Program „Mieszkanie dla Młodych” MDM bez limitu wieku

Program Mieszkanie dla Młodych MDM bez limitu wieku

W dotychczasowej wersji programu MDM ze wsparcia mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat).

Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia / przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, osoby nie były właścicielami innego domu lub mieszkania.

Sytuację zmieni jednak planowana nowelizacja ustawy. Już wkrótce warunek nieposiadania wcześniejszego mieszkania oraz limitu wieku zostaną zniesione. Co prawda zmiana będzie dotyczyła jedynie rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci, jednak będzie to spora poprawa dla wielu rodzin w Polsce.

Jakie warunki powinna spełniać wymieniona rodzina, aby móc przystąpić do programu MDM? Dofinansowanie będzie mogło zostać udzielone, jeżeli potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje:

a) małoletnich dzieci,

b) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

c) dzieci do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Dodatkowo, kwota dofinansowania dla wymienionych rodzin ma zostać zwiększona.

Kwota dopłaty wyniesie 30% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie oraz:

1. powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 65 m2;

2. 65 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 65 m2.

Dla przykładu – w przypadku rodziny wielodzietnej, która chce kupić mieszkanie o powierzchni 70 m2 w Warszawie dofinansowanie wyniesie 30% * 65 m2 * 5.989,38 PLN, czyli 116.792,91 PLN.
sprawdz_doplate150

 • Sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom. Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki ustawy.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki programu.

 • Ninaxx

  Witam, czy jeśli jestem urodzona w grudniu 1982, mam jeszcze szanse na złożenie wniosku o dofinansowanie?

 • Ninaxx

  Witam, czy jeśli jestem urodzona w grudniu 1982r. mam szansę by złożyć wniosek o dofinansowanie?

 • Niestety nie, środki wkrótce się skończą. Jeżeli jest możliwość składania wniosku teraz – to polecam. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • marekxx22

  Witam czy będzie możliwość składania wniosku o dofinansowanie w maju dla rodziny wielodzietnej

 • Witam. Alimenty nie będą brane pod uwagę podczas badania zdolności kredytowej. Jako osoba samotnie wychowująca dziecko może Pani ew. liczyć na wyższe dofinansowanie.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest
  mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zgadza się, alimenty w większości banków nie są akceptowane podczas badania zdolności kredytowej.

 • Aga

  W przypadku dofinansowania nie są brane żadne dochody ani świadczenia tylko powierzchnia mieszkania i kwota za metr.
  Twoje pytanie dotyczy raczej zdolności kredytowej na sam kredyt. Ale niestety alimenty nie są uwzględniane w zdolności kredytowej. To znaczy jeśli ty płacisz to chyba są, bo obniżają zdolność, ale jeśli dostajesz to nie są jako przychód.

 • natalia

  Witam. Mamy z byłym partnerem dziecko i zawarliśmy ugodę alimentacyjną. Czy ona jest tak samo rozpatrywana jak alimenty w przypadku dofinansowania MDM. Czy ja albo on gdybyśmy się starali musimy przedstawić to we wniosku? wysyłając mi pieniądze na dziecko wpisuje w tytule wpłata a nie alimenty czy to też będzie miało znaczenie w przypadku pokazywania dochodów w MDM??

 • Witam. Niestety nie. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki programu. Nasi doradcy mogą polecić jednak atrakcyjny kredyt hipoteczny. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gość

  Jestem wdowcem z dwójką dzieci mam 37 lat czy program mdm mnie obejmuje ?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Spotkaliśmy się jednak z sytuacją, kiedy bank odmówił udzielenia kredytu rodzinie wychowującej troje dzieci ze względu na fakt, że jedno dziecko pracowało. Decyzja była uargumentowana tym że dziecko stanowi w takim wypadku oddzielne gospodarstwo. Ew. polecam kontakt z naszymi doradcami. Mają lepsze rozeznanie w bankowych ofertach i może coś doradzą. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • kinga

  Witam.
  Mam 53 lata a moja żona 52. Mamy trójke dziecki w wieku 22, 21 i 18. Dwójka dzieci studiuje (jedno dziecko zaocznie) a najmłodsze jest w klasie maturalnej. Dziecko które studiuje zaaocznie dodatkowo pracuje na umowe o prace. Czy może jako dziecko wesprzeć nasza zdolnośc kredytową. Włascicielami mieszaknia bedziemy my a nasza córka będzie wnioskowała z nami o kredyt, dzięki czemu nasza zdolność kredytowa bedzie większa. Czy córka z racji tego ze pracuje ale studiuje zaocznie (mieszka nadal z nami) jest liczona jako trzecie dziecko? Czy otrzymamy mdm czy córka musi zrezygnować z pracy? A drugie pytanie czy jesli nie musi rezygnowac z pracy to moze z nami przystapic do kredytu? Pozdrawiam

 • Ustawa dopuszcza możliwość zwrotu przy powierzchni użytkowej do 110 m2, o ile beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci. W innym przypadku przekroczenie limitu powierzchni oznacza niestety brak możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT. Ew. zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji lokalu (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN,chociaż jeden z naszych forumowiczów wspominał o ok. 700 PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN. Uczulam, że ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany i raczej są one rozpatrywane negatywnie.

 • Mini

  Witam
  Mam pytanie odnośnie zwrotu podatku na materiały budowlane. Nasza pow.domu ma 100,64 a zwrot jest do 100 m czy to oznacza ze nie ma szans na zwrot?

 • Witam. Mogą Państwo skorzystać z programu MDM do końca roku kalendarzowego w którym młodsze z Was ukończyło 35 lat (czyli do końca bieżącego roku). Niestety, pula środków dostępnych na ten rok już się skończyła.

 • Katarzyna Ignatova

  Dzień dobry jak jest z sprawą wieku mlodszego małżonków???mąż skończył 35 lat w wrześniu 27.09.,mamy dwoje małych dzieci. Czy wiek męża nas dyskwalifikuje bo w styczniu juz będzie zaczynał 36
  ?Ja niestety jestem starsza o rok.Pytam bo pisze do końca roku kalendarzowego wiek 35 lat.Czy może możemy złożyć taki wniosek do banku ż dopłata Z MdM???

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pani posiada już mieszkanie, niestety skorzystanie z programu MDM nie jest obecnie możliwe.

  Uwaga – na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających kryteria ustawy.

 • Dawid Erwin

  Witam.
  Zakupiłem mieszkanie na kredyt hipoteczny w lipcu 2015 roku, z tej racji nie objął mnie program MDM. Czy na chwilę obecną mogę się starać o jakieś dofinansowanie mojego kredytu?

 • Pewnie, wystarczy że jedno z was posiada wymaganą zdolność. ew. można poprosić o pomoc dowolną, inną osobę (np. kogoś z rodziny). W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Wojtek Izabela Makarewicz

  Witam mam 37 lat żona prawie 30 lecz nie posiada zdolności kredytowej mamy jedno dziecko. Czy w takiej sytuacji możemy skorzystać z programu

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Może Pan za to powiedzieć, że wszystko zawdzięcza Pan własnej pracy. Zaradność jest bardzo cenną cechą.

 • Krzysztof P

  w sumie nic, ale jestem wzburzony ze nic od panśtwa nigdy nie otrzymałem, bo albo za młody byłem albo za stary, zawsze musze sobie sam radzic, nie narzekam wszakże, 40 chf na godzine robi swoje.
  Suma sumarum to reszta podatników składa sie na takie prezenty.

 • Tak (o ile drugi rodzic nie składał wniosku uwzględniającego to dziecko).

 • Przemysław Wojno

  Czyli jeśli drugie jest bez małżeństwa a mam prawo do niego i mieszka u mnie mogę złożyć na dwójkę

 • Witam. Na podstawie art. 7 ustawy – jeżeli nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko – może liczyć na wyższe dofinansowanie.

  Jeżeli posiada Pani pełnie praw rodzicielskich do trójki dzieci i były mąż nie korzystał z MDMu, może Pani przystąpić do programu. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli obydwoje dzieci jest przysposobionych oraz posiada Pan prawo do ich wychowania – może Pan przystąpić do programu MDM jako osoba samotna wychowująca dwoje dzieci.

  Wyższe dofinansowanie można uzyskać, jeżeli nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, spełniające wymogi ustawy (art. 7 ust. 2).

 • Joanna Jasiulewicz

  Witam. Mam 43 lata. Wynajmuję mieszkanie, w którym mieszkam ja i dwoje moich dzieci. Moje trzecie dziecko mieszka z ojcem ale oboje z byłym meżem mamy pełnię praw rodzicielskich (tzn. oboje wychowujemy całą trójkę). Wszystkie z dzieci się uczą. Czy będę mogła skorzystać z MDM?

 • Przemysław Wojno

  Witam mam dwójkę dzieci jedno po rozwodzie jestem prawnym opiekunem a drugie ze związku bez małżeństwa jak mam złożyć wniosek MDM jako osoba samotna wychowująca 2 dzieci czy jak

 • Złodziejstwo: wg SJP – pozbawienie kogoś dóbr materialnych niezgodnie z obowiązującym prawem; rabunek, łupiestwo, kradzież, grabież.

  Co Panu zginęło?

 • Krzysztof P

  Złodziejstwo mam 37 lat i zbieram na dom i zero wsparcia od panstwa. Pracuje w CH.

 • Witam. Doradca coś pokręcił. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Max

  Witam
  Napisane że będzie brany wiek młodszego małżonka. Mam 33 żona ma 35 a faktycznie doradcy powiedzieli że nie mamy szansy MDM

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Aksana Hatalskaya

  Witam serdeczne! Mam 37 lat, mam corke 1,4 rok, w tej chwile jestem bezrobotna,ale situacja se zmienia, ojcec wpisany w akt urodzenia ale nie jest moim mążem. Nie mam swojego mieszkania, ale mam Karte Polaka i bede miala karte stalego pobytu.
  Meszkam teraz razem z ojcem dziecka, bo nie mam innego wyjscia. Maze o swoim niewielkim mieszkanku albo malym domku -czy to sa mozliwe?

 • Środki MDM w 2017 powoli kończą się. Bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli to starsza córka miałaby skorzystać z programu MDM, to ona właśnie powinna złożyć wniosek, Państwo jedynie możecie wspomóc jej zdolność kredytową. Mieszkanie nabyte w ramach programu powinno spełniać potrzeby mieszkanie nabywcy. Innymi słowy – to beneficjent powinien w nim mieszkać. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Krzysztof Krawczyk-KaKa

  Chcemy z żoną kupić mieszkanie z dopłatą mdm starsza córka już pracuje i na nią będzie to mieszkanie, ale mamy też młodszą córkę (20 lat) która się jeszcze uczy. Czy MDM przysługuje na jedną osobę czy dotyczy ew dwu osób do jednego mieszkania ?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Dom zakupiony w ramach programu MDM powinien Państwu zapewniać możliwości mieszkaniowe. Innymi słowy – musieliby Państwo w tym domu przez cały czas mieszkać. Jeżeli chcieliby Państwo zakupić domek letniskowy – nie ma niestety takiej możliwości. Poza powyższym, jedynymi ograniczeniami jest jedynie limit powierzchni użytkowej (do 110 m2 w Państwa przypadku) oraz limit ceny 1m2 (można to sprawdzić tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Kinga

  Dzień dobry,

  Mamy z mężem po 40 lat, własne mieszkanie i 3 dzieci.

  Chcielibyśmy skorzystać z programu mdm Rozważamy domu na wsi, a nie wiekszego mieszkania w mieście, w którym mieszkamy. Czy to ma znaczenie?

  I na co musimy zwrócić uwagę szukając takiego domu? Domyślam się, że nie moze to być dom letniskowy. Pytanie jednak czy to musi być dom na działce budowlanej czy też moze być na rekreacyjnej? Przegladając ogłoszenia znalazłam kilka interesujących domów, ale opisy są różne: całoroczny, wolnostojący, parterowy… czym się kierować?

  Co jest analizowane w ocenie czy ten dom spełnia wymogi programu?

  (znalazłam tylko zapis z ustawy: dom jednorodzinny – budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”, ale nie do końca wiem jak go interpretować)

 • Bez limitu wieku dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci, spełniających warunki wymienione w ustawie.

 • Kiki

  pisze bez limitu wieku,a w artykule jest do 35 roku życia…?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W takim razie z programu może skorzystać albo Pani, albo narzeczony (ze względu na fakt wychowywania trójki dzieci nie obowiązuje Panią warunek nieposiadania mieszkania).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

  Serdecznie Państwa zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Ewa

  Pomyłka, mamy 3 dzieci.

 • Ewa

  Witam! Mam z narzeczonym 2 dzieci chcemy się starać o dopłatę w MDM, ale ja mam mieszkanie w ramach rns – singiel na swoim. Jako nie małżeństwo jedynym właścicielem nowego mieszkania byłby mój narzeczony, czy jest wobec tego szansa na MDM?

