„Mieszkanie dla Młodych” – Komunikaty dla klientów – Informacja BGK

Szanowny Nabywco,

W związku z wstrzymaniem od dnia 16 marca 2016 r. naboru wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia przypadającym na bieżący rok, uprzejmie informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazane do BGK do dnia 15 marca 2016 r.

W związku z ogromnym zainteresowaniem programem „Mieszkanie dla młodych” i przyrostem wniosków ponad możliwy do zrealizowania limit wypłat na 2016 r. informujemy, że w stosunku do znacznej części wniosków prawdopodobne jest zaistnienie sytuacji oczekiwania na możliwość przyznania środków w bieżącym roku.

W takim wypadku beneficjent może podjąć decyzję w sprawie ewentualnego oczekiwania na zwolnienie limitu w bliżej nieokreślonym terminie roku bieżącego bądź złożenie nowego wniosku, uwzględniającego zmienione warunki planowanej transakcji, w tym wypłatę dofinansowania w kolejnych latach funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych”.

A więc, w przypadku braku możliwości skorzystania z dofinansowania wkładu własnego w bieżącym roku możliwe jest złożenie wniosku z planowaną datą wypłaty dofinansowania na rok 2017 lub 2018, o ile osoba sprzedająca mieszkanie dopuszcza zmianę daty zapłaty.

Zgodnie z przepisami w/w ustawy środki przyznane nabywcy w celu dofinansowania wkładu własnego, mogą zostać wypłacone tylko po zawarciu z bankiem kredytującym umowy kredytu. W celu sprawdzenia aktualnego statusu wniosku oraz zweryfikowania możliwości podpisania umowy kredytu, uprzejmie prosimy o kontakt z bankiem kredytującym, za pośrednictwem którego złożony został wniosek o przyznanie środków z Funduszu Dopłat.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Środki na na 2016-ty rok oraz na 2017-ty rok, które można zarezerwować w tym roku, zostały wyczerpane. Obecnie można skorzystać jedynie z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Oznacza to, że przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu może się odbyć wcześniej, ale sprzedający dostanie środki dopiero na początku 2018.

  Jeżeli chcą Państwo skorzystać z II części puli 2017, wniosek należy złożyć po 2017-01-01, wtedy sprzedający otrzyma środki jeszcze w 2017-tym roku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Jest jeszcze mdm 2017?

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zestawienie wymaganych dokumentów bardzo często zależy od indywidualnej decyzji danego analityka. proszę się nie niepokoić, a jedynie przygotować odpowiednie oświadczenie. Sprawdzanie zdolności to niestety bardzo często test cierpliwości kredytobiorcy. Jeżeli bardzo pana zdenerwują – proszę pamiętać, że może Pan złożyć wniosek w dowolnym, innym banku. Polecam tutaj także usługi naszych doradców po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Niestety nie mamy takiej możliwości. Sprawdzenia może dokonać deweloper lub bank, który przetransferował środki.

 • Bartek

  Witam, dostałem informację o tym iż środki zostały dla mnie zarezerwowane z roku 2016. Składałem o dofinansowanie 15 % ja z dzieckiem. Dzisiaj analityk poprosił mnie o zaświadczenie z ZUS o tym iż jestem na urlopie tacierzyńskim. Ja byłem tylko na nim 2 tygodnie i wróciłem do pracy. Co urlop tacierzyński ma do dofinansowania? Kilku moich znajomych otrzymało dofinansowanie na tej samej zasadzie co ja i nikogo nie proszono o zaświadczenie.

 • Małgorzata Śliwka

  Witam gdzie mogę sprawdzić czy pieniążki z BGK zostały wypłacone na konto dewelopera? Próbuję skontaktować się ze swoim Bankiem ale oczywiście Pani która mnie obsługuje nie umie czy nie chce tego zrobić? Cy jest szansa by to sprawdzić gdzies u was?

 • ok, to jest algorytm na wyznaczenie kwoty dofinansowania. Ww. kwota jest wyliczana w momencie rejestracji wniosku i nie ulega zmianie aż do wypłaty dofinansowania.

 • Magda

  Dziękuję, dlaczego w takim razie na stronie jest taka oto informacja z której wynika, że samotna osoba z dzieckiem może wnosić o 15 %?
  W jaki sposób jest wyliczana kwota dofinansowania?

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  1) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów;

  2) 15% w przypadku beneficjentów W jaki sposób jest wyliczana kwota dofinansowania?

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  1) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów;

  2) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko;

  3) 20% przy dwójce dzieci;

  4) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Magda

  Witam, Na początku roku udało mi się uzyskać kredyt z MDM (bank PKO BP).
  W tym miesiącu urodziło mi się dziecko i chciałam skorzystać z dodatkowych 5 % wsparcia – bank powiedział mi że u nich w banku dopłata obowiązuje dopiero od 3 dziecka – jak to w końcu jest – czy ustala to BGK czy PKO – czy mam szansę na dodatkowe 5 % – z góry dzięki za informacje.

 • Witam. Termin wskazany przez Państwa na wniosku o przyznanie dofinansowania określa datę, kiedy środki z dopłaty powinny znaleźć się na koncie sprzedającego lokal.

 • Witam. Mieliśmy podobne pytanie kilka dni temu. Tutaj zamieściłem odpowiedź Ministerstwa w tej kwestii: http://mieszkaniedlamlodych.com/program-mieszkanie-dla-mlodych-warunki/#comment-2605870474

 • Jendza

  Witam. W umowie kredytowej mam zapisane, że 15.04.2016 zostanie wypłacone dofinansowanie. Teraz mam pytanie, czy zostanie wypłacone 15.04 przez BGK do PKO BP (w którym kredyt braliśmy) i dopiero do sprzedającego co może powodować kilkudniowe opóźnienie, czy to oznacza że 15.04 sprzedający będzie miał tą kwotę na koncie? Kredyt został już dzisiaj wypłacony i na koncie sprzedającego już jest.

 • Dejmienn

  Witam, z żoną kupiliśmy mieszkanie na rynku pierwotnym w programie MDM. Obydwoje jesteśmy właścicielami nieruchomości. Będziemy się rozwodzić i teraz pytanie jeżeli chcemy przepisać mieszkanie na jedno z nas to czy musimy zwrócić dofinansowanie (10%) ? Obydwoje nigdy nie mieliśmy żadnej nieruchomości wcześniej… dziękuje i pozdrawiam

 • Witam – jedynie kontaktując się z Państwa doradcą lub bankiem.

 • Katarzyna

  Witam, w jaki sposób można uzyskać informację czy „poszła” dopłata z tytułu MDM? Zaplanowana była na 11 kwietnia a deweloper twierdzi, że nic nie otrzymał. Pracownica banku udzielającego nam kredytu nie odbiera telefonu

 • ala

  a w jakim banku Państwo składali?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • BGK na bieżąco kontaktuje się z osobami rejestrującymi wnioski i zgłasza informacje o uwolnieniu cześć puli.

 • Z limitu środków MDM dostępnego w tym roku (373 mln PLN) do wykorzystania na 2017 r. zostało wykorzystanych około 114 mln PLN (wg stanu na 2016-04-12 godz. 11:00).

  W ostatnim tygodniu dziennie rejestrowano wnioski na około 3 mln PLN.

 • mih

  ja złożyłem w dniu 14.03 i jestem na liście oczekujących według informacji z banku a na kiedy masz przewidywaną datę wypłaty 2016 ?

 • mih

  witam ja mam taki sam problem i też nie wiem co mam dalej robić przydała by się informacja z BGK czy któryś z wniosków z listy oczekujących zmienił status i na którym się jest miejscu w kolejce bo po numerze NWR nic nie wiadomo

 • Angelika

  Witam, staram się w raz z chłopakiem o dopłatę MDM do kredytu na mieszkanie, które będzie oddane w 2017 roku. Zastanawiam się ile środków z roku 2017 jest już zarezerwowane i kiedy według prognoz się skończą?

 • We wniosku rzeczywiście nie ma takiego statusu, banki otrzymały listy nr NWR razem ze statusami (zostały one przesłane do central banków). Jeżeli jednak Pański doradca twierdzi, że otrzyma Pan dofinansowanie, nie ma powodu nie wierzyć.

 • franz1976

  Witam, otrzymalem od mego doradcy potwierdzenie rejestracji wniosku w BGK wraz z przewidywana data wyplata srodkow. W potwierdzeniu nie ma informacji czy wniosek jest oczekujacy czy dostepny, w zwiazku z tym doradca twierdzi ze na pewno otrzymam srodki z MDM. czy faktycznie posiadanie potwierdzenia rejestracji jest jednoznaczne z przyznaniem srodkow? wniosek zlozono 14.03.2016, zarejeatrowano w BGK 15.03.2016.

 • wniosek o dofinansowanie powinien być wg ustawy złożony razem z wnioskiem kredytowym, jednak jak słyszałem, bank będzie chciał maksymalnie uprościć klientom tą procedurę. Nie jest wkluczone, że wniosek kredytowy pozostanie „stary”, a złożą Państwo jedynie wniosek o dofinansowanie z puli na 2017-ty rok.

