Nieruchomości w programie „Mieszkanie dla Młodych” – najczęstsze pytania cd.

Nieruchomości w programie Mieszkanie dla Młodych - najczęstsze pytania cd.

Przedstawiamy Państwu kolejną część podsumowującą odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące nieruchomości w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

– Buduję dom, moja dziewczyna przystępuje do programu MDM jako singiel. Co się stanie, jeżeli zawrzemy związek małżeński? Czy dopłatę trzeba będzie zwrócić?

Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

– Jestem w związku małżeńskim i nie posiadamy żadnego mieszkania. Jednakże, przed ślubem mój małżonek kupił, a później sprzedał mieszkanie. Czy to dyskwalifikuje Nas z programu?

Niestety to Państwa dyskwalifikuje, gdyż małżonek był właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (Art. 4 pkt 2 a Ustawy MDM).

– Wspólnie z małżonkiem posiadamy mieszkanie, które zakupiliśmy po połowie jeszcze w okresie narzeczeństwa. Czy możemy skorzystać z programu?

Niestety nie możecie Państwo skorzystać z MDM. Każde z Państwa posiada połowę udziału mieszkania, czyli razem, jako małżeństwo dysponujecie całym lokalem.

– Posiadam siedlisko, domek letniskowy. Czy to eliminuje mnie z programu MDM?

W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania.

Polecamy także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne. Jeżeli tak będziemy rozpatrywali definicję domu letniskowego – to dopłata MDM nie będzie niestety przysługiwała.

– Posiadam dom/mieszkanie, które chciałbym sprzedać i skorzystać z MDM? Czy jeżeli sprzedam lub przepiszę ja na kogoś, mogę skorzystać z MDM?

Niestety, posiadanie domu lub mieszkania eliminuje Państwa z programu Mieszkanie dla Młodych. Ponowne przepisanie także nic nie da. warunek nieposiadania własnego domu lub mieszkania odnosi się także do przeszłości.

– Zamierzam zakupić mieszkanie powstałe w wyniku adaptacji starej fabryki (tzw. lofty), czy mogę skorzystać z programu?

Jak najbardziej tak. W wyniku prac budowlanych powstaje nowy lokal mieszkalny i będzie on po raz pierwszy zasiedlony przez nabywcę.

– Czy istnieje taka możliwość, aby jedno z Partnerów w związku nieformalnym ubiegało się o kredyt z dopłatą w programie MDM ale oboje byli współwłaścicielami nieruchomości z racji wspólnej inwestycji? Czy oboje możemy być zameldowani w tej samej nieruchomości, jeśli jesteśmy oficjalnie singlami?

Niestety – o ile zdążyliśmy się zorientować, obecnie nie ma takiej możliwości.

– Czy mogę się ubiegać o dofinansowanie w ramach MDM w związku z budową domu jednorodzinnego systemem gospodarczym?

W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać faktury i raz w roku złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Wszystko zależy od tego, jak nieruchomość jest opisana w KW. Jeśli jest „nieruchomość gruntowa” to będzie to rozpatrywane jako zakup domu. Jeśli jest lokal mieszkalny to będzie to mieszkanie. Jeśli da się działkę podzielić bez wspólnoty na kawałki i przydzielić każdemu nieruchomość gruntową to de facto każdy ma dom. Reasumując – jeżeli to nieruchomość gruntowa – można dokonać zakupu.

 • Krzysztof

  Mam 3 dzieci (posiadam już mieszkanie) w ramach MDM chciałbym kupić piętro domu o pow. 100m2 (z oddzielną KW) + udział w gruncie) W domu jest wspólna klatka schodowa, ale wejścia i piętra całkowicie odrębne. Czy mój zakup będzie traktowany jako mieszkanie, czy jako dom? Dodam, że budynek i działka jest podzielona na 2 części.

 • Powyższy komentarz nie był odpowiedzią, a jedynie pytaniem doprecyzowującym.

 • Jola

  I odpowiedz brzmi tak : dyskwalifikuje to ciebie z programu mdm Jesteś wpisana w księgi wieczyste, pozdrawiam

 • Jola

  Zgodnie z umowa dożywocia to pani jest nowym właścicielem nieruchomości. W zamian za to musisz się opiekować wujem i przyjąć go jako domownika.
  Mieszkanie dla młodych odpisujecie ludziom na pytania a widzę ze średnio macie pojęcie .

 • Środki MDM w 2017 powoli kończą się. Bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ad 1. Nie grozi pani konieczność zwrotu dofinansowania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Ad 2. Nie, chyba, że nastąpi oficjalne przekazanie części własności mieszkania. Pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz ( akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego żony do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej) – warunkiem rozszerzenia własności przed upływem 5 lat jest wspólność ustawowa małżeńska.

  Ad 3. Tak, w pkt 2. wymieniłem czynności, jakich należy dokonać.

 • Maja

  Witam,

  Zakupiłam mieszkanie w MDM. Pod koniec roku planuję wyjść za mąż. Mam kilka pytań:

  1. Rozumiem, że to nic nie zmienia i nie stracę dopłaty (samotna matka z dzieckiem)?

  2. Czy jeśli kredyt będzie spłacany z naszego wspólnego konta to mąż na przyszłość jakieś prawa do mieszkania?

  3. Czy jest możliwość włączenia do współwłasności lub kredytu małżonka – chciałby spłacać kredyt ze mną?

  Z góry dziękuję za odp.

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie – o ile właścicielem mieszkania zakupionego przez ojca Pani męża będzie Państwa syn, a nie Państwo. Wprawdzie dziecko nie będzie miało osobowości prawnej i do czasu uzyskania pełnoletności mieszkaniem będziecie zarządzali Państwo, ale to nadal nie będzie własność. Dziecko po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnej (po osiągnięciu pełnoletniości) samodzielnie może rozporządzać swoim majątkiem

 • Aleksandra

  Witam. Ojciec mojego męża chce kupić mieszkanie naszemu jedynemu 3 letniemu synu (wnuku). Оn nie chce składać darowizna, a po prostu kupić na jego imię. A my w najbliższym czasie chcemy wziąć kredyt z dofinansowaniem MDM na zakup domu. Czy to nas z mężem wyklucza z dofinansowania?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kto jest wpisany jako właściciel ww. nieruchomości w KW? Pani, czy wuj?

 • Marzena Zdanuczyk

  No właśnie nie jestem pewna, czy dom stał się moją własnością w chwili podpisania aktu notarialnego, czy może stanie się dopiero po śmierci wuja

 • Witam ponownie, dodałem informację do Pani wcześniejszego komentarza – poniżej.

 • Witam. Jeżeli nie była to umowa przekazująca na Państwa własność wymienionego domku, nadal możecie Państwo skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w ustawie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marzena Zdanuczyk

  Kilka lat temu jeszcze przed ślubem podpisałam umowę o dożywocie z wujem. Jest to stary mały domek na wsi nadal mieszka tam wujek, czy to dyskwalifikuje mnie i męża z programu mdm? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

 • Marzena Zdanuczyk

  Kilka lat temu jeszcze przed ślubem podpisałam umowę o dożywocie z wujem. Jest to stary mały domek na wsi nadal mieszka tam wujek, czy to dyskwalifikuje mnie i męża z programu mdm? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

 • Zachęcam, aby projektowi domu przyjrzał się nasz doradca. W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania. Polecam także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Mateusz Mączka

  Czy w ramach programu można kupić dom, który ma status „rekreacyjny”?

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583) – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Gość

  Witam.
  Proszę mi powiedzieć, czy po skorzystaniu z programu MDM jako singiel można przepisać mieszkanie współkredytobiorcy?
  Do kredytu przystępowaliśmy razem, mieszkanie jest zapisane na mnie. Czy w przypadku rozstania można przepisać mieszkanie na drugą osobę z którą brało się na nie kredyt bez konieczności zwrotu dofinansowania? Nie minął jeszcze okres 5 lat od momentu zakupu mieszkania.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Możliwość skorzystania przez Państwo z programu MDM zależy od tego, czy mąż jest właścicielem 100% nieruchomości, czy też jedynie współwłaścicielem ww. budynku.

  W pierwszym przypadku niestety nie mogliby Państwo skorzystać z programu MDM. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu. graniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Ewelina Zięba

  Witam,
  Mąż jest właścicielem domu, w którym mieszkał wraz z rodzicami (po ślubie zamieszkałam razem z nimi). Aktualnie chcemy kupić mieszkanie na kredyt. Nie mamy możliwości sprzedania domu ponieważ będą mieszkać w nim rodzice męża (zapis w akcie). Dodatkowo mąż jest właścicielem działki budowlanej. Ja nie byłam i nie jestem właścicielem żadnej nieruchomości.
  Czy możemy skorzystać z dofinansowania MDM?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Fakt własności domu (o ile była to własność 100%) niestety dyskwalifikuje Pana z programu MDM. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci,spełniających warunki wymienione w Ustawie.

