Program „Mieszkanie dla Młodych” MDM jest kontynuowany

Program Mieszkanie dla Młodych MDM jest kontynuowany

Pomimo wyczerpania środków na 2016-ty rok, program „Mieszkanie dla Młodych” nadal działa. Beneficjenci mogą korzystać z puli ponad 600 mln PLN. Mowa oczywiście o środkach przeznaczonych na lata 2017-2018.

Na podstawie art. 37 Ustawy MDM kredytobiorcy mogą zarezerwować do 50% środków przeznaczonych na kolejne lata. Z tej możliwości skorzystało już ponad 3100 beneficjentów.

W połowie marca 2016 BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, z puli przeznaczonej na bieżący rok. Po pierwszej weryfikacji, ponad 1.700 wniosków otrzymało status oczekujący na przyznanie dopłaty. Beneficjenci mieli czekać na uwolnienie środków zarezerwowanych przez inne wnioski. Tymczasem już 15-go kwietnia liczba wniosków oczekujących spadła do zera. W większości przypadków kredytobiorcy zdecydowali się na negocjacje z deweloperem i przesunięcie terminu wypłaty dofinansowania na styczeń 2017. Dzięki temu, mogli ponownie złożyć wnioski w programie „Mieszkanie dla Młodych”, tym razem z puli przeznaczonej na przyszły rok.

Takie rozwiązanie zagwarantowało obu stronom pewność finalizacji transakcji. Zamiast długotrwałego oczekiwania na potencjalne uwolnienie środków, kupujący zyskuje gwarancję wypłaty dofinansowania, a sprzedawca – realny termin, kiedy środki wpłyną na jego konto. Należy zaznaczyć, że zmiana harmonogramu płatności nie musi oznaczać przesunięcia przekazania własności mieszkania. Deweloperzy elastycznie dopasowują się do potrzeb klientów. W większości przypadków klient może zamieszkać w kupowanym lokalu tuż po wypłacie środków pochodzących z kredytu. Pozostała część – pochodząca z programu MDM – wpłynie na konto zbywcy mieszkania na początku 2017-go roku.

Ukłon firm deweloperskich w stronę klientów nie wynika bynajmniej z altruizmu. Jest to chłodna kalkulacja. Czas trwania programu MDM wymusza na deweloperach dokończenie inwestycji najdalej do końca III-go kwartału 2018 roku. Przyjmując dwuletni cykl budowlany, realizacja planowanych inwestycji powinna się zacząć najpóźniej w drugiej połowie 2016. Biorąc dodatkowo pod uwagę wyczerpanie puli dopłat na 2016, możemy mieć wkrótce do czynienia z nadpodażą ofert mieszkaniowych.

Sprzedający wolą się zabezpieczyć przed potencjalnym spadkiem cen i oferują mieszkania z odroczonym terminem płatności. Ryzyko braku zapłaty jest minimalne. Akceptacja wniosku klienta o przyznanie dofinansowania w systemie BGK Zlecenia daje sprzedawcy gwarancję otrzymania dopłaty. Jednocześnie takie rozwiązanie jest również satysfakcjonujące dla kupującego. Może on skorzystać z oferty programu „Mieszkanie dla Młodych” i już w tym roku zamieszkać w nowym lokalu, nie tracąc jednocześnie możliwości dofinansowania zakupu.

Co powinien zrobić potencjalny klient, aby skorzystać z przyszłorocznych środków? Pierwszy krok, to upewnienie się, ze zbywca lokalu zgadza się poczekać na finalizację transakcji na początku 2017-go roku. Następnie zachęcamy do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Doradca skontaktuje się z Państwem i pomoże w uzyskaniu pisemnego poświadczenia z banku kredytującego o rezerwacji dopłaty na dany rok. Tym samym, zyskają Państwo gwarancję, że dofinansowanie zostanie przyznane.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli stwierdzicie Państwo w grudniu, że deweloper nie usunie wad do końca roku, proszę koniecznie skontaktować się z bankiem i poinformować o sytuacji. Bank kredytujący wystąpi wówczas o wypłatę środków z BGK i przechowa je dla Państwa na koncie technicznym.

