Coraz więcej kredytów z dopłatą MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Coraz więcej kredytów z dopłatą MDM Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się niesłabnącą popularnością. W ciągu ponad pół roku funkcjonowania, BGK zaakceptował ponad 9 tys. wniosków o dopłatę do kredytu na zakup nowego mieszkania w ramach rządowego programu wsparcia.

Dynamika programu nasila się wraz ze wzrostem liczby banków przyjmujących wnioski.

Razem z Deutsche Bankiem, który przystąpił do programu MDM 10-go czerwca 2014 roku, wnioski przyjmuje już 12 instytucji bankowych. Przypomnijmy – że poprzednio obowiązujący program „Rodzina na Swoim” – osiągnął w analogicznym okresie działania zaledwie 1,4 tys. wniosków.

Na sukces MDMu przełożyło się także zwiększenie limitów cen mieszkań w II-gim kwartale bieżącego roku. Zdawałoby się niewielkie – 4-5% podwyżki spowodowały znaczący wzrost zainteresowania Klientów – szczególnie w województwach mazowieckim i wielkopolskim.

W każdym z tych województw przyznano już prawie 1,5 tys. dopłat. W odpowiedzi na pytania naszych czytelników pytaliśmy zaprzyjaźnionych pracowników banków o prognozy na IV kwartał. Większa część ankietowanych osób opowiadała się za kolejnymi nieznacznymi podwyżkami, pomimo lekkiej obniżki limitów w województwie pomorskim, gdzie są one ustalane raz na pół roku. Przypomnijmy, że mieszkańcy tego województwa złożyli najwięcej wniosków, co przełożyło się na największą ilość otrzymanych dopłat – na koniec maja było to 1.266 kredytów.

Optymizmem napawa także liczba kolejno rozpoczynanych inwestycji. Po zakończeniu programu „Rodzina na Swoim” – klienci przez rok czekali na nowy program. Okres oczekiwania spowodował zastój na rynku budowanych mieszkań. Obecnie deweloperzy reagują na rosnące zainteresowanie – co przełoży się wkrótce na liczbę oddawanych do użytku mieszkań.

Niepokój może budzić jedynie wartość środków przeznaczonych na funkcjonowanie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Rząd odrobinę przecenił tempo wprowadzania programu w poszczególnych bankach. W efekcie nastąpiło przeszacowanie kwoty zabudżetowanej na rok 2014 w odniesieniu do kolejnych lat. W bieżącym roku na funkcjonowanie programu zostało przeznaczone 600 mln PLN.

Do chwili obecnej zostało wykorzystane niespełna 25% tej kwoty. Jeżeli bieżąca dynamika zostanie utrzymana, beneficjenci wykorzystają do końca roku nieco ponad 60% środków. Reszta nie zostanie niestety przeniesiona na rok 2015. Jest to o tyle groźne, że część funduszy przeznaczonych na kolejne lata, została już zarezerwowana przez klientów. Jeżeli zestawimy większą liczbę banków uczestniczących w programie „Mieszkanie dla Młodych”, wyższe limity oraz lepszą ofertę deweloperów – środków może w przyszłości zabraknąć.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli posiada Pani wystarczającą zdolność kredytową – żyrant nie jest konieczny.

 • Eliza

  Czy konieczny jest żyrant przy braniu kredytu MdM?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zależy od banku. Proponuję kontakt z doradcami w tej sprawie po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Justyna

  Czy renta tzw. rodzinna po zmarłym rodzicu wlicza sie w dochód – brany pod uwagę przy wyliczeniu zdolności kredytowej?

 • Niestety, nic się w tej sprawie nie zmieniło. Nadal pozostaje rozgraniczenie: w przypadku kupna domu lub mieszkania można otrzymać dofinansowanie. Przy budowie systemem gospodarczym – zwrot VAT.

 • 84agniesias

  Czy coś w tej kwestii zmieniło się w nowelizacji sierpniowej?
  Mam identyczną sytuację.
  NIe rozumiem dlaczego ten system jest traktowany po macoszemu.
  Jeśli dobrze rozumiem, to różnica między deweloperem, a generalnym wykonawcą jest jedynie taka, że deweloper buduje na swojej działce, a generalny wykonawca (np znana firma Inez) na działce kredytobiorcy.
  Czy w ogóle mamy jakiekolwiek szanse na jakiekolwiek dopłaty w domu wybudowanym przez generalnego wykonawcę?
  Jeśli tak , to jakie?

