Kończą się środki na program MDM „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku

Kończą się środki na program MDM Mieszkanie dla Młodych w 2016 roku

Kolejny rekordowy miesiąc w programie „Mieszkanie dla Młodych” spowodował zmniejszenie budżetu przeznaczonego na 2016 rok – do poziomu niespełna 369 mln PLN.

Kredytobiorcy, którzy rejestrowali swoje wnioski w ostatnich miesiącach 2015-go roku, zarezerwowali już prawie 371 mln PLN z dostępnej puli 730 mln PLN środków. Jeżeli obecne tempo programu utrzyma się, istnieje możliwość, że pieniędzy na dopłaty może zabraknąć już w II kwartale 2016-go roku. Czy to oznacza koniec programu MDM?

Niekoniecznie. Ostatnie miesiące ubiegłego roku były bardzo specyficzne. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Z nowych możliwości programu skorzystało większe grono beneficjentów – zwłaszcza osób, które w 2015 roku ukończyły maksymalny wiek wymagany przez program MDM – czyli 35 lat.

Po drugie, na przełomie roku zmienił się próg minimalnego wymaganego wkładu własnego ( z 10% na 15% wartości mieszkania). Osoby, które złożyły wnioski do końca grudnia 2015 mogły skorzystać ze starych zasad.

Dodatkowo – kończąca się pula środków na 2015 rok skłoniła wiele osób do rejestracji wniosków o dofinansowanie z budżetu na 2016. Wszystko te czynniki złożyły się na niespotykane wcześniej powodzenie programu Mieszkanie dla Młodych. Nie oznacza to jednak definitywnego końca programu.

Kurcząca się pula z pewnością powinna zdopingować osoby, który będą chciały skorzystać z dofinansowania w bieżącym roku. Ci kredytobiorcy jak najszybciej powinni rozejrzeć się za wymarzonym lokalem i zmobilizować się do kontaktu z doradcą kredytowym.

Osoby, które planują nabyć mieszkanie w kolejnych latach, mają dużo większy komfort. Nadal dostępna jest pula ponad 711 mln PLN ze środków przeznaczonych na 2017 i 762 mln PLN z budżetu na rok 2018.

Zwiększenie zainteresowania tymi środkami będzie można obserwować już w okolicach III kwartału 2016. Wtedy właśnie kredytobiorcy zaczną na masową skalę składać wnioski, aby zarezerwować dofinansowanie na kolejny rok i spokojnie czekać na uruchomienie kredytu. Jeżeli więc chcemy skorzystać ze wsparcia programu „Mieszkanie dla Młodych”, warto już teraz zaplanować zakup wymarzonego mieszkania.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150