Większe mieszkania i domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Większe mieszkania i domy w programie Mieszkanie dla Młodych

Zostało trochę ponad trzy miesiące do daty przewidywanego wejścia programu w życie. Tymczasem ostateczny projektu ustawy nadal nie jest znany.

Nieustannie zgłaszane są poprawki – zarówno przez opozycję, jak i przedstawicieli partii rządzących.

Przypomnijmy pokrótce podstawowe założenia. „Mieszkanie dla Młodych” ma być rządowym programem wsparcia dla osób samotnych i młodych małżeństw w wieku do 35 roku życia (w przypadku małżeństw kryterium wieku stosuje się do młodszego z kredytobiorców). Program ma dotyczyć zakupu mieszkania lub domu pochodzących z rynku pierwotnego.

W momencie wypłaty kredytu, jego saldo zostaje pomniejszone o kwotę dopłaty stanowiącą iloczyn: procenta dopłaty, limitu cen obowiązującego w danej lokalizacji pomnożonej przez 1,1 oraz ilości mkw. mieszkania (do poziomu 50 mkw.). Rodziny bezdzietne i single mogą liczyć na 10% dopłaty. Jeżeli ww. osoby posiadają przynajmniej jedno dziecko, wskaźnik wzrasta do 15%.

Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie bądź kolejne dziecko – będzie można otrzymać dodatkowe 5%. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 mkw. , o ile mieszkanie ma powierzchnię do 75 mkw., a dom powierzchnię użytkową do 100 mkw..

Wsparcie ma dotyczyć także osób budujących dom systemem gospodarczym. Jeżeli inwestor spełni warunki wieku i metrażu obowiązujące w MDM, uzyska możliwość odzyskania części VAT za użyte materiały budowlane. Osoby nie spełniające kryterium programu stracą możliwość zwrotu podatku VAT.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej posłowie PO zgłosili poprawkę zakładającą zwiększenia wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Propozycja zakłada, że rodzina z trójką lub większą liczbą dzieci będzie mogła kupić dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym o powierzchni o 10 mkw. większej, niż zakłada dotychczasowy projekt. Limit powierzchni użytkowej zostanie zwiększony do 85 mkw. dla mieszkania i 110 mkw. dla domu. Dofinansowanie państwa nie ulegnie jednak zmianie i obejmie jedynie powierzchnię do 50 mkw..

Trudno nie odnieść wrażenia, że proponowane zmiany mają jedynie kosmetyczny charakter i jedyne, co mogą spowodować to opóźnienie startu programu. Jeżeli państwo będzie się dokładało jedynie do 50 mkw., to jaki sens ma ustalanie górnych limitów powierzchni? Rodzina powinna mieć możliwość wyboru własnego mieszkania. Tymczasem posłowie kolejny raz udowadniają, że wiedzą lepiej niż zainteresowani, co jest nam potrzebne.

Komisja nie bierze także pod uwagę, że zakończenie prac w sejmie nie oznacza automatyczne wejście programu w życie. Banki także potrzebują trochę czasu na dostosowanie swoich systemów i procedur do nowego produktu. Wszystko to stawia pod znakiem zapytania, czy „Mieszkanie dla Młodych” ma szansę wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.

Tymczasem przed nami kolejne posiedzenie, na którym posłowie PiS mają zamiar forsować swoją poprawkę, aby program obejmował także nieruchomości z rynku wtórnego.
sprawdz_doplate150

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit powierzchni dla mieszkań wynosi 75 m2 (85 m2 jeżeli beneficjent wychowuje min. troje dzieci). Jeżeli limit zostanie przekroczony, nie ma niestety możliwości, aby skorzystać z programu MDM.

 • Hecin

  Mam pytanie czy mieszkanie o metrażu 75,16m2 łapie się do dopłaty mdm 10 % ???

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. kredyt w ramach programu MDM można otrzymać na zakup domu lub mieszkania. W ramach ww. programu nie ma możliwości konsolidacji zobowiązań.

  Odnośnie drugiej części pytania, mogą się Państwo starać o kredyt na zakup nieruchomości w dowolnym miejscu Polski. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Agnieszka

  Witam mam pytanie staramy się z mężem w tej chwili o kredyt konsolidacyjny i jak to wygląda z dofinansowaniem czy mamy możliwość starania się o mieszkanie na Robakowie?

