„Mieszkanie dla Młodych” jak w dalszym ciągu można kupić nieruchomość?

„Mieszkanie dla Młodych” jak w dalszym ciągu można kupić nieruchomość ?

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „Mieszkanie dla Młodych”, beneficjenci MDM nie mogą zarezerwować wcześniej, więcej niż 50% środków z przyszłorocznych pul.

Taka sytuacja miała miejsce dzisiaj 5 lipca 2016 r. Kredytobiorcy zarezerwowali łącznie ponad 373 mln PLN z 746 mln PLN puli 2017, co spowodowało, że BGK przestał przyjmować wnioski o dofinansowanie z przyszłorocznych środków.

BGK zapewnia, że rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazane do dnia ogłoszenia tej informacji. Co jednak dalej z programem „Mieszkanie dla Młodych” ?

Wbrew pozorom, program nadal działa, a klienci ciągle mogą składać wnioski. Do dyspozycji beneficjentów pozostają środki z planowaną datą wypłaty dofinansowania na rok 2018. W jaki sposób można skorzystać z takiej możliwości wsparcia już teraz? Podstawą jest uzyskanie zgody sprzedawcy lokalu na ostateczny termin płatności za nieruchomość w 2018-tym roku. Następnie, podczas rozmowy z doradcą zalecamy wskazać, że chcielibyśmy skorzystać z programu MDM, z puli przeznaczonej na 2018-ty rok.

Wniosek zostanie przeprocesowany, a środki z kredytu wpłyną na konto sprzedającego jeszcze w tym roku. Następnie nastąpi przekazanie własności mieszkania, do którego beneficjent może się od razu wprowadzić. Ostatnia faza, to przekazanie dofinansowania z programu MDM. Środki zostaną przesłane na konto sprzedającego na początku 2018-go roku. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku rynku pierwotnego. Deweloperzy realizujący inwestycje z terminem ukończenia w 2018-tym roku bardzo chętnie przystaną na warunki odroczonej części płatności.

Problem pojawi się, kiedy chcemy zakupić mieszkanie na rynku wtórnym lub kiedy sprzedający nie będzie chciał tak długo czekać. Wtedy również możemy skorzystać z programu MDM – tyle, że po 1 stycznia 2017. Wówczas odblokowana zostanie druga część puli przeznaczonej na 2017-ty rok (dodatkowe 373 mln PLN). Czas pozostały do końca roku możemy spożytkować na znalezienie odpowiedniego lokalu. Warto równiej skontaktować się z doradcą kredytowym i sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową oraz jakie dokumenty będą potrzebne.

Dysponując tymi informacjami będziemy mogli złożyć wniosek od razu na początku roku i liczyć, że zostanie szybko i sprawnie przeprocesowany. Niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku o kredyt przed wnioskiem o dofinansowanie. Pytanie o udział w programie „Mieszkanie dla Młodych” dostajemy już po przebadaniu zdolności. W przypadku takiego banku wniosek będzie można złożyć np. w połowie grudnia, a na początku stycznia jedynie potwierdzić udział w MDMie.

Oczywiście – życiowe plany różnie się układają. Nie każdy może pozwolić sobie nawet na półroczne oczekiwanie. Niezależnie od tego, czy chcemy zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym – do dyspozycji klientów pozostaje standardowy kredyt hipoteczny. Wbrew pozorom, brak dofinansowania nie musi oznaczać gorszej oferty. Dopłaty z programu MDM spowodowały wzrost cen nieruchomości w niektórych miejscowościach. Po wyczerpaniu środków popyt na mieszkania z pewnością się zmniejszy, co wpłynie na spadek cen.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z ofertą kredytową w poszczególnych bankach, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami po rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Do Państwa dyspozycji pozostaje także forum, na którym możecie wymienić się doświadczeniami z innymi beneficjentami programu oraz skorzystać z doświadczenia naszych ekspertów.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom. Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Może być z tym problem. Na podstawie art. 10 pkt. 2 „We wniosku o dofinansowanie wkładu własnego określa się termin wypłaty wsparcia z Funduszu Dopłat, uwzględniając zasady, o których mowa w art. 11 ust. 3, poprzez wskazanie roku i kwartału przewidywanej wypłaty, nie późniejszy jednak niż IV kwartał 2018 r.”

  oraz
  art. 11. pkt 3 ust 1: „3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy
  nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;
  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy,”

  Reasumując – mieszkanie powinno być oddane do użytku do końca 2018-go roku. Po oddaniu lokalu do użytkowania wypłacone będzie dofinansowanie.

 • Basia

  Witam, mam podpisaną umowę rezerwacyjną z developerem na realizację budowy lokalu, inwestycja rozpoczęta, miała zakończyć się w IV kwartale 2018, w styczniu 2018 mam zamiar wystąpić o kredyt MDM. Okazuje się że developer ma opóźnienia i poinformował mnie że nie zakończy budowy w 2018 a na początku 2019, czy jeśli ostatnia płatność w umowie developerskiej zostanie ustalona na grudzień 2018 a zakończenie budowy na I kwartał 2019 będzie możliwe uzyskanie dopłaty MDM lub np poprzez wypłatę do Banku
  kredytującego na konto techniczne do czasu zakończenia budowy?

 • Na podstawie art. 10 pkt. 2 „We wniosku o dofinansowanie wkładu własnego określa się termin wypłaty wsparcia z Funduszu Dopłat, uwzględniając zasady, o których mowa w art. 11 ust. 3, poprzez wskazanie roku i kwartału przewidywanej wypłaty, nie późniejszy jednak niż IV kwartał 2018 r.”

  oraz
  art. 11. pkt 3 ust 1: „3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy
  nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;
  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy,”

  Reasumując – mieszkanie powinno być oddane do użytku do końca 2018-go roku. Po oddaniu lokalu do użytkowania wypłacone będzie dofinansowanie.

 • Aga

  Witam, czy można otrzymać dofinansowanie MDM w 2018 roku, jeśli blok zostanie oddany do użytku dopiero w czerwcu lub lipcu 2019 roku. Oczywiście deweloper zgodzi się na ostatnią transzę kredytu w grudniu 2018 roku, jednak nie będzie to zgodne z realnym harmonogramem jego prac (cały kredyt zostanie uruchomiony zbyt szybko). Aczkolwiek w umowie deweloperskiej będzie, że ostatnia transza z MDMu będzie w grudniu 2018. Proszę o odp., gdyż boję się ryzyka, że jednak z tego powowodu BGK nie wypłaci mi dofinansowania.

 • Witam. Dofinansowanie wypłacane jest po zakończeniu realizacji inwestycji. W Pana przypadku polecam jak najszybciej powiadomić bank kredytujący o możliwym opóźnieniu. Większość instytucji występuje w takim przypadku do BGK o przekazanie dofinansowania do banku kredytującego, gdzie następnie będzie ono przechowane na koncie technicznym do momentu ukończenia inwestycji.

 • Marcin

  Witam,
  Jeżeli złożyłem wniosek o dofinansowanie wkładu własnego w sierpniu na rok 2017. Okazało się jednak, że zakończenie budowy u dewelopera przesunie się o parę miesięcy, przez co oddanie do użytkowanie i możliwość podpisania aktu będą dopiero w roku 2018.
  Czy w takiej sytuacji jest możliwość wypłaty dofinansowania jeszcze w roku 2017, mimo że deweloper jeszcze nie zakończył całej budowy?

  Dziękuję i pozdrawiam,

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bezpiecznym terminem powinna był połowa lutego 2018, jeżeli sytuacja nieruchomości jest skomplikowana, można wpisać końcówkę lutego (lub 60 dni od momentu rejestracji wniosku).

 • Natalia Wicon

  Dzień dobry. W piątek mamy podpisać umowę przedwstępna kupna mieszkania rynku wtórnego. Właściciel zgodził się poczekać na mdm. W połowie grudnia będziemy już składać wszystkie dokumenty do kredytu żeby była już decyzja wstepna i żeby 2 stycznia mieć już wszystko i złożyć wniosek o kredyt i mdm. W umowie przedwstępnej musimy podać termin przekazania pieniędzy z kredytu i mdm. Jaka datę najlepiej wpisać żeby mieć pewność że do tego czasu będzie już wypłata mdm?

 • Jedyna opcja w takim przypadku to składać wniosek od nowa – po 2018-01-01.

 • Katarzyna Piotrowska86

  Nasz doradca tez nas zapewniał i …. zapomniał o terminie 60 dni i nasz wkład własny w tym przypadku mdm przepadł- co teraz ??? Nikt nie przyznaje się do błędu 25 tys poszło….. doradca analityk milczy a my otrzymaliśmy umowę odstąpienia od dewelopera….

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ten okres zawsze można wydłużyć, składając wniosek w kolejnym banku. Wtedy okres 60-ciu dni będzie liczony od początku.

