Warunki programu „Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie dla Modych - warunki

Zapraszamy do zapoznania się z głównymi, aktualnymi warunkami programu Mieszkanie dla Młodych.

1. Kto może być beneficjentem programu Mieszkanie dla Młodych?

Osoby w wieku do 35 lat, przy czym osoba, która w danym roku kończy 35 lat może skorzystać z programu do końca danego roku. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka.

2. Jaki rodzaj pomocy oferuje program?

MDM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Klient zaciąga kredyt w banku komercyjnym, który podpisał umowę z BGK. Po uruchomieniu kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o sumę dofinansowania i zwraca się do BGK o zwrot środków.

3. Jakiego rodzaju nieruchomości dotyczy program?

Program dotyczy nowo wybudowanych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych pochodzących z rynku pierwotnego, nabyte od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa). W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalna jest budowa systemem gospodarczym (wtedy dofinansowanie przyjmuje postać zwrotu części podatku VAT).

4. Ile wynosi wysokość wsparcia?

Wsparcie odnosi się do wartości odtworzeniowej danego mieszkania i wynosi odpowiednio:

– w przypadku singli i bezdzietnych małżeństw 10% wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania. Wartość jest ustalana w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m² mieszkania w danej lokalizacji oraz rzeczywistą powierzchnię użytkową tego lokalu (iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i wartości wskaźnika). Dla mieszkań o powierzchni użytkowej powyżej 50 m² podstawą dla określenia dopłaty będzie 50 m².

– małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na kwotę wsparcia  w wysokości 15% nabywanego mieszkania. Dla tych osób także obowiązuje ograniczenie dofinansowania do powierzchni użytkowej 50 m².

– jeżeli osobie korzystającej z programu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko w okresie 5 lat od zakupu mieszkania, będzie możliwe ubieganie się o kolejne 5% dopłaty. Wniosek o spłatę części kredytu nabywca składa w okresie 6 miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka. Dopłata ma charakter jednorazowy.

5. Ile wynosi limit ceny mieszkania, które można kupić w ramach programu?

Limit ceny 1 m² powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania to średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźniki są określane przez wojewodów i mnożone przez współczynnik 1,1. Limity dzielą się na 3 kategorie: obowiązujące dla stolic województw, gmin sąsiadujących ze stolicami, pozostałych miejscowości w danym województwie.

6. Czy został ustalony limit powierzchni nieruchomości?

Tak. Limit powierzchni nieruchomości wynosi: w przypadku lokali mieszkalnych – maksymalnie 75 m² powierzchni użytkowej (lub 85 m², gdy nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci). W przypadku domów jednorodzinnych limit wynosi 100 m². Jeżeli nabywca wychowuje  troje lub więcej dzieci – limit zostaje zwiększony do 110 m².

7. Jaki jest minimalny okres na jaki muszę zaciągnąć kredyt?

Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat.

8. W jakiej walucie mogę zaciągnąć kredyt?

Kredyt powinien zostać udzielony wyłącznie w walucie polskiej.

9. Ile powinienem / powinnam posiadać środków własnych?

Nie więcej niż 50% wartości ceny zakupu mieszkania.

10. Czy osoby, które chcą skorzystać z MDM mogą mieć inne mieszkanie?

Potencjalni beneficjenci programu nie powinni posiadać mieszkania – ani na moment udzielenia kredytu, ani w przeszłości (włączając w to nieruchomości otrzymane w drodze spadku lub darowizny). Założeniem programu jest umożliwienie zakupu pierwszego mieszkania. W przypadku małżeństw – jeżeli jeno z małżonków posiadało mieszkanie przed ślubem i wniosło je jako majątek wspólnoty – z programu nie mogą skorzystać obydwoje. Wyłączenia z programu nie powoduje posiadanie ułamkowej części nieruchomości.

11. Kto może razem ze mną przystąpić do kredytu?

Zstępni i wstępni (czyli osoby po których dziedziczymy, lub które dziedziczą po nas). Poza tym –  rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.

