Kredyty z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych” już niedługo w bankach cz. 1

Kredyty z dopłatą Mieszkanie dla Młodych już niedługo w bankach cz. 1

W okresie oczekiwania na uprawomocnienie projektu MDM, banki prowadzą gorączkowe przygotowania, aby dostosować do programu procedury i systemy informatyczne.

Zapytaliśmy w kilku instytucjach, jak będzie wyglądał proces wnioskowania o kredyt i dopłaty.

Na wstępie – Klient powinien określić, że chce zaciągnąć kredyt z dopłatą, w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (banki wprowadzą osobny produkt kredytowy z nazwą wskazującą na MDM). Następnie, na etapie wnioskowania o kredyt otrzymamy szereg pytań sprawdzających, czy spełniamy niezbędne warunki.

Przede wszystkim – zostaniemy zapytanie czy obecnie posiadamy lub posiadaliśmy w przeszłości dom lub mieszkanie (dopłatę otrzymać mogą tylko osoby, które nigdy nie posiadały własnego mieszkania, ani spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Warunek nieposiadania mieszkania dotyczy obojga małżonków). Czyli jeżeli np. nasz współmałżonek posiadał kiedyś mieszkanie, które następnie zbył, nie możemy niestety skorzystać z programu. Od wymienionego warunku są oczywiście wyjątki. Z programu możemy skorzystać, jeżeli dom lub mieszkanie otrzymaliśmy w spadku, lub też jesteśmy właścicielami mieszkania jedynie w części ułamkowej (np. mamy współwłasność z rodzicami).

Kolejne pytanie dotyczyć będzie zapewne rodzaju nieruchomości, którą chcemy zakupić, jej ceny, powierzchni oraz położenia. W zależności od wybranej lokalizacji (województwo i położenie gminy), rodzaju nieruchomości i jej powierzchni pracownik banku wyliczy, czy nasza nieruchomość mieści się w określonych limitach. Limity są wyznaczane w okresach kwartalnych, w poszczególnych urzędach wojewódzkich i przesyłane do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK publikuje je na swoich stronach, następnie banki uczestniczące w programie aktualizując swoje systemy.

Kolejna ważna informacja to nasz stan cywilny i liczba wychowywanych dzieci. W zależności od tego, czy jesteśmy singlem, czy też pozostajemy w związku małżeńskim oraz ile dzieci wychowujemy, możemy zostać przypisani do mnożnika dopłaty w wysokości 10% lub 15% (jeżeli w okresie 5-ciu lat od zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione 3-cie lub kolejne dziecko, otrzymamy dodatkowe 5% dopłaty).

Limity dotyczą także powierzchni naszego domu lub mieszkania. Nie będziemy mogli zakupić w ramach programu mieszkania większego niż 75 mkw. i domu o powierzchni większej niż 100 mkw. powierzchni użytkowej. Przy czym dopłata zostanie wyliczona maksymalnie do powierzchni 50 mkw. Gdybyśmy chcieli powalczyć o większe mieszkanie – ratuje nas liczba dzieci. Osoby wychowujące troje i więcej pociech mogą się starać o mieszkania do 85 mkw. i domy do 110 mkw. powierzchni użytkowej.

Dalszy ciąg przebiegu procesu ubiegania się o kredyt z dopłatą opublikujemy już wkrótce.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Prośba o potwierdzenie – obecnie jest Pani właścicielką 100% wymienionego mieszkania? Jeżeli tak – nie może Pani niestety skorzystać z MDMu. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Ewa Sezonienko

  jestesmy rodzina 2+2 po smierci ojca dostałam czesc mieszkania, swojej czesci zrzekla sie mama dla mnie a rodzenstwo spłaciłam czy mogę skorzystac z dopłaty MDM na budowe domu?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W Prawie budowlanym możemy znaleźć definicję budynku mieszkalnego i według niej budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Więc według tego Prawa niektóre domy letniskowego możemy zaliczyć do budynków mieszkalnych gdyż spełniają podane wymagania. Polecam także ew. Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – Dz. U. Nr 112, poz. 1316) według, której w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych (1110) znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie co jasno klasyfikuje te obiekty jako budynki mieszkalne. Jeżeli tak będziemy rozpatrywali definicję domu letniskowego – to dopłata MDM nie będzie niestety przysługiwała. Od tej reguły istnieje jednak odstępstwo. Nowelizacja ustawy wprowadziła możliwość skorzystania z programu MDM jeżeli potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • piotrek011177

  Witam, posiadam działkę rekreacyjną z domkiem letniskowym. Nieruchomość posiada księgę wieczystą, czy mogę liczyć na dopłatę z tytułu MDM przy kupnie mieszkania bądź domu?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli wymieniona nieruchomość spełnia warunki programu MDM – tak.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • marta

  Jesteśmy małżeństwem z trójką dzieci, mamy upatrzony dom (rynek wtórny) z budynkiem gospodarczym na terenie zabudowy mieszkaniowej i zgrodowej -czy są szanse na kredytowanie MDM?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu
  mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania
  tych praw w drodze spadku – część finansowego
  wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej
  iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Ponieważ chodzi o spadek – nie ma konieczności zwrotu dopłaty.