 • Marta

  Witam, Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na rok 2016, wniosek o kredyt jest weryfikowany w banku PKO. Jeżeli otrzymamy kredyt a dofinansowania z puli 2016 nie, to bedziemy się starać o dofinansowanie z 2017 r. I tu moje pytanie, czy wniosek kredytowy będzie nadal aktywny a my będziemy musieli złożyć tylko nowy o dofinansowanie czy wszystko na nowo będzie trzeba składać ?

 • Witam, niestety wg najnowszej rekomendacji Ministerstwa płatność dla sprzedającego musi być podzielona na minimum 2 transze. Pierwsza, pochodząca z kredytu mogłaby by wypłacona w bieżącym roku. Drugą – czyli kwotę dofinansowania sprzedający otrzymałby na początku 2017-go roku. Szczegóły może znaleźć Pani tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/jak-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym-teraz-w-2016-z-doplata-mdm-2017/

  przy czym koniecznie proszę zapoznać się z aktualizacją artykułu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Klara

  Witam! Chcę kupić dom do 100 m2 z rynku wtórnego, staram się o kredyt w banku, mam dwoje dzieci. Czy mogę liczyć o dofinansowanie wkładu w przyszłym roku i jak by to było wypłacone. Sprzedający chce cała kwotę teraz. Czy mogę wpłacić z własnych środków sumę dofinansowania a w przyszłym roku dostałabym zwrot z MDM na własne konto?

 • Witam. Lista będzie z pewnością aktualizowana co jakiś czas, w chwili obecnej nie ma takiej konieczności. Status „Oczekujący” będzie aktywny do końca roku 2016, chyba że wcześniej zmieni się na „Dostępny” (np. w sytuacji gdy jakiś inny klient zrezygnuje z dofinansowania lub otrzyma decyzję negatywną). Klient może więc oczekiwać do końca roku, ale nie ma gwarancji, że otrzyma wsparcie. Zmiana statusu z „Oczekujący” na „Dostępny” będzie wysyłana na adres e-mail do osoby rejestrującej wniosek. W przypadku zmiany statusu na „Dostępny” , bank będzie miał 60 dni na podpisanie umowy i wprowadzenie do ewidencji daty podpisania umowy. Czas liczony będzie od dnia zmiany statusu.

 • Proces jest różny w każdym z banków. W niektórych wniosek o dopłatę i wniosek kredytowy są składane razem, w innych, wniosek do BGK jest składany dopiero po wstępnej analizie zdolności. O ile pamiętam, PKO BP kwalifikuje się do pierwszej kategorii. Listy z numerami NWR były przesyłane do centrali banków, być może wymieniony doradca jej nie otrzymał.

 • Agnieszka

  Dzień dobry. Wiem już, że BGK posiada listę osób oczekujących na udział w limicie w roku 2016. Dostałam jednak informację od doradcy, że lista ta nie jest aktualizowana, że bank posiada wersję, którą BGK przesłał kilka dni po 15.03. Czy faktycznie lista ta nie jest aktualizowana? Jest to istotna informacja, ponieważ od tego w zasadzie zależy podjęcie decyzji czy nadal będę czekać na zwolnienie się limitu czy też będę składać wniosek na udział w limicie w roku 2017. Dziękuję.

 • Bartek

  Doradca z PKO BP poinformował, że nie słyszał nic o takiej liście. Przesłał mi jedynie potwierdzenie rejestracji wniosku z systemu BGK z nadanym nr Nwr. Czy w pkobp inaczej rejestrują takie wnioski vs inne banki ?

 • Witam. Wątpię, aby był to wymóg BGK – bardziej wygląda to na prośbę analityka Państwa banku. Bank ma prawo poprosić o tego rodzaju dokumentację. Jeżeli jej dostarczenie jest z jakiegoś powodu problematyczne – polecam wystosować pisemne wyjaśnienie.

 • Weronika

  Witam,
  Złożyliśmy z mężem wniosek 11.03., bank poinformował nas o rezerwacji środków z BGK. Otrzymałam jednak w tym tygodniu informację o dodatkowych wymaganych dokumentach zgłoszonych przez BGK, a mianowicie inwentaryzację budynku oraz rzuty pomieszczeń – kupujemy dom jednorodzinny. Czy jest to faktycznie konieczne oraz związane z wymogami programu? Do wniosku kredytowego dołączyliśmy operat szacunkowy wykonany przez niezależną firmę, od której dowiedzieliśmy się że nie posiadają uprawnień do przeprowadzania inwentaryzacji i tworzenia rzutów. Jesteśmy już także po kontroli nieruchomości skierowanej przez bank.

 • Witam. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Polecam kontakt z pańskim bankiem. Banki otrzymały listy nr NWR razem ze statusami w systemie BGK Zlecenia.

 • Bartek

  Czy dokonały się jakieś zmiany na liście wnioskow zarejestrowanych w bgk w dniu 15.03? Czy jesteście w stanie sprawdzić gdy napisalbym nr NWR czy mój wniosek jest zaakceptowany?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Budowy nie musi prowadzić firma, może Pan wybudować dom własnymi siłami i będzie możliwość zwrotu podatku VAT po spełnieniu pewnych warunków:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • marian

  chciałbym wybudować dom po części systemem tzw gospodarczym to co potrafię sam zrobić a resztę zlecić (np prąd dach itp. ) czy na taką budowę też dostanę dopłatę a raczej z tego co doczytałem zwrot podatku vat ? czy budowa musi być wykonana przez firmy i wystawiona faktura?
  I drugie pytanie:

  czy zwrot podatku będzie obejmował wszystkie materiały ? i czy kwota zwrotu podatku jest porównywalna z kwotą dopłaty?

 • Witam. Kwota dopłaty jest wyliczana wg liczby wychowywanych dzieci na moment złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem.

  Mogą Państwo złożyć wniosek jako bezdzietna para i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Grzegorz

  Witam,

  w czerwcu deweloper oddaje do użytku mieszkanie, które planuję kupić z dopłatą MDM wypłacaną w styczniu 2017. W chwilii obecnej wysokość dopłaty jaką otrzymam to 10%, natomiast w październiku urodzi mi się pierwsze dziecko.

  Czy jest jakaś możliwość, aby przy zakupie tego mieszkania uzyskać 15% dopłaty?

  Z góry dziękuję

 • Paulina

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Stan środków wykorzystanych na 2016-03-29 z puli przeznaczonej na 2017-ty rok: 76,75 mln PLN. Średnio rezerwowane jest około 3 mln PLN dziennie.

 • Kredyt może zostać przelany w tym roku, dofinansowanie zostanie wpłacone na konto sprzedającego lokal w przyszłym roku. Kwota dopłaty nie jest kredytem, od razu będzie pani płaciła „docelowe” raty. Więcej na ten temat w artykule na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/jak-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym-teraz-w-2016-z-doplata-mdm-2017/

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ewa

  Witam,

  Czy jeśli złożę wniosek o kredyt z dofinansowaniem z MDM w roku 2017 to otrzymam kredyt w miesiącu maju a dopłata wpłynie w roku kolejnym już na konto banku jaka większa spłata jednorazowa i raty zostaną przeliczone na nowo? Czy cały kredyt dostane dopiero w 2017 ?

 • Paulina

  Mam pytanie, jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja wykorzystanych środków na 2017 rok? Są gdzieś dostępne aktualne dane na ten temat?

 • Teoretycznie tak (część pozostałych środków została zarezerwowana na ten cel), ew. będzie taka możliwość na początku stycznia. Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Prawdopodobnie Pani wniosek uzyskał akceptację w systemie BGK już po wyczerpaniu się środków. Na wszelki wypadek polecałbym jednak poprosić bank kredytujący o odpowiedź w ww sprawie.

 • Nie ma problemu. Po zakończeniu procedury – proszę dać znać, jak poszło.

 • Będzie brana pod uwagę data akceptacji. jeżeli akceptacja była w dniu 15.03 – to niestety szanse na otrzymanie dofinansowania nie są zbyt duże.

 • Statusu nie będzie na potwierdzeniu, BGK rozesłało do central banków listy nr NWR z zaznaczonym statusem. Należałoby sprawdzić nr NWR na tej właśnie liście.

 • Albert

  Witam. Czy w przypadku urodzenia się kolejnego dziecka (czwartego w rodzinie) w 2016, dla wniosków, gdzie dofinansowanie wkładu zostało już wcześniej przyznane i wypłacone (2016) jest jeszcze możliwość uzyskania dodatkowej kwoty dopłaty z wypłatą w 2016 ?

 • Katarzyna

  Witam. mój wniosek o dofinansowanie został złożony 14 marca w samego rana. Mimo to w środę tj. 17.03 otrzymałam decyzje negatywną ( z braku środków). Jak mam rozumieć tą całą sytuację ??

 • Monika

  Dziękuję za odpowiedź. To chyba mogę być spokojna bo umowę o kredyt podpisałam teraz tylko czeka mnie notariusz i wypłata środków dla sprzedającego.

 • Err

  A w tej sytuacji BGK sporzadzając tą listę wniosków oczekujących będzie brać pod uwage godzinę złożenia z 15.03 czy 11.03?

 • Wojtek

  Otrzymałem takie potwierdzenie, ale nie mam tam statusu.

 • Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z doradcą i poprosić o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Wojtek

  Jeżeli na potwierdzeniu jest kwota wraz z terminem wypłaty to znaczy że status jest dostępny czy nie do końca?