 • Witam. Aby skorzystać z programu MDM powinni Państwo złożyć wniosek do końca roku kalendarzowego, w którym młodsze z Was skończyło 35 lat.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-12-31

  Gdyby chcieli Państwo skorzystać z kredytu na budowę, polecam usługi naszych doradców. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Iza Ganc-błaszczyszyn

  Witam! Oboje z mężem w roku 2016 skończyliśmy 35 lat( maz w grudniu) czy możemy skorzystać z mdm lub czegokolwiek. Mamy 2 dzieci, chcemy wybudować dom drewniany

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Nowelizacja wprowadziła jeden zapis, który dotyczy także umów zawartych przed jej uprawomocnieniem. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

 • Krystian

  Witam. Czy nowe zasady (po nowelizacji z września 2015) dotyczą również osób które podpisały umowę deweloperską oraz wszystkie formalności kredytowe przez wrześniem 2015 r? Mieszkanie jest w trakcie budowy (do odbioru za kilka miesięcy). Czy w dowolnej chwili mogę spłacić całość kredytu zgodnie z wówczas obowiązującymi wytycznymi? Pozdrawiam

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Ustawa MDM nie przewiduje niestety preferencyjnych warunków w przypadku wychowywania niepełnosprawnego dziecka.

 • Monika

  Witam. Czy posiadanie dziecka niepełnosprawnego wpływa w jakiś sposób na obowiązujące limity? Czy jest szansa na skorzystanie w takiej sytuacji z MdM mimo wcześniejszego skorzystania z RnS?

 • Jeżeli złożą Państwo wniosek zanim córka podejmie pracę – nie będzie żadnego problemu. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Agnieszka

  Witam serdecznie. Pragniemy kupić dom przy wsparciu z dofinansowaniem MDM zaznaczam że mam ukończone 35 lat. Mamy troje dzieci w wieku 3, 12, 19 lat. Najstarsza córka uczy się zaocznie w studium policealnym i chcę podjąć pracę na pełny etat. Czy taka sytuacja dyskwalifikuje nas czy nie w dofinansowaniu MDM.

 • Witam. Z programu MDM mogą skorzystać małżeństwa lub single. Jeżeli nie są Państwo w formalnym związku, narzeczona będzie się starała o kredyt MDM jako osoba samotnie wychowująca dziecko. zrzeczenie się praw do dziecka nie będzie konieczne. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie matki / opiekunki o wychowywaniu dziecka. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Rafał Anaszewski

  Witam, mam taką sytuacje:
  Narzeczona bd starać się o kredyt (ma wysoką zdolność i bdb bik), mamy razem syna, praktycznie żyjemy razem, jednak nie formalnie.

  Pytanie brzmi tak: Czy w tej sytuacji bd mogła starać sie o dopłatę z mdm nie biorąc mnie pod uwagę?

  Ja- spalony bik, brak legalnych i udokumentowanych wpływów.

  Pytam bo ktoś mi powiedział ze żeby mogła skorzystać z programu musiał bym sie zrzec praw do dziecka, czy to prawda?

  Dziekuje za odpowiedź, pozdrawiam 🙂

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Anna Karola

  rozumiem, bardzo dziękuję za pomoc, będę próbować w takim razie 🙂

 • Tak, pod warunkiem, że zbywca mieszkania wyrazi zgodę na otrzymanie reszty zapłaty (kwota z dofinansowania) na początku 2018.

 • Anna Karola

  a czy dotyczy to również zakupu mieszkania z rynku wtórnego?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niekoniecznie, być może wystarczą jedynie zarobki żony w procesie liczenia zdolności. Polecam ew. kontakt z naszym doradcą, który zweryfikuje Państwa przypadek. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Demolka

  Witam. Z zona myslimy o Mdm ale mamy pytanie. Zona pracuje legalnie ja nie. Mam dodatkowo zasadzone alimenty ktore splacam. Czy to nas wyklucza

 • Witam. Czy rozważała Pani ew. złożenie w tym roku wniosku o dofinansowanie z puli 2018? Wówczas mogłaby Pani nabyć mieszkanie jeszcze w tym roku. Jeżeli jest Pani zainteresowana takim rozwiązaniem – serdeczna prośba o kontakt z naszymi doradcami po rejestracji na stronie.

 • Anna Karola

  A ja w tym roku kończę 35 lat, sama biorę kredyt i z powodu braku środków na bieżący rok w MDM nie łapię się na dofinansowanie 🙁 Czuję się poszkodowana 🙁 że wg pomysłodawców projektu w przyszłym roku już będę zbyt stara jak na swoje pierwsze w życiu mieszkanie… Cóż… takie są realia, nie każdego poniżej 35 r.ż. stać na kupno mieszkania 🙁

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam, oczywiście – może Pani być młodszym kredytobiorcą, mąż natomiast wesprze Państwa zdolność kredytową. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Irena

  Witam, czy jako bezrobotna mogę być najmłodszym kredytobiorcą? Mąż skończył 35 lat

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie jest to wymóg, chociaż analitycy zwracają na to uwagę. Zawsze można argumentować, że chcą Państwo poprawić standard lub mieć np. bliżej do pracy.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Maciek Olesinski

  czy osoba mająca 3 dzieci chcąca skorzystać z MDM musi kupic mieszkanie większe od dotychczas posiadanego?

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Niestety – nie ma takiej możliwości (kilka razy korespondowaliśmy już na ten temat z Ministerstwem Rozwoju). Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia.

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Ala

  Splacamy kredyt na mieszkanie z pomoca rns..mamy dwoje dzieci spodziewamy sie trojaczkow na jesieni.. Chcielibysmy skorzystac z doplat mdm dla wielodzietnych i zmienic metraz na wiekszy ale ze zgroza czytam , ze te groszowe w porownaniu z mdm doplaty, ktorych beneficjentami jestesmy w rns dyskwalifikuja nas.. takze w sytuacji zmiany mieszkania z przynajmniej trojka dzieci nie ma dla nas zadnego wyjscia w ramach programu? moze istnieje mozliwosc zwrotu tych doplat z rns i wtedy kwalifikacja do udzialu w mdm?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam – wszystko zależy od tego, jaką kwotę ma Pan na myśli. Nie możecie Państwo nadpłacić w ciągu pierwszych 5-ciu lat więcej, niż wynosi wartość otrzymanego dofinansowania.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego

  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

 • Artur

  Witam, Posiadamy z zona 3 dzieci – mieszkamy w moim mieszkaniu z czasów kawalerskich. Jeśli zdecydujemy się na zakup większego mieszkania z dofinansowaniem MdM – to czy po przeprowadzce będziemy mogli spłacić wcześniej polowe kredytu – aby zminimalizować kosztu kredytu ?
  Dziekuje

 • Witam. Dofinansowanie jest wypłacane jako ostatnia transza płatności bezpośrednio na konto sprzedającego mieszkanie. Aby mogło zostać wypłacone, konieczne jest zakończenie inwestycji.

 • Michał

  witam, w jaki sposób teraz jest wypłacane dofinansowanie MDM? Jeśli planowane oddanie inwestycji jest na 2017 rok to dofinansowanie MDM zostanie przekazane dopiero po oddaniu?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Odrzucenie wniosku powodu pracy dziecka to już kwestia wewnętrznych regulacji danego banku. Analityk widocznie uznał, że pracujące dziecko stanowi już odrębne gospodarstwo domowe. Polecam ew. kontakt z Pani doradcą i poinformowanie go, że chciałaby Pani złożyć wniosek w innym banku (lub nawet dla pewności – w kilku bankach).

 • Może mieć wątpliwości, ale nie musi. Polecam złożyć wniosek i wtedy ew. podjąć decyzję.

 • anna

  czyli musi się zwolnic z pracy?

 • anka

  mam 3 dzieci uczacych ztym ,że 1 pracuje i uczy się w systemie wieczorowym i odrzucono mój wniosek,gdyż nie mam go na utrzymaniu mimo ze mieszka pod jednym adresem ustawa nic nie wspomina o tym pisze o wychowaniu:

  dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Owszem, dofinansowanie może pokryć część lub całość wymaganego wkładu własnego. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Maria Grad

  Czy tak jak pisze w ustawie dofinansowanie może pokryć w całości wkład własny kredytobiorcy, te 10 czy 15 % ? Jeśli tak to do jakiej sumy? I co należy zrobić żeby się ubiegać o takie środki.
  Pozdrawiam.

 • Witam. Oczywiście – Pani tata może wspomóc Pani zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Minimalny wkład własny wynosi obecnie 15% (niektóre banki oferują możliwość wzięcia kredytu z wkładem 10%). Częściowo pokryje go dofinansowanie uzyskane w ramach MDMu. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Maria Grad

  Witam, chciałam zapytać czy jako osoba pracująca na umowę zlecenie (podpisywaną co miesiąc) mogę wziąć udział w programie mdm, biorąc mojego tatę, który ma własną firmę jako wsparcie mojej zdolności kredytowej? I czy muszę mieć wtedy jakiś swój własny wkład finansowy, jeśli tak to czy jest jakiś jego minimalny próg?
  Pozdrawiam, Maria Grad.

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Dawid

  Witam, czy dostane dofinansowanie na dom o powierzchni 115m2 ?

 • Analityk może mieć wątpliwość odnośnie pracującego dziecka. Wg opinii banków taką osobę należałoby już rozpatrywać jako osobne gospodarstwo domowe.

 • anna

  czy mając 3 dzieci doroslych studiujacych ( 18-25 ostatni pracuje i studiuje )
  czy tez mozna skorzystać z mdm ?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Może. Wymieniona osoba potrzebuje jedynie kogoś, kto wesprze jej zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • pola

  czy osoba bezrobotna może ubiegać sie o dopłatę mdm?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, mogą Państwo zakupić mieszkanie teraz lub po zakończeniu budowy domu. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

  Proszę jedynie pamiętać, że jeżeli zakupią Państwo mieszkanie przed ukończeniem domu, nie będą Państwo mogli dokonać odbioru domu przed upływem 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach MDMu.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ania

  Witam
  Mamy z mężem 3 dzieci i rozpoczęta budowę domu(stan surowy otwarty).Czy możemy kupić mieszkanie korzystając z MDM?Czy rozpoczęta budowa nas dyskwalifikuje?Ze względów finansowych zakup mieszkania byłby dla nas idealną opcją.Mamy wspólnotę majątkową.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

 • bartek

  witam. chcailbym sie dowiedziec czy placac alimenty na dziecko moge starac sie o „dofinansowanie dla rodzin wychowujacych jedno dziecko”?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Własność ułamkowej części nieruchomości nie uniemożliwia skorzystanie z MDMu. Szczerze Panią zachęcam do udziału w programie – np. poprzez rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Misia

  Jesteśmy z mężem w trakcie separacji. Kilka lat temu mąż darował mi 1/2 domu, który wcześniej jako kawaler otrzymał od rodziców. Dom jest mały, raptem 80 m2, w którym mieszkają dodatkowo jego rodzice i babcia (mają zaznaczone w akcie 2 pokoje a jest ich 4), Na takiej powierzchni nie ma możliwości wyodrębnienia dwóch oddzielnych mieszkań, poza tym jest to jego dom rodzinny i w sytuacji jakiej się obecnie znajdujemy nie widzę możliwości mieszkania w tym domu. Mamy jedno dziecko. Ja natomiast nigdy nie posiadałam mieszkania ani domu. Posiadam małą działkę budowlaną i chciałabym postawić na niej mały domek dla mnie i dla syna. Czy w mojej sytuacji mogę starać się o zwrot podatku za materiały budowlane z Programu MdM? Mam 34 lata. Jest to dla mnie bardzo ważne, chcę wsiąść kredyt na budowę i każde wsparcie dla mnie jest ważne.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, jest to niesprawiedliwe – podobnie jak np kryterium wieku dla osób, które w tym roku skończyły 35 lat i nie mogą skorzystać z dopłaty. Również uważamy, że program MDM powinien być dostępny w równym stopniu dla każdego – innymi słowy – zgodny z Konstytucją RP.

 • Gdynianie

  Jesteśmy z mężem w takiej samej sytuacji jak Pan „zawiedziony”.
  W kwietniu kupiliśmy mieszkanie na rynku wtórnym mocno się zapożyczając. Nowe mieszkania nawet z dopłatą były po prostu za drogie!!! w maju wzieliśmy ślub. w tym momencie nie mamy pieniędzy na wykończenie mieszkania. planujemy dzieci.

  to jest niesprawiedliwe.

 • Witam. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Jeżeli spełnia Pani wymienione powyżej warunki – zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/ i udziału w programie MDM.

