Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” podpisana przez Prezydenta

Ustawa Mieszkanie dla Młodych podpisana przez Prezydenta

Projekt ustawy „Mieszkanie dla Młodych” został podpisany przez Prezydenta.

Tymczasem założenia programu wzbudzały i nadal wzbudzają wiele kontrowersji. Politycy opozycji nieustannie wysuwają zarzuty faworyzowania banków i deweloperów, a także dyskryminacji mieszkańców wsi i małych miejscowości. Prezydent nie przychylił się jednak do tych uwag.

Artykuł 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej stawia sprawę jasno:

 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Według założeń, program „Mieszkanie dla Młodych” nie wszystkich dotyczy jednakowo:

Po pierwsze -€“ kryterium wieku.

Program arbitralnie wyklucza wszystkie osoby, które ukończyły 35 rok życia. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to kryterium zostało wprowadzone tylko, aby utrzymać nazwę programu. Rząd na każdym kroku wbija nam do głów, że średnia życia wydłuża się (między innymi dlatego także została przesunięta granica wieku emerytalnego). Zgoda -“ ale to także oznacza, że później możemy decydować się na rodziny i potomstwo. Dlaczego ktoś, kto wreszcie zdobył stabilną sytuację zawodową i myśli o założeniu rodziny ma być dyskryminowany? Jedynie dlatego, że ukończył 35 lat?

Po drugie -€“ zapomnij o programie, jeżeli masz mieszkanie.

Znakomitej większości osób nikt mieszkania nie podarował. Musieli na nie ciężko zapracować. Ponieważ byli zaradni i posiadają mieszkanie -€“ nie mają szans na dopłatę. Kolejna sprawa -€“ rodziny wychowujące małe dzieci, które chciałyby poprawić swoją sytuację materialną i zamienić obecnie posiadane mieszkania na większe. Także nie mogą tego zrobić w ramach programu. Nikomu nie przychodzi do głowy, że obecne mieszkanie jest małe, ciasne, często w starym budownictwie. Mieszkanie to mieszkanie – jeżeli je masz, program nie jest dla Ciebie.

Po trzecie -€“ nie masz zdolności, nie masz dopłaty.

Dopłatę realnie możesz otrzymać jedynie biorąc kredyt w banku. Jeżeli bank oceni, że niekoniecznie potrzebuje Ciebie jako Klienta, lub jeżeli w przeszłości miałeś problem z BiK, ktoś ukradł Twoje dokumenty i wyłudził kredyt, miałeś chwilowy problem ze spłatą -€“ zapomnij o dopłacie. Nie ma kredytu, nie ma MDM.

Po czwarte -€“ dwie osoby żyjące w nieformalnym związku są traktowane znacznie lepiej niż formalne małżeństwo.

Teoretycznie -€“ każda z tych osób może wystąpić o osobny kredyt i zakupić nieruchomość z dopłatą MDM. W przypadku małżeństw -€“ wystarczy że jedna osoba posiada, lub też posiadała w przeszłości dom lub mieszkanie -€“ z dopłaty nie mogą skorzystać oboje. Więc drogi małżonku -€“ jeżeli kiedyś dawno temu babcia przepisała na Ciebie mieszkanie, które nadawało się jedynie do rozbiórki -€“ wg programu jesteś posiadaczem i nie masz co liczyć na dofinansowanie.

Nasi politycy doskonale znają swoich rodaków. W założeniach programu wiele się pisze o próbach wyłudzeń, naginania warunków programu dla własnych celów i zapobieganiu ogólnie pojętemu cwaniactwu. Z drugiej strony program wyklucza cała masę ludzi, którzy powinni móc skorzystać z dopłaty, ale nie mają takiej szansy, bo jedno z kryteriów ich wyklucza.