12. Kiedy mogę stracić dofinansowanie?

JJeżeli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy kredytobiorca dokona zbycia prawa własności lub współwłasności mieszkania nabytego w ramach programu, wynajmie lub użyczy mieszkanie, zmieni sposób użytkowania mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych (czyli przerobi mieszkanie np. na sklep), uzyska prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego (wyłączając nieruchomość otrzymaną w drodze spadku lub zawarcia małżeństwa). Wówczas kredytobiorca powinien zwrócić kwotę dopłaty w wysokości proporcjonalnej do okresu, który pozostał do końca okresu 5-ciu lat. Czyli jeżeli sprzedamy nasze mieszkanie po trzech latach to powinniśmy zwrócić 24/60 kwoty dopłaty. Po upływie 5-ciu lat nabywamy pełne prawa do dysponowania naszym mieszkaniem.

13. Wynajmuję mieszkanie, czy mogę skorzystać z MDM?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej i spełniamy pozostałe kryteria programu, jak najbardziej możemy mieszkanie wykupić i otrzymać dopłatę.

14. Gdzie mogę zarejestrować się w programie?

W programie „Mieszkanie dla Młodych” można zarejestrować się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

sprawdz_doplate150

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

 • Lukaszsz

  Witam serdecznie gdybym skorzystal z programu mdm kupujac mieszkanie dwu pokojowe to czy mogbym wynajmowac drugi pokuj

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Najlepiej, gdyby dom był po odbiorze technicznym.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Kredyt ramach programu MDM można wziąć jedynie na zakup domu lub mieszkania. Czy ew. obecny właściciel nie może wykończyć domu, a Państwo by wtedy dom odkupili z dopłatą w MDMie?

 • MEK

  Co oznacza stan umożliwiający zamieszkanie? Wystarczy jeśli będzie CO, czy coś więcej?

 • MEK

  Właśnie po to chcemy wziąć kredyt z dopłatą aby go wykończyć. Gdzie tu logika?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  BGK ma możliwość sprawdzenia w Rejestrze Ksiąg Wieczystych

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  BGK ma możliwość sprawdzenia w Rejestrze Ksiąg Wieczystych.

 • kk

  nie kombinuj!

 • Marta

  W jaki sposób jest to weryfikowane?

 • Marta

  Jak to oświadczenie jest weryfikowane?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Owszem, w ciągu 6-ciu miesięcy od momentu przeniesienia własności mieszkania nabytego w ramach MDMu powinni Państwo rozwiązać umowę najmu.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Wymieniony dom powinien znajdować się w stanie umożliwiającym Państwu zamieszkanie w nim.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Kupują Państwo mieszkanie wg stanu faktycznego. Do obliczania limitów będzie brana raczej obecna wartość. Z pewnością jednak analityk weźmie pod uwagę Państwa dokumentację – zwłaszcza popartą wyjaśnieniami osoby sprzedającej mieszkanie.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Jeżeli własność mieszkania została przekazana w formie aktu notarialnego, nie mogą Państwo skorzystać z programu MDM.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Niestety, własność mieszkania w przeszłości wyklucza Panią z udziału w programie MDM (chyba, że wychowuje Pani min. troje dzieci – wtedy ten warunek zostanie zniesiony). W momencie składania wniosku o kredyt składa Pani odpowiednie oświadczenie.

 • aga26

  WITAM
  Czy kupujac dom w programie MDM mam obowiazek zdania mieszkania wynajmowanego z zasobów gminy?

 • MEK

  Chcielibyśmy kupić z żoną dom w st surowym zamkniętym. Do zrobienia pozostałoby nam CO, i wykończenie. Metraż domu i cena mieści się w limicie. Czy możemy skorzystać z programu MDM?

