Najczęstsze pytania związane z zakończeniem przyjmowania wniosków z pierwszej części puli 2018

Najczęstsze pytania związane z zakończeniem przyjmowania wniosków z I-szej części puli 2018

Po raz kolejny zainteresowanie beneficjentów programem „Mieszkanie dla Młodych” przekroczyło zakładane plany. W ostatnich dniach dostępności pierwszej części puli z 2018-go roku klienci złożyli rekordową liczbę wniosków.

Nawiązując do najczęściej powtarzających się pytań pragniemy chociaż częściowo wyjaśnić Państwa wątpliwości.

Najwięcej kontrowersji budzą wysokie numery NWR. Tymczasem wysoki numer nie oznacza utraty możliwości otrzymania dofinansowania. W bardzo wielu przypadkach klienci składali wnioski do kilku instytucji. W takich sytuacjach kwota dofinansowania była rezerwowana jedynie raz (na podstawie numeru PESEL), jednak każdy złożony wniosek numerowany był odmiennym numerem NWR. Siłą rzeczy, tylko jeden ze złożonych w ten sposób wniosków zakończy się podpisaniem umowy i wypłatą kredytu. Pozostałe wnioski zostaną anulowane.

Nie wszystkie wnioski mają także szansę na wypłatę. Znane są nam przypadki, kiedy rejestrowane były aplikacje klientów nie posiadających zdolności kredytowej lub nie spełniających wszystkich wymogów. Takie wnioski będą systematycznie eliminowane w miarę postępów poszczególnych procesów udzielania kredytu. Środki zarejestrowane na poczet dofinansowania będą więc wracały do puli.

W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Jeżeli wniosek nie został zaakceptowany w systemie BGK Zlecenia lub nie wystarczyło dla niego środków – nie będzie on objęty ustawowym terminem 60 dni na podpisanie umowy. Takie zgłoszenie otrzyma status „oczekujący” i pozostanie ważne do momentu uwolnienia środków lub do końca 2017-go roku. Istnieje więc szansa, że już wkrótce otrzymają Państwo informacje z banku o czekających na Państwa środkach.

Kolejna sytuacja dotyczy klientów, których wnioski zostały zaakceptowane, ale z różnych powodów mają oni wątpliwości, czy wypłata kredytu z dofinansowaniem zakończy się sukcesem? Państwa pytania krążą wokół trzech najczęściej powtarzających się tematów:

1. Sprzedawca chce wycofać się z transakcji. Ponieważ wniosek o dofinansowanie jest składany w odniesieniu do nieruchomości o określonych parametrach, jedyną opcją, aby nadal móc skorzystać z dofinansowania jest znalezienie lokalu o maksymalnie zbliżonych wskaźnikach ceny i powierzchni.

2. Podczas wprowadzania wniosku kredytowego został popełniony błąd w danych lub ew. istnieje drobna różnica w powierzchni nieruchomości. W uzasadnionych przypadkach BGK dopuszcza możliwość złożenia korekty. Jest ona dokonywana na wniosek banku kredytującego.

3. Brak zdolności kredytowej lub nie spełnione warunki merytoryczne (np. historia zatrudnienia kredytobiorcy jest zbyt krótka w stosunku do wymogów danego banku). W takiej sytuacji można skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców po rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych » i złożyć wniosek w banku o bardziej liberalnych wymaganiach. W takiej sytuacji ustawowy okres 60 dni od momentu rejestracji wniosku o dofinansowania do podpisania umowy kredytowej będzie liczony od nowa (ale tylko w powtórnie wybranym banku). Nie musimy się w takim przypadku stresować limitem czasowym.

Korzystając z nadarzającej się okazji zespół portalu mieszkaniedlamlodych.com składa Państwu najserdeczniejsze życzenia. Oby nadchodzące Święta upłynęły w miłej i rodzinnej atmosferze, a Państwa osobiste plany zostały szczęśliwie zrealizowane.

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Q

  Witam, moja sytuacja wygląda następująco- wychowywałam sama dziecko, bez zasądzonych alimentów na rzecz dziecka, z ojcem dziecka nie byłam związana małżeństwem.
  8 lat temu wyszłam za mąż z mężczyzną, który nie jest ojcem mojego dziecka. Mój mąż nie przysposobił dziecka, czyli formalnie jest tylko moje.
  Mój mąż przed naszym ślubem zakupił mieszkanie, formalnie należy do niego, ale mieszkamy w nim wszyscy. Czy aktualnie będąc w związku małżeńskim w ktorym maż ma swoje mieszkanie i posiadając dziecko- jednocześnie nie będąc w formalnym związku z ojcem dziecka mogę skorzystać z programu MDM?
  Pozdrawiam
  Q

 • tomo

  Będę mógł podpisać najpierw umowę i anulować pozostałe wnioski, czy w dniu podpisania najpierw muszę anulować wnioski a potem mogę podpisać umowę.
  Dziękuję za szybką odpowiedz
  Pozdrawiam

 • Ikarka

  I jak?

 • Nie ma takiego obowiązku. Może Pan przeprocesować wniosek w jednym z banków do końca (tzn. do podpisania umowy) i dopiero wtedy anulować pozostałe wnioski.

 • tomo

  Witam,
  Wnioski składałem w trzech bankach – wszystkie 3 wydały pozytywną odpowiedz i dokonały rezerwacji w BGK. Wybierając teraz najlepszą ofertę muszę w jakiś sposób sam zrezygnować z 2 banków, czy wybrany bank automatycznie kasuje pozostałe 2 rezerwacje ???
  Pozdrawiam

 • Marcin Palat

  Też tak mam mój został zarejestrowany 2 stycznia o 11 i czekał na akceptację a teraz jest w rezerwie

 • Ewa

  Jestem załamana :'(

 • Ewa

  Jakie zdenerwowanie to paranoja jakaś zabrali nam szansę na własny dom proste i więcej nic w temacie

 • Marlena

  Szanowna Pani i wszyscy Państwo czytający komentarze, uważajcie na WBK!!! Nas zapewniono o zdolności kredytowej na kwotę 230 000zł, ucieszyliśmy się, bo chcieliśmy wziąć maksymalnie 160 000 zł. Złożyliśmy dokumenty na 160 000 zł i…. dostaliśmy odmowę otrzymania kredytu + wpisali nas do BIKu z informacją o odmowie przyznania kredytu, bo według nich mieliśmy zdolnosć na poziomie 125 000 zł. Na nasze pytanie: czemu tak rozbieżne kwoty zdolności zostały nam podane, powiedziano nam w oddziale WBK, że zmienił im się kalkulator obliczania zdolności kredytowej… To jakaś kpina i żart, bo jak mozna pomylić się o 105 000 zł. UWAŻAJCIE NA NICH!!!

 • Olaf

  Jestem ZA!

 • Aleksandra

  Wniosek został przez Państwa złożony, czy zarejestrowany w systemie BGK? To jest różnica, gdyż Pekao sprawdza swoje wnioski, by nie wysyłać wniosków spisanych na kolanie. Ja złożyłam wniosek w grudniu jeszcze w tymże banku i otrzymałam akceptację jeszcze tego samego dnia w wieczornych godziach.

 • Klaudia

  My również składaliśmy wniosek w Kielcach i nie dostaliśmy dofinansowania ponieważ wniosek został wysłany 02.01 o 11.41 a wpłynął 03.01 o 20.38 gdzie już było po wszystkim. Napisaliśmy odwołanie i się okaże co dalej

 • Aga

  Witam,my myśleliśmy że dostaniemy kredyt bo tak nam dyrektor oddziału WBK zapewniał składaliśmy o dotację z MDMu i wszystko by było ok,bo rozumiem że bank mógł nie udzielić nam kredytu ale nie dość że nie dostaliśmy kredytu to jeszcze po tygodniu zwodzenia nas okazało się że nasz wniosek o MDM wogóle nie został wysłany.Co my mamy teraz robić.

 • kk

  Musimy czekać na rozpatrzenie reklamacji, zobaczymy co z nami zrobią, sprawa nie jest jednoznaczna w mojej ocenie, jesteśmy klientami i jest nas jak widać po FORUM sporo, jeśli wszyscy dostaniemy kopa w du..to moja propozycja nagłośnić sprawę w mediach

 • JUN

  Expander nie jest stroną w sprawie tylko Pani osobiście mysi to zrobić

 • JUN

  tak u nas też Open Finanse, to nie doradca zawinił tylko platforma informatyczna nie wytrzymała obciążenia czego mamy skutek jak widać!!!

 • JUN

  Ewa,złożyć możemy pozew zbiorowy przeciwko bankom, ja ze swojej strony złożyłam w Peko reklamację, pewnie i tak nic nie zmieni ale żeby mieć wobec siebie czyste sumienie to zrobiłam

 • Magdalena K-ska

  Witam,
  Czy każdy, kto złożył wniosek dostaje maila zwrotnego, potwierdzającego otrzymanie dofinansowania, bądź odrzucenie? Nie wiem, czy brak wiadomości do jeszcze jest dobra wiadomość, czy nie. Jeśli tak, to z jakiego maila taka informacja jest przysyłana?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • Mamy tę samą sytuację. Składaliśmy 02.01 o 9:00 i odrzucony, bo doszedł niby 04.01… odwołanie piszemy i tyle.

 • My co prawda mamy doradcę nie z Expandera, ale dziś kazano nam pisać odwołanie. Wniosek wysłany 02.01 rano, a dotarł przez awarię dopiero 04.01, kiedy było pozamiatane. Więc piszemy.

 • A RK

  Dziękuje

 • Elżbieta Knapik

  Ja też czekam na telefon od doradcy … jak się czegoś dowiem to napiszę chociaż w cuda nie wierzę że uda się pieniądze odzyskać tym bardziej że termin leci i trzeba wniosek o kredyt składać.

 • Edyta Kasperczyk

  Nam kazano czekać bo bank złożył już reklamacje i dzisiaj podobno mają konferencje co teraz. Mamy jernak przyjechać do expandera i złożyć zażalenie. Zostaliśmy oszukani i nutę można tego tak zostawić. Dpradca nam wczoraj dzwonił ze byliśmy w grupie która miała dostac dofonandowanie ale system sie zepsuł… jakie to wytłumaczenie?

 • Edyta Kasperczyk

  Dołączam sie! U nas to samo. Podobno bank zlozyl reklamacje mamy czekać na info. Jeśli nic z tego nie bedzie dolaczamy sie do pozwu. To zwykle oszustwo!

 • Akceptacji dokonuje pracownik instytucji kredytującej.

 • A RK

  Akceptacja powinna być w oddziale zrobiona przez pracownika PKO SA czy w BGK?

 • Bak akceptacji oznacza również brak nr NWR.

 • Jedyna opcja to kontakt z doradcą lub bankiem kredytującym, gdzie był składany wniosek. Pracownik ww. instytucji powinien mieć uprawnienia do korzystania z aplikacji BGK Zlecenia.

 • Elżbieta Knapik

  Mam takie pytanie czy np Expander może złożyć pozew zbiorowy w imieniu swoich klientów ?

 • Elżbieta Knapik

  Ja mam identyczną sytuację… wniosek złożony 2 stycznia do PKO SA i zaakceptowany a dotacja odrzucona bo za późno złożone … masakra jakaś tym bardziej że wiem że wnioski złożone 3 stycznia wszystkie dostały dotacje … składałam przez doradcę w Expander. Myślę że trzeba złożyć wniosek zbiorowy!!!!

 • Elżbieta Knapik

  Ja mam identyczną sytuację… wniosek złożony 2 stycznia do PKO SA i zaakceptowany a dotacja odrzucona bo za późno złożone … masakra jakaś tym bardziej że wiem że wnioski złożone 3 stycznia wszystkie dostały dotacje … składałam przez doradcę w Expander. Myślę że trzeba złożyć wniosek zbiorowy!!!

 • Ewa

  U nas ta sama sytuacja wniosek złożony o 9:30 w Peko SA 2stycznia i oczywiście przez awarie nie dostaliśmy dofinansowania a doradca nas zapewniał że dostaniemy. Ale nie zostawimy tak tego nie po to tyle lataliśmy i załatwialiśmy żeby przeleciało to koło nosa 🙁

 • Kermit

  Witam,
  Naszym MDM zajmować się doradca z Open Finance. Dostaliśmy informację z banku, że dostaniemy dofinansowanie MDM. Wnioski były szybko przygotowane na początku grudnia wszystko szło jak po maśle. Drugiego stycznia dostaliśmy informację, że nie zarejestrowano naszego wniosku. Czy można to jakoś sprawdzić czy doradca złożył wniosek na czas ? Czy faktycznie bank odrzucił nasze dofinansowanie ?

 • Monika Radło

  My składaliśmy w PKO SA w kielcach, 2 stycznia i brak dofinansowania

 • A RK

  Czyli pracownik banku powinien nadać numer NWR ?

 • Owszem, wniosek został zarejestrowany, ale chyba nie otrzymał w porę akceptacji. Brak przeciwwskazań oznacza, że zarówno klient, jak i nieruchomość spełniają warunki programu. Potem powinna nastąpić akceptacja (po której jest nadawany nr NWR).

 • Hmm, wygląda, jakby wniosek nie został w porę zaakceptowany. Brak przeciwwskazań oznacza, że zarówno klient, jak i nieruchomość spełniają warunki programu. Potem powinna nastąpić akceptacja (po której jest nadawany nr NWR).

 • A RK

  Mam pytanie do admi. MDM czy jak dostaje pierwsze e-mail z informacja o „braku przeciwskazań do otrzymania dofinansowania” a dwa dni później ze go nie otrzymam ” za późno złożony wniosek ” skoro złożony został na platformę BGK 2.01 a wiadomość o braku przeciw wskazań również przyszła tego dnia , następnie 4.01 przyszło ze za późno to chyba coś nie tak ? Ktos zawalił sprawę ?i jeszcze jedno jak wygląda proces generowania numeru NWR – chodzi o kolejność co należny zrobić aby go dostać ?

 • aga

  U mnie taka sama sytuacja, skadałam wniosek przez PEKAO SA i również nie dostałam dofinansowania jestem na liscie oczekujących ale już widzę jak dostałam dofinansowanie. Moja szansa na kupno mieszkania przepadła. Też będe pisać odwołanie jutro jadę spotkać się z przedstawicielem z expandera. Jest to strasznie nie sprawiedliwe, nie nasza wina ze była awaria systemu. osoby które skladały wnioski w tym czasie powinny również dostać dofinansowanie

 • A RK

  A gdzie państwo składali wniosek w jakim mieście i oddziale?