Na program składają się wszyscy podatnicy, skorzystają z niego tylko nieliczni, ale zarobią na nim -€“ wyłącznie wybrani.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli BIK został poinformowany o sprawie (wycofanie przez banki informacji) – i spełniają Państwo pozostałe warunki MDMu – możecie ubiegać się o kredyt w programie.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Basia

  Czyli rozumiem, że jak ktoś na podrobiony dowód osobisty wziął kredyt na męża oraz kilku innych ludzi i sprawa jest prowadzona przez prokuraturę to nie mamy szans na kredyt?. Banki na chwilę obecną wycofały informacje wysyłane do BIK odnośnie tych kredytów, prokurator powiedział że sprawa potrwa jeszcze ze 3-4 lata. Dlaczego mamy odpowiadać za to że Banki nie sprawdzają czy dowód którym posługuje się kredytobiorca jest prawdziwy czy fałszywy? Za 4 lata będę już za stara żeby starać się o kredyt z dopłatą i kogo mam za to ścigać?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Proszę przejrzeć księgę wieczystą wymienionego lokalu. Jeżeli jest on zakwalifikowany jako mieszkanie – nie mogą Państwo skorzystać z MDMu. W innym przypadku – zachęcam do udziału w programie.

  Polecam także rejestracje na naszej stronie. Doradca do Państwa oddzwoni i zbada, jakie są szanse na Państwa udział w programie Mieszkanie dla Młodych.

 • Paulina

  Witam,
  czy jeśli posiadam lokal mieszkalny jednopokojowy, mieszczący się na wsi warty 9 tyś złoty. Który przepisała mi babcia jako darowiznę. Ale ona tam nadal mieszka i nie mogę z niego korzystać. Pracuje w Warszawie i chciałabym tam zakupić mieszkanie. Czy wobec takich warunków jestem wykluczona z mężem z programu MDM?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Możecie Państwo skorzystać z programu, ale oddzielnie – jako single (tzn. jedno mieszkanie może nabyć jedno z Was). W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Damian

  Witam. Czy jezeli żyje ze swoją partnerką w nieformalnym związku i chciałbym kupić mieszkanie z dopłata MDM to obowiazuje mnie limit wielkości mieszkania (do 50m2) czy mogę kupić większe i nie bedzie problemu?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Owszem, ale jako single (tzn. każde z Państwa może oddzielnie ubiegać się o kredyt w ramach programu MDM).

 • Justyna

  Witam 🙂 Czy jeżeli ja ze swoim partnerem nie jesteśmy po zawarciu związku małżeńskiego lecz na razie jetesmy tylko narzeczeństwem ,możemy starac się o Mieszkanie Dla Młodych ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy również do kontaktu z doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  ok, czyli bank najprawdopodobniej potraktuje je jako określoną w ustawie przynależność. Takie mieszkanie również może być sfinansowane w ramach MDMu.

 • arkadiusz05

  Tak jak napisałem. Prawo do użytkowania miejsca postojowego nie może być osobno wycenione, ponieważ jest przynależne do mieszkania, a wszystko znajduje się na jednej księdze wieczystej. Jeżeli prawo to nie może zostać osobno wycenione, to nie można też zapłacić za nie osobno. Prawo do użytkowania miejsca postojowego jest przynależne do mieszkania.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Tak, z tym, że za miejsce postojowe trzeba będzie zapłacić z własnych środków lub w ramach kredytu poza programem Mieszkanie dla Młodych. Deweloper powinien oddzielnie wycenić każdy z elementów transakcji.

 • arkadiusz05

  Lokal jest już od roku czasu oddany do użytku i nie obowiązuje go już ustawa deweloperska. Nie jest zalecane abym podpisywał umowy w formie aktu notarialnego, tylko podpisuję umowę przedwstępną cywilnoprawną. W moim przypadku miejsce postojowe znajduje się na jednej księdze wieczystej wraz z mieszkaniem. Prawo do wyłącznego użytkowania części powierzchni
  wspólnej (które składa się również z miejsca postojowego) nie jest wycenione ( i nie może być wycenione, ponieważ nie
  stanowi odrębnej własności) ponieważ znajduje się na jednej księdze
  wieczystej wraz z lokalem mieszkalnym. Zgodnie z informacją od
  dewelopera nie może zostać wycenione również z tego samego powodu. W
  umowie przedwstępnej (umowa cywilnoprawna, lokal oddany do użytku) jest
  jedynie zapis o łącznej cenie brutto sprzedaży Lokalu wraz ze związanym z
  tym udziałem w Nieruchomości wspólnej wynosi X. Czy w takim przypadku
  kredyt może zostać również sfinansowany kredytem w ramach programu MDM?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie ma problemu. Polecamy się.