 • Paulina Zielinska

  Witam, wzięliśmy z męźem kredyt mdm na zakup mieszkania w inwestycji, której finalizacja przypada na grudzień tego roku. Wówczas musimy zapłacić ostatnią transzę (20/20/60), w której to będzie znajdowała się dopłatą MDM. Co jeśli lokal będzie miał istotne wady(a już mamy wiedzę, że takowe zaistnieją), przez co nie odbierzemy go w pierwszym terminie, czekając na ich naprawę przez dewelopera ? Czy wówczas stracimy dofinansowanie?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W przypadku samej działki nie grozi Państwu zwrot dofinansowania, jeżeli będzie to działka z ułamkową własnością lokalu mieszkalnego, cześć dofinansowania trzeba będzie zwrócić. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku
  mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Agnieszka

  Witam, w 2014 r kupilismy z mezem mieszkanie z dofinansowaniem w programie MDM. Czy przyjecie przez meza w darowiznie dzialke z domem w 1/2 czesci bedzie skutkowalo tym ze bedziemy musieli oddac czesc otrzymanego dofinansowania? Czy w przypadku jak by to byla sama dzialka bylo by inaczej?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Może być Pani zameldowana w ww. mieszkaniu nawet przed ślubem. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Po ślubie może być natomiast rozszerzona własność mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Basia

  Witam,
  Planujemy z narzeczonym zakup mieszkania, które zostanie oddane do użytku w I kwartale 2018 roku. Kredytobiorcą będzie narzeczony, składający teraz wniosek i podpisujący umowę rezerwacyjną a później właściwą i akt notarialny jako singiel. Ślub bierzemy w czerwcu 2018, czy jest możliwość zameldowania mnie po ślubie w tym mieszkaniu? Otrzymaliśmy informację, że nie będzie to mozliwe przed 5 lat po otrzymaniu dofinansowania. Rozumiem, że o jakimkolwiek prawie do mieszkania po ślubie dla mnie nie ma mowy?

 • Będą obowiązywały Pan limity z momentu w którym zostanie zaakceptowany Pana wniosek w systemie BGK Zlecenia. Najbliższa zmiana limitów będzie pod koniec czerwca dla woj. pomorskiego i pod koniec września dla reszty kraju – ma Pan więc pewien komfort czasowy.

 • Dominik Nowa

  Czy limit cenowy dla 1m2 obowiązuje na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, na dzień podpisania umowy kredytu, czy może na dzień wypłaty dofinansowania? Pytam, bo u mnie jest obecnie na styk, a umowę podpisze w czerwcu lub lipcu tego roku czyli w 3 kwartale wiec limity mogą się zmienić, nie mówiąc już co to może być w 2017…gdy będzie planowana wypłata z dofinansowania?

 • Umowa kredytowa może być podpisana teraz, z terminem wypłaty w lipcu 2017. Termin wypłaty środków z kredytu zależy od samego banku i obowiązujących w nim reguł i może być inny dla poszczególnych banków, dlatego polecam kontakt z doradcami poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach

 • Umowa kredytowa może być podpisana teraz, z terminem wypłaty w lipcu 2017. Termin wypłaty środków z kredytu zależy od samego banku i obowiązujących w nim reguł i może być inny dla poszczególnych banków, dlatego polecam kontakt z doradcami poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dominik Nowa

  Hmmm a nie mogę podpisać umowy kredytowej w ustawowym terminie czyli te ok 60dni, a z bankiem dogadać się , że w umowie będzie zapis, że kredyt z ww umowy zostanie uruchomiony(przelany) w lipcu 2017i kasa z dofinansowania tez? I czy wówczas mogę spłacać ten kredyt wg harmonogramu od dnia podpisania umowy kredytowej, tylko wyszło by, że jeszcze kredyt nie został wypłaconych a już jest splacania i tak do lipca, śmiesznie to brzmi ale ja już nic innego nie wymyslę😐 czy też ustawa mdm narzuca termin wypłaty środków z kredytu licząc od dnia podpisania umowy kredytowej?

 • Doprecyzuje. Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 zmienia zapis art 11 w ust 3. Dla nieruchomosci nabywanych z rynku wtórnego zastosowane ma pkt 1, ktory narzuca wypłatę dofinansowania na rachunek na ktory przekazane zostały środki z tytułu udzielonego kredytu. Jesli sprzedających jest więcej a kredyt jest wypłacany proporcjonalnie na kilka rachunków, środki z MDM bedą wypłacane analogicznie do środków z kredytu. Nie ma jednak możliwości wypłaty środków na inne rachunki (np. Rachunek oszczędnościowy zbywcy jeśli kredyt był wypłacany na inny rachunek rozliczeniowy).

