mi się łazić po innych bankach, załatwiać kolejnych zaświadczeń, a poza tym byliśmy dość pewni swoich dochodów/zdolności i bank zachowywał się wobec nas bardzo wiarygodnie. Ale taka jest prawda, że gdyby ten bank nie dał nam kredytu, to pretensje musielibyśmy mieć jedynie do siebie.

  Przed 2 stycznia oczywiście nerwy, niby byliśmy umówieni na 9 (przed nami już ktoś był na 8 umówiony), ale i tak nie wiedzieliśmy czy się jakieś wielkie kolejki nie ustawią i czy nie jechać o 4 rano zajmować miejsce :). Skończyło się na tym, że przyjechaliśmy pod bank 45 minut przed otwarciem i piliśmy kawę z kubków termicznych wpatrując się w drzwi wejściowe oraz śledząc parkujące samochody i przechodzących ludzi :). Sumarycznie okazało się, że żadnych kolejek nie było i o 8:45 zaczęliśmy procedurę. Całość trwała około półtorej godziny, mimo, że byliśmy superprzygotowani. Zdolność została zweryfikowana pozytywnie (BIK alarm zapikał). Wyszła na tyle dobrze, że wszystko zostało zatwierdzone na poziomie oddziału banku i nie trzeba było odsyłać poziom wyżej do „mitycznych” analityków. Bankowiec przy nas od razu złożył wniosek do BGK – o godz. 12 tego samego dnia mieliśmy potwierdzenie rezerwacji środków MDM oraz dokument z BGK wysłany na maila – numer NWR mieliśmy w drugiej setce. Warunki otrzymaliśmy bardzo przyzwoite – marża 1,85%, prowizja 1,2% i 10% nadpłaty kredytu rocznie bez prowizji (kredyt na 30 lat, LTV 80%), oczywiście trzeba było przenieść jeden dochód, założyć KK, ubezpieczyć mieszkanie na 1 rok i założyć darmowe konto oszczędnościowe dla dziecka. Nie musieliśmy się ubezpieczyć od utraty pracy. Pozostał tylko rzeczoznawca, który zrobił swoje za 137zł (tanio!) i 7 dni po złożeniu wniosku podpisaliśmy umowę kredytową, a 11 dni po notarialną. Zdążyliśmy nawet załatwić już sprawy w spółdzielni mieszkaniowej oraz zameldować się pod nowym adresem :). Dodam tylko, że ja wziąłem dwa tygodnie urlopu, aby być dyspozycyjnym i mieć czas kontaktować się z bankiem, sprzedającą, notariuszem – warto było to zrobić, żona zaplanowała wolne na 2, a potem dobierała urlop w miarę potrzeb.

  Jesteśmy bardzo zadowoleni z warunków i jakości obsługi – bankowiec był cały czas do naszej dyspozycji i mieśmy wrażenie, że zajmował się tylko nami – bardzo nas to podbudowywało, przy takim tempie topnienia środków i czytaniu wielu komentarzy osób, które były i pewnie nadal są w dużej niepewności. Decyzja o rezygnacji z pośrednika była podyktowana osądem, że pośrednik za darmo nie pośredniczy i swoje musi zarobić, ale prawda jest taka, że występując tylko do jednego banku byliśmy zdani na warunki jakie nam podyktuje. Sumarycznie chyba na tym źle nie wyszliśmy.

  Pozdrawiamy i życzymy wszystkim powodzenia w walce o swoje MDM :).

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W takim wypadku najprawdopodobniej otrzyma Pan warunek po uruchomieni kredytu, aby zameldować się w mieszkaniu zakupionym w ramach MDMu.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zbigniew Buczkowski

  Czy uzyskam kredyt mieszkaniowy nie posiadając meldunku ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dokładnie tak. Środki na na 2016-ty rok oraz na 2017-ty rok, które można zarezerwować w tym roku, zostały wyczerpane. Obecnie można skorzystać jedynie z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Oznacza to, że przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu może się odbyć wcześniej, ale sprzedający dostanie środki dopiero na początku 2018.

  Jeżeli chcą Państwo skorzystać z II części puli 2017, wniosek należy złożyć po 2017-01-01, wtedy sprzedający otrzyma środki jeszcze w 2017-tym roku.

  Mieszkanie z rynku pierwotnego oddane w 2016-2017 również można zakupić w ramach programu MDM.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kinga

  Witam,

  Czy dobrze rozumiem ze pozostale srodki na MDM na rok 2017 zostana odblokowane 01/01/2017 i wtedy moge zglosic wniosek na np mieszkanie z rynku wtornego, ktore wlasnie chce kupic w 2017?
  Czy mieszkanie z rynku pierwotnego ale oddane np w 2016-2017 rowniez moge zakupic z tego dofinansowania, nie jestesmy w stanie czekac do 2018 roku z zakupem niestety.

