Czy będzie więcej środków na program „Mieszkanie dla Młodych”?

Czy będzie więcej środków na program Mieszkanie dla Młodych

Wg danych BGK, beneficjenci programu MDM zarezerwowali w styczniu 77,4 mln PLN ze środków przeznaczonych na rok 2016 i 6,1 mln PLN z budżetu przeznaczonego na rok 2017.

W sumie kwota dopłat wynikająca z wpisów do ewidencji nabywców lokali przekroczyła w styczniu miliard PLN. W puli na bieżący rok pozostało 281,8 mln PLN, co pozwala szacować, że w tegoroczne środki wyczerpią się niestety w połowie maja.

Malejąca pula środków na rok 2016 jest efektem dużego zainteresowania programem pod koniec 2015-go roku. Umożliwienie zakupu mieszkań na rynku wtórnym nałożyło się na zmiany regulacji bankowych. Duża część klientów zdecydowała się zakup nieruchomości, chcąc uniknąć obowiązku posiadania 15-proc. wkładu własnego. Dodatkowo rynek zareagował na spodziewany wzrost marż związanych z wprowadzeniem podatku bankowego. Czy wyczerpanie budżetu oznacza zakończenie programu MDM?

Brak środków w 2016 roku nie oznacza braku możliwości skorzystania z rządowego wsparcia. Klienci nadal będą mogli składać wnioski o kredyt, pod warunkiem, że dopłata zostanie wypłacona w przyszłym lub kolejnym roku. Oczywiście pozostałe środki – pochodzące z kredytu będą mogły zostać wypłacone na konto sprzedającego mieszkanie wcześniej.

W ostatnich dniach pojawiła się nadzieja na dodatkowe środki dla programu MDM. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa, grupa posłów PO złożyła 15-go stycznia 2016 roku do Sejmu projekt zmiany ustawy MDM. Wnioskodawcy rekomendują zwiększenie puli przeznaczonej na dofinansowania o 800 mln PLN rocznie. Wg ich opinii, obecne zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych” spowoduje wykorzystanie środków w okresie 4 miesięcy 2016 r., a później nie będzie możliwości otrzymania wsparcia. 2-go lutego projekt został skierowany do czytania w komisjach.

W ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego
mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. z 2015 r., poz. 1865 j.t.) wprowadza się następujące zmiany:
w art. 36 w ust. 1 pkt 3, 4 i 5 otrzymują brzmienie:
3) w 2016 r. – 1530 mln zł;
4) w 2017 r. – 1546 mln zł;
5) w 2018 r. – 1562 mln zł.

W uzasadnieniu do projektu posłowie argumentują niezwykle ważną rolę programu MDM w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych beneficjentów. Młodzi ludzie, w szczególności młode rodziny, potrzebują mieszkania dającego możliwość samodzielnej egzystencji. Dla wielu z nich kwota dofinansowania jest często jedyną opcją na zebranie odpowiednio wysokiej kwoty wkładu własnego.

Wyrażamy nadzieję, że propozycja zyska poparcie i nowelizacja zostanie wprowadzona, najlepiej jeszcze przed wyczerpaniem się puli środków – tym bardziej, że jest ona zgodna z rekomendacjami Unii Europejskiej. W obecnym momencie brak jest alternatywy dla programu MDM – pytanie czy wnioskodawcom uda się przekonać do swojego projektu przedstawicieli partii rządzącej.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom. Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Już niedługo rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Maria Ruzickova

  Dobry dzien.

  Otrzymalem pozyczke 75.000 euro od senatora Waltera. Skontaktuj sie z nim dalej; senatorrpwalter@hotmail.com lub senatorpwalter@seznam.cz. On jest renomowana pozyczkodawcy.

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Można poprosić o uargumentowanie decyzji w oparciu o zapisy Ustawy MDM (nie ma takowych i jestem bardzo ciekaw, co wymyśli bank) lub złożyć wniosek w innym banku o mniej restrykcyjnym podejściu.

 • Jadwiga

  Dzien dobry,
  Bylo juz na forum takie pytanie pare miesiecy temu i odpowiedz byla ze mozliwe jest zakupienie mniejszego mieszkania niz obecnie sie posiada w przypadku rodziny z trojka dzieci i otrzymania dofinansowania. Niestety doradcy z bankow twierdza wprost przeciwnie (np. PKO BP) co zrobic w takim przypadku?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Program będzie trwał do końca 2018-go roku. Od stycznia 2017 dostępna będzie kolejna pula środków. Obecna powinna wystarczyć przynajmniej do lipca. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Tomek

  Mam pytanie odnosnie kolejnych lat. Czy jak zloze wniosek na koniec maja a srodki beda juz wyczerpane czy zalapie sie na przyszly rok czy program zostaje juz zamkniety??

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam, z puli na 2017-ty rok zostało wykorzystane dopiero 140 mln PLN. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Joanna

  Witam, jeśli wniosek do banku złoże z początkiem maja mam duże szanse na załapanie się na dopłatę Mdm ? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • W środę (2016-04-13) było pierwsze czytanie projektu. Niestety projekt został odrzucony, gdyż może kolidować z innymi planami rządu.

 • aga

  Będzie więcej środków na program MDM? 2 lutego projekt został skierowany do czytania w komisjach. Wiadomo już co z tego wynika?

 • Witam. Aby zarejestrować wniosek o dofinansowanie potrzebna będzie umowa przedwstępna. Ponieważ jednak poszczególne banki mają różne wymagania w zakresie postanowień takiej umowy, już teraz warto zorientować się w ofertach poszczególnych instytucji, aby potem niepotrzebnie nie tracić czasu na korekty ww. umowy. Po sporządzeniu umowy będą Państwo mogli złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania i kredyt w programie MDM. Do dzisiejszego dnia zostało zarezerwowane około 114 mln PLN z puli przyznanej na kolejny rok. Tempo rezerwacji wynosi około 3-4 milionów dziennie. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w maju środki jeszcze będą dostępne.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Michalina Wójcik

  Witam mamy z mężem rezerwację na mieszkanie u developera które będzie oddane do użytku w 2017r, umowa przedwstępna z deweloperem zostanie podpisana w maju tego roku, czy już teraz mogę składać wniosek na rok 2017?Jesli tak to jak to zrobić i czy jest jeszcze taka możliwość tzn czy środki na to przeznaczone nie zostały już wyczerpane czy mamy jeszcze szansę?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, jeżeli pojawią się dodatkowe pytania – nasze forum jest do Państwa dyspozycji.

 • Jarek

  Dziekuje slicznie za info 🙂

 • Jedynie procent.

 • Jarek

  wiec zakladamy ze moge uzyskac jw. 33.813.06 zwrotu, to jezeli uzbieram faktor na 100 tys a watu bylo z tego 23tys to dostane jakis procent z tych 23 czy calosc 23 bo jeszcze nie przekroczylem tych 33.813.06.

 • Tutaj opisaliśmy taką możliwość: http://mieszkaniedlamlodych.com/jak-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym-teraz-w-2016-z-doplata-mdm-2017

  proszę koniecznie zapoznać się z aktualizacją artykułu. Wg oświadczenia Ministerstwa z dnia 2016-04-04– jedyną akceptowalną forma skorzystania z dofinansowania ze środków przeznaczonych na 2017-ty rok jest przekonanie sprzedającego, aby poczekał na wypłatę środków z MDMu do stycznia 2017. Zaznaczam, że wcześniejsze opinie działów prawnych poszczególnych banków dopuszczały możliwość wpłaty kaucji.

 • Kleszczman

  Witam, czy może została już podjęta jakaś decyzja odnośnie mojego pytania powyżej? Dziękuję za pomoc.

 • Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to max 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • jarek

  a czy jest ktos w stanie powiedziec jaki bedzie to procent watu i czy jak skonczyly sie srodki to wyplate otrzymam w przyszlym roku czy juz jej nie dostane??

 • Czas oczekiwania jest zależny od danego urzędu skarbowego. w moim przypadku dostałem zwrot około miesiąca od złożenia wniosku.

 • Jarek

  A jezeli koncze budowe domu i po calym chaosie z odbiorem zloze wniosek i zwrot czesci watu to kiedy moge sie spodziewac decyzji.Licze ze odbior zakoncze na poczatku maja. Jarek

 • Jak kupić mieszkanie teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, taka szansa jak istnieje, tym bardziej, że w ostatniej fazie funkcjonowania programu wnioski rejestrowano masowo, czasami bez weryfikacji zdolności. Spora ich część otrzyma decyzję negatywną. Nie umiem niestety odpowiedzieć, czy wystarczy środków także dla Pani.

  Wg stanu na 2016-03-16 na godzinę 8:00 pozostało około 2 tysięcy wniosków zarejestrowanych i zaakceptowanych, które nie uzyskały dofinansowania i mają status „Oczekujący”. BGK przewiduje, że z tego około 200-300 wniosków uzyska dofinansowanie. Pozostałe 1700 -€ 1800 wniosków będzie oczekiwało na sytuacje, gdy inni klienci będą rezygnować lub otrzymają decyzje negatywne. Wbrew pozorom będzie to całkiem spora liczba, gdyż w ostatniej fazie banki rejestrowały wnioski bez weryfikacji zdolności kredytowej klientów. Status „Oczekujący” będzie miał swój numer -€ im będzie on wyższy, tym mniejsze będą szanse na uzyskanie dopłaty.

  Status „Oczekujący” będzie aktywny do końca roku 2016, chyba że wcześniej zmieni się na „Dostępny” (np. w sytuacji gdy jakiś inny klient zrezygnuje z dofinansowania lub otrzyma decyzję negatywną). Klient może więc oczekiwać do końca roku, ale nie ma gwarancji, że otrzyma wsparcie. Zmiana statusu z „Oczekujący” na „Dostępny” będzie wysyłana na adres e-mail do osoby rejestrującej wniosek. W przypadku zmiany statusu na „Dostępny” , bank będzie miał 60 dni na podpisanie umowy i wprowadzenie do ewidencji daty podpisania umowy. Czas liczony będzie od dnia zmiany statusu.

 • Magda

  Jeśli nasz wniosek został przyjęty ale niezaakceptowany czy jest szansa, że mimo wszystko otrzymamy dofinansowanie jeszcze w tym roku? (Jeśli np. okaże się, że jeszcze jakieś środki zostały?) Czy można się odwołać jakoś od decyzji?

 • Niekoniecznie. W pierwszej kolejności bank zaproponuje klientowi „zwykły” kredyt hipoteczny lub złożenie nowego wniosku o dopłatę ze środków z 2017-go roku.

 • Err

  A w sytuacji gdyby środki nie zostały zarezerwowane z powodu wyczerpania puli na 2016 lub wniosek otrzymałby status oczekujący to wtedy bank udzielający kredyt wyda decyzję negatywną?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wygląda na to, że tak.

 • iga

  a jeśli dzis dostałam ostateczną decyzje pozytywną i mam umowę już na meila teraz mam sie umówić na podpisanie umowy tzn że jedank te środki jeszcze mam zarezerwowane?

 • ok – w wymienionym przykładzie powinien Pan posiadać 9 tys. wkładu własnego. Pozostałą część będzie stanowić dofinansowanie z programu MDM, które zostanie wypłacone deweloperowi na początku 2017-go roku (oczywiście – deweloper musi wyrazić na to zgodę).

 • Krzysztof

  Witam,

  nie do końca rozumiem. Proszę o wytłumaczenie na moim przykładzie.
  Czy kupując na rynku pierwotnym mieszkanie za 300tyś, z czego 270tyś kredyt 30tyś wkład własny
  z czego dofinansowanie 21tyś to przy złożeniu wniosku o kredyt MDM dla uruchomienia kredytu muszę posiadać całe 30tyś wkładu z którego potem zostanie mi zwrócone 21tyś? czy developer jeśli się zgodzi będzie czekał na te 21tyś do 2017?

 • Nie będzie problemu. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Za chwilę opublikujemy materiał z dzisiejszego spotkania. Generalnie – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • iga

  a jeśli wydana decyzja pozytywna po terminie rezewacji mdm a Sprzedający sie zgodzi jest możliwosc że środki z kredytu dostanie w tym roku a dopłatę w styczniu?

 • Wojtek

  Spotkanie dotyczy możliwości uruchomienia dopłaty dla mieszkań z rynku wtórnego z puli przeznaczonej na 2017 rok.Czyli w skrócie chodzi o to, żeby można było zrobić tak, że teraz sprzedający dostaje część pieniędzy z kredytu, a resztę i dofinansowanie po 2.1.2017. Nikt przy zdrowych zmysłach nie pozwoli na wykorzystanie puli z 2017 roku w tym roku.

 • Kinga Sowińska

  Ale konkretnie – spotkanie jest w sprawie o uruchomienie wypłat z puli 2018 r już w tym roku czy Pani,która sprzedaje nam mieszkanie miałaby czekać do 2017 r na pieniądze z MDM ?

 • Polecam naciskać na doradcę, jeżeli od rejestracji minie 60 dni i nie będzie decyzji ostatecznej, dofinansowanie przepadnie.

 • iga

  środki mam zarezerwowane tylko że prawdopodobnie na dniach mija mi już 60 dni od daty rejestracji co w takim wypadku ?Dziś doradca dzwonił do bzwbk ale mają dużo wniosków. i przez tak długie oczekiwanie na decyzje przepadnie mi zaraz dopłata niby na dniach ma być decyzja ale już wątpie bo wniosek składałam tam 17 stycznia:(

 • Jeżeli wniosek nie został zarejestrowany do dzisiaj w systemie BGK, to środki niestety przepadną. Polecam skontaktować się z bankiem i poprosić o wydanie potwierdzenia rejestracji wniosku NWR. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie matki / opiekunki o wychowywaniu dziecka„ lub „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • Dokładnie. Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę na rozdzielenie płatności – środki z kredytu może otrzymać jeszcze w tym roku. Część pochodząca z dopłaty MDM zostanie przekazana po 2017-01-02.

 • Witam. Niekoniecznie. Spotkanie w sprawie możliwości dofinansowania na rynku wtórnym miało być w tym tygodniu. Damy znać, jak coś się wyjaśni.

 • iga

  Witam jestem już załamana czekam w bzwbk na decyzje ostateczną już jutro minie drugi miesiąc środki mdm które mam zarezerwowane mi przepadną ponieważ mija 60 dni czy jeśli za tydzień lub dwa tygodnie po terminie bzwbk da mi decyzje pozytywną te środki jeszcze raz mi będą rezerwować?? Doradca który mi załatwia jak narazie nic niewie…

 • Wojtek

  Najprawdopodobniej „od razu kredyt a dopłatę na początku 2017r”

 • Wojtek

  Gdzieś to dziecko masz zapewne wpisane w papierach, że jestes jego ojcem/prawnym opiekunem?

 • andrzej

  Witam. W jaki sposób dokumentuje sie samotne wychowywanie dziecka? Jestem kawalerem, sam wychowuje dziecko??

 • mariobros

  Witam, a kiedy deweloper otrzyma całą kwotę w przypadku zakupu mieszkania np w kwietniu 2016r z rynku pierwotnego? Od razu (kredyt + dopłata z 2017r) czy tak jak w przypadku rynku wtórnego od razu kredyt a dopłatę na początku 2017r?

