Czy warto złożyć wniosek MDM w 2015? Od 2016 większy wkład własny

Czy warto złożyć wniosek MDM w 2015? Od 2016 większy wkład własny

Krótki okres jaki pozostał do końca 2015-go roku skłania do zastanowienia, czy warto spieszyć się ze złożeniem wniosku o dofinansowanie w tym roku?

Chcielibyśmy przedstawić kilka argumentów, które pomogą Państwu w podjęciu właściwej decyzji.

Przede wszystkim wiek

W programie „Mieszkanie dla Młodych” obowiązuje kilka warunków brzegowych. Jednym z nich jest limit wieku. Program kierowany jest do osób, które w danym roku kalendarzowym ukończyły maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństwa wystarczy, by ten ostatni warunek spełniało jedno z małżonków).

Możliwość złożenia wniosku mamy więc jedynie do końca roku kalendarzowego, w którym świętowaliśmy 35-te urodziny. Jeżeli jesteśmy w takiej sytuacji, warto złożyć wniosek (najlepiej z terminem wypłaty kredytu na kolejny rok), nawet ostatniego dnia grudnia – dla programu MDM liczy się właśnie data złożenia wniosku, termin wypłaty kredytu nie ma w tym momencie znaczenia.

Taniej raczej nie będzie

Poziom stóp procentowych, od którego uzależniona jest stawka WIBOR, jest obecnie rekordowo niski. Ponieważ to właśnie od niej uzależniona będzie rata kredytu, jaką będziemy płacić – warto skorzystać ze sprzyjających warunków rynkowych. Taniej raczej nie będzie.

Prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w kolejnych latach jest wysokie. Podobnie jak podwyżki marż kredytowych i opłat, którymi banki będą chciały zrekompensować nałożone na siebie planowane zobowiązania podatkowe. Niska marża, którą możemy teraz uzyskać, pozostanie z nami przez cały okres kredytowania.

Od stycznia 2016 r. większy wkład własny

Rekomendacja S nałożyła na banki obowiązek podwyższania w kolejnych latach minimalnego wymaganego wkładu własnego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 10%. Oznacza to, że na każde 100 tys. kredytu, który chcemy zaciągnąć, musimy dysponować 10 tys. własnych środków. W większości wypadków kredytobiorca może sfinansować ten wkład kwotą dofinansowania, otrzymanego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Od stycznia 2016 r. wartość wymaganej kwoty wzrośnie do 15%. Przepisy rekomendacji nadal będą zezwalały na zaciągnięcie kredytu klientom z 10-ma procentami wkładu własnego (które mogą pochodzić z dofinansowania MDM), jednak nadwyżka powyżej 10% będzie musiała być uzupełniona z własnych środków lub zabezpieczona dodatkowym ubezpieczeniem. Koszt tej opłaty poniesie klient. Podobnie jak w przypadku wieku, o wysokości wymaganego wkładu decyduje data złożenia wniosku. Jeżeli planujesz zakup mieszkania – warunki do tego są korzystne jak nigdy. Przed Państwem już niecałe dwa miesiące na podjęcie decyzji.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wnioski o dofinansowanie można rejestrować po pierwszym stycznia 2018, sugerowałbym jednak kontakt z doradcą najpóźniej w połowie grudnia. Pozwoli to odpowiednio wcześniej zebrać zestaw dokumentacji i od razu złożyć kompletny wniosek.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Damian

  Kiedy można składać wnioski o kredyt z dofinansowaniem w 2018r? Dopiero 2.01.2018 czy np mozna złożyc w grudniu i kredyt zostanie przyznany wcześniej a dofinansowanie później?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli kwota dofinansowania stanowi wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego, ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Sandra

  Witam, biorac pod uwagę wzrost minimalnego kapitału własnego od 2017r., przy kredycie 200tys zł wkład własny wymagany przy opcji bez mdm będzie wynosił mnie 30tys (wdlg przekicznika 15%). Jednakże jesli skorzystam z Waszego programu moge liczyć na dopłatę według Waszego kalkulatora w kwocie 15tys. Czy różnice pomiędzy kwotą 30tys bez mdm a 15tys z mdm (czyli defacto 15tys) będę musiała pokryć sama? czy dopłata z mdm na 2017 będzie wystarczającym wkładem wlasnym?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam – niestety nie. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia.

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Grzegorz

  Witam, czym możemy starać się o dopłatę z MDM jeżeli mieliśmy już mieszkanie zakupione w programie „Rodzina na swoim”? Dodam tylko, że mamy trójkę dzieci. Pozdrawiam.

 • Wyczerpanie się środków w programie MDM na 2016-ty rok spowodowało spore zamieszanie. Początkowo rzeczywiście banki chcąc oszczędzić klientom problemów prosiły jedynie o aneksy do już złożonych wniosków. Stanowisko BGK skłoniło jednak banki do ponownych rejestracji wniosków o dofinansowanie (z puli na 2017-ty rok). Jeżeli Pani wniosek zostanie zarejestrowany po 2016-04-01 – będą obowiązywały Panią niestety limity z II kwartału.

 • Joanna

  Witam,

  mam pytanie i będę bardzo wdzięczna za pomoc. 26.02.16 złozyłam wniosek w BZ WBK o MdM. W międzyczasie musiałam zmieniac dokumenty, nie bede już sie rozpisywać dlaczego. W każdym razie mój wniosek został zarejestrowany 15.03.16 w południe. Taka otrzymałam inforamcję z banku. Niestety po dwóch dniach zadzwonili do mnie, że wniosek został zarejestrowany ale nie ma juz środków na 2016 i mam zapytać dewelopera o zgodę na wypłatę Mdm w styczniu 2017. Zgodził się, podpisaliśmy aneks, który dostarczyłam do banku 24.03.16. 25.03.16 otrzymałam pozytywną zdolność kredytową. Wczoraj zadzwonili do mnie, że bede musiała składać nowy wniosek ale pojawił sie problem, ponieważ od 01.04.16 obowiązują nowe limity (których nie spełniam już teraz). Czy mają rację? Z którego kwartału w tym wypadku obowiązują mnie wskaźniki?

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli Państwa zdolność kredytowa na to pozwoli – tak, mają Państwo szansę.

  Odnośnie pytania o wkład własny – wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego (także w zakresie wyliczenia zdolności kredytowej) – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Ares

  Witam

  Spłacam kredyt wraz z małżonkom i około 20 tys. mamy do spłaty jeszcze. Czy wogóle mamy szanse na kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego z takim obciążeniem kredytowym?

 • Darek Kos

  Ha ha ha, jakie biedaki. Dwójka dorosłych ludzi i nawet na 15% wkładu własnego nie stać. LOL

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wkład własny jest wymagany, wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Można oczywiście złożyć wniosek w tym roku, z terminem wypłaty dofinansowania w przyszłym. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Sandra

  Czyli mam rozumieć że można otrzymać kredyt jeszcze w tym roku a dofinansowanie w przyszłym, nie posiadając wkładu własnego w tym roku?

 • Witam. To właśnie ww. dofinansowanie będzie wkładem własnym, proszę się nie martwić, nawet, jeżeli dopłata będzie wypłacona dopiero w 2017-tym, bank i tak weźmie ją pod uwagę.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Sandra

  Witam,
  W połowie roku planujemy wraz z mężem złożyć wniosek o dofinansowanie z puli 2017 roku. Z tego co wiem, kredyt mógłby zostać przyznany jeszcze w tym roku, natomiast dofinansowanie w przyszłym. Niestety nie posiadamy wkładu własnego. Czy w tym wypadku bank „poczeka” na ten wkład własny i wypłaci kredyt? Raczej w to wątpię, ale wolę się upewnić.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  W świetle powyższego, jako oddzielne gospodarstwo będzie jedynie rozpatrywana Pańska narzeczona.

 • Jakub

  Mam pytanie odnośnie MDM. Czy mogę być wraz z narzeczona traktowany jako jedno gospodarstwo domowe przy braniu kredytu w mdmie. Od tego zależy nasza zdolność kredytowa,

 • Witam. Mieszkanie powinno spełniać określone limity ceny i powierzchni. Może Pan dokonać sprawdzenia korzystając z kalkulatora na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Michal Kwiat

  Witam, czy mieszkanie 34m2 dla singla w cenie 230tys kwalifikuje sie do programy MDM. Jeżeli nie to jakie trzeba spełnić warunki( np.dodatkowy wkład własny) by zakwalifikować się do programu? pzdr

 • Witam. Tak, będzie Pan mógł złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem z puli środków na 2017-ty rok. Wypłata kredytu może być oczywiście wcześniej, w dowolnie wybranym przez Pana terminie. Samo dofinansowanie zostanie wypłacone najwcześniej 2017-01-02.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • MaciekRz

  Przyjmijmy, że pieniądze przeznaczone na MDM na 2016 rok się skończą w kwietniu 2016. Czy w połowie 2016 roku będę mógł składać wniosek na kredyt MDM z wypłatą dotacji w 2017 roku ? Jeżeli tak to kiedy taki kredyt może być uruchomiony ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Owszem. Minimalny wymagany wkład własny od 2016-01-01 wynosi 15% (chociaż nadal niektóre banki wymagają 10%, a resztę ubezpieczają we własnym zakresie). Jako wkład własny może być traktowana dopłata uzyskana w ramach programu MDM.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Danka

  Witam! Jeżeli biorę kredyt na mieszkanie 150 000 zl korzystając z programu MDM to ile muszę mieć wkładu własnego?

 • Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Magda

  A jak wygląda kwestia wcześniejszej spłaty kredytu, jeżeli już w momencie brania kredytu będę miała maksymalny wkład własny? Czy mimo tego mogę w ciągu 5 lat wpłacić kwotę równą dofinansowaniu? Pozdrawiam.

 • Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Magda

  Witam, w najbliższym czasie zamierzam skorzystać z programu jako singielka. Czy jeśli wyjdę za mąż i w ciągu 5 lat urodzę pierwsze dziecko, otrzymam dodatkowe dofinansowanie?

 • Tak. Kwota dofinansowania będzie traktowana jako Państwa wkład własny.

 • Sebek

  Witam,

  W następnym roku wraz z narzeczoną chciałbym skorzystać z kredytu MDM na kwotę 115 tysięcy złotych. Chciałbym się dowiedzieć co dokładnie chodzi w zdaniu „W większości wypadków kredytobiorca może sfinansować ten wkład kwotą dofinansowania, otrzymanego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Czy to oznacza iż w momencie gdy obliczając kalulatorem całkowita kwota dopłaty w moim przypadku wynosi ok 19 tysięcy złotych może to posłużyć jako wkład własny?

 • Witam. Może Pani złożyć wniosek w dowolnym momencie i zaznaczyć na nim termin wypłaty dofinansowania w 2017-tym roku. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kinga

  Kiedy nalezy zlozyc wniosek zeby
  skorzystac z dofinansowania na poczatku kolejnego roku 2017? Planuje wtedy wziac kredyt na kupno mieszkania

 • Nie. Z programu może wykluczyć jedynie posiadanie domu lub mieszkania (ew. wiek powyżej 35 lat).

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dokładnie tak. Przy budowie domu (lub zleceniu budowy) na własnej działce możliwy jest jedynie zwrot części podatku VAT.

 • Ania

  Witam , wraz z mężem zamierzamy kupić dom na rynku wtórnym ok 200 tys ,wkład własny posiadamy, nie mieliśmy żadnych aktów własności z nieruchomosci . Jednak ja spłacam kredyt studencki , czy to wyklucza z programu MDM ?

 • Sabina

  Czyli mam rozumieć że nie ma możliwości dopłaty gotówkowej z programu MDM przy budowie domu? W grę wchodzi tylko zwrot podatku VAT tak?

 • Witam. Owszem, wartość działki będzie traktowana jako Państwa wkład własny. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Sabina

  Witam, razem z mężem chcemy wybudować dom, nasz wkład własny to ok 100 tyś. zł a do tego dostaniemy od rodziców działkę. Moje pytanie to czy wartość działki będzie dodatkowo liczona jako wkład własny? Nie posiadamy aktualnie własnego domu ani mieszkania.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania. narzeczony może więc być współkredytobiorcą.

  Po ślubie może Pani dokonać rozszerzenia współwłasności mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Magda

  Dziękuję za odpowiedź.
  A czy jeżeli nie uzyskam zdolności kredytowej, narzeczony może być współkredytobiorcą?
  Czy jeśli po ślubie dokonam rozszerzenia własności mieszkania na przyszłego męża, nie będzie konieczny zwrot dofinansowania?

 • Witam. jeżeli chodzi o wysokość dofinansowania, nie ma żadnej różnicy w przypadku bezdzietnych singli i małżeństw. W Państwa sytuacji polecam jednak, aby skorzystała pani z programu już teraz jako singielka. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze – środki na dopłaty powoli się kończą. Po drugie, ze względu na fakt posiadania mieszkania przez Pani narzeczonego, po ślubie straci Pani możliwość skorzystania z MDMu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Magda

  Witam, czy jest jakaś różnica w dofinansowaniu singli i małżeństw? Za klika miesięcy biorę ślub i zastanawiam się jaka opcja jest korzystniejsza. Prócz tego chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli narzeczony posiada zapisane mieszkanie babci z zawartą adnotacją o dożywotniej służebności mieszkania, to po ślubie będziemy mogli skorzystać z programu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Szanse oceniam na bardzo duże. Serdecznie Panią zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Lena

  Witam! Jestem singlem i chciałabym kupić mieszkanie na rynku wtórnym w okolicy za 160 tys. wkładu własnego mamy ok 30 tys. Nie jestem właścicielem ani współwłaścicielem żadnej nieruchomości i nie korzystałam z dopłat. Mam stałą pracę na umowę na czas nieokreślony. Jakie mamy szanse na dofinansowanie?

 • Witam. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pan niestety posiada już mieszkanie – nie może Pan więc skorzystać z programu MDM.

  Uwaga – na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Adrian

  Witam.
  We wrześniu 2015 kupiłem mieszkanie na rynku wtórnym i nie mogłem skorzystać z mdm lecz od 2016 juz jest taka mozliwość zakupu na rynku wtórnym wiec czy jest taka opcja że można zmienić kredyt dołączając do mdm??

 • Jeżeli z programu skorzystają Pana rodzice – to oni powinni wtedy zamieszkać w nabytym mieszkaniu (nabyte mieszkanie musi zaspokajać potrzeby mieszkaniowe nabywcy).

  Sugeruję, aby to jednak Pan został beneficjentem MDMu, a rodzice ew. wesprą pana zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Proszę także pamiętać, że kwota dofinansowania + Pana własne środki nie mogą przekroczyć 50% wartości mieszkania.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Patryk

  Witam serdecznie,
  Wraz z narzeczoną chcielibyśmy kupić nieruchomość o wartości 650tys zł, z czego połowę pokryjemy z wkładu własnego, natomiast pozostałą kwotę za pomocą kredytu. Jak już wspomniałem nie jesteśmy jeszcze małżeństwem, a chcielibyśmy skorzystać z programu MDM. Ponieważ jedynie moi rodzice posiadają zdolność kredytową to moje pytanie brzmi: Czy z owego programu mogą skorzystać oni? Przypomnę, iż posiadamy dość spory wkład własny a prawa do mieszkania chcemy przepisać na nas tak szybko jak to możliwe. Czy mógłbym prosić o informacje w tej kwestii?

 • Witam. Jeżeli mąż jest posiada 100% własności wymienionego domu, nie możecie Państwo skorzystać z programu MDM. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Joanna

  Witam! wraz z męzem chcemy kupić mieszkanie w okolicy 175 tys. wkładu własnego mamy ok 100 tys. Mąz w chwili obocnej zmienił prace- wyjechał do niemiec. Spodziewamy sie 2 dziecka i ja jestem obecnie na l4 na wysokich składkach. Ponadto maz jest włascicielem domu i działki nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Jakie mamy szanse na dofinansowanie?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jola Seroczyńska

  Czyli właściciel jesCze przed podpisaniem aktu notarialnego powinien się wyprowadzić i wymeldowal z mieszkania nie będąc zabezpieczonym ze otrzyma całą kwotę za mieszkanie?