 • Ciekawy

  Ważne pytanie. Jestem po przyznaniu kredytu z dopłatą MDM. Oddanie nieruchomości nastąpi za kilka miesięcy, a w między czasie zostałem właścicielem nieruchomości w związku ze spadkiem. Co w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • Zapraszamy również do kontaktu z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Odpowiedź w komentarzu poniżej

 • Mieszkanie dla Młodych

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych
  systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i raz w roku złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Jeżeli potrzebny jest kredyt – zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się z Panią i postara się znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę.

 • kamila27

  dodam jeszcze… czy musze brac kredyt na wybudowe dom?? jezeli posiadam własne pieniadze?? potrzebuje tylko kilka tysiecy kredytu czy to nie bedzie koligowalo ??

 • kamila27

  Chciałabym wybudowac sama dom czy tez moge liczyc na dofinansowanie. Przewiduje ze dom bedzie mial 65m2. Posiadam wklad własny. Czy kredyt musialabym brac na min 15lat to prawda czy moge np na5 lat?? moj dom nie bedzie mnie kosztowal wiecej niz 100tys.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje
  dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla
  mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Marzena

  Czy jeśli mieszkanie ma 76,15 m2 mogę ubiegać się o dofinansowanie MDM ?

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Program wspomina o zakupie, w Państwa przypadku będzie to raczej usługa budowy, bardziej podchodząca pod system gospodarczy. Na dopłatę raczej nie ma co liczyć (chociaż spróbować nie zawadzi, a nóż dadzą). Jak Pani słusznie zauważyła, nie ma również mowy o zwrocie różnicy VAT – to będzie f-ra za usługę, już z niższym VATem.

 • Karolina Klimecka

  Witam,

  Chciałabym zamówić u producenta dom w technologii szkieletowej z montażem na już posiadanej przeze mnie działce.

  Czy jeśli pozwolenie na budowę będzie wydane na mnie, mogę liczyć na 10% jak w przypadku zakupu domu od dewelopera? Mój dom zostanie wybudowany przecież przez podmiot gospodarczy.

  Pracownik w BZ WBK powiedział, że bez problemu, ale mam wątpliwości.

  Czy ktoś kto nie ma prawa do działki (producent domu) może dostać pozwolenie na budowę na mojej ziemi? Wtedy to producent domu oddawał by go do użytkowania i może mogłabym liczyć na dopłatę?

  Na VAT nie mogę chyba liczyć, bo firma wystawi mi jedną fakturę za cały dom?

 • MDM

  Witam,

  Jeżeli ta umowa nie przeniesie na Pana własności mieszkania – nadal będzie można skorzystać z MDMu. Proszę tylko pamiętać, że bankom trochę zajmie wdrożenie programu i odpowiednio skonstruować umowę z deweloperem (np. wypłata reszty środków w okolicach marca-kwietnia powinna być ok).

 • Bartek

  Witam,

  Czy podpisując umowę deweloperską jeszcze w grudniu nie eliminuję się z programu MDM?Dziękuję ślicznie

 • MDM

  W świetle obowiązujących przepisów, można tę powierzchnię obliczać według różnych praw i norm, nie obowiązuje bowiem jednolity i obowiązujący przepis. Nie precyzuje tego także ustawa Prawo Budowlane (Dz.U.03.207.2016).

  Przykład: trzy różne ustawy precyzujące pojęcie powierzchni użytkowej:

  – Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. nr 9 poz. 84 z późn. zm.)

  – Ustawia o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (tekst jednolity Dz.U z 2004 nr 142 poz. 1514 z późn. zm.)

  – Polska Norma PN-70/B-02365 zastąpiona przez PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.”

  Fajnie jest to opisane np. na stronie http://www.studioatrium.pl/dokumenty/O-projektach-domow-i-garazy/Powierzchnia-uzytkowa-sposoby-liczenia-,583.html

 • MDM

  Banki komercyjne raczej nie będą gotowe ze swoimi produktami na 1 stycznia.

