Kończą się środki na program MDM „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku

Kończą się środki na program MDM Mieszkanie dla Młodych w 2016 roku

Kolejny rekordowy miesiąc w programie „Mieszkanie dla Młodych” spowodował zmniejszenie budżetu przeznaczonego na 2016 rok – do poziomu niespełna 369 mln PLN.

Kredytobiorcy, którzy rejestrowali swoje wnioski w ostatnich miesiącach 2015-go roku, zarezerwowali już prawie 371 mln PLN z dostępnej puli 730 mln PLN środków. Jeżeli obecne tempo programu utrzyma się, istnieje możliwość, że pieniędzy na dopłaty może zabraknąć już w II kwartale 2016-go roku. Czy to oznacza koniec programu MDM?

Niekoniecznie. Ostatnie miesiące ubiegłego roku były bardzo specyficzne. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Z nowych możliwości programu skorzystało większe grono beneficjentów – zwłaszcza osób, które w 2015 roku ukończyły maksymalny wiek wymagany przez program MDM – czyli 35 lat.

Po drugie, na przełomie roku zmienił się próg minimalnego wymaganego wkładu własnego ( z 10% na 15% wartości mieszkania). Osoby, które złożyły wnioski do końca grudnia 2015 mogły skorzystać ze starych zasad.

Dodatkowo – kończąca się pula środków na 2015 rok skłoniła wiele osób do rejestracji wniosków o dofinansowanie z budżetu na 2016. Wszystko te czynniki złożyły się na niespotykane wcześniej powodzenie programu Mieszkanie dla Młodych. Nie oznacza to jednak definitywnego końca programu.

Kurcząca się pula z pewnością powinna zdopingować osoby, który będą chciały skorzystać z dofinansowania w bieżącym roku. Ci kredytobiorcy jak najszybciej powinni rozejrzeć się za wymarzonym lokalem i zmobilizować się do kontaktu z doradcą kredytowym.

Osoby, które planują nabyć mieszkanie w kolejnych latach, mają dużo większy komfort. Nadal dostępna jest pula ponad 711 mln PLN ze środków przeznaczonych na 2017 i 762 mln PLN z budżetu na rok 2018.

Zwiększenie zainteresowania tymi środkami będzie można obserwować już w okolicach III kwartału 2016. Wtedy właśnie kredytobiorcy zaczną na masową skalę składać wnioski, aby zarezerwować dofinansowanie na kolejny rok i spokojnie czekać na uruchomienie kredytu. Jeżeli więc chcemy skorzystać ze wsparcia programu „Mieszkanie dla Młodych”, warto już teraz zaplanować zakup wymarzonego mieszkania.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom. Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Najpierw polecam kontakt z doradcą i sprawdzenie, jaka jest Państwa zdolność, potem znalezienie mieszkania, umowa przedwstępna i złożenie wniosku (tutaj także pomoże doradca).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Może Pani złożyć wniosek już teraz, Przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu mogą nastąpić jeszcze w tym roku, wypłata dofinansowania odbędzie się natomiast po 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Łukasz

  Chcielbyśmy wspólnie z narzeczoną kupić mieszkanie przy czym skorzystać z dopłady MDM jednak jak powinniśmy się za to zabrać po kolei? Tzn Najpierw szukać mieszkania nastepnie udać się do doradcy czy najpierw dowiedzieć się czy wogóle mamy szansę dostac dofinansowanie?

 • Malwina

  Kiedy powinnam składać wniosek o dofinansowanie na przyszły rok? Oraz co wpływa na to czy dostanę dofinansowanie?

 • Środki MDM w 2017 powoli kończą się. Bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Owszem, może Pani złożyć wniosek do końca tego roku, z terminem wypłaty dofinansowania w przyszłym roku. Realnie, pula środków z I części puli, którą można zarezerwować wcześniej skończy się w okolicach kwietnia/maja. Doradzałbym w takiej sytuacji szybką decyzję.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Aga

  Czy jesli w tym roku (2017 grudzien) koncze 35 lat to moge starac sie o srodki na 2018?. Zdolnosc kredytowa bede miec dopiero w marcu a z tego co wiem nie ma juz srodkow na ten rok. Zloze wniosek w 2017 ale czy mam w zwiazku z tym szanse dostac doplate?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak. Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • JMM

  czyli rozumiem, że mogę złożyć wniosek do końca 2018 roku i otrzymam zwrot VAT tak czy inaczej? Wydaje mi się, że maksymalny zwrot to 30.000 zł co stanowić może około 65% stawki VAT materiałów. Więc jeśli wydam do końca 2018 roku około 100.000 zł (niech w tym będzie 20.000 zł VATu) to zwrotu mogę otrzymać max około 65% z tych 20 tys. a więc około 13.000 zł. Dobrze myślę?

 • Zwrot VAT nie jest dokonywany z puli przeznaczonej na dopłaty. Nie trzeba również kończyć domu w 2018 (ale brane będą pod uwagę tylko f-ry wystawione do końca tego roku). z drugiej strony max. wysokość zwrotu VAT nie jest jakoś szczególnie porażająca. Proszę się zastanowić, czy mimo wszystko nie warto wybudować domu, na jaki mają Państwo ochotę. Proszę pamiętać, że wniosek składany jest raz – po zakończeniu budowy.

 • JMM

  Finalizuję zakup działki budowlanej i zaczynam też planować budowę domu. Będzie to z finansowane z własnych środków – budowa systemem gospodarczym przez kilka lat. Do końca 2018 roku może będzie stał stan surowy otwarty. Czy jest sens liczyć na dofinansowanie w takiej sytuacji? (jeśli nie to bym zbudował nieco większy dom, ale jeśli pod koniec 2017 roku już większość środków na 2018 będzie zarezerwowana to będę mógł co najwyżej złożyć wniosek o zwrot vatu z fundamentów i może ścian parteru, ale jeśli wniosek mógłbym złożyć w powiedzmy III kwartale 2018 to byłoby tego więcej – czy w takiej sytuacji jest sens brać pod uwagę dofinansowanie?)

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie, pozostało jeszcze około 70 mln PLN z puli 2017, którą można zarezerwować w tym roku. Od 2017-01-02 odblokowana zostanie druga część puli z 2017-go roku. nadal można także korzystać ze środków przeznaczonych na 2018-ty rok.

 • damian

  czy to prawda ze srodki na 2017 juz sie wyczerpaly ?

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Owszem, program MDM nadal działa. W chwili obecnej zostało już zarezerwowane 268 mln PLN z puli na 2017 rok i 2,8 mln PLN z puli 2018. Pozostało ponad 100 mln PLN z 2017-go roku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kamil Woś

  Witam, chciałem zapytać o taką kwestię.
  Na obecną chwilę czyli na dzień dzisjeszy można starać się o dopłatę w programie MDM z puli za jaki rok i ile zostało jeszcze tej puli ??pozdrawiam.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie rekomendacji Ministerstwa (można ją znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/jak-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym-teraz-w-2016-z-doplata-mdm-2017/ ) odradzam takie rozwiązanie.

 • Witam. Termin 60 dni dotyczy czasu, jaki ma bank na zaakceptowanie wniosku w systemie BGK Zlecenia od momentu rejestracji. W Państwa przypadku taka akceptacja z pewnością nastąpiła, w innym przypadku bank z pewnością poinformowałby Was o tym że kwota kredytu będzie większa, bo utraciliście Państwo możliwość uzyskania dofinansowania. Nie jest możliwe, aby podpisali Państwo umowę z bankiem o kredyt w programie MDM bez wpływu dofinansowania.

 • Andrzej

  Zamierzam kupić mieszkanie na rynku wtórnym, sprzedawca nie może poczekać

  na pieniądze. Czy istnieje taka możliwość że zapłacił bym mu całość a środki, a po otrzymaniu dofinansowania z MDM, on by mi to zwrócił?

 • WhisperChi

  Wniosek o MDM został zarejestrowany 15.03.2016, wypłata środków była we wniosku określona na datę 29.04.2016.
  Nie ukrywam, że bank trochę wydłużył proces analiz i dopiero jutro tj. 05.05 br. mamy ustaloną datę podpisania umowy. Nasz doradca twierdzi, że nie liczy sie data wypłaty środków tylko data rezerwacji do 14.05.
  4 pytania:
  – czy doradca to sobie wymyslił?
  – czy środki nam przepadły w zwiazku z przekroczeniem daty wypłaty środków?
  – czy w jakiś sposób możemy sprawdzić czy środki zostały nam przyznane?
  – czy możliwym jest podpisanie umowy kredytowej z bankiem z nazwą „kredyt MDM” de facto nie posiadając takiej dopłaty?

  Chcielibyśmy uniknąć obowiązku zapłaty dla dewelopera całości należności z własnej kieszeni tylko dlatego, że ktoś nam coś źle przekazał. Bo nie oszukujmy sie umowa to umowa a będzie obowiązywać 30 lat.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Najprościej – np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Wg stanu na 2016-04-25 zarezerwowano: 144.673.757,94 PLN z puli na 2017 1.681.588,93 PLN z puli na 2018.

 • Marcin

  Witam!
  W jaki sposób można zarezerwować teraz środki z MDM z 2017. Planuje zakupić mieszkanie od spółdzielni na przetarg, który odbywa się 19 maja br. Prawdopodobnie po przetargu środków już nie będzie patrząc na ilość zarezerwowanych teraz środków. Czy można w jakiś sposób zarezerwować te środki teraz, czy dopiero po przetargu. Co jest potrzebne w podanej sytuacji do zarezerwowania danych środków

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • BGK nie analizuje wniosków, robi to bank kredytujący. W zależności od wybranego banku akceptacja odbywa się po rejestracji lub dopiero po uzyskaniu zdolności kredytowej (badanie rzeczywiście trwa kilka dni). Jeżeli wymieniony bank to BZ – w weekend (2016-04-09 do 10) mieli sporą akcję nadrabiania zaległości, polecam kontakt z Pani doradcą, jest duża szansa, że wniosek jest już zaakceptowany.

 • Jeżeli zbywca mieszkania zgodzi się poczekać na wypłatę dofinansowania min do 2017-01-02 – jest taka możliwość. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Izabela

  i jak długo może trwać weryfikacja wniosku przez bgk? wniosek został wprowadzony pod koniec marca, zdolność, zabezpieczenie kredytu jest ok, brakuje jedynie zatwierdzenia przez bgk.

 • Izabela

  czy rezerwacja środków na 2017 rok obejmuje również rynek wtórny?

 • Jak kupić mieszkanie teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • BGK wprowadził blokadę rejestracji wniosków dopiero w dniu 2016-03-15 (wtorek, pod koniec dnia), Wcześniej aplikacja była dostępna. jeżeli wniosek został zarejestrowany w dniu 2015-03-14, potwierdzenie będzie w systemie BGK Zlecenia.

 • olga

  Pani doradca powiedziala ze rejestracja zostala wstrzymana przez bgk 14 marca i dlatego nie moze mi wyslac potwierdzenia rejestracji i nie otrzymamy dofinansowania

 • Niestety nie wiem, to pytanie należałoby skierować do Pani doradcy. Czy próbowała Pani prosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR) – najlepiej z datą złożenia wniosku oraz statusem. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • olga

  Skoro 14 marca bank robil rejestracje w bgk i srodki byly to z jakiej okazji. dofinansowania nie dostalismy ?

 • Witam. 14.03 środki jeszcze były, więc wniosek zarejestrowany w tym dniu powinien Państwu zapewnić dopłatę. Druga sprawa – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • olga

  Witam
  Dostalismy pozytywna decyzje o kredycie mdm ale niestety do bgk dopiero bank rejestrowal 14 marca i nie dostalismy dofinansowania.W banku powiedzieli ze nie mozna wyplacic pierwsza transze w tym roku a w styczniu dopiero dofinansowanie na rynku wtornym tylko wszystko razem czy da sie jeszcze cos zrobic?

 • Nie sądzę, żeby 300 mln PLN środków zniknęło do końca tygodnia, polecam jednak finalizować sprawę jak najszybciej. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Edyta

  Witam

  Dziś idziemy na spotkanie z deweloperem i będziemy składać w do końca miesiąca wniosek o MDM czy jest możliwość że braknie i już nie dostaniemy??

 • ok, jeżeli otrzymała Pani taką informację, nie ma powodu nie wierzyć analitykowi. Nie dysponuję szczegółami Państwa procesu kredytowego. Polecam dopytywać o dalsze szczegóły bezpośrednio u Państwa doradcy.

 • Jolanta.

  Na tą chwilę nic nie wiem o dodatkowych warunkach. Analityczka do pracownika banku który wysłał nasz wniosek po wstępnej decyzji pozytywnej powiedziała że wszystko wygląda dobrze a ostateczną decyzję podejmie na początku przyszłego tygodnia. Środki na koncie dewelopera miały być do końca lutego ale tak długo trwa rozpatrywanie przez banki że termin minął. Będziemy musieli przepisać umowę u notariusza jak już będziemy wiedzieli że kredyt na pewno dostaniemy tylko zastanawiam się ile to wszystko będzie jeszcze trwało bo wkład własny (100tysięcy) już wpłaciłam w grudniu.

 • Czy mają państwo jakieś dodatkowe warunki do spełnienia przed podpisaniem umowy? Jeżeli nie – wystarczy jedynie wygenerować umowę. Okres oczekiwania także zależy od postawionych Państwu warunków (do uruchomienia).

 • Jolanta.

  Witam.
  Chciałam zapytać jak długo po ostatecznej pozytywnej decyzji czeka się na podpisanie umowy a potem na przelew środków na konto dewelopera (zaliczka jest już wpłacona, mieszkania oddane do użytku więc zależy mi żeby to było jak najszybciej) kredyt w Alior Banku.
  Dziękuję

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Polecam poprosić Pani doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR), najlepiej razem ze statusem. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Anna Góra

  Witam w dniu 8 marca 2016 złożyłam wniosek kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi i ewentualnego wypłacenia wniosku do

 • Kwestia już wyjaśniona. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Facebook User

  Proszę napisać ze została wstrzymana w WBK! w innych bankach przyjmują wnioski na mieszkania z rynku wtórnego ( działają zgodnie z ustawą) Informacja z Min Inf.i budownictwa z wydziału mieszkalnictwa.

 • Facebook User

  Mozecie. Tylko WBK zablokował przyjmowanie wniosków.W pozostałych bankach nie robią problemów. Mam wrażenie że na tej stronie wypowiadaja się lobbyści WBK.Nie piszą prawdy!

 • Facebook User

  tylko WBK odmawia przyjęcia wniosków na mieszkania z rynku wtórnego.Pozostałe banki nie robia problemów

 • Witam. Jeżeli inwestycja będzie oddana w przyszłym roku, może Pan próbować złożyć nowy wniosek o wypłatę dofinansowania z przyszłorocznych środków. Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę na rozdzielenie płatności – środki z kredytu może otrzymać jeszcze w tym roku. Część pochodząca z dopłaty MDM zostanie przekazana po 2017-01-02.

 • Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę na rozdzielenie płatności – środki z kredytu może otrzymać jeszcze w tym roku. Część pochodząca z dopłaty MDM zostanie przekazana po 2017-01-02. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam, jeżeli Pani wniosek znajduje się na etapie podpisania umowy, to z pewnością Pani wniosek został zarejestrowany w systemie BGK i dopłata została „zarezerwowana”. Proszę poczekać cierpliwie do jutra i zgłosić się do banku.

 • Iwona

  Witam serdecznie, jutro jestem umówiona z kompletem dokumentów do banku w celu podpisania umowy, a teraz czytam, że dopłaty się skończyły, czyli jeśli miałam tylko wstępną kalkulację a teraz miała być wiążąca to jutro dowiem się, że dopłaty nie otrzymam 🙁 ?

