Na jak długo w 2017 wystarczy środków z budżetu 2018 programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Aktualizacje:
14.03.2017 »    20.03.2017 »    27.03.2017 »    03.04.2017 »

Kiedy w 2017 skończy się możliwość rezerwacji środków z budżetu 2018 programu Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” rozpoczął swoje funkcjonowanie, jako rozwiązanie wspierające nabycie własnego lokalu mieszkalnego. W zależności od liczby wychowywanych dzieci oraz powierzchni użytkowej mieszkania, beneficjenci mogą otrzymać nawet ponad 100 tys. PLN.

Przez pierwsze lata funkcjonowania programu, Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł zakup ponad 75 tys. mieszkań i domów, a kwota środków przeznaczonych na dopłaty wyniosła prawie 2,4 mld PLN. Obecnie MDM wchodzi w końcową fazę. Ponad 400 mln PLN środków przeznaczonych na 2017 rok zostało wykorzystane w ciągu zaledwie miesiąca.

Obecnie do dyspozycji klientów pozostało niecałe 546 mln PLN środków z puli 2018 r., z czego jedynie 145,3 mln PLN można zarezerwować w bieżącym roku. Aby skorzystać z tej możliwości klient powinien uzyskać zgodę sprzedawcy lokalu na przelew środków pochodzących z dofinansowania na początku 2018 r. Sama wypłata kredytu mieszkaniowego może odbyć się jeszcze w roku bieżącym. Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę – również w tym roku nabywca może zamieszkać w zakupionym lokalu.

Pula dostępnych środków systematycznie maleje. Klienci rezerwują codziennie średnio około 4 mln PLN. Jeżeli obecne tempo utrzyma się, możliwość rezerwacji środków z przyszłorocznej puli skończy się najprawdopodobniej już pod koniec kwietnia 2017 r. (estymacje dotyczące stopnia wykorzystania puli będziemy podawali na bieżąco). Kolejne 380 mln zł rządowego wsparcia dostępnych będzie dopiero w styczniu 2018 r. Po tym terminie rządowy program wygaśnie. W tej sytuacji warto poważnie zastanowić się nad zakupem pierwszej nieruchomości, gdyż w ten sposób możemy zyskać przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” możliwy jest zakup mieszkania o powierzchni użytkowej do 75m2 lub domu do 100m2. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit powierzchni użytkowej wzrasta odpowiednio do 85m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu. Kwota dopłaty jest iloczynem powierzchni użytkowej nieruchomości (dla lokalu powyżej 50m2 brana jest wartość maksimum 50m2), wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 dla danej lokalizacji oraz mnożnika wynikającego z liczby wychowywanych dzieci.

Rodziny wychowujące przynajmniej troje dzieci otrzymują bonus w postaci większej kwoty dofinansowania. Kwota dopłaty jest wyliczana w ich przypadku wg powierzchni maksimum 65m2, a mnożnik wynikający z liczby pociech wynosi 30%. Szczegółową kwotę dofinansowania można obliczyć korzystając z kalkulatora »

Aby skorzystać z programu MDM w pierwszej kolejności należy rozejrzeć się za odpowiadającym nam lokalem, gdyż kwota dofinansowania jest wyliczana na podstawie parametrów danej nieruchomości. Równocześnie warto zbadać swoją zdolność kredytową oraz określić szanse na otrzymanie kredytu. Warto w tym celu skorzystać z usług dedykowanego doradcy, który ma dostęp do ofert różnych banków i jest w stanie wybrać najlepszą z dostępnych ofert.

Jeżeli nasza zdolność kredytowa nie budzi zastrzeżeń, podpisujemy umowę przedwstępną ze zbywcą mieszkania. Z tym dokumentem możemy już rejestrować wniosek o kredyt z dofinansowaniem „Mieszkanie dla Młodych”. W tym przypadku również warto skorzystać z usług Doradcy – najlepiej mającego doświadczenie we współpracy z różnymi bankami. Określi on stopień skomplikowania naszego wniosku kredytowego, będzie w stanie pokierować nas do instytucji, która w najmniej problemowy sposób zajmie się naszym przypadkiem i wybierze najlepszą ofertę bankową. Doradca przedstawi również oferty mieszkań w danej lokalizacji, spełniające standardy programu MDM. Zachęcamy do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Już po kilku tygodniach od podjęcia decyzji możemy cieszyć się nowym mieszkaniem.

Aktualizacja 14.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 125 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środki skończą się na początku maja 2017.

Aktualizacja 20.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 108 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków powinno wystarczyć do końca kwietnia 2017.

Aktualizacja 27.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 87 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków wystarczy na 1 miesiąc.

Aktualizacja 03.04.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 54 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków wystarczy na niecałe 2 tygodnie.

sprawdz_doplate150

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W kwestii przygotowania umowy przedwstępnej proponuję kontakt z naszymi doradcami. Chodzi o to, że poszczególne banki mają różne wymagania i doradca będzie najlepiej zorientowany w konstrukcji takiej umowy.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Damian

  Czy jest gdzieś możliwość pobrania umowy przedwstępnej z mdm? Czy taka umowa różni się czymś od zwykłej bez mdm? Czy na umowie muszą być zawarte konkretne daty wypłat środków? A jeżeli tak to ską te daty mam znać? Proszę o odpowiedź i dziękuję:)

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Miss Hanna

  JAK SUMMER FINANCE ZAPEWNIONA MNIE MIESZKANIE XMAS?

  Jestem jedną mama z dziećmi dbać. Jestem z Hokendauqua Pennsylvania.for pass 5 miesięcy byłem w bałagan finansowy, kilka tygodni temu mój przyjaciel powiedział mi, jak Summer Finance pomógł jej przez udzielenie jej Xmas pożyczki z niską stopą procentową 3% i lepszy harmonogram spłat. Powiedziała mi również, że mogą mi pomóc również z mojej sytuacji finansowej. Nigdy nie wierzyłem w jej przyczynę, że byłem w różnych bankach / pożyczkodawcom, którzy nie mogli mi pomóc ze względu na mój słaby wynik kredytowy. Poradziła mi się spróbować, więc wysłałem je pocztą elektroniczną: summerfinanceplc@gmail.com i wyjaśniono wszystko o mojej sytuacji finansowej, zabrały mnie przez proces pożyczki i przyznały mi pożyczkę w wysokości 450 000,00 dolarów 27 października, złożyli wniosek, a dziś mam własną firmę, z którą jestem dumna i mogę, a także zadbać o moje rachunki za Xmas. wszystko, co robiłem, to przestrzeganie terminu i warunków pożyczki. Cieszę się, że tak. Dzielę się tym dzisiaj, bo dbam o ciebie wszystkich, wiedziałem, jak to jest, gdy jestem w finansowym bałaganie, którego nigdy nie mogę przestać podziękować za ich pomoc. Będę mówił światu o ich życzliwości w moim życiu Jeśli musisz skontaktować się z bankiem lub firmą, aby otrzymać jakąkolwiek kwotę pożyczki, którą potrzebujesz, skontaktuj się z emailem: summerfinanceplc@gmail.com. lub whatsapp: +17208200126. Powodzenia

 • Natka

  Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

 • Witam. Podane limity będą obowiązywały w przypadku Szczecina także w I kwartale 2018.

 • Można ze sprzedającym zawrzeć umowę z klauzulą, że transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem otrzymania dofinansowania MDM.

 • Natka

  Limit w gminach sąsiadujących ze Szczecinem zmienił się (zwiększył) kilka dni temu o ok 45 zł za rynek pierwotny. Co jeśli znajdę mieszkanie, a od stycznia zmieni się limit (zmniejszy) i na te mieszkanie sie nie załapię? Czy może podane w październiku limity to już te ostatnie ostateczne 🙂 ?

 • Piotr Bierczak

  Dziwne jest to wszystko. Zalozmy ze dogadalem sie ze sprzedajacym ze kupuje od niego mieszkanie. Skladam wniosek do banku z doplata mdm. Po dwoch miesiacach sie okazuje ze jednak nie dostane tej doplaty. I co ja mam gosciowi powiedziec? Sorry stary ale jednak nie kupie tego mieszkania? A on w miedzy czasie ma tysiac innych chetnych. Kurde albo jest kasa pewna dla wszystkich albo dla nikogo.

 • Witam. Szansa jest bardzo duża. Dokładniej potrafię określić prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania jeżeli Pan nie złoży takiego wniosku 😉

 • Piotr Bierczak

  Witam. Zalozmy ze znalazlem mieszkanie spelniajace warunki programu mdm, podpisze umowe wstepna w pazdzierniku i zloze wniosek kredytowy w wielu bankach przez eksperta finansowego, ktory mnie prowadzi w tym wszystkim, mam zdolnosc kredytowa. Jaka mam szanse ze zalapie sie na pule w styczniu 2018roku?

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Dot

  Powinni przywrocic prawo do zwrotu podatku VAT za materialy budowlane oraz mozliwosc mniejszego oprocentowanie w bankach na kredyt hipoteczny i większą możliwość wzięcia takiego kredytu to byloby bardziej korzystne niz mdm.

 • Witam. Mogą dotyczyć zarówno jednych i drugich. Jest to kwestia zgody dewelopera na wypłacenie dofinansowania w 2018-tym roku.

 • Dagmara

  Czy dopłaty z MDM 2018 muszą dotyczyć nieruchomości oddanych tylko w 2018 roku czy mogą dotyczyć nieruchomości, które zostały ukończone w 2017 roku i będą dostępne w 2018?

 • Witam. Wymienione limity będą znane po 30.09.2017. Polecam naszą stronę zarówno w kwestii informacji o limitach jak i doradztwa w zakresie kredytu i znalezienia odpowiedniej nieruchomości.

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • travosz

  kiedy będą znane limity do dopłat które ruszą od 1sycznia 2018 ? z checia bym sie rozejrzal za mieszkaniem ale skad mam miec pewnosc ze limity nie spadna za kilka miesiecy? skad mam wiedziec jakie limity beda obowiazywac do tych doplat w 2018 ?

 • Owszem, o ile spełniają warunki programu, a mieszkanie zostanie zakupione w Polsce.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Halina Marusiak

  Dzień dobry czy obcokrajowce z kartą pobytu stałego też mogą ubiegać się o dopłatę z mdm?

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie, środki zostaną wypłacone w terminie wskazanym przez Panią na wniosku o przyznanie dofinansowania. Może to być w dowolnym miesiącu 2018 (oczywiście, po podpisaniu umowy kredytowej).

 • Jessica

  Witam, czy jeśli będę starać się o dopłatę w ramach MDM w styczniu 2018, a dopłata finansowana jest ze środków na drugą połowę 2018 r. to sprzedający otrzyma środki dopiero w drugiej połowie 2018?

 • Witam. Aby skorzystać z programu MDM należy zaciągnąć kredyt. Kwota własnych środków + wartość otrzymanego dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości nieruchomości. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Joanna Wideł

  Czy MDM to program dofinansowania do kredytu zakupu mieszkania, czy do samego zakupu. Chodzi mi o to, że mam gotówkę, nie potrzebuję kredytu. Czy mogę, mimo to starać się o MDM?

 • chibuzor

  Czy potrzebujesz pożyczki? Nawet 2% stopy procentowej, jeśli tak, skontaktuj się z nami pocztą elektroniczną: mathewronald111@gmail.com
  UWAGA: WSZYSTKIE MAIL MUSZĄ BYĆ wysłane do mathewronald111@gmail.com,,,,,,,,,,,,

 • Zgadza się, obecnie nie można, ale ta sytuacja zmieni się po sierpniowej nowelizacji. Osoby nie pozostające w związku małżeńskim również mogą wnioskować o przyznanie dofinansowania – o ile oczywiście spełniają kryterium wieku (poniżej 35 lat).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Aneta

  Od doradcy kredytowego otrzymałam informację, że w tym roku

 • Już niedługo rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Krzysztof

  Dzień Dobry
  Otrzymałem kredyt w lutym 2017r zapłata dla dewelopera ma nastąpić z puli na początku 2018 roku. Czy mogę nadpłacić dopuszczalną kwotę zaciągniętego w banku kredytu przed wypłatą tych środków? Krzysztof

 • Nie. Proponuję poczekać do połowy grudnia. Ew. można wcześniej zbadać zdolność kredytową.

 • Kasia

  nie można już. Teraz dopiero w styczniu lub pod koniec grudnia (w zależności od banku)

 • monika

  Witam, czy wniosek można składać w czerwcu na dopłatę w styczniu 2018?
  Jest sens?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM kredytobiorca musiałby ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Aldona Lipińska

  Czy jest możliwość uzyskania MDM dla kredytu w korona norweskich? Osoba pracuje w norwegii i w Polsce może dostać tylko kredyt w koronach tylko w banku PKO. Umowa przedwstępna u notariusza została podpisana w kwietniu. Zadatek i pierwsza rata (30.06.2017) zostaną wpłacone ze środków własnych. W czerwcu osoba planuje złożyć wniosek o kredyt, uruchomienie w sierpniu 2017. Spłata całości ceny mieszkania do 30.06.2018.
  Dziękuję za odpowiedź

 • Prawdopodobnie tak.

