W dalszym ciągu można składać wnioski MDM o dopłatę na lata 2017-2018

W dalszym ciągu można składać wnioski MDM o dopłatę na lata 2017-2018

W dniu dzisiejszym BGK opublikował na swojej stronie informację o wyczerpaniu 95% puli środków przeznaczonych na 2016-ty rok.

Oznacza to, że od środy 2016-03-16 banki będą odrzucały wnioski o kredyt z dopłatą MDM na bieżący rok. BGK nie ma niestety możliwości przesunięcia środków z przyszłorocznej puli, nadal jednak istnieje nadzieja, że środki jeszcze się w tym roku pojawią.

Konstrukcja procesów kredytowych w niektórych bankach spowoduje, że środki będą wracały do puli – ze względu np. na decyzje negatywne analityków. Pozostaje pytanie, czy będą to materialne kwoty i co z nimi zdecyduje się zrobić BGK?

Nadzieję na dodatkowe środki daje także nowelizacja Ustawy „Mieszkanie dla Młodych”. W Sejmie trwają właśnie prace nad projektem proponującym zwiększenie budżetów na poszczególne lata – corocznie o 800 mln PLN. Nagły wzrost zainteresowania programem i szybkie wyczerpanie środków nieco zaskoczyły polityków. Być może jednak w najbliższych dniach proces legislacyjny przyspieszy – szczególnie, że dodanie dodatkowej puli na wsparcie dla beneficjentów MDMu może podbić słupki poparcia.

Co dalej z programem MDM?

Wyczerpanie tegorocznej puli nie oznacza zakończenia programu. Wnioski nadal można składać – i to niekoniecznie pod warunkiem odbioru inwestycji w przyszłym lub kolejnym roku. Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę na rozdzielenie płatności – środki z kredytu może otrzymać jeszcze w tym roku. Część pochodząca z dopłaty MDM zostanie przekazana po 2017-01-02.

Nie będzie również problemów w przypadku zakupu mieszkań na rynku pierwotnym. Jeżeli deweloper dopiero buduje inwestycję i planuje jej oddanie w 2017-tym roku.

Kredytobiorca może także wynająć od dewelopera mieszkanie – i o ile pozostanie pierwszym wynajmującym – nabyć je w późniejszym okresie. Taka transakcja nadal będzie nadal traktowana jako rynek pierwotny (co przekłada się na wyższe limity dot. ceny mieszkania).

Beneficjant może również umówić się na wpłacenie kaucji, która (oprócz środków z kredytu) stanowiła będzie finansowe zabezpieczenie transakcji. Kaucja mogłaby zostać zwrócona kredytobiorcy po wpływie dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych” na początku 2017-go roku. W najbliższych dniach odbędzie się także spotkanie w BGK dotyczące możliwości wsparcia dla kredytobiorców chcących nabyć mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku prywatnych sprzedawców mieszkań kilkumiesięczne oczekiwanie na dokończenie transakcji nie zawsze jest akceptowalnym rozwiązaniem. Na spotkaniu zostaną podjęte decyzje, w jaki sposób można umożliwić przeprowadzenie takich transakcji.

Tymczasem wszystkich chętnych chcących otrzymać wsparcie z przyszłorocznej puli już teraz zachęcam do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych » Popularność programu MDM – szczególnie w ostatnich miesiącach – sugeruje przyśpieszenie decyzji.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Środki MDM w 2017 powoli kończą się. Bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Owszem, można ubiegać się o dofinansowanie w programie MDM na zakup mieszkania z rynku wtórnego. wypłata kredytu i przekazanie własności mieszkania może się odbyć jeszcze w tym roku, ale wypłata dofinansowania na konto sprzedającego będzie miała miejsce dopiero po 2018-01-01.

  Może Pani złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pani zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pani otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pani musiała zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Marzena

  Witam, czy można ubiegać się o dofinansowanie z puli 2018r. na mieszkanie z rynku wtórnego? Znalazłam sprzedającego, który jest skłonny poczekać na wypłatę do stycznia 2018r. I czy można składać wnioski o kredyt do dowolnej ilości banków? Czy składanie wielu wniosków wpływa na obniżenie zdolności kredytowej lub spowoduje odmowę udzielenia kredytu? Chciałabym po prostu rozeznać gdzie dostanę najlepsze warunki kredytowe i po porównaniu wybrać najlepszy bank. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 • Budynek powinien być przynajmniej po odbiorze technicznym – można wtedy wystąpić o zwrot części podatku VAT.

 • Marek

  Dziękuję za odpowiedź. Nurtuje mnie jeszcze jedne pytanie. Czy w momencie składania wniosku o zwrot VATu budynek musi być ukończony? Jeśli teraz rozpoczynam budowę to nie wiem czy zakończę ją do 31 grudnia 2018 roku. Jeśli się nie zmieszczę w terminie nie otrzymam dotacji?

 • Witam. Zakończenie budowy powinno zostać potwierdzone odbiorem technicznym budynku. Po uzyskaniu odbioru mogą Państwo nadal kontynuować prace wykończeniowe.

 • Marek

  Witam, wiemy już, że wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów muszą zostać złożone do dnia 2018-12-31, a czy musimy także zamieszkać do tego czasu w nowym domu, czy możemy jeszcze kontynuować budowę? Czy zakończenie budowy musi być potwierdzone jakimś dokumentem? Prosimy o odpowiedź. Pozdrawiamy serdecznie.

 • Witam. Możliwość złożenia wniosku o wypłatę dofinansowania z I części puli 2018 skończy się pewnie w okolicach kwietnia. Kolejna taka możliwość pojawi się dopiero po 2018-01-01. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Lover

  Witam serdecznie. Czy jeżeli deweloper planuje zakończenie inwestycji na 4 kwartał 2017 roku to mogę złożyć wniosek o wypłatę środków z programu mdm na rok 2018 powiedzmy we wrześniu 2017r? Nie ma możliwości by wyczerpala się jakaś pula środków?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bank powinien dokonać przelewu w dniu dzisiejszym. Dzisiaj jest już trochę za późno, aby uzyskać potwierdzenie. Polecam w poniedziałek rano poprosić w banku o potwierdzenie przekazania środków.