 • MDM

  Tak, pod warunkiem, że weźmie Pan kredyt na sfinansowanie reszty nieruchomości.

 • MDM

  Wynajęcie firmy to już chyba usługa budowlana. To już jest objęte niższym VATem.

 • MDM

  W W banku ustala Pan termin wypłaty transzy kredytowych. Miesiąc po wypłacie ostatniej rozpoczyna Pan spłatę.

 • Błażej

  Czy zwrot vat-u za materiały budowlane przysługuje tylko w przypadku budowy systemem gospodarczym? Wynajęcie firmy na budowę domu nie wchodzi w grę?

 • Rafał

  w przypadku podpisania umowy u notariusza(wrzesien tego roku) transze do tej pory byly wplacane z wlasnych srodkow, wartosc dotychczas wplaconych srodkow 36%, czy ja moge ubiegac sie o dofinansowanie?

 • Kamil

  Czy jeżeli 2 stycznia zacznę załatwiać kredyt z dopłatą MDM jest szansa, że od lutego będę już mógł tam mieszkać? Jeźeli nie to jaki jest realny termin

 • Adrian

  Dziękuje za odpowiedź. Będę starał się ubiegać o kredyt na początku stycznia, co w momencie jak zostanie mi przyznanana. Od kiedy trzeba płacić kredyt, mam zobowiązanie do końca marca w lokalu i chciałbym płynnie przejść z jednego do drugiego by nie dublować kosztów.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Obliczenie wstępnej zdolności to kwestia kilku dni. Cały proces udzielenia kredytu hipotecznego zależy od stopnia komplikacji inwestycji ilości wymaganych dokumentów. Może potrwać od kilku tygodni, nawet do paru miesięcy.

  Obawiam się, że nie może Pan sfinansować w ramach MDM niczego, co nie stanowi integralnej części mieszkania. Można natomiast skorzystać z większej zdolności i wziąć dodatkowy kredyt lub pożyczkę hipoteczną na wykończenie mieszkania lub zakup miejsca parkingowego.

 • Adrian

  Witam

  Mam pytanie, ile trwają mniej więcej formalności związane z kredytem. Ile czasu od złożenia wniosku będzie się mniej więcej czekać na decyzje czy kredyt otrzymamy. Czy w ramach kredytu, można ubiegać się o zwiększenie kwoty kredytu o wartość miejsca parkingowego oraz kilkudziesięciu tysięcy (20-30) na ukończenie i umeblowanie mieszkania? Rozumiem, że zalezy do od zdolności kredytowej?

 • MDM

  Witam ponownie. Otrzymałem dzisiaj odpowiedź z BGKu. Wygląda na to, że posiadanie domu lub mieszkania wyklucza z programu. Nie jest ważna forma jego nabycia. Czyli mieszkanie otrzymane w spadku także powoduje wykluczenie.

 • MDM

  Limity są ustalane na poziomie urzędów wojewódzkich. Cena mkw. Pana mieszkania niestety eliminuje je z programu.

 • MDM

  Nie. Musi Pan zaciągnąć specjalny kredyt w ramach programu MDM.Banki nie mają jeszcze w ofercie tego produktu.

  Przy wypłacie kredytu bank pomniejszy saldo Pana kredytu o dopłatę MDM.

 • Przemek

  Witam serdecznie,

  Mam ofertę na zakup mieszkania w Warszawie w cenie 6200 zl/m + garaż 30 tyś zł. Czy ewentualnie podpisując umowę rezerwacyjną i wpłacając różnicę między max wartości z metra dla MDM a rzeczywistą wartością zakupu jest szansa na uzyskanie dofinansowania z MDM?
  Kto inteligentny ustawiał llimity dla poszczególnych miast 🙂 ?

 • Robert

  Witam, czy mogę wziąć kredyt w grudniu br. i od stycznia ubiegać się o dopłate z programu MDM czy wniosek o kredyt i wniosek o dopłaty z programu muszą zostać złożone w tym samym momencie?

  Czy dopłata z programu MDM zmniejsza wysokość zaciąganego kredytu i będzie traktowana jako wkład własny osoby ubiegającej się o kredyt, czy kredyt zaciągany jest na podaną w banku kwote i w późniejszym okresie następuję zmniejszenie kapitału o wysokość dopłaty?

 • MDM

  Nie wiem. Sam również wysłałem kilkanaście dni temu pismo do BGK w sprawie możliwości uczestnictwa w programie osób, które uzyskały nieruchomość na drodze spadku. Nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi.