 • Dariusz Pluta

  Dzień dobry.
  Mam pytanie dotyczące zasad MDM. Dwanaście lat temu został przepisany na mnie dom rodziców, następnie po 6 latach przestałem być właścicielem, dom został przepisany na kogoś innego. Nie miałem żadnych korzyści finansowych z tej operacji, była to tylko formalność. Czy dyskwalifikuje mnie to z programu MDM? Obecnie jestem żonaty oraz posiadam jedno dziecko. Pozdrawiam.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Limit powierzchni użytkowej dla mieszkań wynosi 75 mkw. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw. Aby ww. pomieszczenie nie wliczało się do powierzchni użytkowej, należy dokonać jego przekwalifikowania (polecam kontakt z uprawnionym architektem), inwentaryzacji powierzchni mieszkania, zgłoszenia do starostwa i sądu (zmiana w księdze wieczystej). Orientacyjny koszt przedsięwzięcia wynosi około 1,5 tys. PLN. Czas- około 1-go miesiąca.

  Polecam dodatkowo rekomendację BGK odnośnie powierzchni użytkowej nieruchomości. Można ją znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Adrian

  Witam.
  Sprzedaję mieszkanie o powierzchni 76m2. Mam potencjalnych kupców, którzy są zainteresowani jego kupnem, tylko nie wiem, czy mogą skorzystać w tym przypadku z programu MDM. Na rysunkach jedno z pomieszczeń nazwano pomieszczenie gospodarcze. Czy takie pomieszczenie można odjąć z całej powierzchni mieszkania? Jakie dokładnie warunki musiałoby spełniać pomieszczenie gospodarcze, żeby bank nie uwzględniał jego powierzchni?

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Spokojnie może więc Pan zakupić ww. mieszkanie o powierzchni 52 m2 w ramach programu MDM. Dofinansowanie zostanie wyliczone do metrażu 50 m2. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

  Jeżeli potrzebuje Pan porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. O ile partycypacja w TBS nie wiązała się z przekazaniem własności mieszkania – może Pani skorzystać z programu MDM. Zakup siedliska z domem i zabudowa gospodarczą jest możliwy, o ile cena i powierzchnia użytkowa nieruchomości spełnia limity programu MDM. Jeżeli potrzebuje Pani porady profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • gosc

  witam. czy jako singiel nie wychowujący dzieci dostane dofinansowanie w programie MDM jeżeli mieszkanie którym jestem zainteresowany ma pow. 52 m2 ale spełnia limit cenowy rynku wtórnego w moim Województwie.

  dofinansowanie będzie tylko do tych 50 m czy mieszkanie powyżej 50m2 nie zalicza się do programu ?

 • emilewa

  Witam, w tym roku w czerwcu skoncze 35lat, ale do konca kwietnia chcialabym zakupic dom, wczesniej nie posiadalam, zadnego mieszkania na wlasnosc, bylam jedynie partycypantem w TBS, czy kwalifikuje sie do MdM?? i drugie pytanie czy program MdM obejmuje zakup siedliska z domem i zabudowa gospodarcza (zagrodowa) do remontu???

 • Tak, jest taka możliwość. Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • gosc

  Witam, czy mogę kupić mieszkanie nieruchomość od własnych rodziców?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu. W przypadku dalszych pytań – pozostajemy do Pańskiej dyspozycji.

 • W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania. Polecam także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne.

 • Jacek

  Dziękuję bardzo i pozdrawiam

 • Zainteresowana

  Dziękuję za informację. Czy w takich przypadkach metraż
  budynku będzie rozpatrywany jako dom czy mieszkanie?

 • W rekomendacji, którą Panu poleciłem wiatrołap nie jest wyszczególniony. Najbliższą funkcjonalność ma hol – stąd to porównanie. Każde inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania (nie wymienione w rekomendacji) również wlicza się do powierzchni użytkowej.

  Bank oceni powierzchnię nieruchomości na podstawie informacji z księgi wieczystej lub dokumentacji projektowej. Inwentaryzacja raczej nie wchodzi w grę ze względu na czas i koszt takiej operacji.

 • Jacek

  Dziękuję za odpowiedź, ale z definicji hol i wiatrołap różnią się od siebie funkcją i cechami. Proszę o zgłębienie tematu.
  Ponawiam pytanie, na jakiej podstawie bank określa powierzchnię nieruchomości? Na podstawie inwentaryzacji? Czy na podstawie pomiarów na nieruchomości?

 • Witam. Wiatrołap (hol) powinien być wg rekomendacji BGK zaliczany do powierzchni użytkowej. Rekomendację może Pan znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Być może znajdzie Pan w niej inne pomieszczenia, które obecnie zostały wliczone do powierzchni użytkowej, a nie powinny soędo niej zaliczać. W takim wypadku można by poprosić właściciela o ponowną inwentaryzację, korektę powierzchni w starostwie i w KW. Wówczas być może mogliby Państwo zakupić ww. dom w ramach programu MDM?

 • Jacek

  Dzień dobry, jestem ojcem w rodzinie wielodzietnej, kupujemy dom.
  Jego powierzchnia wg inwentaryzacji z 1969 roku (rok odbiorów) 109,9 m2 (limit 110).
  1. Wyburzono jednak ściankę działową, która zajmowała powierzchnię około 0,5m2,
  2. Dobudowano murowany, nieogrzewany wiatrołap przed wejściem do domu około 7m2,
  Czy te dwa elementy wykluczają ten dom z programu MDM?
  Na jakiej podstawie bank określa powierzchnię nieruchomości?
  Czy można ewentualnie jakoś temu zaradzić? Pozdrawiam

 • W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania. Polecam także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne. Jeżeli tak będziemy rozpatrywali definicję domu letniskowego – to można skorzystać z programu MDM na zakup domku letniskowego.

  Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zainteresowana

  witam, czy w ramach programu mdm można zakupić domek zakwalifikowany jako dom letniskowy? jest to dom o pow. 90m2 stanowiący samodzielny budynek na działce.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ostateczna decyzja o wypłacie kredytu z dofinansowaniem należy do banku. Jeżeli powiedzieli, że nie będzie problemów, proszę być dobrej myśli. Wymienione różnica w metrażu w żaden sposób nie wpływa – ani na wielkość limitów powierzchni, ani na wysokość kwoty dofinansowania. Limit ceny po korekcie wyszedłby nawet niższy, niż został wyliczony na podstawie błędnej wartości.

 • Przemek

  Witam.Mam taki problem.Kupujemy mieszkanie od dewelopera z programem MDM.Byliśmy juz w banku podpisać umowe i z tą umową udaliśmy się no notariusza tam się okazało że w umowie mamy wpisana powierzchnie mieszkania 74,95m2 a notariusz ma podaną od dewelopera w planach 74.35m2.Błąd był w umowie wstępnej z deweloperem na podstawie której bank sporzadził umowe do kredytu.W banku powiedzieli że raczej problemów nie powinno być z wypłatą dopłaty.Czy mogę im wierzyć?Czy potrzebny bedzie jakiś aneks do umowy?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W akcie notarialnym na podstawie którego nastąpiło przekazanie własności mieszkania jako właścicielka została określona Pani – nie bank. Bank pożyczył jedynie pieniędzy na zakup ww. lokalu i zabezpieczył tą transakcję w formie wpisu – obciążenia hipoteki. Nie jest jednak właścicielem mieszkania. Jeżeli np. przestanie Pani opłacać media, wierzyciele nie pójdą do banku – przyjdą do Pani. W świetle powyższego, jako właścicielka mieszkania nie może Pani skorzystać z programu MDM, chyba, że wychowuje Pani min. troje dzieci. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • kubek1989

  Witam, mam pytanie. Kupiłam mieszkanie na kredyt hipoteczny, czyli jestem jego współwłaścicielką z bankiem, nie korzystałam z MDM. Obecnie to mieszkanie z kredytem sprzedaję. Czy następne mieszkanie mogę zakupić z MDM?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Ania J.

  Bardzo dziekuje za informacje, pozdrawiam 🙂

 • Po otrzymaniu dofinansowania? Tak.

  Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

 • Ania J.

  Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć czy jako singiel kupujac domek w programie mdm , moge go rozbudowac ?

 • Witam. Przez pewien moment była Pani właścicielką mieszkania i jako właścicielka dokonała Pani darowizny. Przykro mi, ale sądzę, że nie może Pani skorzystać z programu MDM.

 • ktok

  Witam,
  czy jeżeli kupiłam mieszkanie i w tym samym akcie notarialnym
  przekazałam je mamie jako darowiznę to jestem traktowana jako
  właścicielka mieszkania?
  i czy mogę wtedy skorzystać z dopłaty ?

 • ok

 • Jeżeli jest to oddzielna działka (z osobną KW) – nie ma problemu aby ją dokupić w ramach tego samego aktu notarialnego, o ile składowe transakcji zostaną szczegółowo i dokładnie opisane. Osobna działka nie wpływa na limity ceny dot. samej nieruchomości, nie jest to również zakup lokalu mieszkaniowego.

 • Tak. Może Pan rozpocząć budowę i ukończyć ją po upływie 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM bez konsekwencji w postaci utraty części dofinansowania. Po ślubie może Pan przenieść część własności mieszkania na żonę (na podstawie nowelizacji programu MDM).

