Wybierz mieszkanie już teraz – od stycznia 2017 rusza nowa pula dopłat

Wybierz mieszkanie już teraz od stycznia 2017 rusza nowa pula dopłat

Dużymi krokami zbliża się styczeń 2017 i termin odblokowania drugiej części puli środków przeznaczonych na 2017-ty rok. Beneficjenci otrzymają do dyspozycji dodatkowe 373 mln PLN – czyli na pierwszy rzut oka całkiem sporą kwotę.

Przeprowadźmy jednak wstępną prognozę – na jak długo wystarczy tych środków?

Opierając się na doświadczeniach z ubiegłego roku – czasu na skorzystanie z MDMu będzie niestety bardzo mało. Druga część puli środków przeznaczonych na 2016-ty rok była bardzo podobna do przyszłorocznej, a jednak 365 mln PLN wystarczyło zaledwie do połowy marca (w dniu 2016.03.15 BGK wydał oświadczenie o zaprzestaniu przyjmowania wniosków z puli 2016). Od tego dnia kredytobiorcy wnioskowali głównie o dofinansowanie z puli 2017. Tych środków również nie wystarczyło na długo. 373 mln PLN zostało wykorzystane już na początku lipca, przy czym w ciągu ostatnich 3 dni roboczych zostało rozdysponowane prawie 150 mln PLN. W najczarniejszym scenariuszu kredytobiorcy będą więc mieli możliwość skorzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” jedynie przez maksymalnie 2-3 tygodnie stycznia.

Dlaczego program MDM cieszy się aż takim zainteresowaniem? Podstawową kwestią jest kwota dofinansowania, jakie można uzyskać. Dla rodziny z trojgiem dzieci kupującej lokal np. w Warszawie, może ono wynieść nawet ponad 100 tys. PLN. Dodatkowo – dofinansowanie jest traktowane jako wkład własny klienta. Ponieważ od stycznia 2017 wartość wymaganego wkładu wyniesie aż 20% wartości nieruchomości, kwota dofinansowania stanowi dla wielu rodzin jedyną szansę na nabycie własnego mieszkania. Warto się pospieszyć i rozpocząć poszukiwania lokalu już teraz, szczególnie, że dopłatę w ramach programu MDM można uzyskać zarówno przy nabyciu mieszkania na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse w tym wyścigu?

Poza wybraniem mieszkania, które nas interesuje, warto odpowiednio wcześniej zweryfikować swoją zdolność kredytową. W większości instytucji finansowych możliwe jest sporządzenie wstępnej symulacji. Na jej podstawie uzyskamy informacje, na jaki kredyt możemy liczyć i ile wyniosą nasze przyszłe zobowiązania. Analiza wielu propozycji pozwoli nam stwierdzić, jaki lokal możemy zakupić bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Warto przy tym pamiętać, aby nasze rozpoznanie było możliwie najdokładniejsze.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie liczone na wiele lat. Nawet drobna różnica w warunkach kredytowych może przełożyć się na istotną kwotę w złotówkach. Jeżeli chcemy oszczędzić pieniądze, czas i nerwy – warto skorzystać z usługi profesjonalnego doradcy kredytowego. Wsparcie specjalisty gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo naszej transakcji. Zamiast wielu wizyt w placówkach bankowych klient otrzyma zweryfikowane i pewne propozycje przygotowane specjalnie dla niego.

Doradca finansowy przejmie większość formalności i skompletuje dokumenty dla banku. Przeanalizuje potrzeby oraz historię kredytową klienta oraz zweryfikuje wymagania wg bankowych propozycji. Korzystanie z usług doradcy ma jeszcze jedną podstawową zaletę. W większości przypadków pracownicy firm doradczych ściśle współpracują z pracownikami banków i wiele ścieżek mają już przetartych. W praktyce wnioski składane przez ten kanał są dużo szybciej rozpatrywane i mają większą szansę na realizację. Doradca posiada informacje, z którym pracownikiem należy się kontaktować, aby wyjaśnić kwestię brakującego dokumentu lub przyspieszyć wypłatę transzy.

Duże firmy doradcze otrzymują ponadto specjalne oferty od swoich partnerów. Paradoksalnie – korzystając z ich usług możemy otrzymać dużo lepsze warunki niż w placówkach danego banku. Dodatkowo – jeżeli nie mamy sprecyzowanych planów odnośnie wyboru lokalu, który chcemy nabyć, doradca jest w stanie doradzić, która inwestycja spełni nasze wymagania.

