Rynek wtórny i rynek pierwotny dalej w programie „Mieszkanie dla Młodych” – konferencja BGK

Rynek wtórny i rynek pierwotny dalej w programie Mieszkanie dla Młodych konferencja BGK

Finisz programu MDM 2016 r. wszystkich bardzo zaskoczył.

W poniedziałek 2016-03-14 zostało wykorzystane 2% puli i nic nie zapowiadało wyczerpania środków. We wtorek 2016-03-15 co godzinę rejestrowano tyle wniosków, ile wykorzystano przez cały poprzedni dzień (a w normalnym okresie funkcjonowania programu przez tydzień).

Najczarniejszy scenariusz BGK przewidywał na dzisiaj 2016-03-16 maksymalnie 80% wykorzystania środków. Dodatkowym problemem była awaria systemu BGK, który po prostu nie był przewidziany na podobne obłożenie i około godziny 15-tej odmówił współpracy. Pomimo tego w ciągu ostatniego dnia funkcjonowania programu wykorzystano ponad 10% puli przeznaczonej na 2016-ty rok.

Wczorajszy problem z portalem BGK Zlecenia uniemożliwił w niektórych przypadkach akceptację wniosków dla których mogłaby nastąpić rezerwacja środków dla klienta. Wg stanu na 2016-03-16 na godzinę 8:00 pozostało około 2 tysięcy wniosków zarejestrowanych i zaakceptowanych, które nie uzyskały dofinansowania i mają status „Oczekujący”. BGK przewiduje, że z tego około 200-300 wniosków uzyska dofinansowanie. Pozostałe 1700 -€ 1800 wniosków będzie oczekiwało na sytuacje, gdy inni klienci będą rezygnować lub otrzymają decyzje negatywne. Wbrew pozorom będzie to całkiem spora liczba, gdyż w ostatniej fazie banki rejestrowały wnioski bez weryfikacji zdolności kredytowej klientów. Status „Oczekujący” będzie miał swój numer -€ im będzie on wyższy, tym mniejsze będą szanse na uzyskanie dopłaty.

Dodatkowo:

Klienci, którzy już zarejestrowali wnioski w systemie BGK, mogą dodatkowo składać wnioski w innych bankach (np. w celu uzyskania lepszej lub szybszej oferty). Banki będą mogły je akceptować w portalu BGK Zlecenia, o ile klient ma zaakceptowany wniosek o dofinansowanie w systemie BGK. Akceptacja w kolejnym banku musi odbyć się w terminie ważności wniosku złożonego w pierwszym banku, czyli w ciągu 60 dni. Klient, który chce złożyć wniosek w innym banku powinien dostarczyć potwierdzenie zarejestrowania wniosku w systemie BGK. W żadnym przypadku nie należy przy pobraniu potwierdzenia zamykać wniosku o dopłatę w pierwszym banku.

Wnioski, które zostały zaakceptowane wczoraj, ale nie otrzymały dofinansowania – dostały status „Oczekujący”. Tych wniosków nie obowiązuje termin ww. 60 dni. Status „Oczekujący” będzie aktywny do końca roku 2016, chyba że wcześniej zmieni się na „Dostępny” (np. w sytuacji gdy jakiś inny klient zrezygnuje z dofinansowania lub otrzyma decyzję negatywną). Klient może więc oczekiwać do końca roku, ale nie ma gwarancji, że otrzyma wsparcie. Zmiana statusu z „Oczekujący” na „Dostępny” będzie wysyłana na adres e-mail do osoby rejestrującej wniosek. W przypadku zmiany statusu na „Dostępny”, bank będzie miał 60 dni na podpisanie umowy i wprowadzenie do ewidencji daty podpisania umowy. Czas liczony będzie od dnia zmiany statusu.

Wnioski o dodatkowe finansowe wsparcie na częściową spłatę kredytu (w przypadku urodzenia 3 lub kolejnego dziecka), które uzyskają status „Oczekujący” będą zrealizowane najpóźniej 2017-02-01 z nowej puli środków na 2017.

Najważniejsza informacja – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Nie przedłuży się, środki będą dostępne przez 60 dni od momentu akceptacji wniosku w portalu BGK Zlecenia przez pierwszy bank.

 • Salomea

  Dofinansowanie jest ważne 60 dni od rejestracji wniosku az do decyzji banku. Czy jesli oferta banku jest niesatysfakcjonująca i przykładowo 50 dni po rejestracji pójdę do innego banku po lepszą ofertę to ważność dofinansowania sie przedłuży? Czy juz sie nic nie da zrobić?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. 5-cio letni okres karencji będzie liczony od momentu przekazania własności mieszkania (czyli od podpisania aktu notarialnego).

 • ann

  Kupując mieszkanie od dewelopera z terminem oddania inwestycji np. w drugiej połowie 2017 lub 2018 roku, umowa byłaby podpisana i kredyt byłby mi udzielony np w styczniu. Od kiedy zatem liczone będzie 5 lat w którym nie mogłabym nabyć prawa do innej nieruchomosci, nadpłacic wczesniej kredytu itd? Od stycznia 2017 czy w momencie oddania mieszkania przez dewelopera np 2018 rok czy też wypłaty dofinansowania?

 • Tak, bez problemu może Pani jechać w delegację.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • nika3000

  Witam,
  uzyskałam kredyt z MdM, mieszkam, w drugiej połowie roku będę musiała jechać na delegację 3-miesięczną za granicę, co w takim wypadku? Mieszkanie nie będę nikomu wynajmować. Jestem jedynym kredytobiorcą. Czy wszystko będzie w porządku?

 • Witam ponownie – skonsultowałem temat. Wniosek o kredyt i wniosek o przyznanie dopłaty powinny być rozpatrywane jako dwa niezależne procesy. Bez Pani zgody bank nie powinien anulować wniosku o przyznanie dofinansowania (powinien poczekać ustawowe 60 dni od momentu rejestracji wniosku).

 • Ewa Bruzda

  Dziekuję.

 • Przed odmową i w terminie 60 dni od momentu pierwszej rejestracji. W poniedziałek upewnię się jeszcze w tej kwestii.

 • Ewa Bruzda

  Czyli wniosek w innym banku musiałabym złożyć przed odmową pierwszego czy w terminie do 60 dni od rejestracji przez pierszy?

 • Jeżeli wniosek o dofinansowanie jest złożony także w innym banku, decyzja negatywna nie spowoduje wycofania wniosku z systemu BGK Zlecenia.

 • Ewa Bruzda

  Rozumiem, jak w związku z powyzszym ma się do tego odpowiedź do komentarza karoln pod artykułem „jak przebiega udzielenie kredytu i dofinansowania…”
  Cytuję:”Witam, otrzymałem dofinansowanie kredytu MDM niestety bank w którym się starałem kredyt hipoteczny stwierdził iż nie mam zdolności, chce teraz iść do innego banku czy potwierdzenie rejestracji środków jest ważne w każdym banku mimo tego iż jest wygenerowane np w pekao.

  Witam. Owszem – Klienci, którzy już zarejestrowali wnioski w systemie BGK, mogą dodatkowo składać wnioski w innych bankach (np. w celu uzyskania lepszej lub szybszej oferty). Banki będą mogły je akceptować w portalu BGK Zlecenia, o ile klient ma zaakceptowany wniosek o dofinansowanie w systemie BGK. Akceptacja w kolejnym banku musi odbyć się w terminie ważności wniosku złożonego w pierwszym banku, czyli w ciągu 60 dni. Klient, który chce złożyć wniosek w innym banku powinien dostarczyć potwierdzenie zarejestrowania wniosku w systemie BGK. W żadnym przypadku nie należy przy pobraniu potwierdzenia zamykać wniosku o dopłatę w pierwszym banku.”
  ???

 • Tak, szczerze mówiąc – nawet powinien to zrobić.

