Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego

W dobie powszechnego dostępu do usług bankowych wiele osób zadaje pytanie, czy warto korzystać z usług doradców finansowych?

Przykłady z codziennego życie przekonują nas, że liczba pośredników uczestniczących w danym procesie zwiększa ponoszone koszty. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak ta sytuacja wygląda w branży pośrednictwa kredytowego.

Sprzedaż kredytów hipotecznych w Polskich bankach, pozyskanych dzięki zewnętrznym pośrednikom, stanowi znaczącą część produkcji (około 40%). Na tę wartość składają się zarówno polecenia danej instytucji, jak i wnioski kompletowane przez duże, sieciowe firmy brokerskie. Klienci coraz częściej decydują się na pomoc doradców, którzy są w stanie obiektywnie przedstawić oferty wielu banków w jednym miejscu. Doradca musi przy tym doskonale orientować się w poszczególnych propozycjach.

Proste porównanie marż nie zamyka tematu. Większość ofert kredytowych wzbogacana jest propozycją dodatkowych produktów (tzw. cross-sell), obejmujących m.in zakup dodatkowych ubezpieczeń. Przy wyliczaniu całkowitego kosztu kredytu warto sprawdzić, czy np. bank nie uzależnia niższej marży od liczby transakcji kartą kredytową lub utrzymania określonej wysokości wpływów na rachunek bieżący. Dodatkowo, banki w różny sposób wyliczają zdolność kredytową klientów. To, że nie otrzymamy kredytu w jednym banku nie oznacza, że nie możemy skorzystać z oferty innej instytucji.

Zadaniem doradcy będzie w takiej sytuacji rzetelna ocena potrzeb klienta. Nie zawsze rozwiązaniem jest najtańsza oferta, zdarza się, że głównym czynnikiem decydującym o wyborze jest szybkość procesu. Pracownik banku nie ma możliwości, aby przedstawić klientowi inną propozycję, zawsze będzie oferował produkt swojej instytucji, uwzględniając mniejsze lub większe obniżki. Na tym polu wyraźnie zaznacza się przewaga doradcy. Oprócz szerokiego wachlarza ofert zna on także różnice w procesach kredytowych poszczególnych instytucji. Znajomość takich detali często decyduje o tym, czy klient uzyska zdolność kredytową, czy też nie.

Dodatkowym atutem doradcy jest mobilność. Nie jest on związany z placówką i godzinami pracy. Często potrafi umówić się z klientem w dogodnym dla niego czasie i miejscu. Jego wynagrodzenie jest bardzo często uzależnione od wyników pracy, co sprawia, że dołoży większych starań, aby proces kredytowy doszedł do skutku.

Liczba ofert, jakie ma do dyspozycji doradca ma jeszcze jedną zaletę. Stwarza margines do skutecznych negocjacji. Doradca często może uzyskać lepsze warunki porównując zaproponowane warunki z propozycjami konkurencji.

Banki zdaja sobie sprawę z rosnącego potencjału ryku doradców finansowych. Dokładają starań, aby to ich produkty znalazły się na szczycie listy ofert proponowanych klientowi. Oprócz ofert cenowych, w postaci obniżek marż i prowizji, często oferują doradcom finansowym nawet osobny proces – umożliwiający indywidualne i często szybsze procesowanie wniosków.

Jeżeli jesteś klientem ceniącym swój czas i pieniądze, oferta doradztwa finansowego jest naprawdę godna rozwagi. Zapraszamy do bezpłatnego złożenia wniosku w Programie MDM „Mieszkanie dla Młodych” z puli 2017 i 2018 na rynku pierwotnym i wtórnym już teraz na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zgadza się, wypłata środków z puli 2018 może być dokonana najwcześniej na początku przyszłego roku.

 • Magda

  Witam ponownie. W moim banku (Pekao S.A.) powiedzieli mi, że nie mogę tak zrobić jak jest wyżej opisane z uwagi na to, że środki zarezerwowane dla mnie w ramach MdM są przeznaczone na 2018 r., więc nawet de facto pewnie BGK jeszcze nimi nie dysponuje… Odpada zatem to żeby były wydatkowane w roku 2017 r., jedynie co to mogę napisać prośbę o przesunięcie terminu wypłaty z 31.01.2018 r. na na przykład początek miesiąca, ale wówczas i tak muszę dokonać aneksu do umowy kredytu. A to, jak mi mniej więcej, wyliczyła Pani w banku (2 zł w skali miesiąca) nie będzie mi się opłacać… że za aneks zapłacę więcej jak mogę zaoszczędzić dokonując konwersji, czyli spłacając kapitał i odsetki kredytu.

