Dwukrotnie więcej złożonych wniosków o dofinansowanie w programie MDM

Dwukrotnie więcej złożonych wniosków o dofinansowanie w programie MDM

Wrzesień był rekordowym miesiącem dla programu „Mieszkanie dla Młodych”. Po wejściu w życie nowelizacji programu MDM liczba wniosków wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do poprzednich miesięcy.

Chętni na skorzystanie z dopłat złożyli ponad 3.700 wniosków na kwotę ponad 84 mln PLN, z czego 43% dotyczyło rynku wtórnego.

Dla przykładu, miesiąc wcześniej z programu MDM zdecydowało się skorzystać około 1.800 kredytobiorców. Jeżeli ten poziom zainteresowania się utrzyma, istnieje szansa na całkowite wykorzystanie puli środków na dopłaty przeznaczonych na bieżący rok. Pozostaje pytanie, czy taki trend rzeczywiście się utrzyma?

Wielu klientów wiedziało wcześniej o zapowiedzianych zmianach i celowo zwlekało ze złożeniem wniosku, aby otrzymać lepsze warunki (np. rodziny wielodzietne). Jeżeli w kolejnych miesiącach poziom wykorzystania środków się utrzyma, klienci, którzy będą chcieli złożyć wnioski w drugiej połowie przyszłego roku mogą nie otrzymać dofinansowania.

Mniej lub bardziej świadome schładzanie popytu na „Mieszkanie dla Młodych” mogliśmy zaobserwować już podczas zmiany limitów pod koniec września. Limity cenowe dla Warszawy spadły o około 170 PLN na rynku pierwotnym i o około 140 PLN na rynku wtórnym. Jeszcze większe spadki obserwujemy w przypadku województwa łódzkiego.

Limity cenowe dla województwa wielkopolskiego – kolejnej z najpopularniejszych lokalizacji – zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie wzrosły kwoty dopuszczalnych limitów w lokalizacjach mniej popularnych dla programu MDM. Po wrześniowych zmianach limit cenowy dla Rzeszowa jest zaledwie o 1/3 mniejszy niż dla Warszawy, limity dla Olsztyna przewyższają kwoty wyznaczone dla Wrocławia, Krakowa i Gdańska.

We wrześniu pula środków przeznaczonych na 2015 rok została wykorzystana w 56,52% i przekroczyła kwotę 404 mln PLN. Jednocześnie wzrosła także wysokość zapotrzebowania na dofinansowanie zgłoszone na rok 2016. Pula środków zarezerwowanych na przyszły rok wynosi obecnie prawie 120 mln PLN, co odpowiada ponad 16% zabudżetowanej kwoty i odpowiada ponad 4.900 wnioskom kredytobiorców. Od początku istnienia programu z pomocy oferowanej przez program „Mieszkanie dla Młodych” skorzystało już prawie 30 tys. osób.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom. Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie jest to absolutnie prawdą. Na ten rok pozostało jeszcze prawie 180 mln PLN wolnych środków. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • wiolka

  Dzisiaj dostałam informację (bank), że pula dofinansowania na rok 1015 już się wyczerpała, czy to prawda?

 • Dlaczego? Może Pan dostać kredyt – ale poza programem MDM. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • bartolo111

  Mam już wybudowany dom w surowym stanie ale czytam tutaj odpowiedzi i widzę że nie dostane kredytu bo dom ma 117m użytkowych?

 • Jeżeli spełnia Pani kryterium wieku (poniżej 35 lat) – może Pani skorzystać z MDMu, do czego szczerze zachęcam.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Nina

  Witam. Nabyłam jako spadkobierca w wyniku stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym ojcu 1/8 domu rodzinnego bez wyodrębnionych lokali mieszkalnych. Pozostałymi współwłaścicielami są moja mama 3/8 i babcia 4/8. Pozostaje w związku małżeńskim. Mąż nie jest właścicielem żadnej nieruchomości. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie w ramach MDM?

 • Tak, limit powierzchni użytkowej w przypadku domów wynosi 100 m2 (110 m2, jeżeli beneficjent wychowuje troje lub więcej dzieci).