Zapraszamy do rejestracji już teraz na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Camelia Aston

  Witamy Drogi Klient Aktualnie oferujemy, pożyczkę komercyjną, poprawę domu, konsolidację, biznes
  I Personal Loan. Od 20.000,00 do 20.000.000,00 dolarów po przystępnej stopie procentowej 3% w skali roku
  W dowolnym roku do dowolnej części świata. Jeśli jesteś zachwycony i
  Zainteresowani nasza ofertą finansową, nie wahaj się z nami skontaktować
  Więcej informacji na temat servicefinancialcompany01@gmail.com jesteśmy gotowi służyć Ci lepiej,
  UWAGA: Dajemy tylko pożyczkę Bogu, obawiając się osób, które chcą spłacić po tym, jak muszą otrzymać pożyczkę.

  DZIĘKI

 • Witam. W przypadku wyczerpania połowy puli przeznaczonej na 2018, którą można wykorzystać w bieżącym roku, BGK zaprzestanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty na 2018-ty rok. wnioski będzie można ponownie składać pod koniec 2018-go roku.

 • Patryk

  Witam serdecznie,

  co się stanie w momencie wyczerpania połowy puli na 2018 r.? Chcemy lada dzień zacząć ubieganie się o kredyt z dopłatą MDM, ale obawiamy się, że nie zdążymy wszystkiego załatwić przed wyczerpaniem się środków.

  Czy w takiej sytuacji musimy zrezygnować z rezerwacji i kupna mieszkania teraz, czy nasz wniosek będzie po prostu leżał w banku udzielającym kredytu do 02.01.2018 i tego dnia bank wyśle go do BGK?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. owszem, powinna być wówczas jeszcze dostępna część puli ze środków 2018. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • dagmara

  witam,
  chciałabym na przełomie lutego/marca ubiegać się o MDM, czy mam jeszcze jakąś szansę????? obecnie mam umowę o pracę do 26 lutego, a od 27 lutego będę mięć na czas nieokreślony, więc muszę czekać…

 • Witam. O ile dobrze pamiętam, Pani narzeczony nie może w ciągu 8-miu lat:

  – zbywać prawa własności (lub współwłasności) kredytowanej nieruchomości
  – nabywać prawa własności (współwłasności) do kolejnej nieruchomości mieszkalnej (poza dziedziczeniem)
  – użyczać lub wynajmować zakupionej nieruchomości
  – użytkować nieruchomości w taki sposób, który uniemożliwia zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych

 • Ada

  Dzień dobry.
  Mój narzeczony w 2013 r. kupił mieszkanie z programy rodzina na swoim. Czy jeśli zakupimy po ślubie wspólne mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu tamtego mieszkanie to on straci dofinansowanie?

 • Proszę pamiętać, że BGK wypłaca środki na konto banku kredytującego każdego 10-go, 20-go i ostatniego dnia miesiąca. Dyspozycję wcześniejszej wypłaty trzeba by zrobić kilka dni przed tym terminem. Wybór dnia należy już do Państwa.

 • Kasia

  Witam, notariusza mam na 20 stycznia, a termin wypłaty mdm póki co na 15 marca, zaraz po akcie notarialnym będziemy wnioskować o szybszą wypłatę dofinansowania. O jaki najszybszy termin możemy wnioskować?

 • ja

  Odpowiedział już „ten z domkiem”

  Środki są zarezerwowane, składaj wnioski do różnych banków już teraz, po co chcesz czekać? Wybierzesz najkorzystniejszą ofertę dla siebie.To czy się skończą czy nie nie ma teraz żadnego znaczenia.Masz rezerwacje.

 • Tak, ma Pani 60 dni od momentu rezerwacji środków pierwszym banku do podpisania umowy kredytowej.

 • Kinga

  A np za 2 tygodnie?
  Kiedy zostanie już wykorzystana cała pula MDM?
  Nadal będę mogła składać wnioski do nowych banków?