 • W tym momencie włączają się wewnętrzne procedury banku. Decyzja kredytowa ma pewien termin ważności – z reguły 60 dni. Jeżeli w tym czasie nie zostaje zawarta umowa, decyzja traci ważność, wniosek o dofinansowanie jest anulowany w systemie BGK.

 • Datą złożenia będzie 11.03 (wg tej daty będą wyliczane np. limity), ale datą „rezerwacji” środków będzie 15.03.

 • Err

  Rozumiem. Ale chodzi mi o to jak np. wprowadzenie do systemu było 11.03. a akceptacja 15.03 to która z tych dat uważana jest przez BGK za datę złożenia wniosku ?

 • Err

  Ja rozumiem ten zapis w ten sposób, że bank kredytujący musi w ciągu 60 dni od przekazania do BGK wniosku o dofinansowanie (czyli od akceptacji) przekazać informację o zawarciu umowy kredytowej. Bo co w przypadku gdy wniosek zostałby zaakceptowany, środki zarezerwowane a jednak umowa kredytowa nie zostałaby zawarta a nabywca by nie wycofał wniosku? to jeżeli byłoby tak jak Państwo piszą „Po akceptacji nie ma w zasadzie terminu wygaśnięcia wniosku o przyznanie dopłaty.” to środki byłyby ciągle zablokowane..

 • Całe zamieszanie dotyczy różnych procesów w poszczególnych bankach. W jednych rejestracja i akceptacja w systemie BGK zlecenia odbywały się w przybliżonym czasie. pracownik rejestrował wniosek, wstępnie badał zdolność, a następnie go akceptował. W innych – następowała rejestracja wniosku, po czym dokumentacja klienta trafiała do centrali w celu sprawdzenia zdolności i wyceny nieruchomości. Dopiero kiedy się okazywało, że klient ma zdolność następowała akceptacja w BGK zlecenia.

 • W zamierzeniu ustawodawcy wymienione 60 dni miało być czasem w którym przeprowadzana jest analiza kredytowa i wycena nieruchomości. Akceptacja miała oznaczać, rezerwację środków. W rzeczywistości w niektórych procesach rejestracja i akceptacja odbywały się tego samego dnia. W innych akceptacja odbywa się na etapie ostatecznej decyzji kredytowej – tuż przed umową.

 • Err

  Piszecie państwo „Jeżeli wniosek o dofinansowanie został złożony 2016-03-15…” – ta data złożenia wniosku to data kiedy pracownik banku wprowadził do systemu BGK Zlecenia czy data akceptacji czyli przekazania do BGK wniosku o dofinansowanie?

 • Jak wspomniałem – to bardziej gdybanie, niż rzeczywista estymacja. Wymienieni koledzy rozpoczęli rejestrację około 9-tej.

 • Err

  „Od momentu rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania bank ma 60 dni na jego akceptację.”- proszę o doprecyzowanie co właściwie oznacza ta akceptacja
  I czy zapis:”11. Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, dokonuje wpisu nabywcy do ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, po otrzymaniu od instytucji kredytującej, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia przekazania wniosku na zasadach, o których mowa w ust. 9, informacji o zawarciu z nabywcą umowy kredytu.” oznacza że bank w ciągu 60 dni od przekazania wniosku o dofinansowanie musi przekazać do BGK podpisaną umowę o kredyt? A jak nie przekaże to rezerwacja wygaśnie?

 • Mateusz

  Z tą 10 to chyba trochę przesadzili biorąc pod uwagę statatystykę: 15.03 zarejestrowanych było 5000 wniosków, dla 1700 zabrakło środków, a więc do 10 musiałoby być zarejestrowanych 3300 wniosków a tylko 1700 po 10. Mało prawdopodobny rozkład.

 • Nie ma problemu – jeżeli możemy w czymś jeszcze pomóc – proszę o wpis.

 • Najwyraźniej był problem z umieszczeniem tej informacji w systemie BGK lub taka forma była wygodniejsza dla banków.

 • Agnieszka

  Już wiem, że jesteśmy oczekujący. Pozostaje czekać. Bardzo dziękuję za pomoc.

 • Nie powinni Państwo utracić dofinansowania. Limit obliczony dla mniejszej powierzchni jest bardziej restrykcyjny, niż wg rzezywistej. Limit powierzchni w obu przypadkach jest w normie. Wielkość dofinansowania również nie ulegnie zmianie. Bank może ew. skorygować informacje na wniosku, jednak w kwestii dopłaty nic Państwu, moim zdaniem, nie grozi.

 • Mateusz

  Ale dlaczego BGK rozsyłał jakieś listy? banki w systemie BGK nie widziały tych statusów?

 • Nie bardzo rozumiem. BGK niczego nie rejestruje. Pracownik banku wprowadza wniosek do systemu BGK Zlecenia, w tym momencie rozpoczyna się okres 60-ciu dni w którym wniosek powinien otrzymać akceptację (art. 10 ust.9: „Instytucja kredytująca po dokonaniu weryfikacji i stwierdzeniu spełnienia warunków, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 7 ust. 2, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, przekazuje do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie
  wkładu własnego.”)

 • Jak kupić mieszkanie teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Err

  A ta data złożenia wniosku to jest data wprowadzenia wniosku do systemu BGK przez pracownika banku kredytującego czy data zarejestrowania przez BGK po weryfikacji tego wniosku?

 • Witam. Listy zostały rozesłane do central banków w dniu 2016-03-23, miałem dzisiaj przyjemność oglądać jedna z nich. Posiadając nr NWR doradca jest w stanie stwierdzić, czy wniosek ma status O lub D (oczekujący, dostępny)

 • Jeżeli dobrze się domyślam, chodzi o dwie oddzielne kwestie. Pierwsza sprawa – to okres ważności wniosku w aplikacji BGK Zlecenia. Od momentu rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania bank ma 60 dni na jego akceptację. w zależności od procesu w danym banku akceptacja odbywała się od razu, bądź po badaniu zdolności. Po akceptacji nie ma w zasadzie terminu wygaśnięcia wniosku o przyznanie dopłaty. Druga kwestia dotyczy terminu ważności decyzji. Po wydaniu decyzji ostatecznej w większości banków rozpoczyna się liczenie terminu do podpisani umowy. Z reguły jest to 60 dni. Zaznaczam jednak, że są to dwa niezależne okresy.

 • BGK wysłał do wszystkich banków listy z numerami NWR oraz statusami. Jeżeli centrale rozesłały już tą listę do placówek, Pański doradca powinie dysponować odpowiednią informacją.

 • Przeglądałem dzisiaj listę numerów NWR ze statusami O i D. BGK nie dołączył niestety do tej listy godziny rejestracji. Same numery NWR miały być ustawione w kolejności rosnącej i w otrzymać odpowiedni status w zależności od wysokości numeracji – tak jednak niestety nie było. Być może BGK dorzuci oddzielna informację. Koledzy z zaprzyjaźnionych banków mieli się jeszcze kontaktować z BGK w tej sprawie. Wg ich opinii – limit wyczerpał się około godziny 10-tej.

 • Pewność, że otrzyma Pani dofinansowanie zapewniają dwie informacje – akceptacja wniosku o przyznanie dofinansowania w systemie BGK Zlecenia oraz podpisana umowa kredytowa ze strony banku. aby umowa została podpisana, konieczne jest spełnienie pierwszego warunku.

 • Jeżeli wniosek o dofinansowanie został złożony 2016-03-15, później niż około godziny 10-tej, może być problem z otrzymaniem dopłaty. Wg stanu na 2016-03-16 na godzinę 8:00 pozostało około 2 tysięcy wniosków zarejestrowanych i zaakceptowanych, które nie uzyskały dofinansowania i mają status „Oczekujący”. BGK przewiduje, że z tego około 200-300 wniosków uzyska dofinansowanie. Pozostałe 1700 -€ 1800 wniosków będzie oczekiwało na sytuacje, gdy inni klienci będą rezygnować lub otrzymają decyzje negatywne. Wbrew pozorom będzie to całkiem spora liczba, gdyż w ostatniej fazie banki rejestrowały wnioski bez weryfikacji zdolności kredytowej klientów. Status „Oczekujący” będzie miał swój numer -€ im będzie on wyższy, tym mniejsze będą szanse na uzyskanie dopłaty.

  Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR) oraz zapytać o wymieniony powyżej status wniosku (oczekujący lub dostępny). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Mateusz

  Myślę, że bardzo wiele osób jest zainteresowanych tą informacją. Liczę, że BGK udostępni jakieś oficjalne informacje w tej sprawie.

 • Kamil

  Witam serdecznie, jeżeli zarezerwowalismy wniosek w BGK na dom z metrażem 80 m a po obmiarach w banku wyszło 84 m to tracimy dopłatę która została dla nas zarezerwowana ? Mimo że dla domu jest limit 100m ?

 • tabaluga

  BGK nie udziela odpowiedzi, kieruje do banków. W centralach banków są pisma z BGK z wyszczególnieniem oczekujących według kolejki zgłoszeń. Niestety oddziały do dziś do 14- tej nie otrzymały niczego ze swoich central bankowych.

 • Agnieszka

  Czy BGK udziela jakichkolwiek informacji na ten temat? Np bankowi, który rejestrował wniosek?