 • AGA

  U MNIE TA SAMA SYTUACJA WNIOSEK ZOSTAŁ ZŁOŻONY 2 STYCZNIA OK 14:00 PRZEZ AWARIĘ SYSTEMU JESTEM NA LIŚCIE OCZEKUJĄCEJ

 • Nie bardzo rozumiem, dlaczego mamy zajmować takie stanowisko? To prywatne forum, na którym odpowiadamy na pytania związane z ustawą MDM, do czego jak najbardziej zachęcam.

 • JUN

  do MDM proszę zająć stanowisko w mojej sprawie opisanej poniżej U nas dokładnie też tak było wniosek złożony w PeKO SA 2 stycznia o godz. 14:37 widnieje jako za póżno złożony, to chora sytuacja i ja nie mam zamiaru tego zostawić, jest to jawna nie sprawiedliwość!!!wnioski z 03.01 zostały wiec pytam po co się spieszyć, My z mężem napisaliśmy odwołanie bo nie z naszej winny nastąpiła awaria systemu!!

  •Odpowiedz•Udostępnij ›

 • JUN

  brakuje wpisów z wczoraj, drodzy Państwo, dlaczego??

 • Żaden z Państwa wpisów nie został usunięty.

 • JUN

  do MDM pytanie dlaczego administrator strony usuwa wpisy???opisujemy sytuację która nas dotyczy!!!

 • Można to zrobić jedynie kontaktując się z pracownikiem banku (w którym został złożony wniosek), który ma dostęp do aplikacji BGK Zlecenia.

 • MORISON

  Witam . Jak sprawdzic czy dostałam dofinansowanie? Jak sprawdzic status?

 • Monika Radło

  Tak , składaliśmy 2 stycznia w PKO S.A . Papiery mieliśmy złożone również w grudniu. Też się czujemy oszukani. To nie nasza wina że mają niesprawny system a my musimy być jego ofiarami.. Ale czy da się jeszcze coś z tym zrobić? Jak tak to co ?

 • JUN

  mam pytanie czy wszyscy Państwo składaliście wnioski 2 stycznia w PKO S.A??

 • JUN

  uważam ,że błąd systemu nie może odebrać nam szans na MDM, my dokumenty mieliśmy złożone na początku grudnia, posiadamy wszyscy potwierdzenie rejstracji te z drugiego stycznia, wiec bank musi rozpatrzyć nasze reklamację a jeśli nie to proponuję złożenie pozwu zbiorowego bo są to rzeczy nie dopuszczalne!!!!

 • JUN

  do AGA, już nie dostaniecie bo listy rezerwowej nie ma, te z stycznia zostały nie zarejstrowane w systemie

 • AGA

  Witam,
  z mężem złożyliśmy wniosek przez PEKAO 2 stycznia. I obecnie ma status:
  Oczekiwanie na przyznanie limitu – czy to jest jednoznaczne z tym, że jesteśmy na liście rezerwowej? Dostaniemy MDM jeśli ktoś zrezygnuje?

 • Edyta Kasperczyk

  U nas taka sama sytaucja! Tak nie powinno byc ludzie którzy zlozyli szybciej nie dostali a ci co później dostali i maja to w d… ?

 • Edyta Kasperczyk

  U nas to samo! Złożyliśmy papiery do expandera w polowie grudnia! Mowil ze dostaniemy na pewno bo jesteśmy jednymi z pierwszych. Nie dostalismy, a dodatkowo aktualnie twierdzi ze to blad systemu i niestety wieksze szanse mieli ci ktorzy zlozyli później…

 • Dodałem odpowiedzi.

 • A RK

  Mam prośbę aby ktoś się wypowiedział do moich postów jeśli to możliwe ?

 • Monika Radło

  Witam, mamy taką samą sytuację. Gdzie można się odwołać? Co Państwo chcą w tej sytuacji zrobić? U nas brak pomysłu.

 • Marta

  Ale myślicie, że da się z tym coś jeszcze zrobić? Przecież nie zabiorą tym, którym już przyznali. A pula pieniędzy już rozdysponowana

 • JUN

  U nas dokładnie też tak było wniosek złożony w PKO SA 2 stycznia o godz. 14:37 widnieje jako za pozno zlożony, to chora sytuacja i ja nie mam zamiaru tego zostawić, jest to jawna nie sprawiedliwość!!!wnioski z 03.01 zostały wiec pytam po co się spieszyć, My z mężem napisaliśmy odwołanie bo nie z naszej winny nastąpiła awaria systemu, w jakim kraju żyjemy? proszę o pomoc:(.

 • A RK

  Witam również złożyłem wniosek w PKO SA na MDM który od razu został wprowadzony ( 2 stycznia o 13:20 ) informacja jak otrzymałem ze zostały przyznany środki ( @ z 2 . stycznie z BGK z godziny 17:20) , posiadam również numer NWR ale 4 .01 dostałem informacje ze za późno został złożony wniosek ?( ten sam wniosek ) cos chyba nie tak skoro w jednym @ otrzymuje info ze jest ok a w kolejnym ze nie ? Prosze o odpowiedz .

 • Marta

  Czyli przez awarię systemu straciłam możliwość na dofinansowanie. To trzeba mieć naprawdę solidnego pecha. A tyle załatwiania i pewność doradcy, że się uda 🙁

 • Niestety – odrzucenie wniosku oznacza brak szans na dofinansowanie. Polecam ew. zwykły produkt hipoteczny. Jeżeli możemy pomóc w wyborze takowego – prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Marta

  Mam takie pytanie, wniosek mam zarejestrowany w Pekao 2.01 po godzinie 13 (wtedy, co padł serwer w bgk ponoć). Dzisiaj otrzymałam od doradcy wiadomość, że wniosek odrzucony, bo został złożony 4.01 jak już nie było środków. Z tego, co wiem miałam pecha, że byla ta awaria, ale przecież wniosek został wysłany 2.01, a z 3.01 ludzie mają środki zarezerwowane. Co w takiej sytuacji? Nie mam już co się łudzić? Proszę o informację

 • Ela Kremblewska

  Podobnie ja – wniosek złożony 2 stycznia, również w PKO SA – odrzucony przez BGK z datą 4,01,2018 z powodu cytuję:
  „przekazania wniosku nabywcy po dniu ogłoszenia przez BGK o wstrzymaniu przyjmowania wniosków…”
  Słyszałam, że PKO SA miało w tym czasie jakieś komplikacje z systemem, czy ktoś coś wie na ten temat?

 • Paweł Jurguć

  Czy ktoś ma jakieś informacje na temat zwrotów wniosków??

 • Magda

  Witam! My również nie otrzymaliśmy MDM 🙁 wniosek był złożony 2 stycznia, to chyba loteria, kobieta w banku mówi do nas byłam pewna, że Państwa otrzymają dofinansowanie, a jednak nie;/

 • Witold

  Niestety wnioski nie były procedowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, podejrzewam, że BGK nie było do tego zobowiązane, także nie sądzę aby coś można było z tym zrobić. Pieniądze zostały rozdysponowane, także tym którym przyznano limit już nie cofną promesy. Jestem na liście oczekujący pomimo iż mój wniosek został złożony 2-ego w godzinach porannych. Zastanawiam się jaka data i godzina przyjęcia będzie w NWR – oczywiście nie spodziewam się, aby miała coś wspólnego z faktyczną datą/godziną złożenia wniosku

 • BGK dopuszcza niewielkie zmiany w powierzchni wynikające z naturalnego procesu budowlanego. Jeżeli mieszkanie miało mieć wg projektu np. 46,2 m2, a docelowo będzie to 46,7 m2 – jest ok. Natomiast nie ma opcji, aby zmienić lokal 46,2 np. na 60 m2.

 • Damian

  Wydawało mi się, że jeżeli umowa nie dojdzie do skutku z przyczyn dewelopera, to można zmienić lokal (oczywiście na taki, który mieści się w dalszym ciągu w wymogach, które były ustalana do pierwszego przypadku). Dlatego też wstawiłem swój komentarz właśnie pod powyższym artykułem z racji na treść pkt.1. „1. Sprzedawca chce wycofać się z transakcji. Ponieważ wniosek o dofinansowanie jest składany w odniesieniu do nieruchomości o określonych parametrach, jedyną opcją, aby nadal móc skorzystać z dofinansowania jest znalezienie lokalu o maksymalnie ZBLIŻONYCH wskaźnikach ceny i powierzchni.” Czyli rozumiem, treść jest nieścisła?

 • Inna nieruchomość musiałaby być identyczna z pierwotną. Nie znam treści Pan umowy z deweloperem – jeżeli jest w niej zapis o odszkodowaniu w przypadku odstąpienia od umowy – można walczyć.

 • Damian

  Witam. Otrzymałem właśnie pozytywną odpowiedź na dofinansowanie, jednak developer, z którym podpisałem umowę przedłuża okres oddana nieruchomości a nawet sugeruje wycofanie się z umowy kupna – sprzedaży z przyczyn ekonomicznych. Czy w związku z tym mam jeszcze jakiekolwiek szanse na zmianę nieruchomości lub odszkodowanie od developera?

 • Monika Radło

  Czy był Pan w banku i usłyszał jakieś wyjaśnienie? Ja nie mogę się dodzwonić. Nie wiem co mam teraz robić. Zdolność była wyliczona z dofinansowaniem. Czuje że to całe MDM jest dla wybranych, podobno 3 stycznia ludzie składali wniosek i dostali to czemu my nie dostaliśmy???

 • Klaudia Młoda-Brylewska

  My również 🙁

 • Klaudia Młoda-Brylewska

  Złożyliśmy wnioski do 3 banków, jeszcze nie mamy z żadnego odpowiedzi 🙁

 • ania

  A kiedy trzeba zdecydować? W pekao mam już od grudnia decyzję, wycena zrobiona nawet konto założone, ale czekam na decyzje z BP bo lepsze warunki dla nas. Czyli jeśli bp da nam pozytywną decyzję to najpierw idę do pekao mówię, że rezygnuję i dopiero wtedy podpisuję umowę z bp, czy dobrze rozumiem?

 • Michał 28

  Witam ma identyczną sytuację wniosek złożony 2 stycznia do PKO odrzucony co można zrobić w takiej sytuacji?

 • Monika Radło

  Witam, złożyliśmy wniosek o MDM 2 stycznia 2018 r. do banku PKO SA, w grudniu dostaliśmy wstępna decyzję o przyznaniu kredytu. Wczoraj nasz doradca poinformował nas o odrzuceniu wniosku o dofinansowanie. Hmmm jak to jest możliwe? Podobno do 4 stycznia złożone wnioski były rozpatrzone pozytywnie. Czy można jakoś się odwołać od tej decyzji?

 • Mając promesę przyznania środków może Pan złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pan zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pan otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pan musiał zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Tomasz Męczyński

  Witam przyznano mi mam tak poinformował mnie euro bank więc teraz mam pytanie czy o kredyt mam się starać w wyżej wymienionym banku czy mogę w innym drugie pytanie czy jak euro bank odmówi mi kredytu mój mam przepada? Czy wtedy mogę iść do innego banku

 • Rysiek

  Ma Pan odp z BGŻ ? Mnie doradca zapewniał, że wniosek zarejestrowany został 2.01 do południa. Do tej pory nic nie wiem, tyle ze trzeba czekać.

 • Ruda

  Jakie mamy szansę na dostanie dofinansowania? Nasz wniosek został złożonyw PKO 02.stycznia między godziną 07:30/12:00. Był problem systemu lecz widniała informacja że wniosek przyjęty. Wszystkie wnioski wprowadzone w tych godzinach ,i w tym banku nie dostały informacji o dofinansowaniu ,a te które były wprowadzone po godzinie 12 :00 wszystkie dostały pozytywną zgodę. Jak to możliwe że masz wniosek jest nie widoczny,a był zarejestrowany wcześniej. Nie wiem co mam teraz zrobić ,nie mam dalej odpowiedzi…

 • Natalia

  Witam, proszę o informację jakie mamy szansę na otrzymanie dofinansowania jeżeli wniosek został zarejestrowany 2 stycznia o 12 a nie posiadaliśmy wcześniejszej wstępnej decyzji z banku czy ta decyzja jest niezbędna ?

 • Michał

  Mam podobny przypadek… czyli pierwszy bank najpierw musi zgłosić korektę żeby pozostale banki mogły składać wnioski??

 • Nadal ma. Jeżeli ma Pani promesę przyznania środków, nadal może Pani składać kolejne wnioski w poszczególnych bankach.

 • Gabriela

  Czyli ten drugi bank w tym momencie już nie ma możliwości złożenia wniosku?

 • Owszem, może – na późniejszym etapie procesowania.

 • Gabriela

  Witam. Złożyłam wniosek do dwóch banków. W jednym jest już rezerwacja środkow. Jednak drugi bank ma odrzucony wniosek ze względu niezgodności nr KW. Czy ten pierwszy bank może zrobić korektę że względu na pomyłkę? Czy w takiej sytuacji środki nie przepadną?

 • Piotrek Pełka

  Dostałem taką informacje od doradcy nie bardzo rozumiem zapewnia mnie że papiery złożył 2 stycznia o 8 rano

  Witam,

  Nadal banki nie otrzymały potwierdzeń z BGK, środki powinny być dla Państwa zarezerwowane i czekamy tylko na dokument.

 • W poprzednich edycjach tak było. teraz BGK odrobinę zmienił proces. Potwierdzenie rezerwacji środków beneficjent otrzyma następnego dnia po akceptacji wniosku (w Pana przypadku to jednak formalność, gdyż w puli pozostało jeszcze całkiem sporo).

 • Kris

  Czy w takim razie posiadanie numeru NWR z pisma o którym jest mowa powyżej oznacza że środki zostały przyznane?

 • Informację powinien Pan już do tej pory uzyskać. Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Piotrek Pełka

  Witam mój wniosek został złożony 2 stycznia i jeszcze nie było żadnego odzewu kiedy mogę spodziewać się decyzji i jakie są moje szanse ile wniosków zostało złożonych. z tego co wiem w samym BGZ 9 000 Jak sprawa wygląda na tle wszystkich zgłoszeń

 • Sama rejestracja nie gwarantuje wypłaty środków, potrzebna jest jeszcze akceptacja wniosku. Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Ala

  Czy potwierdzenie rejestracji wniosku jest jednoznaczne z zarezerwowanie środków? Jaki dokument potwierdza zarezerwowanie środków?

 • Tak – jeżeli parametry nieruchomości są takie same, można złożyć kolejny wniosek o kredyt (w innym banku) bazując na pierwotnym wniosku o dofinansowanie.

 • Witam. Dofinansowanie powinno zostać przekazane na konto zbywcy lokalu w terminie, który podała Pani na wniosku. Ew. można dokonać zmiany daty wypłaty, należy wówczas złożyć u Pani doradcy dyspozycję wcześniejszej wypłaty transzy.