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Jola Seroczyńska

  Witam, czy jeśli kupujemy mieszkanie z dofinansowaniem Powinniśmy wymagać od sprzedającego żeby wymeldowal się przed podpisaniem aktu notarialnego i od razu przekazał nam klucze nie otrzymawaszy żadnych pieniążków? Bo jesteśmy teraz w sytuacji ze bank wstrzymał wypłatę pierwszej transzy ze względu na to ze w akcie jest zapisane ze właściciel przekażę klucze po otrzymaniu ostatniej transzy.

 • Witam. Nie jest to prawda. Środki przeznaczone na rok 2016 wyczerpią się za dwa lub trzy miesiące tylko jeżeli utrzyma się zainteresowanie programem na poziomie ostatnich miesięcy 2015-go roku. Końcówka roku była jednak dosyć specyficzna. Więcej na ten temat może Pani przeczytać tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/koncza-sie-srodki-na-program-mdm-mieszkanie-dla-mlodych-w-2016-roku/

  Nadal jednak są zabudżetowane środki na przyszłe lata. Program potrwa zgodnie z harmonogramem – do końca 2018-go roku.

 • Agnieszka Kwiatkowska

  Jak długo program MDM będzie jeszcze działał?
  Dochodzą mnie słuchy, że już tylko dwa-trzy miesiące, czy to prawda?

 • Julia Sosna

  NIE .Kredyt MDM moze byc tylko bezposrednio na zakup nieruchomosci

 • mario

  Witam zamierzamy z żoną kupić mieszkanie w programie mdm. Posiadamy kredyt gotówkowy, czy jest możliwość wzięcia kredytu z difinansowaniem powiekszonego o kwotę na spłatę tego kredytu?

 • Witam. Ustawa MDM nie nakłada na beneficjenta obowiązku meldunkowego.

 • Danka

  Witam jaki jest czas na zameldowanie się w mieszkaniu po otrzymaniu dofinansowania, aby go nie stacic? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci – spełniających warunki wymienione w Ustawie.

  Odnośnie wkładu własnego – wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli spełniacie Państwo wymienione powyżej warunki – serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Beataaa

  Witam, mam takie pytanie. Wraz z mężem chcemy kupić dom za 180000 zł. Chcielibyśmy się dowiedzieć czy możemy skorzystać z programu mdm?? Jakie warunki musielibyśmy spełniać i jaki musiałby być wkład własny i czy z programu możemy liczyć na ten wkład??

 • Witam. Kwota Państwa własnych środków powiększona o kwotę dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania.

 • Kamil

  Witam
  Mam pytanie wraz z żoną chcemy kupić dom o pow.100 m2 który kosztuje 90000 zl mamy dwójkę dzieci, z dofinansowania wychodzi ze możemy dostać 38 tys zl czy kredytu 52 tys czy mogę mieć wkładu własnego 30 tys. i kredyt 22 tys???

 • Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:

  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Jeżeli znane są warunki cenowe dot. danego mieszkania i zostaną one zawarte w umowie przedwstępnej przed złożeniem wniosku o kredyt z dofinansowaniem – można skorzystać z MDMu.

 • Przemek

  Witam.
  Mam pytanie. Czy MDM obowiązuje, jeśli nabywa się nieruchomość w przetargu w spółdzielni mieszkaniowej?
  Bo z tego co wiem, to nabycie z licytacji komorniczej powoduje, że nie można korzystać z MDM. A jak to jest jeśli chodzi o przetarg ze spółdzielni?
  No chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić.
  Pozdrawiam

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • kasia

  Witam! proszę o informacje, gdyż spotkałam się z różnymi sprzecznymi opiniami w tej sprawie.

  Wraz z narzeczonym chcemy kupić mieszkanie. Czy możemy skorzystać z programu MdM pozostając w związku nieformalnym? Podobno stało się to możliwe dzięki nowelizacji ustawy i rozluźnieniu wymagań pod kątem współkredytobiorców. Jak jest naprawdę?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • ola

  czy mogę ubiegać się o kredyt MDM nie mając wkładu własnego mam 27 lat byłoby to moje pierwsze mieszkanie właśnie
  podpisałam pierwsza umowę o prace na okres roku ?

 • Nie bardzo, można to potraktować jako użyczenie mieszkania, co może wiązać się z konsekwencją zwrotu dofinansowania. Wg Ustawy, to beneficjent programu MDM powinien być głównym użytkownikiem mieszkania. Syn może jednak bez problemu zameldować matkę w wymienionym mieszkaniu. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Barbara

  Czy po załatwieniu wszelkich formalności związanych z kredytem i MDM oraz pozyskaniu dofinansowania dla singla którego kredytobiorca jest matka ale ukończyła 35 r.ż można wpisać służebność w hipotekę?

 • Wnioskując z Pańskiego opisu, rzeczywiście jest to w miarę prosty przypadek. Mam nadzieję, że sprawa potoczy się bez problemów i kredyt zostanie wypłacony na czas. Pozdrawiamy.

 • kuba

  Dodatkowo mieszkanie jest rynku wtórnego więc nie musze sie obawiać o jakieś błędy deweloperów.
  jestem pozytywnej myśli i mam nadzieje że wyrobią się do 19 lutego

 • kuba

  moja sprawa jest stosunkowo mało skomplikowana.
  biore kredyt na singla
  mieszkanie 49,3m2 koszt 124000
  wkład własny 35000
  okres kredytowania 30 lat
  zarobki średnie 2160zł netto

 • Witam. Okres oczekiwania – od momentu złożenia wniosku do uruchomienia kredytu to obecnie około 1 miesiąca (w niektórych instytucjach – do 6-ciu tygodni (w zależności od stopnia skomplikowania wniosku). Jeżeli skorzystał Pan z usługi doradcy poprzez naszą stronę – powinno być szybciej (wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych). Transze będą wypłacane wg podanego przez pana harmonogramu. Okres od momentu złożenia dyspozycji do wypłaty transzy to około 3 dni robocze.

 • kuba

  witam. dziś podpisałem umowę przedwstępną ze sprzedającym w której zobowiązuję sie kupić mieszkanie do 19.02.2016r. oraz odrazu pojechałem do banku gdzie wypełniłem z doradcą i złożyłem wszelką potrzebną dokumentację.
  chciałem zapytać jakie są średnio czasy realizacji kredytu i wypłat poszczególnych transz.

 • Witam. Informacja o wyczerpywaniu się środków przeznaczonych na program MDM jest trochę przesadzona. Środków może zabraknąć na wiosnę, o ile utrzyma się popyt na MDM na poziomie grudnia (czyli 120 mln PLN). jest to raczej nieprawdopodobne. Ostatnie miesiące ubiegłego roku były bardzo specyficzne. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Z nowych możliwości programu skorzystało większe grono beneficjentów – zwłaszcza osób, które w 2015 roku ukończyły maksymalny wiek wymagany przez program MDM – czyli 35 lat. Po drugie, na przełomie roku zmienił się próg minimalnego wymaganego wkładu własnego( z 10% na 15% wartości mieszkania). Osoby, które złożyły wnioski do końca grudnia 2015 mogły skorzystać ze starych zasad. Dodatkowo – kończąca się pula środków na 2015 rok skłoniła wiele osób do rejestracji wniosków o dofinansowanie z budżetu na 2016. Wszystko te czynniki złożyły się na niespotykane wcześniej powodzenie programu Mieszkanie dla Młodych. Nie oznacza to jednak definitywnego końca programu.

  Nadal istnieją zabudżetowane środki na lata 2015 i 2018. Aby z nich skorzystać, nie trzeba wcale czekać. Wniosek można złożyć nawet dzisiaj – z tym, że wypłata dofinansowania nastąpi najwcześniej w 2017. jeżeli będzie Pan chciał skorzystać z takiej opcji, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Pogłoski o wycofaniu programu MDM są zupełnie nierealne. Rząd zadeklarował, że programu nie przedłuży, ale będzie promował inny program wsparcia – być może nawet lepszy niż obecny. Będziemy więc z Państwem przynajmniej do końca 2018-go roku. 😉

 • Owszem, bank może odmówić udzielenia kredytu bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia – chociaż takie działanie oceniam na bardzo nieprofesjonalne i maksymalnie zniechęcające klienta. Domyślam się, że chodzi o ten bank, co to miał nie dokonywać podwyżek marż ze względu na wprowadzenie podatku bankowego. Niestety, Pani wniosek został prawdopodobnie odrzucony ze względu na próbę spełnienia obietnic wyborczych. Wymieniony bank z pewnością chętnie zaprosi Panią do grona swoich klientów ponownie, ale już z wyższą marżą.

  Gdyby Pani chciała skorzystać z usług innej instytucji – polecam kontakt z doradcą poprzez stronę: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca znajdzie dla Pani z pewnością ofertę wg bardziej atrakcyjnych cenników.

 • Asia

  Złożyłam wniosek na początku grudnia gdzie marża była sporo niższa, około 20 grudnia bank podobno przesłał informację do swoich pracowników, że wszystkie wnioski które nie otrzymały jeszcze decyzji zostaną objęte wyższą marżą z powodu wejścia w życie w nowym roku podatku bankowego. Czy jest w ogóle możliwa taka sytuacja? Wnioskując o kredyt zostałam poinformowana o innych warunkach – mówię tu o oprocentowaniu.

 • ADAM

  Witam. Wczoraj się dowiedziałem, że pieniędzy przeznaczonych na mdm najprawdopodobnie braknie już na wiosne lub początek tego lata 2016r Za dwa tygodnie zamierzam podpisac wstępną umowę na zakup domu w zabudowie szeregowej którego budowa ma się zakończyć w grudniu 2016r. CZY JEST WOGÓLE SZANSA , ŻE ZAŁAPIE SIĘ NA MDM I DO KIEDY EWENTUALNIE MAM CZAS ŻEBY ZŁOŻYĆ PAPIERY TAK ABYM NIE STRACIŁ DOFINANSOWANIA MDM. JESZCZE CHCIAŁBYM ZAPYTAĆ CZY TO PRAWDA ŻE NOWY RZĄD LIKWIDUJE MDM I KIEDY EWENTUALNIE MIAŁOBY TO NASTĄPIĆ

 • Na podstawie marży obowiązującej w dniu złożenia wniosku została policzona Pani zdolność kredytowa. Gdyby bank ją zmienił, proces analizy trzeba by zaczynać od nowa.

 • Asia

  Bardzo dziękuję zaodpowiedz. A czy jest na to jakiś przepis którym można się posłużyć podczas negocjacji z bankiem?

 • Powinna Pani zostać objęta marżą obowiązującą w momencie złożenia wniosku o kredyt.

 • Asia

  W grudniu 2015 składałam wniosek do banku o udzielenie kredytu. Rozumiem, że wkład własny będzie wynosił 10% ale co dzieje się z marżą? Czy bank może ją teraz podnieść czy będzie obowiązywała ta, która była w grudniu w momencie składania wniosku?

 • mBank nie uczestniczy w MDMie, czekam na odpowiedź z PKO.

 • Paweł

  Posiada takowe mBank i PKO BP :-). Wiadomo już coś?

 • Niestety, to są ułomności programu o których już pisaliśmy w artykule: http://mieszkaniedlamlodych.com/limity-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-wymagaja-zmiany/

  w obecnej chwili, jeżeli wartość 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania przekracza kwotę wyznaczonego limitu, nie ma możliwości, aby skorzystać z MDMu.

 • max

  witam
  nie wiem jak można skorzystać z MDM skoro są za małe limity , jak mam kupić mieszkanie jak np. na rynek wtórny jest limit 4000 za 1 metr czyli przykładowo 60mx4000=240tyś U mnie w miejscowości nie ma takich tanich mieszkań

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W ciągu pierwszych 5-ciu lat od uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM może Pani nadpłacić kredyt w wysokości równej maksymalnie kwocie otrzymanego dofinansowania. Po upływie 5-ciu lat może Pani całkowicie spłacić kredyt bez konieczności zwrotu dofinansowania.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazania dopodjęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Witam.

  Ad 1. Niestety nie. Dom jest nierozerwalnie związany z działką.

  Ad 2. Wszelkie informacje na ten temat może Pani znaleźć np. tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Kasia

  Witam
  Chcę skorzystać z programu MDM. Połowę wartości nieruchomości, którą chcę zakupić stanowiłby mój wkład własny wraz z dofinansowaniem z MDM, drugą połowę stanowiłby kredyt hipoteczny. Mam jedno zasadnicze pytanie, czy istnieje możliwość spłaty kredytu hipotecznego przed upływem 15 lat, a jeśli tak jaki byłłby to okres?

 • Ewa

  Witam,
  Na jesień tego roku planujemy z mężem rozpocząć budowę domu jednorodzinnego – stan „0”. Obecny projekt ma ok 117 m2, mamy 1 dziecko, które ma niespełna rok, a w przeciągu kolejnych 4-5 lat będziemy chcieli jeszcze jedno. Na jakie dofinansowanie możemy liczyć – mamy własną działkę i chcemy wziąć kredyt max 200 000 zł. Czy bardziej korzystne jest dla nas poszukanie projektu do 100m2? Pozdrawiam

 • Milena Adamczyk

  Witam

  Mam kilka wątpliwości:

  1) Dom z działką w stanie deweloperskim, który chciałabym kupić z mężem, kosztuje więcej niż maksymalna kwota dotacji za m2 w naszym rejonie. Przy czym wartość nieruchomości jest połączona z małą działką. Czy jest możliwość rozgraniczenia wartości działki i wartości domu, aby otrzymać
  dotację z MDM?

  2) Metraż lokalu mieszkalnego jest pomniejszany o np. pokoje gospodarcze oraz garaż. Jakie jeszcze inne pokoje nie uznaje się w skład lokalu mieszkalnego? Przedsionek, wiatrołap, hol, sień, schody, pokój ogrodowy, balkon czy poddasze? Nie wiem jak mam interpretować sugestie pokoi wykazane przez architekta.

 • Jeżeli uzyskają Państwo własność lub współwłasność innego lokalu mieszkalnego – część dofinansowania trzeba będzie zwrócić. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,

  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Rachunki bilansujące mają raczej odniesienie w stosunku do kredytów w rachunku bieżącym. Szczerze mówiąc – nie spotkałem się z taką konstrukcją w przypadku programu MDM (co nie oznacza, że jej nie ma). Popytam i dam znać.

 • Agnieszka W.

  Witam,

  Wraz z mężem jesteśmy właścicielami działki budowlanej, na której planujemy budowę domu. Wcześniej jednak chcemy zakupić mieszkanie korzystając z dopłaty mdm. Powiedzmy, że po roku od zakupu mieszkania z dofinansowaniem planujemy rozpocząć budowę. Najchętniej nie czekalibyśmy z zakończeniem budowy te 5 lat, które wymaga wzięta dopłata mdm na mieszkanie, a oddali dom do odbioru wcześniej. Czy w takij sytuacji lepiej byłoby ustalić współwłasność domu np. na rodziców, abysmy nie byli jedynymi właścicielami nieruchomości, a po 5 latach znieść tę współwłasność?
  Czytałam w komentarzach, że „Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.”

 • Paweł

  Dzień dobry. Niektóre banki oferują rachunek bilansujący do kredytu. Jest to dla mnie potencjalnie ciekawa koncepcja, gdyż jako przedsiębiorca okresowo posiadam znaczne nadwyżki środków obrotowych, które mógłbym wpłacać na rachunek bilansujący zmniejszając kwotę odsetek. Czy taki rachunek jakkolwiek wpływa na kwestię dopłat MdM? Pytam, ponieważ w szczególności może się zdarzać, że będę bilansować całą kwotę kapitału. Czy nie zostanie to zrozumiane jako splata kapitału przed wymaganym okresem 5 lat? (nie sądzę, ale wolę się skonsultować).

 • Właścicielem mieszkania będzie wyłącznie Pan. Nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Ze strony BGK liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Ze strony banku ważny też jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej, choć osobiście proponowałbym dla bezpieczeństwa dopiero po wypłacie dofinansowania.