 • Monika

  czy ktoś znający się na tym może mi udzielić informacji na jakim etapie można być spokojny o dofinansowanie ? Czy po podpisaniu umowy kredytowej BGK jeszcze sprawdza kredytobiorce czy tylko przy rejestracji ? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 • Err

  Umowa kredytowa powinna być podpisana w ciągu 60 dni od akceptacji wniosku inaczej wniosek wygasa

 • iga

  czy po pozytywnej decyzji kredytowej 59 dni od daty złożenia wniosku Mdm mam kolejne 60 dni na podpisanie umowy?

 • monika

  Witam, Podpisałam 23.03 umowę z bankiem PKO SA o kredyt MDM. Mam również potwierdzenie z BGK o złożonym wniosku o dofinansowanie z dnia 15.03. 25.03 idę do notariusza podpisać akt notarialny i chce się upewnić czy w takim przypadku mogę być pewna że dofinansowanie zostanie wypłacone? W banku nie mówią konkretów. Uzyskałam informację że nie powinno być problemu, ale BGK skrupulatnie sprawdza wszystko żeby zaoszczędzić fundusze. Jak mam na to patrzyć ? Że mimo podpisanej umowy kredytowej podpisanie aktu notarialnego może nie zostać wypłacone dofinansowanie?

 • Nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Z punktu BGK widzenia liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo – ze strony banku ważny jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej.

 • Jedynie poprzez zapytanie do doradcy, który ma dostęp do aplikacji BGK Zlecenia.

 • Witam. Taką listą dysponuje jedynie BGK, nie znam niestety innej możliwości ustalenia na której pozycji na liście wniosków oczekujących znajduje się ten należący do Pani.

 • Pawel

  Staram się o kredyt mieszkaniowy z dofinansowaniem MDM. Kredyt biorę
  jako singiel, jednak w najbliższym czasie planuję wziąć ślub. Narzeczona
  jest właścicielką mieszkania. Ślub będzie miał miejsce po podpisaniu
  umowy kredytowej jednak wcześniej niż zostaną wypłacone środki z
  funduszu MDM (06.2017). Czy w takim wypadku będę zmuszony do zwrotu
  środków ?

 • Kasia

  A istnieje sposób żeby sprawdzić na jakim etapie jest mój wniosek i czy akurat w porę dostałabym dofinansowanie ?

 • Agnieszka

  Witam, Mój wniosek został zarejestrowany 15.03. w godzinach popołudniowych. Najprawdopodobniej jest oczekujący, aż zwolni się jakaś część limitu (Doradca twierdzi, że nie uzyskał stuprocentowej informacji). Bardzo proszę o informację, czy istnieje jakaś lista wniosków oczekujących, dzięki której można się dowiedzieć którą pozycję w oczekiwaniu na limit zajmujemy? Doradca mówi, że takiej listy nie ma. Jeśli to prawda, czy jest jakaś inna możliwość, aby dowiedzieć się jak daleko od dostania się do limitu jesteśmy? Dziękuję

 • Jeżeli bank nie anulował wniosku w systemie BGK, możecie Państwo ubiegać się o przyznanie kredytu w innym banku.

 • Patrycja

  Witam, czy jesli wniosek do bgk zostal zlozony w banku pko sa a bank w toku rejestracji wniosku odmowil udzielenia kredytu to czy przy zlozeniu wniosku o kredyt w innym banku nasz wniosek do bgk przepada?

 • Szansa jest całkiem spora. W ostatniej fazie funkcjonowania programu wnioski rejestrowano masowo, czasami bez weryfikacji zdolności. Spora ich część otrzyma decyzję negatywną. Nie umiem niestety odpowiedzieć, czy wystarczy środków także dla Pani.

 • Kasia

  Czy osoby oczekujące w ogóle mają szansę na dostanie dofinansowania z MDMu czy juz raczej marnosc

 • BGK przelewa środki na konto banku kredytującego każdego 10-go, 20-go i ostatniego dnia miesiąca.

  Co powiedzieli w banku nt. terminu przelania środków?

 • Przykro mi, ale nie mogę udzielić Panu takiej informacji na forum, doradcy na wymienionej przez mnie stronie są jednak do Pańskiej dyspozycji.

 • iga

  tak chodzi o tę date tylko że termin daty która była przy rejestracji wniosku był na 14 marca a już dawno jest po 🙁

 • Prawdopodobnie chodziło o datę, którą pani wpisała na wniosku o przyznanie dofinansowania. Na podstawie tej daty BGK przekaże środki z dofinansowania do banku kredytującego. Termin wypłaty tych środków można przyspieszyć składając odpowiednia dyspozycję u doradcy.

  Reasumując – na etapie podpisywania umowy kredytowej środki dopłaty MDM dla Pani są już na 99% zarezerwowane. Proszę ew. potwierdzić, czy chodzi o datę transferu środków, o której pisałem powyżej.

 • Niestety – niekoniecznie. Wg stanu na 2016-03-16 na godzinę 8:00 pozostało około 2 tysięcy wniosków zarejestrowanych i zaakceptowanych, które nie uzyskały dofinansowania i mają status „Oczekujący”. BGK przewiduje, że z tego około 200-300 wniosków uzyska dofinansowanie. Pozostałe 1700 -€ 1800 wniosków będzie oczekiwało na sytuacje, gdy inni klienci będą rezygnować lub otrzymają decyzje negatywne. Wbrew pozorom będzie to całkiem spora liczba, gdyż w ostatniej fazie banki rejestrowały wnioski bez weryfikacji zdolności kredytowej klientów. Status „Oczekujący” będzie miał swój numer -€ im będzie on wyższy, tym mniejsze będą szanse na uzyskanie dopłaty.

 • Gratulacje, cieszę się, że się Pani udało.

 • Mk

  ok rozumię, ale składając wnioski do banków na poczatku marca,gdzie jeszcze były środki na dofinansowanie Mdm, żaden w wymienienionych banków, nie zarezerwował dla nas środków. Teraz zostaliśmy na lodzie. Musimy szukać nowego mieszkania, bo sprzedajacy nie chcą czekać dłużej. Pozdrawiam

 • iga

  Witam mam już podpisaną umowę kredytową z bankiem ,dostarczone wszystkie dokumenty do urochomienia kredytu włącznie z aktem notarialnym.Pani w banku mówi że aby kredyt został uruchomiony musimy jeszcze czekać na potwierdzenia z BGK o terminie jaki ma wpisać.Czy może jeszcze okazać się że nie będzie dla mnie środków mimo tego że mam już akt notarialny i umowe z bankiem?

 • Mateusz

  A jeżeli doradca jednak złożył wniosek 15.03.2016 r. w ostatni dzień to i tak pieniążki powinny być zarezerwowane ?

 • Angelika Dybka

  tak, dziś wniosek został zarejestrowany.

 • Tą wartość można skorygować bez potrzeby ponownego składania wniosku o przyznanie dofinansowania.

 • Polecam poprosić doradcę o wyjaśnienie.

 • BGK wprowadził blokadę rejestracji wniosków dopiero w dniu 2016-03-15 (wtorek, pod koniec dnia), Wcześniej aplikacja była dostępna. Jeżeli wniosek został zarejestrowany w dniu 2015-03-10, środki dla Pana powinny być zarezerwowane. Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

 • Mateusz

  Bo mój doradca twierdzi ze jednak nie załapałem sie na mdm

 • Michał Pietr

  Witam,
  Pytanie trochę z innej beczki. Mam zarezerwowane środki z MDM, złożony wniosek kredytowy oraz jego wstępną akceptację, zmieniła się trochę sytuacja i chciałbym dodatkowo zwiększyć swój wkład własny, czy w takim wypadku należy od nowa składać wniosek o MDM i stary przepada, czy wystarczy tylko zmiana we wniosku kredytowym?

 • Mateusz

  Witam mam pytanie czy jeżeli wniosek została złożony 10 marca to pieniądze z mdm zostały dla mnie zarezerwowane

 • Serdecznie przepraszam, ale to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • M.K.

  Witam w jakim banku (pko s.a, bz, milenium,bgż?) jest od razu rejestracja wniosku do bgk wraz z wnioskiem o kredyt?a w jaki po pozytywnej decyzji wstepnej? Proszę o odp.

 • Polecam poprosić Pani doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR) razem ze statusem wniosku. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi. Pozwoli to Pani dowiedzieć się, czy dofinansowanie zostało dla Pani zarezerwowane. Odnośnie płatności – są to już indywidualne ustalenia pomiędzy kupującym, a sprzedającym. Ustawa nie określa, że środki powinny być przelane przed oddaniem budynku do użytkowania (wręcz przeciwnie, przelew powinien nastąpić po zakończeniu realizacji inwestycji).

 • Marta

  Witam, doradca zarejestrował wniosek w PKO 15.03. do tej pory nie mam konkretnej informacji, czy dostanę dopłatę czy też nie. I nie wiem co dalej robić. Deweloper oddaje do użytku budynek 30 kwietnia. Podpisałam z deweloperem umowę rezerwacyjną i harmonogram zapłaty, który mówi, że do 29 kwietnia zostanie wypłacona mu 3 transza z dofinansowaniem z MDMu. Oczywiście przypuszczając, że możemy się nie wyrobić poprosiliśmy dewelopera by zmienić harmonogram i przesunąc o dwa miesiące harmonogram. On jednak twierdził, że wszystko musi być mu przelane przed oddaniem budynku do użytku. Czy jest to prawda? czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Doradca z banku radzi, by jakoś się dogadać z deweloperem, jednak nawet nie mam pomysłu jak to rozegrać.

