Ukryte ograniczenia w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Ukryte ograniczenia w programie Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” ruszy już wkrótce.

Pomimo zapewnień udzielanych podczas prac sejmowej podkomisji, opozycji nie udało się zgłosić projektu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym oczekujemy na program, który będzie pełen niedopowiedzeń.

Po pierwsze – dopłaty.

Dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będą wypłacane przez BGK do banków komercyjnych. Banki w momencie wypłaty kredytu pomniejszą saldo kapitału o kwotę dopłaty. Proces ten może być jednak w każdej chwili wstrzymany. Jeżeli wykorzystane zostanie 95% środków przeznaczonych na dany rok, dopłaty zostaną zastopowane aż do następnego roku. Wnioski zostaną uszeregowane wg daty wpłynięcia do banku komercyjnego i będą realizowane w kolejnym roku kalendarzowym.

Takie rozwiązanie jest wysoce ryzykowne, zarówno dla banku, jak i dla Klienta. Bank w umowie kredytowej zobowiązuje się do przelewu środków w odpowiednim terminie. Niedotrzymanie umowy grozi zarówno finansowymi konsekwencjami, jak i utratą wizerunku. Klient w umowie z deweloperem także zobowiązuje się do płatności w określonym dniu. Jeżeli nie wywiąże się z postanowień umowy – najczęściej traci pokaźną zaliczkę oraz w wielu przypadkach także szanse na mieszkanie. Rząd chce przeznaczyć na dopłaty 3,5 mld złotych rozłożone na 5 lat trwania programu czyli od 600 do 762 mln PLN rocznie. Przy średniej cenie mieszkania na poziomie 250 000 PLN środków wystarczy na 16 tys. do 20 tys. mieszkań rocznie. Wstrzymanie wypłat może istotnie zdestabilizować rynek.

Po drugie – limity.

Limity są ustalane w poszczególnych urzędach wojewódzkich, a następnie przesyłane do BKG i publikowane na stronie internetowej. Stamtąd pobierają informacje banki komercyjne. Poziom limitów jest, delikatnie mówiąc, niezbyt zgodny z rzeczywistością. Większa część rynku oczekuje podwyżek kwot. Klienci rozpoczynają podpisywanie umów przedwstępnych z deweloperami. Jeżeli urzędnicy nie podwyższą limitów, należy się liczyć z mniejszą dopłatą lub nawet z odrzuceniem wniosku. Należy wówczas wystąpić o zwykły kredyt hipoteczny (bez dopłaty MDM).

Po trzecie – sankcje.

W myśl zasady ograniczonego zaufania, Rząd wykazuje olbrzymią inicjatywę w obwarowywaniu swoich ustaw ogromną ilością nakazów i zakazów. Nie inaczej jest z programem MDM. Podstawowym zadaniem projektu ma być realizacja potrzeb mieszkaniowych potencjalnych beneficjentów. W projekcie pojawiły się więc rozmaite klauzule dotyczące sposobu wykorzystania dotowanego mieszkania. W ciągu 5-ciu lat od nabycia naszego domu lub mieszkania nie możemy więc:

 • nabyć kolejnej nieruchomości mieszkalnej (a także spółdzielcze własnościowe prawo do nieruchomości mieszkalnej),
 • użytkować nieruchomość w sposób uniemożliwiający zaspokojenie naszych potrzeb mieszkaniowych (czyli np. przekształcić mieszkania w lokal użytkowy),
 • użyczyć lub wynająć nasz dom lub mieszkanie,
 • sprzedać dotowaną nieruchomość.

Złamanie każdej z wymienionych reguł wiąże się z koniecznością zwrotu części dopłaty, proporcjonalnej do okresu wykorzystania kredytu okresie 5-ciu lat. Czyli – jeżeli po roku zamieszkiwania w dotowanym lokalu zdecydujemy się na jego wynajęcie, powinniśmy zwrócić 4/5 kwoty dopłaty. Sankcjom podlegamy także, jeżeli nie powiadomimy banku kredytującego o zajściu któregokolwiek z wymienionych zdarzeń w terminie 30-tu dniu.

Wówczas nasze zobowiązanie kredytowe zostanie powiększone o kwotę odsetek ustawowych. Odsetki zostaną naliczone od dnia, w którym złamana zostanie jedna z zasad programu. Niedopełnienie obowiązku wobec banku skutkuje koniecznością natychmiastowego zwrotu całej kwoty (zarówno części dopłaty, jak i odsetek ustawowych). Pozostali uczestnicy MDM, będą mogli skorzystać z dwumiesięcznego terminu wpłaty.

Jest oczywiste, że program powinien wspierać młodych i nie służyć działaniom spekulacyjnym. W życiu jednak układa się różnie. Szczególnie dziwi klauzula dotycząca zakazu wynajmu. Jeżeli beneficjenci programu będą zmuszeni np. w celach zarobkowych wyjechać na pewien czas do innego miasta lub za granicę, wg ustawy programu „Mieszkanie dla Młodych” lepiej, aby pozostawili swoją nieruchomość niezamieszkaną, niż ryzykowali wynajem i utratę dopłaty.
sprawdz_doplate150

 • Witam. Ustawa MDM nie nakłada obowiązku meldunkowego, spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Nabycie działki budowlanej nie będzie stanowiło powodu do zwrotu dofinansowania. Dopiero odbiór techniczny domu wybudowanego na tej działce może stanowić podstawę do zwrotu części dopłaty MDM.

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli bank postawił taki warunek, to owszem, jest to konieczne (można ew. złożyć wniosek w innym banku).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Karolina Szalkowska

  Pytanie:
  Chcemy z mężem kupić mieszkanie spełniamy wszystkie warunki.
  W mieszkaniu które chcemy kupić jest garderoba i przedpokój który nie został ujęty w księdze wieczystej. W KW jest tylko informacja o 2 pokojach kuchni i łazience. Powierzchnia użytkowa 51,6 m2. Dostaliśmy informacje z banku że musimy zrobić inwentaryzacje powierzchni. Czy na pewno jest to konieczne?

 • Witam. Zakup działki budowlanej nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania. Sankcje programu MDM związane są z zakupem lokalu mieszkalnego.

 • Witek

  Pytanie: Czy jeżeli żona jeszcze jako singielka, zakupiła ponad dwa lata temu mieszkanie z dopłatą mdm, to czy ja teraz jako jej mąż, ale nie dopisywany jako kredytobiorca, mogę zakupić działkę budowlaną? Czy żona straci część dopłaty?

 • Witam. Program MDM nie wyklucza wcześniejszego wydania mieszkania, proszę jednak wziąć pod uwagę, że środki z dofinansowania wpłyną na konto dewelopera – nie na Pańskie. Zwrot środków na Pana konto będzie zależny wyłącznie od dobrej woli dewelopera.

 • Norman

  Dzień dobry,
  kożystam z MDM na 2018 r. – środki z MDM bank BGK ma przelać w połowie stycznia 2018 r. zgodnie z harmongramem kredytu, jednak mieszkania w inwestycji są gotowe do odbioru od połowy listopada – podczas zakupu mieszkania nieprofesjonalny handlowiec developera wprowadził mnie w błąd zapewniając, że nie będzie problemu z odbiorem mieszkania w listopadzie (miałem nie przejmować się zapisem w umowie przedwstępnej) w związku z czym na ten okres zarezerwowałem ekipę remontową – niestety opiekun inwestycji od Developera twierdzi, że nie wyda mieszkania dopóki nie spłyną środki z ostatniej raty (dofinansowanie MDM).Ze względów finansowych i mieszkaniowych nie mogę pozwolić sobie na tak długie opóźnienie w odbiorze. Developer zaproponował, żebym z własnych środków przeznaczonych na remont wpłacił w listopadzie brakującą kwotę MDM – podpiszemy protokół odbioru i mogę zaczynać remont – a jak tylko w styczniu wpłyną środki z MDM moja wcześniejsza nadpłata zostanie zwrócona. Przeniesienie własności aktem notarialnym nastąpi najwcześniej na koniec stycznia 2018 r. Czy możliwe jest takie rozwiązanie i czy program MDM nie wyklucza wcześniejszego odbioru mieszkania – oczywistym jest, że zamieszkanie nastąpi najwcześniej na koniec stycznia 2018 r.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.

 • Owszem, istnieje takie ryzyko. Spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy zarzucono beneficjentowi przeprowadzenie transakcji w ten sposób, aby obejść limity programu MDM. Ew. przed zakupem polecałbym wystosowanie oficjalnego zapytania do Ministerstwa i uzyskanie ich opinii (na wszelki wypadek).

 • Krzysiek

  Witam,
  Zakupiłem mieszkanie z dopłatą MDM, czekam jedynie na przeniesienie własności. W chwili obecnej z własnych pieniędzy chcę dokupić garaż podziemny, który będzie wpisany w tą samą KW co mieszkanie. Czy istnieje ryzyko zwrotu dopłaty?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli synek ma dopiero 3 latka, kupno mieszkania na niego nie będzie niestety możliwe. Posiadacz mieszkania zakupionego w ramach programu MDM musi być również kredytobiorcą. Żaden bank nie udzieli kredytu 3 letniemu dziecku. Pozostaje więc jedynie możliwość kupna kawalerki po wrześniu 2021.

 • Eryka

  Witam!

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂 Nie myślałam o zakupie na synka bo ma dopiero 3 latka, nie spodziewałam się że jest taka możliwość. Dziękuję poszukam informacji na ten temat, może faktycznie będzie to możliwe.

  Pozdrawiam Eryka

  p.s pierwszy raz napisałam cos na forum /jakimkolwiek/ i odrazu otrzymałam odpowiedź a sądziłam, że to nie działa. Teraz częściej skorzystam 🙂

 • Witam. Okres karencji 5-ciu lat jest liczony od momentu przeniesienia własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM. W podanym przykładzie należy go liczyć od sierpnia 2016.

  Odnośnie drugiego pytania – ww. okres liczymy do momentu uzyskania własności innego lokalu mieszkalnego (czyli także notarialne przekazanie własności lokalu lub w przypadku budowy domu systemem gospodarczym – do momentu odebrania budynku do użytkowania). Kawalerkę dla syna proponuję zakupić najwcześniej we wrześniu 2021-go roku (w każdym razie – wtedy podpisać akt notarialny). Czy ew. rozważała Pani wariant, w którym nabywcą kawalerki zostaje syn?

 • Eryka

  Witam Wszystkich,

  będę wdzięczna za odpowiedź w poniżejszej kwestii:
  od kiedy liczymy moment 5-ciu lat, tj. od dnia przyznania/podpisania umowy kredytowej w ramach programy MDM czy od dnia podpisania aktu własności nieruchomości u notariusza?
  1. Chodzi o to, że w 06.2015r otrzymałam kredyt z dopłatą MDM, w 05.2016r. odebrałam mieszkanie od welopera a w 08.2016 podpisałam akt o własności.
  Czyli od, której daty liczę start 5-ciu lat?

  I drugie pytanie, do kiedy liczymy stop 5-ciu lat, np. przy zakupie drugiego mieszkania, tj. do dnia podpisania u notariusza umowy deweloperskiej, czy do dnia wydania decyzji o uzyskaniu kredytu na drugie mieszkanie – wiadomo, że juz bez dopłaty MDM, czy też dopiero do dnia podpisania aktu o własności loaklu u notariusza, już po odbiorze mieszkania?
  2. Planuję kupić małą kawalerke z myślą o synku, więc chcę wiedzieć na kiedy moge to planować. Czy np. mogę spokojnie teraz podpisać umowę deweloperską i wystąpić o kredyt na mieszkanie, którego zakończenie budowy planowane jest na 2020r., więc podpisanie aktu pewnie 2020 lub 2021?
  Mamadzieje, że udąło mi się zrozumiale to wytłumaczyć 🙂 Jeśli nie to proszę dopytać bo zależy mi na tej odpowiedzi.

 • Jeżeli dobrze zrozumieliśmy – jest Pani beneficjentką programu MDM. Po zakupie mieszkania wyszła Pani za mąż. Mąż nie jest właścicielem mieszkania, ale US wymaga od Państwa umowy użyczenia lokalu. Sam fakt korzystania przez małżonka z lokalu lub nawet rejestracja działalności (o ile nie ogranicza warunków mieszkaniowych) – nie jest problemem. Wątpliwości budzi jedynie ww. umowa użyczenia. Dziwi trochę, że US postawił takie wymagania wobec małżonków. Nie wiem niestety, jakie dalsze konsekwencje może mieć podpisania takiego dokumentu, dlatego zacytowałem fragment ustawy nt. użyczenia. W wymienionym artykule ustawodawca nie precyzuje, komu można użyczyć lokalu, a jedynie, że fakt takiego użyczenia może spowodować konsekwencje w postaci zwrotu dofinansowania.

 • Hanna

  Dziękuję za odpowiedź. Nie do końca rozumiem jedynie jak interpretowac ja w kontekscie wczesniejszej odpowiedzi (5 miesiecy temu) na pytanie Ada Ryd odnośnie nieodpłatnego uzyczenia pokoju bratu… Pisali Państwo, iż ewentualne użyczenie nie może ograniczyć możliwości mieszkaniowych beneficjenta. Czy mogliby Państwo rozwinąć powyższa kwestie.

 • Witam. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Hanna

  Szanowni Państwo,

  Zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź w następującej kwestii:

  W 2014 r. podpisałam umowę kredytową na zakup mieszkania w ramach Programu MDM jako osoba samotna. Obecnie jestem osobą zamężną i mieszkam wraz z mężem i córką w ww. mieszkaniu. Mój mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, którą chciałby przerejestrować na adres ww. mieszkania. Do tego celu Urząd Skarbowy wymaga przedłożenia umowy użyczenia zawartej między mną a moim małżonkiem. Prosiłabym o informację czy zawarcie ww. umowy skutkować będzie koniecznością zwrotu przeze mnie części otrzymanego dofinansowania w ramach Programu MDM? Dodam, że działalność męża opiera się na wykorzystywaniu komputera (laptopa) i jest prowadzona zdalnie, nie wymaga osobistych kontaktów z klientami. Tym samym ww. mieszkanie w żadnym stopniu nie wymaga adaptacji dla potrzeb działalności gospodarczej męża, a żadne z pomieszczeń nie straci swojej dotychczasowej funkcjonalności (nota bene dwa pomieszczenia wchodzące w skład mieszkania stanowią pokój dziecięcy oraz pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym).

  Uprzejmie proszę o odpowiedź w powyższym zakresie.

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • tricky

  Dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. W nawiązaniu do zadanych pytań:
  Ad 1. Późniejsza adaptacja jest możliwa, natomiast nie ma opcji na drugi zwrot. Zwrot VAT ma charakter jednorazowy.

