Politycy rządzących PO i PSL zapowiedzieli, że program „Mieszkanie dla Młodych” będzie wspierał także budowę oraz zakup domów jednorodzinnych.
Powierzchnia użytkowa tych domów nie będzie mogła przekraczać 100 mkw., a dopłata będzie przyznawana do 50 mkw. powierzchni. Zdaniem posłów – takie rozwiązanie pozwoli rozszerzyć zasięg działania programu poza duże miasta – gdzie skupia się duża część działalności deweloperskiej.
Dla osób budujących dom w systemie gospodarczym nie będzie bezpośrednich dopłat. Posłowie zdecydowali, że osoby spełniające kryteria uczestnictwa w MDM, budujące domy o powierzchni do 100 mkw. w systemie gospodarczym będą mogły po 2014 r. korzystać ze zwrotu części VAT za materiały budowlane. Pozostali inwestorzy zostaną niestety pozbawieni zarówno dopłat rządowych, jak i zwrotu VAT.
Specjalna sejmowa podkomisja prowadząca prace nad projektem ustawy wprowadzającej program „Mieszkanie dla Młodych” określiła także przewidywany termin zakończenia prac nad ustawą – ma ona pojawić się jeszcze przed końcem wakacji.
Gdyby udało się zakończyć prace legislacyjne w tym terminie – istnieje duża szansa, że kredyty uwzględniające program pojawią się w ofercie banków od stycznia 2014. Kolejne posiedzenie podkomisji odbędzie się w sierpniu i wtedy prawdopodobnie poznamy więcej szczegółów.
Kolejną nowinką, która się pojawiła jest wyznaczenie minimalnego okresu spłaty, na jaki możemy zaciągnąć kredyt w ramach programu. Limit taki wynosi 15 lat. Kupione w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkanie będzie można jednak sprzedać bez sankcji po pięciu latach.
W przypadku wcześniejszej sprzedaży, należy liczyć się z obowiązkiem zwrotu proporcjonalnej części podstawowej dopłaty, (zwrot nie obejmuje dopłaty za dzietność). Nie mamy obowiązku zwrotu dopłaty, jeżeli pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości mieszkalnej.