Deweloperzy naciskają na zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Deweloperzy naciskają na zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

W ramach trwających obecnie konsultacji społecznych na temat nowelizacji ustawy „Mieszkanie dla Młodych” deweloperzy nieprzychylnie podsumowali 11 miesięcy działania programu.

Wg powszechnych opinii – program MDM nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi miast. Zbyt niskie – zdaniem deweloperów – limity sprawiają, że programem dopłat mogą być objęte jedynie inwestycje zlokalizowane na obrzeżach aglomeracji.

Jako przykład podano dzielnice Warszawy – Białołękę i Ursus, które zostały zabudowane zamkniętymi osiedlami bez dodatkowej infrastruktury – stając się w rzeczywistości jedynie sypialniami Warszawy.

Deweloperzy zwracają uwagę, ze taki niekontrolowany rozrost aglomeracji może generować dodatkowe koszty dla samorządów i społeczeństwa. Konieczne jest wybudowanie dróg, chodników, oświetlenia, doprowadzenie wody, gazu, energii, budowa szkół, przedszkoli. Skupienie osiedli mieszkaniowych wymaga także zmian w planach zagospodarowania dotyczących dróg dojazdowych oraz poprowadzenia dodatkowych linii komunikacyjnych.

Wysuwając powyższe argumenty deweloperzy dążą w rzeczywistości do wykazania, że narzucone obecne limity ceny są zupełnie nieprzystające do warunków rynkowych. Trudno się z taką argumentacją nie zgodzić. Badania rynkowe wykazują, że w niektórych miastach oferta lokali kwalifikujących się do programu „Mieszkanie dla Młodych” stanowi jedynie 5% wszystkich sprzedawanych mieszkań.

Deweloperzy pragną szerszego dostępu do programu. Wg zgłaszanych propozycji obecne limity cenowe powinny zostać znacząco podwyższone, Dodatkowo – środki z rezerwy celowej w budżecie, które nie zostaną wykorzystane w danym roku na dopłaty, powinny przechodzić na kolejne lata. Program nie powinien także zostać zakończony w 2018 roku, ale w momencie całkowitego wyczerpania przeznaczonych na niego środków.

Dodatkowe propozycje dotyczą rodzin wielodzietnych. Wg danych Polskiego Związku Film Deweloperskich (PZDF) jedynie 4% beneficjentów programu MDM stanowią rodziny z dwojgiem lub większą liczbą dzieci. Zdaniem deweloperów, takie rodziny w większości posiadają już mieszkanie i nawet jeżeli jest ono zbyt małe dla aktualnych potrzeb, warunek o nieposiadaniu własnego mieszkania zamyka drogę do skorzystania z programu dopłat. Jedną z wysuwanych propozycji, która mogłaby zmienić tą sytuację, jest rezygnacja z warunku nieposiadania mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych.

Nowelizacja ustawy jest obecnie intensywnie konsultowana. Resort infrastruktury przyjął zaproponowane przez deweloperów rozwiązania i zastosuje się do nich po zakończeniu procesu konsultacji.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Program MDM w obecnej formie nie obejmuje rynku wtórnego – nawet w przypadku rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci.

 • emcher

  Witam

  Chciałem zapytać czy w nowej nowelizacji będzie można zakupić dom do remontu ok 110 m2 nadmienię że jesteśmy rodziną z trójką dzieci proszę o info.

 • Witam ponownie. Skonsultowałem jeszcze ten temat. Beneficjent MDMu występuje w swoim banku o dokument stwierdzający o uczestnictwie w programie MDM. Na podstawie tego dokumentu deweloper powinien wystąpić w swoim banku o promesę dot. bezobciążeniowego wydzielenia nabywanego lokalu. Na podstawie tej promesy następuje wypłata środków.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Przy zawarciu umowy kredytowej w banku jednym z warunków wypłaty kredytu będzie dostarczenie aktu notarialnego. beneficjent MDMu otrzymuje wówczas promesę, że środki będą na pewno wypłacone. Promesa powinna zostać przedstawiona deweloperowi, strony podpisują akt, bank wypłaca środki i dopłatę.

  Sprawę powinna trochę uprościć nowelizacja planowana w II kwartale 2015.