 • xoxo

  Nasze mieszkanie wcześniej również było kupowane na kredyt i obecnie suma tego kredytu była taka jak cena mieszkania. Bank zgodził się udzielić nam kredyt, ale obecny właściciel musiał nadpłacić swój kredyt, żeby kwota udzielanego nam kredytu była taka sama jak wysokość ich kredytu (mieliśmy spory wkład własny i mały kredyt). Środki z MDM i z wkładu własnego podobno nie mogą zostać użyte na poczet spłaty obecnego kredytu właścicieli.

 • Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR), najlepiej razem ze statusem wniosku. Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi. Będzie on stanowił potwierdzenie, że środki dla Pani zostały zarezerwowane.

 • Monika

  A czy jest taka możliwość że podpisze umowę kredytową a funduszy z MDM jednak zabraknie? Mój Doradca nie jest w stanie się określić. Mówi że po mimo to , to nic pewnego.

 • Jeżeli potwierdzenie pochodzi z 2016-03-15 i bank zaprasza Panią do podpisania umowy kredytowej, to wygląda na to, że wszystko jest w porządku.

 • Monika

  Witam , Otrzymałam od Doradcy potwierdzenie z dnia 15.03 z godz. 11 o złożonym wniosku o mdm. 23.03 mam podpisać umowe z bankiem o kredyt. Czy oznacza to że mam gwarancję otrzymania dopłaty? Czy może się jednak okazać że zabraknie funduszy?

 • Witam. Jeżeli wniosek o dofinansowanie został zarejestrowany s systemie BGK Zlecenia 11-go marca, nie maja się Państwo o co martwić, środki dla Was zostały zarezerwowane. Wymienione powyżej statusy dotyczą tylko wniosków rejestrowanych w ostatnim dniu dostępności środków na 2016-ty rok. Polecam jednak sprawdzić, czy doradca rzeczywiście zarejestrował Państwa wniosek.

 • Gosia Gogo

  Witam,
  Mam pytanie,przepraszam jesli powtorzone,ale ciezko czasem cos wywnioskowac z tych komunikatow. Otoz wniosek o doplate mdm zostal zlozony 11marca przez naszego doradce. Jutro bedziemy wiedziec jaki ma status bo dzis doradca w banku ma urlop. Ale czy to ze zostal zlozony 11 ma wplyw na to ze jest w kolejce czy np ze ma zagwarantowane srodki?jak to jest ?z tego co bylo napisane jest 2000wnioskow? A 300bedzie pozytywnych?

 • Niestety – nie. Od 2016-02-23 sprawa nawet nie drgnęła.

 • Witam. Tak, możecie Państwo bez problemu skorzystać z programu MDM – wystarczy, że jedna osoba w małżeństwie posiada prawo do wychowywania dzieci – w tym przypadku jest to na pewno Pańska małżonka. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Niestety bank nie zaliczy przyszłego dofinansowania na poczet spłaty kredytu – nie ma gwarancji, że sprzedający ureguluje zobowiązanie, skoro właścicielem nieruchomości będziecie już Państwo. jedyne rozwiązanie, jakie widzę, to nadpłata przez sprzedającego kredytu w takiej wysokości, aby pastwa kredyt w całości pokrył pozostałe zobowiązanie.

 • Witam. Takie rozwiązanie nie będzie kolidowało z programem MDM, możecie Państwo zamieszkać wcześniej w kupowanym lokalu (oczywiście, o ile ww. deweloper wyrazi na to zgodę).

 • Polecam naciskać na doradcę. Bank ma obowiązek wydać Klientowi dokument potwierdzający rejestrację wniosku w systemie BGK zlecenia. Jeżeli ww. pracownik odmówi wydania dokumentu, można poprosić o kontakt z jego przełożonym, złożyć zażalenie w KNF lub BGK.

 • Owszem, o ile ma dostęp do aplikacji BGK Zlecenia.

 • Daniel

  Witam,
  mam pytanie, czy są jakieś nowe informacje na temat dodatkowej puli do programu mdm (projekt ustawy / nowelizacji ustawy zgłoszony przez PO)?

 • Piotr

  Witam!

  Moja sytuacja wygląda następująco – żona posiada 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa, razem mamy jedno dziecko, jesteśmy w związku małżeńskim. Czy w takim przypadku możemy starać się od dofinansowanie MDM dla rodziny z trójką dzieci? Przeglądałem poprzednie komentarze i interpretacje ministerstwa – nie powinno być problemu bo to my faktycznie wychowujemy dzieci więc dotacja nam przysługuję. Bardzo proszę o szybko odpowiedź. Pozdrawiam!

 • xxx

  Witam serdecznie, mam dość skomplikowane pytanie, a mianowicie co w takiej sytuacji: Zbywcy (rynek wtórny) wyrazili zgodę na wypłatę kwoty z dofinansowania (30 tyś) w styczniu 2017r. Problem w tym, że mieszkanie również było kupowane na kredyt i obecnie ich kredyt to około 305 tyś, nasz bez dofinansowania to 285 tyś. Co w takiej sytuacji? Czy bank może zaliczyć „przyszłe” dofinansowanie z BGK na poczet spłaty części obecnego kredytu właścicieli?

 • szymon

  Proszę o jakąś poradę

 • Piotr Łyszczarz

  Dokładnie Wbk

 • zuz

  Witam. Czy jeśli akt notarialny jest podpisany w 2016, kredyt zostanie podpisany w 2016 roku, ostatnia transza będzie u dewelopera z dopłat na 2017 w styczniu i przeniesienie własności jest również w styczniu, natomiast oddanie mieszkania od dewelopera jest w 2016 roku, to można w nim zamoeszkać w 2016 w momencie oddania? Czy będzie to kolidowało z dopłatą mdm?

 • szymon

  A czy to inny pracownik banku który zajmuje się też kredytami z mdm jest w stanie to sprawdzić?

 • szymon

  No właśnie przecież na słowo nie mogę wierzyć a twierdzi ze niby nie otrzymał żadnej odpowiedzi i stwierdza mi ze nuż z tego a ja bym chciała mieć to na papierze bo przecież ja całkiem zrezygnuje a okaże się co innego to co ???wiec BGK musi wysłać jakąś wiadomość a jeszcze jedną sprawą czy może być tak ze wniosek rzeczywiście został zarejestrowany i jest brak akceptacji wniosku?

 • Pański doradca powinien już mieć taką informację w systemie BGK Zlecenia.

 • szymon

  Złożony wniosek 15.03 o godzinie 13:06 dziś rozmawiam z doradcą i twierdzi ze nie ma żadnej odpowiedzi co w takiej sytacji ile trzeba czekać czy BGK wysyła jakąś informację nawet negatywną ???

 • Owszem, jest to ryzykowne rozwiązanie, dlatego warto je dokładnie rozważyć i podpisać umowę notarialnie.

 • Mateusz

  Wydaję się to bardzo ryzykownym rozwiązaniem, nie wliczając już nieuczciwości i krętactwa ludzi, to może zajść wiele czynników niezależnych od siebie, jak chociażby śmierć zbywcy i tu zaczną się schody od kogo odebrać zaliczkę…czekać na zakończenie procesów spadkowych itp.

 • Magda

  I najlepsze, że WBK nie poniesie żadnych konsekwencji za wprowadzanie klientów w błąd ani za „stratę” mdm … nigdy więcej kontaktu z tym bankiem

 • Witam. Pierwsza transza nie zostanie wypłacona z puli dofinansowania, ale ze środków pochodzących z kredytu. Transza pochodząca z dopłaty zostanie wypłacona najwcześniej po 2017-01-02. Klient może umówić się ze zbywcą, że zapłata nastąpi wcześniej (np. w formie zaliczki), a po wpływie środków z dofinansowania zaliczka zostanie zwrócona na konto kupującego.

 • Jeżeli tak powiedział Państwa doradca, rzeczywiście należy wniosek złożyć od nowa.

 • Mateusz

  Witam, mam pytanie, dotyczące kwestii, która jest niejasna. Czy jeśli z puli na rok 2017 pierwsza transza zostanie wypłacona dla zbywcy już w 2016 roku i aby nie musiał czekać na resztę pieniędzy do przyszłego roku (dotyczy to rynku wtórnego), uda mi się zorganizować resztę kwoty (pożyczka od rodziców, znajomych itp) to jest możliwość aby druga transza z 2017 roku została przekazana nabywcy (czyli mnie, abym zwrócił pożyczone pieniądze) ? Zbywca otrzymał już pełną kwotę za nieruchomość. Jeśli taka praktyka byłaby niemożliwa to praktycznie nie ma już możliwości zakupu mieszkania z rynku wtórnego w tym roku. Właściciele mieszkań z rynku wtórnego nie są deweloperami i raczej będą chcieli od razu całą kwotę…a nie za 9 miesięcy. Prosiłbym o wyjaśnienia.

