Znakomite prognozy dla programu „Mieszkanie dla Młodych” w 2015 roku

Znakomite prognozy dla programu Mieszkanie dla Młodych w 2015 roku

Od 1 stycznia 2014 roku, czyli od rozpoczęcia działania programu MDM banki zawarły prawie 14 tys. umów kredytowych o łącznej wartości ponad 2,6 mld PLN.

Porównując ten wynik do pierwszego roku funkcjonowania poprzedniego programu – Rodzina na Swoim – program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się prawie trzykrotnie większą popularnością.

Wiele przesłanek wskazuje, że rok 2015 będzie dla programu jeszcze lepszy. Z limitu środków przeznaczonych na 2015 rok (715 mln PLN) zostało już zarezerwowanych ponad 19 % środków (136 mln PLN).

Po pierwsze – większa liczba instytucji przyjmujących wnioski w ramach programu. Przez prawie 3 miesiące 2014 roku, jedynymi instytucjami przyjmującymi wnioski o dofinansowanie w ramach programu MDM były: Powszechna Kasa Oszczędności BP oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. Pozostałe instytucje potrzebowały trochę więcej czasu aby dostosować swoje oferty i systemy informatyczne do wymogów programu.

Na początku 2015 roku w programie „Mieszkanie dla Młodych” bierze już udział 14 instytucji kredytujących. Przekłada się to na dużo większą jakość obsługi i konkurencyjność cenową, z czego z pewnością skorzystają beneficjenci MDMu.

Po drugie – wkład własny. Od 1 stycznia 2015 aby skorzystać z kredytu mieszkaniowego należy posiadać minimum 10% wkładu własnego. Dla klienta kupującego mieszkanie o wartości 300 tys. PLN oznacza to konieczność posiadania 30 tys. PLN własnych środków. To wymaganie nie dotyczy klientów chcących skorzystać z programu MDM.

W objaśnień do ustawy w sprawie stosowania finansowego wsparcia, dofinansowanie otrzymane w ramach programu MDM może być traktowane jako wkład własny. W praktyce oznacza to, że klient może wykorzystać posiadane środki np. na wykończenie mieszkania lub też wziąć mniejszy kredyt – co przekłada się na większą zdolność kredytową, a tym samym większą dostępność samego kredytu.

Po trzecie – nowelizacja założeń programu MDM, która umożliwi m.in. zaciąganie kredytu przez osoby niespokrewnione ze sobą, większą pomoc dla rodzin wielodzietnych, wprowadzenie możliwości finansowania wnoszenia wkładów budowlanych w inwestycjach realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, umożliwienie objęcia programem „Mieszkanie dla Młodych” mieszkań budowanych przez deweloperów korzystających z kredytu oraz rozszerzenie ograniczeń dotyczących dysponowania mieszkaniem. Zmiany spowodują zwiększenie liczby dostępnych na rynku mieszkań, ale także zwiększenie zdolności kredytowej dla wielu potencjalnych klientów.

Po czwarte – więcej mieszkań dostępnych w ramach programu MDM. Dotychczas w wielu lokalizacjach brakowało mieszkań spełniających warunki programu. Ustawa weszła z dużym opóźnieniem i do końca nie wiadomo było jakie będą jej założenia. Rok funkcjonowania MDMu dał deweloperom czas na dostosowanie swoich ofert do wymogów programu.

Dodatkowo, przewidywana nowelizacja zakłada możliwość uzyskania dofinansowania w przypadku dewelopera, który sam uzyskał kredyt na budowę mieszkania. Nowelizacja spowoduje także udostępnienie w ofercie programu mieszkań budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Omawiana jest także propozycja umożliwiająca możliwość zakup mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” przez rodziny wielodzietne – nawet jeżeli posiadają już one mieszkanie. Dotychczas grupa takich osób stanowiła margines beneficjentów MDMu. Jest szansa, że po wprowadzeniu tej modyfikacji znacznie zwiększy się liczba potencjalnych klientów.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, ale wtedy zleceniodawca nie płaci VATu 23%, ale 8% (usługa budowy)

 • Jarosław

  A jak w przypadku budowy systemem gospodarczym ale poprzez generalnego wykonawcę spełnić warunek, że faktury powinny być wystawione na osobę fizyczną? W przypadku takiej budowy faktury są wystawiane na firme wykonującą budowę.

 • Pod koniec czerwca zostaną ogłoszone zmiany limitów w województwie pomorskim. Dla pozostałej części kraju zmienią się one dopiero na koniec września.

 • Magdalena

  A w przypadku Warszawy też limity zostana ogloszone tak późno? Czy jest szansa na wcześniejsze ogłoszenie wysokości limitu?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W przypadku Łodzi nowe limitu będą podane dopiero pod koniec września.