 • Kinga Sowińska

  Witam. Jeśli chodzi o rynek wtórny to rozumiem,że jeśli mamy odmowę z banku,lecz się od niej odwołaliśmy (poprzez pośrednika) to już i tak niema szans na uzyskanie dopłaty? 🙁 I jeszcze jedno pytanie – znów o dofinansowanie w takim przypadku możemy się starać dopiero w styczniu 2017 r? Bo rozumiem,że termin ,,chwilowo wstrzymana”oznacza,że na do przyszłego roku?

 • Witam. W przypadku rynku pierwotnego – jak najbardziej. Jednak możliwość sfinansowania zakupów mieszkań na rynku wtórnym ze środków przeznaczonych na 2017-ty rok została chwilowo wstrzymana. Chodzi o to, aby sprzedawca mieszkania mógł otrzymać część środków z kredytu wypłaconego w 2016-tym, natomiast na część z dofinansowania będzie czekał przynajmniej do 2017-01-02.

  W najbliższych dniach odbędzie się konferencja na ten temat. Zostanie na niej podjęta decyzja, czy można stosować opisany powyżej mechanizm. Osobiście sądzę, że ta propozycja przejdzie. Napiszemy o tym niebawem.

 • Kleszczman

  Witam. Niestety nie wyczytałem tego nigdzie ale czy jest możliwość zakupu nieruchomości w 2016 z uzyskaniem MDM`u przeznaczonego na rok 2017? Dziękuję.

 • To już zależy od klauzul w Pańskiej umowie.

 • pietrucha

  a jeszcze jedno czy po podpisaniu umowy można odstąpić od niej bez żadnych konsekwencji?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • pietrucha

  dziękuje bardzo

 • Tak

 • pietrucha

  to rozumie podpisanie umowy jest równoznaczne że kredyt z dopłatą jest już 100% pewności

 • W takim przypadku – środki są na pewno zarezerwowane.

 • pietrucha

  ja już mam umowę podpisywać bzwbk tzn że środki mdm już są dawno zarezerwowane?

 • Dodałem informację przy Pana pierwszym komentarzu.

 • Od złożenia wniosku do wstępnej decyzji mija obecnie około tygodnia.

 • Jeżeli wniosek był składany poprzez oddział banku, rejestracja w systemie BGK następuje (z reguły) równolegle. Wniosek złożony poprzez pośrednika najpierw czeka na wstępną decyzję analityka.

 • Wg Ustawy, 60 dni jest liczone od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Pytanie, czy Mille anulował wniosek. Jeżeli BZ wprowadzał go od nowa, 60 dni będzie się liczyło od daty złożenia drugiego wniosku. Polecam wyjaśnić sprawę z Pani doradcą.

 • pietrucha

  po jakim czasie jest wstępna decyzja?

  tzn po podpisaniu umowy?

  i ile czasu trwa zarezerwowanie środków

 • pietrucha

  i ile czasu trwa zarezerwowanie środków

 • pietrucha

  tzn po podpisaniu umowy?

 • pietrucha

  po jakim czasie jest wstępna decyzja?

 • iga

  mi zarezerwowali dopiero po wstępnej decyzji 🙂

 • pietrucha

  witam
  kiedy banki zabezpieczają środki mdm, chodzi mi o bzwbk, czy to jest odrazu od złożenie wniosku o kredyt hipoteczny z dopładą mdm?

 • iga

  Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Chciałam jeszcze rozwiać jedną wątpliwość bo nie bardzo rozumiem.Pierwszy mój wniosek jaki składałam o dopłate MDM był w banku Milenium w dniu składania wniosku o kredyt było to 21.stycznia . 2 lutego zarezerwowałam środki w banku bzwbk a 4 lutego dostałam odmowe kredytu z milenium tzn że wniosek o dopłate został anulowany i powinnam teraz liczyć te 60 dni od 2 lutego czy mimo że dostałam odmowe od dnia pierwszej rezerwacji bo jeśli tak to pewnie bzwbk się nie wyrobi z umową do 20 marca 🙁

 • Tak, okres 60-ciu dni jest liczony od daty rejestracji wniosku w systemie BGK. Termin jest liczony od daty rejestracji w pierwszym banku.

 • iga

  w bzwbk dostaliśmy już pozytywną wstępną i 2 lutego doradca umowił nas w banku i wtedy pani rezerwowała nam środki mdm.Rozumiem że od tego dnia liczymy 60 dni ?W tym tygodniu złoże ten wniosek chyba w innym banku tylko że nie bardzo wiem czy to nie problem bo na umowie mamy wpisane że termin wypłaty środków z kredytu bankowego 29.02 a wyplata mdm miala byc juz 07.03. wiec niewiem czy to w banku przejdzie a umowy nie mogę zmienic bo wtedy sie nie uda sie rezerwacja do mdmu.A mam jeszcze pytanie czy jeśli zrobimy rezerwacje w innym banku to termin znowu mamy do realizacji umowy 60 dni???

 • Może Pani złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pani zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pani otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pani musiała zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Jeżeli Mille odrzuciło Państwa wniosek, anulowali także wniosek o przyznanie dofinansowania. W takim przypadku po złożeniu wniosku w innym banku proces zaczyna się od nowa. Jeżeli chodzi o BZ- czy otrzymali już Państwo wstępną decyzję i czy wniosek został zarejestrowany w systemie BGK? Polecam jak najszybciej to sprawdzić i nalegać ew. na rejestrację.

 • iga

  a jak to jest w bankach jakbym jeszcze poszła w następnym tygodniu złożyc wnioski o kredyt mdm są jeszcze szanse? I czy można składać wniosek z umową przedwstępna na której jest termin do 29.02 czy musze najpierw aneks zrobić przed złożeniem? A środki zarezerwowane w wbk można jeszcze rezerwować w innych bankach

 • iga

  W styczniu też składaliśmy wniosek do milenium i dostaliśmy odpowiedź wstepna odmowę ale przy składaniu wniosku niewiem czy też nie zrobili nam rezerwacji środków mdm??????? jeżeli tak to było to 17 stycznia to wtedy znaczy że w bzwbk nasza rezerwacja przepada nam 17 marca ale tam robiła nam to pani 2 lutego wiec już sama niewiem do kiedy mamy ..kredyt załatwiamy przez doradcę z expander.Umowę z właściecielm mieliśmy do 29.02 i termin wypłaty środków miał nastapic 7 marca .Czy w bzwbk jak wniosek jest już u analityka to oznacza że już jesteśmy blisko??

 • Witam. Owszem, decyzja analityka może ulec zmianie. Jeżeli nie podpiszą Państwo umowy kredytowej w terminie 60 dni od rejestracji wniosku, dofinansowanie przepada.

  Proszę być dobrej myśli, BZ trochę się przytkał, ale z tego co się dowiedziałem. rzucili „wszystkie ręce na pokład”. Korek powinie powili się rozwiązywać.

 • iga

  Witam 17 stycznia złożyliśmy z mężem wniosek o kredyt z dopłatą do bzwbk .Wstępną odpowiedź dostaliśmy w lutym i 2 lutego pani w banku zrobiła nam rezerwacje środków mdm.Komplet dokumentów jest już u analityka ale w dalszym ciągu czekamy na ostateczną decyzje czy ona może jeszcze ulec zmienie ?? Jesli nie podpiszemy umowy w ciągu 60 dni od daty rezerwacji środków to czy nam one przepadną ? Wniosek złożyliśmy tylko w jednym banku i teraz zaczynam się obawiać bo to już drugi miesiąc mija i nic…..