 • Jeżeli w umowie jest zapis, że dofinansowanie zostanie wypłacone do 31.03.2018 – nie ma problemu. Wystarczy sama dyspozycja, nie trzeba będzie podpisywać aktu notarialnego w celu wcześniejszej wypłaty dofinansowania.

 • Magda

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Podsumowując, mogę złożyć w sowim banku pisemną dyspozycję wypłaty dofinansowania w ramach MdM i oni przekażą ją do BGK, tak ? A wiadomo co z zapisami w umowie kredytowej z bankiem i w akcie prawa własności ? Chodzi o to, czy będę musiała załatwić to w formie zmiany aktu notarialnego ?

 • Witam. Spłacanie rat kapitałowo-odsetkowych rozpocznie się po wypłacie całości kredytu i dofinansowania MDM. Nie trzeba z tym jednak czekać do 31.12.2018. W każdej chwili może Pani złożyć dyspozycję wypłaty dofinansowania – np. z terminem na dzień 02.01.2018 i rozpocząć spłacanie kapitału.

 • Magda

  Witam serdecznie. W czerwcu podpisałam umowę kredytu hipotecznego w banku Pekao S. A. w ramach MdM. W umowie kredytowej z bankiem oraz w akcie notarialnym: umowa deweloperska i później akcie prawa własności jest wpisane, że wypłata środków w ramach wsparcia przez BGK nastąpi do dnia 31.01.2018 r. W umowie kredytu mam wpisane, że jest on na początku uruchomiony jako kredyt budowlany, ponieważ deweloper nie miał wówczas (początek czerwca 2017 r.) pozwolenia na użytkowanie od nadzoru budowlanego. Pani w banku miała świadomość, że na dniach deweloper powinie uzyskać owe pozwolenie. Jak odebrałam mieszkanie w lipcu br. to zgłaszałam w banku ten fakt. Czy na tym etapie, tzn. odbioru (= pozwolenie na u użytkowanie budynku), ale jeszcze bez podpisania aktu prawa własności mogłam się ubiegać o przeprowadzenie konwersji ? W umowie kredytu jest wpisane, że z automatu bank dokona jej 31.03.2018 r., ale może na mój wniosek również dokonać takiej czynności. Niestety, PONOĆ, przeszkodą jest dofinansowanie w ramach MdM, gdyż, jak mnie telefonicznie poinformowali z banku, muszę być rozliczona całkowicie z deweloperem. Czy nie zachodzi sprzeczność w zapisach umowy ? Przy podpisywaniu zwróciłam na to uwagę i Pani powiedziała mi, że mogę złożyć wniosek o dokonanie konwersji wcześnie z pozytywnym skutkiem… W dniu 17.10.2017 r. wysłałam zapytanie mailowo i cisza… Bank nie chce mi potwierdzić pisemnie, z jakich to powodów nie mogą przeprowadzić konwersji. A dodam, że sami zaproponowali to rozwiązanie,złożyłam pisemny wniosek w oddziale, powiedzieli, że już uruchamiają procedury. Następnego dnia telefonicznie poinformowała mnie Pani z banku, że nie mogą dokonać konwersji ze względu na nierozliczenie się w całości z deweloperem (czytaj: dofinansowanie z BGK – MdM). Zaś następnego dnia Pan współpracujący z bankiem zadzwownił do mnie w celu zleconej przez bank dyspozycji konwersji… Musiał zobaczyć mieszkanie, czy rzeczywiście odebrałam je i, co ważniejsze, mieszkanie istnieje… Pan u mnie był, oczywiście po mojej telefonicznej konsultacji z pracownikiem banku, który powiedział, że bank i tak musiał sprawdzić na co poszły pieniądze z kredytu… Pytanie, co ja mam teraz zrobić z tym fantem ? Mogłam dokonać konwersji kredytu i płacić już kapitał, a nie w dalszym ciągu tylko odsetki, czyli wyrzucanie pieniędzy jakby w błoto…

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie, ale współpracujemy z ich doradcami w zakresie doradztwa dot. kupna/sprzedaży nieruchomości.

 • Shilo h

  Czy Home Broker jest oficjalnym partnerem MDM???

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Hmm, rzeczywiście dziwna sprawa. Życzę, aby nowy doradca pchnął sprawę do przodu.