 • Magda

  Dzień dobry,

  Chciałabym
  ubiegać się o dofinansowanie zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Proszę o
  wyjaśnienie paru kwestii. Od lutego br. wynajmuję mieszkanie które będę chciała kupić. Jako że w lutym nie mieliśmy razem z mężem zdolności kredytowej postanowiliśmy to mieszkanie wynająć do momentu aż uzyskamy zdolność kredytową. Właściciel mieszkania spisał z nami umowę wynajmu i umowę, że mamy pierwszeństwo zakupu tego mieszkania. Wynajęte mieszkanie było w stanie do odświeżenia a więc zrobiliśmy remont 3 pokoi – gładzie ścienne, sufitowe, panele na podłogach, mieszkanie było puste a więc wyposażyliśmy je w podstawowe sprzęty – meble do sypialni, stół, rolety itp. Pozostałe pomieszczenia – kuchnia, łazienka, toaleta i przedpokój pozostawiliśmy do remontu już po zakupie mieszkania. Mam w związku
  z tym pytanie, czy jeżeli to mieszkanie zostało by wycenione przez rzeczoznawcę na wyższą kwotę niż oferowana przez właściciela, z racji tego że zostało częściowo wyremontowane i wyposażone i tym samym przekroczyło by limit, to czy posiadając wszystkie rachunki związane z remontem i zakupem mebli jest możliwość wykazania że mieszkanie to podwyższyło swoją wartość dzięki wynajmującemu? Posiadam
  również dokumentację fotograficzną mieszkania sprzed remontu.
  Dziękuję za odpowiedź.

 • jajko

  CO OZNACZA „PRZEKAZANE WŁASNOSCI MIESZKANIA”
  M BYLO WŁASNOSCIA GMINY PO WYKUPIENI SPORZADZENIA AKTU NOTARIALNEGO JEST WŁASNOSCIA ŻONY. TZN ZE MDM ODPADA ?

 • Marta

  Witam,

  Czy jeżeli kiedyś przez krótki czas byłam właścicielem mieszkania(tak naprawdę tylko na papierze)i ze sprzedaży mieszaknia nie miałam żadnego zsysku mogę starać się o dofinansowanie w programie? Jeżeli oświadczyłabym że nie byłam właścicielem-w jaki sposób jest to weryfikowane?

 • Sebastian Grzenkowicz

  Witam
  Czy dzialka przepisana od rodziców moze stanowic wymagany wklad wlasny do kredytu?
  Czy moge otrzymac kredyt w mdm na dom jednorodzinny ale tylko na materialy budowlane a prace budowlane wszystkie wykonac we wlasnym zakresie?

 • Sebastian Grzenkowicz

  Witam
  Czy dzialka przepisana od rodziców moze stanowic wymagany wklad wlasny do kredytu?
  Czy moge otrzymac kredyt w mdm na dom jednorodzinny ale tylko na materialy budowlane a prace budowlane wszystkie wykonac we wlasnym zakresie?

 • Sebastian Grzenkowicz

  Witam
  Czy dzialka przepisana od rodziców moze byc traktowana do kredytu Mdm jako wymagany wklad wlasny?
  Oraz czy kredyt na Mdm moze pokryc przy budowie domu jednorodzinnego tylko zakup materiałów a robocizne moge wykonywac we wlasnym zakresie?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Niestety nie, program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM.

 • Ska

  Witam. Chcem kupic mieszkanie od dewelopera. Czy jest mozliwosc dobrania gotowki na wykonczenie mieszkania?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Niestety nie, jeżeli powierzchni użytkowa mieszkania przekracza wyznaczony limit – nie ma niestety możliwości skorzystania z programu MDM. Polecam także artykuł:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Kasia

  Czy jest możliwość budowy domu o powierzchni większej niż 100m2? Czy np. przy 200m2 można skorzystać z dofinansowania, ale tylko do połowy wartości?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Dom to dom, jeżeli jest o Pani własnością, nie może Pani niestety skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Aga

  Witam, czy posiadając na własność działki gruntu ornego i pod zabudowaniami gdzie na jednej z nich stoi stary drewniany dom mieszkalny mogę skorzystać z programu mdm na zakup mieszkania ?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Tak, wtedy należałoby ponownie złożyć wniosek w styczniu 2016.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione
  materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione
  następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Justyna

  mam takie pytanie jeżeli wniosek złożyłabym w pazdzierniku tego roku a poprostu skończyłyby się limity i nie przyznaliby mi dopłaty ,kiedy ponowanie mogłbym się starać o kredyt czy dopiero w styczniu 2016?

