Kredyty z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych” już niedługo w bankach cz. 2

Kredyty z dopłatą Mieszkanie dla Młodych już niedługo w bankach cz. 2

Bank na pewno zapyta również o kwotę kredytu, jaką chcemy zaciągnąć. W oparciu o cenę mieszkania i kwotę kredytu zostanie wyliczony parametr LtV (Loan to Value). Aby skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” musimy zaciągnąć kredyt w wysokości minimum 50% wartości nabywanego mieszkania.

Kolejna kwestia to okres kredytowania. Minimalny okres, na jaki możemy wziąć kredyt z dopłatą wynosi 15 lat. Weźmy jednak pod uwagę, że im dłuższy okres, tym mniejsza rata. Jeżeli brakuje nam zdolności kredytowej, możemy wydłużyć okres kredytowania. Jeżeli natomiast chcemy nasz kredyt spłacić nieco szybciej – możemy zaciągnąć kredyt na wymagane 15 lat, a następnie nadpłacać kredyt, skracając okres kredytowania. Należy jedynie pamiętać, że banki bardzo często obciążają wcześniejszą spłatę kredytu kwotą prowizji.

Pierwsza część artykułu. Czytaj »

Ostatnie z szeregu pytań dotyczyć będzie naszego wieku. Z programu mogą skorzystać osoby do 35 roku życia (do końca roku kalendarzowego w którym kończą 35 lat). W przypadku małżeństw – warunek ten dotyczy młodszego z małżonków.

Na tym etapie zostanie także prawdopodobnie policzona nasza zdolność kredytowa. Zostaniemy poproszeni o podanie przybliżonych zarobków oraz wymienienie posiadanych zobowiązań. Bank zapyta, jakie osoby przystępują do kredytu oraz jakie posiadają dochody. Zostanie obliczona przybliżona rata naszego kredytu. Pracownik banku sprawdzi, czy jesteśmy w stanie ją spłacać.

Po złożeniu wniosku kredytowego rozpocznie się proces analizy kredytowej. Bank poprosi o szereg dokumentów – €“między innymi naszą umowę z deweloperem, wydruki historii z naszych kont. Zostanie również najprawdopodobniej zlecona wycena nabywanej nieruchomości. Bank bardziej szczegółowo obliczy naszą zdolność i otrzymamy decyzję kredytową. Następnie zostaniemy zaproszeni do siedziby banku w celu podpisania umowy. Określimy wtedy ostatecznie kiedy chcemy dokonać wypłaty naszych środków.

Po podpisaniu umowy bank komercyjny zwróci się do BGK o wypłatę kwoty dofinansowania. Zostanie ona przekazana jako ostatnia transza płatności bezpośrednio na konto dewelopera.

Pozostanie nam jedynie cieszyć się mieszkaniem – i spłacać kredyt.

Na forum często pojawiają się pytania – czy w ramach kredytu z dopłatą MDM będzie można także dokonać zwiększenia kwoty kredytu w celach wykończenia mieszkania. Banki nadal zastanawiają się nad taka opcją. Spotkaliśmy się z różnymi podejściami. Niektóre instytucje dopuszczają dodatkową kwotę (do 10% wartości kredytu). Inne proponują wzięcie dodatkowego kredytu na cel remontowy. Będziemy na bieżąco monitorować dalsze prace nad tym produktem i opiszemy je na forum.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • valez mirada

  Wzmacnia dzialalnosc finansowa
  Pomoc jest najlepszym Udostepnij mamière swoja wieczna milosc, c m, co doprowadzilo go do was z pozyczki od 5000 byl € 2.000.000 € w prosty sposób do ludzi, którzy moga zaplacic niezaleznie od rasy. Wykonuje równiez inwestycji i pozyczek miedzy zwlaszcza wszelkiego rodzaju. Na koniec, aby uzyskac wiecej zrozumienia prosze o kontakt poprzez e-mail: mirabelmaria45@gmail.com
  prosze o kontakt poprzez e-mail: mirabelmaria45@gmail.com https://uploads.disquscdn.com/images/03a46cd00e38022789000ac9aabb475ee6849b042653312a6807bf257b8db88e.jpg

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kwota dofinansowania jest liczona inaczej. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Polecam nasz kalkulator w celu dokładnych wyliczeń:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Katarzyna

  Dzień dobry interesuje mnie kwota dofinansowania jeśli wpłacam zadatek w wysokości 25000 a wartość mieszkania to 185000 to czy te 15% na jedno dziecko liczone jest od całości czy pomniejszone o zadatek

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Czy ew. rozważał Pan takie rozwiązanie: remont przeprowadzi zbywca i podwyższy koszt mieszkania o kwotę wykonanego remontu (ale bez przekraczania limitu ceny 1 m2). Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Raptor

  Witam, jakie są sposoby na uzyskanie dofinansowania które pokryje również remont zakupionego mieszkania ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W takim wypadku polecam dokonania dokładnego obmiaru architektonicznego. Jeżeli powierzchnia użytkowa mieszkania przekroczy 75 m2 – nie ma niestety możliwości, aby skorzystać z programu MDM. Polecam także informacje zawarte w rekomendacji BGK na temat powierzchni użytkowej:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Paulina

  czy jeżeli mieszkanie ma pow 75,20 m to można coś zrobic aby załapać sie do programu, czy respektuje sie pow ze zrzutu architektonicznego ?

 • Bank przyjmie cenę sprzedaży do wyliczenia limitów. W większości przypadków wyśle także swojego rzeczoznawcę w celu weryfikacji wartości nieruchomości.

 • Paulina

  Czy bank respektuje cene z umowy sprzedaży ,czy wysyła swojego rzeczoznawce aby nieruchomość wycenił?

 • Niestety nie. W ramach programu MDM otrzyma Pani jedynie kredyt o wartości maksymalnej równej cenie mieszkania. Ma Pani co najmniej dwa dodatkowe wyjścia. Może Pani sfinansować remont kredytem poza programem MDM – w czym oczywiście może pomóc doradca na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Może Pani także dogadać się ze sprzedawcą, aby to on zrobił remont wg Pani wskazówek i podwyższył o wartość wykonanych prac cenę mieszkania (uwaga – cena za 1 m2 nie może przekroczyć kwoty limitu).

 • Paulina

  Witam
  czy jeżeli chce kupic mieszkanie z ryku wtórnego które jest do gruntownego remontu to kredyt pokryje również te koszty ? Nwiasem mówiąc czy moge otrzymać kredyt wyższy niz wartosc mieszkania ?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wpłacona kwota 1.000 PLN będzie stanowiła Pani wkład własny. Może się Pani starać o kredyt na pozostałą część wartości mieszkania, dodatkowo zostanie on pomniejszony o kwotę przyznanego dofinansowania.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów

  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko

  c) 20% przy dwójce dzieci

  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

  W celu wyliczenia dokładnej kwoty zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Dominika

  Witam, chciałam spytać czy jeśli zapłaciłam już właścicielowi mieszkania zaliczkę (nie zadatek) w kwocie 1000zł, a mieszkanie kosztuje mnie 145000zł, to czy mogę się starać o kredyt na całą tą kwotę czy tylko na 144000zł? I od której kwoty w tym wypadku jest liczona dopłata MDM? Pozdrawiam

 • Owszem, jest taka możliwość, proszę jedynie pamiętać o dwóch kwestiach. Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Gosc

  Witam chciałem się dowiedzieć czy jest możliwość nadpalany kredytu w ciągu 5 lat. Chodzi o 10% w ciągu roku.pozdrawiam

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ad 1. Tak, jeżeli cena mieszkania wykończonego mieści się w wyznaczonych limitach, nie ma problemu, aby zakupić takie mieszkanie w ramach programu MDM.