 • Żonka

  My również zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez WBK. Wycena rzeczoznawcy była 7.03 a 9.03 wniosek był kompletny i pani mówiła, że wysyła wniosek do BGK. Ale tak na prawdę to nie wniosek o rezerwację środków, tylko sprawdziła czy możemy ubiegać się o dofinansowanie MDM. 15.03 dzwoniąc do banku pani kazała nam uzbroić w cierpliwość ok. 10 dni bo tyle to może jeszcze potrwać. Nie wytrzymaliśmy i w piątek pojechaliśmy do banku i okazało się że nie dostaniemy :/ Również czujemy się oszukani!

 • Baśka

  Nas doradca mówi ze nam nieudalo sie nawet zarejestrowac, nawet na oczekujacych. Bylo to 15marca,kiedy padł system. Mówi także ze teraz musimy od nowa składać wnioski,to prawda? Sprzedajacy niecierpliwia sie bardzo.

 • Rezerwacja środków w niektórych bankach odbywa się po decyzji wstępnej. W przypadku decyzji ostatecznej, powinna być pewna. Aby uzyskać pewność polecam jednak poprosić Państwa doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  Jeżeli dofinansowanie dla Państwa nie zostało zarezerwowane, macie możliwość ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Baśka

  Witam, mam kilka pytań bo już nie wiem czy wszystko było w naszym przypadku po kolei wykonane… A więc podpisaliśmy umowe przedwstępna że sprzedającym. Nasz doradca złożył wniosek do banku o kredyt 2 marca. Wstępna pozytwyna decyzja z banuku 9 marca. Wycena mieszkania 14 marca. Doradca 15 marca składa wniosek do BGK ale niestety nie udaje się nas zarejestrować….. Co mamy dalej począć? Czy można ten sam wniosek teraz ponownie zlożyć? Wiem że wypłata dofinansowania po 2017r. Bym wyłozyli sprzedającym z kieszeni. Bo nie będą tak długo czekać. Czy rejestracja i zarezerwowanie środków jest tylko pewna po ostatecznej decyzji z banku?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Klaudia.K

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • W obecnym roku nie można zarezerwować więcej niż 50% przyszłorocznej puli – czyli, do końca 2016-go roku może zostać zarezerwowane 373 mln PLN z puli 746 mln PLN. Na dzień dzisiejszy zostało zarezerwowane około 65 mln PLN. Pozostałe 373 mln PLN będą dostępne do rezerwacji po 2017-01-02.

 • Marta Kozłowska

  Dziękuję za rzetelną informację. Czyli limit to 50% dostępnych środków na poszczególny rok. Rozumiem, że jeżeli planuje zakup mieszkania z rynku wtórnego i zamierzam je kupić powiedzmy w styczniu 2017r, to nie muszę obawiać się że środków zabraknie przez rezerwacje z 2016r.

 • Owszem, jest to możliwe. Na dzień dzisiejszy zostało zarezerwowane około 65 mln PLN z puli 373 mln PLN (w bieżącym roku można wykorzystać jedynie połowę z puli 746 mln PLN przewidzianej na 2017-ty rok). W poprzednim tygodniu zarezerwowano niecałe 12 mln PLN z przyszłorocznej puli.

 • Na dzień dzisiejszy zostało zarezerwowane 65 mln PLN z puli 373 mln PLN (w bieżącym roku można wykorzystać jedynie połowę z puli 746 mln PLN przewidzianej na 2017-ty rok). Nie sądzę, aby w ciągu tygodnia ubyło ponad 200 mln PLN (w poprzednim tygodniu zarezerwowano niecałe 12 mln PLN z przyszłorocznej puli).

 • Witam. Przepraszam za zwłokę, potrzebowałem skontaktować się z doradcą, który ma dostęp do portalu BGK Zlecenia.

  Ad 1. Około 65 mln PLN

  Ad 2. BGK wypłaci środki zgodnie z dyspozycja beneficjenta – tzn. wg daty, jaka zostanie wpisana we wniosku o przyznanie dopłaty. Kwota dofinansowania zostanie wypłacona przez bank kredytujący bezpośrednio na konto zbywcy lokalu.

 • Witam.

  Ad 1. Około 65 mln PLN

  Ad 2. BGK wypłaci środki zgodnie z dyspozycja beneficjenta – tzn. wg daty, jaka zostanie wpisana we wniosku o przyznanie dopłaty. Kwota dofinansowania zostanie wypłacona przez bank kredytujący bezpośrednio na konto zbywcy lokalu.

 • Rozumiem Pani oburzenie, polecam jednak kontaktować się w kwestii wyjaśnień opóźnienia z Pani bankiem lub doradcą. Na forum nie faworyzujemy żadnego banku, ale działa to także w drugą stronę.

 • Magda

  I oszuści nawet nie raczyli poinformować , że wniosków nie zarejestrowali, tylko kłamali w oczy że nie trzeba się martwić bo wniosek złożony!!!!

 • Magda

  WBK nie rejestruje wniosków odrazu, tylko po 1,5 miesiaca, nasz od 22-02 nie został zarejestrowany i nie dostaliśmy przez to środków, OSZUŚCI

 • Magda

  Oszuści z wbk, mimo zapewnień że srodki od 22-02 sa zarezerwowane nawet nie zarejestrowali wniosku do BGK ZLECENIA!!! OSZUŚĆI

 • cimar

  jaki bank?

 • xxx

  Prosiłbym o odpowiedź na poniższe pytania:
  1. Czy orientujecie się Państwo jaka pula środków na 2017 rok została już zarezerwowana?
  2. Chciałbym zakupić mieszkanie z rynku wtórnego z dofinansowaniem na 2017r. Zgodnie z wszystkim informacjami pierwsza transza będzie wypłacona po podpisaniu umowy kredytowej a kwota z dofinansowania po 02.01.2017. Pytanie: Jaki czas ma BGK na wypłatę środków? Chodzi mi o to jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie notarialnej. Czy np. Bank wypłaci kwotę z dofinansowania do końca stycznia / lutego 2017? Czy kwota ta będzie wypłacana przez BGK / Bank bezpośrednio na konto zbywcy?

 • ok, w ciągu kilku dni chaos informacyjny powinien się uspokoić. Gdyby doradca nie oddzwonił do końca tygodnia, serdecznie proszę o powtórną rejestrację.

 • Przykro mi, że nie mogłem przekazać Panu lepszych sugestii, gdyby pojawiły się dodatkowe pytania – nasze forum jest do Pańskiej dyspozycji.

 • Kamil Walasiak

  Proszę w takim razie aby jakiś Państwa doradca skontaktował się ze mną, kiedy sytuacja się wyjaśni.

 • Piotr Łyszczarz

  ad 3 . z wielkim Uśmiechem Odpowiem ( Rozumiem 😉
  ad 2. gdybym osobiście trafił na godnego zaufania itp itp sprzedającego miał by to sens .
  No nic. Wielkie Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, dalsze kroki juz poczyniłem, nie ma co sie denerwować i zjadać stres 😉 może akurat z czasem uda sie dostać już do własnej ręki dofinansowanie. Pożyjemy zobaczymy
  Pozdrawiam całą ekipę. Dzieki

 • Nie ma problemu.

  Ad 2. Jeżeli taka klauzula zostanie zawarta w akcie notarialnym, nabywca jest zobowiązany oddać zaliczkę po otrzymaniu środków z MDMu.

  Ad 3. Projekt dołożenia do puli na każdy rok po 800 mln PLN jest autorstwa PO. Być może na fali niezadowolenia po wyczerpaniu puli na ten rok projekt da się przeforsować. Atmosfera polityczna jednak nie jest najkorzystniejsza.

 • Współpracujemy z wymienioną firmą, być może pracownicy infolinii mają jeszcze nieaktualne skrypty odpowiedzi. Sprawdzimy temat. zapewniam, że informacja podana na naszej stronie jest poprawna. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Pojawiają się już pierwsze posty Klientów, którzy korzystali z tej możliwości.

 • Piotr Łyszczarz

  Tak wiem 😉 1. czy sprzedający zgodzi się na wypłate MDM w 2017. Nie zgodził się 😉 2 wyłożenie własnych środków na teraźniejsze pokrycie kwoty MDM, po czym w 2017 Sprzedający by oddał. ( nie wieże w to ) 🙂 3 wzięcie o kwotę mdm większego kredytu .wybrana opcja – Choć nie ukrywam pewnej myśli a mianowicie, jesli ubiegałem sie o mdm i go nie otrzymałem z braku środków w systemie MDM to jeśli by się one pojawiły, znalazły bo taka opcja też istnieje z info jakie udało mi się znaleść że w styczniu powstał pomysł aby zwiększyć pule na ten rok o następne 700 + milionów . To czy mozna by bylo się ubiegać o zwrot sumy. .. Przepraszam że tak chaotycznie piszę. ^^

 • Klaudia.K

  Witam,

  w najbliższych dniach podpisuję aneks do umowy przedwstępnej (budynek oddany do użytku, rynek pierwotny) Deweloper zgodził się na wypłatę środków z mdm w 2017 r. Kredyt biorę w BZWBK. Blokada środków w wbk następuje dopiero po decyzji analityka o przyznaniu kredytu. W związku z tym, czy już mniej więcej wiadomo o ile wzrosło zainteresowanie na dofinansowanie z 2017? Czy pula środków w kwietniu będzie dostępna? czy znów w tydzień 200 mln zostanie zarezerwowane? 🙁

 • Magda

  My mamy taką samą sytuację, ale w innym banku….

