Ile dopłaty otrzymasz w programie „Mieszkanie dla Młodych” – studium przypadków

Ile dopłaty otrzymasz w programie Mieszkanie dla Młodych studium przypadków

Co łączy rodzinę wychowującą czwórkę dzieci, samotną matkę i niezależną singielkę, która odziedziczyła część mieszkania?

Wszystkie wymienione osoby zdecydowały się zostać beneficjentami programu MDM i skorzystać z rządowego dofinansowania. Przed Państwem kilka autentycznych historii naszych Klientów, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

Historia I. Skontaktowała się z nami rodzina mieszkająca w woj. mazowieckim w gminie sąsiadującej ze stolicą. Wychowują troje dzieci, czwarte dziecko w drodze. Młodzi ludzie chcieliby zmienić swoje mieszkanie na większy lokal i skorzystać z dofinansowania MDM.

W wymienionej sytuacji zachęciliśmy, aby Państwo zaczekali do końca czerwca 2015 i wejścia w życie nowelizacji ustawy. W obecnej chwili posiadają mieszkanie, więc nie mogą skorzystać z MDMu. Nawet pomijające ten fakt, kwota dofinansowania wypłacana przy zakupie mieszkania 70 m2 wyniosłaby 31.341,53 PLN.

Po wejściu w życie nowelizacji będą mogli skorzystać z programu, ponieważ zostanie uchylony warunek nieposiadania własnego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych. Dodatkowo, mnożnik dofinansowania w ich przypadku wyniesie 30%, a dopłata zostanie wyliczona wg powierzchni 65 m2 (obecnie byłoby to max 50 m2). Przy obecnych stawkach zamiast 31.341,53 PLN otrzymają 81.487,97 PLN dopłaty. Po urodzeniu 4-go dziecka otrzymają dodatkowo 5% wartości odtworzeniowej mieszkania. Wg znowelizowanych warunków będzie to kwota 13.581,33 PLN. Łącznie kwota dopłat wyniesie 95 069,29 PLN.

Historia II. Samotna matka wychowująca córkę w jednej z dzielnic Poznania. Obecnie wynajmują mieszkanie. Dziewczyny chciałyby zakupić niewielki lokal – około 55 m2. Zadały pytanie – czy bardziej opłaca im się czekać na nowelizację, czy mogą skorzystać z programu już teraz.

W tym przypadku wejście nowelizacji w życie nie ma znaczenia. Sugerowaliśmy skorzystanie z programu już teraz, póki pula środków przeznaczonych na dofinansowanie w 2015 roku jest stosunkowo duża, a oferta deweloperów na poznańskim rynku – w miarę atrakcyjna. Nasza Klientka otrzymała mnożnik dofinansowania 15%. Maksymalna powierzchnia użytkowa objęta dopłatą wyniosła w jej przypadku 50 m2. Kwota dopłaty to 40 335,00 PLN.

Suma ta w zupełności wystarczyła na pokrycie wkładu własnego we wskazanym przez nas banku. Rata kredytu jest porównywalna z kwotą, którą obecnie płacą za wynajem. W czerwcu dziewczyny chciałyby odebrać klucze i rozpocząć meblowanie własnego mieszkania. Doradca negocjuje dla nich właśnie całkiem niezły kredyt gotówkowy na ten cel.

Historia III. Singielka z okolic Gdańska. Po zmarłej babci odziedziczyła połowę mieszkania, z którego nie może jednak skorzystać. Mieszkanie jest nadal użytkowane przez jej ciocię – właścicielkę drugiej połowy lokalu. Dziewczyna znalazła mieszkanie 48 m2 w stolicy województwa. Zapytała nas, czy może skorzystać z programu oraz ile wyniesie kwota dofinansowania.

Nasz Klientka może oczywiście skorzystać z MDMu. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia.

Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną). Dziewczyna absolutnie nie musi się zrzekać spadku i może skorzystać z dopłaty. W jej przypadku kwota dofinansowania wyniesie 23 140,80 PLN.

Historia IV. Rodzina 2+2. Chcą zakupić dom we Wrocławiu min. 100 m2. Kobieta jest w zaawansowanej ciąży, dziecko urodzi się pod koniec maja.

Przedstawiliśmy dwa warianty postępowania. Jeżeli zależy Państwu na czasie, mogą skorzystać Państwo z programu już teraz. Kwota dofinansowania wyniesie 34.856,25 PLN, dodatkowo, po urodzeniu dziecka, zostanie umorzone 11.618,75 PLN. Razem dzięki udziałowi w programie zaoszczędzą 46.475,00 PLN własnych środków.

