Wybierz mieszkanie już teraz – od stycznia 2017 rusza nowa pula dopłat

Wybierz mieszkanie już teraz od stycznia 2017 rusza nowa pula dopłat

Dużymi krokami zbliża się styczeń 2017 i termin odblokowania drugiej części puli środków przeznaczonych na 2017-ty rok. Beneficjenci otrzymają do dyspozycji dodatkowe 373 mln PLN – czyli na pierwszy rzut oka całkiem sporą kwotę.

Przeprowadźmy jednak wstępną prognozę – na jak długo wystarczy tych środków?

Opierając się na doświadczeniach z ubiegłego roku – czasu na skorzystanie z MDMu będzie niestety bardzo mało. Druga część puli środków przeznaczonych na 2016-ty rok była bardzo podobna do przyszłorocznej, a jednak 365 mln PLN wystarczyło zaledwie do połowy marca (w dniu 2016.03.15 BGK wydał oświadczenie o zaprzestaniu przyjmowania wniosków z puli 2016). Od tego dnia kredytobiorcy wnioskowali głównie o dofinansowanie z puli 2017. Tych środków również nie wystarczyło na długo. 373 mln PLN zostało wykorzystane już na początku lipca, przy czym w ciągu ostatnich 3 dni roboczych zostało rozdysponowane prawie 150 mln PLN. W najczarniejszym scenariuszu kredytobiorcy będą więc mieli możliwość skorzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” jedynie przez maksymalnie 2-3 tygodnie stycznia.

Dlaczego program MDM cieszy się aż takim zainteresowaniem? Podstawową kwestią jest kwota dofinansowania, jakie można uzyskać. Dla rodziny z trojgiem dzieci kupującej lokal np. w Warszawie, może ono wynieść nawet ponad 100 tys. PLN. Dodatkowo – dofinansowanie jest traktowane jako wkład własny klienta. Ponieważ od stycznia 2017 wartość wymaganego wkładu wyniesie aż 20% wartości nieruchomości, kwota dofinansowania stanowi dla wielu rodzin jedyną szansę na nabycie własnego mieszkania. Warto się pospieszyć i rozpocząć poszukiwania lokalu już teraz, szczególnie, że dopłatę w ramach programu MDM można uzyskać zarówno przy nabyciu mieszkania na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse w tym wyścigu?

Poza wybraniem mieszkania, które nas interesuje, warto odpowiednio wcześniej zweryfikować swoją zdolność kredytową. W większości instytucji finansowych możliwe jest sporządzenie wstępnej symulacji. Na jej podstawie uzyskamy informacje, na jaki kredyt możemy liczyć i ile wyniosą nasze przyszłe zobowiązania. Analiza wielu propozycji pozwoli nam stwierdzić, jaki lokal możemy zakupić bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Warto przy tym pamiętać, aby nasze rozpoznanie było możliwie najdokładniejsze.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie liczone na wiele lat. Nawet drobna różnica w warunkach kredytowych może przełożyć się na istotną kwotę w złotówkach. Jeżeli chcemy oszczędzić pieniądze, czas i nerwy – warto skorzystać z usługi profesjonalnego doradcy kredytowego. Wsparcie specjalisty gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo naszej transakcji. Zamiast wielu wizyt w placówkach bankowych klient otrzyma zweryfikowane i pewne propozycje przygotowane specjalnie dla niego.

Doradca finansowy przejmie większość formalności i skompletuje dokumenty dla banku. Przeanalizuje potrzeby oraz historię kredytową klienta oraz zweryfikuje wymagania wg bankowych propozycji. Korzystanie z usług doradcy ma jeszcze jedną podstawową zaletę. W większości przypadków pracownicy firm doradczych ściśle współpracują z pracownikami banków i wiele ścieżek mają już przetartych. W praktyce wnioski składane przez ten kanał są dużo szybciej rozpatrywane i mają większą szansę na realizację. Doradca posiada informacje, z którym pracownikiem należy się kontaktować, aby wyjaśnić kwestię brakującego dokumentu lub przyspieszyć wypłatę transzy.

Duże firmy doradcze otrzymują ponadto specjalne oferty od swoich partnerów. Paradoksalnie – korzystając z ich usług możemy otrzymać dużo lepsze warunki niż w placówkach danego banku. Dodatkowo – jeżeli nie mamy sprecyzowanych planów odnośnie wyboru lokalu, który chcemy nabyć, doradca jest w stanie doradzić, która inwestycja spełni nasze wymagania.

Zapraszamy do rejestracji już teraz na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150