Założenia programu „Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie dla młodych założenia programu

Minister Sławomir Nowak zdradził więcej szczegółów na temat planowanego programu dopłat do kredytów tj. „Mieszkanie dla młodych”. Program ma zastąpić obowiązującą do końca grudnia 2012 roku „Rodzinę na swoim”.

Zapowiadany program ma wejść w życie w połowie 2013 roku, lub na początku 2014. Oznacza to minimum 6 miesięcy, podczas których nie będzie żadnej innej formy wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego ze strony Państwa.

W przeciwieństwie do obowiązującej obecnie „Rodziny”, z dopłat wykluczone jest kredytowanie zakupu domów. Nowym programem mają być objęte wyłącznie mieszkania, pochodzące z rynku pierwotnego. Z jednej strony – Państwo wspiera w ten sposób rozwój budownictwa mieszkaniowego i firm deweloperskich. Z drugiej – znacząco ogranicza dostęp do tego rodzaju pomocy młodym z małych miejscowości, gdzie rynek deweloperski praktycznie nie istnieje.

W „Rodzinie na swoim” Państwo pomagało kupującym poprzez spłatę odsetek przez osiem lat. Rozważmy przykład Klienta, który kupuje w Warszawie mieszkanie na rynku pierwotnym o powierzchni 60 m kw. na okres 30 lat, wysokość kredytu równa 340.000 PLN, Klient nie posiada wkładu własnego).

Dopłaty zmniejszające kwotę miesięcznej raty mogą wynieść nawet o 800-900 PLN przez okres 8 lat. Kwota dopłat z programu wyniosłaby przez ten czas nawet ponad 80 tys.. Całkowity koszt kredytu przy założeniu 30-to letniego okresu kredytowania wyniesie około 620.000 PLN (uwzględniając kapitał i odsetki)

W przypadku programu „Mieszkanie dla młodych” dopłaty będą udzielane w formie jednorazowego bonusu, stanowiącego wkład własny kredytobiorcy. Single i bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na dopłatę w wysokości 10% wartości mieszkania. Jeżeli rodzina posiada dzieci, kwota dopłaty wzrośnie do 15% wartości. Jeżeli w ciągu kolejnych pięciu lat rodzina się powiększy (o trzecie lub kolejne dziecko), Państwo dołoży kolejne 5% wartości mieszkania.

W przypadku analogicznym jak dla RnS:

  • dla singli całkowity koszt kredytu byłby wyższy o około 100.000 PLN (czyli suma wszystkich rat przez okres 30 lat wyniesie około 720.000 PLN)
  • w przypadku rodzin z jednym, lub dwójką dzieci – koszt kredytu byłby wyższy o około 50.000 PLN,
  • w przypadku rodzin wielodzietnych – koszt kredytu byłby wyższy o około 15.000 PLN w perspektywie całego okresie kredytowania.

Dopłata w programie „Mieszkanie dla młodych” ma jednak jeden podstawowy – pozytywny aspekt. Nawet, jeżeli kredytobiorca nie posiada żadnych środków, jego zdolność kredytowa i tak jest zwiększona, gdyż Bank może uwzględnić kwotę bonusu jako wkład własny.

Należy rozważyć także brak górnego pułapu ceny. Z jednej strony – deweloperzy nie będą odczuwać presji do obniżenia cen mieszkań, aby zmieścić się w kwocie limitu. Z drugiej – nabywca będzie mógł kupić droższe mieszkanie i nadwyżkę kwoty spłaty ponad limit wziąć na siebie.

W praktyce najprawdopodobniej górnym pułapem ceny będą średnie półroczne koszty budowy w danej miejscowości. Jeżeli kredytobiorca zdecyduje się na droższe mieszkanie. Otrzyma dopłatę tylko do wartości limitu. Dodatkowymi ograniczeniami jest metraż mieszkania. Nie może być większy niż 75 m kw., przy czym dopłata obejmie kwotę do 50 m. kw.

Oczywiście, ograniczeniem jest także wiek kredytobiorcy – 35 lat oraz warunek, że kupowane mieszkanie jest pierwszym. Biorąc pod uwagę, ze ponad 40% osób w wieku 25-34 lata mieszka nadal z rodzicami, powstający program niewątpliwie spotka się z dużym zainteresowaniem. Nadal nie zostało ustalone, czy z programu „Mieszkanie dla młodych” będzie można skorzystać z osobami bliskimi oraz czy dopłatami zostaną objęte oferty wszystkich banków.
sprawdz_doplate150