 • Edek

  Również zgadzam się z tą opinią. Odradzam Eurobank. Kadra niekompetentna, nie potrafi przeprowadzić analizy kredytu. Przyjmują wniosek i na końcowym etapie twierdzą że mogą udzielić jedynie zwykłego kredytu bez dopłaty. Zwykli naciągacze. Oferta na stronie nijak ma się do warunków. Odradzam jeśli chcecie zaoszczędzić sobie czasu i nerw.

 • Zapraszamy do sprawdzenia innych banków rejestrując się w naszym serwisie.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ojojojj

  Nie polecam nikomu kredytu w Eurobanku. Same problemy i mydlenie oczu…

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Data złożenia wniosku w banku powinna być równoznaczna z zarejestrowaniem wniosku w programie MDM. Wg tej daty są wyznaczane limity i kwoty dopłaty.
  Limity na IV kwartał 2014 roku powinny być nieznacznie wyższe niż w obecnym kwartale.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • robert

  witam, mam pytanie. mianowicie, mam zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie w MDM, jednak zastanawiam się, czy liczy się data złożenia wniosku np. 30.09 wówczas obowiązują mnie jeszcze limity z III kw br., czy może liczy się inna data np. rejestracja wniosku w systemie MDM? Czy ktoś się orientuje, jakie mogą być wskaźniki limitów w IV kw br.,?czy jest możliwość uzyskania takich inf., jeszcze we wrześniu. Może wiadomo jakie są przewidywania na IV kw, jeśli chodzi o W-wę?z góry dziękuję za odp., Innymi słowy rodzi się
  pytanie, czy warto poczekać?

 • dasdas

  moj deweloper zaproponowal aneks do umowy z zab. art.777 ze 15% po podpisaniu aktu i obylo sie bez promesy

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli spełnił Pan wszystkie warunki do umowy, podpisał umowę, a następnie spełnił Pan warunki do wypłaty kredytu – można się starać o promesę.

 • Sebastian

  Sa Panstwo pewni, ze promesa moze byc wystawiona na calosc 100% kredytu a nie na 10% doplaty MDM po akcie notarialnym? Tak chyba pisza ludzie czesto na forum, ze promesa banki wystawiaja na zaplate 10% po akcie

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Taka sytuacja zdarza się wbrew pozorom dosyć często. Niech Pan poprosi w banku o promesę wypłaty kredytu na konto dewelopera. Bank ma obowiązek coś takiego wystawić. Dokument proszę przedstawić deweloperowi – nie powinien robić problemów.

 • Sebastian

  HELP! Wlasnie rozpatrzono moj wniosek o kredyt MDM z Deutsche Banku wstepnie na TAK ale poniewaz mam umowe cywilno prawna, mieszkanie jest juz gotowe i ma pozwolenie na uzytkowanie do Deutsche Bank powiedzial, ze wplaci calosc PO akcie notarialnym. Normalnie 90 % jest przed i 10 % po akcie. Spotkaliscie sie z taka decyzja Deutsche ? Juz drugi raz robie podejscie do MDM i kiepsko widze, zebymy mi sie na to deweloper zgodzil….. napiszcie prosze czy przechodziliscie taka sytuacje z DB ….

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata jest oczywiście wkładem własnym. Banki pobierają jednak opłatę za podwyższone ryzyko od pewnego poziomu LtV (stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości). Z reguły wartość ta oscyluje w granicach 80%. Proszę podzielić kwotę kredytu (pomniejszoną o kwotę dopłaty) przez wartość Pani zabezpieczenia. Może warto dołożyć trochę środków własnych i zejść poniżej poziomu 80%, bank nie pobierze wówczas wymienionej prowizji.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Administrator przesłał do Pana tekst objaśnień. Ze swojej strony spróbuję jeszcze popytać znajomych odnośnie aktualizacji tych zapisów.

 • zofia

  mam pytanie. Rozumiem że korzystajac z oferty MdM nie potrzebuję wkładu własnego gdyż właśnie dopłata od państwa jest tym że moim wkładem. Dlatego mam pytanie dlaczego bank karze mi zapłacić tak zwaną opłatę za podwyższone ryzyko banku z tytułu brakującego wkładu własnego ?! Czy tak ma być?nie ukrywam że jestem trochę zaskoczona gdyż suma którą muszę zapłacić odrazu to prawie 1800 zł

 • mac

  byłbym wdzięczny ponieważ ja tego nie mogę znaleźć a tym bardziej dziwię się, że nie powołuje się na to i nie ma o tym pojęcia takie ciało jak: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju !? o zgrozo !

