Nowe propozycje zmian do projektu ustawy „Mieszkanie dla Młodych”

Nowe propozycje zmian do projektu ustawy Mieszkanie dla Młodych

Politycy rządzących PO i PSL zapowiedzieli, że program „Mieszkanie dla Młodych” będzie wspierał także budowę oraz zakup domów jednorodzinnych.

Powierzchnia użytkowa tych domów nie będzie mogła przekraczać 100 mkw., a dopłata będzie przyznawana do 50 mkw. powierzchni. Zdaniem posłów – takie rozwiązanie pozwoli rozszerzyć zasięg działania programu poza duże miasta – gdzie skupia się duża część działalności deweloperskiej.

Dla osób budujących dom w systemie gospodarczym nie będzie bezpośrednich dopłat. Posłowie zdecydowali, że osoby spełniające kryteria uczestnictwa w MDM, budujące domy o powierzchni do 100 mkw. w systemie gospodarczym będą mogły po 2014 r. korzystać ze zwrotu części VAT za materiały budowlane. Pozostali inwestorzy zostaną niestety pozbawieni zarówno dopłat rządowych, jak i zwrotu VAT.

Specjalna sejmowa podkomisja prowadząca prace nad projektem ustawy wprowadzającej program „Mieszkanie dla Młodych” określiła także przewidywany termin zakończenia prac nad ustawą – ma ona pojawić się jeszcze przed końcem wakacji.

Gdyby udało się zakończyć prace legislacyjne w tym terminie – istnieje duża szansa, że kredyty uwzględniające program pojawią się w ofercie banków od stycznia 2014. Kolejne posiedzenie podkomisji odbędzie się w sierpniu i wtedy prawdopodobnie poznamy więcej szczegółów.

Kolejną nowinką, która się pojawiła jest wyznaczenie minimalnego okresu spłaty, na jaki możemy zaciągnąć kredyt w ramach programu. Limit taki wynosi 15 lat. Kupione w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkanie będzie można jednak sprzedać bez sankcji po pięciu latach.

W przypadku wcześniejszej sprzedaży, należy liczyć się z obowiązkiem zwrotu proporcjonalnej części podstawowej dopłaty, (zwrot nie obejmuje dopłaty za dzietność). Nie mamy obowiązku zwrotu dopłaty, jeżeli pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości mieszkalnej.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Polecałbym jednak poczekać z zakupem materiałów na wydanie pozwolenia na budowę.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze

  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Joanna Biernacka

  Witam
  nie mam jeszcze kredytu ale na początku roku zamierzam się o niego starać.. czy mogę już zakupić jakieś materiały budowlane i ubiegać się o zwrot podatku po zakończeniu budowy w programie mdm ??

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Problem z wklejeniem linka z polskimi znakami. Ten powinien działać:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wykaz_materia%C5%82%C3%B3w_budowlanych.pdf

 • bartek

  tego linku nie da sie otworzyc.

 • bartek

  Można prosić o link do materiałów budowlanych jakie można vatem ? nigdzie nie mogę znaleśc:/

 • Mogą Państwo zostawić sobie stare mieszkanie i je wynajmować (będą środki na spłatę rat kredytu), a sami możecie przenieść się do nowego domu lub mieszkania.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Polecam poczekać na nowelizację ustawy – będą lepsze warunki. W Państwa przypadku można uzyskać z programu MDM 116.792,91 PLN kwoty dofinansowania.

 • Alicja

  Witam,
  mam mieszkanie po dziadkach, w Warszawie, 44 m kw. W tym roku urodziłam bliźniaki, tym samym dobiliśmy z mężem do posiadania czwórki dzieci. Jak można się domyślić ciasno nam bardzo. Mieszkanie jest warte ok. 300 tys. Co jeśli chciałabym kupić mieszkanie za 450 tys.? Muszę brać kredyt na połowę nowego mieszkania i muszę go spłacać minimum 15 lat. Ile w takim przypadku dostalibyśmy dopłaty?
  Pozdrawiam,
  Alicja