 • Michal

  Witam. Jak wyglada dofinansowanie w przypadku budowy domku jednorodzinnego? Na projekcie ktory juz mamy powierzchnia domu calosci jest 129 mkw, czy w tym programie klatka schodowa,strych jest liczone jako czesc uzytkowa? Po odliczeniu z mkw tych pomieszczen zostaje uzytkowych ok 96 mkw. Na kredt na dzialke podpisalismy juz umowe i o uzyskaniu pozwolenia na budowe bedzie sie starac o kredyt na budowe czy w tym przypadku jest w ogole mozliwe uzyskac dofinansowanie? z gory dziekuje oraz pozdrawiam

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nie, zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Możliwość skorzystania z programu MDM zależy od rodzaju
  posiadanej nieruchomości. Jeżeli wymieniona zabudowa siedliskowa jest budynkiem gospodarczym – nie ma możliwości skorzystania ze wsparcia. Jeżeli jest to dom mieszkalny (o danej powierzchni użytkowej) – istnieje możliwość skorzystania z programu MDM.

 • Szczepan Kłys

  Witam, moja dziewczyna jest właścicielką nieruchomości, planujemy ślub cywilny. Czy po ślubie możemy sporządzić intercyzę i czy ja mogę wnioskować sam o MDM?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nowelizacja tego nie zabrania.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu .

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Krecik

  A jeśli bym chciał odkupić od ojca ten dom?

 • Ewa

  Czy jeśli obecnie posiadam 50% mieszkania spółdzielczego to czy mogę skorzystać z dofinansowania?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Wszystko zależy od Państwa. Jeżeli poczekacie do wejścia w życie nowelizacji i złożycie wtedy wniosek o kredyt w programie MDM – macie szansę na otrzymanie dofinansowania.

 • Keiko

  Witam, kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym w tym miesiącu złożyliśmy wniosek o kredyt. Rozumiem że nowelizacja która wejdzie 5 sierpnia w życie już nas nie obejmie i nie ma możliwości starania się o zwrot cześci kosztów kredytu?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Obecnie – nie ma takiej szansy. program MDM obejmuje jedynie rynek pierwotny. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy program obejmie również rynek wtórny – ale dofinansowanie będzie można otrzymać z związku z zakupem mieszkania. Przy darowiźnie niestety nie mają Państwo możliwości otrzymać dopłaty.

 • Magda

  Razem z mężem spodziewamy się pierwszego dziecka w okolicach sierpnia. Mamy już upatrzone mieszkanie i chcemy podpisac umowę z deweloperem. Pytanie jest takie, czy żeby ubiegać się o dopłate dla małżeństwa z jednym dzieckiem powinniśmy podpisac umowę dopiero po narodzinach dziecka, czy możemy podpisac umowe teraz a zpoczekac ze złożeniem wniosku o kredyt do momentu az dziecko się urodzi?
  Z góry dziękuje za odpowiedź Magda

 • Krecik

  Mój ojciec ma nie duży dom w stanie surowym chciałbym z narzeczona go wykończyć ( przed tym ojciec przepisałby ten dom na mnie) czy jest szansa na dofinansowanie?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Jeżeli wymienione wykupienie wiązało się z przekazaniem własności mieszkania – nie można skorzystać z MDMu. Jeżeli nie – zachęcam do udziału w programie.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Dobre pytanie. Ustawodawca w komentarzach do ustawy jako przykład ograniczenia możliwości mieszkaniowych podaje otwarcie gabinetu dentystycznego lub zakładu fryzjerskiego w lokalu nabytym w ramach MDM.

 • jajko

  co gdy sie jest własciccielem mieszkania które wykupiło sie od gminy z dopłata, tzn mieszkanie byłi spółzielcze gminne, gmina dała mozliwsoc wykupinai na włąsnic z bonifikatą jak sprawa wyglda z taka własnościa, ogólnie mieszkanai tego sie nie kupowało wiec mozna korzystac z mdm ?