 • Ruth

  Różne kwoty pojawiają się i na wniosku kredytowym jak i wniosku o MDM. Zarejestrowano już wczoraj jeden wniosek z kwotą 176,800 przez bank drugiego wyboru. Czy pod ten sam wniosek podłączyć będzie się mógł inny bank (z którego usług planuję skorzystać), który w opisie posiada kwotę kredytu 176,800 zł? Wszelkie pozostałe parametry nieruchomości pozostają niezmienne.

  ps. Czy otrzymanie potwierdzenia o rejestracji i przyznania mi numeru NWR, wraz z limitem kwoty dofinansowania jest jednoznaczne z rezerwacją środków, czy info o ostatecznej decyzji przyjdzie osobną wiadomością?

  Pozdrawiam.

 • Viktoria

  Dzień dobry,

  Kiedy zostanie wypłacona transza styczniowa z 2017roku?

  Z pozdrowieniami,
  Viki

 • Witam. Nie powinno być problemów, literówka wystąpiła najprawdopodobniej na wniosku kredytowym. Identyczne powinny być informacje dot. nieruchomości – rejestrowane w systemie BGK Zlecenia.

 • Ruth

  Witam,

  Składam wnioski MDM z trzech różnych banków równocześnie.
  W dwóch z nich kwota kredytu o który się ubiegam wynosi 176.800zł, a w jednym, z powodu literówki, wnioskuję o kredyt na kwotę 176.000zł. Z tego co wiem, wniosek jednej osoby odnośnie tej samej nieruchomości musi posiadać te same parametry.
  Nie mogę już obecnie zmienić tej kwoty. Czy mogę spodziewać się jakichś utrudnień w związku z tą różnicą w kwocie? Pozostałe parametry są identyczne, kwota dofinansowania się nie zmienia.

  Pozdrawiam,

  Ruth.

 • Może się udać – ale – powinniście Państwo złożyć wniosek w banku, który rejestruje zgłoszenie w BGK Zlecenia od razu na początku procesu. Po rezerwacji środków będziecie mieli 60 dnia na podpisanie umowy kredytowej. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Lukas

  Witam, czy jest jeszcze realne, aby ubiegać się o MDM nie mając jeszcze przygotowanych żadnych dokumentów? Mamy jedynie wybrane mieszkanie i bardzo dobrą sytuację finansową(nie będzie problemu o pozytywną odpowiedź z banku)? Gotowi jesteśmy na duże spięcie się w czasie.

 • Witam. Wniosek w programie MDM jest składany w odniesieniu do konkretnego lokalu. Ew. zmiany można dokonać jedynie na lokal o identycznych parametrach. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • W takim razie – mają Państwo bardzo duże szanse na przyznanie dofinansowania MDM.

 • Michal

  Witam. Mamy z żoną dość nietypowe pytanie, które nas bardzo zastanawia…Bank wydal promese, decyzję kredytową pozytywną. Dostarczylismy wszystkie dokumenty do rejestracji srodkow w programie MDM . Wybralismy nieruchomosc na parterze jednak po dluzszych domowych debatach doszlimy do wnioaku ze warto byloby kupic mieszkanie o tej samej wielkosci ale na wyższej kondygnacji(szybka decyzja). Czasu na zmiane dokumentacji juz niestety nie mamy. Czy zakladajac dostanie srodkow z programu MDM bedzie mozna zamienic te nieruchomoaci wzgledem pietra przy zachowaniu tej samej powierzchni??? Jesli nie to zostawimy parter z ogrodkiem zeby nie stracic tych srodkow zakladajac ze je dostaniemy.
  Proszę o odp.
  miiichal@o2.pl
  Pozdr.

 • Krzys

  Dokumenty złożone. Ze strony banku wydana pozytywna decyzja odnośnie kredytu.

 • Krzys

  Wszystkie dokumenty złożone i ze strony banku pozytywna decyzja odnośnie kredytu.

 • To zależy, jaką Państwo mieli sytuację kredytową. Czy doradca wyliczył Państwu zdolność oraz czy dostarczyliście Państwo wszystkie brakujące dokumenty?

 • Wniosek o dofinansowanie powinien być złożony razem z wnioskiem kredytowym.

 • Krzys

  Jaka jest szansa że otrzymamy dofinansowanie jak złożyłem papiery do banku na początku grudnia?

 • Karolina S.

  Czy można złożyć wniosek o MDM bez wniosku o kredyt? Dopiero zmieniłam pracę i nie mam zaświadczenia o zarobkach. Doradca mówi że teraz złożymy wniosek o MdM, a wniosek o kredyt za 3 m-ce. Czy taka sytuacja jest możliwa? Zarówno poprzednie dochody jak i obecne na pewno spokojnie wystarcza by uzyskać kredyt.

 • No problem, polecamy się.

 • Luk

  Dziękuję za pomocne informacje 🙂

 • Zgadza się.

 • Luk

  Czyli formalnie deweloper musi mieć zapis w umowie deweloperskiej kwotę transzy do końca 2018 żebym bez przeszkód uzyskała dofinasowanie MDM winnym wypadku decyzja będzie odmiana a pula dofinansowania mi przepadnie tak ?

 • W niektórych bankach można przeprowadzić taka transakcję (wypłata kredytu + dofinansowania do końca 2018, potem oddanie mieszkanie do użytkowania i przekazanie własności). Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty.

 • Luk

  Co gdy termin oddania mieszkania deweloper wyznaczył na początek stycznia 2019 a wypłata ostatniej traszy musi być do końca 2018

 • Aktualizacja wpisu powyżej, dostępne są na ryku oferty kredytów z MDM, gdzie lokal może być oddany do użytkowania także po roku 2018.

 • Paweł K.

  Jezeli natomiast harmongram zamyka sie w 2018 roku? Dla MDM Spoldzielnia stosuje taki harmongoram:
  do 15.03.2018 r. 40%
  do 15.05.2018 r. 20%
  do 15.08.2018 r. 20%
  do 15.11.2018 r. 10%
  do 15.12.2018 r. 10% dofinansowanie z MDM

  Chyba mowimy o tej samej inwestycji, bo odbiory oraz akty notarialne w tych samych terminach. (SBM Wroclaw Maslice)

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z 1 dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać 20% (tyle, że wtedy nie będzie już środków). Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Polecam kontakt z naszymi doradcami – udzielą wszystkich niezbędnych informacji. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • sw

  które banki najszybciej rejestrują wnioski mdm w bgk?

 • Weronika

  Witam,
  Z mężem chcielibyśmy zlozyc wniosek o dofinansowanie w styczniu 2018. Aktualnie mamy jedno dziecko, ale w czerwcu ma przyjść na świat drugie. Mieszkanie które nas interesuje będzie oddane w 3 kwartale 2018. Czy w związku z tym jest możliwość w jakiś sposób ubiegać sie o MDM dla rodziny z dwójka dzieci? Z gory dziękuje za odpowiedz.

 • Witam. Wnioski w programie MDM będzie można rejestrować dopiero po 2018-01-01. Wcześniej można natomiast rozpocząć zbieranie dokumentacji. W świetle powyższego – proponuję kontakt z doradcą, który poinformuje Państwa, co będzie potrzebne. Po urodzinach córki będą mieli Państwo czas na dostarczenie aktu urodzenia i na początku roku złożycie kompletny wniosek.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Chodzi prawdopodobnie o coś innego. Doradcy kontaktują się z klientami i informują ich o tym, jakie dokumenty będą wymagane w procesie, aby na początku stycznia dysponować kompletem dokumentacji. Wnioski będzie można rejestrować dopiero po 2018-01-01.

 • krisr

  „Wiele banków już zbiera wnioski i do połowy grudnia zamyka możliwość ich składania”

  czy ktoś mógłby to potwierdzić ?
  wg mnie to bzdura do tego czasu nie wszystkie banki otworzą możliwość rejestracji (np BZW BK dopiero od 11 grudnia)

 • Patrycja

  Witam,
  jestem w związku małżeńskim, a ok 15.12 ma pojawić się moja córka na świecie. W związku z tym chciałabym z mężem uwzględnić ją we wniosku o dofinansowanie MDM. Wiele banków już zbiera wnioski i do połowy grudnia zamyka możliwość ich składania. Czy wobec tego możemy złożyć wniosek dotyczący dwójki dorosłych, a później go aneksować w momencie narodzin dziecka ? Czy jest jakaś szansa/ procedura w takiej sytuacji, która pozwoli nam uwzględnić nowego członka w rodzinie do dofinansowania ?

 • Może Pan zameldować małżonkę, a nawet ustanowić ją współwłaścicielką mieszkania. Nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Adam Kontny

  Witam, wstąpiłem w związek małżeński. Posiadam mieszkanie w MdM czy mogę swobodnie zameldować małżonkę czy jakaś specjalna procedura by nie oddawać dofinansowania? Kredyt zawarty 05.2017

 • Witam,
  Ad 1. Owszem, można. w takim przypadku wyliczenie limitów zostanie dokonane np. na podstawie prospektu informacyjnego dewelopera.
  Ad 2. Tak. W praktyce jednak, jeżeli nie jest to duże opóźnienie, należy powiadomić bank. Bank wystąpi wówczas do BGK o wypłatę dofinansowania która zostanie przechowana na koncie technicznym.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Joanna Płaczek

  Witam,
  bardzo proszę o informację:
  1. Czy można wystąpić z wnioskim o MDM na podstawie umowy rezerwacyjnej zawartej z deweloperem (umowa ta zawarta jest już dziś, natomiast zawarcie deweloperskiej jest planowane na okolice marca, kiedy ten zdobędzie już wszystkie zgody na butowę itd., ale wtedy środki z MDM pewnie juz się skończą)- w jakim terminie od pozytywnej decyzji w sprawie MDM trzeba dostarczyc do banku umowę deweloperską?
  2. Czy jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy i nie zakończy inwestycji przed konćem 2018 r., to środki z MDM nie zostaną wypłacone? Czyli wtedy kupujący musi pokryć ten „ubytek” z własnej kieszeni czyli dopłacić do wkładu własnego?

 • Niestety tak. Na podstawie art. 10 pkt. 2 „We wniosku o dofinansowanie wkładu własnego określa się termin wypłaty wsparcia z Funduszu Dopłat, uwzględniając zasady, o których mowa w art. 11 ust. 3, poprzez wskazanie roku i kwartału przewidywanej wypłaty, nie późniejszy jednak niż IV kwartał 2018 r.”

  oraz
  art. 11. pkt 3 ust 1: „3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy
  nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;
  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy,”

  Reasumując – mieszkanie powinno być oddane do użytku do końca 2018-go roku. Po oddaniu lokalu do użytkowania wypłacone będzie dofinansowanie.

 • Jarosław Senderski

  Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie dofinansowania mdm na rok 2018. Spółdzielnia zaczęła budowę mieszkań które nas interesują. Termin oddania mieszkania to maj/czerwiec 2019r. Harmonogram wpłat wygląda następująco 30% wartości mieszkania do 30% grudnia 2017 (finansujemy ze środków własnych) potem resztę chcemy spłacić kredytem. Reszta podzielona jest na 5 transz z czego ostatnia przypada na marzec 2019. Rozumiem że w tym przypadku mogę zapomnieć o mdm dla tego mieszkania? Ostatnia transza musi być wpłacona w 2018r?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Klaudia K

  Nie można było tak od razu ? Dziękuję Bardzo za odpowiedzi

 • Niektórzy kupujący lub sprzedający rezygnują z transakcji lub ew. ktoś otrzymuje decyzję negatywną. (lub też mija ustawowy okres 60-ciu dni od momentu akceptacji wniosku, a umowa nie została podpisana). Wtedy środki zarezerwowane na dany wniosek wracają do puli i są przeznaczane na inne wnioski.

 • Klaudia K

  Nie rozumiem tego, bo to nawet nie ma sensu, skoro BKG przyjęło więcej wniosków niż było pieniędzy to z czego one mają wrócić do puli ? I wgl jaka jest szansa że jeszcze ktos otrzyma dofinansowanie?
  Może ja jestem takim typem człowieka nierozumnego, ale dla mnie nie ma to wszytko sensu, skoro wydano wszystkie pieniądze a nawet można powiedzieć że aż nadto to skąd one mają powrócić ?

 • Właśnie dlatego – nie ma środków na dopłaty, dlatego oczekują na powrót pieniędzy do puli.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Klaudia K

  To dlaczego tyle osób ma nadal statusu oczekujący skoro nie ma już pieniędzy ?

 • Paulina Zielinska

  Dziękuję za pomoc.

 • Wydłużony okres oczekiwania nie zależy od liczby wniosków, ale jest skutkiem braku środków na dopłaty (po prostu BGK przyjęło więcej wniosków, niż było kasy).

 • W sensie – czy musicie Państwo zwracać dopłatę? Nie ma takiego obowiązku, polecam jednak naciskać na dewelopera o jak najszybsze ukończenie inwestycji, gdyż bank będzie wymagał, aby jak najszybciej przekazać własność mieszkania.

 • Paulina Zielinska

  Witam, co z sytuacją, gdy wypłata dofinansowania z mdm na rok 2017 już poszła do dewelopera, a ten natomiast nie wyrobi się z oddaniem mieszkania zgodnie z umową, czyli do końca grudnia tego roku?

 • Klaudia K

  Jak można czekać do końca bieżącego roku, jak do końca bieżącego roku mają być wypłaty dofinansowania? Czy to jest takie „do końca bieżącego roku” w sensie np. max do połowy grudnia ?
  Obecnie jestem w takiej sytuacji, że od 3 tyg mogłabym już zacząć remontować a czekam nadal na decyzję , myślę że program został trochę źle przemyślany pod tym kątem. Widzę sama w komentarzach że ludzie poskładali po parę wnioskow w różnych bankach przez co ten czas ostatecznego rozstrzygnięcia przyznania dofinansowania jest tak długi, powinno to być lepiej rozstrzygnięte …

 • Tak. Osoby, które obecnie oczekują na przyznanie dofinansowanie i ni otrzymają go do końca roku, będą musiały składać wnioski od nowa.

 • Witam. Pani wniosek oczekuje obecnie na powrót środków do puli i przyznanie dofinansowania. Pozostanie na tym statusie do skutku lub do końca bieżącego roku.

 • Witam. Owszem jest taka szansa, jednak sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018. Dopłaty będą przyznawane wg kolejności akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Klaudia K

  Witam , złożyłam wniosek o mdm 8 sierpnia. Decyzja miała być w ciągu 60 dni , obecnie już mamy listopad, a status jest dalej: oczekujący. Jak długo jeszcze muszę czekać na decyzję czy przyznano mi dofinansowanie czy nie ?