 • Beata

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Z obecnym doradcą jesteśmy codziennie w kontakcie, codziennie otrzymujemy informację, że jeszcze trzeba czekać (bez informacji dlaczego). W dniu jutrzejszym jesteśmy umówieni z nowym doradcą kredytowym, mamy nadzieję, że udzieli nam więcej informacji i być może poprowadzi dalej wniosek kredytowy. W takich chwilach wątpię w instytucję doradców kredytowych ale liczę na pozytywne zakończenie. Pozdrawiam

 • Witam. Ww. banki z pewnością zarejestrowały wnioski w portalu BGK Zlecenia dopiero po 2017-01-01, niemniej, proces powinien się już dawno zakończyć. Polecam jak najszybszy kontakt z Państwa doradcą.

 • Beata Jabłonowska

  Dzień dobry,
  mam pytanie co do czasu otrzymania kredytu. 1 grudnia 2016 r. złożyliśmy wnioski do banków (Eurobank, BZWbk oraz Raiffaissen) o otrzymanie dofinansowania MDM i kredytu. Pierwsze pozytywne decyzje kredytowe otrzymaliśmy 28 grudnia zeszłego roku (wraz z konkretną propozycją kredytu i spłat) i do tej pory temat otrzymania kredytu jest otwarty, ponieważ od doradcy kredytowego ciągle otrzymujemy informacje, że wnioski są nadal analizowane w bankach, ciągle musimy uzupelniać dokumenty, ponieważ poprzednie tracą ważność po miesiącu. Czy w związku z tak dużą ilością wniosków może tak długo trwać? Wspomnę, iż data wpłaty pierwszej transzy z kredytu minęła (musieliśmy zmieniać harmonogram wpłat u dewelopera).
  Pozdrawiam

 • Nie ma sprawy, polecamy się.

 • Aga

  Dziekuje za informacje:)

 • Obie opcje dozwolone. Mogą Państwo złożyć rezygnację lub poczekać na wygaśnięcie terminu.

 • Aga

  Bardzo dziekuje:) Balismy sie ze juz sie nie uda…Warunki mdm spelniamy;) Wiemy o tym, iz dochod jest brany za taki okres, dlatego tez sprobujemy w kwietniu. Tak wiec bedziemy probowali do skutku;) Teraz moje kolejne pytanie dotyczy tego, czy mamy sami zrezygnowac z dofinansowania, skoro nie mamy zdolnosci, czy tez nalezy czekac do czasu,az mina dwa miesiace?

 • Owszem, możecie Państwo ponownie złożyć wniosek. Do momentu kiedy spełniacie warunki MDM (brak własności mieszkania, wiek poniżej 35 lat) możecie próbować do skutku. Widzę tylko jedną przeszkodę, bank z reguły bada dochody z ostatnich 9-12 miesięcy.

 • aga

  Witam.W dniu 09.01.17 nasz przedstawiciel w banku zarezerwowal nam srodki z mdm na 2017. Okazalo sie jednak teraz ze nie mamy zdolnosci kredytowej, mimo, iz oboje mamy dochody, a wplywy na konto sa widoczne w banku, bo jestesmy klientami od wielu lat. Nie mamy tez nikogo kto by zgodzil sie dopisac do tego, aby zdolnosc przeliczyc ponownie/jako wspolkredytobiorca/ Wiem, ze ta rezerwa przepada Mam tylko pytanie, czy w kwietniu 2017 r.(nasze dochod zwiekszy sie z uwagi na podwyzke w pracy) moglibysmy ponownie zlozyc wniosek o rezerwacje srodkow z mdm na 2018 r ? Czy tez z uwagi na to, iz raz mielismy te srodki zarezerwowane, jestesmy juz zdyskwalifikowani?

 • Wynagrodzenie o charakterze tymczasowym (lub nieregularne wpływy) rzeczywiście nie są wliczane do zdolności kredytowej.Ew. być może mogą Państwo poprosić kogoś z rodziny o pomoc w uzyskaniu zdolności kredytowej?

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast właścicielem mieszkania.

 • sylwia

  Powiedziano nam ze przy trojce dzieci i zarobkach meza gdzie podstawy ma 2 tys i diety ok 4 tys nie dostaniemy kredytu nawet w okolicach 50 tys zl poniewaz banki nie zaliczaja diety do wynagrodzenia.