 • Helga

  W Ministerstwie Infr. i Bud. dowiedziałam się, że odwołać można się do Rzecznika Finansowego lub KNF. Jednak co to zmieni, skoro zarezerwowana dopłata przepadnie z upływem 60 dni od złożenia wniosku o dopłatę MdM?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Realnie 20% wkładu nie jest potrzebne, banki mają w ofercie także kredyt z 10% wkładem własnym pod warunkiem dodatkowego ubezpieczenia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • minilulu

  Dzień dobry,
  czy jest możliwość otrzymania dopłaty mdm jako wkład własny? Według waszych informacji podanych na stronie powinnam otrzymać 10%, z swoich środków dopłaciłabym pozostałą kwotę.
  Chciałabym kupić mieszkanie w przedsprzedaży, jednak jest dopiero do odbioru w I kwartale 2019 roku, jest możliwość załapania się na dopłatę?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli dokumentacja zostanie zebrana wcześniej, a 08.08 złożycie komplet, do 15-go września powinniście się wyrobić z umową kredytową

 • KamilZ1

  Witam razem z dziewczyną podpisaliśmy umowę przedwstępna. Czas jaki mamy na załatwienie oraz uzyskanie dofinansowania mamy do 15 września czy do tej daty zdarzymy się ogarnąć ze wszystkimi formalnosciami oraz uzyskać dofinansowanie ? Doradca zapewnia mnie, że tak jednak nie jestem tego pewny może ktoś się wypowiedzieć na ten temat ?

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jest to możliwe, o ile bank kredytujący i zbywca mieszkania wyrażą zgodę, aby wypłata kredytu i dofinansowania odbyła się do końca 2018-go roku, a przekazanie własności mieszkania miało miejsce dopiero w I kwartale 2019.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Marta Waloch

  Czy kupując mieszkanie z dopłatą MdM 2018, odbiór mieszkania z rynku pierwotnego musi być w 2018? Dążę do przedsprzedaży, interesujący mnie lokal zostałby przekazany w I kwartale 2019.

 • Witam. Jeżeli umowa kredytowa została podpisana w określonym w ustawie terminie 60 dni od akceptacji wniosku, nie grozi Panu konieczność zwrotu dofinansowania. Polecam jednak kontakt z bankiem i poinformowanie o opóźnieniu, gdyż mogły zostać ustanowione warunki po wypłacie kredytu.

 • Szymon Franz

  Dzień dobry, proszę o informację czy z powodu opóźnienia budowy może zaistnieć konieczność zwrotu dopłaty mdm. mdm został już przelany zgodnie z umową kredytową. jednak tuż po dokonaniu przelewu dotarła informacja że umowny termin zakończenia odbioru ulega wydłużeniu z powodu przedłużającej się procedury podłączenia mediów.Szymon

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na wniosek kredytobiorcy bank kredytujący może złożyć do BGK wniosek o korektę.

 • ann

  Jak można odwołać się od decyzji BGK. Spełnialiśmy wszystkie wymogi metrażowe. Gdzie trzeba się odwołać.

 • Witam. O terminie rezerwacji środków decyduje data akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia. W zależności od wybranego banku, następuje to od razu po złożeniu wniosku o dofinansowanie lub po kilku dniach roboczych (po wstępnym zbadaniu zdolności kredytowej). Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany do końca kwietnia – środki zostaną zarezerwowane.

 • Asia

  Witam. Czy w związku z tym, że wg prognoz środki na IQ 2018 roku, zostaną wykorzystane do końca kwietnia 2017, jest jeszcze możliwość uzyskania dofinansowania? Precyzując, czy jeśli do końca kwietnia złożę wniosek mam jeszcze szansę na MDM, czy może do końca kwietnia wniosek powinien być rozpatrzony pozytywnie?
  Z góry dziękuję.

 • Jeżeli jest Pani pewna, że sprzedający nie wycofa się z transakcji, można zacząć już po odbiorze kluczy. Proszę jednak pamiętać, że mieszkanie stanie się Pani własnością dopiero po akcie.

 • Dominika Gębicka

  Jesli wyplata mdm przypada na 2018 to kiedy moge rozpoczac remont? Po odebraniu kluczy czy po przeniesieniu akt własności?

 • Środki MDM w 2017 powoli kończą się. Bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, jest to możliwe. Sprzedawca musi jednak wyrazić zgodę na to, że otrzyma kwotę pochodzącą z dofinansowania dopiero na początku 2018-go roku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mateusz Śleszyński

  PILNIE jeśli na mdm dostane w 2018r. to czy bede mógł kupic nowe mieszkanie z 2016roku

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Może Pan złożyć wniosek jeszcze w tym roku (dopóki spełnia Pan warunki programu MDM) z terminem wypłaty dofinansowania na 2018. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Sławomir Garbarz

  Jestem z rocznika 1982 mieszkanie które minie interesuje będzie zrealizowane dopiero w 2018 roku czyli kiedy będę miał 36 lat czy jest szansa aby dostać pieniądze z puli na 2018.
  Z gory dziekuje za informacje.

 • Owszem. Bank będzie wręcz nalegał, aby przekazanie własności mieszkania odbyło się jak najszybciej (zwykle jest to termin 1 do 1,5 miesiąca po wypłacie kredytu).

 • Julita

  Witam, wraz z mężem otrzymaliśmy kredyt z dopłatą MDM na 2018 r. Mieszkanie odebraliśmy wczoraj. Mam pytanie odnośnie aktu notarialnego. Czy jest możliwość, żeby podpisać go wcześniej niż dopiero w 2018 r po wypłacie MDM ?

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie polecam. Dofinansowanie powinno zostać wypłacone po zakończeniu inwestycji. Jeżeli termin ukończenia budynku jest przewidziany na 2018-ty rok, polecam skorzystać z tej właśnie puli.

  Jeżeli deweloper odda lokal zgodnie z terminem (czyli w 2018-tym), a Państwo złożycie wniosek z puli 2017, dofinansowanie może przepaść.

 • Anka Zasępa

  Rozumiem, a czy mogę złożyć wniosek w wypłatą na 2017, jeśli harmonogram prac zakłada zakończenie w 2018 (tylko awaryjnie) bo przypuszczamy że zakończy się w połowie 2017

 • Witam. Wypłata dofinansowania może być jedynie „przesuwana” w ramach danego roku kalendarzowego – jeżeli złoży Pani wniosek o wypłatę z puli 2017, musi ona zostać dokonana do końca 2017-go roku (analogicznie dla 2018).

 • Anka Zasępa

  Czy można złożyć wniosek z dofinansowaniem na 2017 jeżeli z deweloperem mamy umowę na zakończenie inwestycji najpóźniej w 2018 (ale to tylko tak dla bezpieczeństwa w razie złych warunków atmosferycznych). I w razie jakbyśmy nie zdarzyli z odbiorami w 2017 możemy przesunąć wypłatę mdm na 2018?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Po 2017-01-02 beneficjenci otrzymają dostęp do dodatkowych 373 mln PLN środków przeznaczonych na 2017-ty rok. Szanse są więc spore. Z drugiej strony, w szczytowym okresie MDM zostało zarezerwowane prawie 150 mln PLN w ciągu zaledwie kilku dni. Naprawdę bardzo trudno jest mi odpowiedzieć na Pani pytanie, zainteresowanie programem jest naprawdę spore.

 • Monika

  Witam,
  jeżeli złożę wniosek o dofinansowanie i kredyt w lutym 2017 to jest szansa, że załapię się jeszcze na pulę z 2017 i tym samym mogę wybrać mieszkanie oddawane w 2017 roku ? Czy pozostaje już tylko 2018 ?

 • Z reguły minimalny okres wymaganego zatrudnienia wynosi 6 miesięcy (niektóre banki preferują nawet okres 9-ciu miesięcy).

  Ale być może doradca coś podpowie? Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ann

  Witam,

  Jak w przypadku MDM wyglada sytuacja z sprawdzanym okresem zatrudnienia i wysokość uzyskanego dochodu?
  Jest to 3, czy 6 miesięcy?

 • Owszem, przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym również obowiązują limity powierzchni i ceny 1 m2. Może Pani sprawdzić, czy wymienione mieszkanie spełnia standardy programu MDM przy pomocy naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Suzanna Sobkowicz

  Czy kupując mieszkanie z mdm na rynku wtórnym są jakieś zobowiązane zasady. Czy na m2 nie może przekraczać określona kwota czy to nie ma znaczenia?

 • Oczywiście. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady dotyczących banku, w którym można złożyć wniosek o udzielenie kredytu przed złożeniem wniosku o przyznanie dofinansowania.

 • Magda

  Witam,
  W artykule wspominacie a Bankach które wyrażają zgodę na złożenie wniosku kredytowego przed wnioskiem o dofinansowanie. Czy możecie wskazać które Banki działają w ten właśnie sposób?

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego (…) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Paweł

  Witam
  Posiadam od roku mieszkanie w mdm. Chciałbym nabyć drugie większe mieszkanie, oczywiście bez sprzedaży obecnego. Czy to jest zgodne z zasadami mdm, czy będę musiał zwrócić dopłatę ?
  Pozdrawiam Paweł

 • Jeżeli wniosek zostanie zarejestrowany od razu po 1 stycznia 2017, bank powinien się wyrobić z wypłatą do 10-go lutego (oczywiście wszystko zależy od sytuacji kredytobiorcy i mieszkania).

 • Xxxxxxx

  Witam. Wybralam sobie mieszkanie i wiem, ze zalapuje sie na mdm. W grudniu zbiore wszystkie dokumenty..doradca wysle je gdzie trzeba. Chyba od 1stycznia..albo wlasnie w grudniu..
  Jutro podpisuje umowe przedstepna. wpisze ze pieniadze trafia fo sprzedajacego 10lutego. Czy jest duze ryzyko, ze do tego czasu nie dostane pieniedzy? Jesli tak.moze byc problem..

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Odnośnie pierwszego pytania – tak, może Pani.

