Program „Mieszkanie dla Młodych” – podsumowanie po 8 miesiącach działania

Program Mieszkanie dla Młodych podsumowanie po 8 miesiącach działania

Do 31 sierpnia 2014 BGK otrzymało ponad 10 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Wartość wykorzystanego limitu środków, na podstawie wniosków nabywców lokali przekazanych do BGK, wynosi ponad 231 mln PLN z czego ponad 176 mln PLN dotacji przypada na bieżący rok. Kwota ta stanowi 29,45% środków przeznaczonych na rok 2014.

Przy zachowaniu bieżącej dynamiki wartość wykorzystanych środków w obecnym roku nie powinna przekroczyć 60% dostępnych środków. Jest to o tyle istotne, że tegoroczna pula nie zostanie przeniesiona na kolejne lata. Idąc dalej, Bank Gospodarstwa Krajowego zarezerwował już ponad 50 mln PLN dopłat do wypłaty w 2015 roku, co stanowi z kolei 7,04% środków przeznaczonych na przyszły rok. Oznacza to niestety, że jeżeli dynamika programu zostanie utrzymana, pod koniec przyszłego roku może zabraknąć środków na dopłaty.

Dotychczas program „Mieszkanie dla Młodych” cieszył się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdańska, Warszawy i Poznania. Mieszkańcy tych trzech miast oraz sąsiadujących z nimi gmin skorzystali z ponad 120 mln PLN dofinansowania, co stanowi ponad połowę wszystkich wykorzystanych środków.

Wnioski w ramach programu przyjmuje obecnie 12 instytucji kredytujących:

Lp Nazwa instytucji kredytującej
1 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna
2 Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna
3 Getin Noble Bank Spółka Akcyjna
4 Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna
5 Alior Bank Spółka Akcyjna
6 SGB-Bank Spółka Akcyjna
7 Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
8 Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna
9 Bank Millennium Spółka Akcyjna
10 Euro Bank Spółka Akcyjna
11 Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna
12 Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna

Nie jest to jednak lista zamknięta. BGK prowadzi rozmowy z kolejnymi instytucjami, które chcą dołączyć do programu.

Procedura skorzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” jest bardzo prosta. Wniosek o dofinansowanie składamy razem z wnioskiem kredytowym w wybranym przez nas banku. Sprawdź najkorzystniejszą ofertę i zarejestruj się w MDM » Doradca skontaktuje się z Państwem i przedstawi najlepsze oferty banków oraz indywidualnie przygotowane warunki.

Przygotowane dokumenty są przekazywane do wybranego banku. Na tym etapie następuje także weryfikacja kryteriów programu – czyli sprawdzenie, czy potencjalny beneficjent programu spełnia kryterium wieku (czyli poniżej 35 lat), a wybrana nieruchomość nie przekracza limitów ceny i powierzchni.

Na podstawie przedstawionych parametrów następuje rezerwacja kwoty dofinansowania w BGK, natomiast wniosek kredytowy jest procesowany przez bank. Następuje etap zbierania od Klienta dokumentów niezbędnych do udzielenia kredytu oraz liczenie zdolności kredytowej.

Po wszystkim bank przygotowuje umowę kredytową i kontaktuje się z Klientem celem jej podpisania. Po zatwierdzeniu i podpisaniu umowy następuje wypłata środków, w tym także kwoty dofinansowania – przelewanej jako ostatnia transza płatności bezpośrednio na konto dewelopera.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • arfer

  a napisz proszę z jakiej paki brałeś kredyt w banku, który :
  – ma prowizję (niemałą)
  – ma przez cały okres kredytowania prowizję za spłatę wcześniejszą (czyli sprzedaż czy refianans bez kosztów odpada, bank zawsze zarobi)
  – marże „niskie” – hmmmm, no proszę
  – ubezpieczenie niskiego wkładu z góry na cały okres objęty ryzykiem
  ????

 • arfer

  koszty bankowe w większości można obejść, z ubezpieczeń odstąpić, znaleźć bank – lub wariant – bez prowizji. Problemem jest to, że ustawa jest tak durnie napisana, że nie dopuszcza łączenia w jednym wniosku kredytowym zakupu i wykończenia. Przy czym – o ile w RnS od biedy było to uzasadnione (bo dopłata była do konkretnej raty odsetkowe), o tyle w MDM dopłata jest po pierwsze stała, po drugie z góry określona i jako tako nie uniemożliwia połączenia obu celów. A tak – tylko GNB daje obie decyzje w równoległym czasie, w inynch bankach Kowalski musi liczyć na to, że za 2-4-6-12 m-cy, kiedy deweloper odda mu mieszkanie – dalej będzie miał zdolność kredytową, by podwyższyć kredyt o wykończenie. Już niestety wg zasad rekomendacji’2015, czyli z max. LTV 90%, nie 95.