 • KaraaKedi

  Mysle, ze szybciej. Poleci to na pewno bardziej intensywnie niz rok temu, bo to ostatni rzut juz będzie

 • Bar Malan

  A jak myślicie jak szybko pula w tym styczniu się wyczerpie? 2 tyg 3 tyg?

 • Polecam rozpocząć starania na początku grudnia 2017, wyliczyć zdolność kredytową i rozpocząć kompletowanie dokumentacji, a po 2018-01-01 składać kompletny wniosek, aby jak proces kredytowy został przeprowadzony jak najszybciej.

 • KaraaKedi

  dokładnie. bo wcześniej nic to nie da. najłatwiej będzie na koniec roku się dowaidywać, bo na początku 2018 to też będzie szał

 • Bar Malan

  Witam. Z tego co czytam pierwsza pula na 2018 juz się skończyła. Druga i ostatnia Mdm wnioski będzie można składać po 01.2018 r. Kiedy zatem najlepiej zacząć starać się o kredyt na lokum? W tej chwili to nie ma sensu bo wniosku juz nie złoże w tym roku na Mdm. Czyli najlepiej pod koniec 2017?

 • Po 2018-01-01.

 • Patryk

  Witam, kiedy nastąpi wypłata środków z drugiej puli na rok 2018.

 • Owszem, bez problemu. Prośba o rejestrację na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i umówi się na spotkanie.

 • Witam. Warunkiem do skorzystania z kredytu w ramach programu MDM jest zaciągnięcie kredytu w instytucji współpracującej z BGK. Kwota środków własnych beneficjenta + kwota dofinansowania nie mogą przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

 • Krzysztof Wojnar

  Dzień dobry,
  Mieszkam teraz we Wrocławiu. Czy mogę sprawdzić dopłatę, warunki, lub zarejestrować się w programie Mieszkanie dla Młodych osobiście?

 • ks

  Witam! chcę zakupić dom o wartości 80000 na kącie mam 40000 środków własnych. Czy kwalifikuje się do pomocy? Bez Kredytu.
  Dzięki

 • Witam. Pula środków, które można zarezerwować w obecnym roku rzeczywiście się wyczerpała, ale od stycznia 2018 dostępna będzie kolejna kwota. Może Pani złożyć wniosek po 2018-01-01 i skorzystać z programu.

  Przypominam, że ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Monika

  Witam, wnioskujac z komentarzy i artykulu istnieje jeszcze szansa na dofinansowanie z puli 01.2018 i otrzymanie kredytu jeszcze w tym roku? jedynie sprzedawca kwote dofinansowania otrzymalby po styczniu? dobrze rozumiem? bo juz nie wiem czy jest szansa i sens się jeszcze o to wszystko ubiegac.

 • Kolejna (ostatnia już) pula środków zostanie odblokowana po 2018-01-01

 • Justyna

  Dzień dobry czy są dostępne jeszcze środki na 2018?

 • Witam. polecam dopytać, o jaką umowę chodzi. Prawdopodobnie jedynie o notarialne poświadczenie umowy przedwstępnej.

  Prawidłowa kolejność to rzeczywiście najpierw podpisanie umowy kredytowej, a dopiero potem aktu notarialnego przekazującego własność lokalu.

 • Działka jest częścią nieruchomości mieszkalnej, którą Pani nabyła. Na tej podstawie zostały wyliczone obowiązujące limity. Na podstawie art.14 zbycie części nieruchomości mieszkalnej może spowodować zwrot dofinansowania.

 • Oliwia

  Witam, proszę o odpowiedz: dostaliśmy z banku decyzję pozytywna o udzieleniu kredytu hipotecznego, bank przed podpisaniem umowy kredytowej wymaga od nas umowy deweloperskiej podpisanej u notariusza czy taka jest prawidłowa kolejność? Czy nie powinnismy najpierw podpisać umowy kredytowej? Pozdrawism

 • ANA

  Przecież działka, nie jest nieruchomością mieszkalną. Nie bardzo widzę, na jakiej podstawie mogłoby to skutkować zwrotem dofinansowania.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Hubert

  Dziekuje za odpowiedź. Moje rozumowanie byo takie samo, ale gdzieś wyczytałem (chyba artykul) ze ten okres 5 lat liczy się od od 1 stycznia nowego roku, po roku w którym doszło do przenienienia własnosci. Państwa odpowiedź to wyjasnia 🙂 dzieki:)

 • Zbycie części działki (nawet bez domu) może zostać potraktowane jako zbycie części nieruchomości mieszkalnej i skutkować zwrotem dofinansowania.

 • ANA

  Zakupiłam dom z dużą działką w ramach MDM. Czy mogę podzielić tą działkę na dwie części i przekazać 1 część (bez domu) córce?

 • Witam.
  Ad 1. Wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów mogą zostać złożone jedynie raz – do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31. Zwrot podatku VAT nie odbywa się z puli przeznaczonej na dopłaty. Maksymalna kwota zwrotu wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)
  Ad 2. Do powierzchni użytkowej nie wlicza się kotłowni i garażu (i jeszcze kilku innych pomieszczeń. Więcej szczegółów tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • paulina124

  Witam,
  1. Przy budowie domu zwrot vat otrzymam tylko na materiały zakupione w 2018 r.? Czy wniosek do US musze także złożyć w 2018? Czy są na to limity czy po złożeniu wniosku zawsze otrzymam zwrot czy może się okazać że została wyczerpana pula na zwrot vat?
  2. Czy do powierzchni użytkowej wlicza się powierzchnie kotłowni i garażu poległego do domu?

 • nie sądzę, aby jakikolwiek bank zgodził się na przekazanie własności mieszkania w tak odległym terminie. Można ew. próbować złożyć wniosek o kredyt z terminem wypłaty za 6 miesięcy. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli bank zdążył zaakceptować wniosek w systemie BGK Zlecenia – będzie on procesowany wg poprzednio obowiązujących limitów. Jeżeli nie zdążył….

 • ok, mam nadzieję, że nie zawiedliśmy oczekiwań 😉

 • NWR nie jest dokumentem wewnętrznym banku, to potwierdzenie dla klienta. Można go ew.uzyskać kontaktując się bezpośrednio z bankiem – kredytodawcą.

 • Aby otrzymać zwrot VAT w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

 • artur.s

  Witam.
  Czy w ramach programu MDM mogę kupić mieszkanie którego właściciele mogą wydać lokal dopiero po 6 miesiącach od sfinalizowania zakupu? Spowodowane jest to oczekiwaniem na zakończenie budowy ich nowego domu.

 • M

  O matko co się wydarzyło z limitami dla Katowic?!Dlaczego wcześniej nie bło informacji, ze limity tak spadną?! Co w sytuacji jeśli ktoś złożył dokumenty w zeszłym tygodniu do banku, ale jeszcze nie dostał informacji o przyznaniu środków, a weług nowych limitów mieszkanie nie mieści się w limitach dofinansowania (chodzi o mrynek pierwotny) ??

 • Renia Jopkiewicz

  czekam niecierpliwie na azktualizację informacji

 • monis988

  Doradca twierdzi, że nie prześle dokumentu NWR bo to wewnętrzny dokument banku i nie może tego udostępnić, czy ma rację? Czy można uzyskać to w inny sposób?

 • _A_

  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć czy jeżeli zakupię mieszkanie, na które otrzymam dofinansowanie z programu mdm (środki dostępne 2018) , a pokryję koszty wkładu własnego z własnych pieniędzy, to czy mogę spisać umowę notarialną ze sprzedającym, że przekaże mi wysokość dofinansowania z mdm zaraz po otrzymaniu dofinansowania? Ja pokryłabym kwotę równą dofinansowaniu z mdm już w 2017 roku.

 • Edyta

  A jak jest ze zwrotem Vat-u? Dopiero po zakonczeniu budowy czy po kolejnych etapach? I czy dom musi miescic sie w limitach metrow kw??

 • Witam. Kredyt może zostać wypłacony jeszcze w tym roku, dofinansowanie zostanie przekazane na konto sprzedawcy lokalu najwcześniej po 2018-01-01.

 • Agnieszka Borkowska-Korzeń

  Witam.
  Jeżeli otrzymam pozytywną decyzję o dofinansowanie z puli z pierwszej polowy 2018 to kiedy mogę się spodziewać przelewu? Z tego co jest napisane pula zostanie uwolniona w styczniu 2018 r.

 • Limit odnosi się do ceny, jaką Państwo będą mieli ujętą na umowie przedwstępnej. Na tej podstawie zostanie zarejestrowany wniosek o dofinansowanie. Dopiero w procesie weryfikacji / analizy kredytowej rzeczoznawca dokona sprawdzenia, czy mieści się ona w realiach rynkowych.

 • Potwierdzamy 😉

 • W uzasadnionych przypadkach bank kredytujący może wystąpić do BGK o modyfikację wprowadzonego wniosku o dofinansowanie.

 • Monika

  Witam, czy cena za 1 mkw tyczy się ceny za jaką kupujemy mieszkanie czy ceny jaką ustali rzeczoznawca w banku? Kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego cena jest prawie na granicy aby przekroczyć limit ceny za 1 mkw a rzeczoznawca wycenił dla banku mieszkanie prawie 30 tys więcej niż za nie płacimy i czy teraz MDM nie odrzuci takiego wniosku?

 • marluk

  @after, czyli generalnie bankowi obojetne czy wplace wklad przed czy po przeniesieniu wlasnosci byle zebym zaplacil go przed bankiem, tak zeby to bank konczyl. Ok. Teraz deweloper.

  Ogolnie to bardzo korzystna dla mnie sytuacja zeby wplacic 5-10% wkladu wlasnego wczesniej a reszta tuz po ostatecznym akcie notarialnym.
  @Mieszkanie dla Młodych MDM, potwierdzacie ze powszechny jest taki uklad jak wspomnialem czy jednak to rzadkosc?

 • arfer

  bank zawsze, bo nie musi mieć ani grosza wkładu wcześniej, całość wymaganego wkładu musisz wnieść po prostu przed wypłatą kredytu

  deweloper – bywa, że deweloperzy wymagają np. opłaty rezerwacyjnej na etapie tej umowy (np. 1000 zł), a do deweloperskiej np.5-10% wkładu

  ale jak mówię, każdy deweloper i każda inwestycja jest inna, więc jak się dogadasz, tak będziesz miał

 • Kasia

  Trafiłam po prostu na średnio rozgarniętego doradcę, no ale w tym momencie już mówi się trudno.

 • marluk

  rozumiem, tak wiec pytanie do osob znajacych temat: na ile powszechnie zdarza sie ze ze bank i deweloper pozwalaja na wplate wkladu wlasnego dopiero na etapie przeniesienia wlasnosci mieszkania? Czesto? Rzadko? Nie mowie teraz o doplacie z tytulu MDM, mam na mysli moj prywatny wklad wlasny ktory deklaruje sie przeznaczyc na mieszkanie.

 • arfer

  dziwne tylko, że osoba w banku „dowiedziała się” tego dopiero po złożeniu wniosków, bo to dość oczywista sprawa… pewnie zarezerwowano zatem w PKO/Pekao

 • arfer

  wymóg wkładu własnego może być ostatnim warunkiem, którego wymaga bank (wypłaci kredyt po tym, jak zostanie potwierdzone, że wkład został wniesiony)

  potwierdzenie np. przez zapis w akcie notarialnym umowy deweloperskiej lub przedwstępnej lub aktu notarialnego przenoszącego własność albo przez potwierdzenie przelewu na r-k dewelopera/sprzedającego w akcie notarialnym

  tyle bank, dla niego całość wkładu własnego może być wpłacona choćby jako ostatni warunek do wypłaty kredytu, po którego spełnieniu bank zleca wypłatę

  co do dewelopera/sprzedającego tu jest pełna dowolność – jak się dogadasz, tak będziesz miał

 • Kasia

  Witam, dziękuję za odpowiedź, dzisiaj juz się wszystkiego dowiedziałam, okazalo się, ze nie moge występować o kredyt z chłopakiem, gdyz sama mam dobrą zdolność i musialam modyfikować wniosek. Teraz środki sa juz zarezerwowane. Rozumiem, że na tym etapie nic już się nie da z tym zrobić.

 • Witam. Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Witam. Można. Termin wpłaty wkładu własnego to tak naprawdę kwestia umowy pomiędzy stronami transakcji.