  Ad 2. Po nabyciu mieszkania i otrzymaniu dofinansowania może Pan zatrudnić inną ekipę, która Panu wykończy mieszkanie – z tym że płatność za ich usługi musi Pan zapewnić z własnych środków. W ramach programu MDM można jedynie zakupić mieszkanie, remont lub samo wykończenie nie zostaną sfinansowane.

  Reasumując. W ramach programu MDM może Pan zakupić oddane do użytkowania mieszkanie, niezależnie od standardu wykończenia. Nie otrzyma Pan natomiast dodatkowych środków na samo wykończenie mieszkania.

 • Luukasz

  1. Czy na dzień dzisiejszy nadal jest możliwe doliczenie wykończenia pod klucz do kwoty mieszkania?
  2. Czy jest możliwe przy wykończeniu pod klucz zatrudnienie innej ekipy remontowej niż tej którą ma deweloper? Ze względu na okrojone standardy w katalogach (po prostu chciałbym wybrać inne materiały niż te oferowane w pakietach).
  Z góry dziękuję.

 • Łukasz Muszyński

  1. Czy na dzień dzisiejszy nadal jest możliwe doliczenie wykończenia pod klucz do kwoty mieszkania?
  2. Czy jest możliwe przy wykończeniu pod klucz zatrudnienie innej ekipy remontowej niż tej którą ma deweloper? Ze względu na okrojone standardy w katalogach (po prostu chciałbym wybrać inne materiały niż te oferowane w pakietach).
  Z góry dziękuję.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli cena mieszkania mieści się w kwocie limitu 1 m2 powierzchni użytkowej – zakup mieszkania wykończonego pod klucz jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

 • niki

  Witam
  staram się o kredyt hipoteczny z dopłatą mdm czy można do kwoty kredytu doliczyć wykończenie pod klucz?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Owszem, można zaciągną dodatkowy kredyt hipoteczny, poza programem MDM, bez dofinansowania. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej analityk w banku po prostu doda do zobowiązań ratę wcześniejszego kredytu – z MDMem.

 • Kasia

  witam, piszę z zapytaniem czy istnieje możliwość dostania dwóch kredytów na samo mieszkanie i na wykończenie/urządzenie? jak to jest wtedy rozpatrywane? rozumiem, że dofinansowanie dostaje się do samego mieszkania, ale czy można jednocześnie otrzymać kredyt na dokończenie mieszkania które jest w stanie deweloperskim? Dziękuję za odpowiedź

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Witam. W zakresie programu MDM – uzyskacie Państwo takie same warunki biorąc kredyt, jako małżeństwo, jak w przypadku wypłaty kredytu przez singla (czyli mnożnik dopłaty 10%). Jedyna różnica – to kwestia zdolności.

 • Paulina

  Witam ! Mam pytanie dotyczące kredytu. Mamy z chłopakiem wpłaconą zaliczkę na mieszkanie 54m. Chłopak ma firmę i zdolność kredytową. Ja w październiku podpisze umowe o pracę, prawdopodobnie na 2 lata. Będe zarabiać 2350zł brutto. Czy gdybyśmy przystąpili do kredytu jako małżeństwo byłoby to lepszą decyzją ? Uzyskali byśmy inne, lepsze warunki niż gdy chłopak zrobi to ajko singiel ? Czy moja umowa będzie brana pod uwagę? Dodatkowo posiadam firmę, którą założyłam we wrześniu 2013 lecz nie mam z niej jakiś ogromnych pieniędzy.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Witam. Jeżeli wspólnie z małżonkiem posiadacie Państwo całe mieszkanie – nie ma niestety możliwości ubiegania się o dopłatę.

 • Ola

  Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy możemy ubiegać się o dofinansowanie z mdm, jeśli np. 20% mieszkania to mój majątek osobisty (wniesiony jako mój wkład własny z darowizny), zaś 80% wartości mieszkania to majątek wspólny (nie mamy rozdzielności majątkowej). Pozostałe kryteria spełniamy.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Decyzja należy oczywiście do Państwa.

 • Aleksandra

  Pójdziemy do innego banku :). Mamy zdolność kredytową, żadnych dodatkowych obciążeń finansowych (kart kredytowych, pożyczek itp.) więc nie widzę powodów dla których bank miałby nam odmówić kredytu.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak, te środki zostaną uznane jako Państwa wkład własny, ale szczerze – poczekałbym z ich wpłatą, aż będą Państwo mieli pewność, że dostaniecie kredyt. Co jeżeli bank z jakiegokolwiek powodu Państwu odmówi?

 • Aleksandra

  Chciałabym się dowiedzieć o taką kwestię: Mamy np. 20% wartości mieszkania. W najbliższych dniach będziemy podpisywać umowę deweloperska w której deweloper wymaga wpłaty tych 20% w przeciągu 14 dni. O sam kredyt będziemy ubiegać się za 4 miesiące, przed wpłatą kolejnej transzy deweloperowi, z uwagi na ślub który będziemy nie długo zawierać. Czy w naszej sytuacji bank uzna nam te 20% wartości mieszkania które teraz wpłacimy jako wkład własny?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy również do kontaktu z doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie jestem w stanie stwierdzić, jakie warunki zaproponował Pani deweloper. Media powinny być podłączone.

 • Ilona

  Proszę mi powiedzieć czy w tym stanie deweloperskim jest podłaczony prąd, gaz itp?czy to wszystko trzeba zalatwiac we własnym zakresie?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Pracownik banku ma obowiązek sprawdzić składowe transakcji porównując je m.in. z prospektem informacyjnym od dewelopera. Czyta (teoretycznie) także umowę z deweloperem, na której będzie wymienione miejsce parkingowe. BGK w swojej interpretacji napisał, że takie miejsca nie mogą być objęte MDMem link: http://www.transport.gov.pl/files/0/1796669/wyjanieniadoMdMpomieszczeniaprzynalenemiejscepostojowe.pdf

  Zawsze można jednak próbować…

 • Monika

  Jeżeli jednak koszt miejsca postojowego jest wliczony w koszt mieszkania i na umowie nie widnieje zapis, mówiący, że np. 6000 to miejsce parkingowe (jest to np. umówione z deweloperem słownie lub za symboliczną opłatą w gotówce-a reszta „zakamuflowana” w łącznym koszcie mieszkanie) to bank nie ma nawet pojęcia o tym, że w cenie na umowie zawarte jest też miejsce parkingowe. Mam rację?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli mieści się w limicie – tak, można – z tym, że samo mieszkanie. Na podstawie interpretacji ze strony BGK: http://www.transport.gov.pl/files/0/1796669/wyjanieniadoMdMpomieszczeniaprzynalenemiejscepostojowe.pdf

  miejsce postojowe nie może być traktowane jako przynależność i finansowane kredytem z programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Monika

  Jeżeli deweloper wlicza w koszt mieszkania wykończenie pod klucz i miejsce parkingowe (a koszt za m2 nie przekracza limitów BGK) to można na takie mieszkanie otrzymać kredyt z dofinansowaniem?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Ups, błąd w artykule – dzięki za uwagę – zaraz poprawimy. Oczywiście – po podpisaniu umowy bank komercyjny zwróci się do BGK o wypłatę kwoty dofinansowania. Zostanie ona przekazana jako ostatnia transza płatności bezpośrednio na konto dewelopera.