 • Gosc

  Poprzedni wlasciciel ma jeden akt do dzialki oraz do mnieszkania

 • Gosc

  Witam otóż mam taki problem.jestem dzień przed podpisaniem umowy w banku.kupuje mieszkanie z dofinansowaniem lecz dodatkowo chce za gotowke dokupic „ogrodek 120m” na oddzielej dzialce.Czy MDM ma cos przeciwko aby dzialke oraz mieszkanie wpisac na jednym akcie nortarialny,? bank nie odpowiedzial mi na to pytanie.A tworzenie osobnego aktu to sa dodatkowe koszta dla mnie?

 • Gosc

  Pytanie czy mogę zacząć budowę a ukończyć ja po pieciu latach,gdyz nie ukrywam ze chce ten dom budowac powoli?
  Oraz czy moge za dwa lata dopisac zone do mieszkania?

 • Odradzam ukończenie wymienionego domu przed upływem 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM.
  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Gosc

  Witam jestem w trakcie podpisania umowy na zakup mieszkania z mdm.Chciałem się dowiedzieć czy będę musiał dokonać zwrotu pieniędzy,gdyż w przeciągu 2 lat chce dodatkowo budować dom za gotówkę oraz wziasc ślub?

 • Witam. Dodałem informację do Pańskiego wcześniejszego komentarza.

 • Krzysztof

  Witam.

  Mam pytanie dotyczące zakupu domku o powierzchni 48m2,
  problem polega na tym, że na tej samej działce istnieje inny budynek
  mieszkalny, który jest w stanie agonalnym, jednakże istnieje. Moja idea
  zakupu domku była taka, że ten domek 48m2 byłby inwestycją przejściową,
  na czas realizacji nowej inwestycji po paru latach w miejscu istnienia
  drewnianego budynku. Zgodnie z ustawą domek, musi stanowić jedną całość.
  Jak to interpretować, czy jest mimo wszystko możliwość skorzystania z
  MDM w sytuacji istnienia 2 budynków mieszkalnych, oba łącznie mają około
  83 m2 powierzchni użytkowej. Czy aktualne pozwolenie na rozbiórkę
  dyskwalifikuje budynek drewniany w takiej sytuacji?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ad 1. Tak. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Ad 2. Tak, ustawa nie określa, kto może być zbywcą mieszkania,

  Ad 3. Tutaj już będzie ciężej. w ramach programu MDM może Pan nabyć 100% własności danego lokalu. W rozdziale I pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) precyzuje się, że „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.”

 • Smoroń Smoroniek

  Witam, mam 3 pytania:
  1.Czy posiadając przed ślubem darowizne w postaci częsci domu jednorodzinnego i posiadając mieszkanie kupione na kredyt (cały czas w trakcie spłaty)- ale mając trójkę dzieci mogę wziąć udział w programie MdM?
  2. Czy mogę kupić od rodziców bądź brata część domu w ramach programu MdM?
  3. Czy kupując część domu kupuję jako „dom” czy jako „mieszkanie”? (chciałabym kupić jedno piętro lub poddasze).

 • Mogą Państwo. Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

 • magda

  Witam. Kupiliśmy z mężem domek o powierzchni 80 m2 jako rodzina wielodzietna, otrzymując dofinansowanie. Czy przed upływem 5 lat możemy go od razu rozbudować tylko do 110m2?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Każde mieszkanie spełniające warunki dot. limitu ceny i powierzchni. Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Olga Wiśniewska

  Witam. Czy każde mieszkanie jest objęte programem MDM? Czy jeśli znajdę gdzieś w ogłoszeniu mieszkanie od właściciela to mogę je kupić w MDM z dopłatą ?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W ustawie nie jest to sprecyzowane, ale to rodzaj nieruchomości ma znaczenie, nie rodzaj działki. Jeżeli zostaną spełnione następujące warunki – może Pan uzyskać zwrot podatku VAT:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • adrian

  Chciałbym uzyskać tylko zwrot za materiały budowlane przy budowie domu jednorodzinnego na takiej działce. Bez kredytu. Co mnie zastanawia to to czy może to być rekreacyjna czy musi być budowlana, żeby uzyskać zwrot vat ?

 • Chciałby Pan wziąć kredyt na zakup ww. działki w ramach MDMu? Obawiam się, że to niemożliwe. Kredyt w ramach programu MDM można przeznaczyć na zakup domu lub mieszkania.

  Chyba, że pyta Pan o to, czy zakup działki nie wykluczy Pana z udziału w programie MDM w przyszłości? Nie wykluczy. Posiadacz działki rekreacyjnej jak najbardziej może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • adrian

  Mam w planie zakup działki rekreacyjnej z KW i pełną własnością z planem zagospodarowania wedle którego teren to obszar zabudowy letniskowej w zieleni w układzie wolnostojącym. Sama działka dopuszcza zabudowę do 20% czyli do 160m – całkiem sporą. Czy to mnie wyklucza z dofinansowania czy też nie ?

 • Witam. Mieliśmy kilka podobnych przypadków i zasięgaliśmy w tej sprawie opinii Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Zamiast ograniczać się do usług jednego banku proponuję Państwu skorzystać z usług doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • O ile nie wychowują Państwo trójki dzieci – odradzam przyjęcie domu w formie darowizny. Jeżeli otrzymają Państwo dom, nie będziecie mogli zakupić innego w ramach programu MDM (gdyż będziecie już posiadali lokal mieszkalny). Z kolei przyjęcie domu po udziale w programie MDM spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania na podstawie na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Proponuję zamiast tego jedna z dwóch opcji: zakup ww.domu od rodziców w ramach programu MDM lub zakup innego lokalu. W tym celu polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca oddzwoni do Państwa i przedstawi dostępne na rynku oferty,

 • Klaudia

  WITAM , KUPUJEMY Z NARZECZONYM DOMEK 76m , dostaniemy dofinansowania MDM 10 % ale Pani w banku powiedziala że w przeciagu 5 lat nie mozemy naruszyć konstrukcji domu z zewnatrz bo dofinansowanie zostanie odebrane , czy np zrobienie z okna drzwi ogrodowych takze sie do tego wlicza? czy mozna napisac pismo o zgode aby wykonac taka zmiane w domu ?

 • Patrycja

  witam , moi rodzice planują przepisać na mnie i na mojego męza- dom, czy po przepisaniu kwlaifikujemy się do MDM( wymiana elewacji, dachu, elektryki), czy najpierw powinniśmy się ubiegać o dofinansowanie a potem załatwić sprawy z przepisaniem domu ?

 • Witam,

  Przekazanie części praw do mieszkania innej osobie może nastąpić dopiero po upływie 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania. W innym przypadku – na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego
  mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Natalia Cichosz

  Witam. Czy w przypadku, wzięcia mieszkania w kredycie jako singiel istnieje potem opcja, aby w akcie notarialnym znalazła się też druga osoba (ze związku nieformalnego)? Jeżeli tak to po jakim czasie można ją dopisać?

 • Niestety nie. jedna osoba może zakupić w ramach programu tylko 1 lokal. wymienione dwa mieszkania mogłaby jednak kupić para żyjąca w nieformalnym związku – wówczas każde z singli kupuje oddzielnie mieszkanie w ramach oddzielnych kredytów w programie MDM.

 • Smoroń Smoroniek

  Witam. Czy można z dopłatą MdM kupić dwa mieszkania, które się chce połączyć w jedno?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Właścicielem mieszkania będzie Pana syn, a nie Pan. Pan jedynie będzie występował w imieniu syna. Mieliśmy przypadek, kiedy małoletni syn posiadał mieszkanie (przepisane przez dziadków), a jego rodzice chcieli wziąć kredyt z dofinansowaniem. Nie było żadnych problemów, bo to nie oni byli właścicielami mieszkania.

  Jeżeli chciałby się Pan zapoznać z ofertami banków, zachęcam do rejestracji: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bartłomiej Krza

  Witam. Mam mieszkanie, kupiłem je korzystając z kredytu dla młodych. moje teściowa chce przepisać swoje mieszkanie na mojego 3 letniego syna. czy może?jako prawny opiekun syna do jego 18 lat będe jego właścicielem? czy będę musiał spłacić kredyt?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie, dofinansowanie ma charakter jednorazowy. Dodatkowo, ostrzegam przed odbiorem domu w ciągu 5-ciu lat od momentu przekazania własności mieszkania nabytego w ramach MDMu. Na podstawie art. 14 ust 4 grozi to utratą części dofinansowania.

 • niebieski

  Witam. Chcę jako singiel kupić mieszkanie na kredyt MDM, a po ślubie (za rok ? ) odczekać z 2-3 lata budować dom. Czy wtedy jako małżeństwo przy budowie uzyskamy dopłatę MDM ?

 • No problem, polecamy się.

 • Rafal

  Bardzo dziękuję za pomoc.

 • Tak, bez problemu może Pan zameldować żonę w wymienionym mieszkaniu. Może Pan także bez konsekwencji ze strony programu rozszerzyć na małżonkę własność mieszkania. W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonkę pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi – to notariusz (akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego męża do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej).