 • Witam. Nie znam dokładnie warunków, jakie zostały Państwu zaproponowane, ale wymaganą zdolność można obniżyć wydłużając np. okres kredytowania lub zmniejszając kwotę kredytu.

 • Sylwia

  Witam. Mój mąż był tydzień temu u doradcy, który stwierdził że gdyby chciał wziąć kredyt (z mdm lub bez mdm) musiałby mieć dochód miesięczny w okolicy 7 tyś zł ponieważ jest nas 5 osób, Ja moj mąż i troje dzieci. Ja nie pracuję ponieważ wychowuje male dzieci, a mąż pracuje jako międzynarodowy kierowca. Jak ten program ma pomoc mlodym rodzinom skoro prog jest ustawiony na tak wysoką poprzeczkę? ? Zdaję się iż ten program jest tylko dobry dla osób samotnych i dla malzenstw (par ) ktore nie maja dzieci lub mają jedno dziecko. Mam nadzieję że wy potraficie odpowiedziec na to jak takie rodziny mogą normalnie dostać jakikolwiek kredyt na mieszkanie ??!!!!

 • jacek

  Wniosek był przez pko bp i mam już decyzję pozytywną z numerem nwr. Wniosek w pko bp się jeszcze proceduje. Chciałbym jednak skorzystać z Państwa pośrednika – oferta jest korzystniejsza. Czy jest to możliwe bez zbędnych komplikacji?

 • Witam. Jak najbardziej mogą Państwo próbować składać wnioski w innych bankach. Środki będą dla Państwa zarezerwowane przez 60 dni od momentu rejestracji/akceptacji wniosku w pierwszym banku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • niczka

  Witam,
  razem z mężem poprzez doradce fin złożyliśmy wniosek 2. stycznia do WBK i niestety wniosek ten został odrzucony. Analityk w centrali WBK po kontroli BGK stwierdził, że pralnio-suszarnia o pow. ok. 15m2 z dużym oknem wpisana w projekt sugeruje pomieszczenie użytkowe, co koniec końców zwiększa powierzchnię całkowitą użytkową do 115m2 i dyskwalifikuje nas do wzięcia kredytu w MDMie…czy w innych bankach tez tak rygorystycznie podchodza do projektów?czy jest jakaś możliwość negocjacji? czy to że odrzucili nasz wniosek w WBK wpływa na decyzje w innych bankach? na jaki okres max można zarezerwować pulę z MDMu i szukac kolejnych banków pod kredyt?czy jest sens wprowadzenia zmiany w projekcie (np. zamurowanie okna)? wg dewelopera może to potrwac nawet 2 miesiące..

 • Piotr

  Wydaje mi się, że cywilny to kwestia tygodnia weźcie wcześniej … a kościelny można wziąć w czerwcu…

 • Dopłata do już zakupionego mieszkania nie jest niestety możliwa,natomiast nadal możecie Państwo skorzystać z programu MDM przy zakupie innego mieszkania (jako właściciele ułamkowej części nieruchomości). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Obawiam się, że w czerwcu może już nie być środków na 2018-y rok. a czy rozważali Państwo ew. możliwość, że z programu skorzysta jedynie jedno z Was, a po ślubie dokonanie rozszerzenia własności?

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • ja

  Nie

 • Damian

  Witam,
  Ja troche zbagatelizowalem MDM i troche żałuje , kupilem razem z narzeczona mieszkanie w październiku 2016 na kredy hipoteczny na 10lat .
  i teraz moje pytanie brzmi, czy jest cos takiego jak doplata z MDM do juz kupionego mieszkania? w sensie taki zwrot?
  Pozdrawiam

 • Paulina

  Witam,
  czy będąc narzeczeństwem możemy zarezerwować pieniądze z MDM na 2018r? Słyszałam, że połowa środków na 2018 może skończyć się już z końcem marca, a ślub mamy w czerwcu. A chcemy kupić mieszkanie jeszcze w tym roku (developer zgadza się aby otrzymać kwotę dofinansowania w 2018).

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • blazej

  Hej Chciałbym kupic mieszkanie w przedziale cenowym 150-180 tys zl swojego wkladu mam 50% i pracuje za granica czy mogę się ubiegać o dofinansowanie i rozłozenie spłaty na okres 5-10 lat

 • Hmm, kredytu chyba nie ma co odpuszczać, w dobie internetu zawsze można skorzystać z porady na jakimś forum 😉

 • Witam. Analityk zapewne uwzględni wielkość powierzchni użytkowej wg projektu. Jeżeli nie była to znacząca przeróbka (np salon 30 m2 na suszarnię) – nie powinno być problemów.