  Odsetki spłacamy od 90.000 PLN.

 • Czarek

  Prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie tego fragmentu:

  „Przy wypłacie kredytu bank pomniejszy kwotę kapitału o kwotę dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Z naszego poziomu zobaczymy tę operację jako spłatę części kapitału i zmniejszenie raty.”

  Z tego co widać, to pieniądze z programu idą przez bank. I teraz tak w uproszczeniu. Pożyczam 100 000zł, z programu dostaje 10 000zł. Odsetki w banku będą naliczane od 100 000zł, czy od 90 000zł?

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Generalnie – zadłużenie (o ile jest spłacane terminowo) wpływa jedynie na obniżenie zdolności kredytowej ( kredyt będzie mniejszy). Natomiast jeżeli było to znaczące przeterminowanie zgłoszone do BIKu czy MIG-BR, bank raczej wycofa się z transakcji.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Przede wszystkim – mieszkanie musi być zakupione w Polsce.
  Jeżeli chodzi o Pani pobyt za granicą, ustawa nie określa w jakim kraju beneficjent powinien osiągać dochody, natomiast bank komercyjny, w którym będzie Pani brała kredyt może mieć kilka pomysłów na dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Procedura lekko uciążliwa, ale powinno się udać.

 • żaneta

  Czy osoba , która przebywa za granica i tam ma umowę na stałe nie skończone 30 lat może ubiegać się o takie dofinansowanie Mieszkanie dla Młodych?

 • sylwia

  czy osoba zadluzona może dostac kredyt ?

 • Mieszkanie dla Młodych

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych
  systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu
  części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można
  znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu
  wystarczy jedynie zbierać f-ry i raz w roku złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie. Limit dla mieszkań wynosi 75 mkw powierzchni użytkowej. Chyba, że wychowuje Pani min. troje dzieci, wtedy limit wzrasta do 85 mkw.

 • Marzena

  Czy jeśli mieszkanie ma 76,15 m2 mogę ubiegać się o dofinansowanie MDM ?

 • lucek

  Czy mogę skorzystać z programu jeśli chcę wziąć kredyt na działkę plus budowę domu?

 • Zapraszamy do skorzystania z usług Doradców, którzy pomogą wybrać najlepszą ofertę bankową i poprowadzą przez cały proces zakupu nieruchomości: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Nie. Wysokość dofinansowania zależy od: liczby wychowywanych dzieci, wielkości mieszkania, wartości odtworzeniowej 1 mkw mieszkania. Zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Marina

  Witam,
  przy zakupie mieszkania o wartości 230 tys (68mk) i wkłanie wasnym 120 tys jakie otrzymam dofinansowanie?

  Czy wysokość dofinansowania jest uzależniona od wysokości wkładu własnego?

 • MDM

  Jeżeli cena 1 mkw. powierzchni użytkowej mieści się w kwocie limitu – można skorzystać z MDM.

 • Milena Kunicka

  Czyli nie ma mozliwosci wziasc kredytu na mieszkanie zxdopkatacmdm wykonczone pod klucz?

 • MDM

  To nie jest strona BGK, przyjęliśmy zasadę, aby nie wspierać żadnej z instytucji. W pytaniach odnośnie banków, które przystąpiły do programu, odsyłam rozmówcę na stronę BGK.

 • MDM

  Zgadza się, pozostałe banki są w fazie wprowadzania produktu z MDMem. Opierałem się na ustaleniach trzech z nich.

 • arfer

  Wykaz BGK zawiera informacje dot. banków, które zawarły już z BGK umowę

  rozumiem, że BGK i ministerstwo także „reklamuje” banki ?

 • arfer

  Hmmm, ciekawe, jakież to te „topowe” banki, skoro póki co przystąpiły 2, a kolejne są w fazie analizowania i przygotowywania do podpisania umów

  RnSów najwięcej robiły PKO BP, Pekoa SA I GNB – i w każdym z nich BYŁA możliwość refinansowania, wymagała pewnych kreatywnych zapisów w umowie, ale była do zrobienia.

  Więc jeśli piszemy o faktach – piszmy o faktach, tym bardziej, jeśli portal ma służyć informacjom dot. potencjalnych zainteresowanych.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Pożyczka hipoteczna jest odmianą kredytu hipotecznego – zabezpieczenie także stanowi hipoteka i nie jest to dużo droższy produkt.

  Odnośnie finansowania remontu, Ministerstwo Infrastruktury już się na ten temat wypowiedziało:

  „Zgodnie z art. 3 ustawy dofinansowanie wkładu własnego jest udzielane w związku z zakupem mieszkania, zaś zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 kredyt może być udzielony wyłącznie na zakup mieszkania”

  źródło: https://www.transport.gov.pl/2-5283444db6308.htm

 • MDM

  Ogromna prośba o powstrzymanie się od reklam poszczególnych banków.

 • MDM

  Odpowiedź, jakiej udzieliłem powstała na podstawie informacji od 3 topowych banków, przystępujących do programu.

 • MDM

  Dziękuję za pomoc, ale jedną z zasad naszego portalu jest bezstronność i powstrzymywanie się od reklam poszczególnych banków.

 • MDM

  Ustawa MDM mówi, że jeżeli beneficjent programu po skorzystaniu z dopłaty otrzyma mieszkanie w darowiźnie – nie ma konsekwencji w postaci konieczności zwrotu dopłaty. Jeżeli część mieszkania z programu MDM zostanie przekazana w formie darowizny, zgodnie z Art. 14. 1. „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego,część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy
  pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • arfer

  nie do końca, część banków przy dlugotrwałych zwolnieniach lekarskich będzie kręcić nosem i może być to powód nie zaakceptowania dochodu żony, natomiast oczywiście znajdą sie i takie, które bez problemu taki dochód zaakceptują

 • arfer

  nie powinno być problemu – jeśli umowa o pracę na czas określony jest zawarta do 2015 roku, do tego w obecnym miejscu pracujecie min.6-12 m-cy, a najlepiej jeszcze, by była to np. 2. i kolejna umowa z bieżacym prawcodawcą – będzie sporo banków, które bez problemu taki dochód powinny uznać

 • arfer

  można, zgodnie z ustawą nie ma konsekwencji jeśli będzie to darowizna

 • arfer

  PKO BP i Pekao SA

 • arfer

  bzdura do sześcianu!

  o tym, czy refinansowanie zaliczki/zadatku będzie możliwe decydują procedury kredytowe indywidualnych banków – nie może być refinansowana dopłata MDM (bo to nie są poniesione środki Klienta, ale dopłata budżetowa), ale inne poniesione środki – już tak

 • arfer

  kaucja, jeśli zostanie to precyzyjnie opisane, nie będzie brana pod uwagę jako wkład własny i tym samym będzie zwrotna, bank z BGK sfiannsuje 100% LTV łącznie (jeśli oczywiście finansuje „wyjściowo” min.90% – czyli np. taki pierwszy z brzegu ING podziękuje, bo oni kredytują max. 80% LTV i samo BGK Ci nie pomoże

 • arfer

  wniosek można złożyć nawet w oparciu o tzw. oświadczenie o chęci nabycia, umowa tzw. deweloperska jest wymagana zwykle najpóźniej jako warunek do przygotowania/zawarcia umowy kredytowej MDM

 • arfer

  nie do końca,decydować będzie indywidualne podejście każdego banku

  nie prościej spłacić i mieć problem z głowy ?