 • Marta

  Dziękuję za odpowiedź 🙂

 • Mieszkanie dla Młodych

  Witam. nie musi to być deweloper. Na postawie art 3 ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej.”

 • Marta

  Witam. Planuję budowę domu w małej miejscowości w woj. łódzkim. Nie ma w niej deweloperów. Spółdzielnie nie budują tu domów, a taki chcę postawić.
  Czy w takim przypadku za „dewelopera” może zostać uznana inna firma architektoniczno-budowlana, która wybuduje dla mnie dom? Czy też jestem zdyskwalifikowana i nie mogę skorzystać z MDM – zaznaczę, że spełniam pozostałe warunki.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli deweloper nie uwzględni tej ceny na umowie wówczas bank będzie się sugerował ceną z prospektu informacyjnego (art 10. ust 12 Ustawy MdM).

 • arkadiusz05

  Chcę kupić mieszkanie w programie MDM, mam jednak problem ponieważ miejsce postojowe jak i mieszkanie znajdują się na jednej księdze wieczystej. Cena łączna nie przekracza ceny w ramach limitu cenowego. Problemem jest, że Pani w banku powiedziała, że miejsce postojowe nie może być skredytowane kredytem MDM. Ok, to rozumiem, mam na to własne środki, które mogę przeznaczyć. Problem w tym, że deweloper twierdzi, że jeżeli wszystko jest na jednej księdze wieczystej to nie może wyszczególnić w umowie przedwstępnej ceny miejsca postojowego. Skąd teraz w banku maja wiedzieć jaka będzie cena miejsca postojowego, tak aby ją wyszczególnić i zaznaczyć w banku, że kredyt będzie udzielany jedynie na lokal?

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • MDM

  To właśnie był jeden z głównych powodów próby zaskarżenia projektu do TK. Nie udało się.

 • loki

  w 2014 mam 36 lat i już nie mogę nic z tym zrobić, tj. cofnąć się w wieku. Chyba tylko w Polsce takie niesprawiedliwości mogą przejść.

 • MDM

  Całkiem prawdopodobny scenariusz. Dzięki za opinię – grunt to widzieć pozytywy w negatywach.

 • jan

  zarobia wylacznie banki i developerzy program przeznaczoy tylko dla bogatych bo doplata jest do mieszkań ktore kosztuja 25 % drożej niz na rynku wtorny,
  ale dobrze dzieki temu normalnych ludzi bedzie stać na zakup mieszkania po normalne cenie rynek wtorny jeszczepojdzie w doł o przynajmniej 20 % tak zeby metr kosztowal 2 tysiace, a w warszawie nie wicej niz 4. ( obecnie nawet 7 )

 • Zapraszamy serdecznie również do zadawania pytań Doradcom na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy serdecznie również do zadawania pytań Doradcom na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  O ile wiem – nie ma takiego limitu.

 • MDM

  Niestety nie. Z programu wykluczone są osoby, które w przeszłości posiadały mieszkanie (lub posiadają je obecnie).

 • Grzegorz

  Witam
  czy jeśli otrzymalem mieszkanie w darowiźnie a potem darowałem mieszkanie innej osobie to czy będę mógł skorzystać z tego programu?

 • Johana

  Witam,
  Na jaką kwotę zwrotu podatku VAT za materiały budowlane będzie można liczyć w 2014 roku (chodzi o limit)?

 • MDM

  Jak najbardziej – jako single. Może się jednak okazać, że bank zażąda wskazania, które z Was ma być właścicielem mieszkania.