 • trhrt

  Jeśli pomieszczenie nie jest użytkowe to nie będzie brane pod uwagę pod powierzchnię mieszkania. Chyba, że widać ewidentne ściemnianie, ale o tym zadecyduje już analityk. Tak jak kolega napisał, sprawdź księgi wieczyste nieruchomości. A jeśli nie wiesz o co chodzi – odpuść sobie to mieszkanie i cały kredyt…

 • krzysiek

  Nie kumam twojego wpisu.Jak w obrębie tej samej KW.Dwa pomieszczenia to strych i jedno to suszarnia.

 • Majk

  jak w obrębie tej samej KW to pomieszczenie użytkowe i dolicza się do powierzchni

 • krzysiek

  Mamy trójkę dzieci więc limit to 110m2

 • krzysiek

  Witam.Wczoraj do banku złożyliśmy dokumenty o MDM.Dom który chcemy kupić ma 136 m2 z rynku wtórnego.Projektant przerobił trzy mniejsze pomieszczenia na suszarnie i pomieszczenia strychowe.Jak z państwa doświadczenia mogą ocenić to analitycy bankowi?

 • Jeżeli rejestracja ww. działalności nie spowoduje ograniczenia możliwości mieszkaniowych Pana brata – nie będzie problemu.

 • Witam. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli spełnia Pan ww. warunki – może Pan skorzystać z MDMu.

  Jeden warunek – Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

  Ad 2. Nie. Wynajem ww. mieszkania będzie skutkował koniecznością zwrotu części dofinansowania.

  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Witam. Tak. Wnioski będzie można również składać na początku 2018-go roku, jednak będzie to ostatnia część puli. Patrząc realnie, oznacza to mniejszą szansę na skorzystanie z MDMu niż obecnie, kiedy dostępna jest zarówno pula z 2017, jak i 2018.

 • Bartek

  dzień dobry,
  Brat zakupił mieszkanie w ramach programu MDM.
  Chwilowo (na okres 1 roku, dopóki nie zostanie wybudowane moje mieszkanie) brat użyczył mi pokój w tym mieszkaniu.
  W związku z tym iż prowadzę swoją dzialalność gospodarczą, chcę ją zarejestrować pod tym adresem. Ma być to tylko adres do odbierania korespondencji, działalność prowadzę poza tym miejscem. Czy może to stanowić problem dla brata?

 • Karol W

  Dzień dobry,

  jestem singlem mieszkającym i pracującym za granicą.
  1. Czy ja również łapię się na program MDM?
  2. Czy zakupione przeze mnie mieszkanie (przy pomocy MDM) może być następnie oddane pod najem?

  pozdrawiam
  Karol

 • Krzysztof

  Dzień dobry,

  chciałbym zapytać, czy wnioski o dofinansowanie będzie można składać również w drugiej połowie 2017 roku i na początku 2018 r. czy projekt zakończy się 2017 r. i środki pozwolą tylko na składanie wniosków w I półroczu 2017 r.?

 • Marcin

  Ja powiem ze swojej autopsji co nie co o doradcach. Jestem wielkim hejterem jeżeli chodzi o osoby, które doradzają w kwestii kredytów. Maiłem do czynienia z 3 doradcami i żadnych rewelacyjnych ofert dla mnie nie mieli. Nieudolnie próbowali mi wmówić, że raty stałe są czymś dobrym! Oferty jakie mi przedstawiali były o wiele gorsze od tych, które uzyskiwałem w banku bezpośrednio. Przeważnie wszystkie parametry czyli marża, prowizja były takie same tylko doradca dawał mi ubezpieczenia na życie, od utraty pracy i karty kredytowe, które się „opłacają”. Oczywiście te dodatki zwiększają koszt kredytu i od razu mówiłem, że mnie to nie interesuje. Do tego niepewność bo taki doradca nie ma tylko 1 klienta a kilkunastu. Nie chciałem czekać na decyzje dniami i tygodniami czy mam zdolność czy też nie… Dużo mógłbym pisać jak mnie zawiedli doradcy, z którymi mi się dano spotkać. Dlatego takie zobowiązanie jak kredyt hipoteczny na dużą sumę i na długi okres czasu załatwiałem sam. W końcu wtedy się wie co się bierze tak naprawdę. 🙂

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/