Już w sierpniu 2017 r. będą dodatkowe środki na dopłaty w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Aktualizacje:
20.07.2017 »    24.07.2017 »

Już w sierpniu 2017 r. będą dodatkowe środki na dopłaty w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Prace nad nowelizacją ustawy MDM intensywnie postępują. Projekt został już skierowany do czytania w komisjach: Finansów Publicznych oraz Infrastruktury.

Przy obecnym tempie prac ustawa ma szansę zostać podpisana w dniu 8 sierpnia 2017, po czym banki wznowią przyjmowanie wniosków o dofinansowanie.

Przypomnijmy pokrótce cel zmiany. W dotychczasowej wersji ustawodawca założył, że w danym roku kalendarzowym można wykorzystać jedynie 95% zabudżetowanej puli. Pozostałe 5% (czyli 37 mln PLN z puli 2017 i 38 mln PLN z 2018) miało zostać przeznaczone na wypłaty dodatkowego wsparcia dla beneficjentów z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka. W momencie osiągnięcia pułapu 95% rezerwacji, banki zaprzestawały przyjmowania wniosków, bez możliwości wznowienia procesu.

Świat nie jest jednak czarno-biały. Bardzo często zdarzało się, że klient otrzymał decyzję negatywną i nie mógł podpisać umowy kredytowej lub też po prostu jedna ze stron wycofała się z transakcji. W efekcie ponad 30 mln PLN z 2017 roku powróciło do puli. Wg obecnie obowiązującej wersji ustawy kwota ta by przepadła.

W połowie sierpnia beneficjenci dostaną więc w sumie do dyspozycji dodatkowo ponad 69 mln PLN. Przy średnim poziomie dofinansowania na poziomie około 26 tys. PLN pozwoli to na przyznanie wsparcia dla około 2,7 tys. dodatkowych wniosków.

Jest to szczególnie optymistyczna wiadomość dla osób, które nie uzyskały wsparcia, a nie będą mogły o nie wnioskować w przyszłym roku ze względu na przekroczenie kryterium wieku 35 lat. Zła wiadomość jest natomiast to, ze środków nie wystarczy zapewne na długo.

W szczytowym okresie zainteresowania MDMem taka kwota była rezerwowana przez beneficjentów w ciągu zaledwie jednego dnia. Warto się więc pospieszyć i już dzisiaj zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić, jakich dokumentów będą wymagały banki: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych już teraz »

Aktualizacja 20.07.2017

W dniu 20.07.2017 Prezydent podpisał projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa po akceptacji Sejmu trafiła na ręce Prezydenta, Senat nie wniósł poprawek. Prezydencki podpis został złożony pod pierwotną wersją projektu, umożliwiającą wypłatę do 100% środków przeznaczonych na dofinansowanie w danym roku. Podczas prac na projektem zgłoszona została ciekawa propozycja udostępnienia beneficjentom dodatkowych 800 mln PLN dopłat corocznie, aż do 2023-go roku. Poprawka została jednak odrzucona. Po podpisie Prezydenta nowelizacja ustawy oczekuje na wpis do Dziennika Ustaw. Przewidywany termin wpisu to 1 sierpnia 2017. Banki powinny rozpocząć przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z reaktywowanej puli począwszy od 8 sierpnia 2017 r. Wszystkich chętnych już dzisiaj zapraszamy do kontaktu z doradcami w celu sprawdzenia zdolności i zebrania dokumentów niezbędnych w procesie kredytowym.

O tym, czy dofinansowanie zostanie przyznane, czy też nie, decydować będzie kolejność rejestracji. Nasi doradcy są dla Państwa dostępni po wypełnieniu formularza na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Aktualizacja 24.07.2017

Zgodnie z oficjalnym komunikatem BGK potwierdził termin wznowienia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w programie MDM z dniem 8 sierpnia 2017 r.

sprawdz_doplate150

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony razem z wnioskiem kredytowym. To jest specjalnie dedykowany produkt. Jedyny problem – to brak środków. Obecnie pula dopłat została wyczerpana. Najbliższa zostanie uruchomiona po 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Karolina

  Witam.
  Można złożyć wniosek jak już uzyskało się zgodę na kredyt (zupełnie zapomnielismy to zrobic przed staraniami o kredyt) Spełniamy stkie warunki. Dofinansowanie dotyczy budowy domu.