  Na podstawie informacji z Ministerstwa: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Ad 2. Powierzchni użytkowa jest liczona zgodnie z projektem budynku. Jeżeli nie została zaktualizowana – wszystkie opłaty (np. podatek) będą liczone wg pierwotnej powierzchni.

 • tricky

  Witam serdecznie,

  Mam 2 pytania:

  1)
  Czy możliwy jest następujący scenariusz:

  A) budowa domu do 100mkw powierzchni użytkowej i otrzymanie zwrotu VAT na część materiałów budowlanych. Dom będzie miał strych z myślą o późniejszej adaptacji (nie jest on wliczany do pow. użytkowej domu wg programu MDM).
  B) późniejsza adaptacja poddasza na cele mieszkalne i drugi zwrot za wykorzystane wtedy materiały budowlane
  ?

  Chodzi mi o rozłożenie budowy na 2 etapy (najpierw parter później piętro).
  Wszystkie wymagania MDMu teraz spełniamy ale nie wiem czy posiadanie domu zbudowanego na etapie A nie uniemożliwi nam adaptacji poddasza (wariant pesymistyczny to nawet zwrot zwrotu przed upływem 5 lat:) ).
  Z kupnem mieszkania/domu sytuacja jest jasna ale z rozbudową/adaptacją już mniej.

  2) Jak w momencie rozbudowy/ adaptacji części niemieszkalnej liczona jest docelowa powierzchnia użytkowa? Czy jest to suma pierwotnego metrażu + nowego czy tylko nowego (np. adaptacja strychu w wolnostojącym budynku i założenie nowej księgi wieczystej/ wydzielenie nowego lokalu)?

  pozdrawiam,
  Piotr

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”
  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • wątpiący

  Narzeczona kupiła jako singiel mieszkanie z dopłatą z mdm w tym roku, ja w taki sam sposób rok wcześniej. Czy biorąc ślub przed upływem 5 lat od zakupu, będziemy musieli zwrócić dofinansowanie?

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli wymieniona 3/4 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Pytająca

  Witam, czy możemy z mężem ubiegać się o dopłat e mdm do mieszkania jeśli mąż posiada 3/4 domu w którym mieszka babcia ?

 • Owszem – jednak zarówno wymieniona córka jak i samo mieszkanie powinny spełniać limity programu MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Magda

  Witam, czy córka może kupić mieszkanie od rodziców w ramach programu MDM?

 • Mieszkanie zakupione w ramach programu powinno zaspokajać potrzeby beneficjenta. Inna sprawa – że jeżeli stoi puste, żaden z paragrafów ustawy nie nakazuje zwrotu dofinansowania.

 • Ania

  Czy jeśli mieszkanie w kredycie mdm stoi puste (nikt w nim nie mieszka) to trzeba zwrócić dofinansowanie?

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Mark

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie umowy użyczenia i dopłaty MDM. Moja narzeczona chce prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w zakupionym przeze mnie mieszkaniu z dopłatą MDM. Działalność będzie jedynie zarejestrowana w mieszkaniu na podstawie umowy użyczenia. Urząd Skarbowy wymaga umowy (może być użyczenia). Czy jest jakieś zagrożenie, że dopłata MDM zostanie cofnięta?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. Muszą Państwo niestety poczekać, aż upłynie 5-cio letni okres karencji i wtedy zmienić mieszkanie lub ew. zgodzić się na utratę części dofinansowania.

 • Tomek

  Witam,
  Mam pytanie.
  Czy ja dobrze rozumiem, że po wprowadzeniu uaktualnień do ustawy we wrześniu 2015 posiadając mieszkanie w MDM nie mogę kupić drugiej nieruchomości (mieszkania, domu). Jak rozwiązać problem gdy rodzina mi się powiększyła i potrzebuje większe (mieszkanie bądź dom).

 • Już niedługo rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli zarówno przekazanie własności mieszkania, jak i podpisanie umowy kredytowej nastąpiły przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, może Pan śmiało spłacać kredyt bez konsekwencji zwrotu otrzymanego dofinansowania.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Dla wszystkich umów : jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Dla umów podpisanych po wejściu w życie nowelizacji: jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Tomek

  Witam mam pytanie o możliwość
  wcześniejszej całej spłaty lub nadpłaty kredytu. Bez zwrotu
  dofinansowania MDM zgodnie z ustawą przed nowelizacją ponieważ umowa z
  bankiem była podpisana w 2014 roku a kredyt wraz z dofinansowaniem
  został uruchomiony w 2015 ( przed wejściem w życie nowelizacji ustawy).
  Również przed wejściem nowelizacji zostało ustanowione przeniesienie
  własności nieruchomości czyli (akt Notarialny). Uważam że ustawa jest
  odpowiednim źródłem prawnym do których banki jak i obywatele powinni się
  stosować. Mój bank nie umiał określić konkretnie i rzetelnie przepisów
  ustawy. Proszę o sprecyzowanie na temat możliwej całej spłaty kredytu, czy nie muszę zwracać dofinansowania?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Ew. użyczenie nie może spowodować ograniczenia możliwości mieszkaniowych beneficjenta (tzn. przerobienie tego pokoju np. na gabinet dentystyczny odpada).

 • Ada Ryd

  Czy nieodpłatne użyczenie członkowi rodziny (II stopień pokrewieństwa: brat) jednego pokoju do prowadzenia działalności gospodarczej spwoduje konieczność zwrotu części dopłaty? Jakie warunki muszą być spełnione by tego typu użyczenie w ramach rodziny mogło mieć miejsce bez ryzyka konieczoności zwrotu części dopłaty?

 • To zależy. Jeżeli zakup nastąpi od razu po podpisaniu umowy lub w trakcie procesu – może zajść podejrzenie, że kredytobiorca celowo dokonał rozbicia transakcji aby zaniżyć cenę mieszkania i zmieścić się w limitach. Zakup po pewnym czasie (powiedzmy 2-3 miesiące) nie powinien budzić zastrzeżeń.

 • Kuba Wochna

  Proszę o potwierdzenie/zaprzeczenie, że zakup dodatkowej nieruchomości (garaż murowany na wykupionym gruncie z KW) nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania MDM.

 • Witam. Ustawa tego nie precyzuje, polecam kontakt z bankiem i sprawdzenie, jakie są ich regulacje wewnętrzne w tej kwestii. W zaleceniach BGK odnośnie podobnej sprawy dopuszczalni zwrot na poczet kredytu i pomniejszenie zadłużenia.

 • Ola

  Witam, zakupiłam mieszkanie z dopłatą MDM. W trakcie odbioru mieszkania okazało się, że metraż jest mniejszy o 1 metr. Deweloper zwraca różnicę w cenie. Moje pytanie brzmi na jakie konto powinny trafić pieniądze w przypadku korzystania z dopłaty MDM – na konto wskazane przez nabywcę czy na konto kredytowe ?

 • Witam. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jarek

  Witam, chciałbym zakupić mieszkanie z możliwością dofinansowania z MDM. Mieszkałbym w nim razem z partnerką (bez związku małżeńskiego). Czy jest to wówczas niezgodne z regułami MDM?

 • Witam. Ma Pani 6 miesięcy na rezygnację z wynajmu po uzyskaniu własności mieszkania w ramach programu MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Agata

  Witam Chciałabym zakupić mieszkanie z MDM obecnie wynajmuję mieszkanie czy muszę zrezygnować z wynajmu aby móc skorzystać z dofinansowania

 • Witam. Niestety nie. Zbycie mieszkania zakupionego w ramach programu MDM będzie skutkowało koniecznością zwrotu części dofinansowania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Lukasz

  Witam, Jestem aktualnie wlascielem mieszkania z MDM ale poniewaz rodzina mi sie powiekszy zastanawiam sie na zmiana na wieksze. Czy istnieje mozliwosc sprzedazy aktualnej nieruchomosci na poczet zakupu wiekszego mieszkania lub postawienia domu bez obawy ze bede musial oddawac dofinansowanie?

 • Witam. Jeżeli pobyt innych członków rodziny w Państwa mieszkaniu będzie miał jedynie charakter tymczasowy (jako forma opieki nad Państwa dzieckiem) i nie otrzymują Państwo z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych – nie ma się czego obawiać.

 • Anna

  Witam. Zainteresował mnie podjęty powyżej wątek. Zamierzamy z mężem zakupić mieszkanie w MDM. Dodam że jesteśmy rodziną z 3 dzieci. Dwoje dzieci jest niepełnosprawnych i regularnie wyjeżdżamy z nimi do szpitali rehabilitacyjnych na pobyty które trwają po kilka tygodni. W tym czasie naszym trzecim dzieckiem zajmują się na zmianę różni członkowie bliższej i dalszej rodziny i mieszkają w naszym obecnym mieszkaniu. Nadmienię że zdrowego dziecka które nie ma skierowania na leczenie szpitalne nie wolno zabrać ze sobą. Moje pytanie brzmi kto i w jaki sposób będzie weryfikował naszą sytuację? Czy niepełnosprawność naszych dzieci dyskwalifikuje nas z programu?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Garaż można kupić oddzielnie, jeżeli jest to osobna nieruchomość.

  Garaż sam w sobie nie stanowi przeciwwskazania do skorzystania z programu MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Bartek

  Kupujemy z żoną dom jednorodzinny na działce jest też garaż czy dyskwalifikuje to nas z programu mdm? cCy możemy kupić garaż w inny sposób a dom z mdm?

 • Witam. Niestety, nawet po Państwa ślubie nie możecie wynająć mieszkania zakupionego w ramach programu MDM.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Artur

  Witam. Czy w przypadku kiedy ja mam mieszkanie w MDM, a także moja przyszła żona ma mieszkanie w MDM, to czy po zawarciu związku małżeńskiego będzie możliwość wynajęcia jednego z mieszkań? Chcielibyśmy, co jest jasne, zamieszkać razem, szkoda zatem żeby drugie mieszkanie stało puste i niszczało przez kilka lat, chcielibyśmy je komuś wynająć. Czy ustawodawca przewidział taką ewentualność kiedy dwie osoby mają MDM jako single, a potem się pobierają? Pozdrawiam

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ad 1. Nie ma znaczenia, nikt przecież nie zabrania opłacać rachunków za inną osobę.
  Ad 2. W sensie – spłacić ratę kredytu? Spłaty raczej pochodzą z rachunku osobistego związanego z kredytem.

 • Mara

  Dziękuję za odpowiedź.
  A czy w takim przypadku, gdy będę zamieszkiwać z osobami mi najbliższymi (mama i siostra) to:
  1. opłaty muszą wychodzić z mojego konta, czy mogą również z konta którejś z nich?
  2. kredyt to rozumiem, że z mojego:) a jak jest w przypadku osoby przystępującej do umowy kredytu? Czy może ona też czasem wykonać przelew?

 • Wg informacji, jakie uzyskaliśmy, z użyczeniem mielibyśmy do czynienia, gdyby beneficjent MDM nie zamieszkiwał w zakupionym lokalu (np. rodzice kupowaliby mieszkanie dla dziecka i nie korzystali z niego).

 • Mara

  hmm, ale czy ta odpowiedź nie stoi w sprzeczności z odpowiedzią na pytanie „chiary” o zamieszkaniu z Mamą?
  Osoba trzecia, która mieszka wspólnie i ponosi część opłat użytkowania lokalu jest traktowana w świetle tych przepisów lepiej niż matka (pierwsza linia pokrewieństwa)???
  Czy w przypadku matki, dziecka, rodzeństwa (wciąż 1 linia pokrewieństwa) będzie to traktowane automatycznie jako UŹYCZENIE?
  Jakie są przesłanki, aby uznać zamieszkiwanie innej osoby w lokalu za „użyczenie lokalu”, a kiedy może ona legalnie mieszkać bez konsekwencji w zakresie korzystania z MDM?

 • Jeżeli chcieliby Państwo zakupić garaż oddzielnie, za gotówkę, musiałby on stanowić oddzielną nieruchomość z własną księgą wieczystą. W innym przypadku będzie stanowił przynależność do kupowanego mieszkania. W takim przypadku również można go zakupić w ramach programu MDM, po prostu wniosą Państwo wyższy wkład własny. Proszę jedynie pamiętać, że kwota Państwa własnych środków + kwota dofinansowania nie mogą przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

 • kasia

  Witam mam pytanie. Chcemy starać się z mężem o kredyt ze wsparciem MDM. Cena mieszkania to 180 000 zł. Zdecydowaliśmy od razu na kupno garażu ponieważ później trzeba zapłacić 23% vat, cena garażu to 30 000 zł. Chcieliśmy się ubiegać o kredyt tylko na mieszkanie ( czyli kwotę 90 000 zł- ok 50% ceny mieszkania zgodnie z mdm) bo na garaż pieniążki mamy. Na umowie przed wstępnej istnieje jednak nieruchomość w postaci mieszkania z określoną ceną oraz garaż wraz z ceną. Czy w takiej sytuacji można liczyć na wsparcie z MDM?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Lokal zakupiony w ramach programu MDM powinien spełniać potrzeby mieszkaniowe beneficjenta. Jeżeli z ww. mieszkania będzie korzystać jedynie mama – część dofinansowania trzeba będzie zwrócić. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego (…) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • chiara

  Pytanie ktore mam. Jestem 30 letnia kobieta. Ostatnie 5 lat spedzilam na misjach, wczesniej pracowalam. Powod powrotu moja mama jest ofiara przemocy z strony taty..Jego jest mieszkanie, wszelkie sprawy karne itd sa dlugie i trudne do udowodnienia, duzo zlych rzeczy czyni. Trzeba uciekac, problem gdzie. W duzej metropolii ceny sa dosc wysokie, oszczednosci wystarcza na 3/4 lub 1/2 kawalerki. I czy ja majac taki wklad, zatrudnila sie w kraju mogla wystapic o dotacje z MDM by zamieszkac z mama. Pozniej po roku bym wyjezdzala, a mieszkanie pilnowala by bezpiecznie moja mama? Czy faktycznie przez 5 lat bedzie sprawdzane czy ja tam jestem. Najwieksze szczescie i potrzeba byla by zaspokojona moja rowniez 🙂

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nabycie działki budowlanej nie spowoduje konsekwencji w postaci zwrotu dofinansowania. Art. 14-ty Ustawy odnosi się do nabycia nieruchomości mieszkalnych.

  Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Odnośnie „tendencyjności” pytania – jeżeli ma Pan jakąkolwiek wątpliwość, proszę śmiało pisać na forum. Nawet jeżeli jakieś pytanie było już kilka razy omawiane, ma Pan prawo do rzetelnej odpowiedzi.

