Kredyty z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych” już niedługo w bankach cz. 1

Kredyty z dopłatą Mieszkanie dla Młodych już niedługo w bankach cz. 1

W okresie oczekiwania na uprawomocnienie projektu MDM, banki prowadzą gorączkowe przygotowania, aby dostosować do programu procedury i systemy informatyczne.

Zapytaliśmy w kilku instytucjach, jak będzie wyglądał proces wnioskowania o kredyt i dopłaty.

Na wstępie – Klient powinien określić, że chce zaciągnąć kredyt z dopłatą, w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (banki wprowadzą osobny produkt kredytowy z nazwą wskazującą na MDM). Następnie, na etapie wnioskowania o kredyt otrzymamy szereg pytań sprawdzających, czy spełniamy niezbędne warunki.

Przede wszystkim – zostaniemy zapytanie czy obecnie posiadamy lub posiadaliśmy w przeszłości dom lub mieszkanie (dopłatę otrzymać mogą tylko osoby, które nigdy nie posiadały własnego mieszkania, ani spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Warunek nieposiadania mieszkania dotyczy obojga małżonków). Czyli jeżeli np. nasz współmałżonek posiadał kiedyś mieszkanie, które następnie zbył, nie możemy niestety skorzystać z programu. Od wymienionego warunku są oczywiście wyjątki. Z programu możemy skorzystać, jeżeli dom lub mieszkanie otrzymaliśmy w spadku, lub też jesteśmy właścicielami mieszkania jedynie w części ułamkowej (np. mamy współwłasność z rodzicami).

Kolejne pytanie dotyczyć będzie zapewne rodzaju nieruchomości, którą chcemy zakupić, jej ceny, powierzchni oraz położenia. W zależności od wybranej lokalizacji (województwo i położenie gminy), rodzaju nieruchomości i jej powierzchni pracownik banku wyliczy, czy nasza nieruchomość mieści się w określonych limitach. Limity są wyznaczane w okresach kwartalnych, w poszczególnych urzędach wojewódzkich i przesyłane do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK publikuje je na swoich stronach, następnie banki uczestniczące w programie aktualizując swoje systemy.

Kolejna ważna informacja to nasz stan cywilny i liczba wychowywanych dzieci. W zależności od tego, czy jesteśmy singlem, czy też pozostajemy w związku małżeńskim oraz ile dzieci wychowujemy, możemy zostać przypisani do mnożnika dopłaty w wysokości 10% lub 15% (jeżeli w okresie 5-ciu lat od zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione 3-cie lub kolejne dziecko, otrzymamy dodatkowe 5% dopłaty).

Limity dotyczą także powierzchni naszego domu lub mieszkania. Nie będziemy mogli zakupić w ramach programu mieszkania większego niż 75 mkw. i domu o powierzchni większej niż 100 mkw. powierzchni użytkowej. Przy czym dopłata zostanie wyliczona maksymalnie do powierzchni 50 mkw. Gdybyśmy chcieli powalczyć o większe mieszkanie – ratuje nas liczba dzieci. Osoby wychowujące troje i więcej pociech mogą się starać o mieszkania do 85 mkw. i domy do 110 mkw. powierzchni użytkowej.

Dalszy ciąg przebiegu procesu ubiegania się o kredyt z dopłatą opublikujemy już wkrótce.
sprawdz_doplate150