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Zaznaczam, że chodzi o powierzchnię użytkową. Więcej na ten temat w sekcji Dokumenty na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • kasiaaisa

  TO JAKIŚ PARADOKS MIESZKANIA MAŁE DOMY MAŁE CZYLI NIE DLA RODZIN WIELODZIETNYCH, BO JA W MIESZKANIU 50M I DOMU 100 CZY 110 METROWYM TO TRÓJKI DZIECI NIE POMIESZCZĘ. TO NAPEWNO NIE JEST POLITYKA PRORODZINNA. BUDUJE DOM 134M I WYDAJE MI SIĘ TAKI NIE ZADUŻY, A110 M TO KLITKA. MIAŁAM TEŻ MIESZKANIE 50 M CIASNOTA BYŁA DLA 5 OSÓB w 2 POKOJACH. LATA MIJAJA NAM LATKA LECĄ I NIGDY NIE SKORZYSTAMY Z TEJ ULGI BO NIE MOŻEMY!

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Najlepiej – wg projektu. Swoją drogą można usiąść z architektem i dokonać przeróbek projektu.

 • tomek19832

  jakie pomieszczenia można odliczyć od powierzchni użytkowej, garderobę można? a jeśli nie to czy można ją zmienić w projekcie na pomieszczenie gospodarcze?

 • MdM

  Tak, dopłata MdM może być uznana za wkład własny.

 • Kasia

  Witam, mam pytanie ,ponieważ od stycznia 2014 do każdego kredytu hipotecznego potrzebny wkład własny 5%,czy dopłata MDM może nim być?

 • Lucasth

  Tak, pod warunkiem, że to rynek pierwotny.

 • Włodek

  Witam
  mam takie pytanie. Czy korzystając z programu MdM będzie można zakupic mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego?
  Pozdrawiam serdecznie

 • Lucasth

  Nie. Całość dopłaty pomniejszy kapitał kredytu.

 • Lucasth

  Istnieje taka możliwość.

 • domin

  mam jeszcze drugie pytanie przymieżam się do programu mdm ale dopiero w 3 kwartale 2014,czy istnieje prawdopodobieństwo,że po prostu zabraknie dla mnie pieniędzy skoro na rok jest określona konkretna kwota chyba 600mln???

 • domin

  witam a czy jeżeli spełniam warunki 15 procentowej dopłaty to moge 5 procent przeznaczyć na wkład własny a reszte 10 procent dostać w gotówce np na wykończenie czy inne cele czy całe 15 procent musze przeznaczyć na obniżenie kosztu kredytu???

 • Grzeho

  Mnie co prawda to nie dotyczy bo mam 27 lat, ale Artykuł 32 Konstytucji mówi:

  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

  Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

  To jawna dyskryminacja w życiu gospodarczym ze względu na wiek. Poza tym to tylko program w zastępstwie VZM-1 więc nie liczyłbym na cuda. Limity oznaczają że dofinansowane zostaną tylko budowy na skrajnych preyferiach miast.

 • Kluczowy z punktu programu MdM jest akt przeniesienia własności czyli końcowa umowa notarialna. Jeżeli nastąpi ona po 1 stycznia 2014 r., a przed 30 września 2018 r. wtedy można ubiegać się o dopłatę z programu.

  Już teraz można wstępnie zgłosić się do programu na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Lucasth

  Z programu wyklucza posiadanie domu lub mieszkania – obecnie lub w przeszłości. Jeżeli taka umowa nie czyni pana właścicielem mieszkania – to raczej nie wykluczy.

 • Bartek

  Projekt ma wejść w życie z poczatkiem roku 2014 -> spełniam wszystkie warunki aby załapać się na dofinansowanie.
  Czy mogę jednak już dzisiaj zarezerwować mieszkanie u dewelopera, wiąże się to z koniecznością podpisania umowy rezerwacyjnej (przedwstępnej) i wniesieniu opłaty rezerwacyjnej.
  (Deweloper rozpoczyna budowę bloku który odda do użytku na przełomie 2014/2015)?
  Czy podpisanie takiej umowy rezerwacyjnej jeszcze w tym roku wykluczy mnie z możliwości skorzstania z dopłaty?