 • Ewa Bruzda

  Witam,
  chciałam zapyać czy bank bez mojej zgody po wydaniu negatywnej decyzji kredytowej może zamknąć wniosek o dopłatę?

 • Jak kupić mieszkanie teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. O powód takiej decyzji należałoby zapytać bezpośrednio w banku .

 • wiki

  Witam!
  Złożyłem wniosek w banku BZWBK, chciałem skorzystać z ich promocji, że przez 5 lat będzie stałe oprocentowanie, a później „rynkowe”. Po kilku dniach otrzymałem informację, że biorąc tak skonstruowany kredyt nie otrzymam dofinansowania. Jaki jest powód takiej decyzji?

 • Na wniosku o przyznanie dofinansowania wskazuje pan datę, kiedy ma być ono wypłacone. W zależności od wybranej daty wsparcie jest uruchamiane z puli na dany rok. W 2016-tym roku nie ma już środków, dlatego konieczne będzie złożenie wniosku z nową datą. Polecam ew. kontakt z pana doradcą / bankiem w kwestii wyjaśnienia, dlaczego wniosek nie został zarejestrowany.

 • Tomasz Radowit

  Dlaczego mam składać wniosek ponownie skoro w momencie składania wniosku do banku jak i wstępnej decyzji pieniądze na 2016 jeszcze były? Proszę o informację kto w mojej sytuacji popełnił błąd, ja, doradca, czy bank?

 • Może Pan ew. złożyć ponownie wniosek – o przyznanie dofinansowania z przyszłorocznej puli (dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego). Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Tomasz Radowit

  Witam
  15.02 mój doradca złożył wniosek o kredyt w WBK, 24.02 dostałem wstępną zgodę, później była wycena mieszkania itd. Wczoraj zadzwonił do mnie doradca i poinformował mnie że bank nie zarejestrował mojego wniosku o dofinansowanie MDM. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

 • Owszem, może Pan poprosić Pańskiego doradcę o zamknięcie wniosku w systemie BGK Zlecenia.

 • Eryk

  Po prostu sam wniosek o dofinansowanie z bgk a można poprosić doradcę z banku że zostało to dokonane dziękuję za odp

 • bank kredytujący powinien dokonać zamknięcia pana wniosku w systemie BGK Zlecenia i w ten sposób zwolnić środki.

 • Eryk

  Czyli po prostu nie wyśle dyspozycji do bgk potwierdzenia o przelew z MDM i po 60 dniach beda wolne środki czy anuluja ten wniosek odrazu

 • jeżeli bank wyrazi zgodę na taką procedurę – nie ma problemu.

 • Eryk

  Czyli na poprzednim wniosku niemożna a jeżeli bank robi to na poprzednim wniosku tylko rozmawiałem z doradza że wysła zapytanie że sam dokładamy ratę lub zaciagam większy kredyt i umowa już będzie bez MDM czy takie postępowanie jest prawidłowe?

 • Jeżeli dobrze zrozumiałem – chciałby Pan zrezygnować z dofinansowania i zaciągnąć „zwykły” kredyt hipoteczny? Nie ma absolutnie żadnego problemu. Zgłasza Pan w swoim banku lub u doradcy chęć rezygnacji z kredytu w programie MDM i składa Pan drugi wniosek kredytowy. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Eryk

  Witam mam takie pytanie jeżeli mam zarezerwowane pieniądze w MDM ale chciałbym z niego zrezygnować i zmienił bym kredyt w banku bez MDM gdyż sytuacja życiowa mi się zmieniła czy jest możliwe jak wygląda procedura rezygnacji z programu MDM proszę o pilny komentarz

 • Numer, o którym Pan pisze może być nr NWR. Nie wiem niestety, czy BGK będzie stosowało tą numerację, chociaż wydaje się to logiczne.

 • Nie mam niestety takiej informacji. Spróbuję się dowiedzieć.

 • Krzysztof Przyborski

  Ok dziękuję, nasuwa mi się jednak kolejne pytanie tj.
  1 Czy numer rejestracji wniosku o którym pisałem że posiadam to jest ten sam numer kolejki?
  2 Tenże numer jak rozumiem im bardziej jest zbliżony do zera tym lepiej tak? Sprawa statusu wiadomo – doradca
  Pozdrawiam

 • Err

  A czy wiadome jest od którego numeru wnioski mają status oczekujący lub ile było wszystkich złożonych wniosków do dn. 15.03 ?

 • Status może Panu sprawdzić Pański doradca kredytowy. Wymaga to dostępu do aplikacji BGK Zlecenia. Polecam zapytać także o nr Pańskiego wniosku – im będzie on niższy, tym większa szansa na otrzymanie dofinansowania. Wnioski będą miały status „oczekujący” do końca bieżącego roku. Po zmianie statusu na „Dostępny” bank będzie miał 60 dni na przeprocesowanie wniosku.

 • Witam. Wniosek może Pani złożyć już teraz, należy jednak zaznaczyć doradcy, że chciałaby Pani otrzymać dofinansowanie z przyszłorocznych środków. W najbliższym czasie opublikujemy szczegółowy manual na ten temat.

  Jeżeli złożą Państwo wniosek w tym roku, będzie Was obowiązywał wkład własny w wysokości 15% (lub nawet 10% – niektóre banki mają taki produkt w swojej ofercie). Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Taką listę można znaleźć na naszej stronie – w dziale Dokumenty.

 • Aleksandra

  Witam! jeśli planuje skorzystać z mężem z puli na przyszły rok na zakup mieszkania na rynku wtórnym- to już mogę złożyć wniosek i jeśli będzie zdolność kredytowa to reszta „procesu” będzie się odbywać w przyszłym roku? Czy jak to wygląda (” rezerwacja” na przyszły rok)Oraz jeszcze mam pytanie: w przyszłym roku ma być prawdopodobnie 20 % wkładu własnego a w tym jest 15 % , czy jeśli złożymy wniosek w tym roku a będzie wypłacony w przyszłym to będzie obowiązywać nowy procent wkładu własnego czy ten z 2016 r?
  Pozdrawiam!

 • Kamil

  Witam, proszę o podanie wykazu banków które aktualnie biorą udział w MDM.

 • Krzysztof Przyborski

  Witam
  Mam pytanie odnośnie MdM-u
  Mianowicie:
  Mam informację że mój wniosek został zarejestrowany w BGK pod numerem XX i datą z 15.03.2016
  Próbuje się dowiedzieć jaki ma status, ale zakładając że wszystko jest ok (dokumenty) oraz że ma status ‚oczekujący’ jaka jest szansa na wypłatę oraz w jakim terminie może to nastąpić?

  Przy okazji gdyby wniosek miał status ‚dostępny’ jak w tym wypadku ma się to w stosunku do czasu?

 • Witam. Wnioski, które otrzymały akceptację i nie mają statusu „oczekujący” powinny być realizowane.Bank przekaże środki na konto sprzedającego w terminie ustalonym przez nabywcę na wniosku o przyznanie dofinansowania. bank wiąże z beneficjentem umowa kredytowa, nie może nie przekazać środków.

 • Paulo

  Witam
  Czy zostały wstrzymane wypłaty dofinansowań wniosków które zostały zaakceptowane ? W jakim czasie bank przelewa dofinansowanie na konto sprzedającego w umowie kredytowej mam zaznaczone że do 15 kwietnia 2016 jeżeli akt notarialny zostanie podpisany 25 marca 2016 ? Co w tedy jeżeli bank nie zdąży ich przelać to moja umowa staje się nie ważna z klientem i musial bym szukać środków finansowych w własnym zakresie żeby pokryć ten wkład co wtedy z MDM ?