 • Możliwość sfinansowania zakupów mieszkań na rynku wtórnym ze środków przeznaczonych na 2017-ty rok została chwilowo wstrzymana. Chodzi o to, aby sprzedawca mieszkania mógł otrzymać część środków z kredytu wypłaconego w 2016-tym, natomiast na część z dofinansowania będzie czekał przynajmniej do 2017-01-02.

  W najbliższych dniach odbędzie się konferencja na ten temat. Zostanie na niej podjęta decyzja, czy można stosować opisany powyżej mechanizm. Osobiście sądzę, że ta propozycja przejdzie. Napiszemy o tym niebawem.

 • Łukasz

  Witam, złożyłem wniosek o MDM już dwa tygodnie temu i dziś miała być ostateczna weryfikacja. Dostałem odpowiedź że fundusze z dniem dzisiejszym się skończyły i nie dostanę dofinansowania mimo wcześniejszej pozytywnej decyzji banku. Co mogę zrobić w tej sytuacji, jeśli do końca miesiąca nie dostanę kredytu stracę zadatek. Nie chcę brać kredytu(na wkład własny) aby wziąć kredyt. Proszę o pomoc pozdrawiam

 • magda

  Witam, mam takie pytanie: jeżeli chciałabym kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w budynku, który jest już oddany do użytku i zależy mi na jak najszybszym zamieszkaniu w nowym lokum, a wiem, że BGK wydał oświadczenie o wyczerpaniu środków na 2016 r. co znaczy, że nie dostanę dofinansowania w tym roku, to czy mogę złożyć wniosek na rok 2017 i czy będzie się to wiązało z tym, że po pomyślnej weryfikacji wniosku i dopełnieniu wszelkich formalności będę mogła wprowadzić się do mieszkania jeszcze przed wypłatą dofinansowania? Kiedy to dofinansowanie jest wypłacane?

 • Anna

  Witam, mam takie pytanie – zbywczyni domu, który wybraliśmy zgadza się na otrzymanie środków z dopłaty w 2017 r. – czy w przypadku rynku wtórnego możemy złożyć wniosek o kredyt, wypłacić go w tym roku, a dopłatę otrzymać w styczniu 2017?

 • jeżeli Państwa wniosek został zarejestrowany w systemie BGK, powinni Państwo otrzymać dofinansowanie.

 • Artur

  Znaczy ztego co wiem to decyzja wstepna byla na tak. Tylko czy dostaniemy dofinansowanie .

 • Witam. Polecam w tej sprawie kontakt z Pańskim doradcą. Średni czas oczekiwania na decyzję wstępną wynosi około 5-7 dni roboczych.

 • Artur

  Witam moj wniosek zostal zlozony i wyslany w pt. Kiedy mozna sie spodziewac decyzji czy przyznaja dofinansowanie

 • Witam. Wnioski w programie MDM nadal są przyjmowane. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kasia Mądrachowska

  Witam, czy to prawda, ze nie ma juz środków na mdm? Jesli są, to ktore bank wciąż udzielają takiego kredytu?

 • Magdalena Glazer

  Czyli rozumiem, że składając w przyszłym tygodniu wniosek o dofinansowanie mieszkania z rynku wtórnego nie mam szans na dotację?

 • Witam. Nie jest to prawda, BGK nadal przyjmuje wnioski. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Magdalena Glazer

  Witam, przed momentem mój wykładowca na uczelni wyższej powiedział, że w piątek 11.02.16 został wyczerpany limit środków na dopłaty w systemie MDM na 2016 rok? Czy to prawda?

 • Moni

  Dokładnie my dopiero w tym roku mogliśmy ogarnąć temat kupna mieszkania i przez takie rezerwowanie na następny rok dopłat ludzie w 2016 roku mogą miec problem z otrzymaniem dopłaty.Jest dopiero początek roku a juz niema kasy.Co z tego ze kredyt moge uzyskać w tym roku a dopłatę w 2017 sprzedający nam mieszkanie nie bedzie czekał aż do stycznia przyszłego roku na resztę pieniędzy!!!

 • Witam. Jeżeli uruchomienie ma nastąpić wkrótce, wniosek z pewnością zarejestrowali już Państwo dosyć dawno. W takiej sytuacji mają Państwo gwarancję wypłaty dofinansowania. Chcąc uzyskać środki z dopłaty na rok 2017 należałoby od nowa złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania i określić termin wypłaty środków z MDM na przyszły rok.

 • Witam. Kwota dofinansowania stanowi sporą pokusę dla każdego kredytobiorcy. Ciężko o racjonalizm, jeżeli kwota środków jest ograniczona i wiadomo, że wkrótce się skończy.

 • Agata

  Jeśli wiadomo że mieszkanie będzie najwcześniej w roku 2017 to kasa i tak może być zarezerwowana z 2016? Jeśli tak to bez sensu bo ktoś ma mieszkanie w tym roku a przez to że ktoś mu zabrał dopłatę z 2016 musi czekać do przyszłego roku,czyli tak samo jak ktoś kto mieszkanie będzie miał oddane przez dewelopera w 2017. Gdyby się środki nie kończyły to rozumiem ale skoro jest już ich mało to nie powinno się brać dopłat z 2016 na mieszkanie oddane w 2017.

 • Kasia

  Witam, chcemy z mężem wziąć kredyt na mieszkanie które będzie oddane do użytku w III lub IV kwartale 2017 roku. Kredyt zostanie uruchomiony w tym lub następnym miesiącu. Jeśli okaże się że brakuje już środków na MDM z pieniędzy przeznaczonych na rok 2016 to można zarezerwować dopłatę z 2017? Jak wtedy wygląda to w praktyce? Czy te pieniądze już będą zarezerwowane i nie będzie trzeba składać wniosku w przyszłym roku?

 • Witam. Owszem, istnieje taka możliwość, ale wtedy także deweloper powinien wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.

 • Witam. Sprostowanie – wniosek w systemie BGK jest rezerwowany raz. Można złożyć wnioski o kredyt w kilku bankach, ale wtedy wniosek do BGK wysyła tylko ten pierwszy. Pozostałe instytucje widzą już wprowadzony wniosek i nie mają możliwości zarejestrować swojego.

 • Witam. Naprawdę – trudno mi odpowiedzieć na to Pytanie. Środki dosłownie topnieją w oczach. Polecam złożyć wniosek jak najszybciej. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Moni

  Dzieki za info masakra w tym roku jakas z tymi mdm-kami

 • Moni

  Chodziło mi oto ze w poniedziałek bedzie jakas wiadomość czy w ogole jest jeszcze jakas szansa na mdm skoro tak szybko uszczuplają sie środki na ten rok

 • Marzena

  Mam pytanie. Wpłaciłam do dewelopera 100tys w gotówce, na resztę 170 biorę kredyt. Niestety takie są wymogi ze już w trzech bankach dostałam odpowiedź negatywną, czwarty bierze pod uwagę alimenty więc jest szansa na odpowiedź pozytywną. Biorę kredyt z siostrą i mam syna na którego dostaję alimenty (600). Nasze zarobki netto łącznie to 4200 + alimenty i pomimo że nie mamy żadnych kredytów, debetów i nigdy nie było żadnych zaległości w płatnościach w trzech bankach nie dostałyśmy. W maju minie roku odkąd założyłam działalność gospodarczą a banki po roku też ją uwzględniają wiec gdybym teraz nie dostała to jest szansa w maju.
  W związku z tym mam pytanie. Gdyby zabrakło środków do maja a kredyt byłby przyznany czy jest taka możliwość że ta kwota bez dopłaty będzie przelana na konto dewelopera a dopłata (23,500) w styczniu przyszłego roku? Wpłaciłam już 100 tysięcy, mieszkania już są oddane więc zamiast czekać do przyszłego roku może jest szansa na wypłacenie kredytu, a dopłatę w styczniu, gdyż procentowo to jest naprawdę mało, a szkoda czekać prawie rok na dopłatę (strata dla mnie i dla dewelopera)?
  Dziękuję

 • Marzena

  W momencie złożenie wniosku już kasa jest dla nas rezerwowana więc się nie martw. Po drugie NIE WIERZĘ aby decyzja była tak szybko. Składałam w czterech bankach i najwcześniej decyzja wstępna była po 2 tygodniach.
  Ponadto podobno to przesada z tym że kasa się kończy bo jeśli złożysz np. wniosek w trzech bankach to WSZYSTKIE trzy rezerwują dla Ciebie dopłatę, a przecież weźmiesz kredyt w jednym, więc pozostałe odblokują tą rezerwację.

 • Moni

  Wniosek o kredyt razem z mdm złożony wczoraj decyzja bedzie w poniedziałek o mdm czy jest szansa na jej uzyskanie?

 • Mala

  Witam. Czy jeśli w środę 16.03 podpisze umowę przedwstepna i w ten sam dzień złoże dokumenty u doradcy to mam szansę jeszcze otrzymać dopłatę? Wiem ze limity są juz prawie wykorzystane a nie chciałabym stracić zadatku jeśli zabraknie doplat.

 • Dobry wieczór – tak, oczywiście, taka operacja będzie dopuszczalna.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Magdalena Rybicka

  Dzień dobry, z tego co wyczytałam powyżej wnioskuję, że jeśli np. we wrześniu 2016 roku złożę wniosek na zakup mieszkania w styczniu 2017 (załóżmy, że podpisuję umowę przedwstępną jesienią, z datą wydania mieszkania na styczeń), to taka operacja jest w pełni dopuszczalna?

 • Witam. W obecnej chwili, polecam złożyć wniosek jak najszybciej. Środki z programu kończą się błyskawicznie. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W obecnej chwili, polecam złożyć wniosek jak najszybciej. Środki z programu kończą się błyskawicznie. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Martyna

  Witam . Możemy z mężem złożyć wniosek o mdm dokładnie 2 kwietnia. Jakie mamy szanse na otrzymanie dopłaty w tym roku?

 • Asia

  Witam,

  Jaka jest pewność, że jesli złozymy wniosek w przyszlym tygodniu to otrzymamy doplate MDM na mieszkanie 67 m2?

 • Tak, bez problemu. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Moni

  Jesli nasz wniosek bedzie złożony do piątku tego załapiemy sie na mdm 2016?

 • Witam. Nie, zwrot części podatku VAT nie odbywa się z puli przyznanej na dopłaty MDM.

 • Paula_7

  Witam,
  czy kończące się środki programu MDM dotyczą też zwrotu vat za materiały budowlane? Chcieliśmy złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego pod koniec roku, ale w tym wypadku może musimy się spieszyć?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Owszem. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Odnośnie drugiej części pytania – program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM.

 • Paulina

  Proszę mi powiedzieć, jak to jest, czy mogę przystąpić do programu bez wkładu własnego? A jakbym chciała dostać dodatkowy kredyt na remont mieszkania to oczywiście dopłata mdm nie obejmuje tego, ale mogę to dostać w tym jednym kredycie hipotecznym?

 • Witam. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Hanna Przystupa

  Witam, czy w mdm moge miec wklad wlasny czy musze brac kredyt na cale mieszkanie?

 • Jeżeli chce Pani skorzystać z programu MDM w tym roku, polecam złożyć wniosek jak najszybciej.

 • Ola

  Zaznaczę że to jest rynek wtórny, czyli jak nie będzie pieniędzy, mogę złożyć w tym roku wniosek i kredyt i go otrzymam w tym roku tak ?

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Wtedy jedyna opcja to przesunięcie wypłaty dofinansowania na przyszły rok, konieczne jednak będzie złożenie nowego wniosku.

 • Joanna Ferdyn

  witam, chcemy kupi dom. Nasza sytuacja wygląda następująco. Posiadamy gotówkę na zakup działki a budowę domu chcemy zlecić firmie, która wystawi nam rachunek / fakturę. Czy możemy liczyć na dofinansowanie mdm czy tylko zwrot vatu na materiały budowlane?

 • Ola

  A jeżeli termin oddania będzie w tym roku, a środków z MDM nie wystarczy? Co wtedy mogę zrobić?

 • Hmm, a czy ww. pracownik wytłumaczył, dlaczego na oficjalnej stronie BGK widnieje informacja o zarezerwowanych środkach z dopłat na kolejne lata?

  Obawiam się, że mogło zajść pewne nieporozumienie. Środki można „zarezerwować” w przypadku, kiedy kredytobiorca kupuje mieszkanie, którego termin oddania będzie w 2017-tym roku. Wtedy we wniosku o dopłatę wpisuje przyszły rok, jako termin wypłaty dofinansowania.

 • część środków – pochodzących z kredytu – może otrzymać w tym roku. Pozostałą część (czyli środki z dopłaty) otrzyma najwcześniej w 2017-tym.

 • Ola

  Witam. Byłam dzisiaj w banku bzwbk i Pani poinformowała mnie, iż nie ma takiego czegoś jak „rezerwacja środków” na przyszły rok jeśli chodzi o mieszkanie w rynku wtórnym. Stwierdziła, że nie można trzymać wniosku dłużej niż 30 dni, przez co właśnie nie można otrzymać rezerwacji aż do przyszłego roku. Jak również powiedziała, że nie ma wypłacania kredytu w transzach, czyli nie ma możliwości, aby sprzedający dostał dopłatę z MDM z przyszłego roku.

 • cimar

  mieszkanie jest z rynku wtórnego, jest to przebudowana kompleksowo kamienica, czyli rozumiem jak deweloper zgodzi się na przekazanie własności w tym roku to pieniądze też będzie dostawał już transzami w tym roku? czy dopiero całość przyszłym?

 • Tak – i wtedy wszystko będzie zależało od umowy z deweloperem. Jeżeli przekazanie własności odbędzie się dopiero po uzyskaniu całej płatności, zakup będzie możliwy dopiero w styczniu 2017.

 • cimat

  Hm a nie jest tak że kredyt będzie uruchomiony w tym roku a mdm developer dostanie w styczniu 2017?

 • Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Środków powinno wystarczyć do połowy maja, proszę być dobrej myśli, jeżeli złożą Państwo wniosek pod koniec marca, z pewnością skorzystacie z MDMu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Katarzyna Kawarska

  witam, dostałam w spadku 1/4 mieszkania 60m2, czy mogę skorzystać z dopłaty mdm?

 • Ewka

  Witam podpisaliśmy wczoraj umowę rezerwacyjną na mieszkanie. Osoba sprzedająca dopiero 20.03 będzie w Polsce i wtedy idziemy do notariusza podpisać umowę przedwstępną. W tym czasie chcemy przygotować dokumenty dla banku by przyspieszyć procedurę. Czy jest szansa że załapiemy sie na dofinansowanie ? Spełniamy wszystkie kryteria moje pytanie dotyczy tylko tego czy starczy środków do czasu jak złożymy dokumenty o kredy. Pozdrawiam

 • Witam. Prośba o doprecyzowanie pytania. Czy chodzi o to, komu z Państwa będzie doliczony dodatkowy mnożnik ze względu na wychowywanie dziecka?

  Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

 • Aleksandra Cymerman

  jestem w trakcie rozwodu, mam z mezem rozdzielnosc majatkowa. czy zaliczam sie do osob wychowujacych jedno dziecko?

 • Nie ma problemu. Szkoda, że ta odpowiedź akurat taka nie za bardzo ;-(

 • Marek

  Ok. Tak więc jeden doradca dał plamę. Dzieki za odp.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Jeżeli dobrze liczę – 35 lat ukończyli Państwo w ubiegłym roku. W obecnym momencie nie możecie niestety skorzystać z programu MDM.

 • Marek

  Pytam bo jeden doradca kredytowy mówi nam że się załapiemy drugi że nie

 • Marek

  Witam. Czy jesli jesteśmy małżeństwem rocznik 1980 zalapiemy sie na MDM? Nie mamy dzieci.