 • Jeśli razem z lokalem mieszkalnym jest sprzedawane inne pomieszczenie takie jak: miejsce postojowe, ogródek, loggia, to kwestia wliczenia ceny nabywanego wraz z lokalem mieszkalnym dodatkowego pomieszczenia zależy od statusu tego pomieszczenia określonego w umowie. Jeżeli to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym, stanowi ono formalnie część mieszkania i w całości wlicza się do ceny mieszkania podlegającej weryfikacji.

  Jeśli pomieszczenie jest sprzedawane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum), to opłata za takie prawo powinna być wyłączona z ceny zakupu lokalu mieszkalnego i nie może być objęta kredytem mieszkaniowym udzielanym w ramach MdM. Prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w sytuacji, kiedy podlega odrębnej wycenie jest traktowane jako przedmiot odrębnej czynności obrotu. Należy przy tym podkreślić, że prawo takie może być uchylone przez wspólnotę mieszkaniową na podstawie odrębnych przepisów lub też może nastąpić rezygnacja z tego prawa, np. przy obrocie prawem własności lokalu mieszkalnego.

  Natomiast jeśli pomieszczenie dodatkowe przekazywane jako część nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi (umowa quoad usum) nie zostało wycenione, a jedynie wymienione w umowie jako element transakcji kupna-sprzedaży, wówczas ceną zakupu lokalu mieszkalnego jest cena wskazana w umowie z deweloperem.

  Częścią składową ceny zakupu lokalu mieszkalnego jest również cena udziału w części nieruchomości wspólnej. Przykładowo gdy droga dojazdowa jest położona na gruncie stanowiącym część nieruchomości wspólnej, taki zakup może zostać sfinansowany kredytem w ramach programu, a jeśli stanowi część odrębnej nieruchomości, musi zostać sfinansowany ze środków własnych nabywcy

 • Witam. Wysokość i sposób wpłat wkładu własnego zależy od umowy z deweloperem. Proszę jedynie pamiętać, że wkładem własnym może być także dofinansowanie uzyskiwane w ramach programu MDM.

  Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”
  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • marluk

  masz na mysli pewnie umowe przedwstepna w formie aktu notarialnego a mi chodzi o wlasciwy akt notarialny przenoszacy wlasnosc.

 • mm

  przeniesienie własności w okolicach września-października dopiero będzie, na razie mamy podpisany akt notarialny

 • marluk

  podpisywales umowe kredytowa po ostatecznym akcie notarialnym? nie bardzo rozumiem. Wydawalo mi sie ze kolejnosc jest nastepujaca:

  1. umowa przewstepna
  2. wniosek kredytowy
  3. decyzja pozytywna
  4. podpisanie umowy kredytowej
  5. wplata wkladu wlasnego
  6. przeniesienie wlasnosci
  7. uruchomienie kredytu

  I wlasnie sie waham czy mozna punkty 5 i 6 zamienic ze soba i czy jest to powszechne podejscie ze strony banku i dewelopera?

 • m

  w naszym przypadku nawet nie było rozmowy, żeby było inaczej… wpłata wkładu własnego jest warunkiem uruchomienia kredytu, ale to dopiero po podpisaniu umowy kredytowej, którą my podpisywaliśmy po akcie notarialnym

 • marluk

  zgodza sie wszyscy na to? deweloper i bank?

 • mm

  wkład własny wpłacasz zanim bank wypłaci swoje transze- także po podpisaniu umowy kredytowej, raczej całość chyba że w akcie notarialnym będą inne ustalenia

 • mm

  tzn. to prawo do wyłącznego użytkowania części wspólnych są „niewycelniane”- prawo to wchodzi już w cenę lokalu

 • mm

  nie 🙂

 • mm

  wkład własny po podpisaniu aktu notarialnego i po podpisaniu umowy kredytowej

 • Kasia

  To miłe, że tak się Państwo przejmują moimi wyborami. Widać nie mają swoich spraw na głowie. Pozdrawiam serdecznie, ale liczyłam na odpowiedź MDM-u.

 • Kasia

  otóż nie 🙂 zdolności jest aż nadto, natomiast wolę mieć pewność. Zwyczajna ostrożność

 • marluk

  pytanie do ludzi ktorzy wiedza z doswiadczenia: przy zakupie od dewelopera kiedy musieliscie wplacac swoj wklad wlasny? na jakim etapie? czy ogolnie deweloper i bank pozwala na to zebym wplacil wklad wlasny w momencie podpisania aktu notarialnego (lub np. w ciagu 3 dni) czy tez nie mam co nawet liczyc na taka mozliwosc i musze wplacic wklad wlasny przed podpisaniem aktu? Jak wyglada praktyka?

 • mario

  Czy kwota należna za prawo wyłącznego korzystania z miejsca postojowego oraz części powiechrzni działki będące własnością wspólną właścicieli lokali wlicza się do ceny mieszkania

 • marluk

  i drugie pytanie czy moge swoj wklad wlasny wplacac deweloperowi w transzach?

 • marluk

  W jakim dokladnie momencie musze dysponowac wkladem wlasnym ktory zadeklaruje bankowi? W momencie podpisania umowy kredytowej musze te pieniadze przelac deweloperowi czy tez wczesniej? mowimy o rynku pierwotnym.

 • Witam. Może Pan. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”
  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • blazejtm

  Witam,
  Czy w przypadku kupna mieszkania z dopłatą MDM jeszcze jako singiel w przypadku zawarcia aktu małżeństwa w USC mogę żonę dopisać jako współwłaściciela mieszkania (oczywiście u notariusza) czy jakiś czas musi upłynąć i czy bank może się na to nie zgodzić?

 • Nie bardzo rozumiem, dlaczego chce Pan cokolwiek dopłacać? Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • fwe

  Jak się nie ma zdolności lub się jest przy kresce to się bierze co popadnie byle tylko wycharatać dopłatę i żeby którykolwiek bank dał akcepta dlatego tai wybór

 • arfer

  co nie zmienia faktu, że dobór dziwny
  ja nie mam z tym problemu 😉 bo to Wy będziecie płacić raty

  zwłaszcza Pekao SA – skoro MDM (czyli kredyt z założenia nie mogący uwzględniać np. remontu czy wykończenia), to dziwaczny wybór banku mającego prowizję wstępną i jako jedyny liczący się prowizję za spłatę zawsze, przez cały okres kredytowania

  a więc pytanie nie jest czy tą prowizję zapłacisz, ale bardziej kiedy (przy sprzedaży czy refinansowaniu)

 • Kasia

  to już chyba mało istotne i też nie napisałam posta z pytaniem, żeby się tłumaczyć ze swoich wyborów 🙂

 • arfer

  a jakie były Wasze kryteria wyboru banku ? bo hmmm dość przypadkowe

 • Kasia

  pierwotny, około 80%

 • arfer

  jakie LTV ? 90% ? rozumiem, że doradca kierował się jak przy kredycie na pralkę wyłącznie wysokością raty, skoro taki dobór banków, jeśli LTV np. do 80%

  pierwotny ? wtórny ?

 • Kasia

  Pekao SA, PKO BP, BZ WBK, Raiffeisen i wczoraj Millenium. Ok, dziekuję za odpowiedź, będę cierpliwie czekać.

 • arfer

  jeśli podpisywałaś np. 20.03 po południu, to wnioski jeśli nawet natychmiast zostały opracowane (to, co podpisujesz to niewielka część biurokracji do kredytu) zostały przesłane do banków dnia kolejnego (wtorek), jeśli bank ocenia je centralnie to dochodzi jeszcze jeden dzień (co najmniej) na przesyłkę kurierską i odebranie przesyłki w centrali i przekazanie do właściwego działu

  jakie banki ? bo przy kpl wniosku np. PKO BP czy Pekao SA powinno zarejestrować dopłatę w miarę „od ręki”

  musisz mieć świadomość, że proces w banku działa trochę jak taśma robocza – jak Twój wniosek wpływa, ani doradca rejestrujący, ani analityk nie rzuci wszystkiego w kąt tylko zajmie się nim, jak skończy poprzednie (tym bardziej, jeśli to MDMy, czyli pilne)

 • Kasia

  5 banków, wczoraj złożyłam wniosek do ostatniego banku, pierwsze 4 wnioski złożone przez doradcę 20.03

 • arfer

  jaki bank (banki) ?
  kiedy składany KOMPLETNY wniosek ?

 • Kasia

  Witam,
  na potwierdzenie rezerwacji środków czekam już ponad tydzień. Sprawą zajmuje się doradca. Czy tak długi czas oczekiwania jest normalny?

 • arfer

  podatku nie ma, jest taksa notarialna, odpisy aktu, opłaty sądowe, koszt aneksu do banku

  tylko zwróć uwagę na to, że w obecnej sytuacji, gdyby coś się wydarzyło, bank może egzekwować kredyt tylko z mieszkania męża i od męża

  jeśli będziesz nie tylko współwłaścicielką (to można zrobić), a jeszcze współkredytobiorcą, w razie problemu ze spłatą i wypowiedzenia umowy kredytowej, bank będzie miał prawo egzekwować całość kwoty kredytu także z Twojego majątku do wysokości oczywiście zadłużenia z wszelkimi wynikającymi z tego karnymi odsetkami itd itp

  koszyści zero, same ryzyka
  po co ?

 • Limak

  Dzięki z kropką działa , mieszkanie jest 51,70 m czy da się wyliczyć kwotę jaką musiałbym dopłacić za te przekraczające 1,70 metra ?

 • Ola

  A czy przekazanie darowizny na współmałżonka wiąże się z opłaceniem jakiegoś podatku czy działa to do jakiejś kwoty?

 • Witam. Nie mogę niestety polecić oficjalnie żadnej takiej możliwości. tutaj pisaliśmy nieco więcej na ten temat: http://mieszkaniedlamlodych.com/jak-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym-teraz-w-2016-z-doplata-mdm-2017/#aktualizacja

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Być może separatorem kwoty była kropka? Proszę spróbować z przecinkiem lub bez wartości dziesiętnych. Ew. prośba o podanie użytych parametrów, zrobię wyliczenie.

  ad 2. ~83 mln PLN

  ad 3. umowa notarialna nie jest konieczna, bank poprosi natomiast o zgodę zbywcy lokalu na wypłatę dofinansowania po 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”
  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Limity zostaną ogłoszone 31.03 (w najbliższy piątek). Nie spodziewamy się jednak większych zmian.

 • Najlepiej skontaktować się z doradcą, pracownik banku może nie kojarzyć danej sprawy.

  Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • O ile mi wiadomo – niestety nie jest możliwe sfinansowanie takiego zakupu MDMem. W przypadku licytacji, podstawą zobowiązań stron do zawarcia umowy przeniesienia własności, na etapie składania wniosku, nie będzie umowa zobowiązująca, zawierająca parametry mieszkania, kwalifikujące do programu MDM. Umowa taka jest wymagana przez Ustawę MDM. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez Ministerstwo banki nie przyjmują wniosków dot. nabycia mieszkania w programie MDM poprzez licytację komorniczą lub przetarg.

 • Agnieszka Łaniewska-Kierzek

  Witam. Posiadam upatrzone mieszkanie na rynku wtórnym, spełniam wymogi programu MDM, posiadam zdolność kredytową. Problemem jest to, że zbywca mieszkania potrzebuje pieniędzy jak najszybciej i nie chce czekać do stycznia na wypłatę kwoty dofinansowania. Czy istnieje rozwiązanie, które umożliwia sprzedającemu otrzymanie żądanej za mieszkanie całej kwoty jeszcze w tym roku? Nadmieniam, że nie wchodzi w rachubę wzięcie przeze mnie kredytu w wysokości równej cenie mieszkania.

 • Dlaczego cynicznie? Jeżeli Państwo daje taką możliwość, warto z niej skorzystać. Odnośnie ew. rozbudowy domu zakupionego w ramach MDMu, oficjalna odpowiedź Ministerstwa:

  „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego”.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Z drugiej strony, warto otrzymać mnożnik 10% niż nic (chyba, że poczekają Państwo do uruchomienia drugiej części puli – po 2018-01-01).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Limak

  1)Witam dlaczego w kalkulatorze nie mogę wpisać wartości mieszkania ? Dodam ,że wszystko inne idzie bez problemu
  2) ile zostało kwoty mdm na ten rok?
  3)Jeśli właściciel zgodził się poczekać do stycznia 2018 roku z 2 transzą -MDM to bank wystosuje odpowiednie pismo dla zbywcy czy musi być jeszcze coś od notariusza ?