 • Rot

  Dziękuję za odpowiedź. Naczytałem się o przypadkach, w których wypłata dofinansowania okazała się niemożliwa przed wydaniem mieszkania do użytku lub aktem notarialnym, z kolei developer chciał najpierw ostatnią transzy i powstawał pat. Rozumiem ze istotny jest tu termin oddania do użytku a nie podpisania aktu?

 • Jeżeli bank określił termin wypłaty kredytu na październik 2015 i również deweloper w tym czasie mieszkanie do użytku – w czym leży problem? Dofinansowanie wpłynie na konto dewelopera w formie ostatniej transzy kredytowania. Jeżeli deweloper odrobinę „przeciągnie” oddanie mieszkania do użytku – również nie będzie problemu, bank przetrzyma kwotę dopłaty na koncie technicznym.

 • Rot

  Witam. Proszę o pomoc. Mam kredyt w mdm. W październiku developer planuje oddanie inwestycji do użytku, a zgodnie z umową akt notarialny ma być podpisane do 6 miesięcy czyli w 2016. Bank w którym wziąłem kredyt we wniosku mdm określił tę wypłatę właśnie na październik 2015. Dodam że umowa przedwstępna z deweloperem jest w formie aktu notarialnego. Mam promesę developera na wyodrębnienie po wpłacie 100%( deweloper zaciągnął kredyt na budowę). Zaczynam obawiać się czy nie będzie problemu z wypłatą dofinansowania w październiku. Czy moje obawy są słuszne, co mogę zrobić, jeśli się okaże, że tak????

 • No problem, polecamy się.

 • Andrzej

  Dziękuję za odpowiedź. Z każdym dniem rodzą się nowe pytania i wątpliwości 🙂

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Komentarz poniżej.

 • Oprócz doradztwa kredytowego oferujemy także porady dot. nieruchomości. Zachęcam do rejestracji na naszej stronie, być może będziemy mogli Pani pomóc w kwestii znalezienia odpowiedniej oferty.

 • W moim przypadku właścicielami działki byliśmy oboje z żoną, natomiast wszystkie f-ry były na mnie. W kontaktach z US występowaliśmy w dokumentacji wspólnie.

  Niestety w MDMie jest trochę inaczej. W obecnej wersji ustawy związki partnerskie nie mogą korzystać wspólnie z pomocy w ramach MDM. Polecam, aby właścicielem był tylko Pan.

 • Termin wejścia w życie nowelizacji nieustannie się przesuwa. Około 2 tygodni temu była mowa o kwietniu 2015, na konferencji w ZBP z kolei dostałem informację o końcu II kwartału 2015.

 • Andrzej

  Chodzi o budowę domu systemem gospodarczym, o zwrot podatku vat za materiały budowlane

 • arfer

  jeśli właścicielem działki będziecie Wy, nie będzie to budowa / zakup u dewelopera i tym samym nie może być zastosowany MDM

 • arfer

  osoba w MIR odpowiedzialna za MDM za realny (w wariancie optymistycznym – mamy rok wyborczy, więc nowelizacja może zejść na drugi plan) termin wskazała 1 VII 2015.

 • Andrzej

  Czy działka budowlana pod budowę domu w mdm musi być własnością tylko kredytobiorcy-singla? Z narzeczoną chcieliśmy kupić wspólnie działkę, a następnie ja mam ubiegać się o kredyt. Czy narzeczona może być tez właścicielem czy lepiej żebym był tylko ja?

 • s

  Pisałem do MIR kiedy planowana jest nowelizacja.
  Dostałem odpowiedz że w styczniu oficjalnie dotrze do rady ministrów propozycja nowelizacji, a wejdzie w życie 2 tygodnie od opublikowania w dzienniku ustaw 🙂
  Czyli równie dobrze może to być grudzień – nie pisze w jakim roku.

 • Monika

  Tak, rozumiem, bo sama do kredytu będę musiała przystąpić z rodziną. Chodzi o sam fakt, że banki inaczej patrzą na rodziny, a inaczej na osobę chcącą zaciągnąć kredyt w pojedynkę. Nawet mój doradca kredytowy to zauważył. To jest akurat najmniejszy problem, bo zawsze znajdzie się jakiś dodatkowy kredytobiorca. Najgorsze są limity cen. I tu jest problem, bo albo program nie dostosowuje się do warunków rynkowych, albo deweloperzy mocno przesadzają z cenami. Tak jak napisałam wyżej, w moim mieście w tym roku nikt na dopłatę nie może liczyć. W 3 kw. 2014 roku jeszcze można było gdzieś się załapać, limit wynosił wtedy 3634 zł ale teraz jest to niemożliwe przy limicie obniżonym do 3450zł/m2.