 • Malik33

  Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Właśnie dzisiaj zaczęłam już przygotowywać pismo do BGK
  i Ministerstwa Infrastruktury w przedmiotowej sprawie. Czy jest w ogóle
  szansa na uzyskanie odpowiedzi od ww. instytucji, jeśli tak to z jakim
  terminem należy się liczyć???

 • MDM

  Bardzo ciekawe pytanie – w Państwa przypadku obawiam się, że bank kredytujący poprosi o opinię prawną. Wg mojej opinii – w przeszłości żadne z Państwa nie było właścicielem całego mieszkania, więc spełniacie kryteria MDM. Skłaniam się ku twierdzeniu, że raczej tak.

 • Malik33a

  Witam, w roku 2007 nabyłam jako panna, a mąż jako kawaler mieszkanie (odrębną własność lokalu -pokój z kuchnią) w udziałach wynoszących po 1/2 udziału dla każdego z nas. W roku 2009 zawarliśmy związek małżeński. Obecnie sprzedajemy to mieszkanie i chcieliśmy zakupić mieszkanie od dewelopera 70m2 (posiadamy 2l. dziecko). Czy możliwe jest skorzystanie z programu Mdm z dopłatą 15%, mając na uwadze zapis, iż dofinansowanie nie przysługuje osobom, które do dnia nabycia mieszkania nie były właścicielami lokalu mieszkalnego art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. a) ???? Proszę o odpowiedź.

 • MDM

  W projekcie nie ma wzmianki, że jest on ograniczony tylko do osób na stałe mieszkających w Polsce, a co nie jest zabronione…

 • Alek

  Tak tak to jest sprawa logiczna.. Ja mowie o mieszkaniu w PL – lecz obecnie rodzina moja zamieszkuje w innym kraju. Taka pomoc w kupnie mieszkania duzo by pomogla jezeli chodzi o powrot do kraju..

 • MDM

  Projekt ustawy mówi jedynie, że dofinansowanie może dotyczyć jedynie nieruchomości wybudowanych w Polsce.

 • Alek

  Czy osoby mieszkajace na stale poza granicami Polski moga sie o taki program ubiegac? nie posiadajacy oczywiscie zadnego kredytu jak do tej pory

 • IZA

  Czy wiadomo już jakie konkretnie banki będą udzielały kredytów w ramach programu MDM?

 • MDM

  Zakładam, że nie będą Państwo zrywać tynków, żeby zwiększyć powierzchnię mieszkania ;-). Proszę podać w banku powierzchnię po tynkach i wnioskować o dopłatę.

 • MDM

  Czy domek posiada księgę wieczystą? Jeżeli nie (np. domek nie spełnia Pani potrzeb mieszkaniowych) – moze Pani skorzystać z MDM.

 • ola

  W projekcie mamy zapis, że mieszkanie ma 76,16 m/ 74,70 m. Deweloper twierdzi, że pierwsza wartość to metraż przed tynkami a druga wartość to wartość mierzona po tynkach. Co jest brane pod w uwagę w MDM?

 • ola

  Jestem właścicielką działki rekreacyjne wraz z domkiem letniskowym. Mogę liczyć na dopłatę?

 • MDM

  Przy budowie systemem gospodarczym absolutnie nie ma konieczności brania kredytu. Zwrot będzie się odbywał analogicznie jak obecnie. Wystarczy zbierać faktury i raz na jakiś czas złożyć wniosek do urzędu skarbowego.

 • MDM

  Przy budowie systemem gospodarczym może Pan liczyć na zwrot różnicy w podatku VAT (pomiędzy stawkami 23% i 8%). Zwrot nie dotyczy jednak wszystkich materiałów. Ich listę może Pan znaleźć na stronach urzędu skarbowego. Zwrot będzie zależny od tego, ile i jakich materiałów Pan użyje.

 • lemon

  witam
  jeżeli chodzi o budowę domu to konieczne jest zaciąganie kredytu a później nastąpi zwrot VAT-u? tak poinformował mnie doradca który dzwonił w sprawie tego programu. mało tego powiedział że jeżeli mam już wydane pozwolenie na budowę (budowę zaczynam w przyszłym roku) to nie załapię się na ten zwrot bo pozwolenie musi być wydane od 2014 r. to jak to jest dokładnie?
  może jedno z drugim nie ma nic wspólnego, zwrot VAT-u a kredyt w banku.

 • Michał B.