  Warunki dofinansowania zostały poprawione po ostatniej nowelizacji. Może Pani dokonać dokłądnych wyliczeń przy użyciu naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Hania

  Witam, mam 3 własnych dzieci i jestem w wieku 36 lat, posiadam własne mieszkanie, jednak jest już dla nas za małe, proszę o informację, czy moge skorzystać z programu MDM i czy planowane jest poprawienie warunków dofinasowywania ? Żadne z moich dzieci nie ma rent pielęgnacyjnych, jakichkolwiek świadczen itp.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak. Ustawa nie nakłada na rodziny wielodzietne korzystające z programu MDM obowiązku zbycia posiadanego dotychczas lokalu.

 • Adi

  Witam
  Mam wraz z zoną mały domek w szeregu 76 m – wspólna własność. Posiadam trójkę dzieci. Czy mogę kupić mieszkanie w bloku nie sprzedając tego domku w ramach dopłaty z programu MDM po nowelizacji ?

 • Może Pani skorzystać z programu MDM do końca roku kalendarzowego w którym skończyła Pani 35 lat.

  Jeżeli wymienione mieszkanie nigdy nie było Pani własnością – jak najbardziej może Pani skorzystać z programu MDM. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Pani i przedstawi najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Ekk

  Witam,
  jak poprawnie obliczyć wiek w tym programie? Urodziłam się 1. grudnia 1980 roku. Do kiedy mam prawo skorzystać z programu? Do końca 2015 roku czy do końca 2016 roku?
  Jestem po rozwodzie i mam jedno dziecko, dotychczasowe mieszkanie jest własnością eks-męża (kupił jeszcze przed małżeństwem) – czy „łapię” się na MDM?

 • Niestety nie.

 • matekk

  Witam, w grudniu ubieglego roku kupilem mieszkanie na rynku wtornym w tym czasie mdm obejmowal tylko rynek pierwotny, czy moge teraz starac sie o mdm na to mieszkanie?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Jakiej części mieszkania jest właścicielem Pańska żona?

 • Mała Mi

  Mam 38 lat, jedno dziecko. Jestem po rozwodzie.
  Rozumiem, że ani ze względu na wiek, ani to że nie mam trójki dzieci mnie dyskwalifikuje z wzięcia udziału w tym programie?

 • W.P.

  A jeżeli żona obecnie prawnie jest właścicielem części tego mieszkania (spadek po swoim ojcu) to na wykup pozostałej części od teściowej również dostaniemy dofinansowanie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Prawda, poza ostatnim zdaniem. zwrot należy się wtedy gdy dom zostanie w całości wybudowany przez odpowiednią firmę, a Państwo ten dom od firmy zakupią w ramach kredytu w programie MDM.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (a takim właśnie będzie budowa domu na Państwa działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub
  współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Emilia

  Witam, dzisiaj wraz z mężem dowiadywaliśmy się w banku odnośnie pomocy MDM. Jednak powiedziano nam, że nie możemy skorzystać, ponieważ planujemy wybudować własny dom systemem gospodarczym a zwrot należy się tylko wtedy gdy dom zostanie w całości wybudowany przez odpowiednią firmę.

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu
  wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • ola

  Chciałabym skorzystać z opcji bez limitu wieku. Mam 46 lat i samotnie wychowuję 3 dzieci. Córka 23 lata studiuje na Uniwersytecie Śląskim, córka i syn oboje w wieku 17 lat uczą się liceum ogólnokształcącym. Nie posiadam własnego mieszkania. Czy mogę skorzystać z programu MDM?

 • Powierzchnia, wg której będzie liczone dofinansowanie jest zależna od liczby wychowywanych dzieci i może wynosić maksymalnie 50 m2 kwadratowych lub 65 m2 jeżeli kredytobiorca wychowuje troje lub więcej pociech. Jeżeli mieszkanie jest mniejsze, dofinansowanie jest liczone wg rzeczywistej powierzchni mieszkania.

  Odnośnie drugiej części pytania, chodzi Panu o sytuację, kiedy płaci Pan mniej za 1m2 niż wynosi ustalony limit. Dostaje Pan proporcjonalnie większe dofinansowanie, gdyż liczone jest ono nie od rzeczywistej wartości 1 m2, ale od ustalonej kwoty przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczbydzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Radek

  Witam, mam kilka pytań bo kontaktowałem się z rożnymi bankami i ‚specjalistami ‚ i za każdym razem słyszę co innego. moje pytanie to dofinansowanie w mdm dla rynku wtórnego ( Łódź ) jest do jakiej powierzchni użytkowej ? i 2 pytanie jeżeli dofinansowanie jest większe niż płacę to co się dzieje z nadwyżką dofinansowania ?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

  Odpowiadając na Państwa pytanie – możecie skorzystać z programu MDM. Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ziuta

  Witam, chciałabym dowiedzieć się czy możemy z mężem skorzystac z tego programu. Obecnie mamy mieszkanie które mąż kupił w 2009 roku na kredyt, obecnie mamy 3 dzieci, mąż ma 33 lat ja 29. Czy możemy kupić większe mieszkanie z dopłatą ? Ja obecnie nie pracuję, gdzyż w wychowuję 8 -miesięczne bliżniaki. Pozdrawiam

 • Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

  Reasumując, jeżeli ustali Pan z poprzednią żoną, że to Pan jest głównym opiekunem dziecka, otrzyma Pan możliwość skorzystania z programu MDM.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • rob

  Witam. Chciałem się zapytać czy mogę skorzystać z programu MDM ,jeśli mam dziecko z pierwszego małżeństwa na które płace alimenty, a w obecnym małżeństwie posiadam dwójkę dzieci. Jesteśmy z żoną w wieku powyżej 35 lat

 • Niestety, nie mogą Państwo skorzystać z programu MDM, gdyż żona była już właścicielką mieszkania.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu
  lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pan również nie może skorzystać z programu, gdyż wg art 6. Ustawy małżeństwa muszą wziąć kredyt wspólnie.

 • BJ

  Witam, zamierzamy z żoną kupić mieszkanie, przed ślubem żona kupiła kawalerkę, którą sprzedała w tym roku, aktualnie nie posiadamy żadnego mieszkania – czy w takiej sytuacji kwalifikujemy się do programu ? Bezdzietni, wiek poniżej 35 lat. z góry dziękuję i pozdrawiam

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki (w skrócie, dzieci uczące się, poniżej 25 roku życia).

  Państwa dom nie jest więc żadną przeszkodą w przypadku chęci skorzystania z programu MDM. Nie muszą Państwo pozbywać się posiadanego obecnie domu, ustawa tego nie wymaga. Prawdą jest natomiast, że w okresie 5-ciu lat od momentu przekazania własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM nie mogą Państwo nabyć innej nieruchomości mieszkalnej (własność 100%), gdyż będzie to groziło koniecznością zwrotu części dofinansowania.

 • An

  Czy jeżeli wraz z mężem jesteśmy rolnikami i mamy ziemię i dom na wsi możemy skorzystać z mdm i kupić mieszkanie w mieście? Mamy 3 uczących się dzieci. Po zakupie mieszkania nie będziemy musieli sprzedać domu, tak? A kupione mieszkanie nie bedzie moglo byc wynajmowane ani sprzedane do 5 lat? i w przeciagu 5 lat nie mozemy tez kupic kolejnego mieszkania? Prosze o odpowiedz na wszystkie pytania. pozdrawiam

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba (Pani narzeczony) wspomaga jedynie Pani zdolność kredytową, nie będzie natomiast właścicielem mieszkania.

 • Tak, może Pan odkupić w ramach programu MDM mieszkanie od teściowej.

 • Dziewczyna Malina

  Witam, czy MdM jest tylko dla małżeństw czy mogą również skorzystać z tego młodzi w związku partnerskim wychowujących dziecko planujących dopiero ślub? I jeśli tak to na jakich zasadach. Dzięki i pozdrawiam

 • W.P.

  Witam,

  Czy w ramach rynku wtórnego będzie możliwość uzyskania dofinansowania na zakup mieszkania od rodziców/teściów? Nawet takiego, w którym jest się zameldowanym? Obecnie mieszkamy z zona i dzieckiem u teściowej (zona i dziecko są tu zameldowani od urodzenia), ja jestem wciąż zameldowany w moim „rodzinnym” mieszkaniu. Czy moglibyśmy w ramach programu odkupić mieszkanie od teściowej?

 • Limit powierzchni użytkowej domu w programie MDM wynosi 100 m2 (110 m2, jeżeli kredytobiorca wychowuje min. troje dzieci). Zaznaczam jednak, że chodzi tutaj o powierzchnię użytkową.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub
  współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • D.D.

  Witam, razem z mężem planujemy budowę domu. Powierzchnia użytkowa
  będzie wynosiła 114 m2. Czy w związku z tym możemy ubiegac się o dopłatę MdM? Jeśli tak, to w jak sposób obliczyć dofinansowanie, czy tak jak w przypadku mieszkania tj.20% (pow. mieszkania (114 m2) x średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej)? Dodam, że zyjemy w modelu 2+2.

 • Rynek wtórny MDM

  Czy jest już określona jaka jest maksymalna cena za m2 dla poszczególnych regionów/ miast przy kredycie MDM na rynek wtórny? Interesuje mnie np. Toruń.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców i nie mogą skorzystać z programu MDM. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom,
  które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych

  W ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o
  którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2

  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • s.s.

  Witam,
  posiadamy kredyt na mieszkanie w którym mieszkamy z programu Rodzina na Swoim. Niedługo urodzi się nasze trzecie dziecko i chcielibyśmy wtedy zmienić mieszkanie na większe w programie MDM.
  Czy obecne mieszkanie musimy sprzedać przed wzięciem kredytu MDM?
  Jeśli byśmy zostawiali to mieszkanie (o ile zdolność pozwoli) i mieszkali w nim do czasu oddania przez dewelopera nowego mieszkania, to czy musimy wtedy zmienić kredyt na obecne mieszkanie na „zwykłych warunkach” czy nadal będziemy mogli korzystać z dopłat z programu Rodzina na swoim?
  Będę wdzięczna za informcję.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Jeżeli Państwa dzieci spełniają wymienione kryteria – możecie Państwo skorzystać z programu MDM.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej
  zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Artur

  Czy majac skonczone 38 lat i wychowujac 3 ke dzieci mozemy skozystac z programu ? Miala byc zniesiona bariera wieku a ponizej czytam iz dalej jest mowa o wieku tyle ze tym razem o 36 …

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z
  małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano
  pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w
  przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była
  właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Artur

  Witam. zamierzam rozpoczac budowe domu i skorzystac ze zwrotu vat. Mam zamiar wlasnie skladac wniosek o zgloszenie budowy. czy po jego zatwierdzeniu moge juz gromadzic faktury za materialy budowlane? Czy jednak musze zglosic wniosek o pozwolenie na budowe? Prosze o szybka odpowiedz.

 • Zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Piotrek

  Witam,
  jestem zainteresowany kupnem mieszkania około 39mkw z rynku wtórnego, w mieście około 35tys mieszkańców woj lubelskie. Chciał bym to nabyć jako singiel wiek 25. Jak wyglądałoby dofinansowanie? Ceny mieszkań w moim mieście około 3tys za mkw

 • W nawiązaniu do art 6 Ustawy MDM, małżeństwa korzystają z kredytu w programie MDM wspólnie. Rozdzielność majątkowa nie ma tutaj znaczenia. Obydwoje małżonkowie muszą spełniać kryteria programu i obydwoje są jego beneficjentami.

 • Michał

  Czy małżeństwa z rozdzielnością majątkową gdzie tylko mąż posiada mieszkanie mogą uczestniczyć w programie MDM na zasadzie złożenia wniosku tylko przez żonę jako singla ?

 • Niestety, prawo nie działa wstecz – dotyczy to także programu MDM.
  W zeszłym roku nikt nie mógł przewidzieć, że MDM obejmie także rynek wtórny.

 • Zawiedziony

  Witam, a MDM działa wstecz? Bo jeśli nie to powiem szczerze, że czuję się oszukany przez naszych rządzących. Rok temu w kwietniu zakupiliśmy mieszkanie z moją małżonką. Bardzo chciałem skorzystać z programu dopłat, ale „Rodzina na swoim” już się skończyła, a MDM nie dotyczył rynku wtórnego, a w mojej małej miejscowości mieszkań w stanie pierwotnym po prostu nie było. Musieliśmy gdzieś zamieszkać, więc zdecydowaliśmy się na kupno bez żadnych programów pomocy ze strony państwa. Mimo, iż nie zarabiamy „kokosów” urodziło nam się dziecko oraz planujemy następne.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, przepraszam, że nie byłem Państwu w stanie od razu udzielić rzetelnej informacji. Pozdrawiamy i miłego weekendu.

 • Mariusz Ktowie

  Serdeczne podziękowanie za tak szybką i rzetelną odpowiedź i to w czasie wekendu!