 • Sebastian

  Dziękuję za odpowiedź. Trochę mało precyzyjnie zadałem pytanie. Chodziło mi właśnie o te pozostałe 50%. Rozumiem więc, że wnioski na 2018 rok z lat wcześniejszych, które nie zostały zakwalifikowane ze względu na ograniczoną pulę środków nie będą brane pod uwagę po 1.01.2018 i takie osoby będą musiały złożyć nowe wnioski?

 • Olga Lisiecka

  Witam, czy składając wniosek po nowym roku ( czyli w styczniu 2018) jest jakaś realna szansa na otrzymanie dofinansowania?

 • Witam. 50% puli przeznaczonej na dany rok może być zarezerwowana we wcześniejszych latach. Ta część została już wykorzystana, obecnie osoby, które wnioskowały o ww. środki oczekują do 2018-go roku na wypłatę. Pozostałe 50% puli zostanie uruchomione po 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Sebastian

  Czy wnioski złożone do tej pory są w jakiejś kolejce do wypłat na 2018? Czy środki uruchamiane w styczniu 2018 będą wypłacane tylko na podstawie nowych wniosków?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W jaki sposób została skonstruowana Pani umowa z deweloperem? Na jakiejś podstawie wypłata ostatniej transzy została zaplanowana na 2018-ty rok. Polecam sprawdzić uważnie umowę i na tej podstawie wytłumaczyć deweloperowi, że nie musi poczekać do stycznia 2018 na wypłatę ostatniej transzy. To jedyna opcja, gdyż nie ma możliwości wcześniejszej wypłaty dofinansowania. Pozostało raptem dwa miesiące.

 • Ilona Sylwia Harnik

  Mam pytanie odnośnie MDM 2018. W 2016 kupiłam mieszkanie z MDM na 2018. Harmonogram spłaty pokazywał, że ostatnia transza wraz zakońćzeiem budowy powinna być w pierwszym kwartale 2018 roku. Dostałam bez problemu kredyt oraz mam zarezerwowane środki z MDM na 2018. Deweloper sam ogłaszał się, że sprzedaje mieszkania w MDM. Jednak bardzo im się śpieszyło z oddaniem mieszkań, więc chcą zrobić odbiory już w 2017 roku. Jednak bank poinformował mnie, że dyspozycja ostatniej transzy z MDM na 2018 musi zostać zgłoszona najwcześniej 03/01/2018. Mimo to deweloper wysłał mi wezwanie do zapłaty ostatniej transzy na listopad 2017, co jest sprzeczne z wymogami MDM. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Deweloper jest uparty i uważa, że ma prawo żądać pieniędzy w listopadzie,a jedyną jego radą jest unikanie listonosza z wezwaniem do zapłaty do końca grudnia, co już nawet nie jest śmieszne, lecz żałosne. Czy mam się pogodzić z odsetkami?

 • Witam. Owszem, w przypadku nabycia udziałów w innym mieszkaniu będziecie musieli Państwo zwrócić część otrzymanego wsparcia.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Sandra

  Szanowni Państwo,

  chciałabym zadać zapytanie dotyczące programu MdM, na które niestety nigdzie nie znalazłam odpowiedzi.

  Wraz
  z mężem, będąc singlami zakupiliśmy ok. 3 lata temu niewielkie
  mieszkania korzystając z programu MdM. Obecnie od kilku miesięcy
  jesteśmy małżeństwem oraz posiadamy rozdzielność majątkową, chcielibyśmy
  zakupić większe mieszkanie w udziałach po 50%. Kupując mieszkanie w
  udziałach nie jest to kolejna nieruchomość, a tylko jej część, czy w
  związku z powyższym będziemy zmuszeni do zwrotu otrzymanych środków z
  dopłaty?

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Zasadniczo – dofinansowanie powinno być wypłacone do końca roku kalendarzowego w ramach którego została zabudżetowana pula. Jeżeli deweloper poinformuje Pana o nieznacznym opóźnieniu, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem kredytującym i przekazać im tą informację. Bank wystąpi wówczas do BGK o wypłatę dofinansowania i przechowa ją dla Pana na koncie technicznym. Uprzedzam jednak, iż mowa o nieznacznym opóźnieniu (max. kilka tygodni).

 • Łukasz

  Witam,
  Mam zamiar kupic mieszkanie ktorego termin oddania jest przewidziany na IV kwartał 2018 roku. Czy jeśli złożę wniosek o dofimansowanie na czas i spełnię wszelkie kryteria to dostanę dofinansowanie? Chodzi mi o sytuację kiedy dojdzie do tzw. poślizgu i budowa się przeciągnie, a mieszkanie otrzymam np. dopiero w I kwartale 2019 z przyczyn ode mnie nie zależnych? Czy mogę wówczas nie otrzymac dofinansowania???
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Mogą Państwo ew. zmienić termin wypłaty ostatniej transzy, jeżeli jednak bank wypowiedział się, że nie ma takiej potrzeby – jest ok.

 • Angelika

  Witam,
  z mężem mamy już kredyt z MDM, transze z banku zostały już wypłacone, jedynie czekamy jeszcze na dofinansowanie w ramach MDM z BGK, Jednak nasz deweloper powiadomił nas pisemnie o zmianie zakończenia budowy z 15 września na 15 listopada. W związku z tym poszliśmy do banku, ale powiadomiono nas, że nie musimy nic zmieniać ani aneksować, że wpłata z MDM pójdzie zgodnie z planem we wrześniu mimo zmiany terminu zakończenia budowy. Chciałam się upewnić, czy na pewno nie trzeba nic zmieniać w dokumentach?

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Wystarczy poinformować o Państwa decyzji doradcę lub bank kredytujący.

 • Paulina Jakubowska

  Mam pytanie… razem z mężem jesteśmy na liście rezerwowej w mdm. Chcielibyśmy z niej zrezygnować i starać się o kredyt bez dofinansowania. Teraz pytanie: jak zrezygnować z dofinansowania mdm?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Piotr

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Witam. Pula na dopłaty z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka jest dostępna, proszę się nie obawiać, otrzymają Państwo dodatkowe dofinansowanie.

 • Piotr

  Mam pytanie odnośnie dopłaty z tytułu urodzenia się 3 dziecka. Jesteśmy beneficjentami projektu z 2015r. Obecnie żona jest 2 miesiącu ciąży i termin porodu wyznaczony jest na początek marca. Czy jest wtedy szansa na dopłatę czy jest to zależne od dostępnych środków?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • To prawda, że wnioski będzie można rejestrować od 08.08, jednak sugeruję już teraz skontaktować się z doradcą, zbadać zdolność i zebrać dokumentację. Doradca, po uruchomieniu sierpniowej puli, zarejestruje od razu wniosek. Zainteresowanie dopłatami po 08.08 będzie ogromne.

  Numery,o które Państwo pytają dotyczą wniosków zarejestrowanych w dniu 06.04 (dotyczących puli 2018).

 • Ularu

  My jeszcze nie złożyliśmy żadnego wniosku, bo jak rozumiem będzie można to zrobić dopiero w sierpniu 08.08 i wtedy otrzymamy numer NWR?

  Skąd biorą sie takie wysokie numery o których Państwo piszą( 30978), skoro pierwsze wnioski można dopiero składać w dniu 08.08

 • Sierpniowa nowelizacja ustawy reaktywuje środki, które powinny być wykorzystane do końca 2017. Kwietniowe wnioski dotyczyły puli 2018. Aby skorzystać z dofinansowania w tym roku należy wycofać wniosek dotyczący puli 2018 i złożyć go raz jeszcze w dniu 08.08.

  Jeżeli chodzi Państwa wniosek, obecnie na forum zgłaszają się osoby z nr NWR w okolicach 30978, którym przyznano dofinansowanie.

 • Ularu

  Mam pytanie dotyczące kolejności rozpatrywania wniosków o kredyt mdm, który ponoc ma wejść w życie 1.08.2017. Czy w tej sytuacji osoby, które wcześniej sie zglaszaly tylko nie starczylo dla nich srodkow będą w pierwszej kolejnosci brani pod uwagę? Czy na nowo muszą takie wnioski skladac w sierpniu? Dodam, że my takiego wniosku wcześniej nie zglaszalismy. Mamy czystą karte i zastanawiamy sie czy jest w ogole sens zeby wnioskować o taki kredyt jak przed nami moze byc milion osob ze statusem „oczekujacy”.

 • Tak, ale dopiero po 2018-01-01, wtedy zostanie odblokowana II-ga część przyszłorocznej puli. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Ciężko stwierdzić, w ostatnich dniach wnioski dot. puli 2018 masowo otrzymują dofinansowanie. W każdym razie, dużo ich nie zostało.

 • mario

  Ile na tę chwilę jest złożonych wniosków o skorzystanie z MDM w 2018 r. ?

 • mario

  Czy mogę złożyć w tym roku wniosek o wypłatę środków z MDM w 2018 r. ?

 • Witam. 08.08 zostanie reaktywowana pula środków do wykorzystania w 2017-tym roku, w związku z czym potencjalni beneficjenci otrzymają dodatkową szansę skorzystania z programu MDM jeszcze w tym roku. więcej na ten temat w najnowszych artykułach na głównej stronie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Magda

  Witam. Chciałabym spróbować kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Jak wygląda obecnie sytuacja MDM? czy jest jeszcze szansa na otrzymanie dofinansowania? Proszę o informacje jakie kroki powinnam po kolei podjąć?

 • Jeżeli 4-te dziecko urodziło się po podpisaniu umowy kredytowej – owszem, można ubiegać się o ww. wsparcie.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.
  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Mareckys

  Witam,
  a co w sytuacji gdy zawarłem umowę deweloperską w kwietniu. Otrzymałem kredytowanie w ramach MDM ( wówczas jeszcze mając trójkę dzieci), teraz w lipcu urodziło się czwarte dziecko natomiast mieszkanie się „buduje” i przeniesienie własności nastąpi w listopadzie 2017? Czy w tej sytuacji dodatkowa dopłata 5% jest należna? Jakie są interpretacje?

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Owszem, po urodzeniu 3-go dziecka otrzyma Pani możliwość do skorzystania z programu MDM.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w ustawie.

  Sugerujemy w połowie grudnia zbadać zdolność i pozbierać dokumenty do kredytu. Po urodzenia 3-go dziecka proszę jak najszybciej zarejestrować dzieci i uzyskać nr PESEL, a następnie składać wniosek. przy dobrych wiatrach środków wystarczy na jakieś 2-3 tygodnie stycznia.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • magdag

  Witam. Mam 40 lat i jestem w ciąży z 3 dzieckiem. Termin porodu mam na styczeń 2018 roku czy jest szansa na to abym mogła skorzystać z programu MDM? Jeśli tak to jakie kroki powinnam podjąć ?

 • Polecamy się.

 • blazejtm

  Dziękuję za odpowiedź

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • blazejtm

  A w przypadku pojawienia się 3 dziecka w przeciagu 5 lat od zakupu nieruchomości można się starać o dopłatę i jak przebiega ta procedura?

 • Witam. Kwota dofinansowania jest wyliczana wg sytuacji rodzinnej dewelopera w momencie rejestracji wniosków o kredyt i dofinansowanie. W tym momencie niestety nie może Pan zmienić tej kwoty.

 • blazejtm

  Witam, Już za kilka dni stanę się właścicielem mieszkania. Wniosek skladalem jako bezdzietny singiel jednak już w listopadzie na świat ma przyjść potomek. Czy w zwiazku z tym mogę wystąpić o wieksze dofinansowanie już po urodzeniu sie dziecka czy zwiekszenie doplaty w trakcie splaty kredytu dotyczy tylko trzeciego i wiecej dziecka?

 • Tomasz D

  Witam . Wiadomo jaki teraz numer jest najniższy w NWR ?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Adnes

  To super dzięki wielkie 🙂

 • Owszem, jeżeli deweloper wyraża na to zgodę – nie ma problemu. Bank poprosi jednak o dostarczenie pisemnej zgody dewelopera na takie rozwiązanie.

 • Adnes

  Witam, w styczniu 2018 mam wypłatę MDM deweloper chce oddać mieszkanie nam już w październiku. Czy możemy odebrać oraz zacząć remont i podpisać akt notarialny z przeniesieniem własności właśnie w październiku?

 • Już niedługo rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gość

  Pytanie do administratora lub innych odwiedzających stronę. Wiadomo jaki teraz jest najniższy nr NWR?

 • KaraaKedi

  jest to zgodne z zasadami programu, nic nowego, nic dziwnego

 • Robert

  Dzięki!

 • Romana

  Na innym forum podała osoba, że już wczoraj miała potwierdzenie, że dostała dofinansowanie z numerem 30 635

 • Robert

  Czy wiadomo jaki jest obecnie najniższy nr NWR oczekującego wniosku? Stan bieżący.

 • Tak, wymaga to jedynie złożenia dyspozycji zmiany daty wypłaty w Państwa banku lub u doradcy.

 • marzena

  Witam, w złożonym wniosku o MDM jako termin wypłaty środków podany był marzec 2018, jednak teraz deweloper przesunął termin zakończenia inwestycji na maj 2018, czy możliwa jest zmiana terminu wypłaty mdm?

 • Pozwala. Specyfika procesu w BZ WBK jest trochę inna. Mianowicie – najpierw wyliczają zdolność kredytową, potem dopiero rejestrują wniosek MDM.

 • Wymieniony wniosek pozostanie na statusie „oczekujący” do końca roku kalendarzowego lub do momentu przyznania środków. Jeżeli środki nie zostaną przyznane, zostanie anulowany przez bank kredytujący.

 • Mariusz

  mam pytanie do MdM jak rozumieć zapis znajdujący się na potwierdzeniu z BGK. Mam nadany NWR a wniosek jest oczekujący na limit 2018 r.

  „W przypadku braku środków w Funduszu Dopłat przeznaczonych na dofinansowanie wkładu własnego dla wniosku nr NWR……… w roku planowanej wypłaty, wniosek podlega zwrotowi do (nazwa banku) 31 grudnia roku planowanej wypłaty.”

 • Witam. Wg naszych danych, najniższy oczekujący nr to 30277 (zdarzają się mniejsze, pojedyncze numery). Wnioski są rozpatrywane wg kolejności akceptacji w systemie BGK Zlecenia (zgodnie z numeracją NWR).

 • Gosc

  Witam, prosiłbym o informacje jaki jest aktualnie najniższy nr rezerwacji w kolejce oczekujących. Czy nr w miarę udostępniania środków schodzi wg kolejności zgłoszeń, narastająco czy jest może jakiś priorytet w zależności od banku ?
  Z góry dziękuję

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, jesteśmy pewni. Każdorazowo oddzielna rejestracja wniosku w poszczególnych bankach otrzymywała odrębny nr NWR. rezerwacja środków odbywała się raz – na nr PESEL.