 • Witam. Niestety nie. Wniosek o udział w programie MDM powinien być złożony razem z wnioskiem kredytowym. Może Pani jednak złożyć wniosek o „zwykły” kredyt hipoteczny, sprawdzić zdolność kredytową oraz zebrać niezbędne dokumenty po czy wycofać wniosek i złożyć ponownie- tym razem w programie MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Karolina

  Witam mam pytanie czy można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny np w grudniu 2016r. i jednocześnie do tego wniosku kiedy ruszą rządowe dopłaty w styczniu 2017r. złożyc wniosek o mdm?Podoba mi się nieruchomość z rynku pierwotnego chciałabym ją zarezerwować ale musiałabym czekać do stycznia 2017r. ze zlożeniem wniosku i boję się ,że ktoś mi ja wcześniej zarezerwuje.Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Rozdzielność nie ma znaczenia z punktu widzenia MDM. Na podstawie art. 6-go Ustawy, małżeństwa przystępują do MDMu wspólnie.

 • Kinga

  Czy rozdzielność majątkowa przeszkadza w skorzystaniu z programu?

 • Wbrew pozorom, spora część deweloperów idzie na rękę klientowi. Z oczekiwaniem do początku 2017-go roku nie ma większych problemów. Mogą Państwo także rozejrzeć się za inwestycją, której termin oddania do użytkowania kończy się w 2018-tym roku.

 • Barbara

  Oczywiście, wiem o możliwości składania wniosków od stycznia 2017, z możliwością rozpatrzenia jeszcze w I-wszym kwartale, choć przy widocznym zainteresowaniu termin zapewne może się wydłużyć, jednak nie sądzę, aby deweloper czekał chociaż te pół roku. Chyba tylko pozostaje rozgoryczenie, że za późno się człowiek wziął za MDM 😉

 • Barbara

  Proszę mi odpowiedzieć, skoro 50% środków na rok 2017 zostało już „zarezerwowanych” jak mam zmusić dewelopera, żeby „poczekał” do 2018r, aż łaskawie Państwo uruchomi dopłaty. Jeśli trafi się inny chętny, deweloper na pewno skorzysta z oferty nowego nabywcy i na pewno nie będę to ja. Spełniamy z mężem wszystkie warunki, jesteśmy w stanie zapłacić maksymalny wkład własny (72 tys. ciężko zarobione pieniądze za granicą – poniżej tych 50% wartości mieszkania/pomniejszony o kwotę dopłaty). Ponad 16 tysięcy będziemy musieli „wyłożyć” sami, bo nie uzyskamy dopłaty w momencie kiedy jej potrzebujemy. Nie kupienie mieszkania przez najbliższy rok, a nawet ponad rok do 2018r. zmusza mnie do wynajmu i zapłacenie wynajmującemu kolejnych ponad 12 tys. Mam tylko nadzieję, że banki będą „wyrozumiałe” i zmienią warunki kredytowania na korzystniejsze poza MDM, skoro już limity przyszłego roku wyczerpane. Co z „młodymi, czy innymi spełniającymi warunki”, którzy się nie „załapali”. Pozdrawiam Barbara

 • Witam. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Puch

  Czy dochody mamy będącej na urlopie macierzyńskim są brane pod uwagę przy badaniu zdolności kredytowej? A dochody z najmu od 5 m-cy?

 • Owszem, takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, ale – w przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Tomek

  Witam, chcemy razem z żoną wybudować dom w ramach programu MDM. Działkę posiadamy z darowizny od rodziców, a dom chcielibyśmy wybudować „własnymi siłami”, bez firmy budowlanej. Czy w takiej opcji można skorzystać z MDM?

 • Tak, jeżeli kwota kredytu spadnie poniżej wymaganego progu na skutek normalnych spłat rat kredytowych – nie grozi Pani konsekwencja w postaci zwrotu dofinansowania.

 • sylwia

  Dla uściślenia, jeżeli w momencie podpisywania aktu notarialnego sprzedaży z deweloperem wysokość kredytu będzie wynosiła 45%, a spowodowane to będzie harmonogramową spłatą rat kredytowych, to nie muszę oddawać dofinansowania?
  Ustawa nie używa sformułowania ponadharmonogramowa, dlatego dopytuję.

 • Ewelina

  Witam,
  Razem z narzeczonym chcielibyśmy kupić mieszkanie i skorzystać z dopłaty mdm.
  sytuacja wygląda jednak tak, że ja jestem właścicielką jednego mieszkania i nie mogę skorzystać z programu. Czy mój narzeczony móglby sam skorzystać z programu jako singiel jeśli sam jest jeszcze studentem i nie ma zdolności kredytowej a ja pracuje i mogłabym przedstawić swoje dochody by zwiększyć jego zdolność kredytową?

 • W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonka pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz (akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego męża do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej).

 • Witam. Środki są na bieżąco zwalniane, po czym następuje przydzielenie środków wnioskom oczekującym w kolejce. Nie wiemy niestety, jaka jest skala tego procesu – BGK kontaktuje się bezpośrednio z doradcami w bankach.

 • Sandra

  W takim razie co musimy zrobić najpierw? Czy isc do banku po jakies wskazowki? Co powiedziec notariuszowi bo tez nie wiedzial czy nie bedziemy musieli zwrocic doplaty?