 • Witam. Po wyczerpaniu się puli dopłat na bieżący rok pozostaje Państwu jedynie oczekiwania, aby skorzystać z przyszłorocznej dopłaty. Co prawda do Sejmu wpłynął wniosek o zwiększenie puli, ale nawet jeżeli przejdzie, upłynie kilka miesięcy. Swój wniosek można złożyć w dowolnym banku współpracującym z BGK, polecam jednak skorzystać z usług doradców po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie ma niestety takiej szansy. Środki na 2016-ty rok skończą się z najbliższym czasie. Można oczywiście będzie skorzystać z dofinansowania przeznaczonego na 2017-ty rok. Więcej na ten temat tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/ostatnia-chwila-na-doplate-mieszkanie-dla-mlodych-budzet-skonczy-sie-juz-w-kwietniu-2016-r/

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mariusz

  Witam , mam pytanie. Mam już podpisana umowę przedwstępną na zakup mieszkania. Ale zdolność będziemy mieć dopiero od 01.04 bo wtedy mąż otrzyma trzecie większe wynagrodzenie po podwyżce. Co mamy zrobić aby środki z mdm były dla nas zarezerwowane ? O kredyt chcemy się starać w bz wbk. Nie wiemy już co robić 🙁 proszę o pomoc..

 • Joannn

  Witam czy jest realna szansa na dofinansowanie mdm w maju, czerwcu czy marne szanse?
  Ew. Czy jest mozliwe wziac kredyt i dofinansowanie ze srodkow z roku 2017?

 • Witam. Owszem, warunkiem do złożenia wniosku o dofinansowanie i wyliczenia limitów jest umowa przedwstępna. Do tego momentu powinna mieć już Pani wybrane konkretne mieszkanie, gdyż limity programu MDM będą się odnosiły do wybranego lokalu. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Monika

  Witam,
  czy w chwili składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem MDM, konieczna jest jakaś umowa wstępna zakupu mieszkania? Czy muszę być zdecydowana na jakieś konkretne mieszkanie? Czy można złożyć wniosek i po uzyskaniu kredytu rozpocząć poszukiwanie lokum?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie jestem niestety w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na logikę, zostało 165 mln PLN na ten rok. w lutym wykorzystano 117 mln PLN. W dniu 01.04 środki powinny jeszcze być, jeżeli jednak popyt marcowy znacznie się zwiększy, mogą Państwo utracić szansę skorzystania z MDMu w tym roku.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dagmara

  Dzień dobry,
  chciałam sie dowiedzieć czy załapiemy sie z mężem na środki z programu MdM jeśli wniosek złożymy 01.04. ? Bank BZ WBK

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

 • Nie ma problemu, jeżeli pojawią się dodatkowe pytania, pozostajemy do Pańskiej dyspozycji.

 • lukasz

  Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
  Pomocny portal – szybkie, konkretne, rzeczowe odpowiedzi. Pozdrawiam

 • Około tygodnia.

 • lukasz

  A czy znaja Państwo przybliżony czas oczekiwania na decyzje wstepnej zdolności? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

 • Wg estymacji na chwilę obecną – środków wystarczy maksymalnie do kwietnia. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • BZ ma trochę inny proces (zwłaszcza w przypadku wniosków od pośredników). Wtedy najpierw jest robiona analiza wstępna i jeżeli klient ma zdolność kredytową (pozytywna decyzja analityka), wtedy jest składany wniosek o dofinansowanie MDM.

 • Paulina

  Witam, ile jest jeszcze mniej więcej środków w programie? Na ile według Państwa to wystarczy?

 • lukasz

  Witam. Mam pytanie czy na pewno w przypadku banku BZWBK środki blokowane są już na etapie złożenia wniosku?
  Prośba o informację o aktualnie dostępnych środkach.
  Pozdrawiam

 • Witam. Środki zostały dla Państwa „zarezerwowane” w momencie złożenia wniosków o kredyt i o dofinansowanie. Umowa kredytowa powinna zostać podpisana 60 dni od złożenia wniosku.

  Dzięki za słowa uznania.

 • robiq

  Witam. W którym momencie następuje zarezerwowanie środków w BGK? Staramy się o kredyt z dopłatą MDM przez BZWBK. Byliśmy już w banku i tam pracownik banku rejestrował nasz wniosek o dopłatę. Czy w tym momencie pieniądze są już dla nas zarezerwowane? Jak długo ważna jest taka rezerwacja? Pozdrowienia i gratuluję dobrej strony

 • Witam. Nastąpi. W momencie rejestracji Państwa wniosku o kredyt z dopłatą, środki zostały dla Państwa zarezerwowane.

 • Serdecznie Pana zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie, sprawdzi Pańską sytuację oraz zdolność, a następnie udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych dla cudzoziemców w poszczególnych bankach.

 • ok

 • Witam. Nie ma niestety możliwości, aby odkupić połowę domu (chyba, że jest to samodzielne mieszkanie). W ramach programu MDM można zakupić 100% nieruchomości. W Państwa przypadku (rodzina z trójką dzieci), polecam rozejrzeć się za samodzielnym mieszkaniem. Mogą Państwo otrzymać nawet 116 tys. PLN dofinansowania. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paulina

  Witam, na umowie przedwstępnej ustaliliśmy termin sprzedaży mieszkania i spisania aktu notarialnego do 16.05.2015, 14 dni od tego terminu wypłatę pieniędzy z banku i 21 z BGK dla sprzedawcy, według tego wypłata z BGK nastąpi w czerwcu, ale jeżeli środki kończą się w maju to ta wypłata nie nastąpi?

 • Stevan

  Witam. Jestem obywatelem Chorwacji a moich 3 dzieci obywatelamy Bosnii i Chercegowiny. Niemam zadnej decyzji sadu o opieky nad dziecmy,ale dzieci od kilku lat mieszkaja ze mna w polsce, oraz otrzymali teraz karte pobytu rodzine obywatela UE na 5 lat. Ostatnie dwa lata nawet sie rozliczale z pitu jako samotnie wychowujacy ojciec. Czy w tym przypadku moge skorzystac z programu mdm. Matka dzieci jest obywatelka BiH i niema pobytu w polsce ale jest jej zgoda na pobyt dzieci ze mna w polsce. Dodam jescze ze dzieci ida tu do szkoli od 3.5 roku i mame wszyscy PESEL polski. Ja mam zaswiadczenie zarejestrowania pobytu obywatela UE, wydany bezterminowo ,oraz mam stali meldunek oraz umowe najmu na czas nieokreslony. Powiem tylko ze z ich matka bede bral slub ale dopiero za kilka miesiency a chcial bym skorYstac z tego programu pokiy trwa.
  Pozdrawiam

 • Sebastian

  Miało być: Jest podobno wpisane na jednej księdze wieczystej zamiast „Jest podobno jeden akt notarialny. „

 • Sebastian

  Witam.To teraz nasz przypadek. Mamy 3 dzieci. Mieszkamy w domku jednorodzinnym z teściową. Dom nie ma wiecej niz 100 metrow.Teściowa i jej siostra są wlaścicielkami nieruchomosci. Jest podobno jeden akt notarialny. Siostry sie poprostu dogadaly ze jedna mieszka u gory a druga na dole. Jednak nie jest nic oficjalnie spisane. Co trzeba by zrobic aby odkupić od teściowej jej czesc(polowe) domu poprzez program MdM ? Jesli cos mam wiecej dopowiedziec prosze o informacje.

 • Nie ma problemu, gdyby pojawiły się inne pytania, jesteśmy do Pańskiej dyspozycji. Dzięki za słowa uznania.

 • Mateusz

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Bardzo pomocny jest Państwa portal

 • BGK pozostawia bankowi dużą swobodę, w tym wypadku jedynie od banku kredytującego zależy podpisanie umowy. BGK na pewno nie będzie robił Państwu problemu ze względu na 1 dzień zwłoki w podpisaniu aktu notarialnego.