 • Jarosław

  Kiedy dokładnie zostaną podane nowe limity mdm-u na III kwartał tego roku i jakie na tą chwilę są prognozy dla Łodzi, gdzie ostatnio ten limit znacznie obnizyl sie. Pozdrawiam

 • Zarejestruj się w programie „Mieszkanie dla Młodych” na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Budowa domu na Państwa działce będzie zleceniem. a nie zakupem. W takiej sytuacji mówimy o budowie systemem gospodarczym – czyli pomoc w ramach MDM w formie zwrotu części podatku VAT.

 • kp

  Mamy z żoną własną działkę, na której deweloper (wykonawca) wybuduje dom. Czy nabycie od wykonawcy domu będzie uprawniało do skorzystania z MdM?

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Temat jest dosyć szeroki. Obszerne wyjaśnienie znajdzie Pani w artykule http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf w sekcji Dokumenty na naszej stronie

 • agata

  Prosze mi powiedziec jeszcze co jest wliczane w powierzchnie urzytkowa a co nie?
  Pozdrawiam

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • agata

  Witam!
  Mamy z mezem dzialke, w tym roku chcemy zaczac budowe domu metoda gospodarcza, dom bedzie mial ok 95 m2 uzytkowych (mamy 2 dzieci, nasz wiek > 35lat) Prosze mi powiedziec czy mamy szanse na dofinansowanie z programu MdM i jak by to wygladalo?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, może Pan skorzystać z kredytu w dowolnym momencie.

  O zwrot podatku VAT występuje Pan raz – po zakończeniu budowy. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Kamil

  Witam. Rozpocząłem budowę domu systemem gospodarczym i brakło mi pieniędzy na dalsze prace więc musze zabrać jakiś kredyt. Czy w takim wypadku nadal będzie mi przysługiwać odliczenie części VAT-u?
  W jaki sposób można się ubiegać o taki zwrot, trzeba to na bierząco zgłaszać co roku czy mam zbierać wszystkie FV i złożyć je w US po zakończeniu budowy?

 • W przypadku Warszawy nasze prognozy przewidują nieznaczny wzrost cen limitów. Już za kilka dni przekonamy się jak będzie rzeczywiście – o czym nie omieszkamy Państwa powiadomić na naszej stronie.

 • Aneczka

  Jakie są prognozy na II kwartał 2015 odnośnie wysokości limitów, chodzi mi dokładnie o Warszawę: wzrosną, spadną, czy raczej zostaną na podobnym poziomie?

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • mama

  Witam mam pytanie w tym roku kończe 34 lata a mąż 33 ja splacam regularnie kruka a mąż ma komornika. Mieszkamy w TBS. Sam Czynsz ok 520zl plus wszystkie media. Mamy dwojke dzieci . Czy mamy szanse na MDM

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W takim razie bardzo dobrze pani trafiła – na naszej stronie znajdzie Pani sporo porad i sugestii dotyczących programu MDM.

  Przede wszystkim – ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia
  zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęte nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu
  jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (na przykład deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa). Program MDM obejmuje wyłącznie rynek pierwotny.

  Zachęcam do zadawania pytań – nasi eksperci odpowiedzą na nie maksymalnie w ciągu 24h.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Anka.

  Witam, Chciałabym skorzystać z takiego dofinansowania MDM. Mam 22 lata, czy mogłabym sie starać o takie dofinansowanie? chciałabym sie dowiedzieć wszystkiego na ten temat wszystkie haczyki i w ogóle. Bardzo mi zależy..

 • Tak, przy budowie systemem gospodarczym kredyt nie jest potrzebny, proszę natomiast zbierać faktury. Zestawienie materiałów może Pani znaleźć na naszej stronie w sekcji dokumenty.

 • Magda Z.

  Czyli faktury mogę zacząć zbierać już od początku rozpoczęcia budowy, nie jest tutaj warunkiem wzięcie kredytu? A odnośnie tych zwrotów podatku VAT mogę gdzieś znaleźć informacje na temat jakich materiałów dotyczą i jaki jest maksymalny zwrot?

 • Tak, z tym że, w przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w
  zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Magda Z.

  Witam, mam pytanie. Czy mając 100 tys. wkładu własnego na budowę domu i chcąc rozpocząć budowę bez brania narazie kredytu, w późniejszym czasie będzie możliwość skorzystania z programu MDM?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Żona nie jest współwłaścicielką mieszkania, należy ono całkowicie do Pana – ponieważ zostało zakupione przed ślubem. Sęk w w tym że ustawa jest tak niefortunnie skonstruowana, że zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom. Pan jako posiadacz mieszkania uniemożliwia żonie skorzystanie z MDMu.

 • damian

  Dziękuję za szybką odpowiedź. A co jeżeli żona nie jest włąścicielem ani współwłaścicielem. Mieszkanie kupiłem na siebie kilka lat przed ślubem, nie znam się na prawie i nie wiem czy wstępując w związek małżeński – żona jest od razu współwłąścicielką meiszkania? To czy w takim przypadku sprzedając to mieszkanie i kupując nowe np. w Poznaniu, moożemy starać się o MDM?