 • arfer

  Pekao SA i PKO BP mają już podpisaną umowę z BGK, niestety, te do najtańszych nigdy nie należały

 • arfer

  tyle, że w tym samym banku, w praktyce tylko jeden Bank zgadza się na drugą hipotekę po innym banku (i to na sporo droższych warunkach, max. 15 lat i do 100k łącznie)

 • arfer

  bzdura, po co pożyczkę – by było drożej ???

  standardowy kredyt mieszkaniowy na wykończenie, zabezpieczony drugą hipoteką tego samego banku do 95 % LTV max. (zgodnie z rekomendacją) przyszłej wartości po wykończeniu.

  Poza tym BGK do końca nie określił się jeszcze, czy wyklucza finansowanie jednym kredytem obu celów, w RnS nie było to możliwe z racji innej konstrukcji dopłat, w MDM dopłata jest jasna i niezależna od warunków kredytu.

 • MDM

  To już będzie nowy kredyt. Może Pan wziąć go na dowolnych warunkach – także na taki okres, jak kredyt z dopłatą MDM.

 • janusz

  i wtedy te 45 tys, mogę wziąć na taki sam okres jak kredyt na mieszkanie ?

 • MDM

  Witam. Rzeczywiście, kredyt z dopłatą MDM może Pan wziąć jedynie na mieszkanie. Dlaczego jednak na resztę chce Pan brać gotówkę? Znacznie taniej wyjdzie wziąć drugi kredyt hipoteczny (właściwie – pożyczkę hipoteczną na dowolny cel).

 • janusz

  mam pytanie, interesuje mnie mieszkanie o wartości 230 tys zł. Dodatkowo jest tam miejsce parkingowe za 20tyszł(którego ja nie chce, ale chyba jest to w pakiecie niestety), dodatkowo chce wziąć kredyt 25tys na urządzenie mieszkania. Rozumiem, że mdm obejmuję 230tys, a reszta to normalny kredyt gotówkowy? 45 tys zł na 5 lat to miesięczna rata ok. 950zł więc tragedia ;/ Banki w jakiś sposób rozwiązują ta sytuację, można ten gotówky też wciąż na 30 lat, jakby podczepić pod mieszkaniowy /

 • MDM

  Niestety, banki potrzebują trochę czasu na dostosowanie swojej oferty do warunków programu.

 • jarosław

  wypełniłem dzisiaj formularz kontaktowy na stronie jednego z większych banków, oddzwonili do mnie, jak zapytałem odnośnie mdm czy już wiedzą jakie dokumenty to miła pani powiedziała „nic nie wiemy jeszcze ” mimo informacji że ten bank podpisał już z BGK pani z infolinii twierdzi że jeszcze nie podpisali. Wydaje mi się , że ciężko będzie w styczniu coś załatwić w bankach skoro nowy rok za kilka dni a nikt nic nie wiem.

 • MDM

  Przy tak małej kwocie nie powinno być problemu. Proszę wziąć pod uwagę, że bankowi zależy na tym, aby udzielić kredytu. Gdyby to była zaległość o charakterze finansowym (np. niespłacony kredyt gotówkowy) mogliby się dąsać – bo to by podważało Pana wiarygodność jako płatnika rat. w przypadku jednorazowego mandatu – nie sądzę, aby ktokolwiek zwrócił na to uwagę.

 • Radek

  byłem jakiś czas temu dowiadywać się w jednym z banków odnosnie mdm, niestety mało jeszcze wiedzieli. Zadałem pytanie czy mając wpis w krd na kwotę 230zł(zaległy mandat) można się spotkać z utrudnieniem w dostaniu kredytu, powiedzieli mi że przy tak małej kwocie nie powinno być problemu. Mam pytanie czy z Pana doświadczenia taki wpis stanowi barierę w udzieleniu kredytu ?

 • MDM

  W takim razie – niech Pan wnioskuje o kredyt w wysokości pełnej wartości nieruchomości, wtedy kaucję (jako nadpłatę) deweloper zwróci na Pana konto.

 • Adrian

  Takim wkładem może być dopłata MDM lub opisana wyżej zaliczka (pod warunkiem, że stanowi 5% wartości nieruchomości). Właśnie o to mi chodzi piszę pan „lub”, mi by zależało żeby te 3 tys zł wróciło na moje konto a dopłata mdm była traktowana jako wkład własny jest taka możliwość?co do dewelopera zadałem mu pytanie emailowo wprost czy w przypadku niepowodzenia w uzyskaniu kredytu dostanę 100% kaucji na konto odpowiedział mi że tak.

 • MDM

  Tak jak napisałem wyżej – na wysokość raty oprócz kwoty wpływa także oprocentowanie kredytu i długość okresu kredytowania. Przy odpowiednio długim okresie uzyska Pan zdolność.

 • MDM

  Może Pan wziąć kredyt jako singiel. Ustawa MDM jasno precyzuje, kto może być współkredytobiorcą: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, 1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.”

  Partnerka może ew. wystąpić w umowie jako współwłaściciel nabywanego mieszkania.

 • MDM

  Hmm, z tą kaucją i zaliczką jest pewien kruczek. Z tego co pamiętam, to zaliczka w przypadku ew. problemów jest zwrotna, a kaucja już nie. Czyli to nawet nie jest przysługa – proszę uważać przy dalszej współpracy z deweloperem.
  Bank nie zabierze Pańskiej kaucji. Będzie traktowana jako Pańskie środki własne – kwota, którą Pan wpłacił na poczet mieszkania z własnych pieniędzy.

  Odnośnie wkładu własnego. Od nowego roku wchodzi kolejna rekomendacja S – wymagany będzie wkład własny na poziomie 5% wartości inwestycji. Takim wkładem może być dopłata MDM lub opisana wyżej zaliczka (pod warunkiem, że stanowi 5% wartości nieruchomości).

 • Adrian

  Wiem, że nie przejdzie dlaczego chciałbym wziąć kredyt sam, taka możliwość istnieje chyba? tylko nie wiem czy moje zarobki są wystarczające ok. 3400-3600zł netto z dwóch umów,

 • Dariusz

  Nie zrozumieliśmy się chodzi o sytuację w której bierzemy z partnerką kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Razem!! A o pieniądze w programie MDM na tą samą nieruchomością, stara się któreś z nas jako singiel gdyż nie jesteśmy małżeństwem. Podsumowując kredyt hipoteczny jest jeden, a pytanie dotyczy tego czy możemy wziąć kredyt razem i któreś z nas korzysta z dopłaty w MDM?