 • Luki

  Witam,

  czy osoby pozostające w związku nieformalnym będą mogły ubiegać się o dofinansowanie, czyli czy ja i moja narzeczona będziemy mogli kupić jedno mieszkanie w MDM?

  Pozdrawiam

 • MDM

  Tak.

 • MDM

  Matki x kwartału musiały się sporo nawalczyć, zanim udało im się wygrać z rządem. Niemniej stworzyły precedens.

  W przypadku MDM nic takiego jednak się nie zdarzy – ze względu na sposób przyznawania środków. Aby otrzymać dopłatę, należy wziąć kredyt na mieszkanie – a Państwo mają już jedno i drugie. Refinansowanie, nawet gdyby było możliwe ze względu na warunki MDM – mija się z celem (prowizja + proces kredytowy).

 • MDM

  Niestety nie. Szansę na dodatkowe 5% (poza dopłatą 10% otrzymaną w momencie uruchomienia kredytu) nabędzie Pan dopiero w momencie, kiedy w Pana rodzinie pojawi się 3-cie dziecko.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań i sprawdzenia warunków programu u Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Darek

  Witam,

  w przypadku gdy wezmę kredyt jako singiel z MDM, ale w ciągu tych 5 lat pojawi się żona i pierwsze dziecko to MDM przewiduje również dla takich osób następne 5% dofinansowania?

 • Maciej

  Witam, czy program przewiduje mechanizm dla ludzi którzy w roku 2013 dopełnili formalności i kupili mieszkanie,a spełniają wszystkie warunki potrzebne do dofinansowania- nawiązuję tu do sprawy „matek x kwartału” które mimo nie spełnienia warunku zostały objęte ustawą.

  Dokładnie sprawa wygląda tak, że kupiłem mieszkanie 69m2 wpłaciłem 56tyś i na 210tyś wziąłem z banku. Mamy z żoną po 30 lat i nie posiadamy żadnych nieruchomości. a koszt metra kwadratowego mieści się w widłach.

  Pozdrawiam

 • Monika

  Tak, tak dokładnie. Mieszkanie zapisane jest na mnie i na moją siostrę, zatem mogę ubiegać się o dopłatę?

 • MDM

  Tak. To już będzie zależało od zapisów umowy z bankiem.

 • damian

  Witam
  Program przewiduje zaciągnięcie kredytu na co najmniej 15 lat, Czy biorąc kredy można go zaciągnąć na te co najmniej 15 lat, ale spłacić wcześniej?

 • MDM

  Będzie brany pod uwagę limit na moment zaciągnięcia kredytu. Może się rzeczywiście zdarzyć, że limit wzrośnie i obejmie opisane mieszkanie.

 • MDM

  Jeżeli jest Pani właścicielką ułamkowej części mieszkania (posiada Pani współwłasność z osobą, która nie jest współmałżonkiem).

 • Monika

  Co to znaczy „ułamkowa część mieszkania”?

 • Wayland

  @disqus_D1iB1l4LDy:disqus
  Napisaliście, że jeżeli ktoś ma podpisaną już umowę deweloperską, a kredyt będzie brał w 2014 r. to może skorzystać z dofinansowania. Jaki jednak jest wtedy uwzględniany maksymalny koszt 1 m2 – obowiązujący w dniu brania kredytu?? Chodzi o to, że ja kredyt będę brał dopiero w sierpniu. Limit obowiązujący od stycznia 2014 jest o pare złotych niższy niż koszt metra mojego zakupionego mieszkania. Do sierpnia ten limit cenowy będzie aktualizowany i może wzrosnąć i mnie objąć, tak??

 • MDM

  Niestety nie. Posiadanie mieszkania wyklucza Państwa z programu.

 • MDM

  W takim razie proponuję zaciągnąć kredyt z dopłatą MDM na mieszkanie i drugi, już poza MDM na miejsce postojowe. Przy poprzednim programie – Rodzina na Swoim to działało.

 • MDM

  Jeżeli obecnie jest Pani posiadaczką ułamkowej części mieszkania – to tak, może się Pani ubiegać o kredyt z dopłatą MDM.