 • Chodzi o to, czy w księdze wieczystej lokalu jest Pan/Pani wpisany/a jako właściciel mieszkania?

 • Karis

  nie do konca rozumiem co znaczy ze tożsame z własnością? jest to zwyczajna umowa najmu lokalu.

 • Jeżeli wymienione posiadanie mieszkania jest tożsame z własnością 100% – nie można skorzystać z programu MDM. Jeżeli natomiast jest to jedynie członkostwo w spółdzielni – program MDM jest także dla Państwa.

 • karis

  witam, czy jeśli posiadam mieszkanie z „prywatnej” spółdzielni (brak możliwości wykupu mieszkania) a chcę kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy mam szanse na dofinansowania?

 • Witam. Jest to ogólna pula z której korzystają beneficjenci na terenie całego kraju.

 • jacmyd

  Mam pytanie – czy środki na dofinansowanie są rozdzielana jakoś miedzy wszystkie województwa? Czy jest to ogólna pula, z której korzystają wszyscy?

 • Witam. Odnośnie Pani pytania – tak, bez problemu. w momencie złożenia wniosku kredytowego zarezerwują Państwo termin wypłaty kredytu i dofinansowania. Może to być także końcówka bieżącego roku.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Beata

  Witam,

  z mężem zarezerwowaliśmy u developera mieszkanie. Wniosek odofinansowanie będziemy składać przy końcu marca. Budowa mieszkania będzie skończona na koniec lipca. Terminy podpisania umów developerskich itp wypadają do października. Proszę o informację czy jeżeli zarezerwujemy środki teraz w marcu/kwietniu to czy będzie można je wypłacić developerowi w październiku/listopadzie?
  Jak wygląda sprawa z kredytem w banku do tego terminu?
  Pozdrawiam

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Robert M

  Bardzo dziękuję za informację.

 • Robert M

  Witam.
  Czy posiadają Państwo aktualne informację o ilości środków wykorzystanych i ile jeszcze pieniędzy pozostało w 2016 roku? Czy są jakieś aktualne prognozy do kiedy tych środków może starczyć?
  Pozdrawiam.

 • Kamil Głód

  Witam, czy składając wniosek o MDM w kwietniu mam realne szanse na uzyskanie kwoty dofinansowania jeszcze w tym roku 2016? niestety sprawy z księgami wieczystymi sprzedającego mogą trochę potrwać ale myślę że do 2 miesięcy powinniśmy podpisać kupno mieszkania na gotowo. Proszę o odpowiedź

 • Dokładnie tak.

 • BOB

  Rozumiem, czyli kupić mieszkanie będziemy mogli wówczas dopiero od stycznia 2017 tak?

 • Witam. Jeżeli złożą Państwo wniosek już po wyczerpaniu puli dofinansowania na ten rok, wypłata dopłaty będzie miała miejsce najwcześniej w styczniu 2017.

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • BOB

  Witam, co oznacza dokładnie wypłacanie dalszego dofinansowania w 2017 roku? My obecnie nie możemy znaleźć żadnego mieszkania w interesującej nas lokalizacji co myślimy jest związane z porą roku (nie każdy chce wyprowadzkę urządzać zimą). Mieszkania szukamy już od wakacji. Czy to oznacza, że jeśli teraz nic nie znajdziemy, mieszkanie będziemy mogli kupić dopiero po styczniu, jeśli chcielibyśmy skorzystać z MDM?

 • obi

  Witam,
  chciałbym na zakupionej działce w pobliżu Wrocławia wybudować dom z bali. Mam 28 lat i jestem singlem. Powierzchnia domu w podstawie ma mieć 80m2. Dom stawiać będzie wyspecjalizowana do tego firma. Na jakie dofinansowanie z programu MDM mogę liczyć?

 • Witam. Mogą Państwo skorzystać z programu MDM do końca bieżącego roku. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adi

  liczy się rok kalendarzowy przy którym wynika 36 lat, już się nie da skorzystać chyba ze mają państwo troje dzieci to limit wiekowy nie jest brany pod uwage

 • Ama

  Witam.
  Jak policzyc ten limit 35 lat ? Czy jeśli jestem z listopada 1980 roku to mam szanse w tym roku na doplate? Maż jest starszy wiec on napewno nie.

 • Witam. Płatność może być realizowana w transzach – w zależności od stopnia zaawansowania budowy lub jednorazowo – po odbiorze budynku. Dofinansowanie w każdym przypadku będzie stanowiło ostatnią transzę płatności.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • gość

  Witam.Jak wygląda kupno domu który nie jest jeszcze wybudowany przez dewelopera.W jaki sposób dochodzi do zapłaty?Czy są to transze?czy przelanie środków nastepuje dopiero po wybudowaniu?

 • Witam. Garderoba powinna być rozpatrywana jako inne pomieszczenie służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania – jej powierzchnia powinna się wliczać jako użytkowa.

 • Łukasz

  czy powierzchnia garderoby wlicza sie do powierzchni użytkowej??

 • Witam. Owszem, złożenie wniosku w okolicach maja/czerwca może oznaczać wypłatę dofinansowania dopiero w 2017-tym roku.

 • joanna

  Witam planujemy skladac wniosek o mdm w okolicach maja czerwca czy powinnismy sie martwic o to czy dla nas wystarczy srodkow?

 • Witam. Lokal nabyty w ramach programu MDM powinien zapewniać beneficjentowi odpowiednie warunki mieszkaniowe. Chyba, że mówimy o nabyciu domu budowanego przez dewelopera. W takim przypadku wyliczenie limitów odbywa się na podstawie prospektu. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • krzysztof

  Witam. Czy jest możliwość kupna niewybudowanego jeszcze domu z mdm.Jeśli jest to możliwe to jak to się odbywa?

 • Trudno mi się z Panią nie zgodzić 😉

 • Asia

  Zasadniczo też uważam, że podobne praktyki są naganne. Niestety w limitach ustalonych przez ustawodawcę praktycznie nic się nie mieści. Domy sprzedawane na rynku wtórnym są wyceniane przez właścicieli zdecydowanie wyżej, nawet jeżeli nadają się do kapitalnego remontu (na który też potrzebne są duże środki). Dodatkowe zamieszanie wprowadzają właśnie tu dostępne porady, jak różne limity obejść…. W rezultacie nie wiadomo, co w końcu jest godne pochwalenia, a co nie!

 • Witam. Ustawodawca po to wprowadził limity do programu MDM, aby określić pewną pulę mieszkań, którą można sfinansować w ramach MDMu. Podobne praktyki do opisanej przez Panią zdarzają się na rynku. Pisaliśmy o tym w artykule: mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

  Stanowczo nie pochwalamy jednak podobnych metod.

 • Asia

  Witam
  Czy istnieje możliwość obejścia limitu cenowego przy zakupie domu na rynku wtórnym? Notariusz doradził nam, by „nadliczbowe” 40 000 potraktować oddzielną umową cywilno – prawną: na dostosowanie budynku do stanu deweloperskiego z opróżnieniem pomieszczeń z elementów ruchomych i instalacji (dom jest do generalnego remontu)
  rodzina 2 + 4

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Witam. Niestety nie możecie Pastwo skorzystać z MDMu. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2

  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Dominik

  Mam pytanie czy wchodzi też możliwość skorzystania z programu pod kątem budowy domu jednorodzinnego???

 • Natalia

  Witam serdecznie posiadamy z mężem mieszkanie na kredyt z dopłata rodzina na swoim. Jesteśmy w takcie jego sprzedaży. Chcemy nabyć mieszkanie z rynku wtórnego, czy mamy możliwość otrzymania dopłaty z MDM?? Pozdrawiam

 • Owszem, jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Sylwia

  Dzień dobry, czy jeżeli jestem współwłaścicielem mieszkania i mam 1/4 część mieszkania to mogę mieć dofinansowanie do MDM? Dodam że właścielem jest moja matka, a moje siostry też mają po 1/4

 • Witam. W obecnym momencie – nie ma możliwości, aby brakło dla Państwa środków. Proszę być dobrej myśli.

 • Kinga

  Witam, W tym tygodniu doradca składa w moim i męża imieniu wnioski kredytowe do 3 banków – jest prawdopodobieństwo że nie starczy środków z MDM? Mamy już wszystkie dokumenty wymagane do rozpoczęcia procedury kredytowej.

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Irek Grudziądz

  Mam pytanie gdy kupuję mieszkanie w MDM po podpisaniu umowy notarialnej jaki czas na wyprowadzenie się z mieszkania ma sprzedający,czy mogę mu wyznaczyć jakis termin czy jest to już z góry ustalone

 • Witam, Pański wniosek został już złożony, środki zostały więc dla Pana „zarezerwowane” i będą oczekiwać do momentu wypłaty dofinansowania. Proszę być spokojnym w tej kwestii.

 • Prawda, w przypadku takiego rozwiązania uczciwość nakazuje wyjaśnić sprzedającemu powód zwłoki w kwestii wypłaty dofinansowania. Odnośnie odpowiedzi na Pani pytanie w banku. W momencie wypłaty pierwszej transzy bank rozpoczyna naliczanie rat odsetkowych – od wypłaconej kwoty. Raty te nie pomniejszają części kapitałowej, stanowią dodatkowy koszt dla kredytobiorcy.

 • Jest to kwestia indywidualnych rozmów z bankiem kredytującym, ew. regulacji w danym banku. Najczęstszą sytuacją jest spłata raty kapitałowo -odsetkowej w miesiąc po wypłacie ostatniej transzy, ale nie jest to reguła.

 • Julia Sosna

  hmm a My mamy wyplate Mdm na 14 marca br a pierwsza rate maja nam pobrac z konta 15 lutego bo juz zostala wyplacona transza kredytowa z banku wiec jak to jest?

 • Julia Sosna

  mi sie wydaje ,ze wiekszym problem jest taki ,ze trzeba uprzedzic sprzedajacego ,ze bedzie musial tak dlugo czekac na osttania czesc kasy i to moze sie nie podobac… poza Tym nam w banku powiedzieli ,ze to nie dobrze brac juz kredyt a wyplate miec z duzym opozniem ale dlaczego to juz nie wnikalam..

 • Max

  Witam. Mam pytanie , w styczniu 2016 r. podpisałem z bankiem umowę o kredyt i również w styczniu zostałwniosek zarejestrowany w BGK. Termin realizacji/ wypłaty pomocy BGK przypada na grudzień 2016 r. Czy zapowiedzi , że środki BGK skończą się ok. połowy roku 2016 , dotyczy to tylko nowych wniosków złożonych po tym okresie , czy również tych gdzie środki były ,,rezerwowane” w 01/2016 ,a wypłata pomocy BGK przypada na 12/2016 r. Proszę o odpowiedź.

 • ok, ale wg art. 6-go Ustawy MDM małżeństwa przystępują do kredytu razem (nawet, jeżeli posiadają rozdzielność majątkową). Zalecam najpierw zakończyć sprawę rozwodową i wtedy ubiegać się o udział w programie MDM.

 • Mirka

  ja nie byłam nigdy właścicielem tego domu, gdyż jak wspomniałam powyżej mamy rozdzielność majątkową, nie będzie zatem podziału majątku wspólnego, nigdy nie będę współwłaścicielem tej nieruchomości, wydaje mi się więc, że jako samotna matka, która nigdy nie była właścicielem ani współwłaścicielem nieruchomości dofinansowanie z mdm mi przysługuje, proszę o ponowną analizę mojej sytuacji.

 • Mirka

  ja nie byłam nigdy właścicielem tego domu, gdyż jak wspomniałam powyżej mamy rozdzielność majątkową, nie będzie zatem podziału majątku wspólnego, nigdy nie będę współwłaścicielem tej nieruchomości, wydaje mi się więc, że jako samotna matka, która nigdy nie była właścicielem ani współwłaścicielem nieruchomości dofinansowanie z mdm mi przysługuje, proszę o ponowną analizę mojej sytuacji

 • Witam. Nawet, jeżeli dofinansowanie zostanie wypłacone w 2017-tym roku, przyznana kwota nadal będzie traktowana jako wkład własny beneficjenta.

 • Roman

  Dzień dobry, mam pytanie:
  Chciałbym, aby dofinansowanie MDM było potraktowane jako wkład własny w kredyt. Jeśli jednak zdarzy się, że skończą się pieniądze w budżecie MDM na 2016 rok (np. w maju) i będę musiał czekać na styczeń 2017 roku, to bank nie przyzna mi kredytu w tym okresie „zawieszenie” od maja do stycznia 2017?
  Pozdrawiam

 • Witam. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Karol

  kupiłem mieszkanie na rynku wtórnym . Jestem singlem. Czy prócz mnie w mieszkaniu może zamieszkiwać moja narzeczona? Boję się sytuacji że mogę stracić wowczas kwotę dofinansowania ….

 • Niestety nie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Z programu nie są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi ich wspólną własność.

  Dodatkowo, na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw.” Z powyższych stwierdzeń wynika zatem, że małżonek był właścicielem mieszkania, i na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie może ubiegać się o udział w programie Mieszkanie dla Młodych.

  Uwaga – powyższy warunek nie obowiązuje, jeżeli jedna osoba z wymienionej – rozwiedzionej pary wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Mirka

  Czy przysługuje mi dofinansowanie z MDM, w sytuacji gdy mój mąż jest właścicielem domu jednorodzinnego, a my mamy rozdzielność majątkową, w najbliższym czasie składam pozew o rozwód aha i mamy dwójkę wspólnych dzieci. Proszę o odpowiedź

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie ma takiego ryzyka. Beneficjenci nie mogą zarezerwować więcej niż 50% puli ze środków przeznaczonych na kolejny rok.

  Odnośnie wcześniejszej rezerwacji środków. Ustawa mówi o liczbie wychowywanych dzieci w momencie złożenia wniosku, aby więc uzyskać najkorzystniejsze warunki, powinniście Państwo poczekać na urodzenie trzeciego dziecka. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Mogą Państwo złożyć wniosek w programie MDM do końca bieżącego roku (w przypadku małżeństwa pod uwagę brany jest wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Jeżeli braknie środków na rok 2016, będziecie Państwo mogli wnioskować o wypłatę dofinansowania w 2017-tym roku. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Klaudyna

  Witam mam następujące pytanie: W chwili obecnej wychowujemy z mężem dwójkę dzieci. Planujemy trzecie, które urodzi się w 2017 roku. Wtedy też planujemy złożyć wniosek o dofinansowanie. Proszę o odpowiedź, czy istnieje ryzyko, że wnioski które będą składane przez kolejne miesiące (tzn cały 2016 rok) wykorzystają pulę na 2017 i kolejno zwiększą ryzyko, że zabraknie środków w 2018 jeśli ta tendencja i duże zainteresowanie się utrzyma? Czy istnieje coś takiego jak pierwszeństwo dla rodzin wielodzietnych? Czy można złożyć wniosek z uwzględnieniem 3 dzieci będąc w ciąży z tym trzecim? Pozdrawiam serdecznie!

 • Bogdan

  Witam! Jak będzie wyglądała moja sytuacja jeśli chodzi o limit wieku? Ja mam 38 lat natomiast moja żona w 2016 r kończy 35 lat. Chodzi mi o sytuację gdy złożymy wniosek w 2016r lecz zabraknie środków w puli na ten rok. Czy będziemy mogli skorzystać z puli na rok 2017?

 • Jeżeli dom nie ma odbioru technicznego – inwestycja nie została zakończona. Bank nie udzieli kredytu na zakup takiej nieruchomości, szczególnie na rynku wtórnym. Odnośnie kończących się środków – budżet na 2016 powinien wystarczyć minimum do końca maja. Po tym okresie będzie można złożyć wniosek o kredyt z wypłatą dofinansowania na początku 2017-go roku. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Budowa na Państwa działce – nawet jeżeli całość prac wykona jedna firma = system gospodarczy.