 • Arek Wi

  Witam,

  wziąłem rok temu kredyt wraz z dofinansowaniem MDM na zakup mieszkania. Aktualnie dodatkowo zamierzam za gotówkę kupić działkę budowlaną. Czy działka budowlana jest traktowana jako ,,nieruchomości mieszkalna” ? Być może tendencyjne pytanie aczkolwiek nie chciałbym ponosić kar z powodu kupna działki budowlanej tylko dlatego,że posiadam kredyt MDM na mieszkanie.

  Pozdrawiam
  Arkadiusz Wicenbach

 • Wg rekomendacji Ministerstwa: „Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.”

  Jeżeli partner nie czerpie korzyści majątkowych z faktu, że Pani z nim mieszka, jest ok.

 • Ep

  Absolutnie nie. Ale co z fragmentem umowy o zakazie wynajmu bądź użyczenia? Jak nazwać ten stosunek prawny, by nie został on uznany za użyczenie czy wynajem (części mieszkania)?

 • Witam. o ile wymieniona umowa nie przeniesie na Panią części lub całości własności wymienionego mieszkania – nie grozi Państwu konieczność zwrotu dofinansowania.

 • Ep

  Mój partner zakupił mieszkanie w MDM. Czy jeśli spiszemy umowę kohabitacyjną (zabezpieczającą mnie przed ewentualną utratą dachu nad głową z dnia na dzień, coś a’la miesiąc na znalezienie nowego lokum i wyprowadzkę, a jemu zapewni sprawiedliwy podział kosztów związanych z opłatami administracyjnymi oraz z tytułu użytkowania), musimy się obawiać, że będzie ona niezgodna z ograniczeniami omówionymi w ustawie i narazi go na utratę dopłaty?
  Dodam, że żadne z nas nie jest tam zameldowane, ale chyba nie ma takiego obowiązku?

  Będę wdzięczna za pomoc, bo kwestie regulacji użytkowania mieszkania MDM w przypadku konkubinatu nie są nigdzie określone.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy nawzajem.

 • Ewa Dmoch

  Dziekuje .Tu Pana winy nie ma..
  Napisalam juz do Pani Premier i Pana Prezydenta…bo nie moze byc tak ze ustawa jest tylko z pozoru pomocna obywatelom.
  Obecny Rzad dokonal juz tak wielu dobrych zmian dla zwyklych obywateli ze daje mi to nadzieje ze i nad tym zniewoleniem sie pochyli:)) Serdecznie pozdrawiam
  Am 31.07.2016 18:17 schrieb „Disqus” :

 • Nie ma problemu. Przykro mi, że nie mamy dla Pani bardziej konkretnej porady.

 • Ewa Dmoch

  Dziekuje
  Pozdrawiam
  Am 30.07.2016 19:18 schrieb „Disqus” :

 • Jeżeli żona będzie w pewnym stopniu właścicielką firmowego mieszkania – dofinansowanie trzeba będzie zwrócić. Można ew. to potwierdzić kierując zapytanie do sekretariatu Ministerstwa Rozwoju.

 • Łukasz

  Wydaje mi że skoro moja żona jest właścicielem swojej firmy i nie ma numeru krs gdyż nie jest to żadna spółka to poniekąd będzie właścicielem tego mieszkania, ale nie będzie słuzyc celom mieszkaniowym tylko działalności firmy. No chyba, że jej firma jest traktowana jako całkiem osobny byt prawny.
  Gdzie mógłbym to jednoznacznie potwierdzić?

 • Witam. Trudno mi komentować, dlaczego ustawodawca zdecydował się akurat na takie rozwiązanie. W uzasadnieniu dołączonym do Ustawy rzeczywiście czytamy, że 5-cio letni okres karencji ma chronić przed czerpaniem nieuzasadnionych korzyści majątkowych. W przypadku, o którym Pani pisze zalecałbym kontakt z BGK. Być może w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od wymaganego zwrotu części dofinansowania, otrzymanego w ramach MDM.

 • Ewa Dmoch

  Witam ,udzielałam ostatnio pomocy prawnej w sprawie rozwodowej.Rozwód został orzeczony , ale horror kobiety – ofiary przemocy domowej się niestety nie skończy .Były już małżonek mieszka bowiem w sąsiedztwie .Psycholog zaleca kobiecie zmianę miejsca zamieszkania ,ale jest problem ! Mieszkanie ,bowiem jest z dopłatą MDM i jeszcze dużo brakuje do 5 lat,kiedy to ani wymienić na inne ,ani też wynająć ,czy użyczyć nie można .Uważam ,że uwiązanie pięcioletnie jest nieludzkie.Co ma zrobić osoba o której piszę ?.Co mają zrobić inni ,którzy dostaną propozycję lepszej pracy ,lub stracą pracę ,a w innym mieście ją dostaną ? itd. , itp. Argument ,o którym czytam ,że to obwarowanie chroni przed „cwaniakami ” ,którzy zarobią na tym ,wydaje się być mało logiczny .Bo przecież raz w życiu można dostać dofinansowanie i …To jest pisząc prosto kolejne zniewolenie człowieka w zamian za udzielenie mu wsparcia ,które w stosunku do całkowitego kosztu mieszkania na kredyt jest niewielkie..
  Proszę o informację ,mam nadzieję ,że coś się może zmienić w tej sprawie ,że przekażę tej kobiecie płomyczek nadziei
  Ewa Dmoch

 • Rozumiem, że mieszkanie tak naprawdę kupuje firma Pana żony, a nie Państwo – jako osoby fizyczne. Jeżeli ani Pan, ani Pana małżonka nie będziecie właścicielami mieszkania firmowego – nie zajdzie warunek dotyczący kwestii zwrotu dofinansowania, gdyż nabywcą będzie de facto firma.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Łukasz

  Witam,
  razem z żoną mamy już lokal mieszkalny spółdzielczy własnościowy zakupiony w ramach programu MDM.
  Moja żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chciałaby zakupić drugie mieszkanie, ale na firmę. Ten drugi lokal aktualnie ma status lokalu mieszkalnego. Ten drugi lokal byłby całkowicie wykorzystywany tylko do celów prowadzenia działalności, a nie zaspokojaniu potrzeb mieszkaniowych.

  Czy może to zrobić i na jakich warunkach? aby nie było konieczności zwrotu dofinansowania.

  Pozdrawiam,
  Łukasz

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583), część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • allgreen

  Witam,
  kupiliśmy mieszkanie w programie MDM jako małżeństwo, chciałbym dokonać darowizny mojej części mieszkania na córkę, czy wiąże się to z utratą dofinansowania?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie straci Pan dofinansowania. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • matt

  czy jeżeli zakupię mieszkanie jako singiel a po jakimś czasie zamieszka ze mną dziewczyna to czy stracę dopłatę z programu mdm?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Jack11

  Czy jeśli mam pozwolenie na budowę z przed 2 lat na dom 119m2 pow. użytkowej, jest szansa na otrzymanie kredytu w MDM. Budowy jeszcze nie rozpocząłem, po nowelizacji przepisów spełniałbym kryteria na dom 110m2, czy muszę zmieniać projekt.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,

  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Anna

  Rodzice biorą dofinansowanie z programu rodzina na swoim. Czy dopłata zostanie wstrzymana ? Jaka część będzie musiała zostać zwrócona?

 • Czy rodzice są beneficjentami MDMu? Jeżeli użyczą mieszkanie – będą musieli zwrócić część dofinansowania.

 • Anna

  czy jezeli rodzice uzycza dziecku lokal na zalozenie jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej straca dopłaty?

 • W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

 • Magda

  Czy zakaz wynajmu także obowiązuje gdy chce się jeden pokój podnajac?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W takim przypadku powierzchnia użytkowa zostanie wyznaczona na podstawie informacji w księdze wieczystej, dokumentacji podatkowej lub poprzez pomiar wykonany przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez bank.

 • K

  A chce skorzystać z mdm

 • K

  Co jeśli dom który chcemy kupić nie ma planu,ponieważ był budowany w latach 70 tych i wtedy nie była konieczna zgoda na budowę?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. W przypadku zwrotu podatku VAT także obowiązuje reguła nieposiadania mieszkania (obecnie i w przeszłości).

 • magda321

  Czy zwrot VATu przy budowie pierwszego domu może otrzymać małżeństwo, które w przeszłosci było włascicielem mieszkania (już nie jest)?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie, wyklucza jedynie posiadanie lokalu mieszkalnego (domu lub mieszkania).

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Lukasz

  Witam , mam pytanie czy posiadanie lokalu uzytkowego rowniez wyklucza z mozliwosci korzystania z MDM ?
  Pozdrawiam
  Lukasz

 • Możliwe jest sfinansowanie w ramach programu MDM budynku jednorodzinnego – w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny.

 • Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
  1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, rozdz. 1 pkt 2: „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.

  Ustawa MDM określa dom jednorodzinny jako „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Możliwe jest sfinansowanie w ramach programu MDM budynku jednorodzinnego – w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny.

  Dodatkowo nowelizacja wprowadza następujące definicje:

  lokal mieszkalny – samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492) znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa lokale;

  dom jednorodzinny – budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny;”,

 • Karolina

  Witam Panią! Mam identyczny przypadek – czy i jak udało się Pani rozwiązać kłopot? Udało się załapać na MDM, pozdrawiam – również Karolina 🙂

 • Jeżeli wymieniona 1/4 nieruchomości stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania. Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu .

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Tomek

  Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące możliwości uczestnictwa w programie MDM. Otóż po zmarłym ojcu odziedziczyłem 1/4 z 1/6 nieruchomości (działka + dom). Moja żona nie jest współwłaścicielem żadnego mieszkania, czy też nieruchomości. Czy w takim przypadku możemy skorzystać z udziału w programie MDM?

 • Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
  1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, rozdz. 1 pkt 2: „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.

  Dodatkowo, Ustawa MDM określa dom jednorodzinny jako
  „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Możliwe jest więc sfinansowanie w ramach programu MDM budynku jednorodzinnego – w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny.

 • KarolinaP

  Witam, czy moge otrzymac prosta definicje lub roznice pomiedzy lokalem mieszkalnym a domem jednorodzinnym. W decyzji na budowe (dokumentacja dewelopera) istnieje taki zapis ze jest budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego – kategoria I wraz z wewnetrzna instalacja gazowa. dodam ze bedzie to blizniak ‚polaczony garazami’ a dokladnie miedzy garazami jest luka, wiec tak naprawde nie ma zadnego polaczenia. Probowalam szukac juz sama ale te definicje sa dla mnie zbyt skomplikowane. Dziekuje za ewentualna pomoc

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Jeżeli nieruchomość przekracza ten limit – nie można go sfinansować w ramach programu MDM. Zaznaczam jednak – że chodzi o powierzchnię użytkową. Co się do niej zalicza mogą się Państwo dowiedzieć z naszego artykułu w sekcji dokumenty:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

  Polecam także artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Ewela

  Witam serdecznie,
  mieszkanie, które chcemy zakupić z mężem ma mieć powierzchnię 75,83 m kw. czy w związku z tym mieścimy się w limicie metrowym MDM-u??? jak jest traktowany metraż „po przecinku” ? będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 🙂

 • komentarz powyżej.

 • Dom musi spełniać wymogi ustawy, czyli jest to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.2)), w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny.

 • Natalia

  Mimo i ż byłby to domek kanadyjski, budowany w całości przez jedna firmę? Bo jeśli sie nie myle w ubiegłym rokku takie domki nie podlegały MDM.

 • Natalia

  Mimo, ze będzie to domek kanadyjka, budowany z płyt. Bo w ubiegłym roku chyba kanadyjki nie podlegały MDM

 • Jeżeli będzie to budowa na Państwa działce, bank potraktuje to jako system gospodarczy. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Natalia

  Jak wygląda dopłata, jeśli chciałabym z mężem wybudować na własnej działce domek w stylu kanadyjskim( z płyt) budowany przez firmę, która składa takie domy?

 • Tak, mogą Państwo zawnioskować o kredyt już teraz, z terminem wypłaty w maju b.r. Kredyt zaczną państwo spłacać dopiero po wypłacie transzy.

  Jeżeli potrzebują państwo porady w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie – nasz doradca skontaktuje się z Państwem i zaproponuje najbardziej optymalne oferty.

 • aka

  Staramy się z mężem o kredyt, mamy już złożone papiery, czekamy na odp. Blok kończy budowę w Maju. Czy jeśli dostaniemy pozytywną odpowiedzieć możemy liczyć na jakąś karencję i spłacać kredyt dopiero od momentu zamieszkania w nowym mieszkaniu?

 • Rozumiem, jednak wynajęcie pokoju nadal stanowi ograniczenie Pana „zasobów mieszkaniowych” i może wiązać się z koniecznością zwrotu części dofinansowania (podstawa prawna w komentarzu powyżej).

 • Niestety – tak. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu
  mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu
  mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom
  jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Adam

  W drugim pokoju mieszkam osobiście

 • Adam

  Czy kupując mieszkanie 2 pokojowe podnajmę komuś jeden pokój to jest to złamanie regulaminu MDM?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak, jest taka możliwość. Po zawarciu związku małżeńskiego można notarialnie ustalić współwłasność i ew. powiadomić o tym fakcie bank.

 • kmieszkanie

  Czy nabywając mieszkanie jako singiel – będę mógł bez problemu w przeciągu roku-dwóch w momencie zawarcia aktu małżeńskiego uczynić drugą połówkę współwłaścicielem ???

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W przypadku szafy wzdłuż ściany mielibyśmy w 1 pomieszczeniu 2 rodzaje powierzchni, przy czym nie moglibyśmy wytłumaczyć, że jest nie jest to powierzchnia użytkowa p. z powodu skosów.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak, wg wytycznych BGKu to załatwiłoby kwestię limitu powierzchni.

 • Tomasz

  Dopatrzyłem się, że na projekcie jest wnęka o rozmiarach 80cm x 90cm – co daje 0.72 m2 – To mieszkanie ma 75.5, więc adaptacja takiej wnęki jako szafa w ścianie już załatwiłaby sprawę ?

 • Tomasz

  No ale podobnie sprawa wygląda w przypadku „suszarni” albo „pralni” – to że architekt tak oznaczy pomieszczenie nie uniemożliwia zrobienia z niego pokoju.

  Bardzo proszę o jakiś pomysł. Zależy mi na tym aby „zmniejszyć” powierzchnię mieszkalną o niecałe 2 metry.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Rozumiem tok myślenia, obawiam się jednak, że to nie zadziała. Mimo wszystko – szafę w ścianie ciężko przerobić na cokolwiek innego. Jeżeli jest to jedynie przestrzeń zaprojektowana przez architekta – wystarczy zrezygnować ze zrobienia takiej szafy i mamy większy pokój.