 • Kinga

  A bez tej dyspozycji, jeśli pozostaną póki co terminy opisane powyżej (w umowie przedwstępnej ostateczny termin zapłaty to 15.03, natomiast w rejestracji MDM 3.04) bank może zmienić ostateczną decyzję?
  Może odmówić udzielenia kredytu ze względu na te różnice w datach?
  Jeśli nie znamy terminu podpisania umowy z bankiem, możemy zmieniać termin wypłaty MDM?

 • Witam. Mogą Państwo ew. złożyć dyspozycję zmiany wypłaty kredytu i dofinansowania.

 • Może Pani złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pani zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pani otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pani musiała zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • ja

  Tak , możesz składać w wielu bankach.Najważniejsze teraz że środki masz zarezerwowane.

 • Kinga

  Jeszcze jedno pytanie, jeśli MDM są już dla nad zarezerwowane, a bank jednak odmówił ostatecznej decyzji, to możemy np w przyszłym tygodniu składać wniosek o kredyt w innym banku? (Pula MDM pewnie będzie już wyczerpana, ale my już MDM mamy zarezerwowane)

 • Kinga

  Witam,
  złożyliśmy wniosek o kredyt w grudniu i zaraz po tym dostaliśmy wstępną akceptację.
  2.01 zostały nam przyznane MDM, ale planowany termin wypłaty MDM jest zaplanowany na 3.04
  Natomiast w umowie przedwstępnej mieliśmy zawarty maksymalny czas realizacji do 10.03, a ostateczny termin przelewu kredytu z banku + dofinansowania BGK miał nastąpić do 15.03

  Czy możemy mieć teraz problemy z ostateczną decyzją banku?
  Bank może odmówić przyznania kredytu spowodowane tymi różnicami w datach?
  Warto byłoby już dziś zmienić datę wypłaty MDM, czy możemy spokojnie poczekać do podpisania umowy?

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Częściowo uzyskała dobrą odpowiedź. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Obecnie wielkość wymaganego wkładu własnego wynosi 20%. Część banków ma jednak w ofercie jedynie 10% przy ubezpieczeniu dodatkowej części (na koszt banku). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Szansa na skorzystanie ze środków na rok 2018 przy złożeniu wniosku w okolicach maja/czerwca 2017 jest bardzo mało realna. W Państwa przypadku polecam ew. poczekać na początek 2018-go roku na uruchomienie II części puli lub składać wniosek już teraz.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Katarzyna Zaworska

  Witam byłam ostatnio w banku aby dowiedzieć sie o kredyt mieszkaniowy i pani powiedziała że w programie MDM nie potrzebuje wkładu własnego. I oto moje zdziwienie? Jak to? A przy podpisywaniu umowy przedwstępnej muszę zapłacić zaliczkę bądź zadatek dla sprzedjącego więc to chyba jest jednak mój wkład własny? I jaka procentowo musi być kwota 5%, 10% czy 20%??

 • Michał Pastuszak

  Witam,
  Czy jest realna szansa na pozyskanie dopłaty z programu MDM z puli na rok 2018 w przypadku starania się o dopłatę na przełomie maja/czerwca 2017? Jak opisywana przeze mnie sytuacja miała miejsce w latach poprzednich? Związane jest to z oczekiwaniem na potomka, co równałoby się z większą dopłatą.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Oczywiście, program MDM obejmuje również nieruchomości kupowane na rynku wtórnym. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Dzień dobry, w związku z odblokowaniem nowej puli istnieje szansa otrzymania dopłaty z MDM w roku 2017 na zakup nieruchomości z rynku wtórnego?

 • Jeżeli wymieniona część domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Magdalena Kamińska

  Witam, jestem spadkobierczynią części domu, który został właśnie sprzedany. W chwili obecnej nie jestem w posiadaniu żadnej nieruchomości. Czy mogę przystąpić do programu mdm?

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Obawiam się, że bank nie potraktuje umowy w okresie stażowym jako stałego źródła dochodu (a w większości instytucji wymagane jest zaświadczenie o dochodach za ostatnie 12-cie miesięcy). Narzeczony może jednak poprosić kogoś o poświadczenie zdolności.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Patrycja

  Witam,
  Mój narzeczony od stycznia idzie na staż, a po stażu na 90% będzie
  miał umowę na stałe. Czy możemy się starać już od stycznia o MDM ?
  Na stażu będzie miał umowę z urzędu nie z pracodawcą i to staż
  płatny.