W wariancie drugim – rodzina czeka na urodzenie dziecka i wejście w życie nowelizacji. Nie dostaną niestety dofinansowania po urodzeniu 3-go dziecka, bo w momencie wnioskowania o kredyt maluch będzie już na świecie. Skorzystają jednak z udogodnień znowelizowanego programu. Przede wszystkim, jako rodzina wychowująca troje dzieci – mogą kupić większy dom – do 110 m2 powierzchni użytkowej. Mnożnik dofinansowania wzrośnie z 15% do 30%, a powierzchnia wg której liczona jest dopłata – z 50m2 do 65m2. W sumie otrzymają 90 625,25 PLN dopłaty – prawie 200% obecnej kwoty. Małżeństwo poprosiło, aby poprowadzić ich kredyt od lipca.

Możemy przytoczyć wiele podobnych historii – tysiące osób skorzystało już z rządowego programu wsparcia i usług naszego portalu. Zachęcamy do rejestracji na stronie: Sprawdź nową, najlepszą dopłatę do Twojego Mieszkania dla Młodych »
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Już wkrótce rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Kwota dofinansowania przy zakupie domu w gminie sąsiadującej z Poznaniem wyniesie 41.742 PLN. Tutaj może Pani sprawdzić wyliczenia: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Katarzyna Dotka

  Witam jaką byłaby możliwość skorzystania z programu MDM gdy jesteśmy rodziną 2+2 i chcielibyśmy kupić dom pod Poznaniem . Jaka jest suma doplat?

 • Beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być zarówno małżeństwa, jak i single. W świetle powyższego może Pani wnioskować o udział w programie MDM jako singiel wychowujący dziecko. partner może ew. wspomóc zdolność kredytową.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Ramona

  Wy razem ani partner sam nie może wziąć udziału z mdm bo do 35 lat, ale za to Pani może jako samotna matka z 1 dzieckiem skorzystać z MDM, gdyby u Pani była za mała zdolność kredytowa to wtedy partner może Panią wspomóc w podnoszeniu zdolności kredytowej. U mnie taka sama sytuacja tylko ja mam 2 dzieci. Kredyt wzięłam w marcu.

 • Dominika

  Dzień dobry, jak wygląda sytuacja kiedy jako rodzina z jednym dzieckiem nie jesteśmy małżeństwem (mam 31 lat, partner 37). Razem chcielibyśmy wziąć kredyt. Czy będziemy traktowani jako rodzina czy też jako samotna matka z dzieckiem?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. jeżeli jest Pani właścicielką nieruchomości mieszkalnej i nie wychowuje min. trójki dzieci – nie ma niestety możliwości, aby skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Paulina

  Dzień dobry jestem właścicielką mieszkania kawalerki 24 m kwadratowych czy mogę się starać o dofinansowanie ? W marcu urodziłam synka jestem samotna matka potrzebuje większego mieszkania.

 • Witam. Niestety nie. Limit ceny 1 m2 powierzchni użytkowej na rynku wtórnym dla Warszawy wynosi 5.263,71 PLN. Ew. być może pomocny będzie ten artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Andrzej

  Dzień dobry. Czy jeśli kupię mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie, którego cena za m2 wynosi 6500 PLN, to mogę liczyć na dofinansowanie z programu MDM? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 • Można, ale w takim przypadku sprzedawca powinien wyrazić zgodę na to, że kwotę dofinansowania otrzyma dopiero na początku 2018-go roku. Przekazanie własności mieszkania może się odbyć wcześniej (np. po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem). Wypłata środków pochodzących z kredytu może nastąpić jeszcze w tym roku, kwota dofinansowania wpłynie na konto zbywcy najwcześniej na początku 2018-go roku. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Dawid Jaszczyszyn

  Witam. Czy mogę kupić mieszkanie z rynku wtórnego już teraz, a skorzystać z dopłaty na 2018 . Potrzebuje jedynie zgody sprzedającego na otrzymanie wtedy pieniędzy? Kiedy spisujemy akt notarialny? Kiedy otrzymuje pieniądze z banku ? Pozdrawiam

 • Zapraszamy do bezpłatnego zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Piotr

  Mam pytanie. Jestem tegorocznym beneficjentem programu mdm. Przystąpiłem do programu jako singiel. Czy po założeniu rodziny oraz doczekaniu się potomstwa kwota dofinansowania zostanie zwiększona?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2 – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Krzysiek

  Mam pytanie, w 2009 roku otrzymaliśmy z żoną kredyt RnS. Na 20 lat. W między czasie urodziła nam się córeczka, a w tym roku przyjdzie na świat kolejne dziecko. Nasze mieszkanie (55 m2) stanie się za ciasne. Czy możemy spłacić RnS, i starać się o nowe mieszknie/dom w ramach MdM?