 • Radek

  W takich sytuacjach kwota dofinansowania była rezerwowana jedynie raz (na podstawie numeru PESEL), jednak każdy złożony wniosek numerowany był odmiennym numerem NWR. – jesteście pewni co do tego założenia? Mój doradca kredytowy stwierdził, że na taką rejestrację nie pozwala system. Moim zdaniem taki system rejestracji jest nielogiczny.

 • Witam. Wymieniony punkt dotyczy wyłącznie nadpłat ponadharmonogramowych.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Pawel

  Witam,
  mam watpliwosc dotyczace nastepujacego puntku dotyczacego jednej z sytuacji dotyczacej zwrotu doplaty MDM: „dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego”. Czy zapis ten dotyczy wysokosci samej dodatkowej nadplaty (oprocz planowej splaty kapitalu) czy nalezy jednak dodac planowa splate kapitalu do nadplacanej kwoty? (i ta suma nie moze przekroczyc wysokosci dofinansowania). Chciałbym nadplacic jak najszybciej kredyt, by unikac placenia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

 • Jeżeli będzie to nieznaczne opóźnienie (powiedzmy do 1-2 miesięcy) polecam skontaktować się z bankiem i poprosić, aby wystąpił do BGK o wypłatę środków. Zostaną one przechowane na koncie technicznym w banku do momentu zakończenia inwestycji.

 • Mariusz

  Oddanie musi być 2018

 • Justyna

  Witam
  otrzymałam pozytywną decyzję z banku i w dniu jutrzejszym podpisuje umowę deweloperska. Środki zostały zarezerwowane do końca roku 2018. Jednak czytam w otrzymanym akcie ze wstępne zakończenie budowy do listopad 2018 a ewentualne oddaniw może nastąpić do czerwca 2019.. to z pewnością forma zabezpieczenia przez dewelopera..ale czy w takim przypadku jesli oddanie nastąpi w roku 2019 to mdm przepada?

 • Po dzisiejszym sprawdzeniu w jednym z banków: najmniejszy nr oczekujący na dofinansowanie to NWR 30236.

 • Kamila Galus

  Witam, w jaki sposób mogę się dowiedzieć,jakie numery wniosków są rozpatrywane w danym momencie?

 • Szczerze mówiąc – szanse na przyznanie środków dla Pani nie są niestety duże.

 • Romana

  Czyli jednak lista rezerwowa, ale przynajmniej z numerem . Czy są w ogóle szansę załapać się? 😞

 • Kamila

  Czyli jednak bank rezerwować środki 6.04, a nie wcześniej. Nie masz przyznanych środków. Jesteś na liście rezerwowej i czekasz, aż Ci którzy dostali dofinansowanie z jakiś powodów się rozmyśla lub zrezygnują. Obecnie numer 30172 dostał dofinansowanie z listy rezerwowej, czyli jeszcze około 620 wniosków przed Tobą

 • Romana

  Witam, udało mi się coś pozyskać od pośrednika, ale nie jestem pewna, co to dokładnie oznacza, gdyż formułka jest trochę inna niż podane jest wyżej. Mam coś takiego, że Potwierdzenie przyjęcia wniosku nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego…na listę wniosków oczekujących na limit…BGK informuje, że wniosek o dofinansowanie wkładu własnego ze środków Funduszu Dopłat na kwotę… zł z przewidywanym terminem wypłaty środków na 31.01.2018 złożony przez nabywców X i Y dnia 6.04. w banku… został przyjęty i zapisany na liście wniosków oczekujących na środki Funduszu dopłat… w BGK w dniu 6.04. pod numerem NWR-2017-030790. Potwierdzenie przyjęcia wniosku nie uprawnia do dokonania wpisu do ewidencji nabywców w oparciu o zawartą z nabywcą umowę kredytu…?? Będę wdzięczna o odpowiedź

 • Kamila

  ta rezerwa dotyczy przyznania dodatkowych środków z tytułu urodzenia kolejnego dziecka (od 3-go). nie jest to rezerwa dka oso z min. 3 dzieci

 • Kamila

  Lepiej „zmus” pośrednika do informacji. Bo jeśli rzeczywiście złożył wniosek 30.03 i został on zarejestrowany (zostały przyznane środki) w tym samym dniu, to do 29 mają musisz podpisać umowę kredytową, bo dofinansowanie przepadnie

 • Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Tak, z każdej puli jest rezerwowane 5% na poczet dofinansowania z tytułu urodzin trzeciego lub kolejnego dziecka.

 • Obecnie rozpatrywane są wnioski złożone 06.04

 • Patryk

  a czy zachowana jest jakaś rezerwa dla małżeństw z min. 3 dzieci?
  podobno kiedyś tak było że dla takich osób jest zachowywana (mimo komunikatu BGK) jakaś rezerwa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Romana

  Tak wiem, w poniedziałek musimy uderzyć do pośrednika. Tylko w jednym banku nam potwierdzili, że jesteśmy zarejestrowani w systemie, ale nie mogą nam podać numer NWR, tylko pośrednikowi. Pośrednik mówił, że wnioski są złożone minimalnie przez dwa banki. Więc bardzo byliśmy zdenerwowani, jak w pierwszym banku okazało się, że nie ma po nas śladu w systemie BGK. Na szczęście w drugim banku nam potwierdzili, że tam jesteśmy z datą 30.03. Pomijając fakt, że pośrednik miał dokumenty minimalnie 3 tygodnie wcześniej! Dzwoniłam do nich z prośbą o podanie mi numeru, to mówił, że nic takiego nie ma. W banku nam ale potwierdzili, że jest wszystko w porządku, czekać do końca maja, ale ja mam i tak wątpliwości. Będę chciała wymusić na pośrednikowi druk NWR, ale nie wiem, czy mi się uda

 • KaraaKedi

  Koniecznie dowiedz się jaki masz numer nwr. Od doradcy albo w banku bezpośrednio. To podstawa, bo w najgorszym wypadku może nie być na co czekać

 • Romana

  Dziękuję! Mam nadzieję, że do końca maja będzie wiadomo

 • KaraaKedi

  Bez znajomości nru nie da sie określić nic więcej poza tym, że gdyby faktycznie był zatwierdzony i pełny (bez zastrzeżeń) z końcem marca, to już powinien być dofinansowany

 • Romana

  Przepraszam, chyba nie rozumiem. Chodzi mi o to, że mój wniosek był do systemu BGK wprowadzony 30.03. Czy mam w ogóle szansę na przyznanie środków ? Niestety nie wiem, jaki jest mój nr NWR.

 • Krzysztof

  Wszystko z 6.04

 • Romana

  Witam, czy wiadomo kiedy obecnie rozpatrywane wnioski były składane?

 • Łukasz Czech

  Jakiś link? Bo nie potrafię znaleźć a mam bliski nr i czekam..

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Romana

  Dzień dobry,dziękuję za odpowiedź! Romana NowakOd: „Disqus” <notifications@disqus.net>Do: romanasm@interia.pl; Wysłane: 22:34 Środa 2017-05-10Temat: Re: Comment on Najczęstsze pytania związane z zakończeniem przyjmowania wniosków z pierwszej części puli 2018″Witam. W kontekście programu MDM są rejestrowane dwa wnioski. Pierwszy dotyczy dofinansowania, drugi to wniosek kredytowy. Jeżeli dobrze zrozumiałem Pani wypowiedź, wniosek o przyznanie dopłaty MDM został zarejestrowany 14.03 w PKO. Środki zostały więc najprawdopodobniej dla Państwa zarezerwowane. Od tego momentu ww. bank ma 60 dni na podpisanie z Państwem umowy kredytowej. Jeżeli w międzyczasie rejestrowali Państwo środki także w innym banku, ww. termin 60 dni będzie liczony od nowa (ale tylko w tym banku). Najprawdopodobniej chodzi o zablokowanie Państwa wniosku o dofinansowanie w PKO. Polecam poprosić Państwa doradcę, aby skontaktował się obydwiema instytucjami (PKO i docelowym bankiem) i opisać cały proces.”

  Settings

  A new comment was posted on MDM Mieszkanie Dla Młodych

  Mieszkanie dla Młodych MDM

  Witam. W kontekście programu MDM są rejestrowane dwa wnioski. Pierwszy dotyczy dofinansowania, drugi to wniosek kredytowy. Jeżeli dobrze zrozumiałem Pani wypowiedź, wniosek o przyznanie dopłaty MDM został zarejestrowany 14.03 w PKO. Środki zostały więc najprawdopodobniej dla Państwa zarezerwowane. Od tego momentu ww. bank ma 60 dni na podpisanie z Państwem umowy kredytowej. Jeżeli w międzyczasie rejestrowali Państwo środki także w innym banku, ww. termin 60 dni będzie liczony od nowa (ale tylko w tym banku). Najprawdopodobniej chodzi o zablokowanie Państwa wniosku o dofinansowanie w PKO. Polecam poprosić Państwa doradcę, aby skontaktował się obydwiema instytucjami (PKO i docelowym bankiem) i opisać cały proces.

  4:33 p.m., Wednesday May 10

  |

  Other comments by Mieszkanie dla Młodych MDM

  Reply

  to Mieszkanie dla Młodych MDM

  Mieszkanie dla Młodych MDM’s comment is in reply to

  Romana:

  Witam, nie wiem jaka jest obecnie moja sytuacja, jeżeli chodzi o MDM. Wniosek o kredyt oraz wniosek o zapisanie do MDM był załatwiony przez pośrednika … Read more

  You’re receiving this message because you’re signed up to receive notifications about replies to romanamieszkolova.

  You can unsubscribe
  from emails about replies to romanamieszkolova
  by replying to this email with „unsubscribe”
  or reduce the rate with which these emails are sent by
  adjusting your notification settings.

 • Witam. W kontekście programu MDM są rejestrowane dwa wnioski. Pierwszy dotyczy dofinansowania, drugi to wniosek kredytowy. Jeżeli dobrze zrozumiałem Pani wypowiedź, wniosek o przyznanie dopłaty MDM został zarejestrowany 14.03 w PKO. Środki zostały więc najprawdopodobniej dla Państwa zarezerwowane. Od tego momentu ww. bank ma 60 dni na podpisanie z Państwem umowy kredytowej. Jeżeli w międzyczasie rejestrowali Państwo środki także w innym banku, ww. termin 60 dni będzie liczony od nowa (ale tylko w tym banku). Najprawdopodobniej chodzi o zablokowanie Państwa wniosku o dofinansowanie w PKO. Polecam poprosić Państwa doradcę, aby skontaktował się obydwiema instytucjami (PKO i docelowym bankiem) i opisać cały proces.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583) (czyli po Państwa ślubie).

 • Aktualnie mamy potwierdzoną informację o NWR 30165.

 • Krzysztof

  W innym wątku śledzimy na bieżąco 🙂

 • Azurra

  Na forum pod artykułem „BGK wstrzymał…”

 • Monika

  Witam. Czy orientujecie się Państwo który kolejno numer NWR otrzymał już status ,,przyznanych środków”? Zastanawiam się jakie mam szanse ze swoim dość wysokim numerem?

 • Łukasz Czech

  Gdzie można sprawdzić jaki wniosek ma aktualnie dofinansowanie?

 • Romana

  Witam, nie wiem jaka jest obecnie moja sytuacja, jeżeli chodzi o MDM. Wniosek o kredyt oraz wniosek o zapisanie do MDM był załatwiony przez pośrednika w marcu 2017, umowa deweloperska została podpisana 7.03. Złożone zostały 3 wnioski w różnych bankach. Myślałam, że wszystko jest w porządku i że jesteśmy wpisani do programu MDM. Po miesiącu, początkiem kwietnia jeden z banków nas poinformował, że jest niezgodność w dokumentacji ze strony dewelopera, chodziło o różnice w metrażu pomiędzy umową i dołączoną dokumentacją. Więc 7.04. u notariusza zostało to wyprostowane i dokumenty w tym dniu doniesione do pośrednika. Denerwowaliśmy się, bo wiadomo już było, że zostało zakończone przyjmowanie wniosków do MDM. U pośrednika ale dostaliśmy informację i teraz nie wiem, czy ja źle zrozumiałam, czy co to było za rodzaj dokumentów, ale pośrednik powiedział, że dostaliśmy potwierdzenie chyba z dwóch banków, że są dla nas zarezerwowane środki w MDM. Nie byłam wtedy jeszcze bardzo zorientowana w całej sytuacji, gdyż zajmował się tym głównie mąż. Widziałam wydrukowany dokument, gdzie widniała również przyznana, czy zarezerwowany kwota ok. 80 000 zł. Wychowujemy 3 dzieci i spełniamy warunki MDM, jak również nasza nieruchomość spełnia wszystkie limity. Myślałam, że główny problem będzie polegać na tym, że musimy czekać na końcową decyzję z banku, czy udzieli nam kredytu, czy nie. Jeden z banków tak jak by później wstępnie wydał zgodę na kredyt i był również już rzeczoznawstwa, drugi bank (PKO) chciał donieść ponownie zaświadczenie o zarobkach, gdyż minął miesiąc i były już nie ważne, Według tego co mówił pośrednik, to PKO jako pierwsze zarezerwowało dla nas środki w MDM, być może to było 14.03. Wczoraj zadzwoniłam do pośrednika i się okazuje, że ten pierwszy bank zgodził się na udzielenie nam kredytu, tylko nie podpisuje z nami umowę, bo czekamy na zwolnienie środków dla nas z MDM. Byłam już nieco mądrzeją po poczytaniu niniejszego forum i pytam się jaki jest status naszego wniosku i jaki jest mój nr NWR i nie mogę się niczego dowiedzieć, bo mi tylko mówią, że jesteśmy na liście rezerwowej i że czekamy na zwolnienie pieniędzy. Numeru nie mamy, że nie drukują skoro nie ma pieniędzy dla nas. Więc bardzo się zdenerwowaliśmy, bo nie wiem, czy jestem zarejestrowana i mam status oczekująca z numerem NWR, czy jestem zarejestrowana i mam status ale bez numeru NWR? Nie wiem, kiedy tak właściwie zostaliśmy zarezerwowani, skoro PKO podobno było pierwsze i nie miało żadnych zastrzeżeń, czy zostaliśmy wpisani do systemu dopiero 7.04. kiedy donieśliśmy do pośrednika poprawioną umowę, to przecież by było za późno i system już był przecież zamknięty? Co to w takim razie były za dokumenty, które widziałam u pośrednika? Bo jeżeli nie mamy numery NWR, to chyba szansę są znikome. Pośrednik mówi, żeby być dobrej myśli, że środki mogą się zwolnić, ale nie wiem, jak długo czekać, nie mogę czekać do końca roku, gdyż, potem nie zdążę załatwić inny kredyt a termin zapłaty to do 31.01.2018. Chce iść do banku, ale nie wiem, czy mi udzielą takiej informacji, skoro sprawa załatwiana była przez pośrednika…?