 • ok, proces w WBK zakłada wprowadzenie wniosku do systemu BGK dopiero po wstępnej analizie – czyli po około tygodniu czasu od złożenia wniosku. W Pańskim przypadku było to jednak sporo dłużej niż wymieniony tydzień. Polecam zapytać w banku, co byłą przyczyną opóźnienia i jakie opcje obecnie są stanie Panu zaproponować. Pytanie sugeruję skierować do centrali banku w Warszawie (departament produktów hipotecznych), w oddziale niewiele z pewnością Panu powiedzą (zresztą na pewno już Pan tam pytał).

 • Kamil Walasiak

  Dzwoniłem na waszą infolinię – do Expandera, dostałem informację, że można złożyć wniosek o dofinansowaniem z puli na 2017r, jednak dotyczy to tylko rynku pierwotnego, a nie pierwotnego i wtórnego jak piszecie w odpowiedziach na komentarze poniżej. To jak w końcu jest ? Może Expander nie obsługuje rynku wtórnego ale jakieś inne biuro już tak ?

 • Piotr Łyszczarz

  Tak trochę sprostuję. Wniosek w Polkowice, a osoba która zajmuję sie tym regionie Pracuje w BZWBK Dział Głogów Dolnośląski. i za pewnie Leci do dalej do centrali.

 • Chodzi o filię większego banku? Obawiam się, że Bank Głogów nie figuruje na liście instytucji współpracujących z BGK w zakresie programu MDM.

 • Piotr Łyszczarz

  Dnia 18 marca Pani pracownik w Banku Głogów. Dostała Listę osob które dostana dofinansowanie mdm a na tej liście mnie nie było. . Sądze ze jeśli wnioski były składane do dnia 16 marca to powinny zostać zrealizowane w programie mdm a tak nie jest.

 • Witam. Nie mogą Państwo przeksięgować poprzednio złożonego wniosku, o ile jednak nie staliście się właścicielami mieszkania, skontaktujecie się proszę z bankiem, który was obsługiwał i poproście o zdjęcie blokady. Wtedy będziecie Państwo mogli złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania ze środków przeznaczonych na przyszłe lata.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Rozumiem Pana zdziwienie – sam jestem zaskoczony czytając o takim terminie – ale sądzę, że to pytanie będzie lepiej zadać w banku, który Pana obsługuje.
  Jesteśmy portalem informacyjnym – forum służącym pomocą w zakresie pytań dotyczących programu MDM, nie mamy niestety żadnej możliwości wpływu na procesowanie wniosków beneficjentów w bankach.

 • Nie do końca. Może Pan oczywiście wnioskować o kredyt w bieżącym roku, z terminem wypłaty dofinansowania w 2017-tym. Minimalny wkład własny wyniesie wówczas 15% (lub nawet 10% – taka oferta jest jeszcze dostępna w niektórych bankach). Zastrzeżenie, o którym wspominam dotyczy sposobu wypłaty dofinansowania. Musi ona wpłynąć na konto sprzedającego lokal. Czyli może Pan ew. zapłacić w tym roku kwotę kredytu + ew. zaliczkę ze swoich środków i zawrzeć w umowie notarialnej warunek, że po wpływie środków z MDMu na konto sprzedającego, zaliczka zostanie Panu zwrócona.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Piotr Łyszczarz

  Jak to Możliwe że złożyłem wniosek w banku o kredyt 12-13 Lutego a 18 marca słyszę ze nie dostałem Dopłaty ? na 2016 Proszę o ODPOWIEDZ !!

 • Angelika Dybka

  20 dni o ile się orientuję i na konto zbywcy

 • iga

  Witam. Czy możliwe jest sprawdzanie na biezaco jak wykorzystany jest limit na 2017? Będę mogła zakupic mieszkanie w maju. Nie wiem czy juz muszę przyspieszyć zakup, choć jest to dla mnie problemowe, ale boję się, że limit na 2017 tez szybko sie skonczy.

 • Karolina

  Mam pytanie, udało się w końcu złożyć wniosek o dofinansowanie z puli 2017 ?

 • Mateusz

  Witam,

  czy istnieje możliwość, że gdybym w tym roku kupił mieszkanie kwalifikujące się do mdm-u, z wkładem własnym 15%, chciałbym wziąć kredyt na 85% wartości. Natomiast wniosek o dopłatę złożyłbym na 2017 r.
  Chodzi mi o taką sytuacje, że sprzedający nie musi czekać na pieniądze z dopłaty do 2017 roku lecz dostaje całą sumę od razu, a dopłata będzie potraktowana jako nadpłata kredytu.
  Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

 • Ola M

  Dzień dobry,

  wraz z mężem złożyliśmy wniosek o dofinansowanie dnia 15 marca. Nie został on zaakceptowany i zaresjtrowany, ponieważ w zeszłym roku żlozyliśmy wniosek na inne mieszkanie, którego zakupu nie udało się nam dokonać, i przy naszych nazwiskach widniała blokada. Czy w obliczu obecnej sytuacji jest możliwość przeksięgowania wcześniej złożonego wniosku na aktualny i wykorzystania środków, które zostały nam przydzielone ale na inne mieszkanie?

 • xxx

  Witam,
  Mam dwa pytania:
  1. Czy orientujecie się Państwo jaka pula środków na 2017 rok została już zarezerwowana?
  2. Chciałbym zakupić mieszkanie z rynku wtórnego z dofinansowaniem na 2017r. Zgodnie z wszystkim informacjami pierwsza transza będzie wypłacona po podpisaniu umowy kredytowej a kwota z dofinansowania po 02.01.2017. Pytanie: Jaki czas ma BGK na wypłatę środków? Chodzi mi o to jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie notarialnej. Czy np. Bank wypłaci kwotę z dofinansowania do końca stycznia / lutego 2017? Czy kwota ta będzie wypłacana przez BGK / Bank bezpośrednio na konto zbywcy?

 • halski

  15.03.2016

 • Dlatego poradziłem, aby złożyć wniosek w innym banku lub skorzystać z usług doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Nic Pan nie traci, a mogą powstać nowe opcje działania.

 • W puli przeznaczonej na rok 2017-ty znajduje się prawie 670 mln PLN. W puli na 2018-ty rok – ponad 760 mln PLN. Wnioski o przyznanie dofinansowania z tych środków można składać już teraz. W bieżącym roku nie może zostać wykorzystane więcej niż 50% środków z każdej z wymienionych pul.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • żubr

  Największy problem polega na tym, że doradca w banku PKO nie potrafi lub nie chce udzielić informacji czy wniosek został zarejestrowany i kiedy będzie jakakolwiek decyzja. Jedyna informacja to taka, że trzeba uzbroić się w cierpliwość i CZEKAĆ na telefon.

 • Marta Kozłowska

  Mam pytanie dotyczące rezerwacji środków z puli na lata 2017-2018. Czy jest jakiś limit na te środki? Czy jest możliwość, że w przeciągu 9 miesięcy 2016r napłynie tyle wniosków o rezerwacje, że obejmą one całą pulę na 2017? Jeżeli nie został nałożony żaden limit, to przy odpowiedniej liczbie wniosków teoretycznie środki na przyszłe dwa lata, mogą wyczerpać się jeszcze w tym roku ?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Jedynym innym rozwiązaniem może być nowelizacja przyznająca więcej środków na bieżący rok. Mało prawdopodobne, ale pozostaje mieć nadzieję.

 • Owszem, może Pan złożyć wniosek w innym banku – i polecam to zrobić jak najszybciej. Jeżeli Pański pierwszy wniosek został zarejestrowany w systemie BGK zlecenia – pracownik innego banku będzie go widział. Jeżeli nie – może pan skorzystać z puli na 2017-ty rok. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paulina

  Niestety według mnie to żadne rozwiązanie… no ale nie pozostaje nic więcej niż czekać aż może pojawią się inne rozwiązania BGK

 • Jeżeli jest to coś takiego: „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx.” to tak.

 • ula

  A kiedy był złożony wniosek?

 • żubr

  NIE

 • halski

  a dostałeś NWR z banku?

 • żubr

  Witam. 14 marca 2016 złożyłem w banku PKO SA wniosek o kredyt i dofinansowanie MDM z puli na rok 2016. Do tej pory nie mam odpowiedzi jaki jest status mojego wniosku. Czy w obecnej sytuacji mogę złożyć w innym banku wniosek o kredyt i dofinansowanie z puli na rok 2017? Czy w takim przypadku nie zostanie anulowany wniosek na dofinansowanie na rok 2016? (mieszkanie z rynku wtórnego )

 • halski

  Witam. Mam z banku potwierdzenie rejestracji wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Jest na nim kwota dofinansowania i przewidywany termin wypłaty środków 13.05.2016. Czy oznacza to, że mogę spać spokojnie bo ta kwota na pewno już jest zablokowana dla mnie? Zaznaczam, że nie dostałem info z banku o statusie.