 • marcin

  Mam pytanie jeżeli złożę wniosek w marcu o kredyt Mem na mieszkanie które do odbioru będzie w grudniu a ślub biorę w lipcu to przy przejęciu własności co następuje chyba w grudniu to czy już razem z żoną będziemy właścicielami czy ja sam

 • wymieniona definicja oznacza, że powinien Pan być głównym użytkownikiem mieszkania zakupionego w ramach programu MDM. Odnośnie weryfikacji, na chwilę obecną takie czynności nie są przeprowadzane.

 • Konrad

  Witam,
  Czy jest dostępna interpretacja ustawy o mdm, chodzi mi o zapis:
  1) mieszkanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy;
  jak to będzie weryfikowane?
  Pozdrawiam Konrad

 • Witam. Kwota Pańskiego wkładu własnego powiększona o kwotę dofinansowania nie może być większa niż 50% wartości mieszkania, które Państwo planujecie nabyć. Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat, jednak już po 5-ciu latach od momentu uzyskania własności mieszkania może Pan spłacić ww. kredyt bez żadnych konsekwencji ze strony MDMu. Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. Jeżeli spełnia Pan kryteria programu MDM (wiek poniżej 35 lat, nie jest Pan i nie był w przeszłości właścicielem domu lub mieszkania) – może Pan skorzystać z programu jako singiel. Zachęcam Pana do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Jeżeli Pańska zdolność kredytowa będzie wystarczająca, doradca poradzi Panu także odnośnie możliwości skorzystania z dodatkowego kredytu gotówkowego.

 • Dawid

  Witam. Planuje zakup mieszkania. Mam zone i dwoje dzieci. Ile maksymalnie moge miec wkladu wlasnego i jaki jest minimalny okres kredytowania. Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

 • Rafał

  Witam.

  mam kilka pytań a mianowicie :

  *pragnę zakupić mieszkanie- umowę o pracę dostanę taką by bank przychylnie podszedł do sprawy
  *nie mam aktualnie na wkład własny- ale z tego co wyczytałem jestem w stanie pokryć go z dofinansowania MDM
  *narzeczona jest w ciąży lecz nie pracuje (więc chcę się ubiegać jako singiel)
  *czy jest możliwość dobrania kredytu gotówkowego do kredytu hipotecznego?
  *planuje wystartować z całą sprawą na początku 2016

 • Jeżeli wymieniona 1/4 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Nie musi Pani pozbywać się swojej części domu, aby wziąć udział w programie MDM. Zachęcam Panią do udziału MDMie poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jagoda

  Dzień dobry, chciałabym upewnić się w jednej kwestii. Mam 25 lat, po śmierci ojca otrzymałam w spadku 1/4 domu (razem z rodzeństwem jesteśmy więc współwłaścicielami). Czy to dyskwalifikuje mnie z możliwości ubiegania się o dofinansowanie MDM? Czy jeżeli przepisałabym swoją część nieruchomości na kogoś z rodziny miałabym szansę na kredyt z dofinansowaniem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Karolina

  Witam, mam pytanie w związku z toczącymi się dyskusjami. Mam narzeczonego i zastanawiamy sie czy mamy jakies szanse na kredyt na budowe domu biorac pod uwage ze mam umowe o prace na czas okreslony a narzeczony obecnie przebywa na zasilku chorobowym bo jest po operacji kolana. Czy w razie budowy domu zwracany jest tylko VAT za materiały, czy można liczyć na jakieś inne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zachęcam Panią do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie, sprawdzi zdolność kredytową i zbada możliwości uzyskania kredytu w poszczególnych bankach.

 • Małgorzata

  Witam, jestem osobą przed 30, mam 5letniego syna i aktualnie jestem w ciąży. Chciałam zakupić mieszkanie w przyszłym roku. Oczywiście posiadam umowę o prace na czas nieokreślony, ze względu na zwolnienie lekarskie zarobki netto wynoszą ok 2tys zł + 500zł alimenty, posiadam oszczędności w kwocie 50tys zł. Czy w sytuacji samotnej matki mam szansę by uzyskać powiedzmy ok 150tys zł kredytu na mieszkanie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Małgorzata

 • Prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, może Pan skorzystać z programu MDM. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Zachęcam Pana do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dominik

  ewentualnie jakie są moje szanse jeżeli szukam mieszkania w woj. maz. w Radomiu

 • Dominik

  dzień dobry,
  chciałem zapytać czy jeżeli mam 25 i jestem studentem (singiel), to czy program MDM obejmuje takie osoby, jestem w trakcie poszukiwania pracy i podpisania pierwszej umowy, stąd moje pytanie brzmi: jakie muszą być zarobki netto, bądź brutto aby uzyskać pomoc na mieszkanie z rynku pierwotnego w cenie np. 150 000 tys. zł a kwota wkładu własnego np. 40 000 tys. zł., oraz jaki musi być charakter tej umowy np. umowa o pracę na czas określony/nieokreślony.
  Pozdrawiam Dominik. 🙂

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • olga

  Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę skorzystać z MDM i wziąść kredyt hipoteczny z tą dopłatą na budowę domu jednorodzinnego. W skład mojej rodziny wchodzą 3 osoby.

 • Oczywiście – może. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • marta

  to super 🙂 proszę mi jeszcze powiedzieć czy w przypadku braku zdolnosci kredytowej, do umowy kredytu w ramach programu MDM, może przystąpić osoba najblizsza, np. moj ojca (tak wyczytałam na jednej ze stron) dziękuję 🙂

 • ok, to zmienia postać rzeczy. Jeżeli obecnie nie jest Pani właścicielką 100% wymienionego mieszkania. Jak najbardziej może Pani wziąć udział w programie Mieszkanie dla Młodych. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • marta

  Bardzo dziekuje za szybą odpowiedz, ale male sprostowanie – wlascicielem mieszkania zostanę w momencie splaty wujka. wtedy wszystko zostanie załatwione u notariusza.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pani niestety nie spełnia wymienionych powyżej warunków – posiada Pani mieszkanie. O ile nie wychowuje Pani min. trójki dzieci – nie ma niestety możliwości, aby skorzystała Pani z programu MDM.

  W grę wchodzi jednak zwykły kredyt hipoteczny, w którego uzyskaniu nasi doradcy także mogą pomóc. Serdecznie Panią zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Postaramy się sprostać Pani oczekiwaniom.

 • marta

  Witam,
  otrzymałam mieszkanie po babci, jednak musze „spłacić” wujka. chciałam skorzystać z MDM i wziąć kredyt hipoteczny z doplata MDM i splacic wujka. Wartośc mieszkanie, to ok 90 tys. jestem samotna matka – pracująca, jednak nie wiem czy mam możliwość skorzystania poniewaz mam umowę o prace na 3lata i splacona przed terminem firme windykacyjna… :/
  czy w takim przypadku mam jakie kolwiek szanse na kredyt 45 tys i doplate w ramach programu MDM?

 • Cała przyjemność po naszej stronie, polecamy się.

 • Rafał

  Dziękuje za pomoc:) Pozdrawiam

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Odnośnie pytania o dziecko. Może Pan (lub Pani) skorzystać z kredytu jako bezdzietni single i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Tak, jeżeli złożą Państwo wniosek w tym roku, skorzystacie z obecnych warunków kredytowania.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Odnośnie pytania o pierwszeństwo, program nie przewiduje kryterium, wg którego udzielane są kredyty. Decyduje reguła, kto pierwszy, ten lepszy. Dlatego zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Bardzo dziękujemy i nawzajem – radosnych i spokojnych Świąt w miłej, rodzinnej atmosferze.

 • Rafał

  Witam,
  Chciałbym skorzystać z tego programu. Chcę z narzeczona kupić mieszkanie w 2016 roku. Na tą chwilę nie mamy dzieci ale po kupieniu mieszkania bedziemy starali sie o dziecko i jak by nam sie udało to dostaniemy jeszcze jakieś pieniądze z tego programu????

 • Ula

  I czy jeżeli wniosek zostanie złożony w roku 2015 a mieszkanie zakupimy w 2016 to wkład własny jaki nas obejmie będzie nadal wynosił 10% czy już 15%?

 • Ula

  Witam serdecznie, jaką szansę na uzyskanie dofinansowania mają single (Jesteśmy 1,5 roku przed ślubem, bez dzieci, czyli jedynie jako single możemy się starać o dofinansowanie), czy pary po ślubie bądź rodziny z dziećmi mają tutaj pierwszeństwo?

 • Andrzej

  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę oraz Szczęśliwego Nowego Roku 🙂

 • Witam.

  Ad. 1. Po upływie 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania może pan bez konsekwencji spłacić cały kredyt

  Ad. 2. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Nie będzie Pan natomiast musiał spłacać całego kredytu.

 • Państwa działka może zostać potraktowana jako zabezpieczenie kredytu, ale nie będzie takiej potrzeby, po urodzinach bliźniaków kwota dofinansowania aż nadto wystarczy do pokrycia wkładu własnego.

 • Rodzina z trojgiem dzieci ma bardzo duże szanse na udział w programie MDM. W zależności od lokalizacji, w której chcą Państwo kupić mieszkanie, kwota dofinansowania może wynieść nawet ponad 110 tys. PLN.

  Zachęcam Państwa do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie, obliczy zdolność kredytową i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Andrzej

  Witam
  Jeżeli kupię mieszkanie w programie MDM to:
  – po jakim czasie mogę spłacić cały kredyt hipoteczny (chcę spłacić jak najszybciej)?
  – jeśli po skorzystaniu z programu MDM zdarzy się sytuacja konieczności zmiany miejsca zamieszkania i będę zmuszony mieszkanie sprzedać lub wynająć to jak wygląda sytuacja dofinansowania? Ile z dofinansowania MDM będę musiał oddać i czy mogę zostać zmuszony do spłaty całego kredytu hipotecznego?

 • kamil

  I mam pytanie czy działka jest liczona jako wkład własny czy musi być to wyłącznie gotówka? dziękuje z góry

 • kamil

  Witam serdecznie , Mam 27 lat, urodządzą nam się bliźnieta(chłopcy) pod koniec lutego z zona 24 lata, mamy corke 3 latka, dochód żony 2149 netto, umowa rok, ja od nowego roku dochód ok 1800tys netto, umowa na czas nieokreslony, mamy dzialke i ok 10tys zł gotówką i chcemy wziąść kredyt, dodatkowo po wprowadzeniu programu plus 500 na dziecko, dochod zwiekszy sie o 1000-1500zl, szanse na uzyskanie kredyty i dofinansowania ok 180-200tys, bardzo proszę o pomoc

 • ok, dopłata jest ściśle związana z kredytem. Jest wypłacana jako ostatnia transza Pańskiej płatności bezpośrednio na konto sprzedającego.

 • Radek

  Z kredytem napewno zdarze ale czy z dofinansowaniem? Jaki jest czas oczekiwania? Jak ten proces wyglada?

 • Średni czas procesu kredytowego wynosi obecnie około 1 miesiąca (od złożenia wniosku do podpisania umowy kredytowej). Na ew. wydłużenie tego terminu może się jednak złożyć okres świąteczny. Jeżeli będzie Pan odpowiednio dopingował swojego doradcę – powinno się udać.

 • Radek

  Witam. 25 listopada 2015 podpisalem umowe przedwstepna kupna mieszkania z terminem do 20 stycznia 2016. Kwalifikuje sie na 15% dofinansowania mdm. Wniosek kredytowy zlozylem 27 listopada 2015 ktory tydzien pozniej zostal rozpatrzony pozytywnie. Jaka jest szansa ze zdarze sie wyrobic do 20 stycznia z kredytem i mdm?

 • Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Radek

  A czy dofinansowanie ktore wynosi 10% bedzie naliczane od kwoty wartosci mieszkania czyli 150 000zl czy od tego ile wezme kredytu czyli w tym przypadku 75 000zl??

 • Dla wniosków złożonych od stycznia 2016-go roku minimalna kwota wkładu własnego będzie wynosiła 15% wartości nieruchomości – czyli w ww. przypadku 22,8 tys. PLN. wartość tę należy pomniejszyć o kwotę dofinansowania, które Pani otrzyma.

 • Monika

  Witam czyli kupując mieszkanie w 2016 r z programu MdM za 152 tys moj wkład własny ktory i tak musze wpłacićbedzie wynosil
  ok 8 tys. ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli nie zdąży Pani do tego czasu znaleźć mieszkania – proszę się nie stresować. Nawet, jeżeli środki przeznaczone na 2017 rok wyczerpią się, złoży Pani wniosek z terminem wypłaty na początku 2018-go roku. Decyzja o kupnie mieszkania nie jest łatwa i w żadnym przypadku nie powinna być podejmowana „na szybko”

 • Ewa

  I co dalej jeśli nie zdążę znaleźć mieszkania, które spełnia moje wymagania do sierpnia? Czekać do następnego roku? Jeśli teraz można korzystać ze środków z następnego roku, pod koniec 2016 będzie można korzystać ze środków z 2017?

 • Witam. W przypadku wniosków kredytowych składanych od stycznia 2016 wymagane minimum wkładu własnego będzie wynosiło 15%.

 • Witam. Ustawa nie definiuje minimalnej kwoty kredytu. Pomoc w przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje dwojaką postać. Dopłatę w przypadku zakupu lub zwrot VAT przy budowie systemem gospodarczym.

 • Witam. W przypadku kredytu w programie MDM kwota wkładu własnego powiększona o kwotę przyznanej dopłaty nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania.

  Po upływie 5-ciu lat od daty przekazania własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM będzie Pan mógł spłacić kredyt bez konsekwencji utraty dofinansowania.

 • Prawdą jest, że program MDM cieszy się coraz większym powodzeniem, a limit środków przeznaczonych na przyszły rok nieustannie się kurczy. Co prawda w maju lub czerwcu problemów jeszcze nie będzie, ale w okolicach sierpnia / września 2016-go roku środków prawdopodobnie powoli zacznie brakować.

 • Janusz

  Witam.

  Moi rodzice posiadają działkę , którą chcą mi podarować. Od 1 stycznia będę miał umowę na czas nieokreślony, dziewczyna dopiero będzie zaczynać pracę . Chcemy się pobrać i w przyszłym roku wziąć kredyt na budowę domu – tego właśnie tyczy się moje pytanie , czy składając wniosek w tym roku gdzie wkład własny wynosi 10 % będę mógł wziąć w przyszłym roku kredyt w którym pokryjecie te 10% wkładu w ramach programu MDM?

 • Artek

  Aha rozumiem, a jaką musi być minimalna kwota kredytu hipotecznego na budowę domu żeby skorzystać z dofinansowana? I zwrot za materiały budowlane jeszcze jest? Bo ja słyszałem że od tego roku już to nie obowiązuje

 • Radek

  Witam. Moje pytanie jest następujące. Mam zamiar kupić w najblizszym czasie mieszkanie. Jego wartosc to okolo 150 000zl. Dysponuje wkładem własnym 75 000zl. Czy nalezy mi sie dofinansowanie mdm? Czy dofinansowanie bedzie naliczone od wartosci mieszkania czyli 150 000zl? No i powiedzmy zalezaloby mi na duzo szybszej splacie tego kredytu czyli np dostane zdolnosc na 75 000zl na okres 20 lat ale mam mozliwosci nadplacac ten kredyt i splacic go powiedzmy w 5 lat. Czy w takim przypadku korzystanie z programu mdm ma sens??

 • Ewa

  Kliknęłam w link Zarejestruj się w programie a zadzwonił do mnie doradca finansowy. To jest mylące, ponieważ mam własnego doradcę, a chciałam się jedynie zarejestrować i dowiedzieć się kilku rzeczy o MDM :/

  Słyszałam, że w tym roku jest dużo zarezerwowanych środków już z następnego roku i prawdopodobnie w maju lub czerwcu skończą się środki na następny rok, czy to prawda?

 • Wymagania banku dotyczące dochodu powinny być spełnione w momencie rejestracji wniosku. W Pańskiej sytuacji zalecałbym rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradcy współpracują z bankami które mają bardziej liberalne podejście do kwestii czasu trwania umowy-zlecenia.

