Rządowy program „rodzina na swoim” daje możliwość zaciągnięcia preferencyjnego kredytu hipotecznego, przy którego spłacie można liczyć na wydatną pomoc państwa.
Osoby, które spełnią wymagane warunki i uzyskają ów preferencyjny kredyt mogą liczyć, że Skarb Państwa ze środków budżetowych spłacać będzie 50% odsetek przez pierwsze 8 lat trwania umowy kredytu. Dopłaty są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Program „rodzina na swoim” dotyczy kredytów złotówkowych. Jednak wysokość dopłat sprawia, że kredyt taki jest konkurencyjny względem kredytów walutowych. Trzeba pamiętać, że w początkowej fazie spłacania kredytu to właśnie odsetki stanowią lwią część raty kapitałowo – odsetkowej.
Możliwość, by uzyskać kredyt z dopłatami do odsetek pojawiła się jesienią 2006 roku. Weszła wówczas w życie ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
Program „rodzina na swoim” zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy przeznaczony jest dla małżeństw (bez względu na posiadanie przez nich dzieci) oraz dla osób samotnych, wychowujących przynajmniej jedno dziecko. W tym drugim przypadku dziecko musi być małoletnie, albo musi być pobierany na nie zasiłek pielęgnacyjny (wówczas nie jest istotny wiek) lub też dziecko uczące się, do ukończenia przez nie 25 roku życia.
Zaciągnięcie kredytu możliwe jest jedynie w przypadku posiadania pełnej zdolności kredytowej tzn. zdolność kredytowa osoby zainteresowanej musi pozwalać na regulowanie pełnej raty, nie pomniejszonej o dopłaty państwa. Brak takiej zdolności nie zamyka drogi do uzyskania preferencyjnego kredytu. Istnieje bowiem możliwość, aby w umowie kredytu uczestniczyły osoby najbliższe, które gwarantowały będą posiadanie wymaganej zdolności kredytowej (np. rodzice).
Z możliwości zawarcia preferencyjnego kredytu w ramach programu „rodzina na swoim” nie będą mogły skorzystać osoby będące właścicielami budynku lub lokalu mieszkalnego, ani też osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństw zastrzeżenie to dotyczy każdego z małżonków.
Kolejne ograniczenia dotyczą osób, które są najemcami lokali mieszkalnych lub też posiadają spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W tym przypadku możliwość udzielenia kredytu będzie występowała po podpisaniu stosownego oświadczenia o wypowiedzeniu członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej lub o rozwiązaniu umowy najmu i opróżnienia lokalu.