  Mogą się Państwo ew. zabezpieczyć, prosząc np o potwierdzenie na piśmie, że bank nie będzie robił problemów, jeżeli akt notarialny zostanie podpisany 8-go marca.

 • Mateusz

  -złożenie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego..
  -zachowanie zgodności roku terminu płatności wskazanego przez Nabywcę wskazanego we wniosku…
  -umowa kredytowa
  -podpisana taryfa opłat…
  -podpisanie weksla własnego in blanco..
  -akt notarialny nabycia nieruchomości
  -dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis hipoteki na rzecz Banku
  -cesja z praw umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych
  -posiadanie konta w ich banku
  -posiadanie 200 zł na koncie

  W banku Pani mówi, żeby nic nie zmieniać, ale w moim odczuciu Pani sama nie do końca rozumie tego punktu o 14 dniach. Pytanie czy BGK może nie wypłacić dopłaty albo może nam ją w dużym stopniu przesunąć przez niedotrzymanie obowiązku spełnienia tych wszystkich warunków do 21 marca – data wypłaty ustalona we wniosku

 • O jakich warunkach mowa w wymienionym ust. 1? Sugerowałbym, na wszelki wypadek, upewnić się w Państwa banku, czy rzeczywiście bank nie będzie robił problemów ze względu na datę podpisania Państwa aktu. Wg mnie, wszystko powinno być ok, jednak najlepiej się upewnić.

 • Mateusz

  Czy mogą mi Państwo coś rozjaśnić? Poniżej cytat z naszej umowy kredytowej:
  „W celu terminowej wypłaty środków z tytuły dofinansowania wkładu własnego, warunki wypłaty, o których mowa w ust. 1 powinny być spełnione przez Kredytobiorcę najpóźniej na 14 dni roboczych przed datą wypłaty wskazaną we wniosku o wypłatę dofinansowania wkładu własnego.”

  Akt notarialny podpisujemy dnia 8 marca. A we wniosku o wypłatę dofinansowania wpisana była data wypłaty do 21 marca.
  Czyli rozumiem, że nie spełnimy wymogu, żeby akt był podpisany na 14 dni roboczych przed datą wypłaty wskazaną we wniosku? Czy musimy teraz składać wniosek o przesunięcie wypłaty dofinansowania? I jaką datę wypłaty zawrzeć w akcie notarialnym?
  Nasz doradca mówi, żebyśmy nic nie zmieniali, ale trochę nas martwi ten zapis o 14 dniach..

 • arfer

  możesz – jeśli sprzedający taką opcję zaakceptuje – podpisać akt notarialny w 2016, a ustalić wypłatę dopłaty MDM na pierwszy możliwy termin z puli 2017. Ograniczeniem może być wewnętrzna interpretacja części banków, która może nie dopuszczać tak dużej rozbieżności czasowej w sytuacji zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Większość banków powinna to jednak bez problemu zaakceptować, pytanie, czy zrobi to sprzedający. Jeśli nie będzie chciał czekać, pozostaje wpłata np. kaucji w wysokości np. części lub całości dopłaty, która będzie zwrócona, kiedy sprzedajacy otrzyma z MDM resztę środków.

  Kolejnym ograniczeniem – dot. rynku wtórnego – może być interpretacja części banków, wg której wydanie mieszkania powinno nastąpić po zapłacie całości środków (w tym dopłaty MDM).

 • Niestety – zostało zaledwie 117 mln PLN środków na rok 2016 – zapas na max 1,5 – 2 miesiące.

 • Kamil

  Czy moga panstwo potwierdzic stan srodkow w puli z dniem 1 marca? Dziekuje

 • Witam. Bardzo dziękujemy za słowa uznania. Odnośnie Pańskiego pytania – będzie to kwestia Pana umowy ze sprzedającym. Jeżeli zaakceptuje rozwiązanie, w którym otrzyma część wynagrodzenia w sierpniu (środki z kredytu), a część w styczniu 2017 (środki z dofinansowania) – będziecie Państwo mogli się wprowadzić do ww. mieszkania.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paweł

  Witam,
  przede wszystkim gratuluję strony! Jedna z nielicznych, gdzie można się dowiedzieć bardzo sensownych rzeczy!
  Ma do Państwa pytanie – będziemy składali z żoną wniosek o kredyt dofinansowaniem MDM, ale dopiero w lipcu po urodzeniu dzieciątka. Zakładając, że środki MDM się skończą sie w maju na 2016 rok, to zarezerowane zostaną z puli 2017 roku. Czy wobec tego składając wniosek o kredyt czy go dostanę i czy mogę się wprowadzić do mieszkania np w sierpniu czy muszę czekać do nowego roku, aż zostaną uruchomione środki MDM?

 • Witam. Jeżeli narzeczona jest jedynie najemcą – a nie współwłaścicielem ww. mieszkania – będziecie Państwo mogli skorzystać z programu MDM. Wniosek składany w czerwcu b.r. rzeczywiście wiąże się z ryzykiem, że środków dla Państwa nie wystarczy w 2016 roku. W takim przypadku rzeczywiście należałoby umówić się z deweloperem na min. 2 transze, przy czym ostatnia, zawierająca kwotę dofinansowania, mogłaby być wypłacona najwcześniej na początki 2017-go roku.

 • Mariusz

  Witam. razem z narzeczoną po ślubie (ok. czerwca) chcielibyśmy się postarać o MDM. Czy jest to możliwe jeśli moja przyszła żona jest głównym najemcą TBS? Rozumiem że wtedy z deweloperem musielibyśmy uzgodnić 2 transze, jedna z MDM w 2017r, bo w tym roku nie będzie już środków?

 • Witam. Środków powinno wystarczyć przynajmniej do połowy maja. Można także bez problemu wnioskować o kredyt z wypłata dofinansowania w 2017-tym. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Amelia Kacprzak

  Witam. A co jeśli pójdę i powiedzą, że nie ma już środków na ten rok ? Czy mogę wziąć kredyt w tym roku, a dofinansowanie w następnym roku mi wyrównają? Czy środki będą jeszcze w kwietniu?

 • Tak, będzie Pani mogła skorzystać z programu MDM. Jeżeli będzie to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Ewelina

  Dzień dobry,
  mam pytanie odnośnie możliwości dofinansowania.
  Moja babcia chce kupić na mnie i na mojego brata mieszkanie, które będzie przeznaczone dla niej. Tym sposobem stanę się właścicielką 1/2 mieszkania. W lipcu biorę ślub. Czy możemy z przyszłym mężem po ślubie starać się o dofinansowanie naszego nowego mieszkania ze środków MDM?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Ewelina

 • Oczywiście – mogą Państwo zaciągnąć kredyt z osobą niespokrewnioną. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Odnośnie Państwa zdolności kredytowej – zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Małgorzata Ward

  Witam, mam następujące pytanie. Jesteśmy małżeństwem z dwójką dzieci, jednak ze względu na niepełnosprawność jednego z nich, pracuje tylko mąż. Ja otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny, który w świetle prawa nie jest dochodem. Czy mamy szanse skorzystać z programu? Czy mąż może zaciągnąć kredyt z osobą niespokrewnioną?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie. Pula wypłat „zarezerwowanych” w danym roku na kolejny rok kalendarzowy nie może przekroczyć 50% puli przeznaczonej na kolejny rok.

 • Mateusz Ś.

