„Mieszkanie dla Młodych” jak w dalszym ciągu można kupić nieruchomość?

„Mieszkanie dla Młodych” jak w dalszym ciągu można kupić nieruchomość ?

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „Mieszkanie dla Młodych”, beneficjenci MDM nie mogą zarezerwować wcześniej, więcej niż 50% środków z przyszłorocznych pul.

Taka sytuacja miała miejsce dzisiaj 5 lipca 2016 r. Kredytobiorcy zarezerwowali łącznie ponad 373 mln PLN z 746 mln PLN puli 2017, co spowodowało, że BGK przestał przyjmować wnioski o dofinansowanie z przyszłorocznych środków.

BGK zapewnia, że rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazane do dnia ogłoszenia tej informacji. Co jednak dalej z programem „Mieszkanie dla Młodych” ?

Wbrew pozorom, program nadal działa, a klienci ciągle mogą składać wnioski. Do dyspozycji beneficjentów pozostają środki z planowaną datą wypłaty dofinansowania na rok 2018. W jaki sposób można skorzystać z takiej możliwości wsparcia już teraz? Podstawą jest uzyskanie zgody sprzedawcy lokalu na ostateczny termin płatności za nieruchomość w 2018-tym roku. Następnie, podczas rozmowy z doradcą zalecamy wskazać, że chcielibyśmy skorzystać z programu MDM, z puli przeznaczonej na 2018-ty rok.

Wniosek zostanie przeprocesowany, a środki z kredytu wpłyną na konto sprzedającego jeszcze w tym roku. Następnie nastąpi przekazanie własności mieszkania, do którego beneficjent może się od razu wprowadzić. Ostatnia faza, to przekazanie dofinansowania z programu MDM. Środki zostaną przesłane na konto sprzedającego na początku 2018-go roku. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku rynku pierwotnego. Deweloperzy realizujący inwestycje z terminem ukończenia w 2018-tym roku bardzo chętnie przystaną na warunki odroczonej części płatności.

Problem pojawi się, kiedy chcemy zakupić mieszkanie na rynku wtórnym lub kiedy sprzedający nie będzie chciał tak długo czekać. Wtedy również możemy skorzystać z programu MDM – tyle, że po 1 stycznia 2017. Wówczas odblokowana zostanie druga część puli przeznaczonej na 2017-ty rok (dodatkowe 373 mln PLN). Czas pozostały do końca roku możemy spożytkować na znalezienie odpowiedniego lokalu. Warto równiej skontaktować się z doradcą kredytowym i sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową oraz jakie dokumenty będą potrzebne.

Dysponując tymi informacjami będziemy mogli złożyć wniosek od razu na początku roku i liczyć, że zostanie szybko i sprawnie przeprocesowany. Niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku o kredyt przed wnioskiem o dofinansowanie. Pytanie o udział w programie „Mieszkanie dla Młodych” dostajemy już po przebadaniu zdolności. W przypadku takiego banku wniosek będzie można złożyć np. w połowie grudnia, a na początku stycznia jedynie potwierdzić udział w MDMie.

Oczywiście – życiowe plany różnie się układają. Nie każdy może pozwolić sobie nawet na półroczne oczekiwanie. Niezależnie od tego, czy chcemy zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym – do dyspozycji klientów pozostaje standardowy kredyt hipoteczny. Wbrew pozorom, brak dofinansowania nie musi oznaczać gorszej oferty. Dopłaty z programu MDM spowodowały wzrost cen nieruchomości w niektórych miejscowościach. Po wyczerpaniu środków popyt na mieszkania z pewnością się zmniejszy, co wpłynie na spadek cen.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z ofertą kredytową w poszczególnych bankach, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami po rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Do Państwa dyspozycji pozostaje także forum, na którym możecie wymienić się doświadczeniami z innymi beneficjentami programu oraz skorzystać z doświadczenia naszych ekspertów.
sprawdz_doplate150