 • Niestety nie – gdyż posiada Pan mieszkanie.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Gdyby ew. rozważali Państwo powiększenie rodziny – warunek nieposiadania mieszkania ma zostać niedługo zniesiony w przypadku rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci.

 • damian

  witam. Mam od 7 lat kredyt i włąsne mieszkanie. W 2011 roku wstąpiłem w związek małżenski. Mieszkanie i kredyt jest cały czas tylko na mnie. W międzyczasie urodziły nam sie dzieci – dwójka chłopców. Chcielibyśmy się wyprowadzić do Poznania. Sprzedać to mieszkanie i kupić tam nowe mieszkanie najlepiej z dofinansowaniem MDM. ja skończę w tym roku 35 lat, żona 28. ćzy jest szansa, żebyśmy mogli się starać o dofinansowanie?

 • Jeżeli zleci Pan budowę firmie deweloperskiej – będzie to traktowane jako system gospodarczy (kupuje Pan usługę budowy, a nie dom).

  Program MDM jest związany ze specjalnym kredytu – bez tego nie otrzyma Pan dofinansowania. Razem z wnioskiem o kredyt składany jest wniosek o przyznanie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Jeżeli ma Pan zamiar budować dom – nie otrzyma Pan dofinansowania.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych
  systemem gospodarczym (a takim jest budowa domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości
  zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z
  zakupem domu lub mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Jako wychowawca trójki dzieci otrzyma Pan po wejściu w życie nowelizacji o wiele bardziej atrakcyjne warunki dofinansowania.

 • Ronaldo

  Chciałbym skorzystać z programu MDM po jego nowelizacji (spodziewamy się z żoną 3-go dziecka w sierpniu br.). Z drugiej jednak strony chciałbym już dzisiaj rozpocząć budowę domu w oparciu o kredyt. Czy taki zabieg będzie możliwy? Czy otrzymam dofinansowanie na nowych zasadach, ale w ramach już zaciągniętego kredytu?

 • Niestety nie – to już rynek wtórny, którego MDM nie obejmuje.

 • kasia

  Czy kupując nowy dom od prywatnej osoby mogę również skorzystać z MDM? Oczywiście jeżeli miści sie jego cena w widełkach cenowych.

 • Oczywiście że tak. Z programu jesteśmy wykluczeni jedynie, jeżeli obecnie lub w przeszłości posiadaliśmy dom jednorodzinny lub mieszkanie, ew. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest dom lub mieszkanie lub też posiadaliśmy na własność lub współwłasność budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • Tak, brakującą część wymaganego wkładu własnego kredytobiorca powinien dopłacić z własnych środków.

 • Małgorzata

  Marcinie, jest dokładnie tak jak piszesz. W ubieglym tyg sami bylismy na spotkaniu z doradca. Kupujemy dom za 459tys, doplata wyniesie 31tys a 15tys musimy doplacic do wkladu wlasnego, aby bylo te 10% czyli 46tys.

 • Angelika

  Czy istnieje możliwość skorzystania z MDM w przypadku gdy posiadam działkę na której chcę wybudować dom?

 • Marcin

  Witam,
  Mam pytanie do punktu drugiego. Czy rzeczywiście jest tak że osoby z programu MDM są całkowicie zwolnieni z wkładu własnego? Np. osoba samotna, mieszkanie 300 tyś – 10% – 30 tyś natomiast kwota dofinansowania to ok. 26 000. Czy w takiej sytuacji nie musimy dopłacić 4 tyś. jako wkład własny?

 • Jedna z sugestii, których mogę udzielić to negocjacje z deweloperem dot. wykończenia mieszkania (ale pod warunkiem, że ostateczna cena 1m2 nadal będzie się mieściła w limitach MDMu). Można wówczas skredytować całość inwestycji, bo w sensie ustawy, nie kupuje Pan usługi wykończenia, ale po prostu wykończone mieszkanie.

 • To prawda, wg ostatnich informacji CA ma drobne opóźnienie związane z dostosowaniem systemów informatycznych. Niemniej umowę mają już podpisaną, wnioski zaczną zbierać naprawdę lada dzień.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • greg

  Niestety na dzień dzisiejszy nie wszystkie z 14 banków mają ofertę MDM -mowa tu o CA.

 • bartek

  Czy w jakis sposob MDM moze pomoc przy zakupie mieszkania od dewelopera i ofercie ‚wykoncznia mieszkania pod klucz’ ?

 • W pierwszym roku beneficjenci wykorzystali zaledwie 35% środków przeznaczonych na dopłaty. W tym roku jest odwrotny problem. Mamy dopiero połowę lutego, a już zostało wykorzystane 22 % środków przeznaczonych na 2015 i prawie 4% z 2016-go. W gronie instytucji oferujących MDM mamy już 14 banków, deweloperzy mieli sporo czasu na dostosowanie oferty. Krótko mówiąc – istnieje realna szansa, że pod koniec III-go kwartału 2015 limit środków na rok 2015 może się wyczerpać.

 • Łukasz

  Ciekawe czy starczy dofinansowania dla wszystkich chętnych?