„Mieszkanie dla Młodych” dla rynku wtórnego?

Mieszkanie dla Młodych dla rynku wtórnego

Pierwsze czytanie projektu ustawy „o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania” wywołało w Sejmie wiele kontrowersji.

Najwyraźniej dopiero teraz – po ponad półrocznych przygotowaniach – posłowie zapoznali się z założeniami programu „Mieszkanie dla Młodych”. Najwięcej kontrowersji wzbudził zapis o finansowaniu wyłącznie nieruchomości na rynku pierwotnym.

Wiceszef komisji infrastruktury Andrzej Adamczyk (Prawo i Sprawiedliwość) ocenił na swojej konferencji niektóre zapisy projektu jako skandaliczne. „Wykluczenie trzech czwartych terytorium państwa – Polaków tam mieszkających – ze wsparcia tym programem jest istnym skandalem. To nie jest program dla wszystkich młodych Polaków – to jest program tylko i wyłącznie dla wybranej grupy. Ponadto nie możemy zgodzić się z tym, że wykluczono wszystkich tych, którzy kupują mieszkania z rynku wtórnego, często tańszego” – ocenił polityk.

Adamczyk podkreślił, że zamierzeniem jego partii nie jest blokowanie ustawy, wyraził jednak nadzieję, że sugestie jego klubu zostaną uwzględnione. Polityk podkreślił, że transakcje na rynku wtórnym również korzystnie wpływają na budownictwo mieszkaniowe (sprzedawcy często przeznaczają uzyskane środki na zakup nowych mieszkań lub budowę domów jednorodzinnych).

Dodatkowo pomysłem PIS, który wypłynął przy okazji tej dyskusji jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług na cele mieszkaniowe. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny. Wg pomysłodawców programu „Mieszkanie dla Młodych” to właśnie 1 mld PLN środków zaoszczędzonych rocznie na likwidacji tzw. „ulgi budowlanej” miał finansować nowy program.

Podobne zdanie przedstawił szef klubu PSL Jan Bury. Wg PSL program powinien zostać rozszerzony, aby mieli z niego szansę skorzystać również mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Posłowie przytaczali statystyki GUS, wg których w 198 z 379 powiatów deweloperzy nie rozpoczęli w minionym roku budowy nawet jednego mieszkania. Biorąc pod uwagę brak w takich lokalizacjach rynku deweloperskiego – jest raczej pewne, ze PSL również będzie proponowało objęcie warunkami MDM rynku wtórnego.

Tematem debaty była także kwestia budowy domów jednorodzinnych. Wszystkie kluby poselskie, z wyjątkiem PO, zapowiedziały, że zgłoszą poprawki, dzięki którym program objąłby także budowę domów. Wg wstępnych założeń „Mieszkanie dla Młodych” obejmowałby również nabywców mieszkań w domach jednorodzinnych – pod warunkiem, że w budynku wydzielone by zostały co najmniej dwa lokale.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Czy mogę ew. zasugerować Państwu rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i postara się pomóc w znalezieniu oferty spełniającej Państwa oczekiwania.

 • Załamana

  Przez rządy PIS już nie możemy z mężem wziąść kredytu, bo nie mamy zdolności, przed Nowym Rokiem mieliśmy bardzo wysoką zdolność kredytową a teraz albo połowę albo wcale, Jak Pani Beata Szydło i Nasz KOCHANY Prezydent chce pomóc młodym? Utrudniając wzięcie kredytu? By móc wziąść kredyt to musimy mieć 6 tys na czysto co w tej Polsce jest to nie realne, przez Nich Banki będą tracić klientów i powoli upadać! Co Tu zrobić by to zmienić by uświadomić żę robią krzywdę. ???? W życiu zawsze mieliśmy pod górkę, ale aż tak pech się nas trzyma? Dzieci nie mozemy mieć bo mam problem ze zdrowiem już sie z tym pogodzilismy ze nie bedziemy miec pociechy, ale chociaż to mieszkanie swoje zamiast wynajmować….nic aby się tylko powiessić albo wyjechać 🙁 Załamana

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  @ARTUR: Ewentualny beneficjent programu MdM nie powinien posiadać mieszkania (również w przeszłości).

 • ARTUR

  Przed ślubem zakupiłem mieszkanie W przyszłym roku z żoną chcielibyśmy rozpocząć budowę domu. Czy istnieje możliwość aby żona wzięła kredyt a ja byłbym dodatkowym kredytobiorcą? Wtedy nadal mogłaby starać się o dofinansowanie?

 • MDM

  @Agata: Jeżeli nie posiadacie (i nie posiadaliście w przeszłości) mieszkania, macie poniżej 35 lat i posiadacie zdolność kredytową – możecie skorzystać z programu.

 • MDM

  Zapraszam do kontaktu z Doradcami i zbadania swojej zdolności kredytowej na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Agata

  mam pytanie poniewasz ja z moim mężemplanujemy kupić mieszkanie mamy dwujke dzieci i narazie tylko mąż pracuje czy my mogli byśmy dostać taki kredyt na mieszkanie ?

 • Lucasth

  Do K92: Na moment złożenia wniosku kredytobiorca nie powinien posiadać nieruchomości mieszkalnej. Ziemia rolna nie powinna wyłączyć Ciebie z programu.

  Do ona: Opcja zakupu mieszkania jako singiel będzie chyba w takim wypadku najkorzystniejsza. Nawet, jeżeli formalności zakończą się już po waszym ślubie, bank nie powinien robić problemów.

  Po pierwsze – osoby samotne i małżeństwa bez dzieci są objęci takim samym procentem dopłaty.
  Po drugie – zakup mieszkania przed ślubem pozostawia je w Twoim posiadaniu po zawarciu małżeństwa. W razie problemów (czego absolutnie nie życzę) taka nieruchomość będzie wyłączona z podziału majątku.

 • ona

  Planujemy z narzeczonym ślub na czerwiec 2014. Narzeczony jest prawnie właścicielem domku, w którym mieszka jego babcia i w 1/4 współwłaścicielem swojego rodzinnego domu. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się jeszcze przed ślubem o to mieszkanie samodzielnie (jako „singiel”) z pomocą kredytową ojca (ja raczej nie posiadam zdolności kredytowej)? Czy jeśli formalności zakończyłyby się dopiero po ślubie, mogę nie otrzymać dopłaty do mieszkania?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 • K92

  Czy posiadanie ziemi rolnej dyskwalifikuje mnie z programu (nie powinienem posiadać jeszcze żadnej nieruchomości)?

 • Aggressor

  Niepoważne, teraz my podatnicy wszyscy bedziemy utrzymywac te beznadziejnie wysokie ceny mieszkan, czyzby deweloperzy zrzucili sie politykom na taka ustawe zeby moc utrzymywac tą banke mieszkaniowa ? szkoda to komentowac szerzej