 • Rafal

  Witam,
  jestem właścicielem mieszkania zakupionego w ramach MdM, ktore kupilem jako singiel. Od miesiaca jednak jestem po ślubie. Teraz pytanie. Czy mogę zameldować w tym mieszkaniu swoja żonę?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Polecam sprawdzić wpis w księdze wieczystej nieruchomości. jeżeli rodzice są współwłaścicielami domu, będą mogli Państwo skorzystać z programu MDM. W innym wypadku – nie będzie niestety takiej możliwości, nawet jeżeli własność domu zostanie przepisana na rodziców. Warunek nieposiadania lokalu mieszkalnego odnosi się także do przeszłości.

 • marat8

  Witam mam pytanie wraz z żoną jesteśmy właścicielami domu przepisanego nam przez rodziców mojej żony . rodzice mają zagwarantowane dożywotnie zameldowanie. Czy oznacza to że w jakimś procencie są współwłaścicielami?Czy w wypadku przepisania tego domu z powrotem na rodziców mieli byśmy szansę na skorzystanie z programu MDM?
  Pozdrawiam

 • Jedyna opcja, aby otrzymać wsparcie to w tym momencie trzecie dziecko. Nie musi to być potomek biologiczny, może to być także dziecko przysposobione.

 • Lela

  Dziękuje za odpowiedź. Niestety umowa przenosi prawo własności na nas. Czy jest jakaś opcja żeby to „obejść”. Wciąż mieszkamy kątem u teściowej, mamy dwoje dzieci (trzeciego nie możemy mieć, bo mój kręgosłup tego nie wytrzyma i będę jeździć na wózku). Na umowę zgodziliśmy się, bo znajomy jest inwalidą i tylko w ten sposób zgodził się przyjąć od nas pomoc.
  Czyli nadal nie mamy gdzie mieszkać, państwo nam nie pomoże, a na wkład własny nie mamy…
  Smutne ale prawdziwe…

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Czy wymieniona umowa przenosi na Państwa własność mieszkania? Jeżeli tak i nie wychowujecie min. trójki dzieci, nie ma możliwości, aby skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Lela

  „Dostaliśmy” z mężem mieszkanie w ramach umowy o dożywocie. Czy mamy jakieś szanse na kredyt mdm, żeby kupić dom?

 • Wymogi programu MDM nie określają minimalnego wymaganego dochodu. Zapraszamy do zbadania swojej zdolności
  kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nata

  Jaki jest potrzebny minimalny dochód aby otrzymać kredyt w progra
  mie mam?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Otrzymaliście Państwo poprawne informacje. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie
  posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Odnośnie ustanowienia współwłasności mieszkania po ślubie. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Meldunek partnera (do czasu ślubu) w mieszkaniu zakupionego w ramach programu MDM jest możliwy jedynie wówczas, jeżeli nie spowoduje to ograniczenia możliwości mieszkaniowych beneficjenta programu MDM.

 • Asia

  witam. z moim chłopakiem staramy się o kredyt w MDM ale nie jesteśmy małżeństwem. Pani w banku powiedziała nam ze w takim razie o krety możemy starać się oboje ale tylko jedna osoba może być właścicielem tego mieszkania. Co się dzieje gdy otrzymamy ten kredyt a po roku weźmiemy ślub? Czy ta druga osoba nie będąca właścicielem może się tam zameldować czy po ślubie możemy być oboje właścicielami? proszę o odpowiedz

 • Niestety, nie mogą Państwo skorzystać z programu MDM. Na podstawie art. 6 małżeństwa przystępują do kredytu wspólnie, a Pani posiada przecież mieszkanie.

 • Jagoda Serafin

  Witam mam pytanie 7 lat przed ślubem odziedziczyłam mieszkanie. mój małżonek nie posiada żadnego mieszkania mamy 2 dzieci nie chcemy następnych (posiadamy 2 bliźnięta) czy małżonek może starać się starać o mieszkanie z dopłatą ??

 • Witam. Ustawa w żaden sposób nie nakazuje państwu pozbycia się obecnie posiadanego mieszkania. Mogą je Państwo zachować i np. wynająć, aby zdobyć środki na spłatę kredytów.

 • Grzegorz

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie nowego MDMu. Mamy z żoną trójkę dzieci i z tego co się dowiedziałem możemy zamienić posiadane mieszkanie na większe. Jednak mieszkanie które obecnie posiadamy jest obciążone kredytem hipotecznym. Moje pytanie ,czy możemy zostawić to obecne mieszkanie dalej spłacać kredyt i zakupić nowe z dopłatę mdm czy musimy sprzedać obecne mieszkanie ??? a jeśli musimy sprzedać to ile mamy na to czasu ???

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ok, jeżeli nastąpił już odbiór domu, nie będzie problemu

 • Stanisław

  Jest to dom w którym już wcześniej ktoś mieszkał i ogrzewał go elektrycznie. Nie jest to dom w stanie deweloperskim. Czy w takim wypadku można się starać o dofinansowanie z programu? Proszę o odpisanie w zrozumiały sposób, bez zawiłych sformułowań.

 • Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, nie określa standardu mieszkania/domu nabywanego w ramach programu. Ustawa wskazuje rodzaje umów, na podstawie której przyjmuje się cenę i powierzchnię nabywanego mieszkania/domu. Na podstawie umowy, po zakończeniu realizacji inwestycji, między sprzedawcą, a nabywcą zawierana jest umowa ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania. Jeżeli wymieniony dom nie ma przyłączonego ogrzewania oznacza to, że realizacja inwestycji nie nastąpiła. W takim wypadku bank ma prawo odmówić udzielenia kredytu.

 • Stanisław

  Witam, chciałbym wziąć udział w programie MDM. Zdolność jest, wszystkie warunki wg bankiera spełniam. Tylko nie wiem jak z kwestią ogrzewania. Czy domek jednorodzinny musi mieć rozprowadzony system grzewczy? Domek posiada wylot kominowy, kiedyś był tam piec.

 • Jeżeli wymieniona część domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny
  beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb
  mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Babcia,ze względu na swój wiek nie pomoże Państwu w uzyskaniu zdolności kredytowej. Zachęcam jednak do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca oddzwoni i podpowie, jakie Państwo macie inne możliwości.

 • B.P

  Witam,
  Chcielibyśmy wraz z mężem skorzystać z programu MDM. Czy możemy przystąpić do programu pomimo tego, że jestem współwłaścicielem domu jednorodzinnego (razem z siostrą)? Mąż nie jest i nigdy nie był właścicielem ani współwłaścicielem żadnej nieruchomości.
  Dodatkowo nie mamy zdolności kredytowej. Czy możemy wziąć kredyt razem z babcią, czy jej wiek będzie przeszkodą (76lat)?

 • Niestety, nie może Pan skorzystać z możliwości, jakie oferuje program MDM.

  Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych
  ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o
  którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania
  finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Piotr

  Dzień dobry,
  Chcielibyśmy skorzystać z programu MdM. Mamy trójkę dzieci i chcielibyśmy wybudować dom jednorodzinny (przy pomocy dewelopera). Czy możemy przystąpić do programu jeśli obecnie posiadamy mieszkanie kupione z dopłatą RnS (4 lata temu)? Czy muszę najpierw sprzedać mieszkanie i dopiero wtedy starać się o kredyt z MdM?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
  1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, rozdz. 1 pkt 2: „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.

  Dodatkowo, Ustawa MDM określa dom jednorodzinny jako „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”.

  Możliwe jest więc sfinansowanie w ramach programu MDM
  budynku jednorodzinnego – w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny.

 • Anabel

  witam, czy lokal mieszkalny w zabudowie bliźniaczej (100m2) bez wydzielonej geodezyjnie działki miesci sie w MDM jako Dom czy jest to traktowane jako mieszkanie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia
  kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Justyna Skrzypiec

  Witam
  Chcemy z mężem skorzystać z dopłaty MDMu. Obecnie nie mamy dzieci ale za parę miesięcy przyjdzie na świat nasza pierwsza poniecha. Czy w przypadku pierwszego dziecka również możemy ubiegać się o dodatkowych 5% Czy jest to niemożliwe i lepiej poczekać aż dziecko się urodzi?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli wymieniona 1/6 nieruchomości stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Maciej

  Witam, mam 1/6 udziału w nieruchomości tj. została mi przyznana po tzw. sprawie spadkowej. Nie jestem ani właścicielem ani nie jestem tam zameldowany. Czy mogę skorzystać z MDM ??
  Dziękuje za pomoc

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie jest tak źle. Zachęcam do rejestracji na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Mamy niezłe kontakty z bankami – pomożemy.

 • Rysiek

  Dziękuje za odpowiedź,

  Natomiast znając rygorystyczne warunki na rynku podczas przyznawaniu kredytów raczej nie ma szans aby dostać nowe mieszkanie jako singiel.

 • Jeżeli się Państwo pobierzecie, jako małżeństwo staniecie się posiadaczami 100% własności mieszkania. Nie będziecie wtedy mieli opcji na skorzystanie z MDMu. Na państwa miejscu najpierw zakupiłbym mieszkanie przy pomocy programu MDM jako singiel, potem oboje sprzedajecie swoje udziały w mieszkaniu spółdzielczym, a następnie możecie się pobrać i ustanowić współwłasność nowego mieszkania.