 • Tak. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Tak. Środki z kredytu mogą zostać wypłacone w tym roku, środki z dofinansowania – po 2017-01-02. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Daria

  Witam,

  proszę mnie utwierdzić lub wyprowadzić z błędu. Jeśli znajdę mieszkanie na rynku wtórnym i będę chciała skorzystać z dopłaty z puli środków na rok 2017 to przy złożeniu wniosku o kredyt wraz z dopłatą MDM uzyskam odpowiedź o rezerwacji środków MDM i jej wypłacie dla sprzedawcy w styczniu 2017r., a część z kredytu zostanie wypłacona możliwie jak najszybciej?

 • Piotr

  Jeśli chcę kupić mieszkanie za około miesiąc to nadal otrzymam opłatę tylko dostane ją w 2017 roku?

 • Proces w BZ-cie wygląda trochę inaczej. Pomiędzy przyjęciem wniosku kredytowego, a zarejestrowaniem w systemie BGK Zlecenia wniosku o dofinansowanie odbywała się jeszcze wstępna analiza kredytowa (czas około 5 dni roboczych).

 • M.G

  Witam, Wniosek o kredyt hipoteczny był złożony na początku marca, ale nie wiem natomiast kiedy Doradca złożył wniosek o dofinansowanie. Chodzi o Bank BZ WBK i jestem jego wewnętrznym klientem.

 • Nie jest, ale wymieniony powyżej przypadek jest trochę dziwny. Wniosek złożony na początku marca, a dopiero wczoraj doradca udzielił informacji, że dofinansowanie nie zostało przyznane? W takiej sytuacji polecam drążyć temat. rolą doradcy jest wyjaśnić Klientowi kwestię odrzucenia wniosku, aby mógł ew. spróbować w innym banku lub szukać innego rozwiązania. Sama informacja, że M.G. nie dostaną dopłaty jest bardzo enigmatyczna. Ja bym drążył dalej.

 • Err

  To w przypadku nie otrzymania dofinansowania też jest wydawane to potwierdzenie NWR?

 • Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Być może ta informacja nie dotarła jeszcze do wszystkich, tym bardziej, że media trąbią o zakończeniu całego programu MDM. Zapewniam, że wnioski o przyznanie dopłaty z puli na kolejne lata można składać. Oficjalna informacja na ten temat jest także na stronie BGK.

 • Err

  Jeszcze zależy do jakiego banku Pan złożył, bo niektóre banki rejestrują wniosek o dofinansowanie zaraz po złożeniu a inne robią to dopiero po wycenie nieruchomości i wstępnej wycenie

 • M.G

  Witam. Zaczęłam ubiegać się o kredyt hipoteczny z początkiem marca. Dziś dzwonił Doradca z informacją, że wraz z mężem nie dostaniemy dofinansowania. Jak mogę sprawdzić czy nasz wniosek ma status oczekujący czy został odrzucony?

 • Magda

  Zgadzam się z Panią Angeliką- po ukazaniu się komunikatu o wykończeniu się puli na rok 2016, pytałam w bankach o możliwość złożenia wniosku na rok 2017 i otrzymałam informację, że nie jest to możliwe w przypadku rynku wtórnego. Co więcej wczoraj pracownik Państwa infolinii potwierdził tą informację. Gdy wspomniałam o artykule zamieszczonym na Państwa stronie i zapytałam skąd te sprzeczne informacje, doradca expandera obiecał dowiedzieć się czegoś więcej i oddzwonić, czego nie zrobił. Totalna dezorganizacja i robienie ludzi w balona…

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg stanu na 2016-03-16 na godzinę 8:00 pozostało około 2 tysięcy wniosków zarejestrowanych i zaakceptowanych, które nie uzyskały dofinansowania i mają status „Oczekujący”. BGK przewiduje, że z tego około 200-300 wniosków uzyska dofinansowanie. Pozostałe 1700 -€ 1800 wniosków będzie oczekiwało na sytuacje, gdy inni klienci będą rezygnować lub otrzymają decyzje negatywne. Wbrew pozorom będzie to całkiem spora liczba, gdyż w ostatniej fazie banki rejestrowały wnioski bez weryfikacji zdolności kredytowej klientów. Status „Oczekujący” będzie miał swój numer -€ im będzie on wyższy, tym mniejsze będą szanse na uzyskanie dopłaty.

 • Bez problemu. Klienci, którzy już zarejestrowali wnioski w systemie BGK, mogą dodatkowo składać wnioski w innych bankach (np. w celu uzyskania lepszej lub szybszej oferty). Banki będą mogły je akceptować w portalu BGK Zlecenia, o ile klient ma zaakceptowany wniosek o dofinansowanie w systemie BGK. Akceptacja w kolejnym banku musi odbyć się w terminie ważności wniosku złożonego w pierwszym banku, czyli w ciągu 60 dni. Klient, który chce złożyć wniosek w innym banku powinien dostarczyć potwierdzenie zarejestrowania wniosku w systemie BGK. W żadnym przypadku nie należy przy pobraniu potwierdzenia zamykać wniosku o dopłatę w pierwszym banku.

 • Na forum pojawiają się już pierwsze komentarze od osób, które skorzystały z takiej możliwości. Polecam: http://mieszkaniedlamlodych.com/ostatnia-chwila-na-doplate-mieszkanie-dla-mlodych-budzet-skonczy-sie-juz-w-kwietniu-2016-r/#comment-2576486827

 • Oczywiście, że tak, ale konieczne będzie ponowne złożenie wniosku o dofinansowanie – ze środków przeznaczonych na 2017-ty rok.

  Przy okazji – uszczęśliwi Pan kogoś, kto właśnie oczekuje na dofinansowanie.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • To już sprawa pomiędzy Państwem. Bank nie będzie ingerował w temat, kto dostarczył środki na pokrycie wkładu własnego.

 • ula

  Czyli co będą oznaczać te dwa pojęcia? ?

 • No problem i trzymamy kciuki.

 • Gipsi

  ok, dziękuję za odpowiedź.

 • Niestety tak. Jeżeli w ciągu 60 dni od momentu akceptacji wniosku w systemie BGK zlecenia nie zostanie podpisana umowa kredytowa / udzielona ostateczna decyzja – środki przepadną.

 • Druk NWR nie zawsze jest takim potwierdzeniem. Dla wniosków zarejestrowanych w ostatnim dniu, kiedy przyjmowano wnioski o dofinansowanie z puli na 2016, ważny jest także status wniosku (oczekujący, dostępny itd.)

 • Jeżeli minie 60 dni od momentu rejestracji wniosku i nie zostanie podpisana umowa – niestety przepadnie. Polecam wywieranie presji na Pani doradcę.

 • Odnośnie kaucji, nie ma żadnych obostrzeń. Jeżeli strony dogadają się między sobą, a wydanie mieszkania nastąpi tuż po przekazaniu własności – nie ma problemu.

 • Taka informacja jest już dostępna.Osoby te będą oczekiwały na sytuację, gdy inni klienci zrezygnują lub otrzymają decyzje negatywne. Wbrew pozorom będzie to całkiem spora liczba, gdyż w ostatniej fazie banki rejestrowały wnioski bez weryfikacji zdolności kredytowej klientów. Każdy wniosek będzie miał odpowiedni status oraz numer -€ im będzie on wyższy, tym mniejsze będą szanse na uzyskanie dopłaty.

 • Tadziu

  Rozumiem czyli taki wniosek jest ważny 60dni jeśli w tym czasie nie dostanę kredytu pieniążki przepadają mi i już w tym roku dofinansowania nie dostanę?

 • Po zakończeniu przyznawania dofinansowania ze środków przeznaczonych na 2016-ty rok panuje na rynku drobne zamieszanie. Zapewniam, że wnioski o dopłatę z puli na 2017 można składać. Polecam zresztą zajrzeć na stronę BGK i sprawdzić stopień wykorzystania puli na przyszłe lata.

 • Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie można składać wniosków o przyznanie dofinansowania z przyszłorocznej puli? Polecam zajrzeć na stronę BGK i sprawdzić stopień wykorzystania puli na przyszłe lata. Na logikę, gdyby opisane przez nas rozwiązanie nie było możliwe, te pule powinny być nietknięte…

 • Naprawdę nie wiem, jak mam Panią przekonać, że wnioski są przyjmowane. Może w ten sposób – proszę zajrzeć na stronę BGK i sprawdzić stopień wykorzystania puli na przyszłe lata. Na logikę, gdyby opisane przez nas rozwiązanie nie było możliwe, te pule powinny być nietknięte…

 • Witam. Wniosek został złożony przez Pana w momencie, kiedy środki w programie MDM były jeszcze dostępne. Ciężko mi tłumaczyć decyzję banku – czy chodziło o brak środków, czy też o zdolność kredytową. Polecam wyjaśnić tą sprawę z Pańskim doradcą.

 • ilona

  Wszystko rozumiem ale przecież podobno już nie można składać wniosków na przyszły rok i nawet jeśli składając ten wniosek kiedy i jaką pewnie mamy ze dostaniemy to dofinansowanie ??czy może się kazać ze w 2017 już nie dostaniemy a sprzedający czekał tyle czasu?

 • Angelika Dybka

  zawsze moze Pan wnioskować o dofinansowanie z puli 2017 , tak twierdzi ta strona. W rzeczywistości nijak ma się to do prawdy

 • Owszem, zapis dotyczący zwrotu zapłaconej kaucji może być zawarty w umowie notarialnej przenoszącej własność mieszkania.

 • Może Pan. Klienci, którzy już zarejestrowali wnioski w systemie BGK, mogą dodatkowo składać wnioski w innych bankach (np. w celu uzyskania lepszej lub szybszej oferty). Banki będą mogły je akceptować w portalu BGK Zlecenia, o ile klient ma zaakceptowany wniosek o dofinansowanie w systemie BGK. Akceptacja w kolejnym banku musi odbyć się w terminie ważności wniosku złożonego w pierwszym banku, czyli w ciągu 60 dni. Klient, który chce złożyć wniosek w innym banku powinien dostarczyć potwierdzenie zarejestrowania wniosku w systemie BGK. W żadnym przypadku nie należy przy pobraniu potwierdzenia zamykać wniosku o dopłatę w pierwszym banku.

 • anna

  Dzięki za informację, niestety nie jest napisane nic o kaucji,
  mój sprzedający tylko taką wersje akceptuje :/

 • Facebook User

  Do kogo masz pretensje? To portal reklamowy, ktoś zapłacił za to aby reklamować usług doradców. Powstało forum-wypowiadają się mniej, bardziej kompetentni lub całkowicie „zieloni: Poważne pytania zadaje się ustawodawcy, bankowi rozprowadzającemu środki ( BGK) ewentualnie bankom.(Te nie udzieliłyby ci konkretnej odp. bo akcja zaskoczyła wszystkich.) A nie na forum które przyjmie wszystko.Nie możesz się dogadać ze sprzedającym aby poczekał na transze dofinansowania po nowym Roku? Zachowasz zadatek.

 • Marcin J

  Szanowni Państwo, jestem zbulwersowany Państwa podejściem do tematu dofinansowania, złożyłem wniosek ponad tydzień temu, czyli przed 15 marca a wtedy pojawił się komunikat, dziś dostałem telefon z banku z wiadomością, że dofinansowania nie dostanę. Nie było jakiegokolwiek komunikatu, że wcześniej złożone wnioski nie otrzymają dofinansowania – przez takie podejście straciłem kwotę 5000 zł, które wpłaciłem na poczet zadatku. Dziękuję bardzo, naprawdę profesjonalne podejście do obywateli.

 • Facebook User

  jest info na stronie BGK

 • Facebook User

  jasne że może.W momencie kiedy „wspiera” kredyt jest kredytobiorcą.
  To ile Tobie pożyczy? banku nie interesuje.To twoje pieniądze od tego momentu.I Twoje mieszkanie

 • Mateusz

  Tak, proces można sfinalizować/dokończyć w innym banku – jednakże umowa musi zostać podpisana maksymalnie do 60 dnia od rejestracji wniosku w pierwszym Banku. Nie każdy bank będzie ci teraz w stanie wydać odpowiednio szybko decyzję. Niemniej są banki mniej obłożone pracą, które zapewne byłby w stanie to zrobić.

 • Karolina

  Mam ten sam problem, mój doradca również twierdzi że nie ma takiej możliwości na rynku wtórnym.
  Może bezpośrednio do banku należy się udać ?
  Ktoś coś wie nt temat ?

 • wiktor

  Mam pytanie mam rezerwacje z bgk na ten rok ale sprzedający się wycofali i nie dojdzie do transakcji . Czy mogę się ubiegać o dofinansowanie na przyszły rok z bgk?

 • panifex

  Dzień dobry, mam pytanie: Czy ‚dodatkowy kredytobiorca’ (osoba przystępująca do kredytu) może nie tylko podnieść zdolność kredytową beneficjenta, ale także wpłacić większość wkładu własnego?

 • Moni

  Dzięki

 • anna

  wydaje mi się, że NWR jest już potwierdzeniem zarezerwowania środków, bo ja np nie otrzymałam NWR w ogóle. Więc dofinansowanie w tym roku nie jest u mnie możliwe.

 • ER

  Te niektóre banki to chyba nawet rejestrację wniosku o dofinansowanie mdm przeprowadzaja dopiero po analizie. Na wstępie rejestrują tylko wniosek o kredyt. Mnie chodzi o sytuację w której bank zarejestrowal wniosek w systemie BGK oraz przyszło potwierdzenie rejestracji NWR. W odpowiedziach udzielanych przez portal zalecają by pytać w banku jeszcze o status zarejestrowanego w BGK wniosku czyli potwierdzenie NWR nie jest potwierdzeniem zarezerwowania środków a tylko potwierdzeniem rejestracji?

 • Gipsi

  Witam. Złożyłam wnioski w bankach na początku lutego, pieniądze z dopłaty są zarezerwowane dla mnie, ale w związku z tym iż banki zawalone są wnioskami istnieje ryzyko, że banki nie zdążą wydać decyzji ostatecznej przed upływem 60 dni. Czy to znaczy, że przepadnie mi dopłata?

 • anna

  też jestem ciekawa, czy ktoś coś wie?

 • anna

  kiedy można się spodziewać oficjalnych informacji od BGK dotyczących rozwiązania problemu osób, którym nie zostały zarezerwowane środki? Mam na myśli rozwiązanie dotyczące kaucji? rynek wtórny

 • anna

  niestety nie, ja tak myślałam i pieniędzy nie dostanę:( niektóre banki nie rezerwują dofinansowania przy rejestracji tylko dopiero po pozytywnej analizie wniosku przez analityka.

 • Facebook User

  Mam nadzieję ze zdążyłaś przeczytać dane, które zostały usuniete Ten portal jest portalem reklamowym, działa na zlecenie pewnej firmy.Jak wiesz nie można w takim wypadku „reklamować ” podawać danych konkurencji.

 • magda

  Czy ktos moze podac namiar do osoby ktora zalatwi kredyt w opcji mdm wyplata czesci teraz a dofinans.w 2017? Mi dwoch doradcow powiedzialo ze nie ma takiej mozliwosci

 • aneta

  Czy notarialny zapis o kaucji może byc zawarty w akcie notarialnym zakupu mieszkania? Udałoby się bez dodatkowych kosztów notarialnych…

 • Wojtek

  Tak, dokładnie tak. Po spisaniu notarialnej umowy sprzedawca ma obowiązek zwrócić kaucję, jak tylko dostanie ostatnią transzę.