 • Andrzej

  Witam. W jednym z banków biorących udział w MDM istnieje możliwośc
  otrzymania kredytu w przypadku pracy na umowe zlecenie. Warunkiem jest
  praca u jedego pracodawcy przez rok oraz posiadanie umowy na pół roku do
  przodu. Wtedy wyliczają zdolność kredytową i możemy brać kredyt. W
  marcu tego roku będę miał przepracowany rok i bede miał umowę na
  przynajmniej pół roku do przodu. Czy mogę złożyc wniosek w tym roku o
  dofinansowanie na marzec lub kwiecień? Czy termin złożenia wniosku jest
  jednoznaczny z terminem konieczności spełnienia wszystkich wymagań banku
  dotyczących kredytu?

 • Andrzej Kacperski

  Witam. W jednym z banków biorących udział w MDM istnieje możliwośc otrzymania kredytu w przypadku pracy na umowe zlecenie. Warunkiem jest praca u jedego pracodawcy przez rok oraz posiadanie umowy na pół roku do przodu. Wtedy wyliczają zdolność kredytową i możemy brać kredyt. W marcu tego roku będę miał przepracowany rok i bede miał umowę na przynajmniej pół roku do przodu. Czy mogę złożyc wniosek w tym roku o dofinansowanie na marzec lub kwiecień? Czy termin złożenia wniosku jest jednoznaczny z terminem konieczności spełnienia wszystkich wymagań banku dotyczących kredytu?

 • Witam. jeżeli zarobki męża są wystarczające do otrzymania kredytu, możecie Państwo skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Justyna

  Witam, mam pytanie, jeśli w mojej rodzinie pracuje tylko mąż a ja wychowuję dziecko i nie pracuje, czy to nas w jakiś sposób dyskwalifikuje do otrzymania kredytu na MDM?

 • W tym momencie od złożenia wniosku do wypłaty kredytu z dofinansowaniem mija około 1 miesiąca. Wniosek mogą Państwo złożyć w dowolnym momencie (nawet teraz) – z terminem wypłaty dofinansowania właśnie na sierpień 2016. Wniosek zostanie przeanalizowany, a środki dla Państwa zarezerwowane. Do momentu wypłaty kredytu nie będziecie Państwo płacić rat kredytowych.

  Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Niekoniecznie. Mnożnik 15% nie oznacza, że otrzyma Pan dopłatę w kwocie 15% wartości mieszkania. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • gość

  witam, proszę o informacje jak długo trwa weryfikacja zgłoszenia do programu Mdm.
  Tzn. zakładając że chcę kupić mieszkanie np w sierpniu 2016r. , kiedy należy złożyć wszelkie dokumenty,żeby na sierpień mieć zapewnione dofinansowanie?
  Zaznaczam,że wszelkie kryteria dotyczące Mdm spełniamy

 • Dominik

  To jeśli mieszkanie kosztuje 300 tys i dofinansowanie MDM 15% wynosi 45 tys to będę miał pomniejszoną kwotę wartości mieszkania ale i tak będę musiał wpłacić coś od siebie, dobrze rozumiem ?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 15% wkładu własnego w przyszłym roku i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • artek

  Witam, chce zacząć w przyszłym roku budowę domu. Na co moge liczyć z dofinansowania mdm? ile musze wziasc kredytu zeby było dofinansowanie? mam 26 lat, żona również, i mamy 1 dziecko

 • Tak. Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie wyklucza takiej możliwości, o ile zostanie spełniony warunek określony w art. 11 ust. 3 pkt 1.

  W przypadku transakcji realizowanych na rynku wtórnym, dofinansowanie wkładu własnego może być wypłacone wyłącznie na rachunek osoby, która sprzedaje mieszkanie, na który przekazane zostały środki z tytułu udzielonego kredytu (czyli rodziców).

 • Tak, po urodzinach trzeciego dziecka będą Państwo mogli odkupić ww. mieszkanie od rodziców. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Dominik

  Jeśli wkład własny na mieszkanie w 2016 roku ma wynosić 15% to jeśli będziemy się starać rodzina 3 osobowa to według MDMu mamy dofinansowania 15% więc czy nie potrzebuje żadnych środków własnych żeby to mieszkanie kupić ?

 • Najprawdopodobniej wystąpiły jakieś błędy techniczne. Uprzejma prośba o spróbowanie ponownej rejestracji. Doradca powinien do Pani oddzwonić http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Katarzyna

  Zarejestrowałam się na stronie, ale nikt ze mną się nie skontaktował. Czy mogę prosić o ustalenie spotkania z doradcą w Toruniu albo bezpośrednio o numer kontaktowy, abym mogła zadzwonić? pozdrawiam

 • Damian

  ps. dodam, że moi rodzice chcą zakupić mieszkanie zaciągając kredyt hipoteczny, więc od razu zapytam czy gdybyśmy mogli je odkupić w ramach mdm to czy program dla młodych przewiduje również zakup mieszkania z rynku wtórnego obciążonego hipoteką?

 • Damian

  Witam,

  moi rodzice chcą zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego (stan deweloperski). Czy ja i moja żona z dwójką dzieci możemy je odkupić w ramach mdm jako rynek wtórny gdyby urodziło nam się trzecie dziecko? obecnie nie kwalifikujemy się na mdm ponieważ żona otrzymała od swoich rodziców w formie darowizny dom z działką.
  z góry dziękuję
  Damian

 • Najlepiej byłoby zawrzeć ze spółdzielnią pisemną umowę przedwstępną ściśle określającą parametry i cenę mieszkania. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem, omówi parametry kredytów w poszczególnych bankach i poinformuje, jakie zapisy w umowie będą potrzebne w zależności od wybranego banku.

 • Dariusz

  Jaki rodzaj umowy potrzebuję (między sprzedającym a kupującym mieszkanie) aby móc wystąpić o kredyt w programie MDM?
  Mieszkanie mam zamiar nabyć od spółdzielni w ramach przetargu ustnego.
  Co dokładnie powinienem otrzymać od spółdzielni aby móc przystąpić do programu MDM?

 • ok, jeżeli znana będzie cena mieszkania – zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Jeżeli wniosek zostanie złożony w grudniu, będzie Pan mógł skorzystać z programu wg obecnych zasad (czyli 10% wkładu własnego)

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z 1 dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać 20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Wniosek o przyznanie dofinansowania jest składany razem z wnioskiem kredytowym.

  Po urodzinach drugiego dziecka w 2016-tym roku nadal będzie szansa, aby otrzymać kredyt z wkładem własnym 10%, ale banki będą wymagały dodatkowego ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.

  Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Dariusz

  Przepraszam,namieszałem. Przetarg w grudniu, więc jak wygram to jeszcze załapię się na stare zasady?

 • Dariusz

  Więc dopiero mogę iść do banku po kredyt MDM gdy wygram przetarg?

 • Dariusz

  Bedzie to przetarg ze spółdzielni, nie komorniczy. Chciałem jeszcze w tym roku złożyć wniosek w banku, aby już w części rozpoczęto papierkową robotę, potem w styczniu wygrywam przetarg, idę z gotową kwotą kupna do banku i dostaję kredyt i dofinansowanie. Tylko właśnie czy wtedy uzna się to na starych zasadach (10% wkładu) cz już na nowych (15%)?

 • balbina

  Witam! Jesteśmy małżeństwem z jednym dzieckiem, w lutym urodzi się nam drugie dziecko, chcemy kupić jeszcze w grudniu mieszkanie 60 m2, czy możemy wziąć kredyt a o dofinansowanie dla mdm starać się po urodzeniu drugiego dziecka, które wyniesie 20%? lub czy będzie szansa wzięcia kredytu z dofinansowaniem mdm w 2016 po urodzeniu dziecka z 10% wkładem własnym?

 • Tak. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli złoży Pan wniosek w tym roku – skorzysta Pan z obecnych warunków. Zachęcam zatem do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Zastanawia mnie jedynie wspomniany przez Pana przetarg. Ogólnie przyjęte założenie MIiR€ (ustawa nie wyklucza możliwości objęcia finansowym wsparciem zakupu mieszkania z licytacji komorniczej lub przetargu, pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych kryteriów określonych w ustawie)€“ nie daje podstaw do zastosowania takiej możliwości w banku kredytującym.

  W opisanych przypadkach, podstawą zobowiązań stron do zawarcia umowy przeniesienia własności, na etapie składania wniosku, nie będzie umowa zobowiązująca, zawierająca parametry mieszkania, kwalifikujące do programu MdM. A umowa taka jest wymagana przez Ustawę MDM. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez Ministerstwo banki nie przyjmują wniosków dot. nabycia mieszkania w programie MDM poprzez licytację komorniczą lub przetarg.

 • Kasia

  Witam,mam troje dzieci(5,6 i 16 lat) i 42 lata mąż też,mieszkamy w tbs,38 m2,czy w 2016 roku mam szansę na dopłatę?

 • Dariusz

  Przetarg na mieszkanie mam w połowie stycznia. Czy jeśli złożę w banku wniosek jeszcze w tym roku, to załapię się na stare zasady, czy będę musiał mieć 15% wkładu własnego wg nowych zasad?.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli mieszkanie jest warte 100 tys. PLN, kredyt (już po odjęciu dofinansowania) musi wynosić min 50% tej kwoty, czyli 50 tys. PLN.

  Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat.

  Całkowity koszt kredytu jest zależny od marży wybranego banku. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Po upływie 5-ciu lat może Pan spłacić kredyt całkowicie, bez konsekwencji ze strony programu MDM.

 • Michaś

  Moje Pytanie brzmi. Jeśli chciałbym zakupić mieszkanie jako singiel.
  Powiedzmy w mojej miejscowości. 100 tys zł.
  To muszę 50 % pożyczyć od Banku na 15 lat tak ?
  Jaka jest kwota całościowa pytam mniej więcej bo wiem ,że procenty się różnią oddania po 15 latach ( licząc łącznie )
  Pożyczam 50 oddaje 60 ? 70 ?
  Jeśli 50 tys daje Bank 40 ja a 10 % Państwo tak ?
  Czy istnieje możliwość 40 tys bank 10 tys Państwo 50 ja.
  Czy mogę kredyt spłacić całkowicie ( a raczej pozostałą jego część.. po upływie 5 lat ? )
  Byłbym wdzięczny na odp na każde postawione pytanie.

 • Tak. Zwrot dofinansowania dotyczyłby jedynie przypadku, gdyby razem z gospodarstwem otrzymałby Pan dom lub mieszkanie (całość lub udział we własności).

 • Niestety nie – na podstawie art. 6 Ustawy MDM małżeństwa muszą skorzystać z kredytu z dofinansowaniem razem. Pani mąż nie spełnia warunków programu. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w Ustawie.

 • rafcyk

  Witam,
  Czy po skorzystaniu z MDM rodzice mogą mi przepisać gospodarstwo rolne (bez domu)?

 • Zosia

  Witam, czy możemy skorzystac z dofinansowania MDM, jako małżeństwo, w przypadku gdy mąż, będąc jeszcze kawalerem, kupił małe mieszkanie? Mieszkanie jest zapisane na męża. Obecnie wychowujemy 1 dziecko. Czy jest możliwośc wzięcia kredytu i zakup nowego mieszkania tylko na mnie?

 • Pytaliśmy o to w Ministerstwie. Oto odpowiedź: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Nowelizacja mówi o fakcie wychowywania min. trójki dzieci – czyli pociecha powinna się urodzić. Proponuję jednak nieco inne rozwiązanie. Jeżeli macie już Państwo upatrzony lokal – proponuję go wynająć. Mogą Państwo zacząć urządzać mieszkanie wg swoich potrzeb, a po urodzinach malucha – odkupić mieszkanie od sprzedawcy.

  jeżeli potrzebują Państwo porady w kwestii wyboru banku – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli informacji w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Niestety, warunek dot. własności nieruchomości dotyczy także czasu przeszłego. Jeżeli jest Pani lub była w przeszłości właścicielką 100% lokalu mieszkalnego, może Pani skorzystać z programu MDM tylko pod warunkiem wychowywania trójki lub więcej dzieci.

 • … ponieważ do wyliczenia kwoty dopłaty oraz warunków dot. limitów ceny i powierzchni potrzebne są konkretne informacje o danym lokalu 😉

 • Joanna

  Dziękuję za odpowiedź. Nasuwa mi się jeszcze jedna hipotetyczna sytuacja, jeśli tą nieruchomość zapiszę innej osobie i już nie będę właścicielem, czy wówczas obowiązuje karencja np. 5 lat wstecz bez bycia właścicielem nieruchomości? tzn. przepisuje na inną osobę, nie jestem już właścielem i od razu nabywam praco do mdm czy musi jakiś okres minąć?
  z góry dziękuję

 • Barbara

  Czy jak otrzymałam mdm na zgodny z programem metraż domu powierzchni użytkowej, to czy mogę go przerobić tj przebudować,zaadaptować poddasze przed upływem 5 lat? Oznacza to,że zwiększy się powierzchnia użytkowa.

 • mamma2

  Witam,
  Jesteśmy z mężem właścicielami małego 37m) mieszkania czy będąc w ciąży z trzecim dzieckiem możemy ubiegać się o skorzystanie z MDM czy dziecko najpierw musi się urodzić. Chcielibyśmy już w trakcie ciąży znaleźć większe lokum.

 • AS

  przed

 • Jeżeli jest Pani właścicielka 100% wymienionej nieruchomości to niestety nie mogą Państwo skorzystać z programu MDM. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Joanna

  Witam,
  w 2014 otrzymałam w formie darowizny nieruchomość od rodziców z zapisem dla nich do śmierci użytkowania parteru domu. Dom nie ma podziału na dwa osobne mieszkania. Zapis jest tylko na mnie ze względu na formę darowizny (w związku małżeńskim w takcie zapisu byłam już od 3 lat). Obecnie z mężem chcielibyśmy skorzystać z mdm, mamy jedno dziecko, drugie urodzi się w kwietniu 2016. Czy w takiej sytuacji mamy prawo do mdm?

 • Oczywiście – o ile zostaną spełnione wymienione poniżej warunki. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marysia

  Witam,
  Jestem właścicielem połowy domu 240 metrowego. Czy MDM mnie dotyczy. Posiadam 4 dzieci.

 • Tak. Jeżeli złoży Pani wniosek w tym roku, skorzysta Pani z obecnych warunków kredytowania. Zachęcam także do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W kwestii wyliczenia kwoty dofinansowania – zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Ada

  Witam, chcę złożyć wniosek o kredyt i dofinansowanie MDM w pierwszym tygodniu grudnia. Czy załapię się jeszcze na 10% wkładu własnego, który zostanie sfinansowany z MDM? W związku z kończącym się na ten rok budżetem na MDM zostanie on wypłacony w styczniu?

 • P.

  witam jaką marże możemy uważać za niska przy MDM,i ile dopłaty przysługuje na małżeństwo bez dzieci .

 • Dopłaty będą wypłacane do końca roku. Swoją otrzyma Pan w terminie, który wpisał Pan w składanym wniosku.

 • Dokument może złożyć Pan w dowolnym momencie. Polecam kontakt z Pańskim doradcą w celu otrzymania druku dyspozycji wcześniejszej wypłaty.

 • Mateusz

  Witam,
  staram się o dofinansowanie MDM do kredytu na mieszkanie. W poprzednim tygodniu złożyłem wnioski o kredyt z dofinansowaniem do banków poprzez doradcę. Jaki jest warunek abym dostał dofinansowanie jeszcze w tym roku, jeśli dostanę kredyt? (spełniam warunki mieszkaniowe programu MDM) Czy są konkretne daty do kiedy jest wpłacane dofinansowanie w roku kalendarzowym 2015?

 • Krystian

  A kiedy będzie trzeba to zrobić i jakie dokumenty są potrzebne

 • W przypadku domów spełniających kryteria o których pisałem w 1 komentarzu naszej dyskusji – nadal obowiązują.