 • Monika

  Witam,
  Mieszkam obecnie z rodzicami w mieszkaniu, które zostało w zeszłym roku zapisane na mnie i na moją siostrę, w ramach darowizny. Czy mimo to, mogę się starać o dopłatę z MDM?

 • Tomek

  Witam. Czy MdM finansuje również zakup miejsca postojowego przypisanego do danej nieruchomości? Np. mieszkanie, które mnie interesuje kosztuje 247 tys. (cena 3875/m2 – zachodniopomorskie), a więc mieści się w limicie 3900 za m2. Jeśli jednak doliczę do tego miejsce postojowe za 18,5 tys., to już jestem ponad limit. Jak to jest właśnie w przypadku miejsca postojowego – jego koszt jest doliczany do sprawdzenia warunku limitu za m2 czy też nie? Miejsce postojowe też chcę kredytować.

 • Łukasz

  Jestem w związku małżeńskim. Czy posiadając mieszkanie przed zawarciem związku mamy możliwość wzięcia udziału w programie, chcąc budować dom systemem gospodarczym?

 • MdM

  Tak (przy czym garaż radzę zakupić oddzielnie).

 • MdM

  Można budować dom systemem gospodarczym i skorzystać z możliwości odliczenia VAT na materiały budowlane. W innym wypadku – z dopłaty można skorzystać tylko biorąc specjalny kredyt.

 • D_D

  czyli z tej opcji można skorzystać jedynie biorąc kredyt? bez kredytu nie można się załapać do tego programu?

 • ANA

  Czy kupując dom w zabudowie szeregowej o powierzchni użytkowej 100m2 plus garaż 16m2 mozna starać się o kredyt MDM?

 • MdM

  Tak, umowa rezerwacyjna, która jednak nie przenosi prawa własności.

 • MdM

  Projekt raczej nie przewiduje nabycia mieszkania w ten sposób. Można je nabyć samemu lub ew. zgodnie z art 6.3: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, 1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.”

 • MdM

  Dopłata związana jest z kredytem, który będzie dostępny w bankach od początku przyszłego roku.

 • MdM

  O ile jej podpisanie nie wiąże się z ustanowieniem prawa własności – to nie wyklucza.

 • Ina

  Czy podpisanie umowy przedwstepnej z deweloperem w tym roku nie wyklucza z programu MdM w styczniu 2014 roku?

 • Gosia

  Dodatkowo, czy jeśli umowa deweloperska jest podpisana w tym roku a zakup mieszkania będzie w przyszłym, to czy należy się dopłata?

 • Gosia

  Czy jeśli para kupuje mieszkanie razem ( wspólny kredyt) a własność mieszkania po 50% to należy im się dopłata?

 • Zapraszam do kontaktu z Doradcami:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Guest

  W takim razie czy istnieje jakas forma rezerwacji juz teraz mieszkania by móc po nowym roku skorzystać z programu?

 • dominik

  Witam,

  chciałem sie dowiedziec czy jest już znana lista banków, objętych programem mdm, jesli jest gdzie można je znaleźć,
  pozdrawiam

 • MdM

  Rozumiem, że każdy, kto ma inne niż Pan/Pani poglądy, takiej podstawowej wiedzy nie posiada?

 • Lolo

  Rząd musi wyrównywać szanse bo młodzi ludzie pouciekają z kraju jak mają zapłacić za mieszkanie tyle samo co każdym kraju europy, a ludzie którzy kupili mieszkanie za 50% ceny 5 lat temu wynajmują teraz po drakońskich cenach bo rynek tak wywindował. Ską przekonanie że wszytko trzeba poddawać wolnemu rynkowi i to jest najlepsze rozwiązanie dla państwa? Jak się pisze takie artykuły to trzeba mieć chociaż podstawy wiedzy ekonomicznej, społecznej i politycznej.

 • MdM

  Jeżeli to jest wolny rynek, to dlaczego rząd ma „wyrównywać szanse”? Programy dopłat działają dopiero od kilku lat. Co mają powiedzieć ludzie, którzy nie otrzymali takiej dopłaty? To są równe szanse?