 • Agata

  Witam, dostałam kredyt z mdm w kwietniu 2016r. Sprzedający zgodzili się na czekanie na resztę kwoty do stycznia 2017. Miało być do 15go, ale jest to niedziela. Oni już się denerwują, jak dowiedzieć się co z tą dopłatą???

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Środki zostaną przekazane na konto sprzedającego lokal w dniu wymienionym przez Pana na wniosku o wypłatę dofinansowania.

 • Tomasz

  Witam, kupiłem mieszkanie w czerwcu 2016r.,mam przewidzianą wypłatę dofinansowania na początku stycznia, chciał bym wiedzieć, którego dnia będzie wypłacana gotówka.?

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-12-31

  Gdyby chcieli Państwo skorzystać z kredytu na budowę, polecam usługi naszych doradców. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adrian

  Witam mam 24 lata zona 25 a dziecko roczek. Chcialbym postawic dom o powierzchni uzytkowej 125m2 czy przysluguje nam doplata? Na jakiej zasadzie to dziala? Ewentualnie czy jest jakas doplata do kupna dzialki czy tylko dom? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Reasumując – z programu może skorzystać jedynie jedno z Was, a drugie jedynie wspomoże zdolność. Beneficjent MDMu będzie jednocześnie jedynym właścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Ewelina

  Witam.
  Jeśli wraz z chłopakiem mamy dziecko i nie jesteśmy małżeństwem to możemy liczyć na dofinansowanie do kupna mieszkania ?
  Będziemy brani wtedy pod uwagę jako małżeństwo z dzieckiem ? Czy też sam chłopak jako singiel z dzieckiem ?
  Mieszkanie byłoby na kogo w takiej sytuacji ?

 • Witam. Nie. Okres max 60 dni od momentu akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia dotyczy kwestii podpisania umowy kredytowej. Przekazanie własności mieszkania może się odbyć w późniejszym terminie (na tej zasadzie kupowane są np. mieszkania z terminem wypłaty dofinansowania w 2018-tym roku).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Roksana

  Witam. Proszę o pomoc. Czy jeśli złożę wniosek o dofinansowanie na początku stycznia a akt notarialny zostanie podpisany najprawdopodobniej dopiero 28 kwietnia (rynek wtórny), to czy stracę dofinansowanie ze względu na to, że decyzja jest ważna tylko 2 miesiące? Bardzo proszę o pomoc.

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, musi Pan jednak złożyć wniosek do końca 2017-go roku. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Janusz

  Witam,
  W roku 2017 kończę 35 lat. Czy jest możliwość skorzystania w 2017r z puli pieniędzy z 2018 r ?

 • Witam. Nabyte mieszkanie powinno spełniać potrzeby beneficjenta. Ew. przeprowadzka / zbycie mieszkania bez konieczności utraty części dofinansowania byłaby możliwa dopiero po upływie 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach MDM.

 • Agata

  Dzień dobry, planuje wziąć kredyt na zakup mieszkania na 15 lat i skorzystać z MDM. Czy przez cały okres trwania kredytu muszę mieszkać w tym mieszkaniu. Co w sytuacji przeprowadzki?

 • Witam. Proces kredytowy w szczytowym okresie zainteresowania MDMem trwał 1-1,5 miesiąca. Z podobnym zainteresowaniem należy się liczyć w styczniu 2017. Jeżeli złoży Pan wniosek na początku stycznia, wypłata kredytu powinna nastąpić w połowie lutego.

  Ew. polecam usługi naszych doradców, będzie trochę szybciej. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Sławek

  Witam chce skorzystać z mdm z puli na 2017 dostępnej po 02.01.2017 w jakim czasie terminie deweloper otrzyma na wypłatę środków

 • Witam. Wniosek o dofinansowanie w ramach MDM powinien być złożony razem z wnioskiem kredytowym.

 • wojciech

  Witam czy jak wziolem rok temu kredyt na dom w ing budowa teraz sie skonczyla przeproadzka do pol roku to moge jeszcze skorzystac z mdm czy juz za pozno bo mialem dac wniosek jak bralem kredyt????

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli mamy do czynienia z własnością części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiącą odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jadwiga Więckowska

  proszę o informację czy w sytuacji kiedy mojacórka jest współwłścicielka mieszkania z siostrą dyskwalifikuje ją to do otrzymania kredytu?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, taka transakcja także jest możliwa w ramach programu MDM. Jeżeli znana jest wartość ww. nieruchomości, nie powinno być problemów.
  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adam

  Co w sytuacji, gdy umowa sprzedaży mieszkania jest zawierana z deweloperem, ale płatność następuje bezpośrednio na rzecz banku, który ma hipotekę na całej nieruchomosći? Warunkiem wyrażenia zgody przez ten bank na odłączenie hipoteki z tego kontrtnego mieszkania jest otrzymanie całej kwoty. Czy w tej sytuacji jest możliwość złożenia wniosku o mdm w 2017 lub 2018 roku i wpłacenie tzw. kaucji na rzecz dewelopera/banku?

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dokładnie tak. Środki na na 2016-ty rok oraz na 2017-ty rok, które można zarezerwować w tym roku, zostały wyczerpane. Obecnie można skorzystać jedynie z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Oznacza to, że przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu może się odbyć wcześniej, ale sprzedający dostanie środki dopiero na początku 2018.

  Jeżeli chce Pan skorzystać z II części puli 2017, wniosek należy złożyć po 2017-01-01, wtedy sprzedający otrzyma środki jeszcze w 2017-tym roku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marcin Ł.