 • ER

  Czyli to potwierdzenie rejestracji nie jest jednocześnie potwierdzeniem zarezerwowania środków?

 • Moni

  Witam mam pytanie kredyt w tym roku mdm w styczniu sprzedający chce całość teraz bo sam kupuje inne mieszkanie jesteśmy w stanie dać mu ta sumę naliczona w mdm teraz tylko jak to zrobic dobrze w formie kaucji a oni nam w styczniu oddadzą te pieniądze i spisać umowę notarialnie?

 • cimar

  nowe mieszkania też można kupić z rynku wtórnego, nie każdego stać by wywalić kasę na całkiem nowy budowany budynek, po za tym nie wszędzie każdy łapał się w limity…

 • olga

  Dzieki za informacje

 • Facebook User

  na oba możesz wnioskować zgodnie z ustawą

 • Angelika Dybka

  Wiesz, to nie są małe pieniądze. Myślałam, że osoba do której nas skierowano z tej strony jest odpowiedzialna i wie co robi. Dlaczego miałabym nie zaufać osobie wydawałoby się kompetentnej i na właściwym miejscu ?

 • olga

  A na rynku wtornym tez czy tylko na pierwotnym ?

 • Facebook User

  kredyt dostaniesz w tym roku, dofinansowanie po Nowym Roku 2017 .Czyli właściciel mieszkania ( deweloper) będzie musiał poczekać na transze.

 • Michał Pietr

  Witam,
  Czyli jeśli posiadam zarezerwowane środki przez jeden z banków to teraz mogę udać sie z potwierdzeniem NWR do innych banków, aby otrzymać ich oferty z opcją MDM?

 • olga

  Czyli jak bgk odrzucil nasz wniosek bo brak srodkow to juz nie ma szansz by w tym roku dostac kredyt mdm nic sie nie da zrobic ?

 • Tadziu

  Ok jutro się dowiem a jeśli bank odmówi mi kredytu mogę z tym przyznanym dofinansowaniem mając dokument starać się o kredyt w innym Banku?

 • Tak

 • Tadziu

  Czyli jutro dzwonie jeśli powie że przyznano to poprosić o wydruk tego dokumentu tak? Jeśli się nie załapałem o wydruk nie muszę nalegać zgadza się?

 • Nie zniknie. Będzie Pan miał natomiast potwierdzenie, że dopłata została Panu przyznana.

 • Facebook User

  Jak dostaniesz na papierze możesz być pewny że dofinansowanie zostało dla Ciebie zarezerwowane.

 • Tadziu

  Nie bardzo mogę znaleźć post Olgi. Czyli co jak nie wezmę druku może moje dofinansowanie zniknąć lub ktoś inny je wykorzystać bo już nie wiem?

 • Facebook User

  sorry, nie Olgi tylko Angeliki

 • Facebook User

  Jak ufasz doradcy….Zobacz post Olgi, jak została „urządzona”

 • Potwierdzeniem, czy otrzyma Pan środki z programu będzie właśnie ww. druk NWR.

 • Jedną z zasad naszego forum jest, że nie polecamy żadnych instytucji. Potencjalny beneficjent powinien otrzymać całkowicie bezstronną informację. Jeżeli interesują Panią konkretne oferty – zachęcam do rejestracji:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Facebook User

  Tak nas pokierował…. brawo ,ze dałaś się pokierować nie wiadomo komu.Nie zauważyłaś wcześniej że należy zmienić doradcę bądź samemu zacząć działać?

 • Tadziu

  No rozumiem ale jesli tylko w tym banku skladalem wniosek o kredyt I mdm to ten papier na chwile obecna nie jest mi potrzebny tylko odp czy sie zalapalem zgadza sie?

 • olga

  Czy eurobank wlicza sie do bankow co na rynku wtornym pierwsza transze kredytu moga wyplacic np.za miesiac a dofinansowanie z bgk wyplacą za 10 miesiecy w styczniu?

 • Facebook User

  Złota zasada-wszystko na papierze, nigdy na ucho.

 • W jakim sensie? Może Pani prosić o powyższy dokument w dowolnej instytucji współpracującej z BGK, w której został złożony Pani wniosek.

 • Najpewniejszy byłby jednak wydruk.

 • Tadziu

  Rozumiem albo zamiast potwierdzenia w formie wydruku doradca moze poinformowac mnie o tej sytuacji telefonicznie zgadza sie? Czy juz moze miec informację czy dostane mdm? Oczywiście mowie o banku pko bp Pozdrawiam

 • olga

  A czy eurobank tez sie wlicza ?

 • Owszem, część banków ma już taką ofertę.

 • Ciężko powiedzieć. Polecam poprosić Pana doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR), najlepiej razem z informacją o statusie wniosku w systemie BGK Zlecenia. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Facebook User

  Gdzie pierwotnie było mówione o rynku pierwotnym?Na forach? Kim są doradzający na forach ? Owszem , można skorzystać z porad, ale jeśli jest jakas nieścisłość należaloby się skontaktować z ustawodawcą. Od września ustawa wyrażnie mówi o pierwotnym i wtórnym.Radzę przeczytać ustawę .

 • Facebook User

  takie info są w ustawie.

 • olga

  Czy postanowione jest w bankach ze pierwsza transze kredytu wyplacą np. za miesiac a dofinansowanie z bgk za 10 miesiecy w styczniu ?

 • Facebook User

  Działają niezgodnie z prawem.Zapewne zmienią zasady ( muszą opierać się o ustawę ,a ta wyraźnie mówi o rynku pierwotnym i wtórnym.) Udają ze nie rozumieją.Wspieranie deweloperów jest dla nich korzystniejsze.Daj sobie spokój z PKO BP?czy SA?
  Poszukaj banku który przyjmuje wnioski.

 • Tadziu

  CZy składając komplet wniosków dnia 10.03.2015 i zostały one wysłane najpóźniej 11.03.2016r moge liczyć że jeszcze udało mi sie załapać na MDM?

 • Niestety nie. Maksymalny termin na podjęcie ostatecznej decyzji banku / podpisanie umowy wynosi 60 dni od momentu rejestracji wniosku w pierwszej instytucji.

 • Kwota dofinansowania jest wyliczana wg statusu beneficjent ana moment składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem.

  Reasumując – kwota Państwa dopłaty nie zostanie powiększona.

 • Współpracujemy także z innymi firmami. Naciskamy na kwestie jakości, zdarzają się jednak niestety przypadki podobne do tego, który spotkał Panią.

 • Przepraszam za zwłokę, konsultowałem jeszcze ten temat z doradcą. Banki z którymi współpracujemy wymagają następującej konstrukcji procesu: złożenie wniosku o wypłatę kredytu w 2016-tym roku z terminem wypłaty dofinansowania w 2017-tym, po podpisaniu umowy kredytowej wymagają podpisania aktu notarialnego po czym następuje wypłata części środków pochodzących z kredytu. Po przeniesieniu własności mieszkania ma niezwłocznie nastąpić przekazanie własności.

  Tekst nowelizacji można m.in. znaleźć w dziale Dokumenty na naszej stronie. Generalnie chodzi o modyfikacje zapisów w art. 11

 • Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć. W ostatnich dniach było sporo zamieszania. My także dostawaliśmy informację, że takie rozwiązanie ma nie być dopuszczalne na rynku wtórnym. po chwili ta informacja była dementowana. Być może nie wszystkie instytucje otrzymały jeszcze wytyczne.

 • Angelika Dybka

  Rejestrowałam się, doradca z OPEN tak nas pokierował , że mimo iż od PAŹDZIERNIKA ubiegłego roku ubiegaliśmy się o dofinansowanie z MDM nie zdążyliśmy. Ciągle brakowało mu jakiegoś dokumentu, mimo iż wymagane mieliśmy wszystkie.