 • XXX

  Złodziejstwo, tylko dzieciorobów się ceni.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Dorota

  Witam ,
  pytanie : czy jeżeli wzięliśmy z mężem dopłatę MDM w 2014 roku 10% a w tym roku urodzi nam sie pierwsze dziecko możemy liczyć na ekstra 5% ?

 • Konrad

  Witam,
  Skorzystaliśmy z dopłaty MDM w kwietniu 2015 przy stanie osobowym 2+1. Teraz spodziewamy się kolejnego dziecka. Czy przysługuje nam jakaś dopłata z tego tytułu?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zachęcam do rejestracji na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Natalia

  Zastanawiam sie nad budowa domku ok 80m kw z mezem mamy jedno dziecko i staramy sie o drugie myslimy nad kredytem w wysokosci 150 tys ale boimy sie ze nie bedzie nas na to stac bo nie zarabiamy wiele. Chcialabym sie dowiedziec o możliwą kwotę dofinansowania z MDM. Mieszkamy w malej miejscowosci w woj Mazowieckim.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety – warunek nieposiadania mieszkania został zniesiony jedynie dla rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci.

 • mama

  jestem matka samotnie wychowujaca 2 dzieci ale jestem juz wlascicielem mieszkania czyli nowelizacja nic mi nie daje nie ma szans na otrzymanie 20% dopłaty w przypadku zakupu kolejnego bo limit wiekowy i tylko majac 3 dzieci ten warunek jest zniesiony?

 • Bardzo dziękujemy za słowa uznania.

 • Jedność

  Zapewne trafiłeś do doradcy lub banku, który próbuje Cię zniechęcić do dopłaty mdm, ze względu na większą ilość dokumentów, czas niezbędny do realizacji i brak wiedzy nt. dopłaty… Nie ma prostej odpowiedzi „opłaca się, czy też nie” Wszystko trzeba przeliczyć i oczywiście rozsądnie negocjować warunki:) Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że zwykły kredyt hipoteczny wyjdzie taniej, ale nie jest to takie oczywiste… Jeśli doradca bez wyliczeń sugeruje to rozwiązanie, czas zmienić doradcę. Tym bardziej, że umowa kredytowa nie jest w 100% zrozumiała dla „Kowalskiego” i warto podpisać ją z kimś zaufanym. Na tym forum zapewne znajdziesz fachowców. Największa wiedza z pośród tej jaką zaobserwowałem w bankach.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełniają Państwo te warunki – można skorzystać z programu MDM.

 • Zagór

  Witam
  jak to jest tak szczerze
  np chce wziasc udział w tym prograniemie jako malzenstwo ez dzieci jakie sa szanse ze dostane takowa pomoc z programu??

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Przepraszam za zwłokę, odpowiedziałem na komentarz od razu, jednak był drobny problem z forum.

 • Budowa domu systemem gospodarczym to inwestycja, w której inwestor sam organizuje budowę, zatrudniając wykwalifikowanych rzemieślników, firmę lub firmy budowlane do poszczególnych prac. Może również samemu uczestniczyć w budowie, (a także korzystać z pomocy rodziny).

 • Rodzinka

  ??

 • Rodzinka

  A co to takiego ”budowa” systemem gospodarczym” , bo nie rozumiem tego?

 • wymieniony zapis oznacza, że jeżeli nie kupuje Pan domu, ale chce go Pan wybudować samodzielnie lub zlecić budowę firmie, może Pan jedynie liczyć na zwrot części podatku VAT. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę, do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub
  współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  W przypadku systemu gospodarczego nie możecie Państwo skorzystać z kredytu w programie MDM i uzyskać dofinansowanie. Możecie natomiast wziąć „zwykły” kredyt hipoteczny. Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki. Niestety Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Minimalny wkład własny wynosi obecnie 10% wartości nieruchomości, należy jednak zaznaczyć, że bank kredytujący ma
  prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • Rodzinka

  Witam. Jesteśmy 4osobową rodziną, w tym dwoje dzieci, chcielibyśmy wybudować dom -gmina Nowa Karczma, pow.kościerski-pomorskie.
  Mam kilka pytań, lepiej strać się o dofinansowanie przed czy po nowelizacji?