 • Rysiek

  Witam,
  Jeśli z moją obecna narzeczoną ja jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego chce je sprzedać aby kupić nowe i skorzystać z MdM, powinniśmy skorzystać z programu jako singiel (na nią) czy będzie możliwość skorzystania jako małżeństwo pobierając się przed zakupem?

  Dziękuje za pomoc

 • Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania
  przez młodych ludzi, nie określa standardu mieszkania/domu nabywanego w ramach programu. Ustawa wskazuje rodzaje umów,
  na podstawie której przyjmuje się cenę i powierzchnię nabywanego
  mieszkania/domu, i są to umowa deweloperska lub umowa przedwstępna. Na podstawie umowy, po zakończeniu realizacji inwestycji, między deweloperem a nabywcą zawierana jest umowa ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania.

 • Dzień Dobry,

  Czy dopłatę z „MdM” możemy dostać dopiero na dom oddany do użytkowania, czy możemy go kupić z dopłatą w stanie deweloperskim ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Wg §6 o kredyt w ramach programu MDM starają się oboje małżonkowie. Wymieniona połowa mieszkania nie stanowi jednak przeszkody.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Ewelina

  Witam,
  a ja mam pytanie czy jeśli mąż dostał w spadku połowę mieszkania a babcia która jeszcze żyje ma drugą połowę to czy ja jako żona mogę się starać o dofinansowanie w ramach MDM?
  pozdrawiam,
  Ewelina

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wspaniała informacja, bardzo fajnie, że wreszcie coś się ruszyło.

 • Zarejestruj się w programie „Mieszkanie dla Młodych” na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego
  małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Nie polecam natomiast notarialnego przepisania współwłasności mieszkania na małżonkę. Wg ostatnich rekomendacji MIiR to rzeczywiście może powodować konieczność zwrotu dofinansowania.

 • Witam, 10.06 odbyło się kolejne czytanie. @KrzychuG wkleił nawet screen na forum:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/jak-uzyskac-ponad-100-000-pln-doplaty-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych/#comment-2071450938

  Zmiany powinny wejść w życie w lipcu b.r.

  Ad 2. Mogą się Państwo starać o mieszkanie w dowolnym miejscu Polski.

 • dresiek

  Witam!
  1) 10 czerwca 2015 miało być posiedzenie sejmu ws. nowelizacji MDM – zostało odwołane.
  Proszę mi powiedzieć czy Państwo wiecie coś więcej kiedy weszła by w życie??? Interesuje mnie ponieważ tworze z żoną rodzinę wielodzietną (2+3) posiadamy mieszkanie w TBS w mieście X a chcielibyśmy skorzystać z MDM w mieście Y gdzie obecnie żyjemy. Nowelizacja chyba by pozwoliła na kupno takiego mieszkania (polepszenie życia).
  Nie wiem czy czekać, czy warto bo w chwili obecnej jest mała rekonstrukcja rządu :), na jesieni wybory, czy w ogóle ta nowelizacja wejdzie w życie e w tym roku.

  2) Czy mając mieszkanie w TBS miasto X mogę się starać w chwili obecnej o mieszkanie w mieście Y. Jest to umowa najmu tylko na żonę, bo wzięła TBS nie znając jeszcze mnie. TBS generalnie są pokręcono bo to niby jej mieszkanie ale nie jej (umowa najmu). :))) Dopóki płaci nie wyrzucą :)))
  Formalnie w TBS nie moge nic zrobić bo to nie ja bylem partycypującym, wieć nie jestem „właścicielem”. Nasze/Nie nasze…

 • jahras

  Witam,
  Chciałem uzyskać informację odnośnie dofinansowania kredytu
  MDM, jaki został mi przyznany w grudniu 2014 r. Został on przyznany w oparciu o
  umowę deweloperską na mieszkanie, którą podpisałem w listopadzie 2014 r. Na lipiec
  2015 r. planowane jest podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży.
  Sprawę komplikuje jedynie fakt, iż w maju 2015 r. zawarłem
  związek małżeński. Czy w związku z tym, skoro umowę sprzedaży podpisywać będę pozostając
  już w związku małżeńskim, nie zostanie odebrana mi dopłata dofinansowania MDM?
  Teoretycznie kredyt został mi przyznany jako singlowi, natomiast nabędę
  mieszkanie do majątku wspólnego, co zmienia docelową własność lokalu
  mieszkalnego.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  pozdrawiam

 • Tak. Do momentu oddania domu do użytkowania nie jest Pan de facto właścicielem lokalu mieszkalnego – czyli może Pan skorzystaćz programu MDM. Ale uwaga – na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających
  do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Czyli przez min. 5 lat od momentu uzyskania praw do mieszkania w ramach MDMu nie będzie Pan mógł oddać budowanego domu do użytkowania.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu teraz i jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha, następnie złożyć wniosek o kredyt i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Dopłata stanowi ostatnią transzę płatności wpłacaną bezpośrednio na konto dewelopera. Można ją traktować jako nasze własne środki wpłacane w ostatniej fazie transakcji.

 • podlasie

  Witam,
  Jestem w trakcie budowy domu – nie jest on jednak jeszcze ukończony. Czy przed oddaniem domu do użytkowania będę mógł skorzystać z MDM na zakup innej nieruchomości – mieszkania ?
  Pozdrawiam

 • pomorzanka

  Witam,
  Wczoraj BANK wyliczył ze posiadamy zdolność kredytowa aby skorzystać z programu MDM,obecnie razem z mężem nie posiadamy potomstwa, ale cały czas się staramy. nasze dofinansowanie wynosi 10% ,mieszkanie będzie oddane do użytku w marcu 2016, czy w momencie gdy już urodzę dziecko np. za rok czy dwa mogę starać się o dodatkowe dofinansowanie???
  – czy skorzystać mogą tylko rodzinny które mają już wcześniej potomstwo.
  – czy to będzie jednorazowa wpłata na konto , czy zmniejszenie miesięcznej raty??

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Oficjalna informacja – niestety nie, podobna czynność spowoduje
  ograniczenia możliwości mieszkaniowych beneficjenta programu MDM. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu
  mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w
  części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Ela

  Witam moje pytanie brzmi otrzymałam MDM czy mogę zameldować na mieszkaniu partnera bo powiem szczerze znalazłam różne wypowiedzi z jednych wynika że tak z drugich że nie . Bo jak rozumieć stwierdzenie użyczenie mieszkania czy dokonał zmiany w sposobie użytkowania tego mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokojenia potrzeb , bo idąc tym tokiem myślenia to w sierpniu pojawi się dziecko i też wedle takich poglądów użyczam mieszkanie. bo sam meldunek tak naprawdę nie nadaje prawa własności czy współwłasności dla danego mieszkania bo to ja jestem właścicielem mieszkania

 • Jeżeli adaptację przeprowadzi osoba fizyczna – niestety nie.
  Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęte nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w
  ramach prowadzonej działalności gospodarczej (na przykład deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeżeli taką adaptację dokona wymieniona powyżej firma. Ustawa dopuszcza możliwość otrzymania wsparcia w przypadku mieszkań nowopowstałych, bez względu na rodzaj czynności podjętych czynności budowlanych. Mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy,
  adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) i taki lokal zostanie po raz pierwszy zasiedlony przez nabywcę – można skorzystać z programu MDM.

 • Bogna

  Mam pytanie , wynajmujemy z mężem mieszkanie i mamy jedno dziecko. Czy kupując mieszkanie które powstało z adaptacji strychu i jest w stanie jak od dewelopera czy można to zaliczyć do mieszkania z rynku pierwotnego?

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie. Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z
  zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

 • Łukasz

  witam ja i moja mama dostaliśmy w działkę na której moja mama buduję dom ona jest inwestorem. czy ja mogę brać udział w programie MDM

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako
  osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego
  małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

 • Przemysław P.

  Witam,
  W sierpniu zamierzam się pobrać z moją narzeczoną. Tymczasem umowę rezerwacyjną, kredytową i developerską zmuszony będę podpisać wcześniej. Chciałbym aby mieszkanie było zakupione do majątku wspólnego i abyśmy oboje byli właścicielami oraz kredytobiorcami.
  Czy jest taka możliwość w tym przypadku?
  Wg ustawy o dofinanowanie może starać się bowiem jedna osoba lub małżeństwo, którym będziemy dopiero w sierpniu.
  Co mogę zrobić zeby kredyt i mieszkanie mieć razem z przyszłą żoną?
  z góry dziękuję,
  pozdrawiam
  Przemysław

 • Czy wymieniona nieruchomość ma charakter mieszkalny? Jeżeli tak, oboje Państwo nie możecie skorzystać z programu MDM, gdyż zgodnie
  z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi
  zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • Barbara

  Witam serdecznie, jakie mamy szanse aby przystąpić do programu ( czy w ogóle takowe mamy) jeśli mój mąż przed ślubem zakupił nieruchomość a co za tym idzie ona nie jest moją własnością?
  czy ja moge sie starac sie o dofinasowanie do zakupu mieszkania MDM? chcemy sprzedaż mieszkanie męża i kupić większe docelowe

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Obecnie – nie ma niestety takiej możliwości. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim umożliwi nowelizacja ustawy MDM, wówczas będą Państwo mogli bez problemu zakupić razem mieszkanie i oboje zostać jego współwłaścicielami.