 • justysia

  Czyli zwroty podatkow od materialow nadal obowiazuja? Bo z tego co wiem w poprzednim roku nie bylo takiej mozliwosci

 • Jeżeli do będzie budowa na Państwa działce – możliwy jest jedynie zwrot VAT. Proszę ew. rozważyć opcję, którą wymieniłem powyżej.

 • Słusznie. Przy czym w przypadku ew. zawarcia związku małżeńskiego będą Państwo mogli ustalić współwłasność wcześniej. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • justysia

  Czyli jesli ta dzialla jest przepisana na nas nie nalezy sie nam nic ani zwrot podatku od materialow ani dofinansowanie Z programu mdm jesli firma nam go wybuduje ?

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

  Narzeczony może więc (ale nie musi, jeżeli sam ma zdolność) uczynić Panią współkredytobiorcą. W żaden sposób nie przełoży się to na kwestie dot. współwłasności.

  Po ślubie będą mogli Państwo ustanowić współwłasność mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Niestety nie. To nadal będzie system gospodarczy – czyli ew. zwrot VAT. Jedyna opcja na dofinansowanie to sprzedaż działki firmie budowlanej lub osobie prywatnej. Wymieniona osoba buduje dom, po zakończeniu inwestycji Państwo odkupujecie nieruchomość. Proszę uwzględnić w wyliczeniach kwestie podatkowe.

 • Jeżeli zarejestrują Państwo wniosek do końca roku (nawet, jeżeli wypłata będzie w przyszłym roku), powinni Państwo tegoroczne otrzymać warunki. Analogiczna sytuacja miała miejsce w roku ubiegłym przy zmianie minimalnych poziomów wkładu własnego.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Mariusz

  Witam, mam podobną sytuację też w przyszłym roku będę starał się o kredyt w mdm z narzeczoną, przez 5 lat jest ustanowiony jeden właściciel nieruchomości, po tym okresie można ustanowić współwłaściciela kiedy to kredyt zaciąga narzeczeństwo. W takim przypadku trzeba być pewnym tego co się robi bo można zostać na lodzie i mieć zobowiązania względem banku. Ale kto nie ryzykuje szampana nie pije 🙂

 • Ania

  Witam, wraz z narzeczonym chcemy wnioskować o kredyt na mieszkanie z mdm w grudniu 2015/styczniu 2016. Jedynie jedno z nas może ubiegać się o kredyt ze względu na to, że nie jesteśmy małżeństwem. Narzeczony posiada większą zdolność kredytową oraz umowę na czas nieokreślony, wobec tego to on będzie składać wniosek i mieszkanie do czasu ślubu będzie jego własnością. Dodam, że ślub mamy ustalony na wrzesień 2016, razem odkładaliśmy pieniądze na wkład własny i razem będziemy spłacać kredyt zarówno przed ślubem jak i po. Chciałabym zapytać wobec tego, czy będzie miał znaczenie fakt, dopisania mnie jako osoby wspomagającej jego zdolność kredytową bądź jeśli w ogóle nie będę wpisana jako osoba wspomagająca zdolność ? Czy może to wiązać się w przyszłości z jakimiś konsekwencjami odnośnie własności?

 • justysia

  A jesli budowa domu bedzie systemem zleceniowym oraz bedzie brany kredyt hipoteczny nie nalezy sie nam dofinansowanie z programu mdm?

 • Monika

  Witam, aktualnie z mężem czekamy na umowę deweloperską. Moje pytania jest następujące. Jeżeli dostaniemy umowę w grudniu czy jesteśmy w stanie jeszcze się załapać na 10% wkład własny obowiązujący w tym roku?? I czy w styczniu zapewniony jest jakiś bufor czasowy na złożenie wniosku i załapanie się na tegoroczne warunki??

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na ten rok? Nie. Ale może Pan wnioskować o przesunięcie wypłaty dofinansowania na początek stycznia 2016.

 • Krystian

  Bank radził mi wpisać do końca marca i tak uczybilem. A jak będzie pozytywną decyzją banku w tym roku to można przyspieszyć okres wypłaty mdm?

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie:http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze najlepszą z dostępnych ofert.

 • Oczywiście. Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Witam. Wymienione zapisy znajdzie Pan w Ustawie dot. programu Rodzina na Swoim. Nie mam jej niestety na swoim kompie, a drobne problemy techniczne uniemożliwiają mi jej uzyskanie z netu. Jeżeli się nie uda Panu znaleźć ww. ustawy – jutro postaram się odpowiedzieć na Pana pytanie.

 • Nie ma problemu.

 • Justysia

  Witam a czy jest dopłata do budowy domku jednorodzinnego w programie mdm? W roku 2016? Jesteśmy z mężem na etapie załatwiania pozwolenia na budowę i zastanawiamy się czy możemy się starać o dopłatę do budowy?

 • Yuriy Hz

  Witam,

  Czy ja teraz mogę zlozyc wniosek o MDM na rok 2016?

  Pozdrawiam,
  Jurek

 • P+K

  Bardzo proszę o podanie z jakiego artykułu i jakiej ustawy to wynika.
  (Na marginesie: w umowie z bankiem mam dopuszczoną sprzedaż już po 3 latach od wzięcia kredytu w RnS.)

 • Pola

  Dziękuję 🙂

 • Do wyliczenia kwoty dofinansowania potrzebuję sporo więcej informacji. Może Pani jednak skorzystać z kalkulatora na naszej stronie i wyliczyć kwotę samodzielnie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Pola

  Rozumiem liczyłam na konkretne wyliczenie ile dostaniemy w tym wypadku dopłaty 🙂

 • Jeżeli wymieniona 1/6 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 10% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Witam. Spłacanie rat razem z głównym beneficjentem programu nie rodzi obowiązku podatkowego z tytułu darowizny.

 • Justyna

  Witam
  W spadku po mamie otrzymałam część domu, który dzielę z siostrą i tatą (moja część to 1/6). Czy w związku z powyższym możemy skorzystać z mężem z programu MDM kupując inny dom?

 • POLA

  Witam. chcielibyśmy z mężem kupic mieszkanie o pow 75 m kw za 259 tyś zł. Czy program MDM pokryje nam wklad własny ?

 • Piotr

  Witam,
  podłącze się do pytania, gdyż mam podobną sytuację. Czy do momentu ślubu, spłacając kredyt nie będąc właścicielem mieszkania, a jedynie osobą wspomagającą zdolność, jestem zobowiązany do odprowadzania podatku do Urzędu Skarbowego ? Mówiąc inaczej spłacam swój kredyt lecz nie jestem właścicielem mieszkania, czy wpłaty mogą być traktowane jak darowizna ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Jeżeli zdefiniował Pan datę wypłaty w tym roku, dofinansowanie zostanie wypłacone zgodnie z wymienioną datą.

 • krystian

  Witam,
  tydzień temu złozyłem wniosek w BGZ o kredyt hipoteczny. Jutro już bank bedzie wyceniał mieszkanie. Czy w tym roku zostanie wypłacone MDM czy w przyszłym?

 • Witam. Kredyt powinni wziąć Państwo. Rodzice mogą ew. wspomóc Waszą zdolność. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Mery

  Witam.
  Planujemy z mężem zakup mieszkania z.doplata mdm. Czy jesli kredyt na siebie biorą rodzice, żeby nam ten zakup sfinansować to czy możemy się starać o dopłatę mdm? Tzn. w jakiś sposób „dopisać ” nas do kredytu, mimo że nie mamy zdolności, żeby dostać mdm? Pozdrawiam

 • Przed – parametry mieszkania będą potrzebne do sprawdzenia limitów i wyliczenia dofinansowania.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Witam. Nie ma takiej możliwości. Program będzie działał do końca 2018-go roku, po czym z pewnością zostanie zastąpiony kolejną edycją.

 • Witam. Jeżeli będzie to nabycie mieszkania w drodze spadku – nie muszą Państwo zwracać dopłaty. Jeżeli będzie to natomiast darowizna – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

 • Owszem. W przypadku RnSu przez 8 lat nie wolno Panu:

  – zbywać prawa własności (lub współwłasności) kredytowanej nieruchomości
  – nabywać prawa własności (współwłasności) do kolejnej nieruchomości mieszkalnej (poza dziedziczeniem)
  – użyczać lub wynajmować zakupionej nieruchomości
  – użytkować nieruchomości w taki sposób, który uniemożliwia zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych

 • Witam. Jeżeli wniosek został złożony w tym roku – nawet jeżeli wypłata nastąpi w przyszłym, obowiązują Państwa warunki na moment złożenia wniosku o kredyt. Analogiczna sytuacja miała miejsce w poprzednim roku, kiedy to wartość wymaganego wkładu własnego zmieniała się z 5% na 10%

 • P+K

  Chcę sprzedać mieszkanie kupione w ramach programu RnS ponad 5 lat temu. Czy z ustawy wynikają jakieś kary z tytułu sprzedaży nieruchomości w okresie krótszym niż 8 lat od zakupu?
  Dodam, że w umowie z bankiem nie mam wpisanych kar umownych z tego tytułu.

 • THX

  Złożyliśmy wniosek w tym roku. Mamy pozytywną decyzję z banku w sprawie kredytu z dopłatą MDM (mdm w tym przypadku w całości pokrywa nam z małą nawiązką wkład własny) jednak bank poinformował, że w związku z bardzo dużą ilością wniosków MDM pod koniec roku wypłata kredytu nastąpi dopiero w przyszłym roku. Czy w związku z tym będziemy musieli pokryć wkład własny w wysokości 15% (od 2016r.) czy 10% tak jak obowiązuje w tym roku?

 • mar

  Czy jest możliwość że od przyszłego roku zlikwidują program MDM ? Czy będzie on na 100% ?

 • Justyna

  Witam,

  wraz z mężem mamy kredyt z dofinansowaniem MDM, który zawarliśmy kilka miesięcy temu Jesteśmy w trakcie wypłaty II transzy kredytu. Co się stanie w przypadku kiedy jedno z nas otrzyma mieszkanie po babci? Musimy zwrócić dopłatę? W dniu zawarcia umowy kredytu nie byliśmy właścicielami mieszkania.

 • Malak

  Witam,
  jaki jest dalszy ciąg postępowania po złożeniu wniosku o MDM?
  Czy mieszkanie/dom trzeba znaleźć przed złożeniem wniosku czy po?

  Pozdrawiam

 • Tak. Po upływie 5-ciu lat od momentu przekazania własności lokalu nabytego w ramach programu MDM możecie Państwo odebrać weksel. O ile mi wiadomo, są one jednak przechowywane w banku kredytującym, a nie w BGK.

 • Witam. Jeżeli wniosek o Pańskie dofinansowanie został już złożony, może Pan spać spokojnie. W momencie rejestracji wniosku o dofinansowanie kwota Pańskiej dopłaty została „zarezerwowana” na poczet przyszłej wypłaty.

 • Sprzedający powinien doprowadzić do odbioru technicznego ww. domu. Odnośnie drugiego pytania – możliwości są dosyć ograniczone. Bank kredytujący może sprawdzić fakt własności w swoich bazach lub np. w bazie AMROn, nie daje to jednak 100% pewności.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Łukasz

  w 2015

 • Paula

  Wypłata dopłaty mdm miała być jeszcze w 2015 czy dopiero w 2016?

 • Aliiii

  Witam. Przy podpisywaniu umowy kredytowej pracownik banku stwierdził że po iluś latach możemy odebrać nasz podpisany weksel in blanco z BGK, tylko nie wiedział dokładnie po jakim czasie. Czy orientujecie się może w tej sprawie? Czy po 5 latach możemy odebrać weksel?

 • Łukasz

  Witam

  złożyłem wniosek o dopłatę mdm w mc październiku. Dzisiaj otrzymałem informację od swojego doradcy iż pieniądze się kończą na ten rok ze względu na zbyt duże zainteresowanie dopłatą po wejściu w życie rynku wtórnego. Co w przypadku kiedy zabraknie środków na ten rok a otrzymam kredyt hipoteczny?
  Dopłata zostanie dopełniona na początku roku na konto dewelopera ? Czy będę musiał na nowo składać wszystkie wnioski o kredyt zaświadczenia o dochodach itp

 • Maciek

  Rozumiem, dziękuje! Jaki stan pozwala na uzyskanie dokumentu pozwolenia na użytkowanie, czy jakieś szczególne wymogi muszą byc spełnione? Czy wystarczy, że nieruchomośc zostanie doprowadzona do stanu deweloperskiego? Odnośnie jeszcze tej nieruchomości w przeszłości, jak wygląda faktyczna weryfikacja przez BGK czy kredytobiorca posiadał kiedyś jakas nieruchomośc?

 • Danka

  Dziękuję mogę spac spokojnie. Pozdrawiam

 • Witam. Jeżeli cena domu nie uległa zmianie – nie będzie problemów.

 • Danka

  Witam czy bede miała problem z wypłata dofinansowania przez BGK jezeli w akcie notarialnym jest informacja o wyposażeniu domu tzn czesci wyposażenia jakie pozostawia nam poprzednia włascicielka. Cena domu nie ulegla zmianie i jak najbardziej miesci sie w limitach.Z gòry dziękuję za odpowiedz.

 • Witam. Niestety nie, decyduje data umowy. „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”

 • blady

  Witam. Czy w przypadku kiedy osoba złożyła wniosek o dopłatę MDM przed
  wrześniową nowelizacją a umowę kredytową podpisywała już po nowelizacji
  może nadpłacić lub też całkowicie spłacić kredyt przed upływem 5 lat?

 • Obawiam się, że aby tak się stało, musicie zawnioskować o kredyt jako małżeństwo.

  Czy mogę ew. zaproponować inny wariant? O kredyt z dofinansowaniem występuje jedynie jedno z Państwa, drugie wspomaga zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Po zawarciu związku małżeńskiego ustanowicie współwłasność nieruchomości. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Kredytobiorca składa odpowiednie oświadczenia, poddaje się egzekucji i podpisuje weksel oraz jest świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

  Odnośnie drugiej części pytania – jeśli budynek byłby sprzedawany w trakcie budowy to dofinansowanie MDM nie będzie możliwe, gdyż celem kredytu MDM jest zakup, a nie dokończenie budowy, a z kolei bank finansuje wyłącznie inwestycje , które zostaną zakończone z uwzględnieniem środków z kredytu i środków własnych. Zbywca musi doprowadzić budowę do stanu pozwalającego na uzyskanie dokumentu zgłoszenia do użytkowania.

 • Paweł

  Witam,

  wspólnie z narzeczoną planujemy zakup mieszkania w 2016 roku.Inwestycja rozpoczyna się w styczniu.Chcemy,aby mieszkanie była naszą wspólną właściwością.W którym momencie musimy być już małżeństwem? Czy już w momencie podpisania umowy przedwstępnej?Ślub planujemy dopiero w sierpniu.

 • Maciek

  Witam,
  W jaki sposób BGK sprawdza czy przyszły kredytobiorca był w przeszłości posiadaczem jakiejś nieruchomości? Jak wygląda dofinansowanie przy zakupie domu w stanie surowym otwartym, czy jest możliwa ?

 • Jeżeli złożą Państwo wniosek w tym roku – powinno wystarczyć. W przyszłym roku może się okazać, że kwota dopłaty jest niewystarczająca na pokrycie wymaganego wkładu własnego.

 • Witam. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z programu MDM w bieżącym roku, przyznane dofinansowanie powinno wystarczyć na wymagany wkład własny (10%). Od przyszłego roku wymagany wkład będzie już wynosił 15% (lub 10% plus dodatkowe ubezpieczenie). Z drugiej strony, po urodzinach drugiego dziecka zwiększy się kwota dofinansowania, którą Państwo otrzymacie (wzrost wartości mnożnika z 15% na 20%).

 • Sugerowałbym dokładną datę przekazania kluczy.

 • P4GER

  Uściślając, chodzi mi czy wystarczy na wkład z dofinansowania MDM?