 • arfer

  wyciągi z ROR zwykle za 3 m-ce lub potwierdzenia wpływów za 3-6 m-cy są zawsze wymagane

  część banków (DB) wymaga wyciągów za 3M z WSZYSTKICH rachunków, których się doszukaja

  potwierdzenia stanu majątkowego np. KW deklarowanych nieruchomości itd itp nie wymagają, nie wyeryfikują oświadczeń we wniosku dot. np. posiadanych oszczędności

 • arfer

  koniec marca zwykle przynajmniej cząstkowe dane, o ile w ogóle limity się zmienią

 • arfer

  o ile rozszerzenie własności na Ciebie ma sens, to głupotą jest dodawanie Ciebie do kredytu

  zero korzyści, same ryzyka – w praktyce

  wystarczy, że będziesz współwłaścicielką, nie musisz być kredytobiorcą

  bank siedzi cicho i nie wyprowadza Cię z błędu, bo im więcej kredytobiorców, tym bank lepiej zabezpieczony

  a chyba, prawda, nie o to chodzi ?

 • Ola

  Witam,
  W zeszłym roku skorzystaliśmy razem z mężem z dopłaty MDM.
  W momencie zakupu mieszkania byliśmy jeszcze narzeczeństwem, dlatego kredytobiorcą jak i właścicielem mieszkania jest tylko mąż. Wyczytałam na forum że jest możliwość przekazania mi 50% mieszkania w formie darowizny i nie będzie to wiązało się ze zwrotem dofinansowania – proszę o potwierdzenie.
  Zrobiliśmy już pierwszy krok poinformowaliśmy bank tzn.złożyliśmy wniosek aby dopisać mnie do kredytu – decyzja pozytywna. Czy to jest jednoznaczne z akceptacją banku na przeniesienie własności mieszkania? Czy musimy mieć od banku jakieś oficjalne stanowisko? W banku Pani powiedziała że ona nic nie słyszała o tym że można przekazać darowiznę bez zwrotu dofinansowania i dopisanie mnie do kredytu chyba potraktowali jako osobną sprawę.

 • arfer

  w niektórych bankach bez badania zdolności w 15 minut, kwestia odpowiednio ogarniętego doradcy hipotecznego 😉

 • arfer

  oficjalnie nie 😉

 • arfer

  niech doradca prześle Wam w pdf potwierdzenie rezerwacji dopłaty tzw. NWR

 • Sebastian

  witam,
  bardzo chciałbym załapać się na dopłatę mdm jeszcze w tym roku, jednak deweloper chce podpisać umowę dopiero po ogłoszeniu zmiany limitów na II kwartał 2017 roku. Kiedy można spodziewać się oficjalnego ogłoszenia tej zmiany ?

 • Magda

  Ja w piątek składałam, a w poniedziałek odpowiedz już była. Bank PEKAO

 • monis988

  Witam, jak mogę się dowiedzieć czy BGK zaakceptowało mój wniosek i czy środki są zarezerwowane? Wniosek kredytowy składany był u doradcy, czy w związku z tym wszystkiego muszę dowiadywać się u doradcy czy mogę sama dzwonić do banków gdzie staramy się o kredyt? Chcę mieć pewność, że środki są zarezerwowane.

 • Rafal Orszulak

  witam.Jak wygląda sprawa zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?Czy mogę starać się o MDM?

 • mm

  Da się 😉
  może lepiej przejść się do placówki, najlepiej z doradcą

 • Marcin Piotr Bebenek

  W jakim banku państwo rezerwowało środki ?

 • Marcin Piotr Bebenek

  Dzwoniłem do Pekao SA nie ma możliwości zarezerwowania środków bez zdolności , może ktoś wie jaki bank zarezerwówe środki ?

 • GOSC

  DOKLADNIE! ja rezerwowalam srodki na poczatku stycznia, a wniosek kredytowy skladany dopiero na poczatku lutego. Idz rezerwuj jak najszybciej 🙂

 • arfer

  w praktyce zdolność kredytową i rezerwację na podstawową dopłatę możesz zrobić (10% limitu), natomiast po urodzeniu dziecka – jeśli dopłaty będą już wyczerpane – nie da się zmodyfikować w ramach tej samej rezerwacji limitu na 15%

 • rh

  Znam może nie wybitnie ale kilka bardzo dobrze zarabiających osób które z MDM skorzystały w celach „pół inwestycyjnych”. Czyli przeprowadzka z mieszkania do domu, który po 5 latach pójdzie na sprzedaż aby zbudować „normalny” dom (normalny czyli większy niż 100-110 metrów). Tutaj i tak jest o tyle nieźle, że faktycznie przez te 5 lat zamierzają w tych nieruchomościach mieszkać i domy faktycznie spełniają parametry MDM bez 20 metrowych „pralni”. Poluzowanie warunków przed wyborami uczyniło dopłatę przy trójce dzieci na tyle atrakcyjną, że pozwala kupić nieruchomość na kredyt w zasadzie „bez odsetek” i wpłaty własnej. „Bez odsetek” w tym sensie, że suma odsetek po 15 latach będzie z dużym prawdopodobieństwem niższa niż dopłata. A po 5 latach (zgodnie z prawem, a niezgodnie nawet wcześniej) nieruchomość można wynająć i spłacać kapitał. Generalnie szkoda nie skorzystać z takiej oferty inwestycyjnej… Dziwię się trochę, że nie obwarowano jakimś warunkiem takiego zakupu. Choćby koniecznością sprzedaży posiadanej wcześniej nieruchomości. Inna sprawa, że ciężko byłoby taką operację wymusić a poza tym przecież szły wybory i trzeba były czymś „błysnąć”. A że bez sensu? Nie pierwszy i nie ostatnio raz. Ja cynicznie skorzystałem…

 • nata

  witam , mam pytanie bo dzis dostalam telefon od naszego doradcy kredytowego ze kończą sie środki. Nasza sytuacja jest taka ze za miesiac ma sie urodzic dziecko i chcielismy skorzystac z doplaty z dzieckiem czyli tam 32 tys zł , mamy wpłacony zadatek na rezerwacje mieszkania u dewelopera, boje sie teraz ze nie zdąże urodzic i skończą sie srodki, co zrobic w tej sytacji? podobno mozna zrobic rezerwacje chociaz na nas dwóch, w sensie bez dziecka, czy taka rezerwacja jest gwaranacją dopłaty ? czy jak zarezerwujemy ta niższą opcje a beda jeszcze srodki to czy bedzie mozna jednak skorzystac z tej wyższej dopłaty??

 • Witam. Zostało ~87 mln PLN przy tygodniowej rezerwacji na poziomie ~20 mln (i zainteresowanie rośnie). Powinno wystarczyć na 2-3 tygodnie. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • arfer

  to złóż wniosek do banku, w którym nie musisz mieć zdolności, by zarejestrować dopłatę np. pekao sa, zaklepiesz sobie środki na 2 m-ce

 • Witam. Jeżeli lokal nie był sprzedany, a jedynie wynajmowany przez dewelopera, transakcja będzie dotyczyła rynku pierwotnego.

 • Witam. Oznacza to, że powinien Pan mieszkać w lokalu nabytym za pomocą programu MDM. Meldunek nie jest konieczny.

 • Witam. Rezerwacja środków następuje po akceptacji wniosku o dofinansowanie w systemie BGK Zlecenia. W puli pozostało ~87 mln PLN, powinno to wystarczyć na około 1 miesiąc.

 • W zależności od wybranego banku, od razu lub po 2-3 dniach roboczych (po wstępnym zbadaniu zdolności kredytowej).

 • Witam. Mogą – i najczęściej proszą o takie dane. Zakres pozostałych informacji jest zależny od wybranej instytucji. Polecam kontakt z naszymi doradcami – przedstawią, jak wygląda sytuacja w poszczególnych bankach. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • pytajacy

  Czy może ktoś napisać jakie informacje są obligatoryje a jakie opcjonalne we wniosku kredytowym jeśli chodzi o stan majątkowy wnioskodawcy?

  Czy banki mogą żądać wyciągu z konta, informacji na temat lokat, rachunków wraz z danymi bank/nr ror, itp?

 • Marcin Piotr Bebenek

  Witam pracuje mocno nad zdolnością która osiągnę za dwa tyg czyli 10 kwietnia nawet żona zatrudniła się dodatkowo na 3/4 etatu może mi ktoś powiedzieć czy zdążę bo nie wiem przy ilu środki zostaną zablokowane czy kasa musi zejść do ostatniego miliona wiem ze w styczniu środki zablokowali przy 5 % proszę mnie uspokoić bo przeżywam to panicznie.

 • kaszka

  Ile mniej więcej czeka się na potwierdzenie rezerwacji?

 • mlqdyy

  Witam,
  mam dość nietypową sprawę – deweloper, który wybudował budynek i oddał go do użytkowania w 2012 roku, sprzedaje teraz lokal wykończony pod klucz. Nie jest jeszcze wyodrębniony i nie posiada założonej KW, natomiast był on wynajmowany przez niego przez ponad 2 lata. Jaki limit cenowy należy tutaj przyjąć – z rynku pierwotnego jak sprzedaż od dewelopera czy z wtórnego?

 • arfer

  1/3 członków programu, w tym połowa tych, którzy mają 3 i więcej dzieci z programu korzystają tylko po to by skasować dopłatę (wystarczy mieć „tylko” 99% udziałów w innej nieruchomości i MDM stoi otworem, przy 3. dzieci totalnie bez ograniczeń)

  co nie zmienia faktu, że nie są to kwoty, przy których co sztywniejsze banki byłyby w stanie iść na mocne odstępstwa proceduralne, za mało zer w kwocie kredytu

 • marluk

  Co dokladnie oznacza sformulowanie, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy? Chce skorzystac z doplaty MDM ale nie chce sie w tym mieszkaniu meldowac i rejestrowac. Bede zameldowany w zupelnie innej gminie. Jest taka mozliwosc?

 • FilipKot

  oj byś się pewnie zdziwił, sam znam kogoś takiego kto ma 3-kę dzieci i jest naprawdę z poziomu wybitnie zarabiających a z MDM skorzystała 🙂

 • arfer

  tacy (dla banków) Klienci nie biorą MDMa 😉 nie te kwoty, nie te limity, nie te dochody

 • arfer

  na etapie skutecznie złożonego i zarejestrowanego wniosku kredytowego wraz z wnioskiem o rezerwację dopłaty, a więc po przedwstępnej

 • artur.s

  Witam. Na jakim etapie następuje rezerwacja środków z MDM?
  Jestem przed podpisaniem umowy przedwstępnej która wiąże się z częściową opłatą dla pośrednika. Czy można wcześniej sprawdzić do kiedy wystarczy środków w programie MDM tak na 100% pewności?
  Sprawą kredytu zajmuje się doradca kredytowy współpracujący z pośrednikiem.

 • FilipKot

  myślę, że jeśli jesteś klientem z naprawdę dobrego poziomu to nie będą robili przeszkód 🙂 ale kto wie…

 • arfer

  nikt tak nie weryfikuje wniosków, scoring to pewnego rodzaju automat, bank podchodzi do tego w taki sposób, że może i straci 1 Klienta, ale w czasiie, który poświęcić musiałby na szczegółową analizę jego sytuacji zrobi 5 innych kredytów

  poza tym nie mamy już 2005-6-7 r., gdzie banki udzielały kredytów na wszystko i gdyby tylko byli Klienci udzieliliby ich 2x więcej, dziś jest dokładnie odwrotnie

 • FilipKot

  pewnie masz racje i np. mają jakiś określony czas pomiędzy ponownym rozpatrywaniem wniosków no ale sami sobie ucinają część klientów. Ich strata…

 • arfer

  w danym banku szanse bliskie zeru, jeśli procedura mówi o max. wieku kredytobiorcy, który jest brany pod uwagę do 70 lat, to żadne zapytanie nie pomoże

  pewnie osoba, która przyjmowała wniosek zapomniała o tym, że wiek do 70 rż lub MDM minimum 15 lat

  ale są inne banki kredytujące do 75 lub nawet 80 roku życia, choć te ostatnie dramatycznie drogie

  w jakim banku masz wniosek ?

 • arfer

  z tym ryzykiem, że część banków, która poza klasycznym sposobem liczenia zdolności ma tzw. scoring, przy drugim wniosku może odrzucić np. PKO BP, PEkao SA, BZ WBK

 • Wiola

  Pomysł jest dobry. Trzeba mieć tylko pewność, że wszystkie banki, do których ma zamiar się składać wnioski potraktują nieruchomość tak samo. Nam jeden bank uznał inną pow. użytkową niż drugi, co uniemożliwiło nam asekuracyjne przedłużenie rezerwacji. Oczywiście każda sytuacja jest inna. Chciałam tylko zwrócić na to uwagę.