 • Tomasz

  A orientujecie się Państwo, czy jeśli architekt w jakimś pokoju zaprojektuje szafę – wzdłuż całej ściany C (czyli od ściany A do ściany B) – która nie będzie oczywiście kolidowała z żadnym oknem ani drzwiami, to czy taką szafę można zakwalifikować jako szafę w ścianie. Czyli taka szafa będzie miała tylko przednie drzwi – boki oraz tył szafy będą stanowiły ściany.
  Z góry dziękuję za podpowiedź.

  Pozdrawiam

  Tomasz

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niektóre projekty przewidują „łamane” ściany pomiędzy mieszkaniami. w ten sposób po obu stronach powstaje wnęka, którą można zaadaptować właśnie na „szafę w ścianie”.

  Odnośnie zrobienia z pokoju pralni lub suszarni – grunt, że pomysł działa.

 • Tomasz

  To zapytam jeszcze co oznacza „szafa w ścianie”
  http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

  Jeśli mieszkanie ma np 77 metrów i chciałbym je zakupić w mdm, to co można z tym fantem zrobić?
  Najbardziej mi się podoba szafa w ścianie – przecież każdy w mieszkaniu szafę będzie miał, więc czemu nie zrobić takiej właśnie?
  Czy wystarczy, jak deweloper na projekcie zamieści taką szafę i tym samym obniży powierzchnię użytkową mieszkania?

  Bo „robienie” z pokoju suszarni albo pralni to chyba średni pomysł ?

  Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

  Pozdrawiam

  Tomasz

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata w obu przypadkach będzie taka sama. Kredyt już nie, więc im więcej Pan utarguje, tym lepiej. Proszę tylko pamiętać, że kredyt nie może być mniejszy niż 50% wartości mieszkania, inaczej nici z dopłaty MDM. Można za to bez problemu go nadpłacić – nawet następnego dnia po otrzymaniu dopłaty. Ustawa nie przewiduje z tego powodu żadnych sankcji.

 • Tomasz

  Ok super.

  Czyli w takim razie nie ma znaczenia, czy kupię mieszkanie za 4800 m2 + garaż i komórka za złotówkę,
  czy kupię mieszkanie za 4200 m2 (a garaż i komórkę za gotówkę).
  Dopłatę dostanę taką samą?

  Nawet druga opcja będzie lepsza, jeśli ktoś dysponuje gotówką i chce wziąć jak najmniejszy kredyt.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  No problem, polecamy się.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Najbardziej do wymienionej kwoty pasuje mi Olsztyn (kwota limitu 4.859,25 PLN).

  Proszę pamiętać, że kwota limitu to wartość odtworzeniowa 1 m2 pomnożona przez współczynnik 1,1. Dopłatę zaś liczymy od wartości odtworzeniowej, nie od limitu. Dla Olsztyna wskaźnik ten wynosi 4.417,50 PLN. Jeżeli pomnożymy 50m2 * 4.417,50 PLN * 15% kwota dopłaty powinna wynieść 33.131,25 PLN

 • Tomasz

  Witam. Mam jeszcze pytanie odnośnie wysokości kwoty dopłaty. (Mieszkanie 74m2)

  Jeżeli m2 mieszkania u developera kosztuje np 4000zł
  Limit cenowy dla mojego miasta to 4850zł (mieszkanie mieści się w limicie ceny )

  To czy dopłata od państwa jest liczona dla ceny m2 po jakiej ja kupiłem mieszkanie?
  tj 50*4000*0.15 = 30 000zł

  Czy może dopłata jet liczona od Limitu ceny m2 l?
  tj 50*4850*0.15 = 36375zł

  Czy może jeszcze dopłata jest liczona od jakiejś średniej ceny m2 w danym mieście ?

  Pytam gdyż w kalkulatorze na stronie wychodzi mi kwota dopłaty około 33 500zł ?

 • Tomasz

  Wielkie dziękuję za precyzyjną i wyczerpującą odpowiedź

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli posiadaczami mieszkania jest dwoje małżonków – wówczas każde z nich jest de facto właścicielem części ułamkowej. Jeżeli jedno – teoretycznie – zrezygnowałoby z tej współwłasności, wówczas drugie byłoby właścicielem całego mieszkania. Tutaj ma zastosowanie ten zapis: „w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków”. Czyli jeżeli małżonkowie posiadają razem całe mieszkanie – nie mogą skorzystać z MDMu.

  Jeżeli natomiast którekolwiek z małżonków jest właścicielem ułamkowej części nieruchomości i ta ułamkowa część nie stanowi odrębnego mieszkania, a małżonek nie jest posiadaczem reszty – spokojnie mogą korzystać. Wymieniona w Pana wypowiedzi własność 1/4 domu nie stanowi odrębnego mieszkania, więc możecie Państwo skorzystać z programu MDM.

  Z przypadkiem, kiedy część budynku jest odrębnym mieszkaniem mamy do czynienia np. w odniesieniu do mieszkania w bloku. Posiadacz takiego mieszkania jest właścicielem ułamkowym budynku, ale nie może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Tomasz

  Proszę jeszcze o sprostowanie tych ułamkowych części posiadanego już mieszkania / domu – nabytego np w drodze spadkowej: (Żona otrzymała 1/4 domu po zmarłym Tacie)

  Raz czytam że :

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie
  eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w
  przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa
  ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność
  ułamkowa tego nie zapewnia

  Drugim razem że :

  Z
  programu SĄ wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały część
  ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw
  warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków.

  Czyli drugie ZAPRZECZA pierwszemu

  W ustawie też jest zapis że

  Kupujący Nie może być również współwłaścicielem budynku, jeśli w razie
  zniesienia współwłasności miałby prawo do co najmniej jednego
  wydzielonego lokalu mieszkalnego

  Kto jest w stanie stwierdzić, czy 1/4 domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 jest lokalem mieszkalnym ??

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli mają jeszcze Państwo faktury – zachowujecie prawa nabyte, obowiązujące do końca 2013.

 • kasia

  wiam;)wraz w męzem rozpoczelismy udowe domu w 2013 i odliczylismy vat budowlany.dom ma powierzchnie ponizej 100m czy nadal mozemy odliczyc vat w ramach mdm???

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie możecie Państwo skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, gdyż mąż jest właścicielem domu (nawet, jeżeli Państwo w nim nie mieszkacie) (Art. 4 pkt 2 a Ustawy MDM). Rozdzielność majątkowa również nie pomoże, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • ren

  witam.moj maz jest wlascicielem domku malego w ktorym mieszkaja jego rodzice(dozywotnie uzytkowanie) w zwiazku z czym ja i moja maz i dwoje dzieci nie mamy gdzie mieszkac-wynajmujemy mieszkanie.Chcielibysmy wybudowac dom.W zwiazku czym: czy mozemy wziac razem mdm ? czy rozdzielnosc majatkowa umozliwi nam obejscie przepisu o wlasnosci (maz posiadal wlasnosc przed slubem),a ja wezme kredyt ? poza tym czy ja moge wziac kredyt sama (w przypadku rozdzielnosci) a maz bedzie zyrantem kredytu,po to aby moja zdolnosc kredytowa byla wieksza?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy również do kontaktu z doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych
 • zakup_od_SM

  A mogą Państwo nakreślić co było napisane pod tym linkiem?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Najbardziej korzystne będzie finansowanie wykończenia z własnych środków. Drugie miejsce – to kredyt hipoteczny. Polecam zwrócić w Państwa banku uwagę, że to już kolejny produkt i że jesteście bardzo zadowoleni z obsługi – i że chcecie mniejszą marżę – żeby być zadowolonymi jeszcze bardziej.

 • Alaa

  Witam jak skorzystamy z MdM jakie kredyt mozna dostac na wykonczenie tego mieszkania tak aby byl najkorzystniejszy ?Czy hipoteczny jako drugi badz połaczony z MDM?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Tak, wygląda na to, że ktoś podmienił rządową stronę.

 • ss

  Ciekawe bo ta strona na http://www.transport.gov.pl zniknęła.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Niestety, ma Pan rację. Mając tyle czasu (o programie słychać już od półtora roku) rząd wypuścił bubla.

 • Kacper

  Według mnie to niestety kolejna niedopracowana ustawa. Dopłata należy się więc, gdy przedmiotem umowy jest lokal mieszkalny, a nie usługa jego budowy? Mimo, że przecież większość podpisywanych umów u dewelopera dotyczy mieszkań będących w budowie? Rozumiem, że chodzi o całkowity koszt mieszkania, który w przypadku mieszkań spółdzielczych może ostatecznie różnić się od pierwotnego (co w mojej spółdzielni wydarzyło się raz w ciągu dwudziestu paru lat działalności). Jestem ciekaw na ile elastyczne są spółdzielnie. Możliwe, że wystarczy odpowiedni aneks do umowy o budowę i kwestia całkowitych kosztów lokalu nie będzie problemem.

 • Ewa

  No ja myślę,że odmowa mogła dotyczyć tego,że deweloper ma kredyt na inwestycję i ustawa jest beznadziejna nie przewidziała tego.

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Witam ponownie. Odpisałem na innym wątku:

  Najczęstszym powodem odrzucania wniosków było przekraczania limitów. Niby prosta sprawa, a jak się okazuje, nie wszystkie wnioski były rzetelnie sprawdzane.

  Odnośnie spółdzielni mieszkaniowych – znalazłem ciekawą interpretację na stronie Ministerstwa. Link: https://www.transport.gov.pl/2

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie ma problemu.Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z bankami, jeżeli coś się zmieni. Na pewno o tym napiszemy.

 • paula

  Dziękuję za info – w takim razie w kwietniu zgłoszę się do BZ WBK – na @ napisany do BGK brak odp. póki co:(

 • Zapraszamy również do kontaktu z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kacper

  Witam,

  Doszły mnie słuchy, że jak do tej pory zdecydowana liczba wniosków o dofinansowanie została odrzucona przez BGK. Czy wiadomo jaki był najczęstszy powód?

  Na pierwszy rzut oka warunki wydają się jasne i przejrzyste, niestety nie do końca. W moim przypadku dotyczy to lokalu spółdzielni mieszkaniowej. Dopiero jakiś czas po podpisaniu umowy o budowę lokalu dowiedziałem się, że prawdopodobnie dopłata mi nie przysługuje. Czy możecie Państwo przedstawić rzetelne argumenty, dlaczego ekspektatywa wyklucza możliwość skorzystania z MdM?

  Spółdzielnia jak najbardziej prowadzi działalność gospodarczą/deweloperską. Czy chodzi o stawki podatku? Który artykuł ustawy to reguluje?

  Pozdrawiam.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dopóki nie ma Pani prawomocnego wyroku w sprawie rozwodowej, będzie Pani składała wnioski jako mężatka (w tym przypadku, bez szans na MDM ze względu na posiadanie przez byłego męża mieszkania).

 • Jola

  Jestem w trakcie rozwodu (rozdzielność) kredyt biorę tylko i wyłącznie na siebie (mąż ma własne mieszkanie i stanowi jego wyłączną własność. Czy mogę wziąść teraz kredyt i starać się o dofinansowanie póżniej? Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego? Nie chcę czekać z zakupem mieszkania

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie mają jeszcze MDMu w ofercie (będą mieli w połowie kwietnia i właśnie się do tego przymierzają) – chodzi o BZ WBK.

 • paula

  To poproszę o namiary do tegoż kierownika banku:) Wg mnie-czytając tę ustawę- nie ma w niej mowy o dyskwalifikacji domu stawianego przez dewelopera na mojej ziemi ale banki pewnie jak zwykle wolą NADINTERPRETACJĘ przepisów. Proszę o info gdyby coś się wyjaśniło w tej kwestii.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Limit ceny 1 m2 dla Krakowa na chwilę obecną to 4.894,45 PLN. Kwota dopłaty (wartość odtworzeniowa 1 m2) wynosi 4.449,50 PLN.

 • Karolina

  mam pytanie – jaki limit ceny za m2 został ustalony dla Krakowa. Nie potrafię dotrzeć do tej informacji.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Na stronie Ministerstwa Transportu i Infrastruktury pojawiła się informacja, że spółdzielnia mieszkaniowa powinna być traktowana jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Tym samym mieszkania przez nią wybudowane i sprzedawane mogą zostać objęte programem Mieszkanie dla Młodych.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Słusznie. Na stronie Ministerstwa Transportu i Infrastruktury pojawiła się informacja, że spółdzielnia mieszkaniowa powinna być traktowana jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Tym samym mieszkania przez nią wybudowane i sprzedawane mogą zostać objęte programem Mieszkanie dla Młodych.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Na stronie Ministerstwa Transportu i Infrastruktury pojawiła się informacja, że spółdzielnia mieszkaniowa powinna być traktowana jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Tym samym mieszkania przez nią wybudowane i sprzedawane mogą zostać objęte programem Mieszkanie dla Młodych. Link: https://www.transport.gov.pl/2-5283444db6308.htm

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg interpretacji na stronie BGK – wymienione pomieszczenia (garaż , kotłownia ,pralnia, suszarnia) nie wliczają się do powierzchni użytkowej. Powierzchnię będzie weryfikował Urząd Skarbowy na podstawie projektu (na budowie raczej nikt się nie zjawi). Piszę w oparciu o zapisy Art. 23. Ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych.

 • Mieszkanie dla Młodych

  banki mają sporo zapytań w tej sprawie i próbują uzyskać interpretację od BGK. Kierownik jednego z oddziałów udzielił mi informacji, że jeżeli to jest zakup domu, to teoretycznie powinien podpadać pod MDM.

 • Michał

  witam
  Mam pytanie dotyczące zwrotu podatku VAT . Buduje dom o powierzchni całkowitej 160mk , a o powierzchni użytkowej 99,5mk , czy w takiej sytuacji bede mógł odliczac VAT ? 60mk które odliczyłem od powierzchni całkowitej to garaż ,kotłownia,pralnia,suszarnia ,i czy te pomieszczenia napewno nie liczą sie do powierzchni użytkowej ? i kto bedzie weryfikował powierzchnie użytkową przy zwrocie VAT ? urząd skarbowy? Byłem dzisiaj w skarbówce i oni nie potrafili mi odpowiedziec na to pytanie? kazali pisac mi o interpretacje przepisów do dyrektora urzedu skarbowego , a za interpretacje oczywiscie trzeba zapłacic…

 • magdalena

  nic o tym nie słyszałam

 • Hanka

  Czy spółdzielnia mieszkaniowa jest osobą prowadzącą działalność
  gospodarczą, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 27 września 2013 r. pomocy
  państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych?

  Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w
  nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „dofinansowanie wkładu
  własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo
  wybudowanego mieszkania od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach
  prowadzonej działalności gospodarczej i zaciągnięciem na ten cel kredytu od instytucji kredytującej”.