 • Adrian

  czyli nie jest prawdą że nie trzeba mieć wkładu własnego, ponieważ kaucja i tak jest tak traktowana. Deweloper informując mnie , że specjalnie dla mnie zmienia zaliczką na kaucję , w gruncie rzeczy nie robi mi żadnej przysługi po za zmianą nazewnictwa. Czy jest jakiś bank który nie zabierze mi tej kaucji na poczet kredytu, tak żebym mógł odzyskać kaucję.

 • MDM

  Na co miałby być przeznaczony ten dodatkowy kredyt hipoteczny? Jeżeli remont / zakup miejsca garażowego – takie rozwiązanie jest ok. Jeżeli drugi kredyt zostanie przeznaczony na zakup innego mieszkania lub domu – należy się liczyć z koniecznością zwrotu dopłaty MDM.

 • Dariusz

  Witam

  Przeczytałem wpisy z forum poniższego i tak dla upewnienia chciałem zapytać. Czy możliwa jest taka sytuacja, że z programu MDM korzystam ja sam ( jako singiel), a kredyt hipoteczny weźmiemy wspólnie z partnerką ( nie jesteśmy w związku formalnym)?

 • MDM

  Nie jest to konieczne – wówczas bank przyjmuje orientacyjną wartość nieruchomości lub wysyła rzeczoznawcę. Przy finalnej decyzji umowa z deweloperem będzie już wymagana.

 • MDM

  Tak. Kaucja stanowi Pański wkład własny. O tę kwotę pomniejszana jest kwota kredytu, a co za tym idzie – jest niższe LTV i oprocentowanie.

 • Adrian

  witam,

  rozumiem, że przed rozpoczęciem procesu załatwiania kredytu należy mieć już z developerem wstępną umowę?

 • Adrian

  a czy bank sugerują się tą kaucją i na jej podstawie obniża kredyt o jej wysokość?

 • MDM

  jeżeli dostanie Pan finansowanie z banku w wysokości 100% – zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej – nadpłata wraca na Pańskie konto.

 • MDM

  decyzja jest zależna od danego banku. W większości umowa na zastępstwo raczej nie przejdzie.

 • Adrian

  wkład własny jest dopłatą z mdm, ale co z moją kaucją wpłaconą deweloperowi w wysokości 3 tys, odzyskam ją?

 • Adrian

  Na pewno się zarejestruję. Nie chodzi tyle o wysokość raty tylko czy zarobki są wystarczające żebym mógł wziąć kredyt, bo niestety żona ma umowę na zastępstwo 🙁

 • MDM

  Dopłata przy MDM wygląda następująco. Załóżmy, że potrzebuje Pan 100 tys. PLN na mieszkanie, a dopłata zostanie wyliczona w wysokości 10 tys PLN. Wówczas w banku otrzymuje Pan kredyt w wys. 90 tys. na nieruchomość wartą 100 tys. 10 tys dopłaty stanowi Pana wkład własny i jest przekazywane z BGK poprzez bank komercyjny bezpośrednio na rachunek dewelopera.

 • MDM

  W tej sprawie polecam kontakt z naszym doradcą (po rejestracji na stronie). Na wysokość raty oprócz kwoty wpływa także oprocentowanie kredytu i długość okresu kredytowania. Konsultant telefonicznie ustali z Panem te parametry i poleci fajną ofertę.

 • MDM

  Oczywiście. Może Pan to uzgodnić z deweloperem (w formie umowy) lub jeszcze prościej – przeprowadzić całą procedurę kredytową i wyznaczyć w banku termin wypłaty I transzy kredytu na kwiecień (dopiero po wypłacie I transzy bank zacznie naliczać odsetki).

 • Kamil

  jestem wstępnie umówiony z deweloperem na wpłatę kaucji zwrotnej(nie zaliczki, tylko kaucji) w wysokości 3 tys zł. Czy po otrzymaniu kredytu faktycznie dostanę pieniądze powrotnie na konto ?Dostałem takie info od dewelopera Kwestia
  kaucji będzie określona już na etapie umowy rezerwacyjnej. Jeżeli
  otrzyma Pan finansowanie z banku w wysokości 100% to powstałą nadpłatę
  zwracamy na Pana konto. Jeżeli okaże się, że przelew z banku jest
  pomniejszony o Pana wpłatę (czyli 100% minus 3000 zł) to wtedy dopiero
  razem z Pana zaliczką mamy całkowite rozliczenie. W takim układzie więc
  nie możemy zwrócić Panu zaliczki, gdyż nie powstała żadna nadpłata.

 • Kamil

  Czy jeżeli moje dochody pochodzą z umowy o pracę na czas nieokreślony ok. 2300zł netto oraz z umowy zlecenie ok. 1000zł(umowa przedłużana co 3 miesiące, zatrudnienie od 1,5 roku) jestem wstanie wziąć kredyt w wysokości 270tys zł? Żona zarabia ok 1400zł ale ma umowę na zastępstwo i jej dochód bank nie policzy.

 • Adrian

  Witam

  Mam pytanie czy istnieje możliwość porozumienie z deweloperem/bankiem żeby pierwsza rata kredytu była płacona od kwietnia. Do końca marca jestem związany umową najmu i nie chciałbym dublować opłat za kredyt i za wynajem.

 • MDM

  Program nie daje takiej możliwości. Zaliczka dla dewelopera będzie stanowiła wkład własny.

 • Michał

  Witam. Czy program MDM będzie dawał możliwość refinansowania zaliczki przez kredyt hipoteczny? Czy może zaliczka, która wpłynie na konto dewelopera stanie się dodatkowym, przymusowym wkładem własnym, tak jak miało to miejsce w przypadku RnS.

 • MDM

  Jest szansa, znam przynajmniej jeden, który planuje wystartować jak najszybciej (na początek na excelach).

 • Ewa

  Rozumiem. Czy jest taka szansa, że jakiś bank się wyrobi? Dzisiaj do kilku dzwoniłam i szanse małe.

 • Zapraszamy serdecznie do skontaktowania się z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Niektóre banki dopuszczają taka możliwość. Znane mi są przypadki, kiedy pary na takiej zasadzie przystępowały do programu Rodzina na Swoim.

 • Paulina

  OK, powiedzmy, że do MDM przystąpi jedno z nas. Czy w takim przypadku możemy wziąć wspólny kredyt na mieszkanie?

 • MDM

  Z programu może Pani skorzystać jako singiel, ew. już przy procedurze kredytowej można wskazać partnera jako współwłaściciela (chociaż już niekoniecznie jako współwnioskodawcę – program jasno określa, jakie osoby mogą nas wspomóc przy wyliczaniu zdolności).

  Od 20.01 do końca lutego jest trochę czasu, jeżeli sytuacja kredytowa jest w miarę jasna (mało dokumentów) – powinni się Państwo wyrobić.

 • Paulina

  Witam,

  mam pytanie, bo tak naprawdę nie jest to jeszcze nigdzie napisane. Czy dwie osoby nie będące małżeństwem mogą wziąć wspólny kredyt z MDM? Nie jedna, jako singiel, ale obie jednocześnie (dwóch singli?).

  Ile mniej więcej będzie trwała cała procedura? Boję się, że jeżeli złożę wniosek o kredyt i dofinansowanie MDM ok 20.01.2014 to nie zdążę z wpłatą do dewelopera do końca lutego.