 • Mariusz

  złożenie wniosku w pierwszym banku rezerwuje pieniądze, dostajesz nr NWR i w kolejnych bankach składasz wnioski na podstawie tej rezerwacji. Najważniejsze by za każdym razem było to samo mieszkanie. Termin biegnie od nowa za każdy złożony wniosek, ale zawsze na podstawie tego samego nr NWR. Proponuje żebyś spotkał się z „połapanym” w temacie doradcą

 • marluk

  no tak ale co w sytuacji, gdy zloze wniosek, on przejdzie, pozniej skonczy sie pula srodkow a ja bede chcial pod koniec terminu 60 dniowego znowu zlozyc wniosek w tym samym lub innym banku? Moge tak? Bedzie ten termin biegl od nowa? Zalozmy ze chce podpisac umowe kredytowa w polowie roku 2018 a wiadomo ze srodki skoncza sie szybciej. Czy w ten sposob mozna to „sztucznie” wydluzac?

 • Dokładnie.

 • Witam, owszem jest taka możliwość, Okres 60-ciu dni do podpisania umowy kredytowej (w tym właśnie banku) liczony będzie wówczas od nowa.

 • FilipKot

  Wydaje mi się, że spokojnie możesz ponownie złożyć wniosek do tego samego banku. Tylko musisz aktualne dokumenty dostarczyć z zarobkami, wniosek o MDM i kredytowy, itd. Będzie on raczej potraktowany jako nowy wniosek niz przedłużenie poprzedniego.

 • rh

  „Kosztuje to niby ok 1000zł i sąd nie może tego nie wykonać”. Jeśli to takie proste to dlaczego tego do tej pory nie zrobili tylko obniżają (znacząco jak piszesz) cenę? Otóż dlatego, że może to trwać lata. Po drugie dlatego, że oznacza to spłatę współwłaściciela. Jeśli współwłaściciel jest „zgodny” to OK. Jeśli nie, może kwestionować wysokość spłaty co oznacza kolejne rozprawy i koszty (choćby adwokata). I po trzecie co z nieruchomością do tego czasu? Będziesz mieszkał w domu który posiadasz w 90% a za 10% będziesz płacił „odstępne” spadkobiercom współwłaściciela? Zresztą nie znajdzie się Bank który by to skredytował bo jak właściwie zabezpieczy się na nieruchomości bez zgody jednego z właścicieli?

 • marluk

  ok doczytalem ze czas 60 dni biegnie od nowa. Rozumiem ze jest to dobry sposob na gre na zwloke jesli chcemy pozniej podpisac umowe. Czy ma to jakies wady takie rozwiazanie? Rozumiem ze wtedy odpada mi juz oferta banku w ktorym pierwotnie zlozylem wniosek tak? Czyli niejako z kazdym takim „posunieciem” eliminuje poszczegolne banki i mam coraz mniejszy wybor.

 • marluk

  pytanie

  czy po zlozeniu wniosku o doplate w innym banku niz pierwotny czas na podpisanie umowy kredytowej sie wydluza? Jesli tak to o ile? Jak to wyglada?

 • Witam. Jeżeli byłoby to nieznaczne opóźnienie, bank wystąpi o dofinansowanie i przechowa je na koncie, jeżeli jednak mówimy o końcówce 2019 – w takim wypadku dofinansowanie nie zostanie przyznane/wypłacone.

 • Witam – owszem, można to obejść. Są banki, gdzie wiek najstarszego kredytobiorcy + okres kredytowania mogą dochodzić do 75 lat. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli informacji nt. ww. banków.

 • Damian

  Witam
  Do podniesienia zdolności z zona wzięliśmy dochod ojca. Teraz dochód jest ok jednak wiek taty (58 rocznik) – 59 lat stanowi dla banku problem. Ich wiek maksymalny to 70 lat a więc kredyt na 11 lat, gdzie w mdm minimum to 15 a my chcieliśmy na 20. Pani z banku wysłała zapytanie do centrali. Spotkał się ktoś z taką sytuacją? Idzie to przeskoczyc?

 • Witam. Owszem, można uzyskać kredyt w ramach programu MDM na zakup mieszkania znajdującego się na etapie „dziury w ziemi”, pod warunkiem, że inwestycja zostanie ukończona do końca 2018-go roku. Wniosek najlepiej złożyć teraz – póki są jeszcze dostępne środki z przyszłorocznej puli. Jeżeli termin ukończenia inwestycji się przesunie na 2019 roku, polecam powiadomić wcześniej bank. Kwota dofinansowania zostanie wówczas wypłacona na konto techniczne w banku i „przechowana” do wypłaty na początku 2019-go roku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam.
  Ad 1. Data podpisania aktu notarialnego dot. przekazania własności mieszkania.
  Ad 2. Załóżmy, że zwrot dofinansowania będzie dokonywany po 2 latach od momentu uzyskania własności lokalu. Minęło więc 24 miesiące. 60-24 = 36 miesięcy pozostałych do końca okresu karencji. Beneficjent powinien dokonać zwrotu dofinansowania w kwocie równej 36/60 kwoty otrzymanej dopłaty.

 • Witam. W ramach programu MDM można nabyć jedynie 100% wartości danego lokalu mieszkalnego. Nie ma natomiast przeszkód, aby wymienione 100% zakupić od kilku właścicieli. Kwota kredytu + kwota dofinansowania zostaną wówczas rozdzielone i wypłacone na kilka kont. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Magda

  Czy ktoś zna odpowiedź i jest jej pewien… czy, jeżeli firma deweloperska uzyskała pozwolenie na budowę bloku mieszkalnego (czyli można powiedzieć na tzw.: „dziurę w ziemi”), to można uzyskać dofinansowanie w ramach MDM na ten lokal ? Jeżeli tak, to można złożyć wniosek teraz, czy lepiej poczekać do 1 stycznia 2018 r. ? A co w przypadku, gdy zostanę zapewniona o zakończeniu prac budowlanych (wybudowaniu mieszkania) do końca grudnia 2018 r., a z różnych przyczyn termin inwestycji się przesunie na początek 2019 r. ?

 • Mariusz

  maks. w 4 kwart. 18

 • Magdalena

  Dziękuję za odpowiedź 🙂 To kiedy w takiej sytuacji następuje wypłata dofinansowania ?

 • Mariusz

  Tak, jesli zrobisz to zaraz na poczatku roku 100 %

 • Magdalena

  Czy w styczniu 2018 r. będzie jeszcze można składać wnioski i jaka jest wtedy szansa na otrzymanie dofinansowania w przypadku spełniania wszystkich wymogów banku itd. ?

 • Hubert

  Witam. USTAWA z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi)W Art. 14, punkcie 1 i podpunkcie 1) mówi: przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności…

  Pytanie pierwsze: W zasadzie, chciałbym zrozumieć co kryje sie pod pojeciem „dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania”. Czy jest to dzien wizyty u notariusza w celu przeniesienia własnosci? Czy dzien złozenia przez notariusza wniosku o wpis nowych wlascicieli w ksiege wieczysta? A moze dzien gdy wpis do rozdziału II ksiegi wieczystej sie uprawomocni?

  Pytanie drugie: Koniec tego punktu przedstawia metodologie obliczenia zwrotu doplaty:
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.
  Moze wypiłem za mało kawy ale nie rozumiem tego w pełni. Bardzo bym prosił aby przedstawic na konkretnym przykładzie jaka czesc doplaty nalezalo by oddac przed koncem tego 5 letniego okresu.

  Dzieki 🙂

 • qwe

  Witam
  Mam taki przypadek. Do kupienia jest mieszkanie po spadku. Niestety jest 10 współwłaścicieli dziedziczących. Dodatkowo jeden ze współwłaścicieli zmarł i o jego część jest spór o dziedziczenie. Udział po nim jest niewielki, ale na dzień dzisiejszy 100% współwłascicieli nie chce sprzedać mieszania. Ci co mają zdecydowaną większość proponują mi kupić od nich mieszkanie w niepełnym udziale i potem pójść do sądu o zniesienie współwłasności. Kosztuje to niby ok 1000zł i sąd nie może tego nie wykonać. Czy jest to prawdą? Dodam tylko, że cena mieszkania jest dosyć atrakcyjna i dlatego warto się tym zainteresować tylko nie chciałbym kupić mieszkania z jakimiś lokatorami. Czy w ogóle bank udzieli kredytu na zakup mieszkania w takim przypadku, bo w dniu podpisania umowy nie będę nabywał 100% nieruchomości?

 • arfer

  nie, macie możliwość skorzystania z progamu posiadając inne nieruchomości bez konieczności ich sprzedawania

 • Kasia

  Witam,
  Jako małżeństwo posiadamy dom na własność. Wychowujemy trójkę dzieci. Chcemy się starać o zakup lokalu w ramach MDM – czy w takim wypadku musimy sprzedać dom?
  Pozdrawiam

 • Witam. Polecam kontakt z naszymi doradcami: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz Laskowski

  Dziękuję za rzetelną podpowiedź

  —–Wiadomość oryginalna—–
  Od: „Disqus”
  Wysłano: ‎2017-‎03-‎21 21:40
  Do: „laskinek@gmail.com”
  Temat: Re: Comment on Na jak długo w 2017 wystarczy środków z budżetu 2018 programu „Mieszkanie dla Młodych”?
  „Bank przy złożeniu przez Pana wniosku kredytowego rezerwuje środki z Mdm, które czekają na wypłatę. W Pana przypadku będzie to połowa 2018 roku. Po rezerwacji środków może się Pan zgłosić do Banku po potwierdzenie rezerwacji środków. Proces rejestracji wniosku o dofinansowanie może się nieco różnić w zależności od Banku, ale to już za dużo pisania :)” Settings

  A new comment was posted on MDM Mieszkanie Dla Młodych

  Łukasz Doradca z Poznania (Guest):
  Bank przy złożeniu przez Pana wniosku kredytowego rezerwuje środki z Mdm, które czekają na wypłatę. W Pana przypadku będzie to połowa 2018 roku. Po rezerwacji środków może się Pan zgłosić do Banku po potwierdzenie rezerwacji środków. Proces rejestracji wniosku o dofinansowanie może się nieco różnić w zależności od Banku, ale to już za dużo pisania 🙂 4:40 p.m., Tuesday March 21 | Other comments by Łukasz Doradca z Poznania
  Reply

  Łukasz Doradca z Poznania ’s comment is in reply to Mariusz Laskowski:
  <p style='margin-bottom: 6px; color: #353a3d; fo

  (Nie dołączono całej oryginalnej wiadomości).

 • Joanna

  Witam. Ja jestem w sytuacji podobnej, jednak my czekamy na prospekt informacyjny od dewelopera. Czy nie mając prospektu również możemy zarezerwować w ten sposób środki? W których jeszcze bankach można zarezerwować same środki i jakie informacje bank na tym etapie potrzebuje?

 • Jeżeli zostanie podpisana umowa kredytowa – tak, w takim przypadku środki z pewnością zostaną wypłacone na konto zbywcy lokalu.

 • spadek akcji kredytowej >>> spadek inwestycji >>> zastój gospodarczy, a przy okazji np. większe zobowiązania z tytułu obligacji

 • FilipKot

  raczej chodzi mi o to aby złożyć wniosek i aby przedłużyć ważność MDM 🙂 nie dla samego kredytu bo w BPS mam naprawdę takie warunki jakie mi odpowiadają.

 • arfer

  akurat to raczej poprawi tylko Twoje samopoczucie, bo jego możliwości realnego wpływu na Twoją decyzję kredytową są zerowe albo bliskie zeru, niezależnie od jego deklaracji

  no chyba, że to dyrektor departamentu kredytów albo członek zarządu

 • FilipKot

  no to elegancko bo mam znajomego w jednym z banków to powinno ułatwić, dzięki 🙂

 • arfer

  testowane wielokrotnie 🙂

 • FilipKot

  Oooo naprawdę? Sądziłem, że w innym banku korzystam z tego samego wniosku ale nic to nie zmienia jeśli chodzi o terminy. W zasadzie właśnie o to mi chodzi aby ten wniosek nie wygasł – reszta już jest klepnięta niemalże i tylko kataklizm mógłby nas powstrymać 🙂

 • arfer

  a 60 dniowym terminem się nie musisz przejmować, bo wniosek w jakimkolwiek innym banku wydłuża rejestrację o kolejne 2M i w teorii można tak holować dopłatę do końca 2018 r.

 • arfer

  więc jak mówiłem, bank nie chce ryzykować, że z przyczyn niezależnych oddanie do użytkowania nie nastąpi, albo się przedłuży i umowa kredytowa wygaśnie

 • FilipKot

  wypłata jest w jednej transzy wypłacana po wyodrębnieniu księgi wieczystej oraz po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie

 • arfer

  a jak jest skonstruowana przedwstępna co do terminów ?

 • arfer

  cała ustawa jest dziurawa, co notorycznie jest wykorzystywane 😉 w praktyce

 • FilipKot

  trochę mi rozjaśniasz ale dalej uważam, że jest kilka dziur w tym systemie

 • arfer

  tak, ale od dewelopera kupuje jako rynek pierwotny więc bank nie wymaga na etapie umowy pozwolenia na użytkowanie, prawda ?