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Zaznaczam jednak, że chodzi o powierzchnię użytkową. Listę pomieszczeń, które się do niej zaliczają znajdzie Pan na naszej stronie w dziale dokumenty. Być może czasie lektury dojdzie Pan do wniosku, że zamiast jednego z pokojów bardziej przydała by się Pan pralnia lub suszarnia (które nie wliczają się do powierzchni użytkowej). Polecam także artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Michał

  Buduję obecnie dom 126m2 pow. użytkowej systemem gospodarczym. Z tego co wyczytałem nie łapię się tym sposobem na program MDM ;/ Nie wiem dlaczego program ten narzuca rozmiar domku? Czy jest jakaś możliwość otrzymania choć części zwrotu podatku vat za zakupione materiały na budowę?

 • Nie. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów. powierzchnia garażu nie jest wliczana do powierzchni użytkowej domu.

 • slawek

  witam… czy budując dom 98m2 i garaż wolnostojący na jednym pozwoleniu na budowę tracimy możliwość odliczenia podatku vat?

 • Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
  1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, rozdz. 1 pkt 2: „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od
  innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.

  Dodatkowo, Ustawa MDM określa dom jednorodzinny jako
  „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Możliwe jest więc uzyskanie zwrotu podatku VAT w ramach programu MDM, w przypadku budynku jednorodzinnego – w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny.

 • Adrian

  Buduję dom – bliźniak z rodzicami, nazywa się „dom jednorodzinny dwulokalowy”
  Cały dom będzie miał w sumie 180 metrów, w tym moja część 90m2 i rodziców tak samo, czy będę mógł skorzystać z ulgi? Nie wiem jak jest liczone to 100m2, bo mój lokal nie będzie tyle miał.

 • Zachęcam do lektury artykułu: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Powinny tam się znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

 • jusia1991

  czy projekt domu z możliwościa późniejszej adaptacji poddasza kwalifikuje sie do mdm? piwnica+parter(90m2)+poddasze nieużytkowe???

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Zwrot dotyczy różnicy w podatku VAT.

 • mitasu

  Czyli wszystkie wymienione materiały budowlane oraz wyposażenie łazienek, instalacje elektryczne oraz wodociągowe itd. można odliczyć od podatku?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie – to już rynek wtórny. Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która
  wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

 • biedronka

  Czy biorąc kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od osoby fizycznej nie od dewelopera czy spółdzielni można liczyć na jakieś dofinansowanie od MDM?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Środki z kredytu hipotecznego wpłyną przecież na konto zbywcy. Chyba że zadłużenie jest na tyle poważne, że mieszkaniem interesuje się już komornik.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak, 100 mkw. powierzchni użytkowej to górna granica. Jeżeli powierzchni będzie większa, a nie wychowują Państwo trójki dzieci – wniosek zostanie odrzucony.

 • Aneta

  Poniewaz mieszkanie jest zadluzone i klient chce tylko gotowke niestety

 • Kaczynka89

  DZIĘKUJĘ SERDECZNIE ZA ODPOWIEDŹ 🙂 CZYLI RÓWNE 100 M2 TO JEST GÓRNA GRANICA:) 100,1 JUŻ BYŁOBY ODRZUCONE?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Limit powierzchni użytkowej dla domów jednorodzinnych wynosi 100 mkw. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 110 mkw. Mieszczą się więc Państwo idealnie.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Kaczynka89

  Witam planujemy zakup projektu domu, który ma równo 100 m2. Czy wobec tego, będziemy mogli w przyszłości starać się o zwrot podatku vat za materiały budowlane. Inne warunki mamy spełnione. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  zakup mieszkania od Pani taty nie będzie zakupem na rynku pierwotnym.

  Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w
  związku z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

 • aneta

  Dziekuje za odpowiedz. A czy jesli kupimy mieszkanie od mojego ojca to tez mozemy sie starac o dofinansowanie? Bedzie tez brany na nie kredyt hipoteczny. Z tym ze kupil on te mieszkanie niedawno jakies 3 mies temu – czy jest to jakas przeszkoda?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Kredyty z dopłatami w ramach kredytów MDM można wziąć w ramach produktu hipotecznego.