  ”W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalna jest budowa systemem gospodarczym (wtedy dofinansowanie przyjmuje postać zwrotu części podatku VAT).” Można mi to wytłumaczyć na ”chłopski” rozum, bo nie za bardzo rozumiem?
  Chcielibyśmy wziąć kredyt w wysokości 100.000zł, z Waszego kalkulatora wiliczyło mi, że przy dopłacie rata wyniesie 357zł/1mc na 30lat. Czy jeśli pracuje tylko mąż i zarabia 1,4tys.zł jest jakakolwiek szansa na to, ze dostaniemy kredyt?

  Czy jest minimalny wkład własny przy tej kwocie?

 • Korzystanie z kredytu w ramach programu MDM nie jest obowiązkowe, nasi doradcy są w stanie udzielić informacji także o „zwykłych” kredytach hipotecznych – poza programem MDM. Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Gość

  Kredyt MDM jest całkowicie nieopłacalny, lepiej wziąć zwykły…

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Najprawdopodobniej – od lipca 2015 będzie już można składać wnioski wg znowelizowanych zasad.

 • Dominika

  Witam, czy juz coś więcej wiemy (konkretne terminy) kiedy będzie można starać się o skorzystanie z programu mdm na nowych zasadach?

 • Matka samotnie wychowująca troje dzieci otrzyma analogiczne wsparcie i warunki w programie MDM jak rodzina z trójką dzieci.

 • Wojciech

  Czy w myśl nowelizacji gdzie uchylony zostanie warunek nieposiadania własnego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych z dofinansowania może skorzystać również osoba wychowująca trójkę dzieci? Rozumiem, że wg. definicji rodzina wielodzietna to rodzina posiadająca minimum 3 dzieci. Jakie dofinansowanie otrzyma matka wychowująca samotnie trójkę dzieci, zaznaczając, że obecnie posiada mieszkanie, a chciałaby zmienić na większe.

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Oczywiście. W powyższym zdaniu zabrakło słówka „nie”. Poprawny zapis powinien brzmieć. „Z programu nie są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej.” Dziękujemy za sprostowanie.

 • gosc

  Witam,
  Wprowadzacie ludzi w bład!
  „Z programu są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej,”

  Proszę o weryfikację….

  ustawa mówi

  Z programu nie będą wyłączone osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową prawa własności mieszkania. W przypadku małżeństwa warunek wykluczający posiadanie innego mieszkania dotyczy każdego z nich. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.)

  Też tak mi w banku mówili, że nie można i mówili bzdury, tu też widzę źle mówią „profesjonaliści”

  Osoba będąca współwłaścicielem ( część ułamkowa) może jak najbardziej wziąć kredyt i jest na to ustawa – ja jestem współwłaścicielem i i mam MDM. Poprosiłem prawnika o pomoc i znalazł mi te ustawę i przyszedłem z Nią do banku. Odrazu zaczeli przepraszac i mam kredyt MDM

 • Potencjalny beneficjent programu Mieszkanie dla Młodych nie może być posiadaczem domu lub mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości. Podstawowym celem ustawy jest udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. W efekcie – żadna z osób przystępujących do programu MDM (w przypadku małżeństw – warunek dotyczy obojga małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania lub domu nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu lub domu jest traktowane analogicznie jak ww. prawo własności. Możemy natomiast skorzystać z MDM jeżeli posiadaliśmy lub posiadamy ułamkową część własności nieruchomości (nawet, jeżeli ta część obejmuje 99%)

 • Wg wyjaśnień BGK dotyczących powierzchni użytkowej: „Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego należy więc rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii,
  antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.”

  Czyli mieszkanie z antresolą spokojnie możemy nabyć w ramach programu MDM, nie wlicza się ona do powierzchni użytkowej mieszkania. Jeżeli dobrze zrozumiałem, pozostaje jednak problem limitu ceny. Antresola zwiększa cenę 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania powyżej kwoty limitu? Być może przyda się garść informacji zawartych w artykule: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Krzysztof

  Witam,

  Kilka lat temu zakupiliśmy z zona na kredyt małą kawalerkę (zaraz po ślubie tylko na to było nas stać). Po urodzeniu się dwójki dzieci jednak zmuszeni byliśmy sprzedać kawalerkę, a sytuacja finansowa pozwoliła nam jedynie na wynajem większego mieszkania (brak zdolności kredytowej). Zastanawiamy się z zona czy w takiej sytuacji możemy skorzystać z dofinansowania MDM? Mamy dwójkę dzieci i obecnie nie jesteśmy właścicielami mieszkania ale kiedyś byliśmy. Pozdrawiam