 • Witam. Na podstawie art. 6-go ustawy MDM, małżeństwa przystępują do kredytu razem. Proszę się jednak nie obawiać, sporo instytucji udziela kredytów cudzoziemcom, szczególnie, że Pan posiada polskie obywatelstwo. Zachęcam do kontaktu z naszymi doradcami – poinformują Pana, która z dostępnych na rynku ofert będzie dla Was najkorzystniejsza.

 • Tomek

  Witam
  Razem z żoną jesteśmy zainteresowani kredytem mdm. Problem polega na tym że żona nie jest obywatelką Polski posiada tylko kartę pobytu. Czy do wzięcia kredytu wystarczy jej paszport? Czy może jedyną opcją jest rozdzielność majątkowa i kredyt wezmę tylko na siebie? Bardzo proszę o informację o wszystkich możliwościach rozwiązania tego wyzwania.

 • Maoskd

  k… jak w modzie na sukces

 • Witam. Limity dla woj. pomorskiego zmienią się 31.12, trudno nam jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć, jakie one będą. Odnośnie drugiego pytania, opisywaliśmy taki przypadek w artykule: mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Kasia

  Witam,
  czy wiadomo coś odnośnie limitów na 2017 rok dla MDM w woj. pomorskim? Wraz z mężem znaleźliśmy mieszkanie, złożyliśmy już wniosek o kredyt, ale co w przypadku kiedy limity się zmienią i nie będziemy „się łapać”? Załóżmy, że deweloper jest w stanie się dogadać i większą kwotę przyznać na miejsce postojowe, które nie będzie objęte kredytem, ale jak na to bank się będzie zaopatrywał skoro wniosek został złożony na konkretną kwotę?

  Pozdrawiam

 • Witam. Dawno nie czytałem tak celnego komentarza podsumowującego ostatnie zmiany dot. programów wspierania budownictwa mieszkaniowego. Bardzo dziękuję.

  Odnośnie Pana pytania, wprawdzie na podstawie rekomendacji S od przyszłego roku wymagany będzie wkład własny w wysokości 20%, ale część banków będzie miała w ofercie kredyt z wkładem 10%. Pozostała część zostanie ubezpieczona na koszt banku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Click

  Witam
  Wraz z narzeczoną mamy wyznaczony termin ślubu na połowę 2017 roku, mamy już 1 dziecko i stoimy przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania na kredyt. Na jesień 2017 planujemy zakupić mieszkanie lub jakiś dom w zabudowie szeregowej. Zdolność kredytową posiadamy (obydwoje pracujemy na umowach na czas nieokreślony). Niestety największym naszym wyzwaniem jest wkład własny jaki nam zafundowało Państwo czyli 20%. I teraz pytanie skąd uzbierać te 20 %. Przykładowo myślimy o kredycie na ok. 350 000 zł z czego 70 tys. musimy uzbierać. Te 10 % czyli 35 tys. złotych jeszcze by się uzbierało, a drugą połowę z mdm ale pytanie czy na jesień jeszcze będą fundusze z mdm ? Czy Państwo nie pomyślało, że podnosząc min. wkład własny (do 20%) i jednocześnie zamykając program mdm zamyka drogę do kupna swojego „M” młodym ludziom ? Przecież ten nowy program „mieszkanie plus” to jakaś kpina. Z góry określone mieszkania, dla konkretnych ludzi. Albo czekanie latami w kolejce. Czy fundusze z programu mdm są już „rozdawane” zanim nadejdzie rok 2017 i dlaczego wszystko naraz a nie częściami po 25% co kwartał ?

 • BGK przeznacza na ten cel 5% z każdej puli. Środki są wypłacane niezależnie od tego, czy pula na dany rok została wyczerpana.

 • Iza

  Witam,
  rozumiem, że w ciągu 6 miesięcy od daty urodzenia kolejnego dziecka? Co w przypadku, gdy dziecko urodzi się w połowie 2017-ego roku, kiedy pula na kolejny rok będzie już najprawdopodobniej wyczerpana?

 • Zwiększona pomoc, związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę.

 • Witam. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • niepewna

  Witam.