 • Raczej nie. Nowelizacja pozwalająca skorzystać z programu MDM przez pary pozostające w związkach partnerskich powinna wejść w życie w II kwartale 2015.

 • Andrzej

  Osoby niespokrewnione nie mogą razem wziąć kredytu MDM. Czy w I kwartale można liczyć na zmiany w ustawie?

 • Hmm, w odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • Monika

  Dokładnie. Najniższa cena za 1m2 jaką spotkałam w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie), to 3680 zł/ m2. Limit dopłat na naszym terenie wynosi 3450 zł/ m2.Teraz zasadnicze pytanie: komu ten program ma pomóc, skoro nie można sobie pozwolić nawet na najtańsze mieszkanie? Nie każdego stać na to, żeby odłożyć 10 czy 15% wartości mieszkania na wkład własny, a później jeszcze to mieszkanie urządzić. Jest problem również ze zdolnością kredytową, jak już wcześniej ktoś zauważył. Łatwiej jest uzyskać kredyt rodzinie trzyosobowej niż singlowi z identycznym dochodem.

 • Trudno powiedzieć, dopóki nowelizacja nie zostanie uchwalona nadal mogą zostać wprowadzone poprawki, szczególnie podczas prac w Sejmie. Są jednak bardzo duże szanse, że ten akurat punkt przejdzie.

 • Małgorzata

  bardzo dziękuję za informację.Czy uwzględnienie spółdzielni mieszkaniowych w programie jest już pewna i pozostaje tylko czekać na II kwartał, czy jeszcze może się coś zmienić w tej sprawie?

 • Nowelizacja powinna wejść w życie w II kwartale 2015.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Małgorzata

  chciałabym zapytać na kiedy planowane jest wejście w życie ustawy, która będzie uwzględniała możliwość dopłaty za mieszkanie kupowane od spółdzielni mieszkaniowej (rynek pierwotny)?

 • adsasd

  jak już to obniżą ceny jeśli będą chcieli się dostosować, na co czekam 🙂

 • „bezdomna”

  Zgadzam się.
  Niestety także podejrzewam (ze smutkiem), że jeśli będą wyższe limity lub
  dopłaty w ramach MDM, to i tak nie skorzystają na tym zainteresowani
  młodzi ludzie, tylko deweloperzy i Banki – bo te podniosą ceny i
  „dostosują” się do nowych dopłat.

 • asssd

  to deweloperzy powinni opuscic ceny i wiecej mieszkan by sie kwalifikowalo. Czas skonczyc to eldorado, banka musi peknac, obecne ceny sa wysoko zawyzone i powinny spadac, bo malo kto bedzie mial 10 czy 15% na wklad wlasny. no chyba ze deweloper bedzie wolal zatrzymac mieszkania dla siebie:)

 • Serdecznie zachęcam do rejestracji na naszej stornie. Współpracujemy z wieloma bankami i nie wszystkie mają tak restrykcyjne wymagania. Z pewnością nasi doradcy znajdą atrakcyjną ofertę także dla Pani.

 • Witam. Absolutnie nie zamierzam bronić deweloperów, ale spójrzmy np.na limity programu. Delikatnie mówiąc, trochę jednak odbiegają od norm rynkowych. Trudno jest zmieścić się z ceną 1m2 w kwocie limitu.

 • Sandra

  A może tak coś zmienić w związku z osobami samotnymi? Chociażby obniżyć te 50% kredytu wymagane do MDM. Przy zdolności kredytowej to trochę absurdalne, że osoba sama musi mieć 2,500 tyś NETTO a małżeństwo (2os) 2400 NETTO RAZEM…Nie mówiąc już o tym, że niektóre banki z programem MDM od osoby samotnej wymagają 3 tyś NETTO… Ale za to z dzieckiem byłoby łatwiej…nie mówiąc już o wielodzietnej rodzinie 🙂

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tomek

  Deweloperzy zarabiają tyle kasy i jeszcze narzekają. Ale ponad 100 tys. zł dopłaty dla rodzin wielodzietnych zgodnie z nowelizacją to jest już konkret.