„Mieszkanie dla Młodych” nie obejmie wszystkich miast?

Aktualne limity cenowe obowiązujące w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 1 kwartale 2014 r. Czytaj »

Mieszkanie dla Młodych nie obejmie wszystkich miast

Po podpisaniu projektu ustawy przez Prezydenta Komorowskiego pozostaje już tylko czekać na uprawomocnienie ustawy i wprowadzenie kredytów z dopłatą MDM do oferty banków.

Tymczasem coraz częściej pojawiają się komentarze, czy limity cenowe dotyczące nieruchomości są dostosowane do rzeczywistej sytuacji na rynku?

Dla przypomnienia – aby otrzymać dopłatę należy znaleźć mieszkanie, którego cena za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieści się w wyznaczonym limicie. Limity są ustalane przez poszczególnych wojewodów i w cyklach kwartalnych – publikowane na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość limitu odpowiada 110 proc. średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Jednak ustalane odgórnie limity znacząco odbiegają od rzeczywistych cen transakcyjnych na rynku. Najbardziej skrajne przypadki dotyczą największych polskich miast – Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Poziom cen transakcyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach wymienionych miast może przekroczyć nawet o 20% kwotę przyznanego limitu. Są to jednak równocześnie rynki, gdzie w ubiegłym roku zostało rozpoczętych najwięcej inwestycji.

Deweloperzy chcą sprzedawać, klienci szukają atrakcyjnych mieszkań. Rządowy program może obu stronom pomóc w przysłowiowym spotkaniu się „w pół drogi”. Z jednej strony – ustalony limit wyznaczy wskaźnik cen i spowoduje, że firmy raczej niechętnie będą je podnosić. Z drugiej strony – dopłata może spowodować, że Klienci zdecydują się na nieco większy kredyt, mając świadomość, że kwota kapitału zostanie pomniejszona. Klienci będą szukać ofert z szansą na dopłatę, a deweloper będzie chętniej negocjował.

Powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę. Rządowi bardzo zależy na sukcesie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Politycy muszą ponownie zdobyć zaufanie młodych ludzi, a MDM jest do tego znakomitą okazją. Mechanizm ustalania limitów można bardzo łatwo zmienić. W początkowej wersji projektu nie było mowy o współczynniku 110 procent zwiększającym wartości wskaźników. Został on wprowadzony, jako mnożnik ruchomy. Jeżeli się okaże, że program nie wypalił – wartość mnożnika zostanie podniesiona. W ofercie znajdzie się więcej mieszkań.

Gdzieniegdzie na rynku słychać głosy, że limity celowo zostały ustalone na takim poziomie, aby zapobiec sztucznemu nakręcaniu cen mieszkań. Wiadomo, że program przyciągnie sporo klientów, do których deweloperzy muszą dostosować swoja ofertę. BGK będzie na bieżąco monitorować poziom wypłat i przedstawiać sprawozdania na posiedzeniach rządu. Jeżeli okaże się, że zaangażowanie jest zbyt małe, limity z pewnością zostaną podniesione.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie. Aktualne mieszkanie może pozostać w Państwa posiadaniu. Można je np. wynająć i pozyskać dzięki temu środki na spłatę rat kredytu zaciągniętego w ramach programu MDM.

  Jeżeli potrzebują Państwo porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • M

  Mam pytanie>
  Mam w tej chwili mieszkanie na właśność z którego niekoniecznie chcę się wyprowadzać
  Mam trójkę dzieci
  Czy możliwość skorzystania z MDM jest tylko w przypadku gdy sprzedam dotychczasowe mieszkanie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy również do kontaktu z doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu
  mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Może Pani oczywiście sama szukać takiego mieszkania.

 • kamila

  Rozmawialam z doradcą ale chyba nie dokonca wszystko przeczytalam i umowilam sie na spotkanie . Z t3go co t6 czytam to te dofinansowanie jest tylko na mieszkania deweloperskie? I czy ja moge sobie znalesc mieszkanie czy to jest ograniczone?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli w wyniku podjęcia czynności budowlanych (budowa, rozbudowa, adaptacja) powstaje samodzielny lokal mieszkalny, czyli wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych i nowopowstały lokal zostanie po raz pierwszy zasiedlony przez nabywcę – nabycie takiego lokalu może zostać sfinansowane w ramach kredytu z MDM.