 • Dominik Nowa

  Hmmm a nie mogę podpisać umowy kredytowej w ustawowym terminie czyli te ok 60dni, a z bankiem dogadać się , że w umowie będzie zapis, że kredyt z ww umowy zostanie uruchomiony(przelany) w lipcu 2017i kasa z dofinansowania tez? I czy wówczas mogę spłacać ten kredyt wg harmonogramu od dnia podpisania umowy kredytowej, tylko wyszło by, że jeszcze kredyt nie został wypłaconych a już jest splacania i tak do lipca, śmiesznie to brzmi ale ja już nic innego nie wymyslę😐 czy też ustawa mdm narzuca termin wypłaty środków z kredytu licząc od dnia podpisania umowy kredytowej?

 • Środki mogą być rozdzielone na wiele kont.

 • Dominik Nowa

  Pytanko… środki z dofinansowania muszą iść na ten sam rachunek co kasa z kredytu, a jeżeli sprzedający tj małżeństwo(współwłaściciele) mają osobne konta z przyczyn osobistych, i kasa z kredytu ma iść po połowie na ich konta, to kasa z dofinansowania moze być też przelane po połowie na te dwa konta, czy musi być za każdym razem 1 konto sprzedającego. ?

 • Niektóre tak robią. WBK np. wymaga, aby przeniesienie własności lokalu odbyło się max do miesiąca od podpisania umowy kredytowej.

 • Err

  No właśnie sam proces kredytowy może trwać bardzo długo więc dziwi mnie, że jakiś bank żądał by klient kupił mieszkanie (czyli zawarł umowę sprzedaży) do 120 dni od złożenia wniosku o kredyt, tym bardziej, że do uzyskania kredytu wystarczy umowa przedwstępna w której zawarta jest data zawarcia umowy sprzedaży. Nie spotkałam się do tej pory z bankiem który nakładał terminy na zakup, a jedynie np. na wypłatę kredytu czy pierwszej transzy.

 • Sądzę, że chodzi raczej o limity związane z czasem procesowania wniosku w systemie BGK Zlecenia. Bank kredytujący ma 60 dni na akceptację wniosku od momentu jego rejestracji i kolejne 60 od akceptacji, na uzupełnienie danych dot. umowy kredytowej.

 • Nie wiem, czy wątpliwości nie wynikają raczej z różnorodnego procesu w poszczególnych bankach. Tak naprawdę proces w systemie BGK Zlecenia jest 3- etapowy. Rejestracja -> Akceptacja -> Umowa. Bank ma 60 dni na akceptację wniosku od momentu rejestracji i kolejne 60 na wprowadzenie informacji o podpisaniu umowy. W niektórych bankach akceptacja odbywa się tuż po rejestracji, stąd skrócenie wymienionego okresu do 60 dniu.

 • Err

  A czy te 120 dni to nie chodzi o to że od wydania decyzji bank zobowiązuje do uruchomienia kredytu w ciągu 120 dni? Nie wiem jakie wymagania mają banki jeśli chodzi o rynek wtórny, ale w przypadku rynku pierwotnego nie wszystkie banki wymagają zawarcia umowy sprzedaży i wypłaty kredytu w takim krótkim terminie.

 • Err

  Pozwolę sobie wtrącić,po zarezerwowaniu środków jest również ograniczenie wynikające z ustawy MDM, a mianowicie w ciągu 60 dni od rejestracji wniosku o dofinansowanie bank musi przekazać do BGK informację o zawarciu umowy kredytowej co jest równoznaczne z tym że w ciągu 60 dni trzeba umowę kredytu podpisać. O czym mówi art. 10 ust.11.
  Natomiast art. 10 ust 9, o którym Państwo piszecie w komentarzu wyżej , dotyczy czegoś innego, stanowi on że w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, ma przekazać do BGK wniosek o dofinansowanie wkładu własnego.
  Co mnie zastanawia to co oznacza wg tego art. „przekazać”. Ja rozumiem to w ten sposób, że po złożeniu przez nabywcę wniosku o dofinansowanie (i sprawdzeniu spełnienie określonych warunków ustawy) bank ma 60 dni na przekazanie go do BGK w BGK Zlecenia- art. 10 ust 9 (potem następuje identyfikacja uprawnień nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia -art 10 ust 10 pkt 1), następnie ( w zależności od banku przed analizą finansową lub po) zarezerwowanie środków i wydanie potwierdzenia rejestracji z numerem NWR. I teraz od momentu tejże rejestracji bank ma 60 dni na przekazanie do BGK informacji o zawarciu umowy kredytowej.