 • Joanna

  Dzień dobry,
  Chciałabym w najbliższym czasie skorzystać z kredytu MDM. Spełniam wszystkie warunki, natomiast nie mam wystarczającej zdolności kredytowej na upragnione mieszkanie. Czytałam o nowelizacji ustawy oraz o tym, że do kredytu będą mogły przystępować nie tylko spokrewnione osoby. Chciałabym aby do mojego kredytu przystapił narzeczony, ale potrzebuję wziąć kredyt w najbliższym czasie, a nowa ustawa będzie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy. Czy jest dla mnie jakaś szansa, że bank uzna narzeczonego za współkredytobiorcę i podniesie moją zdolność kredytową?

 • Niestety nie możecie Państwo skorzystać z programu MDM (chyba, że wychowujecie przynajmniej trójkę dzieci). Mąż nie może skorzystać z programu, gdyż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać
  udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Pani natomiast również nie może skorzystać z MDMu, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom

 • Wiolka Damian Kuczerowscy

  Dzień dobry mąż przed ślubem otrzymał w darowiźnie dom rodziców ( oni mieszkają w nim dożywotnio) ja nie jestem jego współwłaścicielem więc czy możemy się starać o dofinansowanie?? Chcemy budować dom boo nie chcemy mieszkać z teściami.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Zaznaczam, że chodzi o powierzchnię użytkową. Więcej na ten temat w sekcji Dokumenty na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • Ciekawa

  Czy jeśli mówimy o budowaniu domu z programem MDM mówimy o 100m2 powierzchni użytkowej czy powierzchni zabudowy?? I czy jeśli całą budowę wykonała by firma czy nadal można ubiegać się o zwrot VAt-u?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Oczywiście, z programu wyłącza jedynie posiadanie 100% własności domu lub mieszkania.

  Odnośnie współposiadania wymienionej nieruchomości – graniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw
  – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na
  spółkę z żoną).

 • Piotrek

  Witam serdecznie, czy mogę ubiegać się o dopłaty MDM? W sytuacji kiedy w roku 2005 stałem się właścicielem w całości działki letniskowej (bez zabudowy mieszkalnej – „gołej działki”) w drodze spadku po moim ojcu. Działka w 2009 roku została sprzedana – obecnie nie mam, żadnej nieruchomości na sobie. Dodam jeszcze, że w 2013 roku byłe współwłaścicielem części działki wraz z zabudową mieszkalną którą nabyłem również w drodze spadku po dziadkach – swój udział, dla tej działki, przekazałem na syna dziadków (mojego wuja) w drodze: „Działu spadku i zniesienia współwłasności”.

 • No problem, polecamy się.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dorotkazkrainyoz

  Dziekuję serdecznie za odpowiedź

 • Tak, dom to dom (nowelizacja dodatkowo to doprecyzuje).

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • ok, no problem

 • Dorotkazkrainyoz

  Mdm miało być

 • Dorotkazkrainyoz

  Witam serdecznie czy taka nieruchomość „budynek mieszkalny w zabudowie szeregowej” kwalifikuje się do MDK jako dom i czy jeśli ma ponad 75 metrów będzie z dopłatą? Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie – umowę deweloperską (rezerwacyjną) mogą Państwo podpisać wcześniej.

 • Honorata

  Witam,

  moje zapytanie wygląda tak. Ślub mamy w lipcu i w tym lipcu po ślubie będziemy ubiegać się o dofinansowanie i o kredyt hipoteczny. Wymarzoną nieruchomość znaleźliśmy już teraz i chcielibyśmy podpisać umowę deweloperską, w której będziemy wpisani po połowie w dwójkę. Resztę formalności związanych z kredytem już po ślubie. Czy taki stan faktyczny wyklucza możliwość skorzystania z MDM?

 • Niestety nie. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu
  mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • W poście zebrała Pani sporo różnych wątków. Po pierwsze – jeżeli była Pani jedynie właścicielem części ułamkowej wymienionej nieruchomości – to tak, może Pani skorzystać z kredytu w programie MDM.

  Nie może Pani skorzystać z programu z narzeczonym (w każdym razie – jeszcze nie – taką możliwość wprowadzi dopiero nowelizacja planowana na II kwartał 2015). W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Dopłata w ramach programu MDM stanowi ostatnią transzę płatności wpłacaną na konto dewelopera. Można ją traktować jako nasze własne środki wpłacane w ostatniej fazie transakcji. Fizycznie – nawet Pani nie zobaczy tych środków, nie ma możliwości, aby były wykorzystane na inny cel, Może Pani natomiast wziąć dodatkowy kredyt (poza programem MDM) z przeznaczeniem na remont lub wykończenie mieszkania.

  Czy dofinansowanie w ramach MDM może być
  traktowane jako wkład własny? – tak. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z
  budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zacznie obowiązywać najpóźniej 1 stycznia 2014 r., a która
  będzie wymagała posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.” Środki własne może więc Pani wykorzystać na ww. wykończenie mieszkania.

  Odnośnie zamieszkania z Państwem babci napiszę poniżej.

 • Natalia

  czy w zakupionym mieszkaniu możemy zameldować moją babcię, która miałaby z nami mieszkać?

 • Natalia

  Witam,
  mam pytanie- w zeszłym roku na podstawie umowy dożywocia z babcią stałam się właścicielem 75% (czyli 5/8 całości) nieruchomości- dom jednorodzinny. Od 3 lat toczyliśmy sprawę w sądzie z symem mojej babci o spadek po moim dziadku- dlatego też ta umowa dożywocia. W tym roku (ok tydzień temu) podpisaliśmy ugodę w wyniku czego nie mam praw do nieruchomości, a otrzymuję spłatę. Z narzeczonym chcemy wziąć kredyt mdm na mieszkanie. Stąd moje pytanie czy możemy wspólnie przystąpić do kredytu na zasadach zawartych mdm i stać się równymi właścicielami nowo zakupionego mieszkania? I drugie pytanie czy uzyskany ewentualny zwrot w wysokości 10% jest automatycznie przeznaczany na spłatę części kredytu czy otrzymane pieniądze możemy wówczas wykorzystać na inny cel, np. częściowe pokrycie kosztów wyszykowania mieszkania oczywiście przy założeniu, że posiadamy 10% wkładu własnego lub czy 10% zwrotu uzyskane w ramach mdm to jest nasz wkład własny i nie musimy już uiszczać wpłaty własnej?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku
  małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie mogą Państwo znaleźć na naszej stronie, w sekcji dokumenty: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/ProjektUstawy_2013_05_27_z_obja%C5%9Bnieniami.pdf

  O ile dobrze pamiętam, na stronie 12 objaśnień znajduje się odpowiedni zapis.

 • Kinga

  Witam,

  Zakupiłam mieszkanie w programie MDM, dostałam kredyt który został wpłacony na konto dewelopera, jednak zakupione mieszkanie zostanie oddane do użytku dopiero we wrześniu. Dopiero więc we wrześniu zostanie przekazana kwota z programu MDM.Jednakże zaszłam w ciąże i planujemy z narzeczonym dosyć szybki ślub który odbędzie się w maju. Jeżeli narzeczony posiada mieszkanie na siebie w kredycie to czy będzie trzeba zwracać pieniądze z MDM jeżeli już został zaciągnięty kredyt i cała procedura została praktycznie zakończona?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli w wyniku remontu tego domu powstaną nowe mieszkania, a samego remontu dokona firma o budowlanym profilu działalności i będzie te mieszkania sprzedawać, wówczas można mówić o rynku pierwotnym i mieszkania mogą zostać objęte programem MDM.

  Natomiast samego remontu nie można skredytować w ramach programu MDM, możemy jednak polecić „zwykły” kredyt hipoteczny. Współpracujemy z różnymi instytucjami i z pewnością jesteśmy w stanie wynegocjować atrakcyjne warunki.

 • Ania

  Witam, mamy na oku dom który wymaga kapitalnego remontu nie da się zamieszkać w nim od razu. Dom jest własnością pewnej kobiety która chce go sprzedać. Czy mamy szansę na dopłatę MDM? Proszę o pomoc.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Program
  nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę
  jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą
  spłatę.

  Co innego wynajem lub zbycie nieruchomości przed upływem 60-ciu miesięcy okresu karencji. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu
  mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu
  mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom
  jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania
  wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak. Program ma mieć charakter pro-mieszkaniowy. Z udziału w MDMie wyklucza jedynie posiadanie domu lub mieszkania.

 • Est

  Czy mogę dokonać wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu przed upływem 5 lat. Czy muszę zwracać dopłatę ew. część? Czy po spłacie mogę dysponować mieszkaniem np. wynająć?