 • Lolo

  Proszę nie pisać takich rzeczy „Znakomitej większości osób nikt mieszkania nie podarował. Musieli na nie ciężko zapracować”… dopłata jest dla młodych bez mieszkania – tu już nie ma dyskusji.. po co sianie takiego fermentu? słabe dziennikarstwo. Część osóbk która zaczęła pracę 4 lata temu nie mogła juz kupić mieszkań po cenach jak osoby dorosłe.. to jest sprawiedliwe? To jest rynek i rząd wyrównuje szanse ludzi wobec niego..

 • MdM

  Bardzo dobre pytanie, ale w projekcie ustawy nie znalazłem na nie odpowiedzi. Powinien pan raczej skierować je do naszej ekipy rządzącej.

 • MdM

  Dokładnie tak.

 • MdM

  Nie jest jeszcze pewne, że program ruszy od stycznia 2014, ale jest duża szansa. Aby otrzymać dopłatę, należy poczekać, aż banki będą miały taki produkt w swojej ofercie. Przy wniosku będą prawdopodobnie zadawane pytania związane z warunkami programu.

 • Paulina

  Witam, co trzeba bedzie zrobic aby dostac kredyt z doplata? czy przy wniosku kredytoweym beda jakies dodatkowe wnioski do mieszkania dla mlodych? czy to jest pewne ze program ruszy od 1 stycznia i bedzie juz mozna z nigo korzystac? mamy zarezerwowane mieszkanie i chcemy sie starac o kredyt jak najszybciej…

 • Krzysztof

  Co oznacza że :W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalna jest budowa systemem
  gospodarczym (wtedy dofinansowanie przyjmuje postać zwrotu części
  podatku VAT)? Tzn. że dopłaty już nie otrzymam lecz tylko zwrot VAT za materiały? Dotychczas przecież każdy mógł otrzymać zwrot, w 2014 okrojono ten przywilej i podpięto pod MDM dla wybrańców?

 • Łukasz

  Pytanie dla tego kogoś MdM. Dlaczego ustawa DYSKRYMINUJE obywateli z mniejszych miast? Ja, mieszkając w 20 tys. mieście, musiałbym się przeprowadzić do oddalonych o 50 km Katowic, tam kupić nowe mieszkanie za „tylko” 350 tys. zł gdzie pAŃSTWO dopłaci mi „aż” 35 tys. zł i codzienne jeździć-wracać 50 km do pracy, czyli wracać do mojego rodzimego miasta. Dodam tylko owe 10% w katowicach to od 1/3 do 1/4 ceny mieszkania o takim samym metrażu jakie kupiłbym na rynku wtórnym w swoim mieście! Dodam też, że w okolicy nic nowego się buduje a jak nie daj boże ruszy to miejmy nadzieje za dwa lata, gdzie już nie będzie mi potrzeby „fantastyczny” program koalicji rządzącej. Bo nie mam zamiaru czekać aż jakiś deweloper pomyśli i wybuduje coś w moim mieście.

 • MdM

  Jeżeli jest Pani posiadaczką ułamkowej części nieruchomości, może Pani skorzystać z programu.

 • Mati

  Mieszkam w domu dwurodzinnym. Wspólne podwórko i dom w podziale pół na pół. W wyniku spadku zostałem współwłaścicielem jednej z połówek.
  Czy w tej sytuacji mogę aplikować od programu ?

 • MdM

  Jeżeli rezerwacja nie wiąże się z podpisaniem aktu notarialnego – to będzie się Pan mógł ubiegać. Dopóki spełnia Pan warunki programu (np. nie posiada Pan domu ani mieszkania) – może Pan skorzystać z MdM.

 • piotr

  Czy jeśli podpisze teraz umowę rezerwacyjną (20% mieszkania) rezerwacja do połowy lutego. To będę mógł się ubiegać o kredyt w styczniu z MDM ? mieszkanie na rynku pierwotnym oddane do użytku.