  W przypadku drugiego – obawiam się, że umowa na czas próbny nie zostanie uwzględniona w procesie liczenia zdolności kredytowej. Może jednak Pani poprosić o wsparcie inną osobę. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paulina

  Witam, mam dwa pytania: czy składając wniosek na początku roku 2017 mogę starać się o uzyskanie kredytu na 2018 (wtedy ma powstać budynek, więc wtedy może być zapłacona ostatnia transza). Drugie pytanie – czy banki zwracają uwagę, że ktoś jest na umowie o pracę na okres probny i np. zmniejszają zdolność kredytową?

 • Gratulacje, fajnie, że się Państwo udało otrzymać dofinansowanie.

 • Pawel

  Witam. Dla tych którzy jeszcze czekają na mdm 2017 w tym roku. Wniosek złożyłem z zona 5 lipca cylindrów ostatniego dnia w którym przyjmowane były wnioski. Dziś podpisaliśmy umowę kredytową. Wiedziałem o tym już na początku września tak więc mój czas oczekiwania to pełne 2 msce na decyzję reszta czasu to uzupełnienie dokumentacji (aneks do umowy deweloperskiej, aktualne zaswiadczenia itp) tak więc potwierdzam info z BGK że jeśli wniosek został złożony i przyjęty to prędzej czy później otrzyma dofinansowanie;) teraz tylko czekać na dewelopera żeby w kulki z terminami nie leciał;)

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Ika

  Dziękuję.Pozdrawiam

 • Okres procesowania wniosku (od momentu rejestracji wniosku do podpisania umowy kredytowej) w szczytowym okresie funkcjonowania MDMu trwał około 1 miesiąca. Z podobnym czasem będzie się należało liczyć po 02.01.2017

 • Ika

  Witam,na początku stycznia 2017 składam wniosek. Po jakim czasie pieniądzę zostaną przelane na konto sprzedającego (oczywiście w przypadku pozytywnej decyzji).

 • Witam, średni okres oczekiwania na podpisania umowy od momentu rejestracji wniosku trwa około 1 miesiąca (teraz już trochę mniej, powiedzmy około 3 tygodni w zależności od stopnia komplikacji sytuacji kredytobiorcy). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Gosis

  Dobry wieczór. Jak długo czeka się na decyzję banku kredytującego i podpisanie umowy kredytowej od momentu otrzymania informacji o otrzymaniu dofinansowania?

 • Witam. Jeżeli złoży Pani wniosek w styczniu i okaże się, że środków na 2017 rok brakło, może Pani skorzystać z puli 2018. Dopóki spełnia Pani kryteria programu, może Pani składać wnioski aż do skutku.

 • Kardelen

  Dobry wieczór,

  Nurtuje mnie pewna rzecz.
  Wczoraj z doradcą sprawdziłam i dowiedziałam się, że mam na pewno zdolność kredytową. Doradczyni zasugerowała, żeby złożyć już teraz wniosek na 2018 rok. Z jednej strony boję się ryzykować i składać wniosek w styczniu 2017, bo jaką mam pewność że uda mi się załapać na 2017, ale z drugiej strony nie chcę czekać aż do 2018 … Czy jeżeli w styczniu, np.2.01.2017 złożyłabym wniosek a okazało by się, że pula już została wykorzystana na 2017, to czy byłaby druga szansa złożenia wniosku na 2018 r ? Lepiej ryzykować i czekać do stycznia 2017 czy składać teraz i mieć pewność mdmu ma 2018 rok…

 • Niestety – nie otrzyma Pani dodatkowego dofinansowania z tytuły urodzin 1-go dziecka (chyba, że dziecko urodzi się przed złożeniem wniosku, wtedy będzie wyższy mnożnik dofinansowania).

 • Ola

  dziękuję za odpowiedź czyli rodzącej pierwsze dziecko nie dostanę dofinansowania tak?

 • Witam. Obecnie kredytobiorcy zarezerwowali niecałe 30 mln PLN ze środków przeznaczonych na 2018-ty rok. Odnośnie drugiego pytania: dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Ola

  Witam,
  gdzie można podejrzeć jak wygląda obecne wykorzystanie środków na 2018 rok? Czy jest szansa, że będą dostępne jeszcze w styczniu? I jeszcze jedna sprawa: Czy dopłatę za urodzone w ciągu 5 lat dziecko uzyskuje się po urodzeniu pierwszego dziecka?

 • Środki na na 2016-ty rok oraz na 2017-ty rok, które można zarezerwować w tym roku, zostały wyczerpane. Obecnie można skorzystać jedynie z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Oznacza to, że przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu może się odbyć wcześniej, ale sprzedający dostanie środki dopiero na początku 2018. Jeżeli chce Pani skorzystać z II części puli 2017, wniosek należy złożyć po 2017-01-01.

  Wcześniej można ew. dopytać doradcę, jakie dokumenty będą potrzebne w czasie procesu kredytowego i rozpocząć ich zbieranie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marlena Trzos

  czyli jak my byśmy starali sie o kredyt w mdm pod koniec roku to nie ma juz srodkow na 2017 rok tylko dopiero 2018?

 • Witam. Obecnie żaden z banków nie przyjmuje jeszcze wniosków o dofinansowanie z drugiej puli 2017. Wnioski będzie można rejestrować po 1 stycznia 2017. Obecnie można skorzystać jedynie z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Oznacza to, że przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu może się odbyć wcześniej, ale deweloper dostanie środki dopiero na początku 2018.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma takiej pewności, zainteresowanie programem jest olbrzymie. Z pewnością na początku roku banki będą szturmowane i środki z 2017-go zostaną wyczerpane bardzo szybko.

 • Anna Karkowska

  ok, a jaka jest pewnośc, że przy takim zainteresowaniu dopłatami w ramach mdm na styczniowe wnioski starczy pieniędzy z puli na 2017?

 • Niestety nie. Wniosek o udział w programie MDM można złożyć wyłącznie razem z wnioskiem o kredyt. Polecam ew. zapytać dewelopera, czy nie mógłby poczekać do stycznia 2017. Wtedy zostanie odblokowana druga część puli. Sądzę, że w ciągu miesiąca udałoby się Panu uzyskać kredyt z dofinansowaniem i uregulować płatność.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Mateusz

  Dzień dobry. Obecnie jestem na etapie zalatwiania kredytu. Wiem, że już nie załapie się na mdm. Developer oddaje mi mieszkanie w tym roku. A pytanie jest takie, jeżeli pożycze od brata ta kwotę wstępna to mogę liczyć na to, że on otrzyma te pieniądze z mdm w 2018r? Developer nie zgodził się na takie długie oczekiwanie.

 • Kasia

  Czy ktoś w takim razie wie w którym banku mozna wcześniej złożyć wniosek – zbadać zdolność aby już w pierwszych dniach stycznia złożyć wniosek do BGK? Który bank to zrobi już teraz? Niestety Wasi doradcy do mnie dzwonili, ale osoba z którą rozmawiałam nie potrafiła mi odpowiedzieć. Może ktoś wie?

 • Paula

  Dzięki wielkie za informacje!

 • Paweł Adamiak

  037766

 • Paula

  Jaki miał Pan numer nwr? Pytam z ciekawości bo jeszcze czekam a zawsze to jakieś porównanie. Pozdrawiam i gratuluję!

 • Gratulacje!!! Życzymy podobnych informacji dla pozostałych oczekujących.

 • Te wnioski będą miały status „oczekujący” do końca roku, dopiero wtedy wygasną.

 • Paweł Adamiak

  Witam, informacyjnie dla oczekujących. Wniosek złożony 29.06, przyjęty z data 05.08. Dzisiaj dostałem informacje o przyznaniu środków! Pozdrawiam!

 • Adrian

  A co w wypadku kiedy Pani w banku stwierdziła, że z dniem 5 września mija 60 dni od daty złożenia wniosku i automatycznie on wygaśnie? Czyli ta drobna szansa istnieje ale tylko do 5 września bo po tym terminie niestety ale wszystkie wnioski złożone 5 lipca br. oczekujące w kolejce zostaną odrzucone?

 • Bank nie powinien robić Panu problemów – w każdym razie ustawa dopuszcza Pański udział w programie ( o ile wcześniej nie korzystał Pan z rządowych programów wsparcia). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Istnieje jeszcze drobna szansa. Jeżeli wcześniej złożony wniosek otrzyma decyzję negatywną, środki wracają do puli i są przeznaczane na kolejne dopłaty.

 • Nie ma takich statystyk, środki są odblokowywane w miarę, jak kolejne, wcześniej złożone wnioski otrzymują decyzję negatywną lub też klient rezygnuje z kredytu.

 • Karol

  Jeżeli jeszcze są przyznawane dofinansowania, to ile wniosków dziennie akceptuje bgk?

 • Karol

  Czy jeżeli mam już dwa mieszkania, jestem rodzicem 3 dzieci. Mam zdolność kredytową. Czy bank może robić mi problem w nabyciu mieszkania w ramach mdm ? Czy ktoś miał taki problem?

 • Karol

  Dzisiaj przeczytałem w jakimś artykule, że BGK zablokował już środki z puli na 2017 r, mimo że w lipcu jeszcze były przyznawane dofinansowania. Czy to oznacza, że osoby ze statusem „oczekujący” nie mają już szans na dofinansowanie w najbliższym czasie tylko dopiero w styczniu 2017?

 • ok, będzie można składać wnioski również w stosunku do takich mieszkań.

 • Tak, będzie można.