  Dlaczego chciałaby Pani wziąć kredyt gotówkowy? Ten produkt jest droższy od kredytu hipotecznego.

 • aneta

  Bardzo dziekuje. A czy w przypadku kredytu gotowkowego przeznaczonego na zakup mieszkania tez mozemy liczyc na dofinansowanie?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Powołam się na art 14 pkt 1 ust 4 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w
  drodze spadku.

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • aneta

  Dziekuje za odpowiedz. A czy jesli w ciagu np 3lat skonczymy budowe i bedziemy wlascicielami domu to czy bedziemy musieli zwrocic dofinansowanie? Czy jest podobny warunek tak jak w programie rns?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Czyli – jeżeli dom nie został ukończony – mogą Państwo skorzystać z MDMu.

 • Aneta

  Witam, w zeszłym roku zaczęlismy budowę domu, ale jesteśmy zmuszeni do zakupu małego mieszkania, czy w związku z tym możemy starać się o dofinansowanie z programu mdm ??

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W ustawie nie ma nigdzie wzmianki, że musi to być dom wolnostojący.

 • kk

  czy jeśli chcemy kupić bliźniaka o powierzchni 99 metrów to możemy liczyć na dofinansowanie z MDM czy dotyczy to tylko i wyłącznie domów wolnostojących??

 • MDM

  Tak. Polecem jeszcze sprawdzenie tego w projekcie, ale wg mnie garaż nie zalicza się do powierzchni użytkowej.

 • Michal

  100 powierzchi użytkowej ? a co z garażem ? Garaż się nie wlicza do powierzni uzytkowej. Czyli mogę wybudować do 120 metrów z garazem , gdzie 20 metrów to garaż ?

 • Lucasth

  Rząd w swojej niezmiernej łaskawości nie odbiera nam możliwości wyboru. Musisz sam podjąć decyzję.

 • Gosia

  W takim razie nie można wynająć firmy, która zbuduje mi dom? Tylko przez dewelopera

 • Lucasth

  Masz do wyboru dwie opcje:
  1. kupić dom wybudowany przez dewelopera, wziąć kredyt i skorzystać z dopłaty.
  2. Wybudować dom własnymi siłami, zatrudniając podwykonawców (to jest właśnie metoda gospodarcza). Gromadzisz wtedy faktury i jeżeli mieścisz się w limitach programu MdM, możesz odliczyć różnicę podatku VAT. Robisz to samodzielnie – w urzędzie skarbowym.

 • Gosia

  Witam!
  W jaki sposób będzie trzeba udowodnić bankom, że dom buduje się normalną metodą, a nie gospodarczą? Przedstawiając faktury, czy w jakiś inny sposób? Czy aby dostać dofinansowanie należy wziąć ekipę budowlaną, która zbuduje dom od zera? Czy mogą to być tylko pewne etaty? Czy udzielane są takie dofinansowania osobom, które zaczęły już budowę, np mają same fundamenty. A za resztę chcą wziąć kredyt? Bardzo proszę o odpowiedź.

 • vlad

  Kutwa, nie mozemy stworzyc petycji internetowej?!! Donek boi sie jak cholera akcji społecznych (patrz matki pierwszego kwartału);
  MDM do napychanie kabzy WYŁĄCZNIE developerom + jawna dyskryminacja osób ze względu na wiek, posiadania itp. Ciekawe co na to TK.
  moze ktos umie zrobic taki formularz? W koncu budowanie nie powinno byc luksusem o podwyższenie vat-u i pomimo obietnicy brak jego obnizenia to jawne sku…

 • MDM

  @Jacek: Niestety nie, program przewiduje dofinansowanie dla domów o powierzchni użytkowej do 100 mkw (przy rodzinie z przynajmniej trojgiem dzieci max 110 mkw).

 • Jacek

  Witam moja Firma wybudowała dom w zabudowie bliźniaczej o pow.użyt.143mk2 czy klient zainteresowany zakupem takiego bliźniaka będzie mógł skorzystać z programu MdM proszę o odpowiedz pzdr.