 • P4GER

  Witam,
  Chcielibyśmy z żoną zakupić mieszkanie w przyszłym roku. Posiadamy jedno dziecko, natomiast drugie jest w drodze i urodzi się w marcu. Czy w przypadku dwójki dzieci też będzie wymagany wkład własny przy mieszkaniu ok. 65 metrów i cenie ok. 250000 w województwie sąsiadującym ze stolicą pomorza? Czy lepiej pospieszyć się z zakupem mieszkania na ten rok?

 • Tomasz

  Rozmawiałem już wstępnie o tym ze sprzedającym i wyraził zgodę. I jeszcze moje drugie pytanie: czy w akcie notarialnym będzie zapis z dokładną datą przekazania kluczy, czy tylko ogólnie, że klucze do mieszkania zostały już przekazane?
  Dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Nie jest możliwe, aby dofinansowanie zostało zmniejszone ze względu na wyższy wkład własny. Algorytm wyliczenia kwoty dofinansowania jest ściśle określony:

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Witam. Jeżeli sprzedawca mieszkania wyraża zgodę – nie ma problemu, aby odebrał Pan klucze wcześniej i rozpoczął przygotowywanie mieszkania.

 • Witam. Wszystko zależy na kiedy mieli Państwo ustalony pierwotny termin wypłaty. Jeżeli był on ustalony na ten rok, znaczne przesunięcie terminu wypłaty może się skończyć koniecznością złożenia nowego wniosku. Jeżeli jest to jedynie przyspieszenie przyszłorocznego dofinansowania – nie będzie problemu. Wystarczy jedynie złożyć dyspozycję wcześniejszej wypłaty.

 • Program MDM jest bardzo popularny. Banki przeżywają obecnie oblężenie. Proces od rejestracji wniosku do wypłaty trwa około 1 miesiąca. Po dwóch tygodniach powinni jednak Państwo otrzymać jakiekolwiek informacje. Polecam skontaktować się z doradcą prowadzącym Państwa sprawę i próbować się dowiedzieć, na jakim etapie jest Państwa kredyt.

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Wracając do Pani pytania. Możecie Państwo określić termin wypłaty kredytu pod koniec bieżącego roku, a termin wypłaty dofinansowania pod koniec lutego 2016. Taka konstrukcja transakcji nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Kornelia Siemieniewska

  Witam kupuję mieszkanie za kwotę 201 248 tys. Deweloper życzy sobie wpłaty 5 tys zł a resztę w ostatniej transzy. Wg kalkulatora MDM dostane kwotę dofinansowania w wysokości 18 448 zł plus moje 5 tys w sumie jest to więcej niż 10% wkładu własnego. Wstępnie dostałam informację od banku w którym staram się o kredyt, że będę musiała dopłacić jeszcze 2 tys do wkładu własnego a dofinansowanie z MDM malej o te 5 tys, czy to jest możliwe? Przecież procent wkładu własnego 10% jest już osiągnięty, tak samo z dofinansowaniem nie powinno zależeć od wielkości mieszkania i ceny za metr a nie od kwoty pozyskania kredytu? Wychodzi na to czym większy wkład tym mniejsze dofinansowanie?

 • Tomasz

  Czy można odebrać klucze do mieszkania kupowanego z dopłatą z MDM przed
  podpisaniem aktu notarialnego? W celu odmalowania, przygotowania
  mieszkania do zamieszkania. Bo podobno w akcie notarialnym jest termin
  przekazania kluczy i nie wiem czy jak będzie on wcześniejszy niż sam
  akt, to czy BGK będzie miał zastrzeżenia o cofnie dotację?

 • Martyna

  Witam, czy istnieje możliwość przesunięcia terminów zawartych w umowie przedwstępnej (tj. termin zawarcia aktu notarialnego oraz wypłaty pierwszej i drugiej transzy pieniędzy) już po otrzymaniu pozytywnej decyzji o dofinansowaniu. Z pewnych przyczyn musimy te procedury „przenieść” najwcześniej na styczeń 2016. Może załatwi sprawę aneks do umowy przedwstępnej? Czy trzeba wnioskować na nowo? Proszę o pomoc.

 • Limak

  Witam od otrzymania wstępnej decyzji kredytowej od dyrektora banku minęły 2tygodnie tego samego dnia dostałem informacje że papiery wysłane do warszawy i tu moje pytanie czy normalne jest to że w ciągu 2 tygodni analitycy nie zdecydowali?

 • Katarzyna V

  Witam. W najbliższym czasie będziemy się starać o kredyt z dofinansowaniem MDM, jesteśmy małżeństwem z 2 dzieci. Mieszkanie pod względem ceny i metrażu mieści się w limitach MDM. Jednak mam podstawowe pytanie. Właściciele mieszkania mogą się wyprowadzić dopiero w połowie lutego, wcześniej chcą zbyć nieruchomość. Wiem, że nie może być mowy o użyczeniu mieszkania. Czy można starać się o kredyt do końca tego roku a datę dofinansowania określić na koniec lutego?? Jak zrobić z zapisem w akcie notarialnym odnośnie przekazania kluczy??
  Proszę o pomoc

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • ABC

  ..dziękuję i pozdrawiam

 • piwnica/komórka lokatorska nie powinny być wliczane do metrażu użytkowego zgodnie z rekomendacją BGK, którą można znaleźć np. tutaj:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Polecam podać na umowie metraż użytkowy samego mieszkania lub zaznaczyć, że powierzchnia piwnicy i komórki nie jest powierzchnią użytkową.
  Zapis: „…o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 87m2” nie jest w świetle wymienionej rekomendacji poprawny.

 • ABC

  ….wydawało mi się że będzie dobrze, w końcu metrażu piwnicy/komórki lokatorskiej nie wlicza się do powierzchni użytkowej, a jak przytoczyłem powyżej jest to rozpisane, choć w pierwszej części zdania jest podany łączny metraż mieszkania i piwnicy…to jak to rozpisać w umowie żeby było dobrze?

 • Tak. Proszę jedynie pamiętać, że kwota Państwa własnych środków powiększona o kwotę dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości lokalu, który chcą państwo nabyć.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Odradzam. Będzie to ustanowienie współwłasności domu na rzecz innej osoby i zakończy się zwrotem części dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,

  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w

  części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Niestety nie. Limit powierzchni użytkowej w programie MDM w przypadku rodziny z trojgiem dzieci kupującej mieszkanie wynosi 85 m2.

 • Danka

  Witam wraz z narzeczonym wzielismy kredyt na kupno domu i otrzymalismy dofinansowanie MDM tzn narzeczony otrzymal poniewaz umowa kredytowa sporzadzona jest tylko na niego. Moje pytanie brzmi czy podczas sporzadzania aktu notarialnego moge byc dopisana jako wspolwlasciciel? czy nie spowoduje to zwrotu dofinansowania? Z gory dziękuję za odpowiedz.

 • Asia

  Witam, czy jeśli z mężem będziemy posiadali swój wkład własny możemy liczyć na MDM?

 • ABC

  witam, w bliskim czasie będę podpisywał umowę deweloperską i będę się starał o kredyt z dopłatą mdm (3dzieci)…mam zamiar kupić mieszkanie o całkowitej powierzchni 83,5metra + piwnica/komórka lokatorska 3,5 metra-razem 87metrów. W przesłanym wzorze umowy jest zapis takiej treści: „…o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 87m2, z czego 83,5 m2 przypada na lokal mieszkalny, zaś 3,5m2 na pomieszczenie przynależne,tj. piwnicę”…czy taki zapis będzie prawidłowy, żeby nie było problemu z dofinansowaniem?

 • Witam, wszystko zależy od tego, jaką datę dot. wypłaty kredytu i dofinansowania wpisał Pan na wniosku kredytowym. Jeżeli jest to bardzo odległy termin – można go przyspieszyć składając dyspozycję wcześniejszej wypłaty środków. Bank rezerwuje środki z BGK każdego 10-go, 20-go i ostatniego dnia każdego miesiąca. Kiedy już wpłyną środki z BGK, realizacja dyspozycji na konto sprzedawcy zajmuje max 3 dni robocze.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Odnośnie drugiej części pytania:

  Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Dd

  Witam! Chcialbym dowiedziec sie w jakim czasie pieniadze zostana wyplacone sprzedającemu? Dnia 9.11.2015 zostala podpisana umowa z bankiem, natomiast akt notarialny zostal dostarczony do banku w dniu 12.11.2015.

 • Kabe

  Witam!
  Początkowo z narzeczonym planowaliśmy przyspieszyć ślub, aby zakupić mieszkanie i dostać dopłatę MDM.

  Okazało się jednak, że można dostać dopłatę jako singiel, a do spłaty kredytu może dołączyć każdy (nie tylko rodzina, jak to było wcześniej), dlatego postanowiliśmy ubiegać się o dopłatę jako single.
  Podpisaliśmy umowę z deweloperem z udziałami po połowie na nas dwoje (jako dwie obce osoby).
  Po złożeniu dokumentów do banku o udzielenie kredytu, okazało się, że w umowie, mieszkanie musi być zapisane tylko na osobę, która ubiega się o dopłatę z BGK.
  Wcześniej nikt nas o tym nie poinformował… cały czas wspominaliśmy, że będziemy ubiegać się o dopłatę jako single. Jakoś nikomu to nie przeszkadzało, ani notariusz przy podpisaniu umowy, ani pełnomocnik dewelopera, ani też nasz doradca nic nie mówili, że tak nie może być. Również dzwoniliśmy na infolinię, żeby się upewnić.

  Doradca powiedział żebyśmy napisali aneks do umowy o zmianie właścicieli.
  Oczywiście trzeba będzie zapłacić za to u notariusza. Pytanie czy taki zapis będzie można zrobić, czy nie trzeba będzie napisać nowej umowy i znowu zapłacić ponad tysiąc złoty za to.

  Pytanie kogo winić za te błędy? Kto ma za to zapłacić? I pytanie czy to rozwiąże wszystkie problemy?

  Dodatkowo mam takie pytanie, jeśli ubiegam się o dopłatę MDM jako singiel i dostanę tę dopłatę, następnie wezmę ślub to czy można zrobić zapis o współwłasności mieszkania bądź zameldowanie współmałżonka w moim mieszkaniu?

 • Nie znam warunków Pańskiej umowy, nie chcę wprowadzać Pana w błąd. Polecam kontakt z Pańskim doradcą i sprawdzenie tematu.

 • Soliw

  Czyli nie istnieje ustawowe 14 dni? Są tylko warunki wypowiedzenia, nie odstąpienia przed wypłatą kredytu….

 • W Pańskiej umowie powinien być zapis dotyczący odstąpienia od umowy oraz kosztów takiej decyzji. Konsekwencje są zależne od wybranego banku, polecam ew. kontakt z Pańskim doradcą i sprawdzenie tematu.

 • Soliw

  Witam, podpisałem umowę kredytową dnia 6.11.2015 w ramach mdm na wysokość 180 tys. zł, z kolei wczoraj pojawiła mi się dużo fajniejsza oferta na mieszkanie o lepszych parametrach czy można jakoś odstąpić od umowy kredytowej bez konsekwencji? do tej pory kredyt jeszcze nie został uruchomiony, jedynie produkt poboczny, ale jego koszta też miałyby być pobierane od I raty. Bank nic nie wspominał o odstąpieniu, w umowie są tylko jakieś powody wypowiedzenia, ale bardziej w sytuacji gdyby już kredyt uruchomiony, typu: nie spłata rat, utrata zdolności, złe przeznaczenie kredytu i są podane koszta egzekucyjne itp.

 • ok, w takim razie polecam powołać się na podane powyżej rekomendacje Ministerstwa

 • mayH

  Niee, zarówno wniosek o dofinansowanie, jak i umowę kredytową podpisałem tylko ja. Przy wniosku mój stan – singiel, przy umowie – żonaty.

 • Jeżeli już jest Pan po umowie kredytowej, nie powinna zdarzyć się sytuacja odmowy dofinansowania.

 • Wg mnie mieszkanie może być jedynie Pańskie. Dziwię się, że bank dopuścił do sytuacji, że wniosek składał Pan sam, a umowę podpisaliście we dwoje. Jak napisałem, podpytam w poniedziałek, co można ew. zrobić.

 • mayH

  Wniosek o dofinansowanie składany był z jakieś 3 tygodnie przed ślubem, okres dofinansowania byłby jednak do dziś, także z 2 tygodnie temu (już po ślubie) trzeba było sporządzić jakby nowy wniosek, podmieniający, zmieniający datę wypłaty dofinansowania do końca listopada. Umowa kredytowa podpisywana była gdy byłem już po ślubie, ale nie mówili nic o tym by żona musiała przystąpić do tego kredytu… Z tego co Pan piszę, wynika, że może być i dobrze, ale pytanie co zawrzeć w umowie notarialnej… czy musi być, że mieszkanie przechodzi w mój wkład czy może być, że dla Nas obojga?

 • strauss87

  Witam, podpisałem umowę z bankiem Pekao S.A kredyt MDM rynek wtórny, miałem rezerwację środków z BGK, czy teraz po umowie BGK może odmówić wypłaty dofinansowania? Czy coś takiego się zdarza? Bo zgodę wcześniej wydali.

 • Poszperałem w naszej korespondencji z bankami. Znalazłem takie wpisy:

  Weryfikacja stanu cywilnego w zakresie prawa do dofinansowania odbywa się w momencie składnia wniosku o dofinasowanie w banku. Kredytobiorcą mogą być małżeństwa, single, jak również osoby samotnie wychowujące dzieci. Zmiana stanu cywilnego po przyznaniu dofinasowania nie skutkuje jego cofnięciem

  i jeszcze taki:

  MIiR:
  Podpisałem umowę kredytową, a także otrzymałem dofinansowanie jako singiel, natomiast akt własności będę podpisywał będąc już w związku małżeńskim. Czy będzie to miało wpływ na otrzymane wsparcie?

  Nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Mieliśmy podobny przypadek w zeszłym tygodniu i rozmawiałem o tym z BGK. Z ich punktu widzenia liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Ze strony banku ważny też jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej, choć osobiście proponowałbym dla bezpieczeństwa dopiero po wypłacie dofinansowania.

 • mayH

  Złożyłem wniosek jako singiel, a umowę kredytową podpisywałem będąc już żonatym. Żona nie została ujęta przy kredycie. Bank wie, że zmieniłem stan cywilny.

 • Witam. jeżeli złożył Pan wniosek i podpisał umowę kredytową jako singiel – nie powinno być problemu. Mieszkanie powinno być przekazane jedynie Panu (tzn. Pan jest jedynym właścicielem). W późniejszym okresie może Pan ew. wystąpić o rozszerzenie współwłasności mieszkania. Dla pewności skonsultuję ten temat w poniedziałek.

 • Tak. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Tak, jest taka szansa. Proces kredytowy od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu zajmuje obecnie około miesiąca.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Dokładnie. Limit ceny 1m2 w przypadku woj. wielkopolskiego (pozostałe miasta) wynosi 4.203,10 PLN (rynek pierwotny). Stan wykończenia mieszkania nie ma znaczenia (o ile mieści się w limicie, a sama inwestycja została zakończona).

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Może, ale jest jedno ale. Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • mayH

  Witam, mam problem z Bankiem. Swego czasu jako singiel złożyłem wniosek o dofinansowanie z mdm i podpisałem umowę przedwstępną na kupno mieszkania, bank jednak nie wyrobił się do dnia mojego ślubu z wydaniem decyzji kredytowej. Pani z Banku zapewniała mnie, że nie będzie problemu, że liczy się data złożenia wniosku. Problem jednak pojawił się u notariusza, gdy trzeba było sporządzić umowę kupna i wynikła niemożliwość kupienia mieszkania do mojego wkładu, gdyż jestem żonaty. Można to podobno obejść by było dobrze, ale pytanie czy na pewno będzie dobrze i czy dofinansowanie otrzymam?

 • Julia Sosna

  Oni moga przystapic do kredytu razem z Wami jesli chcecie dostac dofinansowanie to Wy bierzecie kredyt a Oni razem z Wami -wspomagaja wasza zdolnosc kredytowa;)

 • xdot

  Witam. Jeżeli nie mamy zdolności kredytowej z mężem. Czy kredyt może wziąć nam np. Rodzic ?