 • Skonsultowałem temat, przepraszam, wprowadziłem Państwa w błąd. W nowelizacji jest zapis, który uprawnia Państwa do zwrotu podatku VAT. W pkt 16 nowelizacji dodano zapis: „Warunków, o których mowa w ust. 3 pkt. 4 i 5, nie stosuje się w przypadku, gdy w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy osoba fizyczna wychowuje przynajmniej troje dzieci, o których mowa w art. 7 ust. 1a.”.

  Wymienione punkty 3 i 4 dotyczą warunku – kryterium wieku oraz nieposiadania domu lub mieszkania. Zapis nowelizacji, który przytoczyłem znosi je w przypadku rodzin wielodzietnych.

  Mogą Państwo wystąpić o zwrot podatku VAT i nie będzie to żadne naciąganie.

 • Mariusz Ktowie

  Czyli należy rozumieć że będziemy mogli złożyć wniosek o zwrot VAT? Czy będzie to naciągane?

 • Nowelizacja mówi, że warunków dot. wieku i nieposiadania własnego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych nie stosuje się w przypadku składania wniosku o dofinansowanie. U Państwa takiego wniosku nie będzie – jedynie wniosek o zwrot VAT. Z drugiej strony – US nie kontroluje, czy posiadacie Państwo mieszkanie.

 • Jeżeli to narzeczona wychowuje dziecko i ponosi główne koszty jego utrzymania, a Pan po ślubie przysposobi je, możecie Państwo liczyć na mnożnik 20% .

  W kwestii dopłaty dla Opola, zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Mariusz Ktowie

  Czy budując dom systemem gospodarczym załapie się na zwrot podatku vat na materiały w ramach MDM?
  Sytuacja jest następująca:
  rodzina wielodzietna, ale jesteśmy właścicielami jednego mieszkania.
  Nowelizacja zniosła dla rodzin 2+3 warunek pierwszego mieszkania, ale czy dotyczy to również budowy systemem gospodarczym?
  Nigdzie nie mogę tego doczytać. Z góry dziękuje za odpowiedź.

 • Poznaje MDM

  Witam,
  Posiadam narzeczoną, która ma już dziecko. Staramy się również o swoje i chcemy oczywiście wszystko zapieczętować aktem małżeńskim. Jak wygląda wtedy dopłata z MDM jest to 2+1 czy 2+2 ? Interesuje mnie mieszkanie 60m2 w Opolu.Pozdrawiam

 • Ustawy podpisane przez Bronisława Komorowskiego zostały przeniesione na stronie kancelarii do archiwum. Proszę kliknąć link:

  http://www.prezydent.pl/archiwum-bronislawa-komorowskiego/legislacja/ustawy/podpisane/art,60,lipiec-2015-r.html

  w pozycji 27 znajdzie Pan informacje o nowelizacji MDM.

 • Piotr Peć

  Od kiedy można składać nowe wnioski na rynek wtórny? (wszędzie jest napisane że vacatio legis trwa 14 dni, a tak naprawdę na stronie prezydenta nie ma na liście ustaw podpisanych ustawy o zmianie ustawy o mdm)

 • Jeżeli wymieniona 1/16 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających
  wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność
  części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego
  lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Piotr Peć

  Witam,
  Moja żona dostała w spadku 10% udział w domu z działką wartym ok. 250 tpln. Czy wobec tego faktu, możemy skorzystać razem z MDM ?
  Pozdrawiam

 • Jak najbardziej. Mogą Państwo skorzystać z programu MDM do momentu ukończenia 35 lat przez młodsze z małżonków (do końca roku kalendarzowego).

 • iza

  Rozumiem i znalazłam podobne informacje w internecie ale bardziej mnie ciekawi czy bezrobotna zona może być młodszym kredytobiorca, gdy mąż przekroczył 35 lat ale jest zdolnisc kredytowa?
  Wtedy bym się nie bała, że nie zdążymy wziąć kredytu na czas.

 • Banki różnie podchodzą do takiej formy dochodu (świadczenie pielęgnacyjne). Zachęcam do rejestracji na stronie
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca sprawdzi Państwa zdolność.

 • Posiadanie przez Pana mieszkania nie uniemożliwia Panu wymiany tego lokalu na większy, po prostu w tym procesie nie będzie można skorzystać z programu MDM. Możemy jednak zaproponować Panu niezwykle korzystny „zwykły” kredyt hipoteczny. Zachęcam do rejestracji na stronie:http://mieszkaniedlamlodych.co

 • Posiadanie przez Pana mieszkania nie uniemożliwia Panu wymiany tego lokalu na większy, po prostu w tym procesie nie będzie można skorzystać z programu MDM. Możemy jednak zaproponować Panu niezwykle korzystny „zwykły” kredyt hipoteczny. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • iza

  Witam,
  jako, że nie stać nas nas mężem na odłożenie gotówki na cały wklad wlasny oraz nie posiadamy innych zabezpieczeń, byłoby dla nas rajem skorzystanie skorzystanie z MdM.
  Mamy jedno dziecko, ja pobieram świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko a mąż niedługo skończy 35 lat, czy będę brana przez bank pod uwage jako osoba bezrobotna? Czy mimo, że nie mam dochodu będę mogła spełnić warunek wieku do MdM jako młodszy kredytobiorca?

 • Krzysztof

  I dziwic sie ze Polacy masowo wyjezdzaja za granice… rodzin z trojka dzici ktore posiiadaly juz wczesniej mieszaknie jest znikomy procent! Ale oczywisce rzad chwili sie ze wprowadza nowelizacje i umozliwa takze dofiansowanie rodzina ktore juz posiadaly mieszkanie… szkoda tylko ze to dotyczy naprawde nielicznych. Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu
  lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pani mąż w świetle powyższego nie może niestety skorzystać z programu MDM. Co gorsza – Pani także nie, gdyż zgodnie
  z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • kam_ila

  Witam, jesteśmy rodzina 2+2, chcielibyśmy kupić z mężem mieszkanie z rynku pierwotnego. Mój mąż otrzymał mieszkanie jako darowiznę, tylko on jest zapisany w akcie własności i zameldowany w tym mieszkaniu, ja z dziećmi u rodziców. Czy w takim wypadku możemy starać się o udział w programie MDM, lub czy ja mogłabym zawrzeć umowę kupna tylko na siebie żeby skorzystać z dofinansowania (jako osoba nie posiadając żadnej nieruchomości)

 • Uff, zdjęła mi Pani kamień z serca. Przykładamy dużą wagę do jakości obsługi Klienta i nie byłoby dobrze, gdyby taką informację przekazał nasz doradca.

  Zachęcamy do dalszych odwiedzin na naszym forum.

 • Chodzi o powierzchnię wg której liczone jest dofinansowanie? Dla rodziny 2+2 maksimum pozostaje na poziomie 50 m2.

 • Ewa

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Jacek

  Ale kwota dofinansowania m2 zostaje na poziomie 50m2 ? Dla modelu rodziny 2+2 ?

 • Limit pozostanie na tym samym poziomie: 75 mkw
  dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje
  przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Tak, za 14 dni – po uprawomocnieniu nowelizacji – mnożnik dla osób wychowujących dwoje dzieci wzrośnie z obecnych 15% do 20%. Limit metrażu nie zmieni się (75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku
  domów).

 • Już wypity 😉

 • Ustawa nie nakazuje sprzedaży mieszkania w przypadku nabycia lokalu w ramach programu MDM przez rodziny wielodzietne. Nie musi się Pani pozbywać obecnego mieszkania – może je np. Pani wynająć i uzyskać dzięki temu finansowanie kredytu MDM.

  Odnośnie wieku dzieci – doradca, z którym Pani rozmawiała mylił się (mam nadzieję, że to nie był nasz doradca). Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • sin

  ze strony prezydenta:)

 • Jacek

  czy limit m2 też sie zwiększy? Bo z tego co pamiętam obecnie jest to 50m2?

 • Jacek

  Jeżeli chcemy z żoną kupić mieszkanie z rynku pierowtnego i mamy 2 dzieci to po nowelizacji ustawy mogę liczyć na nie 15 % ale 20 % dofinanoswania tak? A co z limitem m2? pozostaje on na poziomie 50 m2 czy zwiększy się też?

 • Jacek

  Ania z Krakowa. Skąd info masz, że już podpisał nowele?

 • Ania z Krakowa

  Przezio podpisał, kto otwiera szampana? 🙂

 • Ewa

  Dziekuje za odpowiedz. Prosze tylko sprecyzowac… czy musialabym sprzedac mieszkanie, w ktorym mieszkam z dziecmi, czy posiadajac to mieszkanie moge juz wystapic z wnioskiem o kredyt z dopłatą MDM?
  Moich czworo dzieci studiuje, mają powyżej 18 lat, ale mniej niż 25 – w takiej sytuacji na pewno się łapię? Doradca, z którym rozmawiałam, zapewniał mnie, ze jeśli dzieci skończyły 18 lat, to nie ma mowy o dopłacie MDM.

 • Tekst może Pani znaleźć chociażby na naszej stronie – w dziale Dokumenty.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki. Proszę wziąć jednak pod uwagę – że jeżeli nie macie Państwo rozwodu – wszystko, co Pani nabędzie, będzie także współwłasnością męża.

 • Nowe zasady powinny wejść w życie pod koniec sierpnia. Jeżeli jest to prosty przypadek transakcji – powinien Pan zdążyć.

 • Ewa

  Witam,
  Czy mogłabym gdzieś odnaleźć nowelizację ustawy? Przeczytać ją dokładnie?
  Chodzi mi o to, że nie mieszkam razem z mężem (jednak nie mamy rozwodu, ani separacji i mamy wspólność majątkową) i sama wychowuje 4 dzieci w naszym wspolnym mieszkaniu (ktore chce sprzedac). Moj mąż, z ktorym nie mieszkam ma jeden dom odziedziczony po rodzinach i nabył jeszcze drugi dom i mieszkanie za swoją gotówkę po rodzicach (sprzedał odziedziczoną działkę). Czy wobec tego moglabym po nowelizacji uzyskac MDM zmieniajac mieszkanie, mimo ze moj maz (na papierze) ma takie posiadlosci? (tylko on jest wpisany w akcie wlasnosci bo kupowal te nieruchomosci z ojcowizny).

 • Janusz

  Witam,
  Podpisalem w środę umowę przedwstepną dom 99m kw rynek wtórny na wiosce termin realizacji umowy 30.09. Pytanie czy zdążymy z mdm, ile trwa oczekiwanie na decyzję, kiedy nowe zasady wchodzą w życie.

 • Jak najbardziej tak. Zapraszamy do zbadania swojej zdolności
  kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie, gdyż warunek nieposiadania mieszkania nie dotyczy tylko bieżącego momentu, ale także przeszłości. Mogliby Państwo ew. skorzystać z programu MDM, gdybyście wychowywali min. trójkę dzieci.

 • Obecnie mogą Państwo liczyć na 44.920,35 PLN dofinansowania. Po nowelizacji kwota ta zwiększy się do 59.893,80 PLN

  Do uprawomocnienia się nowelizacji zostały raptem max 3 tygodnie – polecałbym poczekać.

 • Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania
  przez młodych ludzi, nie określa standardu mieszkania/domu nabywanego w ramach programu. Ustawa wskazuje rodzaje umów,
  na podstawie której przyjmuje się cenę i powierzchnię nabywanego
  mieszkania/domu, i są to umowa deweloperska lub umowa przedwstępna. Na podstawie umowy, po zakończeniu realizacji inwestycji, między deweloperem a nabywcą zawierana jest umowa ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania.

 • Kinga

  Czy dopłata obejmuje kupno domu w stanie surowym otwartym od osoby prywatnej? Czy kredyt obejmować będzie doprowadzenie go do stanu deweloperskiego?

 • Alka

  Witam serdecznie, jesteśmy na etapie załatwiania kredytu w programie MDM, z dopłatą 44920,35zł, mam pytanie, czy kupować teraz czy poczekać aż zostanie podpisana ustawa, jaka byłaby wtedy dopłata do mieszkania, rodzina 2+2, mieszkanie 66m2, Warszawa?

 • Polak

  Witam serdecznie,

  Mam pytanie. Mam żonę i dwójkę dzieci. Mamy mieszkanie w Warszawie (kredyt). Jeśli sprzedalibyśmy to mieszkanie – czyli nie posiadali – kwalifikujemy się do zakupu mieszkania ze wsparciem programu MDM ?

 • Matteo Judzik

  Witam, ostatnio rodzice przepisali na mnie i mojego brata mieszkanie, które jednak będą dalej użytkować i tam mieszkać. Na waszej stronie wyczytałem, że „Wyłączenia z programu nie powoduje posiadanie ułamkowej części nieruchomości.” Czy oznacza to, że w dalszym ciągu mogę dołączyć do programu MDM?