 • MDM

  @ania: Spokojnie – single także mogą skorzystać z MdM, a posiadanie działki (zwłaszcza uzyskanej w drodze darowizny) nie wyłącza Ciebie z programu.

 • ania

  TO JEST WIELKA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ.ZABIERAJĄ ULGĘ VAT WSZYSTKIM A Z „MDM” SKORZYSTAJĄ NIELICZNI.CO OZNACZA TYLKO TYLE, ŻE SĄ LEPSI I GORSI LUDZIE. NIE MOŻE BYĆ INACZEJ W TYM KRAJU.JAK CHCĄ POSZUKAĆ PIENIĘDZY NA TEN PROGRAM TO MOGĄ ZACZĄĆ OD SIEBIE.NA DEBACIE SIĘ SKOŃCZY.CZYLI MASA LUDZI ZOSTANIE WYSTAWIONA DO WIATRU.TZN. RADŹCIE SOBIE SAMI LUDZIE.
  SKORZYSTAJĄ BANKI, DEVELOPERZY I NIELICZNI LUDZIE W TYM KRAJU.
  JA JESTEM SINGLEM I BUDUJĘ DOM.OD RODZICÓW DOSTAŁAM DZIAŁKĘ.
  KREDYTU JESZCZE NIE MAM ALE JAK KAŻDY ŻYŁY SOBIE WYPRUWAM ŻEBY MIEĆ WŁASNE 4-RY KĄTY.NIE SKORZYSTAM Z ŻADNEJ POMOCY OD NASZEGO KOCHANEGO PAŃSTWA BO; NIE MAM MĘŻA, NIE KUPUJE MIESZKANIA.TAK WIĘC KOCHANY SINGLU RADŹ SE SAM NIE ROKUJESZ NA NIC TO NIC NIE DOSTANIESZ.SPADAJ NA DRZEWO.Z VAT-U TEŻ NIE SKORZYSTASZ.
  BUDUJĄCE TO!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • MDM

  @Anonim: Prawda, dopłata do 50-ciu procent, lapsus calami.

 • Anonim

  Dopłata jest tlyko do 50m powierzchni która nie może przekraczać 70m czyli za każdy następny m musimy sami dopłacić realną kwotę

 • MDM

  @MIśka_87: 10% dopłaty nie dotyczy ani wartości nieruchomości. te 10% odnosi się do max powierzchni objętej dopłatą (czyli do 70m2) * cena 1m2 wg wskaźników BGK. Jeżeli kupisz mieszkanie po niższej cenie niż wskaźnik BGK – jesteś na tym do przodu.

 • MIśka_87

  Dofinansowanie dla małżeństwa bezdzietnego wynosi 10%, jednak tu rodzi się moje pytanie: 10% ogólnej wartości nieruchomości, czy może 10% kredytu jaki para bierze (posiadamy wkład własny i stąd to pytanie). Następnie, co jeśli w przeciągu 5 lat parze urodzi się dwójka dzieci? Tj. dostanie po 5 procent na każde dziecko?

 • MDM

  @Ewelina: Jest spore ciśnienie, aby program wszedł w styczniu.

 • Ewelina

  Witam!!! czy jest jakaś pewność że ten program wejdzie w styczniu??? czy jednak nie ma ustalonej daty wejścia w życie. dziś byłam w biurze nieruchomości z zapytaniem o konkretne mieszkanie dewelop. i stanowisko tego też dewelopera względem programu i w biurze odpowiedzieli mi żebym się nie łudziła że ten pogram wejdzie po nowym roku. przypuszczam że było to celowe zniechęcenie bym kupiła to mieszkanie teraz ale sama nie wiem na co mam liczyć.

 • MDM

  @łukasz: w pierwotnym założeniu projektu MDM ulga miała być zlikwidowana, aby sfinansować program. Obecnie w Sejmie bardzo ostro się o to spierają, PSL chce utrzymania możliwości odliczenia VAT. Realnie patrząc, skądś jednak tą kasę trzeba wziąć. Nawet, jeżeli ulga zostanie jeszcze przez pewien czas – nie będzie to długi okres.