 • Krzysztof Kowalski

  Co znaczy ograniczac mozliwosci mieszkaniowe?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nie, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać
  udzielony obojgu małżonkom, a współmałżonek przecież posiada mieszkanie co automatycznie eliminuje go z programu MDM (chyba, że mają Państwo troje dzieci).

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nie, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać
  udzielony obojgu małżonkom, a Pani mąż przecież posiada mieszkanie co automatycznie eliminuje go z programu MDM (chyba, że mają Państwo troje dzieci).

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Może Pani natomiast skorzystać z programu jako singielka, a potem wziąć ślub. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Ustawa MDM definiuje dom jednorodzinny jako „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.2)), w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”

  Budowa domu w zabudowie bliźniaczej (dwu lokalowego) nie może być sfinansowana w ramach programu MDM. Przy budowie systemem gospodarczym (a takim właśnie będzie budowa domu przez dewelopera na Pańskiej działce) pomoc w ramach programu MDM przyjmuje możliwość zwrotu podatku VAT.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Karolina

  Witam chciałabym się dowiedzieć czy jeżeli jedno z małżonków ma mieszkanie, które nabył przed ślubem ale nie zostało włączone do majątku wspólnego to jako małżeństwo mogą się ubiegać o dofinansowanie z MDM przy budowie domu????

 • Emilia

  Witam, mam pytanie czy jeżeli wyjdę za mąż za faceta który jest już właścicielem mieszkania to możemy ubiegać się o dofinansowanie MDM na budowę domu, jeżeli nie wniesiemy tego mieszkania do majątku wspólnego.

 • Tomasz

  Chciałbym się dowiedzieć czy mając działkę 1100 mkw, dzieląc ją mniej więcej na pół mógłbym wybudować domy w zabudowie bliźniaczej i skorzystać z programu MDM. I jak wyglądałaby sprawa gdyby przy tych domach zostały wybudowane garaże przez dewelopera, jednak ich zakup byłby sfinansowany ze środków własnych. Czy da się prawnie wydzielić garaż na działce z umowy kredytowej MDM?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nie ma problemu, polecamy się.

 • Małgorzata

  Serdecznie dziękuję za odpowiedzi!

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nie, kwota dofinansowania jest zwolniona z podatku VAT.

 • Rafał

  czy od dofinansowania MDM trzeba odprowadzić podatek?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Witam. Zachęcam do zadania tych pytań dedykowanemu Panu doradcy. Posiadają oni symulatory w których wyliczą całkowity koszt kredytu oraz określą wymagania związane z pozostałymi pytaniami.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Wg ostatnich informacji z BGK, wnioski wg nowych zasad będzie można składać od 1-go września.

 • Adam

  Witam,
  Mam pytanie… Planuje z pomocą Waszych doradców kupić mieszkanie 33m od dewelopera, które spełnia wymogi. Będzie ono oddane do użytku dopiero za rok. Ile zatem będzie faktycznie kosztował mnie kredyt ?
  Jakie koszty będę zmuszony ponieść już teraz ?
  Jeśli zdecydowałbym się na kredyt już teraz, płacił będę normalne raty ?
  I jeszcze sprawa potrzebnej gotówki. Ile może kosztować wzięcie kredytu ? Na jakie koszty muszę się nastawić, które już teraz będę musiał pokryć z własnej kieszeni ? Bo rozumiem, że kwestię wkładu własnego ( 10 % ) rozwiązuje MDM.