  Zgodnie z art. 1. § 1. ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo
  spółdzielcze „Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej
  liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu
  udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.” Art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że „Działalnością gospodarczą jest zarobkowa
  działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie,
  rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność
  zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.” Do uznania
  określonej przedmiotowo działalności za działalność gospodarczą
  konieczne jest łączne zaistnienie trzech jej cech funkcjonalnych:
  zarobkowości, zorganizowania formalnego (czyli wyboru formy prawnej
  przedsiębiorczości) oraz ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza
  natomiast, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii
  działalności gospodarczej (wyrok WSA w Poznaniu z 28 kwietnia 2009 r.,
  III SA/Po 374/2008).

  Z literatury prawniczej i z orzecznictwa wynika, że działalność
  gospodarcza ma charakter zarobkowy, jeśli prowadzona jest dla
  osiągnięcia dochodu, przy czym nie ma znaczenia kwestia wyniku takiej
  działalności (zysk lub strata), będącego odbiciem naturalnego w
  przypadku takiej działalności ryzyka. Istotne staje się w tym przypadku
  rozróżnienie zysku od zarobku. Istniejące instytucje „not for profit”,
  czyli fundacje czy stowarzyszenia, osiągają zarobek, który przeznaczany
  jest w całości na ich funkcjonowanie i wypełnianie statutowych działań. Z
  mocy prawa nie mogą osiągać zysku, jednak ich działalność może przybrać
  kształt działalności gospodarczej. Nie będzie za to taką działalnością
  działalność charytatywna lub kulturalna.

  Zgodnie z art. 1. ust. 1’ ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o
  spółdzielniach mieszkaniowych, zwanej dalej: „u.s.m.”, spółdzielnia
  mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich
  członków, w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali. Zapis
  ten nie narusza jednak definicji spółdzielni, której sednem jest
  prowadzenie działalności gospodarczej. Co więcej, art. 1 ust. 2 ustawy o
  spółdzielniach mieszkaniowych wymienia rodzaje tej działalności.
  Przedmiotem działalności spółdzielni mieszkaniowej może być m.in.:

  1) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz
  członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych
  budynkach lokali mieszkalnych;

  2) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz
  członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali
  mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego
  udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych;

  3) budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów;

  4) budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży
  znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym
  przeznaczeniu.

  Wymienione powyżej rodzaje aktywności spółdzielni muszą być rozumiane
  jako prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto, zgodnie z art. 1
  ust. 6 u.s.m., spółdzielnia może prowadzić również inną działalność
  gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie,
  jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o
  którym mowa w ust. 1 tego artykułu, tj. zaspokajaniem potrzeb
  mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Spółdzielnia
  może też uzyskiwać pożytki i inne przychody z działalności gospodarczej
  (np. najmu, sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych), przy
  czym może je przeznaczyć w szczególności – w myśl art. 5 ust. 2 u.s.m. –
  na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem
  nieruchomości w zakresie obowiązującym członków. Użycie w tym przepisie
  słów „w szczególności” oznacza możliwość przeznaczenia tych środków na
  inne cele statutowe lub działalność gospodarczą. Do podjęcia w tej
  sprawie stosownej uchwały uprawniony jest określony statutowo organ
  spółdzielni.

  Należy zauważyć, że jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w
  Krakowie w wyroku z dnia 15 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Kr 267/2008,
  art. 6 ust. 1 u.s.m. „wyraża zasadę tzw. bezwynikowej działalności
  gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej, która prowadzi działalność
  niezarobkową. Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do art. 75
  Prawa spółdzielczego, zgodnie z którym zysk spółdzielni, po
  pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe
  wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową.
  W konsekwencji, w działalności gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej w
  ogóle nie występują pojęcia zysku ani nadwyżki bilansowej, a ewentualna
  nadwyżka przychodów nad kosztami odpowiednio zwiększa przychody w roku
  następnym. Podobnie jest wtedy, gdy w danym roku występuje nadwyżka
  kosztów nad przychodami; odpowiednio zwiększa ona koszty w roku
  następnym.”.

  Dlatego należy wnioskować, że zarówno działalność budowlana spółdzielni
  na rzecz jej członków, jak i na sprzedaż wybudowanych przez nią lokali
  na rynku wypełnia definicję działalności gospodarczej.

 • Hanka

  Czy z programu „Mieszkanie dla młodych” mogą skorzystać osoby
  wnoszące do spółdzielni mieszkaniowej wkład budowlany, w celu uzyskania
  prawa własności lokalu?

  Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w
  nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „dofinansowanie wkładu
  własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania
  od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności
  gospodarczej i zaciągnięciem na ten cel kredytu od instytucji
  kredytującej”. Wśród czynności powodujących możliwość nabycia mieszkania
  nie znalazło się wniesienie wkładu budowlanego w celu zawarcia ze
  spółdzielnią, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej
  własności lokalu, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o
  spółdzielniach mieszkaniowych.

  Należy podkreślić, że podstawowe parametry kwalifikujące zakup danej
  nieruchomości do otrzymania dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie
  dla młodych” określają m.in. limit cenowy i powierzchniowy nabywanej
  nieruchomości. W przypadku budowy mieszkania przez spółdzielnię
  mieszkaniową, spółdzielnia nie jest ustawowo zobowiązana do precyzyjnego
  określenia ostatecznego kosztu nabycia mieszkania budowanego na rzecz
  jej członka nie tylko na etapie zawierania umowy o budowę lokalu, ale
  nawet w chwili zawierania, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie
  odrębnej własności lokalu. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 4 u.s.m.
  rozliczenie kosztów budowy następuje w terminie 6 miesięcy od dnia
  oddania budynku do użytkowania. Tymczasem zgodnie z art. 10 ust. 7
  ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego
  mieszkania przez młodych ludzi weryfikacja ceny zakupu w przypadku
  nabycia mieszkania określana jest na podstawie odpowiedniej umowy na
  dzień złożenia wniosku o finansowe wsparcie.

  W związku z powyższym, ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy
  państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie
  dopuszcza możliwości uzyskania kredytu i dofinansowania wkładu własnego
  na podstawie umowy o budowę.

  Szczególna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli lokal wybudowany przez
  spółdzielnię jest już ukończony i jego koszty są rozliczone, co znajdzie
  swój wyraz w odpowiedniej umowie o ustanowieniu lub przeniesieniu
  własności mieszkania (zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy). W takiej
  sytuacji nabywca takiego lokalu może się ubiegać o dofinansowanie wkładu
  własnego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.

 • paula

  Witam!

  W banku PKO BP i Pekao SA udzielono mi informacji, że budowa tzw. „domku kanadyjskiego” przez firmę która miałaby postawić go na mojej ziemi nie wchodzi do programu MDM. Czy jest to zgodne z ustawą o MDM??

 • Zapraszamy również do kontaktu z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Rozumiem, że jest to zakup od dewelopera lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na budowie i sprzedaży mieszkań (tylko takie podpadają pod MDM).

  W ramach programu można wziąć kredyt tylko na zakup, na wykończenie już raczej nie. Czy jest opcja umówić się z deweloperem, aby wykończył dom i wtedy go kupić (oczywiście wartość 1 m2 musi się mieścić w kwocie limitu).

 • Paweł

  Witam, mam możliwość zakupu domu o powierzchni 100 m2. Wartość nieruchomości w stanie deweloperskim to 380 tysięcy. Mieszkam w gminie przyległej do Stolicy Województwa czyli Szczecina. Czy jest możliwość wzięcia kredytu z zadatkiem na wykończenie domu do pełnej kwoty limitu w danym rejonie ?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli nieruchomość kosztuje 200k, pomniejszamy tą kwotę o kwotę dopłaty (np. 30k), pozostaje 170k. Z tego wkładu własnego nie możemy mieć więcej niż połowę (czyli kredyt bierzemy min. na 85k).

 • Tomasz

  Witam.

  Mam pytanie czy dofinansowanie może być wliczane do kredytu?
  Zakładając ze mieszkanie kosztuje 200 tys ja mam wkładu własnego 100 tys. to
  czy mogę wziąć kredyt 100 tys wraz z dopłatą? Czy muszę wziąć 100 tys
  powiększone o dopłatę rządową?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Oczywiście. Chyba że narzeczony także w tym momencie chciałby skorzystać z programu MDM (jako singiel) – wtedy macie Państwo dwie dopłaty do dwóch nieruchomości. Po ślubie straci taką możliwość.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Pojawił się już u nas podobny przypadek. Bank odrzucił taki wniosek argumentując, że syndyk masy upadłościowej nie jest podmiotem spełniającym kryteria art 3 Ustawy MDM (czyli nie prowadzi działalności polegającej na budowie i sprzedaży mieszkań).

  Jeżeli natomiast mieszkanie kupowane jest bezpośrednio od tego dewelopera – zachęcam do złożenia wniosku w banku lub rozmowy z naszym doradcą – powinno się udać.

 • Daria

  A czy deweloper chciał od Państwa podatek dochodowy, tzn. te 19% które on musi płacić za te 10tys dochodu więcej? Ja słyszałam właśnie o takiej sytuacji i zastanawiam się jak to wygląda.. czy developer faktycznie musi to zapłacić?

 • joanna

  Witam! Chciałbym skorzyatac z programu mdm. Poki co z partnerem nie
  jesteśmy w zwiazku małżeńskim zatem o kredyt w programie bede się ubiegala
  tylko ja. Czy po zawarciu małżeństwa będzie mozna dopisać meza do kredytu i
  własności domu?

 • M-ka

  Witam ! Wygrałam przetarg na zakup mieszkania w stanie deweloperskim dotychczas nie zasiedlonym lecz deweloper jest w upadłości likwidacyjnej i w jego imieniu mieszkanie sprzedaje syndyk. chciałam zapytać czy mam szansę na MDM?

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie, to nie jest dużo – informuję tylko.

 • magdalena

  200 zł jednorazowo za 10 000 to dużo ? nie trzeba brać innych kredytów wyżej oprocentowanych to opcja dla tych co nie dysponują gotówką np przy kredycie 222 000 prowizja 4,600 i to trzeba mieć w gotówce

 • Mieszkanie dla Młodych

  ok, ale wyższy kredyt to także wyższa prowizja za jego udzielenie – w Państwa przypadku około 200 PLN.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku
  małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty

 • magdalena

  uwaga w raty kredytu nie może być nic wciągnięte ani marża ani ubezpieczenie na to trzeba mieć gotówkę inf z PKO BP dobra rada jak możecie się dogadać z deweloperem to możecie zawyżyć wartość np tak jak my o 10 000 i to przeznaczyć na wykończenie lub wypłaci nam gotówkę oczywiście o tyle aby nie przekroczyć limitu za m2

 • Danka

  Wraz z narzeczonym kupujemy mieszkanie na zasadach programu MDM. Kredyt bierze On. Czy po ślubie można mnie dopisać (u notariusza) jako wspolwlasciciel mieszkania? Czy nie stracimy przez to dopłaty z państwa?

 • Stachu Starski

  Głównym celem s-ni jest budowa mieszkań, różnica taka, że sprzedaż w s-ni nazywa się ekspektatywą. Dostajesz fakturę jak u dewelopera. Nie widzę powodu na nie!
  MdM-owi (władzy) spółdzielnia kojarzy się z PRL-em, okroili prawnie doszczętnie, a spółdzielnie budują NAJTANIEJ!

 • Mieszkanie dla Młodych

  Przepraszam, staramy się odpisywać na wszystkie pytania, a jest ich ostatnio sporo. Analityk powinien sprawdzić, czy spełniony jest limit ceny na podstawie podanej ceny 1 mkw. Następnie przeliczy ją przez liczbę metrów powierzchni i otrzyma cenę mieszkania. W przypadku wątpliwości porówna ją z informacjami z prospektu informacyjnego od dewelopera.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli jest Pan w związku, to nie można, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom, a Pańska żona jest właścicielką budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (Art. 4 pkt 2 a Ustawy MDM).

  Do programu mógłby Pan przystąpić w przypadku ew. rozwodu, czego absolutnie nie życzę.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg art 3 ustawy, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej.

  Jeżeli spółdzielnia nie prowadzi działalności polegającej na budowie i sprzedaży mieszkań, nie ma możliwości sfinansowania takiego mieszkania kredytem w ramach programu MDM.

 • Beti

  Witam. Nasze nowe mieszkanie jest w trakcie budowy. Mieszkanie kupujemy od spółdzielni mieszkaniowej. Aby móc podpisać umowę, wcześniej musieliśmy przyjąć się w poczet członków spółdzielni. Spółdzielnia działa więc na zasadzie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a nie na zasadzie ustawy deweloperskiej. Czy w związku z tym faktem możemy otrzymać dofinansowanie wkładu własnego od państwa, przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego w programie MDM?

 • artur

  Zatoczyliśmy koło:).

  1. Na umowie będzie widnieć jedna wspólna cena za całość.
  2. Na umowie jest podana cena za 1m2.
  3. Na umowie jest podana ilość metrów.
  Wniosek: przy odrobinie dobrej woli jest możliwość określenia ceny za samo mieszkanie.

 • jan

  Państwa odpowiedz: jeżeli żona posiadała to mieszkanie PRZED zawarciem związku, to stanowi
  ono jej majątek własny. Pan w takim razie nie posiada mieszkania, ani
  samemu, ani we współwłasności z żoną i jako taka osoba – może Pan
  skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.
  Nawet jeśli nadal jestem w tym związku małżeńskim?
  Mieszanie chcę kupić tylko i wyłącznie na siebie i kredyt również wziąść sam -bez udziału żony. Mamy rozdzielność

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dołączyłem odpowiedź do Pańskiego posta poniżej.

 • Mieszkanie dla Młodych

  ok, jeżeli żona posiadała to mieszkanie PRZED zawarciem związku, to stanowi ono jej majątek własny. Pan w takim razie nie posiada mieszkania, ani samemu, ani we współwłasności z żoną i jako taka osoba – może Pan skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie, gdyż jest to umowa na budowę, nie zakup. Art 3. Ustawy mówi: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej.”

  Spółdzielnia realizuje dla Państwa usługę budowy? Czyli odpadnie nawet zwrot VATu (usługa jest już opodatkowana wg niższej stawki)

 • Michał

  Witam. Moje pytanie jest następujące. Nabywamy wraz z żoną mieszkanie, które buduje spółdzielnia mieszkaniowa. Podpisaliśmy „umowę o budowę lokalu mieszkalnego w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu”. Nie jest więc to umowa deweloperska tylko przedwstępna na budowę lokalu. Czy w związku z tym możemy skorzystać z programu MDM? Wszystkie pozostałe warunki programu są spełnione. Proszę o szybką odpowiedź. Zależy mi na czasie.