 • Agata.ka

  Szanowni Państwo,
  jak obejść problem z mieszkaniem z antresolą? Bardzo chcemy kupić mieszkanie dwupoziomowe, ale antresola się nie zalicza…
  Czy jeśli deweloper nazwie mieszkanie, jako dwupoziome a nie mieszkanie z antresolą, to czy wtedy oba poziomy będą liczone? Proszę o pomoc…

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia
  zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Mateusz

  Witam,

  W sierpniu tego roku bierzemy z narzeczoną ślub. Nie posiadamy żadnego mieszkania ani domu, bylibyśmy zainteresowani kupić mieszkanie około 60 m2 (Krosno – podkarpackie). Nie mamy jeszcze dzieci. Czy możemy skorzystać z jakiegokolwiek dofinansowania ?

 • Raz jeszcze – uzasadnienie do ustawy MDM nie jest naszym wymysłem, ale legalnym i zatwierdzonym przez rząd dokumentem. Polecam się z nim zapoznać (strona 28 objaśnień).

 • aa

  Tylko to jest odpowiedź z ministerstwa a nie wasze domniemania i gdybania. Nie podajecie rzetelnych wiadomości. Możecie nieźle wprowadzić kogoś w błąd a wiadomo że nie po to bierzemy dopłaty aby je zwracać.

 • Powyższy zapis stoi – delikatnie mówiąc – w sprzeczności z prorodzinnym charakterem programu MDM oraz cytowanymi przez mnie powyżej uzasadnieniami do ustawy.

 • Niestety nie. Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Kamil

  Witam,
  razem z żoną mamy trójkę dzieci, chcemy kupić nowe mieszkanie (105m Gdańsk) ale z rynku wtórnego. Czy w tym wypadku przysługuje nam dofinansowanie mdm?

 • Proszę o przytoczenie otrzymanej informacji. Swoją odpowiedź podałem na podstawie objaśnień do ustawy MDM, opracowaną przez pracowników Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Można je znaleźć w naszym dziale Dokumenty.

  Link: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/ProjektUstawy_2013_05_27_z_objaśnieniami.pdf

  Strona 28 objaśnień, strona 50 cytowanego dokumentu.

 • Krasnal

  Z ministerstwa otrzymałam inne informacje. Radze podawać rzetelne informacje…

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia
  zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pani posiadała w przeszłości mieszkanie – nie jest więc możliwe, aby obecnie mogła Pani skorzystać z programu MDM (chyba, że wychowuje Pani min. troje dzieci).

 • Nie. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego
  związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

 • Ewelina

  Czy jeśli w przeszłości przepisane zostało na mnie mieszkanie natomiast krótko po tym zostało sprzedane i zakupiona 1/3 domu który nie stanowi odrębnego lokalu mieszkalnego eliminuje mnie z programu?

 • Krasnal

  Zakupiłam mieszkanie jako singiel. Obecnie jestem po ślubie i chcę zameldować męża oraz przepisać notarialnie na niego połowę mieszkania. Nie stracę dopłaty?

 • ŻAL

  Oczywiście masz rację. Niestety moja sytuację komplikuję fakt że mam podpisaną umowę rezerwacyjną( która nie jest aktem notarialnym) i dlatego stosowne dokumentu do BGK( i mojego banku) będę mógł złożyć po podpisaniu aktu notarialnego.

 • Kwota dofinansowania jest wyliczana w momencie wnioskowania o kredyt. kredytobiorca dostanie dokładnie takie dofinansowanie, jakie zostało wyliczone na początku – kwartalne zmiany kwot mają znaczenie jedynie dla nowych wniosków.

 • Adrian

  Limity z punktu widzenia kredytobiorcy istotne są na moment podpisania kredytu, czy na moment wypłaty? Chyba na moment podpisania kredytu, więc chyba brak publikacji do odbioru mieszkania ma się nijak.. (chyba że ktoś wpłacił już 49% wkłady własnego i na ostatnie 51% w ostatniej chwili uruchamia kredyt, ale to byłoby dziwne).

 • Właśnie dlatego wstrzymywaliśmy się z publikacją danych – czekaliśmy na informacje z województw: mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego. Wg nieoficjalnych źródeł – w Warszawie nieznaczny wzrost, w Łodzi spadek o ponad 200 PLN.