  Mam zarezerwowane mieszkanie, wpłacony zadatek, wstępną umowę….teraz jeśli chodzi o wniosek o uzyskanie środków z MDM muszę go złożyć zaraz na samym początku stycznia 2017 roku, tak (załapie się)? gdyż teraz jest brak środków i wnioski są nie przyjmowane…proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

 • Jeżeli ww. umowa nie przekaże Państwu własności mieszkania, będą Państwo mogli skorzystać z programu MDM na początku 2017. Proszę jedynie pamiętać, że kwota opłaty rezerwacyjnej + kwota dofinansowania MDM nie mogą przekroczyć 50% wartości wymienionego mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Michał Enemski

  Witam, Jeżeli teraz zawrę z deweloperem umowę rezerwacyjną i wpłacę opłatę rezerwacyjną, która w przyszłości zostanie zaliczona na poczet ceny mieszkania, to czy w styczniu 2017 będę mógł ubiegac się o kredyt hipoteczny wraz z dopłatą mdm z puli środków przeznaczonych a 2017 rok? Pytam w kontekscie ponownego uruchomienia programu na początku przyszłego roku. Czy jednak zawarcie umowy rezerwacyjnej w 2016 mnie dyskwalifikuje z mdm 2017?

 • Program będzie działał do końca 2018-go roku. Wnioski (o ile będą środki) można będzie składać do września 2018.

 • Adrian

  Witam,
  do kiedy maksymalnie będzie obowiązywać program mdm? Planuję budowę domu w roku 2018. Czy złapie się? Kiedy składać juz pierwsze wnioski?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ok, przepraszam serdecznie, tak oczywiście, dodatkowym kredytobiorcą może być dowolna osoba, również rodzice.

 • Adrianna

  Ale ja jestem singielka. Czy kredytobiorca mógloby być jedno z rodziców?

 • Witam. Jeżeli spełniają Państwo warunki programu (wiek jednego z Was poniżej 35, brak posiadania mieszkania obecnie lub w przeszłości) – możecie Państwo przystąpić razem do programu MDM.

  Jedna uwaga – Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).
  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli wymieniona część własności domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adrianna Wróbel

  Witam, mam 23 lata i pracuje za granicą,ta praca jest legalnie,tylko że posiadam własną działalność. Czy mogę starać się o dofinansowanie na przyszły rok? Czy nie ma takiej możliwości dla mnie?

 • Katarzyna

  Witam, mój mąż jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego wraz z bratem czy w takiej sytuacji możemy ubiegać się o Mdm? Chcemy kupić nasze pierwsze mieszkanie i powiedziano nam że to nas wyklucza z tego programu.

 • Witam. Ustawa mówi o wychowywaniu dziecka. Będą mogli Państwo złożyć wniosek po urodzinach malucha.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Witam czy jeżeli jestem w ciąży z trzecim dzieckiem to czy mogę złożyć wniosek na dofinansowanie na rok 2017 ( w którym przypada termin porodu) ? Dodam, że chcemy skorzystać z kryterium zwalniającego nas z wcześniejszego posiadania nieruchomości. Stąd moje pytanie- kiedy możemy składać wniosek- przed czy dopiero po porodzie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Wniosek o kredyt powinien być złożony razem z wnioskiem o dofinansowanie. Dopłata jest przekazywana na konto sprzedającego.

 • Aga

  Jeśli kupie mieszkanie bez mdm to czy mogę później zwrócić się o tą dopłatę lub czy dopłata może być przekazana na moje konto?

 • Jeżeli zbywca wyrazi zgodę – nie będzie problemu, może Pan zamieszkać w danym lokalu wcześniej.

 • Łukasz

  Dzień dobry,

  Jeśli skorzystam z dofinansowania MDM z 2018 na rynku wtórnym i podpiszę końcową umowę notarialną to czy ja mogę zamieszkać w tym mieszkaniu wcześniej?

 • Witam. Sądzę, że tak. Na początku 2017-go roku do dyspozycji kredytobiorców zostanie udostępniona druga część puli 2017 i 50% z 2018 – trudno będzie wykorzystać taką kwotę w ciągu 3 miesięcy.

 • Sylwia

  Witam. Jestem w trakcie kupna mieszkania od dewelopera, gdzie wpłaciłam już zaliczkę 5tys, przy umowie rezerwacyjnej. Mieszkanie jest w trakcie budowy, będzie oddane do użytku w marcu 2017r, Wtedy będę załatwiać kredyt, czy w tym okresie jak złoże wniosek o dofinansowanie będą dostępne środki z roku 2018, deweloper zgodził się bez problemu, aby dostać te pieniążki w styczniu 2018, ale pytanie czy jeszcze się załapiemy?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Wniosek o zwrot podatku VAT składa Pan raz – po zakończeniu budowy i technicznym odbiorze budynku. Zwrot VAT nie jest wypłacany z puli przeznaczonej na dofinansowanie – nie ma więc groźby, że środków zabraknie. Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania – zachęcam do wpisów na forum.

 • Tomek

  Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego systemem gospodarczym.
  Spełniam wszystkie warunki mdm (wiek, metraż domu)
  Czy w przyszłym roku lub w 2018 r. będe mógł starać się o zwrot vatu? Czy zwrot jest również ograniczony jakąś pulą lub transzą jak w przypadku kredytów i czy pieniądze z tej puli kończą się? Czy w ogóle będzie szansa na zwrot vatu?
  Prosiłbym o więcej informacji dla osób budujących dom systemem gosporarczym

 • Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. W takim przypadku kredyt może zostać wypłacony nawet w tym roku, następnie nastąpi przekazanie własności mieszkania, kwota dofinansowania z MDM zostanie wypłacona na początku 2018-go roku. Kwestia zaliczki to już indywidualna sprawa pomiędzy Panią, a deweloperem. Proszę jedynie pamiętać, że kwota Pani własnych środków + dofinansowanie z MDMu nie mogą przekroczyć 50% wartości mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marta

  Chce teraz kupic mieszkanie z rynku pierwotnego, deweloper zgodzil się otrzymać druga transze z mdmu w 2018, chciałam zapytać jak to będzie wygladac formalnie? wymagana będzie jakas kaucja? Czy będę mogla się wprowadzić w 2016 a deweloper będzie czekal az do 2018 na 2 transze? co z aktem notarialnym?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Może Pani złożyć wniosek na początku 2017, wtedy zostanie odblokowana druga część puli z tego roku. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ewa

  Witam,
  Zamierzam kupić mieszkanie które powinno być gotowe w listopadzie -grudniu 2017 roku. Ostatnia data transzy która określił deweloper to sierpień 2017 i teraz zastanawiam się czy złożyć wniosek z mdm na rok 2017? Czy jest w ogóle szansa na otrzymanie środków z 2017?? Czy lepiej wybrać rok 2018 i dogadać się z deweloperem aby poczekal na dopłatę z mdm-u??