  Dziękuję za odpowiedź i proszę o kolejną:)

  Tym razem odnośnie budowy domu systemem gospodarczym. Załózmy, że dom będzie budowany na terenie gminy województwa z ceną za metr 3200 zł. Dom 100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Całość budowy rozłoży się na okres dwuletni z kwotą 250 000 zł brutto (VAT 23%) za materiały, za które można uzyskać zwrot podatku. Jakiej wysokości będzie zwrócona kwota? Jeśli źle się wyraziłem, proszę o informację, co mam doprecyzować w pytaniu:)

 • MDM

  Listę materiałów i szczegóły dot. odliczenia można znaleźć na stronach urzędów skarbowych. Z reguły, można odliczyć różnicę w VAT większości materiałów stanowiących integralną część nieruchomości (farby, tynki itd.)

 • Dzeju

  Zamierzam w przyszłym roku rozpocząć budowę domu jednorodzinnego metodą gospodarczą (do 100m2). Ile VATu od materiałów uda mi się odzyskać? Do jakiej kwoty? Czy do materiałów budowlanych zalicza się np. piec do ogrzewania domu?

 • MDM

  Tak, dopłata w ramach MDM może być traktowana jako wkład własny.

 • MDM

  Może Pani zakupić mieszkanie razem z Pani towarzyszem i skorzystać z MDM. Przy czym bank prawdopodobnie poprosi o wskazanie głównego kredytobiorcy (właściciela mieszkania).

  Jeżeli w ciągu 5-ciu lat od skorzystania z programu wybuduje Pani dom, część dopłaty trzeba będzie zwrócić (proporcjonalnie do okresu wykorzystania w 5-cio letnim okresie).

 • MDM

  Nie. Działka jest dodatkowym atutem – może stanowić zabezpieczenie dla kredytu.

 • Arni

  Czy obligatoryjnie wymagany od 2014 r. 5% wkład własny może być pokryty ze środków z MDM? Inaczej mówiąc czy banki oprócz środków z MDM nie
  będą dodatkowo wymagać od nas 5% wkładu własnego?

 • Anna

  chodzi mi o skorzystanie z MDM pod kątem zakupu mieszkania

 • Anna

  dzień dobry
  chciałabym dowiedzieć się, czy będę mogła skorzystać z MDM będąc właścicielem gruntów rolnych z zamiarem wybudowania w przeciągu 5 lat domu oraz czy mogę skorzystać z MDM wraz z moim Lubym (żyjemy w konkubinacie) – nie osobno na dwa różne mieszkania, tylko na jedno mieszkanie razem z Nim.
  pozdrawiam

 • Michał B.

  Dzień dobry,

  Jeśli posiadam przepisane na siebie działki gospodarcze – nieużytki rolne oraz działkę budowlaną (nie płacę KRUS-u, opłacam ZUS w ramach umowy o pracę), to czy nie będę miał problemu z uzyskaniem kredytu?

 • MDM

  Jeżeli spełniają Państwo kryteria MDM to jak najbardziej. Polecam tylko zbierać faktury.

 • MDM

  Po pierwsze – dopłata MDM może być wkładem własnym. poza tym bankom będzie zależało na jak największej licznie udzielonych kredytów – stawiałbym zatem, że będzie wliczana do zdolności.

 • Anabelle

  Witam,
  Czy zdolność kredytowa przed skorzystaniem z programu MdM będzie liczona z dopłatą, czy bez, bo to z pewnością będzie jakoś rzutowało na całość kredytu, a 10%,czy 15% to jest dużo…

 • ania

  w przyszlym roku chcemy budowac dom systemem godpodarczym,ale bez brania kredytu. czy bedziemy mogli odliczyc sobie w takiej sytuacji vat? pozdrawiam

 • Zapraszam serdecznie również do zadawania pytań Doradcom na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Niestety, nie możecie skorzystać Państwo z programu. Warunek nieposiadania mieszkania dotyczy obojga małżonków.

 • MDM

  Jeżeli to była darowizna – nie może Pan skorzystać z MDM. Jeżeli spadek – wtedy można.

  Odnośnie sprawdzenia, czy beneficjent programu jest posiadaczem mieszkania – projekt ustawy nakłada na nabywcę lokalu mieszkalnego obowiązek złożenia oświadczenia na piśmie o spełnieniu powyższego warunku (w tym zobowiązanie się, że warunek ten będzie spełniony również w okresie od złożenia wniosku o wsparcie do dnia nabycia nieruchomości podlegającej dofinansowaniu). Złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą jest zagrożone odpowiedzialnością karną na podstawie art. 297 § 1 Kodeksu karnego.