 • Krystian

  Oczywiscie chodzi o termin zakonczenia budowy i oddania do uzytkowania w 2017 roku. Z gory dziekuje za odp.

 • Krystian

  Witam uprzejmie. Prosze o informacje czy w styczniu 2017 mozna bedzie skladac wnioski o doplate do mieszkan z rynku pierwotnego ktorych termin budowy i oddania do uzytkowania nastapi tez w 2017 roku?

 • Możliwość otrzymania dofinansowania ze środków przeznaczonych na 2018 jest jak najbardziej dostępna. Polecam rejestrację na naszej stronie – doradca skontaktuje się z Panem i przekaże szczegóły.

 • Adrian

  Odwiedziłem dziś placówkę banku by spotkać się z doradcą aby przybliżył mi ofertę kredytu. Gdy spytałem o o dofinansowanie mieszkania z puli na 2018r. z rynku wtórnego odpowiedział, że nke ma takiej opcji. Czy to prawda? Dodam tylko że właściciel zgodzi8ł się otrzymać dofinansowanie w 2018r.

 • Witam, jeżeli będą Państwo chcieli skorzystać z dofinansowania z drugiej części puli na 2017-ty, wniosek trzeba będzie składać od nowa. Okres oczekiwania na wypłatę trwa zwykle około 1 miesiąca od momentu rejestracji, jeżeli złożą Państwo wniosek na początku 2017, jest szansa, że środki wpłyną na konto dewelopera pod koniec stycznia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ema

  Witam,
  złożyłam wniosek w lipcu br, Pani w Banku powiedziała, że jeśli nie załapiemy się jeszcze na tą pule, co była wypłacana w 2016 r to na pewno dostaniemy pieniądze na początku roku 2017. Mieszkanie, które chcemy kupić jest oddawane w grudniu br, deweloper zgodził się, aby wpłata z MDM odbyła się na początku 2017 roku więc przy pod pisaniu umowy wpisaliśmy datę oddania mieszkania na styczeń 2017 r….dlaczego nie ma możliwości, aby skorzystać z drugiej puli dofinansowania na początku 2017 roku i żeby te pieniądze były przesłane deweloperowi również w tym samym roku?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, ale nie więcej niż kwota otrzymanego dofinansowania.

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

 • Ela

  czy po uzyskaniu dofinansowania można spłacić w pierwszych 5 latach część kredytu?

 • Zapewniam, że środki na 2017-ty rok, które można zarezerwować w tym roku, zostały wyczerpane. Obecnie może Pani skorzystać jedynie z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Oznacza to, że przekazanie własności mieszkania i wypłata kredytu może się odbyć wcześniej, ale deweloper dostanie środki dopiero na początku 2018.

  Jeżeli jest Pani zainteresowana takim rozwiązaniem – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Karina

  Wczoraj byłam w banku. Termin oddania mieszkania 30.09.2017. Pani w Babku BNP Paribas poinformowała mnie, że mogę się starać teraz o kredyt, ponieważ pieniądze z mdm są dostępne i można składać wnioski z mdm na 2017 rok. To jak to w końcu jest? Proszę o pomoc, bo muszę zawrzeć umowę z deweloperem i nie wiem na jakich zasadach to zrobić.

 • Wnioskodawca wskazuje termin wypłaty dofinansowania na wniosku o dopłatę MDM. Proces kredytowy trwa około miesiąca, gdyby wnioski zostały złożone na początku stycznia, dofinansowanie mogłoby zostać wypłacone np. w lutym.

 • Grzegorz

  A czy możecie mi Państwo udzielić informacji w którym miesiącu 2017 roku sprzedawca może spodziewać się otrzymania dopłaty?

 • Dsi

  Chyba nie ma , drama po prostu .. ja czekam od 5 go i nic , mam dość , żonie po nocach się to śni . Chcieliśmy szybko kupić mieszkanie a wszystko wskazuje że wogole go nie kupimy. Nie wspomnę o zadatku i umowie jaka jest podpisana. To jest cyrk jakis. Mogli odrazu podać ze kasy nie ma ,wnioski odrzucić i tyle a nie takie mydlenie oczu na początku forum było.

 • Jim

  Witam, czy jest gdzieś informacja ile jest osób oczekujących na przyznanie dofinansowania (na 2017 z tych co złożyli wniosek do 5.07), w internecie znalazłem wiadomość tylko na rok 2016 z marca gdzie z tego co wyczytałem było 1700 osób, a czy wiadomo jak to się ma teraz?

 • Nie, dopłata zostanie wypłacona jeszcze w 2017 (od 01.01.2017 zostanie uruchomiona druga część puli z tego roku). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Grzegorz

  Jesli złoże wniosek w styczniu 2017 o dopłatę do mieszkania z rynku wtórnego, to jak rozumiem sprzedający dopłatę z programu mdm otrzyma w styczniu 2018?

 • No problem, polecamy się.

 • Karol

  Dziękuję

 • Witam. Wnioski trzeba będzie składać od nowa (w międzyczasie zmienią się limity cen 1m2 powierzchni).

 • Karol

  Witam, ponawiam pytanie: co się stanie jeżeli do końca 2016 roku nie będzie decyzji dotyczącej przyznania dofinansowania? Czy w pierwszej
  kolejności obecnie oczekujące wnioski dostaną dofinansowanie po 1 stycznia 2017 czy
  wszystko trzeba załatwiać od nowa?

 • Owszem. W ramach programu MDM może Pan również odkupić mieszkanie od rodziców. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Lukas

  Witam,
  Chcę odkupić od mamy mieszkanie na rynku wtórnym, 49m2 o wartości 150 000tys zł w województwie lubuskim, przy wkładzie własnym 50 000tys zł (33%).Jestem singlem i mam 23 lata. Nie ma problemu, aby mama dostała dopłatę dopiero w 2018roku. Czy mam w ogóle możliwość dostania dopłaty ?

 • Witam. Bank będzie naciskał na jak najszybsze przeniesienie własności mieszkania – najprawdopodobniej do 1 miesiąca po podpisaniu umowy kredytowej i wypłacie kredytu.

 • Paula

  Witam mam pytania odnośnie dopłaty w 2018 r. Składałam z mężem wniosek 5.07 br, jesteśmy na liście oczekujących na zwolnienie środków. Mamy podpisana umowę rezerwacyjna. Po wyjaśnieniu deweloperowi naszej sytuacji zgodził się on na ewentualną wypłatę dopłaty z programu mdm, która w naszej sytuacji wynosi niecałe 10% wartości mieszkania w 2018r. Budynek już stoi, trwają odbiory. Maksymalnie do października budynek będzie gotowy do zamieszkania. Moje pytanie brzmi: kiedy powinno nastąpić przeniesienie na nas własności? Dodam, że ponad 90% wartości mieszkania po zaaneksowaniu umowy zostanie wpłacone na konto dewelopera najpóźniej do końca października br. (Dopłata mdm niecałe 10% w 2018r). Ponieważ deweloper twierdzi, że akt notarialny będziemy w tej sytuacji mogli podpisać bo otrzymaniu przez niego 100% kwoty tj. w 2018 r. Pozdrawiam.

 • Jeżeli wniosek nie został zaakceptowany w systemie BGK Zlecenia, w związku z czym nie została dla niego zarezerwowana kwota dofinansowania. Wniosek oczekuje, aż któryś z poprzednio zarejestrowanych wniosków zostanie anulowany. Wtedy uwolniona zostanie kwota dofinansowania, którą można będzie przeznaczyć na inny wniosek. Państwa aplikacja czeka prawdopodobnie na taką właśnie sytuację. Trudno mi powiedzieć, jak długo będzie to trwało. BGK informuje banki kredytujące na bieżąco.

 • Jeżeli wniosek nie został zaakceptowany w systemie BGK Zlecenia, w związku z czym nie została dla niego zarezerwowana kwota dofinansowania. Wniosek oczekuje, aż któryś z poprzednio zarejestrowanych wniosków zostanie anulowany. Wtedy uwolniona zostanie kwota dofinansowania, którą można będzie przeznaczyć na inny wniosek. Państwa aplikacja czeka prawdopodobnie na taką właśnie sytuację. Trudno mi powiedzieć, jak długo będzie to trwało. BGK informuje banki kredytujące na bieżąco, jednak nie ma na tyle dużej regularności, aby móc odpowiedzieć na Pani pytanie.

 • Owszem, z tym, że pula dofinansowania niekoniecznie wynosi 20%.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Potwierdzę ten temat, ale sądzę, że po 1 stycznia trzeba będzie procesować wniosek od nowa.

 • Jim

  Witam, jak długo trzeba czekać na decyzje w sprawie dofinansowania wniosek złożony już ponad miesiąc temu (5.07) a odpowiedzi nadal brak, Już jestem zmuszony do pisania aneksu umowy, żeby opóźnić nieco podpisanie aktu notarialnego

 • Kasia

  Wniosek został złozony 5 lipca 2016 r. o godz. 13.25. Numer NWR został nadany. Kiedy mogę spodziewać się decyzji o przyznaniu bądź nie dofinansowania? W systemie osoba z banku twierdzi, że nadal jest oczekujący status i BGK nie ma żadnego terminu na rozpatrzenie wniosku. To jakiś absurd, że program jest jedna wielką zagadką… Bardzo prosze o pomoc, zależy mi na czasie ze zwzględu że inwestycja jest już oddana i deweloper chciałby już zamknąć sprawę.