 • aska

  witam, czy dom z rynku wtórnego do 100m też się liczy?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Deweloper nie musi „załapać się” do programu MDM. jeżeli mieszkanie spełnia limity ceny i powierzchni, a Pan ma mniej niż 35 lat i nigdy nie posiadał mieszkania – zapraszam do udziału w programie -np. poprzez rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem.

 • Marcinos

  Witam ,
  jestem zainteresowany zakupem mieszkania mam nawet już upatrzone niestety developer nie załapał się do programu MDM czy to oznacza że jeśli będę chciał kupić to mieszkanie nie dostanę dofinansowania MDM?

 • Jeżeli sprzedawca mieszkania wyraża zgodę na takie rozwiązanie – nie będzie problemu.

 • Jacek

  A co z sytuacją odwrotną, kiedy jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, sprzedający przekazali już klucze kupującemu w celu odświeżenia mieszkania przed zamieszkaniem? Bo rozumiem, że w akcie notarialnym jest termin przekazania mieszkania. Czy BGK dopuszcza odbiór mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy przyrzeczonej przenoszącej własność?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, takie rozwiązanie będzie ok.

 • Karolina Bajkowska

  Rozumiem zatem że jeśli w umowie przedwstępnej:
  1. sprzedający deklaruje że będzie wymeldowany w dniu podpisywania aktu notarialnego,
  2. ale wyda kupującym przedmiotowy lokal w stanie wolnym od wszelkich obciążeń w teminie x (maks. miesiąc) po otrzymaniu pełnej kwoty za nieruchomość,
  to będzie zgodne z warunkami MDM? Pytam bo pośrednik proponuje takie rozwiązanie..

 • Ministerstwo dopuszcza sytuację, w której sprzedający krótkookresowo zamieszkują jeszcze w mieszkaniu po zapłacie ceny. To zamieszkiwanie jest związane z np. przygotowaniem przeprowadzki. Zgodnie z tym lokal powinien zostać wydany w jak najkrótszym okresie po zapłacie ceny i pewnie wtedy tez powinno najpóźniej nastąpić wymeldowanie. Niestety, nie definiują, co oznacza jak najkrótszy okres. Do miesiąca czasu powinno być ok.

 • Karolina Bajkowska

  mam podobne pytanie: sprzedający chce się wyprowadzić dopiero miesiąc po otrzymaniu środków ze sprzedaży, a słyszałam że data podpisania aktu notarialnego musi być taka sama jak data opróżnienia mieszkania. Czy stracę dopłatę jeśli zgodzę się na późniejsze wyprowadzenie sprzedającego?

 • BGK nie precyzuje tego pojęcia, obawiam się jednak, że 3 miesiące może być uznane za zbyt długi okres czasu.

 • Jeżeli złoży Pani wniosek po 15.12 wypłata dofinansowania będzie raczej zarezerwowana z przyszłorocznych środków – więc raczej nie ma się o co martwić. W obecnej chwili zostało zarezerwowane około 22% z puli 730 mln PLN.

 • Dominika

  Tzn. w jakim najkrótszym czasie? Bo sprzedający chcą wyprowadzić się za około prawie 3 miesiące po przekazaniu własności mieszkania. Czy to jest dopuszczalne?

 • Paula

  Jaki jest stan wolnych środków na dzień dzisiejszy? Składam wniosek o kredyt po 15.12 i zastanawiam się czy wystarczy dla mnie środków z dopłaty

 • Sprzedający powinni się wyprowadzić w możliwie jak najkrótszym czasie po przekazaniu własności mieszkania.

 • Dominika

  Ile czasu mają sprzedający mieszkanie na wyprowadzenie się po sprzedaży mieszkania z mdm?

 • Jeżeli spełnia Pan kryterium wieku programu MDM (czyli poniżej 36 lat), może pan bez problemu otrzymać kredyt z dopłatą. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Zachęcam do rejestracji na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najlepsze z dostępnych na rynku ofert.