 • Po uprawomocnieniu się nowelizacji ustawy posiadanie mieszkania przez rodzinę wychowującą min. troje dzieci (spełniających warunki wymienione w ustawie) nie będzie problemem i będzie można skorzystać z programu MDM.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu
  wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Dariusz Jezuit

  I jeszcze jedno ważne pytanie. Żonie w darowiźnie dziadkowie zapisali małe mieszkanie w którym jesteśmy zameldowani. Po uprawomocnieniu się nowelizacji dla rodzin z trójką dzieci posiadanie mieszkania nie będzie przeszkodą do uzyskania dofinansowania ? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Ad 1. Wg naszych analiz, odrobinę się zwiększą, aczkolwiek ilu analityków – tyle analiz. Przy ostatniej zmianie nasz analityk trochę się pomylił.

  Ad 2. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • No problem. Wg naszych prognoz, limity powinny nieznacznie wzrosnąć.

 • Tak, wniosek do banku powinien być złożony po uprawomocnieniu się nowelizacji.

 • Ewa

  Mam kilka pytań:
  1. Czy limity ceny/m2 dla Lublina 30 września zwiększą się czy zmniejszą?
  2. Mam 55 lat, czworo dzieci (25 lat – po studiach, 21 lat – studiuje, 20 lat – studiuje, 15 lat – uczy się). Mam jedno mieszkanie na siebie, które sprzedaje. Nigdy nie korzystalam z zadnych programów tego typu. Czy mogę skorzystać w takiej sytuacji z MDM? Mieszkanie mogłaby kupić do 85 m2, zgadza się?

 • Ewa

  Dziekuje za odpowiedz. Czy te limity wzrosna czy zmaleja?

 • Dariusz Jezuit

  Chodzi o wniosek do banku o przyznanie kredytu, dobrze rozumuję ?

 • Tak, może Pan podpisać umowę przedwstępną, o ile nie będzie to umowa przenosząca własność mieszkania. Jeżeli jednak będzie chciał Pan skorzystać ze znowelizowanych warunków programu MDM, proszę pamiętać aby złożyć wniosek po uprawomocnieniu się nowelizacji.

 • Limity dla Lublina zmienią się dopiero 30-go września.

 • ustawa MDM nie jest niestety pozbawiona wad. Podobne zastrzeżenia jak Państwo mają osoby w wieku nieznacznie powyżej 35 lat. nie miały nigdy mieszkania, a mimo to nie mogą skorzystać z programu. Ciekawym programem pomocy w takich sytuacjach był projekt kas mieszkaniowych – jednak prace nad nim zostały wstrzymane.

 • ustawodawca chce zachęcić rodziny wielodzietne do udziału w programie MDM – dotychczas takie rodziny stanowiły jedynie promil beneficjentów programu.

 • Dariusz Jezuit

  Witam, jesteśmy małżeństwem z trójką dzieci i czekamy na zmiany w ustawie. Mam takie pytanie: Czy mogę podpisać umowę przedwstępną (rezerwacyjną) i czekać na zmiany ustawy ? Która data będzie zobowiązująca dla programu : przedwstępna czy już ta ostateczna ? Czy jeśli podpiszę umowę przedwstępną i po nowelizacji programu MDM będę starał się o kredyt dostanę dopłatę ? Z góry dziękuje za odpowiedź

 • W Państwa przypadku – na nowelizacji można jedynie zyskać. Ew, zmiana limitów odbędzie się dopiero pod koniec września, tymczasem już wkrótce mnożnik dofinansowania dla Państwa wzrośnie z obecnych 15% do 20%. W międzyczasie mogą Państwo rozpocząć zbieranie dokumentów. Zapraszamy również do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na
  stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg instrukcji BGK strych nie powinien być wliczany do powierzchni użytkowej mieszkania.

 • Limit powierzchni użytkowej w Państwa przypadku wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych.

 • Limit powierzchni użytkowej nie zmieni się i będzie wynosił 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla
  mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Krzysztof

  Dlaczego Ustawodawca po nowelizacji programu MDM umożliwi dofinanowanie na nabycie kolejnej nieruchomości pomimo posiadania w juz w przeszłości tylko rodzina majacym minimum trojke dzieci ? Co z rodzinami 2+2 ktore mieszkaja niejednokrotnie w kawalerkach i nie moga liczyc na pomoc Panstwa w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych?

 • Krzysztof

  Czyli posiadajac dwojke dzieci jako rodzina w jakis stopniu jestesmy dyskryminowani i nie mozemy liczyc na zadna pomoc… Szkoda ze te zasady przyznawania dotacji sa az tak bardzo niesprawiedliwe a warunki do spelnienia wymogu sa bardzo restrykcyjne.

 • Ewa

  Czy zmienią sie limity dla Lublina? Obecnie jest to 4620zł/m2. Proszę o odpowied, bo nie wiem czy spieszyć się z zakupem.

 • Jacek

  Czy lepiej czekać na wejście nowelizacji czy załatwiać szybko teraz jeszcze kredyt? Rodzina z dwóją dzieci. Chcemy kupić nowe mieszkanie. koszt 217000 tyś. Budowa kolejnej cześci bloku rusza za miesiąc i ma być oddany 09.2016. Czy po nowelizacji kowota dofinanoswania w naszym przypadku może sie zmniejszyć mimo podniesienia % dofinansowania z 15 do 20%

 • mosquit_00

  Witam,
  cena mieszkania z tym poddaszem (strychem) jest wliczona już w cenie końcowej. Bo nie ma możliwości tego rozdzielenia. Czy można w takim razie jakoś zmienić ten strych (przy czym jest to normalnie zaadaptowane poddasze z oknami itp.) bez zbyt długiego załatwiania tych spraw po urzędach ?

 • piotr

  Witam jesteśmy małżeństwem bez dzieci i chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego do jakiego metrażu nas zobowiązuje mdm? I kiedy takie mieszkanie możemy kupić?

 • Ewa

  Witam, jaki będzie limit powierzchni użytkowej mieszkania dla rodziny wielodzietnej w świetle nowej ustawy? Z gory dziekuje za odpowiedz.

 • Należy zsumować cenę mieszkania i strychu, a następnie podzielić przez metraż użytkowy mieszkania. Jeżeli powstała kwota przekracza wyznaczony limit – nie ma możliwości sfinansowania tej transakcji kredytem w ramach programu MDM. W kwestii zapisu w umowie – polecam kontakt z Państwa bankiem. Banki różnie podchodzą do tego typu zapisów. W większości przypadków wystarczy wymienić element transakcji z wyszczególnioną ceną lub napisać np.: „Przedmiotem transakcji jest mieszkanie z pomieszczeniem przynależnym znajdującym się na strychu w łącznej kwocie …”

 • mosquit_00

  nie bardzo rozumiem. 🙂 można trochę jaśniej.

  W akcie notarialnym jest napisane „Pomieszczenie przynależne znajdujące się na strychu” Co konkretnie trzeba by było wpisać na tej umowie.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Powierzchnia strychu nie wliczałaby się do metrażu użytkowego, czyli nie powodowałaby zwiększenia dofinansowania. Można jednak by ją sfinansować kredytem w ramach programu MDM. W banku należy wyszczególnić ten element w transakcji (na umowie).

 • Aneta

  Dziękuję za odpowiedź Dokonałem rejestracji Wstępnie znam zdolność Pozostaje zaczekać do chwili wejścia w życie ustawy Jeszcze raz dzięki

 • mosquit_00

  czyli wliczałoby się to do dopłaty w nowym MDM ?? i od czego to zależy i jak w banku to przedstawić.

 • Nie można wliczyć wymienionego pomieszczenia do metrażu użytkowego, ale można uwzględnić wymieniony strych jako pomieszczenie przynależne i jako takie – uwzględnić w transakcji.

 • mosquit_00

  Witam,
  mam pytanie ponieważ sprzedaje mieszkanie, a nowy nabywca chcę tą nieruchomość nabyć na nowych warunkach MDM czyli rynek wtórny.
  Moje pytanie jest następujące, czy pomieszczenie które w dokumentach jest wpisane jako strych (ale jest to poddasze przez nas zaadaptowane do celów mieszkaniowych, jest tam jeden pokój ze schodami w mieszkaniu). Developer każdemu kto kupował mieszkanie na najwyższym piętrze dodawał do mieszkania. Czy można to jakoś wliczyć do metrażu nieruchomości ?
  Ewentualnie czy można by to podciągnąć pod „Inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania”.

 • Tak – ale po wejściu w życie nowelizacji ustawy MDM.. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

 • Sylwia

  Witam. Czy do programu moze dolaczyc para, gdzie dziewczyna zaczynam studia we Wroclawiu i chialabym z moim chlopakiem, mezem juz niedlugo zamieszkac tam przynajmniej na lat 5?
  czy mozemy sie starac o dolaczenie do programu? jakie sa ewentualne warunki?
  chcielibysmy kupic juz wlasne mieszkanie.

 • Tak, rozwodnicy także mogą skorzystać z programu, o ile spełniają kryteria (wiek poniżej 35 lat, brak własności mieszkania obecnie i w przeszłości).

  Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy
  opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pani wymienione warunki – może Pani skorzystać z programu MDM

 • Nowelizacja programu MDM wprowadzi możliwość nabycia w
  ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny
  albo dom jednorodzinny.

 • Kwota dofinansowania przy wymienionych parametrach po wejściu w życie nowelizacji powinna wynieść 25.245,75 PLN.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ja

  czy dotyczy to rozwodników? Jestem po rozwodzie, mam córkę która mieszka z moją byłą żoną. Czy mogę starać się o dofinansowanie?

 • viola

  witam czy mając komornika mogę ubiegać się o dofinansowanie-małżeństwo z trójką dzieci

 • Marcin

  Czy w „nowym” MDM będzie można kupować mieszkania spółdzielcze własnościowe z rynku wtórnego?

 • Aneta

  Witam mam pytanie odnośnie wysokości dopłaty dla singla z dzieckiem mieszkanie o powierzchni 41m2 rynek wtórny Łódź po nowelizacji ustawy Jakiej dopłaty mogę się spodziewać Z góry dziękuję za odpowiedź

 • No problem, polecamy się.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Smutna

  Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 • Przykro mi, ale nie mam dla Państwa dobrych wieści. Konsultowaliśmy temat z pracownikami Ministerstwa Infrastruktury. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy:

  Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o
  którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania
  finansowego wsparcia.

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Po zakończeniu budowy wypełni Pani druk VZM, zbierze faktury i to wszystko.

 • Jako beneficjentka programu MDM nie może się Pani starać o ponowny udział w programie. Najlepiej, gdyby z programu skorzystał sam Pani narzeczony, jako rodzic, na którym spoczywa większość kosztów wychowania dziecka.

  (wg ustawy MDM, zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę.)

  Dopłata dla par i dla singli jest taka sama, nowelizacja nic nie zmieni w tej kwestii.

 • Jeżeli spełnia warunki programu – jak najbardziej. Matka samotnie wychowująca dziecko może liczyć na mnożnik dofinansowania 15%.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Zapraszamy także do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Duza_rodzina

  Witam,
  planuję wraz z żoną zakup domu o pow. użytkowej 105 m2.
  Mamy 3-dzieci.
  Mamy obecnie mieszkanie i spłacamy kredyt, który braliśmy korzystając z programu „Rodzina na Swoim” (RnS).
  Wiem, że rodziny z trójką dzieci, mimo, iż posiadają własne mieszkanie to kwalifikują się do kredytu w ramach programu „Mieszkanie Dla Młodych” (MDM) oraz jest zniesiony dla nich granica wieku 35-lat.

  Pytanie:
  Czy w powyższej sytuacji, uwzględniając, że korzystaliśmy z RnS, możemy skorzystać z MDM ?

 • Emilia

  A czy należy złożyć dodatkowo jakiś wniosek, czy gdzieś można taki dostać? Czy po prostu zebrane faktury należy złożyć w Urzędzie Skarbowym i tyle?

 • Smutna

  Dziękuje za szybką odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie, bowiem aktualnie jestem w ciąży, jw. chciałabym spłacić powyższy kredyt i następnie z Moim narzeczonym mamy zamiar na początku przyszłego roku wziąć kredyt hipoteczny na zakup innego mieszkania najlepiej z dopłatą MDM, zatem czy w związku z tym, że już wcześniej korzystałam z tego programu, ale jak widać przeniesienie własności lokalu nie dojdzie do skutku z winy dewelopera, a po konsultacji z Bankiem kredyt zostanie spłacony, czy zatem będę miała możliwość raz jeszcze przystąpić do programy MDM z partnerem życiowym? Czy jednak nie i wtedy kredyt musiałby wziąć tylko narzeczony sam? Proszę mi również powiedzieć o jaką wysokość % dopłaty moglibyśmy się starać jako para, a o jaką jako singiel na nowych zasadach MDM wchodzących od przyszłego m-ca. Jeżeli po nowym roku rodzinka się powiększy to wtedy możemy się starać o większą dopłatę dla pary tak?