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Odpowiedź powyżej.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W Ustawie MDM nie ma takiego zapisu, znajdzie go Pan jednak w objaśnieniach do ustawy: „Zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.”

  Postaramy się przesłać do Pana tekst ustawy razem z objaśnieniami. Cytowany fragment znajdzie Pan na stronie 28 objaśnień (49 strona dokumentu)

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na Państwa miejscu – skorzystałbym z sugestii dewelopera. O warunkach i Pani uczestnictwie w programie decyduje data rejestracji wniosku – czyli może Pani złożyć wniosek do końca bieżącego roku. Gdyby jednak cokolwiek poszło nie tak – traci Pani możliwość uczestnictwa w programie (a tym samym – dopłatę). Półtora do dwóch miesięcy zajmie rozpatrywanie wniosku w banku.

 • mac

  oczywiście chodzi mi rozszerzenie własności w ramach zawarcia zw. małżeńskiego bo nie dopisałem wyżej.

 • mac

  Witam, wielokrotnie na stronie pojawiało się pytanie: co jeśli na początku roku uzyskałem kredyt z dopłatą jako singiel a po paru miesiącach wstąpiłem w związek małżeński. Czy można do kredytu dołączyć żonę i rozszerzyć własność mieszkania na żonę? Wasza odpowiedź brzmiała, że tak, ponieważ rozszerzenie własności lub ustanowienie współwłasności nie skutkuje koniecznością zwrotu dopłaty. Powoływaliście się na objaśnienia do ustawy. Chciałem zapytać gdzie można odszukać te objaśnienia ponieważ właśnie teraz znalazłem się na takim etapie i Doradcy banku PKO BP a także Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju(bo także tam dzwoniłem) są zdania, iż po włączeniu żony do kredytu a następnie do współwłasności stracę dopłatę. Proszę o odpowiedź

 • Ada

  Witam, chcemy z mężem skorzystać z programu w tym roku – kończe 35 lat we wrześniu. Myślałam żeby złożyć wniosek na początku października, pewnie wskażniki wzrosną i dopłata będzie większa, ale deweloper pisze tak . Ma rację??

  „Poza tym musicie Państwo uzyskać kredyt i podpisać z nami umowę przeniesienia własności do końca listopada/początku grudnia bo dopłatę z MDM bank puści dopiero po akcie własności i musi to Państwo zrobić jeszcze w tym roku. Jeśli akt przeniesienia własności zrobimy pod koniec grudnia to bank nie zdąży puścić dopłaty, a dopłaty nie są przenoszone na następny rok, w takiej sytuacji przepadają.
  Z mojej strony proponowałabym złożyć wniosek pod koniec września, do połowy listopada damy bankowi czas na uruchomienie kredytu. „

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  W niektórych bankach – tak. Polecam rejestrację na naszej stronie. Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i będzie mógł podać szczegóły.

 • Magda

  Czy renta socjalna i alimenty wliczają się do zdolności kredytowej w banku w ramach programu MDM?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Niezupełnie. Jeżeli nie dysponuje Pan własnymi środkami, powinien Pan się ubiegać o kredyt w kwocie 176 tys PLN. Pracownik banku powinien wyliczyć, ile rzeczywiście będzie kredytu, a ile dostanie Pan środków w formie dopłaty. Dofinansowanie będzie ostatnią transzą wpłacaną na konto dewelopera.

 • Łukasz

  Witam
  We wrześniu podpisuję umowę przedwstępną na gotowe mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie kosztuje prawie 176000 zł. Metraż 47 m2 – wkład własny 8000 zł. Miejscowość Polkowice (dolnośląskie) Rozumiem że mam się ubiegać o kredyt w wysokości 152000 zł ? Dopłata mi wyszła 16000 zł.
  Dziękuję za odpowiedź

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Rozumiem. Ustawa przewiduje dwa warianty uzyskania własności nieruchomości. Pierwszy z nich – to nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub
  domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa). W tym przypadku beneficjent MDMu otrzyma dopłatę.

  Wszystko, co nie jest zakupem, traktowane jest jak budowa systemem gospodarczym. W tym przypadku można liczyć na zwrot podatku VAT.