  Uzyskanie dofinansowania byłoby ew. możliwe, gdybyście sprzedali Państwo działkę wymienionemu deweloperowi, a następnie odkupili już wybudowany dom razem z działką.

 • Witam. Jeżeli nie ma ustanowionego okresu karencji, pierwsza rata kapitałowo-odsetkowa powinna być zapłacona w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty dofinansowania (dofinansowanie jest ostatnią transzą wypłacanego kredytu).

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Kamil

  Witam, czy w przypadku chęci zakupu domu z rynku wtórnego spełniającego warunki metrażowe, który nie ma odbioru istnieje opcja uzyskania dofinansowania? Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia o kwocie dofinansowania pozostałej na ten rok obawiam się, że papierkowe kwestie związane z odbiorem nie zakończą się w odpowiednim czasie. Pozdrawiam

 • Gosia

  Dziękuję z wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie 🙂 Jeżeli dom wybudowany by był przez jedną firmę w całości jak było by to traktowane? czy wtedy jest szansa na skorzystanie z programu MDM?

 • MarMar

  MDM jest tylko dla osób które nie są właścicielami mieszkania.

 • Krzysiek

  W przypadku przesunięcia terminu wypłaty dofinansowania (od momentu składania wniosku i przyznania kredytu) kiedy rozpoczynam spłatę kredytu?,

 • Ania

  Witam, chciałabym zapytać, czy jeśli posiadam z mezem kredyt hipoteczny i chciałabym zaciągnąć drugi z programu Mdm ( załóżmy że mamy zdolność i posiadamy wkład wlasny) mamy jedno dziecko, drugie w drodze; czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania z programu? Program Mdm wszedł w życie bodajże w 2008 roku chwile po tym jak wzięliśmy kredyt; ( może tym razem się uda?? ) Z góry dziękuję za informację. Dodam; ze chcemy kupic drugie mieszkanie, pierwsze nadal splacamy. Pozdrawiam!

 • Witam. Jeżeli chcą Państwo budować dom na własnej działce, z punktu widzenia programu MDM będzie to potraktowane jako budowa systemem gospodarczym. W takim wypadku możecie Państwo jedynie liczyć na zwrot części podatku VAT. Aby otrzymać takie wsparcie nie trzeba korzystać kredytu. Jeżeli jednak chcielibyście Państwo w ten właśnie sposób finansować budowę – będzie to zwykły kredyt hipoteczny, poza programem MDM.

  Jeżeli natomiast chcielibyście uzyskać dofinansowanie w formie dopłaty do kredytu – należy ww. dom zakupić. W takim przypadku złożycie Państwo wniosek o udział w programie po wybraniu odpowiadającej Wam nieruchomości.

  Odnośnie wkładu własnego – wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dokładnie tak, chociaż nie sądzę, aby środki przeznaczone na ten rok skończyły się w kwietniu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Przekazanie środków wkładu własnego (poza tymi, pochodzącymi z programu MDM) jest sprawą pomiędzy Panem, a sprzedającym lokal. Może Pan tego dokonać w dowolnym momencie. Zwykle jest to zaliczka na poczet kupna danego lokalu.

 • Gosia

  Witam! jesteśmy młodym małżeństwem z dwóją dzieci. Planujemy budowę domu za około 2 lata. Za około 1,5 roku będziemy mogli się starać o kredyt hipoteczny (na razie spłacamy inny kredyt). W jaki sposób możemy się starać o dofinansowanie z MDM? Kiedy składać wniosek? Czy zrobić to teraz ale dofinansowanie otrzymać pod koniec 2017 lub w 2018 roku? (w momencie kiedy będzie możliwość wzięcia kredytu).

  Nie mamy wkładu własnego, czy kwota z dofinansowania z MDM może być traktowana przez bank jako nasz wkład? Czy oprócz dofinansowania biorąc kredyt hipoteczny musimy posiadać jeszcze te dodatkowe 15% własnego wkładu?

  Czy budując dom na własnej działce dofinansowanie możemy wykorzystać jako pomoc w spłacie kredytu czy tylko w przypadku zwrotów VAT za materiały? Gdzieś tu o tym czytałam w komentarzach i troszkę się pogubiłam w tym.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

 • Radosław

  karencja MDM wynosi 5 lat

 • Radosław

  Witam. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem: W kwietniu (bo dopiero wtedy będę miał umowę na czas nieokreślony) składam wniosek o MDM. Zakładam że bank X przyna mi kredyt. Jednak moze sie zdarzyc ze skoncza sie srodki MDM na 2016. Rozumiem ze wtedy: bank przelewa do Dewelopera pozostała czesc kredytu, a dofinansowanie MDM przeleje dopiero w 2017 roku?Z góry dziekuje za odpowiedz. z powazaniem RJablonski

 • Mateusz

  Witam,

  Prosiłbym o informację. Bierzemy kredyt MDM w tym roku na 30 lat (początek kwietnia) – środków pewnie wystarczy jeszcze. Pytanie brzmi: czy jeżeli będziemy chcieli spłacić w pełni mieszkanie w okresie np. 15 lat, trzeba będzie
  zwrócić dofinansowanie?

 • Krzysiek

  W takim przypadku, kiedy dokonuję dopłaty do wkładu własnego (jeśli 10% z MDM nie wystarcza na wartość wkładu własnego do kredytu)? Czy jest termin ściśle określony czy krótko przed wypłatą dofinansowania?

 • Witam. Oczywiście, jest taka możliwość. Środki z kredytu zostaną wówczas wypłacone w 2016, a ostatnia transza zawierająca kwotę dofinansowania – na początku 2017-go roku.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W styczniu zostało wykorzystanych około 77 mln PLN środków z budżetu przeznaczonego na 2016-ty rok. W puli pozostało jeszcze prawie 282 mln PLN. Oznacza to, że środki przeznaczone na ten rok skończą się najprawdopodobniej w połowie maja 2016.

  Po wyczerpaniu środków przeznaczonych na rok 2016 może Pan złożyć w dowolnym momencie wniosek o kredyt z wypłatą dofinansowania w roku 2017.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Można sprawdzić te informacje na stronie BGK, lub zadając pytanie na naszym forum. W puli środków przeznaczonych na obecny rok pozostało jeszcze 282 mln PLN.

 • Oczywiście. Ustala Pan tą datę w momencie składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem.

 • Krzysiek

  To istnieje możliwość ustalenia terminu wypłaty dofinansowania?

 • Witam. Jeżeli złoży Pan wniosek w sierpniu bieżącego roku z terminem wypłaty dofinansowania w 2017, środki na dopłatę zostaną zarezerwowane z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. wniosek złożony w tym roku gwarantuje Panu minimalny poziom wkładu własnego w wysokości 15% (a nawet 10% wg oferty części banków).

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Nie. Kwota dofinansowania jest wyliczana na podstawie metrażu użytkowego – czyli w tym wypadku wg 46,3 m2. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • piotrek

  Witam.
  Chciałbym nabyć dom z rynku pierwotnego. Z racji że zdolność kredytową osiągnę w Kwietniu (chodzi o krótki okres zatrudnienia u aktualnego pracodawcy) a środki MDM 2016 mogą się już wyczerpać, mam pytanie.Czy jeżeli bank przyzna mi kredyt np.w czerwcu 2016 to mogę skorzystać ze środków (zakładam że zostaną mi przyznane) MDM 2017 jako ostatniej transzy.Chodzi o to czy warto rezerwować ten dom u dewelopera na ten rok ( jest już wystawiony na sprzedaż ale mogę wpłacić np.zaliczkę).

 • Krzysiek

  Dzień dobry, czy to pewne że pieniądze przeznaczone na ten rok skończą się w kwietniu, czy nie ma na to reguły i jest szansa, że jeszcze w czerwcu czy też lipcu będzie można liczyć na dopłątę MDM? Jeżeli złożę wniosek w grudniu 2016 to czy otrzymam pieniądze na styczeń 2017? Pozdrawiam

 • Ania

  Bardzo proszę o podanie gdzie można sprawdzić aktualną pulę środków która pozostała do wykorzystania w programie MDM.

 • Adam

  Dla pewności – jeżeli złożę wniosek o kredyt hipoteczny w sierpniu tego roku i będę chciał skorzystać z MDM (które zapewne na ten rok już się wyczerpie) to czy dostanę dofinansowanie z MDM ze środków z 2017 roku? Na zasadach, że wkład własny będę musiał mieć na poziomie 20 %?

 • Pioter

  Czyli jeśli mieszkanie ma 46,3m2, a piwnica 2,9m, to znaczy, że będę kupował mieszkanie de facto o wielkości 49,2m2 i do tego metrażu dostanę dofinansowanie? Jednocześnie w formularzu przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie będę wpisywał powierzchnię mieszkania 49,2m2?

 • arfer

  a część banków traktuje skrócenie okresu (tak interpretuje) jako wcześniejszą spłatę i nie udostępnia w programie MDM takiej opcji np. PKO BP

 • arfer

  podstawowa różnica również dotyczy sytuacji kredytowej (a MDM inaczej niż na kredyt nie uzyskasz) – tym bardziej z racji tego, co dzieje się obecnie w bankach (niższe akceptowane LTV, wymagany większy wkład własny, wyższe marże, wyższe wymogi co do zdolności kredytowej, niższy apetyt na ryzyko, więc generalnie niższa dostępność kredytów) – singiel jest traktowany jako Klient zdecydowanie bardziej ryzykowny, niż małżeństwo (choćby ze względu dochodowego)

  gdyby natomiast zaciągać kredyt jako singiel izakupywać jako singiel, przy wsparciu partnera jako dodatkowego kredytobiorcy pomagającego dochodem, ta druga osoba będzie potraktowana jako – upraszczając – dodatkowe gospodarstwo domowe w kredycie, a więc zdolność kredytowa przy identycznych dochodach będzie zdecydowanie niższa, niż gdyby te same osoby wniooskowały już jako małżeństwo

  jeśli obawiacie się o ryzyko wyczerpania się dopłat, zawsze można przyspieszyć ślub cywilny a kościelny zostawić sobie w planowanym terminie (dość często w poprzednim programie RnS tak właśnie postępowano)

 • arfer

  z 2017 tak

 • Adam

  Jeśli mam już umowę rezerwacyjną na mieszkanie, którą podpisałem ze spółdzielnią i chciałbym skorzystać z MDM, ale nie wiadomo kiedy będzie pozwolenie na budowę mieszkanie (szacuje się, że w lipcu tego roku) to będę mógł skorzystać z programu choćby z puli MDM na 2017 rok (kredyt hipoteczny brałbym ok sierpnia tego roku)?

 • Poza warunkiem dot. minimalnego okresu kredytowania dochodzi jeszcze warunek dot. wcześniejszej spłaty kredytu prze upływem 5-ciu lat od momentu otrzymania własności mieszkania. Jeżeli jednak bank kredytujący dopuszcza taka możliwość, nie ma problemu.

 • Witam. Rozpatrując kwestię pod względem wysokości dofinansowania – warunki dla singli i bezdzietnych małżeństw są takie same. Podstawowa różnica- w przypadku małżeństw, warunki programu MDM dot. nieposiadania mieszkania muszą spełniać obydwoje małżonkowie.

  Może Pani skorzystać z kredytu w programie MDM jako singielka, a od razu po ślubie dokonać rozszerzenia własności mieszkania na małżonka. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Jeżeli złoży Pani wniosek w lutym, środki zostaną dla Pani „zarezerwowane” do momentu wypłaty kredytu lub odrzucenia wniosku/rezygnacji z kredytu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Niestety nie. Ustawa mówi o wychowywaniu dziecka w momencie składania wniosku o kredyt z dopłatą. Mogą więc Państwo skorzystać z kredytu teraz – jako małżeństwo z jednym dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać 20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą być udzielone jedynie na sfinansowanie zakupu mieszkania. Miejsce postojowe – o ile nie stanowi przynależności – należy nabyć przy udziale środków własnych lub na podstawie innego kredytu hipotecznego, poza programem MDM. Nie ma natomiast przeszkód, aby sama transakcja była zrealizowana jednym aktem notarialnym, o ile składowe transakcji są osobno wyszczególnione i dokładnie opisane.

 • Witam. jeżeli piwnica nie jest oddzielna nieruchomością (nie posiada oddzielnej KW), powinna być traktowana jako pomieszczenie przynależne i zostać ujęta w wyliczaniu limitów ceny i powierzchni wymienionego lokalu mieszkalnego.

 • Bee

  Czyli jest to kwestia do załatwienia wyłącznie z bankiem? Ustawodawca nie nakłada tutaj żadnych ograniczeń? Ważne, żeby początkowa umowa kredytowa była zawarta na 15 lat?

 • Kamila

  Witam, bardzo proszę o informację, czy i jaka jest różnica brania kredytu MDM jako singiel,a małżeństwo bez dzieci? Czy można wziąć kredyt MDM, jako singiel,a po 4miesiącach aneksować umowę jako małżeństwo? Proszę również o wyjaśnienie,czy jeśli w lutym złożę wniosek na kredyt,a pieniążki chciałabym na czerwiec, to jest szansa,że do czerwca ich już zabraknie,czy skoro złożę wniosek w lutym,to się kwota w jakiś sposób rezerwuje?

 • Andrzej

  W kwietniu spodziewamy się 2 dziecka. Czy możemy już teraz starać się o kredyt w ramach MdM korzystając z 20% dofinansowania rezerwując sobie tym samym środki, czy jednak dopiero po urodzeniu.

 • Gość

  Witam, w kwietniu ubiegłego roku podpisałam umowę deweloperską z dofinansowaniem z MDM. Pół roku później zdecydowałam się na zakup miejsca postojowego (oczywiście pokryte z własnych środków). W chwili obecnej deweloper ma zagwozdkę w jaki sposób zapisać w akcie notarialnym (który ma być w marcu) że nabyłam miejsce postojowe z własnych środków i tym samym nie zwiększać wartości nieruchomości abym nie utraciła dofinansowania. Czy jest jakiś sposób aby to zapisać w akcie?

 • Pioter

  Jak wygląda sprawa z piwnicą przy rynku wtórnym? W KW jest wpisane, że do do mieszkania przynależy piwnica. Czy trzeba sporządzić dwie osobne umowy, żeby nie było dopłaty do piwnicy?

 • Tak. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:

  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Andrzej

  Posiadam spółdzielcze prawo do lokalu w którym mieszkam. Chciałbym go wykupić od spółdzielni w ramach MdM? Czy to możliwe?

 • W takiej sytuacji zalecam kontakt z pańskim doradcą. Być może możliwe będzie przesunięcie terminu podpisania umowy kredytowej. W innym przypadku zalecam jak najszybsze złożenie powtórnego wniosku – aby mieć pewność otrzymania dofinansowania z tegorocznych środków.

 • Witam. Rezerwacja wiąże się ze złożeniem wniosku o kredyt. Niestety podczas jego procesowania analityk będzie sprawdzał okres prowadzenia Pańskiej działalności gospodarczej i odrzuci wniosek.

 • Robert Wieczorek

  Witam, od 01.06.15r prowadzę działalność gospodarczą, więc o kredyt na mieszkanie mogę starać się najwcześniej po roku od rozpoczęcia działalności. Mam w związku z tym pytanie, czy można jakoś wcześniej zarezerwować MDM, bo obawiam się że w tym roku mogę się już nie załapać na to dofinansowanie. Proszę o odpowiedź 🙂

 • Limak

  Witam mam dofinansowanie przyznane do wypłaty na 20 lutego ale mam problem ze spełnieniem ostatniego warunku kredytu do którego decyzja jest pozytywna i nie mogę na tą chwilę podpisać umowy kredytowej i czy jeśli nie wyrobie się w tym terminie dofinansowanie przepadnie i złoże ponownie to dostanę z wypłatą na ten rok? Boję się że środków zabraknie i kredyt przepadnie.