 • Jeżeli dobrze rozumiem sytuację – Pan Dominik złożył wniosek w pierwszym banku i został on zaakceptowany w systemie BGK Zlecenia (czyli kwota dofinansowania została „zarezerwowana”). W tym momencie jedyne ograniczenia czasowe dotyczą procesu kredytowego w wymienionym banku (np. 60 dni ważności decyzji kredytowej). Pan Dominik nie jest jednak uzależniony od pierwszego banku. Może złożyć wnioski w dowolnej ilości instytucji, przy czym każda z nich będzie bazowała na wniosku o dofinansowanie złożonym w pierwszym banku, ale proces kredytowy będzie niezależny.

 • Oczywiście mogę się mylić, MDM nie jest moją najmocniejszą stroną. W odniesieniu do problemu przedstawionego przez „Dominik Nowa” większe znaczenie w mojej ocenie ma zapis Art 10 ust 11. Nie mniej jednak problem jest w ograniczeniach narzuconych ustawą a nie polityką banku w zakresie ważności decyzji kredytowej lub dostępności kredytu po podpisaniu umowy kredytowej. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić 🙂

 • Akceptacja wniosku w systemie BGK zlecenia odbywa się w zależności od danego banku:
  a) tuż po rejestracji wniosku
  b) po decyzji kredytowej analityka

  Umowa kredytowa nie jest konieczna do akceptacji wniosku o dofinansowanie.

 • Zgadza się, 60 dni od rejestracji wniosku o dofinansowanie do jego akceptacji w systemie BGK Zlecenia, a akceptacja jest możliwa wyłącznie po podpisaniu umowy kredytowej.

 • Termin 60 dni dotyczy okresu od rejestracji wniosku o dofinansowanie do jego akceptacji w systemie BGK Zlecenia (art. 10 ust 9 Ustawy MDM). Akceptacja nie jest tożsama z podpisaniem umowy kredytowej.

 • Jest tak jak piszesz. Zbywca bedzie musiał nadpłacić saldo kredytu do kwoty nie wyższej od kwoty przyznanego Ci kredytu. W innym przypadku bank nie udzieli Tobie kredytu, nie bedzie on wstanie ustanowić skutecznie swojego zabezpieczenia hipotecznego na przedmiotowej nieruchomosci.

 • Tu nie ważność decyzji banku jest istotna tylko ustawa z ktorej wynika iż od momentu zarezerwowania środków moze upłynąć Max 60 dni do podpisania z bankiem umowy kredytowej. Po podpisaniu umowy jest Pan zobowiązany do wypłaty kredytu w określonym czasie zależy od zapisów w umówię). Jedynym rozwiązaniem jest praktycznym rozwiązaniem jest wypłata środków z kredytu oraz przeniesienie własności nieruchomosci jeszcze w tym roku. Przez chwile myślałem o rozwiązaniu w postaci wypłaty środków z kredytu na rachunek depozytowy banku i zwolnienie środków na rachunek sprzedającego w kolejnym roku razem z środkami mdm, ale takie rozwiazanie moze nie byc akceptowane przez bank. Zgodnie z interpretacja ustawy przez BGK i MF środki z dofinansowania misza iść na ten sam rachunek na ktory zostały przelane środki z kredytu (wyjątkiem jest spłata kredytu zbywcy obciążająca nieruchomość)

 • Przepraszam, przepalcowałem się, chodzi oczywiście o rejestrację. Sądzę, że doradcy mogą Panu pomóc, mają dostęp do oferty wszystkich banków na rynku, a dodatkowo znają kompleksowo program MDM.