 • jan

  dla uściślenia mojego pytania dodaję że żona nabyła mieszkanie przed zawarciem małżeństwa i ja nie posiadam żadnych praw do niego.

 • jan

  Jestem w związku małżeńskim, gdzie
  istnieje rozdzielność majątkowa. Mieszkanie chcę kupić tylko i
  wyłącznie na siebie i sam wziąć kredyt. Czy będzie mnie
  obejmował program MDM? Innego mieszkania nie posiadałem i nie
  posiadam. Żona ma swoje mieszkanie, jednak nie mieszkamy razem
  -separacja.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Za gotówkę – jeszcze lepsza opcja. jeżeli cena mieszkania będzie wymieniona na umowie bank nie wliczy panu kosztu miejsca parkingowego i boksu do limitów.

  Odnośnie przystąpienia do programu – nie poradzę Panu. Musi Pan zdecydować sam. Kwota dofinansowania jest kusząca.

 • artur

  Zakup miejsca parkingowego i boksu rowerowego realizowany byłby za gotówkę.
  Raczej obawiałbym się, że bank zażądałby zwrotu dopłaty mdm, ponieważ przekroczony zostałby limit wartości mieszkania.
  Szczerze przyznam, że mimo spełniania wszystkich warunków, od kilkunastu dni dwoję się i troję, aby przekonać się na siłę do tego programu, i chyba jednak dam sobie z tym spokój.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Bank zatrze z radością ręce, mogąc Panu sprzedać kolejny kredyt na zakup miejsca postojowego 😉

 • Mieszkanie dla Młodych

  Beneficjent programu Mieszkanie dla Młodych nie może być posiadaczem domu lub mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości. Podstawowym celem ustawy jest udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. W efekcie – żadna z osób przystępujących do programu MDM (w przypadku małżeństw – warunek dotyczy obojga małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania lub domu nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Potencjalny beneficjent programu Mieszkanie dla Młodych nie może być posiadaczem domu lub mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości. Podstawowym celem ustawy jest udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. W efekcie – żadna z osób przystępujących do programu MDM (w przypadku małżeństw – warunek dotyczy obojga małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania lub domu nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • artur

  Dziękuję za odpowiedź. A gdyby spróbować dokupić miejsce postojowe razem z boksem, już po zakupie samego mieszkania z dopłatą MDM, czy bank udzielający kredytu, ewentualnie BGN mógłby przystać na taką możliwość, czy raczej nie zgodziłby się?

 • art

  Witam,
  Czy mogę starać się o dofinansowanie, gdy jeden z małżonków posiadał w przeszłości mieszkanie?

 • Karol

  Witam wszystkich MDM-owiczów,
  Czy słyszał już ktoś o pozytywnie rozpatrzonym wniosku i udzielonym dofinansowaniu w programie MDM?
  Mam zamiar „na dniach” składać wniosek w banku, i zastanawia mnie czy już jakieś wnioski zostały „przerobione” i ktoś takową dopłatę już otrzymał 🙂

 • Mieszkanie dla Młodych

  Ciężka sprawa i dziwi trochę taki brak elastyczności. Jeżeli nie chce rozdzielić cen, to może chociaż wykreśli ten zapis o przynależnościach. Może wtedy w banku przejdzie.

  Na pańskim miejscu – składałby wniosek z tym co jest i martwił się, jeżeli nie przejdzie (tzn. w przypadku odmowy ze strony banku idę z tym papierkiem do dewelopera i tłumaczę – byłeś uparty, a teraz bank mi nie daje kredytu – chcesz sprzedać, to pomóż).

 • artur

  Witam,

  Przedmiotem umowy jest mieszkanie, oraz cytuję: „część nieruchomości wspólnej oddanej jednak do wyłącznego użytkowania jednemu z właścicieli”, na boks rowerowy i miejsce postojowe.
  Chciałbym tutaj podkreślić, że według umowy, boks i miejsce postojowe nie są cytuję: „1) pomieszczenie przynależne do tego lokalu, lub 2) część odrębnej nieruchomości”, mam nadzieję że wiadomo o co chodzi po użyciu cytatów :).
  Jak ugryźć temat, gdy deweloper nie chce rozbić trzech elementów z osobną ceną za każdy z nich na umowie, a zastosuje jedną łączną cenę za wszystkie trzy elementy, bez rozbicia na poszczególne elementy tj. mieszkanie, boks, miejsce postojowe? Dodatkowo warunkiem zakupu mieszkania jest wykupienie przynajmniej boksu rowerowego, jednak wpisanego w umowę j/w.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Rozumiem Państwa. Raz jeszcze powtarzam, że informacje były podawana na podstawie aktualnego postępu prac legislacyjnych. Podobną informację – jak zresztą sama Pani pisze – uzyskała Pani w banku.

  Czy próbowała Pani kontaktu ze spółdzielnią zgodnie z sugestiami, które opisałem powyżej?

 • Zapraszamy również do skorzystania z usług Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Beata i Michał

  Program został uchwalony 27 września 2013 przez Sejm, a następnie podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 31 października 2013.

  W listopadzie i grudniu informacji dot. przedmiotu naszej sprawy, nie podaliście do wiadomości publicznej. My ze swej strony 50% wkładu wpłaciliśmy do dnia 15 grudnia 2013 r., zatem tłumaczenie, że było mało czasu jest bezzasadne :/ Czujemy się oszukani i pokrzywdzeni!

 • Mieszkanie dla Młodych

  Kryterium wieku powinien spełniać potencjalny beneficjent – przyszły właściciel mieszkania. Rodzice przystępują jedynie do kredytu w celu poprawy zdolności, jednak nie biorą udziału w programie dofinansowania MDM – nie muszą mieć poniżej 35 lat, technicznie rzecz biorąc, byłoby to trudne 😉
  Odnośnie udziału rodziców w kredycie – z jednej strony zwiększą Państwa zdolność swoimi dochodami, z drugiej ograniczą długość okresu kredytowania (ze względu na swój wiek). Poproście w banku o dwa scenariusze zdolności – z uwzglednieniem rodziców i bez.

 • Krzysiek

  Witam, w ogólnych zasadach MDM jest napisane, że do kredytu z dopłatą możemy przystąpić wraz z rodziną. Proszę więc o odpowiedz, czy jeśli wezniemy kredyt w czwórkę ( ja z żoną + moi rodzice ) to „łapiemy się” na MDM? my jako małżeństwo mamy poniżej 35 lat, rodzice niestety nie. Kredyt na 15 lat, 70% wartości nieruchomości. Powód: bez rodziców, mamy za małą zdolność kredytową. Proszę o odpowiedz. Dziękuje

 • Mieszkanie dla Młodych

  Na różnych etapach prac legislacyjnych rząd rozpoatrywał różne scenariusze. Śledziliśmy te wydarzenia i informowaliśmy Państwa zgodnie ze stanem na daną chwilę. Przykro nam, że konstrukcja finalnej wersji ustawy nie pozwala Państwu skorzystać z programu MDM. Nie jesteśmy stroną rządową – program nie jest nasz, możemy jedynie śledzic wydarzenia z nim związane i na bieżąco informować o tym odbiorców.

  Jeżeli mogę zasugerować – czy próbowali Państwo wycofać ze spółdzielni część wkładu własnego, ew. zwiększyć wartość transakcji (np. poprzez wykup jakiejkolwiek przynależnosci do mieszkania – np. komórki lokatorskiej). Pozwoliłoby to na zmianę proporcji udziału własnego do wartości nieruchomości i tym samym umożliwiłoby skorzystanie z dopłaty.

 • Beata i Michał

  Witam. Moja sytuacja jest następująca. Jestem w trakcie zakupu nowego mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej (dewelopera). Mieszkanie jest obecnie w trakcie budowy. Zgodnie z planem 4 rat, które w określonych umową terminach określiła nam spółdzielnia, wpłaciliśmy wraz z żoną 2 transze (równo 50% wartości mieszkania – do końca roku 2013). Od stycznia, zgodnie z zapowiedziami wszedł w życie Państwa program MDM. Wybraliśmy się więc do Banku PKO BP (który jako jeden z nielicznych ma program w swojej ofercie od początku roku) z zamiarem skorzystania z MDM, gdyż na pozostałe 50% wartości mieszkania nie mamy już środków własnych. Pod koniec roku na Waszej stronie jak i w banku poinformowano nas, że warunkiem skorzystania z programu jest wpłata własna DO 50%. Dziś, bardzo się rozczarowaliśmy, gdyż okazało się do kwoty wkładu własnego trzeba doliczyć DOFINANSOWANIE OD RZĄDU (co w sumie ma dać te 50% o których wszem i wobec trąbicie). Dlaczego to ukrywacie, a my przez zatajenie tego faktu przed opinią publiczną, nie możemy skorzystać w całości z programu, gdyż ZA DUŻO SAMI WE WŁASNYM ZAKRESIE WPŁACILIŚMY DO SPÓŁDZIELNI. Gdybyśmy wiedzieli o tym fakcie wcześniej, a informacja byłaby rzetelna i jasno podana do wiadomości publicznej, postąpilibyśmy inaczej, mianowicie, wpłacili tylko 20% wkładu własnego do spółdzielni do końca roku 2013 (ryzykując tym samym zapłatą karnych odsetek za nieterminowe wpłaty rat do spółdzielni). W efekcie, jak się okazuje, to rozwiązanie bardziej by się nam opłacało, gdyż moglibyśmy łaskawie skorzystać z dobroci państwa polskiego i jako młodzi ludzie, wziąć kredyt z pełnym dofinansowaniem MDM na zakup swojego pierwszego, wymarzonego mieszkania. „DZIĘKUJEMY” za „rzetelną” informację, nie omieszkamy nagłośnić w/w sprawy w mediach, by inni nie dali się wmanewrować w podobną sytuację. PROSIMY ŁASKAWIE O ODPOWIEDŹ I WYTŁUMACZENIE NA TYM FORUM, DLACZEGO W TEN SPOSÓB TRAKTUJECIE MŁODYCH LUDZI, PEŁNYCH NADZIEI NA ICH PIERWSZE, NOWE LOKUM!

 • Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie, program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM.

 • krzysiek

  czy w kredycie mdm mozna starac sie o dodatkowe pieniadze na wykonczenie mieszkania ?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Najbardziej się niestety sprawdza instytucja donosu sąsiedzkiego. A oprócz tego – raczej nie ma opcji, aby ktokolwiek to sprawdzał.

 • kk

  Ciekawe jak sprawdzą czy mieszkanie jest wynajmowane.

 • Zapraszamy do skorzystania z usług Doradców, którzy pomogą wybrać najlepszą ofertę bankową i poprowadzą przez cały proces zakupu nieruchomości: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Ad 1. Z informacji, jakie udało mi się pozyskać – nie. Jedynie kredyt na zakup mieszkania.
  Ad 2. Nie. Przysługuje Wam obecnie 10% dopłaty. Może warto poczekać na urodziny malucha i nabyć prawo do 15-tu %?
  Ad 3. wg komentarzy sejmowych do Ustawy MDM – tak. Dopłata może być traktowana jako 5-cio procentowy wkład własny.

 • Jacek

  Witam. Mamy z zona zarezerwowane mieszkanie. Intersuje nas doplata. Mam 3 pytania. Czy moge starac sie o kredyt z doplata powiekszony o kwote na wykonczenie mieszkania? Czy jezeli zona jest w 6 mcu ciazy mozemy starac sie o 15%? I czy doplata moze byc potraktowana jako 5 procentowy(obowiazkowy) wklad wlasny? Dziekuje za odpowiedz.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Limit powierzchni użytkowej dla domu wynosi 100 mkw (110 jeżeli wychowuje Pan min. troje dzieci). Czy rozważał Pan ew. zmianę w projekcie polegającą np. na przekształceniu jednego z pomieszczeń w pralnię lub suszarnię. Takie pomieszczenia wg informacji BGK nie są wliczane do powierzchni użytkowej. Zmian powinien dokonać uprawniony architekt.

 • Krzysztof

  Witam. Planuję w tym roku budowę domu jednorodzinnego o powierzchni 109m2 i nie wiem czy będę mógł skorzystać z programu MdM? Czy może lepiej zmienić projekt domu na 99m2? Na jakiej zasadzie w moim przypadku działałby program MdM?

 • MDM

  Nie. Program obejmuje wyłącznie nabycie domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, ew. budowę domu systemem gospodarczym.

 • ewa

  witam. czy program mdm mozna wykorzystac na przebudowe budynku gospodarczego na mieszkalny otrzymanego od rodzicow w darowiznie?

 • MDM

  Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli nabywca złożył wniosek o dofinansowanie wkładu własnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończył 35 lat.

  Dopłaty dotyczą także mieszkań na etapie budowy – pod warunkiem, że wg umowy z deweloperem zmieszczą się w limicie ceny i metrażu.

  Jeżeli złożą Państwo wniosek w tym roku, a pula wyczerpie się, Państwa wniosek będzie nadal ważny i otrzymacie dopłatę ze środków przyszłorocznych.

 • MDM

  Nie. Jedno z Państwa może natomiast się starać o kredyt z dopłatą MDM na zakup tego mieszkania jako singiel.

 • Lola

  Witam,
  czy para niebędąca małżeństwem może się starać o dopłatę z MDM na zakup jednego wspólnego mieszkania?

 • Monika

  Witam,
  W tym roku kończę 35 lat, mąż 37. Planujemy zakup swojego pierwszego mieszkania. Mieszkanie jest na etapie realizacji (termin oddania 2015rok). Czy dopłata dotyczy tylko mieszkań już gotowych do odbioru czy te na etapie realizacji też się „łapią”?. Jeżeli dostaniemy kredyt z dopłatą, ale z powodu wyczerpania puli pieniędzy na rok 2014 wypłata dotacji zostanie przesunięta na rok 2015 to czy ją dostaniemy? W 2015 roku będę miała skończone 35 lat.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Przy budowie systemem gospodarczym pomoc MDM przyjmuje postać możliwości odliczenia różnicy w podatku VAT.

  Lista materiałów za które można odliczyć VAT jest uniwersalna, sposób jej interpretacji przez pracowników Urzędów Skarbowych – już niestety nie.

  Odnośnie ostatniego pytania. przy budowie systemem gospodarczym nie ma konieczności brania kredytu. Ew. nie będzie to kredyt z dopłatą MDM, więc raczej nie ma także opcji na spłatę 5% po urodzinach 3-go dziecka.