 • arfer

  w praktyce tak, jeśli jak piszesz podpiszesz umowę, akt notairalny i wypłacisz kredyt

 • FilipKot

  a od dewelopera jak ktoś kupuje dziurę w ziemi to przecież także kupuje „coś” bez pozwolenia na użytkowanie a kredyt i MDM dostaniesz. Czy to tylko kwestia nazewnictwa z którego rynku? Tak samo zablokowanie domu wygląda na budowną nieruchomość prywatnie jak i przez firmę.

 • Monika Kowalska

  Witam otrzymałem potwierdzenie rejestracji wniosku o dofinansowanie MDM . Czy to oznacza że kwota ta zostanie zarezerwowana i zbywca mieszkania otrzyma ją w styczniu na 100 %. Oczywiście po podpisaniu umowy kredytowej i aktu notarialnego .

 • FilipKot

  na razie jedynie BPS

 • arfer

  ponieważ skoro chcesz kupić dom to musi mieć pozwolenie na użytkowanie

  więc póki nie ma pozwolenia nie jest domem, więc nie jest rynkiem wtórnym

  bank wszystkie kluczowe kwestie (zwłaszcza w MDM) chce mieć rozstrzygnięte na etapie najpóźniej umowy, wbrew pozorom odbiory i oddanie do uzytkowania może trwać dość długo, zwłaszcza jeśli znajdzie się jakiś życzliwy sąsiad, który chce to zablokować – a w umowie kredytowej masz sztywny max. termin wypłaty środków i jeśli go nie dochowasz, umowa wygaśnie, dopłata przepadnie

  w jakich bankach masz wniosek ?

 • FilipKot

  Jest to dom w zabudowie szeregowej budowanej przez osobę prywatną – jakby było to od firmy deweloperskiej to byłby to rynek pierwotny (co pominę milczeniem).
  Dlaczego nie moge podpisać umowy o kredyt teraz gdy jestem już totalnie prześwietlony przez bank i mam pełną zdolność kredytową? Dlaczego muszę czekać na oddanie nieruchomości do użytku? Czy nie wystarczającym zabezpieczneiem jest kwestia wypłaty środków po uzyskaniu tego pozwolenia? Obawiam się, że mimo spełnienia wszystkich warunków ucieknie mi MDM jeśli będę musiał go rezerwować ponownie na tą samą nieruchomość. Sam fakt, że po 6 tygodniach dostałem informację o tym, że podpisanie umowy jest uzależnione od tych warunków także nie do końca jest OK.

 • arfer

  skoro rynek wtórny, to dom powinien być oddany do użytowania, inaczej jest to tylko działka z rozpoczętą budową, więc to nie jest żadna fanaberia, tylko prosta sprawa

  jaki bank, jaki etap ? rozumiem, że złożone wnioski i przyznany NWR, w jakich bankach w ogóle wnioski składane i jak sformułowana umowa przedwstępna ?

 • arfer

  pozwolenie na użytkowanie >> odbiór lokalu >> przeniesienie własności >> meldunek

  nabycie notariusz, podatek od nieruchomości nabywca

 • FilipKot

  Wydaje mi się, że kwestie US załatwia notariusz.

 • FilipKot

  Witam,
  mam aktualnie zarezerwowaną pulę dofinansowania na dom z MDM’u
  z puli 2018, jednak ze względu na trwające prace gminy (budowa i
  podłączenie kanalizacji) nie ma możliwości oddania go do użytku
  wczesniej niż w maju. Będzie to już po terminie 60 dni od złożenia
  wniosku do MDM zatem środki te zostaną zwolnione jako niewykorzystane, a
  bank twierdzi, że umowę kredytową możemy podpisać dopiero po uddaniu do
  użytkowania. Czy to fanaberia banku i powinienem poszukać sobie innego
  czy standardowa sytuacja? Nieruchomośc jest budowana przez osobę
  prywatną zatem jest to rynek wtórny (mimo, że dom jest nowy).

 • arfer

  prosta sprawa – jeśli jest 1 kredytobiorca, dochód jednej osoby, jeśli dwie, dochód dwóch – nie można przyjąć przecież dochodu osoby, która nie jest wnioskodawcą ?

 • arfer

  z przyczyn politycznych w bieżącej kadencji sejmu szanse na wzrost stóp są minimalne ( a nawet w ciągu 5-6 lat, bo takie są kadencje członków RPP)

  tyle, że konstytucyjnymi i ustawowymi kompetencjami RPP powinna dbać o bezpieczną wysokość stóp procentowych względem inflacji

  czyli – jeśli ryzyko trwałego wzrostu inflacji się pojawi (w zasadzie już jest), stopy powinny zostać podwyższone

  bo upraszczając inflacja w górę >>> stopy RPP w górę >>> WIBOR w górę

 • mango

  drodzy, proszę was o podpowiedzi, bo zewsząd słyszę różne informacje.
  Umowa kredytowa podpisana, przeniesienie aktu własności we wrześniu. Rozumiem, że dopiero po otrzymaniu aktu własności zgłaszam fakt nabycia mieszkania do US?
  Kolejne pytanie- jak jest z meldunkiem? Czy możemy się zameldować w tym mieszkaniu przed otrzymaniem aktu własności?
  I ostatnie pytanie- ile się czeka na pozwolenie na użytkowanie? wasz deweloper przekazuje wam klucze przed czy po udzieleniu takiego pozwolenia?

 • Aga

  a jak w takim przypadku są dzielone dochody tego kredytobiorcy? na 1 czy 2?
  2 osoby pracują i mają dziecko bez ślubu,
  jedna bierze kredyt, kto wie?

  za doradcow finansowych z mdm dziękuję, juz jeden powiedział jak dziecka nie było, że zdolności nie ma, a w banku że jest i to na kwotę wyższą niż pytaliśmy..

 • Aga

  no właśnie, a co w przypadku gdy nie ma żadnych alimentów, co będzie wymagał bank?

 • Dokładnie o takie rozwiązanie chodziło.

 • ok, prawda, jeżeli umowa kredytowa została podpisana przed nowelizacją ustawy (IX.2015) oraz nastąpiło przeniesienie własności lokalu, kredyt można zrefinansować. Dzięki za sprostowanie.

 • Jest to kwestia sposobu wyliczenia kwoty dofinansowania. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Odnośnie Pani pytania – jeżeli jedno z Państwa złoży wniosek jako osoba samotnie wychowująca dziecko, otrzymają Państwo mnożnik 15%.

 • Witam. W I części puli na 2018-ty rok pozostało jeszcze 108 mln PLN. Może pan skorzystać z porady @arfera opisanej poniżej, można także śledzić aktualizacje dot. stanu środków na naszej stronie i wtedy reagować. aktualny stan puli będziemy podawać w każdy poniedziałek.

  Można także poprosić np. rodzinę o pomoc w uzyskaniu zdolności kredytowej. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Środki zostaną dla Pana zarezerwowane w momencie akceptacji wniosku o kredyt z dofinansowaniem w systemie BGK Zlecenia. Jeżeli zostanie podpisana umowa kredytowa, ma Pan pewność, że sprzedawca mieszkania otrzyma kwotę dopłaty (najwcześniej na początku 2018-go roku). Dodatkowo można poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Tak, nie ma problemu. Proszę jedynie pamiętać, aby nie dokonać odbioru ww. domu przed upływem okresu 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • ok, sprostowanie, istnieje znikoma możliwość, aby logicznie myślący rząd wprowadził nowelizację ustawy zmniejszającą pulę środków przeznaczonych na 2018-ty rok. Dla pewności – nie podpowiadajmy jednak takiego rozwiązania.

 • Ciężko polemizować z oczywistymi faktami. Mam jedynie nadzieję, że w niektórych głowach kołacze chociaż myśl, jak wielkim strzałem w kolano byłoby zwiększenie rad kredytowych dla sporej części społeczeństwa, nawet, jeżeli pobierają 500+.

 • Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi (np. komórki lokatorskie, miejsca postojowe). Jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest ww. komóka oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.

 • Witam. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.
  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • arfer

  hmmmm

  sądzicie, że można w kwietniu złożyć wniosek NIE POSIADAJĄC zdolności kredytowej, a bank poczeka z decyzją kredytową do czerwca albo wyda ją zaocznie z warunkiem „jak będzie zdolność” ?

  nie bardzo… taki proces gwarantuje szybką decyzję, tyle, że negatywną

  sposobem jest zarejestowanie w banku (np. pekao SA) dopłaty, a potem w ciągu 2 m-cy od rejestracji (i potem jeszcze raz w razie potrzeby) złożenie do kolejnego banku, nawiązując do tej pierwotnej rejestracji

  pytanie, czy sprzedający wyrazi zgodę by czekać od kwietnia (przedwstępna lub rezerwacyjna) do czerwca a raczej lipca (jak będzie zdolność można skutecznie złożyć wniosek, a jeszcze ze 2 tygodnie na decyzję umowę akt notarialny i wypłatę) ?

 • arfer

  bredzisz i do tego piszesz nieprawdę, fakt wynajmu bez jakiejkolwiek stabilności, bez możliwości zainwestowania w mieszkanie i jakiejkolwiek przewidywalności za to oznacza spokój ducha i bezpieczeństwo, gratuluję logiki rodem z 500+

 • arfer

  tyle, że stopy procentowe będą rosnąć i spadać, niespecjalnie słyszałem o spadających długoterminowo kosztach (nominalnych, nie realnych) najmów i cenach

 • arfer

  skoro dziecko, to i 15% dopłaty

  jeśli w związku nieformalnym i tylko jedno będzie kredytobiorcą i właścicielem i odpowiednio udokumentuje się „wychowanie”, nie będzie problemu

 • arfer

  ale to dotyczy osoby rozwiedzionej albo takiej, która ma zasądzone alimenty, a pytanie dotyczyło związku nieformalnego z dzieckiem – to subtelna różnica, prawda ?

 • arfer

  Nie do końca – jeśli wniosek kredytowy był złożony przed zmianą ustawy tj. 1 IX 2015 r., możesz refinansować chocby dzień po wypłacie środków z MDM bez jakichkolwiek konsekwencji

  rygor zwrotu dopłaty po refinasowaniu dotyczy tylko i wyłacznie wniosków złożonych PO wejściu w życie nowelizacji ustawy

  przetestowane wielokrotnie

 • arfer

  po co czekać ?

  składasz teraz do dowolnego banku, który jest w stanie zarejestrować dopłatę BEZ warunku potwierdzenia zdolności np.Pekao SA, masz zaklepane środki przez 2 m-ce

  po tym jak będzie zdolność (rozumiem, że pracujesz intensywnie nad wysokością dochodów 😉 i średnią np. 3M) składasz do tego banku, w którym zdolność będzie wychodzić

  a nie ryzykujesz tym, że przed 7 IV cash z MDM się skończy 😉

 • Łukasz Doradca z Poznania

  Bank przy złożeniu przez Pana wniosku kredytowego rezerwuje środki z Mdm, które czekają na wypłatę. W Pana przypadku będzie to połowa 2018 roku. Po rezerwacji środków może się Pan zgłosić do Banku po potwierdzenie rezerwacji środków. Proces rejestracji wniosku o dofinansowanie może się nieco różnić w zależności od Banku, ale to już za dużo pisania 🙂

 • Aga

  to dlaczego w waszym kalkulatorze przy wyborze singla z jednym wychowywanym dzieckiem kwota dopłaty zwiększa się?
  a co w przypadku gdy matka i ojciec dziecka mieszkają razem z dzieckiem bez ślubu, obydwoje mają swoje dochody, a tylko jedna strona z rożnych powodów może wziąć kredyt? bez alimentów, orzeczen sądu bo są przed ślubem ? dostanie dofinansowanie tylko na 10% ?

 • Agnieszka Kawałkowska

  to dlaczego w waszym kalkulatorze przy wyborze singla z jednym wychowywanym dzieckiem kwota dopłaty zwiększa się?
  a co w przypadku gdy matka i ojciec dziecka mieszkają razem z dzieckiem bez ślubu, obydwoje mają swoje dochody, a tylko jedna strona z rożnych powodów może wziąć kredyt? bez alimentów, orzeczen sądu bo są przed ślubem ? dostanie dofinansowanie tylko na 10% ?

 • Marcin Piotrowski

  Witam przy ilu Miliona czy Procentach srodki zostaną zablokowane? Nie ukrywam ze czekam do 7 kwietnia żeby mniec zdolność i mam nadzieje że zdąże?

 • oloks

  Nie straszę ludzi tylko uświadamiam co im grozi – beztroska zawsze kończy się bankructwami, rozpadami związków i samobójstwami. Jesteśmy biednym krajem i nie każdy może mieć mieszkanie (szczególnie w tak odrealnionych cenach za m2) niech sobie w końcu co niektórzy to uświadomią. Idzie krach to jest pewne a osoby z niską świadomością ekonomiczną zapłacą za to NAJWYŻSZĄ cena.