  W Państwa przypadku firma wykona usługę budowy, czyli wg niższej stawki VAT – nie będzie więc możliwości odzyskania różnicy w stawkach.

 • Agnieszka

  Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie dlaczego będzie to traktowane jako budowa systemem gospodarczym skoro umowa zostanie podpisana z jednym generalnym wykonawcą, który będzie budował poszczególne etapy z własnych środków? Mieszkańcy nie będą uczestniczyli w zakupie materiałów, dostarczeniu ich na budowę ani innych pracach związanych z realizacja inwestycji.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z
  zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Budowa, którą Pani opisała nie spełnia warunków zakupu – tak naprawdę zlecacie Państwo budowę firmie. Będzie to traktowane przez bank analogicznie, jak budowa systemem gospodarczym.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ad 1. @Ainex podał odpowiedź poniżej.

  Ad 2. Mogą Państwo ubiegać się o kredyt teraz i uzyskać mnożnik 10%, albo poczekać na urodziny malucha i otrzymać 15%. BGK nie wypłaca niestety różnicy po urodzeniu 1-go dziecka.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia
  własności nabytego mieszkania w ramach MDM. Wsparcie będzie przyznawane na wniosek beneficjenta złożony w ciągu 6 miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka do instytucji udzielającej kredytu.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Dokładnie.

 • Ainex

  50% wartości mieszkania musi być kredytowana czyli 150.
  Pan wpłaci 130, 20 będzie dopłaty, kredyt to 150 – suma 300.

 • Agnieszka

  Czy dopłata z programu MDM obejmuje mieszkania powstałe w ramach kooperatywy mieszkaniowej? Sprawa wygląda tak, że mieszkańcy za gotówkę kupują ziemię i są właścicielem gruntu, następnie zlecają projekt i wybierają wykonawcę. Z wykonawcą podpisana jest umowa, w której jest jasno określony całkowity koszt budowy. Wykonawca buduje poszczególne etapy ze środków własnych a mieszkańcy mają 60 dni na zapłatę za skończony etap budowy.

 • Jacek

  Witam, Mama w zasadzie dwa pytanka.
  1. Wg. warunków programu MDM bank pomniejsza kwotę kapitału. Jak to rozumieć ?
  przykład: gdy biorę kredyt 50 na 50 wartość mieszkania 300 ja wpłacam 150 kredyt 150 to która cześć jest pomniejszana ?? moja cześć i wpłacam tylko np.130 czy kredyt i to on wynosi 130 bo tak wynika z umieszczonego kalkulatora programu.
  2 Chcemy z małżonka ubiegać sie o MDM teraz jesteśmy bezdzietnym małżeństwem ale w marcu przyszłego roku to już się zmieni czy gdy poczekamy do marca z wnioskiem otrzymamy 15% dopłaty ?? Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zachęcamy do skorzystania z usług Doradców, którzy przedstawią pełną ofertę wszystkich banków i postarają się wybrać ten najkorzystniejszy dopasowany do indywidualnych potrzeb, zdolności, wysokości raty itd. http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • marcin

  do jakiego banku najlepiej iść po kredyt ? który jest najtańszy?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ustawa nie zakłada żadnego minimalnego poziomu dochodów – z tego powodu polecam spróbować. Jeżeli potrzebują Państwo porady w kwestii wyboru banku z najkorzystniejszą ofertą – zachęcam do rejestracji na naszej stronie.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • Dagmara

  Witam, mąż zarabia 1750zł netto plus premia do 800zł brutto, mamy jedno
  3miesięczne dziecko. ja nie pracuję (studia) i jak na razie się nic na
  to nie zapowiada 🙂 Czy „łapiemy” się do programu? Czy mój ojciec może
  być tzw. „żyrantem” do kredytu mdm? Czy mąż i mój ojciec mogą wziąć
  razem kredyt w programie? mamy na oku dom 85m2 za 245 000 brutto. I nie
  wiem czy jest sens pójścia do banku. pozdrawiam

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak, jest taka szansa. Lipiec był najgorszym miesiącem dla MDMu od początku działania programu. Chodzą plotki, że rząd chciałby zwiększyć efektywność Mieszkania dla Młodych.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mariusz

  A czy jest szansa, że limity w IV kwartale 2014 r. pójdą w górę? Chciałbym kupić lepsze mieszkanie.