 • Dominik Nowa

  Doradza Pan usługi doradców po rezerwacji.. ale to zbieżność słów, czy mówi Pan ze po rezerwacji środków? ☺ serio myśli Pan ze oni mogą znaleźć mi taki bank? Byłoby super☺

 • Naprawdę – serdecznie polecam Panu usługi doradców po rezerwacji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Dominik Nowa

  Byłem dziś w banku i.. nic z tego, bank nie chce udzielić mi kredytu w lutym 2017 ze złożeniem wniosku o kredyt w tym miesiącu, mówią ze musze kupić mieszkanie do 120 dni od złożenia wniosku czyli jak mamy maj to tak do września, Właściciel mówi, może mi je sprzedać dopiero w lutym 2017 . Jak w takim razie mam zarezerwować środki z 2017 r. ? W banku odesłał mnie i kazali przyjść pod koniec listopada, ale dodali, że wtedy na pewno skończy się limit 50% rezerwacji, wiec stwierdzili, bym cyt przyszedł do banku z ta umowa przedwstępna 2 go stycznia o 10.00 to może się złapie na dopłatę z pozostałej kwoty kwoty z 2017 . Czy faktycznie musze czekać do stycznia? Czy jest inne rozwiązanie? Czy są banki co np dają 9 miesięcy na zakup mieszkania od złożenia wniosku o kredyt? Pozdrawiam

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Klaudia.K

  Bardzo dziękuję za pomoc i tak obszerną odpowiedź! 🙂

 • Witam. Wymieniony zapis będzie jak najbardziej akceptowalny – szczerze mówiąc, bank będzie nawet naciskał na jak najszybsze przekazanie własności mieszkania.

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dominik Nowa

  Witam, znalazłem mieszkanie na rynku wtornym, sprzedający chce i może je sprzedać dopiero w lutym 2017 roku, mi to na rękę . Umowę przedwstępna podpisujemy w tym miesiącu, puki są środki z rezerwy na 2017 rok, zapłata nastąpi w lutym 2017 z kredytu i dofinansowania mdm. Moje pytanie.. czy mogę już w czerwcu tego roku zamieszkać w tym mieszkaniu i się tam zameldować bez utraty dofinansowania, bo właściciel wyjeżdża i nieodpłatnie chce bym tam zamieszkał po podpisaniu umowy przedwstępnej i nawet chce mnie tam zameldowac na pobyt stały lub czasowy. Czy taki zapis w umowie przedwstepnej o tym, że zamieszkam tam po podpisaniu umowy przedwstępnej , a nabycie nastapi w lutym 2017 roku spowoduje brak możliwości uzyskania dofinansowania? Pozdrawiam

 • W takim razie nie ma znaczenia, kto z Państwa złoży wniosek. Druga osoba po prostu wesprze zdolność beneficjenta / beneficjentki.

  W celu skorzystania z programu polecam rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W dużym skrócie – można i nie grozi z tego tytułu utrata dofinansowania.

  I trochę dłuższe uzasadnienie: wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Ww. banki interpretują to w ten sposób, że na dzień złożenia wniosku o kredyt spełniony był warunek trwania kredytu w okresie 15-ty lat. Na dobrą sprawę, można przecież spłacić kredyt po 5-ciu latach od otrzymania własności mieszkania bez żadnych konsekwencji – nikt wtedy nie wymaga min. 15-tu lat spłaty.

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Dawid – Ryba

  Dziecko wychowujemy razem, planujemy wziąść ślub w przyszłym roku, ale jak pisałem mamy możliwość zakupu mieszkania które nam się podoba. Nie wiemy jak do tego podejść.

 • Klaudia.K

  W nawiązaniu do powyższej odpowiedzi.
  Otrzymałam dofinansowanie jako singielka.
  Czy w przypadku zawarcia małżeństwa z osobą która jest już współwłaścicielem mieszkania (w ciągu pięciu lat od otrzymania dofinansowania) będę mogła rozszerzyć własność mieszkania wziętego z dofinansowaniem na współmałżonka? Czy należałoby poczekać 5 lat?

 • jarek100

  OK, mój bank daje taką możliwość. Ale czy MdM pozwala, aby po częściowej nadpłacie okres kredytowania wynosił mniej niż 15 lat? Zakładam nadpłatę jeszcze w tym roku, oczywiście nie więcej niż dofinansowanie.