  Witam,
  Czy dobrze rozumiem, że jeżeli utrzyma się tak duże zainteresowanie programem, to składając wniosek po połowie 2017 można już nie otrzymać dopłaty?. Rozmawiałem z Państwa doradcą i otrzymałem informacje, że osoby składające wniosek po połowie 2016(jeżeli tak duże zainteresowanie się utrzyma) otrzymają pieniądze w 2017, idąc dalej tym tokiem myślenia, osoby składające wnioski na początku 2017 będą musiały czekać na pulę 2018, a osoby które złożą wniosek w 2018 nie będą już mogły liczyć na dopłatę. Zakładają utrzymanie się takiego zainteresowania jak teraz to czy taka sytuacja jest możliwa?

 • Witam. Owszem. Środków na 2016-ty rok powinno wystarczyć przynajmniej do połowy maja. W momencie złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem kwota dopłaty zostanie dla Państwa „zarezerwowana”. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Wojtek S.

  Witam,
  Staram się o zakup mieszkania na rynku wtórnym. Cena łapie się w limitach MDM. Czy jeżeli podpiszę umowę przedwstępną zakupu mieszkania w dniu 31.03.2016 to mogę jeszcze liczyć na dofinansowanie w tym roku??
  Pozdrawiam,
  Wojtek S

 • Witam. Środków przeznaczonych na 2016-ty rok powinno wystarczyć przynajmniej do połowy maja.

 • Owszem. Posiadacz działki rolnej jak najbardziej może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Alimak

  Mam pytanie: mój narzeczony ma zapisaną na siebie ziemię czy w takiej sytuacji będziemy mogli skorzystać z programu MDM?

 • witam. Środków na program MDM powinno wystarczyć przynajmniej do połowy maja. Składając wniosek w marcu mają Państwo bardzo duże szanse na skorzystanie z opcji dofinansowania. Kwota dopłaty zostanie „zarezerwowana” w momencie złożenia wniosku, więc proszę być dobrej myśli.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Podwyższenie kwoty kredytu pozwoliłoby sfinansować całość transakcji. Jednak, jak wspomniałem, nie sądzę, aby bank się na to zgodził ze względu na wyliczenie limitów ceny. Najprawdopodobniej trzeba będzie złożyć wniosek od nowa.

 • monika

  Witam,

  jakie sa prognozy jezeli chodzi o srodki z mdm? tzn na jak dlugo wystarczy jeszcze pula z 2016 roku. Dziekuje za odp.

 • Martyna

  Witam, bardzo proszę o informację. Wraz z mężem mamy zamiar kupić mieszkanie z rynku wtórnego, lecz dopiero w drugiej połowie marca. Jest to spowodowane tym, że współwłaściciel tego mieszkania przebywa za granicą i tylko w tym terminie będzie mógł zjawić się w Polsce. Czy wówczas program MDM nas obejmie? Nie skończy się?

  Oraz jeśli wniosek o kredyt złożymy pod koniec marca, a czas rozpatrywania go przez bank trwa około miesiąca to wyrobimy się z czasem, aby MDM nas jeszcze objęło? Nasz doradca kredytowy poinformował nas, że możemy się nie wyrobić i MDM nam przepadnie. Nie daje mi to spokojnie spać. Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam!

 • reget

  Nie wiem za bardzo co miałoby dać podwyższenie wartości kredytu. Problemem nie jest wartość kredytu, problemem jest kwota wpisana we wniosku do BGK. W akcie notarialnym cena nieruchomości wynosi 250+5 za piwnicę, a we wniosku do BGK wpisana jest wartość 250.

 • Witam. Średnia długość procesu kredytowego (od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków) trwa obecnie około 1 miesiąca. Powinni się Państwo wyrobić, zalecam jednak przypominanie się u Państwa doradcy w miarę często.

 • Witam. Szkoda że Państwo nie kontaktowaliście się w tej sprawie na naszym forum. Jeśli razem z lokalem mieszkalnym jest sprzedawane inne pomieszczenie takie jak: piwnica, miejsce postojowe, ogródek, loggia, to kwestia wliczenia ceny nabywanego wraz z lokalem mieszkalnym dodatkowego pomieszczenia zależy od statusu tego pomieszczenia określonego w umowie. Jeżeli to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym, stanowi ono formalnie część mieszkania i w całości wlicza się do ceny mieszkania podlegającej weryfikacji.

  Jeśli pomieszczenie jest sprzedawane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum), to opłata za takie prawo powinna być wyłączona z ceny zakupu lokalu mieszkalnego i nie może być objęta kredytem mieszkaniowym udzielanym w ramach MdM. Prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w sytuacji, kiedy podlega odrębnej wycenie jest traktowane jako przedmiot odrębnej czynności obrotu. Należy przy tym podkreślić, że prawo takie może być uchylone przez wspólnotę mieszkaniową na podstawie odrębnych przepisów lub też może nastąpić rezygnacja z tego prawa, np. przy obrocie prawem własności lokalu mieszkalnego.

  Natomiast jeśli pomieszczenie dodatkowe przekazywane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum) nie zostało wycenione, a jedynie wymienione w umowie jako element transakcji kupna-sprzedaży, wówczas ceną zakupu lokalu mieszkalnego jest cena wskazana w umowie z deweloperem.

  W Państwa przypadku wartość piwnicy, jako pomieszczenia przynależnego, powinna być wliczona do wartości nieruchomości. Zanim jednak zdecydują się Państwo wycofać wniosek, zalecam po prostu zapytać w banku, czy możecie podwyższyć wartość kredytu. Prawdopodobnie, ze względu na limity ceny, bank nie wyrazi zgody. Zapytać jednak zawsze można.

 • Witam. Na podstawie art. 6-go małżeństwa przystępują do kredytu w programie MDM razem. Intercyza nic Państwu w tym przypadku nie da.

 • Witam. Budowa domu (lub zlecenie budowy domu) na własnej działce = system gospodarczy. W takim wypadku w ramach programu MDM możliwy będzie jedynie zwrot podatku VAT. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Otrzymanie dofinansowania w ramach programu jest natomiast możliwe przy kupnie domu, za pomocą kredytu w programie MDM.

 • Tak. Może Pani złożyć wniosek pod koniec 2016-go roku i otrzymać dofinansowanie w 2017. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Może Pani skonsultować ten temat z Pani doradcą – dla spokojnego snu. Jeżeli jednak ma Pani już podpisaną umowę – środki zostaną wypłacone w terminie.

 • addkm

  W styczniu skończyłam 35 lat.W tej chwili nie mogę jeszcze wystartować w MdM ze względów finansowych.Będę mogła zrobić to pod koniec roku.Biorąc pod uwagę prognozy,nie starczy dla mnie już pieniędzy.Cytuję tekst:
  „Klienci nadal będą mogli składać wnioski o kredyt, pod warunkiem, że dopłata zostanie wypłacona w przyszłym lub kolejnym roku”.Jeśli jakaś pula ma być dołożona w przyszłym roku,to moje pytanie brzmi:czy mogę złożyć wniosek przed końcem 2016 roku i cierpliwie czekać na pieniądze z MdM w 2017 roku?