 • lukasz

  Tzn chodziło mi…, czy w ramach MDM po 1 stycznia 2014, kiedy już program wejdzie w życie? Czy jest przeznaczony TYLKO dla osób biorących kredyt, czy mogę się budować z własnych środków i skorzystać z ulgi.
  Wiem, że jeżeli rozpoczął bym budowę teraz to ulga działa tylko do końca roku.?
  Pozdrawiam

 • MDM

  @łukasz: Dopóki działa ulga – tak.

 • łukasz

  Jeżeli mam w planach wybudowanie d omu „systemem gospodarczym” bez kredytu to czy będę mógł skorzystać z odliczenia Vat na materiały budowlane?
  Proszę o pilną odpowiedź

 • MDM

  @alibabka: kredyt min. na 50% wartości nieruchomości

 • alibabka

  Witam,
  jaki maksymalny procent wkładu własnego na kupno mieszkania przewiduje program MDM? tj. czy można wziąć niewielki kredyt ok. 150 tys. na mieszkanie 50 m2 warte 350 tys?
  Pozdrawiam,
  alibabka

 • MDM

  @Anna: Aby uzyskać zwrot na materiały budowlane nie jest wymagany kredyt, tylko faktury. Niestety odliczenie VAT na materiały budowlane najprawdopodobniej zostanie skasowane (te środki mają być przeznaczone na finansowanie MdM). PSL coś tam jeszcze kombinuje, aby ulgę utrzymać, ale szczerze mówiąc – nie wierzę, że to się uda. Płatnik VAT zachowuje natomiast prawa nabyte, tzn. jeżeli zrobisz zakupy do końca obowiązywania ulgi, będziesz mogła odliczyć VAT nawet po jej wygaszeniu.

  @Anonim: O pozwolenie na budowę możesz zacząć się starać już teraz, o uczestnictwie w programie decyduje data wniosku kredytowego, tzn. powinnaś wystąpić o kredyt po wprowadzeniu MdM (zakładając, że to co się teraz dzieje to nie kiełbasa wyborcza i program rzeczywiście obejmie budowę domów).
  Ze względu na tą darowiznę prawdopodobnie nie będziesz mogła skorzystać z programu. Ustawodawca określił, że do programu nie mogą przystąpić osoby posiadające obecnie lub w przeszłości mieszkania lub domy jednorodzinne (za wyjątkiem otrzymanych w spadku).
  Do odliczenia VATu potrzebujesz faktur na materiały budowlane objęte możliwością odliczenia różnicy podatku -możesz je zbierać aż do momentu wygaszenia tej ulgi.

 • Anonim

  Mam pytanie.Zamierzam wybudować dom do 100 m pow.użytkowej metodą gospodarczą.Czy pozwolenie na budowę muszę otrzymać dopiero w 2014 roku?Druga sprawa to,że jestem właścicielem mieszkania-jest to darowizna.Czy wobec tego będę mogła odpisać wat?Czy jako młoda żona i matka dwójki dzieci bedę mogła skorzystać z tego programu MDM?

 • Anonim

  Tylko mieć nadzieje na rynek wtórny! bez tego cały program nie ma sensu!

 • Anna

  Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Zdaje sobie z tego sprawę, że przy metodzie gospodarczej dopłaty nie będą mi się niestety należały 🙂

  Czy żeby skorzystać z zwrotu VAT przy metodzie gospodarczej także będę zobowiązana wziąć kredyt na 50% wartości domu?

  Jeśli kredyt i w tym przypadku jest wymagany to rozumiem, że spokojnie mogę w tym roku jeszcze zrobić fundamenty, a kredyt na reszte prac budowlanych wziąć 2014?
  Czy zwrot vat będzie przysługiwał mi za wszystkie materiały zakupione w 2014 roku niezależnie od tego czy uda mi się skończyć w 2014 budowę?

  Przepraszam za tak liczne pytania i z góry dziękuje za odp
  Pozdrawiam!