 • Est

  czy przed lub po zakupie mieszkania z MDM, można posiadać lokal użytkowy (nie mieszkalny)

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Dofinansowanie w ramach MDM może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Jeżeli była Pani właścicielką 100% własności mieszkania nawet przez krótki okres – eliminuje to Panią z programu MDM.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli jest to 100% własności mieszkania – to nie, jako właściciel nie ma Pan szans na MDM.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • jacek

  Witam, dla upewnienia się, jeśli rodzice przepisali na mnie mieszkanie (umowa darowizny) rozumiem że nie ma szans na MdM dla nowego mieszkania?

 • monika warszawa

  Witam mam 28 lat , razem z mężem chcielibyśmy skorzystać z programu MdM . Czy fakt iż mając 18 lat rodzice zrobili na mnie darowiznę mieszkania (na okres ok 3 miesięcy w celu umożliwienia sprzedaży lokalu.W skrócie mówiąc dostaje mieszkanie chcąc poprawic sobie warunki bytowe sprzedaje mieszkanie(przed upływem 5 lat które musieli by odczekać rodzice) i kupuje 50% domu od rodziców ) dyskwalifikuje nasze starania?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Opisywany przypadek to rynek wtórny.

 • agata poznań

  Witam,
  jestem singlem i chciałabym kupić dom (połówka bliźniaka). Dom jest w stanie „deweloperskim”, wymaga wykończenia. Celowo stan „deweloperski” ujęłam w cudzysłów, ponieważ dom budowała osoba prywatna, a nie deweloper. Dom nie był dotychczas zasiedlony,
  Czy taka nieruchomość kwalifikuje się do programu MdM?

  Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
  Pozdrawiam.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jak najbardziej. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które
  są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu
  jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Roziu

  Witam,

  Mam 25% własności domku letniskowego oraz 8.33% własności mieszkania w bloku. Czy w takim przypadku mógłbym otrzymać dofinansowanie z mdm?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku
  małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • marzenkagosc

  proszę o informacje, ponieważ dostałam kredyt wraz z dofinansowaniem z mdm, w między czasie zawarłam związek małżeński ale jeszcze przez przelaniem praw własności nieruchomości. czy muszę robić teraz rozdzielność majątkową zanim zostanie wystawiony akt notarialny by nieruchomość była tylko na mnie , czy mogę za zgodą notariusza i oświadczenia męża przelać te prawa na siebie na okres 5 lat, bo wiem że przez tyle czasu nie powinno się zmieniać praw własności by nie zwracać dofinansowania?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych
 • bsn

  To bez sensu mieszkania, które mogą się załapać w MDM są zazwyczaj na obrzeżach miasta. Gdzie ja znajdę we Wrocławiu mieszkanie w miarę blisko centrum za 4900zł/m2? nie mogę z tego skorzystać, bo nie chcę mieszkać na wygwizdowie i dojeżdżać do pracy 2h, jaki jest sens?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na podstawie art 14 pkt 1 ust. 4 Ustawy MDM:

  ” 1. W przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:

  uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku…”

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na początku 2015 powinna wejść w życie nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych. Być może prawodawca uwzględni podobne przypadki.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Prawda (na podstawie art 14 Ustawy pkt 1 ust 4).

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • dorota

  Moj maz dwa lata temu dostal w spadku po babci ulamkowa xzesc mieszkania dokladnie 2/6 całości. Przeczytalam ze ta opcja nie wyklucza nas z programy MdM!? Czy ktoś cos wie czyto jest prawda!?

 • Monika

  Rozumiem, że musiałabym się rozwieść, żeby móc dostać dopłatę. Gdzie polityka prorodzinna?

 • Paweł

  Chcę kupić mieszkanie w systemie MDM jako singiel. Jak wyglada sytuacja, gdy po zakupie mieszkania w MDM, po np. roku czasu zostanie przepisane na mnie mieszkanie po dziadkach czy rodzicach? Będę musiał zwracać dofinansowanie?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom. Jeżeli małżonek posiada nieruchomość, żona także nie może skorzystać z programu.

 • Monika

  Witam. Mam taka samą sytuację. I zastanawiam się dlaczego dyskwalifikacja jest dla obojga małżonków skoro tylko on posiada tam zameldowanie i był to tylko JEGO majątek. Nie wspólny!

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na podstawie Art. 14 Ust 4 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu
  mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania
  wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  W drugą stronę (tzn. najpierw kupujemy mieszkanie „na spółkę” (ale nie ze współmałżonkiem), a potem chcemy skorzystać z MDMu – zadziała 😉

 • Jaro

  Czy osoba będąca właścicielem mieszkania nabytego w programie MdM, może nabyć kolejną nieruchomość np w udziale 49% ?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jak najbardziej. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jak najbardziej. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które
  są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu
  jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Sebastian

  Niedawno zmarł mój ojciec i w związku z tym stałem się
  właścicielem 1/6 budynku mieszkalnego wraz z siostrą 1/6 i mamą 4/6.

  Dom sprzedaliśmy. Moje pytanie brzmi czy ja w takiej
  sytuacji kupując nowe mieszkanie wraz z małżonka (ona nigdy nie była
  włascicielem) mogę liczyć na dopłatę MDM, czy to juz mnie dyskfalifikuje na
  starcie?

 • Sebastian

  Witam
  Niedawno zmarł mój ojciec i w związku z tym stałem się właścicielem 1/6 budynku mieszkalnego wraz z siostrą 1/6 i mamą 4/6.
  Dom sprzedaliśmy. Moje pytanie brzmi czy ja w takiej sytuacji kupując nowe mieszkanie wraz z małżonka (ona nigdy nie była włascicielem) mogę liczyć na dopłatę MDM, czy to juz mnie dyskfalifikuje na starcie?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Kwota dopłaty nie zależy od kwoty kredytu. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10% (lub 15% jeżeli wychowujemy dzieci – przyp.) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie,
  z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli zakupił je przed ślubem, to tak naprawdę nigdy nie była Pani współwłaścicielką tego mieszkania. Jeżeli spełnia Pani kryterium wieku (poniżej 35 lat) – zachęcam do skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ania

  Mój mąż przed ślubem kupił mieszkanie, którego jest jedynym właścicielem. Mieszkanie to nigdy nie zostało przepisane na mnie. Teraz jesteśmy w trakcie rozwodu. Czy to dyskwalifikuje mnie ze skorzystania z programy MDM po rozwodzie?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W takim razie nie mogą Państwo skorzystać z programu MDM. Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, beneficjenci MDMu nie byli właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Ewa

  był jedynym właścicielem

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Czy mąż był właścicielem całego domu, czy była to współwłasność?

 • Ewa

  Nie była to dzierżawa. Mąż był właścicielem domu w zamian za dożywotnią opiekę nad rodzicami. Ale dom wraz z tym obowiązkiem przejął brat.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli była to jedynie dzierżawa domu – możecie Państwo skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

  Posiadanie ziemi nie uniemożliwia Państwu skorzystanie z programu.

 • Ewa

  Chciałabym wraz z mężem zakupić mieszkanie i skorzystać z programu dla młodych. Niestety mąż posiadał w przeszłości dom z ziemią – na zasadzie umowy o dożywocie – od rodziców, Zrzekł się domu, dożywcie z domem i połową ziemi przejął jego brat. Zostawił sobie tylko 3h ziemi. Czy posiadanie w przeszłości domu w uowie o dożywocie, lub posiadanie w teraźniejszości ziemi, dyskwalifikuje nas ?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Proponuję wziąć kredyt z dopłatą MDM na zakup mieszkania i drugi – mniejszy na jego wykończenie.

 • Krzysiek

  Może jest szansa aby MDM dopłacił tylko do wartości mieszkania a nie do całości kredytu?

 • Krzysiek

  Witam, mam takie zapytanie, z żoną i synem(2 miesiące) chcemy zakupić mieszkanie we Wrocławiu, mieszkanie około 63 m którego wartość to około 305k. Ale mamy problem gdyż nie mamy pieniędzy na wykończenie, wiem że limit na Wrocław to 4980. Gdy weźmiemy kredyt na mieszkanie i na remont dzieląc na metry wyjdzie za duża kwota, czy jest szansa wziąć kredyt i na remont i na mieszkanie (razem około 360k)? A Jak to załatwić? Może jakiś pomysł,

  Ps. Zapomniałem dodać że będę miał książeczki mieszkaniowe na około 25k(czekam na wyliczenie)

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Witam. Rekomendacja miała na celu chronić Polaków przed ryzykiem walutowym, ale chyba nie jest do końca dobrze przemyślana. Moim skromnym zdaniem – zamiast wprowadzać takie rozporządzenie, należałoby raczej przeprowadzić kampanię informacyjną, dlaczego należy brać kredyt w walucie, w której się zarabia. Sporo osób mieszka w Polsce i zarabia w walutach innych krajów. Zgadzam się, że w tym momencie będą one praktycznie wyłączone z rynku finansowego.