 • Lucasth

  100 mkw powierzchni użytkowej brzmi o wiele lepiej. Jak odliczysz skosy, garaże, spiżarnię i kotłownię – powinieneś się zmieścić. Ew. opcja to 3-cie dziecko i 110 mkw 😉

 • asd

  Jak mam wybudować dom o powierzchni 100m2 ? Żałosne, takie altanki to domki wczasowe, przynajmniej 150 m2

 • MDM

  @aro: Do stycznia jest jeszcze trochę czasu – mam nadzieję, że trochę je podkręcą.

 • aro

  czym tu się podniecać, limity cen mieszkań które będą mogły być objęte programem są tak niskie że w większych miastach i tak nikt z tego nie skorzysta

 • MDM

  @Thelonious Monk: Absolutnie nie zachęcam Ciebie do znieczulicy. Uważam jednak, że kiedy nasi rządzący robią dla swoich obywateli tak niewiele, należy docenić każdą formy pomocy. Osobiście nie łapię się na MdM ze względu na wiek. Cieszę się jednak, że kilku tysiącom młodych ludzi będzie chociaż trochę łatwiej.

  @34latka: Nie zamierzam absolutnie bronić MdM, ten program ma sporo wad, jednak kiedy już wejdzie w życie – może dać szansę wielu ludziom.

 • 34-latka

  Dlaczego program jest skierowany tylko dla osób do 35r.ż.?
  Mając dokładnie 35 lub 36 juz nie jest sie młodym?
  W dzisiejszych czasach będą przed30sta trudno jest mieć na tyle dobra prace by się miało jakąkolwiek zdolność kred.., szczególnie dot, to os. samotnych.
  Gdy ja już się ma i ma sie jakąś w ogóle zdolność to robią proram który mówi: jesteś juz za stary.
  Absurd..

  Realia polskie sa takie ze z pracą nie było i nie jest najlepiej. Ludzie długo się uczą lub/i pracują na śmieciowych umowach i często nie w zawodzie, nie mając przy tym możliwości rozsądnie zarobić ani otrzyma umowy na czas nieokreślony. Gdy juz sie człowiek trochę ” opierzy” okazuje się że ma ponad 30 lat. Dopiero zaczyna cos zarabiać , nie ma oszczędności więc dlaczego nie mógłby również otrzymać pomocy od Państwa.
  Tez jest jeszcze młody i może założyć rodzine. W dzisiejszych czasach czas na zakładanie rodziny się przesunął w góre. Program powinien być dla wszystkich młodych kupujących swoje pierwsze M a nie dla tylko tych młodych którym sie poszczęściło i do 35 r. ż maja dobra , stałą pracę, zdolność kredytową itd..Czemu ma służyć ograniczenie wieku na tak niskim poziomie?? Żeby udzielic pomocy ale dla niezbyt dużej liczby osób..?Jak mam 34 lata, programu jeszcze nie ma, wiec jak bedzie i będę miała 35 to juz nie mam prawa mieć mieszkania..jesli nie mam wkładu własnego..
  Szkoda, że nigdy pomoc od Państwa nie jest taka żeby naprawdę pomóc

 • Thelonious Monk

  @MDM Ad 1. Dostarczam urzędowi skarbowemu umowę / rachunek za to mieszkanie? Ad.2 Jasne, tylko że ceny pójdą u deweloperów pójdą w górę, a wzięcie kredytu da co najwyżej szansę tę różnicę wyrównać. Oczywiście, że mogę kupić mieszkanie używane, ale czy to nie zawęża mojego pola manewru (zamiast mi pomagać)? To tak, jakby człowiek palący fajki powiedział Ci: odejdź 10m od przystanku, przestaniesz czuć dym. DZIĘKI.

 • MDM

  @Thelonious Monk: W jaki sposób miałaby być przydzielana dopłata gotówkowa? Kto by sprawdzał, czy Klient spełnia warunki programu, czy też jedynie próbuje wyłudzić kasę? Banki i tak prześwietlają Klienta, mogą więc sprawdzić kilka dodatkowych warunków.
  BTW – nikt przecież Ciebie nie zmusza, abyś poszedł do banku po kredyt, czy do dewelopera po mieszkanie. Możesz szukać sam, za własne pieniądze, gdziekolwiek chcesz.