 • Malwina Szymczak

  Czyli rozumiejąc środki są jeszcze na ten rok. Bank wypłaca w tym roku 80% a Państwo dopłaca w 2018 roku następnę 20% właścicielowi mieszkania?

 • Karol

  A co się stanie jeżeli do końca roku nie będzie decyzji? Czy w pierwszej kolejności te wnioski dostaną dofinansowanie po 1 stycznia 2017 czy wszystko trzeba załatwiać od nowa?

 • Rozumiem, jednak sam również takiej informacji nie posiadam. BGK kontaktuje się z bankami w sprawie konkretnych wniosków (doradca otrzymuje informację, że dla danego wniosku środki zostały przyznane). O ile zdążyliśmy się zorientować, nie ma niestety logiki – np. w numeracji NWR.

 • Wioski oczekujące na zwolnienie puli (i przyznanie dofinansowania) pozostaną na tym statusie do czasu przyznania środków lub do końca 2016.

 • Paula

  Nie powiedział Pan niczego nowego. Mnie chodziło o to kto zajmuje się akceptacją wniosków. MIiB odsyła do BGK. BGK do banku udzielajacego kredyt. Natomiast bank do BGK. Wszyscy, którzy złożyliśmy wniosek o dopłatę jesteśmy w trudnej sytuacji i chcielibyśmy otrzymać jakąś konkretną informację. Pozdrawiam.

 • Karol

  Czy w przypadku statusu „oczekujący” bank ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku od daty rejestracji? Co się stanie z wnioskami po upływie tego terminu?

 • W zależności od banku i procesu – w połowie grudnia lub na początku stycznia (w niektórych bankach najpierw badana jest zdolność kredytowa, a dopiero potem rejestrowany jest wniosek o udział w MDM – tutaj można się zgłosić w połowie grudnia).

 • Chodzi o ten konkretny przypadek, wyjaśnienie dodałem w komentarzu poniżej.

 • Owszem, może Pani złożyć w banku rezygnację i ponownie wnioskowa o udział w programie MDM korzystając z puli 2018.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Amelia Kacprzak

  Kiedy najlepiej iść do banku, by zaczac ta cala procedure kredytu hipotecznego, by miec pule za 2017rok?

 • Paula

  Bank nie akceptuje wniosku, BGK nie akceptuje. To kto w końcu się tym zajmuje? Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

 • Joanna Pająk

  Witam mam w BGK status oczekujący wniosek zarejestrowany 05.07.2016 czy mogę z tego zrezygnować i złożyć wniosek na środki z 2018 jeśli nie mam decyzji, czy muszę czekać 60 dni aż wniosek wygaśnie?
  Czy ktoś ma dostępny a składał 05.07.2016?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gosia

  Czy wiadomo ile wniosków obecnie ma status oczekujący? (W marcu było ok 1700)

 • Dokładnie. Można złożyć wniosek o dofinansowanie z puli 2018.

 • ok, na początku lipca wyczerpała się pula środków przeznaczonych na 2017-ty rok, które można zarezerwować wcześniej. Pozostała pewna liczba wniosków, które zostały zarejestrowane, ale nie odbyła się ich akceptacja w systemie BGK Zlecenia – w związku z czym nie została dla nich zarezerwowana kwota dofinansowania. Te wnioski oczekują, aż któryś z poprzednio zarejestrowanych wniosków zostanie anulowany. Wtedy uwolniona zostanie kwota dofinansowania, którą można będzie przeznaczyć na inny wniosek. Państwa aplikacja czeka prawdopodobnie na taką właśnie sytuację.

 • Zan zarah

  Najlepiej poprosić dewelopera by ostatnia transza była w styczniu 2018 to tylko 3 miesiące później jak trzeci kwartał… Napewno się zgodzi, wtedy można uruchomić dofinansowanie z 2018 roku…

 • Karina

  Mam pytanie w takim razie co zrobić jak to rozegrać.
  Mam wybrane mieszkanie. Termin ukończenia 3 kwartał 2017. Chciałabym skorzystać z mdm. Jak podpisać umowę z developerem aby zgodził się poczekać do 2017 roku?
  Czy jest taka opcja aby podpisać umowę z deweloperem teraz, wpłacić zaliczkę np. w wys.20% ceny mieszkania a na dofinansowanie i kredyt złożyć wniosek w styczniu? Czy program pozwala na taką sytuację? jutro mam spotkanie z deweloperem i zależy mi aby mu przedstawić wiarygodną propozycję.

 • Gosia

  Doradca z banku kredytującego powiedział, że wszystko jest ok i teraz czekamy na decyzję BGK. W takim razie jaka jest szansa na otrzymanie dofinansowania (czekamy również od 5.07).

 • BGK nie akceptuje Państwa wniosku, sprawdzane są jedynie limity ceny i powierzchni.

 • ok, w niektórych bankach rzeczywiście proces akceptacji w BGK Zlecenia odbywa się z opóźnieniem.

 • Gosia

  Jak wygląda obecna sytuacja z wydawaniem decyzji przez BGK? Akceptują wnioski na bieżąco czy co jakiś czas wstrzymują wydawanie decyzji? W ubiegłym tygodniu złożyliśmy w banku brakujący dokument i jestem ciekawa ile czasu może zająć rozpatrzenie naszego wniosku.

 • Karol

  Niestety ale ja też wczoraj w końcu wyjaśniłem sprawę z moim doradcą dlaczego pojawiają się osoby, które mają potwierdzenie z poniedziałku skoro ja miałem wniosek wprowadzony w piątek. To nie jest to samo. Wniosek został przez bank wprowadzony w piątek 1.07 jednak nie jest to równoznaczne z akceptacją przez BGK. Niestety ale na potwierdzeniu z BGK jest informacja iż zaakceptowano i przyporządkowano numer NWR dopiero 05.07.2016. Tak więc powoli tracę już nadzieję… zwłaszcza, że dokument wygenerowany był późnym popołudniem 5.07 a nie np rano…

 • Zan zarah

  Nasz numer nwr to 037297 Dzisiaj otrzymałem telefon o przyznaniu dofinansowania… wniosek rejestrowany 4 lipca, może komuś się przyda ta informacja, Pozdrawiam wszystkich oczekujących i życzę wytrwałości !! dobrym sposobem jest porozmawianie z deweloperem o przesunięcie transzy ostatniej na 2018r. Byliśmy już z żoną na takim etapie, deweloper bez problemu się zgodził by napisać aneks do umowy, lecz z racji dzisiejszego telefonu wstrzymaliśmy się z aneksem …..

 • Tak, zgromadzone środki zostaną potraktowane jako Pana wkład własny (pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w banku, który prowadzi książeczkę). Proszę jedynie pamiętać, że kwota własnych środków + kwota dofinansowania MDM nie może przekroczyć 50% wartości nabywanego lokalu.

 • Być może Pana wniosek został zaakceptowany w systemie BGK Zlecenia później. Trudno niestety powiedzieć, jaka jest szansa.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Marek

  czy jest możliwość połączenia dofinansowania mdm ze starą książeczką mieszkaniową pko wraz z premią??

 • Jacek

  Jaka jest szansa dostac kredyt z listy rezerwowej mdm bgk dalo komunikat ze do 5 lipca zlozone wnioski zostana wszystkie rozpatrzone a ja zlozylem 4 i i mam status oczekujacy?

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Teraz juz rozumiem dziekuje bardzo

 • BGK zmienił już pewnie status z oczekującego na dostępny i poinformował bank kredytujący. Teraz doradca w Państwa banku powinien zaakceptować wniosek (akceptacja jest równoznaczna z rezerwacją dofinansowania).

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Zaakceptowany to oznacza? Date rejestracji czy
  zmiane statusu z oczekujacego na dostepny
  bo ktos powie ze zaakceptowany to mialem 5 tyle ze srodki przyznali 19 no ale jakby srodkow jednak nie bylo to wniosek bylby zaakceptowany ale srodki nie przyznane dziekuje za odpowiedz

 • Nie ma przeszkód, aby transakcja była zrealizowana jednym aktem notarialnym, o ile składowe transakcji są osobno wyszczególnione i dokładnie opisane.

 • Dofinansowanie zostanie wypłacone w terminie wskazanym przez Państwo na wniosku o przyznanie dopłaty MDM.

 • Nie, w takim przypadku jak najszybciej należy zaakceptować wniosek w systemie BGK Zlecenia i wtedy beneficjent ma 60 dni na podpisanie umowy kredytowej z bankiem.

 • Te terminy są wyznaczone ustawowo. Państwa wniosek powinien zostać zaakceptowany w terminie 60 dni od daty rejestracji, a następnie w ciągu kolejnych 60-ciu dni powinna zostać podpisana umowa kredytowa.

 • Niestety – prawda. Numeracja NWR ma się nijak do terminu rozpatrzenia wniosku.

 • Ann

  Też złożyłam wniosek 5.07. W banku dowiedziałam się, ze środki mam przyznane, jednak nie ma akceptacji z BGK. Analitycy z banku odesłali wniosek, ponieważ za długi czas musieli czekać na akceptację z BGK. Mogłaby przyjść chociaż wiadomość czy należy czekać tydzień czy miesiąc, to przecież można oszacować..

 • Paula

  A czy nie jest tak, że wniosek jest ważny określony czas? Czy do stycznia nie straciłby ważności? Może jestem niedoinformowana, ale straszą nas dziwnymi argumentami tylko jak to się ma do przepisów? Skoro składając wniosek o mdm składam wniosek o kredyt, w którym zawarte są terminy wypłat transzy a pierwsza jest dajmy na to pod koniec sierpnia to jak mój wniosek może czekać w systemie na akceptację do stycznia? Brak słów.