  Rozumiem, że podpisana umowa deweloperska nie wyklucza nas z udziału (aktu własności jeszcze nie mamy)

  z góry dziekuje za odpowiedź

 • Justyna

  Właśnie dopłata z programu będzie na singla, dopiero później ‚utworzy’ się wspólnota.

 • MDM

  Hmm, obowiązuje mnie zasada – żadnej reklamy. Prośba ew. o rejestrację, doradca się z Panią skontaktuje.

 • Ewa

  Witam. Czy jest chociaż 1 bank pewny w którym 2 stycznia będzie można złożyć dokumenty o kredyt z MDM? Pozdrawiam

 • MDM

  Jeżeli spełnia Pani pozostałe warunki (wiek poniżej 35 lat, brak mieszkania), szanse są spore. Przeszkodą może być jedynie kwestia wyliczenia zdolności – problemem będzie kwestia zasiłku jako źródła dochodu. Proszę spróbować wnioskować o wnioskować o kredyt z dopłatą jako singiel wychowujący dziecko (mnożnik 15%). Zachęcam także do rejestracji na naszej stronie, doradca spróbuje znaleźć jakąś fajna ofertę.

 • MDM

  I będzie jedna księga wieczysta? Wtedy nie ma problemu – mamy do czynienia z zakupem domu i limitami związanymi z domem.

  Jeżeli 2 KW – wtedy mamy dwa mieszkania.

 • daria

  wiram mam pytaie nie jestesmy z partnerem po slubie mamay jedno dziecko i jestem na zasilku wychowawczym jakie som szanse ze dostaniemy ten kredyt na te mieszkanie prosze o odpowiec dziekuje

 • Ania

  Jednego domu jednorodzinnego.

 • MDM

  Ustawa MDM przewiduje zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej potencjalnego beneficjenta. Dlatego np. osoby już posiadające części ułamkowe nieruchomości mogą korzystać z programu. Państwo, po skorzystaniu nadal bylibyście posiadaczami części ułamkowych, więc to raczej nie przejdzie (chociaż spróbować warto). Najlepsza opcja to wybranie jednego z Państwa jako głównego właściciela i kredytobiorcę. Jest też dobra wiadomość – drugie z Was zachowuje możliwość skorzystania z MDM.

 • Tomek

  Witam, w listopadzie b.r. podpisaliśmy wraz z partnerką (nie jesteśmy w związku formalnym) u notariusza umowę z deweloperem, który zgodnie z jej treścią zobowiązał się wybudować budynek mieszkalny, a po jego wybudowaniu ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego o pow. 69 m2 i przenieść tą właśność na nas oboje w udziałach po 50% (termin oddania inwestycji to IV kwartał 2014 r.). Pierwsze transze wpłat planujemy uregulować z wkładu własnego (w styczniu i lutym 2014) natomiast na resztę chcemy zaciągnąć wspólny kredyt hipoteczny. Jeśli chodzi o pow. mieszkania, cenę za metr oraz nasz wiek i dotychczasowy brak posiadania nieruchomości to jak najbardziej kwalifikujemy się do programu MDM. Wątpliwość naszą budzi to, że mieszkanie chcemy kupić wspólnie (własność 50%/50%) posiłkując się wspólnym kredytem, czy to nie wyklucza nas przypadkiem z możliwości skorzystania z programu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • MDM

  Hmm, a czemu tak kombinować, mieszkanie będzie przecież własnością wspólnoty małżeńskiej.

 • Justyna

  Czy po zakupie mieszkania z MDM można później przekazać jego część jako darowiznę współmałżonkowi?

 • MDM

  To już zmienia postać rzeczy. Co będzie napisane w umowie z deweloperem – zakup dwóch lokali mieszkalnych, czy jednego domu?

 • Ania

  Czyli to, że w budynku będą mieściły się dwa lokale nie oznacza, że automatycznie mamy do czynienia z mieszkaniem i maksymalną powierzchnią 75 mkw?

 • MDM

  Tak.

 • MDM

  Pewnie. Wchodzi wprawdzie rekomendacja S3, która wymaga min 5% wkładu własnego, ale takim wkładem może być dopłata z MDM.

 • Ania

  Witam, mam pytanie – czy MDM obejmuje także dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej? Zgodnie z ustawą prawo budowlane – jest budynek taki mieści się w definicji domu jednorodzinnego. Czy zatem dopuszczalna powierzchnia będzie wynosiła 100 mkw?

 • Asia

  Witam, czy w powyższym projekcie możliwe jest zaciągnięcie kredytu na całe mieszkanie (bez wpłaty własnej)?.

 • MDM

  Mogę przekleić tutaj fragment ustawy, ale to chyba nie ma sensu. Proszę pobrać projekt, np. ze strony http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/0C781342A835A017C1257B86002C0E63/%24File/1421.pdf

  na stronie 28 znajdzie Pan akapit: „Cena zakupu lokalu mieszkalnego objętego wsparciem stanowi…”

 • Kaju$

  Czyli tak naprawdę jest to dopłata na zakup samego lokalu mieszkaniowego bez możliwośći dobrowolnego powiększenia kwoty kredytu o dodatkowe garaże/komórki tip.

  A to dlatego że mimo zawarcia w jakiej kolwiek umowie każdej rzeczy z osobna, osoby starające się o kredyt nie dostaną go. (obecnie 380 ofert łapiących się w tych progach) ale + garaże itp już się nie łapią. Więc dla kogo to jest dopłata??

  Czy mogę prosić na ile to możliwe o jakiś zapis że te dodatkowe powierzchnie wpływają na te dopłaty?

  I nie za bardzo mogę się zgodzić że dodatkowe powierzchnie wpłyną na ostateczną cenę mieszkania!
  Bo wyróżniając każdą rzecz w umowie określając jej cenę itp. CENA MIESZKANIA NIE MOŻE ULEC ZMIANIE! BO JEST OKREŚLONA W UMOWIE.
  Wówczas umowa była by nie ważna!

  Jedyną rzeczą która może ulec zmianie to ostatecza kwota branego kredytu.

  Co dopłaty są nie do kredytu tylko do lokalu mieszkaniowego (mieszkania). I dlatego tu pojawia się ta nie jasność/ścisłość.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Weryfikacja spełnienia warunków dotyczących parametrów cenowych i powierzchniowych kredytowanej nieruchomości będzie następowała na podstawie umowy ostatecznej lub umowy deweloperskiej. Jeżeli elementami przynależnymi do mieszkania będą garaże i komórka – ich cena wpłynie oczywiście na ostateczną cenę mieszkania. Jednocześnie ich powierzchnia nie zwiększy metrażu użytkowego. Większa cena podzielona przez tą samą liczbę metrów powierzchni użytkowej może spowodować, że zostanie przekroczony limit ceny.

  Odnośnie pytań:
  Kwota dopłaty = % dopłaty * liczba metrów powierzchni użytkowej (ale nie więcej niż 50 mkw) * wartość odtworzeniowa 1 mkw. Polecam kalkulator na naszej stronie.

  Kwota kredytu zależy od Pańskiej zdolności, ale także nie powinna przekroczyć 100% wartości nieruchomości wyliczonej wg wzoru: liczba metrów powierzchni użytkowej * cena 1 mkw. wg limitów.