 • rh

  Niemożliwe. Pieniądze z dofinansowania zawsze muszą trafić na konto sprzedającego. W innych wątkach znajdziesz masę pomysłów z kaucjami zwrotnymi ale one też są niezgodne z wytycznymi ministerstwa więc w gruncie rzeczy nielegalne. Chociaż pewnie niejedna osoba je zastosuje. Tak długo jak nie ma śladu takiej kaucji w „papierach” to sposób może zadziałać. Tylko co jeśli sprzedający jednak pieniędzy nie odda? Do sądu będzie ciężko pójść…

 • Mariusz

  Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu w programie MDM jesli zarabia sie wylacznie w dolarach? Dodam, ze na stale mieszkam w Polsce

 • Gosia Dembińska

  Witam. Znalazłam odpowiednie mieszkanie na rynku wtornym, ale wlasciciel nie chce czekac do przyszlego roku na pieniadze. W moim przypadku to kwota ponad 80000, dofinansiwanie dla malzenstwa z trojka dzieci. czy jest mozliwe ze wylozymy sami kwote 80000 dla sprzedajacego, a wnowym roku kwote dofinansowania zatrzymamy. dodam ze sa to pieniadze przeznaczone na remont.

 • Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

 • Dawid – Ryba

  Jeszcze takie pytanie, która opcja względem MDM jest korzystaniejsza, składać wniosek jako samotna matka czy samotny ojciec? Może to bez znaczenia?

 • Tak, po 2017-01-01 zostanie odblokowana druga część puli na 2017-ty rok. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Po ślubie może pan rozszerzyć własność mieszkania na małżonkę. To nie jest proces automatyczny, konieczna będzie wizyta w banku, a następnie u notariusza. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Tak, po ślubie może Pan rozszerzyć własność mieszkania na małżonkę. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Witam – owszem, jest taka możliwość. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam, niektóre banki umożliwiają klientom skrócenie okresu kredytowania po nadpłacie kredytu.

 • ok 160 mln PLN ze środków na 2017-ty rok i 1,7 mln PLN ze środków na 2018-ty

 • cimar

  Witam, ile jest zarezerwowanych środków na dzień dzisiejszy?

 • jarek100

  W kwietniu b.r. podpisałem umowę kredytową wraz z dopłatą MdM. Chciałbym w
  najbliższych miesiącach nadpłacić część kredytu. Czy mogę to zrobić z opcją
  skrócenia okresu kredytowania poniżej 15 lat? Czy ten warunek minimum 15 lat
  jest wymagany tylko w momencie zaciągania kredytu?

 • Jan

  Czy jeżeli zakupione mieszkanie deweloper będzie oodawał we wrześniu 2017 roku to jeśli nie zdążę zarezerować srodków z 50 procent z 2017 roku (bo w sierpniu bede starac sie o kredyt), to czy moge zarezerować srodki w styczniu 2017r ( z drugiej puli przewidzianej na 2017 rok) i wtedy deweloper spokojnnie otrzyma pieniadze?

 • Maciej

  Czy jezeli biorę z narzeczoną ślub w połowie lipca 2016r. to jesli wystąpię jako singiel już teraz po dopłatę z MDM, to czy po ślubie przyszła żona również będzie wląscicielką kupionego mieszkania?? Chcemy już teraz uzyskać dopłatę, a po ślubie być wspólnie wlścicielami mieszkania.

 • Adam

  Czy po wzięciu ślubu małżonka będzie włąścicielką mieszkania? Przed ślubem ja bede beneficjentem i wlascicielem a poslubie oboje?

 • Dawid – Ryba

  Żyje w związku partnerskim, mamy jedno dziecko, planujemy wziąść ślub w przyszłym roku, mamy okazję kupna mieszkania, nie posiadamy funduszu na wkład własny, dlatego chcielibyśmy skorzystać z programu, żeby mieć zdolność kredytową musimy wziąć kredyt wspólnie, czy jest możliwość uzyskania dofinansowania, jeżeli narzeczona złoży wniosek jako samotna matka, ja występuje jako żyrant? Czy poprostu zależy to od banku?

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Joanna

  Witam. Wraz z mężem planujemy skorzystać z dofinansowania MdM na zakup mieszkania. Obecnie jestem w ciąży, a wniosek o dofinansowanie będziemy składać jako bezdzietne małżeństwo. Chcieliśmy się dowiedzieć czy po urodzeniu pierwszego dziecka możemy liczyć na wzrost dofinansowania z 10% do 15%? Czy w przypadku urodzenia drugiego dziecka (w okresie 5 lat) będzie możliwy kolejny wzrost dofinansowania (do 20%)?

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli nie jest Pani właścicielką tego mieszkania, a chciałaby je Pani nabyć w ramach programu MD – tak, może Pani je zakupić. Oczywiście zarówno Pani, jak i wymienione mieszkanie powinniście spełniać wymogi programu MDM. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adam Bobrowiec

  Witam, jesteśmy narzeczeństwem. W lipcu planujemy ślub. Czy już teraz
  możemy wspólnie przystąpić do kredytu i uzyskać dopłatę na 2017r.,na kogo wtedy będzie własność, na osobą wnioskującą, czy oboje?