  Z moim partnerem planujemy na początku przyszłego roku wziąć ślub. Ja mam 1 dziecko z poprzedniego związku. Partner ma 2 dzieci z poprzedniego związku, dodatkowo partner „rozlicza dzieci w pit”, jednakże płci również alimenty. Chciałabym się dowiedzieć czy skoro dzieci mojego partnera są rozliczane w pit, a opiekę nad nimi sprawuje matka, czy będą mogły być uwzględnione przy składaniu wniosku o MDM aby uzyskać wyższe dofinansowanie.
  Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedź.

 • Przemysław

  Witam,

  mam pytanie czy dopłata na kolejne dziecko jest jedynie w przypadku urodzenia się 3 dziecka czy jak urodzi się drugie dziecko (czyli kolejne) to ta dopłata również jest? W kalkulatorze pokazuje, że jest.

  Pozdrawiam

 • Ok, rozumiem. Wyczerpanie puli nie oznacza, że nie otrzyma Pan wsparcia z tytułu urodzin 3-go dziecka. BGK z puli na każdy rok odkłada 5% środków na ten właśnie cel.

 • Marian

  Dziękuję za informację, lecz pytanie dotyczy tego, czy wyczerpanie puli na 2017r nie jest przeszkodą do wpłaty dofinansowania.

 • Witam. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Witam. Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.
  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

  Można ew. złożyć wniosek w styczniu z terminem wypłaty kredytu i dofinansowania w późniejszym terminie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Nasz portal współpracuje także z wymienionym brokerem. Jeżeli w danej lokalizacji doradca nie jest dostępny, może się z Panem kontaktować przedstawiciel ww. firmy.

 • Marian

  Witam,
  Proszę o informację, czy mam szansę załapać się na dopłatę z tytułu urodzenia się trzeciego dziecka. Kredyt był zaciągnięty w 2014r poród nastąpi w 2017r.

 • darek

  Witam!
  Chcielibyśmy zakupić dom z dopłatą MDM. Zakup w styczniu 2017. Sprzedający nie może jednak zwolnić domu do października 2017. Czy zakup taki nie będzie sprzeczny z ideą zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych? Sprzedaż w 2018 nie wchodzi w grę, z przyczyn po stronie sprzedającego.
  Dziękuję

 • Oleks Krikun

  Dzień dobry. Wczoraj otrzymałem wezwanie od pani która pracuje w homebroker Wroclaw i zaproponowała, aby spotkać się w swoim biurze (Na temat hipoteki) MDM współpracuje z homebroker ?

 • Witam. Proces kredytowy w szczytowym okresie zainteresowania MDMem trwał 1-1,5 miesiąca. Z podobnym zainteresowaniem należy się liczyć w styczniu 2017. Jeżeli złoży Pani wniosek na początku lutego, wypłata kredytu powinna nastąpić w połowie marca.

  Ew. polecam usługi naszych doradców, będzie trochę szybciej. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Wstępne wnioski można składać już teraz, ale na podstawie takiego wniosku zostanie jedynie wyliczona zdolność kredytowa oraz sporządzona lista dokumentów niezbędnych w procesie. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać po 2017-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • joanna

  witam! proszę o informację w jakim czasie od złożenia wszelkich wniosków o kredyt i mdm do banku pieniądze z pierwszej transzy wpłyną na konto sprzedającego, zakładając, że wniosek zostanie złożony w dniu 01.02.2017?

 • patrycja

  Witam znalazlam mieszkanie jestem umowiona ogladac i ustalic cene pozniej zaczniemy kompletowanie dokumentow o kredyt kiedy musze go zlozyc aby udalo sie zdazyc z dofinansowaniem Mdm

 • W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonka pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz (akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego męża do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej) – warunkiem rozszerzenia własności przed upływem 5 lat jest wspólność ustawowa małżeńska.

 • Polecałbym kontakt z doradcami w celu weryfikacji zdolności kredytowej. Ew. może Pani pomóc o wsparcie w liczeniu zdolności najbliższych. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Witam,
  w tamtym roku skorzystałam z mężem z dopłaty(wtedy jeszcze narzeczonym), i mieszkanie jest tylko na niego, a chcemy żeby było wspólne, jak to załatwić?

 • agnieszka

  witam chcialam zaptac jestem samotna z dwojka dzieci urzymujemy sie z 500+ i zasilku rodzinnego plus alimenty moge sie starac o dofinasowanie

 • Wniosek o udział w programie MDM będą Państwo mogli złożyć dopiero po 2017-01-01. Wcześniej mogą Państwo oczywiście sprawdzić zdolność kredytową oraz rozpocząć zbieranie dokumentacji – to z pewnością przyspieszy proces.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli ma pan już wybrane mieszkanie, proponuję kontakt z naszymi doradcami po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  pomogą przebrnąć przez procedury.

