„Mieszkanie dla Młodych” ruszy zgodnie z planem

Mieszkanie dla Młodych ruszy zgodnie z planem

Czwartkowa decyzja Senatu w sprawie programu „Mieszkanie dla Młodych” budzi nadzieję, że projekt ruszy zgodnie z planem – od stycznia 2014 roku.

Podobne zapewnienia możemy usłyszeć z ust wicedyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w BGK Bogusława Białowąsa. Zdaniem pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego, ustawa powinna zostać podpisana przez Prezydenta i wejść w życie najpóźniej na początku listopada bieżącego roku.

Do współpracy z BGK zgłosiło się już 12 dużych banków komercyjnych. To właśnie za ich pośrednictwem będą udzielane kredyty z dopłatą MDM. Klient, który będzie chciał skorzystać z dopłaty powinien zgłosić się do doradcy finansowego lub banku, który przystąpił do programu. Otrzyma zestaw pytań weryfikujących, czy spełnia warunki programu (m.in. czy obecnie lub w przeszłości posiadał mieszkanie lub dom).

Następnie zgodnie z wewnętrznymi procedurami wyliczona zostanie zdolność kredytowa klienta. Jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki – w momencie wypłaty kredytu, kapitał początkowy zostanie pomniejszony o kwotę dopłaty. Bank kredytujący wystąpi następnie do BGK z wnioskiem o zwrot dopłaty wypłaconej kredytobiorcy.

Program ma trwać do 2018 roku. Następnie w oparciu ocenę efektów programu, rząd podejmie decyzję o jego ewentualnym przedłużeniu lub też zastąpieniu inną alternatywą.

Oczekiwanie na podpis Prezydenta nie kończy okresu przygotowań. Same banki również potrzebują trochę czasu na dostosowanie swoich procedur i systemów. Tutaj jednak decyduje zysk. Kto pierwszy wprowadzi do swojej oferty kredyt z dopłatą – ten może liczyć na napływ największej liczby klientów.
sprawdz_doplate150

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • Zapraszamy również do zadawania pytań i sprawdzenia warunków programu u Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MdM

  Tak (oczywiście o ile ta 1/4 domu nie stanowi pojedynczego mieszkania).

 • sylwia

  Mam pytanie. Jestem właścicielem w 1/4 domu, czy mogę ubiegać się o kredyt z dpfinansowaniem MdM?

 • MdM

  Tak, zgodnie z zapisem art 6.3 projektu:

  „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimodofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu
  art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376,1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.”

 • Izabela

  Witam,
  a co jeżeli wniosek o kredyt złożą dwie osoby – z których jedna nie jest właścicielem żadnego mieszkania i nigdy nie była, a druga osoba jest współwłaścicielem innego mieszkania? Czy taka sytuacja jest możliwa?

 • MdM

  Nie trzeba wtedy zwracać dofinansowania. To już będzie sprawa pomiędzy Panem i bankiem. Bank pewnie wprowadzi jakiś zapis o prowizji za wcześniejszą spłatę )ale one z reguły obowiązują przez max 3 lata od wypłaty kredytu). W każdym razie – w projekcie nic nie ma odnośnie restrykcji za wcześniejszą spłatę kredytu.

 • Bartek

  Mam pytanie. Minimalny czas zaciągnięcia kredytu to 15 lat. Przypuśćmy, że bank udzieli mi kredytu na 15 lat, dostaje dopłatę zgodnie z programem Mieszkanie dla Młodych i nagle otrzymuję zastrzyk gotówki. Udaje mi się załatwić, że spłacam raty w banku bez płacenia dodatkowej prowizji za wcześniejsze spłacenie kredytu i udaje mi się go spłacić w 10 albo 12 lat. Czy stracę dofinansowanie lub czy będę musiał je zwrócić?

 • MdM

  Tak. Kupno mieszkania/domu na syna jak najbardziej kwalifikuje się do skorzystania z dofinansowania w ramach MdM.