 • Ewelina

  Czy adaptując poddasze systemem energooszczednym dostane dofinansowanie ?

 • Zapraszamy również do kontaktu z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli to będzie budowa systemem gospodarczym – wówczas pomoc w ramach MDM przyjmuje możliwość odliczenia VATu na materiały budowlane. W takiej sytuacji sądzę, że można połączyć to z dofinansowaniem do domów energooszczędnych.

 • krystianwrc

  witam, nie mogąc znaleźć odpowiedzi w internecie szukam pomocy tutaj. Czy korzystając z programu MDM mogę również starać się o dofinansowanie do domu energooszczędnego/pasywnego?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Oczywiście że tak. Z programu jesteśmy wykluczeni jedynie, jeżeli obecnie lub w przeszłości posiadaliśmy dom jednorodzinny lub mieszkanie, ew. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest dom lub mieszkanie lub też posiadaliśmy na własność lub współwłasność budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny

 • Tomek

  czy współwłaściciele nieruchomości mogą wciąć udział w programie?

 • Zapraszamy do porównania ofert banków u Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Monika

  Dlaczego nie jest jawne w jaki sposób jest liczona wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia ? Przecież nie ma najmniejszej potrzeby podnosić limitu dla całego kraju, wystarczy sensownie wyliczyć koszt odtworzenia w miastach, w których obecnie jest on mocno zaniżony! Szczerze mówiąc wygląda mi to na celowy zabieg aby młodzi nie wyludniali wiosek i miasteczek osiedlając się w dyżych miastach gdzie łatwiej o pracę. Z tym, że jeśli w Polsce można łatwiej kupić mieszkanie tam gdzie nie ma pracy (i na mieszkanie i tak nas nie stać), a trudniej tam gdzie tą pracę można mieć to obawiam się, że program nie spełni funkcji zatrzymywania w kraju młodych i wykształconych.

 • MDM

  Program obejmuje cały kraj. Limit dla Nowego Dworu wynosi 3.670,70 PLN.

 • Asia

  Czy mogę skorzystać z dopłaty kupując mieszkanie w nowym dowrze mazowieckim? Czy program obejmuje tylko ww miasta?
  Pozdrawiam
  Asia

 • MDM

  Hmm, dofinansowanie otrzymują zwykli ludzie, nie deweloperzy. Zgadzam się, że program nie jest pozbawiony wad, ale dobrze widzieć, że Państwo zaczyna cokolwiek robić, aby poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.

 • Zocha

  Projekt zakłada pomoc deweloperom, nikomu więcej! Młodzi ludzie, których do tej pory nie stać było na mieszkanie raczej kupią tańsze mieszkanie z rynku wtórnego, które nie wymaga takich nakładów jak nowe. Wychodzi i tak taniej, nawet bez dopłaty 10%.

 • MDM

  Projekt zakłada pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują – dlatego jest niekonstytucyjny ;-). Tak naprawdę to ustawodawca mówi – jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania, to będziesz mieszkał tam, gdzie powiem.

 • MDM

  Limity będą podane najprawdopodobniej ostatniego dnia roboczego pierwszego kwartału 2014. Czy będą wyższe – nie wiadomo.

 • kaska

  Kiedy będą podane limity cenowe na 2 kwartał 2014? Czy będą one wyższe?

 • janek

  Dziwne że wkład własny nie powoduje obniżenia ceny/m2 kupowanego mieszkania, bo wtedy np. 20% wkład własny do mieszkania 60m2 we wrocku wartego 5600zł/m2 obniżyłby limit do 4480zł/m2. Dlaczego nikt tego nie uwzględnia??? Skoro mam trochę gotówki, powinno mnie stać na nieco wyższy standard, a nie tak jak teraz jestem skazany na szukanie jakiejś nory za 4774zł/m2.