 • Aby otrzymać tą informację, musiałaby się Pani zarejestrować, a umówiliśmy się, że nie będę na to nalegał. Nie mogę polecać na forum żadnych instytucji. Potencjalny beneficjent powinien otrzymać całkowicie bezstronną informację.

 • Angelika Dybka

  Które :> ?

 • Angelika Dybka

  Bez względu na stan wykorzystania limitu 2016 r. w dalszym ciągu nabywcy mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi w 2017 lub 2018 r. Na pozostałe kolejne lata programu, limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.

  OWSZEM, ALE PIERWOTNIE BYŁO MÓWIONE TYLKO O RYNKU PIERWOTNYM.
  DLACZEGO WOBEC TEGO BANKI NIE CHCĄ PODPISYWAĆ UMÓW ZASŁANIAJĄC SIĘ BRAKIEM POTWIERDZENIA Z BGK ?

 • Niektóre już przyjmują.

 • ok, dofinansowanie nadal będzie traktowane jako wkład własny, nawet, jeżeli zostanie wypłacone w 2017-tym roku. Kaucja nie musi być równa tej kwocie.

 • Absolutnie nie ma problemu, o wszystko inne proszę jak najbardziej pytać. Nie chcemy być jedynie posądzani o lobbowanie na rzecz konkretnej instytucji.

 • aa

  Dziękuję za info, przepraszam za takie usilne wymuszani informacji ale zaraz chyba zwariujemy, nic nie wiem, każda strona twierdzi co innego – bank, doradcy, oszaleć idzie

 • Jedną z zasad naszego forum jest, że nie polecamy żadnych instytucji. Potencjalny beneficjent powinien otrzymać całkowicie bezstronną informację. Jeżeli interesują Panią konkretne oferty – zachęcam do rejestracji:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi ich wspólną własność.

  Jeżeli więc małżonka nabędzie mieszkanie, Pan zostanie współwłaścicielem, co wg art. 14-go Ustawy MDM może stanowić przyczynę do konieczności zwrotu części dofinansowania.

 • BGK miało drobne problemy z serwerami, ale z tego, co dzisiaj widziałem – już wszystko jest w porządku i można się dowiadywać o status wniosku.

  Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR), najlepiej razem z informacją o statusie – to bardzo ważne w przypadku wniosków zarejestrowanych w ostatnim dniu funkcjonowania programu. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • aaa

  czyli w jakich bankach?

 • Informacja potwierdzona we współpracujących z nami bankach. Dodatkowo, na konferencji BGK w dniu 2016-03-16 padła taka informacja z zastrzeżeniem, że rozwiązanie jest możliwe, o ile mieszkanie zostanie przekazane nabywcy jak najszybciej (najczęściej – w ciągu miesiąca od wypłaty części pochodzącej z kredytu).

 • xyz

  Złożyłem wniosek w PKO BP 15.03.16 mimo to nadal nie dostałem odpowiedzi czy dostanę dofinansowanie z MDMu. W PKO twierdzą, że mają wstrzymaną komunikację i nie mają odpowiedzi. Czy ktoś wie kiedy to ruszy ? Pozdrawiam

 • W bankach, z którymi współpracujemy takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • aaa

  ale to dalej nic nie wnosi, nie ma tu żadnej informacji o możliwości „rozbicia” kredytu a tym bardziej podpisania aktu notarialnego przed ostatnią transzą. Skąd mają państwo takie info?

 • aa

  mogą się państwo odnieść do pytania, skąd info odnośnie możliwości rozdzielenia wypłaty kredytu na dwie raty tym samym przeniesienia własności jeszcze w tym roku dzięki nadpłaceniu zaliczki? Skąd taka informacja, na stronie BGK nie ma takiej info, w bankach mówią że to niemożliwe!

 • To nie musi być 15% – kaucja może być w dowolnej wysokości. po wpływie kwoty dofinansowania może ona zostać zwrócona nabywcy.

 • Fragment cytowanego artykułu: „Bez względu na stan wykorzystania limitu 2016 r. w dalszym ciągu nabywcy mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi w 2017 lub 2018 r. Na pozostałe kolejne lata programu, limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.”

 • Witam. Na 2016-ty rok było przeznaczone 730 mln PLN. Pula została wykorzystana w całości. Nie ma niestety możliwości, aby przesunąć kwotę z przyszłych lat. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Witam. Jak najbardziej – o ile oczywiście mieszkanie spełnia warunki limitów programu MDM. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Anna

  Witam,
  czy można otrzymać dofinansowanie na zakup mieszkania od rodziny? Np. kupno mieszkania, którego właścicielami są rodzice? Czy takie powiązania rodzinne w tej kwestii wykluczają dofinansowanie ?

 • Molosz

  Jeśli tak, to moze piszmy do Pani Premier i Rzadzacych o uwolnienie tych srodkow. Jest nas grube tysiace, cala rzesza osob, ktore maja glos w wyborach za 4 lata, dlatego moze ustawodawca potraktuje nas poważnie i ze zrozumieniem, bo podejrzewam ze nie tylko ja ‚utopilem’ w mdm, którego pewnie nie dostane duze pieniądze.

 • Molosz

  W jednym z artykułów wyczytalem, ze na mdm w roku 2016 ogólnie jest 1,5 mld zl z czego polowa tych srodkow zostala wykorzystana 2 dni temu a reszta jest rezerwa. Jesli ustawodawca odblokuje ta rezerwe to starczy środków dla nas wszystkich. Czy to prawda? Istnieje taka możliwość? Pozdrawiam

 • Angelika Dybka

  Najważniejsza informacja – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  LECZ W BANKACH ODMAWIAJĄ PONIEWAŻ BGK NIE WYPOWIEDZIAŁO SIĘ JESZCZE W TEJ SPRAWIE.

 • Kasia

  Wnioskowałam o kredyt w banku PKO BP SA 12-02-2016, tam został wprowadzony wniosek o MDM, wnioskuje dodatkowo w innym banku, ustalony termin wypłaty środków z MDM to 31.03.2016, czy w drugim banku mogę wydłużyć termin wypłaty dofinansowania?

 • Piotr Kunio

  Moja żona jest w 6 miesiącu ciąży. Za miesiąc kupujemy nowe mieszkanie. Gdy otrzymamy środki z MDM pula 2017 to czy wtedy kwota otrzymana z MDM będzie powiększona o nasze dziecko?

 • ewelina

  Czy jest możliwość starać sie o dofinansowanie na 2017r w rynku wtórnego, tak, aby czesc dofinansowania otrzymac w tym roku ?

 • Angelika Dybka

  dlaczego wobec tego banki nie przyjmują wniosków na 2017 ? BGK podobno nie wydała żadnego stanowiska w tej sprawie.

 • aaa

  jakim sposobem jak banki wymagają 15% wkładu własnego? NIe ma czegoś takiego że niektóre banki się wyłamują – wszystkie mają ten procent odgórnie nałożony, tak jest na pewno przy mdm.

 • lid

  Można uzyskać jakieś „prawne”odniesienie do tej informacji? link do noweli? Mam zupełnie inne wiadomości z banku a mianowicie takie, że nie ma możliwości otrzymania własności mieszkania przed wpłynięciem ostatniej transzy! Więc dopóki nie wpłynie nasz mdm do dewelopera do tego momentu mieszkanie nie jest nasze! Bardzo proszę o potwierdzenie tych informacji!

  na stronie bgk też nie widzę żadnej takiej informacji, nie wiem kto ma w takim razie rację!

 • Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR), najlepiej razem ze statusem wniosku w systemie BGK Zlecenia. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Witam. Zmiana Pani pracy po podpisaniu umowy kredytowej nie będzie miała dla banku znaczenia – dopóki będzie Pani regularnie spłacała raty kredytu. Proszę śmiało zmieniać pracę.