 • Nie jest to prawda, obligatoryjność ubezpieczenia zależy od wybranej oferty, prowizja za udzielenie może zostać objęta kredytem w ramach programu MDM.

 • Marek

  Obowiązkowe ubezpieczenia,prowizja płatna tylko gotówką przy MDM.

 • Witam. Zachęcam do kontaktu z doradcami po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Warunki kredytu, które zostaną Panu zaprezentowane nie będą odbiegały od standardowej oferty kredytu hipotecznego.

 • Marek

  MDM = gorsze warunki kredytu.Sprzedający też chce więcej jak ma czekać na MDM.Więc z dofinansowania 25 tysięcy robi się 10 tyś.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Odnośnie Pańskich pytań.
  Ad 1. Jest taka szansa, aczkolwiek mała. Ew. podwyżka limitów dla woj. opolskiego może nastąpić jednak dopiero 30.09

  Ad 2. Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z 1 dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać 20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem drugiego dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Łukasz

  Witam, chcę skorzystać z MDM w woj. Opolskim. Z tego co czytałem stawki nie zmienią się, ale nie mogę uzyskać odpowiedzi na dofinansowanie w moim przypadku. W obecnej chwili jesteśmy rodziną 2+1 i spodziewamy się drugiego dziecka (styczeń 2017). Umowę deweloperską będziemy podpisywać sierpień- wrzesień.
  Dwa pytania:
  1. Czy kwota dla woj. opolskie-OPOLE zostanie podwyższona czy ciężko na ten moment to określić?
  2. W momencie podpisywania umowy jesteśmy rodziną 2+1, a od stycznia 2+2, czy w takim przyadku możemy dostać jakieś wyrównanie – obniżenie kredytu?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Okres oczekiwania na kredyt będzie oczywiście zależał od wybranego banku. W chwili obecnej czas od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu wynosi średnio około 1 miesiąca. Kredyt może zostać wypłacony w tym roku, natomiast na część pochodzącą z dofinansowania sprzedawca będzie musiał poczekać min. do 2017-01-02. Na wniosku o przyznanie dofinansowania podadzą Państwo przyszłoroczną datę. Bank kredytujący zapewni przelew środków w wyznaczonym terminie. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Pawel

  Witam. Planuje zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Planowane oddanie budynku to koniec roku 2016. Na chwile obecna mam 3 tyg do slubu. Kredyt chce wziac z przyszla zona wiec czekamy na slub. W chwili obecnej chcemy podpisać umowę umowę rezerwacyjna na mieszkanie. Nastepnie po slubie (6 tyg od dnia dzisiejszego) podpisac umowe deweloperska. Wklad wlasny mamy ok 53 tys. W momencie podpisania umowy rezerwacyjnej wplacamy 3 tys deweloperskiej 50 i reszte chcemy wziac kredyt z mdm na 2017 rok. Pytanie brzmi jak dlugo trzeba bedzie czekac na wyplaxenie srodkow? Czzy to bedzie po 2017 czy jakas czesc bedzie w 2016 a doplata mdm tylko w 2017? Co w przypadku podania terminow w umowie do koedy zostanie wplacona reszta? Jak moge sie zabezpieczyc? Zdolnosc kredytowa posiadamy wiec z tym nie powinno byc problemu.

 • Ustawodawca nie przewidział po prostu takiego zainteresowania programem. Środki z 2015-go roku nie zostały na przykład w całości wykorzystane. Nie ma jednak problemu, nadal można korzystać z puli przewidzianej na 2017-ty rok. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Adam

  Całe to mdm to jakaś kpina .Ktoś chciał dobrze a wyszło jak zawsze.Kwota dostępna na cały rok kończy się już w marcu.Ktoś powinien karnie odpowiedzieć za to.Kwota powinna być dostępna na cały rok.Jak już to z limitami na dany miesiąc tak ,żeby nawet w grudniu była szansa na dofinansowanie w danym roku a nie rezerwacja pieniędzy w 2016 roku z puli 2018.Kompromitacja!!!

 • Adam

  Komedia.

 • Sprostowanie. W dniu dzisiejszym (2016-04-04) Ministerstwo Rozwoju wydało następującą rekomendację: „W nawiązaniu do podanej powyżej informacji dot. możliwości wpłaty kaucji sprzedającemu na poczet ew. zwrotu dopłaty MDM informujemy, że wg oficjalnej informacji Ministerstwa Rozwoju z dnia 2016-04-04 takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Dofinansowanie NIE MOŻE zostać wypłacone w sytuacji, jeśli całość kwoty należnej sprzedającemu zostanie uregulowana wcześniej, a taką sytuację zapewniałby wpływ środków z kredytu i wcześniejszej kaucji.”

  Wg Ministerstwa – jedyną akceptowalną forma skorzystania z dofinansowania ze środków przeznaczonych na 2017-ty rok jest przekonanie sprzedającego, aby poczekał na wypłatę środków z MDMu do stycznia 2017. Zaznaczam, że wcześniejsze opinie działów prawnych poszczególnych banków dopuszczały możliwość wpłaty kaucji.

 • Na konferencji BGK 16.03 padło takie pytanie i wówczas zdanie BGK brzmiało, że jest to sprawa pomiędzy stronami transakcji.

 • Agata Steć

  Witam, czyli mam rozumieć że zapis z kaucją wchodzi w grę (?) Nie ma ryzyka cofnięcia dofinansowania za to że wpłaciliśmy kaucję?? bgk wyraza zgodę na coś takiego?
  proszę o odpowiedź!!!!

 • Na początku przyszłego tygodnia temat powinien się wyjaśnić.

 • Beata

  Otrzymaliśmy podobne informacje z BZ WBK. Ponoć Ministerstwo Infrastruktury zakwestionowało takie rozwiązanie, twierdząc ze skoro cena za mieszkanie jest uregulowana w całości, to dopłata się nie należy. Osobiście nie rozumiem takiej interpretacji, dla mnie kaucja ze swej definicji podlega zwrotowi. Po kolejnym aneksowaniu umowy przedwstępnej po raz kolejny jesteśmy blokowani przez BGK i ciężko uzyskać od kogokolwiek informacje na ten temat.