 • Monika

  Witam, czy jeżeli złożymy wniosek do banku w przyszłym tygodniu to jest szansa na wypłatę MDM-u jeszcze w tym roku ?

 • Robson-77

  Właśnie to sprawdzałem, ale chciałem potwierdzenia od Państwa gdyż nie chciałbym popełnić jakiejś gafy i nie byłem pewien,którą kwotę wziąść do wyliczenia, rozumiem że w moim przypadku do obliczenia brać 4 203,10zł tak? i rozumiem, że nie ma przeciwskazań w programie by mieszkanie zakupić gotowe do zamieszkania jeśli tylko mieści się w limicie?

 • Kasia

  Jesli ktos mieszka za granica czy moze starac sie o MDM ???

 • Przy umowach na czas określony banki wymagają 3/6 miesięcy u obecnego pracodawcy, niejednokrotnie musi być to druga umowa z pracodawcą oraz wskazana jest promesa przedłużenia zatrudnienia.

  Polecam jednak spróbować, np. poprzez rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć. Nic Państwo nie tracicie, a możecie zyskać całkiem pokaźne wsparcie.

 • Witam. Jeżeli złoży Pan wniosek w tym roku, będą Pana obowiązywały tegoroczne warunki.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • Witam. Można to w miarę prosto sprawdzić. Polecam w tej kwestii nasz kalkulator na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Witam. Powinni Państwo otrzymać wsparcie w wysokości 23.850 PLN, co może pani sprawdzić w kalkulatorze na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Julia Sosna

  A ja powiem z doswiadczenia ,ze zwykla umowa przedwstepna notarialna wyglada inaczej anizeli wymaga tego potem bank dla potrzeb MDM- oczywiscie mozecie podpisac „zwykla”- czyli taka bez terminow itp ale potem bedziecie musieli aneksowac owa umowe na potrzebe mdm w konkretnym banku -dany bank moze sobie wymyslic rozne zapisy, ktore juz maja sie znalezc w umowie przedwstepnej a co w normalnym trybie zapisuje sie dopiero w akcie notarialnym… aneksowanie umowy przedwstepnej wiaze sie z kosztami- radze sie przejsc do banku , w ktorym chce sie uzyskac kredyt i dopytac jakie zapisy wymagaja – zaoszczedzicie troche kasy…

 • dchm

  Witam. Jesteśmy rodzina z jednym dzieckiem. Mąż ma umowe o prace na czas określony, ja mam umowę zlecenie miesięczny dochód około 3,500zl. Czy przy takich umowach możemy starać sie o kupno mieszkania i dopłatę MDM?

 • gnysek

  Czy jeśli złożę wniosek o kredyt na dniach, żeby dostać go jeszcze w tym roku, ale wypłatę z MDM wnioskować będę już na 2016 rok, to bank przyzna mi normalnie kredyt z 10% wymaganym wkładem własnym który deweloper dostanie z opóźnieniem (załóżmy, że mu pasuje), czy będę musiał czekać do stycznia i wpłacić 15% wkładu własnego/lub ubezpieczenie brakujących 5%?

 • Robson-77

  Witam, czy mieszkanie w Wielkopolsce/pozostałe miasta/ dokładnie kawalerka 29m2 wykończona pod klucz za 118tyś zł od dewelopera mieści się w limicie MDM dopłaty za m2 ?

 • kina

  Witam, jaka jest dopłata dla mieszkania z rynku wtórnego 59,9 metrów cena 250500 zł. Mieszkanie w Krakowie, dziękuję

 • Witam. Znane są nam takie przypadki. Limit dotyczy powierzchni użytkowej. Jeżeli jest spełniony – nie powinno być problemów z uzyskaniem dofinansowania. kwestia wynika prawdopodobnie z niedoinformowania przedstawiciela danego banku.

  Polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca poleci Panu bank, w którym nie będzie podobnych problemów.

 • Paweł Bobowicz

  czy znają państwo kogoś kto korzystał z dopłaty gdzie powierzchnia całkowita mieszkania na rynku wtórnym wynosi powyżej 75m2 a powierzchnia użytkowa miała mniej? w moim przypadku to 77m2 całkowitej i 74m2 użytkowej. wg zasad mdm dopłata powinna być. Pytam ponieważ banki twierdzą że będzie problem z dopłatą tylko dlaczego?

 • W takim razie powinien znać wymienione osoby i pomóc Państwu. Ew. polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem i przedstawi oferty innych instytucji.

 • tree

  Dziękuję za podpowiedź. Mój doradca jest również pracownikiem banku millenium, bo w oddziale załatwiam ten kredyt.

 • Kwota Pani własnych środków + kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i przedstawi oferty kredytowe, które warto rozważyć.

 • ewa

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jest wskazane minimum 15 % wkładu własnego (bądź jeszcze 10%) nie pamiętam. Czy jakbym wykazała np. 60% wkładu własnego a na resztę brała kredyt czy wtedy byłaby taka ewentualność, gdzie mogłabym liczyć na dofinasowanie ? Jakie jest maksimum ?

 • Proszę poradzić doradcy, aby próbował kontaktu z szefową działu analiz – Panią Apczyńską lub ew. z Dyrektorem Wydziału Operacji Kredytów Hipotecznych – Panią Chrzanowską. Jeżeli pomimo prób nie uda się Państwu uzyskać pozytywnej odpowiedzi, sugeruję, aby Pański doradca zaproponował inny bank.

 • Niestety nie. Otrzymanie dopłaty w ramach programu MDM jest ściśle związane z zaciągnięciem kredytu na kupno lokalu mieszkalnego.

 • tree

  Doradca chce wysłać wniosek o rekomendacje do BGK, ale centrala banku millenium uważa, że nie można (raczej nie chce tego zrobić) i mimo, że mamy już kolejną, tą ostateczną decyzję pozytywną bo już są dostarczone wszystkie dokumenty w banku, osoba z centrali przekazała, aby doradca wszystkie dokumenty kazał nam składać od nowa, a tym samym wniosek o anulacje do BGK i następnie nowy do BGK o dofinansowanie ( i mówił mi, że jak nowy przejdzie do BGK, to wypłata na 2016 rok, bo na ten podobno już nie przyjmują?). Ja oczywiście się z tym nie zgadzam bo bank, nawet nie spróbował wysłać wniosku o rekomendację ze względu na ten proces technologiczny, nawet mój developer uważa (bo ma takie przypadki), że taki wniosek przechodzi w BGK bo to tylko 10 cm…..Więc złożyłem wniosek w banku u doradcy o przesłanie mimo to, tej rekomendacji, do ludzi odpowiedzialnych w Millenium odnośnie BGK. Argumentując to pozyskanymi informacjami, oraz oczywiście podkreśliłem, że jednym ze źródeł takich informacji jest też portal http://www.mieszkaniedlamlodych.com 🙂 Mój doradca w banku zachowuje uważam pełny profesjonalizm, aby świadczyć mi pomoc w zakresie uzyskania tego kredytu i tych wynikłych komplikacji, jak i placówka tego banku. Natomiast ludzie pracujący w centrali mają widać jakieś nieproklienckie podejście i mam nadzieję, że to się zmieni… Mieszkania są gotowe do odbioru, a ja przez takie coś nie mogę sfinalizować teraz tego wszystkiego… Brak słów… 🙁

 • ewa

  Witam czy posiadając środki na zakup mieszkania z rynku pierwotnego
  (bez kredytu) mogę ubiegać się również o dofinansowanie? (Spełniając
  oczywiście wymogi,gdzie nigdy nie korzystałam za żadnych dofinansowań
  nie kupowałam mieszkania, mam 25 lat) ?

 • Nie ma problemu. Odnośnie Pańskiego pytania – mieszkanie zakupione w ramach programu MDM może być mniejsze od obecnie posiadanego.

 • Arek

  Dziękuję za odpowiedź. Bardzo prosiłbym o wyjaśnienienie jeszcze takiej kwestii. Czy w przypadku zamieszkania i zameldowania przez rodzinę z trójką dzieci w domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej powyżej 100m2 jest możliwość zakupu mieszkania dla tej rodziny o powierzchni mniejszej niż dom, w przypadku chęci zmiany miejsca zamieszkania ? Czy w takim przypadku jest konieczność zakupu tylko większego mieszkania bądź domu ? Z moich własnych dociekiwać ustawa nie precyzuje tego dokładnie.

 • To prawda, jeżeli korzystał Pan z RnSu nie może Pan skorzystać z tego pomysłu. Podpytujemy Ministerstwo, czy w najbliższym okresie nie planują zmienić tej reguły – tzn. proponujemy zwrot dofinansowania z RnSu i możliwość skorzystania z programu MDM, na razie niestety bez efektów.

 • P+K

  Dziękuję bardzo za profesjonalną odpowiedź.

  Proszę jeszcze o potwierdzenie ad.4: jako, że skorzystałem z programu RnS to nie mogę także skorzystać z pomysłu przedstawionego w pkt.4 (tj.sprzedaż działki do firmy budowlanej i zakupić dom z działką po wybudowaniu w ramach MdM)?

 • Witam,

  Ad 1. Niestety nie. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia.

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2 – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

  Ad 2. Nie ma niestety takiej możliwości, wyjaśnienie podałem w pkt. 1

  Ad 3. Także nie. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli wymieniona budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Ad 4. Proszę rozważyć ew. taki wariant. Sprzedaje Pan działkę firmie budowlanej lub osobie fizycznej, która wybuduje dom (oczywiście spełniający standardy programu MDM). W międzyczasie rodzi się Państwu trzecie dziecko, co znacznie zwiększa kwotę dofinansowania oraz metraż użytkowy. Po zakończeniu budowy domu ww. firma/osoba wystawia go na sprzedaż. Wtedy może Pan zakupić dom przy pomocy kredytu z dopłatą. Proszę tylko dobrze skalkulować opłacalność całej operacji uwzględniając kwestie podatkowe.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Witam. Nie ma takiego wymogu, który nakazywałby kupno mieszkania w ramach programu MDM w miejscu obecnej pracy lub zamieszkania. Mieszkanie można zakupić w dowolnym miejscu Polski. Problem leży w czymś innym. Mieszkanie ma zaspokajać potrzeby beneficjentów, a tymi byliby w tym wypadku rodzice dziec-studentów. To właśnie wymienieni rodzice powinni być głównymi użytkownikami wymienionego mieszkania. Jeżeli w mieszkaniu o którym mowa mieszkałyby tylko dzieci, byłoby to traktowane jako użyczenie i mogłoby się skończyć koniecznością zwrotu części dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył
  tego mieszkania innej osobie,

  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w
  części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Witam. Oczywiście – mogą Państwo złożyć w tym roku wniosek z datą wypłaty kredytu i dofinansowania w roku 2016. Warunki kredytu oraz dofinansowania zostaną wyznaczone wg standardów obowiązujących w dniu złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem. Odnośnie drugiej części pytania – nie ma żadnych punktów które różnicowałyby „zwykłą” umowę przedwstępną od tej, która umożliwia udział w programie MDM.

 • P+K

  Witam,
  1) czy rodzina z trójką dzieci może ubiegać się o program MdM mimo, że korzysta jeszcze z programu „Rodzina na swoim”?
  2) czy do skorzystania z MdM w sytuacji jak wyżej konieczne jest wcześniejsze spłacenie kredytu z „Rodziny na swoim”?
  3) czy programem MdM mogę finansować zarówno zakup działki budowlanej jak i następnie wykonanie budynku o pow. użytkowej do 110 m2 zleconej profesjonalnej firmie?
  4) trzecie dziecko urodzi się w połowie 2016 r. – czy mogę przed urodzeniem zakupić działkę budowlaną i rozpocząć budowę domu jednorodzinnego czy też ze względu na opłacalności dla mojej rodziny lepiej dokonać tego po tym jak się trzecie dziecko pojawi na świecie?

 • Arek

  Witam, czy możecie potwierdzić informację że w przypadku rodziny z trójką dzieci (dwoje z tych dzieci są studentami) posiadających już inne nieruchomości to nowe mieszkanie może być nabyte tylko w miejscu dotychczasowej pracy czy dotychczasowej miejscowości w której mieszkają rodzice ? W praktyce rodzice nie zamieszkaliby tego mieszkania, a tylko zostałaby zaspokojone potrzeby mieszkaniowe dzieci które studiują w innym mieście (chodzi o zakup mieszkania w miejscu studiowania dzieci). Taką dostałem informację od banku, że mogą być w takim przypadku problemy z dofinansowaniem od BGK. Aczkolwiek nigdzie wcześniej nie spotkałem się z taką informację że cała rodzina musi zamieszkać w danym mieszkaniu, tym bardziej gdy mamy do czynienia z dorosłymi dziećmi które jednak spełniają wymogi (są studentami do 25 roku życia). Bardzo proszę o informację jakie są możliwości w takie sytuacji

 • kina

  witam,
  mam pytanie- chcemy z mężem kupić mieszkanie z rynku wtórnego z dopłatą MDM. Czy możemy w tym roku złożyć wniosek o kredyt z difinansowaniem na 2016? jak będzie liczona kwota dofiansowania? boimy się że nie zmieścimy się w limicie jeżeli kwota zostanie znacząco obniżona (limit za 1 m2).czy notarialna umowa przedwstepna MDM rozni sie od zwyklej tzn. bez MDM?

 • Witam. Jeżeli cokolwiek się zmieni w tym temacie, na pewno Państwa poinformujemy.

 • Ada

  Witam , czy w związku ze zmianą rządu jest szansa na dopłatę dla osób z 3 dzieci które juz skorzystały z RnS albo MdM ? Podobno chca wspierać wielodzietność, może ministerstwo zmieni front. Przecież tą dopłatę można pomniejszyć o poprzednią . Dajcie znać jak tylko będzie kogo pytać w nowym rządzie

 • Witam. Wymieniona Pani z banku udzieliła Państwu poprawnych informacji. w większości instytucji o wysokości wkładu własnego decyduje data złożenia wniosku. Jeżeli – tak jak w Państwa przypadku – nawet umowa będzie podpisana do końca 2015, nie będzie żadnych problemów.

  Odnośnie wypłaty dofinansowania z programu MDM – jeżeli zaznaczyli Państwo we wniosku termin wypłaty na styczeń 2016 – wszystko będzie ok.

 • Beata

  Witam,

  sytuacja następująca:
  Mieszkanie wybrane, wniosek o kredyt złożony – w trakcie weryfikacji, wstępna weryfikacja ok, na 99% będzie pozytywnie rozpatrzony. Umowa przedwstępna (sporządzona w formie aktu notarialnego) . Pytanie.. w akcie notarialnym mamy zapis, że podpisanie aktu notarialnego oraz przekazanie mieszkania będzie do dnia 31.01.2016r. (ponieważ sprzedający potrzebuje czas na wykończenie domu), dokumenty związane z kredytem będziemy podpisywać do końca grudnia 2015r. (żeby zmieścić się w wkład własny 10%), potem mamy 3 miesiące na uruchomienie kredytu. Pani w banku przekonuje, że mimo wypłaty pieniędzy w 2016 będzie nadal nas obowiązywać wkład 10% (bo takie są warunki na 2015).. czy na pewno? Czy nie będzie problemu, że nagle mamy jeszcze dopłacić 5%? Czy MDM także nie będzie robić problemu z wypłata dofinansowania w 2016?

 • To zależy od charakteru wymienionej komórki. Jeżeli jest to komórka przeznaczona do przechowywania opału – nie powinna być traktowana jako powierzchnia użytkowa. W innym wypadku będzie to inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania i jako takie, powinno zostać zaliczone do powierzchni użytkowej domu.

 • Tak, mogą Państwo złożyć nowy wniosek z terminem wypłaty kredytu i dofinansowania na styczeń 2016.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • ok, w takim razie nie powinno być problemów. Bank zweryfikuje metraż użytkowy najprawdopodobniej na podstawie zapisów w KW.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Wg rekomendacji BGK: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Powierzchnia szafy w ścianie rzeczywiście nie powinna być wliczana do metrażu użytkowego. Jeżeli jest to już gotowe mieszkanie należałoby poprawić projekt i zmienić zapisy o powierzchni użytkowej w KW nieruchomości.