 • Kaju$

  ************
  „Jeżeli garaże/komórki są elementami przynależnymi do mieszkania, można je włączyć w skład kredytu z MDM (o ile nie spowoduje to przekroczenia kwoty limitu).”
  ************
  CO AUTOR MIAŁ NA MYŚLI??

  Bo ostatnie zdanie totalnie temu zaprzecza:
  ************
  „BTW – dopłata będzie dotyczyć powierzchni mieszkania.”
  ************

  Z tego co widzę to jest dość zawiły temat…

  Bo albo mówimy otwarcie DOPŁATA DO METRA UŻYTKOWEGO LOKALU MIESZKANIOWEGO albo NIE.

  Bo wyróżniając oddzielnie powierzchniami oraz łącznymi kwotami garaży, dajemy jasno do zrozumienia że wartość SAMEGO mieszkania to np 250 tys zł i że łapie się w dopłatach.

  Ale jak wszystko wrzucimy zgodnie z początkiem odpowiedzi MDM to teraz PYTANIE??

  Bo przynajmniej tak staram się to zrozumieć ale dlaczego niby tak??
  Już wyjaśniam:

  Jeśli dopłata jest do mieszkania to dlaczego włączenie przynależnych rzeczy typu garaż/komórka lok miało by spowodować zmianę ceny metra mieszkania jak to NIE SĄ ani M2 powierzchni lokalu mieszkaniowego (nie mieszkamy w tym) ani ich cena też nie przekracza ceny m2 mieszkania.

  Ale dalej się nad tym zastanawiając dlaczego mówimy o cenie? Bo również włączając coś do czegoś i podając łączną wartość należało by również podać łączna powierzchnię. Co w tym momencie mieszkanie 50m2+2xgaraże 60m2+kom.lok 15m2
  już się nie łapie w dopłaty bo przekracza limit powierzchni.

  Do rozwikłania tego całego tematu posłuży przykład poniżej

  Mieszkanie 50m2, 5 tys zł/m2, łącznie 250 tys zł (5 001 zł/m2 już nie łapie się w limicie)
  garaż1 15m2, 2tys zł/m2, łącznie 30 tys zł
  garaź2 15m2, 2tys zł/m2, łącznie 30 tys zł
  kom.lok 10m2, 1,5tys zł/m2, łącznie 15 tys zł

  W umowie mamy zawarte że nabywamy lokal mieszkaniowy o powierzchni/cenie z m2/ oraz o łącznej wartości takiej jak wyżej napisałem. Kolejne zdanie mówi że przynależą do lokalu 2garaże o powierzchni itp jak wyżej oraz kom.lok powierzchnia cena itp.

  PYTANIA:
  Dostanę dopłatę 25 tys zł? (10% z 250 tys zł)

  Na jaką kwotę będę mógł zaciągnąć kredyt (250-25 czy 325-25)??

 • MDM

  No niestety – umowy na czas określony to zmora naszych czasów.Bank może kręcić nosem – ale takich osób jak Państwo jest obecnie sporo, więc i procedury kredytowe są na bieżąco dostosowywane. Sądzę, że jeżeli Państwo dostarczycie odpowiednie zabezpieczenie (albo poręczenie osób trzecich) – nie powinno być problemu. Poza tym – jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, 1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.

 • Arek

  Witam mam pytanie co do MDM-u i kredytu mieszkaniowego jeżeli zarobki pary są na poziome 3,5 tys. miesięcznie ale jedno ma umowę podpisana do końca roku 2015, co oznacza ze po 2015 (jeżeli nie zostanie umowa przedłużona) zarobki pary będą w wysokości 1,5tys. I tutaj jest moje pytanie jaka kwota będzie brana pod uwagę przy liczeniu kredytu? Czy odrazu para jest skreslona ?

 • MDM

  Można. Proszę spróbować, ew. zarejestrować się na naszej stronie. Doradca postara się pomóc znaleźć dobrą ofertę.

 • MDM

  Chodzi o nieruchomości zaspokajające potrzeby mieszkaniowe. Miejsce parkingowe ciężko tak zakwalifikować.

 • MDM

  Tak, to już pewne.

 • aras

  Witam.Czy mając zobowiazania w innych bankach mozna tez przystapic do MDM-u?Przy moich zarobkach(1748zl na papierze) watpie czy bede mial zdolnosc kredytowa….:)

 • Łukasz

  W MDM jest zapis, że nie można nabywać nieruchomości przez 5 lat po otrzymaniu dopłaty. Czy dokupienie miejsca parkingowego niezależnie
  od kredytu z MDM nie spowoduje utraty dopłaty?

 • Piotr

  Czyli jest już pewne, że dopłata MDM będzie traktowana przez banki jako wymagany 5% wkład własny od 2014-01-01?

 • MDM

  Jeżeli garaże/komórki są elementami przynależnymi do mieszkania, można je włączyć w skład kredytu z MDM (o ile nie spowoduje to przekroczenia kwoty limitu). Jeżeli są to oddzielne nieruchomości – można je sfinansować oddzielnym kredytem (ale już bez dopłaty MDM). BTW – dopłata będzie dotyczyć powierzchni mieszkania.

 • Kaju$

  Witam,

  Jasno nie jest nigdzie napisane jak wygląda temat zakupu mieszkania z dodatkowymi powierzchniami za które jest dodatkowa opłata. Sprecyzuje o co chodzi:
  Rozważam zakup nieruchomości cena z metra nieruchomości mieście się w limicie. Ale do mieszkania planuję zakupić dwa garaże oraz komórkę lokatorską.
  Jak wiadomo to powoduje wzrost ceny końcowej.
  Np. 240 tys mieszkanie (cena mieście się w limicie), 30tys x2 garaże, 15tys komórka.
  Czyli 240 tys zł mieszkanie + dodatkowo 75 tys zł

  Oczywiście w całym tym rozrachunku interesuje mnie kredyt obejmujący wszystkie w/w pozycje.

  .

  Jak to można rozwiązać w programie MdM aby dostać dofinansowanie-kredyt??

  Czy będę musiał brać dodatkowy kredyt na pozostałe pozycje (garaże i komórkę lokatorską)

 • MDM

  Pierwsze słyszę. Jeżeli żona ma stabilną historię zatrudnienia (chodzi o ostatnie 12-cie miesięcy), bank nie będzie się czepiał.

 • MDM

  Jeżeli chce Pan skorzystać z możliwości odliczenia VAT, proponuję przekazać rodzicom, aby wstrzymali się 5 lat z przekazaniem darowizny. Opcja 2 – mogą darować Panu część ułamkową domu (nawet 99% będzie ułamkiem ;-). Opcja 3 – zamiast darowizny, zapis w testamencie że to ma być spadek dla Pana. Opcja 4 – rodzice sprzedają dom z działką i wspomagają Pana pieniędzmi.

 • MDM

  jak najbardziej. Teraz zapłaci pani kwotę zaliczki / umowy rezerwacyjnej. Po wejściu programu w życie weźmie Pani kredyt na pozostałą część wartości mieszkania i uzyska dopłatę. Wpłacona zaliczka będzie stanowiła Pani wkład własny.

 • Gabi

  W listopadzie zarezerwowałam mieszkanie, które chce kupić w styczniu 2014 w ramach MDM. Otrzymaąłm informację, iż umowa rezerwacyjna nie jest umową przekazania własności, dlatego się na to zdecydowałam. Dzisiaj otrzymałam pocztą „fakturę zaliczkową”. Czy w związku z tym będę mogła uzyskać dopłatę?