 • Goska Iwanicka

  Narzeczony może Panią zameldować w dowolnym momencie. Meldunek „osób trzecich” nie jest jednoznaczny z użyczeniem mieszkania, co za tym idzie nie ma przesłanek do zwrotu dofinansowania.

 • Renia Jopkiewicz

  Ja mam pytanie troszkę inne. Dotyczy zameldowania. Kredyt z MDM już jest. Narzeczony jest jedynym kredytobiorca i co za tym idzie będzie jedynym właścicielem przez te wiążące 5 lat – to wiemy, ale jak wygląda sprawa z zameldowaniem? Czy też będę mogła być w tym kieszkaniu zameldowana? Czy dopiero po 5 latach, a może po zawarciu związku małżeńskiego? Nie chcemy oddawać dofinansowania przez taką głupotę. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii

 • arfer

  bardzo nieuczciwe, doczytaj zasady programu, to zrozumiesz

 • misio

  Dla mnie jest głupotą że w 2017 blokowana jest pula z 2018!!! ja będę sie starał aby w 2018 złożyć wniosek a juz na starcie się okazuje że 50% puli zostało zblokowane w 2017!!! Jest to bardzo nie uczciwe!!!

 • ok

 • Mariusz

  Informacją o końcu przyszłego roku jest na druku z BGK który otrzymałem

 • To raczej wynika z komunikatów, jakie BGK kieruje do banków (oraz zamieszcza na swojej stronie).

 • Tak. Pani wniosek pozostanie na statusie „oczekujący” do końca bieżącego roku. Potem trzeba będzie ew. składać wniosek od nowa.

 • Polecamy się.

 • W ubiegłym roku była trochę inna sytuacja. Środki skończyły się w lipcu i po wstępnym zamieszaniu kredytobiorcy w miarę szybko zdecydowali ubiegać się o dopłaty po 2017-01-01. M.in. dlatego w tym roku środki skończyły się tak szybko.

 • Mariusz

  W ustawiebnie ma takich zapisow albo sa niejasno napisane, ale na potwierdzeniy rezerwacji z BGK jest mowa o zwrocie wniosku przez bank na koncu roku w ktorym ma byc przyznana doplata

 • Dokładnie tak.

 • Tak naprawdę wniosek otrzymuje dwa nr NWR. Jeden w postaci którą Pan podał jest nadawany od razu po rejestracji, Drugi (i te są podawane na forum), jest przyznawany po akceptacji wniosku. Niestety Pana nr to kiepska wiadomość, najpierw zostaną ew. rozpatrzone wnioski już zaakceptowane, potem dopiero ew. Pański.

 • ok, jeżeli jest to „długi” nr, wniosek został zarejestrowany, ale nie nastąpiła akceptacja w systemie BGK Zlecenia. Nie jest to najlepsza wiadomość. Oznacza to, że najpierw zostaną rozpatrzone wnioski już zaakceptowane, potem dopiero ew. ten.

 • W rzeczywistości są dwa nr NWR, jeden nadawany tuż po rejestracji, drugi po akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia. Nr podawane na forum postaci 0030126 itd. to ten drugi nr, już po akceptacji wniosku. Potwierdzenie NWR można wydrukować jak jest przyznany drugi numer.

 • Zbiórka Elektrośmieci

  Jak brak nr nwr to wniosek ma status oczekujący na przyznanie środków, ale bez akceptacji. Pozostanie na tym statusie do końca roku lub do momentu powrotu środków do puli.

  Ja też nie mam NWR..
  Tylko taki długi jak ktoś tu wyżej pisał… więc to nie jest ten nr … Szkoda się wkurwia ja już czekać nie mogę…

 • Krzysztof

  Ciężka sprawa będzie z tymi będzie z tymi bez NWR. Aktualnie wniosek 30126 ma dofinansowanie reszta czeka, a najwyższy odnotowany na forum to coś ok. 31230 czyli ponad tysiąc wniosków później… bez NWR na końcu i też dopiero jak nadany będzie numer nwr. Taką informację dostałem w banku.

 • sam sam

  Tomek, ja tez nie moge uzyskac NWR. Bank twierdzi, ze takiego numeru nie ma. Z tego co tu wyczytalem, sa wnioski bez NWR.. ale nie wiem czy to prawda..

 • KaraaKedi

  Bank ewidentnie kreci. Musza mieć dostęp do twojego nwru. Próbowałeś kontaktować sie z kierownikiem oddziału?

 • Tomek

  Dzięki, to juz nie mam pomysłu jak mam go zdobyć.

 • KaraaKedi

  Nie, to nie taki numer. Aktualnie najwyższy przyznany numer z forum to bodaj 30126

 • KaraaKedi

  Z tego co sie orientuje po nowym roku trzeba będzie na nowo złożyć wniosek o rezerwację. Osoby które nie dostaną teraz dofinansowania nie maja pierwszeństwa przy przyznawaniu środków na poczatku 2018 roku

 • Tomek

  Witam podano mi taki nr mówiąc że to jakis roboczy nr i tylko taki mają: NWR:636928099. Czy to bedzie ten o który chodzi bo z tego co widze jaki wszyscy piszą to trochę się różni? Wiadomo w okolicach jakiego numeru aktualnie sa przyznawane środki?

 • sam sam

  Czy w ubiegłym roku jakiekolwiek wnioski złożone w ramach I puli 2017, które miały „OCZEKUJĄCE” bez NWR, uzyskały ostatecznie NWR i finansowanie?

 • Natalia

  Dziękuję.

 • Katarzyna Knapik

  Witam. Z tego co przekazał mi mój doradca finansowy to mój wniosek znajduje się w grupie rezerwowych. Jak dobrze zrozumiałem z komentarzy to puki nie zostanie mi przyznane dofinansowanie to mój wniosek nie straci ważności do końca roku. Czy to znaczy że jeśli do 31.12.17 nie dostanę potwierdzenia o rezerwacji środków to 2.01.18 muszę złożyć nowy wniosek o rezerwację środków z MDM?

 • Witam, niestety, jedynie bank kredytujący może sprawdzić Pański nr NWR. Ew. może to zrobić inny bank, w którym zdecyduje się Pan złożyć kolejny wniosek o kredyt z dofinansowaniem.

 • Niestety, nie myli się Pani. Wniosek można złożyć do końca roku w którym beneficjent kończy 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje data urodzin młodszego z małżonków).

 • Tak, kwota dofinansowania jest wyliczana wg daty rejestracji wniosku. Limity zmieniały się 31.03, jeżeli wniosek nie został zarejestrowany w marcu, w kwietniu trzeba było przeliczyć kwotę dofinansowania.

 • Tomek

  Witam, jestem na liście oczekujących na rezerwacje środków z mdm, jak moge sie dowiedzieć jaki jest mój nr NWR? Wiem wiem ze bank ma obowiązek podać mi ten nr ale od 3tygodni próbuje go uzyskać bezdkutecznie, caly czas słyszę ze nie wiedzą jak sprawdzić, dzwonią do centrali pytaja itp. Mówiłem im ze może to sprawdzić osoba z dostępem do bgk zlecenia ale to na nic. Jest jakas inna opcja? Albo mogę sie jakimś artykułem podeprzec? Cokolwiek innego zeby ich pogonic z tym bo ręce opadają? Jaki nr wniosku jest aktualnie rozpatrywany?

 • Agnieszka Sikorska

  witam. w roku 2017 kończę 35 lat. czy mam jeszcze jakąś szansę na otrzymanie mdm? skoro wnioski o dopłate mozna skladac dopiero od 01.01.2018 to wydaje mi sie ze nie. czy sie mylę?

 • Natalia

  Proszę o wyjaśnienie jeszcze jednej kwestii. W marcu złożyłam wniosek o MdM. A 6.04 zadzwoniła do mnie kobieta z banku, że musimy poprawić wniosek bo w kwietniu wyszła inna dopłata (różnica mała, kilkanaście zł). W ten sposób dowiedziałam się, że wniosek nie został złożony skoro muszę jeszcze raz wypełniać. Czy rzeczywiście w marcu mogło być wyliczone inne dofinansowanie a w kwietniu inne?

 • Natalia

  Alior

 • Dofinansowanie powinno zostać wypłacone do końca 2018-go roku. Teoretycznie jednak bank kredytujący może wystąpić o wypłatę dofinansowania i przetrzymać przez krótki czas na koncie technicznym.

 • Witam, niestety nie. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego obowiązują inne limity i inna kwota dofinansowania.

 • qwe

  Czy mając zatwierdzony wniosek o dofinansowanie, można zmienić mieszkanie z rynku pierwotnego na rynek wtórny? Sytuacja jest taka, że są problemy z deweloperem i stał się mocno niepewny i myślimy nad tym aby kupić inne mieszkanie…

 • Natalia

  Dokładnie. Ja każdy papierek donosiłam od razu. A bank czekał na nie wiem co. W tym momencie to już powinnam mieć akt notarialny a nie mam nic:-(

 • Adrian Adrian

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie odnośnie MDM w 2018 roku.
  Z żoną planujemy ubiegać się o MDM od 01.01.2018roku.
  Deweloper planuje oddać mieszkanie dn.31.12.2018 (aktualnie w fazie budowy).
  Przykładowo zakładam, że decyzja odnośnie MDM będzie pozytywna.
  Jeśli deweloper będzie miał ,,poślizg w oddaniu” mieszkania, np.o miesiąc (czyli 01.02.2019) czy wtedy przyznany nam MDM przepadnie??(ponieważ teoretycznie ostatnia transza może ulec przesunięciu na 2019rok) Czy istnieje takie ryzyko?? Jak uniknąć ewentualnie utraty MDM??
  Czy, np termin ostatniej transzy wg harmonogramu 30.01.2019 może być dopuszczalny bez ryzyka utraty MDM2018 ??

 • sam sam

  Moim zdaniem to się kwalifikuje na proces.. jak klient się spóźni o jeden dzień to bank jest bezwzględny.. a tu bank sam zawalił termin, mimo, że gdyby złożyli wniosek do BGK 24h wcześniej byłoby OK… zwykła opieszałość na szkodę klienta!

  TOTALNY brak odpowiedzialności banku za dobro klienta….
  Mam identyczną sytuację.

  Ktoś jeszcze?

 • Krzysztof

  30516

 • Katarzyna Knapik

  Witam. Z tego co przekazał mi mój doradca finansowy to mój wniosek znajduje się w grupie rezerwowych. Jak dobrze zrozumiałem z komentarzy to puki nie zostanie mi przyznane dofinansowanie to mój wniosek nie straci ważności do końca roku. Czy to znaczy że jeśli do 31.12.17 nie dostanę potwierdzenia o rezerwacji środków to 2.01.18 muszę złożyć nowy wniosek o rezerwację środków z MDM?

 • Może Pani dodatkowo złożyć wniosek o zwykły kredyt hipoteczny, nie będzie to kolidowało z programem MDM. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z usług naszego doradcy – możemy polecić kredyt z naprawdę niezłą marżą. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Luis88

  30282 a Ty?

 • Zbyszek

  Dokładnie mam taką samą sytuację jak ty, dzisiaj złożyłem wniosek o kredyt tradycyjny w innym banku i teraz zależy co będzie pierwsze deweloper zaczeka do końca maja jakby wskoczył mdm jak nie to tradycyjny.

 • Krzysztof

  Jaki masz numer NWR?

 • Katarzyna

  PKO w momencie jak się nie załapało na dopłate tylko na liste oczekujących nie nabijało zapytania w BIKu

 • Azurra

  Dla BGK to nie ma znaczenia. Możesz miec tyle kredytow ile chcesz. Tylko może to ew. wpłynąć na twoją ocenę zdolności kredytowej. Ale to już po stronie banku a nie BGK. Z listy zdyskwalifikuje cie jeśli środkami ze zwykłego kredytu zapłacisz deweloperowi.

 • Luis88

  Ja rozumiem że będę musiała się zdecydować na jeden bank i tam podpisać umowę. Mam rozpoczęty jeden wniosek w PKO BP z 6.04 i jestem na liście osób oczekujacych na MDM i udało mi się umówić z deweloperem że poczeka te 60dni ale nie więcej więc jak nie BGK nie zdąży z decyzją to już w między czasie mój doradca mówi żeby złożyć wniosek na tradycyjny kredyt hipoteczny żebym nie została na lodzie z mieszkaniem. Tylko moje pytanie brzmi czy jak złożę ten wniosek to czy BGK mnie nie zdyskwalifikuje z listy oczekujących na MDM?

 • ok, zrozumiałem, że własność mieszkania została już przekazana. jeżeli powierzchnia zmieni się przed uzyskaniem tytułu własności – może zajść konieczność zwrotu dofinansowania. Wprawdzie BGK dopuszcza niewielkie zmiany w powierzchni wynikające z naturalnego procesu budowlanego, ale są to zwykle zmiany do ok. 1m2

 • Boguś

  Zwiekszenie powierzchni w tym przypadku nie jest przeciez po uzyskaniu tytulu wlasnosci. Podpisana jest tylko umowa deweloperska na zakup 84,87 metrow i to nie jest przeciez uzyskanie tytułu wlasnosci. Co w przypadku, jeżeli z ostatecznego pomiaru wyjdzie ok. 86,5 metrow(czyli pow. wieksza o 1,63 metra i przekroczony limit pow.) i tak bedzie w akcie ostatecznym przynoszącym wlasnosc. Czy grozi to utrata dofinansowania? Prosze jeszcze raz o odpowiedz. Dziekuje

 • Może Pani złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pani zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pani otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pani musiała zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Staż nie będzie brany pod uwagę w procesie liczenia zdolności.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli posiada Pan mieszkanie – nie może Pan niestety uzyskać zwrotu podatku VAT w przypadku budowy domu.

 • Witam. Wg rekomendacji BGK zwiększenie powierzchni lokalu mieszkalnego po uzyskaniu tytułu własności nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

  Oficjalna odpowiedź dot. rozbudowy domu: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Luis88

  Chodzi czy jeśli w tym samym czasie zaczne załatwiać drugi kredyt czy to nie przeszkodzi? Bo nr NWR mam dosyć niski wiec mam nadzieje ze do konca maja sie zalapie…ale chce sie zabezpieczyć przed utrata nieruhomosci bo jak nie dostane mdm-u to musze brac zwykły kredyt.

 • Katarzyna

  Na liście oczekujących można być do końca roku, a na kredyt tradycyjny zazwyczaj nie trzeba tyle czekać.

 • Luis88

  Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli mam złożony wniosek o MDM i jestem na liście osób oczekujacych i posiadam nr NWR. Czy jeśli teraz chciałabym złożyć drugi wniosek do banku o kredyt tradycyjny na wypadek nie otrzymania MDM-u w ciągu tych 60dni to czy ten drugi wniosek nie dyskwalifikuje mnie to w MDMie?????