 • Dodałem informację do komentarza użytkownika ppp.

  Odnośnie samej kaucji – trudno mi komentować informację ww. notariusza. Kaucja jest to kwota pieniędzy, której celem jest zabezpieczenie interesów jednej ze stron umowy. Założeniem kaucji jest jej zwrot po zakończeniu umowy między stronami. Kaucja nie podlega jednak zwrotowi lub podlega częściowemu zwrotowi w przypadku nie wywiązania się lub niedbałego wywiązania się z umowy.

 • Nie do końca. Rozmawiałem dzisiaj z pracownikami BZ. Podane rozwiązanie (dwie odrębne umowy) jest sugestią działu prawnego ww. banku. Bank prowadzi aktualnie rozmowy z Ministerstwem na ten temat i oczekuje na rekomendację. W najbliższym czasie otrzymają odpowiedź, czy przeniesienie własności lokalu oraz kwestia kaucji mogą być rozwiązane jedna umową. Po otrzymaniu informacji skontaktują się z nami.

 • Adm

  Witam ja jestem w takiej samej sytuacji jak użytkownik „ppp” również jestem ciekawa jak to teraz wygląda. Byłam u notariusza i powiedział, że nie ma czegoś takiego jak kaucja, może być ewentualnie pożyczka a nie kaucja- na co oczywiście sprzedający się nie zgadza…

 • ppp

  Czy wiadomo już coś więcej na temat tego rozwiązania?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ppp

  Bardzo dziękuję. W takim razie będę czekać na odpowiedź.

 • ok, spróbuję jutro upewnić się odnośnie tego tematu i dam znać

 • ppp

  Rozumiem, natomiast prawnicy banku BZ WBK zasugerowali dwie odrębne umowy – jedna umowa kupna-sprzedaży („czysta” – dot. tylko przeniesienia własności nieruchomości), druga umowa to umowa dotycząca zabezpieczenia kaucji. Co w sytuacji takich rozbieżności w informacjach, podczas gdy notariusz również ma problem ze znalezieniem konstrukcji prawnej dotyczącej takiej umowy o zabezpieczenie.

 • Witam.Wymienione rozwiązanie jest jedynie sugestią z naszej strony. Nie jesteśmy na tyle kompetentni w kwestiach prawnych, aby proponować konkretne zapisy, polecam w tej sprawie kontaktować się z biurem prawnym lub notarialnym. O ile zdążyliśmy się zorientować, zapis dot. ew. kaucji może być zawarty w akcie przenoszącym własność nieruchomości, nie ma potrzeby sporządzania oddzielnego dokumentu.

 • ppp

  Witam, mam pytanie odnośnie zabezpieczenia kaucji wniesionej tytułem pokrycia dopłaty, która ma być wypłacona w 2017 roku. Takie rozwiązanie zostało podsunięte osobom, które co prawda zdążyły złożyć wniosek przez zablokowaniem systemu, ale na dopłaty w tym roku się już nie załapią i mogą złożyć wniosek o dopłatę z puli przyszłorocznej. Prawnicy nie do końca wiedzą jak taką umowę przed notariuszem skonstruować tj. umowę o zobowiązanie do zwrotu kaucji, czy ma być to osobna umowa czy łącznie z umową kupna-sprzedaży, w jakiej formie ma być ona zawarta, z jakim terminem itp. Proszę o informację, jakie są wymagania w tej kwestii.

 • Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.
  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Oczywiście ww. beneficjent powinien spełniać kryterium wieku lub wychowywać min. troje dzieci.

 • ana

  Witam, a osoby które ukończyły 35 lat, posiadające rodziny wielodzietne tez mogą otrzymać wsparcie w postaci zwrotu podatku VAT? Co z osobami, które są właścicielami np 1/4 domu?

 • Jak kupić mieszkanie teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Może Pani złożyć wniosek do końca 2016-go roku, środki zostaną wówczas wypłacone z puli przypadającej na 2017-ty rok. ponieważ w 2016-tym roku można zarezerwować jedynie 50% przyszłorocznej puli, istnieje niestety szansa, że środków dla Pani zabraknie. Może Pani wtedy złożyć wniosek o dofinansowanie z puli na rok 2018.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka S.

  Witam, W bieżącym roku kończę 35 lat (październik), wniosek o kredyt mieszkaniowy i dofinansowanie planowałam złożyć na początku grudniu (z uwagi na moją sytuację, jestem w trakcie poszukiwania pracy). Czy mogę złożyć wniosek w grudniu, a środki z tego co rozumiem zostaną wypłacone w przyszłym roku, pomimo że 35 lat kończę w 2016? Z uwagi jak widać na dość szybkie wyczerpanie puli środków na 2016, jest możliwe by składając wniosek z końcem roku 2016 brakowała już środków z 2017, co w tej sytuacji? musiałabym czekać do roku 2018 aby skorzystać z dofinansowania? Proszę jednak pamiętać, że 35 lat kończę w tym roku i czy nie będzie to miało wpływu na wypłatę dofinansowania w latach następnych? Są to ważne dla mnie pytania, gdyż od nich uzależniam decyzje odnośnie przyszłości, wyjazd za granicę lub poszukiwanie stałej pracy w Pl. Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam Agnieszka S.

 • Wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony razem z wnioskiem kredytowym. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Victoria Ole

  Witam. Czy mogę zarejestrować sie w programie mdm na 2017 rok jeżeli nie złożyłam jeszcze wniosku o kredyt hipoteczny? Czy musi to nastąpić razem?czy taki wniosek składam w banku czy można online?

 • Witam. Takie rozwiązanie nie będzie kolidowało z programem MDM, możecie Państwo zamieszkać wcześniej w kupowanym lokalu (oczywiście, o ile deweloper wyrazi na to zgodę).