 • Kinga Zakrzewska

  witam. Zostało mi przyznane dofinansowanie z mdm na zakup lokalu. W najbliższych dniach mam podpisać umowę notarialną. Wkładem własnym za zgodą dewelopera jest działka budowlana o wartości 60tyś. zł a pozostałą kwotę stanowi kredyt i środki z mdm. I moje pytanie, czy możemy dokonać tego na jednym akcie notarialnym, ale wówczas będzie do zamiana z dopłatą a nie zakup, czy należy oddzielnie na jednym akcie sprzedać działkę a na drugim zakupić lokal. Czy ma to jakieś znaczenie w przypadku dofinansowania z mdm?

 • Gosia

  Kiedy miałaś zarejestrowany wniosek?

 • Agnieszka

  Udało mi się załapać na dofinansowanie, które zostanie wypłacone po 2017-01-02. Czy jest określony termin do kiedy maksymalnie zostanie wypłacone? Klucze dostaniemy dopiero po wpłacie dofinansowania przez BGK….

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  A co z ludzmi u ktorych od daty rejestracji minie 30 dni beda mieli tylko 30 dni na podpisanie umowy z bankiem?

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Witam wniosek o mdm mialem zarejestrowany 5.07 ale bylem na liscie oczekujacych 19.07 dowiedzialem sie ze srodki mi przyznano lecz data na wniosku jest 5.07 i od tej daty liczy sie 60 dni czekam na wpis do kw i te 14 dni ktore ucieklo wazne czy moge napisac pismo do bgk z prosba zeby liczyli od 19 bo wtedy dopiero bank zaczal dalej weryfikowac wniosek?

 • Jakub

  Rozmawiałem dzisiaj z Pani z BGK z Departamentu Usług Agencyjnych. Była to osoba odpowiedzialna za MDM. Krótko mówiąc, nie dowiedziałem się niczego. Pani nie chciała odpowiedzieć na żadne pytanie powołując się na to, że nie może i że takie pytanie powinienem kierować do mojego banku. Jednak bank nie powinien dzwonić do BGK tylko sprawdzać status wniosku online. Pani uważa, że jeżeli osoba z banku chce zadzwonić i uzyskać jakieś informacje, to jest niedoinformowana, ponieważ nie powinna tak robić. Nie uzyskałem żadnej informacji odnośnie tego ile jest wniosków oczekujących, jak szybko są rozpatrywane itp. Usłyszałem tylko, że okres oczekiwania na zwolnienie środków może potrwać do stycznia. Krótko mówiąc jestem rozczarowany, ponieważ kto inny może nam podać takie informacje jak nie BGK? Według mnie jest to nieodpowiedzialne traktowanie osób które oczekują na decyzję. Jeżeli BGK ma problem z odpowiedzią na tak proste pytania i kierowaniem całego procesu, to być może całym programem MDM powinna zająć się inna instytucja? Taka sama sytuacja miała miejsce w marcu 2016 roku i żadne wnioski nie zostały wyciągnięte?

 • Zan zarah

  Jeśli BGK dałoby informacje jaki wniosek został zaakceptowany na dzień dzisiejszy był by jakiś pogląd na to wszystko, przecież mogli by to ujawnić …

 • Zan zarah

  To wszystko idzie jak krew z nosa… ja mam numer 037297 a w zeszłą środe ktoś pisał że mu zaakceptowali wniosek z numerem 037267 a ja nadal jestem oczekujący jest to zaledwie 30 numerków a miną tydzień, poprostu jakieś żarty !!!

 • Adrian

  Dziękuję Panu za włączenie się w dyskusję i udzielone informacje. Problem jednak nadal pozostaje nierozwiązany…. Informacje o takim charakterze jak trzeba czekać, środki wracają do puli, kolejka rezerwowa, akceptacja wniosku itp. nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi na nasze, zadane tutaj pytania. Posiadam przypisany numer NWR podobnie pewnie zresztą jak wszystkie udzielające się tutaj osoby i każdy z nas liczy na odpowiedź na pytanie : w jakim tempie zwalniają się środki w BGK (ilość numerów NWR średnio na dzień, lub który ostatni numer NWR na dzień dzisiejszy otrzymał akceptację a tym samym zwolniły się dla Niego środki)? Pozdrawiam serdecznie

 • Rozmawiałem dzisiaj ze znajomymi doradcami. W miarę postępu w procesowaniu wniosków w poszczególnych bankach część środków wraca do puli w BGK. BGK informuje wtedy poszczególne banki, że dany wniosek może zostać zaakceptowany (innymi słowy – są środki na dofinansowanie). Informacja jest wydawana wg daty rejestracji danego wniosku w systemie BGK Zlecenia.

 • Gosia

  Czy wiadomo już co się dzieje z wnioskami zarejestrowanymi 5.07? Doradcy w banku uspokajają, że wszystko jest ok i tylko trzeba poczekać na decyzję BGK (podobno to tylko formalność)… Ile jeszcze mamy czekać?

 • Paula

  Również popieram. Jesteśmy z mężem w tej samej sytuacji a terminy zawarte w umowie rezerwacyjnej gonią. Zaraz minie miesiąc a konkretów brak. Gdyby chociaż było wiadomo czy otrzymamy mdm można by było działać dalej a tak jesteśmy zawieszeni w próżni i nie wiemy czy w ogóle warto zmieniać terminy w umowie.

 • Spróbuję sprawdzić jutro jaki jest etap rozpatrywania wniosków i dam Państwu znać.

 • Adrian

  Zgadzam się w pełni z Tobą Jakub. Pani w banku dzwoniła do BGK i żadnej konkretnej informacji nie otrzymała jedynie odpowiedź „trzeba czekać”…. pytanie kiedy konkretnie BGK udzieli informacji tak lub nie. A co dokładnie ma nam dać ten druk NWR? Wyczytamy pewnie z niego tylko tyle, że jesteśmy na 33458 miejscu w kolejce oczekujących, a jak szybko się posuwa ta kolejka i czy w ogóle istnieje szansa na otrzymanie dopłaty MdM to już tajemnica BGK….

 • Jakub

  Zostaną rozpatrzone ale w jakim czasie? BGK nie chce udzielać doradcą żadnych informacji. Ktoś w końcu powinien powiedzieć wszystkim oczekującym jak wygląda sytuacja. Od 05.07. minęło już bardzo dużo czasu, a każdy udziela tylko nic nie wnoszących, wymijających odpowiedzi. Rozumiem że może to zająć 2-3 dni ale nie 3 tygodnie.

 • Najlepiej w takiej sytuacji naciskać na doradcę o udzielenie informacji, ew. prosić o druk NWR. BGK zapewniał, że zostaną rozpatrzone wszystkie wnioski złożone do 05.07

 • Adrian

  Witam. Mój wniosek o MdM został zarejestrowany 05.07. W banku Pani powiedziała, że zostałem umieszczony w tzw. „kolejce rezerwowej”. Pytanie jak długo trzeba będzie czekać za informacją, czy dostanę dofinansowanie na 2017 rok, czy będę musiał złożyć ponownie wniosek o wypłatę dofinansowania w 2018 roku? Problem polega na tym, że na chwilę obecną finansuję zakup mieszkania od dewelopera ze środków własnych, ale do września bieżącego roku muszę uruchomić w banku pierwszą transzę kredytu. Proszę o informację co w takiej sytuacji zrobić, nie ukrywam, że zależy mi na czasie. Pozdrawiam serdecznie

 • Witam, jest jedna, wspólna dla wszystkich pula. Odnośnie dalszej części pytania – wszystko zależy od tego, kiedy sprzedający chciałby trzymać część dopłaty pochodzącej z dofinansowania. W kwestii szczegółów – zachęcam do lektury artykułu: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-jak-w-dalszym-ciagu-mozna-kupic-nieruchomosc/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marcin

  Mam pytanie, czy są odrębne limity np dla rodzin z 1 dzieckiem albo dla rodziny z 3 dzieci? Jesteśmy 5 osobową rodziną i zamierzamy z żoną skorzystać z tego programu MDM i zastanawiamy się na dzień dzisiejszy kiedy będziemy mogli skorzystać z dopłaty? W 2017 roku? czy raczej już w 2018 roku?

 • nic mi nie wiadomo o takim limicie czasowym. Formuła umowy deweloperskiej to już kwestia porozumienia między Panem i deweloperem, można ew. skontaktować się z naszym doradcą i poprosić o wskazówki pod kątem wniosku w sprecyzowanym banku (poszczególne banki mają różne wymagania).

  Odnośnie drugiego pytania, jeżeli zmienią się limity, umowę trzeba będzie odpowiednio aneksować.

 • kuba

  Ok dziękuję za odpowiedz, a jeszcze krótkie podobne pytanie, czy jest jakiś limit czasowy od podpisania umowy deweloperskiej do zlozenia wniosku na mdm i kredyt? Czy w umowie deweloperskiej wpisuje sie datę zlozenia wniosku lub okres do iedy trzeba to zrobić?

 • ok, już rozumiem, data umowy deweloperskiej może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku o udział w programie MDM.