 • Dorota

  Witam, mój mąż sprzedał małe mieszkanie za 103000 które odziedziczył po rodzicach ( nie minęło 5 lat od otwarcia spadku) i przymierzamy się do kupna nowego deweloperskiego domku 114 m2 zamierzamy umowę podpisać po nowym roku jak Pan myśli czy kupno takiego domu na syna 18 -letniego który nie ma dochodów ma sens. I czy bank ( reszta kwoty czyli 300 000) będzie w kredycie, może cośkolwiek dofinansować i co z vatem,
  Pozdrawiam!

 • MdM

  Nie. Banki nie mają jeszcze takiego produktu. Wszystkie obecnie funkcjonujące kredyty są bez dopłaty MdM.

 • Aga

  czy jeżeli umowę kredytową podpiszę teraz, a umowę notarialną przeniesienia własności mieszkania w styczniu, będę mogła starać się o zwrot dopłaty?

 • Lucasth

  Witam. 400k to trochę sporo – nawet przy maksymalnym metrażu dostępnym dla programu (70 mkw) wykraczają Państwo o 100 PLN poza limit. Maksymalna cena, jaką mogą Państwo zapłacić to 392k. Kwota dopłaty wyniesie wtedy 28.022,50 PLN.
  Ryzyko wzrostu marży oczywiście istnieje – to zbyt wielka gratka, żeby banki nie chciały na tym zarobić. Wzrost nie powinien być jednak na tyle duży, żeby zjeść całą kwotę dopłaty. Jeżeli mają Państwo opcję rezerwacji – chyba warto dwa miesiące poczekać (tym bardziej, że podwyżki marż w bankach weszły w życie w ostatnim tygodniu).

 • Lucasth

  Tak. Program obejmuje wszystkie nieruchomości z rynku pierwotnego.

 • Michał

  Witam. Jesteśmy z żoną w momencie przed kupnem mieszkania. Pytanie – czy czekać na wejscie MDM i uzyskac dofinasowanie? Kwotowo rozimiem że do 50 m2 po cenie za m2 np. 50×5600 (Poznań) co daje 280K nawet jezeli mieszkanie bedzie mialo 70 m2. Z tego 10% to 28K. Kwota jaka chcemy przeznaczyc na zakup to ok 400K przy 150K wkladu wlasnego.. Pytanie czy jest ryzyko przy MDM ze banki podniosa prowizje. Wtedy to one pochlona kwote dofinansowania…. Wiec czekac na MDM (mozna u dewelopera zarezerwowac mieszkanie) czy dzialac teraz poki prowizje bankowe sa jakie sa?
  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Włodek

  Witam
  czy będzie możliwość zakupienia mieszkania od Towarzystwo Budownictwa Społecznego?
  Pozdrawiam

 • Lucasth

  Ten zapis na pewno będzie, być może kryteria programu zostaną jeszcze trochę złagodzone (opozycja chce zaskarżyć projekt do Trybunału Konstytucyjnego).

 • Lucasth

  Do końca tego roku – tak. Po 2014-01-01 aby uzyskać zwrot dom będzie musiał spełniać kryteria MdM (czyli np. max 100 mkw. powierzchni użytkowej).

 • Lucasth

  Mieszkanie nie musi być wykończone. Dofinansowanie dotyczy kredytu, a bank może go udzielić wg przyszłej wartości inwestycji.

 • Lucasth

  Jeżeli kupi Pani taki dom, dopłata będzie ujęta w kredycie. jeżeli zamierza się Pani budować metodą gospodarczą, proszę zbierać faktury w celu odliczenia różnicy w podatku VAT.

 • Anna

  Czyli mam rozumieć że jeżeli zacznę budować w 2014 r. dom jednorodzinny do 100 m2 (jesteśmy małżeństwem bez dziecka) to mogę składać wniosek o dopłatę do kredytu????