 • zuz

  Witam. Jeżeli akt notarialny został już podpisany, kredyt zostanie uruchomiony w 2016 roku (mieszkanie oddane od dewelopera w 2016) natomiast ostania transza kredytu jaką będzie dopłata z mdm na 2017 rok będzie najprawdopodobniej w styczniu i przeniesienie własności też w styczniu, to czy można zamoezzkać w 2016 roku w momencie oddania mieszkania? Czy będzie to jakoś kolidowało z mdm-em?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Po wyczerpaniu środków przeznaczonych na 2016-ty rok w bankach panuje zamieszanie. Nie wszyscy zrozumieli, że to nie jest zakończenie programu MDM. Zapewniam, że wnioski o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok powinny być przyjmowane. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Hmm, trochę dziwne, bo sprawa była poruszana na ich konferencji. Domyślam się jednak, że nie wszyscy pracownicy BGK na niej byli 😉

 • Oczywiście, że jest to sprawa całkowicie pomiędzy sprzedającym i kupującym, BGK niczego odgórnie nie narzuca. Trochę mnie dziwi, że rozmówca z BGK nic na ten temat nie wiedział, skoro sprawa była poruszana na konferencji – właśnie w BGK.

 • Facebook User

  Banki nie mogą zwlekać w nieskończoność.W końcu zaczną przyjmować wnioski. Zrobiły sobie chwile „oddechu” Zobacz komunikat na stronie BGK…

 • Marcin

  Jak wyglada sytuacja z rezerwacja srodkow przewidzianych na rok 2017? Wczoraj w 3 bankach powiedziano mi ze kredyty z mdm sa calkowicie wstrzymane i nie mialo znaczenia ze mieszkanie jest z rynku pierwotnego i bedzie skonczone w pazdzierniku 2017? Na czym polega dokladnie to „rezerwowanie” srodkow?

 • a

  w BGK nic na ten temat nie wiedzą

 • a

  dziwne, w BGK nic na ten temat nie wiedzieli, co więcej tak jak podejrzewałam nic im do tego, takie rozwiązanie to sprawa jedynie pomiędzy ustaleniami z deweloperem i bankiem a nie z BGK, on tylko wypłaca środki. Małe wprowadzanie w błąd.

 • Przepraszam za zwłokę, konsultowałem jeszcze ten temat z doradcą. Banki z którymi współpracujemy wymagają następującej konstrukcji procesu: złożenie wniosku o wypłatę kredytu w 2016-tym roku z terminem wypłaty dofinansowania w 2017-tym, po podpisaniu umowy kredytowej wymagają podpisania aktu notarialnego po czym następuje wypłata części środków pochodzących z kredytu. Po przeniesieniu własności mieszkania ma niezwłocznie nastąpić przekazanie własności.

  Tekst nowelizacji można m.in. znaleźć w dziale Dokumenty na naszej stronie.

 • Jak najbardziej. Takie rozwiązanie jest nawet wskazane, gdyż Ustawa wymaga, aby przekazanie własności odbyło się jak najszybciej. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adam

  Witam. Chciałbym się upewnić czy możliwy jest następujący scenariusz: kupuję mieszkanie na rynku wtórnym z dopłatą mdm, kredyt z banku wypłacany jest w maju 2016 i następuje wtedy przekazanie kluczy a dopłata mdm wypłacana jest w stycznu 2017. Czy jest to zgodne z ustawa o mdm??

 • lid

  Można uzyskać jakieś „prawne”odniesienie do tej informacji? link do noweli? Mam zupełnie inne wiadomości z banku a mianowicie takie, że nie ma możliwości otrzymania własności mieszkania przed wpłynięciem ostatniej transzy! Więc dopóki nie wpłynie nasz mdm do dewelopera do tego momentu mieszkanie nie jest nasze! Bardzo proszę o potwierdzenie tych informacji!

 • Bardzo rozsądna rada, szczególnie, że przy ograniczeniu dopłat z MDMu popyt na mieszkania spadnie. Przy okazji – warto coś wynegocjować z ceny.

 • Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość podpisania aktu notarialnego zarówno przed, jak i po wypłacie dofinansowania. Z kolei Ustawa MDM nakazuje beneficjentowi wprowadzić się do mieszkania jak najszybciej. Jeżeli więc transza z kredytu będzie wypłacona w bieżącym roku, po jej wypłacie należy podpisać akt notarialny i następnie czekać do 2017-01-02 na wypłatę części z dofinansowania.

 • Ania

  Dziękuję 🙂

 • Agnieszka Sabisz

  Witam,
  Jeżeli wypłaty dla dewelopera miałyby być płacone w dwóch transzach to co z aktem notarialnym? Kiedy powinien być podpisany- gdy zostanie przesłany przelew z banku czy z MDM? Może ktoś z Państwa wie jak sprawy notarialne powinny być załatwione w tej sytuacji.
  Pozdrawiam

 • Wojtek

  Ustawa mówi, że uwzględnić można faktury wystawione z datą nie późniejszą, jak 30.09.2018, a wniosek o zwrot składa się do końca roku kalendarzowego w którym zostało wydane pozwolenie na użytkowanie, czyli może to być termin późniejszy jak 2018.

 • Facebook User

  Niejeden właściciel meiskania prędzej otrzyma transze niż sprzeda mieszkanie .Sprzedaz mieszkań staje w tej chwili.Próbuj się dogadać z właścicielem.

 • Piątkowska

  A czy jest jakiś ograniczony czas, na wybudowanie domu? Czy żeby skorzystać z tego zwrotu muszę go wybudować do 2018, gdy kończy się program MDM? Zaczynam budowę w tym roku i chciałabym skorzystać z zwrotu części podatku VAT.

 • Wojtek

  To jest ZWROT części podatku VAT, nie dofinansowanie zwrotu 🙂 Nie dostajesz dofinansowania w formie wkładu własnego do kredytu, jak w przypadku kupowania mieszkania lub domu. Zwrot części podatku VAT może być uzyskany jednokrotnie, więc najlepiej ubiegać się o niego po zakończeniu budowy domu.