 • Michał

  Dzień Dobry. Chcemy skorzystać z MdM puli na 2017 r. Blok w którym zarezerwowalismy mieszkanie bedzie prawdopodobnie oddane w koncu grudnia i tu pytanie czy na podstawie umowy przedstępnej można już składać wniosek na dofinansowanie na mieszkanie?

 • Oleks Krikun

  Dobry wieczór. Chcę uzyskać kredyt MDM . od czego zacząć ten proces ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli własność dotyczyła 100% lokalu mieszkalnego – to niestety nie może Pan skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Tak. Na dobrą sprawę, firma powinna odkupić nieruchomość, wydzielić oddzielny lokal na poddaszu (dokonać adaptacji) a następnie go Państwu odsprzedać w ramach kredytu w programie MDM.

 • Dawid

  Witam. Kilka miesięcy temu byłem właścicielem domu jednorodzinnego lecz aktualnie dom ten został przypisany w postaci darowizny bratu i nie posiadam już żadnej nieruchomosci. Czy w takim wypadku mogę się starać o dopłatę MDM do zakupu mieszkania???

 • Karolina

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Czyli, aby otrzymać dofinansowanie ktoś by musiał zaadaptować, a potem nam sprzedać gotowe mieszkanie na poddaszu, tak?

 • Witam. Jeżeli adaptację przeprowadzi osoba fizyczna – niestety nie. Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęty jedynie zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym.
  Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeżeli adaptacji i sprzedaży dokona inna osoba fizyczna lub prawna. Ustawa dopuszcza możliwość otrzymania wsparcia w przypadku mieszkań nowopowstałych, bez względu na rodzaj czynności podjętych czynności budowlanych. Mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy, adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) – można skorzystać z programu MDM.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Karolina

  Chciałabym dowiedzieć się, czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania z programu MDM na adaptację poddasza na mieszkanie, jaką kwotę można maksymalnie uzyskać przy dochodach ok.5000/miesiąc? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać? Obecnie dom jest własnością rodziców. Z mężem mamy 3 letniego synka.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Jolanta Wichura

  Zakupiłam mieszkanie z dopłata MDM w roku 2015 jako singielka. Niestety moja mama straciła dach nad głową czy mogę ją zameldować u siebie? Czy grozi to zwrotem dopłaty?

 • Witam. Owszem, taka transakcja jest możliwa. W pierwszej kolejności bank kredytujący poprosi o spłatę ww. kredytu hipotecznego min. do wysokości kwoty transakcji. w kolejnym kroku Pana kredyt z dofinansowaniem pokryje kwotę pozostałego zadłużenia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Trochę inaczej. Nawet w wymienionych przez Pana banków minimalny wkład własny będzie wynosił 20%, gdyż tego wymaga rekomendacja S – chyba, że brakująca część (max 10%) zostanie dodatkowo ubezpieczona – stąd właśnie ta informacja o bankach, które będą wymagać „tylko” 10% wkładu własnego.

 • Filip

  Witam,
  Jestem zainteresowany kupnem mieszkania na kredyt, którego właściciele mają zaciągnięty na to mieszkanie kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Spłata całej sumy długu przewyższa cenę sprzedaży mieszkania, lecz obecni właściciele zapewniają że różnicę nadpłacą. Chcą również przewalutować kredyt na złotówki. Czy w takiej sytuacji można również starać się o dopłatę MDM w styczniu? A jeśli bank się nie zgodzi i zostaną franki to jak to wtedy się ma do dopłaty MDM? Pozdrawiam.

 • Filip

  Wiem od swojego doradcy że są banki które nadal będą wymagać 10% wkład własny w 2017r.