 • Pewnie, po 2018-01-01 rusza nowa pula dopłat. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Radek Jaworski

  Witam,
  czy w 2018 roku będą przyjmowane jeszcze jakieś wnioski?

 • To zależy, z której puli zostały przyznane środki. Jeżeli było to dofinansowanie pochodzące z sierpniowej puli – wsparcie MDM powinno zostać wypłacone do końca tego roku.

 • Emila Kkk

  Czy jak otrzymałam teraz MDM czy dopłata musi być wypłacona w tym roku bo sprzedający na umowie przedstepnej chcą po nowym roku termin przekazania kluczy

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W ramach programu MDM możecie Państwo również od rodziców. Polecam kontakt z naszymi doradcami celem zbadania zdolności kredytowej: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Zlotko0093 Zlotko0093

  Witam czy jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim mamy jednego syna mam kredyt gotówkowy na 60 tys na 7 lat rata wynosi 1050 zł i chcemy wziąść dom rodziców pod hipotekę czy możemy wystąpić do państwa po dofinansowanie mam?

 • Witam. Na pewno taka decyzja zostanie podjęta na koniec roku – wtedy minie termin ważności wniosków oczekujących. Wcześniej jakieś zmiany będzie można zauważyć po 7 października. Wtedy minie ustawowy, maksymalny termin 60 dni liczony od momentu akceptacji wniosków, w ciągu których bank ma obowiązek podpisać umowę kredytową z klientem.

 • Agata Lorek

  Witam . A kiedy będzie ostateczna decyzja o tym kto dostanie dofinansowane a kto nie ?

 • Sądzę, że po 7-mym października, wtedy upłynie ustawowy maksymalny termin 60 dni od momentu akceptacji wniosków. Wiele z nich zostanie anulowane, a środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie dla osób obecnie oczekujących.

 • Marcin

  A kiedy można spodziewać się konkretnej odpowiedzi? Deweloper nie zmieni Nam 3 raz terminu płatności za nieruchomość

 • Witam. Przed Panem około 260 numerów NWR, wniosków sporo mniej, bo niektóre wypadły. Poza tym, duża część osób składała wnioski do wielu banków.

 • Marcin

  Witam, jaka jest szansa na otrzymanie dopłaty na wniosek zarejestrowany 8 Sierpnia o numerze NWR-2017-036142

 • Witam. Będzie Pan mógł złożyć wniosek jako singiel samotnie wychowujący dziecko, a partnerka może ew. wspomóc zdolność kredytową.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”
  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mar

  Witam bym chciał skorzystać z progamu . Obecnie niemam zawartego zwiazku malzenskiego . Prowadze gospodarstwo domowe z narzeczoną i jej dzieckiem oraz mam z nią wspolnie dwójkę dzieci i chcialem zapytać sie jak bede traktowany czy jako singiel czy rodzina piecio osobowa czy jeszcze inaczej

 • Niestety nie.

 • Witam. Kolejna pula środków zostanie uruchomiona po 2018-01-01, jednak polecałbym rozpocząć proces ubiegania się o kredyt wcześniej – najlepiej już w połowie grudnia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Nie chciałbym budzić złudnych nadziei. W kolejce przed Państwem prawie 800 wniosków, dodatkowo – środki na razie nie wracają jeszcze do puli.

 • Emila Kkk

  Nie nic się nie zmieniło

 • Maciej Sawicki

  Witam. mam nr NWR-2017-036715 jaka jest szansa na uzyskanie dopłaty?

 • Marek

  Czy coś się zmieniło w kwestii powrotu wniosków do puli? Czy ktoś ze statusu oczekujący dostał środki?

 • Sandra Lipiak

  kiedy mozna skladac wniosek na 2018rok? jezeli jestem w ciazy a rodze w grudniu to czy skladajac wniosek w styczniu mam szanse na dofinansowanie?