 • Witam. Może to być dowolna, obca osoba. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Witam. Po ukończeniu 18-go roku życia zyskała Pani pełną osobowość prawną i prawa domieszkania. Tym samym – nie może Pani skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Mateusz

  Mam pytanie:
  Składając wniosek do banku kredytującego i wniosek o dofinansowanie w dniu 5 lutego, ile maksymalnie trzeba czekać na ostateczną decyzję, a później na wypłatę dofinansowania? ( w umowie przedwstępnej mamy ustalone ze sprzedającym, że całość zostanie im wpłacona do 22 marca)

 • reget

  Witam. Złożyłem wniosek o kredyt MDM za mieszkanie na rynku wtórnym. W banku razem z doradcą wypełnialiśmy wniosek do BGK. W akcie notarialnym umowy przedwstępnej jest zobowiązanie do sprzedaży mieszkania za 250000 wraz z przynależną piwnicą za 5000. We wniosku do BGK wpisaliśmy wartość nieruchomości 250000, ponieważ 5000 pokrywamy ze środków własnych. Doszły jednak do nas głosy, ze powinniśmy byli wpisać wartość całej transakcji, czyli łącznie 255000zł. Doradca bankowy oczywiście o tym nie wiedział i tego nie sprawdził, bo on za nic nie odpowiada. I teraz pytanie. Wniosek z wpisaną kwotą 250000 już był złożony i jest zaakceptowany. Czy nie powinniśmy jednak wycofać tego wniosku i złożyć w wersji 255000? Czy istnieje niebezpieczeństwo, że dopłata nie zostanie wypłacona, albo zostanie zabrana? Czy mogę wycofać wniosek i złożyć ponownie na tą samą nieruchomość? Proszę o pomoc, już nie wiem co mam robić.

 • Adrian Nowak

  Witam mam pytanie. Starałem się z żona o kredyt ale u żony,wystąpił problem taki że ona figuruje w bazie nierzetelnych klientów i bank napisał pismo ze zostanie ona usunięta z bazy po 5 latach od spłaty.Czy po sporządzeniu intercyzy będę mógł skorzystać z MDM.

 • Ula

  Witam! Czy zlecenie budowy domu z bala na własnej działce jest traktowane jako zakup nieruchomości od dewelopera i jest możliwe uzyskanie dopłaty MDM na taką inwestycję?

 • Kasia

  Witam, ma pytanie.
  W umowie kredytowej mam określone, że planowana data wypłaty wkładu własnego przez BGK ma nastąpić 29.02.2016. Czy istnieje możliwość sprawdzenie czy faktycznie BGK ma zamiar przelać tego dnia pieniądze bądź czy istniej możliwość aby ten termin nie został dotrzymany?? Z góry dziękuje za odp.

 • Limak

  Witam czy przystępując do programu mdm wraz z wspólkredytobiorcą musi być to osoba spokrewniona czy może być osoba obca?

 • wiki

  Witam, czy jeśli zostało mi podarowane mieszkanie( kawalerka 24m2) po babci sporo wcześniej zanim jeszcze ukończyłam 18lat (nad którym wtedy prawnie pieczęć sprawowali rodzice z racji niepełnoletności) to mogę się starać o dofinansowanie MDM na zakup nowego(samotnie wychowująca matka)? Czy musiałabym się zrzec najpierw praw do poprzedniego? bądź przepisać na dziecko?

 • Proces kredytowy (od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu) trwa obecnie około 1 miesiąca. Ew. proszę dołożyć do tego jeszcze 2 tygodnie – dla pewności.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Samo dofinansowanie jest formą wsparcia Państwa dla kredytobiorcy. Rząd finansuje cześć płatności dla sprzedawcy. Dokładną kwotę można wyliczyć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • ania

  Witam. Będziemy starać się o kredyt z MDM na mieszkanie 52m rynek wtórny.
  Dziś idziemy oglądać mieszkanie. Jeżeli wszystko pójdzie ok kiedy sprzedający może otrzymać całość za mieszkanie, tak aby się nie wycofał,

 • Sam

  Czy jest możliwość kupienia mieszkania nie będąc małżeństwem? I o co chodzi z tym dofinansowaniem? Jak to wygląda?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Adam

  Dziękuje za pomoc

 • Tak, bez problemu. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • asiek82

  Witam czy można kupić z dofinansowaniem MDm mieszkanie , jeżeli było ono wcześniej nam użyczone?

 • Witam. Dobrze Pani interpretuje zapisy Ustawy. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”
  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Odnośnie drugiego pytania – tak, jeżeli tylko będzie Pani miała wystarczającą zdolność kredytową – takie rozwiązanie jest możliwe. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kornelia K.

  Witam,
  Mam pytanie. Chcemy kupić mieszkanie na początku przyszłego roku, jako narzeczeństwo z 2jką dzieci. Właścicielem mieszkania zostałby mój narzeczony jako, że ja posiadam już dom i byłabym tylko osobą wspierająca jego zdolność kredytową. Czy dobrze zrozumiałam przepisy i możemy tak zrobić?
  Drugie pytanie. Czy jeśli w tym roku wezmę mieszkanie na kredyt na siebie to w przyszłym roku dalej będę mogła być osobą wspierająca kredyt narzeczonego? Dziękuję za odpowiedź.

 • Witam,jeżeli deweloper wyrazi na to zgodę – owszem, jest taka możliwość. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adam

  Witam
  W kwietniu tego roku zamierzam wziąć kredyt hipoteczny z MDM.
  Czy mogę sfinansować nieruchomość w dwóch transzach? np.środki z kredytu wpłacić deweloperowi w Czerwcu 2016 a dopłatę MDM np.Styczniu 2017 już z nowej puli.

 • Witam. Jeżeli dom nie był zamieszkany, a firma wybudowała go i sprzedaje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – będzie to rynek pierwotny.

 • Owszem, może. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów

  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko

  c) 20% przy dwójce dzieci

  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ewelina

  Chcę kupić dom od małej lokalnej firmy budowlanej, czy taki dom będzie traktowany jako rynek pierwotny czy wtórny?

 • adam

  witam,interesuje mnie kwestia czy małzenstwo z trojka dzieci ,które posiada 200m2 dom, moze sobie kupic drugi dom i otrzymać na niego dofinansowaie 30%??????

 • Tak. Podczas rejestracji wniosku o kredyt z dofinansowaniem poda Pan datę, kiedy środki mają być wypłacone na konto sprzedającego.

 • Mateusz Biernacki

  Witam,

  Czy rezerwując środki na początku kwietnia (jak jeszcze będą) zostaną one wypłacone nawet jak termin oddania przypada na III kwartał tego roku?

 • Owszem, może Pan przystąpić do programu MDM jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Dziecko nie będzie Pańskim współkredytobiorcą. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Damian dd

  Witam. Mam pytanie. Czy mogę przystąpić do MDM z dzieckiem a wziąć kredyt jako singiel?

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Owszem – to przypuszczenie oparte na estymacji wykorzystania środków w styczniu 2016, kiedy środki przyznane na ten rok się wyczerpią, na koleją pilę trzeba będzie poczekać do stycznia 2017. Oczywiście wnioski można będzie składać wcześniej.

 • Agata

  Dzień dobry,
  Mam pytanie odnośnie terminu zdania kluczy do mieszkania kupionego w ramach MdM. Znam przepis, mówiący o zakazie wynajmowania lub użyczania lokalu – stąd też zastanawiam się, kiedy klucze powinny być zdane przez sprzedającego tak, by nie groziło to odebraniem dofinansowania kupującym? Czy chwila podpisania umowy przyrzeczonej jest także terminem zdania kluczy? Czy może zgodne z zasadami MdMu będzie także zapisanie w umowie przedwstępnej, że zdanie mieszkania odbędzie się po przekazaniu transzy z kredytem bankowym, a potem z dofinansowaniem MdM. Proszę o odpowiedź.

 • Maciej

  Z tego co przeczytałem powyżej: „tegoroczne środki wyczerpią się niestety w połowie maja.” – mam rozumieć, że jest to przypuszczenie tak czy jest to pewne?
  Czy na kolejną pulę dofinansowania o ile skończą się środki na rok 2016 bedę musiał czekać do roku 2017?

 • aga

  w zakupie domu co liczymy jako metry użytkowe?

 • Witam. Środków na dofinansowanie na 2016-ty rok jest jeszcze sporo. Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Ustawa nie nakłada na beneficjenta obowiązku meldunkowego. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Jeżeli ma Pan wyznaczony termin wypłaty dofinansowania na 19-go lutego, nie da się już tego terminu przyspieszyć. Bank kredytujący powinien poinformować BGK o zmianie terminu wypłaty Pańskiego dofinansowania maksymalnie do 10-go lutego.