 • Witam. Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Paulina Sieradzka

  Witam, skorzystałam z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych w roku 2014-tym i otrzymałam dofinansowanie w wysokości 10%. W roku 2016-tym urodzę pierwsze dziecko. Czy w związku z tym mogę liczyć na dodatkowe 5% dofinansowania do spłaty kredytu? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Dziękuje.

 • Julia Sosna

  po prostu nie widze sensu naparzania sie wzajemnie.. realia sa jakie sa i mozna tylko szukac jak najlepszej oferty i probowac z niej sensownie skorzystac 😉 nie ma ludzie nieomylnych a Banki nie sa dobroczyncami za darmo jednak kredyt badz co badz daje jakas szanse na swoje cztery katy 😉 Wlasnie Dzis sie wprowadzamy z reszta rzeczy 😉

 • Bardzo dziękuję za stonowany i wyważony komentarz, który powinien uspokoić tę odrobinę zbyt gorącą dyskusję.

 • Owszem, zgoda banku będzie potrzebna – ale to jest czysta formalność. Dla banku będzie korzystne, jeżeli kredyt zabezpiecza dwoje kredytobiorców – a nie jeden.

  Odnośnie naszych odpowiedzi – po to tutaj jesteśmy, proszę pamiętać, że jeżeli pojawią się dalsze wątpliwości – pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 • Julia Sosna

  NIestety co do faktów ma Pan racje.,, faktycznie Banki w ostatnim czasie podniosly marze czy tez innego typu oplaty tak ,ze w ostatecznym rozrachunku kredyt jest drozszy nie ma co ukrywac.., sledzilam zmiany od lipca zeszlego roku – w przeliczneiu na nasza rate przelozylo sie o wzrost o jakies 15 zl do tego co pierwotnie bylo., ale coz poradzic – wiadomo ,ze to sie zmienia – i szczesliwy tylko ten co dysponuje cala gotowka i nie potrzebuje zadnej pozyczki.., tylko nie do konca rozumie co Panu da to wkurzanie sie>? moze Pan nie korzystac z uslug Banku ;] i nie brac kredytu przeciez to nie obowiazek ;p Ja licze ,ze uda nam sie splacic wczesniej kredyt co przy dobrych wiatrach da nam taki rozrachunek ,ze korzystajac z dofinansowania to ta kwota wystarczy by pokryc koszty kredytu wiec dzieki temu nie zaplacimy nic za to , ze mamy mieszkanie na kredyt a nie za swoje w 100% . ale to sie tylko sprawdzi przy malym kredycie i krotkim czasie splaty – zeby nie bylo ,ze zas jestem niedoinformowana. Pozdrawiam !

 • Gość

  Więc jeżeli narzeczona będzie chciała mieszkanie przepisać zaraz po ślubie takowa zgoda od banku jest niezbędna?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie.

 • Julia Sosna

  w cuda nie wierze;] i dla niektorych ludzi to ,ze w danym banku jest 10 % a od reszty doplaca cos w postaci dodatkowego ubezpieczenia to czasem jedyna mozliwosc na wziecie kredytu. Mnie to akurat nie dotyczy bo mielismy duzy wklad wlasny i wraz z dofinansoweaniem wynioslo 50 % wartosci nieruchomosci.., wiec nie wnikalam co oni tam maja bo nawet jakby byl wyzszy procent to Nas nie dotyczyl – PS , Jakby Pan poczytal wiecej moich Komentarzy to wiedzialby Pan ,ze az tak niklej wiedzy nie mam ;] ale nie bede sie przeciez z Panem kłocic – a i umowe kredytowa dokladnie przeczytalam ale,ze mnie to o czym Pan pisze nie dotyczy to tez nie zaglebialam tego „jakim cudem jest 10%” i tyle ale zapewne jest tak jak Pan mowi i z tym sie zgodze ,ze za darmo nic nie ma ;] co do opowiastki o kolezance to zgodze sie ,ze w bankach pracuje marni ludzie czasem- sama na takowego trafilam w jednym z oddzialow banku i dlatego udalismy sie do innego bo tylko by nam balaganu w papierach zrobil..

 • Ad 1. Mnożnik dofinansowania w wysokości 15% mogą Państwo otrzymać składając wniosek tuż po urodzeniu dziecka.

  Ad 2. W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonkę: pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to wizyta u notariusza (akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego męża do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej).

 • gość

  pytania odnośnie powyższego:
  1. „Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia”.
  W lipcu rodzi nam się dziecko, a na koniec października jest zaplanowany ślub.
  Jaka jest szansa uzyskania 15%, bo po ślubie uzyskanie dopłaty przestaje być możliwe?

  2.”Dodatkowo – wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.”
  W jaki sposób narzeczona będzie mogła po ślubie ustanowić współwłasność owego mieszkania?

 • Paweł

  Rozumiem, że ty z tej opcji lemingów co wierzą we wszystko co pisze jakaś oficjalna strona nie sprawdzając jakie są fakty ? No to wierz dalej, że banki nie przerzucają opłat na klienta bo strona MDM tak napisała. Powodzenia w dorosłym życiu, bo chyba dopiero zaczynasz takowe.

 • Witam. Tak, jest taka możliwość. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania, co oznacza, że nie obejmują Pana warunki art. 14-go Ustawy MDM dot. zwrotu dofinansowani. Po upływie 5-ciu lat od momentu otrzymania własności mieszkania narzeczona będzie mogła ustanowić współwłasność swojego lokalu.

  Ew. będziecie mogli ustanowić Państwo współwłasności swoich mieszkań od razu po ślubie. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Dodatkowo – wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Gość

  Mam dość nietypowe pytanie. Osobiście mam na siebie kredyt z mdm-em który spłacam od roku.
  Z narzeczoną potrzebujemy zakupić kolejne mieszkanie.
  Czy istnieje możliwość wzięcia przez nią kredytu z dopłatą mdm, dopisania mnie jako spłacającego(czym zwiększa się też zdolność kredytowa), a następnie dopisania mnie jako współwłaściciela(od razu, czy też po 5 latach)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź;)

 • Mariusz

  Z taką wiedzą powinieneś zostać Prezesem jakiegoś banku. A jak nie jesteś Prezesem to jesteś zwykłym pieniaczem, jakich wiele na forach.

 • Paweł

  Przepraszam bardzo, ale kłania się czytanie ze zrozumieniem i przykro mi, że osoba odpowiadająca wyrwała zdania z kontekstu i nie widzi całej mojej wypowiedzi. Po kolei prostuje:
  „Pomijam już fakt tego, że skoro koleżanka ma umowę kredytową to nikt już teraz nie będzie Jej zmieniał marży.”

  Ww. zdanie chyba jasno precyzuje, że wiem iż bank nie może podnieść marży kredytu zatem co sprostowaliście w mojej wypowiedzi ?

  Po drugie chyba wyraźnie opis sytuacji w mojej wypowiedzi pokazuje, że pracownicy banków są niedouczeni, niedoinformowani i wprowadzają w błąd nawet członków rodziny co wyrażam lekką ironią – dotyczy Waszej uwagi o podatku bankowym.

  Co do ubezpieczenia brakującego wkładu własnego to wystarczy porównać oferty banków z przed informacji o wprowadzeniu podatku i po i zapisać wyniki w tabeli. Od razu Państwo zauważą, że sekcja „Wysokość podwyższenia oprocentowania z tytułu brakującego wkładu własnego” wzrosła w większości banków o różne wartości ale wzrosła co w skali roku już daje znaczącą podwyżkę. Wiem, bo sam biorąc kredyt w tej sekcji miałem 0,15 pp w swoim banku a teraz w tym samym banku jest 0,25 pp. Było nie było są to kolejne koszty które klient ponosi więc nie wiem skąd twierdzenie że nie jest to przerzucane na klienta ?

  Prosiłbym jednak aby Wasze odpowiedzi na niektóre tematy były bardziej przemyślane ponieważ to nie sztuka robić kopiuj/wklej jak robicie w większości przypadków albo wyrywanie zdań z kontekstu i komentowanie ich. To nie pierwszy przypadek kiedy ktoś z Waszego ramienia odpowiada i nie ma racji, a ja próbuje to prostować. Tak samo było w zeszłym roku kiedy wprowadziliście w błąd wiele osób odnośnie tempa zmian przy ustawie MDM, jakie będą zmiany itd. Jeżeli czegoś nie ma na papierze to lepiej o tym nie pisać, a Wasze niestety fałszywe informacje które macie rzekomo od ludzi z którymi współpracujecie w ministerstwie i bankach mijały się z prawdą. Ot prosty przykład odnośnie tego kiedy miała być poprawiona ustawa MDM i powoływaliscie się na to samo źródło co ja tylko że koniec końców to ja miałem rację i informację od pewnego analityka. To tak odnośnie tego, że teraz próbujecie udowodnić, że banki są dobroduszne i nie przerzucają ubezpieczeń na klienta. Nawet ubezpieczenie wpisu do hipoteki zostało znacząco podwyższone przez banki co można łatwo sprawdzić przecież – to są suche fakty z tabel opłat i prowizji banków.

 • Minimalny okres kredytowania w programie MDM wynosi 15 lat. Obawiam się, że banki raczej nie będą chętne, aby skracać ww. czas.

 • Kilka słów sprostowania do Pańskiej wypowiedzi. Nie ma takiej możliwości, aby bank podniósł marżę kredytu już po podpisaniu umowy – chyba, że sam kredytobiorca wyrazi na to zgodę w ramach aneksu do ww. umowy. Podatek bankowy w żaden sposób nie przełoży się na marże w już podpisanych umowach.

  Ubezpieczenie brakującego wkładu własnego (wymienione 5%) – wymagane w ramach Rekomendacji S w wielu bankach nie jest przerzucane na klienta. Banki, w ramach umów ramowych z ubezpieczycielami, ponoszą naprawdę bardzo niewielkie koszty takiego ubezpieczenia

 • Bee

  Czy po uruchomieniu kredytu z MDM na 15 lat, mogę go w dowolnym momencie przekalkulować na krótszy okres, np. 10 lat, bez ponoszenie konsekwencji finansowych?

 • Paweł

  Jeżeli wierzy Pani w cuda w bankach to nie chce wiedzieć na jakich warunkach wzięła Pani ten kredyt 🙂 nie chce być złośliwy, ale tak jak w przyrodzie nic nie ginie, tak w bankach tym bardziej. Proszę przeczytać sobie od A do Z umowę kredytową i zobaczyć w którym miejscu „płaci” Pani za te niby 10% obowiązkowego wkładu własnego. Zapewne ma Pani gdzieś zapis o podwyższonej marży w takiej sytuacji. A skoro uzyskała Pani odpowiedź w banku od pracownika który nie wie jak to się stało to z pewnością świadczy to o kompetencji tej osoby. Podejrzewam, że ma Pani i podwyższoną marżę do czasu wpisu do hipoteki i do czasu uzupełnienia minimalnego wkładu własnego i być może dodatkowe ubezpieczenie na te brakujące 5 % (Rekomendacja S która musi być przestrzegana przez wszystkie banki). a w jaki sposób banki to obeszły to można łatwo znaleźć w internecie. Przykre jest, że biorąc kredyt wielu ludzi ma tak nikłe wiadomości o pewnych sprawach finansowych. Jeżeli brała Pani kredyt przy pomocy doradcy i nie wyjaśnił takich spraw to radzę zmienić tą osobę. A taka anegdotka. Mojej znajomej mama pracuje właśnie w tymże banku i straszyła ostatnio córkę tym, że wzrośnie Jej marża kredytu jak bank podpisze (?) ustawę o podatku bankowym, ale póki co nie podpisał więc ma taką samą ratę jak płaciła. Widać jacy ludzie pracują w tym banku skoro pracownica takiej instytucji nie wie kto nakłada podatek bankowy, od kiedy obowiązuje i że bank nie ma tutaj nic do przyjmowania. Pomijam już fakt tego, że skoro koleżanka ma umowę kredytową to nikt już teraz nie będzie Jej zmieniał marży. Pozdrawiam

 • ann

  Dziękuję za informację;-)

 • Jarod

  Tak, w przypadku rodzin wielodzietnych nikogo z MdM nie interesuje ile mają czy mieli mieszkań lub domów. 🙂

 • Jarod

  Aby się załapać na limit domu 110m2 to trzeba kupować nieruchomość gruntową bez współwłasności. Inaczej traktują to jako mieszkanie. Albo inaczej – podejrzewam, że przy współwłasności nie można wpisać hipoteki do tej wspólnej księgi. Wówczas wyodrębnia się lokal i tworzy dla niego KW i wtedy można tam wpisać hipotekę. Ale jeśli lokal to limit jest już 85m2. Jest jednak taka sztuczka prawna, że gdy już istnieje współwłasność gruntu to można dokonać podziału działki bez względu na mpzp. Mój developer tak zrobił. Budował szeregowce jako budynek wielorodzinny, aby obejść mpzp, a później podzielił to na działeczki. Ja mam 169 m2. Na mpzp wielkości działek są tak duże, że żaden developer sobie na coś takiego nie pozwoli. Problem jest wtedy gdy już na tej wspólnej księdze gruntu są robione księgi dla wyodrębnionych lokali i księgi te mają już wpisane hipoteki. Wówczas to jest pewnie bardzo skomplikowane, bo jest jeszcze bank wpisany do tej hipoteki i bank musi się zgodzić na wszystkie operacje na KW.

 • ann

  Witam, jesteśmy rodziną wielodzietną. W ubiegłym roku nabyliśmy korzystając częściowo z kredytu dom. Z racji pracy męża w innym mieście Polski chcielibyśmy tam również nabyć mieszkanie co ułatwiłoby nam to życie rodzinne i zaspokoiło potrzeby mieszkaniowe. Czy nie sprzedając obecnego domu możemy nabyć drugie mieszkanie korzystając z dopłat programu mdm?

 • Niestety, nie otrzymaliśmy dzisiaj tej informacji.

 • Kamil

  Witam,
  Jakies informacje o saldzie srodkow MDM?

 • Julia Sosna

  a nawet przy wychowywaniu dwójki:) Moze napisze dla Tych co dopiero maja to przed soba to ,ze w Pekao Sa gdzie zesmy wzieli Kredyt (Nasz macierzysty Bank) nadal obowiazuje wklad wlasny 10 % – pytalismy czemu tak jest ale Pani nie potrafila odp jakim cudem skoro niby jest nalozone 15% moze to sie komus przydac:) a i My zaczelismy 18 grudnia- wtedy wypisalismy dokumenty po przez doradce , potem 29.12.2015 zaprosili Nas do Banku by wypelnic jeszcze dokumenty odnosnie dofinansowania,i w tym samym dniu mielismy wstepna decyzje kredytowa, 8.01.2016 byli rzeczoznawcy (skladalismy do dwoch bankow PEKAO SA i PKO BP ),14.01.2016 byla decyzja od Analityka – rowniez z obu bankow., 22.01.2016 podpisalismy Akt notarialny ,25.01.2016 -dostarczylismy akt do banku, 29.01.2016 zostal uruchomiony kredyt (mielismy czas do 5 lutego ale udalo sie wczesniej) no i zostala jeszcze doplata wyznaczona na 14 marca.

 • Witam.

  Ad 1. Tak. Działa tutaj podobny mechanizm, jak przy kupnie mieszkania obciążonego hipoteką. Pierwsza transza idzie na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

  Ad 2.W celu doprecyzowania – rozumiem, że chciałby Pan ew. rozliczyć się ze zbywcą we własnym zakresie, a środki z dofinansowania miałyby wpłynąć na Pana konto lub ew. na konto zbywcy, a ten przekazałby je Panu?