 • Tomasz

  Dzień Dobry! Wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkamy obecnie w Wielkiej Brytani, gdzie planujemy zostać przez kolejne 2 lata i następnie wziąc kredyt na mieszkanie/dom i wrócic do Polski. Z tego co wiem MDM nie dyskryminuje Polaków mieszkający poza granicami Polski(W końcu politycy ciągle opowiadają że liczą na powroty z emigracji), natomiast jak to się ma do tego że w lipcu tego roku zaczęły obowiązywać ostatnie z zaleceń w Rekomendacji Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego ws. kredytów hipotecznych – od początku lipca banki nie mogą dawać
  kredytów walutowych osobom, które zarabiają w złotych. Natomiast kredytu
  w naszej walucie nie dostaną osoby czy rodziny, które większość
  dochodów otrzymują np. w euro czy dolarach, funtach.

  My już większość oszczędności i tak mamy w złotówkach, pozatym jeśli wracamy do Polski to nie chcemy brać kredytu w funtach nie mówiąc już o tym że kredytów w funtach prawie nie ma. Czy oznacza to że rodziny planujące powrót do Polski nie mogą skorzystać z kredytu z dopłata MDM?

  Tomasz

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Takiej porady niekoniecznie szukałbym na stronie poświęconej programowi MDM.

  Osobiście przebrnąłbym najpierw przez porady np. na stronach muratora, potem wybrał działkę i interesujący mnie projekt.

 • Tomasz

  Witam od czego trzeba zacząć gdzie się pytac zalatwiac jak bym chciał budowac dom

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli w wyniku remontu powstały nowe mieszkania (nowe księgi wieczyste) i mieszkanie zostanie po raz pierwszy przez Panią zasiedlone – tak, można skorzystać z programu MDM.

 • Zuza

  witam, chciałabym kupić mieszkanie ok. 60 m2 w nowo wyremontowanej kamienicy (przez długie lata stała pusta i zamieniła się w ruinę) czy mogę skorzystać z programu?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Działka nie stanowi przeszkody udziału w MDMie. Może Pan śmiało korzystać z programu.

 • Tomasz

  w TBS-ach jest tak ze podpisuje się umowę na 99 lat ale z tego co mi wiadomo jestem tylko najemca i to mieszkanie nigdy nie będzie moje ponieważ ja tylko wplacilem kaucje partycypacyjna ale nie jest to moje wlasnosciowe . a jeżeli posiadam dzialke budowlana na której nic tam nie ma czy mogę się starac i od czego musze zacząć

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli jest Pan właścicielem tego mieszkania – nie może Pan skorzystać z programu MDM (może natomiast skorzystać z programu Pana partnerka – o ile oczywiście nie posiada innego mieszkania). Jeżeli nie jest Pan właścicielem mieszkania – program MDM jest jak najbardziej dla Pana dostępny.

 • Tomasz

  mam pytanie mieszkam w kawalerce i jestem z kobieta już pona4 lata staraliśmy się o potomstwo ale teraz te 30 metrow jeśli byśmy zamieszkali tam razem to troszkę mało dodam ze mieszkanie jest z TBS i chcieliśmy kupic jakies większe mieszkanie albo wybudować dom czy mogę się starac o kredyt w MDM

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zbyszek

  A Jakie warunki Aniu? Prowizja, marża, LTV itp. jeśli można wiedzieć?

 • Ania

  witam, chciałam potwierdzić, że da sie szybko załatwić kredyt z MDM, w zasadzie miesiąc mi to zajęło, otóż składałam z mężem tylko w bgż, i tam dostaliśmy kredyt, żeby nie dokumenty których nam brakowało było by pewnie szybciej,niestety musieliśmy wziąć też ubezpieczenie na życie i od utraty pracy, ale ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni, życzę wytrwałości i cierpliwości osobom ubiegającym sie o kredyt

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zbyszek

  Standardowo pomostowe do czasu wpisu do KW no i cesja na bank ubezpieczenia nieruchomości, ale to poza ofertą banku bo można załatwić nawet 2 razy taniej i na lepszych warunkach. Żadnych dupereli odnośnie utraty pracy i na życie (te też jak ktoś chce lepiej samemu załatwiać).

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie bardzo rozumiem. Dopłata stanowi ostatnią transzę kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jest przekazywana z BGK poprzez bank komercyjny bezpośrednio na konto dewelopera.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W PKO S.A. obowiązkowe jest ubezpieczenie pomostowe (do czasu wpisu do KW), ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych . Dodatkowo proponują ubezpieczenie nieruchomości we własnym zakresie, (proponowane w Alianz – 0,1% od kwoty kredytu).Opcjonalnie: ubezpieczenie od utraty pracy 0,06% wartości kredytu.

 • Justyna

  Zbyszku a jak z ubezpieczeniami, bank wymagał czegoś dodatkowo?

 • Asia

  Witam, kiedy mozna wnioskować o dofinansowanie jeśli w umowie rezerwacyjnej mam zapis, ze stan deweloperski bedzie oddany do 30.09 ale umowe deweloperska bede miala juz 01.09? budynek już stoi, ma stan surowy zamknięty?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Jeżeli przekroczone zostaną wartości limitów, dopłata przepada.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Sprawdzanie warunków w BGK odbywa się na bieżąco – pracownicy banków komercyjnych wprowadzają po prostu informacje do końcówki systemu. Trochę dłużej trwa natomiast analiza w poszczególnych bankach.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  BGK przekazuje środki do banku komercyjnego 10-go, 20-go i ostatniego dnia każdego miesiąca. Po spełnieniu wszystkich warunków do wypłaty kredytu, bank komercyjny przekazuje środki na konto dewelopera.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie potrzeba nic wyjaśniać. W podobnej do Pani sytuacji znajdują się tysiące osób. Nie sądzę, aby rząd – lansujący MDM jako program prorodzinny – chciał karać takie sytuacje.

 • Zbyszek

  Pekao SA. marża 1,7%, prowizja 1%, LTV 89%, 20 lat, konto plus karta kredytowa.Cały proces 3 tygodnie (w tym analitycy 1,5 tyg.) bez pośredników! Polecam negocjować do końca. Pozdrawiam

 • Przemek

  Witam, tak w ramach ciekawostki, że jednak da się szybko i sprawnie kupić mieszkanie w MDM…wniosek w 3 bankach złożyłem 22.04.2014, dość szybko otrzymałem odpowiedź z PKO BP i Pekao SA. Zdecydowałem się ostatecznie na PKO BP (warunki jednak bardzo słabe – 2,16% marża i prowizja 1,5%, ale po pewnym czasie zamierzam przenieść kredyt do innego banku na lepszych warunkach). Umowę kredytową podpisałem pod koniec maja, akt notarialny podpisany 10.06.2014, a dzień później, czyli wczoraj, dostałem informację z banku, że dofinansowanie z BGK zostało wypłacone 🙂 Klucze powinienem otrzymać w przyszłym tygodniu, po ostatecznym odbiorze mieszkania od dewelopera. Cały proces trwał niewiele ponad 1,5 miesiąca, ale w dużej mierze dzięki sprawnie działającemu doradcy kredytowemu, a pani z PKO BP również podeszła do sprawy kredytu bardzo profesjonalnie 😉 Mam nadzieję, że wszystkim starającym się o zakup mieszkania w ramach MDM pójdzie równie szybko i bezproblemowo 🙂 Do pełni szczęścia brakuje tylko lepszych rawunków kredytowych… Pozdrawiam

 • Basia

  Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o informację czy dopłata przysługuje również w przypadku przekroczenia limitów ceny, do jej wysokości maksymalnej?

 • Ewa

  Ile obecnie trwa sprawdzenie wniosku w bgk? Czy już coś się odblokowało? Będę składała wniosek w sierpniu do 2-3 banków. Ile % środków zostało jeszcze na ten rok? Wypłata mojego dofinansowania miałaby nastąpić we wrześniu-październiku.

 • tomek

  Witam. Mam zapisane, iż wypłata mdm nastąpi do 30 czerwca. Skąd mam wiedzieć dokładnie w którym dniu to nastąpi? Czy pieniądze przekazuje bgk bezpośrednio na konto dewelopera czy do mojego banku? Pozdrawiam

 • Ola

  Tak w ramach wyjaśnienia nie zamierzam nic nikomu wynajmować, będzie ze mną mieszkał narzeczony z którym do końca roku bierzemy ślub i wtedy to załatwi sprawę. Co do sąsiadów nie zamierzam im za wiele mówić 🙂

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Oczywiście. Grunt to zmieścić się w limitach ceny.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie. BGK nie ma do tego środków. Bankom z kolei takie sprawdzanie się ie opłaca. Obawiam się jednak niestety starej dobrej metody donosu sąsiedzkiego, ew. sprawdzania w Urzędach Skarbowych, czy nie uzyskuje Pani dochodu z tytułu najmu.

 • Basia

  Witam, proszę o odpowiedź, czy dopłata MDM obowiązuje również w styuacji kupna nowego mieszkania od dewelopera, ale w stanie wykończonym, tzw. „pod klucz” ?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Może to być traktowane jako użyczenie. W odniesieniu do Art. 14. ust. 1 Ustawy MDM, jeżeli w przeciągu 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania dokonamy użyczenia – możemy się liczyć z koniecznością zwrotu części dopłaty.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/