 • kuba

  Moze prosciej napisze, bo cos takiego powiedzial mi doradca.
  Czy podpisujac umowe deweloperska w 2016 w sierpniu, a skladajac wniosek o kredyt i Mdm w 01.02.2017 mozemy starac sie o Mdm ? Chodzi o roznice w datach ze umowa z deweloperm 2016 a Mdm 2017. Czy na umowie deweloperskiej musi byc ten sam rok co na wniosku o Mdm

 • Witam. Jeżeli dobrze Pana zrozumiałem – nie ma takiej możliwości. Obecnie dostępna jest jedynie pula z 2018-go roku, Pula z 2017 zostanie udostępniona dopiero po 2017, aby z niej skorzystać, powinniście Państwo złożyć wniosek po 2017-01-02.

 • Dariusz Sikorski

  Nie wiem jaki mam nr bo zwyczajnie o to nie zapytałem mojego doradcy :/ dzięki za słowa otuchy , czekam na info z niecierpliwością.

 • kuba

  Witam,
  Wraz z żona w przeciagu 2tyg podpisujemy umowe deweloperska z terminem kredytowania na styczen 2017 aby móc skorzystac z Mdm. Zdolność kredytowa jest bo sprawdzone. Czy jest mozliwosc uzyskania mdm wraz z kredytem gdy wniosek i kredyt beda skladane 02.01.2017 a umowa deweloperska bedzie podpisywana na poczatku sierpnia 2016 ? Czy na umowie deweloperskiej jest wpisywania data do kiedy musi byc uruchomiony kredyt ?

 • Witam. Nie jest to prawda. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Witam. Nadal można skorzystać z programu MDM – z puli przeznaczonej na 2018-ty rok. Szczegóły w artykule powyżej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonka pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz ( akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego Pana do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej) – warunkiem rozszerzenia własności przed upływem 5 lat jest wspólność ustawowa małżeńska.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „mieszkanie dla młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Jedyna opcja – to maksymalnie naciskać na bank o podanie konkretów (np. wydruk numeru NWR, podanie statusu wniosków itd.)

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Witam juz kilka osob z listy oczekujacych dostalo mdm teraz dostal kolego ktory ma nunerek wniosku okolo 37270 jak masz pozniejszy to musisz jeszcze chwilke poczekac

 • Łukasz

  Dzień dobry.
  Trafiłem na informację w sieci, z 6 lipca b.r., iż można uzyskać dodatkowe 5% na drugie dziecko, ale urodzone już po przyznaniu kredyty z MDM.
  Proszę o informację na ten temat.

 • Dariusz Sikorski

  Dobrze by było gdyby się już sprawa wyjaśniła. .. ludzie mają zadatki które pewnie przepada przez ta sytuacje. W obliczu tego wyzwania jestem i ja. Mam nadzieję że nie strace kasy . Zycze powodzenia i wytrwalosci wszystkim.Juz mi się po nocach to śni 🙂

 • Łukasz Pabjasz

  Witam
  Mój przedstawiciel z biura nieruchomości twierdził, że można uzyskać dofinansowanie MDM, bez problemu, a teraz kiedy przyszło do finalizowania okazało się, że jednak nie ma takiej możliwości, z informacji która doczytałem na portalu, wynika że ta możliwość skończyła się 5 lipca, i teraz moje pytanie czy jest jakaś alternatywa, czy pozostaje Mi odmówić obecne mieszkanie i czekać do stycznia 2017, może ktoś miał taki problem, i może jest jakaś możliwość, wynajęcia mieszkania a potem kupna, 15tys dopłaty to już coś szczególnie że mieszkanie do remontu, lub czy ktoś próbował tej opcji aby druga transza z dopłatą wpłynęła do sprzedającego w 2018

  Pozdrawiam
  Łukasz P

 • Paweł

  Witam,

  Pod koniec zeszłego roku kupiłem mieszkanie w programie MDM, do kredytu przystąpiłem z ówczesną narzeczoną-aktualnie żoną. Ja jestem właścicielem mieszkania, proszę o informację jakie aktualnie muszę poczynić kroki, żeby żona stała się współwłaścicielem/udziałowcem nieruchomości. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Paweł

 • gemuse

  Witam. Mieszkanie z mdm moj narzeczony kupil rok temu. Prosze o informaacje czy moze w mieszkaniu zameldowac osoby trzecie? Jest jedynym wlascicielem mieszkania.. Pytam czy w mdm sa odrebne zasady odnosnie zameldowania os trzecich .pozdrawiam

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Ze dezyzja kredytowa jest ppzytywna ale ja mialem przydzielony numer nwr bo ten numer nadaja w momencie rejestracji wniosku w bgk dziwne ze zarejestrowali a nie dali numeru na moim fb jest grupa oczekujac na mdm 2017 zajrzyj moze sie dowiesz czegos wiecej

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Witam moj wniosek zostal zarejestrowany 5 lipca o 7.34 i dzwonili z banku ze mdm przyznali na drugi dzien dzwonili

 • Zan zarah

  Witam, nasz wniosek w BGK został zarejestrowany 04.07.2016 do dziś żadnej odpowiedzi, jesteśmy na liście oczekujących, za chwilę musimy wpłacić część pieniędzy deweloperowi (pierwsza transza z naszego konta) formalności kredytowe możemy sfinalizować dopiero wtedy gdy otrzymamy numer NWR co robić??

 • Witam, owszem, może Pan tak zrobić, ale sugerowałbym najpierw sprawdzić zdolność kredytową – aby nie został Pan z umową bez kredytu. Nasi doradcy bez problemu mogą ją Panu sprawdzić.

  Proszę pamiętać, że kwota środków własnych (wpłaconych deweloperowi) + kwota dofinansowania z MDM nie mogą przekroczyć 50% wartości mieszkania.

  Jeżeli chodzi o termin – okres procesowania wniosku od rejestracji do wypłaty trwa średnio około 1 miesiąca. Sugerowałbym dodać do tego 2-3 tygodnie dla pewności i ma Pan orientacyjny termin wypłaty dofinansowania MDM.

 • Paweł

  Witam, Mam pytanie czy mogę podpisać teraz umowę developerską? Z początkiem stycznia 2017 r złożyć wniosek na MDM i kredyt, ile % mogę wpłacić środków własnych przed złożeniem wniosku MDM i uzyskaniu dofinansowania oraz kredytu. Jaki termin wpisać w umowie developerskiej z tytułu końcowej płatności z dofinansowania MDM ?

 • Witam, niestety nie, wniosek jest ważny 60 dni od momentu rejestracji, potem powinien być zaakceptowany lub dofinansowanie przepada. Od momentu akceptacji wniosku bank ma 60 dni na podpisanie umowy.

 • Witam i zachęcam do zadawania pytań na forum.

 • Bank kredytujący ma 60 dni na akceptację wniosku od momentu jego rejestracji.

 • Damian

  Witam, mam zarezerwowane środki z MDM. Niestety zdolność kredytową będę posiadał dopiero za 3 miesiące. Jest możliwość wydłużenia ważności dofinansowania (60 dni)? Doradca wspomniał o możliwości złożenia wniosku w innym banku i wtedy moje dofinansowanie będzie ważne przez kolejne 60 dni, czy to prawda?

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Wiem napisaliscie wyzej ze bgk zapewnil ze wszystkie wnioski zostana rozpatrzone stad moje pytanie ile na to maja prawdopodobnie przyznano mi juz mdm nie mam jeszcze tego na pismie dlatego prawdopodobnie bo tylko doradca mi tak przekazal a tez bylem jako oczekujacy

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Sklasa

 • BGK nie rozpatruje wniosku (tzn. nie sporządza analizy, wykonywane jest jedynie sprawdzenie nr PESEL i limitów ceny i powierzchni).

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  A ile bgk ma na rozpatrzenie takiego wniosku od datu rejestracji go w systemie bgk zlecenia?

 • Możecie Państwo złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu zechcecie, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiadacie otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się musieli zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Mag Da

  Mamy pisemne potwierdzenie zarezerwowanie dofinansowania mdm. Wniosek o mdm wraz z wnioskiem o kredyt złożyliśmy w jednym banku. Czy teraz możemy składać wnioski o korzystniejsze kredyty w innych bankach, nie tracąc dofinansowania?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gosia

  Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 • BGK zapewniał, że zostaną rozpatrzone wszystkie wnioski zarejestrowane w bankach. Jeżeli Pani wniosek zyskał akceptację w systemie BGK Zlecenia – zostanie rozpatrzony. Polecam kontakt z Pani doradcą i sprawdzenie nr NWR (rejestracji w systemie BGK).

 • Gosia

  Proszę o odpowiedź, czy wniosek zarejestrowany w BGK 5.07 będzie jeszcze rozpatrzony? (W komunikacie BGK jest informacja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków od 6.07) czytam różne opinie i mam sprzeczne informacje – rozpatrywane są wnioski do dnia ogłoszenia komunikatu (5.07) czy daty wskazanej w komunikacie (6.07)? Z góry dziękuję 🙂

 • Tego rodzaju budowa zostanie potraktowana jako system gospodarczy. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • ok, dzięki za informację

 • Sylwia

  Proszę mi powiedzieć czy istnieje możliwość skorzystania z programu MDM w ramach zakupu działki i wybudowania na nim domu? Pozdrawiam

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Ni nic bedziemy czekac

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Opisalem im bardzo dokladnie w czym rzecz i w pierszym meilu odpowiedzieli ze srodki na doplate beda zarezerwowane wiec dopytalem czy jak nie ma juz funduszy to czy dostane odpisali to samo czyli ze bada zarezerwowane i dodali ze nawet jak bedzie przekroczony limit 50%

 • BGK również informował, że rozpatrzą wszystkie wnioski, byłoby bardzo dobrze, gdyby tak rzeczywiście się stało.