 • arfer

  to winszuję doradcy, naprawdę – klasa. 100% informacji we właściwym czasie, żadnych niespodzianek…

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy na pewno będzie taka możliwość w 2019 roku. Ew. możecie Państwo rozliczyć f-ry w roku 2018 – w końcówce działania MDMu.

 • Kaczynka89

  Bardziej miałam na myśli obecny program:) Faktury zaczynam zbierać już od przyszłego roku z myślą o zwrot podatku za materiały budowlane, tylko zgodę na użytkowanie możemy nie zdążyć uzyskać do 2018, więc czy wniosek można będzie złożyć np w 2019?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Prawdopodobnie pojawi się kolejny program. Każdy rząd będzie dbał o rozwój rynku nieruchomości.

 • Kaczynka89

  Witam, mam pytanie czy jeżeli nie zdąży się z budową, z pozwoleniem na użytkowanie do końca roku 2018 to do kiedy będzie można złożyć wniosek o zwrot kosztów vat za materiały budowlane ? Wiem, że ostatnią fakturę jaką będzie można odliczyć to koniec września 2018. Pozdrawiam.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Owszem. Dodatkowo – w odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • Anna

  Witam,

  Czy w ramach programu MDM jest możliwe zaciągnięcie kredytu jeżeli jeden z Małżonków pracuje na umowie na zastępstwo (udokumentowana jest ciągłość zatrudnienia)?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Wybrany przez nas bank ma 60 dni na skompletowanie
  dokumentacji i wysłanie wniosku do BGK. Po podpisaniu przez nabywcę umowy kredytowej bank przesyła informację o umowie do BGK. Następnie wnioskowane środki przelewane są na rachunek banku w okresach rozliczeniowych każdego 10, 20 i ostatniego dnia miesiąca, który przekazuje je na rachunek dewelopera jako ostatnią transzę
  płatności.

 • Robert

  A ile BGK ma czasu na przelew ostatniej transzy deweloperowi od momentu podpisania umowy kredytowej
  ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu najlepszej dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jaro

  ja w pekao nie placilem za wycene nieruchomosci czyli 400zl + kontrola po kazdej transzy a byly 4 po 200 zl kazda + pekao sa ma nizsza marze. Ubezpieczenie niskiego wkladu jest wszedzie

 • Kamil

  Święte słowa. My o kosztach niskiego wkładu dowiedzieliśmy się w dniu podpisania umowy – ponad 1000zł. Dodatkowe ubezpieczenie 650zł (dzień przed umową). Pekao SA

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Rozumiem, że chodzi o ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  To prawda, dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych może być traktowana jako wkład własny.

 • rabsonek

  Każdy bank podchodzi do wszystkiego inaczej. W jednym musisz zapłacić
  prowizję a w innym prowizja 0% ale ubezpieczenie jest konieczne (płacisz
  około 7 tyś a ubezpieczenie tylko na pierwsze 4 lata). Są banki, które
  nie wymagają wkładu własnego, dopłatę traktują jako wkład własny,
  natomiast spotkałem się z jednym, który dodatkowo chciał 15% wkładu
  własnego. Osobiście jestem już po wszystkich procedurach i kredyt został
  mi przyznany.

  Polecam wziąć kartkę, zrobić sobie rubryczki i
  pisać który bank co oferuje. W każdym banku coś ukrywają, więc zrobić
  ponownie kurs po wszystkich z większą ilością informacji.
  To co najczęściej ukrywają, to koszt niskiego wkładu własnego, który wcale nie jest mały.

 • Magda

  tak to prawda 🙂 z pewnością w pko bp nie musisz, pamietaj tylko o kosztach około kredytowych takich jak : prowizja dla banku (ok. 1,8% – 2% od kwoty kredytu) za udzielenie kredytu, kontrola nieruchomości 200 zł, oszacowanie nireuchomości 200 zł – zależy od oferty banku

 • Łukasz

  Czy to prawda, że nie trzeba mieć wkładu własnego przy ubieganiu się o mieszkanie w ramach programu?