 • Karol

  Witam
  Czy są jakiekolwiek aktualne informacje na temat przyznawanych na przyszły rok środków? Czy BGK już całkowicie zamknął pulę 50% środków czy jeszcze zdarzają się sporadyczne przypadki? A może są informacje na temat ewentualnej długości listy wniosków oczekujących itp? Mój wniosek wprowadzony był w banku 1.07 ale zaakceptowany przez BGK dopiero 5.07 🙁

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Wymienione 150 m2 to powierzchnia użytkowa? Polecam sprawdzić, czy pomieszczenia zostały prawidłowo zakwalifikowane w zakresie powierzchni użytkowej, zgodnie z rekomendacją BGK: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • rh

  Teoretycznie tak natomiast czy dość ordynarny wałek na 50% powierzchni przejdzie w banku kredytującym to już trudno powiedzieć… Myślę, że może być problem. Zrobienie jakiejś małej pralni czy nazwanie kotłownią 10 metrowej łazienki bo jest tam piecyk pewnie bez problemu ale pralnia 25m2 i suszarnia 25m2 w średniej wielkości domu dość kłuje w oczy 🙂 Aczkowiek nie wiem jaka jest praktyka i czy bank ma podstawę do zakwestionowania inwentaryzacji pomieszczeń zrobionej przez projektanta. Z tym, że trzeba pamiętać, że taka inwentaryzacja może być dość kosztowna szczególnie, że architekt poświadczałby nieprawdę. Sankcja chyba mu nie grozi bo kto udowodni, że to nie suszarnia ale może oczekiwać większej kwoty za „moralny dyskomfort” 🙂

 • Arco

  Witam,
  Po skorzystaniu z dopłaty MdM (w tym roku) – obecnie mam możliwość kupienia okazyjnie niewielkiej nieruchomości za granicą, która nie będzie służyła celom mieszkaniowym – nadal będę mieszkał w Polsce. Czy nabycie takiej nieruchomości spowoduje konieczność zwrotu dopłaty zgodnie z zapisem, że nie można w ciągu 5 lat od otrzymania dopłaty nabyć innego mieszkania?

 • Witam. Może Pani zostać dopisana jako współwłaścicielka mieszkania.

  Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Sandra

  Witam, może zacznę od początku. Jakoś na przełomie marca i kwietnia zakupiliśmy mieszkanie (wtedy jeszcze z narzeczonym), kredyt wspólny ale oficjalny właściciel to mąż, z dofinansowaniem MDM, które będzie wypłacone deweloperowi na początku 2017 roku. W maju wzięliśmy ślub stąd moje pytanie czy możemy dopisać mnie do mieszkania jako współwłaściciela? Czy nie będziemy musieli zwracać dopłaty i co krok po kroku musimy robić?

 • W przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat. To, że nie osiąga Pani dochodu nie będzie żadnym problemem. Do zdolności będzie liczony Państwa wspólny dochód (czyli de facto – dochód męża).

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • karolina

  mam pytanie…mąż ma 38 lat a ja 32…Jednak ja nie pracuję. Mąż zarabia dużo kogo wiek będzie brany pod uwagę gdybyśmy chcieli dostać się do MDM

 • Poprzez pojęcie wcześniejszej spłaty ustawa odnosi się do nadpłaty kredytu poza harmonogramem. Jeżeli będzie Pani spłacała kredyt harmonogramowo – nie grozi Pani konieczność zwrotu dofinansowania.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • sylwia

  Dzień dobry, niepokoi mnie jeden zapis w ustawie i mam pytanie:
  jak jest rozumiana definicja spłaty na gruncie ustawy? Czy jest to każda spłata raty (kapitałowo-odsetkowe) czy może ponadprogramowa spłata kapitału? W moim przypadku jest podpisana umowa deweloperska, która jest zobowiązaniem do ustanowienia i przeniesienia własności, ale jej nie przenosi. Do czasu przeniesienia własności, wysokość kredytu będzie wynosiła mniej niż 50% wartości nieruchomości. Czy spowoduje to obowiązek zwrotu dofinansowania?

  Dokładnie chodzi o art. 16 („Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą (…), w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania(…) jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2(…)”)
  art.6 ust.1 pkt. 2 stanowi: „w kwocie stanowiącej co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania lub wkładu budowlanego”

 • Tak, jest możliwość. Problemem jest jedynie posiadanie lokalu mieszkalnego.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Witam serdecznie , czy jesli kiedys mialam na siebie ziemie zapisana ale tylko przez rok to jest mozliwosc starania sie ?

 • Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

  Może Pan skorzystać z programu MDM jako osoba samotne wychowująca dziecko. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • MM

  Witam, jeśli jestem ojcem, ktory nie jest w zwiazku malzenskim a wychowuje dziecko, tak samo jak matka, nie mieszkajac/nie bedac jednak razem, to czy przysluguje mi doplata w wysokosci 15% ?
  Dziecko jest ujete w pit matki i adres zameldowania rowniez matki.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/