 • Witam. Obawiam się, że nie chodziło o zwolnienie środków przez bank, ale o okres wymieniony w Ustawie, w jakim bank powinien podpisać z Państwem umowę kredytową. Wg Ustawy MDM bank ma 60 dni od momentu akceptacji wniosku w systemie BGK na podpisanie umowy z Klientem. W obecnej chwili pozostaje Państwu jedynie złożenie ew. reklamacji.

  Ze względu na wyczerpanie puli środków na 2017-ty rok, które możecie zarezerwować w bieżącym roku – aby wziąć udział w MDMie – możecie poczekać do 2017-01-02 i wtedy złożyć wniosek lub ew. skorzystać z puli przeznaczonej na 2018-ty rok.

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Tak doslownie napisalo mib ktore ma za zadanie ogolne informowanie ludzi (to tez w meilu napisali) ze srodki zostana zarezerwowane nawet w przypadku przekroczenia limitu 50% o ile wniosek zostal zarejestrowany do 5 lipca wlacznie z tym dniem i jesta w zalaczniku dolczyli ustawe o mdm ale widocznie sa dwieustawy albo dwie interpretacje jednej a szkoda bo ludzie po 2-3 misiacach batali o wlasne M chcieli by sie wkoncu rzetelnie dowiedziec czy dostana czy nie dostana srodki z mdm

 • Mariola M

  Proszę o radę. Wniosek o dofinansowanie z mdm został złożony w kwietniu 2016 r. Od tego czasu trwała batalia o kredyt hipoteczny. Teraz gdy jestesmy juz na koncowce i lada moment będziemy mieli możliwość podpisania umowy o ten kredyt to okazało się że pracownik banku zwolnił zarezerwowane dla Nas środki z mdm bo w dniu 5 lipca nie miał u siebie aneksu przedłużającego rezerwację na mieszkanie. Aneks ten został podpisany właśnie dnia 5 lipca pod wieczór więc doradca nie był w stanie dostarczyć go do banku. Bank z kolei nie upewnił się jaka jest obecna sytuacja i wyrzucił Nas z kolejki oczekujących. Co możemy zrobić w tej sytuacji ??? Dysponujemy wszelkimi dokumentami potwierdzającymi że namy rezerwację na to mieszkanie… Do kogo mozna sie odwołać i wnioskować o przywrócenie na listę bowiem w wyniku błędu pracownika banku zostaliśmy poki co na lodzie! Pozdrawiam

 • Byłoby dobrze, gdyby tak było, ale to nie takie proste. Wg zapisów Ustawy nie można zarezerwować więcej niż 50% puli w okresie poprzedzającym dany rok kalendarzowy, na który została ona zabudżetowana.

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Tez bym sie ucieszyl jakbys napisala jaki mialas numerek

 • Leszek

  Hej, a powiesz jeszcze proszę jaki mieliście numer wniosku?
  Chciałbym się zorientować jak daleko jest mój wniosek od waszego. Z góry dzięki!

 • Natalia

  Mój wniosek został zarejestrowany w poniedziałek do południa i wczoraj mieliśmy informacje, że mdm został przyznany, więc pewnie niedługo wszyscy, którzy składali w poniedziałek/wtorek będą mieli informacje co z ich wnioskiem.

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Wedlug mib powolujacego sie na ustawe o mdm kazdy zarejestrowany wniosek do 5 lipca wlacznie dostanie doplate nawet jakby mialo oznaczac to przekroczenie limitu 50% tak mi odpowiedzieli na zapytanie meilowe

 • Niestety – nadal nie mamy takiej informacji.

 • W obecnej chwili, nic nam nie wiadomo o takim komunikacie.

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Zapraszam na moj fb jest tam grupa dla zainteresowanych tematem a ktory masz numer wniosku?

 • Kamil

  Podłączam się do pytania?

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Wiadomo moze kiedy bgk wyda komunikat co z osobami czekajacymi w kolejce ?

 • Iga

  Właśnie przed chwilą dołączyłam do grupy 😊

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Na moim fb zalozylem grupe dla osob oczekujacych na doplate z 2017 zapraszam moze razem sie dowiemy czegos wiecej

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Na moim fb zalozylem grupe dla zainteresowanych tym tematem moze razem porownujac informacje czegos sie dowiemy zapraszam

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  My 4 lipca doradca Ci moze to powiedziec mi ppwiedzial w jednym banku mam 37117 a w drugim 37520 zaszwon to Ci powie

 • Iga

  Nie wiem właśnie, a Wy w jaki dzień rezerwowaliście wniosek?

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  A jaki masz numerek wniosku

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  30 czerwca z komunikatu bgk wynika ze w puli na 2017 jest jeszcze 29 mln natomiast od 1 lipca zaczeto wpisywac na liste oczekujacych czy te 29mln bgk zarezerwowal i bedzie rozdzielal miedzy oczekujacych po numerku zarejestrowania ja mam numerek 37170 i nie wiem czy jestem w koncu stawki oczekujacych czy blizej poczatku
  mozna gdzies sprawdzic ile wnioskow bgk juz wyplacil a ile oczekuje

 • Niestety – rzeczywiście większość banków stosuje przejściowe zabezpieczenie „pomostowe” do czasu wpisu do KW.

 • Witam. Wszystko zależy, jaka jest państwa pozycja na liście rezerwowych. BGK zapewniało, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone. Część osób, które złożyła wniosek o udział w programie MDM nie będzie miała zdolności kredytowej i ich dofinansowanie zostanie przeznaczone na rzecz innych beneficjentów.

 • Karolina

  Ja oczekuje na wypłatę środków z MDM 2017. Wypłata zostanie przekazana w styczniu. Przeniesienie własności nastąpi zatem do końca stycznia 2017. Tak developer postąpił ze wszystkimi osobami które są w podobnej sytuacji. Warunki poświadczone zostały aktem notarialnym i umową developerską. Do czasu przeniesienia własności czyli przez pół roku w moim przypadku – PKO BP podniosło mi oprocentowanie o 0,9 pp z prostego powodu. Zabezpieczeniem hipoteki jest kredytowana nieruchomość a skoro nie jestem jej właścicielem przez okres do wypłaty mdm i załatwienia formalności notarialnych – zabezpieczenia fizycznie nie ma bo mieszkanie do momentu wypłaty 100% kwoty (czyt. kredyt+mdm) należy do developera. Podejrzewam, że większość będzie się w ten sposób zabezpieczać.

 • Iga

  Witam.
  Sytuacja jest taka że wniosek o dofinansowanie MDM złożyłam 4.07. w godzinach popołudniowych. Dostaliśmy informacje z banku że jesteśmy na liście rezerwowych. Środki skończyły się 5.07. więc jakie mamy szanse że to dofinansowanie otrzymamy?

 • Przekazanie własności mieszkania powinno się odbyć tuż po wpływie części płatności pochodzącej z kredytu. Od tego momentu będzie Pan właścicielem mieszkania, a deweloper będzie czekał na wypłatę pozostałej części (pochodzącej z dofinansowania) do 2018-go.

 • Krzysiek

  Witam,

  czy jeżeli dostanę dofinansowanie z puli 2018 a mieszkanie nabędę już w roku 2017 to czy dopóki nie wpłynie ostatnia wpłata do dewelopera to nie będę pełnym właścicielem nieruchomości?

 • Witam. Dofinansowanie zostanie wypłacone we wskazanym przez beneficjenta dniu (po zakończeniu procesu kredytowego) – proces trwa około miesiąca, czyli najwcześniej w lutym 2017. W styczniu zostanie odblokowana druga część puli 2017 i będzie możliwe skorzystanie z dofinansowania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • wiki

  Witam jeżeli wniosek złoże w styczniu 2017 r . To kiedy BGk wypłaci dofinansowanie za mieszkanie ? I czy jest możliwość złożenia wniosku w 2017 w styczniu i na jakich zasadach ? Ponieważ teraz spóźniłem się o dzień

 • Witam. Jedynie na taką, która ma dokładnie taka samą cenę i powierzchnię.

 • Paweł

  Witam, mam zarezerwowane w BGK pieniądze MDM na zakup określonej nieruchomości. Mam pytanie, czy jest możliwość zamiany tej nieruchomości na inną?

 • Zasadniczo, wniosek o dofinansowanie powinien być złożony razem z wnioskiem o kredyt. Proces niektórych banków dopuszcza jednak możliwość złożenia wniosku kredytowego wcześniej, a wniosku o dofinansowanie – dopiero po potwierdzeniu zdolności kredytowej wnioskodawcy. Proces wyliczania zdolności nie trwa jednak 2 miesiące, ale raczej około tygodnia – to jest ew. możliwość wcześniejszego rozpoczęcia procesu.

 • Kamila Bulczyńska

  Od mimentu zloźenia w banku wniosku o kredyt do mimentu podpisania umowy mijają ok 2 miesiace podobno. Czy zatem mogę na przełomie listopada/grudnia tego roku zlożyc wniosek o kredyt w banku i ruszyć cala machine jego przyznania (badanie zdolności, wycena nieruchomości itp), jednocześnie podpisać umowę przedstępną z deweloperem, a w styczniu dolozyć wniosek o MDM? Wowczas na jakim poziomie wymagany bedzie wklad wlasny w Banku?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/