 • Marcel

  Witam, w maju 2013 wziolem slub , zona kupila w 2011 roku mieszkanie kawalerke na kredyt ,teraz bedziemy miec dziecko i chcielibysmy skorzystac z tego program mozemy? Bo jesli dobrze interpretuje przepisy to nie mozemy ,wydaje mi sie to troche dyskryminacja lepiej zyc na „kocia lape” i mozna skorzystac jako single…

 • Marek

  witam mam pytanie czy moge sie ubiegac o dofinansowanie jesli w 2005 roku dostalem w formie darowizny mieszkanie od babci ktora zmarla w 2008 roku mieszkanie sprzedalem rok puzniej nie jestem obecnie wlascicielem zadnej nieruchomosci czy moze byc to jakos sprawdzone.

 • MDM

  Kupują Państwo dom, czy usługę wybudowania domu szkieletowego? Jeżeli jest to kupno domu – mogą Państwo skorzystać z programu. Jeżeli usługa wybudowania – teoretycznie mogą Państwo dokonać odliczenia różnicy w podatku VAT (teoretycznie, bo usługa jest już objęta niższym VATem).

 • MDM

  Ułamkowa własność nieruchomości nie wyłącza potencjalnego beneficjenta z programu MDM.

 • MDM

  W takiej sytuacji – razem z wnioskiem o kredyt złożyłbym kopie testamentu oraz orzeczenia sądu. Istnieje duża szansa, że bank rozpatrzy taki wniosek pozytywnie.

 • pola

  witam, posiadam mieszkanie, ktore otrzymalam w fomie darowizny od ojca, jednak mieszkanie to zostalo mi zapisane przez dziadka w testamencie. To sąd w czasie rozprawy spadkowej zdecydowal, ze mieszkanie dziedziczy moj ojciec, jednak zgodnie z wolą zmarlego (zapisana w testamencie) ma obowiazek przekazac mi je w formie darowizny. czy taka sytuacja wyklucza mnie z programu?

 • Przemysław

  Mam prawo do 1/6 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Czy będzie to przeszkoda w skorzystaniu z programu mdm?? Art. 4 pkt 2b mówi o osobie której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Ja czy tam te przepisy wprost – czyli prawo do lokalu – mi przysługuje prawo do części lokalu, więc moim zdaniem mogę skorzystać z mdm. Nadto z pkt a i c wyraźnie wynika, iż intencją ustawodawcy było by z programu były wyłączone osoby posiadające prawo do całości lokalu mieszkalnego. Czy jest Pan/Pani pewny/a jak będą na to patrzyły banki?? Dziękuję za odpowiedź.

 • Ania

  Witam, czy mozemy z mezem wziac udzial w programie ‚MdM’, jesli chcemy postawic dom szkieletowy poza miastem? Czyli przyjezdza firma i stawia dom (na ktory bedziemy brali kredyt).
  Pozdrawiam

 • MDM

  Dom to dom. Jeżeli to zakup z rynku pierwotnego, od dewelopera to nie widzę przeszkód.

 • MDM

  Dopłata nie odnosi się do udziału osób, ale do nieruchomości. Kredytujący bank może ew. trochę kręcić nosem i prosić o wyznaczenie głównego właściciela mieszkania, ale to raczej mało prawdopodobne.

 • MDM

  Poza Pańską deklaracją? Szczerze wątpię. Nie przychodzi mi nawet do głowy żadna baza danych, w której można to sprawdzić. Nawet rejestr ksiąg wieczystych nie przechowuje tych danych w łatwo dostępnej formie.

 • MDM

  „Wypłata” następuje w momencie wypłaty kredytu. Bank po prostu zmniejszy saldo kapitału Pani kredytu (tak, jak gdyby Pani dokonała częściowej spłaty). Dopłata MDM może być traktowana jako wkład własny.

 • MDM

  Art. 5. 1. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone w odniesieniu do lokalu mieszkalnego, jeżeli powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza 75 m2;

 • MDM

  Przy budowie systemem gospodarczym mówimy raczej o możliwości zwrotu różnicy podatku VAT, a nie o dopłacie.
  Jeżeli spełniają Państwo kryteria limitów – to tak.

 • MDM

  BGK prawdopodobnie wyrobi się z regulacjami i program wystartuje od 2013-01-02. Sęk w tym, że banki potrzebują trochę czasu na dostosowanie swoich systemów. realny czas od złożenia wniosku do wypłaty kredytu to około 3-4 tygodni (zależnie od stopnia komplikacji sytuacji kredytowej i ilości wymaganych dokumentów).

 • Magda

  Witam czy wnioski kredytowe w ramach MDM będzie można składać od 02.01.2013? Jak długo będzie trwać procedura od złożenia wniosku do udzielenia kredytu? Na dzień dzisiejszy zdolność kredytowa i podpisana umowa przedwstępną z developerem?