 • Anna

  To świetnie, dziękuję za odpowiedź 🙂 Czy jeszcze jakieś zmiany mogą wejść w życie, czy raczej jest to niemożliwe żeby ostatecznie projekt MDM nie uwzględniał tego odpisu VAT?

 • Marcin8219

  Mam pytanie odnośnie dopiero budowanego bloku z mieszkaniami. Deweloper w mojej okolicy w tym roku zaczął budowę bloku i na pewno
  skończy w czerwcu 2014 r. bo to solidna firma. Czy będę mógł zaraz na początku roku skorzystać z dofinansowania bo z tym deweloperem
  podpisuje się akt notarialny mimo że nie ma jeszcze mieszkań. Chcę zarezerwować mniejsze mieszkanie bo kupię jako singiel a potem przy
  końcu budowy tylko duże zostaną. A nie chcę rezerwować jeżeli nie będę wiedział czy dostanę dopłatę. Czy mieszkanie musi być skończone – odebrane żeby skorzystać z tego programu ?

 • Wojtek

  Posiadam dom w drodze darowizny a zona mieszkanie takze w drodze darowizny od rodzicow. Czy mozemy sie ubiegac o zwrot Vat budujac dom o powierzchni 140m?

 • Lucasth

  Wg. zapisu w projekcie – obejmuje:

  Dofinansowanie wkładu własnego nie może być udzielone osobom, które do dnia nabycia lokalu mieszkalnego, tj. przeniesienia na nabywcę
  lokalu prawa własności mieszkania w wyniku transakcji objętej finansowym wsparciem, były lub są właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Ograniczenie zostało jednak złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które w przeszłości były właścicielami ułamkowych części lokali lub budynków, nabytych np. w drodze spadku, a których własność w praktyce nie wpływała na ich możliwości zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Katarzyna

  Czy ustawa MdM obejmuje osoby, które posiadają współwłasność ?

 • Lucasth

  Program dotyczy mieszkań z rynku pierwotnego – więc raczej tak.

 • Ainex

  Chce kupić mieszkanie od firmy handlowo usługowej, która wykupiła grunt i postawiła bloki. Nie jest to ani spółdzielnia mieszkaniowa ani deweloper, tylko firma handlowo usługowa. Mam pytanie: Czy takie mieszkania bedą się kwalifikowały do zakupu z dofinansowaniem z programu mdm?

 • Darek

  Program skierowany do bogatych młodych par w dużych miastach, można sobie kupić ładne mieszkanko na obrzeżach, całkiem duże, bo 75 m + jakąś przestrzeń nieużytkową da się odliczyć… brak rynku wtórnego w tym programie to porażka rządu. Liczyć tylko na to, że ceny na rynku wtórnym spadną przez to, ale zanim to nastąpi…

 • Lucasth

  Nie. Jeżeli spełnia Pani kryteria programu to w momencie wypłaty kredytu w ramach MdM dostanie Pani dopłatę. Szczerze wątpię, aby bankom zależało na odrzucaniu takich wniosków.

 • Lucasth

  Tak. To te same instytucje, które oferowały RnS.

 • Lucasth

  O zwrot różnicy w podatku VAT będą mogły ubiegać się wszystkie osoby spełniające kryteria MdM. Sposób ubiegania się o zwrot będzie analogiczny, jak obecnie.

 • Anna

  A co ze zwrotem VAT w przypadku metody gospodarczej?
  Czy wszystkie osoby spełniające warunki programu będą mogły się o ten zwrot ubiegać?
  Czy trzeba będzie się gdzieś zapisać by można było z tego zwrotu skorzystać, czy będzie to działać na podobnej zasadzie jak teraz odpisywanie VATu i będzie się jedynie wypełniało po zrobieniu zakupów wniosek z załącznikami w postaci faktur w urzędzie skarbowym?

 • Piotr

  wszędzie jest informacja że 12 banków przystąpiło do programu MDM czy już wiadomo jakie to banki ?