 • Maria

  Mam pytanie czy matka samotnie wychowująca dwoje dzieci ma możliwość dofinansowania

 • Witam. Chodzi o ponadharmonogramowe nadpłaty (tzn. nadpłąty poza normalnie płaconymi ratami kredytu). Jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi
  stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania. Warunek obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Witam. Sytuacja niestety bardzo smutna – bez mieszkania i z kredytem.

  Odnośnie pytania – jeżeli skorzystała Pani z programu MDM, na pewno stało się to na „starych” czyli obecnie obowiązujących zasadach (w sensie – przed wejściem w życie nowelizacji Ustawy MDM). Obecnie program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę – ale to, z uwagi na Pani sytuację starałbym się wynegocjować.

 • Maksymalny termin to 2015-08-03 (21 dni kalendarzowych od momentu przekazania nowelizacji do Prezydenta RP, które odbyło się 2015-07-13)

 • Najpóźniej do 2015-08-03. Po cichu liczymy, że podpis może zostać złożony w najbliższą środę.

 • Witam. Decyduje data złożenia wniosku kredytowego (razem z wnioskiem o przyznanie dofinansowania). Jeżeli chciałby pan jednak skorzystać z programu wg obecnych zasad – proszę się pospieszyć. Nowelizacja uprawomocni się najprawdopodobniej najpóźniej w dniu 2015-08-17.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit powierzchni użytkowej domu jest ok. Jeżeli spełniają Państwo warunki programu (wiek poniżej 35 lat i brak własności 100% domu lub mieszkania) – mogą Państwo skorzystać z programu MDM.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci), ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Jeżeli nie posiada Pan, ani nie posiadał w przeszłości domu lub mieszkania – tak będzie pan mógł skorzystać z programu MDM.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.co

 • Michal

  Nadplacic a nie spłacić! Czytajcie ze zrozumieniem.

 • Piotr

  Witam, Mam pytanie dotyczące nowelizacji ustawy, a dokładniej zapisu, iż przez pierwszych 5 lat nie wolno spłacić wartości dopłaty. Biorąc pod uwagę wysokość dopłaty jak mogę otrzymać tj. ok. 22 000 zł i ratę kredytu ok 1 200 zł miesięcznie wydaje to się nierealne gdyż juz po pierwszym roku ok 15 000 zł spłacę. Czy istnieje jakaś interpretacja jak będzie wyglądało podejście do tego zapisu nowelizacji?

 • Alicja z Wrocławia

  Właśnie otrzymałam informację z Kancelarii Prezydenta, że ma czas do 03.08.15. na podpis.Trzymam kciuki.

 • Jarosław

  witam, chciałbym zdazyc przed wejsciem nowelizacji ustawy mdm( zalozmy, ze wchodzi ona w zycie dokladnie 1 wrzesnia 2015) oraz przed nowymi limitami dla Łodzi na kolejny kwartal(o ile sie zmienia – jak sadze bedzie to 1wrzesnia). Pytanie moje brzmi: Czy aby tak sie stalo do 1 wrzesnia musze zlozyc wniosek mdm wraz z kredytem hipotecznym czy juz do 1 wrzesnia musze miec pozytywna odpowiedz banku? Podsumowujac jakie warunki musze spelnic(czasowe i dokumentowe), aby zdazyc przed wejsciem ustawy i nowymi limitami. Pozdrawiam

 • Emilia

  Witam, Wraz z mężem (obecnie brak dzieci) planujemy rozpocząć budowę własnego domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 97,06 mkw. Czy jest szansa że także uda nam się skorzystać z programu MDM?

 • PW

  Mam takie pytanie: kupuję mieszkanie z rynku wtórnego, podpisałem w tym tygodniu umowę przedwstępną. Umówiliśmy się na termin płatności za mieszkanie 30 września. Czy jeśli ustawa wejdzie w życie na przełomie sierpnia/ wrześnie będę mógł się starać o dofinansowanie z MDM. Jestem kawalerem, 28 lat. proszę o odpowiedź, pozdrawiam:)

 • Tak, po urodzeniu dziecka będzie Pan mógł liczyć na mnożnik dofinansowania 15%. Po wejściu w życie nowelizacji złoży Pan wniosek jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 • Seb

  Czyli po wejsciu nowelizacji, posiadajac dziecko, bede mogl skorzystac wraz z partnerka z dofinansowania 15 %. Jeszcze pytanie, czy wniosek powinienem zlozyc jako singiel, czy osoba samotnie wychowujaca dziecko ( de facto dziecko wychowujemy razem ) ?

  Wielkie dzieki za ekspresowa odpowiedz powyzej.

 • Już wkrótce na naszej stronie dostępny będzie symulator do samodzielnego sprawdzenia wysokości dopłaty na rynku wtórnym.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej
  zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dopiero po wejściu w życie nowelizacji MDM. Umożliwi ona wspólne kredytowanie osób pozostających w związkach partnerskich. Proszę jednak pamiętać, że beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie
  małżeństwa lub single. Inna osoba (narzeczona) wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

 • karolina

  Witam z mężem(brak dzieci) planujemy kupić mieszkanie 65 metrów ile procent bonifikaty dostaniemy z mdm na nowych zasadach?

 • Seb

  A czy jako zwiazek partnerski z dzieckiem, mozemy wspolnie skorzystac z docinansowania ? Chodzi o to, ze planujemy kupic mieszkanie razem. Czy w tym przypadku beda potrzebne dodatkowe dokumenty ?

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Wg art 6 Ustawy MDM małżeństwa korzystają z kredytu wspólnie, intercyza nie ma w tym przypadku znaczenia.

 • Kwota dopłaty została przez Panią wyliczona poprawnie. Posiadanie wkładu własnego nie jest przeszkodą w uzyskaniu kredytu w ramach programu MDM. Proszę jedynie pamiętać, że kwota kredytu pomniejszona o dofinansowanie i ew. wkład własny nie może być mniejsza niż 50% wartości mieszkania.

 • Emilia

  Witam, Razem z mężem mamy zawartą umowę rozdzielności majątkowej. Ja posiadam własny dom, mąż nie ma nic. Czy w przypadku zawartej intercyzy może skorzystać z programu mdm?

 • Wiola

  Czyli dopłata wynosiłaby 30%*65*3652,06 = 71215,17zł, gdybym kupiła dom z rynku pierwotnego (4 dzieci). Czy posiadanie wkładu własnego (ze sprzedaży działki) nie jest przeszkodą do otrzymania dotacji?

 • Owszem. Z programu MDM może skorzystać jedno z Państwa. Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

  Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie matki / opiekunki o wychowywaniu dziecka„ lub „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z 1 dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać
  20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się
  lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Najprawdopodobniej – na przełomie sierpnia i września.

 • Witam ponownie. Konsultowałem temat z kolegami oraz z BGK. Ustawa w żaden sposób nie odnosi się do udziału w gruncie, a jedynie do samej nieruchomości – czyli to, czy szeregowiec zostanie uznany za dom, czy za mieszkanie zależy tak naprawdę od procedur danego banku.

  Załączam także odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

  Przez dom jednorodzinny należy rozumieć „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek mieszkalny jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Przyjęta w ustawie o MDM definicja domu jednorodzinnego różni się od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, wyłączając
  z zakresu pojęcia „dom jednorodzinny” te budynki mieszkalne jednorodzinne, w których znajdują się dwa lokale (lokale mieszkalne lub lokal
  mieszkalny oraz lokal użytkowy). Nie wyłącza natomiast pozostałych elementów definicji. Celem tego zastrzeżenia ustawowego było niedopuszczenie do finansowania ze środków publicznych transakcji zakupu przez jednego nabywcę budynku, w których znajdowałyby się dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy. W przypadku wątpliwości, czy dany budynek jest budynkiem dwulokalowym czy dwoma budynkami jednorodzinnymi, rozstrzygające może mieć znaczenie spełnienie warunku o konstrukcyjnie samodzielnej całości. Pomocne
  może być w tym względzie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). W rozdziale I pkt 2 rozporządzenia precyzuje się, że „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od
  innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.”

 • Seb

  Witam,
  Jeśli posiadamy dziecko, które wychowujemy razem z partnerką, ale nie jestesmy w zwiazku małżeńskim, czy przyszługuje nam dopłata w wysokości 15 % ?

 • owczyc

  Witam, zamierzamy zakupić mieszkanie z rynku wtórnego po nowelizacji MDM. Aktualnie mamy jedno dziecko więc przysługuje nam 15%, jednak spodziewamy się jeszcze w tym roku drugiego dziecka. Czy po narodzinach drugiego dziecka przysługuje nam jakaś dodatkowa kwota dopłaty, czy dodatkowe 5% obowiązuje jedynie dla 3 i następnego dziecka?

 • Gosia

  Kiedy będę mogła złożyć wniosek do banku chcąc kupić mieszkanie w programie mdm z rynku wtórnego?

 • Jedynie, jeżeli ww. singielka wychowuje min. troje dzieci.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot.
  wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny
  beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w ustawie.

 • D.N.

  Wraz z narzeczonym chcemy kupic mieszkanie 62m2. Chcemy wspólnie wziac kredyt i wspólnie je zakupić. Czy możemy skorzystać z MdM czy w grę wchodzi opcja wspólnego kredytu ale zakup na jedno z nas?

 • Iza

  Witam, czy singielka, lat 37, ma szanse na wsparcie w ramach MDM.

 • Niestety nie. W przypadku rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, maksymalna wielkość powierzchni objęta dopłatą wynosi 65 m2.

 • Wiola

  Dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie, czy po uprawomocnieniu nowelizacji ustawy kupując dom o pow. 108m2 otrzymam dotację 30%*110*3652,06 = 120517.98zł niezależnie od tego czy kupuję dom z rynku wtórnego czy pierwotnego (nie przekraczając limitu)?

 • Powierzchnia użytkowa wymienionego domu powinna mieć maks. 110 m2, sam dom może być jednak większy. Na naszej stronie w dziale Dokumenty może Pani sprawdzić, jakie pomieszczenia kwalifikują się do powierzchni użytkowej.

  Kwota kredytu pomniejszona o wartość dofinansowania nie może być mniejsza niż 50% wartości nabywanego domu.

  Dopłata pomniejsza saldo kredytu (tzn. gdyby nie dopłata musiałaby Pani wziąć większy kredyt), a zatem wpływa także na ratę. Proszę traktować ją jako własne środki wpłacane bezpośrednio na konto sprzedawcy domu w ostatniej fazie transakcji.

  Polecam także poczekać na uprawomocnienie nowelizacji ustawy MDM (koniec sierpnia) – otrzyma Pani znacznie lepsze warunki niż obecnie.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Jeżeli wymieniona 1/3 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny
  beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu i nie trzeba w tym celu zrzekać się współwłasności

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części
  lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Pani natomiast, jako osoba (na razie) nie spokrewniona z narzeczonym może skorzystać z programu MDM bez wymienionych zastrzeżeń.

 • Wiola

  Witam. Chciałabym kupić dom (wieś w woj. śląskim) . 6 osobowa rodzina. Brak wkładu własnego. Nie mamy mieszkania, nie przekraczamy limitu wieku. Czy to musi być dom do 110 m2, żeby należała się dopłata? Czy muszę brać kredyt równy wartości domu, czy pomniejszony o dopłatę. Dopłata zmniejsza wielkość raty, czy jest przekazana sprzedającemu dom, bankowi? Na czym to polega?

 • Klaudia

  Witam, mam takie pytanie, z narzeczonym nie jesteśmy jeszcze małżeństwem, a on jest współwłaścicielem w (1/3) działki z domem. Czy to również nas wyklucza z programu? Czy ewentualnie jego zrzeknięcie się działki na rzecz jego ojca by pomogło? Proszę o pomoc.

 • ok, w takim razie poczekałbym jedynie na akt notarialny, zawsze lepiej mieć potwierdzenie własności mieszkania na piśmie. O sankcje które wprowadzi nowelizacja proszę sienie martwić. Jeżeli już podpisał Pan umowę kredytu MDM, paragraf nowelizacji dot. wcześniejszej spłaty kredytu nie będzie Pana obowiązywał.

 • Gregor

  Niestety na pewno tak jest w Pekao, ale nie miałem zbytniego wyjścia przy wyborze banku.

 • Na pewno? Polecam sprawdzić zapis o prowizji, w większości banków jest to maksymalnie 3 lata. Po tym okresie można nadpłacać bezkarnie.

 • Narzeczeństwo lub osoby pozostające w związku partnerskim jak najbardziej mogą przystąpić do kredytu wspólnie, ale beneficjentem MDM może być tylko jedno z pary.

  Po legalizacji związku można bez problemu będzie rozszerzyć współwłasność na żonę lub męża.

  Nowelizacja programu MDM zmodyfikuje art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w
  przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz.
  583).