  @Paulina: Miało być w tym tygodniu, prawdopodobnie dzisiaj.

  @Marcin: To prawda, trzeba wziąć kredyt w kwocie równej przynajmniej 50% wartości mieszkania i okresie spłaty min. 15 lat. Jednak już po 5-ciu latach możesz z kredytem i nieruchomością robić, co tylko uważasz i nie musisz zwracać dopłaty. W innym przypadku zwracasz jedynie kwotę proporcjonalną do okresu, który pozostał do końca tego 5-cio letniego okresu.

  @Ala: 100 mkw powierzchni użytkowej to wcale nie jest mało. Jeżeli dołożysz do tego skosy, pomieszczenia gospodarcze i garaż – wychodzi całkiem spory domek.

 • Monika

  właśnie, kiedy następne posiedzenie?

 • Ala

  A gdzie budują takie małe domy? 100mkw? Śmiechu warte!

 • Marcin

  Ostatnio doczytałem, że tego kredytu trzeba będzie wziąć minimum 50% wartości mieszkania i to przynajmniej na 15 lat tym samym stwarzają sobie „furtkę” na „odebranie” tego co dali

 • Paulina

  kiedy będzie kolejne posiedzenie sejmu w tej sprawie

 • Thelonious Monk

  Mnie aż zatrząsło.

  Po pierwsze muszę wziąć kredyt. Dlaczego nie dofinasowują zakupu gotówkowego? Ano dlatego, żeby zarobiły banki. Pewnie będę w stanie wziąć kredyt, które od razu spłaci państwo, ale i tak nie uniknę ‚kosztów manipulacyjnych’, bo przecież bank TAK SIĘ ZMĘCZYŁ badając moją zdolność kredytową na 25k zł.

  Po drugie deweloperzy szybko dostosują swój cennik mieszkań.

  Zarobią zatem deweloperzy i banki. Ja dopłacę na tym interesie parę k na bank.

 • MDM

  @Monika: Odnośnie zakupu – musisz zdecydować sama. Faktem jest, że teraz jest bardzo dobry czas na zakup mieszkania. Po nowym roku będziesz musiała mieć przynajmniej 5% wkładu własnego.

  Po aktualne informacje zapraszam na naszą stronę: http://mieszkaniedlamlodych.com

  Nie jesteśmy oficjalną stroną programu, ale grupą entuzjastów śledzącą prace rządu nad MdM.

 • Grzegorz
 • Monika

  Witam, razem z mężem chcemy kupić mieszkanie. Bardzo chcielibyśmy aby projekt obejmował mieszkania z rynku wtórnego, gdyż na wykończenie nowego mieszkania nie będzie nas stać (pomijając fakt że mieszkamy w Lublinie gdzie nie ma nowych mieszkań w cenie za mkw ustalony wg projektu, jak dotychczas na lubelszczyźnie nie ma także dewelopera zainteresowanego projektem). Nie wiemy co robić, czekać aż rząd ustali jasne zasady projektu, czy brać kredyt jeszcze w tym roku na 100% wartości mieszkania – z rynku wtórnego (po nowym roku kredyt na 100% wartości mieszkania nie będzie łatwo dostępny).

  Czy ta strona jest oficjalną stroną projektu? Skąd brać aktualne informacje na temat projektu, kolejnych posiedzeń rządu, tego co ustalono? Jest to dla mnie niezrozumiałe zostało 3 miesiące do końca roku i nadal nie ma jasnych zasad…

 • MDM

  @artur: Możesz odzyskać różnicę w stawkach 23% i 15% – czyli 8%. Nie wszystkie materiały podlegają odliczeniu – szczegóły znajdziesz na stronach urzędu skarbowego.

 • Monika

  kiedy będzie kolejne posiedzenie?

 • artur

  A może mi ktoś powiedzieć ile będzie można odzyskać VAT przy budowie domu. maksymalna kwota będzie równa dofinansowaniu?