Co trzeba wiedzieć gdy idziemy po kredyt mieszkaniowy? cz. 1

Co trzeba wiedzieć, gdy idziemy po kredyt mieszkaniowy? cz. 1

Większość transakcji zakupu mieszkania zawierana jest przez ludzi młodych. Bardzo często jest to pierwszy tak poważny zakup w życiu.

Decyzji o kupnie własnego mieszkania towarzyszą często duże emocje. Dominuje w nas silna chęć posiadania. Bardzo często już na etapie oglądania mieszkania wyobrażamy je sobie jako własne i nasze dalsze decyzje nie do końca oparte są na ściśle racjonalnych przesłankach.

Warto zatem, zanim zdecydujemy się na tak poważny krok, uzbroić się w cierpliwość i spróbować podejść do tematu na chłodno. Co należy zrobić, jeżeli znaleźliśmy mieszkanie, które nam sie podoba, a rata kredytu jest dla nas akceptowalna?

Z uwagą należy analizować oferty kredytowe i ogólną sytuację na rynku finansowym. Nie bez znaczenia w chwili obecnej są kolejne obniżki stóp procentowych wprowadzane przez Radę Polityki Pieniężnej. Ma to bezpośrednie przełożenie na wysokość rat kredytu. Należy także pamiętać, że z bankiem można negocjować warunki udzielenia kredytu. Przede wszystkim można próbować obniżyć marżę banku i prowizję za udzielenie kredytu.

Dodatkowo można negocjować wysokość dodatkowych opłat związanych np. z wcześniejszą spłatą części lub całości kredytu. Jako argumentu negocjacyjnego możemy użyć swojej dotychczasowej historii współpracy z bankiem, wysokości wpływów na ROR i dobrej historii spłaty wcześniejszych zobowiązań.

Możemy także skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm doradczych pośredniczących w uzyskaniu kredytu (np. Domu Kredytowego Notus). Takie firmy posiadają przekrojową ofertę dostępną na rynku oraz wynegocjowane bardzo dobre warunki współpracy z bankami.

Po ustaleniu, jakie warunki bank proponuje, porównajmy je z ofertą przynajmniej kilku innych banków. Przy porównaniu należy uwzględnić także inne koszty kredytu – opłaty i prowizje bankowe, koszty ubezpieczenia kredytu i dodatkowych gwarancji (np. jeżeli przy kredycie hipotecznym gwałtownie spadłaby wartość naszej nieruchomości, zabezpieczającej kredyt – czy musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego).

Najlepiej zapytać o całkowity koszt kredytu i poprosić o przedstawienie tabeli spłat kredytu na cały okres kredytowania oraz tabel opłat i prowizji. Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego obliguje banki do przedstawienia Klientowi zunifikowanych formularzy informacyjnych. Najlepiej poprosić w kilku bankach o przedstawienie takiego formularza dla naszego kredytu, a następnie wziąć je do domu i spokojnie przestudiować.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na naszej stronie – w dziale Dokumenty. Zachęcam także do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Iza

  Witam, gdzie znajdę listę banków, które oferują kredyt hipoteczny z MDM?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Lucasth

  Sprawdziłem – było jak napisałem. w przypadku RnS, jeżeli Twój dochód był dominujący można było przystąpić do kredytu z osobą, która nie spełniała kryterium wieku.

 • Lucasth

  Sprawdzę tą kwestię. W przypadku Rodziny na swoim znane mi banki akceptowały starszych kredytobiorców, o ile osoby poniżej 35-go roku życia osiągały minimum 70% dochodu potrzebnego do wyliczenia zdolności.

 • karina

  mam pytanie, jeżeli kredytobiorca byłby mój tato, sześćdziesięciolatek, ale mieszkanie byłoby na mnie, to tez mogę skorzystać z dofinansowania(mam 25 lat)?

 • Lucasth

  he, he – dobra kryptoreklama. PKO ma po prostu najwięcej oddziałów. Nieuświadomiony Klient często idzie tam, gdzie ma najbliżej, za co niestety często słono płaci. Ze swojej strony polecam raczej kontakt z większą firmą brokerską, gdzie bez żadnych zobowiązań możemy porównać oferty kilkunastu banków.

 • Demoin

  Jak sugerujesz się rankingami i spisem kredytów jak często są brane w jakich bankach a nie chodziłeś po bankach za ofertami to wyjdź i nigdy nie wracaj. Takich tępaków jak ty szukają banki.

 • ewcok

  ja proponuje kredy mieszkaniowy w pko bp mozna np raz w roku zawiesic rate kredytu… no i co 3-ci kredyt mieszkaniowy w Polsce udzielany jest wlasnie przez ten bank a w rankingach firm analizujących rynek kredytowy kredyty jest zwykle na pierwszym miejscu.