 • Radosław

  Bardzo słuszna uwaga :). najprosciej jest wejsc na Wasz kalkulator, jako podac pelna kwote kredytu podac: cene mieszkania + wykonczenie, a nastepnie pobawic sie kwotami i zobaczyc czy sie mieścimy

 • Małgorzata

  Czy jest możliwość kupienia mieszkania na rynku pierwotnym z wykorzystaniem MDM jeśli mieszkanie będzie oddane przez dewelopera do końca marca tego roku, a na 2016 skończyły się już pieniądze w MDM ?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

 • Dariusz

  Czy po podpisaniu aktu notarialnego muszę odrazu się zameldować w nabytym mieszkaniu?
  Czy jeśli w systemie BGK mam termin wypłaty dofinansowania na 19 luty, to czy można go przyspieszyć czy ten termin jest już e do zmiany?

 • Witam. Nie udzielamy na forum informacji o ofertach poszczególnych banków. Prośba o rejestrację: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Aga

  witam, czy EUROBANK daje już kredyt w MDMie na rynek wtórny ?? Bardzo proszę o odpowiedz.

 • Witam. Oczywiście – może Pani przyspieszyć termin wypłaty dofinansowania, wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję finansową u Pani doradcy.

  Odnośnie przekazania kluczy w późniejszym terminie. Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Bardzo dobra rada, proszę jednak pamiętać, aby koszt 1 m2 powierzchni użytkowej tak wykończonego mieszkania nie przekroczył wyznaczonych limitów ceny.

 • Patrycja

  Witam. Mam pytanie odnosnie wyplaty dofinansowania. W umowie kredytowej termin wyplaty jest do 4marca czy jest mozliwe ze dofinansowanie bedzie wyplacone wczesniej? Jeszcze chcialam sie zapytac odnosnie terminu przekazania kluczy… wlasciciele mieszkania chca przekazac klucze w momencie wplaty na ich konto calosci pieniedzy oraz taki zapis chca miec podpisany przez notariusza. Zastanawiam sie czy jest to zgodne z MDM?

 • Ustawa nie określa stanu nabywanej nieruchomości, za wyjątkiem informacji, że zbywca musi doprowadzić lokal do stanu pozwalającego jego użytkowanie. Jeżeli mieszkanie mieści się w kwocie wyznaczonego limitu, standard wykończenia rzeczywiście nie jest istotny (ale budowa musi być zakończona).

 • Piotr

  Dziwne, nigdzie nie znalazłem określenia stanu w jakim ma być mieszkanie/Dom. Wykluczało by to również rynek wtórny..

  O ile dobrze się orientuje to kwestia zmieszczenia się w limicie a jaki będzie w tej cenie stan to już nie jest istotne.

 • Radosław

  Możesz zapytac dewelopera czy może wykończyć Twoje mieszkanie „pod klucz” – wtedy ten koszt zostanie doliczony do całosci i problem z głowy 🙂

 • Witam. jeżeli złoży Pani wniosek we wrześniu bieżącego roku, to nawet jeżeli będzie on wypłacony w 2017, obowiązują Panią tegoroczne warunki dot. wkładu własnego (czyli min. 15%).

  Środki pochodzące z dofinansowania są przekazywane bezpośrednio na konto sprzedającego mieszkanie – jako ostatnia transza płatności.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • „Rezerwacja” następuje w momencie zarejestrowania wniosku o dofinansowanie w systemie BGK. Część banków ma proces tak y, że najpierw przyjmują wniosek o kredyt i dopiero w momencie wydania wstępnej decyzji składają wniosek o dopłatę.

 • Oczywiście, program potrwa do końca 2018-go roku. Serdecznie Pana zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • asiek82

  witam, czy rezerwacja środków następuje w momencie złożenia wniosku czy też w momencie wydania przez bank decyzji o przyznaniu kredytu?

 • Niestety nie, program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Maciek

  Witam
  Mam pytanie czy mogę wziąć kredyt większy niż wartość mieszkania? Tzn. Mam wkład własny (ok 20% wartości) natomiast mieszkanie jest z rynku pierwotnego w stanie surowym, co oznacza że będzie wymagało dodatkowego wkładu żeby je wykończyć, stąd pytanie czy w tym kredycie mogę uwzględnić kwotę do wykończenia tego mieszkania? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Witam. Owszem, złożenie wniosku o kredyt z dofinansowaniem spowoduje rezerwację kwoty dopłaty. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Aneta Zimońska

  Witam o kredyt w mdm będę starała się we wrześniu. Czytając powyższy artykuł mam rozumieć że pieniążki będę przyznane mi dopiero w 2017roku? Czy wkład własny będzie mnie obowiązywał 15proc? Czy pieniążki są wpłacane na moje konto czy konto sprzedającego czy banku?

 • Radzio

  Witam,

  Czy mając umowę o pracę na czas określony do końca czerwca 2016 jestem w stanie załapać się na program MDM?

 • Rdk

  Witam, nawiązując do tematu powyższego artykułu proszę o wyjaśnienie czy złożenie w ciągu kilku najbliższych dni wniosku o dopłatę i ruszenie całej procedury może zagwarantować terminową wypłatę jej pewność ? Podano że może zabraknąć w kwietniu więc jeśli już to zacznę to mam nadzieję że się załapię i skorzystam z programu. Proszę o odpowiedź

 • ok, nie ma problemu, polecamy się

 • pablo123

  dziękuje za odpowiedź 🙂 ogródek zamierzam kupić za gotówkę.. wiec nie powinno być problemu jeżeli zrobię jeden akt notarialny

 • Kredyt w ramach programu Mieszkanie dla Młodych może być udzielony jedynie na sfinansowanie zakupu mieszkania. Ogródek należy nabyć przy udziale środków własnych lub na podstawie innego kredytu hipotecznego, poza programem MDM. Nie ma natomiast przeszkód, aby sama transakcja była zrealizowana jednym aktem notarialnym, o ile składowe transakcji są osobno wyszczególnione i dokładnie opisane.

 • Tak. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Amelia Kacprzak

  Jesli po roku od dostania kredytu wezmiemy slub i bede chciala byc wspolwlascicielem to moge? tylko trzeba to załatwic u notariusza tak

 • pablo123

  Witam. Zamierzam kupić mieszkanie z rynku wtórnego oraz działkę rolną od tego samego właściciela co mieszkanie. Działka to tzw ogródki działkowe ma oddzielną księgę wieczystą ta działka to 0,03 a, 300 metrów kwadratowych w ewidencji gruntów oznaczona jako rola grunty rolne. Moje pytanie brzmi: czy chcąc skorzystać z MdM mogę kupno i mieszkania i działki zawrzeć w jednym akcie notarialnym żeby nie utracić Mdm-u? czy poprostu zakup działki musi być w oddzielnym akcie notarilanym? Mam nadzieje ze można zrobic to w jednym akcie notarialnym ale z wyszczególnieniem mieszkania i działki w oddzielnych podpunktach…

 • Niestety nie. Współwłasność mieszkania można będzie ustanowić jedynie po Państwa ślubie lub po upływie 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM. W innym przypadku będzie się to wiązało z koniecznością zwrotu części dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583) – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Amelia Kacprzak

  Witam. W kwietniu tego roku zamierzam z narzeczonym wziac kredyt mdm. Rozumiem, ze jako zwiazek nieformalny mieszkanie bedzie tylko na niego? A jakbym chciala byc wspolwlascicielem to mozna po otrzymaniu kredytu u notrariusza to zalatwic?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/