 • Można, tylko, że sam Pan tego nie może zrobić, konieczna jest przeróbka projektu przez uprawnionego architekta, zmiana w dokumentacji podatkowej i w KW nieruchomości. wszystkie te zmiany powinien zrobić obecny właściciel mieszkania. Ale to bardzo dobry trop 😉

 • ewelina

  czytałam, czy komórkę pod schodami mogę traktować jako schowek w ścianie

 • Ellla

  Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc. Mój narzeczony uzyskał już pozytywną decyzję o dofinansowaniu i kredycie. Jednak przed podpisaniem umowy kredytowej, zadzwonił właściciel mieszkania i poinformował, że mieszkanie będzie mógł sprzedać dopiero w styczniu 2016 (akt notarialny i przelew). W związku z tym mam pytanie. Czy wnioskując ponownie o dofinansowanie w grudniu, możemy określić w umowie przedwstępnej termin sporządzenia aktu notarialnego oraz przelewu środków na konto sprzedającego dopiero na styczeń 2016? Czy to ma szansę się udać?

 • Artur

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Adaptacji dokonano także na 2 pomieszczeniach piwnicznych, które znajdują się na poziomie „0”, co w sumie zwiększa powierzchnie domu do ok. 135 m2. Adaptacji tych dokonano nie oficjalnie, KW nie została zmieniona. My jesteśmy rodziną 3+. I po nabyciu tej nieruchomości mamy zamiar przywrócić garażowi jego właściwą funkcję jak również i piwnicom.

 • Amped

  Jest sobie pokój 10m2, w nim znajduje się szafa wnękowa zaznaczona na planie mieszkania (ma około 3m2).
  Czy powierzchnia pokoju (powierzchnia użytkowa?) nie powinna wynosić 7m2? Skoro rzekomo szafy wnękowe nie wliczają się w metraż.

 • Błażej

  Czy zamiast łazienki można zrobić suszarnię? ( w mieszkaniu jest jeszcze oddzielne WC )

 • witam. BGK pozostawia bankom swobodę w kwestii udzielenia kredytu. Proszę pamiętać, że są to instytucje komercyjne, które mogą odmówić kredytowania inwestycji, chociaż na podstawie opisanej przez Pana sytuacji – trochę się tej decyzji dziwię.Załączam link do rekomendacji BGK w sprawie powierzchni użytkowej. Gdyby ew. przedstawił ją Pan w banku – być może spowoduje to zmianę decyzji:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  zachęcam również do skorzystania z pomocy doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Mają zdecydowanie lepszy kontakt z bankami niż indywidualny klient, być może będą w stanie pomóc.

 • Paweł Bobowicz

  Chcemy z żoną kupić mieszkanie z dopłatą MDM o powierzchni całkowitej 76,6m2. W księdze wieczystej powierzchnia użytkowa to 73,6m2. (3m2 stanowią wnęki szafowe – szafa jest zabudowana w tym mieszkaniu) Pośrednik twierdzi, że ich doradca pytał w kilku bankach i żaden nie chce skredytować w MDM zakupu takiego mieszkania. Moim zdaniem nie ma żadnych podstaw prawnych do odmowy dopłaty MDM. Wnęki szafowe nie są wliczane do powierzchni użytkowej. Razem z pracownikiem jednego z banków sprawdzaliśmy uwarunkowania dopłat MDM w Kodeksie Cywilnym i wg nas powinniśmy otrzymać dopłatę. Czy bank może wstrzymać dopłątę z ww powodu? Proszę o komentarz

 • Witam. Czy adaptacja została dokonana zgodnie ze sztuką – tzn. zmieniony został projekt budynku, nastąpiło zgłoszenie dodatkowego metrażu (w tym także do urzędu Miasta/Gminy) i czy nastąpiła zmiana w KW nieruchomości? Jeżeli tak, można ew. odwrócić proces adaptacji i zmniejszyć wielkość powierzchni. Musiałby tego jednak dokonać obecny właściciel, aby Pan mógł nabyć nieruchomość spełniającą wymogi programu MDM.

  Ew. jeżeli wychowuje Pan troje lub więcej dzieci, nie trzeba nic zmieniać. Limit powierzchni użytkowej domów w przypadku rodzin wielodzietnych wynosi 110 m2.

 • Trochę inaczej. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Wartość 50 m2 dotyczy sposobu wyliczania dofinansowania. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Istnieje nawet kilka takich rozwiązań. O części z nich może Pan przeczytać np. na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

  Ew. w przypadku, kiedy kredytobiorca wychowuje troje lub więcej dzieci, limit powierzchni użytkowej wzrasta do 85 m2.

 • Na tej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  znajdzie Pani odpowiedzi na swoje pytanie.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Niestety nie. Środki zostały zarezerwowane z puli przeznaczonej na rok 2016. Może jednak pani przyspieszyć wypłatę dofinansowania, aby odbyła się w pierwszych dniach stycznia. Polecam kontakt z Pani doradcą i złożenie dyspozycji wcześniejszej wypłaty.

 • Nie przeszkadza, o ile kwota zaliczki + kwota przyznanego dofinansowania nie przekroczy 50% wartości nieruchomości.

 • Artur

  Witam

  Dom, który zamierzam nabyć posiada powierzchnię użytkową 95 m2 (wg aktu
  notarialnego), jednak jego właściciel chcąc zwiększyć metraż domu adaptował garaż,
  który znajduje się w budynku na pokój, zwiększając powierzchnię domu do powierzchni
  przekraczającej 110 m2. Czy taki dom kwalifikuje się do programu MDM.
  Pozdrawiam

 • Wiktorzak Przemek

  No tak ale czy to nie przeszkadza w otrzymaniu dofinansowania MDM

 • Kinga Korbik

  Witam. Mam pytanie odnośnie kupna.. dofinansowane są tylko mieszkania do 50 m2 natomiast jeżeli chciałabym kupić mieszkanie 53,3m2 ile należy dopłacić za każdy metr kwadratowy ?

 • Bartek

  Wszystko zalezy od wartosci mieszkania gdyz placi sie 2% od wartosci nieruchomosci i od taksy notarialnej jaka kazdy notariusz ustala weslug siebie a do trgo dochodza dodatkowe oplaty ja przy mieszkaniu za 115 tys zaplacilem 3800zl

 • Bartek

  Nawet musi byc zaliczka lub zadatek obniza automatycznie cene mieszkania tudzież wartosc branego kredytu o kwote owej zaliczki

 • Błażej

  Witam, czy jest jakakolwiek szansa aby nabyć 78m mieszkanie z dopłatą… niech te nieszczęsne 3 metry :/

 • ewelina

  WITAM, CHCE KUPIĆ DOM Z ZABUDOWIE BLIŹNIACZEJ, CZY KOMÓRKA POD SCHODAMI (SZAFA) I KOTŁOWNIA LICZĄ SIĘ DO POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ?

 • Milena

  Witam, wniosek o dopłatę MDM wypisany był na rok 2016, jednak budowa przyspieszyła i mieszkania są już do odbioru – czy istnieje możliwość przesunięcia wypłaty, złożenia nowego wniosku, na rok 2015?

 • Wiktorzak Przemek

  Witam
  Czy w umowie przedwstępnej może być wpisana zaliczka na poczet mieszkania?
  Sprzedający chce zaliczkę, jak to obejść w papierach?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli wymieniona budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba

  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Marcin Włodarczuk

  Witam jeśli zamierzamy rozpocząc budowe domu w 2016 systemem gospodarczym ponieważ zajmuję się budowlanką i jestem w stanie sporo prac wykonac samemu mogę się starać o kredyt ze wsparciem mdm? po wstępnej wycenie potrzebujemy około 250tys zł. dodam że już mamy działkę budowlaną

 • No problem, mam nadzieję, że sprawa wyjaśni się pozytywnie.

 • tree

  dziękuję za podpowiedź.

 • Z tak niewielką różnicą nie powinno być problemu. Polecam poprosić Państwa doradcę, aby bank wysłał zapytanie o rekomendację do BGK. Zwykle odpisują, że przy tak niewielkiej zmianie nie ma problemu z dofinansowaniem (różnica ze względu na proces technologiczny).

 • tree

  Tak to nowo wybudowane mieszkanie jest. Różnica w powierzchni całego mieszkania, to tylko 10 cm…. I wyszło to dopiero teraz, kiedy uprawomocniło się pozwolenie na użytkowanie.

 • Witam. Nie musi się Pani zrzekać swojej części spadku. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Niestety – jeżeli wycofają Państwo poprzedni wniosek i złożą nowy, kwota dofinansowania zostanie wyliczona wg daty złożenia drugiego wniosku. Nie sądzę jednak, aby różnicę dotyczyła jedynie kilku centymetrów. Jeżeli było to nowo-wybudowane mieszkanie zrozumiałe jest, że metraż mógł ulec niewielkiej zmianie ze względu na proces technologiczny. W takiej sytuacji banki raczej nie robią problemów.

 • kasia

  Witam jeśli mama moja zmarła była wlascicielka mieszkania wraz z tatem, została założona sprawa spadkowa po mamie i część jej została podzielona na mnie i na braci oraz tatę czy mogę się starać o dofinansowanie z mdm przy zakupie mieszkania. Jeśli nie jak zrzec się z tej części???

 • tree

  Proszę o pomoc. Wniosek o kredyt i do BGK poszedł we wrześniu. Lecz z przez brak możliwości uzyskania jednego dokumentu, czekaliśmy do listopada. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej okazało się, że mieszkanie jest o parę centymetrów mniejsze. Teraz przez to trzeba będzie korygować wniosek do BGK. Czy w takim razie BGK nas potraktuje jako wnioskodawców jeszcze z września br. czy w ogóle jest możliwość takiej korekty wniosku ? w banku już są wszystkie dokumenty…ale przez te parę centymetrów pokomplikowało to się.. Doradca już działa w tej kwestii. Poradźcie, co robić…

 • Tak. W przypadku, gdy nabywcą są małżonkowie warunek dotyczący wychowania własnego lub przysposobionego dziecka uznaje się za spełniony, jeśli spełnia go przynajmniej jeden z małżonków.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Niestety nie. W ramach programu MDM można zakupić 100% własności lokalu mieszkalnego.

  Dane odnośnie powierzchni użytkowej możecie Państwo znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Informację o powierzchni użytkowej należy przyjąć na podstawie zapisów w księdze wieczystej, projektu lub dokumentacji podatkowej.

 • nnn

  Witam czy będąc w związku formalnym, mając dwójkę dzieci z tym że syn jest pasierbem to także dostanę dofinansowanie na dwójkę dzieci ?

 • hania

  Witam, czy jest możliwość zakupić dom w połowie, w 50 %, ponieważ po długich poszukiwaniach nie znaleźliśmy domu do 110 m2 w naszym mieście, czy jest możliwości nabycia 50 % udziałów większego domu w ramach MDM ? 2 pyt. jeśli dom ma 120 m 2 czy można odliczyć strych i dobudowany ganek ? co można odliczyć z powierzchni użytkowej w programie MDM, gdyż czytałam, że należy przyjąć system obliczeń korzystny dla wnioskodawcy, kto dokonuje takich pomiarów, bank ? rzeczoznawca z banku, czy mam je na swój koszt wykonać?

 • Bartek

  U nas tez bardzo szybko poszlo w pko bp 23 pazdziernika zlozone wnisoki 27 decyzja pozytywna 4 listopada podpisalismy umowe kredytowa a w ten piatek tj. 6 akt notarialny i pieniadze z banku maja byc juz przyszlym tygodniu we wtorek lub w czwartek na koncie zbywcy a doplata po 20 🙂

 • DDD

  Witam! Chciałbym dowiedzieć się, ile kosztuje załatwienie wszystkich formalności związanych z aktem notarialnym, czyli w skrócie: „ile kosztuje notariusz?”

 • Wow. Gratulacje – rzeczywiście tempo ekspresowe. Oby każdy beneficjent programu równie szybko przechodził przez bankowe formalności.

 • luk

  Witam,

  Odnosząc się do tytułu. Jeszcze wszystko można załatwić w tym roku. Kupuję nieruchomość (rynek wtórny) w Warszawie. 3.11.2015 roku umowa przedwstępna i wniosek w Pekao. W dniu 4.11.2015 już była pozytywna decyzja banku i wraz z potwierdzeniem rezerwacji środków w BGK. W poniedziałek 9.11.2015 wycena nieruchomości. Max do 17.11.2015r. ma być gotowa umowa kredytowa. Potem notariusz i wypłata kredytu i dofinansowania w ciągu 5 dni.

  Powodzenia wszystkim

 • Niekoniecznie. W przypadku mieszkańców Rzeszowa limity także zostały drastycznie obniżone. Skala wniosków, które wpłynęły do lokalnego urzędu wojewódzkiego była na tyle duża, że urzędnicy wzięli to sobie do serca. Przy ostatniej zmianie limitów Rzeszów miał rekordowe wzrosty (chociaż należy przyznać, że i tak zbyt małe jak na potrzeby lokalnego rynku)

 • Polecam przesłanie wniosku z prośbą o zmianę wysokości limitów Urzędu Wojewódzkiego.

 • Data umowy przedwstępnej nie ma większego znaczenia dla banku. W większości instytucji będzie decydowała data złożenia wniosku, mogą się jednak zdarzyć przypadki, że o wysokości minimalnego wkładu własnego będzie decydowała data ostatecznej decyzji kredytowej.

 • Tak. Warunki dot. limitów kredytowych, wieku i (w większości banków) LTV są związane z datą złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem. Zaznaczam jednak, że BGK pozostawia tutaj pewną dowolność.

 • BGK pozostawia tutaj pewną dowolność, aczkolwiek w większości banków na początku bieżącego roku o wysokości minimalnego wkładu własnego decydowała data złożenia wniosku kredytowego. Analogicznie będzie na początku 2016 roku.

 • Niestety – prawda. Ze środków przeznaczonych na przyszły rok zostało już wykorzystane ponad 150 mln PLN (ponad 20% puli). Relatywnie będzie więc o wiele mniej pieniędzy, niż przeznaczono na 2015 rok. przy obecnym popycie raczej nie ma szans na MDM w IV kwartale 2016.

 • Niestety – prawda. Ze środków przeznaczonych na przyszły rok zostało już wykorzystane ponad 150 mln PLN (ponad 20% puli). Relatywnie będzie więc o wiele mniej pieniędzy, niż przeznaczono na 2015 rok. przy obecnym popycie raczej nie ma szans na MDM w IV kwartale 2016.

 • Jarod

  niekoniecznie… od września popyt na MDM jest nakręcony nową ustawą. podania z tego roku konsumują już pieniądze z 2016 gdy wypłata do developera jest w przyszłości. w IV kwartale może zabraknąć pieniędzy.

 • Jarod

  to zależy od daty podpisania umowy kredytowej

 • Dominika Sarach

  Też chciałabym poznać odpowiedź na to pytanie. Co jeżeli podpiszę umowę przedwstępną już w 2015 roku? Czy w takim razie w styczniu obowiązywał będzie 10% wkład własny czy 15%?

 • sdfsa

  W przyszłym roku jest zaplanowane więcej środków niż w tym, więc raczej to wiadomość wyssana z palca. Na chwilę obecną środki nie zostały wykorzystane nawet na ten rok.

 • jkhjk

  Szczerze? Żadne.

 • Mariusz

  Mam pytanie jakie kroki mogę podjąć, aby warunki mdm zmieniły się dla danego miasta. Konkretnie mam na myśli Legionowo, w obecnie obowiązujących kryteriach nie ma szans na zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego w tym mieście.

 • Sylwia

  Czy to prawda, że w przyszłym roku nie starczy środków na dofinansowanie dla wszystkich chętnych?

 • Paulina

  A czy jeżeli złożę wniosek teraz przed końcem roku to będę mógł zakupić mieszkanie później w 2016 roku na warunkach z roku 2015?