 • Krzysztof

  Witam, na dniach planuję otrzymać darowiznę od rodziców w postaci działki ze starym, drewnianym, niezamieszkałym domem. Obok rozważam wybudowanie domu dla siebie. Przewiduję że obecność tego starego domu przekreśla moje szanse na odzyskanie VAT, czy jest wyście z tej sytuacji?

 • Tom

  Witam.
  Żona obecnie jest na zwolnieniu lekarskim (ponad 30 dni). Czy będzie miało to wpływ przyznanie kredytu? Dowiedziałem się, że w niektórych bankach wniosek taki będzie automatycznie odrzucany, czy to prawda?

 • Edyta

  Oj tak, zdecydowanie by się znalazło kilka ofert, np deweloper Asbud Tarczyńska, na Głębockiej ma bardzo korzystną ofertę, lokalizacja super, blisko C.H. Targówek, firma solidna, my właśnie z mężem chcemy kupić tam mieszkanko i liczymy na MDM

 • MDM

  Gdzieś ostatnio widziałem ofertę warszawskich mieszkań spełniających kryteria programu. O ile pamiętam, było ich około 380 😉

 • Waldek

  z przeprowadzonego sondażu wynika, że w Warszawie skorzystanie z kredytu MdM jest NIEMOŻLIWE, gdyż średnia cena 1 m mieszkania obecnie kosztuje średnio 7 tys. zł, jakie jest rozwiązanie tego problemu

 • MDM

  Warunek nieposiadania własnego mieszkania odnosi się także do
  przeszłości (beneficjenci nie mogli mieć innego mieszkania do dnia nabycia lokalu objętego finansowym wsparciem) i dotyczy obojga małżonków.

 • MDM

  W ubiegły czwartek BGK rozdał bankom wzory umów.

 • MDM

  Do budowy domu nie ma dopłaty – można uzyskać jedynie zwrot różnicy w podatku VAT. Nie trzeba brać kredytu, wystarczy zbierać faktury.

 • Dawid

  Mam żonę i córkę. Z żoną mamy rozdzielnosc. Zanim byliśmy malzenstwem zona kupiła mieszkanko na kredyt a w trakcie małżeństwa zanim mieliśmy rozdzielnosc zona dostała w darowiznie mieszkanie, w ktorym mieszka jeszcze para osób. Pytanie czy łapię sie na program? Chcę kupic domek od dewelopera.

 • Dagmara

  a czy BGK podpisał już umowy z bankami?

 • Piotr

  Czyli żeby dostać dopłatę do budowy domu nie trzeba brać kredytu w banku?

 • MDM

  BGK uruchomi program na 2014-01-01 i na pewno znajdą się banki, które dosyć szybko puszczą całą procedurę na Excelach. Na pełną ofertę ze strony rynku trzeba jednak będzie 1-2 miesiące poczekać.

 • Dagmara

  kiedy realnie program wejdzie w życie? tzn kiedy banki ruszą z całą procedurą? czy jest szansa, że kredyt będzie można wziąć w styczniu??

 • MDM

  To już będzie budowa systemem gospodarczym. W takim wypadku, jeżeli dom spełnia kryteria MDM można uzyskać zwrot różnicy podatku VAT na postawie faktur. Absolutnie nie ma jednak konieczności brania kredytu. wystarczą same faktury.

 • MDM

  Tak. Wg projektu, dopłata MDM może być traktowana jako wkład własny. W ten sposób mamy także rozwiązane ograniczenia rekomendacji S3 (min 5% wkładu własnego od 2014-01-01).

 • MDM

  Szansa jest zawsze – zresztą, takie były głosy na rynku, że limity muszą wzrosnąć (np. w całej Warszawie jest tylko około 380 mieszkań spełniających kryteria MDM).

 • MNO

  Ad.4 A czy jest szansa aby w tych najmniejszych obecnie limitach był jakiś wzrost ? Czy obniżenie limitów dotknie wszystkich miast?

 • Wiktor

  Dobrze, mamy mniejszy kapitał do spłaty, ale czy bank traktuje w tym przypadku taką dopłatę jako wkład własny i ustala LTV na poziomie 90%?

 • mak

  czyli jesli mam wlasną dzialke i chce wziąc kredyt na budowe domu na tej dzialce to nie lapię się na program MdM?

 • MDM

  Tak, pod warunkiem zakupu domu na rynku pierwotnym.

 • mak

  Czy będzie możliwa dopłata mdm do kredytu na budowę domu jednorodzinnego (nie systemem gospodarczym lecz wraz z generalnym wykonawcą)

 • MDM

  Witam,

  Ad 1. Limit dotyczy powierzchni użytkowej, pytanie, czy komórka się do niej zalicza. najprawdopodobniej – nie, ale można jeszcze zajrzeć do projektu.
  Ad 2. nie, jest tylko jeden limit dla 1 mkw. powierzchni użytkowej
  Ad 3. Tak, jeżeli jest to oddzielna nieruchomość.
  Ad 4. Miały być wyższe po 1-wszym stycznia, tymczasem pojawiają się głosy, że będzie dokładnie odwrotnie ;-(

 • MNO

  Witam,

  Zastanawiam się nad mieszkaniem wraz z komórką lokatorską będącą przypisaną jako własność do tego mieszkania. Cena mieszkania jest wyższa o 600 zł za metr od wyznaczonego limitu dla mojego miasta.
  Pytanie 1) Czy będzie się tu liczyła wspólna wielkość mieszkania i komórki np. 45 m2 plus 5 m2 = 50m2 ?
  Pytanie 2) Jeżeli liczy się wspólna wartość to czy jest jakiś limit dla ceny komórki ?
  Pytanie 3) Czy ewentualnie można zapłacić drożej za komórkę aby cena mieszkania zmieściła się w limicie ?
  Pytanie 4) Ponadto kiedy możemy oczekiwać podniesienia limitów cen ?

 • MDM

  Wnioskujemy np. o 100 tys. kredytu. W wyniku dopłaty otrzymujemy np. 10 tys. To nasz wkład własny. Jednocześnie nie mamy już 100 tys. do spłaty, ale 90 tys.. Mniejszy kapitał do spłaty = mniejsza rata.

 • Klaudia

  To ja już w takim razie nie rozumiem. Było cały czas mówione, że te 15% (małżeństwo z dzieckiem) będzie wypłacone i będzie mogło posłużyć jako wkład własny do kredytu albo na wyszykowanie mieszkania. A teraz piszą,że będzie tylko pomniejszona rata kredytu. To jak w końcu?

 • Grzes

  Witam. Odliczenie Vatu od budowy domu siega praktycznie postawienie calego domu. Domyslam sie iż deweloper odliczyl sobie Vat od postawienia „mieszkania”, wiec nam kupującym nic nie pozostalo. Stąd moje pytanie czy jezeli mieszkanie jest w stanie deweloperskim to można odliczyć Vat na materialy użyte do doprowadzenia mieszkania do stanu używalności: farby, tynki itp., a może sprecyzowane jest do tego stopnia iż można odliczyc Vat od materiałów np. na budowe kuchni, pokoju itp?! Rozwiejmy tę myśl. Pozdrawiam