 • Gregor

  Prowizja obowiązuje przez cały okres kredytowania, więc tak naprawdę czym wcześniej nadpłacę, tym więcej oszczędzę na odsetkach.

 • No problem, polecamy się.

 • Teoretycznie – Prezydent ma na podpisanie ustawy 21 dni.

 • Może Pan, ale proszę uważać na prowizję za wcześniejszą spłatę w banku. Na pańskim miejscu poczekałbym jednak na przekazanie własności mieszkania.

 • Konrad Bania

  Rozumiem. Pytałem gdyż w tekście jednego z waszych artykułów z dn. 21 czerwca 2015 ” Nowelizacja programu „mieszkanie dla młodych” już w sierpniu ” był zapis :

  „Opisane zmiany to oczywiście nie wszystko. Znowelizowany program MDM zapewni również:
  możliwość przystąpienia do kredytu przez osoby nie będące w związku małżeńskim (m. in. narzeczeństwa i związki partnerskie);”
  Z tego wywnioskowałem iż kredyt można wziąć jako narzeczeństwo i co za tym idzie mieszkanie byłoby również na narzeczeństwo. Proszę o wyjaśnienie.

  Ponadto, czy jeśli zakupi się mieszkanie na singla to czy po zalegalizowaniu związku można przepisać mieszkanie na małżeństwo?

  Pzdr

 • Mac

  dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

 • Michał

  Wiadomo do kiedy prezydent musi podpisać ustawę o nowelizacji programu?
  Mam wrażenie, że wszystko okaże się do czwartku przyszłego tygodnia.

 • Gregor

  Mam już wypłacony cały kredyt hipoteczny oraz dofinansowanie z BGK też zostało wypłacone deweloperowi. Jednak nie mam jeszcze podpisanego aktu przeniesienia własności na mnie. Czy w tym momencie mogę już nadpłacić ten kredyt, aby nie zwracać dofinansowania MDM?

 • Rozmawiałem z analitykami w jednym z wiodących na rynku banków. Nic nie słyszeli o procedurze, która nakazywałaby traktować domy w zabudowie szeregowej położone na wspólnej działce jako mieszkania.

 • Krzysiek

  Czy udało się uzyskać jakieś informacje w tym temacie?

 • Każdy ma swoje małe radości, trzasnął nam właśnie jubileusz – komentarz nr 7.000.

 • Michał

  hue hue, ale Ci doradcy dowcipni są 🙂

 • Jeżeli spełniają Państwo kryterium wieku (młodsze z małżonków poniżej 35 lat) – to bez problemu „łapią się” Państwo na MDM.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Po nowelizacji – jak najbardziej. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, obowiązują Panią zapisy sprzed nowelizacji. Proszę jedynie uważać na prowizję za wcześniejszą spłatę w Pani banku.

 • Zgadza się – pokoju, a nawet wg niektórych interpretacji, całego domu, nie może Pan wynająć. Ustawa nie wspomina nic na temat budowy domków letniskowych i ich wynajmu. Widzę jednak dwa „ale”:

  1. Cena nieruchomości (razem z działką) musi się zmieścić w wyznaczonej kwocie limitu. 10 ha trochę Panu tą cenę podbije.

  2. W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania. Polecam także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne. Jeżeli tak będziemy rozpatrywali definicję domu letniskowego – to dopłata MDM nie będzie niestety przysługiwała.

  Niezależnie od tego – polecam jednak kontakt na naszej stronie. Skonsultuje Pan swój pomysł z naszym doradcą, być może przedstawi on jakąś alternatywę, bo pomysł jest rzeczywiście bardzo ciekawy.

 • Niestety nie. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Państwo byli już posiadaczami mieszkania, co wyklucza Was z programu MDM. Ew. jeżeli planują Państwo trzecie dziecko – w przypadku rodzin wielodzietnych nowelizacja programu MDM umożliwi nabycie kolejnej nieruchomości pomimo posiadania w przeszłości domu lub mieszkania.

 • Byłoby miło, żeby popyt na mieszkania był trochę mniejszy – przynajmniej ceny by spadły. Jest jednak dokładnie odwrotnie. W zaprzyjaźnionych bankach zaczynają się powoli korkować działy analiz kredytowych. Proszę zresztą spojrzeć na stopień wykorzystania dopłat w MDMie. W tym roku powinno wystarczyć (na styk), ale w przyszłym roku środki skończą się gdzieś w okolicach III-go kwartału.

 • Rodziny wychowujące dwoje dzieci także skorzystają na wejściu nowelizacji w życie. Mnożnik dofinansowania w ich przypadku zostanie zwiększony z obecnych 15% do 20%.

  Można także, jak sugeruje @Michał postarać się o zwiększenie kwoty dofinansowania – zwiększając rodzinę 😉

 • Przy tym akurat artykule to raczej nie głową należy ruszać 😉

 • Michał

  Panie poczytaj artykuły i rusz głową!

 • mxmneiubvcy

  Fajnie ale co z tymi z dwójką dzieci?
  Ruszcie tam głową!

 • tomi

  bankom i deweloperom nogi się uginają. Cała masa pustych mieszkań, kolejne są w budowie a chętnych coraz mniej..
  Ceny mieszkań były celowo zawyżone w 2004-2006 roq by banki i deweloperka zarobiły miliony na nas naiwnych.. Jeszcze kilka lat i bańka pęknie jak w USA i innych krajach gdzie ceny mieszkań potrafiły spaść nawet o połowę..
  Do tego nieunikniony rozłam UE – będzie „wesoło”

 • Krzysztof

  Witam.
  Bylismy już z żoną posiadaczami mieszkania – kawalerki którą jednak sprzedaliśmy. Mamy dwójkę dzieci, czy mozemy ubiegać się o dofinasowanie?

 • Mac

  Witam,
  mam pytanie. Powiedzmy, że kupuję dom wraz z działką 10 ha ok. 50-70 km od Warszawy z dopłatą z MDM. Czy mogę zrobić na niej agroturystykę przed upływem 5 lat ( w zasadzie to od razu)? Czyli dokupić domki drewniane postawić na działce lub dobudować następny budynek dla gości? Bo z tego co się orientuję nie mogę wynająć pokoju w domu, kupionym w MDM, tak?
  Pozdrawiam

 • dew

  Witam kupiłam mieszkanie z mdmem w grudniu. W sierpniu planuję spłatę 80% wartości kredytu a w przyszłym roku całkowitą spłatę. Rozumiem, ze obowiązują mnie nadal stare zasady i mogę spłacić całość w przyszłym roku bez zwrotu dopłaty?

 • Konrad Bania

  Witam, planuje z narzeczona zakup mieszkania. Czy po nowelizacji programu MDM, narzeczństwa mogą wziąc kredyt z dopłata z MDM???

 • apanaczi

  Witam. Planujemy razem z żoną kupić mieszkanie, mamy 6 letnią córkę. Problem w tym ze kilka lat temu rodzice kupili mieszkanie i zrobili mnie tam współwłaścicielem, dokładnie jestem właścicielem 14 mieszkania. Czy w takim przypadku łapie się
  na program MDM???

 • Niestety tak. Kredyt w ramach programu MDM można wziąć jedynie na zakup domu lub mieszkania.

 • Zasięgnę jutro informacji, ale nie wskażę Panu banków do kontaktu. To już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

 • Zapraszam do rejestracji na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/ Doradca pokieruje Panią krok po kroku aby uzyskać dopłatę.

 • Magdalena Kostuj

  Witam. Razem z mężem planujemy kupić mieszkanie lecz na sran dzisiejszy nie mamy pieniedzy na wkład własny być może bedziemy mieć lecz chodzi mi czy dostaniemy dofinansowanie do używanego mieszkania kiedy i jak można się o niego starać? Ewentualnie gdzie znajdę wiecej informacji na ten temat?

 • Piotrek

  Witam. Czy udział w programie MDM wyklucza przy braniu kredytu w banku możliwości wzięcia w „pakiecie” kredytu na remont mieszkania ?

 • Krzysiek

  Będę wdzięczny za jakąś odpowiedź. Drążę od jakiegoś czasu ten temat i znalazłem niejednego dewelopera, który oferuje szeregowce w programie MDM z limitem dla domów jednorodzinnych i jednocześnie grunt również jest jako udział procentowy całości, a nie działka na własność. Wykonałem telefon do analityka finansowego jednego z deweloperów i potwierdził mi, że mają kilka banków, które to finansują w MDM z limitem na domy, ale nie chcieli mi zdradzić więcej informacji, jeśli nie zamierzam być ich klientem. Więc prawdopodobnie można jakoś ten temat pomyślnie rozwiązać z bankiem, skoro udzielono mi takich informacji. Jeśli udałoby się Państwu zdobyć informacje, które banki tego typu sytuacje traktują jako domy jednorodzinne, to byłbym bardzo wdzięczny za przekazanie jakichś wniosków odnośnie szans na powodzenie, bo nie ukrywam, że bardzo te informacje byłyby mi pomocne. Pozdrawiam

 • Nie znam takiego przepisu, spróbuję jutro popytać zaprzyjaźnionych analityków.

 • Krzysiek

  Ale czy jest jakiś przepis, który to tak właśnie reguluje czy to wynika tylko z interpretacji banku?

 • Mają Państwo szanse, ale trzeba będzie poszukać lub zarejestrować się u nas. Większość banków udziela kredytów na maks 90% LTV, chociaż wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie.Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Witam, niestety ze względu na limit wieku (35 lat) nie może Pani skorzystać z programu MDM. Nic mi nie wiadomo o innych tego typu programach wspierających samotne matki.

 • Rzeczywiście, jeżeli nie została wydzielona działka, ale udział w gruncie, bank może traktować takie szeregowce jak mieszkania.

 • Paweł Bobowicz

  Witam. Mam 35 lat. Żona 33 lata. Chcemy wziąć kredyt z dopłatą MDM na 100% wartości nieruchomości. Mieszkanie w Warszawie ok.70m2 na rynku wtórnym. Cena za m2 to ok 5100pln. Czy mamy szanse na całkowite sfinansowanie kredytu przy pomocy programu MDM bez wnoszenia wkładu własnego? Mamy 1-miesięczne dziecko.

 • Monika

  W tym roku skończę 39 lat. Jestem od niedawna po rozwodzie i mam jedno 7-letnie dziecko. Nie mam żadnego domu czy mieszkania na siebie. Czy mam możliwość skorzystania z jakiegoś programu wspierajacego samotne matki? Bo nie wiem czy kwalifikuję się do programu MDM.

 • Krzysiek

  A czy na zakwalifikowanie takiego segmentu jako dom lub mieszkanie ma znaczenie własność gruntu, na którym został postawiony segment. Dotarły do mnie sprzeczne opinie, że jeśli grunt pod segmentem szeregowca nie jest kupiony na własność tylko jest kupiony jako udział w gruncie (np. każdy mieszkaniec takiego szeregowca ma jakiś proporcjonalny udział w gruncie, na którym on stoi) to banki tego typu nieruchomości traktują jako mieszkania a nie domy, czyli mniejszy limit powierzchni użytkowej. Czy jest jakaś ustawowa wykładnia na ten temat, bo w przytoczonym fragmencie rozporządzenia nie ma nic w tym zakresie?? i czy rzeczywiście taki wniosek może zostać odrzucony przez bank, zakładając oczywiście, że wszystkie pozostałe warunki są spełnione?

 • Kredyt w ramach programu MDM mogą wziąć Państwo jedynie na kupno ww. domu. Remontu należy dokonać za pomocą własnych środków lub w ramach innego kredytu hipotecznego – poza programem MDM.

 • Beata

  Witam
  Jestesmy rodzina z dwojka dzieci,teraz jesteśmy na kupnie starego domu,będzie on do generalnego remontu.Pieniądze na ta nieruchomość posiadamy lecz na rozbudowę juz nie.Czy możemy się w tym przypadku starać o dofinansowanie mdm.Myślimy wziąść ok 100 tys.kredytu.

 • Niestety nie. Kredyt w programie MDM można uzyskać jedynie w związku z zakupem domu lub mieszkania.

 • Bardzo mi przykro, że nie możemy Pani pomóc. Moim skromnym zdaniem ustawa bardzo niesprawiedliwie traktuje potencjalnych beneficjentów.

 • Kasia

  Witam,
  chciałam zapytać czy kupując używane mieszkanie możemy wziąć również kredyt na jego remot? Będzie Nam przysługiwała dotacja MDM?

 • SylwiaES

  Dziękuję bardzo za odpowiedz. W okresie kiedy brałam kredyt na to mieszkanie nie było żadnych programów dla singli czy młodych małżeństw z których mogłabym skorzystać. Stąd moje pytanie.

 • W takim razie przykro mi, ale jako właścicielka mieszkania nie może Pani skorzystać z programu MDM.

