Program „Mieszkanie dla Młodych” został przyjęty przez Sejm

Program Mieszkanie dla Młodych został przyjęty przez Sejm

Projekt ustawy dotyczącej programu „Mieszkanie dla Młodych” został zaakceptowany przez Sejm i skierowany do Senatu.

Posłowie podsumowali ostatnio wprowadzone zmiany:

 • wprowadzenie mnożnika 1,1 w stosunku do cenowych limitów – co istotnie zwiększyło pulę mieszkań dostępnych dla programu,
 • zwiększenie limitu metrażu domów i mieszkań dla osób z co najmniej trójką dzieci – odpowiednio do 85 mkw i 110 mkw,
 • rozszerzenie programu od domy jednorodzinne do 100 mkw w zakresie kupna na rynku pierwotnym lub budowy systemem gospodarczym. W przypadku samodzielnej budowy inwestorowi przysługuje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane.

Aprobatę zyskał sposób dofinansowania. Jednorazowa dopłata na początku okresu kredytowania istotnie zmniejszy poziom obciążeń finansowych kredytobiorcy. W przeciwieństwie do poprzedniego programu „Rodzina na Swoim” – kredytobiorca przez cały okres kredytowania będzie miał ratę na tym samym poziomie (przy RnS dopłata dotyczyła pierwszych ośmiu lat kredytowania, po tym okresie rata rośnie).

Tyle dobrych wieści – pozostałe założenia programu spotkały się z miażdżącą krytyką. Do programu na pewno nie będzie włączony rynek wtórny. Sekretarz stanu w ministerstwie transportu i budownictwa Piotr Styczeń przekonywał, że inne rozwiązanie nie ma po prostu sensu. Włączenie rynku wtórnego do programu jest może szczytne z punktu widzenia socjalnego, ale z punktu widzenia ekonomicznego i rozwoju mieszkaniowego, byłoby to nieefektywne.

Z programu odpadną także mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie po prostu nie funkcjonuje rynek deweloperski. Zdaniem ekspertów, także kwota, którą rząd przeznaczył na realizację „Mieszkania dla Młodych” jest zbyt mała, aby rozruszać rynek budownictwa.

Posłowie opozycji podkreślali, że na programie zarobią przede wszystkim deweloperzy. Reprezentanci Ruchu Palikota powoływali się na przykłady poprzedniego programu „Rodzina na Swoim”. Rozwiązania RnS były dopracowywane przez wiele lat i w finale program rzeczywiście służył wsparciu rozwoju budownictwa mieszkaniowego. RnS obejmował jednak rynek wtórny.

Poseł Andrzej Adamczyk z PiS zastanawiał się dlaczego mieszkańcy wsi i małych miast nie mogą być objęci tym wsparciem oraz co sprawia, że rząd forsuje tak wadliwe rozwiązanie, korzystne jedynie dla deweloperów. Poseł przypomniał o innym rządowym pomyśle – projekcie ustawy zakładającej wykup mieszkań od deweloperów za 5 mld zł w celu rozwoju rynku wynajmu mieszkań socjalnych.

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość podtrzymał wszystkie poprawki zgłoszone w trakcie dotychczasowych prac. Program powinien uwzględniać mieszkania z rynku wtórnego oraz objąć wsparciem tych, którzy budują własne domy lub adaptują budowle do celów mieszkalnych.

Posłowie z Ruchu Palikota ocenili MDM jedynie jako protezę, program, który zapewni jedynie minimalną pomoc dla wybranych, mimo to zagłosowali jednak za przyjęciem programu, aby zapewnić rynkowi budowlanemu w Polsce przynajmniej minimalne wsparcie.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, rozdz. 1 pkt 2: „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.

  Dodatkowo, Ustawa MDM określa dom jednorodzinny jako „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w którym
  znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Możliwe jest więc sfinansowanie w ramach programu MDM budynku jednorodzinnego – w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny.

 • Agnieszka Kaczanowska

  A jak jest z szeregowkami i z zabudowa segmentowa czy tam limit powierzchni wynosi 75 m czy 100 m?

 • Oprócz porad dot. programu MDM oferujemy także wsparcie w zakresie ofert mieszkaniowych. jeżeli chciałby skorzystać Pani z wiedzy naszych doradców – prośba o rejestrację na naszej stronie. Być może będziemy w stanie znaleźć dla Pani odpowiednie mieszkanie.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • wicik

  Rynek tylko pierwotny. GRATULUJE!…. rynek wtórny, mieszkanie 42 metry ok 250 tysięcy… do przeżycia. Rynek pierwotny … 42 metry ok 600 zł…. chyba sobie jaja robicie 🙁

 • Marta

  Witam,
  Wydaje mi się że o to chodzi aby upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie, czyli pomóc młodym ludziom i firmom deweloperskim/budującym nieruchomości. Chyba nic w tym złego. Swoją drogą, dobrze że młodych się już nie dzieli, bo z tego co przeczytałam „Objęci programem mogą być single, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz małżeństwa. – źródło: http://www.fuko.pl/finanse/kredyty/mieszkaniowe/mieszkania-dla-mlodych.html ” program jest praktycznie dla każdego. Wcześniej trzeba było być małżeństwem a to było dość różnicujące. Wiadomo, że każdemu się różnie w życiu układa.

 • Wniosek o dopłatę można złożyć na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Lucasth

  Powierzchnia trochę za duża (maks w MdM to 100 mkw. powierzchni użytkowej). Skoro jednak już Pan budowę rozpoczął – może Pan skorzystać z możliwości zwrotu różnicy w podatku VAT. W ramach MdM, przy budowie systemem gospodarczym, to jedyne, na co mógłby Pan liczyć. Doszłoby natomiast ograniczenie co do powierzchni.

 • Grzesiek Glodek

  Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego o pow 118m2, czy mogę starać się o dofinansowanie? jeśli tak to gdzie i od kiedy mogę złożyć wniosek?

 • Lucasth

  Część osób skorzysta, cieszmy się że chłopaki robią cokolwiek.

 • angela

  Beznadziejna ustawa!!!! Kto na niej skorzysta? Deweloperzy!!! Dopłata uzależniona od ilości dzieci. Dom może mieć nie więcej niż 100 metrów użytkowych. A co z tymi co mają więcej? Im już się nic nie należy? Co z tymi co nie mają bądź nie mogą mieć dzieci? Państwo w Państwie!! Gratuluje pomysłów Panom i Paniom z PO. Zbliżają się wybory, trzeba zamydlić w jakiś sposób wyborcom oczy.

 • Lucasth

  Na zebraniach komisji sejmowej była mowa o powierzchni użytkowej.

 • Damian

  witam, chciałbym skorzystać z programu. Planuję budowę domu systemem gospodarczym. Jak mam traktować powierzchnię 100m2? czy to jest powierzchnia wyłącznie użytkowa domu? czy powierzchnia całkowita np. z garażem, kotłownia itp.?

 • Zarejestrować się w programie można na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dominik

  Chciałbym skorzystać z programu. Gdzie powinienem się zgłosić?