 • Agnieszka W

  Witam,zaplanowalam juz zakup mieszkania w tym roku. Mam podpisana „umowe przedwstapna sprzedazy” i wplate 10tys. cos takiego na zasadzie rezerwacji tego mieszkania. Nie mam wlasnego aktu notarialnego, nie figuruje jeszcze jako wlascicielka, nie mam kluczy od mieszkania itd… Kredyt chcialabym brac w styczniu po wejsciu programu MDM, czy jest szansa ze sie załapie czy bank zaneguje to tlumaczac ze cos tam podpisalam i rezerwowalam w 2013 roku ?? pozdrawiam

 • Lucasth

  Prawdopodobnie nie zostanie ujęte jako powierzchnia użytkowa i będzie je można ująć w kredycie. Proszę jednak zwrócić uwagę, że suma cen mieszkania i miejsca postojowego będzie dzielona przez metraż powierzchni użytkowej mieszkania – to może wpłynąć na warunek limitu ceny mkw.

 • Lucasth

  Aby otrzymać dopłatę, należy wystąpić o kredyt z MdM, kiedy już banki będą go posiadały w swojej ofercie – czyli po 2014-01-01. W momencie złożenia wniosku nie powinna Pani być właścicielką domu / mieszkania.

 • Anka

  Witam,
  Kupuję mieszkanie jeszcze w tym roku i również w tym roku wpłacam pierwszą ratę z wkładu własnego. Kredyt będę uruchamiać w styczniu. Czy mam szanse na dopłatę? Liczy się data złożenia wniosku czy podpisania umowy deweloperskiej?

 • Agula

  Witam,
  mam pytanie poniewaz chcemy kupić mieszkanie o powierzchni 74 metrów oraz do tego miejsce postojowe w parkingu podziemnym. Prosze o informację czy miejsce postojowe bedzie brane pod uwagę do powierchni mieszkania jako pomieszczenie socjalne czy trzeba na miejsce postojowe brac odrębny kredyt?

 • Lucasth

  Przystąpienie do programu wymaga specyficznych kryteriów (m.in. klient nie może posiadać domu lub mieszkania). Dofinansowanie też nie jest jakąś mega okazją, aby bogaci tłumnie się rzucali na MdM. Niech Pan spróbuje się zarejestrować na naszej stronie i wystąpi o program – kto chce, szuka sposobu.

 • tadzio

  Bogaty kupi nowe i wynajmie żeby na tym zarobić. A zarabiajacy czlowiek 1500zł nie masz szans na mieszkanie

 • Lucasth

  Na podstawie doświadczenia z dwóch banków w których pracowałem – nic takiego nie ma miejsca. Jeżeli raty są spłacane terminowo – nikt nie inwigiluje Klienta z prostej i prozaicznej przyczyny – to generuje koszty. Może się natomiast zdarzyć, że bank zacznie do nas dzwonić i proponować swoje inne produkty.

 • KK

  Witam. A ja zapytam z zupełnie innej „beczki”. Spotkałem się z opinią, że po skorzystaniu z dopłaty znacząco wzrasta inwigilacja kredytobiorcy przez bank. I tak jesteśmy zobowiązani do „spowiedzi”, ze wszystkich zdarzeń dotyczących naszych finansów, np. utrata lub zmiana pracy, podwyżka, premia itp. itd.

  Proszę o informację czy na ile przytoczona opinia jest prawdziwa.

 • Lucasth

  j.w.

 • Lucasth

  Dopiero po narodzinach malucha. BTW – gratuluję potomstwa 😉

 • Wojtek

  Super, może program ruszy zgodnie z planem.
  Może pytanie nie w tym temacie ale chciałbym zapytać czy małżeństwu z dzieckiem ” w drodze’ należy się wyższa dopłata czy nie?

 • Wojtek

  Super, jest więc szansa, że się uda.
  Może trochę pytanie nie w tym temacie ale chciałbym zapytać czy małżeństwu z dzieckiem ” w drodze” należy się wyższa dopłata czy nie?