 • MDM

  @Anna: O uczestnictwie w programie decyduje data złożenia wniosku kredytowego. W Twoim przypadku jest jedno ale – aby skorzystać z dopłat musisz odkupić dom/mieszkanie od inwestora prowadzącego działalność gospodarczą jako pierwszy nabywca. Jeżeli planujesz budowę domu metodą gospodarczą (czyli większość prac samemu lub dzięki pomocy „zaprzyjaźnionych” fachowców) o dopłacie możesz zapomnieć.

  Odnośnie powierzchni użytkowej – w projekcie Twojego domu powinna być informacja, ile domek ma powierzchni użytkowej i bieżącej. Do tej pierwszej nie wliczają się pomieszczenia gospodarcze oraz skosy o wysokości do 120 cm (o ile dobrze pamiętam).

  Wg projektu ustawy, kredytem powinno być sfinansowane min. 50% wartości nabywanej nieruchomości.

 • Anna

  i jeszcze jedno prosze o doprecyzowanie pojecia metoda gospodarcza. Rozumiem, ze metoda gospodarcza jest wtedy gdy choc czesc prac robi sie bez wynajecia firmy? (my mamy w planach wynajmowac firme jedynie do dachu i fundamentow).

 • Anna

  witam mam kilka pytan:
  – czy by skorzystac z doplaty nalezy uzyskac pozwolenie na budowe dopiero w 2014 roku czy liczy sie data rozpoczecia ptac budowlanych? Wlasnie zlozylam wniosek o warunki pod zabudowe i rozumiem, ze chcac skorzystac z dofinansowania powinnam wstrzymac sie z skladaniem wniosku o pozwolenie na budowe do 2014 roku?
  – czym jest powierzchnia uzytkowa? jedynie pokoje i lazienki? Czy jesli moj projekt ma w sumie ok 120m2, a w tym jest ok 25 m2 powierzchni ktora zajmuje pralnia, kotlownia i pomieszczenie gospodarcze(na rowery przetwory itp) czy kwalifikuje sie pod uzytkowe do 100m2?
  – czy musze brac kredyt na calosc wartosci domu, czy moge na czesc? Mowie caly czas o budowie systemem gospodarczym gdzie dostalabym jak rozumiem jedynie zwrot vat?

 • budujący

  „zdaniem posłów” chyba osłów dom do 100mkw, to jakiś żart i w takim domku mam niby trzecie i kolejne dziecko jeszcze planować co by niżu nie było, powodzenia, może posłowie się podzielą i opowiedzą w domach o jakiej powierzchni mieszkają

 • MDM

  @Artur: 😉

 • Artur

  super, mamy wybrany projekt 90m2, w sam raz!
  łatwiej będzie zacząć, a mały dom z ogrodem to świetna alternatywa dla 70m mieszkania

 • MDM

  @martynka: 15 lat to minimalny okres kredytowania, ale kredyt możesz nadpłacić już po 5-ciu latach, wtedy kończy się okres obowiązywania sankcji programu (konieczność zwrotu dopłaty)

  @magda: 100 mkw powierzchni użytkowej 9bez skosów, pomieszczeń gospodarczych itp)

  @Biały: dokładnie

  @Robin: 100 mkw powierzchni użytkowej 9bez skosów, pomieszczeń gospodarczych itp)

 • Robin

  Dom 100 mk to jakaś kpina, jak się już zaczyna budowę to nie po to żeby mieć 100m. Najlepiej mieć 3 dzieci i dom 100 m, moim zdaniem powinno być około 150.

 • Biały

  @martynka, z tego co zrozumiałem to okres 15 lat jest minimalnym okresem spłaty kredytu, więc może on być większy niż te 15 lat.

 • magda

  dopłata do budowy domu do 100mkw?! to chyba jakis zart!!! Program rodzina na swoim przewidywał domy większe. Nie mowie tu o 150mkw ale chociaz do 135mkw!! malo bedzie doplat bo jesli ludzie buduja domy to juz wieksze a nie do 100mkw!

 • martynka

  15 lat na spłatę? to jakie będą te raty? chyba nie wiele osób z tego skorzysta ..