 • ŻAL

  Właśnie na stronie BGK pojawiły się limity dla „większości” województw. Osobiście uważam to za chore gdy Warszawa, Łódź oraz Lublin nie zostały opublikowane przez Wojewodów… a ty obywatelu się martw czy limit zostanie zmniejszony ( ja mam odbiór mieszkania 30.04 i obecnie 40 zł zapasu… )

 • W ciągu paru godzin.

 • piotr

  kiedy beda limity na 2 kwartal 2015?

 • W Państwa przypadku nie ma żadnej różnicy. Jako małżeństwo z jednym dzieckiem i teraz, i po nowelizacji otrzymacie Państwo mnożnik dofinansowania 15%.

  Jeżeli mogę zasugerować, proponuję ubiegać się o kredyt teraz. Obecnie macie Państwo większy wybór mieszkań, poza tym, na nowelizację czeka sporo rodzin z dwójką lub większą liczbą dzieci. Środków pewnie nie zabraknie, ale proces kredytowy prz zwiększonej liczbie chętnych może się wydłużyć.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • asiaczek124

  Witam,
  Zamierzamy kupić mieszkanie, metraż 58 m2, koszt 190000 ( miasto Lodz). Jesteśmy małżeństwem z jednym dzieckiem. Pytanie mamy następujące czy lepiej poczekać na nowelizacje ustawy do końca czerwca czy brać kredyt z dofinansowaniem teraz? Czy będzie znaczna różnica w kwocie dofinansowania?

 • Podpisanie umowy kredytowej to finalny etap procesu kredytowego. Rozumiem, że chodzi o proces od początku trwania – czyli od złożenia wniosku – do momentu uruchomienia (wypłata kredyt z dofinansowaniem). Czas jest różny w zależności od wybranego banku i sytuacji kredytobiorcy. Może trwać od 2-3 tygodni nawet do kilku miesięcy.

 • Niestety nie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Z programu są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały
  część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi
  ich wspólną własność.

  Dodatkowo, na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z
  dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw.” Z powyższych stwierdzeń wynika zatem, że była Pani właścicielką mieszkania, i na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie może Pani ubiegać się o udział w programie Mieszkanie dla Młodych.

 • Niestety nie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Z programu są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały
  część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi
  ich wspólną własność.

  Dodatkowo, na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z
  dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw.” Z powyższych stwierdzeń wynika zatem, że była Pani właścicielką mieszkania, i na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie może Pani ubiegać się o udział w programie Mieszkanie dla Młodych.

 • Podpisanie umowy kredytowej to finalny etap procesu kredytowego. Rozumiem, że chodzi o proces od początku trwania – czyli od złożenia wniosku – do momentu uruchomienia (wypłata kredyt z dofinansowaniem). Czas jest różny w zależności od wybranego banku i sytuacji kredytobiorcy. Może trwać od 2-3 tygodni nawet do kilku miesięcy.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu teraz i jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla
  mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • BJ

  Witam.
  Mam pytanie ile trwa otrzymanie kredytu z dopłatą mdm od momentu kiedy zdecyduję się na konkretny bank i pójdę podpisać umowę.
  Pozdrawiam

 • Agnieszka34

  Witam Państwa,
  Jestem rozwódką i mam 34 lata. Historia jest dość skomplikowana, postaram się ją krok po kroku opisać.
  1. Po zawarciu małżeństwa mąż dostał w darowiźnie mieszkanie od rodziców, a następnie na mocy umowy darowizny „rozszerzył wspólnotę majątkową” i byłam współwłaścicielem czy inaczej rozumując właścicielem części mieszkania – na mocy ustroju wspólności majątkowej.
  2. Następnie wprowadziliśmy rozdzielność majątkową i już formalnie byłam właścicielką 1/2 mieszkania.
  3. Niestety nasze losy tak się potoczyły, że ostatecznie na mocy umowy darowizny u notariusza „oddałam” mężowi tą 1/2 mieszkania.
  4. Rozwiedliśmy się bez orzekania o winie i bez majątku do podziału, nie mamy dzieci.

  Czy mogę skorzystać z MDM?

 • maniek

  Witam,
  jesteśmy małżeństwem, jescze bez dziecka i chcemy kupić dom 95m w MDMie.
  Dziecko przyjdzie na świat za kilka miesięcy, czy po jego urodzeniu możemy ubiegać się o dodatkowe 5% dofinansowania?

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/