  Pierwsze rozwiązanie nie jest możliwe. Środki z dofinansowania mogą być przekazane wyłącznie na konto sprzedającego. w drugim przypadku będzie Pan całkowicie zależny od dobrej woli zbywcy.

 • Wypłata dofinansowania w Państwa przypadku jest pewna na 100%. Środki dla Państwa zostały zarezerwowane w momencie rejestracji wniosku o kredyt z dopłatą MDM.

  BTW – gratuluję zakończenia transakcji. Miała Pani sporo przygód ze swoim kredytem. Jeżeli znajdzie pani czas pomiędzy urządzaniem mieszkania, a a wychowywaniem dziecka – zapraszam od czasu do czasu na forum. Porady doświadczonej osoby z pewnością przydadzą się wszystkim przyszłym beneficjentom MDMu. Dziękujemy za wszystkie Pani dotychczasowe komentarze.

 • Witam. Będą Pana obowiązywały warunki z dnia złożenia wniosku o kredyt. jeżeli złoży Pan wniosek w tym roku, maksymalna kwota wymaganego wkładu własnego wyniesie 15% (chociaż są banki, które nadal oferują kredyty do 90% LTV i nie pobierają za to dodatkowej opłaty od klienta). Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Tak. Gdyby do Pana zadzwonili jednak wcześniej, proszę poprosić o kontakt w wymienionych godzinach. Jeżeli pojawią się jeszcze jakieś pytania, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 • Przemek

  Witam, chcę kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny z dopłatą MDM (rynek pierwotny). Budowa ma się zakończyć na przełomie 2016/2017 roku. W tym roku obowiązuje 15% wkładu własnego, w 2017 roku ma być 20%. Jezeli wezmę kredyt w tym roku z dopłatą MDM (15%) i zostaną uruchomione transze kredtu, a budowa zakończy się w 2017 roku, to ostania transza (dopłata) bedzie dalej mnie obowiązywała czy bedę musiał dopłacić brakujące 5%?

 • Julia Sosna

  Mam pytanie , czy jesli Podpisalismy umowe kredytowa, mamy podpisany akt notarialny i mamy wydane mieszkanie i uruchomienie kredytu w poniedzialek to mamy sie obawiac ,ze dofinansowanie jest wyznaczone na 14 marca? istnieje jakas szansa ,ze go nie wyplaca i nas obciaza ta kwota i co wtedy? czy jesli mamy podpisana umowe kredytowa to wyplata dofinansowania jest pewna?

 • Marcin

  Dzień dobry, będę wdzięczny za wyjaśnienie dwóch poniższych kwestii:
  1. Czy istnieje możliwość przekazania kwoty dofinansowania na wskazany przez zbywcę nieruchomości rachunek bankowy spółdzielni mieszkaniowej w celu spłaty zadłużenia za opłaty eksploatacyjne?
  2. W sytuacji wyczerpania środków na rok 2016 i zarezerwowania dopiero na 2017 to gdyby zbywca nie zgodził się na oczekiwanie na dopłatę w takim terminie, czy istnieje jakakolwiek możliwość uzyskania dofinansowania gdyby wcześniej środki w całości zostały już zapłacone nabywcy (z kredytu w części niedofinansowanej oraz np. w części dofinansowania z pożyczki/kredytu zaciągniętych przez nabywcę)?

 • bubu

  To akurat nie problem, bo oboje „nic” nie mamy, nadal mieszkamy z rodzicami, którzy nic nam nie przepisali.

  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pomoc.

  P.S Czy z doradcą można porozmawiać w godzinach 17:30-19? Bo ze względu na pracę tylko wtedy mogę spokojnie pogadać.

 • Proszę najpierw sprawdzić czy oboje Państwo spełniacie kryteria programu. Np. jeżeli jedynie jedno z Państwa posiadało mieszkanie w przeszłości – po ślubie stracicie oboje możliwość skorzystania z programu MDM, gdyż na podstawie art. 6-go Ustawy – małżeństwa przystępują do kredytu razem.

  Odnośnie drugiej części – będziecie mogli Państwo złożyć wniosek w czerwcu. Jeżeli pula dopłat na 2016-ty rok się wyczerpie, wystąpcie o dofinansowanie z budżetu przeznaczonego na 2017. Wypłata dofinansowania nastąpi wtedy w styczniu 2017.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • bubu

  Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź 🙂

  Muszę w takim razie dowiedzieć się dokładnie od dewelopera jaki status będę miały te miejsca garażowe.

  Co do drugiej kwestii to chyba najbezpieczniej wziąć ślub cywilny a potem kupić mieszkanie i starać się o dofinansowanie.

  Jeszcze jedna kwestia mnie trapi. Jeśli kupimy mieszkanie w czerwcu tego roku i wtedy już środków z puli dopłat MDM nie będzie to będziemy mogli złożyć wniosek o dopłatę w styczniu 2017?

 • Zlecenie budowy lub budowa domu na Pańskiej działce to właśnie system gospodarczy. Nie kupuje Pan domu, zleca Pan jego budowę firmie.

 • Powinniśmy uzyskać taką informację w dniu jutrzejszym.

 • Kamil

  Przepraszam ze sie wtrace…
  A czy mozecie panstwo potwierdzic ile dokladnie srodkow

  zostalo w puli na koniec stycznia?

 • Jeśli razem z lokalem mieszkalnym jest sprzedawane inne pomieszczenie takie jak: miejsce postojowe, ogródek, loggia, to kwestia wliczenia ceny nabywanego wraz z lokalem mieszkalnym dodatkowego pomieszczenia zależy od statusu tego pomieszczenia określonego w umowie. Jeżeli to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym, stanowi ono formalnie część mieszkania i w całości wlicza się do ceny mieszkania podlegającej weryfikacji.

  Jeśli pomieszczenie jest sprzedawane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum), to opłata za takie prawo powinna być wyłączona z ceny zakupu lokalu mieszkalnego i nie może być objęta kredytem mieszkaniowym udzielanym w ramach MdM. Prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w sytuacji, kiedy podlega odrębnej wycenie jest traktowane jako przedmiot odrębnej czynności obrotu. Należy przy tym podkreślić, że prawo takie może być uchylone przez wspólnotę mieszkaniową na podstawie odrębnych przepisów lub też może nastąpić rezygnacja z tego prawa, np. przy obrocie prawem własności lokalu mieszkalnego.

  Natomiast jeśli pomieszczenie dodatkowe przekazywane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum) nie zostało wycenione, a jedynie wymienione w umowie jako element transakcji kupna-sprzedaży, wówczas ceną zakupu lokalu mieszkalnego jest cena wskazana w umowie z deweloperem.

  Częścią składową ceny zakupu lokalu mieszkalnego jest również cena udziału w części nieruchomości wspólnej. Przykładowo, gdy np. droga dojazdowa jest położona na gruncie stanowiącym część nieruchomości wspólnej, taki zakup może zostać sfinansowany kredytem w ramach programu, a jeśli stanowi część odrębnej nieruchomości, musi zostać sfinansowany ze środków własnych nabywcy.

  Reasumując – jeżeli ww. miejsca postojowe są oddzielnymi nieruchomościami – nie będzie ich można sfinansować w ramach MDMu. Jeżeli są to przynależności – można.

  Odnośnie drugiej części pytania: nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Z punktu widzenia BGK liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Ze strony banku ważny też jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej, choć osobiście proponowałbym dla bezpieczeństwa dopiero po wypłacie dofinansowania.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Jeżeli utrzyma się zainteresowanie programem, które obserwowaliśmy pod koniec roku – wtedy rzeczywiście środki dosyć szybko się skończą. Nie będzie to jednak koniec marca – proszę się nie obawiać.

 • Tomasz

  Witam, proszę o informację czy docierają do Państwa wiadomości dotyczące bieżącego wykorzystania środków z programu MDM. Czy to prawda, że środki z MDM-u skończą się w marcu?

 • Ja

  Co z MDM w przypadku posiadania własnej ziemii?
  Dom miałby być wybudowany przez generalnego wykonawcę ze statusem dewelopera ale na mojej ziemii. Od dziury w ziemii po stan deweloperski.

  Nijak ma się to do systemu gospodarczego.

 • Mikel

  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • bubu

  A jak traktowane jest miejsce postojowe (konkretnie dwa) w garażu podziemnym?
  Chcemy kupić mieszkanie (rynek pierwotny) wraz z komórką lokatorską i owymi miejscami garażowymi i uzyskać dopłatę z MDM.
  Czy miejsca trzeba będzie kupić osobno (i wtedy VAT 23%), czy można je wciągnąć w jedną nieruchomość i kredyt i na całość wziąć dopłatę?

  Oczywiście cena za metr i metraż będzie się zgadzał.

 • Witam. Jeżeli ww. inwestycja nie została zakończona – nie jest Pan właścicielem domu i jako taki – może Pan skorzystać z programu MDM (o ile oczywiście spełnia Pan pozostałe warunki). Sprzedaż ww. nieruchomości nie jest konieczna. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Mikel

  Posiadam działkę z domem w stanie surowym, bez okien – nie można tam mieszkać. Chciałbym sprzedać tę działkę i dom (jest wydane pozwolenie na budowę, ale nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie). Czy mógłbym po sprzedaży ubiegać się o kredyt i dopłatę w ramach MDM? Czy też zostałbym zakwalifikowany jako osoba, która posiadała już dom?

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Witam. Limit wiekowy dotyczy daty złożenia wniosku. Ograniczenie związane z wiekiem dotyczy osób samotnych (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat).

 • Kwota dofinansowania jest stała w obu przypadkach. Różnica będzie dotyczyła jedynie limitu ceny 1 m2.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • TomTom

  Czy malzenstwa pracujace za granica tez moga korzystac z tego programu..

 • Mirek

  Witam. Czy limit wiekowy (35 lat) dotyczy złożenia wniosku czy wypłaty dofinansowania?

 • Magdalena Ef

  Czym różnią się warunki przyznania dofinansowania MDM w przypadku rynku wtórnego i pierwotnego w przypadku singli?

 • Paweł Sołtysiak

  Jeżeli sprzedaje to osoba prywatna automatycznie jest to rynek wtórny, do rynku wtórnego też możesz wziąć dopłatę ale dodatkowo obowiązuje cię 2% podatek od zakupu.

 • Fanek

  Witam osoba prywatna buduje osiedle domków szeregowych i byłbym zainteresowany kupnem takiego domku lecz ta osoba będzie je sprzedawać jako osoba prywatna a nie deweleoper czy wtedy mogę złożyć wniosek na dopłatę do domku z rynku pierwotnego?

 • Witam. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,

  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Paw

  Witam,
  1) Czy sprzedając po 5 latach mieszkanie zakupione w ramach mdm, musimy oddać całość pozostałego kredytu łącznie z oprocentowaniem czy tylko kwotę samego kredytu?
  2) Co grozi za wynajem mieszkania zakupionego w ramach mdm? Zwrot dopłaty czy coś jeszcze?

 • Nie. Jeżeli całkowita spłata nastąpi w okresie 5-ciu lat od uzyskania własności mieszkania – nie grożą Pani żadne konsekwencje ze strony MDMu.

  Dla umów podpisanych po wejściu w życie nowelizacji programu MDM konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  Naturalne spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, wynikające z harmonogramu nie są liczone jako nadpłata kredytu.

 • Doradca ciutkę przesadził. W przypadku umów podpisanych przed wejściem w życie nowelizacji Ustawy (wrzesień 2015) Program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Uwaga – dla umów podpisanych po wejściu w życie nowelizacji programu MDM:

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  Naturalne spłat rat kapitałowo-odsetkowych, wynikające z harmonogramu nie są liczone jako nadpłata kredytu. jeżeli dofinansowanie, które Pan otrzyma wyniesie 29.170 PLN, taką kwotę może Pan nadpłacić (łącznie lub jednorazowa) poza harmonogramem w ciągu pierwszych 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach MDMu.

 • Warto uregulować ten temat. Polecam kontakt z biurem architektonicznym i inwentaryzację budynku, a następnie aktualizację danych dot. powierzchni użytkowej w starostwie i w KW.

 • Renata

  Witam serdecznie,
  Planuję zakup mieszkania z dofinansowaniem w ramach MDM. Umowa kredytowa zawarta będzie na 15 lub 20 lat, aczkolwiek zależy mi na możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. Czy w przypadku spłaty kredytu po wspomnianych w ustawie 5 latach (lub po dłuższym okresie) stracę część dofinansowania?

 • Pioter

  Dzień dobry. Jak to jest z nadpłatą kredytu w pierwszych 5 latach?Doradca powiedział, że nie można spłacić więcej niż kwota nadpłaty, ale w tą sumę wlicza się też część wpłaconej raty kapitałowej i wobec tego prawie nic nie można nadpłacić. Kredyt ma być na 315 tys, a dofinansowanie 29170. Pół roku po wzięciu kredytu będę miał wpływ na konto w wysokości 20000 zł, który chciałbym przeznaczyć na spłatę. Czy jeśli to wpłacę, to stracę dofinansowanie?

 • Łukasz

  Dziękuje za odpowiedz. Chodzi o to że dom uwzględniony jest jako nieruchomość gruntowa a więc nie ma wyliczonej powierzchni użytkowej w KW. Jak należy się do tego zabrać?

 • Monika

  No to szkoda

 • ok, czyli nie będzie Pani właścicielką mieszkania. W takim razie obawiam się, że nie może Pani skorzystać z programu MDM.

 • Monisia2722@wp.pl

  Musimy wpłacić 30% wartości mieszkania.

 • W jakim zakresie będzie wymieniona partycypacja. Jeżeli będzie tożsama z własnością 100% danego mieszkania – można je sfinansować w ramach programu MDM.

 • Monika

  Witam, czy mieszkania z PTBS z partycypacją też podlegają dofinansowaniu z MDM?

 • owszem, jak najbardziej jest taka możliwość. Na wniosku złożonym w maju 2016 zaznaczy pan termin wypłaty dofinansowania na styczeń 2017.

 • Witam. Jeżeli ww. nieruchomość spełnia limity ceny i powierzchni – można go nabyć w ramach programu MDM. Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kamil

  Dziekuje za szybka odpowiedz.
  Prosze mi potwierdzic czy jest mozliwosc w takim wypadku wziasc kredyt hipoteczny w maju 2016 a dofinansowanie zostanie wyplacone sprzedajacemu w styczniu 2017? Oczywiscie sprzedawca musi sie zgodzic i poczekac na wyplate. Przypominam ze chodzi mi o mieszkanie z rynku wtornego.
  Dziekuje.

 • Łukasz

  Witam, wraz z żoną chcemy kupić dom w programie MDM. Dom ten w Księdze wieczystej uwzględniony jest jako nieruchomość gruntowa (dom ma około 40 lat). Co w takim przypadku? Czy łapie się on do MDM, czy trzeba dokonać wcześniej zmian w KW?

  Pozdrawiam

 • Witam. Może Pan złożyć wniosek już teraz, a jako termin wypłaty dofinansowania podać okolice września. Jeżeli potrzebuje Pan porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Łukasz

  Witam. Planuje kupić mieszkanie w 2016r, mam upatrzony konkretny lokal lecz właściciele mogą opuścić go dopiero we wrześniu. Czy jest możliwość wcześniejszego złożenia wniosku ? Jeśli y, jak i gdzie powinienem to uczynić ?