 • Mariusz Laskowski

  Witam. Spełniam warunki mdm i planuję zakup nieruchomości. Jeśli złożę do banku wniosek o dopłatę z mdm, to czy bank ma jakiś dostęp online do środków BGK? Chciałbym kredyt wziąć w tym roku, ale z wypłatą środków w połowie 2018. Wtedy developer zakończy budowę. Czy i kiedy kredytobiorca dowiaduje się o realizacji dopłaty, bądź jej braku?

 • arfer

  ustawa nie daje bankowi narzędzi w postaci np. wymogu meldunkowego, czy weryfikowania faktycznego zamieszkania

 • arfer

  można, z tym, że o ile w przypadku samotnie wychowującej matki sprawa jest prosta i oczywista (cóż za 😉 równouprawnienie) o tyle ojciec się musi trochę postarać, by wykazać nie mając z matką ślubu owo „samotne wychowywanie” – zwykle poza deklaracją bank wymaga, by adres deklarowanego zamieszkania był wspólny z dzieckiem

 • arfer

  jeśli jest zdolność kredytowa można się ubiegać o dowolną ilość innych kredytów
  przez 5 lat (poza spadkiem) nie można pozostać jedynym właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej ; przy czym po pierwsze dom staje się nieruchomością mieszkalną dopiero po prawomocnym pozwoleniu na użytkowanie (a więc choćby był zamieszkały w praktyce, póki nie ma prawomocności jest tylko działką z rozpoczętą budową), po drugie można być tylko udziałowcem innej nieruchomości

 • Ania

  Witam, Czy posiadając kredyt na mieszkanie z MDM można ubiegac się o drugi kredyt na budowę domu (przy założeniu, że jest zdolność kredytowa)?

 • arfer

  bzdura, przestać bredzić od rzeczy i straszyć ludzi

 • arfer

  tu akurat nie macie racji – nowelizacja ustawy + nowelizacja ustawy budżetowej i po sprawie

  tyle, że w ostatnim roku programu nikt sobie na to nie pozwoli, wystarczy, że PiS zablokował podwojenie puli środków i przedłużenie programu na lata kolejne

 • arfer

  w jakim sensie przetrzymuje ? kredyt wypłacony ? podpisana umowa ? wzięty w innym banku ? napisz konkretnie o co chcesz zapytać ?

 • arfer

  jest taka możliwość, pod warunkiem oczywiście, że tylko jedno z Was będzie właścicielem nieruchomości

  kilka uwag :
  oficjalnie niektóre banki wymagają proceduralnie, by druga osoba przystępowała tylko wówczas, gdy właściciel nie ma samodzielnie zdolności kredytowej ; tutaj jest furtka w postaci zadeklarowania wyższych niż minimalne kosztów utrzymania (np. PKO BP), wystarczy

  po co dokładać drugą osobę do kredytu ? wyższe ryzyko, a w praktyce korzyści niemal żadnych (no, chyba, że właściciel chce wymusić, że w razie problemu bank nie zwindykuje tylko jego, ale i współkredytobiorcę – ale w takim przypadku lepiej załatwić przyszłą 😉 teściową)

 • oloks

  Twoje to będzie jak spłacisz OSTATNIĄ ratę póki co jesteś najmującym od banku … z taką opcją, że jak zabranie Ci na ratę bank je zlicytuje a Tobie każe dopłacić różnicę ! Oby nie było tak jak z frankowiczami, że wartość kredytu przekracza wielokrotnie wartość mieszkania…

 • Szymon

  Sprostowanie: Każde z nas osobno ma zdolność kredytową.
  Wiemy, że własność mieszkania przy MdM byłaby w takiej sytuacji na jedną osobę, a kredyt na dwie.

 • Szymon

  Witam,

  chcielibyśmy z narzeczoną wziąć kredyt z MdM. Czy jest możliwe, wziąć kredyt razem, podczas gdy oboje mamy zdolność kredytową?

 • arfer

  program Mieszkanie dla Młodych się kończy, a wprowadzany nieudolnie będzie kolejny program Miekszkanie+ (a raczej biorąc pod uwagę standard, lokalizacje i totalny brak infrastruktury w okolicy Mieszkanie-), tyle, że takich programów mieszkalnictwa na wynajem, socjalnego, komunalnego, spółdzielczego, TBSów itd itp było kilka w poprzednich kilku kadencjach sejmu i żaden z nich nie zdobył istotnego rynku, bo Polacy – zwłaszcza patrząc na jakość i przewidywalność prawa i władzy – wolą mieszkać tu i teraz na swoim, a nie mieć mgliste obietnice, że być może to mieszkanie za cenę nie wiadomo jaką za 20-30 lat wykupią

 • arfer

  bzdura, nie przejmuj się

 • arfer

  od 2016 szefem NBP i członkami RPP są osoby dyspozycyjne, na komendę naczelnika narodu gotowe w dowolny sposób kształtować stopy, gdyby były niewystarczająco niskie

  a w razie problemów jedna noc i będzie nowa lepsiejsza RPP, sejm uchwali, nieudolnie P.O. prezydenta o wschodzie słońca podpisze, Kempa choć tępa wydrukuje przed śniadaniem

 • arfer

  nie czytaj Gazety Polskiej czy Faktu, bo piszesz brednie

  LIBOR 3M 2008 r. ok.3,20%
  LIBOR 3M 2017 r. ok. -0,72%

  kurs złotówki raczej dla osoby zarabiającej w kraju nie ma znacznia, nieprawdaż ?

 • arfer

  nie powinien wliczyć, tym bardziej, jeśli jest na innym piętrze. jeśli trafisz na analityka-idiotę, zmień bank

 • arfer

  nie, ustawa przewiduje dodatkowe 5% tylko w sytuacji urodzenia 3. dziecka w ciągu pierwszych 5 lat

 • Ja

  Witam ,otrzymałam w tamtym roku dopłatę do domu z Mdm jako singielka , teraz już jestem mężatka i spodziewam się dziecka , czy mam możliwość dopłaty we względu na narodziny maleństwa ? Pozdrawiam

 • Natalia

  Dziękuje za odpowiedź. Szczegółowo zapoznałam się z załączonym dokumentem jednak nie wynika z niego jasno czy komórkę lokatorską włącza się w powierzchnię czy też nie. Jaką mogę mieć pewność, że analityk nie postanowi jej jednak wliczyć? Czy gdyby tak się stało można się odwoływać od takiego wliczenia komórki w powierzchnię użytkową mieszkania?

 • Witam. Powierzchnia komórki lokatorskiej nie powinna zostać wliczona do powierzchni użytkowej mieszkania. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Owszem, w okresie poprzedzającym rok, na który została zabudżetowana dana pula (np. 2018), można zarezerwować do 50% środków z ww. puli.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli były ustanowione warunki po uruchomieniu kredytu – czasem się to zdarza.

 • Witam. Aktualizacja powinna już być na stronie. Pozostało ~108 mln PLN z I części puli 2018.

 • Wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów powinny zostać złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31.

 • Rada Polityki Pieniężnej nie przewiduje konieczności podwyższenia stóp procentowych w najbliższym czasie.

 • Agata Kapała

  A do kiedy trzeba złożyć dokumenty w US aby otrzymać zwrot?właśnie zaczęliśmy budowę i koniec przewidziany jest na końcówkę roku 2018. Czy uda nam się skorzystać z tego programu? Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania zwrotu?

 • Spokojnie, to raczej plotki. Środki na program Mieszkanie dla Młodych są zagwarantowane ustawowo. Nie ma możliwości, aby bez zmiany ustawy zostały przeznaczone na inny cel.

 • Środki na program Mieszkanie dla Młodych są zagwarantowane ustawowo. Nie ma możliwości, aby bez zmiany ustawy zostały przeznaczone na inny cel.

 • Witam. przeniesienie banku będzie traktowane podobnie jak spłata i zakończy się zwrotem części dofinansowania.

 • Natalia

  Witam,
  mam pytanie dotyczące komórki lokatorskiej. Czy kupując mieszkanie w MDM jako singiel o powierzchni 71 metrów, Spółdzielnia Mieszkaniowa w umowie ma zapisane, że nabywam również komórkę lokatorską o pow. 6 metrów przynależną do lokalu mieszkaniowego, znajdującą się na innym piętrze niż lokal. Czy to oznacza, że analityk wliczy nam powierzchnię komórki do powierzchni użytkowej mieszkania, co spowoduje przekroczenie 77 metrów i nie otrzymam dopłaty MDM? Kwota łączna mieszkania i komórki nie przekracza dozwolonej kwoty w MDM. Proszę o odpowiedź jak to jest z tymi komórkami lokatorskimi.

 • Natalia

  Witam,
  mam pytanie dotyczące komórki lokatorskiej. Czy kupując mieszkanie w MDM jako singiel o powierzchni 71 metrów, Spółdzielnia Mieszkaniowa w umowie ma zapisane, że nabywam również komórkę lokatorską o pow. 6 metrów przynależną do lokalu mieszkaniowego, znajdującą się na innym piętrze niż lokal. Czy to oznacza, że analityk wliczy nam powierzchnię komórki do powierzchni użytkowej mieszkania, co spowoduje przekroczenie 77 metrów i nie otrzymam dopłaty MDM? Kwota łączna mieszkania i komórki nie przekracza dozwolonej kwoty w MDM. Proszę o odpowiedź jak to jest z tymi komórkami lokatorskimi.

 • Sandra Białek-Pawłowska

  Nic nie rozumiem. można rezerwować już pieniądze ktore uruchomione zostaną w styczniu 2018? czy nie mialo byc tak, że te pieniądze uruchomione zostaną dopiero w czerwcu i wtedy bedzie mozna je rezerwowac?? W takim razie jezeli chce kupic mieszkanie w czerwcu to jest szansa na MDM?

 • DOzułan

  Witam. Mam pytanie czy komus z was bank przetrzymuje papiery po przyznaniu kredytu ?? bo mi juz poltora miesiac

 • marluk

  to nie sa plotki

 • Mariusz

  czy dziś będzie podany aktualny stan I puli 2018 ?

 • jaasd

  Podobne masz warunki w DE. Owszem stopy pójdą w górę, tak samo jak ceny wynajmu w ciągu 5 – 10 lat. Wtedy dopiero będzie płacz, bo kredyt możesz zawsze jakoś spłacić, a wynajmujący po prostu cie wy**** z mieszkania pod most.

 • ja

  Kiedy stopy procentowe na poziomie 5%? W ciągu 2 lat na pewno! Będzie jak z frankiem.

 • kami

  Witam. Od znajomego uslyszalam ostatnio, ze w 2018 r. nie bedzie mozna juz skladac wnioskow o dofinansowanie, poniewaz pieniadze z tego programu przechodza na program Mieszkanie plus. Szperalam w internecie i nie potwierdzilam tej informacji. Rozumiem, ze to tylko plotki?

 • Andrew

  Witam. Kupiłem mieszkanie w programie MDM. Wiem, że przez 5 lat nie mogę go sprzedać, wynająć itd. Ale czy w tym okresie mogę przenieść kredyt z jednego banku do drugiego bez żadnych konsekwencji?

 • Witam. Owszem, partner może się starać o dofinansowanie dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie matki / opiekunki o wychowywaniu dziecka„ lub „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • ANNA

  Witam.Mamy z partnerem jedno dziecko, chcemy kupic mieszkanie i skorzystac z dofinansowania.Z uwagi na fakt iż nie nie mamy slubu a moj partner ma zgromadzoną część środkow finansowych czy to on moze starac sie o dofinansowanie jako osoba samotnie wychowujaca dziecko.Czy jest taka możliwość skorzystania czy moga z tego skorzystać jedynie samotne matki z dzieckiem?

 • Witam. Ustawodawca nie zawarł w Ustawie warunku dot. konieczności ustanowienia rozdzielności majątkowej w celu ustanowienia współwłasności lokalu mieszkalnego.

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Witam. Bardzo prosto – nie dokonuje. Otrzymuje natomiast sporo anonimów od „życzliwych” na podstawie których wysyła informacje do banków kredytujących. Bank ze swojej strony może poprosić kredytobiorcę o wypełnienie zobowiązania, że mieszkanie nie jest wynajmowane.

  Proszę pamiętać, że kredytobiorca składa odpowiednie oświadczenia, poddaje się egzekucji i podpisuje weksel oraz jest świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

  „[§ 1],
  Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub
  jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji,akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy,instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony,przerobiony,poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania
  wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  [§ 2]
  Tej samej karze podlega, kto wbrew ciążącemu obowiązkowi, nie
  powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego, określonego w § 1, lub zamówienia publicznego albo na możliwość dalszego korzystania z instrumentu płatniczego.
  [§ 3]
  Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wykorzystaniu wsparcia finansowego lub instrumentu płatniczego, określonych w §1, zrezygnował z dotacji lub zamówienia publicznego albo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonego. „
  ART. 297 USTAWY Z DNIA 6 CZERWCA 1997 KODEKS KARNY
  (DZ.U. Z 1997 R. NR 88 POZ 553, Z PÓŹN. ZM.)