 • Piątkowska Ania

  Witam,
  w tym roku chciałabym rozpocząć budowę domu jednorodzinnego 100m2. Chciałabym zapytać do kiedy muszę wybudować dom, by skorzystać z dofinansowania zwrotu podatku VAT za zużyte materiały? Czy muszę odrazu brać kredyt, czy mogę zacząć korzystając ze swoich pieniędzy, a gdyby tych nie wystarczyło to wtedy wziąć kredyt?

 • Wojtek

  Szanowny Użytkowniku, oświadczam, że nie lobbuję bankowi WBK ani żadnemu innemu. Jestem informatykiem, a nie bankierem / banksterem (wybierz sobie) i też miałem w tym roku korzystać z MDM, ale mi sie nie udało. Odpowiadam ludziom, bo dzięki temu sam wiem więcej na temat programu i ludzie szybciej dostają odpowiedzi. Twoje oskarżenia o lobbing są co najmniej nie na miejscu, bo opierałem się na informacjach, które były podawane tutaj.

 • cimar

  bo …… PiS doszedł do władzy to jest chory kraj zamiast pomagać ludziom kosa w plecy, zawistny kurdupel

 • O to powinien już zapytać Pan w ww. Spółdzielni. Jeżeli się zgodzą, ze strony MDMu nie będzie przeszkód.

 • Krzysztof

  Rozumiem, że taka umowa musi powstać. Spółdzielnia sprzedaje mieszkania kredytowane z dopłatą MDM. Ale czy są jakieś prawne przeszkody aby Spółdzielnia odczekała do stycznia na drugą transzę?

 • Owszem, nie jest to łatwy proces. Można jednak wpłacić sprzedającemu kaucję, która zostanie zwrócona po wypłacie dofinansowania z programu MDM (i zagwarantować jej zwrot notarialnie), można także wynająć mieszkanie z prawem pierwokupu.

 • W przypadku przetargu, podstawą zobowiązań stron do zawarcia umowy przeniesienia własności, na etapie składania wniosku, nie będzie umowa zobowiązująca, zawierająca parametry mieszkania, kwalifikujące do programu MdM. Umowa taka jest wymagana przez Ustawę MDM.

 • Grzegorz Komosiński

  Witam. Ciężko będzie kupić mieszkanie w 2016 roku z rynku wtórnego z dofinansowaniem mdm. Wątpię, że ktoś ze sprzedających czekałby na drugą transzę ponad pół roku. Czy istnieje jakaś inna możliwość?

 • Krzysztof

  Wygrałem przetarg na mieszkanie w Spółdzielni Mieszkaniowej. Planowałem sfinansowanie zakupu kredytem z dopłatą MDM, ale mój wniosek nie został zarejestrowany przed wyczerpaniem środków na 2016. Czy są jakieś formalne przeszkody aby SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA mogła sprzedać mieszkanie w wyżej opisanym trybie?

 • Niestety nieprędko – to projekt PO 😉

 • Krzysztof

  Kiedy i w jakim trybie zapadną decyzje w tej sprawie?

 • Nie ma problemu – polecamy się.

 • Marek

  Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

 • Taka informacja jest dostępna na stronie BGK dotyczącej programu MDM – informacja prasowa.

 • Raz jeszcze – nie lobbujemy na rzecz żadnego banku.

 • Jest już oficjalne info BGK. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Kwota dofinansowania będzie stanowiła wkład własny.

 • Marek

  Było by znakomicie. Ale przy programie 500+ pomocy frankowiczom, jakoś nie jestem optymistycznie nastawiony. Jeszcze niech mi państwo powiedzą gdzie można sprawdzać ilość pozostałych dostępnych środków mdm. O ile jest taka możliwość

 • Facebook User

  BGK był zdziwiony Waszym postępowaniem ( tzn postępowaniem WBK) BGK nic nie musiał dzisiaj potwierdzać oficjalnie.

 • Być może przejdzie projekt noweli i rząd dosypie dodatkowe 800 mln do programu.

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Marek

  W takim razie dziękuję za odpowiedź. Zostaje liczyć na to, że środków z 2017 roku starczy we wrześniu tego roku. Pozdrawiam

 • Niestety nie, rejestracja jest dokonywana na podstawie umowy przestępnej.

 • Krzysztof Tuła

  Witam. Zamierzam rozpocząć budowę domu i chciałbym skorzystać z dofinansowania MDM. Rozpoczęcie budowy planowane jest na III kwartał 2016 i będzie prowadzona systemem gospodarczym. Planowane zakończenie budowy jesień 2017. Czy dostanę dofinansowanie?

 • Marek

  Chodzi mi o to czy istnieje możliwość rezerwacji mdm na podstawie umowy rezerwacyjnej ale jeszcze bez brania kredytu. Kredyt przyznawany jest na podstawie umowy przedwstępnej. Ja natomiast taka umowę chce podpisać we wrześniu i we wrześniu ruszyć z kredytem (aby był wypłaconych w tym miesiacu). A boje się ze do tego czasu zabraknie środków stąd rezerwacja u dewelopera.

 • Tak, jest taka możliwość. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Zgadza się, kwestia wyjaśniona. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Nie lobbuje, rzeczywiście podaliśmy taką informację. Większość środków z MDMu pozyskali beneficjenci kupujący mieszkania na rynku wtórnym. Trwały rozmowy, czy nie zablokować takiej możliwości, a my zbytnio pospieszyliśmy się z publikacją. Dzisiaj BGK potwierdził jednak oficjalnie – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Już jest wiadomo – tzn. jest oficjalne stanowisko BGK. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Na dzisiejszym spotkaniu BGK poprosiło o oczekiwanie do końca tygodnia. Mają problem z serwerami po wczorajszym dniu.

 • Kamila Kolanda

  Witam, ile czasu sie czeka na decyzje czy moj wniosek zostal przyjety w BGK i zostal rozpatrzony pozytywnie?

 • Dostaliśmy info z BZ-tu, ale z komentarzem, że pochodzi z BGK. Sytuacja jest już wyjaśniona. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • W BZ WBK także jest już taka możliwość. Można składać wnioski na rynek wtórny z puli na 2017-ty – jedynie przeniesienie własności powinno się dokonać w ciągu miesiąca od wypłaty 1 transzy środków.

