W dalszym ciągu można składać wnioski MDM o dopłatę na lata 2017-2018

W dalszym ciągu można składać wnioski MDM o dopłatę na lata 2017-2018

W dniu dzisiejszym BGK opublikował na swojej stronie informację o wyczerpaniu 95% puli środków przeznaczonych na 2016-ty rok.

Oznacza to, że od środy 2016-03-16 banki będą odrzucały wnioski o kredyt z dopłatą MDM na bieżący rok. BGK nie ma niestety możliwości przesunięcia środków z przyszłorocznej puli, nadal jednak istnieje nadzieja, że środki jeszcze się w tym roku pojawią.

Konstrukcja procesów kredytowych w niektórych bankach spowoduje, że środki będą wracały do puli – ze względu np. na decyzje negatywne analityków. Pozostaje pytanie, czy będą to materialne kwoty i co z nimi zdecyduje się zrobić BGK?

Nadzieję na dodatkowe środki daje także nowelizacja Ustawy „Mieszkanie dla Młodych”. W Sejmie trwają właśnie prace nad projektem proponującym zwiększenie budżetów na poszczególne lata – corocznie o 800 mln PLN. Nagły wzrost zainteresowania programem i szybkie wyczerpanie środków nieco zaskoczyły polityków. Być może jednak w najbliższych dniach proces legislacyjny przyspieszy – szczególnie, że dodanie dodatkowej puli na wsparcie dla beneficjentów MDMu może podbić słupki poparcia.

Co dalej z programem MDM?

Wyczerpanie tegorocznej puli nie oznacza zakończenia programu. Wnioski nadal można składać – i to niekoniecznie pod warunkiem odbioru inwestycji w przyszłym lub kolejnym roku. Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę na rozdzielenie płatności – środki z kredytu może otrzymać jeszcze w tym roku. Część pochodząca z dopłaty MDM zostanie przekazana po 2017-01-02.

Nie będzie również problemów w przypadku zakupu mieszkań na rynku pierwotnym. Jeżeli deweloper dopiero buduje inwestycję i planuje jej oddanie w 2017-tym roku.

Kredytobiorca może także wynająć od dewelopera mieszkanie – i o ile pozostanie pierwszym wynajmującym – nabyć je w późniejszym okresie. Taka transakcja nadal będzie nadal traktowana jako rynek pierwotny (co przekłada się na wyższe limity dot. ceny mieszkania).

Beneficjant może również umówić się na wpłacenie kaucji, która (oprócz środków z kredytu) stanowiła będzie finansowe zabezpieczenie transakcji. Kaucja mogłaby zostać zwrócona kredytobiorcy po wpływie dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych” na początku 2017-go roku. W najbliższych dniach odbędzie się także spotkanie w BGK dotyczące możliwości wsparcia dla kredytobiorców chcących nabyć mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku prywatnych sprzedawców mieszkań kilkumiesięczne oczekiwanie na dokończenie transakcji nie zawsze jest akceptowalnym rozwiązaniem. Na spotkaniu zostaną podjęte decyzje, w jaki sposób można umożliwić przeprowadzenie takich transakcji.

Tymczasem wszystkich chętnych chcących otrzymać wsparcie z przyszłorocznej puli już teraz zachęcam do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych » Popularność programu MDM – szczególnie w ostatnich miesiącach – sugeruje przyśpieszenie decyzji.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150