 • Marysia

  Witam. Czy mogę wziąć kredyt w programie MDM na mieszkanie, w którym jestem zameldowana?

 • Może zabraknąć środków. Wg obecnych szacunków 50% puli na 2017-ty rok skończy się na początku lipca 2016. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dzięki zaprzyjaźnionym doradcom. W portalu BGK Zlecenia ta informacja jest dostępna w trybie dziennym.

 • Marysia

  Kiedy przewidują Państwo wykorzystanie 50 procent z puli na 2017 rok? w sierpniu biore ślub i dopiero w sierpniu starac bedziemy sie o kredyt. Czy moze zbraknąc dla mnie doplaty?

 • Adam010

  A skąd macie takie informacje? Przecież na stronie bgk oficjalna informacja ukazuje się tylko raz w miesiącu.

 • W zależności od stopnia komplikacji sytuacji kredytobiorcy, okres oczekiwania może wynieść około miesiąca.

 • Może Pan starać się o dofinansowanie nawet teraz, z punktu widzenia wysokości dopłaty, Pana stan cywilny nie ma znaczenia. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Stan na 2016-04-28
  2017: 156.290.769,57 PLN
  2018: 1.733.563,36 PLN

 • Przemek

  Witam .We wrześniu biorę ślub i zaraz po ślubie chciałbym starać się o mieszkanie i dopłatę do niego. Kiedy najwcześniej mniej więcej mógłbym tą dopłatę dostać i kupić mieszkanie ? Z tego co słyszałem w tym roku już nie ma szans ?
  Dziękuję i pozdrawiam

 • Fifa Coins

  Mam pytanie , otóż jestem sprzedającym i kobieta która kupuje od nas mieszkanie z rynku wtórnego bierze dopłatę MDM.Zgodzilismy się na wypłatę ostatniej transzy w 2017r , podpisalismy umowę przedwstępną. Zdolność miała , wniosek został złożony 07.04 , czy ktoś się orientuje ile się czeka na wydanie decyzji i załatwienie formalności w PKO BP? Mamy dla siebie zarezerwowane inne mieszkanie i tamci ludzie też czekają.

 • ola

  Jest jakaś informacja z dzisiaj?

 • Mieszkanie zakupione w ramach programu MDM powinno spełniać potrzeby mieszkaniowe nabywcy, co nie oznacza, że tylko ww. osoba może zamieszkiwać ten lokal. Jeżeli rodzeństwo,rodzice, kuzynostwo, narzeczeństwa nie ograniczają zanadto naszej przestrzeni, mogą korzystać z mieszkania. Należy jednak pamiętać, że głównym użytkownikiem powinien być przede wszystkim beneficjent MDMu.

 • Witam. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Jeżeli sprzedający mieszkanie wyrazi zgodę na otrzymanie kwoty pochodzącej z dofinansowania na początku 2017, bez problemu można również skorzystać z MDMu przy zakupie lokalu na rynku wtórnym. Tutaj nieco szerzej pisaliśmy na ten temat: https://mieszkaniedlamlodych.com/jak-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym-teraz-w-2016-z-doplata-mdm-2017/

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Wg stanu na 2016-04-26 zarezerwowano:
  2017: 148.641.663,58 PLN
  2018: 1.705.408,04 PLN

 • mately

  No tak, o wtórnym ani słowa… szukający używanego mieszkania nie mają czego szukać w tym programie… W przyszłym roku nie będzie lepiej skoro połowa puli będzie rozdana już w bieżącym… Idiotyczne zasady rządzą mdm-em trzeba przyznać.

 • Pawel

  Witam
  Ile środków zostało do wykorzystania z budżuetu na 2017 rok?

 • bp

  Dołączam się do pytania:
  – co w przypadku rodzeństwa,rodziców, kuzynostwa
  – co w przypadku związków nieformalnych, narzeczeństwa

 • Ewka

  Witam,
  mam pytanie trochę z innej beczki.
  Kupiłam mieszkanie z dofinansowaniem MDM na 2016 rok i w przyszłym tygodniu odbieram klucze.
  Czy w takim mieszkaniu kiedy jestem jedynym właścicielem mogę zameldować kogoś jeszcze ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/