 • A to z kolei, może wymusić na developerach obniżki cen mieszkań stąd tak przed końcem roku jeszcze chcą nabić w butelkę jak najwięcej ludzi obecnymi, zbyt wysokimi cenami 😛

 • Zapraszamy serdecznie również do zadawania pytań Doradcom na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy serdecznie również do zadawania pytań Doradcom na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jakub Majda

  niech szlak trafi wojewode małopolski… o co gosciowi chodzi!? skoro to ma być „średni koszt odtworzenia m. kw.” to z kad on wziol taka nierealna wartość!!!

 • MDM

  Jak Pan zaznaczył, banki podpiszą umowy z BGK dopiero od 2014-01-01. W najbardziej optymistycznym wariancie – dopiero wtedy będą miały w ofercie odpowiednie produkty – kredyty z dopłatą MDM. Podobnie było przy Rodzinie na Swoim. Kredyt z tym programem był specyficznym produktem, niezależnym od standardowej oferty

 • MDM

  Jak Pan zaznaczył, banki podpiszą umowy z BGK dopiero od 2014-01-01. W najbardziej optymistycznym wariancie – dopiero wtedy będą miały w ofercie odpowiednie produkty – kredyty z dopłatą MDM. Podobnie było przy Rodzinie na Swoim. Kredyt z tym programem był specyficznym produktem, niezależnym od standardowej oferty.

 • Paweł

  Tylko niektóre punkty ustawy wchodzą w życie 1.01.2014 akurat nie te mówiące o dopłatach (te wchodzą 22.11).
  Dlaczego więc z umową trzeba czekać do 01.01.2014.
  oczywiście banki z BGK umowy podpiszą od stycznia i dopłata będzie wtedy dostępna.

 • Piotr

  skoro ustawa wchodzi w życie 22 listopada to dlaczego trzeba czekać do stycznia??
  1.01.2014 wynika raczej z umów między BGK a bankami.

 • MDM

  Program będzie, natomiast może nie być na niego chętnych.

 • MDM

  Tak, pod warunkiem, że umowa przedwstępna nie wiąże się z przeniesieniem prawa własności.

 • Katarzyna

  jak program ma się do umów przedwstępnych podpisanych jeszcze w grudniu. Czy jeżeli podpiszę umowę przedwstępną z deweloperem w grudniu to będę mogła skorzystać z programu w styczniu?

 • Jacek

  Co to znaczy że MDM nie wypali?
  Nie będzie go?

 • et

  Za 4700 to we Wrocławiu większe lokale na peryferiach w blokowiskach.

 • MDM

  Ponieważ coś takiego już raz się stało – przy RNS. Proszę to nazwać przypuszczeniem na podstawie doświadczenia.

 • And

  Proszę mi odpowiedzieć – skąd ta pewność /na jakiej podstawie/, że rząd podniesie limity dopłat ?

 • MDM

  Limity są wyliczane w urzędach wojewódzkich. Trudno mi powiedzieć, wg jakich kryteriów.

 • anek

  nie rozumiem na jakiej podstawie została wyliczona średnia cena za metr, takie ceny w Lublinie to nie ma na rynku pierwotnym, czy oby to było wyliczane tylko na podstawie rynku pierwotnego czy był też brany pod uwage rynek wtorny? Bo nie powinien skoro dopłaty i program ma objąć tylko mieszkania z rynku pierwotnego. W takim wypadku na pewno nie kupię takiego mieszkania, bo deweloperzy i tak jeszcze podniosa ceny ….

 • MDM

  Niskie limity na chwilę obecną chociaż odrobinę przeciwdziałają zwyżce cen. Spokojnie, rząd je podniesie.

 • MDM

  Podniosą. Opozycja narobiła sporo szumu wokół programu. Jeżeli MDM nie wypali, będzie jeszcze większy.

 • s

  Program powinien się nazywać mieszkania dla bogatych

 • Rafał

  Dokładnie. Po co w ogóle te limity. Wychodzi na to że jak chcę sobie kupić mieszkanie we Wrocławiu (jestem singlem), to musiało by mieć ok 100 m2, wtedy cena za metr załapała by się na dopłatę.

 • Łukasz

  I raczej nie chce mi się wierzyć by rządzący podnieśli limity do średnich cen mieszań w największych miastach

  Raczej trzeba będzie liczyć na ruch ze strony deweloperów

  Ogólnie śmiech na sali z tymi limitami