 • Angelika Dybka

  ze część kredytu dostanie w tym roku, a kwote dofinansowania po 2 stycznia 2017

 • Paulina

  Mnie z kolei interesuje obecna sytuacja w odniesieniu do rynku wtórnego, zobowiązując się do zawarcia umowy do końca maja 2016 roku jak mogę rozwiązać problem związany z wypłatą środków w 2017 roku. Co mogę zaproponować sprzedającemu, żebym mogła kupić mieszkanie. Pojawiła się informacja o swoistej „kaucji” ale to jest bardzo duże ryzyko. Proszę o odpowiedź, bo zadatek wpłacony a tu takie problemy się pojawiły.

 • Niestety tak, jedyna opcja to kontakt z Pani doradcą.

 • Mateusz

  To zależy, jakie „uprawnienia” w systemie ma ten pracownik. W niektórych bankach doradca wprowadza i inicjuje proces w BGK Zlecenia, ale wniosek jest „rejestrowany” po zatwierdzeniu przez analityka (po decyzji) i wtedy dopiero środki są zarezerwowane i możliwe jest wygenerowanie potwierdzenia rejestracji NWR (i na potwierdzeniu jest data złożenia wniosku i data rejestracji – późniejsza). W innych doradca ma uprawnienia do pełnego zarejestrowania wniosku (i wydruku od razu NWR) – wtedy środki rezerwowane są już w momencie złożenia wniosku z placówce. W jeszcze innych bankach, doradca wcale nie ma dostępu do BGK Zlecenia i wszystko odbywa się po przesłaniu wniosku do centrali (od razu, lub po decyzji). Wszystko zależy od procesu w danym banku.

 • Err

  Proszę sprecyzować środki rezerwowane są wtedy gdy pracownik banku wpisuje wniosek do systemu BGK Zlecenia czy po tym jak BGK rozpatrzy i zatwierdzi wniosek?

 • Malwina

  Czyli jedyną możliwością jest kolejny raz przejść się do banku po informacje ?

 • Witam, niestety taką możliwość mają jedynie osoby wprowadzające wnioski do systemu BGK Zlecenia.

 • Malwina

  Witam, czy jest możliwość sprawdzenia gdzies online statusu wniosku ?
  Doradca w BZWBK poinformował mnie,że w dniu 3 marca wniosek został wysłany ale nadal nie mam odpowiedzi 🙁 zaczynamy się denerwować

 • I nawzajem. Proszę dać znać, kiedy się Pani uda. Jeżeli zdecyduje się Pani na pomoc doradców, polecimy jakiegoś bardziej rozgarniętego.

 • Angelika Dybka

  Oby, bo czas nagli..
  Pozdrawiam.

 • Ma Pani niestety rację. Obecnie Panuje chaos informacyjny. Banki zaskoczone przez wyczerpanie środków zwlekały z wypracowaniem rozwiązania i informacją dla personelu. Sami pracownicy również nie wszędzie zapoznali się z instrukcjami. Z dnia na dzień będzie jednak coraz lepiej. Wierzę, że w nadchodzącym tygodniu uzyska Pani możliwość złożenia wniosku.

 • Angelika Dybka

  Bank XYZ właśnie taką informację nam przekazał. Cóż , są sprzeczne informacje wszędzie..

 • To również nie jest prawda. Termin wypłaty dofinansowania można dowolnie przesuwać (w ramach tego samego roku). wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję wypłaty. Bank kredytujący powinien jedynie poinformować BGK o takim zamiarze. Wymieniony termin 20-tu dni dotyczy zapewne art. 11-go Ustawy MDM: „Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje na rachunek instytucji kredytującej, określony w umowie w sprawie stosowania finansowego wsparcia, środki z tytułu dofinansowań wkładu własnego przysługujących nabywcom wpisanym do ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, na wniosek instytucji kredytującej przekazywany w okresach rozliczeniowych każdego 10, 20 i ostatniego dnia miesiąca.”

 • W niektórych bankach proces wyglądał inaczej. pomiędzy przyjęciem wniosku kredytowego, a zarejestrowaniem w systemie BGK Zlecenia wniosku o dofinansowanie odbywała się jeszcze wstępna analiza kredytowa.

 • Angelika Dybka

  Owszem, lecz MDM ma bodajże 20 dni ma wypłatę, a co w przypadku, gdy zbywca umrze 1.01 – gdzie czas na sprawy spadkowe ?

 • Emi

  Tylko ze np BZWBK trzymal wnioski klientow od 1 lutego bez rezerwacji

 • Kamil

  Chwilę, to ja czegoś nie rozumiem? Jaki jest konkretnie proces?
  1. Kredytobiorca wypełnia wniosek
  2. Pracownik banku przepisuje wniosek do systemu BGK. W tym momencie kwota jest rezerwowana czy nie?
  3. BGK rozpatruje wniosek – odrzuca albo zatwierdza

  Czy tak to wygląda czy inaczej?

 • Pewnie tak, przed 15-tym wnioski były, nie ma więc powodu odrzucenia (chyba, że nieruchomość nie spełniała warunków MDMu).

 • Emi

  Wnioski odrzucane bo bank nie zarezerwowal pewnie do 15-go.

 • trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Jakie wyjaśnienie otrzymał Pan z banku?

 • Kamil

  Bo właśnie czytam, że wnioski np. z 11.03 są już odrzucane (dwa znane mi przypadki), natomiast na mój nawet żadnej odpowiedzi nie ma – banki w których składałem wnioski nie dostały odpowiedzi zwrotnych.

 • Kamil

  W takim razie dlaczego jeszcze może nie być decyzji dotyczącego moich wniosków?

 • System rzeczywiście nie wytrzymał obciążenia 15-go marca, jednak już następnego dnia działał.

 • Kamil

  Wiewiórki donoszą, że system BGK od 15.03 padł i nie są rozpatrywane wnioski – czy to prawda? I czy dlatego wciąż nie mam decyzji odnośnie moich wniosków z 9 i 10 marca?

 • Oczywiście, pod warunkiem, że złoży wniosek maksymalnie do 2016-12-31.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paweł

  Najmłodszy kredytobiorca kończy w tym roku 35 lat.
  Czy mam szansę otrzymania dofinansowania na 2017 rok, składając wniosek teraz/w tym roku?

 • ok, w takim razie w przypadku wniosków już złożonych na kolejne lata nie było takiego ryzyka? Poza tym, dofinansowanie jest wypłacane na konto sprzedającego.

  Zgody kredytobiorców oczywiście się zdarzają, bank w takim wypadku ustala spadkobiercę – to normalna procedura.

 • Tryb postępowania powinien być następujący: składają Państwo wniosek o wypłatę kredytu w tym roku, termin wypłaty dofinansowania – styczeń 2017. Po podpisaniu umowy nastąpi podpisanie aktu notarialnego, następnie bank wypłaci środki z kredytu, a deweloper niezwłocznie przekaże Państwu lokal. W tym momencie możecie się wprowadzać. Dofinansowanie zostanie wypłacone deweloperowi w styczniu 2017. Uwaga – warto sprawdzić, czy deweloper wyraża zgodę na takie rozwiązanie.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Tak, zwrot części podatku VAT nie jest dokonywany z puli przeznaczonej na dopłaty w programie MDM.

 • Angelika Dybka

  a my zapewniamy, że 100% banków jakie obeszliśmy w piątek nie przyjmują wniosków na dofinansowanie w 2017.
  Zasłaniają się tym, że istnieje RYZYKO śmierci zbywcy i nie wiadomo, komu będą musieli wypłacić pieniądze , jeżeli będą spadkobiercy.

 • Erwin

  A jak wygląda sytuacja z natury prawnej jeżeli chodzi o dofiansowanie w 2017 ale reszta czyli kredyt zostanie deweloperowi wpłacony w tym roku.
  Budownictwo jest oddane do użytku, rynek pierwotny. Czy w związku z takim wydłużeniem terminu dopłaty MDM(o 8miesięcy) W międzyczasie będziemy mogli wprowadzić się do nowego mieszkania czy akt przeniesienia własności może nastąpić dopiero po MDM ?

 • Remek P.

  Witam,
  A ja się sprawa ma ze zwrotami podatku VAT za materiały budowlane? Czy nadal pieniądze będą wypłacane?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety, nie mamy takiej informacji. BGK poprosiło o czas na oszacowanie skali problemu.

 • Mateusz

  A czy macie informację wnioski mniej więcej od której godziny zarejestrowane 15.03 mają status oczekujący? Czy było ich dużo przed awarią serwera BGK?

 • Owszem. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Opracowujemy właśnie kompleksową instrukcję, w jaki sposób najłatwiej uzyskać środki z puli na 2017 rok. Zapraszam na naszą stronę po weekendzie.

 • Sandra

  Jak wezmę kredyt w nowym tygodniu to czy mogę liczyć na środki mdm z początkiem nowego roku?

 • Po wyczerpaniu środków na ten rok panuje drobne zamieszanie. Być może doradca zrozumiał, iż chodzi o przyznanie dopłaty jeszcze w tym roku, co jest już niestety niemożliwe.

 • pawel

  Coś tu nie gra bo ja dzisiaj rozmawiałam z 2 ma waszymi doradcami i usłyszałam tyle że oni zajmują tylko pomocą w znalezieniu kredytu a o mdm nic nie powiedziano.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/