 • Fionka

  Czyli przy budowie domu do 100 metrów mogę liczyć tylko na zwrot VAT, a nie na dopłatę do kredytu?
  Zwroty VAT będą rozliczane na tej zasadzie co do tej pory? Czy produkty, za które można odliczyć VAT będą ujednolicone dla urzędów skarbowych?? Czy zostanie tak jak do tej pory, że co urząd to co innego można odliczyć?? czy może MDM narzuci urzędowi, że w danej sprawie ma odliczyć to i to danej osobie??
  Czy MDM ma jakieś odniesienie do kupna działki pod budowę domu??
  I jeszcze jedno przy kupnie mieszkania, jak w ciągu 5 lat urodzi się dziecko to można liczyć na dodatkowe 5 % dofinansowania, czy przy budowie domu ten punkt tez ma zastosowanie??

 • MDM

  Nie jest to możliwe.

 • Szymon

  Witam. W zeszłym roku roku we wrześniu kupiłem mieszkanie. Czy możliwe jest aby program MDM sfinansował ten zakup? Wg. mnie nie, ale jeszcze się łudzę, że może jednak coś od Państwa dostanę.

 • MDM

  Witam. Zwroty VAT za materiały budowlane rzeczywiście były możliwe dla inwestycji rozpoczętych do 1-go stycznia 2014. Jeżeli jednak dom spełnia kryteria MDM (limit powierzchni do 100 mkw lub 110 przy trójce dzieci), odliczanie VATu nadal jest możliwe.

  Limit 100 mkw dotyczy wyłącznie powierzchni użytkowej. Garaż wg informacji od BGK nie wlicza się do takiej powierzchni (jak również pralnia, suszarnia itd). W najbliższym czasie postaramy się przygotować artykuł na ten temat.

 • MDM

  Negocjacje z deweloperem?

 • MDM

  Jeżeli cena 1 mkw. powierzchni użytkowej mieści się w kwocie limitu – jak najbardziej można skorzystać z MDM.

 • Milena Kunicka

  Czy jestcmozliwosc otrzymanie kredytu z doplata mdm na mieszkanie wykonczone pod klucz?

 • Paweł

  Witam, limit MDM na podkarpaciu to 3251zł, a średni koszt w moim mieście to 3400zł – jest jakaś szansa by to obejść?
  pozdrawiam

 • Fionka

  Chciałabym wybudować dom do 100 metrów^2, na jaką dopłatę, tzn w jakiej formie mogę liczyć?? Czy tylko na zwrot różnic VAT?? a czy zwrotów VAT nie znieśli od tego roku??

  Czy to 100 metrów to jest tylko powierzchnia użytkowa?? Czy np garaż w bryle budynku może być potraktowany jako powierzchnia nie użytkowa nie wliczająca się w ten metraż?? jakie pomieszczenia mogą być oznaczone w taki sposób aby nie wliczać je w ten metraż domu??

 • piotr

  podobno szereg jest budowany wedlug Iso 9836 i garaz nalezy doliczyc do powierzchni uzytkowej…

 • MDM

  Dopłata MDM w przypadku mieszkań jest możliwa jedynie w przypadku wzięcia kredytu. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć kredyt z dopłatą, a następnie go spłacić.

 • Paula

  Witam, chciałabym kupić wraz z mężem nasze pierwsze mieszkanie w stanie deweloperskim w większości za gotówkę. Czy wtedy mamy możliwość otrzymania dopłaty? Czy funkcjonuje ona jedynie jako dopłata do kredytu? Pozdrawiam!

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Podobne pytania były zadawane na stronach BGK i Ministerstwa Infrastruktury – tam dementują je pracownicy BGK.

  http://www.rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych?dzial=pytania

  https://www.transport.gov.pl/2-5283444db6308.htm

 • MDM

  Przy budowie systemem gospodarczym są potrzebne jedynie faktury. Stan cywilny raczej nie ma znaczenia.

 • KASIA

  Czy dwie osoby które żyją w związku nieformalnym, mogą również skorzystać z odliczenia różnicy w podatku VAT przy budowie domu o powierzchni użytkowej 94m2?

 • arfer

  założymy się ? wiem, że na logikę to bzdura do kwadratu, ale tak to jest, jak za pisanie prawa zabierają się laicy

  każde z małżonków jeśli kupiło mieszkanie PRZED ślubem jest jedynie ułamkowym współwłaścicielem w ramach majątków odrębnych

  czyli zgodnie z ustawą – MDM się spina

 • arfer

  kwestia wyboru tych banków, które nie pobierają prowizji i prowizji za spłatę a jedynie np. ubezpieczenia (zwrotne przy całkowitej spłacie) bądź umożliwiają zminimalizowanie kosztów spłaty

  przy takim kredycie % nie ma znaczenia, bo to z założenia kredyt na chwilkę

 • MDM

  Zgadza się, zalecam jednak w takiej sytuacji rozglądać się za drobnym druczkiem w umowie kredytowej i zapisem „prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu…”

 • MDM

  Nie bardzo. W przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (art 4. ust. 1 pkt. 2 ).

 • arfer

  dlaczego miałbyś złożyć wniosek dopiero 2 m-ce przed wybudowaniem mieszkania ?

 • arfer

  ale jeśli rodzice darują Ci 99/100 udziałów a pozostałe 1/100 po upływie 5 lat wszystko jest ok i dopłata nie jest zwracana 🙂

 • arfer

  tak, ustawa jest tu jednoznaczna – posiadanie własności lub spółdzielczego prawa wyklucza

 • arfer

  tak, z tym, że wniosek kredytowy musi być złożony w 2014 r., wiadomo, program rusza 2.1.2014.

 • arfer

  przy czym PKO BP – tak, jak kiedyś w RnS w chamski sposób postanowiło dodatkowo zarobić na dopłatach i kredyt z dopłatą jest o 0,1% droższy niż standardowy

  oby się udławili takimi warunkami, kiedy do programu przystąpią kolejne banki…

 • arfer

  w Pekao SA i PKO BP, które mają podpisaną umowę z BGK wnioski będzie można składać już od 2. stycznia, do tej pory żaden inny bank nie podpisał jeszcze umowy z BGK, w wielu jest to kwestia kilku tygodni

 • MDM

  Niekoniecznie. W bankach posucha, jeżeli jest to Klient współpracujący z daną instytucją i posiadający inne produkty, szansa na powodzenie w negocjacjach jest wysoka.

 • arfer

  mierny doradca kredytowy, jeśli twierdzi, że dla wniosku kredytowego złożonego w 2013 r. będzie przysługiwać dopłata

  wniosek o MDM rejestrowany jest łącznie z wnioskiem o kredyt

  w teorii w najbardziej elastycznych bankach być może będzie taka opcja, by analizy podpięte pod już wydaną decyzję kredytową „podpiąć’ pod nowo rejestrowany program MDM, ale na tym etapie to jeszcze spekulacja (w 1. banku taka możliwosć wg wstępnych informacji będzie)

  „doradcy” kredytowemu polecam przeczytanie ustawy, tam jest wszystko…. masakra…. Chroń Boże przed takimi….

 • arfer
 • arfer

  tak, z tym, że interpretacje RnS bywały takie, że pomieszczenia przynależne powinny być w cenie lokalu, a nie poza nią. W praktyce mało prawdopodobne jednak, by np. US taką transakcję podważył, chyba, że cena garażu/komórki będzie sztucznie drastyczni zaniżona, by zmieścić się z cena samego mieszkania w limicie MDM

 • arfer

  nie, nie wliczają się, to oczywiste.

 • arfer

  Ale można zaciągnąć kredyt i natychmiast go w całości spłacić. Dopłata nie podlega w takiej sytuacji zwrotowi.

 • arfer

  liczy się (tak interpretowano takie sytuacje w RnS) powierzchnia zawarta w umowie kredytowej, bo na jej podstawie wypłacana jest dopłata

  analogicznie – w RnS bywały sytuacje, gdzie np. Klienci rozbudowywali nieruchomość / podwyższali kwotę powyżej limitu i nie skutkowało to negatywnymi konsekwencjami

 • arfer

  chyba, że – uwaga – kredyt był zaciągany PRZED małżeństwem, czyli oboje – aktualna żona i Ty – macie współwłasność ułamkową (która wchodzi w skład Waszych majątków odrębnych) – w takiej sytuacji (wiem, że to absurd 🙂 MDM z punktu widzenia BGK jest możliwy do zastosowania 🙂

 • arfer

  w części banków będzie decydował zapis w projekcie (niektórzy projekanci opisują garaż jako użytkową, by na papierze dom wyglądał na okazalszy), jeśli analityk zdecyduje się akceptować to, co na papierze, nie w realu

 • arfer

  pozwólcie, zę się nie zgodzę – sporo Klientów wstrzymuje złożenie kredytu czekając na dopłatę, będą i tacy, którzy wezmą kredyt dla samej dopłaty i szybko go zamkną (Dopłata nie przepada :). Liczyć się będzie data rejestracji wniosku, nie faktyczna data płatności dopłaty dla banku z BGK – w IV limit dopłat (jakieś ok.20 tys. kredytów na oko) nie powinien się jeszcze wyczerpać, biorąc pod uwagę innego rodzaju obostrzenia w bankach.

 • arfer

  nie ma takiej możliwości – singiel RnS musiał być wyłącznym właścicielem. Chyba, że podarował część udziałów innej osobie, ale wówczas i tak ma zastosowanie wyłączenie MDM – posiadanie w przeszłości wyłącznej własności.

  A więc – bez szans na MDM.

 • arfer

  Bank może miec określone zapisy w TOiP i negocjacje zwłaszcza w obecnej sytuacji mogą poprawić chwilowo nastrój, ale szanse na ich powodzenie, czyli całkowitą rezygnację z prowizji (np. Deutsche Bank, GNB, Pekao SA) są bliskie zeru

 • arfer

  i jak potraktuje to bank, czy będzie sztywno patrzeć na projekt (a architekci dość dowolnie zamiennie stosują powierzchnię użytkową mieszkalną całkowitą lub taką, jaka im najbardziej pasuje z punktu marketingowego przedstawienia projektu), czy na to, jakie pomieszczenia i powierzchnie faktycznie mogą być kwalifikowane jako użytkowa, a jakie – nie

 • arfer

  także oboje z ex małżonków 🙂 jeśli pozostali przy pełni władzy rodzicielskiej może liczyć na 15% dopłaty 🙂

 • arfer

  warto porozmawiać z architektem dewelopera, być może część pomieszczeń można potraktować jako pomocniczą, wówczas nie jest wliczana do powierzchni użytkowej 🙂

 • MDM

  Garaż nie powinien być liczony do powierzchni użytkowej.

 • piotr

  no tak ale w domu szeregowym wlicza sie garaz do powierzchni uzytkowej?

 • MDM

  Niestety – zbyt duża powierzchnia. Limit programu wynosi dla domów 100 mkw powierzchni użytkowej (110 mkw. przy trójce dzieci)

 • MDM

  Przy budowie domu systemem gospodarczym możliwe jest jedynie odliczenie różnicy w podatku VAT na materiały budowlane.

 • Kasia

  Czy można starac się o doplatę do kredytu na dom wolnostojący? Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy w grudniu.

 • piotr

  i czy w domu szeregowym garaz powinien byc doliczany do powierzchni uzytkowej? bo obecnie jest…

 • piotr

  chce kupic szereg 108 m2, czy moge skorzystac z MDM?

 • MDM

  Jak najbardziej.

 • Kasia

  Czy jeżeli jestem matką samotnie wychowującą dziecko, to czy sama mogę stanąć do kredytu z dopłatą? Mam jakieś szanse?

 • MDM

  Jeżeli jest Pani współwłaścicielką mieszkania w części ułamkowej – może Pani skorzystać z programu MDM.

 • Magda

  Wzięłam z mamą 3 lata temu kredyt na mieszkanie czyli jestem jego współwłaścicielem. W czerwcu tego roku wzięłam ślub- mój mąż nie posiada mieszkania. Czy w takim przypadku możemy starać się o kredyt z dopłatą MDM??

 • MDM

  Niestety – nie kwalifikują się Państwo do programu MDM (posiadacie już inne mieszkanie, co automatycznie powoduje wykluczenie z dopłat).

 • Dan

  Mam mieszkanie w kredycie we wroclawiu ale bede teraz mieszkal w warszawie bo tam dostalem z zona prace czy dostane kredyt z doplata mdm. Kredyt co mamy nie jest z zadna doplata jest CHF.

 • MDM

  Jeżeli ta 1/2 domu nie stanowiła odrębnego mieszkania – to jak najbardziej można skorzystać z MDM.

 • Paweł Gościcki

  Witam
  Prosilbym o informacje czy posiadajac w przeszłości część nieruchomosci – 1/2 domu jednorodzinnego otrzymanego darowizna od rodziców, mogę skorzystać z programu mdm.

 • MDM

  Plan budowy, pozwolenie na budowę, czy kosztorys raczej dotyczą budowy systemem gospodarczym. W tej opcji dopłata MDM przyjmuje postać zwrotu podatku VAT. Nie jest konieczne branie kredytu, wystarczy zbierać faktury.

 • Agata Woś

  Dziękuję za odpowiedź, proszę jeszcze o informację z jakimi dokumentami (czy np. plan budowy, pozwolenie na budowę, kosztorys, z jakimi dokładnie) należy udać się do banku ubiegając się o kredyt z dopłatami budując dom?

 • MDM

  Wszystko zależy od tego, w jaki sposób powierzchnia piwnicy została zaklasyfikowana w projekcie domu ew. w w umowie z deweloperem. Na tej podstawie bank będzie przyjmował wielkość powierzchni do wyliczania limitów.

 • Agata Woś

  Witam,
  bardzo proszę o informację, czy piwnica wliczana jest do powierzchni domu jednorodzinnego czyli 100m2 (max) w programie „mieszkanie dla młodych”?

 • MDM

  Program nie definiuje żadnych ograniczeń ze względu na zarobki lub rodzaj umowy o pracę. Uwagi może mieć jedynie bank – określi je w procesie liczenia zdolności.

 • Irmina Włodarczyk

  Dzień dobry!
  Mam pytanie – od marca będę mieszkać w Poznaniu, gdzie podejmę moją pierwszą pracę z umową na 2 lata. Moja pensja będzie wynosić 4200 zł brutto. Czy mam szansę na ubieganie się na pomoc od Państwa programu?

  Z wyrazami szacunku,
  Irmina Włodarczyk.

 • MDM

  W ustawie nie ma takiego zapisu. Jeżeli zostali Państwo w ten sposób poinformowani, może to być wewnętrzna regulacja banku. Jest ona jak najbardziej zgodna z prawem – chociaż nie koniecznie etyczna.

  Proponuję, abyście Państwo poprosili o potwierdzenie tego zapisu wynikające z ustawy MDM. Kiedy pracownik banku nie udzieli Wam takiej informacji – negocjujcie.