 • rh

  Obawiam się, że będzie to nieco problematyczne. Jeśli w projekcie jest ogrzewanie gazowe to brak przyłącza gazu będzie oznaczać brak odbioru a brak odbioru moze oznaczac problemy z wyplata pieniedzy przez Bank. Oczywiscie jest obejscie. Czyli „zaprojektowanie” ogrzewania elektrycznego i wtedy mozna zrobic cos na ksztalt tymczasowego odbioru z innym typem ogrzewania. Ale zalatwienie tego to jest sporo zachodu i musiałby to zrobić deweloper. Zreszta tak technicznie patrząc nie wiem czy da się zamknąć inne etapy budowy bez podłączonego gazu. Odcinek od instalacji wewnętrznej do sieci jest realizowany na zlecenie gazowni a ta nie zleci tego przed rozbudową sieci. Ten odcinek zwykle idzie przez podjazd czy pod ogrodzeniem i te rzeczy robi się raczej po fizycznej realizacji przyłącza. W niektórych wypadkach problem może być nawet z elewacją. Moim zdaniem ryzykowna sytuacja. Trzeba by od razu przedstawić ją Bankowi i zapisać jakieś ustalenia na okoliczność opóźnień. Niestety te są dość prawdopodobne bo rozbudowa sieci gazowej często trafia na niespodziewane problemy jak choćby roszczenia osób przez których działki przechodzą rury.

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.
  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Owszem, wszystkie banki będą wymagały takiego wkładu lub ubezpieczenia brakującej części. Nasi doradcy mogą pomóc w wyborze odpowiedniej oferty.

 • Witam. Analityk może mieć wątpliwości odnośnie udzielenia kredytu z powodu wymienionego braku przyłącza gazu (ale niekoniecznie). Polecam spróbować złożyć wniosek. Odnośnie drugiego pytania – jeżeli nie opuścicie Państwo wynajmowanego mieszkania w ciągu 6-ciu miesięcy, możecie nawet utracić dofinansowanie (inna sprawa, że jest to weryfikowane jedynie poprzez „życzliwe” donosy).

 • Witam. Nie ma takiej potrzeby, doradca załatwi wszelkie formalności. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Krzysztof

  Witam, jak obecne przepisy dofinansowania MDM odnoszą się do terminu opuszczenia mieszkania przez sprzedających? Czy wpisane w umowie 60 dni (od dnia przelania pełnej kwoty na rachunek sprzedającego) może stanowić problem dla dofinansowania? Pozdrawiam

 • Dawid

  Witam,
  jest szansa, że po nowym roku banki jednak nie będą wymagały 20% wkładu własnego a np 15 % ?

 • Beata

  Witam, znaleźliśmy mieszkanie- szeregowiec, który spełnia wymogi mdm. Mieszkanie będzie gotowe na początku roku, ale gazownia doprowadzi gaz (ogrzewanie i ciepła woda) dopiero pod koniec przyszłego roku. Ponieważ obecnie wynajmujemy, zależy nam na jak najszybszej wyprowadzce. Chcielibyśmy więc kupić to mieszkanie, nawet bez gazu, wykończyć je i po podłączeniu gazu się przeprowadzić. Myśleliśmy też o tymczasowym wykorzystaniu prądu do ogrzania wody i mieszkania, gdyby termin podłączenia uległ przesunięciu. Czy jest możliwy zakup takiego mieszkania w ramach mdm?
  Kolejna kwestia dotyczy terminu 6 miesięcy w czasie których musimy się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania. Bo termin niby długi, ale nie będziemy wykańczać mieszkania samodzielnie, a niestety z opowieści wiem jak bywa z ekipami, więc co w przypadku gdy te 6 miesięcy nam nie wystarczy? Będziemy musieli wprowadzać się w niewykończone mieszkanie?

 • kazzz

  WItam, chciałbym zapytać o to, czy po wybraniu banku, z którego wezmę kredyt, warto odwiedzić taka placówkę przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego mieszkania i w czym może mi to pomóc? Pozdro!

 • Witam. Oszem, mogą. Wystarczy, że zmieni się stawka WIBOR 3M, na podstawie której wyliczane będą Pana raty kredytowe.

 • Łukasz

  mam pytanie, czy calkowite koszty kredytu moga ulec duzej zmianie w ciagu roku? na poczatku obecnego (luty) bylem u doradcy finansowego i po rozmowie wybral mi bank, ktory bylby dla mnie najlepszy. pozdrawiam

 • Ewa

  ‚ wniosek można złożyć już teraz’ jeśli pula jest odblokowana po 1 stycznia 2017 czyli dopiero po 2.01.2017 można skladac wnioski czy juz teraz? W naglowku są inne informacje niż w treści artykułu. Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/