  Pozdrawiam

 • mateusz

  oczywiście w grę wchodzi tylko żona. Co oznacza po wejściu w życie nowelizacji? Kiedy ma to nastąpić?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Witam. Balkonu, garażu i miejsca postojowego nie wliczamy do powierzchni użytkowej. Informacji na ten temat nie znajdzie Pan w ustawie, ale w wyjaśnieniach wydanych przez BGK umieszczonych np. na naszej stronie w dziale dokumenty:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_uźytkowa.pdf

 • radek

  Dzien dobry
  W nawiazaniu do pytania mojego poprzednika prosze o informacje czy balkon wliczamy do limitu powierzchni? Dodatkowo prosze o informacje czy przynalezna do mieszkania komorke i miejsce postojowe rowniez zaliczamy do powierzchni uzytkowej. W odpowiedzi prosze o podparcie sie zapisami ustawy a nie wyrazanie wlasnego zdania.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Nie ma problemu, proszę pisać, po to tutaj jesteśmy. Odnośnie pytań:

  Ad 1. Dofinansowanie zostanie wypłacone po odbiorze mieszkania, jako ostatnia transza płatności przekazana bezpośrednio na konto dewelopera.
  Ad 2. Nic się nie stanie. Mieszkanie musi spełniać limity w momencie wnioskowania o kredyt z dofinansowaniem MDM. Wtedy również jest wyliczana dopłata, która następnie jest „zamrażana” do momentu wypłaty.
  Ad 3. Nie kłóci się. Mają Państwo 6 miesięcy (od momentu przekazania własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM) na ew. wypowiedzenie umowy najmu.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  W chwili obecnej podobna czynność spowoduje groźbę utraty dofinansowania. Po wejściu w życie nowelizacji będzie to możliwe, ale tylko w przypadku małżonków.

  Po 5-ciu latach od momentu przeniesienia własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM będzie Pan mógł dowolnie dysponować nieruchomością.

 • Małgorzata

  Dzień dobry, pewnie te pytania już padły, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.
  Chcemy kupić mieszkanie w MdM, będzie ono gotowe dopiero za kilkanaście miesięcy. Wniosek o kredyt musimy złożyć już teraz, bo deweloper życzy sobie do czasu oddania mieszkania wpłat po 10% wartości mieszkania.
  I teraz mam pytania:

  1. Kiedy zostanie wypłacone dofinansowanie? Na początku czy dopiero po odbiorze mieszkania?
  2. Co, jeśli w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego zmienią się limity dot. wartości nieruchomości?
  3. Do czasu oddania mieszkania i pewnie jeszcze przez 2 miesiące będziemy wynajmować inne mieszkanie. Czy to się kłóci z MDM?
  Pozdrawiam,
  Małgorzata

 • mateusz

  Witam, Czy korzystając z MDM dla singla mogę po jakimś czasie przepisać mieszkanie na kolejną osobę a co za tym idzie podzielić również kredyt? Czy wtedy stracę dofinansowanie? Przykład: dzisiaj biorę kredyt z dofinansowaniem mdm dla singla a po 3 latach biorę ślub. Chcę wtedy włączyć do kredytu małżonkę i podzielić własność mieszkania na dwie osoby.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Obawiam się że taras jest w tym wypadku przynależnością do mieszkania. Może Pan skorzystać z programu MDM o ile cena 1 m2 mieszkania (czyli suma ceny mieszkania i tarasu podzielona przez metraż użytkowy) nie przekracza wartości wyznaczonego limitu.

 • Marcin

  Witam planuje zakup mieszkania, które to dzieli się odpowiednio na cześć użytkowa 62 m2 oraz pow. tarasu 33m2. Deweloper rozdziela te ceny odpowiednio na mieszkanie oraz taras z tym, ze zainteresowany będę kredytem na całość nieruchomosci. Wartość nieruchomosci ok 320000 tys natomiast samego mieszkania około 260 tys. Czy w takim przypadku przysługuje się dopłata ?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Właścicielem mieszkania jest Pan, bank jedynie przyjął mieszkanie jako zabezpieczenie kredytu. Przykro mi, ale jeżeli to 100% własności – nie może Pan skorzystać z programu MDM.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Właścicielem mieszkania jest Pan, bank jedynie przyjął mieszkanie jako zabezpieczenie kredytu. Przykro mi, ale jeżeli to 100% własności – nie może Pan skorzystać z programu MDM.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Zarejestruj się w programie „Mieszkanie dla Młodych” na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Maciej

  Witam, co jeżeli już mam kredyt od 2 lat i spłacam mieszkanie ? De facto nie jestem jego właścicielem, tylko bank . Nie korzystałem jeszcze z żadnego programu mieszkania dla młodych małżeństw?