 • lemon

  Czy jeśli mamy już wydane pozwolenie na budowę a budowę zaczniemy dopiero w 2014 r załapiemy się na dopłatę?

 • anna

  Czy jeśli mieszkanie ma 90 m kw. powierzchni całkowitej i 74 m kw. powierzchni użytkowej, to czy jest szansa na dopłatę? Napisali Państwo, że należy wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową domu, czy w tym przypadku również?

 • Sabina

  Kiedy nastąpi wypłata dopłaty? Czy można ją przeznaczyć na wkład własny w kredyt hipoteczny?

 • Grzegorz

  Jeśli w przeszłości mialem mieszkanie darowane a potem darowałem je innej osobie bez żadnych dochodów to teoretycznie nie mogę skorzystać z programu,bo tylko wczesniejsze posiadanie mieszkania ze spadku nie wyklucza z programu,ale oprócz mojej deklaracji,że nie posiadałem mieszkania czy będzie to jeszcze jakoś sprawdzane?

 • Marek

  Witam, planuje zakup mieszkania z narzeczoną w ramach programu MDM, i tu nasuwa się pytanie czy jeżeli postanowimy nabyć mieszkanie we współwłasności ułamkowej 65 do 35% to jako singiel otrzymam nadal 10% dofinansowania? Czy ustawa wyklucza w tym przypadku korzystanie z jakiejkolwiek formy współwłasności to znaczy muszę brać mieszkanie w 100% na siebie, w obu przypadkach posiadamy odpowiednią zdolność kredytową.

 • Witam! Czy zakup połówki bliźniaka o powierzchni 100m kw z rynku pierwotnego kwalifikuje się do programu? W ustawie jest dom jednorodzinny jednak nie jestem pewien czy dotyczy to bliźniaków

 • MDM

  W projekcie domu powinna znajdować się informacja o powierzchni użytkowej i całkowitej oraz jakie pomieszczenia do nich się zaliczają.

 • druid

  Czy garaż i kotłownia zaliczają się do powierzchni użytkowej (jeżeli nie to na podstawie jakich przepisów), mówię tu o konkretnym projekcie domu w którym garaż jest w bryle budynku i jest z niego bezpośrednie przejście do domu. Czyli dom ma 97 mkw + garaż z kotłownią 23 mkw łączna powierzchnia 120 mkw. Czy taki dom kwalifikuje się do MDM?

 • MDM

  Osoba żyjąca w konkubinacie jest wg rozumienia ustawy singlem. W takiej sytuacji jest jeszcze lepiej. Dwoje singli może wykupić 2 sąsiadujące mieszkania i uzyskać dwie dopłaty do dwóch kredytów 😉

 • MDM

  W projekcie jest mowa o powierzchni użytkowej. Można w tym momencie argumentować, że ani garaż, ani komórka do takowej się nie zaliczają. Ew. można rzeczywiście wziąć kredyt wyłącznie na mieszkanie.

 • MDM

  Rozbieżności w odpowiedzi wynikają niestety z różnych informacji na poszczególnych etapach prac nad ustawą. Ostatecznie – jeżeli jedno z małżonków jest posiadaczem mieszkania (nawet zakupionego przed ślubem) – z programu nie mogą skorzystać oboje. Rozdzielność nic tutaj niestety nie zmieni.

 • Marcin

  Mam pytanie, które pojawiało się pewnie już kilka razy. Niestety odpowiedzi
  na to pytanie były różne.
  Mianowicie: jeżeli jestem właścicielem mieszkania, które nabyłem przed
  zawarciem związku małżeńskiego, a teraz chciałbym kupić mieszkanie z dopłatą to czy istnieje taka możliwość?
  Czytałem, że istnieje taka możliwość, że mieszkanie weźmie na siebie moja
  żona, po tym jak podpiszemy wcześniej rozdzielność majątkową. Czy to prawda?

 • Nena

  Mam pytanie. Czy jeśli mieszkanie musi być zakupione „w pakiecie” z komórką lokatorską i miejscem postojowym w garażu (wszystko na jednej księdze wieczystej), to czy komórka przypisana do mieszkania wlicza się do metrażu? Mieszkanie ma 74,8 m2, czyli „na styk” z limitem, a komórka ok. 3,5 m2. Czy w takiej sytuacji można wziąć kredyt tylko na mieszkanie, a za miejsce postojowe i komórkę zapłacić deweloperowi gotówką (jest konieczność zakupu w pakiecie, ale każdy z elementów ma wyznaczoną swoją cenę i sama cena mieszkania łapie się w limicie ceny za 1 m2). Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Lol

  Zastanawiam sie dlaczego nazwa programu to Mieszkanie dla młodych a nie np mieszkanie dla malzenstw lub małzenstw albo singli.Pojecie słowa młody powinno byc kierowane do całej grupy ludzi młodych a nie wybranych.Jezeli zyje w konkubinacie i chce wziaśc kredyt to zgodnie z wypowiedzia wczesniejsza specjalisty nie dostane MDM.Dopłata jest przecież do mieszkania a nie osoby!!!