 • A

  Dzień dobry,
  Czy mogę skorzystać z dofinansowania jako singiel ale wziąć kredyt z członkiem rodziny np. z dziadkiem lub ojcem? Czy obie osoby muszą posiadać zdolność kredytową, nawet jeżeli druga osoba posiada „dużą zdolność”? Czy płatny staż 3 miesięczny będzie brany pod pod uwagę do wyliczania zdolności kredytowej?

 • Krzycho

  Witam,

  Chciałbym zapytać , o MDM. Jeżeli wziąłem kredyt na mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego, a jest to mały metraż i dziecko w drodze czy mogę się starać o dofinanoswanie z tytułu budowy domu ??

 • Boguś

  Witam. Umowa kredytowa podpisana, I transza wypłacona w 03.2017, wypłata dofinansowania mdm w 05.2018. Zakup mieszkania od dewelopera metraż 84,87 mkw. przy 3 dzieci. Chcemy usunąć część ścianek działowych i metraż w ostatecznym akcie może się zwiększyć o ok 2 metry kw. i limit powierzchni użytk. będzie przekroczony. Czy grozi to utratą dofinansowania?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Serdeczna prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie.

 • Wiktoria

  Dziękuję

 • Antoni Powak

  Super
  Korzystając z fachowej porady, proszę o pomoc w zakresie wskazania banku , który udziela kredytu w ramach programu MdM i nie wymaga wpisu w KW odnośnie powierzchni użytkowej lub dokumentacji projektowej ww nieruchomości-które banki nie maja takich wymagań?

 • Potencjalny beneficjent może złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Owszem, taki scenariusz jest możliwy. Na Państwa miejscu poprosiłbym doradcę o druk NWR (potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Owszem, bank ma takie prawo. Na Pana korzyść świadczy fakt, że na rynku jest sporo banków i nie wszystkie mają takie wymagania.

 • Katarzyna

  Millenium?

 • gość

  Witam, w tym roku kończę 35 lat. Czy jest jakaś szansa na skorzystanie z programu MDM w przyszłym roku?

 • Wiktoria

  Czy jest możliwy taki scenariusz, że dla statusu „oczekujący” mimo spełnienia wszystkich kryteriów dofinansowanie nie będzie przyznane, ponieważ nie wystarczyło środków? W banku zapewniono nas o zarezerwowaniu środków dla nas.

 • Wiktoria

  czy można prosić o link ze śledzeniem numeracji NWR?

 • Natalia

  Dziękuję.

 • Antoni Powak

  Zastanawiam się jeszcze, czy może zacząć szukać aktów chrztu pierwszych właścicieli nieruchomości a może faktur z budowy?Paranoja

 • Antoni Powak

  Mam wpis w KW, bank zażyczył sobie dokumentacji projektowej.

 • witam. Pani wniosek najprawdopodobniej uzyskał status „oczekujący” co oznacza, że został zarejestrowany/zaakceptowany już po wyczerpaniu się puli środków. Wniosek pozostanie na tym statusie do momentu przydzielenia dofinansowania (środki mogą wrócić do puli po decyzji negatywnej dot. innych środków) lub do końca bieżącego roku.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.
  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Dlatego napisałem – raczej na podstawie informacji w KW. Jeżeli nie ma odpowiedniego wpisu w KW, wtedy bank posiłkuje się dokumentacją projektową.

 • Natalia

  Witam, może ktoś mi wyjaśni moją obecną sytuację bo ja już się pogubiłam. Wszystkie dokumenty złożyłam w banku 17.03 ale wniosek o MdM bank złożył dopiero 6.04 przed samym końcem. Do tej pory nie mam numeru NWR. Tak naprawdę nie wiem czy to możliwe. Poprosiłam bank o potwierdzenie złożenia wniosku otrzymałam pismo: na podstawie art……itd BGK informuje, że na dzień 6.04 dla wymienionych poniżej nabywców (tutaj moje dane) nie występują przesłanki powodujące brak uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia ze środków Funduszu Dopłat. Kobieta z banku nie specjalnie umie mi wyjaśnić sytuację, mam czekać. Nie wiem jaki jest status mojego wniosku i w sumie nie wiem na co mam czekać, skoro od ponad trzech tygodniu nie mam nawet numeru NWR…Wydaje mi się, że coś poszło nie tak.

 • Katarzyna

  Urodzenie dziecka po zaciągnięciu kredytu nic nie zmieni (chyba, że będzie to od razu trzecie)

 • Katarzyna Dzierga

  Witam,
  Planuje skorzystac z MDM na poczatku roku 2018.
  Czy doplata do kredytu 10% (nie posiadam jeszcze dzieci) zmieni sie w sytuacji, kiedy dziecko urodzi sie po zaciagnieciu kredytu? Czy zmiana dotyczy jedynie 3go dziecka?

 • Katarzyna

  To zależy od Pana indywidualnej sytuacji, czy może sobie pozwolić na czekanie do końca roku żeby zobaczyć czy się zalapie czy nie. Ja w podobnej sytuacji zrezygnowałam z mdmu i złożyłam normalny wniosek, wg mnie szanse dla tak wysokiego numeru byly bardzo małe

 • Maciek

  Czyli nie ma co się łudzić?

 • Antoni Powak

  Dziękuję za info
  Zgodnie z art 10 pkt 7 Ustawy o pomocy państwa w nabyciu
  pierwszego…… powierzchnię użytkowa przyjmuje
  się na podstawie umowy przedwstępnej ( tak w skrócie). Co ma do tego dokumentacja projektowa z przed 46 lat? Pierwszeństwo powinien mieć zapis w KW.

 • Raczej na podstawie informacji w KW lub wg dokumentacji projektowej budynku.

 • Antoni Powak

  Witam
  Jak instytucje kredytujące weryfikują powierzchnię użytkową domu?
  Stan faktyczny: dom z 1971, rynek wtórny, powierzchnia użytkowa ujawniona w KW 109,3 m. Ostatni wpis w KW (zmiana właściciela- spadek w 2016 roku). Będzie obmiar z natury, inwentaryzacja powierzchni?

 • Katarzyna

  Wysoki

 • Witam, nie zostanie odrzucony. „Rezerwacja” środków w jednym banku nie przeszkadza, aby złożyć wnioski w kilku kolejnych.

 • KaraaKedi

  W innyn wątku śledzimy numery. Jest cos kolo 30090 aktualnie i dalej nie wiadomo

 • Maciek

  31009

 • Katarzyna

  30117 czy 31117?

 • Maniek

  Witam dnia 6.04.2017 blokowałem środki na MDM w banku PKO natomiast kredyt biorę w innym banku ktory mdm blokuje na koncu, wiem ze w PKO nie mam zdolności kredytowej za to w tym drugim banku tak, czy to znaczy ze mój wniosek o MDM zostanie odrzucony? i czy ten nr NWR-2017-030847 jest odległy, ile osob jest przede mna ?

 • Maciek

  Czy nr 117 to niski numer?

 • Nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Z punktu widzenia BGK liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo – ze strony banku ważny jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej lub odpowiednio wcześniej powiadomić bank o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego.

 • Andrzej

  witam, mam zarezerwowane środki z MDM pod koniec marca tego roku. Jestem już także po umowie deweloperskiej. Do kredytu przystępuję z narzeczoną, jesteśmy po wstępnej decyzji pozytywnej, czekamy na umowę do podpisu. Natomiast 2 maja mamy ślub cywilny. Umowa kredytowa będzie gotowa po naszym ślubie. Jak to logistycznie dalej wygląda? Dopłata zarezerwowana jest tylko na mnie. Czy ona nie przepada? Czy można narzeczoną/potem już żonę dopisać do beneficjentów programu MDM?

 • Katarzyna

  No ale rezerwacje środków miały być na 60 dni a tu sie okazuje że można to przedłużać…

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.
  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Tak, jest taka możliwość.

 • Ona

  witam
  Właśnie jesteśmy w trakcie kupowania mieszkania z rynku wtórnego. Umowę musimy podpisać do polowy mają (ważna decyzja w banku), jednak w w/w mieszkaniu obecni właściciele będą mieszkać do końca czerwca- czy my musimy od razu się tam meldowac jak mamy kredyt z mdmem? czy powinniśmy mieć gdzieś zapisane, że właściciele mogą tam mieszkać do końca czerwca?

 • Beata

  Czy to oznacza, że osoba z przyznaną już dopłatą może co 59 dni składać wniosek w innym banku przedłużając sobie rezerwację środków z mdm?

 • Witam. owszem, status „oczekujący” może nie ulec zmianie do końca roku. Może Pan jedynie wcześniej otrzymać informację, że środki zostały przyznane (o ile kwoty dofinansowania zarezerwowane dla innych wniosków powrócą do puli).Limity ceny są wyliczone wg daty rejestracji wniosku, więc nie ma obaw, że się zmienią.

 • Taką możliwość maja beneficjenci którzy mają już środki zarezerwowane w innym banku. Dofinansowanie jest rezerwowane na nr PESEL.

 • marluk

  Katarzyna, ale srodki dla niej juz zostaly zarezerwowane. Teraz pytanie czy z nich skorzysta i w ramach ktorego banku.

 • Katarzyna

  Musi Pan znać numer, jeżeli jest niski to szanse na środki są, jeżeli nie to raczej nie dostanie Pan dofinansowania. W banku powinni podać

 • Krzysztof159

  Nie znam numeru. Taka informacja przyszła z banku na drugi dzień jak zapytałem czy udało się zarejestrować zanim bgk przestało przyjmować wnioski.

 • Katarzyna

  Jaki Pan ma numer rezerwacji? Zaświadczenie o zarobkach się donosi 2, nie trzeba składać ponownie wniosku.

 • Krzysztof159

  Witam.
  Złożyłem wniosek w dniu 06.04 i udało się go zarejestrować. Aktualny status wniosku ” oczekujący na limit”
  Dnia 15.05 kończy mi się ważność umowy przedwstępnej z deweloperem.
  Dobrze zrozumiałem, że status może nie uledz zmianie do końca 2017?
  Czy dostanę jakąś informację wcześniej o przyznaniu lub nie przyznaniu środków. Jeżeli środki przyznane zostaną za 3 miesiące bo wrócą limity to wniosek do banku trzeba będzie składać jeszcze raz. Zaświadczenie o zarobkach jest ważne miesiąc od daty wydania.

 • Katarzyna

  Doradca zapomniał Panu powiedzieć, że środki się skończyły i jest Pan na liście rezerwowej. Jak ktoś zrezygnuje to dopiero wtedy dostanie Pan środki. Lista oczekujących jest długa, zależy to od numeru, którego doradca pewnie też nie podał. Ah ci nasi doradcy, tacy kompetentni

 • Katarzyna

  Pytanie do MDM: no ale jak Pani może sobie złożyć dokumenty do innego banku skoro już nie można rezerwować środków?

 • Po upływie 60 dni Bank Millennium nie może już dalej procesować tego wniosku.

 • Dorota

  Dziękuję za info, czyli np. Bank Millenium się nie wyrabia z kredytem, mija już np. 55 dni i ja 56 dnia składam dokumenty do do banku ING – bank ING ma 60 dni na całą procedurę kredytową, to oczywiste. A Bank Millenium? Co wtedy? może dalej sobie rozpatrywać dokumenty czy już tam nie mogę podpisać umowy i muszę w tym kolejnym nowym banku np. ING?

 • Witam. Niestety nie może. Można natomiast złożyć wniosek kredytowy w innym banku i wtedy w tej drugiej instytucji okres 60 dni będzie liczony od nowa. jeżeli chciałaby Pani skorzystać w tym celu z pomocy naszych doradców – jesteśmy do dyspozycji.

 • Dorota

  Witam
  Moje pytanie dotyczy tych 60 dni. Zostało mi przyznane dofinansowanie z BGK, mam złożone dokumenty w banku Millenium. Ze względu na ich promocję, jak również na bardzo dużą ilość wniosków rozpatrywanie trwa baaaardzo długp. Obecnie po 3 tyg. oczekiwania moje dokumenty trafiły dopiero do analityków, nie mam jeszcze żadnej decyzji, potem jeszcze bank musi zrobić wycenę nieruchomości i jest cała dalsza procedura. Nie wiem czy w tej sytuacji termin 60 dni nie zostanie przekroczony (z winy banku). Co w takiej sytuacji? Czy bank może zwrócić się o przedłużenie tych 60 dni do BGK?

 • „Dopłata banku” oznacza w tym przypadku wpłatę 8 tys. środków pochodzących z kredytu.

 • Witam. W opisanym przypadku nie będzie problemu. Ostatnia transza przelana na konto dewelopera będzie się składała z 84 tys. PLN środków pochodzących z dofinansowania i 8 tys. PLN kwoty Pana kredytu.

 • Witam. Polecam poprosić doradcę o informacje o statusie procesowania wniosku oraz numer NWR będący potwierdzeniem rezerwacji środków. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Maciej M.

  Dobry wieczór,
  bardzo proszę o wytłumaczenie następującej sytuacji. Złożyłem wniosek o MDM 5 kwietnia tuż przed zamknięciem przyjmowania wniosków. Do chwili obecnej wiem tylko, że wniosek został zarejestrowany, ale decyzji o wypłacie środków nie otrzymałem. Dlaczego? Dodam, że spełniam wszelkie wymogi! Mój doradca powiedział mi, że muszę czekać ok. 2 miesiące w trakcie, których otrzymam decyzję o przyznaniu środków lub nie. Nie rozumiem tej zwłoki, zwłaszcza, że wymusi ona renegocjacje umowy deweloperskiej i dodatkowe koszty

 • Kris

  NIE YOGI TO NIE KABARET ALE NIE CHCE MI SIĘ CI TŁUMACZYĆ WIDAĆ NIE ZROZUMIAŁEŚ MOJEJ WYPOWIEDZI

 • Yogi

  Nie bank ma doplacic tylko Ty, a jesli pieniedzy brak – tak, stanowi to problem.

  Ps. Dostac prawie 100 tys. i dalej wymagac od innych to maly kabaret, nie sadzisz?

 • Kris

  Dzień Dobry,
  Moje dofinansowanie z MDM wynosi 84 tys mam dostać w styczniu 2018r. A ostatnia transza wyliczona przez dewelopera jest wpisana w umowie 92tys. Czyli Bank kredytujący ma dopłacić w ostatniej transzy jeszcze 8 tys. czy to stanowi problem że ostatnia transza jest w innej kwocie niż dofinansowanie z MDM, jest trochę większa bo deweloperowi tak wyszło z wyliczeń w kolejnych etapach.
  Bardzo dziękuję.