 • Kasia

  Dostaliśmy informację z banku, że korzystając z MDM nie możemy nadplacac kredytu przez okres 5 lat. Czy jest to odgórnie ustalone dla wszystkich banków czy bank może to sobie ustalić wewnętrznie? Czy to jest zgodne z prawem? Ewidentnie jest to „haczyk” zeby banki mogly zarobic jeszcze bardziej.

 • MDM

  Jeżeli skorzystał Pan z RNS jako singiel i obecnie, jako singiel posiada Pan ułamkową część nieruchomości – teoretycznie można skorzystać z MDM (teoretycznie, bo BGK ma bazę Klientów z RNSem i będzie sprawdzać takie wnioski wyjątkowo wnikliwie). Jeżeli Pańska ułamkowa część stanowi małżeńską współwłasność – nie ma opcji na MDM.

 • Soniq

  Skorzystałem z dopłaty do mieszkania z programu Rodzina na swoim i jestem współwłaścicielem mieszkania. Czy mogę skorzystać z MDM?

 • MDM

  Jak najbardziej. Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376,
  1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.

 • Renata

  witam, mam pytanie, czy ze swoja obecna pesja (3100 brutto umowa na czas nieokreslony) mam jakiesz szanse na male mieszkanie w warszawie lub okolicach.??

 • MDM

  Sądzę, że nie. Kwiecień to będzie realny termin, kiedy banki ostatecznie dostosują swoje systemy informatyczne do wymogów programu. Nawet, jeżeli Państwo nie załapiecie się na dopłatę w tym roku, dostaniecie ją jako jedni z pierwszych w kolejnym roku kalendarzowym.

 • Ala zCiechanowa

  Witam. O kredyt z dopłatą MdM mamy zamiar zacząć starać się w kwietniu. Jakie są realne szanse, że dostaniemy dopłatę? Wszystkie wymogi spełniamy, bardziej chodzi mi o to, jak duże jest zainteresowanie i czy kwiecień nie będzie zbyt późnym terminem na złożenie wniosku.

 • MDM

  Dla banku istotna będzie wartość z umowy. Nie sądzę, aby ponowne pomiary aż tak drastycznie się różniły od pierwotnych – metr dla mieszkania to wcale nie jest mało. W skrajnym przypadku – może się to wiązać z utratą dopłaty.

 • Anna

  Jeśli w umowie mamy zapis że mieszkanie ma mieć 75 m2 a po ostatecznych pomiarach przy odbiorze wyjdzie np. 76m2 czy będzie miało to jakikolwiek wpływ na przyznaną dopłatę?

 • MDM

  Witam. Dopłata jest możliwa tylko po wzięciu kredytu.

 • MDM

  Bardzo dziękuję za info. Mnie np urząd odrzucił f-rę za wyposażenie łazienek (sanitariaty, kabiny prysznicowe, wanny).

 • lolus_87

  Witam!
  chciałabym zakupic mieszkanie do 50 m2. Posiadam na niego srodki w calosci ale chcialabym skorzystac z doplaty… Czy jest to mozliwe? Czy dopalta dotyczy tylko kredytow?Z gory dziekuje!

 • Ainex
 • Bardzo dziękujemy! Uprzejma prośba o podanie linku do strony, tak abyśmy wszyscy pytający i odpowiadający mieli dostęp do tej informacji. Pozdrawiam! Mariusz

 • Ainex

  Niestety odpowiadający na pytania MDM nie posiada podstawowych informacji z zakresu możliwości odliczania VAT od materiałów budowlanych.
  „W wykazie znajdują się między innymi wyroby z drewna (listwy, klepka, parkiety, okna, drzwi), tapety papierowe, wyroby ze sztucznego tworzywa, szkło budowlane, wyroby ceramiczne (cegły, płytki, sanitariaty), cement, wapno, gips i wyroby z tych materiałów, wyroby metalowe, grzejniki, kotły, kuchenki domowe, przewody elektryczne, panele podłogowe i wiele innych”.
  Wystarczyło wpisać w Google.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Głównym kredytobiorcą i właścicielem musi być Pan. Rodzice mogą ew. wspomóc Pańską zdolność jako współkredytobiorcy – wtedy nie powinno być problemów.

 • Piotr

  Czy jeśli chcę skorzystać z dopłaty muszę być kredytobiorcą czy też wystarczy jeśli zostanę zapisany jako właściciel mieszkania, a do kredytu przystąpią np. wyłącznie rodzice? Nie mam źródła dochodu wiec żaden bank nie pozwoli mi uczestniczyć w kredycie hipotecznym nawet jako współkredytobiorca, mieszkanie miałoby być jednak moje, a pomijając mój brak zdolności kredytowej kwalifikuję się do programu.

 • MDM

  To prawda, uczestnictwo w programie powoduje niestety znaczne ograniczenie naszego prawa do dysponowania naszą własnością.

 • MDM

  Witam ponownie. Otrzymałem dzisiaj odpowiedź z BGKu. Wygląda na to, że posiadanie domu lub mieszkania wyklucza z programu. Nie jest ważna forma jego nabycia. Czyli mieszkanie otrzymane w spadku także powoduje wykluczenie ;-(

 • MDM

  Balkon i garaż raczej nie stanowią powierzchni użytkowej. W tym wypadku raczej nie wpłyną na limit powierzchni. Odnośnie limitu ceny za m2 – proszę ew. rozważyć możliwość kupna garażu w ramach osobnej umowy, sfinansowania go za pomocą środków własnych lub innego kredytu.
  dopłata MDM jest liczona na podstawie powierzchni, ceny wg wskaźników BGK i % dopłaty.

 • MDM

  O ile mi wiadomo – nie. Polecam jednak sprawdzić w projekcie domu/mieszkania. Wszystkie pomieszczenia powinny być dokładnie rozpisane.

 • Anna

  Czy do powierzchni użytkowej mieszkania wliczają się balkony i tarasy?

 • Kamil

  No to już jest lekkie przegięcie – ciekawe jak singiel ma sobie samemu spłacać mieszkanie (przykładowo 2 pok), To jest jedyna opcja kupna mieszkania żeby mieściło się w progach – nigdzie nie ma kawalerki w takich cenach za metr… Eh.

 • Monika

  Mieszkanie od spóldzielni – 70 metrów. Cena jest liczona osobno za każdy element: 5500 za m2 mieszkania + 10 metrów balkonu za 5 tys. + komórka lok. gratis + garaż za 30 tys.. Pytanie. Co będzie liczone do ceny mieszkania? Tylko mieszknie z balkonem? Czy garaż też? Jak dodamy do tego cenę garażu to będzie już poza limitem. Czy muszą być spełnione jakieś określone warunki aby garażu nie wliczać do ceny mieszkania? Gdzieś wyczytałam ze metarz balkonu liczy się do metrarzu mieszkania, ale to byłby moim zdaniem absurd. I jeszcze jedno, ceny podane to ceny „orientacyjne”. Takie są podane przy podpisywaniu umowy i jest to średni planowany koszt. Jeśli po zakończeniu budowy w ostatecznym rozliczeniu cena wyjdzie wyższa, to co na to MDM?
  z góry dziękuję za odpowiedź

 • MDM

  Jeszcze nie otrzymałem. Dzisiaj kolega był na konferencji w BGKu, może jutro będę już wiedział coś więcej.

 • MDM

  O ile dobrze pamiętam, to nie można odliczyć różnicy w podatku VAT za podłogi, drzwi, armaturę. Proszę ew. to jeszcze sprawdzić na stronie urzędu skarbowego. Nie pamiętam również, żeby istniał wymóg, aby data zakupu produktów była późniejsza od daty zakupy mieszkania. Raczej może Pan w ten sposób działać, proszę tylko pamiętać, że nie wszystko można odliczyć.

 • Pola

  Dziękuję za odpowiedź. Czy otrzymał już Pan wspomnianą interpretację z BGK? Zapis mówi o osobach, które były właścicielami – a co jesli nadal są właścicielami takiej nieruchomości, np. ze spadku?

 • Łukasz

  Czy kupując materiały budowlane (podłogi, drzwi, armatura itp.) do końca tego roku, lecz nie mając obecnie mieszkania otrzymam zwrot vat za te materiały jeśli kupię mieszkanie w programie MDM w roku 2014? Bądź jak zrobić, by taki zwrot otrzymać kupując mieszkanie dopiero w 2014 roku? Bardzo dziękuje za pomoc.

 • MDM

  W umowie nie musi być wzmianki o projekcie MDM.

  Aby skorzystać z programu powinien Pan zgłosić się w przyszłym roku do banku komercyjnego po specjalny kredyt z dopłatą.

  Jeżeli umowa przedwstępna nie czyni Pana właścicielem mieszkania, to można ją podpisać.

  To, czy mieszkanie „podchodzi” pod program zależny od wielu czynników, powierzchni, kwoty limitu.

 • Michał

  Jestem w trakcie procedowania wniosku kredytowego, podpisałem już umowę przedwstępną z deweloperem , nieruchomość jest na etapie dziury w ziemi , oddanie IVkw. 2014 – rozumiem ,że zgodnie z projektem programu będę mógł przystąpić do dopłaty??? sam już nie wiem, z jednej strony developer zapewnia ,że mieszkanie „podchodzi” pod program , z drugiej strony doradca kredytowy sam nie wie „co i jak” , czy w umowie kredytowej powinna być jakaś wzmianka dotycząca programu? czy sam osobiście muszę zgłosić się do BGK w 2014 aby zarejestrować umowę ??? a może lepiej przeciągać podpisanie umowy na styczeń 2014r ? POMOCY ! 20 tyś piechotą nie chodzi….

 • MDM

  Obawiam się, że może potrwać (nawet do kilku miesięcy).

 • Asia

  Dzień dobry, czy już od stycznia 2014 r. będzie można ubiegać się o MDM, czy proces „wprowadzania” programu do banków może potrwać trochę dłużej?

 • MDM

  Jeżeli ta umowa nie przenosi na Pana własności mieszkania i spełnia Pan pozostałe warunki programu – to tak.

 • kami

  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie samego MDM a nie artykułu. Czy jeżeli podpiszę umowę przedwstepną w tym roku to mogę się ubiegać o kredyt z MDM ?

 • MDM

  Opieram się na zapisach z projektu ustawy:

  Art. 10. ust. 13.4

  Bank Gospodarstwa Krajowego zwraca nabywcy lokalu mieszkalnego, za pośrednictwem instytucji kredytującej, wniosek o dofinansowanie wkładu własnego, w przypadku: uzyskania od instytucji kredytującej informacji o utracie uprawnienia nabywcy lokalu mieszkalnego do uzyskania dofinansowania wkładu własnego w związku ze zdarzeniem,o którym mowa w ust. 5, z wyłączeniem przypadku, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem prawa wskazanego w tym przepisie w drodze spadku;

  Art. 14. ust. 1.4

  W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego: uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego
  w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku

  Polecam także rozdział: „Uzasadnienie szczegółowe proponowanych rozwiązań”. Chodzi o zapis:

  ” Dofinansowanie wkładu własnego nie może więc być udzielone osobom, które do dnia nabycia lokalu mieszkalnego, tj. przeniesienia na nabywcę lokalu prawa własności mieszkania w wyniku transakcji objętej finansowym wsparciem, były lub są właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. … Powyższe ograniczenie związane jest z jednym z podstawowych założeń ustawy, zgodnie z którym wsparcie jest kierowane do osób, które nabywają swoje pierwsze samodzielne
  mieszkanie. Ograniczenie zostało jednak złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które w przeszłości były właścicielami ułamkowych części lokali lub budynków, nabytych np. w drodze spadku, a których własność w praktyce nie wpływała na
  ich możliwości zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Opieram się głównie na zapisie: „Ograniczenie zostało jednak złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które w przeszłości były właścicielami ułamkowych części lokali lub budynków, nabytych np. w drodze spadku, a których własność w praktyce nie wpływała na ich możliwości zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.”

  Przecinek w tym zdaniu określa wg mnie, że chodzi o ułamkową współwłasność lub własność nabytą w drodze spadku.

  Prosiłem także pracowników BGK o prawną interpretację tego założenia.

 • Pola

  witam, mam pytanie: gdzie w ustawie jest informacja, że mieszkanie otrzymane w spadku kilka lat temu nie wyklucza z programu? nigdzie nie znalazłam takiej informacji. dziękuję

 • MDM

  Wówczas część dopłaty trzeba będzie zwrócić (Zwrot ma być dokonywany w okresie 5 lat po nabyciu mieszkania i będzie odwrotnie proporcjonalny do długości okresu zamieszkiwania).

 • Bardzo dziękujemy! Już poprawiliśmy.

 • Łukasz

  Chyba jest błąd w artykule „Przy średniej cenie mieszkania na poziomie 250 000 PLN środków wystarczy na 2 400 do 2 880 mieszkań rocznie”, ale Państwo nie dopłaca 100% wartości mieszkania tylko 10%, 15% lub 20%, wiec 600 mln:(250000*15%) = 16 000 mieszkań. Tak to chyba być powinno, (przyjąłem i tak duża dopłatę na poziomie 15%, a większość dopłat będzie pewnie na poziomie 10%)

 • druid

  Co jeśli w okresie 5 lat od zakupu mieszkanie w MDM, w darowiźnie (np. od rodziców) otrzymam kolejne mieszkanie. Czy wtedy dofinansowanie zostanie odebrane?

 • Agnieszka Jakubik

  wsadźcie sobie w … takie dopłaty szanowny ,, rządzie”!!! Za taką cenę m2 mogłabym się tylko na wieś wyprowadzić … 3000zl za m2 na rynku pierwotnym?? Gdzie są takie ceny za mieszkania??? Chcą młodych osiedlić gdzieś na wypizdowie a pracę im tam zapewnią!!? Żenada i tyle!!!

 • MDM

  Popularność programu to na razie gdybanie. Jeżeli nie zostaną zwiększone limity, nie będzie zbyt wielu chętnych na MDM.

 • MDM

  Tak.

 • Łukasz

  No i właśnie tutaj jest cały pies pogrzebany – mam do kupienia mieszkanie, ale dopiero w III kwartale przyszłego roku. Podpisałem już umowę rezerwacyjną i pytanie czy starczy środków na dopłatę dla mnie. Myślę że nie:( Najszybciej będę mógł złożyć wniosek na 2 m-ce przed wybudowaniem mieszkania. Z tym programem to jest ciągle pod góre

 • Kam

  Mam pytanie o wynajem. Jeżeli mieszkam w mieszkaniu z projektu mdm i wynająć chce np tylko jeden pokój to wtedy również musiałbym zwracać dofinansowanie?