 • Kamil

  Mam pytanie, czy mam możliwość skorzystania z MDM jeśli rodzice przepisali mi połowę ich mieszkania? W danej chwili i tak mieszkam w innym mieście. Chciałbym kupić i mieszkać „na swoim”.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”_ określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Nie jest tak źle, przeciętny estymowany okres spłaty kredytu wynosi obecnie 12 lat – kredytobiorcy nadpłacają swoje zobowiązania.

 • Luna Ksiezniczka

  Kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym,otrzymaliśmy informację z banku że dniu podpisania aktu notarialnego sprzedający musi nam przekazać kluczę oraz że w akcie powinien być zapis że od momentu podpisania aktu mieszkanie jest w naszym posiadaniu. Czy naprawdę taki zapis musi być? przecież sprzedający muszą mieć czas na wyprowadzkę. Jeśli nie bedzie takiego zapisu będziemy musieli oddać dofinansowanie? tak nam powiedzieli czy to prawda ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ewelina

  Chcę zakupić mieszkanie z dofinansowaniem MDM (jestem singielką) czy nie ma żadnych problemów z tym żebym mieszkała w tym mieszkaniu ze swoim narzeczonym? Mogę zgłosić go do spółdzielni mieszkaniowej? Czy może to być potraktowane jako użyczanie komuś tego mieszkania?

 • ll

  hehe:) Limak spokojny możesz zacząć być jak za 30 lat spłacisz kredyt

 • Jeszcze nie, ale może być Pan spokojniejszy.

 • Limak

  Witam czy wiadomość z banku o wstępnej pozytywnej decyzji kredytowej oznacza że mogę być już spokojny?

 • Limity w Łodzi to rzeczywiście porażka – szczególnie po ostatnich obniżkach. Odnośnie budowy domu – jeden z naszych czytelników zapytał ostatnio, czy mógłby odsprzedać swoją działkę firmie, która wybuduje na niej dom, a który on następnie odkupi w ramach programu MDM. Pozostaje oczywiście do przeliczenia opłacalność takiej transakcji po uwzględnieniu podatku PCC, ale mechanizm jest wart rozważenia.

 • Na styk. Na koniec października wykorzystanych zostało 492 mln PLN środków (prawie 69%). Pozostało 223 mln PLN, co przy obecnym poziomie akcji kredytowej powinno wystarczyć na dwa miesiące.

 • krychu

  Czytam te publikację i zastanawiam się gdzie żyje:
  wprowadzam wymogi które zostały nałożone odgórnie czyli:
  dom do 100mkw (gdzie mieszkanie jest do 75mkw śmieszne chyba bogacze z wiejskiej dzielą swój metraż domów przez 5) filtr w mojej okolicy wyświetla z 200 ofert zaledwie 5 z czego 3 to domy z lat przedwojennych. Kolejne 2 oferty to domów stan surowy zamknięty. Państwo umożliwia dofinansowanie w Łodzi do 3500mkw sprzedawcy cenią 4000zł mkw za stan surowy zamknięty cena dotyczy domów poza Łodzią w Łodzi 6-7 tysięcy za metr kw to standard. Może mają tak wielką prowizję? OK postanowiłem wybudować własny dom.. Na budowę nie możesz. PYTAM SIĘ JAK SKORZYSTAĆ z tej oferty, i znaleźć dom do 100m powierzchni użytkowej? Tylko i wyłącznie developerka – 1 oferta stand pod klucz w salonie sufit na wysokości 5 metrów 2 pokoje i salon łazienka toaleta kotłownia to po co dom jak mieszkanie 75 ma więcej pokoi? W sumie program się bardzo dobrze nazywa niestety to tylko mieszkanie dla młody, dom w tym programie jest prawie nie możliwy. Obecnie mieszkam w 30m być może za rok lub dwa będę miał możliwość wykupienia mieszkania, niestety nie mogę się dowiedzieć bo nie mogę posiadać mieszkania 30m bez trójki dzieci to do jakich młodych oferta jest kierowana?

 • Michalina Przykucka

  Również się nad tym zastanawiam???

 • Aleksandra

  Czy aby na pewno starczy środków w programie do końca roku?