Ile dopłaty otrzymasz w programie „Mieszkanie dla Młodych” – studium przypadków

Ile dopłaty otrzymasz w programie Mieszkanie dla Młodych studium przypadków

Co łączy rodzinę wychowującą czwórkę dzieci, samotną matkę i niezależną singielkę, która odziedziczyła część mieszkania?

Wszystkie wymienione osoby zdecydowały się zostać beneficjentami programu MDM i skorzystać z rządowego dofinansowania. Przed Państwem kilka autentycznych historii naszych Klientów, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

Historia I. Skontaktowała się z nami rodzina mieszkająca w woj. mazowieckim w gminie sąsiadującej ze stolicą. Wychowują troje dzieci, czwarte dziecko w drodze. Młodzi ludzie chcieliby zmienić swoje mieszkanie na większy lokal i skorzystać z dofinansowania MDM.

W wymienionej sytuacji zachęciliśmy, aby Państwo zaczekali do końca czerwca 2015 i wejścia w życie nowelizacji ustawy. W obecnej chwili posiadają mieszkanie, więc nie mogą skorzystać z MDMu. Nawet pomijające ten fakt, kwota dofinansowania wypłacana przy zakupie mieszkania 70 m2 wyniosłaby 31.341,53 PLN.

Po wejściu w życie nowelizacji będą mogli skorzystać z programu, ponieważ zostanie uchylony warunek nieposiadania własnego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych. Dodatkowo, mnożnik dofinansowania w ich przypadku wyniesie 30%, a dopłata zostanie wyliczona wg powierzchni 65 m2 (obecnie byłoby to max 50 m2). Przy obecnych stawkach zamiast 31.341,53 PLN otrzymają 81.487,97 PLN dopłaty. Po urodzeniu 4-go dziecka otrzymają dodatkowo 5% wartości odtworzeniowej mieszkania. Wg znowelizowanych warunków będzie to kwota 13.581,33 PLN. Łącznie kwota dopłat wyniesie 95 069,29 PLN.

Historia II. Samotna matka wychowująca córkę w jednej z dzielnic Poznania. Obecnie wynajmują mieszkanie. Dziewczyny chciałyby zakupić niewielki lokal – około 55 m2. Zadały pytanie – czy bardziej opłaca im się czekać na nowelizację, czy mogą skorzystać z programu już teraz.

W tym przypadku wejście nowelizacji w życie nie ma znaczenia. Sugerowaliśmy skorzystanie z programu już teraz, póki pula środków przeznaczonych na dofinansowanie w 2015 roku jest stosunkowo duża, a oferta deweloperów na poznańskim rynku – w miarę atrakcyjna. Nasza Klientka otrzymała mnożnik dofinansowania 15%. Maksymalna powierzchnia użytkowa objęta dopłatą wyniosła w jej przypadku 50 m2. Kwota dopłaty to 40 335,00 PLN.

Suma ta w zupełności wystarczyła na pokrycie wkładu własnego we wskazanym przez nas banku. Rata kredytu jest porównywalna z kwotą, którą obecnie płacą za wynajem. W czerwcu dziewczyny chciałyby odebrać klucze i rozpocząć meblowanie własnego mieszkania. Doradca negocjuje dla nich właśnie całkiem niezły kredyt gotówkowy na ten cel.

Historia III. Singielka z okolic Gdańska. Po zmarłej babci odziedziczyła połowę mieszkania, z którego nie może jednak skorzystać. Mieszkanie jest nadal użytkowane przez jej ciocię – właścicielkę drugiej połowy lokalu. Dziewczyna znalazła mieszkanie 48 m2 w stolicy województwa. Zapytała nas, czy może skorzystać z programu oraz ile wyniesie kwota dofinansowania.

Nasz Klientka może oczywiście skorzystać z MDMu. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia.

Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną). Dziewczyna absolutnie nie musi się zrzekać spadku i może skorzystać z dopłaty. W jej przypadku kwota dofinansowania wyniesie 23 140,80 PLN.

Historia IV. Rodzina 2+2. Chcą zakupić dom we Wrocławiu min. 100 m2. Kobieta jest w zaawansowanej ciąży, dziecko urodzi się pod koniec maja.

Przedstawiliśmy dwa warianty postępowania. Jeżeli zależy Państwu na czasie, mogą skorzystać Państwo z programu już teraz. Kwota dofinansowania wyniesie 34.856,25 PLN, dodatkowo, po urodzeniu dziecka, zostanie umorzone 11.618,75 PLN. Razem dzięki udziałowi w programie zaoszczędzą 46.475,00 PLN własnych środków.

W wariancie drugim – rodzina czeka na urodzenie dziecka i wejście w życie nowelizacji. Nie dostaną niestety dofinansowania po urodzeniu 3-go dziecka, bo w momencie wnioskowania o kredyt maluch będzie już na świecie. Skorzystają jednak z udogodnień znowelizowanego programu. Przede wszystkim, jako rodzina wychowująca troje dzieci – mogą kupić większy dom – do 110 m2 powierzchni użytkowej. Mnożnik dofinansowania wzrośnie z 15% do 30%, a powierzchnia wg której liczona jest dopłata – z 50m2 do 65m2. W sumie otrzymają 90 625,25 PLN dopłaty – prawie 200% obecnej kwoty. Małżeństwo poprosiło, aby poprowadzić ich kredyt od lipca.

Możemy przytoczyć wiele podobnych historii – tysiące osób skorzystało już z rządowego programu wsparcia i usług naszego portalu. Zachęcamy do rejestracji na stronie: Sprawdź nową, najlepszą dopłatę do Twojego Mieszkania dla Młodych »
sprawdz_doplate150