 • Sytuacja już się wyjaśniła. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Kwestia na szczęście została już dzisiaj wyjaśniona. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Powyższy zapis dotyczy także BZ WBK

 • Kwestia na szczęście została już dzisiaj wyjaśniona. Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

  Powyższy zapis dotyczy także BZ WBK.

 • W BZ WBK również można składać wnioski na rynek wtórny z puli na 2017-ty – jedynie przeniesienie własności powinno się dokonać w ciągu miesiąca od wypłaty 1 transzy środków.

 • Dzisiaj na spotkaniu w BGK kwestia została wyjaśniona – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02

 • Dzisiaj na spotkaniu w BGK kwestia została wyjaśniona – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • W BZ WBK również można składać wnioski na rynek wtórny z puli na 2017-ty – jedynie przeniesienie własności powinno się dokonać w ciągu miesiąca.

 • Dzisiaj na spotkaniu w BGK kwestia została wyjaśniona – Klienci mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania z puli przeznaczonej na 2017-ty rok. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Płatność dla sprzedającego zostanie podzielona na dwie transze – pierwsza z nich, pochodząca z kredytu, może być wypłacona w dowolnym momencie (także w roku 2016-tym). Druga część – pochodząca z dofinansowania MDM będzie wypłacona po 2017-01-02.

 • Facebook User

  Tylko w WBK proszę zaznaczyć

 • Facebook User

  z rynku wtónego także, pod warunkiem ze ominiesz WBK.

 • Facebook User

  Bo nie może być to zgodne z ustawa.Takie jest info z MIn Inf.i Bud.
  WBK wstrzymało, inne banki działają zgodnie z ustawą.

 • Facebook User

  Tak , w wbk wstrzymali.Porozmawiaj z innym bankiem.

 • Facebook User

  Możesz składać w każdym banku oprócz WBK.Odpowiadający Wojtek nie udziela rzetelnych odp.Lobbuje bankowi WBK?

 • Marek

  Witam,
  Czy jeżeli podpisze umowę rezerwacyjna z deweloperem powiedzmy w kwietniu 2016 gdzie inwestycja ma być oddana w roku 2017, mogę zarezerwować środki mdm na podstawie umowy rezerwacyjnej na rok 2017? A umowę przedwstępna podpisać około września 2016 i wtedy ruszyć z kredytem. Czy jest taka możliwość…

 • Wojtek

  Na razie składanie wniosków o mieszkania sz rynku wtórnego jest wstrzymane, nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób coś sie w tej materii ruszy. Podobno dzisiaj miało być jakieś spotkanie tego dotyczące, więc pewnie pojawi się na tej stronie informacja.

 • blablabla

  Kiedy będzie wiadomo czy można składac wnioski na 2017 z rynku wtórnego? Właśnie miałam podpisywać umowę przestępną i nie wiem co robić, czy kupować z wkładem własnym czy czekać… :/

 • aneta

  własnie jestem po rozmowie z bzwbk i niestety potwierdzają nieoficjalną inf o wstrzymaniu wniosków na dofinansowanie mdm w 2017r, dot rynku wtórnego…mam nadzieje, że to tylko jakiś chwilowy przestój…kontaktowałam sie z BGK żeby tą inf potwierdzic, ale polecono mi tylko kontakt z bankiem gdzie składałam wniosek

 • Darek

  W takim razie poczekajmy może właściciel strony udzieli nam odpowiedzi skąd taka informacja.

 • Wojtek

  Mój cytat pochodził z odpowiedzi właścicieli tej strony, dlatego był w cudzysłowach. Nie mam żadnych innych źródeł, na podstawie których mógłbym wydawać własny osąd w tej sprawie.

 • xxx

  Przed momentem również jak „darek” dzwoniłem na infolinię BGK i uzyskałem informację, że nie ma przeciwwskazań do składania wniosków na 2017 rok zarówno dla rynku pierwotnego jak i wtórnego.
  Może Wojtek ma info z jakiegoś innego źródła???

 • Wojtek

  „Informacja pochodzi z BGK, jeszcze dwa tygodnie temu rzeczywiście nie było z tym problemów.” Być może ludzie z tej strony rozmawiali z innym konsultantem lub coś się zmieniło w tej kwestii.

 • darek

  Witam, skąd informacja że przyjmowanie wniosków na mieszkania z rynku wtórnego na 2017 rok zostało wstrzymane? Dzwoniłem na infolinię BGK i konsultantka poinformowała mnie że ona nic na ten temat nie wie a ustawa dotyczy zarówno mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego.

 • Wojtek

  Z rynku pierwotnego – tak, sprzedający dostanie dofinansowanie dopiero po 2.1.2017; w przypadku mieszkania z rynku wtórnego – niestety na razie nie, zostało wstrzymane przyjmowanie takich wniosków.

 • Wojtek

  Tak, na razie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania z rynku wtórnego zostało wstrzymane.

 • Joanna

  Czu mogę kupić mieszkanie, które będzie do odbioru w maju 2016 roku a dostać dofinansowanie mdm z 2017?

 • Kika Cian

  Proszę o odpowiedź osobę pracującą przy tym programie.
  Czy dobrze zrozumiałam komunikat, że wnioski na 2017r mogą składać tylko te osoby które kupują mieszkanie z rynku pierwotnego, a jeśli chcę kupić mieszkanie z rynku wtórnego to nie mam możliwości złożenia wniosku?

 • Wojtek

  1) Dokładniej, to po 2.01.2017, ale na razie przyjmowanie wniosków na mieszkania z rynku wtórnego zostało wstrzymane.
  2) Tak, kwota dofinansowania liczona jest jako wkład własny.

 • xxx

  Jeśli tak to czy kwota dofinansowania w takim przypadku może stanowić wkład własny?

 • xxx

  Witam, Mam pytanie odnośnie rynku wtórnego i dofinansowania na 2017 rok. Czy dobrze rozumiem, że jeśli sprzedający wyrazi zgodę na sprzedaż mieszkania np. w tym miesiącu to po pozytywnej decyzji kredytowej może otrzymać pieniądze z kredytu w najbliższych tygodniach a pozostałą część z dofinansowania po 01-01-2017?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/