 • Kasia

  Witam, w jaki sposób bank/BGK dokonuje kontroli czy mieszkanie nie jest wynajmowane osobom trzecim? Przychodzi pracownik czy np. decyduje meldunek?

 • Paweł

  Witam, może wiecie Państwo jak wygląda sytuacja w następującym przypadku: kupujemy mieszkanie z narzeczoną, kredyt jest na nas obydwoje, mieszkanie do czasu ślubu tylko na mnie. Po ślubie będę chciał rozszerzyć wspólność majątkową o nabyte mieszkanie przed ślubem ( z tego co wiem darowizna na majątek osobisty żony byłaby możliwa tylko w wypadku rozdzielności majątkowej w małżeństwie, której nie planujemy posiadać, no i jest niekorzystna dla niej bo zawsze mógłbym ją odwołać w razie tej rażącej niewdzięczności). Tylko czy wnosząc mieszkanie do wspólnego majątku będę mógł wnieść tylko jego część np. 4/5, tak abym w księdze wieczystej figurował jako wyłączny właściciel udziału 1/5(majątek osobisty przed ślubu), a pozostałe 4/5 było objęte wspólnością łączną przez nas oboje. Pozdrawiam

 • Zuza

  Tak na pewno niektórzy wolą życie na kredyt niż mieszkanie pod mostem albo spłacanie połowy rodziny tylko co niektórzy jak Ty wolą pisać bzdury a nie każdy ma bogatych rodziców lub zarabia tyle kasy żeby za gotówkę mieszkanie kupić

 • Zuza

  To chyba lepiej kupić na kredyt i spłacać swoje niż płacić za wynajem. Coż nie każdy może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Tu bym się zastanowiła czy warunki aż takie najlepsze ale to mało ważne.

 • dew

  rzeczywiście jest powód do dumy …. własny kąt na kredyt i to na takich warunkach, że nikt np w DE by nie brał go pod uwagę! Brawo TY

  A stopy już w tym roku czmych do góry i będzie płacz…

 • Witam. Proszę je zadać – chętnie odpowiemy. Ew. prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/
  doradca oddzwoni i udzieli odpowiedzi.

 • Marek

  witam,
  mam parę pytań odnośnie procesu kredytu w BPS, bardzo proszę o kontakt mysl89@wp.pl
  dziękuje 🙂

 • Witam. Chodzi o budowę systemem gospodarczym? W takim przypadku mogą Państwo uzyskać zwrot podatku VAT. Jego wysokość zależy od kwota podatku, jaki Państwo zapłacą za materiały budowlane. Chyba, że zakupią Państwo ww. dom w ramach kredytu w programie MDM -wtedy można by uzyskać dofinansowanie.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Gratulacje

 • Agnieszka

  Witam, proszę o informację, od czego zależy wysokość dofinansowania z mdm? Jeśli z narzeczonym planujemy budowę domu po ślubie; ślub jest w kwietniu 2018, a wniosek o dofinansowanie chcielibyśmy złożyć już na początku 2018 roku (bo wówczas jest większa pula pieniędzy, tak?), i wtedy dopłata byłaby na jedną osobę z nas? a jeśli w grudniu 2017r wzięlibyśmy ślub cywilny i na początku 2018 staralibyśmy się jako małżeństwo o dofinansowanie z mdm, to czy wyjdzie to dla nas korzystniej? Co się bardziej opłaca?
  Dom może mieć 100mkw powierzchni użytkowej, czyli garaż i pomieszczenia gospodarcze liczą się osobno?

 • Iwona

  Witam,
  Dostaliśmy z mężem kredyt w BPS s.a
  marża1,79%
  oprocentowanie 3,52 %
  prowizja 1%
  Byliśmy we wszystkich bankach udzielających kredytu w MdM i właśnie w tym banku mieli najkorzystniejsze warunki i od początku byliśmy nastawieni właśnie na ten bank. No i się udało!!! Powodzenia dla Was w poszukiwaniu idelanego mieszkania/domu i kredytu 🙂

 • Liczy się to co jest w Księdze Wieczystej i na to patrzy przede wszystkim bank. Jeśli jest „nieruchomość gruntowa” to jest to dom. Jeśli jest lokal mieszkalny to jest to mieszkanie. Jeśli da się działkę podzielić bez wspólnoty na kawałki i przydzielić każdemu nieruchomość gruntową to de facto każdy ma dom. Wejścia, dachy, ścianki maja wtedy małe znaczenie. Bank widząc lokal mieszkalny w Księdze Wieczystej nie bawi się w sprawdzanie ścianek, wejść itp. wg definicji, ale przykłada niższe limity.

 • Witam. Owszem, można. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Środków w programie MDM powinno wystarczyć do końca kwietnia. Mogą Państwo złożyć wtedy wniosek z terminem wypłaty kredytu na czerwiec. Wniosek o kredyt jest składany razem z wnioskiem o dofinansowanie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Hmm, proponuję kontakt z naszymi doradcami. Sprawdzą zdolność i polecą bank z najlepszą ofertą.

  Ew. można poprosić kogoś z najbliższych o pomoc w liczeniu zdolności kredytowej.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Iwona Nanana

  Witam, narzeczony posiada stałą pracę i umowę na czas nieokreślony, ja pracowałam przez dwa lata w oparciu o umowę o pracę do 31.03, od kwietnia zaczynam polroczny staż ale u innego pracodawcy-jaka jest szansa na skorzystanie z programu? Czy można wpisać staż na zaświadczeniu? Czy gdy tylko jedna strona posiada umowę a druga nie, jest to dyskwalifikacja?

 • Daria

  Mamy z mężem podobną sytuację. Mam umowę na czas nieokreślony a on dopiero dostał więc zdolność będziemy mieć na początku czerwca. Mam pytanie czy pod koniec kwietnia jest możliwość rezerwacji środków z mdm a kredyt załatwić dopiero w czerwcu?

 • Paweł Szypuła

  Witam
  czy można złożyć wniosek na dofinasowanie domu, który dopiero jest w trakcie budowy i odbiór nastąpi dopiero na początku 2018r.? Czy wniosek nie traci ważności po jakimś czasie jeśli nie ma odbioru budynku?
  Pozdrawiam

 • Mariusz

  Rozważamy zakup mieszkanie, a właściwie pół bliźniak, powierzchnia mieści się w limicie. Sprzedawane jest jako mieszkanie, a czy może być jako dom ?

 • W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania. Polecam także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne. Jeżeli tak będziemy rozpatrywali definicję domu letniskowego – można go sfinansować w ramach programu MDM.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Nie ma żadnej różnicy. Może Pan złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pan zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pan otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pan musiał zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Kuba

  A jest jakaś różnica, jeżeli rezerwację zrobi bank A, a zdecyduje się na kredyt w banku B? Czy w banku B należy ponownie składać ten sam wniosek o MDM?

 • Dominika

  WItam
  Czy mozliwe jest dofinansowanie do kupna domu całorocznego do 100 mkw ale znajdującego się na działce rekreacyjnej? Czy trzeba starać się o zmianę działki w urzędzie? Pozdrawiam

 • miś

  rezerwacja jest jedna, zależy który bank zrobi to pierwszy.. później w systemie bgk zlecenia jest info, że masz już rezerwację, weryfikuje się to po numerze pesel

 • Kuba

  Dzień dobry,
  Jak wygląda sytuacja w przypadku złożenia wniosków kredytowych w dwóch bankach? Czy oba banki w tym samym momencie rezerwują środki z MDM-u? Czy tylko pierwszy bank rezerwuje środki w MDM-ie?
  Pozdrawiam,
  Kuba

 • Witam. Można poprosić inną osobę o pomoc w uzyskaniu zdolności kredytowej. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Kolo

  Może opaczność nad Tobą czuwa… dłużej pożyjesz bez kredytu.

 • Rafal Wojciechowski

  Witam. W dniu kiedy bede chcial przystapic do programu MDM w wybranym przeze mnie banku, bede mial przepracowane tylko 2 miesiace, kiedy wymagania banku to zazwyczaj 3 m-ce i umowa na stale.
  Jak mam zrobic aby nie stracic mozliwosci dofinansowania?
  Jestem zatrudniony od 1 lutego i boje sie, ze do 1 maja juz nie bedzie niestety srodkow z programu MDM.

 • Tak. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”
  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Witam. W ciągu 60 dni od momentu akceptacji wniosku o dofinansowanie w systemie BGK Zlecenia musicie Państwo podpisać umowę kredytową. Uruchomienie kredytu może się odbyć w dowolnym momencie, jednak nie później niż do końca 2018-go roku.

 • Witam. Nie ma takiej potrzeby (chociaż dobrze jest szanować cudzy czas i powiadomić bank o rezygnacji, wtedy analitycy będą się mogli skupić na wnioskach innych osób).

 • 😉

 • Potwierdzamy. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Piotr

  Jeśli wezmę dofinansowanie z MDM jako singiel a później wezmę ślub – czy będę mógł zaraz po ślubie ustanowić współwłasność z przyszłą małżonką (bez konieczności zwrotu dofinansowania)? Jaki jest koszt ustanowienia takiej współwłasności?

 • Kinga

  Proszę mi powiedzieć jeżeli mamy zarezerwowane pieniądza z mdm z dniem 20 lutego to do kiedy ostatecznie musimy uruchomić kredyt? Jesteśmy w trakcie załatwiania kredytu

 • Łukasz Doradca z Poznania

  Nie musicie nic robić, ale jeśli nie chcecie, żeby wniosek „wisiał” w Banku, to warto dać znać, że już nieaktualne.

  Dodatkowo nie będziecie korkować procesu dla innych kredytobiorców:)

 • Kaska

  Bardzo dziekuję

 • Kaśka

  dziękuję

 • Ramona

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Magda

  – Czy dodatkowy kredytobiorca stanie się jednocześnie właścicielem nabytego mieszkania?

  Nie. Dodatkowe osoby określone w art. 6 ust. 3 Ustawy (zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy) jedynie wspomagają naszą zdolność

  Takie pytanie znalazłam tu na stronie MDM od razu z ich odpowiedzią.

 • Kaśka

  Bardzo proszę o szybką odpowiedź MDM. Z góry serdecznie bardzo dziękuję.

 • miśko

  jeżeli składaliśmy wniosek do dwóch banków, w jednym dostaliśmy kredyt i z niego skorzystaliśmy, a w drugim wniosek jest tak jakby ciągle otwarty (bo prosili o rozliczony pit za 2016, którego nie mogliśmy wcześniej zdobyć, i sprawa została otwarta do momentu doniesienia tego pit- a w międzyczasie dostaliśmy kredyt w tym drugim banku), to czy ten wniosek w banku z którego zrezygnowaliśmy trzeba jakoś „zamknąć”? zrezygnować?

 • Kaśka

  Biorąc kredyt w programie mdm (jako jedyny właściciel) do kredytu
  dołączam współkredytobiorcę w ramach podniesienia zdolności kredytowej
  … Czy współkredytobiorca w świetle przepisów prawa ma takie samo prawo
  do danej nieruchomości co właściciel nieruchomości?

 • Kaśka

  Dziękuję bardzo. Poproszę jeszcze odpowiedź od MDM dla pewności.

 • Łukasz Dobrowolski

  Nie, wspolkredytobiorca jest tylko osoba podnoszaca wysokosc zdolnosci kredytowej. Jesli nie jestes w zadnym zwiazku formalnym a zakup planujesz jako singiel to tylko ty jestes wlascicielem mieszkania. Wspolkredytobiorca jest osoba ktora tylko zabezpiecza kredyt.

 • Kaśka

  proszę o szybką odpowiedź

 • Kaśka

  Biorąc kredyt w programie mdm (jako jedyny właściciel) do kredytu
  dołączam współkredytobiorcę w ramach podniesienia zdolności kredytowej
  … Czy współkredytobiorca w świetle przepisów prawa ma takie samo prawo
  do danej nieruchomości co właściciel nieruchomości?

 • Witam. Jedyny limit czasu dotyczy podpisania umowy kredytowej. Mają Państwo 60 dni od momentu akceptacji wniosku o udział w programie MDM do podpisania umowy z bankiem.

 • Mariusz

  Witam. Mam pytanie odnośnie MDM. Ile mamy czasu od momentu przyznania nam środków z MDM do momentu wpłaty wkładu własnego? Czy przyznanie dofinansowania zbiega się w czasie z przyznaniem kredytu przez bank?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/