 • MDM

  Mogą państwo wziąć taki kredyt jako małżeństwo. Każde z Was może także skorzystać z niego jako singiel.

 • MDM

  Rozumiem, że to będzie spadek. W takim razie można skorzystać z programu.

 • Karol W.

  Mam pytanie, czy jeżeli mam zapisane mieszkanie w testamencie (ale ta osoba jeszcze żyje) to mogę skorzystać z dopłaty czy już nie?

 • Marcin

  Czy mogę taki kredyt z dotacją wziąć razem z narzeczoną czy musimy być po ślubie?

 • MDM

  Bank nie powinien się przyczepić. Załączony zapis zobowiązuje dewelopera do terminowego przekazania prawa własności mieszkania, ale jednocześnie na chwilę obecną nie czyni Państwa właścicielami.

 • Mariusz

  I jaką jeszcze? Czy takie coś (po pozwoleniu na użytkowanie, które nastąpi w 2014):

  Deweloper zobowiązuje się do: wyodrębnienia
  lokalu mieszkalnego nr XXXX, składającego się
  z XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, usytuowanego
  na parterze budynku, o powierzchni wg projektu wykonawczego XXXXX m2, do którego to lokalu
  przylegać będą dwa tarasy (ogródki), wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej, bliżej opisanego w § 2. i przeniesienia prawa własności tego lokalu na rzecz małżonków XXXXXXXXXXXXXXXXXX, w stanie wolnym od wszelkich obciążeń i roszczeń osób trzecich, za cenę XXXXXXXXXX zł brutto,———–

  umowa
  przenosząca własność co do przedmiotu określonego w ust. 1. pkt 1)
  niniejszego paragrafu zawarta zostanie w terminie

  do trzech miesięcy od daty uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie
  budynku, w którym znajduje się przedmiotowy lokal – najpóźniej w terminie

  do dnia 30.06.2014 r., natomiast przyrzeczona umowa sprzedaży

  co do przedmiotu określonego w ust. 1.
  pkt 2) niniejszego paragrafu – w
  terminie do dwunastu miesięcy od daty uzyskania pozwolenia na użytkowanie

  budynku – najpóźniej w terminie do dnia 30.12.2014 r.———–

  (oraz wpisanie do KW roszczenia)

  Czy to zapisy, które będą traktowany jako zakup przeze mnie nieruchomości w 2013?

 • MDM

  Można podpisać umowę o charakterze rezerwacyjnym. Taka umowa nie może w żaden sposób przenosić prawa własności mieszkania na nabywcę, gdyż wtedy nie będzie można skorzystać z MDM.

 • mariusz

  Ja bym chcial wiedziec jak podpisac umowe z deweeloperem jeszcze w 2013 roku by zalapac sie na mdm . mariusz

 • MDM

  Jest takie ryzyko, ale o wszystkim decyduje rynek. Jeżeli jeden z banków wykaże się wyjątkową pazernością, Klienci pójdą po prostu do innego.

 • MDM

  Oczywiście. Artykuł 6.3 ustawy:

  „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, 1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.”

 • Tomasz

  Czy istnieje obawa że kredyty z dopłatą (MdM), będą mniej korzystnie oprocentowane a niżeli normalne kredyty hipoteczne

 • Łukasz

  Jeżeli moja zdolność kredytowa okaże się za niska, czy mogę wziąć kredyt razem z rodzicami ?

 • Panie Łukaszu, bardzo dziękuję za opinię. Proszę przejrzeć jednak fora / komentarze na stronie, gdzie internauci zadają mnóstwo pytań dotyczących właśnie podstawowego procesu przyznawania dopłaty w programie MDM.
  Artykuł ten dedykowany jest takim właśnie podstawowym pytaniom internautów.
  Bardzo proszę o informację jaki artykuł dotyczący MDM chciałby Pan przeczytać, a my postaramy się taki stworzyć i opublikować.
  Pozdrawiam serdecznie!
  Mariusz

 • łukasz

  Po co ten artykuł, ktory nic nie wnosi? Jeśli bedzie wiadomo coś konkretnego wtedy prosze to napisać.