 • Niekoniecznie, wystarczy sama tegoroczna data rejestracji wniosku (tj. wniosek zarejestrowany do 2016-12-31 będzie miał wymagany wkład własny w wysokości 15%). BTW – niektóre banki nadal mają w ofercie wkład w wysokości 10%, a resztę ubezpieczają – we własnym zakresie.

 • Tak, pod warunkiem, że Pani wniosek został także zarejestrowany w systemie BGK zlecenia i otrzymał nr NWR.

 • Sam nr NWR nie oznacza rezerwacji środków (przynajmniej dla wniosków rejestrowanych w ostatnim dniu działania programu). W takich przypadkach proszę dopytywać się także o status wniosku. W przypadku wniosków złożonych w poprzednich dniach lub tych ze statusem – pozytywny – rezerwacja została dokonana.

 • magda

  Witam, proszę o informację jak będzie wyglądać sytuacja kiedy skorzystam z opcji kupna mieszkania z rynku wtórnego w kredycie hipotecznym z dopłatą MDM wypłaconą w roku 2017 jako druga transza, gdy przed rokiem 2017 czyli przed ostateczną wypłatą kredytu zechcę zmienić pracę? Czy moja zdolność kredytowa w momencie zmiany pracodawcy zostanie przeliczona ponownie? Przecież będę już spłacać kredyt więc nie wiem jakby to miało wyglądać. Czy bank z tego tytułu nie wypowie mi umowy? Jest to dla mnie niezwykle ważne bo mając możliwość pracy w firmie konkurencyjnej nie wahałabym się nad zmianą pracodawcy.

 • Niestety nie jest to możliwe. Dopłata musi być wypłacona na konto sprzedającego. Jest to jeden z powodów, dla którego wnioski o nabycie nieruchomości nie są przyjmowane w programie MDM (a przynajmniej nam nie udało się takiego wniosku przeprocesować).

 • Kaucja nie musi wynosić 15%, może to być dowolna kwota. Jeżeli natomiast chodzi o wkład własny – dofinansowanie wypłacane w 2017-tym roku nadal może być kwotą wkładu beneficjenta.

 • Dokładnie. Polecam jednak notarialne zawarcie takiej umowy.

 • Nie chcę Pana martwić, ale raczej tak. Proces w WBK zakłada wprowadzenie wniosku do systemu BGK dopiero po wstępnej analizie – czyli po około tygodniu czasu. Pański wniosek najprawdopodobniej nie trafił do systemu BGK Zlecenia.

 • Witam. Owszem, Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcy przynajmniej 15%, chociaż niektóre instytucje nadal wymagają jedynie 10%. Dopłata z programu MDM może jak najbardziej być takim wkładem.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Wnioski o przyznanie dofinansowania z puli na 2017-ty rok można składać już teraz. Jak Pan zauważył – można zarezerwować jedynie 50% tej puli, dlatego warto złożyć wniosek jak najszybciej. Do końca kwietnia środków powinno wystarczyć.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Klienci, którzy już zarejestrowali wnioski w systemie BGK, mogą dodatkowo składać wnioski w innych bankach (np. w celu uzyskania lepszej lub szybszej oferty). Banki będą mogły je akceptować w portalu BGK Zlecenia, o ile klient ma zaakceptowany wniosek o dofinansowanie w systemie BGK. Akceptacja w kolejnym banku musi odbyć się w terminie ważności wniosku złożonego w pierwszym banku, czyli w ciągu 60 dni. Klient, który chce złożyć wniosek w innym banku powinien dostarczyć potwierdzenie zarejestrowania wniosku w systemie BGK. W żadnym przypadku nie należy przy pobraniu potwierdzenia zamykać wniosku o dopłatę w pierwszym banku.

 • Dokładnie, szczególnie, że przy mniejszej możliwości skorzystania z MDMu popyt spadnie.

 • Mirek

  To ja dorzucę, jeszcze 1 pytanie, myślę zresztą że nie tylko ja szukam odpowiedzi:
  Załóżmy że kupuję nieruchomość za 200 000 tys zł w tym roku, sprzedający zgadza się aby z MDMu środki zostały mu wypłacone na początku 2017 roku. Czy ja muszę mieć wkład własny w takie sytuacji??
  Mam z żoną dziecko więc akurat 15% by było.
  Pozdrawiam

 • AdamN

  Witam! A jak wygląda sytuacja z wnioskami na rok 2017? Chodzi mi o to, jakie są przewidywania do kiedy będzie można składać wnioski? Z tego co wiem, można zarezerwować jedynie 50% tej puli, ale patrząc na prędkość z jaką wszystkie wnioski są składane, może się okazać, że również za 1-2 miesiące również ta pula się wyczerpie. Pytam dlatego, że wciąż czekam na pozwolenie na budowę domu, które jak się dowiedziałem, będzie wydane na pod koniec kwietnia lub na początku maja i dopiero wtedy będę mógł składać wniosek o dopłatę wraz z wnioskiem o kredyt. Pozdrawiam, Adam.

 • Wojtek

  Szanowny Facebook User stwierdził, że my (ja + konto Mieszkanie dla młodych) lobbujemy na rzecz BZ WBK, które nie przyjmowało wniosków o mieszkania z rynku wtórnego, a reszta banków przyjmowała, więc niech ten Pan zasugeruje, gdzie taki wniosek mógłby zostać przyjęty. Być może jest bardziej zorientowany w temacie.

 • Angelika Dybka

  Owszem

 • Wojtek

  Mówimy oczywiście o puli z 2017 roku?

 • Angelika Dybka

  Jak mogą cokolwiek przyjąć skoro BGK nie wyraziło zgody na nic.

 • Facebook User

  zmień oddział

 • Facebook User

  Zgadzają się.Kwestia umowy.Mieszkania to nie ciepłe bułki.W tej chwili rozpoczyna się przestój w sprzedaży mieszkań.Niejeden właściciel mieszkania z rynku wtórnego prędzej otrzymałby tansze niż sprzedał mieszkanie.

 • Angelika Dybka

  PKO .

 • Facebook User

  w jakim banku odmawiają Tobie kredytu?

 • Angelika Dybka

  Niestety BGK nie zajęło w tej sprawie jeszcze żadnego stanowiska.

 • Wojtek

  Czy mogłabyś opisać pokrótce, co było nie tak z OpenFinance?

 • Wojtek

  Tak

 • katarzyna

  WITAM. MÓJ DORADZA TWIERDZI ŻE WNIOSEK ZOSTAŁ ZŁOZONY 11.03.2016 I DO TEJ PORY NIE MAM ODPOWIEDZI. CZY TO JEST MOŻLIWE CZY POPROSTU NIE ZAREJESTROWAŁ W BGK?

 • Wojtek

  Zapewne zanim do banków dotrze ta informacja, to chwila musi minąć…

 • Wojtek

  Tylko poprawna rejestracja w BGK gwarantuje rezerwację środków. Potwierdzeniem tego jest NWR. Akt notarialny może być podpisany w tym roku, natomiast na umowie pisze się, że druga rata będzie wypłacona po 2.1.2017.

 • Wojtek

  Nawet nie wiesz, ile potrafi szklana kula 🙂

 • anna

  Witam serdecznie, jeśli mój doradca wysłał wniosek 9 marca, to jest szansa, że otrzymam dofinansowanie na mieszkanie z rynku wtórnego? zdolność kredytową mam.
  Mogę znaleźć się w tych 200-300 wnioskach, na które przewidziana jest zarezerwowana kwota 5% ??
  I mam jeszcze jedno pytanie kiedy tzn. w jakim miesiącu muszę podpisać akt notarialny w roku 2016 aby sprzedający otrzymał pieniądze z banku (pierwsza transza) i z MDM w styczniu 2017r.(druga transza).
  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Anna

 • Angelika Dybka

  Ciekawe, że Wy wiecie, a banki i żadne instytucje nic nie wiedzą i kredytu nie można wziąć 😉

 • ola

  14 marca był złożony u pośrednika, ale doradca był polecony i sam z wnioskiem pojechał do banku i przypilnował rejestracji w BGK, niestety techniczne problemy wystąpiły i mimo tego nadanego NWR boje sie ze wniosek jest w tych 2000 wniosków pozytywnych, ktore mogą nie otrzymać dofinansowania.