 • Maciej

  Witam, co jeżeli już mam kredyt od 2 lat i spłacam mieszkanie ? De facto nie jestem jego właścicielem, tylko bank . Nie korzystałem jeszcze z żadnego programu mieszkania dla młodych małżeństw?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Wg prawa rzymskiego, właściciel działki jest także właścicielem nieruchomości. Jeżeli dom ma być Pani własnością, działka powinna należeć do Pani.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Wg prawa rzymskiego, właściciel działki jest także właścicielem nieruchomości. Jeżeli dom ma być Pani własnością, działka powinna należeć do Pani.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Monika

  Witam, mam jeszcze jedno pytanie. Jak by to wyglądało gdyby działka została własnością rodziców, a ja wybudowałabym na niej swój dom, obok domu rodziców. Czy istnieje możliwość budowy domu na działce, której nie jestem właścicielką ? Czy wtedy mogłabym się ubiegać o dofinansowanie ? z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Monika

  Witam, czy jeżeli pobuduje się na działce rodziców, obok ich domu, mogę starać się o dofinansowanie ? Czy mogę wybudować dom na działce, która nie jest moją własnością ?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Niestety nie. Na papierze jest Pani właścicielką domu i jako taka – nie może Pani skorzystać z programu MDM (chyba, że wychowuje Pani min. troje dzieci – nowelizacja zniesie warunek nieposiadania mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych).

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Jeżeli powierzchnia mieszkania przekroczy wyznaczony limit – obawiam się że tak. 0,8 m2 to nie jest duża wartość, mieści się w zakresie błędu pomiaru, polecam negocjacje z deweloperem w tej sprawie.

 • ewa

  Witam czy jeśli w umowie przedwstępnej było 74m kwadratowe, klient skorzysta z dopłaty, a po pomiarze powykonawczym okaże się ze powierzchnia mieszkania będzie miała 75,80 metrów kwadratowych to czy klient będzie zawracal dopalę?

 • Monika

  witam, czy jeżeli została przepisana na mnie działka na której jest stary dom, w którym nie chce mieszkać. mam zamiar wybudowac nowy dom a stary wyburzyc czy moge liczyc na dofinansowanie w ramach mdm ?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Wtórny być może wkrótce wejdzie. Rozpoczął się właśnie festiwal przedwyborczych obietnic i wygląda na to, że skapnie także coś MDMowi.

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Okres oczekiwania zależy od wybranego banku, powinien Pan dostać wstępną informację maks. po kilku dniach.

 • Mariusz

  Szkoda. W moim mieście nie ma mieszkań za cenę niższą niż 3444 zł za metr.

 • Rafal

  Witam,
  jak dlugo czeka sie na rozpatrzenie wniosku do MDM?
  komplet dokumentow zostal zlozony i przeze mnie i przez dewelopera.
  Jest z gory okreslone ile czasu jest na wydanie decyzji o dofinansowaniu.

  Pozdrawiam

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub
  współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Tak, zresztą obowiązek meldunkowy w tym roku wygasa.

 • monika

  Witam, planuje wybudować dom do 35m2 bez pozwolenia, czy mam szanse na mdm?

 • beate

  Dziękuję, ale czy to znaczy, że mogę być zameldowana nadal u rodziców?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Tak, gdyż to nie ogranicza Pańskich możliwości mieszkaniowych – ale otworzyć zakład fryzjerski lub gabinet dentystyczny raczej odradzam.

 • Marcin

  Zakladajac ze swoja prace moge wykonywac przy komputerze, moge w takiej sytuacji pracowac w mieszkaniu jednoczesnie w nim mieszkajac?

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw- w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • http://mieszkaniedlamlodych.com/ Mieszkanie dla Młodych MDM

  Działalność może być zarejestrowania w wymienionym mieszkaniu, nie może natomiast być w nim prowadzona (w sensie, nie może ograniczać możliwości mieszkaniowych beneficjenta MDMu)