 • Witam. Jeżeli środki z dofinansowania mają być wypłacone w tym roku, a budżet na dopłaty się skończy, Pana wniosek po prostu nie zostanie przyjęty. Jeżeli natomiast wypłata ma nastąpić w przyszłym lun kolejnym roku, bank przyjmie Pana wniosek, zostanie on przeprocesowany a dofinansowanie zostanie wypłacone w 2017 lub 2018 (zależnie od wybranego przez Pana terminu)

 • witam. Jeżeli wymieniona komórka lub garaż nie stanowią przynależności do mieszkania – można zakupić je za pomocą własnych środków lub kredytu w ramach programu MDM. W takim przypadku nie będą wliczały się do wartości nieruchomości podczas wyliczania kwoty limitu.

  Odnośnie drugiej części pytania – wypłata dofinansowania odbędzie się ze środków przeznaczonych na rok 2017, ale wniosek może Pan złożyć w dowolnym momencie. Jeżeli potrzebuje Pan porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kamil

  Witam.
  Co w przypadku kiedy środki MDM skończą się w kwietniu, a
  złożę wniosek pod koniec kwietnia na mieszkanie z rynku wtornego? Co wtedy? Prosze o porade…

 • Wojciech

  Witam. Planuję kupno mieszkania w MDM, którego cena jest bliska maksymalnemu limitowi w moim mieście. W jaki sposób można skorzystać z oferty kupna komórki lokatorskiej i/lub garażu podziemnego, jeśli nie mogą być częścią umowy o kupno mieszkania? Czy w jakikolwiek sposób kupując je oddzielnie (o ile jest taka możliwość) można stracić dofinansowanie? Drugą kwestią jest najlepszy czas na złożenie wniosku: mieszkania mają być gotowe w kwietniu 2017 roku, a do tego czasu deweloper oczekuje 5% wpłaty, którą jestem w stanie pokryć ze środków własnych. Czy zatem lepiej jest poczekać około roku do złożenia takiego wniosku?

 • Witam. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane od czerwca ubiegłego roku. Banki natomiast proszą często o dostarczenie informacji o braku przeciwwskazań na podjęcie budowy (te dokumenty wydaje starostwo).

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), mogą Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Rację ma drugi z wymienionych przez Państwa specjalistów. Ustawa mówi o wychowywaniu dziecka, mogą więc Państwo skorzystać z kredytu teraz – ale jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Jeżeli się Państwu nie spieszy – zalecam chwilę poczekać. Proszę jednak pamiętać, że środki z programu przeznaczone na ten rok nieustanni się kurczą. Maj może być ostatnim miesiącem, kiedy będą przyjmowane wnioski na 2016-ty rok.

  Jeżeli potrzebują Państwo porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • michał & gosia

  To czemu uzupełniając dane w kalkulatorze na tej stronie i podając małżeństwo bez dzieci uzyskujemy dane:

  Całkowita kwota dopłaty: 16 618 PLN

  Dodatkowa kwota dopłaty do kredytu w przypadku urodzenia dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości: 8 309 PLN

  A jak damy małżeństwo z 2 dzieci to:

  Całkowita kwota dopłaty: 33 235 PLN.

 • zankak1

  Witam, czy mając zgłoszenie na budowę domu dostane kredyt hipoteczny , czy muszę dodatkowo starać się o pozwolenie na budowę. Planujemy drugie dziecko czy z tego tytułu dostaniemy dofinansowanie ?

 • michal

  Po urodzeniu dziecka dostaniecie 15% teraz 10% i w maju już nic więcej, bo dodatkowe 5% jest za trzecie i kolejne dziecko jeśli dobrze pamiętam a Wasze to będzie pierwsze więc tych 5% na pewno nie dostaniecie.

 • michał & gosia

  Witam,
  spodziewamy się pierwszego dziecka na maj i teraz pytanie czy możemy już składać wniosek aby zarezerwować dofinansowanie (zależy nam na dofinansowaniu 15%) czy musimy czekać aż urodzi się dziecko?
  Dostaliśmy rozbieżne informacje od dwóch specjalistów kredytowych. Jeden twierdzi, że możemy załatwiać już kredyt i dostaniemy teraz 10% a w maju nam dorzucą 5%. Drugi twierdzi, że musimy czekać do maja i dopiero po urodzeniu dziecka wystartować z uruchomieniem kredytu.
  Proszę o poradę.

 • Tak. Ostateczna decyzja należy do Pańskiego banku. Jeżeli nie będą robić problemów, może Pan śmiało skracać ww. okres kredytowania.

 • ok, jeżeli ostatnia płatność (czyli dofinansowanie) będzie wypłacone w 2017, środki będą wypłacone z puli na przyszły rok.

 • Bartek

  Pierwsza płatność bedzie w 2016 ale ostatnia w 2017 bo bedzie w transzach a słyszałem ze pieniadze z mdm ida w ostatniej transzy wniosek bedzie w 2016

 • Lucas

  Ok czyli wygląda to tak:

  Ad.1 Przeniesienie własności już nastąpiło – w tym momencie kredyt był na 50%, czyli ten przypadek odpada.

  Ad. 2.Dopłatę dostałem 29.946,9 zł, a zamierzam nadpłacić 29.000 zł , czyli z tego tyt. też mi nie grozi zwrot dofinansowania

  Wg ustawy dofinansowanie może zostać udzielone jeżeli kredyt został udzielony na co najmniej 15 lat – i taki jest w moim przypadku. Rozumiem że nie ma żadnych restrykcji nałożonych przez ustawodawcę odnośnie skracania tego okresu już po otrzymaniu dofinansowania (jeżeli jest są to który art. o tym mówi?), a jedynie bank kredytujący może robić problem ?

 • Kwota dofinansowania wypłacana jest na konto sprzedającego jako ostatnia transza płatności. Czyli pozostała część kredytu mogłaby być wypłacona na konto sprzedającego wcześniej, a jedynie kwota dopłaty zostałaby wypłacona w 2017-tym roku. Nie wiąże się to z żadnym dodatkowym ryzykiem dla Pana. W momencie rejestracji wniosku o kredyt z dopłatą środki zostaną „zarezerwowane” na poczet Pańskiego dofinansowania.

 • Grzegorz

  Za porade bardzo dziękuję:) a mozna rozwinąć ta konsultacje ze sprzedającym? Czy to oznacza tylko opóźnione 10% dla niego czy wiaze sie to z dodatkowym ryzykiem dla mnie także?

 • Witam. Owszem. Złoży Pan wtedy po prostu wniosek z terminem wypłaty dofinansowania w 2017-tym roku (polecam tą kwestię wcześniej skonsultować ze zbywcą mieszkania).

  Jeżeli potrzebuje Pan porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Grzegorz

  Witam. Czy kończące się środki przyznane na 2016 oznaczaja to ze jesli znajde odpowiednia nieruchomosc dla siebie w okolicach maja czerwca lipca badz nawet sierpnia to nie bede mogl skorzystac z programu mdm ? Czy istnieje mozliwosc nabycia mieszkania w ww terminie i złożenia wniosku na przyszly rok ?

 • Być może przydatny będzie artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

  Jest już trochę zdezaktualizowany, ale opis metod wykorzystywanych przez niektórych deweloperów jest nadal aktualny.

 • Chodzi o informację dot. kwoty dostępnego limitu na udzielenie finansowego wsparcia na lata 2017 i 2018 na stronie BGK. Pula dostępnych środków na kolejne lata zawsze wynosiła 50%. Wynika to z Art. 37 ust 2 Ustawy MDM. Pula środków, które można zarezerwować z kolejnych lat nie może przekroczyć 50%.

 • ok, to warunek dot. prowizji za wcześniejszą spłatę ze ze strony banku. Dodatkowe warunki, o których napisałem Panu powyżej, dotyczą programu MDM.

 • Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  Minimalny okres kredytowania wg Ustawy wynosi 15 lat, nie sądzę, aby wymieniony bank umożliwił Panu skrócenie okresu trwania Pańskiego kredytu poniżej wymienionego minimum.

 • Nie ma problemu, w przypadku dalszych pytań pozostajemy do Pańskiej dyspozycji.

 • Lucas

  Millenium. Nic nie kojażę by był taki zapis w umowie o braku możliwości skracania okresu spłaty przez pierwsze 5 lat, jest tylko zapis o tym jeżeli przez pierwsze bodajże 4 lata wczeniejsza spłata przekroczy 30%? ( nie mam teraz jak zajrzeć do umowy) to płace prowizję.

 • Jakub Frąckowiak

  No tak ale to wtedy dostałbym niższy kredyt i nie zdążyłbym uzbierać reszty kwoty. Czyli pozostaje przekształcenie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • arfer

  jeśli umowa będzie tak skonstruowana, że płatność dla dewelopera będzie w 2017, to także MDM z puli 2017

 • arfer

  jaki bank ?część banków w ogóle nie akceptuje w okresie pierwszych 5 lat skracania okresu spłaty

 • arfer

  pożyjemy, zobaczymy
  pula na kolejne lata jest także zmniejszona z racji rezerwacji dopłat

 • arfer

  opcji kilka – albo w/w pomieszczenie (ale to konieczność inwentaryzacji, jeśli faktycznie jest tak wykorzystywane – czas i koszty) przekształcić (część banków wymaga aktualizacji danych w np .KW)

  albo wpisanie na umowie przedwstępnej ceny zgodnej z limitami za sam dom, a zapłacenie odrębnie sprzedającym reszty np. za wyposażenie

 • Jakub Frąckowiak

  Mam pytanie.
  Czy da się coś zrobić jeśli powierzchnia domu jest za mała. To znaczy cena jest wyższa niż limit * powierzchnia. Wyższa cena jest spowodowana dobrą lokalizacją domu. Dom posiada poddasze, które nie jest wliczane do powierzchni domu. Czy można poddasze przekwalifikować na jakieś pomieszczenie (np.: „inne pomieszczenia służące mieszkaniowym lub gospodarczym potrzebom mieszkańców”) wliczane do powierzchni całkowitej domu?

 • bankster

  Tajemnicą poliszynela jest to, że pula środków na 2017 i 2018 została już obniżona dwukrotnie, do około 350 mln zł. Szkoda, że o tym rozboju nie piszą jeszcze żadne media. Młodzi wybrali nową władzę, więc niech młodzi od dzisiaj odkładają na wkład własny…

 • Sebastian

  Dziękuję.

 • Lucas

  Witam,

  w październiku zakupiłem mieszkanie na rynku wtórnym z dopłatą MDM. Chciałbym nadpłacić kredyt – kwotą nie większą niż wzięte dofinansowanie.
  Nadpłacając kredyt mam do wyboru dwa rozwiązania:
  1. mniejsza rata
  2. skrócenie okresu spłaty

  Mój kredyt jest wzięty na 15 lat i Ltv to 50%

  Czy wybierając drugi sposób tzn. skrócenie okresu spłaty – wcześniejsza spłata mojego kredytu w kwocie nie większej niż dofinansowanie nie spowoduje że będę musiał oddać dopłatę?? (np. z tyt. tego że w konsekwencji mój kredyt rzeczywiście okaże się kredytem na powiedzmy 13 lat a nie 15 jak jest wymagane lub w ogóle czy wcześniejsza spłata nie spowoduje tego że będe musiał oddać dofinansowanie bo Ltv będzie mniejsze niż 50%?)

  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia w staraniach o kredyt i dofinansowanie

 • Sebastian

  Dziękuję

 • Bartek

  Ale w moim wypadku będą brane środki z 2016 czy 2017 aktualnie czekam na rozpoczęcie budowy i przygotowanie aktu notarialnego. W lipcu prawdopodobnie bedzie mozna zacząć procedurę i co w wypadku jak już nie bedzie środków czy mnie to nie dotyczy bo oddanie mam w 2017 i z tych środkó będzie moje dofinansowanie.

 • Tak. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dla Pan środków na pewno wystarczy. Jak napisał Pan @arfer, środki zostały zarezerwowane w momencie rejestracji Pańskiego wniosku o kredyt z dofinansowaniem.

 • Witam. Nie powinno być problemów. Proszę ew. wziąć pod uwagę, że w ostatnim kwartale 2015 kredytobiorcy zarezerwowali ponad 30% środków przeznaczonych na 2016 i odpowiednio wcześniej zaplanować złożenie wniosku o wypłatę dofinansowania w 2017. Jeżeli chciałby Pan w tym celu skorzystać z pomocy naszych doradców, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Pan @arfer udzielił Pan bardzo dobrej porady. Jeżeli temat wymaga rozwinięcia, proszę o informację. Ew. polecam także rekomendację BGK dotyczącą powierzchni użytkowej – szczególnie istotną w aspekcie – co jest za taką powierzchnię uznawane. http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Pan @arfer udzielił Panu poprawnej odpowiedzi. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Pan @arfer udzieliłPanu prawidłowej odpowiedzi. Może Pan złożyć wniosek w każdej chwili, zaznaczając na nim – kiedy ma nastąpić wypłata dofinansowania (po realizacji inwestycji). Bank zapewne poprosi Pana o prospekt informacyjny, ew. projekt lub umowę przedwstępną w celu sprawdzenia poziomu limitów i wyliczenia kwoty dofinansowania. jeżeli potrzebuje Pan pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli młodsze z Państwa ma poniżej 35 lat i nie posiadacie (oraz nie posiadaliście w przeszłości) domu lub mieszkania – kwalifikujecie się do programu MDM. Jak pisze poniżej @arfer – możecie się Państwo ubiegać o zwrot podatku VAT. Ani rejestracja, ani kredyt nie są konieczne. Wystarczy zbierać f-ry i udać się z nimi do urzędu skarbowego po zakończeniu inwestycji. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • M

  Mam pytanie.
  Mam prawo własności mieszkania i trójkę dzieci. Czy jest możliwość w tej sytuacji skorzystania z programu MDM?

 • Tomasz

  Liczę jednak na odpowiedź pracowników portalu.

 • Bartek

  ponoć pieniadze z mdm sa przelewane w ostatniej transzy czyli w 2017 to chyba nie powinno być problemu ze złozeniem wniosku w 2016 jak sie skoncza srodki

 • arfer

  co rozumiesz przez kupno „od osoby prywatnej” ? Jeśli mieszkanie jest w trakcie budowy, powinno być budowane i sprzedawane przez dewelopera. Jeśli masz je kupić na rynku wtórnym – pierwotny nabywca musi najpierw przenieść prawo własności na siebie (czyli po oddaniu do użytkowania). niezależnie oczywiście on innych ograniczeń MDMu.

 • arfer

  dopłata MDM nie może być zastosowana, możesz się natomiast ubiegać o częściowy zwrot VAT miedzy 23 a 8%, zwrot dotyczy tylko części zakupów wg wykazu ministerialnego

 • arfer

  będzie oddanie do użytkowania – nie musi być prospektu informacyjnego i część zapisów ustawy deweloperskiej nie obowiazuje, nie będzie oddania – musi być prospekt informacyjny. Inna rzecz – deweloper jeśli rozpoczął inwestycje przed ustawą deweloperską, nie musi stosować się do części jej zapisów. A więc poza w/w nie widzę przeciwwskazań do złożenia wniosku.

 • arfer

  jeśli chcesz, by był to rynek wtórny, dom musi być oddany do użytkowania (i sądzę, że banki będą wymagały tego na dzień rejestracji wniosku, a nie decyzji bądź umowy), jeśli chcesz, by był to pierwotny, musi być wybudowany przez dewelopera w ramach jego działalności (czyli interpretacja banków zwykle taka, że „deweloper” musi mieć odpowiedni zapis w CEiDG / EKD oraz budować minimum i sprzedawać 2 domy, by mogło być to potraktowane jako „w ramach działalności”

 • arfer

  nie, nie jesteś samoistnym właścicielem, więc możesz korzystać z MDM

 • arfer

  nie, ograniczenie powierzchni bezwzględnie wyklucza stosowanie MDM, jedyna opcja – jeśli sprzedający się zgodzi i parametry domu to umożliwiają – to zmiana przeznaczenia np. jednego z pomieszczeń mieszkalnych na niemieszkalne, potem inwentaryzacja, która to potwierdzi i w jej wyniku p.u. nie będzie wyższa niż 110 m2 powierzchni użytkowej. Trudne, ale wykonalne.