 • Krzysztof

  Ja składałem wniosek 14.03 w WBK po godz. 15 i pani mnie obsługująca powiedziała, że dokumenty wyśle kurierem dopiero następnego dnia. Mam przez to rozumieć, że dotarły one dopiero 16.03 po południu? Co za tym idzie moje szanse na otrzymanie dofinansowania są małe.

 • Aneta Patro

  dziękuję za odp.

 • Karolina

  Gratuluję i zazdroszczę .
  A kiedy składała Pani wniosek ?
  My z mężem skladalisny w ostatnim dniu przed godzina 11 i jeszcze nic nie wiem, normalnie osiwiec można. Mój doradca wczoraj mówił że w ciągu 2 dni bgk powinien wydać potwierdzenie czyli dzisiaj powinno się wyjaśnić. I oby bo zwariuje.

 • ola

  NWR mam natomiast cały artykuł jest poświęcony temu, że mimo tego NWR moze byc tak, że dofinansowanie nie zostanie przyznane, o to pytałam czy jeśli status jest „Wniosek został poprawnie zarejestrowany z przyznanym limitem! I status weryfikacji-pozytywny.” to pieniądze dla mnie będą i nie oznacza ze jest w tej kolejce oczekującej?- prosze o odpowiedz „mieszkanie dla młodych”

 • Wojtek

  Tak 🙂

 • Wojtek

  60 dni kalendarzowych od daty wpływu do banku

 • ola

  Mój doradca powiedział mi ze ma status:
  Wniosek został poprawnie zarejestrowany z przyznanym limitem! I status weryfikacji-pozytywny. Czy taki status oznacza zarezerwowanie środków?

 • Wojtek

  Sprzedający dostanie dwie raty, jedną jeszcze w tym roku, a drugą, z dofinansowaniem, po 2.01.2017. Twoje raty będą wyglądać tak samo, jak w przypadku uzyskania dofinansowania w 2016, chodzi o czas wypłaty tego dofinansowania.

 • Wojtek

  W tym ostatnim dniu liczy się godzina złożenia wniosku.

 • Amelia Kacprzak

  Własnie. Skąd młodzi ludzie nagle mają wytrzasnąć 15% !!!!

 • Amelia Kacprzak

  Bardzo niesprawiedliwe, że już nie ma na ten rok. Mam pytanie-załóżmy, że złoze wniosek kredytowy we wrzesniu tego roku. Zalozmy ze dostane kredyt i dofinansowanie na rok 2017. Rozumiem, że wlasciciel mieszkania po uruchomieniu kredytu od baku dostanie polowę, a potem drugą polowe w 2017 roku? A co z ratami? Od poczatku kredytu bd placic te mniejsze raty z dofinansowaniem czy jak?

 • Aneta Patro

  jak liczy się 60 dni dla wniosku BGK – są to dni robocze czy po prostu kalendarzowe?

 • guiro

  15%, ale trzeba w tym roku podpisać umowę kredytową

 • natalia

  Czy jeżeli złożę wniosek w roku 2016 o dofinansowanie na rok 2017 będzie mnie obowiązywać 15 %czy 20 % wkładu własnego?

 • edyta

  Czy jeśli złożyłam wniosek tydzień temu to mogę spać spokojnie?

 • Wojtek

  Pytanie o środki z 2017: A co w przypadku próby sfinansowania z MdM zakupu wylicytowanej nieruchomości komorniczej. Czy wtedy bank przelewa kwotę kredytu dla sądu, ja pokrywam resztę (wartość mdm) i wtedy dopłatę mdm dostane na swoje konto w 2017? Czy jest wogole możliwe coś takiego?
  Z góry dziękuję

 • cimar

  ciekawe kto i skąd weźmie 15%……

 • lid

  Czyli dobrze rozumiem – dogadujac się z deweloperem i nadplacajac te 10% w tym roku w formie zaliczki można całą transakcje sfinalizować w roku 2016, stać się właścicielem mieszkania, podpisując akt notarialny a w styczniu otrzymać tylko zwrot tej zaliczki?

 • Krzysztof

  Poprawcie mnie jeśli się mylę. Zostało zarezerwowane 5% budżetu po to aby wnioski już złożone miały pokrycie finansowe. Jeżeli w takim razie ostatniego dnia była kumulacja jak w totka i wniosków zostało złożonych 10% a więc dwa razy więcej to czytając powyższy artykuł i zakładając, że w BGK nie pracują na nocną zmianę, to na początku ostatniego dnia, na który były zarezerwowane 5% środków, zarejestrowano 2 tyś. wniosków, z czego dofinansowanie dostanie tylko 200-300, tak więc jest to 10-15% z tych 2 tyś. a nie 50%. Bo w końcu jeżeli zostało złożonych w ostatni dzień dwa razy za dużo wniosków to w takim bądź razie połowa powinna dostać dofinansowanie i w tym powinienem być ja.
  Pozdrawiam

 • Niestety, dostęp do tej informacji (status) będzie miał jedynie doradca wprowadzający wniosek do systemu BGK.

 • ola

  Czy na potwierdzeniu BGK z numerem NWR powinna byc informacja o akcpetacji lub oczekiwaniu czy jest to dosatkowy dokument?

 • Sprzedający mieszkanie otrzyma od kupującego kwotę pieniężną, którą zobowiązuje się zwrócić po otrzymaniu dopłaty z programu MDM. Zalecam notarialne spisanie takiej umowy.

 • 😉

 • Pawel Nowak

  Kaucję tzn? Co Pan ma na myśli

 • Angelika Dybka

  Dziekuje serdecznie za odpowiedź.
  Poziom endorfin sięgnął zenitu ! <3

 • Nie nalegam. Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania, nasze forum jest do Pani dyspozycji.

 • Angelika Dybka

  nie,nie. doradca z open juz podziekuje.

 • Owszem, tylko że ostatniego dnia zostało wykorzystane ponad 10% puli. Nie jest powiedziane, że Pani wniosek trafił do ww. 2 tysięcy. Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR) oraz informację o statusie wniosku. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Owszem. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Można dogadać się ze sprzedającym i wpłacić np. kaucję, która zostanie zwrócona po otrzymaniu dofinansowania z programu MDM.

 • tolek

  rynek wtórny w tym programie to jakas porażka… i dobrze ze sie tak stało… liczę na to ze rynek wtórny tym sposobem dostanie po dupie

 • tolek

  Gdyby zamknęli rynek wtórny nie było by problemu, a tak jest lipa i masakra ludzie masowo biorą kredyty a wszyscy są właśnie nakręcani przez tą stronę…. szkoda słów

 • ula

  Czyli mam rozumieć prze to co opublikowano ze mój wniosek złożony dnia 15.03 zaliczył się do tych 2 tyś wnioskow??A przecież napisano ze wnioski zarejestrowane 15.03 to będzie to pozostałe 5% ??

 • Angelika Dybka

  taaak! Na to czekałam <3
  Więc dobrze wnioskuje ? Że można jutro złożyć wniosek i część pieniędzy sprzedający otrzyma w tym roku, a z MDM na początku 2017 🙂 ?

 • Mariusz Gotowski

  no wlasnie 2miesiace moze poczekac sprzedajacy ale nie 10 miesiecy

 • Pawel Nowak

  Ciekawe kto na rynku wtornym zgodzi sie na druga transze dopiero w styczniu 2017

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/