 • SylwiaES

  Jestem po rozwodzie. Wcześniej współwłaścicielem był mój były mąż. Przez podział majątku własność tego mieszkania została przeniesiona tylko na mnie. W wyniku tego musiałam wziąć kredyt z tatą i spłacić poprzedni kredyt wzięty na to mieszkanie z moim byłym mężem. Ja jestem właścicielem tego mieszkania. Tata jest tylko współkredytobiorcą. Poza tym mieszkaniem nie mam żadnej innej nieruchomości.

 • Kto jest właścicielem wymienionego mieszkania? Pani, czy tata?

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • SylwiaES

  Witam jestem singielką i w tym roku brałam kredyt wraz z tatą (ponieważ nie miałam zdolności kredytowej) na mieszkanie. Czy w takiej sytuacji mogłavym dostac dofinansowanie z programu MDM?

 • Cóż mamy powiedzieć – marketing.

 • Delfin

  O to chodziło, nie można było w nagłówku napisać :
  Program „Mieszkanie dla Młodych” MDM bez limitu wieku dla rodzin z 3 dzieci” ??? :))

 • No problem, polecamy się

 • Majka

  Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 • Obowiązkiem doradcy jest pomoc przy udzieleniu kredytu – nie można jednak popadać w przesadę. Jeżeli będą się zdarzały takie sytuacje – proszę nas powiadomić, będziemy interweniować. Bardzo przepraszamy za powstałe niedogodności.

 • Niestety tak – gdyż mąż był właścicielem mieszkania. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w
  przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Co gorsza, fakt posiadania przez męża mieszkania dyskwalifikuje również Panią, gdyż na podstawie §6 Ustawy MDM – małżeństwa biorą kredyt wspólnie.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w
  zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Limit powierzchni użytkowej niezbędny do skorzystania z programu MDM wynosi 100 m2 (110 m2, jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci)

 • :)

  Odebranie telefonu mogłoby bardzo pomóc 🙂

 • Majka

  Witam,
  Mąż posiadał mieszkanie, przez zawarciem związku małżeńskiego ze mną mieszkanie zostało sprzedane. Czy w takiej sytuacji dyskwalifikuje nas to oboje z programu MDM?

 • monika12

  Witam
  Zaczynam wraz z mężem budowę domu jednorodzinnego na działce zlokalizowanej pod miastem , którą otrzymałam od rodziców kilka lat temu jeszcze będąc jako singielka, czy możemy starać się równocześnie o zwrot vat i kredyt z programu mdm ? nieruchomość w postaci działki jest w tej chwili na mnie , mąż nie posiada żadnych nieruchomości
  plan domu mamy na 112 m2 , jesteśmy w tej chwili bez potomstwa,
  proszę o pomoc 😉

 • Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Paula

  Witam.
  Posiadam mieszkanie w spadku. Jestem panną bez dzieci. W tym miesiącu przekazuje w darowiźnie mieszkanie bratu. Jest szansa żebym mogła skorzystać z dofinansowania ? Czy ewentualnie z partnerem , który nie ma mieszkania mogę się wspólnie starać?

 • Piotr

  Dzień dobry. W tym roku nie miałem żadnych oficjalnych dochodów. Od dwóch tygodni prowadzę własną działalność gospodarczą. Przychody miesięczne będę miał ok. 2000zł netto. Jest jakakolwiek szansa otrzymania kredytu żeby skorzystać z dofinansowania?
  Pozdrawiam

 • Proszę o wysłanie informacji z podaniem Pani danych na adres:
  info@mieszkaniedlamlodych.com

  Dodatkowo – w momencie kontaktu proszę poinformować doradcę, aby usunął pani dane osobowe z bazy kontaktów

 • Owszem, może Pan podpisać umowę przedwstępną, najpierw jednak polecam zweryfikować, czy mieszkanie spełnia limity ceny i powierzchni oraz Pan może skorzystać z programu MDM i przede wszystkim – czy posiada Pan zdolność kredytową.

 • magdalena

  Witam, jak usunąć mój nr telefonu z bazy? Zarejestrowałam się, ale dzwonią do mnie 5 razy dziennie od 8 rano. proszę o pomoc

 • Wojciech

  Dziękuję za informację. Jeszcze ta druga część pytania, czy nie stracę dofinansowania podpisując umowę przedwstępną teraz? Chcę umówić się ze sprzedającym że kredyt zacznę załatwiać dopiero np we wrześniu jak już będą możliwe dofinansowania do rynku wtórnego, podpisując umowę chcę zabezpieczyć sprzedającego żeby był na 100% pewny że kupię od niego tę nieruchomość…

 • Kalkulator dla rynku wtórnego jest właśnie testowany, na stronie pojawi się wkrótce. Wnioski wg znowelizowanych zasad będzie można składać na przełomie sierpnia i września.

 • Wojciech

  Witam
  Kiedy będzie opracowany nowy kalkulator uwzględniający rynek wtórny na waszej stronie? Kiedy mozna spodziewać się że wejdzie w życie program na nowych zasadach? Mam juz na oku nieruchomość ale jestem w trakcie negocjacji…. Czy mogę np wpłacić część pieniędzy podpisując umowę przedwstępną ze sprzedającym a o kredyt starać się po wejściu ustawy w życie? Nie chcę stracić dopłaty przez głupie posunięcie…

 • Bardzo dziękuję za ten wpis. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze nasi doradcy są w stanie odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Prawda jest niestety brutalna – oni mają przede wszystkim sprzedawać i z tego są rozliczani. W przypadku otrzymania skarg od naszych czytelników natychmiast reagujemy.

  Jeżeli pojawią się wątpliwości, proszę je wymienić na forum. Administratorzy posiadają nieco większe możliwości, aby wszystko Państwu wyjaśnić.

  W kwestii tych samych pytań, prawdą jest, że 90% wpisów to różne warianty tych samych zagadnień. Jakiś czas temu opublikowaliśmy serię FAQ, przymierzamy się do nowelizacji tych tematów, a być może także do stałej publikacji najczęściej powtarzających się pytań.

  Raz jeszcze dziękuję za Pani słowa – każdy z nas lubi być chwalonym ;-). Pozdrawiamy,

 • F-Anka ;)

  Przykro mi, że Państwo prowadzący tę stronę i odpowiadający codziennie! na dziesiątki, często tych samych pytań muszą czytać i takie posty jak p. Delfina. Śledzę stronę MDM od kilku miesięcy z niecierpliwością czekając na ciągle przekładaną datę nowelizacji i jestem pełna podziwu dla wyrozumiałości/cierpliwości/chęci pomocy/przekazywaniu setki razy tych samych informacji dla osób którym nie chce się przejrzeć komentarzy pod artykułami. Czytając kolejne posty sama śmieję się w duchu, że mogłabym zostać moderatorem tej strony 😉
  Ale jest też kropla prawdy w poście p. Delfina. Miałam okazję dwukrotnie kontaktować się z doradcami z infolinii i proszę mi wierzyć – nie mają takiej wiedzy, pomysłowości i polotu co admini tej strony 😉 Fakt, może akurat na takich konsultantów trafiłam ale jednak… 🙂 Dlatego przy następnej wątpliwości na pewno szybciej zajrzę tu na stronę niż zadzwonię na infolinię za co mogę tylko serdecznie Państwu podziękować.
  Wielki Szacunek 😉
  Pozdrawiam serdecznie

 • Jeżeli zleci Pan budowę domu na swojej działce – bedzie to system gospodarczy (czyli jedynie zwrot VAT. Jedyna opcja to sprzedaż działki zaufanej firmie, która postawi na tej działce dom. Następnie Pan odkupuje całą nieruchomość. Aby zastosować taką konstrukcję trzeba jednak poczekać na nowelizację ustawy i znaleźć wykonawcę, do którego będzie Pan miał sporo zaufania (a wykonawca do Pana ;-). Po drodze jeszcze podatek PCC1, należy więc całość odpowiednio skalkulować.

 • Jeżeli ma Pan zaufanie do wykonawcy budowy – można zlecić budowę domu wg Pańskich wymagań, a następnie odkupić dom razem z działką i uzyskać dofinansowanie.

 • Kamil 85

  Witam mam pytanie kwalifikuje sie od niedawna do rodzin wielodzietnych i zacząłem sie zastanawiać na mdm, ale zależy mi na budowie domu. Pytanie jak to zrobic żeby dostać dofinansowanie, a nie zwrot VAT ?? Miejscowość Kolo Lublina , mam własna dzialke i czy moge zlecić budowę domu deweloperowi ?? Czy ktoś fachowo jest mi w stanie udzielić rzetelnej informacji ?? Pozdrawiam

 • W dużym skrócie – dokładnie tak.

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników
  służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub
  szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o
  stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Michał

  Delfin, naucz się czytać chłopie to Ci dobrze zrobi!

 • Michał

  Jest i nie jest. Dla rodzin z trójką dzieci został zniesiony, dla pozostałych nie! tyle w temacie

 • odsetki liczone są od kwoty kredytu po uwzględnieniu kwoty dofinansowania (po odjęciu dopłaty).

 • Nic się nie zmieniło. Wymienione zdanie powinno brzmieć „Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia / przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, osoby nie były właścicielami lub współwłaścicielami (w przypadku małżeństw) innego domu lub mieszkania.”

  Dzięki za uwagę – zmodyfikowaliśmy artykuł, aby nie budził podobnych wątpliwości.

 • Niekoniecznie. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
  1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, rozdz. 1 pkt 2: „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.

  Dodatkowo, Ustawa MDM określa dom jednorodzinny jako „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”.

 • Delfin

  Liczba polubień przy dzisiejszej ogłupiałej społeczności, która kilka „lubię” nawet artykuły, które zawierają dramatyczne informacje nie jest niczym zaskakującym 🙁 Dzisiaj wszyscy wszystko lajkują, takie mamy czasy 🙂 Co do limitu wiekowego niczego takiego w artykule nie ma? Mnie nie chodzi o limit dla wieku dzieci, tylko o limit dla wieku kredytobiorców?? 🙂 Jest zniesiony, czy nie?

 • Piotr

  Ciekawe czy się coś zmieni w kwestii budowy domu 🙂 Bo obecne dofinansowanie (zwrot za materiały budowlane i to w określonych przypadkach) to jest śmiech 😀

 • dd

  czy odsetki od kredytu liczone są od całego wolumenu transakcji czy od kwoty po odjęciu dopłaty

 • MW

  Mam pytanie:

  Wcze śniej był zapis, że można być współwłaścicielem mieszkania i brać udział w programie MDM, a teraz napisaliście Państwo „Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia / przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, osoby nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania.”

  Czy to się zmieniło?

 • ewaryst

  i tak żeby dostac kredyt przy trójce dzieci trzeba wykazywac spory dochód więc biednym to nie pomoże…

 • Krzysiek

  Witam,

  proszę o informacje czy limity dla szeregowców obowiązują
  takie jak dla domów czy takie jak dla mieszkań? Poczytałem trochę na ten
  temat i z większości informacji, które udało mi się wyszukać wynika, że
  są traktowane jako domy, czyli limit powinien być 100m2(ew. 110m2 dla
  rodziny z trojgiem dzieci). Jednak piszę do Państwa zapytanie, ponieważ w
  sieci pojawiły się wprawdzie w znacznej mniejszości, sygnały, że
  szeregowce w MDM są traktowane jak mieszkania z limitem do 75 (85) m2.
  Proszę zatem o rzetelną informację w tym temacie jak to dokładnie
  wygląda wg ustawy i jak do tego typu budynków podchodzą banki – czy
  traktują jako domy czy jako mieszkania. Chodzi mi o sytuację z
  klasycznym szeregowcem, czyli każdy segment takiego szeregowca posiada
  jeden niezależny lokal mieszkalny z jednym wejściem. Z góry dzięki.
  Pozdrawiam.

 • Obawiam się, że Pańska krytyka jest mało rzeczowa. W trzecim akapicie zamieszczonego powyżej artykułu została zamieszczona dokładna informacja, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z programu MDM, pomimo przekroczenia kryterium wieku.

  Na naszej stronie może Pan znaleźć także masę innych przydatnych informacji związanych z programem MDM – o czym świadczy m.in. liczba „polubień” naszej strony.

 • Delfin

  Piszecie w nagłówku, że zostaje zniesiony limit wiekowy?! Ale jak się czyta cały artykuł nic o tym nie ma? Czy Państwo naprawę nie ma w swoich zasobach jakiejś kompetetnej osoby, ktora opisze rzetelnie co i jak…? Żenujący jest przekaz informacji jaki można uzyskać na stronie MDM 🙁 Z tego co wiem, program MDM obsługuje grupa Expander. która jak sięosobiście człowiek pojawi też robi oczy na niektóre pytania?! 🙂 Miałem tę rzyjemność i po wyjściu od nich wiedziałem tyle co przed wizytą :(((

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/