 • Witam. W nawiązaniu do Pani pytań:

  Ad 1. Tak. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Ad 2. W ramach programu MDM może Pani zakupić również dom będący własnością rodziców.

  Ad 3. Kredyt można spłacić już po 5-ciu latach od momentu uzyskania własności mieszkania bez konsekwencji utraty dofinansowania.

  Składanie wniosków będzie możliwe po 2018-01-01.

 • Agata Szafrańska

  Dzień dobry,
  jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony – 2 lata. W tym wypadku nie mam zdolności kredytowej – czy współkredytobiorca mogłaby być moja mama, która pracuje na czas nieokreślony?
  Pyt nr 2 – Jak wygląda sytuacja w przypadku kupna domu na działce, która nie jest moją własności (własność rodziców)? Czy istnieje taka możliwość?
  Pyt nr 3 – Czy kredyt można spłacić zamiast 15 lat w np. 10?
  Rozumiem, że składanie wniosków zostanie wznowione dopiero po nowym Roku i będzie to ostatni rzut. Czy coś wiadomo nt. przyszłości programu?

  Dziękuję bardzo z góry 🙂

 • Maciek

  Czy wiadomo kiedy taka informacja może się pojawić?
  Jak to wyglądało we wcześniejszych latach, czy wnioski na liście oczekujących ostatecznie były realizowane?

 • Laura

  Dziękuję za rady. Interesuje się tematem od dłuższego czasu i widzę, że to nie takie proste jakby się mogło wydawać.

 • Katarzyna

  Polecam oprzeć się na doświadczeniu innych jeżeli chodzi o nieudane próby i niepopełniać tych samych błędów. I najlepiej nie ufać żadnym doradcom. Gdybym miała jeszcze raz startować do mdm to składałabym wnioski sama do banków, a nie przez żadnych pośredników i najpierw do pko, żeby mieć pewną rezerwacje, a potem do całej reszty i wtedy bym się zastanawiała co wybrać 🙂

 • Laura

  Ja będę próbowała z MDM w styczniu, chociaż biorę pod uwagę to, że poniosę porażkę na tym polu, bo aż strach pomyśleć co to będzie się działo. Wtedy i tak będę zmuszona kupić to mieszkanie, ale z wkładem własnym, bo szkoda byłoby stracić zadatek, który mały nie będzie….. Na pewno będę szukała najlepszych ofert i negocjowała z bankami. Do stycznia jeszcze troszkę czasu mam, to jakiś grosz może uciułam. Powodzenia życzę.

 • Katarzyna

  A Millenium nie przedłuży tej promocji po kwietniu? Może inne banki będą w tym czasie coś takiego miały, ewentualnie można negocjować prowizje. Ja w chwili obecnej nie liczę już na mdm i składam wnioski właśnie do banków gdzie jest promocja na brak prowizji, Millenium, Raiffeisen, w innych można negocjować, bo nie mam tyle pieniędzy, żeby to zapłacić. A poza tym teoria teorią, ale w mdmie też chcą prowizje gotówką… Przekonałam się o tym jak składałam wnioski

 • Laura

  Rzeczywiście mają teraz ofertę bez prowizji, ale ona jest chyba do końca kwietnia, jak robiłam w tym banku rozeznanie (poza promocyjną ofertą), to prowizję chcieliby też od ręki :/ Deweloper zgodzi się zarezerwować dla mnie mieszkanie do przyszłego roku, ale nie za darmo, wiec muszę oszczędzić na kosztach okołokredytowych, bo jak w styczniu nie wyjdzie z tą dopłatą z MDM, to przyda się trochę gotówki :/

 • Katarzyna

  W każdym banku, w którym składałam wniosek mówili, że nie ma możliwości kredytowania prowizji, że mam przygotować gotówkę 🙂 Oprócz Millenium, bo tam jest teraz promocja kredyt bez prowizji

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Laura

  czyżby w dużym banku na M ? 🙂

 • Laura

  Dziękuję za obszerną odpowiedź. Wiem już, że w przypadku wyboru mieszkania, które mnie interesuje będę musiała pokryć te koszty z własnej kieszeni.

 • Jeśli razem z lokalem mieszkalnym jest sprzedawane inne pomieszczenie takie jak: miejsce postojowe, ogródek, loggia, to kwestia wliczenia ceny nabywanego wraz z lokalem mieszkalnym dodatkowego pomieszczenia zależy od statusu tego pomieszczenia określonego w umowie. Jeżeli to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym, stanowi ono formalnie część mieszkania i w całości wlicza się do ceny mieszkania podlegającej weryfikacji.

  Jeśli pomieszczenie jest sprzedawane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum), to opłata za takie prawo powinna być wyłączona z ceny zakupu lokalu mieszkalnego i nie może być objęta kredytem mieszkaniowym udzielanym w ramach MdM. Prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w sytuacji, kiedy podlega odrębnej wycenie jest traktowane jako przedmiot odrębnej czynności obrotu. Należy przy tym podkreślić, że prawo takie może być uchylone przez wspólnotę mieszkaniową na podstawie odrębnych przepisów lub też może nastąpić rezygnacja z tego prawa, np. przy obrocie prawem własności lokalu mieszkalnego.

  Natomiast jeśli pomieszczenie dodatkowe przekazywane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum) nie zostało wycenione, a jedynie wymienione w umowie jako element transakcji kupna-sprzedaży, wówczas ceną zakupu lokalu mieszkalnego jest cena wskazana w umowie z deweloperem.

  Częścią składową ceny zakupu lokalu mieszkalnego jest również cena udziału w części nieruchomości wspólnej. Przykładowo, gdy np. droga dojazdowa jest położona na gruncie stanowiącym część nieruchomości wspólnej, taki zakup może zostać sfinansowany kredytem w ramach programu, a jeśli stanowi część odrębnej nieruchomości, musi zostać sfinansowany ze środków własnych nabywcy.

 • Być może nie dotarła do nich wymieniona rekomendacja.

 • Laura

  Dziękuję za wcześniejszą odpowiedź. Mam jeszcze pytanie o zaplecze drogowo-parkingowe, czy jego koszt także może zostać skredytowany kredytem z MDM czy trzeba tą kwotę zapłacić osobno?

 • Witam. Owszem, w ramach programu MDM mogą Państwo zakupić dom od teściowej. Limity będą niestety obowiązywały jak dla rynku wtórnego (chyba, że teściowa prowadzi firmę deweloperską).

 • Katarzyna

  Dlaczego więc w bankach każą ponosić te opłaty gotówką?

 • Wg rekomendacji BGK, możliwe jest sfinansowanie wszystkich opłat okołokredytowych, związanych bezpośrednio z wypłatą kredytu.

 • Katarzyna

  A mi w banku powiedzieli, że kategorycznie nie. Bo prowizja to nie jest cel mieszkaniowy i w mdm należy ją opłacić gotówką 🙂

 • Witam. Wg rekomendacji BGK, prowizja bankowa może zostać sfinansowana kredytem w ramach programu MDM.

 • Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2007 r. sygnatura I CSK 229/2007 „miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Poza tym, zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania miejsca postojowego/garażowego/parkingowego za przynależność. Podobne zasady dotyczą również innych pomieszczeń sprzedawanych wraz z mieszkaniem (np. komórki lokatorskie). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest np. miejsce postojowe oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.

 • Witam. Ustawa jest w tym punkcie bardzo nieprecyzyjna. Niby na podstawie art. 14 sankcje mogą grozić jedynie w przypadku zbycia własności lub współwłasności mieszkania, ale w tym wypadku miejsce postojowe stanowi przynależność. Wg mnie – nie sądzę, aby zbycie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego stanowiło przyczynę zwrotu dofinansowania, ale polecałbym jeszcze skonsultować temat z prawnikiem.

 • Laura

  Witam. Mam pytanie. Czy prowizja pobierana przez bank moze zostać skredytowana w kredycie z dopłatą MDM czy trzeba ją zapłacić w całości z góry?

 • Katarzyna

  Z jakiej racji mdm finansuje zakup miejsca postojowego? Mi kategorycznie zabronili. Chyba, że znowu o czymś nie wiem…

 • Ania

  Witam! Teściowa zleciła budowę domu na swojej działce firmie, chcielibyśmy kupić dom w stanie deweloperskim od teściowej po jego wybudowaniu. Czy możemy skorzystać z mdm w takiej sytuacji (o ile metraż u ceny są zgodne z limitami)? Czy mimo tego ze nie kupiwalibysmy od dewelopera obowiązują w tym wypadku limity dla rynku pierwotnego?

 • Piotr Brych

  Witam,
  Zakupiłem mieszkanie przy udziale MDM. Od developera wraz z lokalem mieszkalnym nabyłem miejsce garażowe w budynku oraz prawo wyłącznego korzystania z miejsca postojowego na zewnątrz. Zakup mieszkania oraz miejsca postojowego objęte są dopłatą MDM. Czy w terminie przed upływem 5 lat od aktu notarialnego mogę zbyć prawo wyłącznego korzystania z miejsca postojowego na zewnątrz bez jakichkolwiek konsekwencji ze strony MDM?

 • Jeżeli nastąpiło już przeniesienie własności mieszkania – można nadpłacić kredyt do wysokości otrzymanego dofinansowania.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Samotna matka może starać się o dofinansowanie o ile nie posiada (i nie posiadała w przeszłości) własnego lokalu i jest w wieku poniżej 35 lat.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających kryteria wymienione w Ustawie MDM.

 • Andrzej

  Witam, mam pytanie:

  w 2015 kupilem mieszkanie z MDM, poniżej podaję jak to wyglądało kwotowo:
  Cena mieszkania: 203 000
  Wpłata własna: 80 000
  Dofinansowanie MDM: 20 770

  Moje pytanie, Czy mogę częsciowo spłacić kredy w wysokości 20 000 ? (nie mineło jeszcze 5lat)

  Mieszkanie było kupione po nowelizacji ustawy

 • Wioletta Dąbrowska-Woronecka

  Czyli samotna matka moze starac sie o dofinansowanie przy 2 dzieci a rodzina pelna przy min. trójce dzieci? Czyvsamotna matka musi posidadac zdolność kredytową ?

 • Jeżeli spełnione zostaną warunki, które wymieniłem powyżej, można wnioskować o kredyt w programie MDM.

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

 • Można złożyć wniosek w II połowie grudnia 2017, doradca obliczy wtedy zdolność i podpowie, jakie dokumenty trzeba będzie zebrać. Sam wniosek o przyznanie dofinansowania będzie można złożyć po 2018-01-01.

 • Mariusz

  jeśli chodzi o WBK to dobrze radzę składać jako ostatni wniosek, ich system blokuje składanie wniosków w innych bankach…

 • Ona

  ale lepiej już mieć gotowe dokumenty i 2.01 składać wniosek do bgk. Jeżeli interesuje się Pani bankiem WBK, to wniosek o kredyt proponuje złożyć w połowie grudnia, bo zanim wydadzą wstępną decyzję to trochę czasu minie, a w WBK dopiero po wstępnej decyzji kredytowej składają wniosek do bgk o rezerwację środków z MDM

 • Wioletta Dąbrowska-Woronecka

  Czy przy takiej samej sytuacji w zwiazku jest mozliwosc uzyskania dofinansowania?

 • Wioletta Dąbrowska-Woronecka

  Jak to wyglada? Tzn. Przy wieku np 40 lat i powyżej oraz 2 dzieci rowniez mozna korzystac z programow?

 • sharpus

  Od 01-01-2018

 • Patrycja

  A co ze zwrotem podatku VAT za materiały budowlane w przypadku budowy domu? Jakie należy spełnić warunki żeby otrzymać zwrot podatku VAT? Czy budowa rozpoczęta w tym roku daje taką szansę?

 • Dorota

  Kiedy można jeszcze składać wnioski aby otrzymać dofinansowanie w 2018 roku?

 • Inna nieruchomość powinna mieć parametry maksymalnie zbliżone do poprzedniej. przed podpisaniem nowej umowy polecam kontakt z bankiem kredytującym w celu potwierdzenia, czy „podmiana” nieruchomości jest w danym przypadku możliwa.

 • Justyna

  Witam czyli wnioskuję z artykułu,że w przypadku wycofania się sprzedającego jest możliwość,że przyznane dofinansowanie z mdm można wykorzystać na zakup innej nieruchomości o zbliżonych parametrach? Jak wtedy wygląda sprawa zamiany umów czy zależy to od banku rozpatrującego wniosek czy od BGK? Ktoś miał może już taką sytuację?

 • jeżeli ma Pan jakiekolwiek pytania nt. programu Mieszkanie dla Młodych – jesteśmy do dyspozycji. Ew. mogę polecić: mieszkanieplus.com

 • Jeszcze nie.

 • Tomasza

  Mam ten sam problem co Pan Sebastian, nie wiem czy mój wniosek będzie rozpatrzony za 5 dni czy za 5 miesięcy. Co mam powiedzieć deweloperowi? Czy przede mną jest 20 oczekujących czy 20 tysięcy?
  Trochę konkretów by się bardzo przydało

 • Sebastian

  Artykuł daje pewien pogląd na sprawę ale w dalszym ciągu nie zostały ogłoszone żadne konkretne informacje. Ciągle tylko ogólniki, nadal nie wiadomo ile wniosków jest oczekujących, jakie numery NWR z listy oczekujących załapały się na dopłatę… żadnych dat,żadnych liczb, żadnych konkretów, nikt nic nie wie

 • Mariusz

  Czy Mieszkanie dla Młodych ma już może informację o tym ile jest wniosków oczekujących ?

 • Krzysztof Bobkowski

  Dziwne zjawisko w poszukiwaniu Google „mieszkanie puls” w wyszukiwarce pierwszy link to tej strony prowadzi .Więc chce się zapisać

 • witam. Jeżeli nie posiadała Pani sama lub wspólnie z mężem żadnej nieruchomości mieszkalnej – może Pani wnioskować o udział w programie MDM. wprawdzie obecnie środki na dofinansowanie zostały już wyczerpane, jednak po 2018-01-01 ruszy nowa pula. Ew. nasz doradca może Pani polecić regularny kredyt hipoteczny z niezłą marżą. W kwestii zdolności kredytowej – polecam kontakt bezpośrednio z doradcą po rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wioletta Dąbrowska-Woronecka

  Witam, będę rozwodzila sie z mężem, mam 2 dzieci które pozostaną przy mnie, pisiadam wlasna dzialalnosc od ponad roku od zawieszenia chociaż była otwierana w 2006 to liczy sie od ostatniegp odwieszenia. Jak to wygląda, jakie mam szanse i mozliwosci na dofinansowanie, czy jezeli jestem samotna matką i nie posiadam wlasnego mieszkania jest to brane pod uwage, jak mam starac się o dom. Kto ma ze mi w tym pomóc? Z gory dziekuje za odp.