 • arfer

  nie dostaniesz dopłaty, jeśli w terminie rejestracji środków nie będzie już środków, tyle, ze rezerwujesz środki z puli 2017, nie 2016, więc ryzyko jest niższe

 • arfer

  nie, rezerwacja jest dokonywana wg daty rejestracji wniosku, więc nie musisz się obawiać

 • Sebastian

  Witam,

  Czy jeśli wniosek i umowa kredytowa była podpisana w sierpniu 2015, wypłata dopłaty ma mieć miejsce w kwietniu 2016, to środki na tą wypłatę są już zarezerwowane czy może dojść do sytuacji że tych środków może zabraknąć?

  Pozdrawiam

 • Bartek

  Witam serdecznie
  Co w przypadku kiedy środki się skończą w czerwcu, a złożę wniosek w lipcu na mieszkanie z rynku pierwotnego które jest w trakcie budowy i oddanie odbędzie się pod koniec 2017 ale raty trzeba płacić w transzach od sierpnia ?

 • ola

  Dzień dobry,
  Czy jeśli metraż domu na rynku wtórnym w Poznaniu przekracza 110m2 (wynosi około 150m2) – posiadam 5 dzieci wiec limit wieku zostaje zniesiony, czy mogłabym skorzystać z programu a za pozostałą powierzchnię domu dopłacić ze środków własnych?

 • Daniel Waluda

  Witam, jestem właścicielem 50% mieszkania drugie 50% posiada moja siostra we Wrocławiu, proszę o informację czy to przekreśla mnie jao osobę mogącą ubiegać się o dofinansowanie z programy MDM

 • Piotr

  Witam,
  Czy w ramach dopłaty MDM mogę kupić dom od osoby prywatnej, który wcześniej nie był zamieszkany i który nie ma jeszcze wszystkich odbiorów technicznych i pozwolenia na użytkowanie. Taki dom będzie traktowany jako rynek wtórny czy pierwotny i czy pozwolenia na użytkowanie jest wymagane, żeby starać się o dopłatę mdm?

 • Tomasz

  Witam, proszę o informacje kiedy mogę złożyć wniosek o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem MDM. Sprawa dotyczy zakupu domu ktory docelowo ma być w stanie deweloperskim od dewelopera który nie posiada rachunku powierniczego i buduje dom z własnych środków. Obecnie dom jest trakcie budowy i jest w stanie surowym zamkniętym a ja jestem po podpisaniu umowy rezerwacyjnej.

 • paulina

  Witam,
  razem z mezem rozpoczynamy budowe domu wiona biezacego roku, bez kredytu z wlasnych oszczednosci. dzialka na ktorej bedziemy budowac dom jest wylacznie moja wlasnoscia, domek bedzie mial powiezchnie uzytkowa 87 m2 z tym ze z garazem oraz pomieszczeniem gospodarczym lacznie 108m2 . czy kwalifikujwemy sie do MDM oraz kiedy trzeba zglosic sie do programu czy wystarczy poprostu po wybudowaniu domu oraz wykonczeniu wszytkie faktury zwiazane z budowa zaniesc do urzedu skarbowego czy jest obowiazek wczesniejszej rejstracji w programie MDM oraz czy kazdy dostaje zwrot jesli spelnia warunki.
  pozdrawiam
  Paulina

 • Jeżeli znana jest ostateczna cena oraz metraż – tak

 • Madzia Lenka

  Dziękuję za szybką odpowiedź.Rozumiem, że wniosek o udzielnie kredytu mogę złożyć już teraz mimo tego, iż mieszkanie jest budowane (od osoby prywatnej) a stan deweloperski będzie za około 2 miesiące?

 • Odnośnie pierwszego pytania – jeżeli ma pani poniżej 35 lat i nigdy nie posiadała, ani nie posiada obecnie domu lub mieszkania – może Pani skorzystać z programu MDM jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Odnośnie dalszych – może Pani zakupić mieszkanie w stanie deweloperskim od osoby prywatnej – będzie to jednak zakup na rynku wtórnym (czyli niższy limit ceny mieszkania, dopłata taka sama). Jeżeli znane są koszty budowy i metraż, wniosek może Pani złożyć nawet teraz.

 • Niestety, jeżeli narzeczona skorzysta z programu MDM, a następnie otrzyma w darowiźnie od rodziców część lub całość mieszkania – kwotę dofinansowania trzeba będzie w części zwrócić.

 • Madzia Lenka

  Witam. Jestem osobą samotnie wychowującą dziecko. Mam podpisaną umowę przedwstępną na zakup nieruchomości z osobą prywatną na mieszkanie o pow.70 m (zaliczka 10 tyś złotych) cena nieruchomości 230 tyś. łączny wkład własny 30 tyś złotych. Mieszkanie jest w trakcie budowy, stan deweloperski będzie około 5 kwietnia. Czy w chwili obecnej mogę złożyć wniosek do banku o udzielenie mi kredytu wraz z dopłatą MDM (na dziecko)? Czy od osoby prywatnej mogę odkupić mieszkanie w stanie deweloperskim? Czy na etapie kończenia budowy i podpisania wstępnej umowy mogę złożyć taki wniosek? Proszę o odpowiedź.

 • Stefan

  Witam!

  Dołączę się do pytania.
  Chciałbym doprecyzować urywek „nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku…”

  Czy w przypadku darowizny również?
  Ponieważ chcielibyśmy zakupić mieszkanie w MDM na narzeczoną, oraz aby rodzice przekazali jej w darowiźnie mieszkanie sąsiadujące, ponieważ w celu połączenia musi być ta sama osoba w księdze wieczystej.

 • Nie znam niestety warunków Pańskiej służby. Pańskie pytanie należałoby raczej skierować do osób odpowiedzialnych za przydział mieszkań wojskowych.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Tak. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marcin

  Witam, mam pytanie czy jeżeli wezme dofinansowanie do mieszkania mdm czy
  później odchodząc na emeryturę wojskową będę mógł wziąść odprawę za to
  że nie dostałem od wojska mieszkania ??

 • Witam. Spłata kredytu w przeciągu 5-ciu lat wiąże się z konsekwencjami w postaci zwrotu części dofinansowania. Po upływie wymienionych 5-ciu lat może Pani spłacić zobowiązanie bez żadnych sankcji ze strony MDMu.

  W kwestii zdolności kredytowej – serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Witam serdecznie ,

  jestem zainteresowana mdm 2miesiace temu załozyłam firme, jestem singielka… wybrałam rozliczenie w formie karty podatkowej zastanawiam sie czy mam szanse na kredyt w wysokosci 150 000
  posiadam wkładu własnego 70tys
  w ciagu 10lat mysle ze bym kredyt spłaciła
  i mam bytanie jakby wygladała sytuacja gdyby udało mi sie kredyt spłacic w ciagu 3 lub 4lat czy musiałabym zwrócic kwote dofinansowania???

 • Krzysztof

  Witam, z małżonką posiadamy większościowe udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu i chcielibyśmy skorzystać z programu MDM aby poprawić sobie warunki mieszkaniowe. Czyli de facto nie posiadamy pełnej własności mieszkania ani nie posiadaliśmy w przeszłości. Czy w takiej sytuacji, będziemy mogli skorzystać z programu MDM?

 • zankak1

  Witam, wszyscy mówią o kupnie mieszkania a jak jest z budowa domu ? Na jakiej zasadzie jest to dofinansowanie , jaki musi być wkład własny dodam że mamy już wylane fundamenty. .

 • Niestety nie, program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM.

 • Beti

  Niestety nie można.

 • Magda

  Dzień dobry.
  Chcielibyśmy z mężem skorzystać z programu MdM przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego. Mamy już upatrzoną konkretną nieruchomość, która wymaga remontu. I tu pytanie, czy w ramach kredytu z dopłatą MdM możemy wziąć kilka dodatkowych tys. na remont tego mieszkania?

 • To już zależy od indywidualnej umowy z deweloperem, jednak najczęściej przekazanie własności mieszkania odbywa się po otrzymaniu przez sprzedawcę pełnej kwoty.

 • Oliwia

  A jak to wygląda z przekazaniem księgi wieczystej z notariuszem? Będzie możliwe dopiero wtedy, gdy deweloper dostanie całą kwotę za mieszkanie, czyli w 2017r?

 • Witam. Mogą Państwo złożyć wniosek już teraz. Dofinansowanie i limity programu MDM zostaną wyliczone na podstawie prospektu dewelopera lub projektu domu.

  Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Michalina

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie dofinansowania mdm. Jesteśmy po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i wplaceniu zadatku developerowi, który będzie budował nam dom.W tej chwili developer jest na etapie kupna działki i kompletowania dokumentów pod pozwolenie na budowę. Potrwa to gdzieś do marca a boję się że skończą się środki, czy można składać wniosek o dofinansowanie już teraz czy trzeba czekać na komplet dokumentów ?
  Dofinansowanie jest spore bo prawie 80000 zł.

 • Na razie na Pani podziękowania jeszcze nie zapracowaliśmy, mam nadzieję, że doradca będzie Pani w stanie pomóc.

 • Agata

  Bardzo dziękuję.

 • W ustawie nie ma takiego zapisu. Bank po prostu odmówi udzielenia kredytu. Hmm – czy może się Pani ew. zarejestrować na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradcy mają większe doświadczenie z procesowaniem podobnych wniosków. Być może będą potrafili pomóc. Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie – proszę mu przedstawić Pani sytuację.

 • Agata

  Podziału nigdy nie będzie, ponieważ nie można wydzielić działki o mniejszej powierzchni ze względu na zapisy w mpzp. Deweloper sprzedaje natomiast ten segment jako mieszkanie (dla rodzin wielodzietnych, mieszkania o powierzchni do 85m). Gdzie jest zapisane, że w przypadku zakupu domu trzeba mieć tytuł do własności gruntu, natomiast w przypadku mieszkania nie ma to znaczenia?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Odpowiedź z całą masą paragrafów będzie trochę długa, dlatego na początek krótsza wersja. Mąż może uczynić Panią współwłaścicielką mieszkania od razu po ślubie. Nie spowoduje to żadnych negatywnych konsekwencji ze strony programu MDM.

  OK, teraz dłuższa wersja, przed którą Panią ostrzegałem. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Witam. Rzeczywiście – wymieniona sytuacja może być problematyczna podczas ubiegania się o kredyt w programie MDM. Żeby obecny lokal mieszkalny z punktu widzenia MDM stał się domem jednorodzinnym to na moment składania wniosku MDM musi być już decyzja podziałowa działki i najlepiej prawomocna – to może zająć około 2 miesięcy o ile procedura podziału będzie możliwa do przeprowadzenia.

 • Agata

  Witam,
  Z mężem jesteśmy zainteresowani kupnem domu w programie mdm (segment, połowa bliźniaka). Dom o powierzchni użytkowej 80m, w cenie mieszczącej się w obowiązujących limitach. Deweloper poinformował nas jednak, że nie ma możliwości zakupu domu w programie, ponieważ dom wybudowany został na jednej działce (podzielona została tylko fizycznie w terenie na dwie działki przylegające do dwóch segmentów bliźniaka) i przy zakupie domu będziemy wraz z sąsiadem współwłaścicielami gruntu. Czy faktycznie może być to podstawą do wykluczenia wzięcia udziału w programie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Kamila

  Witam,
  W tym roku wychodzę za mąż. Mój narzeczony skorzystał z programu MDM – zakupił mieszkanie. Czy po ślubie mąż będzie mógł mnie ustanowić jako współwłaścicielkę mieszkania? Czy będziemy musieli odczekać 5 lat, aby nie stracić dofinansowania MDM?
  Dziękuję za odpowiedź,

 • Witam. W większości banków będą Państwo mieli 2 lata od momentu podpisania umowy kredytowej.

 • Tak. Środków z pewnością wystarczy. Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. W takim wypadku może Pan złożyć dofinansowanie w tym bieżącym roku, ale dofinansowanie zostanie wypłacone na początku 2017-go z przyszłorocznej puli. Kwestie dotyczące samej transakcji i terminu przekazania własności mieszkania zależą od ustaleń pomiędzy stronami.

 • Witam. Najpierw polecam znaleźć ww. mieszkanie. Jego parametry (metraż i wartość) będą niezbędne, aby wyliczyć limity, kwotę dofinansowania i zarejestrować wniosek. Proszę nie odczuwać presji ze względu na kończące się środki. Można będzie złożyć wniosek w tym roku, a jedynie dofinansowanie zostanie wypłacone w przyszłym.

 • Bady Love

  Witam. Chcę kupić mieszkanie w tym roku ale jeszcze nie mam upatrzonego. Czy mogę już złożyć wniosek o dofinansowanie z programu MDM? A co jeśli nie uda mi się kupić mieszkania w tym roku? W moim mieście nie pojawiają się często mieszkania do sprzedaży, jedno na miesiąc średnio. Przecież nie wezmę pierwszego lepszego żeby tylko dostać dofinansowanie;-)

 • Paweł Klimas

  Witam. A co będzie z chętnymi, którzy złożą wniosek o dofinansowanie np w sierpniu, skoro pieniądze na 2016 rok skończą się już w II kwartale b.r. Przykład : w sierpniu podpisuję umowę wstępną z deweloperem, spełniając jednocześnie warunki przystąpienia do MDM. Bank ocenia naszą zdolność kredytową pozytywnie i przyznaje kredyt. Kiedy mogę liczyć na dofinansowanie z programu MDM? Czy może to być jeszcze w 2016 r. z puli pieniędzy przeznaczonej na 2017 r. Kiedy fizycznie będę mógł kupić swoje mieszkanie od dewelopera i zacząć je wykańczać? Czy nastąpi to dopiero w styczniu 2017? Czy deweloper będzie czekał tyle miesięcy na pieniądze z banku, skoro umowę wstępna podpisaliśmy w sierpniu?

 • Andzia

  Witam. Czy jak złożę wniosek o dofinansowanie jeszcze w tym miesiącu to mam szanse, że starczy pieniędzy na wypłatę dla mnie? Jest to kwota ok 15tyś dopłaty.

 • Ewa666

  Witam, jaki jest czas na uruchomienie kredytu (wypłata pierwszej transzy) od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie z programu MDM czyli pierwszej rejestracji? czy obowiązuje tutaj jakiś termin z programu czy tylko warunki z umowy kredytowej?

 • W niczym to nie przeszkadza. Bank oszacuje metraż mieszkania i kwotę dofinansowania na podstawie dokumentacji projektowej lub prospektu dewelopera.

 • Rafal Kwiecinski

  Z tym, że blok jeszcze nie jest wybudowany. Planowane zakończenie inwestycji to ostatni kwartał 2017 roku.

 • Może Pan złożyć wniosek już teraz. Banki nadal przyjmują wnioski o kredytów programie MDM z dofinansowaniem i będą to robić do wyczerpania puli – czyli najprawdopodobniej jeszcze przez kilka miesięcy. W drugiej połowie roku nadal będzie Pan mógł złożyć wniosek, z tym, że wtedy wypłata dofinansowania nastąpi w 2017-tym roku.

 • Rafal Kwiecinski

  Kupuje mieszkanie na rynku pierwotnym. Mam umowę przedwstępną jednak inwestor nie jest na „ustawie deweloperskiej” i i kredy będę mógł starać się dopiero w polowie 2017 roku. Jak to wygląda? Czy mam szanse na skorzystanie z programu MDM?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/